HWSW Informatikai Kerekasztal: NAS szerver - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (76 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

NAS szerver ki mit tud róla

#841 Felhasználó inaktív   xclusiv 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 11.057
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 11. 26. 12:16

Üzenet megtekintéseIdézet: WiZARD - Dátum: 2010. 11. 26. 09:25

szerintem ha valakinek komolyabb nast kell összerakni, akkor 20-30k körül annyira nem drága egy ups.
spare drive nem árt, bár talán meg lehet lenni (én anélkül használom, ha gáz van jön email, és lelövöm vagy veszek vinyót gyorsan)
12 portos rendes hw raid kártyát ebayről 100$ körül lehet kapni, nem tétel.


Spare drive: én sajnos úgy tapasztaltam, hogy a raid5 baromira sérülékeny. Láttam már (szerverben) olyan raid5 tömböt, amiből kihullott 1 vinyó és csere után rebuild közben elhullott egy másik.

A többi: ups+raid vezérlő az rendben van, csak szolíd 50k-val dobja meg a nas árát...

#842 Felhasználó inaktív   zwodka 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 220
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 06. 14:58

Hi All!

Tervezem, nézegetem a Synology DS211j NAS cuccot.
Egyetlen aggodalmam, hogy valahol, valamikor olyasmit olvastam, hogy FirmWare frissítéskor mindenem elszáll a NAS-on.
Rosszul emléxem, vagy ez a kijelentés nem a Synology NAS-okra érvényes?

Üdv

#843 Felhasználó inaktív   Doky586 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 331
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 07. 11:07

Üzenet megtekintéseIdézet: zwodka - Dátum: 2010. 12. 06. 14:58

Tervezem, nézegetem a Synology DS211j NAS cuccot.
Egyetlen aggodalmam, hogy valahol, valamikor olyasmit olvastam, hogy FirmWare frissítéskor mindenem elszáll a NAS-on.

Természetesen minden megmarad. Még a beállítások is.. Hivatalos magyar forgalmazótól érdemes venni, ha kell support (fórum), stb..

#844 Felhasználó inaktív   zwodka 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 220
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 08. 16:03

Üzenet megtekintéseIdézet: Doky586 - Dátum: 2010. 12. 07. 13:07

Természetesen minden megmarad. Még a beállítások is.. Hivatalos magyar forgalmazótól érdemes venni, ha kell support (fórum), stb..


Köszi szépen a választ

#845 Felhasználó inaktív   laposkutya 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 1
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 14. 19:00

[quote name='Yany' date='2010. 10. 06. 13:23' timestamp='1286367817' post='6814777']


Én ezeket raktam egybe:

Megjegyzem: a ga-d425 ddr3ból max 800 MHz-t támogat.....

#846 Felhasználó inaktív   xrvman 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 311
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 17. 21:14

Sziasztok!

Van egy DNS-320. Az egyik HDD-t nem látja, bármelyik oldalra is teszem. Ha azt kiveszem és a régi külső házba beteszem, akkor ott látszódik a lemezkezelőnél.
Valami tipp?

Szerk:
Visszatettem a NASba 5 perc után és most látja. A fene se érti ezt.

Ugyanis úgy kezdtem az egészet, hogy először egyenként tettem bele egy külső házba és ellenőriztem a SMART adatokat, és a hogy nincs e szektorhiba. Akkor mind a kettőt látta a windows lemezkezelője, ill a HD Sentinel. Betettem a NASba ott csak egy volt, felcseréltem ugyanúgy az az 1, sorszám stimt. Azt amit nem látott, önmagában is betettem, semmi. Kivettem, vissza a külső házba, ott okés. Írtam a fórumra, keresgéltem a neten és utána visszatettem és most jó mind a kettő.

Szerkesztette: XRV 2010. 12. 17. 21:37 -kor


#847 Felhasználó inaktív   Zsivaagoo 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.711
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 18. 07:21

Üzenet megtekintéseIdézet: xclusiv - Dátum: 2010. 11. 26. 12:16

Spare drive: én sajnos úgy tapasztaltam, hogy a raid5 baromira sérülékeny. Láttam már (szerverben) olyan raid5 tömböt, amiből kihullott 1 vinyó és csere után rebuild közben elhullott egy másik.



Statisztikám (3 év alatt): 1000 szerverből évente 2-3 eset, akár van spare drive akár nincs. Ha van spare, akkor költség alapon egyenlő (RAID5 = RAID 0+1). Cserébe a RAID5 ilyenkor egy bolhatökényivel megbízhatatlanabb, de a "cégnél" backupnak ott vannak a 80/160/320/960 gigás szalagos egységek és az ezeket használó tape library-k, azaz a backup 80 gigától fekvő nyolcas teráig megoldott.

Szar akkor van, amikor egyéb hiba (= sorozatos emberi hanyagság) miatt nincs aktuális backup oszt még a RAID (és a SAN is) összefossa magát. :-D

Igaz, hogy pusztán szerver kategóriáról regéltem, nem PC/desktop/NAS-ról.
Ha a lovat zab helyett plutóniummal etetné a Pesta bácsi, akkor a szekér kilóhússzal repesztene a Kárpátokban.
Ha visszakérdezek, akkor az azért van, mert nem értettem, hogy mit kérdeztél. Heeeee?

#848 Felhasználó inaktív   xclusiv 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 11.057
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 19. 12:39

Üzenet megtekintéseIdézet: Zsivaagoo - Dátum: 2010. 12. 18. 07:21

Statisztikám (3 év alatt): 1000 szerverből évente 2-3 eset, akár van spare drive akár nincs.

Azért ez egy szerver élete alatt kb. 1% esély, ami baromi sok. És szerintem a spare nagyon hasznos, noha azzal is megborulhat.

Idézet

Ha van spare, akkor költség alapon egyenlő (RAID5 = RAID 0+1). Cserébe a RAID5 ilyenkor egy bolhatökényivel megbízhatatlanabb,

4 HDD esetén igaz, egyébként olcsóbb a RAID5. 4 HDD-nél viszont mindenképpen a 0+1 a jobb.

Idézet

Igaz, hogy pusztán szerver kategóriáról regéltem, nem PC/desktop/NAS-ról.

Hát ja, csak mi itt a home kategóriáról beszélünk. Itt pedig inkább az Adaptec SATA vezérlő játszik, ami a CPU-val számoltat XOR-t, nem pedig egy 8 csatornás SAS vezérlő 512M BBWC-vel, hw xor-ral, szerverházban, redundáns táppal, klímával, stb...

#849 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2010. 12. 19. 16:21

Üzenet megtekintéseIdézet: Zsivaagoo - Dátum: 2010. 12. 18. 07:21

Igaz, hogy pusztán szerver kategóriáról regéltem, nem PC/desktop/NAS-ról.


Az gagyiraid lehetett, vagy fene tudja, nekem rendes szerverben vagy storagéban simán hotswap kicseréltem az elhullott diszket, aztán kész. Ezen nem aggódom, cégnél éppen valami storage lesz a fő csapásirány, majd lesznek szép tesztek, ott kiderül, de régen egy külsőt azzal akartam átverni, hogy 12 v. 14 diszket kiszedtem, random sorrendben beraktam másik vasba, erre szó nélkül elindult, merta HDD-ről olvassa fel a konfigot.

Ebben a hónapban volt elhasalt SCSI is, meg érdekes módon egyszerre vásárolt 500-as SAS kezdte el a szériát, de nem járt adatvesztéssel, leállással.
Make love not Wor.

#850 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2010. 12. 19. 16:29

Üzenet megtekintéseIdézet: xclusiv - Dátum: 2010. 12. 19. 12:39

Azért ez egy szerver élete alatt kb. 1% esély, ami baromi sok.


Én ezt nem tudom megsaccolni. Attól függ hol a vas, mert áramszünet, klíma hibája miatti vészleállás többet nyomhat a latba. Mondjuk régebben volt egy 120ezres Adaptec vezérlőm, azt fosnak tartottam, fele vinyó már BADos volt, csak a vezérlő nem tudott róla, vas meg időnként magába fordult.
Make love not Wor.

#851 Felhasználó inaktív   Zsivaagoo 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.711
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 19. 20:25

Üzenet megtekintéseIdézet: Jahno - Dátum: 2010. 12. 19. 16:21

Az gagyiraid lehetett, vagy fene tudja, nekem rendes szerverben vagy storagéban simán hotswap kicseréltem az elhullott diszket, aztán kész.



Nem gagyiraid, hanem gagyi ország gagyi szerviztechnikussal (Afrika, India, Kína, Thaiföld, egyéb dél-kelet Ázsia). :-D

Szovjet utódállamok és Dél-Amerika érdekes módon nem. :eek:

De USA-ban a lapátkezü nigger képes volt - az ő elmondása szerint - egyszerre két SAS diszket kirántani a helyéről. :pokeas:
Ha a lovat zab helyett plutóniummal etetné a Pesta bácsi, akkor a szekér kilóhússzal repesztene a Kárpátokban.
Ha visszakérdezek, akkor az azért van, mert nem értettem, hogy mit kérdeztél. Heeeee?

#852 Felhasználó inaktív   xrvman 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 311
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 22. 20:44

Mivel nekem ez a NASsolás teljesen új, :) ezért kérnék szépen tanácsokat mit miként csináljak.
Amire kell az adattárolás, és torrent.
Ha a P2P download aktív, akkor a HDD-k (2db)sosem kapcsolnak le. Ezért azt gondolom, hogy nem Raid 0 kellene, hanem Standard és akkor külön lennének a HDD-t, így az egyik elmehet pihenni, ha nem használódik, a másik meg maradna P2P-nak.
Bármi tipp, tanács jöhet.

Kellemes Karácsonyt Mindenkinek!

#853 Felhasználó inaktív   scaurus 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Blog megtekintése
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.480
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 24. 08:26

Nem értek a NAS témához (sem), viszont egy karácsonyi "akcióval" kapcsolatosan felmerült kérdés.

Adott egy D-Link DNS-323 NAS, 2x160GB merevlemezzel (RAID 1) jól működő jogosultsági és könyvtárrendszerrel.
A merevlemezek lecserélésre kerülnének, mondjuk 2*1TB-osokra.

Kérdés:
- konkrétan ez a NAS ténylegesen tud-e kezelni ekkor merevlemezeket (mert az egy dolog, hogy a kézikönyv ezt írja: "can hold two 3.5” SATA hard drives of any capacity")
- ha a merevlemezek formázására kerülnek, majd a korábbiakon lévő könyvtárrendszer is létrehozásra kerül, akkor az érinti-e a NAS működését, a jogosultságokat, azaz a hálózatban lévő desktop kliensek szempontjából semmi nem változik, minden működik (pl ütemezett biztonsági mentések), mintha mi sem történt volna, VAGY szükségesek további beállítások elvégezni a NAS-on?

"Nem érzem a számban az eper ízét", de már nem is akarom...

#854 Felhasználó inaktív   mrzool 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 58
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 26. 10:46

Üzenet megtekintéseIdézet: laposkutya - Dátum: 2010. 12. 14. 18:00


Én ezeket raktam egybe:

Megjegyzem: a ga-d425 ddr3ból max 800 MHz-t támogat.....


Hello Laposkutya! Hasonló konfigot szeretnék összerakni, ha van fogyasztásmérőd, megtennéd, hogy megnézed, majd megosztod velünk, hogy mennyit fogyaszt egy ilyen gép, ha mindkét vinyó pörög?

Előre is kösz!

#855 Felhasználó inaktív   xrvman 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 311
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 27. 13:25

Üzenet megtekintéseIdézet: scaurus - Dátum: 2010. 12. 24. 08:26

Nem értek a NAS témához (sem), viszont egy karácsonyi "akcióval" kapcsolatosan felmerült kérdés.

Adott egy D-Link DNS-323 NAS, 2x160GB merevlemezzel (RAID 1) jól működő jogosultsági és könyvtárrendszerrel.
A merevlemezek lecserélésre kerülnének, mondjuk 2*1TB-osokra.

Kérdés:
- konkrétan ez a NAS ténylegesen tud-e kezelni ekkor merevlemezeket (mert az egy dolog, hogy a kézikönyv ezt írja: "can hold two 3.5” SATA hard drives of any capacity")
- ha a merevlemezek formázására kerülnek, majd a korábbiakon lévő könyvtárrendszer is létrehozásra kerül, akkor az érinti-e a NAS működését, a jogosultságokat, azaz a hálózatban lévő desktop kliensek szempontjából semmi nem változik, minden működik (pl ütemezett biztonsági mentések), mintha mi sem történt volna, VAGY szükségesek további beállítások elvégezni a NAS-on?


Én csak egy részére tudom a választ, nekem az újabb DNS-320 Sharecenter Pulse van és abba jelen pillanatban maximálisan 2*2TB lehet összesen és azt simán bírja is.
PÜ ment.

#856 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2010. 12. 27. 13:32

Üzenet megtekintéseIdézet: Zsivaagoo - Dátum: 2010. 12. 19. 20:25

De USA-ban a lapátkezü nigger képes volt - az ő elmondása szerint - egyszerre két SAS diszket kirántani a helyéről. :pokeas:


Amerikaiaktól sem nagyon vagyok elájulva ha tudásról van szó.
Make love not Wor.

#857 Felhasználó inaktív   xclusiv 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 11.057
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 28. 13:39

Üzenet megtekintéseIdézet: Jahno - Dátum: 2010. 12. 27. 13:32

Amerikaiaktól sem nagyon vagyok elájulva ha tudásról van szó.

Mindenhol van jó (megfelelő) munkaerő meg olcsó.

Én az amiknak a munkatempóját bírom. Rálátok egy bontásra, 4 emelet kis épület, vasbeton és tégla 2 gép (egy markoló meg egy nagyobb, betonvágós), 3 hete szedik szét, volt hogy 4 ember nézte a gépet ami marcangolta szét az épületet. Még most bohóckodnak a sittel, Amerikában ez max. 2 nap lett volna.
Mert ott drága az ember és az a lényeg, hogy forogjon a pénz.
Aztán IT vonalon én is láttam már furcsaságokat...

#858 Felhasználó inaktív   Zsivaagoo 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.711
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 28. 15:08

Üzenet megtekintéseIdézet: xclusiv - Dátum: 2010. 12. 28. 13:39

Mindenhol van jó (megfelelő) munkaerő meg olcsó.

Én az amiknak a munkatempóját bírom. Rálátok egy bontásra, 4 emelet kis épület, vasbeton és tégla 2 gép (egy markoló meg egy nagyobb, betonvágós), 3 hete szedik szét, volt hogy 4 ember nézte a gépet ami marcangolta szét az épületet. Még most bohóckodnak a sittel, Amerikában ez max. 2 nap lett volna.
Mert ott drága az ember és az a lényeg, hogy forogjon a pénz.
Aztán IT vonalon én is láttam már furcsaságokat...


Az USA-ban ami gyorsan kell, azt robbantják. 10 sec maximum. De az előkészület >3 hét.

Az amerikaiIT-sek legnagyobb része meg max az indiaiaknál jobb egy bolhatökényivel. Bár az se bittos, hindiindian-american. :-D
Ha a lovat zab helyett plutóniummal etetné a Pesta bácsi, akkor a szekér kilóhússzal repesztene a Kárpátokban.
Ha visszakérdezek, akkor az azért van, mert nem értettem, hogy mit kérdeztél. Heeeee?

#859 Felhasználó inaktív   adam.k 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 779
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 30. 01:36

Udv, tanacsot es segitseget keresek, NAS beruhazas elott, nem szokvanyos igenyekkel.

A sztori: kb ket eve HDD-re mentek. A kornyezetemben mindenkinek az elmult ket evben gigantikus adatvesztesei voltak HDD-rol, nekem meg nem, de a nagy szamok torvenye alapjan lassan nekem is lesz egy. Erre akarok felkeszulni. Az elmelet mar megvan, csak eszkozt keresek.

Jelenleg USB-s kulso HDD-kre mentek, szam szerint kettore (osszegyultek a HDD-k az idok soran, igy tudtam oket hadba fogni legegyszerubben). Ezek mind usb-s dobozok csak, a diszk szabadon cserelheto bennuk, miutan mozdithatoak, mindketto truecrypt-tel titkositott. Hetente - kethetente keszitek egy zip file-t a mentendo dolgaimrol es mindket diszkre kulon-kulon kiirom oket (egyesevel usb bedug, truecrypt, copy, truecrypt lecsatol, diszk "safely remove"). A gep amirol csinalom egyebkent egy win7, 32 bit es ez is fog maradni, raadasul notebook, szoval bele fizikailag tobb HDD nem szerelheto (es nem is cel).

A szempontok, amik alapjan valasztani szeretnek a kovetkezok:

- csak adattarolas, heti - ketheti egy bekapcsolassal
- tobb, teljesen fuggetlen diszket akarok, semmi raid
- tovabbra is USB-s kulso diszkekben gondolkodom
- viszont etherneten at akarok menteni
- aramfogyasztas
- uzem- es adatbiztonsag
- titkositott adattarolas

azaz tulajdonkeppen nem NAS-t, hanem usb station -t vagy masneven nas/usb adaptert keresek.

Mi nem szempont?
- ar (esszeru hatarokon belul)
- adatmozgatasi sebesseg
- torrent kliens es egyeb, beepitett uri huncutsag

Az elmelet szerint ket, legfeljebb harom teljesen onallo USB-s diszk valamint egy negy USB porttal rendelkezo usb/nas eszkoz kerul beszerzesre (alternativa: minden diszkhez onallo 1 portos adapter).

Egy diszket kinezek masternek, erre amikor kedvem van, masolok egy adag mentest, immaron LANon keresztul. Van IP-n vezerelheto 230V tapom, igy minden hetfon ejjel crontab bekapcsolja a NAS/USB adapter tapjat, illetve ha szukseges a diszkek tapjat is. Samba es/vagy rsync segitsegevel a masterrol a tobbire lereplikalja az adatokat, majd mindent kikapcsol (aramtalanit). A diszkek kozotti szinkron igy elvileg minden heten valamikor ejjel megtortenik es emiatt nem szamit az atviteli sebesseg sem.

Egyetlen problemam van: a titkositas. Ami tud titkositani, az csak egy onallo NAS amibol draga lenne tobbet venni (esszeru hataron tul van az ar), raadasul ezt a titkositast kidobhatom a kukaba, mert senki mas nem fogja tudni ertelmezni, csak a NAS maga. Ha a HDD-t USB-n felcsatolnam a notebookhoz (mert mondjuk a NAS meghibasodott) nem erek vele semmit. Tudom, nyilvan mas sem, de ha pl. truecrypt volume lenne minden, azzal mashol is tudnek mit kezteni.

A mentesi folyamat egyszerusitese es a ket helyen szinkronban, fuggetlenul meglevo adatok elonye lehet, hogy er annyit, hogy a titkositasrol lemondok, ha maskepp nem megoldhato, de egyelore szeretnek teljes megoldast.

Az arat kb 25k-ra lottem be: ennyibol kaphato ket 1 portos usb/nas atalakito (darabja 55-80 USD kozott), usb diszkek mar vannak (ketten) de ha a titkositassal egyutt megoldhato, akkor a duplajat is raszanom, annal tobbet mar nem biztos, hogy meger.

A kerdes az, hogy ismer-e valaki olyan usb/nas atalakitot ami tud titkositast kezelni (ugy, hogy kulcs birtokaban PC-n is hasznalhato legyen a diszk), illetve a fenti igenyeket egy mas megoldassal ki lehet-e elegiteni, ami esetleg egyszerubb volna?

koszi es bocs, hogy hosszu lett.

#860 Felhasználó inaktív   xclusiv 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 11.057
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 12. 30. 13:52

Üzenet megtekintéseIdézet: Zsivaagoo - Dátum: 2010. 12. 28. 15:08

Az USA-ban ami gyorsan kell, azt robbantják. 10 sec maximum. De az előkészület >3 hét.

Nem volt ez akkora, hogy robbantani kelljen, de banyek du. 4 után már soha senki se volt ott, meg az idő nagyobb részében sem, szóval igen kényelmes tempóban csinálták. Így egy OS telepítés is lenne 3 nap, hogy inkább csinálom, mint nem.

Idézet

Az amerikaiIT-sek legnagyobb része meg max az indiaiaknál jobb egy bolhatökényivel. Bár az se bittos, hindiindian-american. :-D

Az indiaiak nagyon kemények. Volt olyan, hogy egy form-on egy beviteli mezőben indiai hősünknek egy ip-címet át kellett írnia, itthonról meg 3 mérnök figyelte, hogy mit csinál meg mikorra lesz már kész. Kellett 1 óra hozzá...

Téma megosztása:


  • (76 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó