HWSW Informatikai Kerekasztal: DAB+ - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

Oldal 1 / 1
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

DAB+ földi sugárzású digitális rádió Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   Takeshi 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 490
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 07. 02. 13:03

Sziasztok!

Mivel még nincs ilyen topic, gondoltam, nyitok egyet. A DAB+ tesztadások már egy ideje mennek Magyarországon, azonban a még nincs sok vevőkészülék a piacon, ráadásul ezen készülékek sem éppen olcsók.

Nos, sikerült kölcsönkérnem egy Revo Blik RadioStation típusú hibrid FM/DAB/internetrádió készüléket, amivel többek közt vehetők a magyar DAB+ adások is.

Hamarosan meg fogom írni tapasztalataim mind az adással, mind a készülékkel kapcsolatban. Előzetesként annyit, hogy itt is érvényesül az a szabály, hogy a digitális adás nem feltétlenül jelent jobb minőséget!

Takeshi

#2 Felhasználó inaktív   batagy 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.412
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 07. 04. 11:26

Engem érdekel majd a véleményed!
Már én is nézegettem ezeket a Revo vevővek neten..

Írjál majd hogy milyen az adás, mit tud a készülék, mindent.
Fordításaim: metapad, FileZilla, Avant Browser, VolumeTray, Dirkey, Regshot, HDD Thermometer, PDFCreator, Notepad++
Hifi Set 2: Squeezebox V3, Oppo DV-983H, Asus O!Play Mini Plus, Yamaha AX-497, Energy RC-10, CRT TV: Panasonic TX-28LD4P

#3 Felhasználó inaktív   asdf 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.179
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 07. 04. 14:10

En csak olvastam, hogy a Petofit valami 64 vagy 96 kbps-os aac+-szal nyomjak, de ez is boven eleg volt ahhoz, hogy nagyhirtelen ne tudjam, hogy sirjak vagy nevessek ezen, majd megallapitottam, hogy "erdemes" volt erre elszorni parmilliardot...

Szerkesztette: asdf 2009. 07. 04. 14:14 -kor

Archív:
Akár 3*-os összegbe is kerülhet egy SMS elküldése egyes újabb telefonokon!
Info, kérdőív, petíció:  http://unicodesms.freeweb.hu

#4 Felhasználó inaktív   Takeshi 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 490
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 07. 05. 12:19

Akkor jöjjön a fekete leves. Felvettem egy pár hangmintát, valamint csatoltam egy pár spektrumanalízist is.

Hanganyag letöltés:
Rapidshit
Megacrapload
ZShare

Spektrumanalízis

Kép
MR1

Kép
MR2

Kép
MR3

Kép
Sláger

Kép
Radio Café

Kép
Klubrádió

Kép
Swiss Pop

Kép
Gazdaság

A mérést összegző táblázat
Kép

Ebből jól kihozható, hogy nem mentek rá a minőségre. A 96 kbps-es adók még csak-csak hallgathatók, a többi viszont egyszerűen csapnivaló. A Sláger Rádiót ha átkapcsolom DAB-ról FM-re, kb. olyan a hatás, mintha fonográfról CD-re cserélném a hanghordozót. Valami viszont határozottan gyanús nekem. Az AAC+ elvileg többre képes. A következő postomhoz hozzácsapok egy pár darab általam enkódolt AAC+ file-t is.

"Kellemes" hallgatást kívánok mindenkinek a csatolt hanganyagokhoz. Ezek után következik majd a Revo Blik rövid bemutatása.

Szerkesztette: Takeshi 2009. 07. 05. 12:29 -kor


#5 Felhasználó inaktív   batagy 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.412
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 07. 05. 14:59

Idézet: Takeshi - Dátum: 2009. júl. 5., vasárnap - 12:19

Hanganyag letöltés:
Rapidshit
Megacrapload
ZShare


A mérést összegző táblázat
Kép


Meghallgattam a mintáidat!

Hát mitmondjak..... Ez tényleg szörnyű! A 64-es és 48 kbps-ek kritikán aluliak!
Mintha kb 48 kpbs-es mp3 stream lenne.
Ha így hagyják akkor a DAB+ -nak kapáltak.  :down:
Fordításaim: metapad, FileZilla, Avant Browser, VolumeTray, Dirkey, Regshot, HDD Thermometer, PDFCreator, Notepad++
Hifi Set 2: Squeezebox V3, Oppo DV-983H, Asus O!Play Mini Plus, Yamaha AX-497, Energy RC-10, CRT TV: Panasonic TX-28LD4P

#6 Felhasználó inaktív   Takeshi 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 490
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 07. 05. 23:28

Nos, akkor a Revo Blik RadioStation review...

Külső

A készülék két részből áll: egy 9V-os fali adapterből és magából a vevőegységből. Elsőre feltűnhet, hogy a készülék tömege nem túl nagy, és ez nem véletlen. A háza nem kimondottan bonyolult műanyagból készült. Az alján egy elsőre elemtartónak tűnő kivágás található, azonban villámgyorsan kiderül, hogy ez csak a helye. Ez a modell nem működik elemről.

Az előlapon egy kék háttérvilágítású dot matrix LCD található amely viszonylag esztétikus, azonban én ennyi pénzért egy sokkal ütősebb VFD-t vártam volna. Az LCD felett egy borostyánsárga LED jelzi a készülék áram alatt létét.

A tetején lévő gombok nem lettek túltervezve, egyforma téglalap alakúak, kivéve a SNOOZE/SLEEP gombot, amely kétszer olyan széles, mint a többi. A gombok benyomására az egész készülég "döbög". Bár nem szedtem szét a dobozt, ezek után kétlem, hogy sokminden lenne odabenn...

A gombok mellett balra helyezkedik el az egyetlen (!) hangszóró, magyarul a beépített hangrendszer kizárólag monóban képes megszólalni. Az árhoz képest ez szintén nem túl biztató. A hangminőségre visszatérek később.

Hátul három csatlakozó van: a 9V-os táp bemenet, egy fejhallgató kimenet, valamint egy pár (L+R) RCA vonalkimenet. Szintén hátul van a teleszkópos antenna, azonban ez nem csatlakoztatható le. Jó lett volna, ha a készüléket képessé teszik külső antenna fogadására is. A szobámban a botantennával annyira gyenge a térerő, hogy a DAB adás éppen, hogy bejön. Oldalt van még egy mport feliratú bemenet, ami szerintem egy szimpla line in (ezt a funkciót nem teszteltem).

A csomaghoz jár egy távvezérlő is, azonban a megszokott gumigombok helyett egy meglehetősen puritán, dóm kialakítású irányítót kapunk. Egy darab CR2025-ös lítiumelemmel működik.

Működés

A készülék öt üzemmódban képes működni, ezek a következők:
1. FM rádió
2. DAB rádió
3. Internet rádió
4. mport mód
5. zenelejátszó mód (hálózati megosztáson keresztül)

Az FM rádió módhoz sokminden nem fűzhető. Tudja az RDS-t, seekelni viszont csak előre lehet. A kézi keresés mindkét irányban megy.

DAB módban nincs sok beleszólásunk a keresésbe. Egyszerűen kiadjuk a keresés parancsot, majd a készülék automatikusan végigkeresi a frekvenciasávot és "felszedi" a csatornákat.

Az Internet rádió mód használatának előfeltétele a Wi-Fi beállítása. Ez egy kicsit körülményes lehet, ha WEP vagy WPA titkosítást használunk, ugyanis egy hosszú hálózati kulcs bevitele nem kis nyomkolászást vesz igénybe. Ha ezt beállítottuk, akkor válogathatunk a "beépített" adók közül, vagy hozzáadhatjuk a sajátjainkat. A készülékbe nem tettek saját webservert, hanem egy adott weboldalon szerkeszhetjük kedvenceinket. Minden készüléknek van egy azonosítószáma, amit e weboldalon történő regisztrációnál meg kell adni, így azonosítja magát az oldalon a rádió (a készülékbe nem kell beírni a login infót).

Miután beállítottuk kedvenceinket, az állomások között kényelmesen lehet váltogatni a mellékelt távvezérlő segítségével. Illetve lehetne, ha nem ilyen ügyetlen dóm gombos kivitel lenne.

Sajnálatos módon AAC/AAC+ formátum a készülékkel nem streamelhető és a beállítás weboldalon is csak MP3, Real és WMA választható.

Az mport módot kábel hiányában most nem teszteltem.

A hálózati megosztást szintén nem teszteltem, bár lehet, hogy erre még visszatérek.

Lejátszás közben

Elsőre feltűnik, hogy a készülék hangminősége csapnivaló. Mintha egy Sokol rádióból kölcsönözték volna a hangsugárzót, nagyobb hangerőn még a műanyagdoboz is dübörög. Ettől még egy kínai MP4 lejátszó is jobb hangélményt nyújt.

Ezek után világossá válik, hogy a berendezésnek kizárólag egy komolyabb hangrendszerre való csatlakoztással van valamire esélye. További 50e Forintért már kapunk egy olyan rendszert, amivel hallgathatóvá tehető ez a DAB+ ketyere. Sajnálatos módon a DAB+ előnyeit így sem élvezhetjük az adások gyenge minősége miatt.

Összegzés (készülék)

Ami tetszett
+ egyszerű, kényelmes kezelhetőség
+ FM/DAB/DAB+/WiFi rádió egyben... kell ennél több?
+ internet rádió hallgatása számítógép nélkül

Ami nem tetszett
- kritikán aluli mono hangsugárzó
- puritán kezelőszervek
- kicsi, egyszerű távvezérlő
- nem hordozható (elemről nem üzemeltethető)
- a készülék rendkívül magas ára; ennyi pénzért már komplett hifi is beszerezhető, sztereó hangfalpárral, CD/MP3 lejátszóval stb. (igaz, DAB-ot nem tud, de ezek után kit érdekel?)

Összegzés (DAB)

Ami tetszett
+ sistergésmentes rádióhallgatás

Ami nem tetszett
- szegényes adókínálat (jelenleg 11 adó)
- a legtöbb adó rossz hangminőségű (pedig ezt az AAC+ nem indokolná)

Konklúzió

Vegyes érzelmekkel tölt el a Blik. Végülis majdnem mindent beletettek, ami a modern rádiózáshoz szükszéges. Aki megveszi, az biztos lehet benne, hogy a készülék jó pár évig használható marad.

Ár/érték arányban azonban számomra elmarad. Ennyi pénzért elvártam volna, hogy valami olyat kapok, ami egy "elavultabb" analóg készüléknél többet ad (pl. VHS-ről DVD-re váltás). A hatás azonban elmaradt. Egymagában csak annyira jó a doboz, hogy a konyhában főzés közben szórakoztassa az embert. Hifire kötve már élvezhetőbb, de a fent leírtak miatt már nem biztos, hogy így érdemes-e foglalkozni a témával.

Kinek ajánlanám tehát a Revo Bliket? Annak, aki mindenképp magáévá akarja tenni a hazai DAB+ "örömeit", vagy aki megengedheti magának, hogy 50000 Ft-ot elszórjon egy ilyen játékszerre.

#7 Felhasználó inaktív   Takeshi 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 490
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 07. 05. 23:42

AAC+ hanganyagok

A kódolást lossless hanganyagból készítettem a WinAMP AAC enkóderének segítségével.

Letöltés:
Rapidshit
Megacrapload
ZShare

Spektrumanalízis

Kép
96 kbps - jól látszik a 20 kHz-es levágás, a hangminőség elfogadható

Kép
64 kbps - látszik, hogy itt már több hiányzik a hangból, "foghíjas" a spektrum

Kép
48 kbps - az enkóder 16 kHz-nél vágott, azonban ez még mindig magasabb, mint egy hazai 96 kbps-es DAB+ adás... miért???

#8 Felhasználó inaktív   djculture 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 8.810
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 07. 06. 07:36

Idézet: Takeshi - Dátum: 2009. júl. 6., hétfő - 0:42

Kép
48 kbps - az enkóder 16 kHz-nél vágott, azonban ez még mindig magasabb, mint egy hazai 96 kbps-es DAB+ adás... miért???

Gyanítom a DAB vevő gyengeségei miatt.Eléggé gyerekcipőbe jár ez a dolog.Azért is kerül ennyibe egy minőségtelen vevő.Kiváncsi lettem volna a paneljára.Ferguson FRG-120D van egyik haveromnak az se szól jobban amugy csak sztereo.

Szerkesztette: djculture 2009. 07. 06. 07:36 -kor

Ki a halott vinyók istene?
Hádédész..

#9 Felhasználó inaktív   Takeshi 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 490
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 07. 06. 09:43

Idézet: djculture - Dátum: 2009. júl. 6., hétfő - 7:36

Gyanítom a DAB vevő gyengeségei miatt.Eléggé gyerekcipőbe jár ez a dolog.Azért is kerül ennyibe egy minőségtelen vevő.Kiváncsi lettem volna a paneljára.Ferguson FRG-120D van egyik haveromnak az se szól jobban amugy csak sztereo.

Ez biztos, hogy nem a vevő hibája. A következőkre tudok gondolni:

1. adóoldalon szarul van beállítva az aluláteresztő szűrő
2. valójában AAC az adás és nem AAC+

#10 Felhasználó inaktív   batagy 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.412
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 07. 06. 20:48

Idézet: Takeshi - Dátum: 2009. júl. 5., vasárnap - 23:28

Nos, akkor a Revo Blik RadioStation review...


Kösz az összefoglalást a Revo Blik-hez!

Hát ez is elég hervasztó.... Ennyi pénzért az ember nem valami bóvlit várna.... Az főleg meglepett hogy nincs neki koax antenna bemenete!  :omg:
Úgy látszik a piacnak még fejlődnie kell ezen a téren.

Szerkesztette: batagy 2009. 07. 06. 21:03 -kor

Fordításaim: metapad, FileZilla, Avant Browser, VolumeTray, Dirkey, Regshot, HDD Thermometer, PDFCreator, Notepad++
Hifi Set 2: Squeezebox V3, Oppo DV-983H, Asus O!Play Mini Plus, Yamaha AX-497, Energy RC-10, CRT TV: Panasonic TX-28LD4P

#11 Felhasználó inaktív   batagy 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.412
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 07. 06. 21:09

Idézet: Takeshi - Dátum: 2009. júl. 6., hétfő - 9:43

Ez biztos, hogy nem a vevő hibája. A következőkre tudok gondolni:

1. adóoldalon szarul van beállítva az aluláteresztő szűrő
2. valójában AAC az adás és nem AAC+

2. -höz: A Wikipedia oldalon nincs említés a sima AAC kodekről... nem lehet csak AAC+.

De valami nagyon nem jó!
Az jutott eszembe, hogy nem lehet, hogy a neten már meglévő mp3 stream-eket "használja" föl az AH? Csúnya feltételezés, főleg hogy én 2000-2005 között az AH-ban dolgoztam, de ki tudja....
Fordításaim: metapad, FileZilla, Avant Browser, VolumeTray, Dirkey, Regshot, HDD Thermometer, PDFCreator, Notepad++
Hifi Set 2: Squeezebox V3, Oppo DV-983H, Asus O!Play Mini Plus, Yamaha AX-497, Energy RC-10, CRT TV: Panasonic TX-28LD4P

#12 Felhasználó inaktív   Takeshi 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 490
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 07. 06. 21:59

Idézet: batagy - Dátum: 2009. júl. 6., hétfő - 21:09

2. -höz: A Wikipedia oldalon nincs említés a sima AAC kodekről... nem lehet csak AAC+.

De valami nagyon nem jó!
Az jutott eszembe, hogy nem lehet, hogy a neten már meglévő mp3 stream-eket "használja" föl az AH? Csúnya feltételezés, főleg hogy én 2000-2005 között az AH-ban dolgoztam, de ki tudja....

Igen, valami k..ára nagyon nem jó. Íram az AH-nak a problémával kapcsolatban, de eddig nem válaszoltak.

#13 Felhasználó inaktív   mzso 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.184
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 07. 15. 15:07

Idézet: Takeshi - Dátum: 2009. júl. 5., vasárnap - 13:19

Akkor jöjjön a fekete leves. Felvettem egy pár hangmintát, valamint csatoltam egy pár spektrumanalízist is.

Hanganyag letöltés:
Rapidshit
Megacrapload
ZShare

A mérést összegző táblázat
Kép

Ebből jól kihozható, hogy nem mentek rá a minőségre. A 96 kbps-es adók még csak-csak hallgathatók, a többi viszont egyszerűen csapnivaló. A Sláger Rádiót ha átkapcsolom DAB-ról FM-re, kb. olyan a hatás, mintha fonográfról CD-re cserélném a hanghordozót. Valami viszont határozottan gyanús nekem. Az AAC+ elvileg többre képes. A következő postomhoz hozzácsapok egy pár darab általam enkódolt AAC+ file-t is.

"Kellemes" hallgatást kívánok mindenkinek a csatolt hanganyagokhoz. Ezek után következik majd a Revo Blik rövid bemutatása.

Őszintén szólva szánalmas. Én már attól kiakadtam múltkor, hogy az AAC+ maximum 96 kbps-ot támogat. De, hogy a legtöbbet még ez alá viszik és és jól levágják a magasabb hangokat.... Bah...

Én is csináltam spektrumképet a mintákból amit küldtél. Viszont nálam jóformán semmi nem látszik a levágás fölött.
swiss, sláger, klub
Összehasonlításképpen egy lossless: link

Amúgy így elég vicces lett, hogy a webes streamek jobb minőségüek. Például az mr2 itt is 96 kbps-on megy és kevesebbet vágnak le mint a swiss-es mintánál amit küldtél.link

#14 Felhasználó inaktív   miatyánk 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 94
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 09. 12. 18:27

Nekem is nagyon izgatja a fantáziámat a DAB+ rádiózás, de szinte nem is foglalkozik vele a média. Szerintem nagyobb az előrelépés mint a digitális televíziózásban. A tv-t csak azok fogják használni, akiknél nincs kábel, vagy tányér, viszont pl. szinte minden autós és utasa hallgat rádiót, ami már önmagában sokkal nagyobb felhasználói kör. Az FM rádió az autóban nagyon kompromisszumos dolog. És itt elsősorban a minőségre gondolok. Képtelenség mozgás közben tartósan zajmentes vételt biztosítani és a 15 Khz-es frekvenciavágás is rányomja a bélyegét a minőségre.
Én személy szerint nagyon örülök, hogy AAC+ formátumban sugároznak.:) Jelenleg ez a legfejlettebb veszteséges audioformátum. A sima DAB az ezeréves MP2 formátumot használja, aminél az AAC+ generációkkal fejlettebb. Egyébként nem 96 Kbit/s a max bitrátája, hanem 256 Kbit/s. Tesztelgettem egymás ellen több formátumot(mp2, mp3, wma, ogg, mpc, aac, aac+) több bitrátán, különböző beállításokkal, ami alapján mondhatom, hogy a legtermészetesebb, az eredeti tömörítetlen forráshoz a leginkább közelítő hangot az AAC+ tudja nyújtani. Nem beszélve arról, hogy "extrém"alacsony bitrátán is képes elfogadható minőségre.

Takeshi tesztjéről.

Ezek még csak teszt adások, mert még nincsenek hivatalos szerződések a műsorszolgáltatókkal. Könnyen elképzelhető, hogy szándékosan van lebutítva a minőség, hogy ne minősüljön teljes értékű szolgáltatásnak.
Azt is elképzelhető, hogy a kétes minőségű rádió nem támogatja az AAC+ kiterjesztéseit (pl. parametric stereo) és ez okozza a frekvenciavágást.
Az én SonyE. telefonom sem támogatja a parametric stereo-t, ezért az ilyen fájlok valahogy úgy szólnak rajta, mint Takeshi rádióján az MR1.

Szerkesztette: miatyánk 2009. 09. 12. 18:32 -kor


#15 Felhasználó inaktív   djculture 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 8.810
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 09. 12. 21:04

Idézet: miatyánk - Dátum: 2009. szept. 12., szombat - 19:27

Takeshi tesztjéről.

Ezek még csak teszt adások, mert még nincsenek hivatalos szerződések a műsorszolgáltatókkal. Könnyen elképzelhető, hogy szándékosan van lebutítva a minőség, hogy ne minősüljön teljes értékű szolgáltatásnak.
Azt is elképzelhető, hogy a kétes minőségű rádió nem támogatja az AAC+ kiterjesztéseit (pl. parametric stereo) és ez okozza a frekvenciavágást.
Az én SonyE. telefonom sem támogatja a parametric stereo-t, ezért az ilyen fájlok valahogy úgy szólnak rajta, mint Takeshi rádióján az MR1.

Á én azon fogok röhögni hogy mire odakerül hogy élesbe fog menni a dolog /már 2020 at emlegetnek:D/  a dab után a dab+ is elavul.

Szerkesztette: djculture 2009. 09. 12. 21:05 -kor

Ki a halott vinyók istene?
Hádédész..

Téma megosztása:


Oldal 1 / 1
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó