HWSW Informatikai Kerekasztal: A sávszélességből sosem elég - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

A sávszélességből sosem elég Itt a DDR3 memóriaszabvány Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   Ytse 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 7.244
  • Csatlakozott: 2000. okt. 26.

Elküldve: 2005. 02. 21. 15:03

Idézet

A Samsung, amely a legnagyobb memóriagyártó a Földön, bemutatta a világ első DDR3 szabványú memóriachipjét. A 80 nanométeres csíkszélességgel készülő, 512 megabites kapacitású chipek az ígéretek szerint négyszer gyorsabbak, mint a jelenleg kapható DDR, és kétszer, mint a DDR2 lapkák. A DDR illetve DDR2 specifikációknak megfelelő chipekkel szintén a Samsung készült el először, 1998-ban és 2001-ben.

A sajtóközlemény 1066 Mbps, azaz megabit másodpercenkénti átvitelről ad hírt...


A sávszélességből sosem elég

#2 Felhasználó inaktív   Socket 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.663
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 21. 15:35

Jó cikk.
http://tet-halo.ning.com/
TeT háló-Tanulást segítő technológiák.
Pedagógus mentor rendszer.

#3 Felhasználó inaktív   vers 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Blog megtekintése
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 8.382
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 21. 16:06

tehát akkor a ddr ramok már semmi elönnyel nem rendelkeznek a rambus chipekkel szemben
hacsak azzal nem hogy olcsobbak
M-12 technology

www.m12technology.com

I'm CEO bitch

#4 Felhasználó inaktív   DViD 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.225
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 21. 16:13

Tetszik a cikk, bar mar hamarabb ertesultem.. :)

Ami nagyon jo, hogy valszeg megoldottak ezeket az idozites dolgokat, nem ugy mint a DDR2-nel.. ;)
Kivancsi vagyok, ha 2006-ban mar tenyleg meg tudjak oldani a tomeggyartast, akkor az AMD nem ugorja-e at a DDR2-t, es egybol inkabb DDR3-as memcontrollert epit be a procijaiba... Hiszen sokkal kedvezobb szamara...
Erdekes lesz, az biztos.. :)

#5 Felhasználó inaktív   Socket 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.663
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 21. 16:42

Idézet: authenticDViD - Dátum: 2005. febr. 21., hétfő - 16:13

Tetszik a cikk, bar mar hamarabb ertesultem.. :)

Ami nagyon jo, hogy valszeg megoldottak ezeket az idozites dolgokat, nem ugy mint a DDR2-nel.. ;)
Kivancsi vagyok, ha 2006-ban mar tenyleg meg tudjak oldani a tomeggyartast, akkor az AMD nem ugorja-e at a DDR2-t, es egybol inkabb DDR3-as memcontrollert epit be a procijaiba... Hiszen sokkal kedvezobb szamara...
Erdekes lesz, az biztos.. :)

Dual DDR3 -AMD. :)
Én is erre gondoltam.
A mostani DDR2 eléggé gyerekjátéknak tűnik.
http://tet-halo.ning.com/
TeT háló-Tanulást segítő technológiák.
Pedagógus mentor rendszer.

#6 Felhasználó inaktív   SFIJ 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 20.145
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 21. 17:29

Idézet: vers - Dátum: 2005. febr. 21., hétfő - 16:06

tehát akkor a ddr ramok már semmi elönnyel nem rendelkeznek a rambus chipekkel szemben
hacsak azzal nem hogy olcsobbak

a RAM cella sebessege eleg regota konstans, ezen nem tudsz segiteni. A Pipelining az ami itt donto. A RAMbus 3 okbol beteg:
- a 90-es evek elejen terveztek, ekkor a labszam meg fontos vol, ezert persative muxolja a biteket. Magyaran adatatviel elott MUXol amit a chipsetnek kell demuxolnia. Ez noveli a latencyt. Sajnos a DDR technologia is kezd erosen felzarkozni eteren.
- A masik nyavajajarol mar lattad az abramat. minel tobb chipbol all a RAM-blokk, a memoria kesletetesi ideje annal nagyobb
- a RAMBUS csak 8 byte-os burstoket tud.

DDR RAM-ok bol allo bankok eseten a kesleltetesi ido konstans - jobban skalazosik a RAMbank meretben. Ha Cell-ileg nezed, akkor 1 chipnyi XDR Rambus ugyanitt van mint a DDR3, de amint kezded staxkelni az XDR ramchipjeidet, no a lappangasi ido, csunyan.


Amit nemigazan ertek, az akovetkezo. A processzorok mar jo ideje nem szingli bajtokert nyukasznak, hanem cacheline-okat hoznak be ill. irnak ki. a cacheline hossza tipikusan 32, amodernebb processzorok eseten 64 byte.
A sima DDR alapbol 8 byte-ot ad ki magabol, de odavan keszitve melle a kov 8 byte, ha kell, igy 16 byte-os burstok jol mennek. DDR3 ha jol ertem lesz az elso tipus, ami vegre kepes lesz a cacheline meretu, 64 byteos burstokre. A DDR2 is jelentos javulast hozott volna, kb 50%-kal csokkentene a cacheline read latencyjet nemtom mertnem terjed...

Szerkesztette: SFIJ 2005. 02. 21. 17:38 -kor

νιψονανωμηματαμημωνανοψιν

What do stars do? They shine.(Yvaine)

#7 Felhasználó inaktív   Lulu64 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 60.965
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 21. 17:39

Idézet

Összes  6676 100,0% 55720  100,0% 19,8


Nem sok az egy picit?  :think:
„Érintőlegesen a kör is csak egy pont...”

#8 Felhasználó inaktív   CSorBA 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 17
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 21. 19:12

Hát, nagyon durva :D  Új gépet akarok venni, és már 2 éve sosem tudom, h. mikor kezdjek bele. Most nyárra gondoltam, de mindig azt látom, h. várjak még picit, de meddíg? :) Szépen fejlődik itt minden... Várom a határt, ha lesz olyan egyáltalán :)

#9 Felhasználó inaktív   blade01 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 2
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 22. 00:26

Idézet: CSorBA - Dátum: 2005. febr. 21., hétfő - 20:12

Hát, nagyon durva :D  Új gépet akarok venni, és már 2 éve sosem tudom, h. mikor kezdjek bele. Most nyárra gondoltam, de mindig azt látom, h. várjak még picit, de meddíg? :) Szépen fejlődik itt minden... Várom a határt, ha lesz olyan egyáltalán :)

Nekem már lassan 4 éve ez van, az elsők közt vettem P4-et és RDRAM-ot.
Nem bántam meg, de nem ez terjedt el.
Most akkor megint +1 év az új gépig?(és mit vegyek?) :confused:

Az zavar hogy bejön egy új technika és vagy gyorsan utána eltűnik(RDRAM) vagy fejlődik(DDR2 már most "temetve") ejej.

#10 Felhasználó inaktív   Rive 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 8.208
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 22. 08:21

Idézet: SFIJ - Dátum: 2005. febr. 21., hétfő - 17:29

Amit nemigazan ertek, az akovetkezo. A processzorok mar jo ideje nem szingli bajtokert nyukasznak, hanem cacheline-okat hoznak be ill. irnak ki. a cacheline hossza tipikusan 32, amodernebb processzorok eseten 64 byte.
A sima DDR alapbol 8 byte-ot ad ki magabol, de odavan keszitve melle a kov 8 byte, ha kell, igy 16 byte-os burstok jol mennek. DDR3 ha jol ertem lesz az elso tipus, ami vegre kepes lesz a cacheline meretu, 64 byteos burstokre. A DDR2 is jelentos javulast hozott volna, kb 50%-kal csokkentene a cacheline read latencyjet nemtom mertnem terjed...

Egy 64 byte-os burst egy A64 esetén 8 v. 4 átvitelt jelent (64/128 bites busz): mivel DDR memóriáról van szó, ez 4 illetve 2 órajelnyi időt vesz igénybe. DDR2 esetén ez 2 illetve 1 órajel. Ennyi az átviteli idő. Ehhez jön még hozzá az az idő, ami alatt a memória kikeresei a megfeléelő címeket ->
DDR: 6/4 órajel
DDR2: 4/3 órajel
Változás: 2/1 órajel. És akkor még finom voltam, mer' CAS2 memóriát feltételeztem, extra ciklusok nélkül...
Azaz: a DDR -> DDR2 váltás a felső szegmensben pusztán egy (memória) órajelnyi késleltetéscsökkenést okoz. Ez az A64-ek körében, ahol pillanatnyilag az alacsony core-clock determinálja a mérhető számítási sebességet, nem jár arányos sebességnövekedéssel.
A P4 vonal dolgaira ennek alapján már könnyen rájöhet más is :)

Ui.: a burst size (Vagyis inkább: count. A size már a modul, illetve egyre inkább a memória-alrendszer paramétere...) már a (jobbfajta) SDR chipekben is egy belső regiszter függvénye volt. Mer' ezeknek a ramoknak már vezérlőregisztereik is vannak ám :D

Szerkesztette: Rive 2005. 02. 22. 08:27 -kor

Elköltöztem :-)

#11 Felhasználó inaktív   tungs 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 20
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 22. 10:47

A Samsung, amely a legnagyobb memóriagyártó a Földön
ez nagyon tetszett. :)
Tenyleg jo cikk!


#12 Felhasználó inaktív   Tomi84 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 129
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 22. 11:05

hát én nem akarok nagyon nagy hülyeségeket beszélni,
de nekem kb. úgy tűnik, hogy "mindössze" megduplázták
a belső adatbusz sávszélességét és az I/O chip frekvenciáját.

De ha a belső adatbuszt már 512bitre emelik, akkor miért kell
64biten hagyni a memóriabuszt?
Gondolom jóval egyszerűbb videókártyákra rakni a memóriát
de ott már bőven 256bites memóriabuszok vannak, csak nem
lenne olyan nagy ördöngősség ezt az alaplapokba beleszerelni.  :think:

Vagy mégiscsak hülyeséget beszéltem...  :confused:

Egyébként nagyon jó a cikk! Gratula!

Szerkesztette: Tomi84 2005. 02. 22. 11:07 -kor

DFI LanParty UT P35-T2R - Core 2 Dou 6400 @ 3.5Ghz- 2x1Gb CSX Diablo 1200Mhz - ATI Radeon X1900All-In-Wonder- 2x36Gb Western Digital WD360ADFD@RAID 0- Samsung SP2004X 200Gb - NorthQ Giant Reactor 1000W - Codegány ház

Képek a vízhűtésemről

#13 Felhasználó inaktív   azbest 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 127
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 22. 11:15

hmm, ez is csak egy újabb bőr lehúzása a userekről... :mad:
szépen lassan órajelciklusonként és bitenként adagolják az újításokat... :think:

Mire megjelenik a 'végleges' kiforrott ddr3 addigra 3-4 chipsetcsere lesz (új alaplap és processzor)
aki követni akarja, annak félévente új gépet kéne venni... 
Na én maradok továbbra is a PC133as SDR ramomnál egy s370-es celeron társaságában :p

Hol vannak már a régi szép idők, amikor tényleg lehetett bővíteni a meglévő pc-ket  :think:
De ha ilyet jáccanak, akkor miért nem csinálnak cserélhető chipsetet, soxor úgyis csak ennyit csinálnak az alaplapgyártók amikor újabb lappal jönnek ki...

#14 Felhasználó inaktív   Rive 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 8.208
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 22. 11:30

Idézet: Tomi84 - Dátum: 2005. febr. 22., kedd - 11:05

De ha a belső adatbuszt már 512bitre emelik, akkor miért kell
64biten hagyni a memóriabuszt?
Gondolom jóval egyszerűbb videókártyákra rakni a memóriát
de ott már bőven 256bites memóriabuszok vannak, csak nem
lenne olyan nagy ördöngősség ezt az alaplapokba beleszerelni.  :think:

Az alaplapon a memória és a proci is egy viszonylag nagyméretű foglalatban van, míg a videokártyán mindkettő fixen a nyákra forrasztva, (viszonylag) kisméretű chipekben. Ez a különbség lehetővé teszi, hogy nagyobb sebességű buszt zsúfoljanak valamivel kisebb helyre. Ugyanez alaplapon nem férne el. Ha megnézed az alaplapodat, a 'külső' és a 'belső' - azaz a foglalat szélső és középső részéhez menő vezetékek hosszát kiegyenlítő meanderek már így is alig férnek el. A videokártyán viszont a chipek szép szabályos félkörben vannak elhelyezve.

Emellett, ha megnézed a fenmtebbi kalkulációt, láthatodm, hogy a 64->128 bitre áttérés a sebesség szempontjából leginkább meghatározó késleltetést csaupán néhány memóriaórajelnyi idővel rövidíti meg. A 128->256 még kevesebb előnnyel járna.

Azaz: jelen formában egyszerűen nem éri meg, és nem fér el...
Elköltöztem :-)

#15 Felhasználó inaktív   Tomi84 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 129
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 22. 12:29

Idézet: Rive - Dátum: 2005. febr. 22., kedd - 12:30

Az alaplapon a memória és a proci is egy viszonylag nagyméretű foglalatban van, míg a videokártyán mindkettő fixen a nyákra forrasztva, (viszonylag) kisméretű chipekben. Ez a különbség lehetővé teszi, hogy nagyobb sebességű buszt zsúfoljanak valamivel kisebb helyre. Ugyanez alaplapon nem férne el. Ha megnézed az alaplapodat, a 'külső' és a 'belső' - azaz a foglalat szélső és középső részéhez menő vezetékek hosszát kiegyenlítő meanderek már így is alig férnek el. A videokártyán viszont a chipek szép szabályos félkörben vannak elhelyezve.

Emellett, ha megnézed a fenmtebbi kalkulációt, láthatodm, hogy a 64->128 bitre áttérés a sebesség szempontjából leginkább meghatározó késleltetést csaupán néhány memóriaórajelnyi idővel rövidíti meg. A 128->256 még kevesebb előnnyel járna.

Azaz: jelen formában egyszerűen nem éri meg, és nem fér el...

Értelek. Akkor mégiscsak hülyeségeket beszéltem  :p

Elolvastam amit írtál és már értem, hogy miért nem éri meg.

Na jóvan akkor, még van mit fejlődnöm  :think:
DFI LanParty UT P35-T2R - Core 2 Dou 6400 @ 3.5Ghz- 2x1Gb CSX Diablo 1200Mhz - ATI Radeon X1900All-In-Wonder- 2x36Gb Western Digital WD360ADFD@RAID 0- Samsung SP2004X 200Gb - NorthQ Giant Reactor 1000W - Codegány ház

Képek a vízhűtésemről

#16 Felhasználó inaktív   SFIJ 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 20.145
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 22. 15:19

Idézet: Tomi84 - Dátum: 2005. febr. 22., kedd - 11:05

hát én nem akarok nagyon nagy hülyeségeket beszélni,
de nekem kb. úgy tűnik, hogy "mindössze" megduplázták
a belső adatbusz sávszélességét és az I/O chip frekvenciáját.

De ha a belső adatbuszt már 512bitre emelik, akkor miért kell
64biten hagyni a memóriabuszt?
Gondolom jóval egyszerűbb videókártyákra rakni a memóriát
de ott már bőven 256bites memóriabuszok vannak, csak nem
lenne olyan nagy ördöngősség ezt az alaplapokba beleszerelni.  :think:

Vagy mégiscsak hülyeséget beszéltem...  :confused:

Egyébként nagyon jó a cikk! Gratula!

hozok egy peldat analogiara. SATA vs PATA
νιψονανωμηματαμημωνανοψιν

What do stars do? They shine.(Yvaine)

#17 Felhasználó inaktív   Rive 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 8.208
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 22. 15:34

Amit én nem értek: miért a 128 bites memóriavezérlőket erőltetik a 2X64 helyett. Ha a két csatornán külön-külön történne az adatok lehívása, az az átlagos adatelérési időt (elvileg) megfelezné. OK, hogy a pipelining (és a programok/adatok serialitása) miatt nem lenne teljesen fele a dolog, de jópár százalékot akkor is jelenthetne. Pláne monjuk egy dual core proci esetén.
Elköltöztem :-)

#18 Felhasználó inaktív   SFIJ 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 20.145
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 22. 15:34

Idézet: Rive - Dátum: 2005. febr. 22., kedd - 8:21

Egy 64 byte-os burst egy A64 esetén 8 v. 4 átvitelt jelent (64/128 bites busz): mivel DDR memóriáról van szó, ez 4 illetve 2 órajelnyi időt vesz igénybe. DDR2 esetén ez 2 illetve 1 órajel. Ennyi az átviteli idő. Ehhez jön még hozzá az az idő, ami alatt a memória kikeresei a megfeléelő címeket ->
DDR: 6/4 órajel
DDR2: 4/3 órajel
Változás: 2/1 órajel. És akkor még finom voltam, mer' CAS2 memóriát feltételeztem, extra ciklusok nélkül...
Azaz: a DDR -> DDR2 váltás a felső szegmensben pusztán egy (memória) órajelnyi késleltetéscsökkenést okoz. Ez az A64-ek körében, ahol pillanatnyilag az alacsony core-clock determinálja a mérhető számítási sebességet, nem jár arányos sebességnövekedéssel.
A P4 vonal dolgaira ennek alapján már könnyen rájöhet más is :)

Ui.: a burst size (Vagyis inkább: count. A size már a modul, illetve egyre inkább a memória-alrendszer paramétere...) már a (jobbfajta) SDR chipekben is egy belső regiszter függvénye volt. Mer' ezeknek a ramoknak már vezérlőregisztereik is vannak ám :D

oke ez csak az ido a - fontosabbik a tRAC mert voltakepp ez mondja meg a burstok tavolsagat idoben - nem a 'kikereses' hanem ac un precharge (a read amp vegigolvassa a sort es frissit is egyben) miatt magas. A precharge ido meg csokkentheto, ha a RAM-ban kisebb de tobb bank van. jelenleg a tipikus DRAM chipek 4 bankosak.
Nota bene jofele hajazol egyebkent, mert pl a SUN Ultra5-ben 512byteos adatbusz van es igy PC133SD-kel majdnem ugyanolyan gyors mint egy atlagos PC PC2700DDR-rel ;)

Szerkesztette: SFIJ 2005. 02. 22. 15:35 -kor

νιψονανωμηματαμημωνανοψιν

What do stars do? They shine.(Yvaine)

#19 Felhasználó inaktív   SFIJ 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 20.145
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 22. 15:55

Idézet: Rive - Dátum: 2005. febr. 22., kedd - 15:34

Amit én nem értek: miért a 128 bites memóriavezérlőket erőltetik a 2X64 helyett. Ha a két csatornán külön-külön történne az adatok lehívása, az az átlagos adatelérési időt (elvileg) megfelezné. OK, hogy a pipelining (és a programok/adatok serialitása) miatt nem lenne teljesen fele a dolog, de jópár százalékot akkor is jelenthetne. Pláne monjuk egy dual core proci esetén.

a 2x64 elvben jol nez ki. de ezt
a) egyfelol elerheted azzal, hogy 2x-ezed a buszfrekvenciat
b) a 2x 64 sajnos nem noveli az adott idopillanatban kinyitott es ezaltal precharge-olt bankok darabszamat. Minel tobb ramchip vesz ugyanis reszt egy adott pillantban az irasi/olvasasi muveletben, annal tobb a nyitott bank, es ezaltal a valos memsavszel.  a bank nyilasi ideje, a hon szeretett tRAC parameter -es a renszerben ez a legnagyobb latency ido.

Szerkesztette: SFIJ 2005. 02. 22. 16:04 -kor

νιψονανωμηματαμημωνανοψιν

What do stars do? They shine.(Yvaine)

#20 Felhasználó inaktív   Asker 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.563
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 02. 23. 13:56

Idézet: Socket - Dátum: 2005. febr. 21., hétfő - 16:42

Dual DDR3 -AMD. :)
Én is erre gondoltam.
A mostani DDR2 eléggé gyerekjátéknak tűnik.

Vagy mégjobb:  quad-ddr3. :D
A SocketM2-esek már talán tudni fogják?
"I was a Marine in the invasion of Iraq. It was 2 years before I could watch any type of violent movie. War truly is hell. Killing, bleeding, dying and crying are terrible, and great. If you fight for glory and power you are evil and will die in vain. I and every other warrior fought for each other. For family, for friends, for the US, for Sparta."

Téma megosztása:


  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó