HWSW Informatikai Kerekasztal: Re: Szigetkártya = menő - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Re: Szigetkártya = menő Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   HWSW 

  • HWSW
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 9.283
  • Csatlakozott: 2009. márc. 17.

Elküldve: 2010. 08. 19. 08:45

A készpénz már nem menő, ezt mondjuk régóta. Ezért is figyeltük árgus szemekkel, hogy mi történt a Sziget Fesztiválon, ahol 12 ezer ember próbálkozott készpénz helyett az RFID-alapú Szigetkártyával fizetni.
https://www.hwsw.hu/hirek/45104/sziget-metapay-szigetkartya-szigetcard-rfid-fizetes.html

#2 Felhasználó inaktív   Virus9AX 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 7.611
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 08:45

Én okos és hasznos dolognak tartom, habár nem voltam a Szigeten de ha lettem volna biztos ezt a módszert használom. Kp-ból elég ha 2-3K van nálunk ha kifele/hazafele menet kell még valamit venni a helyi gyors kajáldákba vagy éjjel-nappalisokba.

Jó ötletnek tartanám bevezetni minden több ezres tömeget megmozgató rendezvényre.

#3 Felhasználó inaktív   padawan 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.929
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 09:02

Mondjuk en jobban orulnek ha inkabb rendes bankkartyaval lehetne fizetni barhol(!), mint pl. Finnorszagban es ha ez a szigetkartya az "alkoholmamoros bankkartya elvesztes" alternativaja lenne, nem a keszpenze.
Lenovo N200 /w Ubuntu x64 -- Playstation 3 /w Samsung LE37A656 -- Nokia E63 /w BH-606

#4 Felhasználó inaktív   kockulat 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.346
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 09:04

Like what?

Igen, már nekem is kezd kicsit elegem lenni a "like" szó válogatás nélküli és állandó használatából.

#5 Felhasználó inaktív   debaj 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 29.476
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 09:08

Tényleg az Indexről kell átvenni olyan címszösszeneteket, ami már eredeti élőhelyén is izzadságszagú?

#6 Felhasználó inaktív   hartmano 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 89
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 09:09

Nekem az a kérdésem ezzel kapcsolatban, ha valaki elég közel áll a táskámhoz egy egedileg összerakot olvasóval,akkor a tudtom nélkül is le tud emelni összeget róla? Mekkora lehet a max hatótáv (nem a gyári berendezéseké)?


#7 Felhasználó inaktív   bakagaijin 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 667
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 09:13

Ha boltos lennék nekem se tetszene. Csomó adómentes jövedelemtől esnék el...

Az egyébként miért van, hogy sok helyen külön van a pénztárgép és a kártyakezelő terminál. Nem a szigeten, hanem úgy általában magyar boltokban (két fecnit is adnak: egy a számla, egy a kártyás fizetésről). Ennek mi az értelme / háttere?

#8 Felhasználó inaktív   MisterY 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.979
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 09:15

Üzenet megtekintéseIdézet: hartmano - Dátum: 2010. 08. 19. 10:09

Nekem az a kérdésem ezzel kapcsolatban, ha valaki elég közel áll a táskámhoz egy egedileg összerakot olvasóval,akkor a tudtom nélkül is le tud emelni összeget róla? Mekkora lehet a max hatótáv (nem a gyári berendezéseké)?


Szerintem ezzel a módszerrel pénzt lopni nagyban nem lehetne, hiszen minden tranzakció központon keresztül megy, a pénz nem (csak) a kártyán van - ha jól értem, hiszen hogyan lehetne másképp elveszett kártyát pótolni.
Biztos lenne hamar 10-100-1000 olyan áldozat, aki pontosan meg tudja mondani, melyik tranzakciót nem ő kérte, és akkor máris megvan a lopós kereskedő.

Az más kérdés, hogy az ID lopás/klónozás ellen pl eléggé védett-e a rendszer, de ha vásárolni csak a helyi kocsmákban lehetett, akkor ez sem valószínű, hogy milliós károkat tudott volna okozni.

Szerkesztette: MisterY 2010. 08. 19. 09:21 -kor


#9 Felhasználó inaktív   debaj 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 29.476
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 09:17

Üzenet megtekintéseIdézet: hartmano - Dátum: 2010. 08. 19. 10:09

Mekkora lehet a max hatótáv (nem a gyári berendezéseké)?

Egyedileg összerakott készüléknél nem a hatótáv a probléma, hanem az, hogy a kártya általában csak egy azonosítót tárol, a pénzed meg egy központi gépen van, amit a terminál elér, és az azonosítóhoz tartozó egyenleggel dolgozik. Az egyedileg összerakott készüléket tehát még a rendszerbe is be kellene kötni, hoghy a pénzeddel bármit kezdeni tudjon.

Annyi történhet, hogy tudtodon kívül lemásolják a kártyádat, amit aztán jól üresre isznak. Kérdés, hogy ehhez megvan-e az infrastruktúrájuk, hogy nagy üzemben nyomhassák, illetve hogy megérje nekik.

#10 Felhasználó inaktív   debaj 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 29.476
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 09:20

Üzenet megtekintéseIdézet: bakagaijin - Dátum: 2010. 08. 19. 10:13

Ennek mi az értelme / háttere?

A kártyaolvasóval ellátott pénztárgép jóval drágább, mint a sima, a külön olvasót meg általában ingyen kapják a banktól.

#11 Felhasználó inaktív   Virus9AX 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 7.611
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 09:20

@bakagaijin: Blokkot köteles adni a pénztáros/cég ahol vásároltál, illetve elviekbe neked is kötelességed elvenni és megőrizni azt. A második fecni pedig a baki igazolás a kártyás vásárlásról amit szintén kötelező kiállítani.

#12 Felhasználó inaktív   aDoayen 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 2.180
  • Csatlakozott: 2001. júl. 17.

Elküldve: 2010. 08. 19. 09:20

@bakagaijin: az pénztárgépből számlát/blokkot kapsz, a kártyás terminálból meg bizonylatot arról, hogy ennyi pénzt levettek a számládról. ez mindenhol így van, nem csak egyes helyeken.
mivel a kártyás fizetés logikája az, hogy veszel valamit, ő ad számlát, majd ahelyett, hogy te kp-t adnál, megkéred a bankodat, hogy késleltetve ugyan, de fizesse ki helyetted.

chill,
aDoayen

#13 Felhasználó inaktív   aDoayen 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 2.180
  • Csatlakozott: 2001. júl. 17.

Elküldve: 2010. 08. 19. 09:22

@debaj: olvasd el az előző cikket, le van benne írva, hogy ez gyakorlatilag lehetetlen, legalábbis nem éri meg pár ezer forintért milliós infrastruktúrát használni.

btw a gyakorlatban kb 1-5 centire kell lennie a kártyának az olvasóhoz, hogy működjön és ott is kell maradnia 2 másodpercig kb.

illetve ha egy kártya adatait lemásolod, akkor sem tudod lemásolni a chip azonosítóját, ami kb olyan mint a hálózatokon a MAC address. márpedig a kártya azzal együtt van bindelve az adatbázishoz.


chill,
aDoayen

#14 Felhasználó inaktív   bakagaijin 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 667
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 09:24

@Dojcsák Dániel: Ok, de miért nem EGYBEN?

Egyébként nem mindenhol van így. Elég sok számlám van ahol egyben van a kártyás fizetés ténye és maga a számla - benzinkutas fizetések, külföldi közértes papírok, stb.

#15 Felhasználó inaktív   Dudikoff 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 50
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 09:25

Én csak ezzel fizettem a szigeten.

Érdekes, hogy amikor kiváltottam, direkt kérdeztem, hogy valamilyen tokot, nyakbaakasztót, stb. hol tudok hozzá szerezni, de tanácstalan volt a kollegina. Másnap már közvetlenül a feltöltő pontokon ajánlották a kártya mellé 300 Ft-ért.

Ha jól emlékszem, összesen nullaszor adtam borravalót, pedig készpénzes fizetéskor szoktam.

Az elején volt olyan kereskedő, aki azt mondta, hogy folyamatosan tartsam a kártyát a terminálhoz. Ez ugyebár hülyeség, mert így nem tudom ellenőrizni az összeget, mert amint aktív lesz, egyből fizetem is.

#16 Felhasználó inaktív   debaj 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 29.476
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 09:26

Üzenet megtekintéseIdézet: aDoayen - Dátum: 2010. 08. 19. 10:22

@debaj: olvasd el az előző cikket, le van benne írva, hogy ez gyakorlatilag lehetetlen, legalábbis nem éri meg pár ezer forintért milliós infrastruktúrát használni.

Épp erről beszéltem, de szerintem ezt már az előző cikknél is leírtam, ott is volt hasonló aggodalmaskodás.

Lehetni mindent lehet, ha valaki erősen akarja, csak akkor könnyen oda juthatunk, mint a régi bohózatban: kidolgozzák a tökéletes módszert az ötezres hamisítására, bombabiztos, megkülönböztethetetlen az eredetitől, csak egy bibi van vele, egy ötezres előállítási költsége 5005 forint.

#17 Felhasználó inaktív   MisterY 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.979
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 09:39

Üzenet megtekintéseIdézet: bakagaijin - Dátum: 2010. 08. 19. 10:24

@Dojcsák Dániel: Ok, de miért nem EGYBEN?

Egyébként nem mindenhol van így. Elég sok számlám van ahol egyben van a kártyás fizetés ténye és maga a számla - benzinkutas fizetések, külföldi közértes papírok, stb.


Én még egyetlen magyar kúton sem kaptam egyben a kettőt. Az már más kérdés, hogy egy rendszer nyomtatja, de a számla és a bizonylat mindig két külön dokumentum.

#18 Felhasználó inaktív   debaj 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 29.476
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 10:03

Üzenet megtekintéseIdézet: MisterY - Dátum: 2010. 08. 19. 10:39

de a számla és a bizonylat mindig két külön dokumentum.

Mindkettő számadási bizonylat, ráadásul más a kibocsájtójuk, és más a szolgáltatás, aminek a megtörténtét igazolják. Miután a számadási bizonylatok felépítését törvény szabályozza, ezért nem is lehet a kettőt egy dokumentummá gyurmázni, legfeljebb úgy, hogy ugyanarra a szalagdarabra, egymás alá nyomják őket.

Szerkesztette: debaj 2010. 08. 19. 10:03 -kor


#19 Felhasználó inaktív   aDoayen 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 2.180
  • Csatlakozott: 2001. júl. 17.

Elküldve: 2010. 08. 19. 10:04

@debaj: pontosan...
az ujjaimból vettétek ki a szót :)
chill,
aDoayen

#20 Felhasználó inaktív   bakagaijin 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 667
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 08. 19. 10:40

@debaj: Valószínű erről van szó, egyszerűen egy papírra van nyomva. Én sem magyar kúton kaptam ezeket. Viszont érdekes, hogy az összes taxiszámlám, kompos papírom, benzinkutas fecnim stb. amit leadok pénzügyre mind tartalmazza a kártya számát, még ha részlegesen takarva is - ezért tűnt fel. Tehát számomra ez valami magyar specialitásnak tűnik, s nem értem miért. Túl sok lenne a papír? Azt az érvet elfogadom hogy a kombinált pénztárgép drágább, de ez nem magyarázza azt, hogy miért CSAK ilyen van.

Téma megosztása:


  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó