HWSW Informatikai Kerekasztal: Re: A válság alatt sem indult be az IT-kiszervezés - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Re: A válság alatt sem indult be az IT-kiszervezés Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   HWSW 

  • HWSW
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 9.283
  • Csatlakozott: 2009. márc. 17.

Elküldve: 2010. 10. 19. 12:38

Az informatikai outsourcing amilyen régóta jelen van, olyannyira nem terjedt el a gyakorlatban, különösen Magyarországon nem. Áttörés a válság hatására sem történt, és a Bell Research szerint nem is várható, ennek ellenére a racionalitás azt diktálja, hogy egyre nagyobb teret nyerjen - erre pályázik az Invitel is.
https://www.hwsw.hu/hirek/45494/bell-research-invitel-outsourcing-hoszting.html

#2 Felhasználó inaktív   attila9988 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.251
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 12:38

"A vezetők továbbra is bizalmatlanok a szolgáltatókkal szemben,"

Még szerencse. Nem is véletlenül.

"Az outsourcing egyik mozgatórugója a költségcsökkentés, ez azonban sokszor irreális elvárás"

Tényleg? Akkor miért is érdemes kiszervezni bármit is az IT -ből?

"A szolgáltatók is hibásak"

Persze. Mindenki hibás. Hibás a cégvezetés, az informatikusok, a szolgáltatók, pedig biztos marha jó ötlet ez a kiszervezés, csak éppen senki nem látja ugye.. :D Milyen jó is az, ha még a költség sem csökken, de legalább kockázatot is vállal az ember. Fantasztikus.

"A Bell Research szerint az outsourcing fogalmának használatát felváltja az eszközök és szolgáltatások bérlésre, előfizetése, amivel sokkal kisebb kiszervezési lépésekre lehet utalni. A szervezetek előbb bérlik majd a berendezéseket, majd igénybe vesznek üzemeltetési szolgáltatásokat hozzájuk, a következő fokozat pedig már a virtualizáció és a szoftver alkalmazások bérlése az infrastruktúra üzemeltetésével, így eljutottunk a teljesen szolgáltatásorientált modellhez."

Az úgynevezett SOA modell, amit állandóan reklámoznak hogy milyen jó, pedig ugye a fenti kiragadott részben is az van, hogy fizess, fizess, fizess, és még többet fizess.... abból a pénzből pedig lehet saját infrastruktúrám is, aminek csak az üzemeltetése kerül pénzbe, és legalább nincs függőség... Ez is a felhőzős baromság része. Úgy tesznek mint ha jobban járna a vevő, pedig idővel úgyis megfizeti a többszörösét annak az összegnek, amit rövidtávon esetleg megspórolhat, bár a cikkben is le van írva, hogy még ez sem biztos... A nagy cégek erőltetik a fejős tehenet, csak meg kell várni amíg megdöglik.. remélem.

A terminálos világ már egyszer megbukott.. láthattuk azt is, hogy nagy cégek nagy tervei is elpusztulnak elég gyakran, a felhajtás ellenére is. (wave pl) remélem az újabb áldozat ez az idiota SOA megközelítés lesz, vagy legalábbis hogy nem terjed el zavaró mértékben... bár, ha a válság hatására nem történt meg, akkor talán ezután sem fog.

#3 Felhasználó inaktív   Ytse 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 7.244
  • Csatlakozott: 2000. okt. 26.

Elküldve: 2010. 10. 19. 12:54

@attila9988: Gondolom otthon generátorral termeled az áramot és kútból húzod a vizet, nehogy már függésbe kerülj az ELMÜ-től meg a Vízművektől, akiknek csak fizetsz, fizetsz, fizetsz...

#4 Felhasználó inaktív   attila9988 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.251
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 13:26

@Bodnár Ádám: "Gondolom otthon generátorral termeled az áramot és kútból húzod a vizet, nehogy már függésbe kerülj az ELMÜ-től meg a Vízművektől, akiknek csak fizetsz, fizetsz, fizetsz..."

Természetesen teljesen más a helyzet. Az elmű, és a vízmű AD NEKEM valamit, amiért én FIZETEK. áramot, és vizet kapok tőlük. Vagy ha bemegyek a boltba, mert kell egy kenyér, akkor kifizetem, hazaviszem, megeszem. Mindegyik felsorolt, EGYIRÁNYÚ kapcsolatot jelent.

A SOA, vagy felhő, vagy hívjuk akárhogy, viszont KÉTIRÁNYÚ? ERŐS FÜGGÉSEN alapuló kapcsolat. Én adok egy zsák pénzt, de ezen kívül, még minden adatomat is odaadom, amivel nem kis kockázatot vállalaok, mivel a felügyelet bármikor kicsúszhat a kezemből. És innentől kezdve nem csak a szolgáltatóba vetett bizalmamnak kell nagynak lennie, de arra is építkeznem kell, hogy betonbiztos internet kapcsolatom legyen, ami értelemszerűen drágább is, illetve probléma esetén, ugyanaz az eredmény, mintha a szolgáltatómmal van gond. Nem férek hozzá az adataimhoz. Ha vitába keveredek a szolgáltatómmal, óriási fegyvertény lesz a kezébe, hogy ő az aki BENT VAN, és tehet az adatokkal amit akar, és én KINTRŐL ugrálok, és bizonygatom az igazamat....

Tehát, nem feltétlenül olcsóbb (a cikk is ezt írja) a kiszervezés, viszont óriási kockázatot rejt magában, még azt sem tudhatom helyileg hol vannak az adataim, és hogy ott ahol épp vannak, milyen adatvédelmi törvények vannak érvényben. Nem tudhatom mi történik ezekkel az adatokkal, és azt sem, mikor veszítem el a hozzáférésemet... Hiába pattogok én a bíróságon, attól még nem jutok hozzá ahhoz, ami az enyém. Abszolút hatalom a szolgáltatóknak, erről szól a SOA. Annyit fizettetnek amennyit akarnak, mert akkora hatalmat kapnak a kiszervezés által, ami gyakorlatilag a valódi tulajdonosok jogait csorbítja.
Már az EU -ban is lobbiznak az adatvédelmi törvények miatt, és akkora reklámot csapnak, hogy minden IT lap hetente cikkezik a jelenségről. A mainframe gyártók, és a nagy szolgáltatók azok, akik ezt a hátszelet csapják, és ők azok, akiknek ez az egész hasznos lehet... VALÓDI, IGAZÁN KOMOLY érvek nincsenek a felhő mellett. Még a költségek sem.

#5 Felhasználó inaktív   debaj 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 29.476
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 13:27

Üzenet megtekintéseIdézet: attila9988 - Dátum: 2010. 10. 19. 13:38

aminek csak az üzemeltetése kerül pénzbe

Ja, és általában kijön, hogy olcsóbb bérelni a cumót egy olyan helyről, ahol értenek hozzá, karbantartanak, felelősséget vállalnak, mint saját rendszert üzemeltetni, áramot, netet rakni alá, bővítgetni, karbantartani, rendszergazdát, egyéb hozzáértőt megfizetni. Ha meg a rendszergazdát kiszervezed, akkor máris függsz egy szolgáltatótól.

#6 Felhasználó inaktív   debaj 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 29.476
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 13:29

Üzenet megtekintéseIdézet: attila9988 - Dátum: 2010. 10. 19. 14:26

Természetesen teljesen más a helyzet. Az elmû, és a vízmû AD NEKEM valamit, amiért én FIZETEK. áramot, és vizet kapok tõlük.

És ha nem kapsz? Volt már csőtörés az utcában, volt már áramszünet a környéken? Vigasztal, hogy akkor nem kell kifizetni?

Az a baj, hogy te ezeknél alapállapotnak veszed, hogy szolgáltatnak, a SOA cégeknél meg alapállapotnak veszed, hogy nem szolgáltatnak. Igen, ez marha kényelmes érvelési stratégia, csak sajnos helytelen.

Szerkesztette: debaj 2010. 10. 19. 13:30 -kor


#7 Felhasználó inaktív   attila9988 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.251
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 13:36

@debaj: "Ja, és általában kijön, hogy olcsóbb bérelni a cumót egy olyan helyről, ahol értenek hozzá, karbantartanak,"

Ha letesznek az irodába egy szervert, ami ellátja a cégemet, az nem SOA. És akkor már nálam van, aminek nálam kell lennie. Ezzel nincs is semmi baj.

#8 Felhasználó inaktív   attila9988 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.251
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 13:38

@debaj: "És ha nem kapsz? Volt már csőtörés az utcában, volt már áramszünet a környéken? Vigasztal, hogy akkor nem kell kifizetni?"

Pontosan. Ha nem ad valamit, akkor nem fizetek érte. De továbbra is Ő AZ, aki ad valamit NEKEM, és nem fordítva. Ha nincs áram, az az ő sara, neki kell megjavítani. Ha nincsenek meg az adataim, vagy nem engednek hozzáférni, az már nekem fáj, és sokkal jobban mint egy áramszünet....

#9 Felhasználó inaktív   kockulat 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.346
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 13:39

Üzenet megtekintéseIdézet: debaj - Dátum: 2010. 10. 19. 14:27

Ja, és általában kijön, hogy olcsóbb bérelni a cumót egy olyan helyről, ahol értenek hozzá, karbantartanak, felelősséget vállalnak, mint saját rendszert üzemeltetni, áramot, netet rakni alá, bővítgetni, karbantartani, rendszergazdát, egyéb hozzáértőt megfizetni. Ha meg a rendszergazdát kiszervezed, akkor máris függsz egy szolgáltatótól.


Valamint az se elhanyagolható szempont, hogy esetleg nem a tíz éves eszközöket használják. Egy átlagos cégnél meggyőzni a gazdasági osztályt, hogy le kellene cserélni az informatikai eszközparkot kész rémálom. Márpedig erre néha szükség van. Ha viszont külsős céggel szerződésben rögzítik a rendszeres modernizálást, esetleg jön a konkurencia, hogy neki ugyanennyiért újabb és jobb cuccai vannak, az elég komoly szempont lehet.

#10 Felhasználó inaktív   attila9988 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.251
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 13:39

Vagy ha felhasználják BÁRMILYEN, ÁLTALAM NEM ENGEDÉLYEZETT célra. Az megint az én bajom lesz. Kockázat. Erről beszéltem fentebb is. Az ELMŰ szolgáltatói példádban nincs ilyen kockázat. Legrosszabb esetben pár óráig nem lesz áram.

#11 Felhasználó inaktív   debaj 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 29.476
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 13:45

Üzenet megtekintéseIdézet: attila9988 - Dátum: 2010. 10. 19. 14:38

Ha nincsenek meg az adataim, vagy nem engednek hozzáférni, az már nekem fáj, és sokkal jobban mint egy áramszünet....

Ha nincs áram, vagy éppenséggel összeszarta magát a szervered, akkor mit kezdesz az adataiddal? Ha úgy állt meg a cucc, és nem volt rendes mentés (a saját infrastruktúrával rendelkező cégeknél általában nincs), akkor lehet, hogy keresztet vethetsz rájuk, a tárhelyszolgáltatónál meg rendszeresen készítenek biztonsági mentéseket. Sőt, akár hiszed, akár nem, nem is abból élnek, hogy az ügyfeleiket zsarolják, meg fontos adatokat tartanak vissza. Épp ugyanúgy, mint a könyvelőcégek, amire a másik topikban értelmes reakciót még nem láttam a részedről.

Idézet

Ha letesznek az irodába egy szervert, ami ellátja a cégemet, az nem SOA. És akkor már nálam van, aminek nálam kell lennie. Ezzel nincs is semmi baj.
Te ugye direkt viselkedsz úgy néha, mint egy idióta? Ha letesznek az irodádba egy szervert, akkor már nem tökmindegy, hogy saját vagy másé? Ugyanúgy fenn kell tartanod mindkettőt, akkor már egyszerűbb megvenni egy összegben a dobozt. Cumó bérlése alatt nem azt értem, hogy kihoznak nekem egy fehér dobozt, meg bedugják a konnektorba, mert annak tényleg semmi értelme, hanem komplett infrastruktúrát bérlek.

Szerkesztette: debaj 2010. 10. 19. 13:47 -kor


#12 Felhasználó inaktív   debaj 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 29.476
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 13:53

Üzenet megtekintéseIdézet: attila9988 - Dátum: 2010. 10. 19. 14:39

Legrosszabb esetben pár óráig nem lesz áram.

HA nem KAPCSOLJÁK KI hetekre, CSAK AZÉRT, hogy veled kibasszanak. Ugye, milyen jól működik az érvelésed visszafelé is? Miért kapcsolnák ki hetekre? Mi értelme lenne? Na ez az! Miért adnák ki harmadik félnek az adataidat? Ez nekik is kockázat, csak éppen jóval nagyobb, mert míg te csak annyi kárt szenvedsz, hogy a versenytársad szerez egy kis tisztességtelen előnyt, ők elveszítik az összes ügyfelüket, meg járkálhatnak bíróságra évekig.

#13 Felhasználó inaktív   attila9988 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.251
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 14:13

@debaj: "HA nem KAPCSOLJÁK KI hetekre, CSAK AZÉRT, hogy veled kibasszanak."

Ezt nem értem... én azt mondtam, hogy kevesebb bajom lehet abból, ha elmegy az áram, mint abból, ha kiszolgáltatottá teszem magam.

"Miért kapcsolnák ki hetekre? Mi értelme lenne?"

Ki mondta hogy szándékosan kapcsolják ki? És ki mondta hogy hetekre? Hibáról volt szó, és pár óráról.

"Miért adnák ki harmadik félnek az adataidat?"

Mert fizet érte? Az információ, hatalom. Egyébként ő maga is felhasználhatja, pl saját vállalkozáshoz más néven, azonos tulajdonosokkal. Ha van nálam 100 építőipari vállalkozásnak minden adata, miért ne használhatnám fel? Megtudod? Nem. Bizonyítani tudnád? Nem. Te vagy hátrányba, nem én.

"ők elveszítik az összes ügyfelüket, meg járkálhatnak bíróságra évekig."

Te tényleg azt hiszed hogy elérnél valamit egy ilyen ügyben?

#14 Felhasználó inaktív   attila9988 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.251
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 14:17

@debaj: "Ha nincs áram, vagy éppenséggel összeszarta magát a szervered, akkor mit kezdesz az adataiddal? Ha úgy állt meg a cucc, és nem volt rendes mentés (a saját infrastruktúrával rendelkező cégeknél általában nincs)"

Jaj ne csináld már ezt. Persze. Egy 486 -oson van a céges server program, egy kőkori hdd -vel, ami soha nem volt lementve.. :( Gyenge érv.

Ha van egy server egy irodaházban, 2 hdd -vel, + létezik 1 vagy két mentés, marha kevés az esélye annak, hogy elvesszenek az adatok.

"a tárhelyszolgáltatónál meg rendszeresen készítenek biztonsági mentéseket"

ÓÓÓÓ ezért már megéri fizetni...

"Sőt, akár hiszed, akár nem, nem is abból élnek, hogy az ügyfeleiket zsarolják,"

Nem kell hogy zsaroljon. Akkor is ő van előnyben bármilyen, akár jogi vita esetében, mivel NÁLA VAN MINDEN. Érted?



#15 Felhasználó inaktív   attila9988 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.251
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 14:20

Tényleg nem látjátok miről szól ez az egész? Miről szól a felhő?

Ha nem tudnátok hogy ellene vagyok, mivel győznétek meg hogy érdemes ezzel foglalkozni? Ha már a költség sem érv, akkor mivel? Kíváncsi vagyok.

(De mint korábban is mondtam, bizonyos feladatokra jó lehet a felhő, de annyi mindenre nem amennyire használni akarják. Nem érdemes terminállá degradálni a számítógépeket)

#16 Felhasználó inaktív   debaj 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 29.476
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 14:25

Üzenet megtekintéseIdézet: attila9988 - Dátum: 2010. 10. 19. 15:13

Ki mondta hogy szándékosan kapcsolják ki? És ki mondta hogy hetekre? Hibáról volt szó, és pár óráról.

Látod, nem csak te tudsz maszatolni, meg merész fantáziákat tényként közölni. :-)

Idézet

Mert fizet érte?

Te magad alá szarnál csak azért, mert jól megfizetik? Fogd már föl, hogy csak a legamatőrebb cégek kockáztatnának meg ilyet, korrupciót, ipari kémkedést meg egy csomó olyan finomságot, ami azonnal kiütné őket a bizniszből. Azt meg elhiszem, hogy szerinted soha nem vennéd észre, hogy valaki a te cuccaidhoz nyúlkál és használja őket, de ha ez valóban így van, akkor ne haragudj, azok az adatok annyira jelentéktelenek, hogy még beszélni sem érdemes róluk.

Idézet

Te tényleg azt hiszed hogy elérnél valamit egy ilyen ügyben?
Te tényleg azt hiszed, hogy gugliék bármit megtehetnek? Kicsit nézzél már szét a világban, hátha észreveszed, hogy amint letérnek a sárga útról, általában már repül is a fingatás. Ha meg annyira jelentéktelennek érzed magad, hogy csak a vállad vonogatod, hogy mit érhetnél el egy ilyen ügyben, akkor nem tökmindegy, hogy az adataiddal mit kezdenek? Így is, úgy is lúzer maradsz egész életedre.

#17 Felhasználó inaktív   debaj 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 29.476
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 14:26

Üzenet megtekintéseIdézet: attila9988 - Dátum: 2010. 10. 19. 15:17

Ha van egy server egy irodaházban, 2 hdd -vel, + létezik 1 vagy két mentés, marha kevés az esélye annak, hogy elvesszenek az adatok.

Ja, heti két ilyen topik nyílik csak itt a HWSW-n, hogy réjdöt, meg redundáns táp, aztán jajj, mi lett az adataimmal.

#18 Felhasználó inaktív   debaj 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 29.476
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 14:28

Üzenet megtekintéseIdézet: attila9988 - Dátum: 2010. 10. 19. 15:20

Ha nem tudnátok hogy ellene vagyok, mivel győznétek meg hogy érdemes ezzel foglalkozni?

Téged semmivel, úgyis addig csűrnéd-csavarnád a dolgot, mire kihoznád, hogy rajtad kívül mindenki birka. Én meg folyton leállok veled vitatkozni, de már tényleg abbahagyom.

#19 Felhasználó inaktív   gcsordas 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 4
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 14:32

@attila9988: "Ha nincs áram, az az ő sara, neki kell megjavítani"

Gondolom a hálózati veszteséget, az erőművek veszteségeit és a rengeteg karbantartással kapcsolatos díjat nem láttad még a villanyszámlán....

#20 Felhasználó inaktív   attila9988 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.251
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2010. 10. 19. 14:33

@debaj: "Te tényleg azt hiszed, hogy gugliék bármit megtehetnek? Kicsit nézzél már szét a világban,"

A tapasztalat azt mutatja, hogy a nagy multik tényleg mindent megtehetnek. A jogász hadsereggel a hátuk mögött nagyon nehéz bármit is tenni ellenük. Az informatika pedig egy olyan terület, ahol nagyon sok mindent nagyon könnyen meg lehet tenni, és a sértettek nagyon nehezen tudják bebizonyítani hogy egyáltalán történt valami.
Te tudod mi történik az adataiddal a google -nél? Tudod hogy egyáltalán hol vannak az adataid? Tudod ki fér hozzá?

És itt nem csak a magánszemélyekről/cégekről van szó. Egy google "kinyalja a se**ét mindenkinek aki fizet neki". El tudod képzelni hogy létezik egy végtelenül becsületes cég, akibe befektetheted minden bizalmadat? Mert a SOA elfogadásához bizony ez kell.

Téma megosztása:


  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó