HWSW Informatikai Kerekasztal: Re: A Samsungé az első Cortex-A15 alapú mobil chip - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Re: A Samsungé az első Cortex-A15 alapú mobil chip Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   HWSW 

  • HWSW
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 9.283
  • Csatlakozott: 2009. márc. 17.

Elküldve: 2011. 11. 30. 19:38

Már a második negyedév végén szállítja ARM Cortex-A15 processzorait a Samsung, vagyis néhány hónappal a Qualcomm mögött érkezik a hasonló teljesítményű dél-koreai versenytárs. A készülékekre legalább őszig várni kell.
https://www.hwsw.hu/hirek/47787/samsung-exynos-5250-soc-arm-cortex-a15.html

#2 Felhasználó inaktív   philcsy 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.501
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 11. 30. 19:38

"A GPU natívan támogatja a sztereoszkopikus (szemüvegmentes) 3D-t is."

Mi köze a GPU-nak ahhoz, hogy a sztereoszkopikus 3D-s megjelenítő a látóteret osztja két felé, vagy szemüveget használ?
geri: "a világon 6.5 milliárd PC felhasználó van"
geri: "én a hwsw egy kiemelkedő szakmai színvonallal bíró, megbecsült, elsőrangú tagja vagyok."

#3 Felhasználó inaktív   kockulat 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.346
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 11. 30. 21:20

Mondjuk az vicces, hogy nagyjából ott tartunk, hogy a régebbi Cortex magokat se nagyon használják ki a mobileszközök. Némelyeknek még az ARM11-es magok is bőven elegek.

#4 Felhasználó inaktív   tocsa 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.679
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 11. 30. 23:39

Az megvan, hogy a sajto foton levo chip-ek kozul a jobb szelsorol ordit, hogy axonometrikus 3D-ben rendereltek. Hogy lehetett ilyen bena/idiota a marketing anyag designere? Edes Istenem...
He bejelentenek, akkor mutathatnanak fotot valodi chiprol (vagy legalabbis valami mechanical sample-rol).

0012f4a4 7c16e0c7 mfc71!CWnd::DefWindowProcA+0x42

#5 Felhasználó inaktív   airmax 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 244
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 12. 01. 08:48

Igazából arra leszek kiváncsi, hogy a kétmagos A15 (még ha "fejlett" energiagazdálkodással is) mire jut a 4 magos (+1 igen alacsony fogyasztású) viszont csak A9 ARM architektúrájú Tegra 3-al szemben...
Szerintem ez igen jó meccs lesz teljesítményben fogyasztásban.
Nekem van egy olyan sejtésem, hogy az igen jó skálázhatóság (tegra 3) fogyasztásban esetleg verheti a fejlett energiagazdálkodást a exynos-ban. Viszont itt a csíkszélesség is játszik (feszültségszint ergo fogyasztás) így tehát pillanatnyilag igencsak kiegyenlítettnek látszik a meccs.
Kiváncsian várom.

Az nvidia úgy tudom majd a következő (wayne) chipjében tér át az A15 architektúrára, és kisebb csíkszélességre...

#6 Felhasználó inaktív   airmax 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 244
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 12. 01. 08:51

Ja és még egy a számítási teljesítmény terén viszont az exynos-nak áll a zászló az A15 miatt. Kérdés mit jelent ez fogyasztásban. A tableteknél nyilván használható dolog a plusz teljesítmény, viszont telefonoknál kérdés, hogy jönnek-e olyan akkumlátorok, amik az üzemidőt tudják hozni...
és összességében ez milyen áron tud a vásárlókhoz jutni...
Izgalmas...

#7 Felhasználó inaktív   NetTom 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.563
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 12. 01. 08:53

Üzenet megtekintéseIdézet: airmax - Dátum: 2011. 12. 01. 08:48

Igazából arra leszek kiváncsi, hogy a kétmagos A15 (még ha "fejlett" energiagazdálkodással is) mire jut a 4 magos (+1 igen alacsony fogyasztású) viszont csak A9 ARM architektúrájú Tegra 3-al szemben...
Szerintem ez igen jó meccs lesz teljesítményben fogyasztásban.
Nekem van egy olyan sejtésem, hogy az igen jó skálázhatóság (tegra 3) fogyasztásban esetleg verheti a fejlett energiagazdálkodást a exynos-ban. Viszont itt a csíkszélesség is játszik (feszültségszint ergo fogyasztás) így tehát pillanatnyilag igencsak kiegyenlítettnek látszik a meccs.
Kiváncsian várom.

Az nvidia úgy tudom majd a következõ (wayne) chipjében tér át az A15 architektúrára, és kisebb csíkszélességre...


http://www.anandtech...-tegra-3-review


Túl sokra nem jut a Tegra3 jelenlegi formájában... majd a következő max (kisebb csíkszélességen nagyobb órajellel) + ha a szoftver oldal is leköveti a sokmagot. :)

Szerkesztette: ThomasS31 2011. 12. 01. 08:55 -kor


#8 Felhasználó inaktív   airmax 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 244
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 12. 01. 08:55

"A Samsungé az első Cortex-A15 alapú mobil chip"

"Már a második negyedév végén szállítja ARM Cortex-A15 processzorait a Samsung, vagyis néhány hónappal a Qualcomm mögött érkezik a hasonló teljesítményű dél-koreai versenytárs."

Csak én látok itt némi ellentmondást? :)))


#9 Felhasználó inaktív   airmax 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 244
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 12. 01. 09:03

@ThomasS31: A cikk az első Tegra 3-t alkalmazó tabletről szól. Ilyet egy csomót olvastam, videót néztem..., ahol még azt is láttam milyen alkalmazás futásakor melyik mag, mennyire dolgozik...
Ez viszont nem ad eligazítást arra, hogy ilyen körülmények közt hogyan teljesít a duplamagos a15..
Merthogy nincs ilyen termék, nem tudjuk mennyit fog fogyasztani adott terhelés mellett.
Korai szerintem csak a csíszélesség, és fejlettebb számítási teljesétményt nyújtó (de csak két magos) ÍGÉRETEK alapján temetni a tegra 3-t

#10 Felhasználó inaktív   airmax 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 244
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 12. 01. 09:08

Valószinűleg teljesítményben a tegra 3 fölötte lesz, és valószinűleg a csúcsterhelést jelentő játékokban fogyasztásban is veri. De a mindennapi egyszerű mobilos teendők (mail szinkron, sms, telefonálás stb kisebb web brows) esetében lehet, hogy ágyúval lövünk verébre és ennek az árát az akksi fizeti.. Majd meglátjuk szerintem ma még ezt élő ember nem tudhatja...
Lehet érzelmileg ide vagy oda állni, és nem szeretnék állást foglalni. egyszerűen csak érdekel a dolog.

#11 Felhasználó inaktív   airmax 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 244
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 12. 01. 09:10

"...Valószinűleg teljesítményben a tegra 3 fölötte lesz..." bocsánat értelemzavaró helyesírási hiba:
úgy értem az exynos lesz a tegra 3 fölött... az e betű nem kellettt volna...

#12 Felhasználó inaktív   galffy 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 821
  • Csatlakozott: 2011. jan. 24.

Elküldve: 2011. 12. 01. 09:19

@airmax: A Qualcomm Krait-magokat tartalmaz, nem Cortex-A15-öt.

#13 Felhasználó inaktív   Dinsdale Piranha 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 66
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 12. 01. 09:44

Nehezen hiszem el, hogy tényleg szükség van ekkora teljesítményre egy telefonban. Gondolom az energiahatékonyság javítása marketing szempontból kevésbé vonzó mint a magok száma, GHz-ek, Mpixelek mennyisége.

#14 Felhasználó inaktív   kockulat 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.346
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 12. 01. 10:08

@Dinsdale Piranha: jaja, nemrég nézegettem egy Nokia 500-at ARMv6 procival, asszem 1 GHz-en, az is elég jól használható volt. Mondjuk kérdés, hogy kinek mi az igénye, lehet egy-két ember aki kihajtja a teljesítményt egy két magos A15-ből is, de ez nagyon-nagyon ritka lesz. Pont fordítva megy ez mint a PC esetében, ott a teljesítményigényes szoftverek generálták a HW fejlesztést és folyamatos cserét. Mondjuk itt úgyis minden integrálva van, ergo komplett telefont kell cserélni és maximum a trendfaktor játszik egyelőre ami miatt érdemes.

#15 Felhasználó inaktív   galffy 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 821
  • Csatlakozott: 2011. jan. 24.

Elküldve: 2011. 12. 01. 10:47

@kockulat: Az ARM-világban már ma ki lehet használni ezeket a processzorokat - azonban csupán ezredmásodpercekre. Egy görgetés, egy pinch-and-zoom, egy pen input jelenleg nagyon lebutított, a processzor ugyanis nem tudja maximális sebessége mellett sem elég gyorsan feldolgozni az input - legalábbis ez volt a szituáció egy éve. A kétmagos processzorok már sokkal jobban kezelik ezeket a feladatokat - a felhasználó pedig ezt értékeli: az eszköz gyorsabban reagál, nincs lag, kevesebb a várakozás.

A következő mérföldkő a desktop-szintű teljesítmény elérése lesz, vagyis a telefont dokkolóba téve használható lesz számítógépként, HTPC-ként, stb. Ettől egyelőre nagyon messze vagyunk, de jelenleg ennek a konvergenciának az elérése jelenti a gyártók célját.

#16 Felhasználó inaktív   azopi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.069
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 12. 01. 11:07

@Gálffy Csaba: Nem biztos, hogy jó ötlet, hogy lehet csak az ARM megengedi csak utasításkészlet licenszelését, és a chiptervezésben tapasztaltabb gyártók saját magokat (nVidia Denver, Qualcomm Krait) kezdenek tervezni. Forkoljuk az ARM-ot?
Fennáll a veszély, hogy nagyon széttöredezik az architektura, ami inkompatibilitást okozhat, de legalább is jelentős teljesítménykülönbségeket a különféle processzorokon, attól függően, mire van optimalizálva a kód. Ez pedig az x86 malmára hajthatja a vizet...
Kép

#17 Felhasználó inaktív   kockulat 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.346
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 12. 01. 11:11

@azopi: a fejlődés szempontjából viszont pont ez a jó, ha tudnak jobbat mint az ARM, akkor miért ne csinálnának?

#18 Felhasználó inaktív   bogdan 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 18.631
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 12. 01. 11:21

Üzenet megtekintéseIdézet: azopi - Dátum: 2011. 12. 01. 11:07

az ARM megengedi csak utasításkészlet licenszelését, .... nagyon széttöredezik az architektura,
az architektura es az utasitaskeszlet azert igen szorosan kapcsolodik. ketsegkivul meg nehany kerdes nyitott, peldaul hany es milyen regiszter van, de ha ezek is le vannak fektetve -- marpedig szerintem le van, akkor onnantol kezdve bytekompatibilis a kod mindket architekturara, tehat nincs semmi toredezettseg. nem jobban, mint az x86 vilagban, hiszen ott is legalabb 3 gyarto mukodik, raadasul a kulonbozo processzorgeneraciok kozott is van kulonbseg!

Idézet

de legalább is jelentős teljesítménykülönbségeket a különféle processzorokon,
ahogyan az x86 vilagon belul is: ez csak a versenyt segiti!
a forum ma:
"Ez van bazdmeg, ha nem tetszik, el lehet menni."

#19 Felhasználó inaktív   azopi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.069
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 12. 01. 11:42

@kockulat: Van benne igazság. Persze, már most is kezd eléggé töredezetté válni a platform a GPU-k széles választéka miatt. Van aki saját fejlesztésűt használ (nVidia, Qualcomm), van aki az ARM-től licenszeli a Malit ( LG, Core Logic) , van aki meg a PowerVR-tól licenszel SGX-et (TI, STmicro, Apple), van aki váltogat SGX és Mali között (Samsung) .

Kíváncsi vagyok, hogy hogyan fut egy Glowball egy akámilyen, Tegra3-től különböző SoC-on :)
A jövőben pedig a CPU és a GPU úgyis egybe fog forrni az x86-os és az ARM világban is.

btw: tudtátok, hogy a Project Denver eredetileg x86-os project-ként indult, és csak azért váltottak ARM 64-re, mert nem tudtak az Intel nem volt hajlandó x86-ot licenszelni az nV-nak?
Kép

#20 Felhasználó inaktív   azopi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.069
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 12. 01. 12:03

@bogdan: De az hogy lehet pl, hogy az nVidia Tegra 2-ben lévő Cortex A9-esnek nevezett CPU nem támogatja a NEON extension-t, ami elvileg Cortex A9 feature? (gondolom arra számítottak, a GPU majd elvégzi a feladatot - dehát azt a szoftvernek is támogatnia kéne) Esetleg letiltotta az utasításkészlet használatát az nVidia? Annak mi értelme lenne?

Tehát az sem biztos, hogy 100%-ban Cortex, amit annak hívnak?
Kép

Téma megosztása:


  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó