HWSW Informatikai Kerekasztal: Re: Hol a feszültség skálázhatóságának határa? - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Re: Hol a feszültség skálázhatóságának határa? Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   HWSW 

  • HWSW
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 9.283
  • Csatlakozott: 2009. márc. 17.

Elküldve: 2012. 02. 21. 17:09

A most folyó ISSCC nemzetközi félvezetőipari konferencián újabb Near Threshold Voltage processzormodult mutatott be a szeptemberben demózott Claremont után. Az extrém skálázódást ígérő technológia még gyerekcipőben jár.
https://www.hwsw.hu/hirek/48145/intel-isscc-near-threshold-voltage-claremont-tranzisztor-processzor-tudomany.html

#2 Felhasználó inaktív   daylienn 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 379
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 02. 21. 17:09

Az emberek nem a processzort, hanem az adataikat akarnák hordozni. Emellett szerintem kevesen vannak, akik egy olyan processzort szeretnének desktopra, aminek a hűtését meg lehet oldani egy mobil méretein belül.
"És robbanó tartály mögött vihorászni tűzharc közepén szerintem még a Nők lapja horoszkópja szerint sem jelent jót." /by MAZUR [GS'10J]

#3 Felhasználó inaktív   xclusiv 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 11.057
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 02. 21. 17:16

"amelynek működési fogyasztása akár 280 millivoltra is csökkenthető"

feszültsége lesz az

#4 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2012. 02. 21. 17:24

Üzenet megtekintéseIdézet: xclusiv - Dátum: 2012. 02. 21. 17:16

"amelynek működési fogyasztása akár 280 millivoltra is csökkenthető"

feszültsége lesz az


Ráadásul hiába feszültség, minket továbbra is a felvett teljesítmény szokott érdekelni.
Make love not Wor.

#5 Felhasználó inaktív   galffy 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 821
  • Csatlakozott: 2011. jan. 24.

Elküldve: 2012. 02. 21. 17:31

@xclusiv: Javítottam. A fogyasztást később írja a cikk.

#6 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2012. 02. 21. 17:39

Üzenet megtekintéseIdézet: galffy - Dátum: 2012. 02. 21. 17:31

@xclusiv: Javítottam. A fogyasztást később írja a cikk.


Szóval változott A Terv. Értem. Ez mindig ilyen.
Make love not Wor.

#7 Felhasználó inaktív   galffy 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 821
  • Csatlakozott: 2011. jan. 24.

Elküldve: 2012. 02. 21. 17:45

@Jahno: A terv? A fogyasztási adat a cikk első verziójában is benne volt.

#8 Felhasználó inaktív   bereg 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 120
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 02. 21. 17:46

Egy 1.1V-on és 3 MHz-en üzemelő Cortex-A8 a fent említett 2 mW-nak nagyjából a felét eszi meg (anélkül, hogy alacsony feszültséggel operálna). Na nem mintha egy kategória lenne az ARM és a Claremont, szóval ezt most csak egy érdekes adatnak szántam! Biztosan jó és hasznos dolog ez a Near Threshold Voltage, de a mellékelt számadatok nem alkalmasak arra, hogy hasra essünk tőlük, főleg, hogy releváns összehasonlítást sem tudunk tenni semmilyen régi termékkel.



#9 Felhasználó inaktív   pret83 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 503
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 02. 21. 18:14

Egy ember, egy processzor? Manapsag meg a mosogepben is van valamilyen processzor. Miert ne lehetne tobb eszkozben egy-egy elacsony fogyasztasu olcso processzor. Maga a kijelzo joval dragabb. Az adatok meg ugyis a felhoben lesznek, ugyhogy nem ertem ezt a mindent a telefonba pakoljunk es meg filmeket is arrol nezzunk HDMI-n keresztul maniat.

#10 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 02. 21. 21:33

@bereg: 2mW, azaz 0.002W-nak a felét? Most rákerestem, és hirtelen azt találtam az oldalukon, hogy 300mW-nál fogyaszt kevesebbet, nem 2-nél. Valaki valamit benézett...

#11 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 02. 21. 21:34

@bereg: Ja, vagy hogy 3Mhz - így már értem. Mondjuk ilyen adatot pont nem láttam sehol se...

#12 Felhasználó inaktív   philcsy 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.501
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 02. 21. 22:22

@NancsiBacsi: Azokat a mikrokontroller kategóriában találod.
geri: "a világon 6.5 milliárd PC felhasználó van"
geri: "én a hwsw egy kiemelkedő szakmai színvonallal bíró, megbecsült, elsőrangú tagja vagyok."

#13 Felhasználó inaktív   bereg 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 120
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 02. 21. 23:43

@NancsiBacsi: van ez az ökölszabály, hogy a fogyasztás a frekvenciával arányosan nő, a feszültséggel pedig négyzetesen. Szóval fogtam egy 600 MHz-es fogyasztási adatot, és visszaosztottam.


#14 Felhasználó inaktív   acclaim 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 336
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 02. 22. 01:05

"Emellett szerintem kevesen vannak, akik egy olyan processzort szeretnének desktopra, aminek a hûtését meg lehet oldani egy mobil méretein belül."

Pont ez a lényege az Intel új elképzeléseinek hogy pl. a notebook-ot dokkolod és a dokkolón pedig van egy bazi nagy ventilátor, ami nélkül nem lenne képes leadni azt a teljesítményt a processzor amit a dokkolt állapotban le fog tudni adni. Ugyanígy mobilnál is ha dokkolod, akkor pl. a dokkoláskor kinyilhat egy bazi nagy szellõzõ nyillás, ahol átfújná a levegõt a dokkoló, vagy ilyesmi.

pret83: Pedig a világ a takarékosság felé halad, a mikro-USB töltõ szabványnak is pont az a lényege, hogy nem kell annyi töltõ ahány eszköz van, vagy nem kell majd mindig újat venni. A felhõ szép dolog, de komolyabb mennyiségû adatokkal való operálásra nem alkalmas. Például vegyünk egy példát: aki videó vágással folglalkozik az terrabyte-okban gondolkozik, és nem hiszem hogy pl. LTE Advanced hálózaton keresztül akarja az adatokat menteni. (1 gigabites sávszélesség ide vagy oda - az meg nem biztos, hogy éppen otthon vagy vagy a munkahelyen. és még arról nem is beszéltem hogy mi van ha egy űrhotelben vagy a Marson vagy. Kevésbé szélsőséges példával élve: a földön vagy, de nincs térerő)

Viszont néhány terrabyte "bõven" belefér majd egy mobiltelefonba, ha ez is szempont lesz, és nem egy mikroSD kártyányi helyet hagynak adattárolásra.

Szerkesztette: accord 2012. 02. 22. 01:08 -kor


#15 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 02. 22. 06:27

@bereg: Sejtettem hogy valami ilyen huncutság lehet a dologban. De a frekvenciát büntetlenül lehet bármeddig csökkenteni? Mert akkor lehetne csinálni erre egy potmétert, és ha éppen nem kell sebesség, lecsavarnám 1Hz-re. Ott nem fogyasztana egy Xeon se semmit, és biztos gyorsabban magához térne, mintha hibernáltam volna. Mondjuk 1Hz-nél a megszakításokat is le kellene kapcsolni, de hát valamit valamiért.

#16 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 02. 22. 06:34

@accord: "A felh szép dolog, de komolyabb mennyiség adatokkal való operálásra nem alkalmas. "
De alkalmas, sőt sokkal inkább alkalmasabb mint a saját gép, mivel a magas pillanatnyi teljesítményigényed miatt nem kell erős (és ezzel együtt nagy fogyasztású) gép(ek)et venned. A felhő lényege az, hogy az adatok eleve a felhőben képződjenek. A te esetedet nézve: a kamerák eleve a felhőbe rögzítsék a képet. Ha már feltöltesz, de pláne ha letöltesz (azt aztán végképp minek?), akkor nem felhőben dolgozol.

Nyilván ha nincs mindig térerő, ha nincs mindig net, akkor a felhős megoldás, mint alternatíva kiesik. Nem éppen a magyarországi utazó ügynökök számára van kitalálva

#17 Felhasználó inaktív   bereg 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 120
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 02. 22. 07:08

@NancsiBacsi: fully static design esetén büntetlenül lehet csökkenteni a frekvenciát. Mikrokontrollereknél ez a jellemző, bár praktikusan nem 1 Hz-et szokás használni a kis fogyasztáshoz, hanem néhány tíz kHz-et. A régi Intel processzorok nem statikusak (kivéve az embedded típusok), az újabb Intel procik szintén nem, kivéve a Core i7 (ezt most gugliztam, nem tudom, mennyire hiteles az info).


#18 Felhasználó inaktív   philcsy 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.501
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 02. 22. 08:27

@NancsiBacsi:
http://www.ebv.com/fileadmin/products/Press_Print/Brochures/Product_Brochures/EBV_Cortex_Collection.pdf

A 8-9. oldalon vannak fogyasztási adatok, ez alapján bereg még sokat is mondott. 4 mW-ból kijön egy 50 MHz-e Cortex-M0, bár kérdéses, hogy az mire is elég.
geri: "a világon 6.5 milliárd PC felhasználó van"
geri: "én a hwsw egy kiemelkedő szakmai színvonallal bíró, megbecsült, elsőrangú tagja vagyok."

#19 Felhasználó inaktív   jeriko2 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 154
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 02. 22. 09:55

Rá kellene ébredniük lassan a PC /tablet/mobil tervezőknek, hogy az emberek nem processzort, memóriát, MHz-et meg több magot akarnak, hanem SZOLGÁLTATÁST.
Az informatikusoknak ezek persze lenyűgöző adatok, de a világ 97%-a nem informatikusokból áll. Őket kb. annyira érdeklik ezek, mint amennyit pl. arról tudunk, milyen sebességű processzor dolgozik a TV-ben és mennyi memóriával dolgozik. Tegye a dolgát, ne akadozzon rajta a film - a többi az átlag embernek lényegtelen. Ha lehet, én sem akarok magammal vinni semmit, de ha kell, legyen nálam minden.

#20 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 02. 22. 10:14

@philcsy: Kérdés az hogy az alatt az 50Mhz alatt hány utasítást képes elvégezni. ARMnál sose a Mhz-ekkel volt a baj, hanem a teljesítménnyel.

Téma megosztása:


  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó