HWSW Informatikai Kerekasztal: Re: Szabványalkotók fognak össze a gépek közti kommunikációért - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Re: Szabványalkotók fognak össze a gépek közti kommunikációért Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   HWSW 

  • HWSW
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 9.283
  • Csatlakozott: 2009. márc. 17.

Elküldve: 2012. 07. 25. 18:02

Meghatározták a gépek közti kommunikációs protokollokra, szabványokra vonatkozó közös stratégiai ütemtervet a világ legnagyobb telekommunikációs szabványalkotó testületei. A cél az, hogy az M2M-szegmens a jövőben egységes szabványok alapján fejlődjön és elkerülhető legyen a régiónkénti szegmentálódás.
https://www.hwsw.hu/hirek/48778/m2m-kommunikacio-mobil-internet-onem2m.html

#2 Felhasználó inaktív   xclusiv 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 11.057
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 07. 25. 18:02

Háttööö...

"Piaci előrejelzések szerint az összekapcsolódó eszközök száma 2020-ra elérheti a 40 milliót hazánkban. Az automatikusan működő, gépek közti kommunikációs technológiákat ma jellemzően flottakövetésre és biztonságtechnikai célokra használják a partnerek, de népszerű felhasználási terület a távleolvasás is."

Értem én a flottakövetést és a biztonságtechnikai dolgokat, az szép is, de 40 millió? Na ne már. Tán egy nullával többet írt a kedves szerző véletlenül? Vagy sok kokót szippantott a "szágérttő"?
Van itthon kb. 4 millió jármű, nyilván legalább a felébe nem tesznek ilyet, mert nem akarják a kocsi értékét megduplázni, szóval ez max 2 milla.
A maradék 38 millió pedig a kb. 3,8 millió háztartásból csak háztartásonként átlagosan 10 eszközzel jön ki. Hidegvíz, villany kb. mindenhol van, a gáz/távhő/melegvíz hármasból max. 2, vegyünk ennyit (nem a min. 0-t). A maradék 6 mi a tököm lesz?
Ráadásul mindez 8 év alatt, amikor jelenleg a kutya se fektet be az országba, illetve recesszióban vagyunk.


"Az M2M kommunikáció az okos mérőrendszerek bevezetésével komoly megtakarítást hozhat több százezer közüzemi fogyasztónak is. Itthon az EDF DÉMÁSZ július elején indította el kísérleti pilot projektjét, melybe egyelőre háromezer fogyasztót vontak be."

Komoly megtakarítást? Na ne vicceljünk már. Ha akarta eddig ismeg tudta nézni a villanyórát, illetve párezer forint egy alap fogyasztásmérő, a durvább dolgokat azzal is végignézheti.
Hogy lesz ebből megtakarítás?

#3 Felhasználó inaktív   zlutor 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 572
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 07. 26. 07:49

Távdiagnosztika/betegkövetés?

A hűtőtől a gumicsizmáig mindenben ez lesz...


#4 Felhasználó inaktív   galffy 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 821
  • Csatlakozott: 2011. jan. 24.

Elküldve: 2012. 07. 26. 07:51

@xclusiv: A megtakarítások potenciálisan elérhetőek lennének, csak nem a mai infrastruktúrával/háztartási eszközökkel. Például éjszakai villanyt fogyasztó "okos" mosógép, hűtőszekrény, vagy automatikusan 0 wattra lekapcsoló főtábla, ilyenek. Meg ugye a fogyasztói tudatosság nulladik eleme a tájékozódás, az információ - ebben előrelépést jelent azért a havi összesítő helyett naponként, óránként lebontható fogyasztás.

A 40 millió meg akár össze is jöhet. Az otthoni automatizációban elfér néhány tucat - a szenzorok, a kapcsolók, a háztartási gépek egyenként, akár a villanykörték egyenként.

#5 Felhasználó inaktív   map 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Blog megtekintése
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.559
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 07. 26. 10:29

@Gálffy Csaba: ezzel a marketing-hipotézissel az a baj, hogy az okos mosógép éjjel is ugyanannyit fogyaszt mint nappal. Az per pillanat tényleg igaz, hogy az éjszakai áram olcsóbb, de minnél többen, minél többet használják, ez annál kevésbé lehet igaz...valahogy úgy érzem ez a számításba nem került bele, kicsit inkább marketing brossúra szaga van!
Arról ne is szólva, hogy az okos hűtőszekrény inkább hűtsön nappal is, mikor nyitogatjuk ...szerintem :D
" Ebben a 3 bekezdésben több tárgyi tévedés van mint egy egész évnyi Index techrovatban"
"Linkelj még pár perpetuum mobilét, meg egy Széles Gábor portrét, és akkor elhiszek neked mindent!"

#6 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2012. 07. 26. 11:15

Üzenet megtekintéseIdézet: galffy - Dátum: 2012. 07. 26. 08:51

@xclusiv: A megtakarítások potenciálisan elérhetőek lennének, csak nem a mai infrastruktúrával/háztartási eszközökkel. Például éjszakai villanyt fogyasztó "okos" mosógép, hűtőszekrény, vagy automatikusan 0 wattra lekapcsoló főtábla, ilyenek.


Ennek nagy része elérhető a mai eszközökkel is, csak nincs ember aki kifizetné.
Make love not Wor.

#7 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2012. 07. 26. 11:16

Üzenet megtekintéseIdézet: zlutor - Dátum: 2012. 07. 26. 08:49

Távdiagnosztika/betegkövetés?


Van ahol működik. Idehaza engem szopatott valami izraeli cég, de szerintem nagyot nőtt, mondtam ha itt a doki és a support, beteg meg Amerikában, akkor okés, de idehaza nehezen tudom elképzelni. Azóta lehet befutottak, de nem hinném.
Make love not Wor.

#8 Felhasználó inaktív   xclusiv 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 11.057
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 07. 26. 12:55

Üzenet megtekintéseIdézet: zlutor - Dátum: 2012. 07. 26. 08:49

Távdiagnosztika/betegkövetés?

A hűtőtől a gumicsizmáig mindenben ez lesz...

Azt értem én, hogy hosszú távon rengeteg ilyen eszköz lesz, de "az összekapcsolódó eszközök száma 2020-ra elérheti a 40 milliót hazánkban"???
Még a 4 millió is impozáns cél (a jelenleg max. párszázezerhez képest), de 40 milla?

Továbbá a cikk mobilhálózatról beszél, ez pedig különösen viccessé teszi. Ebben az országban lassan jobban megéri külföldi szolgáltató előfizetésén keresztül itthonról roaming-olva hívni a hazai számokat (külföldiként), mint hazai szolgáltatót használni...

#9 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2012. 07. 26. 13:19

Üzenet megtekintéseIdézet: xclusiv - Dátum: 2012. 07. 26. 13:55

Azt értem én, hogy hosszú távon rengeteg ilyen eszköz lesz, de "az összekapcsolódó eszközök száma 2020-ra elérheti a 40 milliót hazánkban"???
Még a 4 millió is impozáns cél (a jelenleg max. párszázezerhez képest), de 40 milla?


Nem régen HWSW cikkezett egy neten ellenőrizhető hőmérős cuccról, amit aztán jól leugattunk. Amíg ilyenekből nem sok lehetőség van, szenzor ugyanaz, szoftveres körítés és protkoll már ki tudja, hogy miféle. Mire ez szabvány lesz, aztán majd valamikor valamilyen eszközbe beleteszik (majd pont egy koreai licenszelt TVbe, mi?), azt szeretném én látni :-)

Itt szerintem ahogy a villanyos megoldásnál, gázóra/vízóra távleolvasást, ellenőrzést lehet csinálni, azzal is szűrik a buherált motyókat. Mást ebben a formában nem tudok elképzelni, oszt ha júzer nem fizet, akkor távolról kikapcsolják jól.
Make love not Wor.

#10 Felhasználó inaktív   xclusiv 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 11.057
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 07. 26. 13:24

Üzenet megtekintéseIdézet: galffy - Dátum: 2012. 07. 26. 08:51

A megtakarítások potenciálisan elérhetőek lennének, csak nem a mai infrastruktúrával/háztartási eszközökkel. Például éjszakai villanyt fogyasztó "okos" mosógép, hűtőszekrény, vagy automatikusan 0 wattra lekapcsoló főtábla, ilyenek.

De szép megfogalmazás, potenciálisan elérhetőek lennének... :)
De a lényeg, hogy az "okos mérőrendszerek" max. úgy hozhatnak megtakarítást a fogyasztónak, hogy a szolgáltató leépíti a leolvasóit, és a maximált profit miatt ezt a költségcsökkenést kénytelen "továbbszámlázni" az ügyfeleknek.
Ráadásul a fenti példáid egyike se igényel okosmérőt, egyszerűen szabályozói és/vagy műszaki kérdés, hogy rá lehet-e éjszakai áramra kötni a fenti berendezéseket. Bár vannak vicces részletek is, ugye a hűtőt napközben nyitogatjuk (vagyis nagyon nagy "hőakkukat", kell beépíteni a készülékekbe (és ez valszeg rontja az eszköz energiahatékonyságát), és az éjszakai mosásnak is megvan a maga romantikája, főleg hangos mosógéppel.

Azt meg nem értem, hogy mire gondolsz "automatikusan 0 wattra lekapcsoló főtábla" néven...

Idézet

Meg ugye a fogyasztói tudatosság nulladik eleme a tájékozódás, az információ - ebben előrelépést jelent azért a havi összesítő helyett naponként, óránként lebontható fogyasztás.

Ebben se hiszek, illetve hiszek, de nem így. Jön 2012 augusztus végén a számla, hogy július 12.-én 14 és 16 óra között sokat fogyasztottam. Akkor 2013 július 12.-én 14 és 16 óra között nagyon oda fogok figyelni, vagy micsoda? Az ember néhány nappal később se emlékszik arra, hogy akkor épp mosott vagy a klíma ment és azért volt sok a fogyasztás...

Idézet

A 40 millió meg akár össze is jöhet. Az otthoni automatizációban elfér néhány tucat - a szenzorok, a kapcsolók, a háztartási gépek egyenként, akár a villanykörték egyenként.

Azt én értem, de a cikkben ez szerepel: "kommunikálhat majd egymással mobilhálózaton keresztül".
A fenti feltételezett kommunikáció pedig lakáson belül nyilván az elektromos hálózaton keresztül fog menni, aztán lesz egy router, ami szépen küld nekem egy email-t, hogy szólt a hűtő, hogy lejár a tej, ja meg a WC-ben az izzó is gyengélkedik, szóval vegyek azt is. A mai magyar viszonyok között teljesen irreális elképzelés, hogy ez a forgalom a mobilhálózaton menjen heroináron...

#11 Felhasználó inaktív   xclusiv 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 11.057
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 07. 26. 13:27

Üzenet megtekintéseIdézet: map - Dátum: 2012. 07. 26. 11:29

Az per pillanat tényleg igaz, hogy az éjszakai áram olcsóbb, de minnél többen, minél többet használják, ez annál kevésbé lehet igaz...

Ezzel valamennyire kiegyenlítődik a fogyasztás, annyival is kevesebbet eszik csúcsidőben, vagyis az elektromos hálózat fejlesztésénél ez költségcsökkenést jelent, továbbá a drágábban termelő erőműveket nem kell annyit használni csúcsidőben, és ez mindenképpen jó. Más kérdés hogy az okosok a szél- és napenergiával pont szétkúrni készülnek az elektromos hálózatot, ami akkora költségnövekedést fog okozni, hogy ez eltörpül mellette...

Szerkesztette: xclusiv 2012. 07. 26. 13:27 -kor


#12 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2012. 07. 26. 13:56

Üzenet megtekintéseIdézet: xclusiv - Dátum: 2012. 07. 26. 14:24

Azt én értem, de a cikkben ez szerepel: "kommunikálhat majd egymással mobilhálózaton keresztül".


Ezt én értem, mindegyik kap SIM kártyát jó pénzért, felhúznak egy közös linket, oszt budinak betolom mikor jár le a tej a hűtőben, hűtő grafikonozza a budipapír fogyását, amire azért van szükség, hogy ha a hűtőnél nagy a sorbanállás és nem ér rá vele foglalkozni a csökött processzora, vagy csak éppen hűteni kell, akkor a budi küld alertet és leoltja a villanyt. Jó lesz ez, jó lesz ez, csak mi a fenére? No meg ez is csak szoftver, amiben nyilván van bug, szép lesz ha valami úgy marad :-D

Gyanítom, hogy ez "fontos" dolog, tehát fasság. Vagy csak a mobilhálózat van félreértve, idehaza házon belül még 433-as is lehetne, mert miért ne? Ez adatgyűjtés, néha kicsipog egy kódot, többit a doboz intézi.
Make love not Wor.

#13 Felhasználó inaktív   Yv@n 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.069
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 07. 26. 14:41

Üzenet megtekintéseIdézet: xclusiv - Dátum: 2012. 07. 26. 14:24

Ebben se hiszek, illetve hiszek, de nem így. Jön 2012 augusztus végén a számla, hogy július 12.-én 14 és 16 óra között sokat fogyasztottam. Akkor 2013 július 12.-én 14 és 16 óra között nagyon oda fogok figyelni, vagy micsoda? Az ember néhány nappal később se emlékszik arra, hogy akkor épp mosott vagy a klíma ment és azért volt sok a fogyasztás...

Itt ez nem hiszem, hogy havi számlán lenne napi bontásként, hanem a sok smart eszköz ugye dumál egymással, a mérőn pedig mondjuk be tudsz állítani watchdog jelleggel valami értéket, hogy ha a napi fogyasztás azt túlpörgi, akkor dobja az alertet, és szépen színes szagos grafikonon meg tudod nézni melyik cucc kapaszkodott rá a villanyórára.
Mármint ennek így enne értelme, nem úgy, hogy havi egy alkalommal kézhez kap az ember egy 2centis papír köteget, ami részletezi mikor mi mennyit fogyasztott.

#14 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2012. 07. 26. 14:47

Üzenet megtekintéseIdézet: Yv@n - Dátum: 2012. 07. 26. 15:41

ha a napi fogyasztás azt túlpörgi, akkor dobja az alertet, és szépen színes szagos grafikonon meg tudod nézni melyik cucc kapaszkodott rá a villanyórára.


Hjahh, meg álmodika nyomor. Bár erre is vannak cuccok, csak minden egyes dugaljhoz be kell mazzagolni.
Make love not Wor.

#15 Felhasználó inaktív   xclusiv 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 11.057
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 07. 26. 16:44

Üzenet megtekintéseIdézet: Yv@n - Dátum: 2012. 07. 26. 15:41

a sok smart eszköz ugye dumál egymással, a mérőn pedig mondjuk be tudsz állítani watchdog jelleggel valami értéket, hogy ha a napi fogyasztás azt túlpörgi, akkor dobja az alertet, és szépen színes szagos grafikonon meg tudod nézni melyik cucc kapaszkodott rá a villanyórára.

A nagyobb fogyasztású eszközök (tv, mosógép, hűtő, sütő) mérhetnék a saját fogyasztásukat, aztán időnként megnézhetnéd, hogy az elmúlt 30 napban 1822 Ft-ot tévéztem el. Abban nem nagyon hiszek, hogy a villanyóra körbekérdezné az eszközöket, hogy "nagyon pörgök, ki fogyaszt ennyit?" Aztán meg csak néz bután, mert mindenki tagadásban van, apád 30 éves esztergája meg csak röhögne, ha lenne annyi "esze".

Plusz a másik része: a mai eszközök standby-ban 1W alatt fogyasztanak, és csak egy szaros IR szenzor fogyaszt rajtuk, vagy még az se. Ha folyton kommunikálnának meg dumálnának egymással, az pettyet megdobná a fogyasztást is. Ha ez a feature szumma átlag 10W-ot fogyasztana, az havi 7,3 kWh, márpedig ez a sok furulya összesen nem hiszem, hogy 10W-nál megállna...

#16 Felhasználó inaktív   Yv@n 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.069
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 07. 26. 17:55

Üzenet megtekintéseIdézet: Jahno - Dátum: 2012. 07. 26. 15:47

Hjahh, meg álmodika nyomor. Bár erre is vannak cuccok, csak minden egyes dugaljhoz be kell mazzagolni.

Üzenet megtekintéseIdézet: xclusiv - Dátum: 2012. 07. 26. 17:44

Aztán meg csak néz bután, mert mindenki tagadásban van, apád 30 éves esztergája meg csak röhögne, ha lenne annyi "esze".

Node az egész elgondolás alapja (40milla eszköz), hogy az efféle lakásban minden eszköz ilyen. Álmodtak egy színeset.

#17 Felhasználó inaktív   xclusiv 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 11.057
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 07. 26. 20:50

Üzenet megtekintéseIdézet: Yv@n - Dátum: 2012. 07. 26. 18:55

Álmodtak egy színeset.

Vessetek a mókusok elé, de nekem ez inkább ásításnak tűnik...

#18 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2012. 07. 26. 20:59

Üzenet megtekintéseIdézet: xclusiv - Dátum: 2012. 07. 26. 21:50

Vessetek a mókusok elé, de nekem ez inkább ásításnak tűnik...


Én meg nem értem, hogy pontosan mi a fene is ez. Voltak benne jó nagy számok, meg kommunikáció, meg lófaszozás. Első látásra ennél még egy hétzenés világítós bajuszkötő is értelmesebb húzás lehet, az Hongkongból biztos occsó, kiskölykök meg jót röhögnek rajt, minek ezt bonyolítani?
Make love not Wor.

#19 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 07. 30. 05:06

@zlutor: "Távdiagnosztika/betegkövetés?"
Erre most is vannak eszközök (SIM kártyás vérnyomásmérő, vércukormérő), de a betegek valami rejtélyes ok miatt nem akarnak kifizetni rá 1-200eFt-t + üzemeltetési havidíjat, mikor orvoshoz ingyen elmehetnek.

#20 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2012. 07. 30. 05:09

@Gálffy Csaba: Az éjszakai villanyt fogyasztó "okos" mosógép funkció már most is megvan mobil kommunikáció nélkül: úgy hívják a nagyon bonyolult funkciót, hogy késleltetett indítás. Ruhát meg nemigen cserél magában egy SIM kártyától egy mosógép se.
A hűtőszekrény inkább akkor hűtsön, amikor szükség van rá, mert felmegy benne a hőmérséklet. Ez jellemzően nappal van, mivel egyrészt melegebb van, másrészt akkor nyitogatják az ajtót.

Másik oldalról azért 40 millió szentor, meg egyéb okosság fogyasztását is nézzük már meg mennyi lesz. Ha annyit fognak fogyasztani, mint egy okostelefon, akkor az komoly öngól lesz energia megtakarítás oldaláról...

Téma megosztása:


  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó