HWSW Informatikai Kerekasztal: Re: Big data szak indul a Közép-Európai Egyetemen - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (4 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Re: Big data szak indul a Közép-Európai Egyetemen Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   HWSW 

  • HWSW
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 9.283
  • Csatlakozott: 2009. márc. 17.

Elküldve: 2014. 04. 22. 12:47

Az üzleti élet és a munkaerőpiac várható változásaira készülve indít közös mesterképzést a CEU és az IBM. A "big data szakra" közgazdászokat, szociológusokat várnak és olyan diplomásokat, akik az adathasznosítás legújabb módszereivel szeretnének mélyebben megismerkedni.
https://www.hwsw.hu/hirek/52170/ibm-kozep-europai-egyetem-ceu-big-data-analitika-oktatas.html

#2 Felhasználó inaktív   map 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Blog megtekintése
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.559
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 22. 12:47

Amennyire tudom a CEU nem állami egyetem, mégis ilyenkor az jut eszembe, hogy ez szép és jó... de az igazi az lenne, ha az ilyen CEU és társai egyetemeket, illetve azok hozzáállását, kapcsolatait, tantervi "frissességét" összefésülnék mondjuk a nagyobb egyetemek jelenlegi tantervével, és az akkurátusabb szakkollégiumok egyes "maszek" kurzusaival. És tádááám létrejönne a TÉNYLEG piacképes diploma, egy olyan budipapír helyett, ami piacképes irányba terel.
" Ebben a 3 bekezdésben több tárgyi tévedés van mint egy egész évnyi Index techrovatban"
"Linkelj még pár perpetuum mobilét, meg egy Széles Gábor portrét, és akkor elhiszek neked mindent!"

#3 Felhasználó inaktív   Maxim_ 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.687
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 22. 13:29

@map: BME, ELTE diplomák piacképesek informatikában.
Az CEU eddig nem villogtatott komoly eredményeket informatikában, de majd meglátjuk.

#4 Felhasználó inaktív   map 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Blog megtekintése
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.559
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 22. 13:47

@Maxim_: ahogy vesszük, inkább munkaképesek. Õk a krém ebben a tekintetben, ez kétségtelen, de szerintem csak egy jó alapot adnak, de azt rengeteg befektetett (sokszor feleslegesen keserves) munka árán.
Ahogy én látom, - jobb szó híján - "sokszínûbb" és jóval nagyobb kínálatra lenne igény(az más kérdés, hogy akiknek az igényeik vannak, tehetnének többet is az oktatásért, de ez más tészta).
A BKF-en is van CIO képzés(msc?), vagy legalábbis valamikor írtak róla...
Persze az ilyesmikhez pénz is kéne, vagy legalább annyi, hogy mondjuk nem csökkenteni a legjobb állami egyetemeken a fizetéseket és általában a büdzsét, de ez is más tészta.
Kicsit van egy olyan érzésem, hogy a merev állami felsőoktatásban(és egyébként még cégeknél is), van egy ilyen talán szocializmusból hátramaradt nézet, hogy a munka akkor jó, ha elfáradtunk benne(kis túlzással, meg ez nyilván az évek alatt finomodik).
A magán egyetemeknek meg van kapcsolati tőkéjük a jelek szerint, ki is tudják használni, és igyekeznek dinamikusabban haladni a korral, sokkal agilisabbak, és talán a lemorzsolódás is kisebb, bár erre mérget nem vennék, csak érzésre.
Ezért írtam, h ezeket kellene összefésülni, a keverékük lenne a kívánatos szerintem, mert az ilyen impulzusszerû kezdeményezéseknek szerintem nem lesz akkora foganatja összességében, mintha tényleg valami stratégia mentén épülne-szépülne a felsõoktatás.

Szerkesztette: map 2014. 04. 22. 13:52 -kor

" Ebben a 3 bekezdésben több tárgyi tévedés van mint egy egész évnyi Index techrovatban"
"Linkelj még pár perpetuum mobilét, meg egy Széles Gábor portrét, és akkor elhiszek neked mindent!"

#5 Felhasználó inaktív   kockulat 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.346
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 22. 14:53

Üzenet megtekintéseIdézet: map - Dátum: 2014. 04. 22. 13:47

Persze az ilyesmikhez pénz is kéne, vagy legalább annyi, hogy mondjuk nem csökkenteni a legjobb állami egyetemeken a fizetéseket és általában a büdzsét, de ez is más tészta.

Node itt a pénzt a támogató cég adja, ezt állami egyetem esetében is lehetne (sőt van is ilyen egy-két egytemen). A gond az, hogy kevés a támogató is.

#6 Felhasználó inaktív   map 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Blog megtekintése
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.559
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 22. 17:01

@kockulat: Én arra gondoltam, hogy az állami egyetemeken az oktatógárda jó részét, különösen a főállásúakat rendesen kifacsarják azért az arányaiban kis fizetésért(pont mint az ún. közoktatásban, mely elnevezéstől történetesen már a víz is kiver), közben ha tanársegéd(vagy csak simán nincs még doktorid) fejleszteni is illene magad. Ez szerintem nem éppen előnyös táptalaja az együttműködésnek, ha felmerül egyáltalán, nem csak enerváltan igyekeznek csinálni, amit tényleg muszáj, hátha egyszer a végére érnek. Gondolom ez a CEU-nál kevésbé jellemző.
Plusz, őszintén, te cégként fektetnél olyan egyetembe ahol takarékosság jegyében fizetéscsökkentés, szénszünet van, vagy kikapcsolják a tök új liftet? Ne okvetlen magyar fejjel, hanem egy nagy, jelentős nemzetközi cégként? Szerintem nem sokat, max. jelképesen, esetleg!
A támogatás egyébként is érdekes téma, két szabadságharc között elfelejtődött a régi támogatási szisztéma, ahol cégek a szakképzési alapba fizetés "terhére" támogathattak közvetlenül iskolákat.(a látvány/csapatsportok támogatása viszont leírható a társasági adóból, ami nem tudom milyen társadalmi célt szolgál egyébként)
Ez azért remek, mert az egyébként is tőkeerejükről messzeföldön híres magyar vállalkozások nyilván a profitjuk terhére támogatják majd a képzéseket, intézményeket... mer az olyan.

Ennél a konkrét képzésnél egyébként érzésre a hallgatók is költenek majd eleget, lévén MSc.
Az IBM-nek meg csak jó, ha "róla" tanulnak, de ez már csak így van mindenhol. :)
" Ebben a 3 bekezdésben több tárgyi tévedés van mint egy egész évnyi Index techrovatban"
"Linkelj még pár perpetuum mobilét, meg egy Széles Gábor portrét, és akkor elhiszek neked mindent!"

#7 Felhasználó inaktív   Tassadar 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.662
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 22. 22:01

"Én arra gondoltam, hogy az állami egyetemeken az oktatógárda jó részét, különösen a főállásúakat rendesen kifacsarják"

Ez kétségtelenül a nap poénja volt.
Van olyan egyetemi tanár ismerősöm, aki - az mellett, hogy az egyetem épületében irodát, titkárnőt tartanak fel neki - gyakorlatilag nem tartózkodik az egyetem területén: előadásait és vizsgáit a beosztottjaival intézi el.
Mindamellett persze a teljes fizetését felveszi és az általa kiadott könyveket megvásároltatja a hallgatóival (úgy, hogy a vásárlásokról név szerinti listát készített!).
Slusszpoén, hogy van olyan nevével jegyzett könyv, aminek a tartalmát beadandóként fordíttatta le a hallgatóival.
Én mágussá, ezzel a köznapi értelemben véve polihisztorrá váltam.
Vannak gyümölcsbor receptek normál (bóti sör (candida albicans)) élesztővel.

#8 Felhasználó inaktív   map 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Blog megtekintése
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.559
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 22. 23:25

Ha csak az ö kedvéért feltartanak egy titkárnõt az már tényleg valami :D
Tudtommal sok helyen kérnek nevet vagy neptun/ETR kódot jegyzetvásárlásnál, furcsállanám, ha õ bármit készíttetne. Én meg láttam, hogy egy-egy oktató mennyire túl van terhelve műszaki karokon, és nem hiszem, hogy mostanában sokat javult volna a helyzet... Az ismerõsöd meg csókoltatom, nem lehet, hogy ő a dékán esetleg? :D
Csak mert a legtöbb oktatónak nincs saját titkárnője, arra van a kari titkárság, szóval ezt a nap poénja dolgot értékeljük át :D

Szerkesztette: map 2014. 04. 22. 23:28 -kor

" Ebben a 3 bekezdésben több tárgyi tévedés van mint egy egész évnyi Index techrovatban"
"Linkelj még pár perpetuum mobilét, meg egy Széles Gábor portrét, és akkor elhiszek neked mindent!"

#9 Felhasználó inaktív   Tassadar 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.662
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 23. 06:36

@map: Nem dékán, de abban a "miliőben" valóban befolyásos egyetemi tanár.
Ha jól emlékszem, még egy másik kollégájával osztozkodnak az irodán és a hölgyön. :)
Arra céloztam, hogy nagyon differenciált az oktatók minősége és sajátos belső törvények uralkodnak az egyetemeken.
Én mágussá, ezzel a köznapi értelemben véve polihisztorrá váltam.
Vannak gyümölcsbor receptek normál (bóti sör (candida albicans)) élesztővel.

#10 Felhasználó inaktív   montyx 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 298
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 23. 10:22

Én harminc éves fejjel sokéves IT tapasztalattal arra adtam a fejem, hogy saját finanszírozással új diplomát szerzek. Nevezzük ezt hülye hobbinak. Elkezdtem az ELTE progterv esti BsCt. Immár a negyedik félévet taposva az elvileg hatból egyre inkább azt tapasztalom, hogy ezen a nívós szakon is a képzés elavult, túlságosan elméleti, és baromira nem piacképes. Több csoporttársam persze teljesen kezdő, és úgy érzik, hogy minden fasza. Én viszont azt látom, hogy ha kikerülnek a piacra, akkor rengeteg gondjuk lesz.

A BsC képzésnek az lenne a lényege, hogy jó tudásbázissal rendelkező, megbízható szakembereket ontson a piacra. ehelyett itt megpróbálnak kutató, és elméleti emberek hadát kiképezni. Ebből hosszú távon nem lehet profitálni, mert maximum a végzettek pár százaléka fog csak olyan pozícióba kerülni, ahol van ennek értelme. Viszont jólképzett szakemberből továbbra is hiány van/lesz.

Az átkosból megmaradt szemlélet a vezetői körökben sajnos ezt nem bírja felfogni. Pedig csak egy baromi erős MsC képzésre kellene átcsoportosítani mindazt a matematikai és egyéb elméleti tudást, amivel BsCn szívatják a hallgatót.

Én a következő generációnak azt tudom csak tanácsolni, hogy az ELTEt messziről kerüljék. Begyepesedett vénemberek és elnyomott nagyszerű tanárok gyűjtője, ahol elavult struktúrában oktatnak.

#11 Felhasználó inaktív   kockulat 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.346
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 23. 10:36

Üzenet megtekintéseIdézet: montyx - Dátum: 2014. 04. 23. 10:22

Én a következő generációnak azt tudom csak tanácsolni, hogy az ELTEt messziről kerüljék. Begyepesedett vénemberek és elnyomott nagyszerű tanárok gyűjtője, ahol elavult struktúrában oktatnak.

Van ott értelmes(ebb) sáv, tárgyak ilyesmi, csak nem az estin. Egyébként az nem 8 félév?

#12 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 23. 10:59

@montyx: "Pedig csak egy baromi erős MsC képzésre kellene átcsoportosítani mindazt a matematikai és egyéb elméleti tudást, amivel BsCn szívatják a hallgatót."
Alapvetően mindenki azt szeretné, hogy az elméletet meg a matekot tanulja más :-) De ugye ha ez mindenkire igaz lenne, akkor senki se tanulná a matekot meg elméletet. Mondjuk annyira ez nem is volna baj...

#13 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 23. 11:00

@kockulat: "Van ott értelmes(ebb) sáv, tárgyak ilyesmi, csak nem az estin."
Nem az a kérdés, hogy van-e értelmesebb, hanem hogy értelmetlen minek van. Pláne egy állami fenntartású egyetemen (tudom, sok pénzt fizetnek a hallgatók, de nem mindet).

#14 Felhasználó inaktív   montyx 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 298
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 23. 11:03

@kockulat:
milyen sávokra,tárgyakra gondolsz?

#15 Felhasználó inaktív   montyx 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 298
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 23. 11:37

@NancsiBacsi:

Őszintén megvallva a modern elvárások szerint a piacon (sajnos, vagy sem), nem sok matek tudásra van szükség. Ezer BsCsből 5-10 maximum ha olyan területen fog dolgozni, ahol napi szükséglet a matematika ilyen magas szintű tudása, azaz pl. geológiai számítások, fejlesztői környezet, játékmotorok fejlesztése, CERN jellegű kutatási számítások, fizikai modellezés, stb.

A maradék nagy hányad pedig web, üzleti alkalmazás, vagy (indie) játék-, appfejlesztéssel fog foglalkozni bebetonozott paradigmák mentén. Azaz egy üzleti alkalmazásnál nem a fejlesztő fogja a folyamatot modellezni, hanem a business fogja megmondani, hogy ez a folyamat, ezt kell leprogramozni.

Én a BsCről száműzném a disztkrét matek, és az Analízis 2 utáni tárgyakat matematikából, illetve a formális nyelvek, a fejlesztői környezet tárgyakat. Helyette kialakítanék rengeteg kiscsoportos tematizált kurzust. Pl.

Webfejlesztés (HTML5, CSS, JS frameworkök /Bootstrap, Node.js/, PHP/ASP.net, /My, MS, Oracle, Postgre, MongoDB, NO/SQL)
Alkalmazásfejlesztés (C++, C#/.net, QML, Python, Java, Ruby stb.)
Szerveralkalmazás (Szervízek, C, C++, Java, SQL, Python, Node.js, stb.)
Alkalmazás és rendszerbiztonság, Fraud (XSS, Hacking/Cracking, Sniffing, Spy/Malware védelem, Vírusok, és férgek, stb.)
Beágyazott rendszerek (C, C++, Java, MS Embedded platformok, Linux, BSD, stb.)
Szerver Scripting (BASH, SH, KSH, PowerShell, VBScript, Javascript, Node.js, Python, Ruby, stb.)
Játékfejlesztés (Unity, játék enginek, 2D-3D grafika, C#, Javascript, HTML5, fizikai, és grafikai motorok haszálata, stb.)

Persze ez csak egy pár perces agymenés, és csak példák, hogy mi mindent lehetne tanítani 3 év alatt (hivatalosan meghírdetve ennyi a progterv BsC, de 4 év alatt lehet csak elvégezni szinte). A diák és a piac határozná meg, hogy mire van szükség. Ha nem kell játékfejlesztő, akkor oda nehezebb lenne bekerülni, de a normál alkalmazásfejlesztésre könnyebb lenne mondjuk. Így viszont releváns tudással, kész projektekkel kerülne ki az ember az egyetemről, nem pedig használhatatlan elméleti háttérrel.

Azoknak, akik pedig kutatni akarnak, vagy meg akarják írni az új Google motort, esetleg a CERNnél, vagy kriptográfiai területen szeretne elhelyezkedni, esetleg big dataval, vagy játékmotor és fejlesztői nyelv írásával akar foglalkozni, azoknak meg össze kellene állítani egy baromi kemény, matematikával megfűszerezett MsC tantervet. Aki azt elvégezné, büszke lehetne a diplomájára az adott szakterületen, és azzal, hogy az ELTE MsCn végzett, simán lehetne belépő ezekre az állásokra.

Szerkesztette: montyx 2014. 04. 23. 11:43 -kor


#16 Felhasználó inaktív   montyx 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 298
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 23. 11:47

Üzenet megtekintéseIdézet: NancsiBacsi - Dátum: 2014. 04. 23. 12:00

@kockulat: "Van ott értelmes(ebb) sáv, tárgyak ilyesmi, csak nem az estin."
Nem az a kérdés, hogy van-e értelmesebb, hanem hogy értelmetlen minek van. Pláne egy állami fenntartású egyetemen (tudom, sok pénzt fizetnek a hallgatók, de nem mindet).


Ebben teljesen egyetértünk. Főleg, hogy egyre inkább úgy érzem, hogy feleslegesen dobok ki félévente 230.000 jó magyar forintot az ablakon.Nem tudom, hogy a BME indít e esti képzést, de lehet jobban jártam volna vele, mert ez itt egy hulladék.

Szerkesztette: montyx 2014. 04. 23. 11:48 -kor


#17 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 23. 11:54

@montyx: "Azoknak, akik pedig kutatni akarnak, vagy meg akarják írni az új Google motort, esetleg a CERNnél, vagy kriptográfiai területen szeretne elhelyezkedni, esetleg big dataval, vagy játékmotor és fejlesztői nyelv írásával akar foglalkozni, azoknak meg össze kellene állítani egy baromi kemény, matematikával megfűszerezett MsC tantervet. "
Szerintem azoknak alapvetően nem az ELTE-re vagy BME-re kellene menniük, mert ott olyan tanárt nem találnak, akitől eleget tanulhatnának. De nem gond ez - az a 20 fő évente menjen USA-ba, vagy Németországba, vagy akárhová tanítani, ahol vannak nagy koponyák, és ne az itthoni begyepesedett profokkal foglalkozzon.
A többiben amúgy nagyjából egyetértünk.

#18 Felhasználó inaktív   Leni 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.173
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 23. 12:28

@montyx: " Elkezdtem az ELTE progterv esti BsCt."

1) Oda jársz 4. féléve, és még azt sem tudod leírni helyesen, hogy BSc., MSc. képzés.
2) Tájékozódni kellett volna felvételi előtt. Az ELTE mindig is (kizárólag) elméleti képzést adott. Ez nem mérnöki (gyakorlati) szak, hanem tudományos (elméleti). Azt is tudnod kellett volna, hogy a szak a Programtervező matematikus osztatlan képzéséből gyökerezik, tehát alapvetően matekos.

Szerintem ez rendben van, a sok mérnök mellett tényleg szükség van elméleti szakemberekre is, akik nem csak copy-pastelik az algoritmusokat.

Nem mellesleg MSc-n nem lehet azt a matekot bepótolni, amit esetleg korábban nem tanultál meg. Egyszerűen 2 év alatt erre már nincs idő.

#19 Felhasználó inaktív   Leni 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.173
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 23. 12:33

@NancsiBacsi: "új Google motort, esetleg a CERNnél, vagy kriptográfiai területen szeretne elhelyezkedni, esetleg big dataval, vagy játékmotor"

Pedig de, pont ELTE, BME, Szegedi Tud. E. ahonnan ilyen helyekre mennek.
Speciel pont van ismerősöm ezeknél a (ilyen) cégeknél vagy területen.

Szerintem a matek (modellezés) fontosabb, mint a konkrét programnyelv ismerete. Legalábbis (program) tervező szakon.

#20 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 04. 23. 12:40

@Leni: "Pedig de, pont ELTE, BME, Szegedi Tud. E. ahonnan ilyen helyekre mennek."
Na ja, és a tanárok tanítják meg nekik azt, amitől ilyen helyekre mennek? Csodálkoznék, a felhozatalt ismerve...

Téma megosztása:


  • (4 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó