HWSW Informatikai Kerekasztal: Re: Nobel-díjat kaptak a kék LED felfedezői - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Re: Nobel-díjat kaptak a kék LED felfedezői Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   HWSW 

  • HWSW
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 9.283
  • Csatlakozott: 2009. márc. 17.

Elküldve: 2014. 10. 08. 14:22

Fizikai Nobel-díjat kaptak a kék LED feltalálói. Isamu Akasaki, Hiroshi Amano és Shuji Nakamura a világítás- és kijelzőtechnológiát forradalmasító felfedezésért az elismerésen túl 1,1 millió dollárnak megfelelő összegen osztozhat.
https://www.hwsw.hu/hirek/52974/nobel-dij-kek-led-kutatok-vilagitas-kijelzo-tudomany.html

#2 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 08. 14:22

"Előbbieknél a fő problémát az jelenti, hogy a működtetésükbe fektetett energia túlnyomó része a hőleadásra megy el - a fénycsövek (amelyek tömeggyártása egyébként már 1938 óta folyik) ennél több mint négyszer hatékonyabban működnek, ez azonban még mindig jócskán elmarad a LED-ek majdnem hússzor jobb energiahatékonysága mögött."
CF 5x hatékonyabb a hagyományos izzónál nem 4 (1000 lumen CF 20W, hagyományos 100W). A LED azonban - komoly jóindulattal is - csak 2x hatékonyabb a CFnél (800-1000 lumen kb 10W), szóval ez a majdnem 20 ez inkább 8-10.
Amúgy a fehér ledek valójában UV ledek, szóval annyiban van közük a kék ledekhez, hogy az UV hullámhossza tényleg közelebb van a kékhez mint a zöldhöz vagy a piroshoz, de tök más anyagból vannak, vagyis ezért másik bácsiknak kell Nobel díjat kapnia jövőre.

Ettől eltekintve okés a cikk :-D

#3 Felhasználó inaktív   avmanó 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 22
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 08. 14:52

Csak 8 millió svéd koronát kaptak egy ekkora felfedezésért?! Megosztva?!
Remélem beperelik a Nobel bizottságot is és fejenként megítélnek nekik 8 milliót dollárban.

#4 Felhasználó inaktív   auth.gabor 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.365
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 08. 17:14

Örvendetes... viszont azt kellene agyonverni, aki beletervezi mindenbe a vakító kék fényeket, mint standby jelzés...

#5 Felhasználó inaktív   Tassadar 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.662
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 08. 17:36

@auth.gabor: Hint: fekete szigetelőszalag :)
Én mágussá, ezzel a köznapi értelemben véve polihisztorrá váltam.
Vannak gyümölcsbor receptek normál (bóti sör (candida albicans)) élesztővel.

#6 Felhasználó inaktív   philcsy 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.501
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 08. 17:36

@NancsiBacsi: Hatékonyság alatt energiahatékonyságot szoktak érteni. 1000 lumen kékfény közel kétszer annyi energiát jelent mint 1000 lumen vörös, így a fényerősségeket csak azonos spektrumú fényforrások esetében lehet összehasonlítani.
geri: "a világon 6.5 milliárd PC felhasználó van"
geri: "én a hwsw egy kiemelkedő szakmai színvonallal bíró, megbecsült, elsőrangú tagja vagyok."

#7 Felhasználó inaktív   auth.gabor 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.365
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 08. 17:45

@Tassadar: Nyilván leragasztom. De egyrészt nem túl szép megoldás, másrészt vannak olyan helyek és szituációk, amikor ezt nem lehet megtenni. Legutóbb például az egyik új lift hívógombja virított éles kék fénnyel, benne pedig a szintkijelző volt kék...

#8 Felhasználó inaktív   Fiery 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.083
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 08. 18:45

Nem szoktam nyelvtan vagy stilus naciskodni, de szeretnem megtudni, hogy Magyarorszagon miert kell ilyet leirni:

"A Nobel-díj mellett a három kutató összesen 8 millió svéd koronán, azaz körülbelül 1,1 millió dolláron osztozhat."

Az me"g oke, hogy ott az eredeti osszeg, sved koronaban, de azt miert dollarra kell atvaltani, miert nem egybol forintra, ha mar atvaltjatok, velhetoen a konnyebb erthetoseg kedveert? Nekem nem hianyzik a forint osszeg, tehat ha csak a sved korona vagy csak a dollar osszeg lett volna ott, fel sem tunt volna. Egy amerikai hirportalon nem tunne fel a 2 osszeg, de egy magyar portalon szerintem minimum fura es haszontalan igy ezt leirni...

#9 Felhasználó inaktív   Seregély 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 434
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 08. 19:39

A cikkben szinonimakent szerepel a felfedezni es a feltalalni szo. Szerintem felfedezni egy, a termeszetben megtalalhato dolgot szoktak, feltalalni meg egy uj eszkoz letrehozasat jelenti. Itt a felfedezni nem helyes, a kek ledet nem egy del-amerikai oserdoben bolyongva talaltak meg.

#10 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 08. 20:07

@philcsy: Én "fehér" fényről beszéltem, nem kékről. Azzal vicces világítani, de nem túl életszerű. Vagyis bemész a boltba, veszel egy 1000 lumenes hagyományos, CF, meg LED izzót - rohadtul nem x, x/4, x/20 lesz a fogyasztása, hanem inkább x, x/5, x/8 (esetleg x/10). Az hogy melyiknek szebb a fénye az megint más kérdés.

#11 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 08. 20:08

@Fiery: Google translate a cikk szerzője, na...

#12 Felhasználó inaktív   philcsy 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.501
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 08. 21:37

@NancsiBacsi: Én se csak kékről beszéltem, viszont amit te fehér színnek látsz, az sok eltérő spektrumot takarhat. Egy hideg fehér fényben a kék dominá, míg a hagyományos izzónál a vörös. Hiába lenne azonos a teljesítmény meg a hatásfok, akkor is eltérő fényerőt fogsz kapni.

Írtad azt is, hogy a fehér LED igazából UV-t sugároz, nem kéket. A nagy fényerejű LED-ek, igenis kék fényt kibocsátó diódát használnak, és hideg fényük van, mivel a spektrumukban van egy domináns csúcs a kék tartományban. A kellemesebb fényt sugárzó LED-ek UV fotonból indulnak ki, és gyakorlatilag olyan fényt állítanak elő mint a kompakt fénycsövek, viszont nagyobb a fogyasztásuk is. (Az UV foton energiája nagyobb, és ez a látható tartományba eső fotonhoz képesti többletenergia elvész a fluoreszcencia során).

Én aláírom, hogy a gyakorlatban a lumen a fontos, és nem a kisugárzott energia, és a világítástechnikában elterjedt LED-eket alapul véve fényerő tekintetében csak 8x-os a különbség, viszont ez nem mond ellent a cikkben leírtaknak.
geri: "a világon 6.5 milliárd PC felhasználó van"
geri: "én a hwsw egy kiemelkedő szakmai színvonallal bíró, megbecsült, elsőrangú tagja vagyok."

#13 Felhasználó inaktív   map 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Blog megtekintése
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.559
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 08. 21:51

@auth.gabor#3: +1, ez valami fétis, és nem csak stand by jelzésnek, "dekorációs" világítás, ilyesmik...
" Ebben a 3 bekezdésben több tárgyi tévedés van mint egy egész évnyi Index techrovatban"
"Linkelj még pár perpetuum mobilét, meg egy Széles Gábor portrét, és akkor elhiszek neked mindent!"

#14 Felhasználó inaktív   kisrobert 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.564
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 09. 05:53

Hlács Ferenc: "a LED-ek majdnem hússzor jobb energiahatékonysága"
Erre valami forrás?
Egy standard 100W-os izzó fényárama kb. 1400 lm (14 lm/W)
Ezek szerint lenne olyan LED, amelyik majdnem 280 lm/W-ot tud???
Néztél bármilyen -kereskedelemben kapható- fényforrásra fényáram, fogyasztás értékeket, avagy csak egy blikk színvonalú cikk fordítása került ide?

#15 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 09. 06:44

@philcsy: Hagyjuk a Spektrumot meg a Brutális fizika számára, mert Vályi Pista meg a Härtlein tanár úr tényleg odab.sznak. Fehér az, amire rá lehet írni hogy fehér, most az hogy melegfehér, hidegfehér, meg hogy prizmával mivé tudod felbontani, az cseppet se változtat azon a tényen, hogy a cikk energiahatékonyság terén tévedett egy bő kétszeres szorzót. Egyébként a hidegfehér LED-ek is UV alapúak, egyszerűen csak más anyagból van a pötyi, amit gerjesztenek. És igen, nagyobb a lumen értékük - kb 10%-al - mint a melegfehér cimboráiknak. Mondjuk 74 lumen/W helyett 80lumen/W. de messze nem 200 lumen/W.
Mutass nekem 5W 1000 lumen gombsugárzó LED világítótestet. 1 db linket kérek. Ha nincs, akkor amit én leírtam az áll, a spektrum meg - a Brutális fizika kivételével - nem igazán érdekel :-)

#16 Felhasználó inaktív   auth.gabor 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.365
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 09. 06:51

@NancsiBacsi: Kicsit körbekerestem, 160lm/W találat már van:

http://www.ledsmagazine.com/articles/2013/03/samsung-hits-160-lm-w-efficacy-in-new-mid-power-leds.html


#17 Felhasználó inaktív   auth.gabor 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.365
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 09. 07:20

@NancsiBacsi: Na, reggeli után még egyet kerestem... :)

"They still waste 90 percent of their power, delivering roughly 16 lumens per watt. Fluorescent tubes do a lot better, at more than 100 lm/W, but even they pale next to the best LEDs. The current state-of-the-art white LED pumps out around 250 lm/W, and theres no reason why that figure wont reach 300 lm/W."

http://spectrum.ieee.org/semiconductors/optoelectronics/the-leds-dark-secret

Ez egy öt éves írás, esetleg ez lehet a cikkben leírt " majdnem hússzor jobb energiahatékonysága" mögött.

#18 Felhasználó inaktív   dikki 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.706
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 09. 07:27

@auth.gabor: ennyike

#19 Felhasználó inaktív   Peugeot 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 151
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 09. 08:01

Csak én vagyok ennyire birka, hogy azt gondolom (tapasztalati úton), hogy a kompakt fénycső sokkal komolyabb fényerőt produkál mint a LED-es fényforrások?

#20 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 10. 09. 08:09

@auth.gabor: Csináltak gázturbinás autót is. Azt nézzük már meg boltban mit lehet kapni. Ha már CF/hagyományis izzónál is azt nézzük...

Téma megosztása:


  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó