HWSW Informatikai Kerekasztal: Re: Belép a Qualcomm a szerverchipek piacára - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

Oldal 1 / 1
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Re: Belép a Qualcomm a szerverchipek piacára Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   HWSW 

  • HWSW
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 9.283
  • Csatlakozott: 2009. márc. 17.

Elküldve: 2014. 11. 20. 10:20

A szerverprocesszorok piacára is belép a Qualcomm, mondta el egy New Yorkban tartott elemzői konferencián Steve Mollenkopf, a vállalat közelmúltban kinevezett elnök-vezérigazgatója. További részletekkel azonban nem szolgált.
https://www.hwsw.hu/hirek/53191/qualcomm-arm-szerver-processzor-piac.html

#2 Felhasználó inaktív   asola 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 311
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 20. 10:20

Az mindenképpen jó jel, hogy bővül az ARM szerverprocesszor szállítók köre, ez is azt mutatja, hogy tényleg van potenciál a dologban.

Operációs rendszer / stack-ek terén nem hiszem, hogy nagy gond lesz. A Facebook és társai javarészt Linux-os szervereket használnak, a nagyobb Linux disztrók pedig már kiforrott 32 bites és már jó állapotban lévő 64 bites támogatással rendelkeznek. A legtöbb népszerű, Linux-os szoftver stack (Apache/Nginx::Tomcat-PHP/Rails/Java::PostgreSQL/MySQL/Redist...stb pedig már optimalizálva lettek ARMHF-re (synology/ubuntu és társai), amihez képest az ARMv8 javarészt már alapvetően csak egy újrafordítás.

Windows Server még úgysem lesz egy ideig erre a platformra, de ebben a környezetben nem is hiszem, hogy bárki ilyet akarna.

#3 Felhasználó inaktív   Ytse 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 7.244
  • Csatlakozott: 2000. okt. 26.

Elküldve: 2014. 11. 20. 10:25

@asola: Kérdés, mit nyersz az ARM-mal

#4 Felhasználó inaktív   attila9988 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.251
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 20. 11:17

@Bodnár Ádám: Gondolom, majd az árral próbálnak alávágni először az intel -nek, ha képességek terén nem tudnak...

#5 Felhasználó inaktív   galffy 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 821
  • Csatlakozott: 2011. jan. 24.

Elküldve: 2014. 11. 20. 11:23

@attila9988: Az én személyes tippem, hogy ARM-alapokon könnyebb teljesen custom processzorok létrehozása, a modulok között standardizált adatbuszok vannak, viszonylag könnyű egyedi gyorsítókkal keverni az ARM vagy Krait magokat. Szerveres környezetben jól profilozható, hogy bizonyos feladatokra milyen hardveres gyorsító kell, cache-szerepre X, adabázishoz Y, képkonvertáláshoz vagy VPN gateway-hez pedig Z és T - ezek pedig célzottan gyorsíthatóak, az általános célú végrehajtáshoz képest sokszorosan.

#6 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 20. 11:32

@Gálffy Csaba: Az a kérdés, hogy mennyi az a sokszoros, meg mennyi a custom processzor költsége, stb. Nem biztos hogy érdemes ezzel szarakodni, felvállalva a kísérletezés minden nyűgjét és plusz költségét, mikor van működő megoldás. Ráadásul a processzor csak 1 alkatrész - ezen vérzett el az AMD is, hogy a teljes költségnek csak csekély részét teszi ki.

#7 Felhasználó inaktív   Ytse 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 7.244
  • Csatlakozott: 2000. okt. 26.

Elküldve: 2014. 11. 20. 11:32

@attila9988: Egy ilyen árú processzornál nagyon kevés tere van az árazással történő előnyszerzésnek, mivel a TCO-t nem a processzor ára dominálja, sőt, igazából szinte elhanyagolható tényező a gép többi alkatrésze, illetve a szoftverstack ára/fejlesztési/portolási költsége mellett. Az Intel szerveres atomjai listaáron 80-180 dollárért mennek jelenleg, a Qualcommnak ennyi helye van az árversenyre, hát valljuk be, ez nem sok.

#8 Felhasználó inaktív   special 

  • project 2501
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 11.962
  • Csatlakozott: 2001. jan. 16.

Elküldve: 2014. 11. 21. 09:18

három érdekesség az "alacsony fogyasztás és ár" témához:

- az Intel Xeon ASP-je növekedett idén tavalyhoz képest, mégpedig meredeken (9% Q3-ban). Leghihetőbb magyarázat: a vállalatok, de leginkább a cloud szolgáltatók egyre erősebb modelleket vásárolnak, ugyanis rájöttek, úgy az egész infrastruktúra teljesítményét (értékét) növelik, relatíve kevesebb szerver több munkát tud elvégezni.
- a SPECpower szerint a legerősebb és egyik legmagasabb fogyasztésú (145W TDP osztály ) Haswell EP chip egyben a legenergiahatékonyabb rendszerszinten. Ez jól mutatja, hogy ha egy rendszer jól kiegyensúlyozott, és nincsenek benne krónikusan szűk keresztmetszetek (koherencia interkonnekt, memória és cache, IO (diszk vagy hálózat)), akkor az erősebb chipek többet hoznak, mint amennyit visznek.
- az Intel ütemére jellemző, hogy 5 év alatt kb. 5-szörösére növelte (az OEM partnerekkel karöltve) az Intel szerverek energiahatékonyságát, a SPECpower alapján: https://www.dropbox....ciency.png?dl=0


#9 Felhasználó inaktív   Ytse 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 7.244
  • Csatlakozott: 2000. okt. 26.

Elküldve: 2014. 11. 21. 10:31

@Bizó Dániel: mondjuk a SPECpower asszem pont Java szerverfeladatok alatt méri a fogyasztást, ami nem éppen a wimpy core játéktere

#10 Felhasználó inaktív   special 

  • project 2501
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 11.962
  • Csatlakozott: 2001. jan. 16.

Elküldve: 2014. 11. 21. 10:52

@Bodnár Ádám: az nem baj, de a tendencia indikatív, szerintem. Biztosan vannak kódok, ahol nem ekkora az előrelépés, de pl. HPC-ben nagyobb is, márpedig az az egyik wimpy-célpont. Az meg, hogy a wimpynek vannak nem-játékterei, az meg önmagában egy hatalmas ellenérv: a koncepció limitáltsága miatt előbb meg kell találni, mire is jó, és céleszközként bevetni, vagyis az infrastruktúrád töredezett lesz, ami menedzsment komplexitás, szoftver komplexitás.


#11 Felhasználó inaktív   philcsy 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.501
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 22. 00:19

@Gálffy Csaba: "Szerveres környezetben jól profilozható, hogy bizonyos feladatokra milyen hardveres gyorsító kell, cache-szerepre X, adabázishoz Y, képkonvertáláshoz vagy VPN gateway-hez pedig Z és T - ezek pedig célzottan gyorsíthatóak, az általános célú végrehajtáshoz képest sokszorosan."
Vannak akik pont ezekről mozdulnak általános szerverprocesszor irányába, mert ezek hosszútávú támogatottsága sokkal biztosabb, ami kompenzálja a hátrányukat. Ha fontos a hatékonyság, akkor Xeon alapú rendszerek mellé is lehet tenni gyorsítókat bővítőkártyák esetleg dedikált foglalatok formájában, és mivel az Intel megkerülhetetlen szereplő, ezért ezek támogatottságával se szokott probléma lenni. (Legalábbis kevesebb probléma várható mint egyedi megoldások esetén.) Én elég szkeptikus lettem az utóbbi időben az ARM szerveres előretöréssel kapcsolatban.
geri: "a világon 6.5 milliárd PC felhasználó van"
geri: "én a hwsw egy kiemelkedő szakmai színvonallal bíró, megbecsült, elsőrangú tagja vagyok."

#12 Felhasználó inaktív   bogdan 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 18.631
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 23. 00:25

Üzenet megtekintéseIdézet: special - Dátum: 2014. 11. 21. 09:18

- a SPECpower szerint a legerősebb és egyik legmagasabb fogyasztésú (145W TDP osztály ) Haswell EP chip egyben a legenergiahatékonyabb rendszerszinten.
[...]
pl. HPC

ajanlom a green500 listat!

vajon az elso rendszer, ami nem tartalmaz gyorsitokartyat milyen architekturara epul..? nem, nem az Intel gyartja!

lehet, hogy megis van valami abban, hogy sok kicsi, keveset fogyaszto mag is jo a HPC-ben?

es ugyancsak idevag (egyben philcsy-nek is valaszol) a green500 lista masodik rendszere. ez tartalmaz egy PEZY-SC gyorsitokartyat. (meg en sem hallottam rola, de a hwsw-n sem lattam, hogy irtak volna errol.. pedig..)
vajon az milyen architektura? nem, nem egy videokartya vagy hasonszoru..!

;-)
a forum ma:
"Ez van bazdmeg, ha nem tetszik, el lehet menni."

#13 Felhasználó inaktív   philcsy 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.501
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 23. 17:08

@bogdan: "vajon az milyen architektura? nem, nem egy videokartya vagy hasonszoru..!" Én se kizárólag videokártyákra gondoltam, de ezek is csak gyorsítók. Azt nem tartom ARM szervernek, ha a beépített gyorsítókártyán a vezérlő chip ARM.
geri: "a világon 6.5 milliárd PC felhasználó van"
geri: "én a hwsw egy kiemelkedő szakmai színvonallal bíró, megbecsült, elsőrangú tagja vagyok."

#14 Felhasználó inaktív   special 

  • project 2501
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 11.962
  • Csatlakozott: 2001. jan. 16.

Elküldve: 2014. 11. 24. 18:30

@bogdan: én azt a megjegyzést a portfolión belül értettem, nem univerzálisan.

A green500-re válaszul: igen, jogos a pont, és nem, nem jár a pont egyszerre. Igen, mindenképpen indikatív, hogy az elejét hibrid rendszerek dominálják. Három dolog azonban eléggé lerontja a lista hasznosságát:

- rendkívül "zajos" a lista. látszólag nagyon hasonló rendszerek közt hatalmas különbségek vannak energiahatékonyságban. egyszerűen nincs időm elmélyedni, hogy mik magyarázzák (egyik lehet a méret, a másik az interconnect típusa)
- az élmezőny, a top5, és a lista többi része közt hatalmas szakadék tátong. ez elsőre talán úgy tűnik, erősíti azt az érvet, hogy hibrid, illetve manycore rendszerek kellenek, ugyanakkor az extrémitásuk egyben irrelevánssá is teszi őket - hányan férnek hozzá azokhoz a konfigurációkhoz, és hányan tudnák úgy behangolni, és kihasználni...
- a harmadik pedig, hogy nyilvánvalóan a linpack hatékonyság és a valódi kódok hatékonysága közt eléggé laza a kapcsolat. mindegyik klaszter céleszköz, amit adott kódhoz raktak össze. a lista sorrendje valószínűleg eléggé máshogy nézne ki minden egyes kódnál. nem teljesen világos, hogy a v3 xeonok a listán mennyire voltak AVX2-re kihegyezve...egyik sem volt a 18 magos csúcsmodell, ha jól láttam...

Ha tanulságot akarnél levonn a green500 alapján, akkor az egyik kétségtelenül az, hogy a gyorsítós és hibrid rendszerekben nagy potenciál van, és elméleti szinten mindenképpen dominálják a mainstream rendszereket. Ugyanakkor az is nyilvánvaló a lista alapján, hogy a "sima" homogén rendszerek sincsenek olyan messze (sőt, meglepően közel vannak a hibrid rendszerek jobbjaihoz képest is, kivéve a top10-et), és a fenti csapdákat figyelembe véve valószínűsíthető, hogy sok kódhoz egyszerűen ésszerűbb választás: nem kell heterogén kódolással bíbelődni; hamarabb csúcsra járathatók; és a számítási kapacitásukat sokoldalúbban lehet hasznosítani, vagyis ha sokféle kódot kell rajta futtatni, a flexibilitás-robusztusság egyből elviheti a pálmát.

Ezzel nem azt akarom mondani, hogy az ARM vendorok ne célozhatnák meg a HPC szegmenst. Valószínűleg ott van a legjobb esélyük sikert elérni...kérdés, hogy hány probléma szinte végtelenül párhuzamos, valamint melyik technológia mozog gyorsabban. Az Intel 12 hónap múlva egy újabb 30-40 százalékot ugrik a mainstream Xeonokkal....

#15 Felhasználó inaktív   bogdan 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 18.631
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 25. 01:22

en nem a gyorsitos (hibrid) rendszerekre szerettem volna felhivni a figyelmet, hanem az IBM BlueGene rendszereire!! az esetleges leendo ARM rendszerek azokhoz lennenek hasonloak.

(philcsy: valoban, felreneztem, az ARM csak vezerlo..)
a forum ma:
"Ez van bazdmeg, ha nem tetszik, el lehet menni."

Téma megosztása:


Oldal 1 / 1
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó