HWSW Informatikai Kerekasztal: Re: Intel: már jó állapotban a 14 nanométeres technológia - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

Oldal 1 / 1
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Re: Intel: már jó állapotban a 14 nanométeres technológia Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   HWSW 

  • HWSW
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 9.283
  • Csatlakozott: 2009. márc. 17.

Elküldve: 2014. 11. 21. 13:25

Az Intel történetének egyik legnehezebb szülése volt alighanem a 14 nanométeres félvezetőgyártási eljárás, amely az eredeti tervekhez képest majdnem egy éves késéssel sikerült tömegtermelésbe vezetni. Mára azonban a problémák többsége megoldódott, állítja a cég.
https://www.hwsw.hu/hirek/53204/intel-14-nanometer-felvezeto-gyartas-broadwell-core-m-processzor.html

#2 Felhasználó inaktív   special 

  • project 2501
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 11.962
  • Csatlakozott: 2001. jan. 16.

Elküldve: 2014. 11. 21. 13:25

Nyilván nem fogja elárulni az Intel, hogy mivel szenvedtek meg pontosan, de ésszerû feltételezésnek tûnik, hogy a huzalozásban található légbuborékok (air gap) kialakításával szívhattak, mivel ez a legnagyobb újdonság. Persze lehet, hogy a magasabb uszonyok okoztak problémát, nem tudom, de azt is mondták, hogy a varianciát sikerült leszorítani (better process control), ami azt sugallja, hogy nem a tranzisztorok struktúrájával volt a probléma...de ez mind spekuláció persze.

Ami a költségeket illeti, én úgy olvastam ki, hogy papíron a 14nm ugyan olcsóbb, de a yield hátrány miatt a Broadwell Y még sokáig nem lesz az a Haswell 2+2-nél, jópár negyedéven át...de lehet rosszul értelmeztem.

#3 Felhasználó inaktív   Balázs 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 496
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 21. 14:37

Kíváncsi vagyok, hogy az AMD mikor lépi meg a 14 nanométert, mert úgy látszik, hogy 28-on hosszabb időre rendezkedtek be. :)

#4 Felhasználó inaktív   special 

  • project 2501
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 11.962
  • Csatlakozott: 2001. jan. 16.

Elküldve: 2014. 11. 21. 15:27

@Balázs: amikor a TSMC vagy a Globalfoundries lépi meg. Az AMD számára a következő lépés valószínűleg a TSMC 16nm-esnek bélyegzett 20nm-es FinFET technológiája lesz, talán 2016-ban. A technológiai lemaradás olyan 4 év.

#5 Felhasználó inaktív   UnA 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.482
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 21. 15:37

@Balázs: szerintem ma mar az AMD majdnem sulytalan kerdes, inkabb az ARM az igazi versenytars.

#6 Felhasználó inaktív   YleGreg 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.586
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 21. 15:45

Hahh, bezzeg régen amikor még minden szebb és jobb volt, akkor az Intel tudott rendes chipet is gyártani, ilyet:
http://www.lighterra.com/articles/historyofcomputers/intel4004chip.jpg

Nem ilyen mostani izéket, amiben ha csapágyas lesz egy tranyó, akkor keresd meg a másfél milliárd közül, oszt forraszd ki...
:-)

#7 Felhasználó inaktív   Sipi 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.072
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 21. 15:52

Üzenet megtekintéseIdézet: YleGreg - Dátum: 2014. 11. 21. 15:45

Nem ilyen mostani izéket, amiben ha csapágyas lesz egy tranyó, akkor keresd meg a másfél milliárd közül, oszt forraszd ki...
:-)

Miért, a 4004-ből még ki lehetett forrasztani? :)

#8 Felhasználó inaktív   Naspolya 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 114
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 21. 21:49

Még valahol olvastam régebben, hogy például az anno (ha jól emlékszem) ~80-100nm-re minősített gyártósorukat jelentős finomításokkal elég sokáig használta/használja az Intel. Ebből mennyi az igaz? Vagy 3-4 évente frissítenek teljesen?

#9 Felhasználó inaktív   'Geri' 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.056
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 22. 02:42

Üzenet megtekintéseIdézet: Naspolya - Dátum: 2014. 11. 21. 21:49

elég sokáig használta/használja az Intel


az intel 2-3-4-5 generációval azelőtti gyártósorokon gyártotta (gyártja) az alaplapi chipseteket, különböző integrált videóchipeket, hálózati vezérlőket, SSD-ket, régebbi és lowcost procikat, pl régebbi 45nm atomokat is gyártják még, de még ilyeneket is gyártanak, hogy pl core2duo, régebbi i3/i5/i7, itanium, gyártanak chipeket megrendelésre is, stb stb, tehát a régi gyártósorok is jó ideig ki vannak használva (kb 10-15 évvel az elavukás után dobják a kukába őket). asszem a pentium3 gyártása csak valamikor 2 évvel ezelőtt állt le végleg... a 65 nmen tuti, hogy még tömeggyártanak, de valószínűleg még 130nm-en is.

#10 Felhasználó inaktív   special 

  • project 2501
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 11.962
  • Csatlakozott: 2001. jan. 16.

Elküldve: 2014. 11. 22. 11:32

@Naspolya: nem vagyok benne biztos, hogy jól értem a kérdést: arra vagy kíváncsi, hogy milyen gyakran kell a berendezéseket lecserélni? A félvezetőgyártók, köztük az Intel is, minden generációváltásnál igyekszik továbbvinni a meglévő berendezéséket, különös tekintettel a levilágító eszközökre - ezért alkalmaz 45nm óta olyan trükköket például, hogy a kritikusan nagyfelbontású rétegeket a tranzisztorok kialakításánál két menetben világítja le, egymáshoz képest eltolt maszkokkal, hogy a fény hullámhosszánál kisebb struktúrákkal is tudjon dolgozni (a hullámhossz még mindig 193nm, levegő). Érdemes észrevenni, hogy extra maszk kell és az adott berendezés effektív kapacitását megfeleztük ,vagyis a megmunkálási fokozat költsége még így is drasztikusan megugrik. De ha minden 1-2 generációnál teljes technológiaváltásra volna szükség, az fenntarthatlanná tenné a jelenlegi ütemet. Ettől még a a kapacitásarányos költségek rohamosan növekednek, csak nem 2 évente kétszeresükre, hanem kb. 1.4x-sükre (úgy emlékszem, ez a sokéves átlag).

#11 Felhasználó inaktív   Sipi 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.072
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 22. 11:57

Üzenet megtekintéseIdézet: 'Geri' - Dátum: 2014. 11. 22. 02:42

asszem a pentium3 gyártása csak valamikor 2 évvel ezelőtt állt le végleg... a 65 nmen tuti, hogy még tömeggyártanak, de valószínűleg még 130nm-en is.

Úgy olvastam, 186-ost és 386-ost az Intelnél 2007-ig gyártottak.

#12 Felhasználó inaktív   'Geri' 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.056
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 22. 13:35

az 186ost nem hiszem, az nem volt egy népszerű chip. inkább akkor már a 8086ost, vagy a 8088ast.

#13 Felhasználó inaktív   Sipi 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.072
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 22. 13:52

Üzenet megtekintéseIdézet: 'Geri' - Dátum: 2014. 11. 22. 13:35

az 186ost nem hiszem, az nem volt egy népszerű chip. inkább akkor már a 8086ost, vagy a 8088ast.

Én úgy tudom, a 186 igen népszerű volt a beágyazott rendszerekben. Amúgy innen olvastam: The Register

#14 Felhasználó inaktív   Leni 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.173
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 22. 14:30

@"Geri": "8086ost, vagy a 8088ast."

8051-es család lesz az (MCS51+). Mai napig használják.
Mi is építettünk már rá ezt-azt.

#15 Felhasználó inaktív   'Geri' 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.056
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 22. 15:15

sipi: akkor én tévedek valószínűleg, de én 80186ot még életemben nem láttam

#16 Felhasználó inaktív   Naspolya 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 114
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 22. 18:39

@Bizó Dániel: Köszönöm, valószínűleg akkor ez a 193nm UV-fényes gyártósor maradhatott a fejemben, de akkor tényleg igyekeznek a meglévő technmológiákat fejleszteni.
https://www.hwsw.hu/hirek/49040/intel-euvl-litografia-felvezeto-gyartas-technologia-14-10-nanometer.html
Ebből az EUV rendszerekből már lett valami mostanra? Samu, vagy valaki nem használja ezt a megoldást már?

#17 Felhasználó inaktív   special 

  • project 2501
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 11.962
  • Csatlakozott: 2001. jan. 16.

Elküldve: 2014. 11. 23. 13:10

@Naspolya: rosszul mondtam, 32 nanométer óta már immerziósak az Intel litográfiai eszközei is, ez a felbontás fokozását szolgálja a fény fókuszálásával - a víz lencse hatását használják ki.

Az EUV nagyjából 10 éve mindig 2 évre van a kereskedelmi érettségtõl, az Intel jelenleg azt hiszem, 7nm-hez vizsgálja a bevethetõségét, a 10nm-es generációról már lecsúszott.

Ha tippelnem kellene, akkor az Intel egyszerre fogja meglépni a 450mm-es szeletekre történõ átállást, és az EUVL-t - mindkettõ önmagában is teljesen új gyártósorokat igényel, kétszer lecserélni azokat egymás után nem tûnik gazdaságilag ésszerûnek. 2018/19?

#18 Felhasználó inaktív   philcsy 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.501
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 11. 23. 16:53

@Bizó Dániel: Nem kis fejvakarás lehet a gyártóknál ez az EUV. Ha túl korán lépik meg, az gajra vágja a költséghatékonyságot. Ha túl későn, akkor lemaradnak, ráadásul évekkel. A 2018/19-es UEV az azt jelenti, hogy maholnap megszületik a döntés, és elkezdik építeni a megfelelő vákuumkamrás gyárakat.
Le a kalappal, hogy milyen trükköket tudnak alkalmazni a tömegtermelésben, mert ezeket 10 éve még saját maguk se gondolták volna komolyan, de azt is biztosra veszem, hogy ezeknek a trükkök komoly ára van, és EUV-vel sokkal jobb termelékenység/kihozatal/termékminőség érhető majd el.
geri: "a világon 6.5 milliárd PC felhasználó van"
geri: "én a hwsw egy kiemelkedő szakmai színvonallal bíró, megbecsült, elsőrangú tagja vagyok."

Téma megosztása:


Oldal 1 / 1
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó