HWSW Informatikai Kerekasztal: Re: Mindenhol fognak futni az Android-appok - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Re: Mindenhol fognak futni az Android-appok Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   HWSW 

  • HWSW
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 9.283
  • Csatlakozott: 2009. márc. 17.

Elküldve: 2015. 04. 07. 10:00

Mindenki számára elérhető a Chrome új képessége, az androidos alkalmazások futtatása, de a funkció egyelőre csak fejlesztőknek ajánlott. Az ARC Welder nagy ígéret, de még kezdetleges és elképesztően nyers, a fejlesztés elég lassan halad.
https://www.hwsw.hu/hirek/53792/google-android-okoszisztema-chrome-nacl.html

#2 Felhasználó inaktív   auth.gabor 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.365
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 10:00

Hinnye.

#3 Felhasználó inaktív   iasatan 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 246
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 10:07

Szóval a Chrome nevetségesen magas memóriaigénye mellé még kér pár gigát adroidos alkalmazások futtatásához is. Még a hülyének is megéri

#4 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 10:14

Belefutnak ugyanabba a hibába, mint amibe belefutott az Adobe a mobilos Flash kapcsán. Nyilván technikailag megoldható ez a szép feladat, csak éppen ki az a hülye, aki PC-n érintőképernyőre optimalizált appot akar használni? 100x100 pixeles érzékenységi területek, rollover nuku, de legalább egérrel lehet balfaszkodni az ujjakra kitalált gesture-öket, és i7-en talán már szaggatni se fog nagyon, míg le nem szívja az aksit - hát tényleg kell ez, mint egy falat kenyér.

#5 Felhasználó inaktív   Fiery 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.083
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 10:28

"A Microsoft a legfontosabb sarokköveket mára lerakta az ökoszisztéma-egyesítéshez."

A sarokkoveket igen, de azt azert ne feledjuk, hogy a kidolgozas naluk is hagy egy nagy halom kivannivalot maga utan. Elvileg a Win10 startjaig mindent fixalniuk kellene, de egyelore egy nagy halom bughalmaz, amit eddig le tudtak tenni az asztalra. En szemely szerint nehezen tudom elkepzelni, hogy par honap alatt minden bugot javitani tudnak -- de ne legyen igazam.

"Van egységes alkalmazásbolt"

Hol? Nincs egyseges alkalmazasbolt. Ami van, az egy kulonallo Windows Phone Store es egy kulonallo Windows Store. Ami pedig majd lesz, az a Win10 sajat, egyesegesitett boltja, ami viszont egyelore nem elerheto a fejlesztok szamara. Ergo van is bolt meg nincs is, de leginkabb nincs. De semmikeppen sem egyseges, egyelore. Az is kerdeses, hogy az egyseges, uj bolt mikepp fogja kezelni az appokat, es a kulonbozo visszamenoleges kompatibilitasi problemakat.

"az API-k szintjén pedig szinte tökéletes az átjárás"

Marmint papiron, ugyanis a valosagban me"g kozel sem mukodik gordulekenyen a dolog. A Windows RT API-val valoban egyeseges lett minden platform, de ugye azt a Microsoft is elismerte, hogy majd csak a Win10-zel jon az az "uj", kibovitett WinRT API, ami mar valoban jol hasznalhato lesz. A Win8.1/WP8.1 WinRT API-ja erosen kompromisszumos me"g, es egyelore csak az letezik stabil, megbizhatoan mukodo formaban.

"ráadásul ez már egy ideje így van."

Vegul is, van ami mar egy ideje igy van, de a tokeletes atjaras semmikepp sincs mar egy ideje igy, hanem majd csak lesz, hamarosan.

"Ehhez képest a Google látványosan lemaradt, alkalmazásboltról szó sincs"

Ez mondjuk naluk konnyen potolhato, konnyebben, mint az egyseges Windows store.

"Ha tavaly nyár óta tényleg csak ennyit fejlődött a Google projektje, akkor egyelőre nem érdemes sok reményt fűzni ahhoz, hogy ez felhasználóbarát verzióban is megjelenik."

Szerintem a problema az, hogy az elmult cca. 1 evben nagyon lefoglalta a Google-t a Lollipop es az 5.1 frissites, azok azert nagyon komoly valtozasokat hoztak. Majd most, hogy a Win10 mar a spajzban van, ra fognak fekudni a Chrome OS-re, es kipofozzak, ahogy illik.

#6 Felhasználó inaktív   Fiery 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.083
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 10:31

@NancsiBacsi: Szerintem nem a klasszikus Windows PC-ket celozza a Chrome, hanem elsosorban a Chrome OS alapu masinakat. Az csak side-effect, ha egy Windowson vagy mas oprendszeren futo Chrome bongeszoben is tudsz majd androidos appokat hasznalni, de ez nem ez a fo cel. Ha pedig a Chrome OS-es masinak megkapjak az erintokijelzot, akkor csak a hasznalhatosagra kell odafigyelni, azaz hogy nagyobb teruleten, ablakban futva is mukodjon minden, felhasznalobarat modon. Ezt szerintem ugy fogja elerni a Google. ahogy pl. az Android TV appokat is kezelik, azaz egy kulon modul (pontosabban UI modul) lesz az appokban a Chrome OS-hez, es a regi appok legacy modban futnak. SZVSZ me"g mindig jobb, ha kicsit nehezebben vagy ugyetlenebbul lehet kezelni egy appot, mint amikor egyaltalan nincs app. A Windows Phone juzerek a s*gguket a foldhoz vernék, ha lenne egy nehezen kezelheto, de legalabb mukodo SnapChat appjuk peldaul...

#7 Felhasználó inaktív   UnA 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.482
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 10:33

@NancsiBacsi: ez nem a PC-rol szol, hanem a ChromeOS-rol, ott teljesen jol mukodhet. Sot szerintem PC-n is, de ott kisebb az igeny az egyeb alkalmazasokra - OS-tol fuggoen: pl. Linuxra jo volna.

#8 Felhasználó inaktív   -NoVa- 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 20.854
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 10:35

Én vagyok az a hülye, aki érintőképernyős notebook/tablet PC-n örülök ennek, mert az MS oldali fejlesztők a saját seggükbe dugott fejjel még mindig nem ismerték fel tömegesen, hogy ez egy létező kategória, létező, de kiszolgálatlan igényekkel. Ha viszont a droidos alkalmazások is futnak, sokkal kevésbé fog félkésznek tűnni az iPad mellett.
...
"Lelkem sötét odvában megdöglött a bagoly."
"Bringa által vész mind, ki bringát ragad."

#9 Felhasználó inaktív   Fiery 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.083
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 10:38

@-NoVa-: A Win10 pont erre a problemara is megoldast hoz majd. Persze a klasszikus desktop alkalmazasoknal tovabbra sem lesz mas megoldas, mint hogy a fejleszto oldja meg az erintokijelzo korrektebb kezeleset.

#10 Felhasználó inaktív   -NoVa- 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 20.854
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 10:50

Ha ebben vakon tudnék bízni, én lennék Version :)

Viszont a legtöbb cégnél ugyanúgy desktopgépen vagy dokkolt notebookon dolgozik a munkaerő, nem alakul ki a fejlesztőben és a designerben sem így az a szemlélet, amivel aztán kényelmesen használható alkalmazásokat tudnának csinálni. Elég megnézni a VS2015 preview-t, amit az érintőképernyő támogatással reklámoztak nagyon, és ez ki is merül szinte egyetlen, igaz bosszantó feature megváltoztatásában. Végre scrollozni lehet ugyan ujjal a kódot, nem jelöli ki a szöveget, de ennyi. Nem ugrik fel automatikusan a virtuális billentyűzet szövegre kattintáskor, ha nincs fizikai a gépen, nincs kevesebb, de méretesebb ikont kirakó layout, hogy ne apró egymással szomszédos kockákat kelljen effektív kétszer akkora felületet lefedő ujjheggyel eltalálni biztosan, viszont tabváltás helyett ugyanolyan könnyű kitépni az ablakból floating dialoggá bármit, mint az azelőtti verziókban. És ez az MS, ahol legalább a managerek többsége Surface Pro 3-al rohangál, de a fejlesztők még mindig egy barlangban püffölik a legalább 2 konverteren át USB-re dugott 30+ éves IBM mikrokapcsolós billentyűzetüket.

Szóval hiába less kiváló a Win10, kell még vagy 5 év, mire meglesz az a felhasználói kritikus tömeg, ami kierőszakolja a rendes támogatást mindenféle alkalmazásnál. Egy szem Adobe Lightroom/Photoshop még kevés. Meglátjuk.
...
"Lelkem sötét odvában megdöglött a bagoly."
"Bringa által vész mind, ki bringát ragad."

#11 Felhasználó inaktív   Fiery 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.083
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 10:57

@-NoVa-: Szerintem a VS egy borzaszto rossz pelda. Nem ismerek egyetlen programozot sem (magamat is beleertve), aki erintokijelzon szeretne VS-t vagy barmilyen mas, hasonlo fejlesztokornyezetet hasznalni. Lehet fikazni mas szoftvereket az erintokijelzo nem megfelelo tamogatasa miatt, de a VS-t nem kene szerintem.

Es ahogy irtam is, a desktop alkalmazasoknal kevesbe varhato a fejlodes. Amiben lehet bizni az az, hogy az app fejlesztok fantaziat latnak a Win10 univerzalis appokban, es olyan appokat fognak kesziteni, ami egyarant kenyelmesen lesz hasznalhato telefonon, tableten, 2-in-1-on es hagyomanyos desktopon is. De ezek uj appok (vagy meglevo, telefonos/tabletes/csempes appok atdolgozasai) lesznek, nem pedig a desktop szoftverek tweakelesei. Egy hagyomanyos, Win32 desktop szoftvernel baromi nehez megoldani az erintokijelzo ill. a tabletes mod korrekt kezeleset, es ezt a Microsoft strategiajat elnezve nem is varja el senki toluk tulajdonkeppen. Inkabb az uj, WinRT alapu univerzalis appok fejlesztese iranyaba probalja terelni a fejlesztoket a Microsoft.

#12 Felhasználó inaktív   -NoVa- 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 20.854
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 11:29

Én is meglepődtem, hogy nem annyira egyedi az igényem arra, hogy este egy fotelban tableten egy üres fél órában algoritmust reszeljek, vagy átgondoljak valami kódhalmot, a billentyűzetet nem felcsatlakoztatva. Elég sok téma/request szól erről az MS fórumain, nem véletlenül tették oda az aktuális kiadásba a támogatást.

Azért hoztam pont ezt a rossz példát, mert ez legalább jó irányba mozduló klasszikus Win32 alkalmazás. Ott a Chrome, ami elég jól támogat mindenféle érintőképernyős featuret desktop módban is, viszont ha beállítom default browserként, akkor csak teljes képernyőn hajlandó futni, Modern UI módban. Desktopon feldobálja a billentyűzetet akkor is, ha fel van csatolva a fizikai billentyűzet is, majd elrejti, ha azon kezdek gépelni. Közben persze átméretezi miatta kétszer az ablakot, és kikerül a képből a szövegmező, ha a képernyő alján volt valahol.
És ezzel a 2 alkalmazással kb fel is soroltam azokat a klasszikus desktop alkalmazásokat, amiket tabletként használva a vasat elindítok, a többi vagy modern ui app, vagy valami médialejátszó. Ha most a Chrome ennyire rosszul működik, akkor a Win10 első pár évében hasonlóan sorjás megoldásokkal fogunk szenvedni, mire beépül a gondolkodásmódba is az univerzális app. Tévedjek csak, mindenkinek jobb lenne :)
...
"Lelkem sötét odvában megdöglött a bagoly."
"Bringa által vész mind, ki bringát ragad."

#13 Felhasználó inaktív   asola 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 311
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 11:59

Ez szerintem mindenképpen jó dolog, mert Android-ra elképesztő mennyiségű alkalmazás van és komplexitásban/kifinomultságban is folyamatosan növekednek.

Remélem a mostani kezdetleges megoldás mellé az asztali operációs rendszerek fejlesztői készítenek majd elegáns, integrált megoldásokat.

Nyilván ChromeOS-en elég jól fog működni a dolog (erre fog a Gugli koncentrálni), de valószínűleg a desktop Linux-okon és Windows-on is.

#14 Felhasználó inaktív   asola 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 311
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 12:03

Remélem ez a dolog idővel működni fog Ubuntu Touch-on is és akkor lenne egy igazi nagy konvergens alternatív OS is a piacon (bár az igaz, hogy a Touch-ban még a Desktop Mode még mindig nem működik, de elvileg most már kellene érkezzen)

#15 Felhasználó inaktív   Fiery 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.083
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 12:30

@-NoVa-: Na ezt plane nem ertem. Este egy fotelben ulve miert akarsz programozni? :) Vagy ha megis, akkor miert nem jo egy notebook/ultrabook, amiben legalabb van rendes billentyuzet -- ami nem foglalja el a 7-10 colos kepernyo jelentos reszet! -- es egerszeruseg (tapipad) ? Persze megertem en, hogy a tablet egy funky dolog, de en me"g veletlenul sem szeretnek tableten olyan muveletet vegezni, amihez hosszabb ideig szukseg van egerre (vagy egeret helyettesito megoldasra) vagy billentyuzetre. Mindennek megvan a maga eszkoze, ha mindenaron tablet a kedvenc, akkor legalabb legyen 2-in-1, lecsatolhato billentyuzet+tapipaddal.

A sok request pedig engem nem gyoz meg arrol, hogy ennek az egesznek valoban van ertelme. Nem vagyok ugyanis biztos benne, hogy ha valoban mukodne touch modban korrektul a VS2015, akkor _valoban_ minden requester hasznalna is ezt masfel percnel tovabb. Szerintem inkabb ugyanaz a bukta lenne, mint sok embernel a netbookok meg a tabletek: megvették, megveszik, mert jol nez ki meg trendi meg adott esetben olcso, aztan par nap alatt kiderul, hogy a gyakorlat es az elkepzeles kozott mekkora szakadek tatong. En pl. probaltam mar 9-10 col koruli netbookon dolgozni, nem jott ossze, tul kicsi a kepernyo es tul zsufoly a billentyuzet, es a rendszer is rohadt lassu volt. Probaltam emailt irni touchscreenen, 2 mondat utan mar a hajamat teptem ki es billentyuzetet koveteltem. Attol, hogy valamire megvan az elvi lehetoseg, me"g kozel sem biztos, hogy erdemes is foglalkozni vele. Plane ha a szoftver fejlesztoje vagy :)

#16 Felhasználó inaktív   -NoVa- 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 20.854
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 13:21

@Fiery: Ott a lehetőségem feltenni a billentyűzetet és úgy használni, de nekem kényelmesebb portrait módban tartott tabletként ötletelni. A 9:16 képarány lényegesen jobban fedi az átlag forráskód elrendezését, mint a widescreen, így hasznos tartalomból adott esetben annyit jelenít meg, mint egy 21" iMac. Nem mennyiségi implementálásra, hanem 1-2 sornyi belenyúlás egy-egy algoritmusban a hobbiprojectemben, paraméterek finomhangolása. Olyasmik, amiknél nem egy egér hiányzik a kezemből, hanem egy pohár tea, és inkább könyvként nézem a kijelzőt, mint monitorként. Úgy inkább pihenésként élem meg, amikor nem stresszel, ha épp bevon közben a lányom legózni egy kicsit, és félre kell tennem.

Anno az első EEE-t pl Anka Márton használta nagyon sokat. Szinte soha nem volt a saját irodájában. Bárhol leült, és remote kliensként rácsatlakozott valamelyik virtuális gépére, így a tejesítmény hiánya nem számított, akkuidőben viszont többszörösét hozta az akkori erősebb nagyobb kijelzőjű könnyen hordozható ultrabookoknak. Azóta már kb egy Core2 Duo teljesítményét hozzák mindenben az újabbak, ami ha kompromisszumos is, de nem használhatatlan. Körbenézve épp van olyan körülöttem, aki egérrel kattintgatja a VS-ben a debugger ikonjait, meg olyan is, aki csak netezéshez nyúl az egeréhez, és még filet is parancssorból másol, szinte nincs két egyforma felhasználási mód.
Nem kell fő profilnak lennie a tiszta érintőképernyős desktop módnak, de pl egy code review kényelmesen megtartható egy lecsatolt kijelzőn egy 2-3 fős meetingen, a belejavításokkal együtt, pusztán ennyiért is megérte támogatni.
...
"Lelkem sötét odvában megdöglött a bagoly."
"Bringa által vész mind, ki bringát ragad."

#17 Felhasználó inaktív   'Geri' 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.056
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 13:38

az ARM emulátor teljesítménye milyen?

#18 Felhasználó inaktív   'Geri' 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.056
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 13:48

aham, jellemző, suse linux alá nem lehet felinstallálni, mert közli, hogy nincs egy csomag telepítve (ami amúgy telepítve van). nevetséges, hogy az imperialista vállalatok esetén még mindig ilyenekkel kell szopni, hogy működtessük a szarjaikat.

#19 Felhasználó inaktív   Fiery 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.083
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 14:01

@"Geri": A kerdesed nehezen ertelmezheto. Arra gondolsz esetleg, hogy ha nativ kod van az androidos appban, akkor azt hogyan futtatja a vas? Pont ugyanugy, mint egy ugyanolyan tipusu processzorral szerelt androidos tableten peldaul. Es ahogy kitargyaltuk mar egy masik topikban, de persze Te nem ertetted mar ott sem, az x86-os processzorokon teljesitmenybeli korlatokkal futnak a nativ ARM modulok, es kozel sem olyan ritka az, hogy az app keszitoje mar portolta x86-ra a nativ kodot, tehat ott teljesitmenybeli problema sincs. Ugyanez all a Chrome OS-re is.

"aham, jellemző, suse linux alá nem lehet felinstallálni, mert közli, hogy nincs egy csomag telepítve (ami amúgy telepítve van). nevetséges, hogy az imperialista vállalatok esetén még mindig ilyenekkel kell szopni, hogy működtessük a szarjaikat. "

Ugye az megvan, hogy ez az egesz cucc me"g egy erosen beta allapotu "ize" ? Vagy sem olvastad a hirt? :)

#20 Felhasználó inaktív   Fiery 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.083
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 04. 07. 14:02

@Fiery: Bocs, kozben leesett, hogy mire gondolhatsz. Arra gondolsz, hogy a klasszikus x86 processzorokban, amik nem kifejezetten Android ala keszultek, nincs meg az ARM emulacio hardveresen?

Téma megosztása:


  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó