HWSW Informatikai Kerekasztal: Ma született - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (25 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Ma született Értékeld a témát: -----

#291 Felhasználó inaktív   Renwick 

  • Renwick
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 8.707
  • Csatlakozott: 2001. jan. 01.

Elküldve: 2004. 02. 29. 14:41

Február 29.

idézet:

Kép

Mézga Aladárt nem szükséges bemutatni. Fúró-faragó tehetségéről, szülei "szomorításáról" és egyéb kalandjairól már jól ismerik a tévénéző gyerekek. [...] Aladár, miután kapcsolatot teremtett a 30. századbeli EMZÉPERIX-szel, olyan értékes tapasztalatokat és anyagokat szerzett, amelyekkel éjszakánként végre tudja hajtani elképesztően vakmerő kalandjait. Első alkalommal - miután elkészült felfújható, hegedűtokba rejthető űrkabinja, a Gulliverkli-V, a Lepénybolygón kötött ki. Következő útjaira már Blökit, emberi hangon beszélő kutyáját is elvitte. Kétszeres fénysebességgel értek a Tébolygóra, ahol igen furcsa lényekkel találkoztak, majd látogatást tettek Masinián, az elgépiesedett világban. Jártak az Imbolygón és Rapidián, de eljutottak Szuberbellumra, sőt Füllentinára is. Mindegyik bolygón veszedelmes kalandokba keveredtek, de Aladár furfangos ötleteivel, találékonyságával reggelre sikerült visszatérniük a Földre...[/quote]

üdv

R.
Can you hear me, major Tom?

#292 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 01. 07:16

Március 1.

idézet:
Reitter Ferenc (1813-1874)

Kép

Temesváron született 1813. március 1-jén. Az Institutum Geometricumban szerzett oklevelet 1835-ben. Az 1830-as években a Duna és a Tisza vízmérészeti felméréseinél, 1844-ben a Pozsony és Nagyszombat közötti vasútnál dolgozott. Ezután előbb a Helytartótanács, majd a Budai Építészeti Hatóság főmérnöke lett. A Duna-Gőzhajózási Társaság számára 1853-ban építette ki a dunai rakpartot a Lánchídnál, 1856-ban a Rudolf rakpartot a Lánchídtól északra, s 1856–66-ban tervezte és irányította a Gellért-heggyel szembeni pesti rakpart (ma Belgrád rakpart) kiépítését. Duna-szabályozás Buda és Pest között című művében hangsúlyozta a Pest alatti Duna-ág szabályozásának fontosságát a jégtorlaszok keletkezésének elkerülésére, valamint a soroksári Duna-ág bejáratának töltésekkel való védelmét. Elkészítette a mai Nagykörút helyén kialakítandó hajózható csatorna terveit. Erről tartotta akadémiai székfoglalóját is 1867-ben A pesti Duna-csatorna s a hozzá kapcsolt minden remények valósítására alkalmas utak és módokról címmel. Terveit a Nagykörút kialakításakor felhasználták. Nyugati nagyvárosokat tanulmányozva szorgalmazta a Sugár (ma Andrássy) út létesítését. A Magyar Mérnök- és Építész Egylet a megalakulásakor, 1867-ben alelnökévé választotta. Andrássy Gyula miniszterelnök felkérésére emlékiratban összegezte a városfejlesztés szempontjából legfontosabb teendőket Pesten és Budán. Ennek nyomán állították fel a Fővárosi Közmunkák Tanácsát. Ő dolgozta ki a főváros fejlesztésére 1871-ben kiírt nemzetközi pályázat követelményeit, s elkészítette az egész fővárosra szóló szabályozási tervet, amelynek elfogadása után a munkálatok irányítója is ő volt.


"........ A bal parti városrész csatornázásánál Reitter teljes mértékben magáévá tette Bazalgette főgyűjtőinek vonalvezetését, attól csak annyiban tért el, amennyire azt az új városrendezési terv megkívánta. Kőbánya részére önálló új gyűjtőt javasolt. A Fővárosi Közmunkák Tanácsa határozatában kimondta, hogy "e csatornázási munkálat milliókba fog kerülni és az századok tartamára készül", javasolja,

hogy a város hirdessen tervpályázatot. 1875 márciusában felkérték Bodoky Lajost, Durand, Clay és Mille francia mérnököket, Lechner Lajost és Vogler Józsefet, hogy a Reitter-féle elgondolások alapján készítsék el a csatornázási terveket.

A mérnöki hivatal Martin Ottót bízta meg az eddig összegyűjtött javaslatok, tervek alapján az általános csatornázási terv elkészítésével, következő utasítással: " a körúti főgyűjtő a tervbe mindenesetre felvétessék, a csatornahálózatba a pesti rész egész lakott területe bevonassék, a pincetalaj is vízmentesíttessék." Ezt követően a Soroksári úton a ferencvárosi szivattyútelep építését határozták el. ...."[/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#293 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 02. 01:33

Március 2.

idézet:
Arany János (1817-1882)

Kép

Arany János életrajza nem olyan látványos, mint a kortárs Petőfié vagy Jókaié. Ifjúkori vándorszínész kalandja kudarccal végződött, s mivel hazatérve idős szüleit súlyos betegen találta, életét mintegy vezeklésként rendezte be, példás hivatalnokká vált. Attitűdjére haláláig jellemző a feladatteljesítő beállítottság; igaz, ennek ellentételeként kifejlődött benne a gúzsba kötve táncoló ember belső szabadsága, a dolgok és a „világ” ironikus, illetve humoros eltávolításának képessége.


AZ ÖRÖK ZSIDÓ


Pihenni már. - Nem, nem lehet:
Vész és vihar hajt engemet,
Alattam a föld nem szilárd,
Fejem fölött kétélü bárd...
Tovább! tovább!

Az út, hová talpam nyomul,
Sűlyed, ropog, átvékonyul;
Ónsúllyal a kolosszi lég
Elzúzna, ha megállanék...
Tovább! tovább!

Rettent a perc, a létező,
S teher minden következő;
Új léptem új kigyón tapod:
Gyülölöm a mát s holnapot...
Tovább! tovább!

Éhes vagyok: ennem iszony;
Láng az ital, midőn iszom;
Álmam szilaj fölrettenés,
Kárpit megől szivembe kés...
Tovább! tovább!

S melyet hazud a sivatag,
Mint délibáb: tó és patak;
Gyümölcs unszol, friss balzsamu:
Kivűl arany, belűl hamu...
Tovább! tovább!

Rohannom kell - s a földi boly
Mellettem gyorsan visszafoly:
Ködfátyol-kép az emberek:
Én egy arcot sem ismerek...
Tovább! tovább!

Oh, mily tömeg? s én egyedűl,
Útam habár közé vegyül:
Érzem, mint csónak a habot,
Hogy átmenet mind rám csapott.
Tovább! tovább!

Az üstökös meg' visszatér,
Kiröppent nyíl oda is ér,
Az eldobott kő megpihen:
Én céltalan, én szüntelen
Tovább! tovább!

Pusztán folyam mért nem vagyok,
Hogy inna fel aszú homok!
Mért nem futó, veszett vihar,
Mely ormokon egyszer kihal...
Tovább! tovább!

Irígylem az ágról szakadt
Levélkét: hisz majd fennakad;
Irígylem az ördögszekért:
Árokba hull: céljához ért...
Tovább! tovább!

Szegény zsidó... Szegény szivem:
Elébb-utóbb majd megpihen.
Az irgalom nagy és örök,
Megszán s átkom nem mennydörög:
Tovább! tovább![/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#294 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 03. 07:14

Március 4.

idézet:
Csortos Gyula 1883

Kép

Furcsa, ellentmondásos emberi tulajdonságokkal araszolt feltartóztathatatlanul előre, egyre feljebb és feljebb még egy magyar mozilegenda, Csortos Gyula, a sovány, vörös hajú, szeplős fiatalember, aki a sikeres, dicséretekkel teli akadémiai évek után Budapesten egyetlenegy színházban sem kapott szerződést, s ezért vándorszínészként, Makó Lajos dalitársulatával csavarogta be az országot. Rejtélyes ember volt, kiismerhetetlen, szeszélyes, akár egy puccos dáma, s ezzel a misztikummal az életrajz írói sem tudtak, megbirkózni. Kerülendő, de mégis csodálni való ikonná vált. A legtöbb anekdota róla szólt, s azok is emlékeznek ,,esetei"-re, akik még nem látták régi filmjeit, és a színházban sem nézhették meg.

Csortos gátlásos, kemény ember volt. A szó szoros értelmében elkülönült színésztársaitól. A filmgyárban rendszerint egy sötét sarokban húzta meg magát, kellő távolságból szemlélte a körülötte sürgő-forgó világot. Minden alkalmat megragadott, hogy az eseményeket, mindent és mindenkit gúny tárgyává tegyen. Oldalvágásai azonban mindig célba találtak.

Kevés barátja volt. Látványosan szakított mindenkivel. Sokak szerint embergyűlölő volt, ami sanyarú gyermekkorával - erre még visszatérünk - és nyomorával magyarázható (részben talán igazolható is). Petschauer Attila, a magyar kardvívó bajnok mégis a közelébe férkőzött. Együtt csavargott Csortossal a pesti éjszakában, színház után néha hajnalig rótták a néptelen utcákat. Sokat ugyan nem beszéltek, mert Csortos köztudomásúan szűkszavú ember volt.

Végül összevesztek. Valami apróságon. Csortos ugyanis azt tapasztalta, hogy a kardvívót többen vették észre az utcán, mint őt, az ünnepelt színészt. ,,Örök harag'' - üvöltötte Csortos, és a barátság megszakadt. Hetekig, hónapokig nem találkoztak. Egyik éjjel aztán megcsörrent a kardvívó telefonja. Síró, nyöszörgő hang hívta segítségül. Csortos - állítólag - haldoklott. Petschauer Attila azonnal a színész lakására rohant, orvost hívatott, elszaladt a gyógyszertárba, majd addig maradt a beteg ágya mellett, amíg a beteget el nem nyomta az álom.

Másnap déltájban a kardvívó betért a New York kávéházba. Csortos a megszokott helyén gőgösen kanalazta a kávéját. Petschauer meg akarta kérdezni a haverjától, hogy: ,,Hogy van, mester?'', de a színész egy pillantást sem vetett rá, a megmentőjére. Végül elhárító mozdulatot tett, és csak úgy, foghegyről odavetette: ,,A harag megy tovább!"

Hát ilyen ember volt Csortos Gyula, aki 1883-ban született Munkácson, hivatalnokcsaládban. Egykoron csendőrőrmester apja durva reguláit konoksággal viselte. Versekkel, festegetéssel vigasztalódott. Egy asszony aztán a fiatal segédjegyzőt rábeszélte, hogy próbálkozzon meg a színművészettel, belső tüze, szenvedélye, lobogása nem mindennapi tehetséget takar. Csortos olyan nyughatatlansággal tanult és alkotott, hogy annak csodájára lehetett járni. Negyvenkét esztendő alatt csaknem háromszáz színpadi és nyolcvan filmszerep! Megfordult Budapest valamennyi színházában, nem volt műfaj, amelybe nem kóstolt bele, és alig akadt olyan magyar színész, aki tehetségben felülmúlhatta. Olyan színész sem akadt, akit a mozirajongók ennyi szerepben csodálhattak meg.

Csortos tudta, hogy az igazgatók és a filmgyárakban a producerek gyűlölik, félnek tőle, mint a tűztől, de tehetsége, karizmája révén mégis szükségük van rá. Ezért minden kívánságát teljesítették. Megtette azt is, hogy faképnél hagyta a rendezőt, aki aztán sápadtan oltatta le a reflektorokat. Miért tett ilyet? Mert mindig, mindenütt halálosan komolyan vette a munkát, igazi profi volt. Akkor is, ha Luciferként oktatgatta Ádámot a színpadon, és akkor is, ha egy olcsó filmvígjátékban tortát dobott a partnere arcába. Alig megírt szövegeket is életre keltett, megtelítette életszerűséggel. Minden figurába a saját ellentmondásait vitte bele, de a legapróbb részletekig nyitott volt, érthető, bár a barátságban és a szerelemben sohasem adta ki magát. Természetes pátosz, tiszteletet parancsoló emelkedettség jellemezte játékát, ami gyakran modorosságba csapott át, néha bántó volt természetellenes beszéde, de szerinte az élet komédia, elegendő, ha a színész pózokkal vesz részt benne. Nem pazarolja el saját magát, élvezi a játék apró örömeit.

Már 1912-ben behívták a stúdióba. Szerepelt az Egy csók története című filmben, az igazi sikert pedig Molnár Ferenc Liliomában könyvelhette el és Moly Tamás híres, népszerű detektívtörténetében, a Vörösbegyben. S aztán a Hypolitban a címszerep - Kabos Gyula társaságában. Ebben a szerepben megismételhetetlen, csalhatatlanul hiteles. Szolgaként harcol az úr ellen. Itt Sancho az úr, és a bús képű lovag válik szolgává, vagyis Csortos. Hyppolit, persze nem gróf, csupán a gróf szolgája. De Hyppolit nem talál méltó urat, és ezért felmond. A színész alakítását elemezve sokat, rengeteget tudhatunk meg a hatalom lélektanáról. Csortos alakítása - írja Nemeskürthy - ,,a hivatalos nagyképűség karikatúrája, és Csortosnak jól állt az ilyen nagyzási mániába szenvedő, diktatórikus hajlamú oktató maszkja. Ő ébreszti rá az emberét, a nyárspolgárt arra, hogy nem tud nemet mondani. Csortos akár egy gólem, uralkodik a Schneider-házban. Valami gólemszerű van benne, a tegnapból a mába ugró óriásból, aki mindent legyűr maga előtt.

De hát Csortos nemcsak a Hyppolit, a lakájban volt ilyen meggyőző - már-már félelmetes. Mozifilmen is eljátszotta a ligeti szélhámost, Liliomot, elzüllő bankpénztárosként a Vissza az úton című drámában is kiválót nyújtott. A Szerelmi lázban lecsúszott, hangját vesztett operaénekest alakít, aki bohócként, egy clown álarcában szórakoztatja a publikumot. Hatalmas komédiázó kedvét sohasem vesztette el. Hűséggel szolgálta a vígjátékot a busás tiszteletdíj és a könnyen elérhető siker kedvéért.

1945-ben lépett fel utoljára a színpadon. Csehov Medvéjében. Utolsó filmszerepét 1944-ben az Egy pofon, egy csók című vígjátékban játszhatta el. Kimagasló filmjei: Hyppolit, a lakáj (1931), Ítél a Balaton (1932), Rákóczi-induló (1933), Lila akác (1934), Az új földesúr (1935), Légy jó mindhalálig (1936), Café Moszkva (1936), Ember a híd alatt (1936), Az aranyember (1936), Tommy, a megfagyott gyermek (1936), Két fogoly (1937), Fekete gyémántok (1938), János vitéz (1938), Hétszilvafa (1940), Sok hűhó Emmyért (1940), Vissza az úton (1940), Hazajáró lélek (1940), Egy tál lencse (1941), A szűz és a gödölye (1941), A régi nyár (1941), Szerelmi láz (1942), Rákoczi nótája (1943) stb

"...
A Magyar Színház igazgatói irodájába beállít egy fiatalember. Faludi Jenő az akkori igazgató épp Csortos Gyulával tárgyalt, de azért beengedték a jövevényt.
- Parancsoljon - szólt Faludi
- Kérem, igazgató úr színész szeretnék lenni.
- Jó kérem, akkor hát szalvaljék valamit.
Az ifjú belekezdett a ?Simon Judit?-ba, de bizony olyan szörnyűségesen pengette a rímeket, hogy a ?vizsgabizottság? kétségbeesve szakította félbe, az ?élvezetes? előadást.
-Mondja, kérem, miért akar Ön színész lenni?
A fiatalember önérzetesen felelt:
- Mert nagy tehetséget érzek magamban.
Csortos Gyula nem állta meg közbeszólás nélkül:
- Akkor igyék egy pohár vizet.
- Miért kérem?
- Mert rosszul érzi magát...."[/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#295 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 04. 06:55

Március 4.

idézet:
Hegyi Barnabás (Zboró, 1914. márc. 4. - Bp., 1966. ápr. 28.): filmoperatőr,

Bp.-en technológiai és iparművészeti tanulmányokat végzett. 1936-ban került a filmszakmába, 1940-től operatőr. A II. világháború után 1947-ig a Magyar Rádió műsorfelügyelője volt, utóbb haláláig a Hunnia-filmgyár operatőrje. Az általa fényképezett filmek száma közel jár a százhoz. Látásmódja formakészségről, drámai erőről tanúskodik, a riport frisseségével hat. A m. filmművészet legfontosabb eredményei fűződnek nevéhez. - I. f. A harmincadik (1942); Kettesben (1943) Majális (1943); Valahol Európában (1947); Egy asszony elindul (1949); Díszmagyar (1949) Ludas Matyi (1949); Különös házasság (1951); Föltámadott a tenger (1953); Körhinta (1955); Éjfélkor (1957); Tegnap 1959); Zápor (1960); Alba Regia (1961); Új Gilgames (1963); Iszony (1965).

"..... A jelenetet előzőleg már többször próbáltuk, minden jól ment. Hegyi Barnabás, az operatőr munkatársával, Kiss Lajossal együtt a felvevőgép mellett állt. A felvevőgép mellett, amelybe néhány perccel előbb töltötték be a színes nyersanyagot, a Magyarországon első, egész Európában második színes film elkészítésének céljára. Végignéztem mindazokon, akik mellettem álltak és azok e pillanatban mind rámnéztek! Ünnepélyes arcokat láttam és furcsán, lelkesen csillogó szemeket... A felelősség érzése hirtelen megrohant. Kicsinynek és tehetetlennek éreztem magam. Erőm mintha elhagyott volna. Homlokomon veríték gyöngyözött, kezem reszketett. Ám akkor a mindenfelől rámtekintő, bizakodó szemekbe néztem. Munkatársaim és ezer statiszta várták jeladásomat. Felvettem a mikrofont és lassan számhoz emeltem. "Felvétel!", hangzott el a gyárépület tetején elhelyezett hangszóróból egészen idegenszerű hangon. Azután néhány izgalmas perc és megszületett az első magyar színes beállítás! "

"... Hegyi Barnabás, akirol sajnos kevés szó esik, pedig az egyik legzseniálisabb magyar operator volt az ötvenes-hatvanas években, nos o azt mondta, hogy a magyar operatoröknek a legnagyobb erényük a technika szukösségébol fakadó lelemény. És ez nagyon nagy érték.
– Tizenhét éve a szakmában volt már, amikor elso filmjét, a Fábri Zoltán rendezte Hannibál tanár urat fényképezte.
– 1939-ben kerültem a filmgyárba – hogy miképp, az külön történet. Egyébként protekcióval, mert apám báró Villányinak volt a kertésze, s neki részvényei voltak a filmgyárban. A báróné pedig kitalálta, legyek operator. Én ugyan nem tudtam, mi az, de nem tiltakoztam. Tehát bekerültem a filmgyárba, és ott végigjártam az egész gyártási folyamatot – pozitív, negatív hívó, kopír, trükk részleg –, majd 1943-ban hívattak, és azt mondták, hogy maga nagyon jó laboráns, de nem lehet operator, mert nincs érettségije. Akkor nagyon megkönnyebbültem. Laboráns vagyok, gondoltam, ez egy komoly szakma, szeretem csinálni, minden rendben van.
– S aztán épp azt a Hegyi Barnabást váltotta le Fábri filmjeiben mint operator, akit egyik legnagyobb mesterének tart. S aki a korszak egyik legfoglalkoztatottabb operatore volt. Többek közt a Körhintát is o fényképezte. ....."

"Hegyi Barnabás jó nevű operatőr volt, leghíresebb munkái a Körhinta és a Valahol Európában. Barbara 12 éves volt, amikor a Filmgyár udvarán leleplezték apja fejszobrát. A fiatal lány a látványtól sírva fakadt, hiszen akkor látta először térben az édesapját. ..."


"Említhetem Szemes Mihály Új Gilgames című filmjét, Domján Edit és Darvas Iván főszereplésével, vagy Fábri Zoltán Utószezon című filmjét, Ranódy László Aranysárkányát, meg a Keleti Márton-filmek tömkelegét. Ott Hegyi Barnabás volt a kedvenc operatőr, mert nagyon újszerűen nézte a dolgokat. Nagyon szívesen dolgoztunk együtt Tóth János operatőrrel. De említhetem Grunwalsky Ferencet, Ragályi Elemért, Ráday Mihályt, akik akkor még csak asszisztensek voltak a nagyok mellett. ..."
[/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#296 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 05. 07:02

Március 5.

idézet:
I. (Nagy) Lajos (1308-1382)
Magyarország (1342-82) és Lengyelország (1370-82) királya.

Kép

Apjától, Károly Róberttől erős országot, stabil belső állapotokat vett át 1342-es trónra kerülésekor. Hódító háborúi és önálló nemzeti döntések alapján hatalmas, tíz nemzetet egyesítő birodalmat hozott létre, amely a Keleti-tengertől a Fekete-tengerig és az Adriáig terjedt.

Kép

Belpolitika:

1351. törvények: nemesi rend kialakulása, Aranybulla megerősítése kivéve szabad végrendelkezés, helyette háramlási jog kibővítése, lánygyermek fiúsítása, kilenced, udvari nemes kialakulása, pécsi egyetem

Külpolitika:

nápolyi hadjáratok, Horvátország, Szerbia megszerzése, Vidin bevétele de nem tudja megtartani, Havasalföld és Moldva ellen de sikertelen, 1370. lengyel-magyar perszonálunió

"...... A KÉPES KRÓNIKA

A XIV. század emlékei is gyérek. De kárpótlásul köztük van a diplomáciai egyezmények útján hazakerült kódex-kori csúcsteljesítményünk, a régebbi lelőhelyéről Bécsi Képes Krónikának nevezett könyv. I. Lajos király, illetőleg kislánya részére 1370 táján másolták, és színpompás miniatúrákkal díszítették. Kezdőlapja iniciáléjában Lajost és nejét megáldja Szent Katalin, azt 1374-ben, négyéves korában eljegyzett Katalin hercegnő védszentje. Szövege azonban korábbi. Régebbi krónikákból összeszerkesztett előadását a magyarok történetéről 1330-cal fejezi be s 1358-ban keltezi. Szerzője valószínűleg Kálti Márk székesfehérvári őrkanonok, de nem ő a másoló és nem is ő a festő. Az utóbbi mesélőkedvű magyar ember: a hazai viseletek és címerek kitűnő ismerője. A magyar viselet történetét az ő miniatűrjeinek tanulmányozása nélkül nem is lehet megismerni. Történelmünkből olyan részleteket tud, például I. István és I. László királyok legendáiból, minőket a szövegíró Kálti nem említ. Személyére vonatkozólag találgatásokra vagyunk utalva. I. Lajos több kézirat-miniátort foglalkoztatott, köztük a festőcsaládból származott, Sopron megyei Meggyesi Miklóst, kit egy 1352. évi oklevél a király címerfestőjének mond. 1356-ban is azt jegyzik fel róla hogy "sok különféle munkát készített a királynak, aki ezeket igen kedvelte". Ha ő volt, ő másolta az oxfordi Bodleiana könyvtár Pseudo-Aristoteles-kódexét, a Secretum Secretorumot, melynek kezdőlapján az Anjou-liliomokkal körülvett kettőskeresztes magyar címer látszik, fölötte a lengyel sassal. Ebből nyilvánvaló, hogy e kódex körülbelül egykorú a Képes Krónikával, mert Lajost 1370-ben koronázták lengyel királlyá. Írása és illuminációinak stílusa is ugyanaz. Jellegzetes gótikus könyv a krónika, szellemében és külső kiállításában egyaránt. Pedig akkor Olaszországban már felderengett a renaissance könyvízlése már hatott és hódított Dante, Petrarca és Boccaccio. Nápolyi-Anjou királyunk e díszműve mégis a germán művészetet utánozza. [/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#297 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 06. 01:32

Március 6.

idézet:
Kálmán György (Bp. 1925. márc.6. - Bp. 1989. febr.19.): színész.

Kép

A SzAk elvégzése után a Pécsi Nemzeti Színházban kezdte a pályát. 1953-tól 1980-ig a Nemzeti Színház tagja volt. 1981 után a Radnóti Színpadon lépett fel. 1957-ben aratta első nagy sikerét Marceau: A tojás c. darabjában. Ekkor tűnt fel eszköztelen játékstílusával, intellektuális előadásmódjával. Művészetét mindvégig az irónia, az álomszerű távolságtartás jellemezte.

1985.
Csinszka
tévéfilm 93'56"
Író,költő: Deák Krisztina
Rendező: Deák Krisztina
Operatőr: Márk Iván

1985.
Isteni Szikra - fejezetek Gáspár Margit regényéből 71'42"
tévéfilm
Színész: Kálmán György

Jegor Bulicsov 89'54"
Író: Gorkij Maxim
Rendező: Havas Péter
Operatőr: Darvas Máté, Czabarka Péter, Gombos Tamás, Reisz Iván, Urbanics Lajos

1981.
Solness építőmester 75'12"
tévéjáték
Író: Ibsen, Henrik
Színész: Kálmán György
Rendező: Mihályfi Imre
Operatőr: Bíró Miklós

1984.
Mestersége színész 63'08"
Kálmán György

Play Stirndberg - Nemzeti Színház 95'08"
színházi közvetítés
Színész: Kálmán György-Kurt
Rendező: Marton Endre

Temetetlen holtak 89'50"
dráma
Jean Paul Sartre drámája
Színész: Benkő Gyula-Clochet, Garas Dezső-Sorbier, Horváth
József-Pellerin, Joós László-Francois, Kálmán György-Jean, Koltay János-Canoris, Margitai Ági-Lucie, Nagy Attila-Henri, Náday Pál- Landieu Író: Sartre J.P
Rendező: Szinetár Miklós
Operatőr: Kocsis Sándor

Kép [/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#298 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 07. 20:46

Március 7.

idézet:
Millner Tivadar (1899-1988) vegyész

Kép

Millner Tivadar a budapesti József Műegyetem vegyészmérnöki karán doktorált, kedvenc tárgya a kémiai technológia volt. Szakmai tevékenysége elsősorban a Tungsram laboratóriumához kötötte, ahol főként a volfrámhuzalokkal foglalkozott. Legkiemelkedőbb eredményének az alaktartó volfrámszál kifejlesztése számít, javarészt még ma is a Tury Pállal közös szabadalma alapján gyártják a volfrám izzószálakat. 1954-ben Kossuth-díjjal, 1970-ben pedig Állami díjjal tüntették ki, 1961-től volt az MTA rendes tagja.


"A MAGYAR TUDOMÁNY ÉS TECHNIKA NAGYJAI": a multimédiás CD egy sorozat második tagja, amely Millner Tivadar életét és munkásságát mutatja be teljes részletességgel.
Ára: 3.500,- Ft + ÁFA[/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#299 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 08. 00:27

Március 8.

idézet:
Romhányi József (1921. március 8. Nagytétény - 1983. május 7. Budapest) író, költő, műfordító.

Kép

[url="http://"http://kincsestar.radio.hu/panoptikum/humor/romhanyi.ram"]A Székesfővárosi Felsőbb Zenei Iskolában tanult. A Magyar Rádió dramaturgja, az Állami Hangverseny- és Műsorigazgatóság művészeti vezetője, majd az MTV szórakoztató rovatának művészeti vezetője volt. Évtizedekig vezette a szórakoztató zenei szerzeményeket elbíráló un. sanzonbizottságot. Több magyar opera szövegkönyvét írta, de fordított operalibrettókat is. Bravúros verselési technikával szó- és rímjátékok ezreivel tűzdelte tele műveit, (ezért országszerte "Rímhányó"-nak hívták). Játékos állatversei máig sokat idézett kedvencei a rádió és tv szórakoztató adásainak.[/url]

Kép

Körkérdés kutyákhoz: miért ugatják a teliholdat?
Magyar kuvasz:
- Úgy tudja, ezt nálunk meg sem engedik?
Csaholhatom reggelig!
Magát rosszul informálták, azt hiszem,
mert ugatni szabad nálunk, csak harapni nem!
Orosz lajka:
- Hogy ne nőjön! Nincs rá keret.
Vakkantgatom csak a felet,
mert látom, már mértéktartó.
Nem nyikkanok, ha már sarló,
s ha még a kalapács is felkúszna, halkan -
csóválnám a farkam!
Német juhász:
- Hogy miért? Kétfelől is meg lesz ugatva,
Mivel keleten kél és átmegy nyugatra.
Bőven indokolja mind a két eset,
hogy átugassanak illetékesek!
Angol bulldog:
- Ugyan! Sosem ugat egy jól nevelt angol,
ha éjjel barangol!
Tudom, honnét valók az ilyen álhírek:
...Írek!
Ír szetter:
- Őrfalkáink ma még csupán csaholnak,
de elkapjuk azt a holdat maholnap.
Ki is sütjük még este
angolosan véresre...
Kínai csau-csau
- Mi teng-leng fenn? Az ellenség kéme!
Link csel csak. Egy nagy ugrás, és vége!
Svájci bernáthegyi:
- Válaszom nemleges. Félfüllel hallottam
valami ilyesmit a magas Alpokban.
Hogy én is ugatnám éjszaka, azt kétlem.
Esetleg majd egyszer, kényelmesen, délben!
Keverék kiskutyám:
- Holdügyekhez még csak nem is konyítok.
De mert zavaros az égbolt,
annyi fent az apró kémhold,
félelmemben vonyítok![/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#300 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 09. 07:26

Március 9.


idézet:
Rákosi (Rosenfeld) Mátyás (1892-1971), ungarsk kommunistisk politiker.

Kép

Rákosi blev fodt i en middelklassefamilie og uddannet pa Budapests handelsakademi. Han blev medlem af Ungarns Socialdemokratiske Parti i 1910. Under 1. Verdenskrig faldt han i russisk fangenskab, og efter sin tilbagekomst til Ungarn i 1918 var han sammen med Bela Kun med til at stifte det ungarske kommunistparti. Under radsrepublikken (marts-juni 1919) indtog han forskellige mindre poster i regeringen, og da radsrepublikken brod sammen flygtede han sammen med Kun til Ostrig, og efter forvisning herfra videre til Sovjetunionen.

I 1924 var Rákosi atter tilbage i Ungarn for at organisere kommunistpartiet, der siden 1919 havde varet illegalt. Han blev dog arresteret allerede i 1925 for dette arbejde. Efter nogle ar i fangsel kom han atter pa fri fod, men blev atter fangslet i 1935, og denne gang idomt livsvarigt fangsel. I 1940 blev han dog losladt efter anmodning fra Sovjetunionen, hvor han opholdt sig de folgende ar. Han blev sovjetisk statsborger og vandt Stalins fortrolighed.

I 1944 vendte han sammen med de sovjetiske soldater der befriede Budapest fra tyskerne atter tilbage til Ungarn, og fra da af frem til sommeren 1956 var han som kommunistpartiets generalsekretar en af de mest indflydelsesrige politikere i landet. Han fulgte en stram stalinistisk kurs, der bl.a. resulterede i udrensningen af en rakke «titoister» efter bruddet mellem Jugoslavien og Sovjetunionen i 1948 - deriblandt Laszlo Rajk. I en kort periode 1955-56 var han desuden ministerprasident, efter at den mere reformorienterede Imre Nagy var blevet fjernet fra posten og udrenset af partiet.

Som folge af sin modvilje mod at folge Khrustsjovs forsoningspolitik overfor Jugoslavien, blev han i 1956 tvunget til at trakke sig tilbage, og han var saledes ude af politik, da Ungarnopstanden gjorde opror mod de herskende forhold i landet. Fra 1956 til sin dod i 71 opholdt Rákosi sig i Sovjetunionen.


Kép

".... Rákosi Mátyás: „A hidegháború nagy lánggal kezdett lobogni”

A választásokkal majdnem pontosan egy időben kezdődött a Rajk-ügy. 1949 áprilisában Révész Géza tábornok, aki akkor a honvédelmi minisztérium felderítési és kémelhárítási osztályát vezette, eljuttatott hozzám egy szigorúan bizalmas közlést. Ez a minisztérium egyik svájci ügynökének azt a jelentését tartalmazta, hogy Szőnyi Tibor a háború alatt Svájcban együtt dolgozott Allan Dullesszel, az ottani amerikai kémszervezet egyik vezetőjével. A közlés gépírással volt írva, Szőnyi neve a pontozással kihagyott helyen Révész kézírásával volt bejegyezve. Azért emlékszem erre a kis részletre is pontosan, mert valósággal megdermedtem, mikor ezt a néhány sort elolvastam. „Szóval nálunk is előfordulhat ilyesmi, mint a Szovjetunióban 1937-ben!” – ez volt az első gondolatom.

Szőnyi 1949-ben a párt káderosztályát vezette. A Moszkvából visszatért elvtársak 1945 előtt nem ismerték, de az itthoniak legtöbbje sem, mert a felszabadulás előtt hosszú évekig Ausztriában, majd Svájcban élt. Ausztriában a párt egyik összekötője volt. Intelligens, művelt mérnök volt. Mikor én 1945-ben Budapestre kerültem, Szőnyi már a pártban dolgozott. Nekem, de úgy tudom másoknak sem volt vele semmiféle baja, a gyanú árnyéka sem fért hozzá, egyebek közt mert akkor örömmel és tárt karokkal fogadtunk minden munkára fogható elvtársat, s mással voltunk elfoglalva, mint az ilyen elvtársak múltjának kutatásával. Most, hogy ezt a közlést megkaptam, első dolgom volt Révész Gézánál megtudni, hogy az ügynök megbízható-e, s közlését komolyan lehet-e venni. Révész biztosított róla, hogy az ügynök megbízható. Elővigyázatból beszéltem Farkas Mihállyal, aki akkor honvédelmi miniszter volt, s ő is megerősítette, hogy az ügynök megbízható; ő is ismerte már a jelentést. Ezzel kapcsolatban Révész vagy Farkas – már nem emlékszem, hogy ki – még kissé elégedetlen is volt, hogy kételyemet fejeztem ki, s feltételeztem, hogy a drága és nehezen megszerezhető svájci valutát nem megbízható ügynökök díjazására fordítják............."

Kép

Egy vezér
gyermekkora
Rákosi Mátyás: Visszaemlékezések. I-II. 1892-1925


Ez már a kommunizmus,
vagy lesz ennél még rosszabb is?


HAL(L)HATATLAN POLITIKAI VICCEK
az 1948-1988 közötti időkből

Szerkesztette: Homa János

TARTALOM

"TAPSOLJ, KOPASZ, MERT ELVISZ AZ ÁVO!"
(Viccek Rákosiról)

"AKI NEM HISZI, UTÁNAJÁRUNK!"
(Az ötvenes évek humora)

"INKÁBB MEGHALOK, DE A KOLHOZNAK NEM TOJOK!"
(Téeszcsés viccek)

"EGY KÁDÁRUNK VAN, AZ IS AZ OROSZOKNAK DOLGOZIK..."
(Somolygás a Kádár-korszakban)

"NEM OSZTOGATTAK, HANEM FOSZTOGATTAK"
(Szovjetunió - a mosoly országa)

"KOMBÁJNJAINK VISZONOZTÁK A TÜZET..."
(Pártvezérek Lenintől Gorbacsovig)

A PÁRTFEGYELEM - AZ PÁRTFEGYELEM
(Középpontban a párttitkárok)

AZ ILLEGALITÁSTÓL AZ ALIG-ELLÁTÁSIG...
(A kapitalizmus nem szocializmus)

TALÁLÓS KÉRDÉSEK

A KÖTETBEN SZEREPLŐ VICCEKET BEKÜLDTE

KI KICSODA?
[/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#301 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Hozzászólás ikon  Elküldve: 2004. 03. 10. 07:24

Március 10.

Idézet

Venczel Vera 1946

Kép

Óriás, ôzbarna meleg szemek. Finoman tört mosolyú arc. Karcsú, törékeny madárka. Olyan, mint kit Isten tart tenyerében, féltôn óvva, hogy össze ne törjön, mikor útjára röpteti, hogy mindig visszataláljon ebbe a puha, szeretô kezek ölelte fészekbe. Venczel Vera többször vissza is röppent ide. Szüksége volt rá.

Pályája tündökletesen indult. Koltai Róbert, Molnár Piroska voltak többek között osztálytársai és a nemrégen elhunyt Pártos Géza rendezômágus volt az osztályfônöke. Júliát játszhatott a vizsgaelôadáson. Rómeója, a sajnos korán eltávozott nagy tehetségu osztálytársa, Kis István volt. Várkonyi Zoltán a Vígszínház egykori legendás igazgató-fôrendezôje, aki fôiskolán is tanított és nem mellékesen remek filmrendezô volt a sztárcsinálók képességével áldottan. Meglátta Venczel Verát, és azonnal ráosztotta a Gárdonyi Géza regényébôl készülô Egri csillagokban Cecey Éva szerepét. A nagy kiugrása ez volt. Várkonyi szerzôdtette is színházához, jelenlegi igazgatójával, Marton Lászlóval egyetemben. Mindketten ma is huségesek színházukhoz. Sajnos a színház nem mindig volt az a színésznôhöz. Szonya volt a Ványa bácsiban, Latinovits oldalán. Sulyok Mária nagyasszony Bernarda Albája mellett játszhatta annak Adéla lányát García Lorca drámájában. Viharos sikere a Tersánszky Józsi Jenô-színmuben, a Viszontlátásra drágában. Téni bácsi (Páger Antal) szeretve tanította, vigyázta. Közben filmek és tévéjátékok sora. Kárpáthy zoltán, Nóra, Pillangó, Isten hozta, ôrnagy úr! Ez utóbbiban – Fábry Zoltán rendezte filmben – Ágika, a Tót házaspár gyermeke.
Kritikák sokasága magasztalta a filmet és a játszókat, benne Venczel Vera tökéletes alakítását. Olyanok partnerolták ölelô szeretettel, mint Sinkovits Imre, Fónay Márta, vagy megint Latinovits. A Színmuvészeti Fôiskola után ez volt az igazi egyeteme. Olyanokkal került össze színpadon, filmen, tévében és rádióban, akik hitték a tehetségét, nem agyonirigykedték, intrikálták a pályakezdôt. Hangja karakteres, kellemes. Jó hallgatni. Törvényszeru, hogy született szépsége és képessége magasra vitte a hivatásában. Díjakat is kapott néha. Legbüszkébb arra, hogy a társulat titkos szavazással tavaly december 30-án, Ruttkai Éva születésnapján neki adták a muvésznô emlékét ôrzô gyurut. Azért is különös öröm volt számára e kitüntetés, mert Ruttkaival léphetett életében elôször a Vígszínház színpadára, Heltai Jenô A néma levente címu színmuvében, Zilia egyik udvarhölgyeként
A Magyar Rádiótól a szinkronig mindenütt szívesen foglalkoztatott, népszeru színésznô lett. És akkor jött a törés az életében és a pályáján. Meghalt rajongásig szeretett testvéröccse. Elfogyott nagy hirtelen az oxigén a gyász pillanataiban a színésznô (és ember!) körül. Hirtelen összeszukült az élet- és színtér. A muvésznô nagyon magába záródott. Iparmuvész-formatervezô szerelme, aki már 31 éve biztos hátteret nyújtó társa, volt az, aki fogta a kezét élete drámai szakadékai szélén, és mindig visszahúzta onnan.
A színésznôk életében van egy nagyon nehéz korszak. A „már nem” és a „még nem” idôszaka. Amikor már nem játszhat ifjú hôsnôket, de még nem játszhat idôs delnôket sem. Ebben a helyzetben nagyon nagy szükségük van a muvészeknek az okos törôdésre. Visszajuttatni ôket e tetszhalál állapotból az életbe. Nem tudom ki mennyire volt hibás abban, hogy ezt a kitunô tehetségu színésznôt oly keveset láthattuk az elmúlt bô tíz évben. Bár hál’ istennek Venczel Vera mostanában ismét látható anyaszínházában, a Vígben, egyszerre két darabban is.
Úgy tunik, most mintha reneszánsza lenne e mély lelkiségu játékosnak. Isten óvó kezei vigyáznak rá. Mivel valamennyiünknek szüksége van erre, mégis hangosan kiáltok miértet így az írás vége felé minden hasonló sorsú nevében. Belôlük is – mint Venczel Verából – szintén csak egy van. Itt és most. És holnap már késô, úgyhogy vigyázzátok valamennyit. A lelketek csak így nyugodhat.

Kép


Szerkesztette: lameXpert 2004. 04. 08. 23:06 -kor

¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#302 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 11. 07:02

Március 11.

idézet:
Polgár Tibor (1907-1993) zeneszerző, karmester

Kép

TIBOR POLGAR, composer, conductor, pianist, professor of music, writer, was born March 11, 1907 in Budapest, Hungary [and died on August 26, 1993]. After graduating from the Ferenc Liszt Academy of Music, where he studied with Zoltán Kodály, he began his career with the Hungarian Radio, first as pianist and accompanist. Shortly afterwards he became the permanent conductor of the Radio Symphony Orchestra, of which he was one of the founders. He later became Head of the Music Department and finally Artistic Director of the Corporation.

During the same period of time he was a prolific composer in every field of music from opera, through symphonic works to pop music. He also composed the musical scores for a great number of stage pieces and for more than 200 films, both features and documentaries. His stage pieces have been performed in almost all the important theatres in Hungary, where he also conducted with the Budapest State Opera House. He was honoured for his musical activities in Hungary by twice being awarded The Ferenc Erkel Music Prize for composers, and he also won several prizes for his film music.

In the early sixties Polgar conducted the Philharmonia Hungarica for two years. A few years later, in 1964, he and his wife, actress-singer Ilona Nagykovacsi, immigrated to Toronto, where they became citizens in 1969. Polgar's activities since arriving in Canada include: Teaching privately piano and theory of music (1964-74); Conductor of the University of Toronto Symphony Orchestra (1965-66); Teaching in the Royal Conservatory of Music Opera School (1966-68); Working with the Canadian Opera Company (1966-75); Working as a composer and pianist with the Canadian Broadcasting Corporation (1966-); Composer of TV commercials (1966-); Associate Director of Music Prologue to the Performing Arts (1975-76); Guest conductor for both the Oshawa and North York Symphony (1972-73); Course Director in orchestration at York University, Toronto (1976-77); Received many commissions as a composer through the Ontario Arts Council.

Kép

"Németh László..... Szerette Erdélyt, történelmi s modern szellemét, népiségét és demokratizmusát. De nem voltak illúziói a tekintetben, hogy Erdély „visszacsatolása” hosszú életu lesz, hiszen sosem hitt a németek háborús gyozelmében. Különösen taszította a magyarországi tobzódás: a hivatalból szított ízléstelen lelkesültség, a törtetők, sőt kalandorok Erdélybe áramlása és a többi. A leggusztustalanabb ilyen megnyilvánulás volt az Erdélyi induló, ez a szöveg- s dallamszörnyszülött, ami az egész országot elborította: áradt a rádióból, mást alig is lehetett hallani vendéglőben, az utcán, a fiatalság, a masírozó leventék, katonák ajkáról. Szabó Dezső egy szóval ítélte meg: „Fertelmes!” Ami a rádiót illeti, ennek a kormányzóhoz (anyagilag is) közel álló intézménynek a feje, Horthy kegyence, vitéz Náray Antal altábornagy volt az induló szerzoje. Bár azt is rebesgették, hogy – a nagy pénzekre tekintettel – csak a nevét adta, a tulajdonképpeni szerzo a rádió zenei mindenese, Polgár Tibor. Náray eszerint közönséges stróman-szerepet vállalt... Németh, aki Kozma Miklós rádióelnöksége idején egy ideig próbált valami jót kihozni az irodalmi osztály élén, különös undorral figyelte ezt a legmagasabb helyről jövő ízlésrombolást. És szívesen hallgatta az érzelmeinek és ízlésének megfelelő kritikai észrevételeket.

Ilyennel állított be hozzá 1940 végén az a Vas István Ákos, akit ez év tavaszán még mint hódmezővásárhelyi diákot ismert meg. Vas idős szülei szintén a Rózsadombon laktak, s ő, noha a vásárhelyi gimnáziumba járt, a szünetekben eddig is többször meglátogatta Némethet, aki első vásárhelyi útja alkalmával meg is kedvelte, és – mint a vásárhelyieket általában – szívesen látta. Vas – ekkor már a Zeneakadémia növendéke – nemcsak arról pletykált, hogy az Erdélyi indulót állítólag Polgár Tibor szerezte, hanem hogy – mintegy névjegyül, s talán hogy kompromittálja Náray kegyelmes urat – egy ősi zsidó vallásos ének motívumaiból formálta a soviniszta induló dallamát. A plágium határán lévő dallamegyezésre Antal Zoltán, egy félig-meddig arisztokrata zenész barátja hívta fel a figyelmét, s észrevételét egy izraelita énekeskönyv kottájával is alátámasztotta. Vas elkérte ezt a kottát, s Némethéknél eljátszotta a héber dallamot meg az Erdélyi indulót.....[/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#303 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 12. 00:33

Március 12.

idézet:
Moldova György 1934 író.

Kép

[url="http://"http://kincsestar.radio.hu/panoptikum/humor/humor_moldova.ram"]A Színház és Filmművészeti Főiskola dramaturg szakán végzett 1957-ben. 1957-64 között fűtésszerelő, konzervgyári és építőipari munkás, filmgyári alkalmazott. 1964-től szabadfoglalkozású író. 1983-tól a Ludas Matyi, 1984-85-ben a Magyar Nemzet munkatársa. 1955-től közlik az irodalmi orgánumok elbeszéléseit, regényeit, szociológiai ihletésű riportjait. Az 1960-as évek közepétől a hazai humor és szatíra hasonlíthatatlanul eredeti, meghatározó, példátlan népszerűségű egyénisége.[/url]

Moldova György Az elbocsátott légió
Moldova György Az utolsó határ
Moldova György Bűn az élet
Moldova György Ég a Duna!
Moldova György Égi szekér
Moldova György Elhúzódó szűzesség
Moldova György Ésszel fél az ember
Moldova György Ferencvárosi koktél
Moldova György Ferencvárosi koktél
Moldova György Kis aljasságok lányaimnak
Moldova György Lopni tudni kell
Moldova György Magányos pavilon
Moldova György Magyar atom
Moldova György Magyarország szennybemenetele
Moldova György Malom a pokolban, A változások őrei
Moldova György Sötét angyal
Moldova György Sötét angyal
Moldova György Szabadíts meg a gonosztól
Moldova György Titkos záradék
Moldova György Tökös-mákos rétes
Moldova György Vigyázat, harapok
Moldova György Akit a mozdony füstje megcsapott...
Moldova György Akar velem beszélgetni?
Moldova György A végtelen vonal
Moldova György Árnyék az égen
Moldova György A szent tehén
Moldova György A Puskás-ügy
Moldova György A pénz szaga
Moldova György A negyven prédikátor
Moldova György Akit szerettek a nők
Moldova György A törvény szolgája
Moldova György A Szent-Imre induló
Moldova György A napló Che Guevara élete
Moldova György Az Őrség panasza
Moldova György Régi nóta önéletrajzi töredékek
Moldova György A tékozló koldus 1-3 Riport az egészségügyről
Moldova György Történelemóra [/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#304 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 13. 07:49

Március 13.

idézet:
Kodolányi János (Telki, 1899. márc. 13. - Bp., 1969. aug. 10.) író, publicista, kritikus

Kép

Kodolányi János vidéki köznemes családban látta meg a napvilágot 1899-ben Telkiben, erdész édesapja és édesanyja között folyamatosak voltak az ellentétek és szülei szétbomló családi élete számos novellájában és regényeiben visszaköszönt pályája során. Középiskolai tanulmányait Pécsett és Székesfehérváron folytatta, ahol 1919-ben érettségizett le.

Már diákkorától kezdve írt és szerkesztett, első verseskötete Hajnal címmel, 1915-ben jelent meg Pécsett, ahol 1917-től Diák-toll címen irodalmi lapot is szerkesztett. 1919 után filozófiai, esztétikai és szociológiai tanulmányai mellett rendszeresen publikálja a pécsi Krónika című folyóiratban.

1921 őszén veszi feleségül Csőszi Matildot, akivel közösen Budapestre költözött. Második, egyben utolsó verseskötete a Magyar Írás kiadásában jelent meg, Uzenet enyéimnek címmel, 1921-ben. Ezután már nem írt verseket. Sötétség című elbeszélése mely a Nyugatban jelent meg, hatalmas sikert aratott, ezzel hívta fel magára Móricz Zsigmond figyelmét, aki megismertette Mikes Lajossal, aki először juttatta rendszeres publikációs lehetőséghez.

Regényeinek, novelláinak fókuszában a dzsentri középosztály élete és a parasztság sorsának alakulása állt. Irodalmi munkássága mellett több napilap és folyóirat munkatársa volt. Közeli kapcsolatban állt Bajcsy-Zsilinszky Endrével, József Attilával, és szoros szálat fűzték a munkásmozgalom baloldalához is, később azonban szakított velük.

Művészetére ebben az időszakban mind a marxizmus, mind Freud elmélete jelentős hatással volt. 1932-ben az Írók Gazdasági Egyesülete (IGE) megszervezésének egyik kezdeményezője, titkára, majd főtitkára, később társelnöke 1944-ig. Egyik vezető egyénisége volt a népi írók mozgalmának, rokonszenv fűzte Szabó Lőrinchez, Németh Lászlóhoz, Tamási Áronhoz. Részt vett a Válasz c. folyóirat szerk.-ében, a folyóirat állandó munkatársa 1938-ig.

A harmincas éveknben színházi szerzőként is bemutatkozott két társadalmi drámáját a Belvárosi Színházban 1939-ben mutatták be (Földindulás, Végrendelet). Az 1943-as balatonszárszói írótalálkozón ő mondta el a megnyitó beszédet, de kapcsolata a népi írókkal addigra már meglazult. A II. világháború alatt írt cikkeiben, beszédeiben egyre jobbra tolódik és munkáiban egyre fajsúlyosabban érződik a fajelmélet, a nacionalista eszmék hatása.

Bár a németekkel kollaboráló fasizmust élesen elutasította, cikkeket írt a szélsőjobboldali Turul Bajtársi Szövetség hetilapjába, a Nemzetőrbe is, amelynek egy ideig a főszerkesztője is volt. A II. világháború után önkritikát gyakorolt és szembefordult korábbi téves nézeteivel. 1946 tavaszán Pécsre utazott, itt írta meg a Vízöntő című regényét, amely 1948-ban jelent meg. 1950 és 1956 között Balatonakarattyán élt miközben súlyos anyagi gondokkal küzdött egészségi állapota egyre inkább leromlott. 1955-ben tért vissza hivatalosan az irodalmi életbe, ekkor jelentek meg válogatott elbeszélései Éltek, ahogy tudtak címmel. . Tagja lett az Írószövetségnek is, miközben a pécsi Nemzeti Színház bemutatta Végrendelet c. darabját.

1956 tavaszán súlyos szívbetegséggel Balatonfüreden kezelték. A hatvanas években életrajzi munkáin kívül sajtó alá rendezte Szív és pohár c. tanulmánykötetét is. Ennek megjelenését azonban már nem érhette meg. A Finn Köztársaság a Finn Oroszlánrend lovagkeresztjével kitüntetett, a második Nyugat-nemzedék egyik kiemelkedő prózaírójának tartott írónk, 1969-ben halt meg Budapesten.

"... Kodolányi János és Finnország

Sokunkban támadnak, élnek vágyak távoli országok, idegen népek fölkeresésére, mégha nem is mindig valósulhatnak meg. Kodolányi János, apám, voltaképpen nem sokat járt külföldön. Hogy művei mégis azt sugallják, mintha sokfelé utazott volna, úti tapasztalatait, élményeit hasznosította volna írásaiban. Gondoljunk a középkori Bolognára, ahol Julianus és rendtársai tanultak. Bizonyos, hogy egy hosszabb-rövidebb ideig tartó tanulmányút alakíthatta volna a képét. Ám nem így történt, az író nyomtatott forrásokra támaszkodva alkotta meg a középkori Bologna környezetét, úgy, hogy az olvasói kétségek nélkül elfogadták az általa eléjük tárt képet. Folytathatnám a sort Julianus Volga felé vezető utazásának állomásaival, valamint a Mózes-kori Egyiptom ábrázolásával, krisztus életének helyszíneivel, hiszen nem járt a délkelet-európai stepp-vidékeken, sem Egyiptomban, sem Palesztinában. Kolozsvári, vagy pozsonyi utazásait nem tekinthette külföldi utaknak s nem is írói munkássága indokolta őket.
Finnország összetartozik apámmal, apám összetartozik Finnországgal. Írásai, valamint előadásai hozták létre az összetartó kapcsot....."

"... KODOLÁNYI JÁNOS: DEBRECEN •
A mi s ami lehetne
Amikor utoljára jártam Debrecenben, a kövezet hepehupás volt, a mellékuccák télen derékig sárosak, nyáron derékig porosak voltak, züllött, kétségbeesett képe volt Hajduság szívének. Szegény Debrecen is megszenvedte a román megszállást, a bizonytalan s majdnem állandósult átmeneti állapotokat. Nem lehetett programmot csinálni s nem lehetett a programmokat keresztülvinni.

Ma Debrecen teljesen megváltozott, legalább külsőleg. Az uccák olyan tiszták, mint a márványasztal, a rossz kövezetet kitünő aszfalt váltotta fel, a sár és por egyre jobban kiszorúlt a városból s ma már a tisztaság és rend egyre távolabb nyújtózkodik a külvárosok felé. Mint csiga a szarvait, úgy nyújtja ki Debrecen az aszfaltos, kövezett utakat a perifériákra. Még egy-két esztendő s teljes lesz a rend és tisztaság, ami egy alföldi városban kétszeresen fontos, mert az Alföld víztelen, fátlan, dombtalan tájain a por és sár terjeszti legjobban a betegségeket. S a Hajduság szegény népe bizony rettenetes harcot vív a tüdővésszel s ebben a harcban eleddig a tüdővész diadalmaskodott.

S mennyi új épület! Ahol azelőtt kis házakat láttam, vagy üres telkeket, most nagy paloták emelkednek. Egyes régi épületeket átépítettek. Nincs az az elkényeztetett angol, vagy amerikai üzletember, aki jól ne érezné magát Debrecenben, aki meg ne találná a hideg-meleg vizet, a kényelmet és tisztaságot. Debrecennek nem kell szégyenkeznie, ha idegeneket fogad. Van hol hangversenyt adni Hubermannak, van hol vitaestéket, társas összejöveteleket rendezni, esetleg táncmulatságot, vagy politikai beszámolót is. Hogy lehetett ennyit építeni s úgy, hogy a városban senki sem sugdos panamákról, az bizonyítja, hogy érdemes ebben az országban dolgozni......"

Kodolányi János A vas fiai
Kodolányi János Az égő csipkebokor
Kodolányi János Boldog békeidők
Kodolányi János Boldog Margit
Kodolányi János Fekete sátor
Kodolányi János Holdvilág völgye
Kodolányi János Jehuda bar Simon
Kodolányi János Julianus barát
Kodolányi János Julianus hazatér
Kodolányi János Két lányarc
Kodolányi János Ojbarsz futása
Kodolányi János Pogány tüzek
Kodolányi János Rókatánc
Kodolányi János Sötétség, Vallomás
Kodolányi János Süllyedő világ
Kodolányi János Szép Zsuzska
Kodolányi János Új ég, új föld
Kodolányi János Vízözön [/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#305 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 14. 07:07

Március 14.

idézet:
Budó Ágoston (1914-1969) fizikus

Kép

fizikusi pályája rendhagyó módon indul. A szülôi rábeszélés a jogászi pálya felé tereli, ahol az elsô félévben jelesen kollokvál. Ezt követôen azonban részt vesz az Eötvös Loránd Matematikai és Fizikai Társulat által megrendezett, elsôévesek számára kiírt versenyen. S a társulat akkori elnöke, Rados Gusztáv neki, a joghallgatónak nyújthatta át a fizikai elsô díjat. Ezt az eredményt szülei is respektálták: Budó Ágoston matematika-fizika szakos hallgató lett a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen.
Még egyetemistaként bekapcsolódik a műegyetemi molekula-spektroszkópiával foglalkozó kísérleti kutatómunkába Schmid Rezsô mellett. Dolgozata jelenik meg a nemzetközi hírű, nagy tekintélyű Zeitschrift für Physik folyóiratban. A cikk a kétatomos molekulák spektrumaiban mutatkozó finom szerkezetrôl szól. A jól induló tudományos pálya két éves ösztöndíjjal jutalmazza. Az egyiket itthon, a másikat Berlinben, a Vilmos Császár Fizikai Intézetben tölti, amelynek igazgatója a Nobel-díjas Peter Debye. Debye professzor mellett tudományos témát kell változtatnia. "Kötelezô" programja a dielektrikumok fizikája lesz: a molekulák nagyfrekvenciás elektromos térben való viselkedését tanulmányozza.
1938. nyarán tért haza. A Műegyetem Fizikai Tanszékén mint úgynevezett "fizetéstelen" tanársegéd kapott kinevezést. Így nappal a Dohány utcai iparitanuló iskolában és a Reáltanoda utcai gimnáziumban óraadó tanárként tanít, éjszakánként pedig kutat, újra molekulaspektroszkópiával foglalkozik. Ezeket a vizsgálatokat, amelyeket elsôsorban Kovács Istvánnal közösen folytatott, majdnem húsz évig, szegedi professzorsága idején is műveli. Molekulaspektroszkópiai eredményeiért 1951-ben Kossuth-díjat kapott. 1940-ben kerül Szegedre, az Állami Polgári Iskolai Tanárképzô Fôiskolára (jelenleg Juhász Gyula Tanárképzô Fôiskola), fôiskolai tanárnak.
Itt kezdi el tankönyvírói tevékenységét, itt készülnek azok a jegyzetek, amelyeket késôbb egyetemi tankönyvekké fejleszt. A Kísérleti Fizika három kötetébôl nemzedékek tanulták és tanulják a fizikát. (Az optikát és atomfizikát tartalmazó harmadik kötetet már nem tudja befejezni, ez halála után Mátrai Tibor társszerzôi, valamint Ketskeméty István és Nagy Elemér lektori munkája eredményeképpen jelenhet meg.) Budó Ágoston rendkívüli következetességgel, tudományos lelkiismeretességgel ír és fogalmaz. Naponta egy oldal készül el a "Budóból". Precizitására jellemzô, hogy nem egy alkalommal a már teljesen kész tudományos munka vagy tankönyv-részlet megírása során napokon keresztül megáll egy két-háromsoros mondatnál és azt újra meg újra megfogalmazza, amíg el nem éri, hogy minden árnyalatában pontosan azt fejezze ki a mondat, amit szándékában állt elmondani.
A szegedi fôiskoláról 1949-ben rövid ideig a debreceni tudományegyetem Elméleti Fizikai Intézetébe kerül tanszékvezetônek. Itt írja a híres Mechanika tankönyvet, amely német nyelven is négy kiadásban jelenik meg. Debrecenbôl 1950-ben kerül vissza Szegedre, akkor már a Kísérleti Fizikai Intézet élére, amelynek 1969-ben bekövetkezett haláláig tanszékvezetôje lesz.[/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#306 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 15. 06:54

Március 15.

idézet:
Berky Lili (Győr, 1886. márc.15. - Bp. 1958. febr.5.): színésznő.

Kép

1903-ban elvégezte a SzAk-t. 1905-06-ban a Király Színház szerződtette, majd vidékre került és operettprimadonna lett. 1906-1911 között Kolozsvárott aratott sikereket. 1911-től ismét a Király Színház tagja volt. Ünnepelt némafilm színésznő volt. Idősebb korában drámai hősnők alakításában tűnt ki. Kellemes orgánumával évekig a rádió kedvelt mesemondója volt.

"... Berky Lili sugárzó szépsége, verőfényes fiatalsága, sötét színezetű, galambbúgásszerű, szívbe lopakodó hangja egyszeriben meghódította a kolozsvári közönséget. Sajnos ez a nagyszerű színésznő hosszú éveken át aprópénzre váltotta fel ritka értékeit. A színművészeti akadémiát végezte, de Beöthy Lászlónak szüksége volt hirtelenjében operettprimadonnára, felléptette tehát őt a Magyar Színházban, ha jól emlékszem a Víg özvegyben. Onnan jött Kolozsvárra, természetesen operettprimadonnának. Rendkívül muzikális volt, zongorázott, kitűnően táncolt, tudott énekelni, hiába volt tehát a zsebében a színművészeti akadémia drámai szakának oklevele, operettszubrett lett, mert családfenntartó volt, s az énekes színésznőket akkor is jobban fizették, mint a drámai színésznőket. Tisztán anyagi szempontok tartották őt a lenge műfaj varázsában. Szüksége volt arra a többletre, amit az operett színjátszás jelentett. Pedig tulajdonképpen sohasem volt "énekesnő", hanem kivételesen tehetséges drámai színésznő, akinek a játék volt az eleme, s igazán elragadó finomságokat láttunk tőle. A primadonnák émelyítő kedvességéből semmi sem volt benne. A színpad számára begyakorolt és a közönség "főzésére" szolgáló szubrett ügyeskedéssel sohasem dolgozott. A lehető legegyszerűbb és legtermészetesebb játék volt az erőssége. A színpadi játéknak arra a ritka magaslatára emelkedett, ahol életté vált a színészkedés. Szerepeinek megelevenítésére nem volt szüksége többre, mint amennyi egy választékos ízlésű nő finom kacérságából telik. Mindig tudtuk, hogy ez nem kevés, de nála láttuk, hogy milyen sok...."

Kép [/quote]

[ 2004. március 15.: lameXpert szerkesztette a hozzászólást ]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#307 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 16. 07:22

Március 16.

idézet:
Gutai Magda 1942 költő, író, orvos

M.: Zászló a hóban, v., 1968; Költözés, v., 1972; Dalok egy régi házból, v., 1975; Részvétel, v., 1977; Találj ki engem, v., 1980; Koronatanú, v., 1984; Van itt még egy hely, v., 1996.

"... Nem kerülgetve tovább a kását, e cikkben mindenekelott két antológiáról és fogadtatásuk közegérol lesz szó, mindketto 1969-ben jelent meg. A címek: Elérhetetlen föld. Kiadja az Írószövetség KISZ-szervezete, Bp., 1969. 183 oldal, 10 Ft; Költok egymás közt. Felelos szerkeszto: Domokos Mátyás. Szépirodalmi, Bp., 1969. Megjelent 9500 példányban, 440 oldal, 30 Ft. E két antológia probléma volt a korszakban, nem legelsosorban esztétikai értékei miatt. A minden cikkben többes szám elso személyben beszélo, gyomorforgatóan atyáskodó hangot megüto „idosebbek” számára fenyegeto probléma lett, hogy egy újnak ható, meglehetosen kezelhetetlennek látszó „nemzedék” jelentkezett. Már a pályakezdok száma is rémületes volt, Gáll István, a lap megjelölése szerint „író, KISZ-titkár” a Napjaink 1969. szeptemberi számában adott interjújában így beszél: „Amint mondtam 300 [!] jó képességu írogató fiatalról tudunk. A rendszeresen bizonyítók e számnak 10%-át teszik ki.” (Pomogáts Béla ugyanezen folyóirat augusztusi számában felelos ráncoktól redozött homlokkal vallja be, hogy „aggódik a fiatalok miatt”. Sajnos nemigen ismerjük oket. „A mai jelentkezok arca homályban marad. Nem ismerjük életüket; szociográfiai vizsgálatuk alighanem izgalmas felismerésekre vezetne.” És hát szomorú, hogy a fiatalok elégedetlensége – valódi szerep hiányában – egyre no. „Ülnek a presszóban, és egymást biztatják, csoportjuk szuk körében keresik közönségüket.” ;) Egyszóval a kérdés kezelése elodázhatatlanná vált, olyannyira, hogy az Új Írás 1969-ben ankétot szervezett (micsoda szép emléku szó, de már megvan a mai párja: „diskurzus”!) a fiatal írók problémáinak megvitatására. A júliusi számban már befutott írók-költok beszéltek indulásukról, a mai irodalom helyzetérol, az augusztusi számban az új „nemzedék” tagjai válaszoltak a körkérdésre, a szeptemberi kiadásban pedig – mintegy kiértékelve és helyre téve az egész ügydarabot – tekintélyes kritikusok (Almási Miklós, Juhász Béla, Faragó Vilmos, Kovács Sándor Iván) mondták el véleményüket a kialakult helyzetrol. A megkérdezett, fényképeikkel megjelent, fiatalnak nevezett írók listája 1969-ben így festett az Új Írásban: Apáti Miklós, Béres Attila, Dobai Péter, Döbrentei Kornél [tengerésztiszti egyenruhában!], Gutai Magda, Haraszti Miklós, Keresztes Ágnes, Kertész Péter, Kiss Benedek, Konczek [Konc] József, Lugossy Gyula, Marsall László, Mezey Katalin, Módos Péter, Munkácsi Miklós, Nádas Péter, Nádudvari Anna, Oláh János, Papp József, Pardi Anna, Péntek [Molnár] Imre, Rózsa Endre, Simonffy András, Szántó Erika, Szentgallay Géza, Szepesi Attila, Takács Zuzsa, Urbán Gyula, Utassy József, Vámos Miklós, Vathy Zsuzsa, Verboczi Antal. Iszonyatos kérdéseket kaptak („hogyan fogalmazná meg röviden írói programját?” ;), ennek megfeleloen csak kevesen voltak képesek emberi módon válaszolni. (Urbán Gyula nem tartozott ezek közé: „Szeretem Mozartot, a matematika tündérét és Bartókot, aki ötpilléru hidat vert a fényben rezgo porszemek s a bolygók közt.” Haraszti Miklós megemlíti, hogy legkedvesebb költoje Ladányi Mihály. Szentmihályi Szabó Péter bevallja: „Én örülök, hogy magyar lehetek itt és most a szocializmusban. Nagyon érdekes, sok feladatot nyújtó korszak ez... A gondolat, a szellem új mechanizmusát szeretném beindítani, ezt tartom mai költohöz egyedül méltó feladatnak.” ;) Hogy az irodalmi hivatalnokok számára milyen kínos probléma lehetett a fiatalok csoportos pályakezdése, azt jól mutatja, hogy a debütálók szinte mindegyike megemlíti: szükségük lenne egy önálló folyóiratra. Kovács Sándor Iván, gondolom, alaposan lehutötte a kedélyeket, amikor a folyóirat szeptemberi számában odanyilatkozott: „volnék bátor megemlíteni, hogy ma legalább nyolc-tíz, anyagilag abszolút stabilizálódott (az állam részérol sokszor súlyos százezrekig ráfizetéses!) folyóirat létezik nálunk, közülük nem egy túl a huszadik évfolyamán! Mi hát a kivetnivaló abban, hogy a szocialista muvészetpolitika alaposan meggondol egy több százezer forint nagyságrendu új irodalmi beruházást?! A bizonyosság tudatával hiszem, hogy az új nemzedék akár holnap kiküzdi magának – pontosabban az egész magyar irodalomnak – az új fórumot, de csak akkor, ha sorai határozottabbá rendezodnek, ha arculatának esztétikai-politikai garanciái biztatóbban kirajzolódnak.” Ha nincs garancia, nincs folyóirat – ez világos beszéd. Aztán persze mégis lett valami, az eleinte negyedéves Mozgó Világ; további sorsa közismert. ..."

Terelőút

Terelőút. Bogáncs ténfereg,
csalán szitkozódik, porköpenyben,
vascölöpök közt, utószezonban;
egy katonai terep
előbázisán.

Mihez tartsuk magunkat?

Terelőút, kínos kerülőkkel.
Kitérők. Eltérések.
Se mérőrúd, se metronóm,
csak számozatlan
kilométer- vagy sírkövek.

Bárányfelhők farkasfogsora
morzsolta szét a szép időt, amelyben
annyira jó volt
egykor elidőzni.

Terelőút. Elterelő-elterelődő
szóváltások, rokokó modorban:
tapéta-tearózsák illatáról,
birkák vendéghajáról, tiszta szívű
lovagok tetteiről, a halkés
helyes használatáról;
s a "pásztorbot" meg a bot
jelentésköreiről.
A gobelin-madonna mosolya
felrostozódott; moly rágta szét
selyemszívét is, a benne lakozó
derűs ligetekkel,
leánderrel, tujákkal.

Kukkantsunk be az így nyílt résen!

Ó, áldott birodalom!
Kendőzetlen fogalmak!
Sugárzó
"farkasfogsor", "katonai terep",
rések, "rés".

Kések.
Bot.[/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#308 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 17. 06:54

Március 17.

idézet:
Marton Endre (1917-1979) rendező, színházigazgató

Kép

Marton Endrét színházi szakmaszerte sértődékeny rendezőnek tartották, jóllehet üldözték is. Mindahányszor sikere lett, újra kellett kezdenie a pályáját. Annyiszor kényszerítették újraindulni, hogy kevésbé érzékeny lelkek régen hátat fordítottak volna a színháznak, ahelyett, hogy fegyelmezett szerelemmel nyelték volna a kínokat. Pályafutása úgy kezdődött, hogy nem kezdődhetett el. Pünkösti Andor Madách színházi stúdiójának növendékeként megrendezi vizsgaelőadásként a Figaró házasságát (Bozóki Istvánnal). Katona lesz. Katonaszökevény. Az ostrom után Jób Dániel újraindítja a Vígszínházat a lebombázott épület helyett a Nagymező utcában (a mai Thália helyén). Marton Endre 28 évesen a Víg főrendezője. Sikerre viszi Molnár Ferenc Hattyúját. Színre visz új magyar szerzőket. Gyárfás Miklós Vásott apostola felett államosítják a színházat. Major Tamás megmenti. Odaveszi a Nemzetihez „polgári csökevénynek”. Bajor Gizi tündöklésével megrendezi a színház kamarájában, a Magyarban, a Karenina Annát. Akkora siker, hogy menten neki adják Szabó Pál A traktoros című tsz-stréber-drámáját Nyári zápor címmel megrendezni. Évadról évadra Marton kapja a Nemzetinél a muszáj-feladatokat. A kötelező beszolgáltatás-színműveket. Hatszáz új lakás. A viadukt. A Nagy Imre-kormányprogram után jut Marton levegőhöz. Urbán Ernő Uborkafa című szatírája nagy siker rendezésében. Az Írószövetség elnöke maga náspángolja el a Szabad Népben. Betiltják. Urbán átdolgozza a színdarabot. A közönség örömmel nézi. Marton közreműködik Az ember tragédiája cenzúratörő felújításának triumvirátus-rendezésében. (Lovas rendőrök vigyázzák a rendet az elővételi pénztár megnyitásának napjaiban a Blaha Lujza téren.) Első önálló, komoly rendezői sikere García Lorca Bernarda Alba háza előadása a Katona Józsefben (akkor a Nemzeti kamaraszínháza). Ez az első színházi rianás a szocialista realista színház kasírozott falán. Kis közönségsiker, de nagy művészi előrelépés a Tavaszi áradás. A Volga–Don-csatorna építkezésénél játszódó dráma reformszíndarab. Az SZKP XX. kongresszusának drámairodalmi mellékterméke. Az 1952–1953-as évadban izgalmat keltett Moszkvában a darab. Csepurin színdarabját lekésette a pártbürokrácia. Addig-addig halogatták engedélyezését, hogy a zeitstück kifutott az időből. Ostorral hajtották az embereket szovjet drámákat előadni és megnézni, amikor azonban valóban érdeklődött egy színház szovjet mű iránt, mert időszerűséget látott benne, mert érdekelte volna a közönséget, akkor működésbe lépett a cenzúra. A Tavaszi áradás valóságos nedvei kiszáradtak, ameddig szíveskedett engedélyezni a művészetelhárító hivatal. A színház ilyenkor magát hergeli a színpadra állításkor. Marton Endre élvezettel bajlódott a próbákkal. Előadása kiszabadult a szocialista naturalizmus szobákba zárt természethűségéből. Az árvizet nagy műgonddal és gazdag képzelettel teremtette meg a színház. Ha már nem fakaszthat az előadás társadalmi árvizet hatásával, legalább szép, mutatós árvizet produkáljon Upor Tibor tervező, a technikusok és a rendező. A színpadot hatalmas selyemlepel fedte be. Alulról ventilátorokkal mozgatták-hullámoztatták. Az előadás második részében – Hacsaturján Tavaszi áradásának hangjaira – fényjátékkísérettel a nézők elé hazudták egy valóságos természeti csapás színházzá stilizált mindent-mindenkit tisztára mosó vízáradatát. Ha nem lehet megfogalmazni a mondanivalót, átfogalmazzák a fogalmazásmódot. Marton elöl jár abban, hogy megváltoztassák a színházi elbeszélésmódot. Csepurin színre állításában a kínai színház idegen konvenciórendszere került színpadra. Odáig mosókonyhákba, hátsó udvarokba ragadt bele a játék.

A tojás a Nemzeti Színház nagy sikere és nagy megütközése a kulturális irányítással. Marceau bulvárját Párizsban Charles Dullin színháza, a Theatre de l’Atelier mutatta be a Dullin-tanítvány André Barsacque rendezésében. Budapesten bármikor kerítik színpadra: nem kelt izgalmat. 1957. november 5-től azonban fölforralta a kedélyeket. A kultúraelhárító hivatal menten intézkedett. Betiltották. Szabatosabban szólva: korlátozták, hányszor tűzheti havonta műsorára a Nemzeti. A heti elővételi pénztár nyitásakor hasonló tumultuózus jelenetek adódtak, mint nem sokkal annak előtte a Tragédiánál. A tojásban benne lenni vagy kívül rekedni azon – szállóigévé vált. Kálmán György (Magis) egy csapásra vezető színész lett. A tojás a modernség megtestesülését jelentette.

Utóbb sok mindent rendezett. Igazgatta is a Nemzetit. Említett rendezései fordulópontot jelentettek színháztörténetünkben. Marton Endre a színházi autonómia lovagja volt. Rendező-Don Quijoteként csatázott a vaskalapos nézetek szélmalmai ellen. Előharcosa volt „a színház az nem más, mint színház” felfogásnak. A szemléleti lerakódásoktól megtisztította az élő színházat. Előharcosa volt az alkotói szabadságnak akkor, amikor hivatalok minden módon igyekeztek megkötni a színháziak kezét.[/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#309 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 18. 07:02

Március 18.

idézet:
Borsos József (Hódmezővásárhely, 1875. márc. 18. - Debrecen, 1952. jan. 23.) építész

A budapesti műegyetem elvégzése (1898) után Münchenben tanult. Előbb a MÁV-nál dolgozott, 1903-ban Hódmezővásárhely vezető főmérnöke lett, majd 1908-ban Debrecen város építésze, 1923-tól 1935-ig, nyugdíjazásáig a műszaki osztály vezetője volt. Ő készítette el 1929-30-ban Debrecen városszabályozási tervét. Több református templomot tervezett (pl. Szeged, Honvéd tér ), középületei közül nevezetes a debreceni rendőrség épülete, a debreceni köztemető ravatalozója és a krematórium.

Kép

A 20. szám alatt áll a Rendőrségi Palota: Borsos József tervezte 1914-ben, aki Németország és Skandinávia szecessziós középületeinek kiváló ismerője volt, és sajátos magyaros szecessziós stílust alakított ki. A hódmezővásárhelyi születésű építész bőségesen használta az épülethez szülővárosának mázas kerámiáit. A főbejáratot kerámia Debrecen-címer díszíti.

Szentes

... 1906. december 9-én felavatták a Református Kör szecessziós stílusú, téglaszalagdíszes székházát a Kiss Bálint utcában. (Az épületet Borsos József tervezte. Az avatási ünnepségen leleplezték az adományozó, Szűrszabó Nagy Imre arcképét, Lakos János Pál helyi festőművész alkotását.)...

Kép
A kupola 1868-ban beomlott
(Borsos József korabeli felvétele, Vasárnapi Újság, 1905.)

Hódmezővásárhely

1910
.... Az év folyamán megnyílik az Uránia Színház első legjelentősebb vállalkozása a főutca és a Batthyány utca sarkán épült Koncz palotában. - Elkészül a tiszai rakpart. - A Kossuth téren aszfaltozott bérkocsi állomást létesítenek. - A Völgy utcában Kruzslicz Károly tervei szerint felépül az unitárius templom. - Susánban Borsos József tervei alapján elkészül a református templom. - A Nagytakarék új épülete mellett felépül a görög egyház bérpalotája. - Átadják a forgalomnak a kutasi és makói műutakat. - A Klauzál utca végén átadják az új közvágóhídat.... [/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#310 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 03. 19. 02:43

Március 19.

idézet:
Kabos Gyula (1887-1941) színész

Kép

Kabos Gyula a magyar film- és színművészet kiemelkedő komikus színésze. A színészmesterséget Solymosi Eleknél tanulta, pályáját húsz évesen vidéki színházakban kezdte, 1908 és 1913 között játszott Szabadkán, Makón illetve Nagyváradon is. A fővárosban 1913-ban a Király Színház tagjaként a Mozikirály című operettben mutatkozott be.

1916 és 1920 között táncoskomikusként lépett fel orfeumok és a fővárosban, polgári körökben igen divatos, műsoros mulatóhelyek színpadán (Kristálypalota, 1916; Fővárosi Orfeum, 1917; Dunaparti Színház, 1919-20). 1921-ben komikus szerepkörben vissszatért a színpadra, ahol az első évadban a Belvárosi Színház tagja volt, majd 1922-ben és 1923-ban a Magyar Színház, illetve egy évad erejéig a Renaissance Színház tagja (1924).

1924-től két évig a Vígszínház tagja volt, majd ismét az Operetthez pártolt (1926-29). 1929-ben ő alakította újjá a társulatot s nyitotta meg a színházat Fővárosi Művész Színház néven. Rövid igazgatósága alatt nagyrészt párizsi vígjátékokat és bohózatokat mutatott be.

Szerződése egészen emigrációjáig, kisebb megszakításokkal ugyan, de végig a Magyar Színházhoz kötötte. Ezekben az években egészen érett alakítások jellemzik pályafutását. Szakadozott beszédével, félszeg mozgásával, eszköztelen játékával nemcsak a komikus alakokat figurákat jelenítette meg nagy sikerrel, de tragikomikus, sőt tragikus szerepekben is hiteles tudott lenni.

A magánéletében is olyan gátlásos és esendő volt, mint a filmszerepeiben. Mai napig tartja magát a legenda, hogy legénykorában egy szabadkai lányért párbajra hívta a szintén udvarlójelölt Kosztolányi Dezsőt. Magánéletében később is zűrös viszonyai voltak. Szerette a feleségét, imádta fiát, de színházigazgatóként megismerkedett egy színésznővel, akivel évekig titkos kapcsolatot ápolt. Ebből a románcból egy lánya is született.

Filmen már 1914-ben is szerepelt, de igazi népszerűséget a 30-as évek magyar hangosfilmjeiben szerzett. Legnagyobb sikere az 1934-ben bemutatott Meseautó volt, másik legismertebb filmes szerepe Schneider Mátyás, a Hyppolit, a lakáj című filmben. A vidám szerepek mellett világviszonylatban is jelentős típust teremtett meg, aki a kelet-európai országokban akkor már egyre fenyegetettebb zsidó kispolgár megtestesítőjeként, mélyen humanista vonásokkal, egy egyetemesebb érvényű, a hatalom által felhasznált, megalázott és megfélemlített típussá vált. 1939-ben a fasizmus elől az USA-ba emigrált.

Az Egyesült Államokban próbált megélni korábbi filmes sikereiből, de alig fizettek neki a szereplésekért. Kevés magával vitt pénze szép lassan elfogyott, legutolsó New York-i lakhelyén már konyha sem volt, feleségével két éven át szörnyű szegénységben éltek. Végül néhány pénzember megsajnálta, és anyagilag támogattak egy kis költségvetésű színházi előadást. De a próba közben a színpadon összeesett és kómába zuhant. Két nappal később a kórházi ágyon szívszélhűdésben meghalt.

[url="http://"http://www.osember.hu/amfel.mp3"] Kép Kabos Gyula hazai földben nyugszik. A legendás színész földi maradványai előtt rótta le tiszteletét a színházi szakma és a közönség. Az Amerikában elhunyt művész koporsóját a Farkasréti temetőben helyezték végső nyugalomra. A ravatalnál Székhelyi József színművész mondta búcsúztatójában: Kabos Gyula teste ugyan már elporladt, de testámentuma, szelleme közöttünk járkál, csámpázik színháziak, filmesek és mozinézők, vagyis valamennyiünk között. A honi kultúrtörténet legnagyobb kisemberének, a humánum és a humor óriásának egész életműve, sőt halála is a kirekesztés, a lenézés, a megalázás elleni vádirat volt.[/url]

Kép

Kabos Gyula & Gózon Gyula:
A pénzemet én máma mind elmulatom

(Kabos Gyula :)
Már régen macerál a bankvezér,
hogy éljek jól a pénzemért -
ezennel megnyugtatom végleg ot:
most forgatom a pengot!
A pénzemet én máma mind elmulatom,
kalapom-pom-pom, kalapom-pom-pom a szemembe borítom,
a Svábhegyet is a fülembe huzatom,
kalapom-pom-pom, kalapom-pom-pom a szemembe borítom!

Minden gubát bankomból én kiveszek, ó,
mától tehát sírjon a bankigazgató,
a pénzemet én máma mind elmulatom,
kalapom-pom-pom, kalapom-pom-pom a szemembe borítom!

(Gózon Gyula :)
Kötök a hajamba kis máslikat,
hogy mostan én, s nem más vigad,
magamnak megveszem a Lánchidat
antique zsebóraláncnak!
A pénzemet én máma mind elmulatom,
kalapom-pom-pom, kalapom-pom-pom a szemembe borítom,
a Svábhegyet is a fülembe huzatom,
kalapom-pom-pom, kalapom-pom-pom a szemembe borítom!

Minden gubát bankomból én kiveszek, ó,
mától tehát sírjon a bankigazgató,
a pénzemet én máma mind elmulatom,
kalapom-pom-pom, kalapom-pom-pom a szemembe borítom![/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

Téma megosztása:


  • (25 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó