HWSW Informatikai Kerekasztal: Alapfogalom : Hi-Fi - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (16 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Alapfogalom : Hi-Fi Értékeld a témát: -----

#131 Felhasználó inaktív   Denevér 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 111
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 10. 11. 17:51

idézet:
Ezt írta LAMExPERT:
Ma már ott tartunk, hogy nem Verdi, már nem is az énekes, hanem a rendező, sőt, a hangmérnök a fontos. Őrült pénzeket adnak ugyanazon művek különböző feldolgozásaiért, holott
egyetlen felvétel is tökéletesen elegendő.
[/quote]

Nekem peldaul a popzene, klasszikus zenekari feldolgozasai tetszenek. Az rendben, hogy a Queen eredetiben az ami, de a Royal Filharmonikusok, vagy a London Rock azert megsem ugyanolyan felvetel, mint amikor valami noname szinfonikus zenekar (netan egy midi file...) produkalja ugyanazt...
Szeretem meghallgatni az adott dallamot ha profin kidolgozott a hangszerelese... Ha ez epp nem szamit, akkor inkabb dudolom, semmint kialkudjak egy torz feldolgozas hallgatasaval.

Ami a hangfeldolgozas 1000 apro vs. 5(*magas, mely,kozep).1 pontsugarzo temat illeti, belatom, hogy technikailag nem kepes eloallitani ugyanazt a hangteret a ket kulonbozo megvalositas. Azoban felotlott bennem a hologram mint olyan, ami ugye egy magyar talalmany, es igazabol egy ter-metszet lezersugarral. A fenykepnel sokkalta jobb ter-kep huseggel. A hangter holografikus lekepezeset meg nem is tartom elvileg kivitelezhetetlennek, de ami a visszaadasat illeti hat kisse maceranak tunik.

Egyaltalan ket pontsugazoval lehet tobb mint ket ponsugarzobol felvett hangot elethuen visszaadni valamilyen keveresi/kesleltetesi eljarassal?

Talan az lehet majd az idealis amde iszonyat draga megoldas, ha egy vonos 4es eseten 1 magas nyomo helyett 4 magasnyomo van egy dobozban, es mind a rogzites soran egyenkent kerul rogiztesre az osszes hangszer, majd a visszaadaskor minden egyes hegedut kulon magasnyomo szolaltat meg... (es ez mondjuk 5 fallal, hogy terben az interferenciak megegyezzenek az eredeti ter interferenciaival)
(V)

#132 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 10. 11. 18:20

idézet:
Kemény rock a Neandervölgyben

Ne hagyja senki megtéveszteni magát: neandervölgyi tudósítónk nem popszámokról ír, hanem egy mélyenszántó eszmefuttatást próbál riportázsnak álcázni. Aki ettől sem riad vissza, kösse fel a kőbaltáját, és hajrá, irány a paleolit!

Boldogult szinténzenész koromban, a beat-korszak hajnalán, mikor minden bokorban egy beat-zenekar burjánzott, a hangerőt mi varjasban mértük. Varjas bácsi a klubgondnok volt, s így munkaköri kötelességből popszakértő. Hogy elértük az egy varjas hangerőt, azt onnan tudtuk meg, hogy Varjas bácsi felrohant a dobogóra, és üvölteni kezdett, hogy halkuljunk le. Tíz varjasnak az számított, ha nem csak ordított velünk, de a konnektorokból is kirángatta a madzagokat. Zenei kérdésekben Varjas bácsi megfellebezhetetlen ítész volt. Rendszeresen beült a próbákra, és ellenőrizte szórakoztatóipari készülődéseinket. "Ezek a csimpánzmajmok - dünnyögte elégedette, ha valami megtetszett neki - tudnának tisztességesen is játszani, ha akarnának..." A fenti mondat a Beatles lassú dalaiig bezárólag volt érvényben. Azon túl (kemény rock irányban) Varjas bácsi bajszán meredezni kezdtek a szőrszálak. "Mint az orángutáng a kőbaltájával. Ez bezzeg tetszik a többi ősembernek." Annyira a gondnoki státusz magasából szórta ránk ítéleteit, hogy még ősembertani ismereteit sem mertük vita tárgyává tenni. Csak néha tűnődöm el azon, milyen szép is volna, ha Varjas bácsit valami ismeretterjesztő célzatú időgép átröppentené a paleolitba. A könnyűzene születésének korszakába...
...A Neandervölgybe. Íme, hát itt vagyunk. A dátum kissé tisztázatlan, mert az időszámítást még vagy húsz-harminc ezer évvel később fogják feltalálni. Néhány füstölgő vulkán, egy-két távolban legelésző szaurusz teszi kellemesség a neandervölgyi érkezési csarnok hangulatát. Egyszemélyes fogadóbizottságunk Ól-Szál, a Savrad nemzetség ifjú tagja, a Kong és reccsen című kőtáblák szrekesztője. Körszakállt és finoman cizellált bunkót hord, ez utóbbival szerzi be mindennapi pecsenyének valóját. (Uááá! Wap-Dab-Lumá-De-Wap-Pab-Bum! Tuttifrutt! A szerkesztő megjegyzése.) Varjas bácsit külön üdvözli, régóta keres már egy biztos ítéletű könnyűzenei szakértőt. Ne vesztegessük feleslegesen az időt - sok a dolgunk. Itt, születése pillanatában akarunk megismerkedni a könnyűzenével, majdani hatásának mechanizmusával, terjedelmi korlátaival, "alkatrészeinek" működésével. Talán még egy mércét is találunk, amivel majdan, ezredévek múltán, különbséget tehetünk a szórakoztató műfajban is az értékek és a talmiságok, a dögös és a híg zenék között... Mindannyiunk előtt ott lépdel Varjas bácsi - s az ő magabiztossága csak fokozza a bennünk mindig megbúvó bizonytalanságot: művészet-e a szórakoztató zene egyáltalán? És ha igen; vannak-e biztos ismérvei? Elballagunk a Neandervölgy szélére. Lefekszünk a fűbe, hegyezzük a fülünket. Először is, sorban meg akarjuk hallgatni, milyen hanghatások érhetik az ősembert. Nyilvánvaló ugyanis, hogy nemlétező dolgokat nem fog kitalálni - nem is tud -; ha zenélni kezd, másolni igyekszik majd a körülötte lévő akusztikus világot. Gyorsan rájövünk, hogy háromféle hangcsoport az, ami egész életén keresztül végigkísér egy becsületes ősembert. Az első a természeti eredetű hangok csoportja. A szél fújása, az állatok hangja, a madarak csicsergése, a föld morgása - ez közvetlen hangkörnyezetünk. Az ősember megtanulja, hogy különféleképpen kell reagálnia ezekre a hangokra. A halk és magas hangok - csendes szélsusogást, madárcsicsergés - általában a biztonságot jelentik: most szabad elernyedni, pihenni... A mély hangok viszont általában ijesztőek: egy mammutcsorda közeledésének tompa puffogása, egy földrengés vagy vulkánkitörés moraja félelmet, harci készültséget ébreszt. Még riasztóbbak az éles és magas, erős hangok: ezek többnyire az állatok, madarak vészjelei, és az ősember számára is veszélyt jeleznek.
A hangok második csoportja meglehetősen érthetetlen... Ezek elektromos eredetűek: villámláskor hallhatók. A villámlás hangja mindig más és más: csattan, dörög, tompán morog. Minél közelebb a zivatar, annál élesebb, annál riasztóbb - a mély, távoli hangok inkább csak fenyegetőek, ez a megfoghatatlanság, no meg az, hogy a mennydörgés többnyire tüzet hoz magával, csupán egyet jelenthet: azt, hogy a Magas Istenségek ezen a nyelven beszélgetnek. Egymással is, vele is.
A harmadik hangcsoport az emberek hangja. Még nem tudhatja, hogy egyszer ezt Vox Humana-nak nevezik és minden zeneművészet csúcsának tartják. Ezzel a hanggal kifejezhetők az érzelmek, az öröm, a szomorúság, a fájdalom. Még az állatok hangját is utánozni lehet vele. Ez a hang minden más hangnál hajlékonyabb, és az ember maga
irányíthatja. A három nagy hangcsoport úgy veszi körül az ember, mint a víz az úszót. Ha nem akar elmerülni benne, meg kell tanulnia tájékozódni a hullámok között, fenntartani magát minden helyzetben. Ehhez persze sokat kell gyakorolnia. A törzs tagjai időnként furcsa szerszámokat készítenek. Ezek a szerszámok nem vadászatra valók: hangokat csiholnak ki belőlük, olyan hangokat, amelyek valamelyik természeti hangjelenségre emlékeztetnek. Este a tűz körül "lejátszhatják" velük a másnapi vadászatot vagy háborút.
Ez nagyon fontos. A vadászat, a háború együttes felidézése, eléneklése és eltáncolása már a másnapi cselekvés része. A hangsúly itt a közösségen van: a közös ritmus, a közös mozdulatok olyan élményt jelentenek, amely harmincezer év alatt sem veszített erejéből. A ceremóniában résztvevőknek a pulzusa egyazon sebességgel ver, egy közös, irányító, rendező erő tartja hatalmában őket. Ez az erő: a zene. A Varázsló adja meg az ütemet. Kezében nagy, lapos dobozt tart. A sámándobot. Ez puhán kifeszített bőrből készül - a Varázsló úgy üti, hogy megfeszíti, és magas, pergő, ugatott ritmusokat ver rajta, egyre gyorsabban, gyorsabban, majd elengedi a bőrt, s mély, tompa puffanásokkal szólal meg rajta az istenségek hangja. A törzs tagjai kisebb-nagyobb, üreges fa- és kődarabokat ütögetnek egymáshoz, mindig a Varázsló üteméhez igazodva. A hangokat sokszorosan visszaverik a sziklák - ez aztán a hard rock... Van ott még egy másféle zeneszerszám is: egy ágra feszített bél, amit egy másik ágacskával dörzsölnek. Ezt már a ceremónia vége felé használják - a lakoma utáni békét idézik fel vele.
A Varázsló ütemes, harci és hívó kiáltásokkal űzi mágiáját. Furcsán kiáltozik. Egyes hangokat hosszan kitart, hangja fölfele és lefele ingadozik. Énekel. A kitartott hangokat a horda vele együtt üvölti. Varjas bácsi elégedetten néz ránk: ezt ti is így csináljátok. Mit válaszolhatnánk, hiszen igaza van. A legtöbb művészet innen, a tábortűzi közös szertartásból eredezteti magát. A régi beatkoncertek sajátos hangulata ebből, a közös mozgásélményből ered. Mozgásélmény, amit gyakran nem a valódi mozgás - a tánc - hanem a mozgást imitáló zene hívott elő. S a leglényegesebb benne, hogy az egész élmény közös. Ilyen, csoportos áldozás minden rock-koncert (még mai, elsatnyult és elüzletiesedett formájában is), és szoros rokonságot tart a Varázsló és a törzs által előadott és megélt paleolit-operával ... Igaza volt, Varjas bácsi, valóban így csináljuk. Így és ugyanezért. A régen elfelejtett közös ceremóniáért.
No és a zene, maga a zene? Változott-e a kőkorszak óta? Funkciójában semmiképpen. Hatásmechanizmusában sem. Gondoljuk végig, mi is történik, miközben a Varázsló a dobját üti. (Tekintve, hogy a vaskorszak még nincsen feltalálva, stílusát nemigen nevezhetnénk heavy metal rock-nak.)
"Kezdetben vala a ritmus" - és íme, itt vagyunk, a ritmus kezdeteinél. A ritmus - időbeliség. A művészet önmagában feltételezi a formát, így időbelisége sem lehet szervezetlen, amorf. Nézzük, hogyan szerveződik ez a forma. Legalább három ritmus elemre van szükség egy olyan elemi formáció létrejöttéhez, amely még ritmus-jellegű. Egy ütés önmagában annyi, mint az egyenesen a pont: "előttre" és "utánra" osztja fel az időt. Két egymást követő ütés meghatározza a mértéket: mintegy távközöket jelöl ki az időben, amely távközök rendszeresen ismétlődhetnek. Az idő szakaszok sorozatává válik - ez az ütem. A tulajdonképpeni ritmus csak a harmadik ütés megjelenésével jön létre. Ez az ütés elfoglal valamiféle pozíciót az ütem által egységekre bontott időben, s így helyével fejez ki valamit. Hogy világosabb legyen a dolog, megkérjük a Varázslót, játssza le nekünk legkedvesebb ritmuselemét. Ő átszellemült arccal egy szinkópát üt sámándobján.
Itt az első ütés csak a talppont; a második ütéssel válik értelmessé: ütemmé. A mi lejegyzésünk szerint most nyolcadokban múlik az idő. A harmadik nyolcad helyén szünetet, ütéshiányt találunk. (Az ütés nemléte is ritmuselem!) A negyedik nyolcadra ismét ütés következik. Ez értelmezi az előbbi ütéshiányt és visszaállítja az
ütemet. A szinkópa "lefolyása" tehát: indulás - meghatározás - lassulási feszültség (hiány) - feloldás. A törzs szemmel láthatólag vidáman fogadja az új játékot. Nyomban elkezdik tapsolni kedvenc buzdító ritmusukat, a "let's go!" ritmust.
Ez talán a legbuzdítóbb ritmus, amit az emberek valaha is kitaláltak. Az első két negyed meghatározza az ütemet. A következő nyolcadok pontosan kétszeres sűrűsödést hoznak. A negyedik negyed helyén ismét "szabályos" negyedet találunk, amely feloldja az előbbi sűrűsödési feszültséget, visszaállítja a rendet és mintegy lezárja ez első periódust. Ezt most már négy nyolcad sűrűsödő feszültsége követi - olyan erős, hogy szinte már az alapütemet is képesek vagyunk nyolcadokban mérni. A csattanó a legérdekesebb. A hangsúlyos sűrűségre egy hiány válaszol, mégpedig igen fontos helyen: a második periódus felezési pontján. A hiány most nagyobb súlyt hordoz, mintha ott ütés állna. Ezt a hiányt egy nyolcadnyi távolságban követi egy ütés, ami az előbbi szünettel együtt is fenntartja a kétszeres ütem érzetét. Végül egy negyednyi ütés zárja le a ritmusképletet: azzal tudja befejezni mindkét periódust, hogy visszatér vele a negyedes ütem.
A ritmus lefolyása tehát: indulás - meghatározás - sűrűsödés - periódus lezárás, aztán pedig: a sűrűsödés meghatározóvá válik - hangsúlyos hiány - sűrűsödés - lezárás, csattanószerűen. Mindebben jól megfigyelhető a ritmus dialektikája. A hallgatóság szinte a testében érzi az idő múlását; a ritkulások és sűrűsödések olyan élményt keltenek benne, mintha mozgást élt volna át.
A ceremóniában rengeteg ritmushangszer vesz részt: dobok, csörgő-börgő szerszámok. Ám nem csupán ezek hordozzák a ritmust. Minden hang önmagában is zenei esemény - tehát a ritmusnak is hordozója. Az ének, a dallam ritmus-funkciót is betölt. De nemcsak azt. Minden hang: zenei esemény és minden zenei esemény: hang. Méghozzá egyetlen hang. Igaz, ha csupán egy húr pattan, akkor is felhangok sorozata képződik az alaphangokon kívül (feltéve, hogy a Varázslónak nincsen Moog-szintetizátora) - de ha egy egész zenekar szólal meg, akkor is egyetlen, sajátságos hangjelenség képződik. A gyakorlott fül képes kihallani az összhangzásból az összetevőket, ám az egész, együttvéve - ezt később esetleg akkordnak is nevezhetjük - mégis egyetlen, önálló valami. Két szóló hang együtthangzása tehát nem annak a kettőnek az összege, hanem minőségileg új hangjelenség.
A hangok egymástól való távolságát, ha egymás után szólalnak meg, lépésnek is nevezhetjük. Egy lépés: két egymás után felcsendülő hang. Ha úgy képzeljük el, hogy a ritmus egy vízszintes vonalon (az idő egyenesén) hoz létre sűrűsödéseket és ritkulásokat, a dallam már függőleges irányban is elmozdítja a történést. Fölfelé és lefelé
történhetnek lépések, illetve sűrűsödések és ritkulások. Az, hogy milyen hangok szólalnak meg, hangsornak is nevezhető. (Valamilyen félreértés folytán az elmúlt háromszáz évben túlságosan hozzászoktunk a nyolcfokú, dúr és moll harmonizálású hangsorokhoz. Az elmúlt harmincezer évben azonban számos más hangsor létezett, számos
harmonizálási szisztémával: az ainók háromfokú rendszerétől az indiai tizenkétfokúságig. Olyan rendszer is létezik, amely nem írható le szokásos öt vonalas kottarendszerünkben.)
Zenei koordináta-rendszerünkben a következő dimenzió: a zene dinamikája. Tekintve, hogy a fájdalomszint és a hallhatósági küszöb között kilenc-tíz nagyságrend a távolság, ez a legtágabb, a legtöbb viszonyításra alkalmat adó dimenzió. A zenei történések dinamikai távolsága, közeledése és eltávolodása plasztikussá teszi mozgásélményünket.
A ceremóniában részt vevő kedves ősemberek valóban átélhették a zene segítségével a másnapi vadászatot. A zenét előállítók és a hallgatók szinte együtt mozogtak az eseménnyel (éppúgy, mint az elmerült szurkoló a meccsnézéssel), és valóban megtörténtnek érezhették az elzenélt eseményeket. Ezt ki is mozogták magukból: eltáncolták a zenét.
- Jól van, na, fiú - mondja barátságosan Varjas bácsi -, de csak nem akarod azt mondani nekem, hogy a ti őrjöngésetek, meg a je-je-je, az ugyanaz a zene, mint amit a rádióban vezényel az a Ferencsik. A Bétóven is hangos, de mégsem olyan idétlen dolog, mint a ti Bitlisz együttesetektől a Tvisztelj, csávó. Én meg csak a szépet szeretem. A ti zenétek mégiscsak ezekéhez a majmokéhoz hasonlít... (Hát persze! De ide tartozik a Szeressük egymást, gyerekek is!) A zenét újra és újra föl lehet idézni. (A mozgásélménnyel együtt.) Vagy úgy; hogy közmegegyezéses jelekkel leírják a lényeges információkat és újra előadják, vagy úgy, hogy technikai eszközökkel
konzerválnak egy előadást. Van egy harmadik mód is - a legősibb -: a hallgató megjegyzi a zene egyes elemeit, ezt magában eldúdolja, vagy fütyüli, s közben az egész hangzást hallani véli. Ha eldúdoljuk a Kilencedik zárókórusát, valószínűleg nem saját hangunkra figyelünk, hanem belülről az egész hatalmas zenei apparátust halljuk. A komoly zene, az egyházi zene elsősorban előadásra készült - az volt a célja, hogy esztétikai élményben részesítse mindenkort hallgatóit. A slágerek létrehozásának szándéka más: "könnyen alkalmazható" zenék ezek, egy-egy zenei fordulattal... az emberek szeretnék majd újra és újra meghallgatni. esetleg megtanulni. (Minden klasszikus pesti sláger-szerzőnek az volt az álma, hogy a suszterinasok fütyüljék a dalát az Üllői úton. A modernebbek már megelégszenek fütyülés helyett a hanglemezeladási statisztikával, suszterinas helyett a Kisstadion két-estényi közönségével.) Az őssláger pedig itt keresendő, a Neandervölgyben. Az itteni, esti ceremóniák egy-egy dallama, fordulata másnap is eszébe juthat egy ősleánynak, őslegénynek. Esetleg eldúdolják. Esetleg kis dalocskák is kerekednek a dallamokból. És lassan-lassan, alig néhány évezred alatt kiformálódik belőlük valami, ami egyszerű, "használatra szánt" kisformájú műfaj: a népdal - a könnyűzene őse.
A népdal mindaddig elegendő is volt, amíg nem jöttek létre az emberi társadalmakban olyan rétegek, amelyek önálló szubkultúrával rendelkeztek. Azok már elutasították a népdalt, mint hozzájuk nem valót, és kezdték kiformálni saját "könnyű műfajaikat". Egy trubadúr nem alacsonyodhat odáig, hogy jólismert népdalokat zengjen szíve hölgyének. És a Buddenbrook-ház leánygyermeke sem énekelgetheti szabad idejében a lübecki csapszékekben honos dalokat.
A népzene dalkincse letisztult, szép - de általában mennyiségileg kevés. Az alkalmazott zenének pedig az a sorsa, hogy egy idő után megtanulják, megunják és elfelejtik. A könnyűzene mindenkori szerzőgárdája gondoskodik arról, hogy új és új dalocskák szülessenek, amelyeket gyorsan el lehet felejteni. A népdal és a könnyűzene végülis kettéválik - de nem szűnik meg a rokonságuk. Csupán megindul a népdal-utánzatok és -variációk sorozatgyártása. Mai korunkban, a tömegkommunikáció általánossá válásával, már keveredhetnek is a népek dalai, vagy dalstílusai.
Így történhetett meg, hogy a hatvanas évek elején százmilliókat kapott el egy hullám: a beat. Miből eredt? Elsősorban a fekete blues és a rockká keményített fehér country keveredéséből. De felfedezhetők benne az angol többszólamú éneklés hagyományai, a későromantika harmóniavilága és - később - a közép- és dél-amerikai zene elemei is. A döntő azonban nem ez volt. A lényeg: lehetővé vált az elektromos hangerősítés és az elektronikus hangkeltés. Először a zenetörténelemben akkora hangerőt lehetett kelteni; hogy minden hallgatónak - a fájdalomküszöbéig hatót. Varjas bácsi már érezte ezt... hogy ha elég nagy a hangerő, akkor a világ minden jelensége a zene függönye mögé kerül, a hallgatót szinte teljesen beborítja a muzsika. Nem lehet másra figyelni, csak a zenére; a hallgatóság szinte nem is képes másra, mint hogy teljesen átélje a zenei mozgást. Nagyon sok embernél még a szívműködés és a lélegzés is teljesen a zene-diktálta ütemre áll rá. Furcsa, látszólag ellentmondásos dolog ez: a zene mindenkit bezár önmagába - ugyanakkor a csoportos zenehallgatás, a koncert hozza meg a valódi beatzenei élményt. A zene itt irányító szerepet játszik. A külső világ jelenségei közül mindazokat, amelyek a zene ellen hatnak, a hangerő általában kikapcsolja; azokat, amelyek gátlásainkat feloldják, érvényre juttatja. Az előadók általában viselkedési módokat szuggerálnak, s az egyén akkor tudja legjobban elengedni magát, ha kritika nélkül aláveti magát ennek a diktátumnak. Hatalmas ez a közösségi élmény... utoljára itt, a Neandervölgyben láthattunk ilyet. A zene, mint vezérlő erő, szép lassan megszervezi a résztvevők eksztázisát. A zene monoton, a ritmusképletek állandóan ismétlődnek, a hallgatók egyre inkább tűzbe jönnek és közösen, közösségi élményként élik át az eksztázist. A világtörténelem harmincezer év alatt bebizonyította, hogy a csoportos eksztázisnál nincsen nagyobb szervező erő.
Fokozzák a hatást az elektronikus hangszerek- Amit a régi akusztikus hangszerek megközelíteni sem tudtak: a szintetizátorok szinte tökéletesen utánozzák a természetet. Nem elérhetetlen többé a természet elektromos hangjelenségeinek titokzatos, félelmetes világa sem: a villámlás, a mennydörgés minden változata előidézhető.
Titokzatos, visszhangos, furcsán vibráló effektusok jelenhetnek meg a zenében, amelyek még a dallamot is feloldják, sikolyt, zuhanást, szélsüvítést, sziklarobajt utánoznak - új, érdekes világ dübörög elő a hangfalakból. S mindezt azért az élményért, kedves Varjas bácsi, amit itt ezek a doboló, táncoló, kiáltó ősemberek élnek át.
Hogy melyik zene jó, melyik a rossz? Nincsen rá abszolút mérce - de vannak "kapaszkodók". Ilyen kapaszkodó az eredetiség igénye: a jó könnyűzene legyen eredeti... Csakhogy a modern popzene - harmónia világában, zenei felépítésében - nemigen haladja meg a XIX. század világát. Nem is nagyon léphet tovább, különben elveszti rajongóit. Ha viszont megmarad ennél, közhelyes lesz, s még az átlagos "suszterinasok" is unni fogják, már megszólalása pillanatában. Slágerszerzők örök dilemmája ez: eredetiség - vagy elkoptatottság? Anélkül, hogy biztos receptet adhatnánk. egyvalamit pontosan kell látnunk. Az pedig az, hogy a könnyűzenében nem a szöveg vagy a zene számít - hanem a hangzás. (Tehát az adott szöveg, adott zenei fordulattal, adott hangszereléssel vagy - elektronikus zenéről esvén szó - keveréssel) Ha a hangzás eredeti, új, s könnyen felfogható, akkor a dal - bizonyos rétegek körében - népszerű lesz. A mai könnyűzenének alfája és omegája az újszerű hangzás.
Búcsúzzunk el most kőkori barátainktól - vagy inkább ne is búcsúzzunk el tőlük, inkább hívjuk meg magunkhoz őket: Ól-Szál szerkesztőt, törzsi Varázslóját (és természetesen Varjas bácsit). Üljünk le velük egy átlagos, szokvány-hifivel berendezett szobába. Tegyünk fel néhány lemezt, és hallgattassuk meg velük. Az első pillanatokban biztosan rémület tör ki rajtuk a beszélő, zenélő, éneklő ládák hallatán, de idővel megszokják ezeket a szerkezeteket és lassan már unni is kezdik majd a sok-sok egyforma, méla unalommal ismétlődő zenei megoldást. Reméljük, meghallják azért a különbségeket is. Itt van a Pink Floyd: A Fal, A Hold sötét oldala a könnyűzene legjobbjai közé tartozik - ezzel szemben az Állatok, a Bárcsak itt lennél vagy az Umma-gamma szinte csak zajháttérnek használható. Az Emerson-trió Muszorgszkij-feldolgozása (az Egy kiállítás képei). a Bartók-adaptációt is tartalmazó Barbarians vagy a Tarkus című lemeze igazi zenei csemegéket kínál - a Szerelempart, vagy a trió nevét viselő fekete album nem több öncélú szintetizátor-visíttatásnál, zongora-püfölésnél. Végigkövethető ez a kettősség a szintetizátorok újkori bajnokainál is: Walter Carlos, Isao Tomita, a Kraftwerk, a Tangerine Dream, Jon és Vangelis, Mike Oldfield lemezein. A sűrű, élményekkel teli zenei pillanatokat körülveszik az öncélú vakogások, nyivások, berregések és fütyülések, sistergések és szörcsögések. Amiből csak az a tanulság, hogy hiába a pillanatnyi "sound", a hangzás bűvölete -- zene nélkül nincs könnyűzene sem.
- No de mégis! - méltatlankodhat Varjas bácsi - hát művészet ez egyáltalán?
- Nem tudom - tűnődhet el a Varázsló -, hogy érdemes volt-e nekünk feltalálnunk a zenét, és ezen belül a könnyűzenét?
- Egyáltalán - kérdezheti a Szerkesztő, olvasóival együtt - érdemes-e a könnyűzenében is némi művészi invenciót keresnünk?
A válasz: hazai popzenénk néhány ritkaszép pillanata. Koncz Zsuzsa néhány dala, Bródy néhány zenébe foglalt dalszövege, Cseh Tamás iróniája. A válasz: a világ kultúrájának adott új értékek olyan sorozata, amely Bob Dylantől és a Beatlestől a Hair (régi!) előadásain keresztül egészen a Pink Floyd összefoglaló koncertjéig. A Falig ível.
A könnyűzene: iparművészet. Alapvető funkciója nem több, mint hogy díszítse, szebbé, kényelmesebbé, kellemesebbé tegye világunkat. De néha, egy-egy ritka pillanatban önálló, szuverén művészi értékek is keletkeznek belőle, s ezeknek a világ kulturális kincseskamrájában a helyük.[/quote]

Sós Péter János
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#133 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 10. 15. 22:40

idézet:
Audioland

Ezt a trópusi országot, amely valahol az Északi és a Déli Sark között terül el, éppen két egyenlő részre osztja az Ekvalizátor. Kiterjedése Kelet és Nyugat irányában már nem teljesen egyenlő mértékű, de a határokat nem lehet pontosan megvonni, mert az audiolandiak semmiben sem ismernek határt. Így tehát nem tudjuk, mekkora is ez az ország. Bizonyos geográfiai meggondolások alapján valószínűsíthető, hogy kerülete semmiképpen sem haladja meg a 40 ezer kilométert.
Sőt, a legújabb űrfotókat tanulmányozva egyesek arra a következtetésre jutottak, hogy Audioland tulajdonképpen egy korong alakú síkság, mint ezt oly jól szemlélteti Prof. Andreas Felvideeki illusztro-spekulatív módszerrel készített ábrája. A korong egyenletesen forog, az óramutató járásával megegyező irányban, 33 1/3 fordulatot téve minden percben. E forgás mechanizmusáról még vitatkoznak ugyan a teoretikusok (a régebbi Dörzskerék-elvet, illetve a Transzmissziós tant újabban kiszorítani látszik a Direkthajtás-elmélet), abban viszont megegyeznek, hogy a forgómozgást valamiféle belső motorikus erőre kell visszavezetni - ami egyben a Föld forgására is magyarázatot adna. Ez a modern elmélet igazán jól összhangba hozható azzal a hagyományos felfogással, miszerint az egész Földgolyó tulajdonképpen Audioland körül forog.
Az éghajlat trópusi. A talaj száraz, erősen barázdált. A levegő elektromossággal telített, rendkívül gyakori a villámlás, kivéve amikor a Lenco-patak kicsap medréből és elárasztja a környéket. Az ár elvonulásával bőséges, termékenyítő iszap marad vissza. Audiolandot szinte kizárólag férfiak lakják, nők itt nemigen bírják ki - rejtély, hogy akkor a lakosság hogyan szaporodhat ilyen őrületes ütemben. Ősidők óta rendelet tiltotta, hogy serdületlen ifjak lépjenek az ország területére, de ezt ma már nem veszik szigorúan, sőt, nemrég törvénybe iktatták, hogy felmentés adható, ha az ifjú ember atyja jelentős anyagi áldozatot mutat be a keramovilli templom papjai előtt. Ez nem helyettesíti ugyan a férfivá avatást, de azért ez is elég pogány szertartás. Az államvallás egyébként, az akusztiko-fetisizmus részben az Ó-, részben az Új-, részint pedig a Legújabb Testamentumon alapszik, attól függően, mikor melyik van divatban. Külföldieknek elég annyit megjegyezniük belőle, hogy vitatkozni nem ajánlatos, mert máshitűekkel szemben az audiolandiak sohasem tanúsítottak túlzott vallási türelmet. Az ország védszentje a jámborsága folytán mártíromságot szenvedett Szentül Asziszi. Az államforma is egyedülálló: demokratikus anarchia, sok-sok miniszterelnökkel. (Kormányfők beiktatása minden kedden és pénteken 8-tól 4-ig, jelentkezés személyesen, levélben vagy telefonon.) A közigazgatás egyetlen eszköze a kiterjedt hifi-sajtó. Mindazoktól, akik egy-egy sajtóhiba következtében öngyilkosságot követtek el, a másnapi számban ünnepélyesen elnézést kérnek. A szakfolyóiratok, magazinok hiánytalanul megtalálhatók a Nemzeti Könyvtárban, amelynek lépcsőfeljárójánál Hif-fy, a költő szobra áll: felemelt kézzel a hobbijára esküszik. Legalábbis ezt mondják a látogatóknak - de a bennszülöttek tudják: a költő ebben a pózban éppen azt fogadta meg, hogy soha többé nem ad hitelt a nyomtatott betűnek.
Az audiolandiak gyakran kényszerülnek nagyobb kiadásokra, tehát pénzkereső elfoglaltság után kell nézniük. Népszerű a gyűjtögető életmód, sokan márkanevekre vadásznak, mások szívesen halásznak a zavarosban. Szerte az országban virágzik a cserekereskedelem. Hogy az iparról és a mezőgazdaságról is szóljunk: itt főleg elméleteket gyártanak - s ennek folytán szelet vetnek és vihart aratnak.
Ami a közlekedést illeti, gyakran látni az audiolandiakat, amint egy- és kétkerekű szerkezetekkel közlekednek. Van, akinek hat-nyolc is van a birtokában, másoknak nem jut ennyi, de az biztos, hogy ebben az országban mindenkinek többje van egy kerékkel.
A hivatalos nemzeti sport a szeánsz, vagyis a szellemidézés, ez nagyon népszerű. Úgy játsszák, hogy mindenféle használati tárgyakat cipelnek a szobába, majd körülülik az asztalt, és utána mindenki arról győzködi a többieket, hogy ő látja a legtöbb szellemet. Ja igaz, közben a zene is szól.
Az audiolandiak nagyon szeretik az élő természetet is. Kedvenc viráguk a magnó-lia, kedvenc állatuk pedig Nessy, a Loudness-i szörny, akit úgy ábrázoltunk volna, hogy éppen benn ül egy Brüel & Kjaer-féle ketrecben, de akkor a kép nem lett volna realisztikus, mert ez az állatfaj általában szabadon garázdálkodik.[/quote]
Darvas László
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#134 Felhasználó inaktív   Sipi 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.072
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 10. 16. 13:50

Én is jó dolognak tartom egy-egy sikeresebb pop-rock előadó dalainak szimfonikus feldolgozását (láttam már Queen és Beatles feldolgozást, és megvan az ABBA feldolgozása).
Nem értem, minek kell(ene) a filmhangon kívül a zenére is kiterjeszteni a térbeli, sokcsatornás hangzást. Hangversenyen sem ülök be a zenészek közé, a teremhangokért pedig kár ez a nagy felhajtás. Persze lehet, hogy a könnyűzene számára jó lesz...

#135 Felhasználó inaktív   S W 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 726
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 10. 16. 14:11

idézet:
Ezt írta Sipi:
Nem értem, minek kell(ene) a filmhangon kívül a zenére is kiterjeszteni a térbeli, sokcsatornás hangzást. Hangversenyen sem ülök be a zenészek közé, a teremhangokért pedig kár ez a nagy felhajtás. Persze lehet, hogy a könnyűzene számára jó lesz...[/quote]

Hát pl. egy Bach orgonamű ami nem az orrod előtt szól hanem a templomban állsz, Csajkovszkij 1812 - je ahol a csatatéren dörögnek az ágyúk, Grofés Grand Canyon Suite: - a Felhőszakadás - ahol a vihar kellős közepében érezheted magad - hogy csak a legkommerszebbeket emlitsem, de nagyon élvezetes volt Mike Oldfield Tubular Bells - a londoni koncertje DVD - n.

:D
SW

#136 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 10. 16. 14:14

idézet:
Ezt írta SW:
Hát pl. egy Bach orgonamű ami nem az orrod előtt szól hanem a templomban állsz, Csajkovszkij 1812 - je ahol a csatatéren dörögnek az ágyúk, Grofés Grand Canyon Suite: - a Felhőszakadás - ahol a vihar kellős közepében érezheted magad - hogy csak a legkommerszebbeket emlitsem,.............[/quote]

Mindezeket - csodálatos térben - kettő, még csak nem is soku-sok utas hagfallal, gyönyörűen elő lehet adni.
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#137 Felhasználó inaktív   Sipi 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.072
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 10. 16. 15:35

Néhány felvételért nem érdemes megvenni a drága sokcsatornás rendszert. Arról nem is beszélve, hogy egy 5x6 méteres kis szobában hogyan helyezed el a sok hangfalat. És egy nagy igazság: aki sztereóan nem tud jó felvételt csinálni, az nem fog tudni 5.1-ben sem. Egy jó sztereó rendszer is lehet olyan jó, mint egy sokcsatornás (például LP-ről :-) Nekem ez a véleményem.

#138 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 10. 17. 19:40

idézet:
Monitor a monitoron

Csatahajónak kicsi. Folyami cirkálónak, azaz monitornak már csaknem megjárja, a hangsugárzók között pedig mindenképpen hatalmasnak számít az angol Tannoy cég Classic Monitor elnevezésű a maga bruttó 300 regisztertonn... literjével, 230 literes nettó térfogatával. Dehát a studióberendezések többnyire ilyenek - habár léteznek aprócska monitorok is..........

Tannoy Classic Monitor

A Magyar Hanglemezgyártó Vállalat hangmérnökei a közelmúltban szubjektív meghallgatás-sorozatot szerveztek, hogy több, ismert hangsugárzó-rendszer közül kiválaszthassák a számukra legalkalmasabb stúdiómonitort - ez teszi időszerűvé a mi teszt-riportunkat. A Tannoy Classic Monitor immár jelen van a Hanglemezgyár lehallgatószobáiban, és mostantól fogva jelen lesz a lemezgyári felvételek hangképében is. A stúdiómonitor ugyanis a hangfelvételek menetközbeni ellenőrzésére szolgál: így kontrollálja a hangmérnök, hogy vajon helyükön vannak-e az egyes szólamok ("keverés"), kiegyenlített-e a frekvenciamérleg, nem kell-e változtatni a hangszíneken ("szűrés"). Az ily módon létrehozott hangkép sohasem önmagában optimális, hanem mindig csak a felvétel közben használt lehallgatóberendezéssel együttvéve. Ebből nem kevesebb következik, mint az, hogy ha a monitornak hibái is vannak, (s melyik hangsugárzónak ne volnának!), akkor e hibáknak mi az inverzét, azaz pont a fordítottját fogjuk hallani a hanglemezekről.
Hogy ez mindenki előtt világos legyen, vegyünk egy példát: egy olyan hangsugárzót, amely valamilyen oknál fogva a kelleténél gyöngébben sugározza a fafúvósok hangját. Mondjuk, lyuk van a frekvenciagörbéjén. Nyilvánvaló, hogy a hangmérnök erről a hangsugárzóról folyvást keveselni fogja a fuvolát (és persze még mindazt, ami ebben a kritikus frekvenciatartományban dominál), tehát az egész hangszercsoportot viszonylag nagyobb intenzitással keveri a
zenekar hangtömegéhez, vagy pedig hangszínszabályozással igyekszik pótolni a hiányzó terceket, esetleg teljes oktávot. Az eredmény: ha másféle hangsugárzón hallgatjuk a műsort, sokallni fogjuk a fuvolaszólamot.
Sajnos, ez a veszély mindenképpen fennáll, bármilyen monitornál maradjunk is, mert minden hangsugárzó tökéletlen (hogy a fejhallgatókról ne is beszéljünk). Csak az segít, ha a hangmester tökéletesen kiismeri a munkaeszközét, ha "kalkulálni tud" annak hibáival... netán még azt is el tudja viselni, hogy a kész hangfelvétel a stúdióban nem szól ugyan tökéletesen, de "valójában" így lesz majd igazán jó. (Vagy ennyit azért ne várjunk el a hangmérnököktől?) Mindenesetre úgy gondoltuk, hogy hifisták és stúdióemberek számára egyaránt tanulságos lehet, ha a mi módszereinkkel is megpróbáljuk meghatározni, vagy legalábbis jobban kiismerni a Tannoyok hangképét.

Monitorok ha találkoznak

Etalon gyanánt természetesen most is a Spendor BC1-es hangdobozokat használjuk. De ha úgy tetszik, mi most tulajdonképpen a Tannoyokkal minősítjük a saját referencia-hangsugárzónkat, újra megvizsgálva a Spendorok hangkarakterét, újra felmérve erényeiket-hibáikat. Hiszen, akárcsak a hangmérnököknek a stúdiómonitor, nekünk is munkaeszközünk a Spendor BC1. Tökéletesen ismernünk kell - elvégre mi a mi monitorunkkal mérjük a közhasználatra
szánt hangdobozokat.
Nem tévedésből vagy játékosságból neveztük monitornak a BC1-et is. Ezt a 45 literes hangsugárzót éppúgy stúdióhasználatra szánták, mint a Tannoyt, csak éppen nem túl nagy légterű lehallgatóhelyiségekbe (ez ki is derül a Spendorok specifikációjából). Lakószobában természetesen jól érzi magát a BC1, így válhatott belőle kedvelt "szobahangszóró".
Mármost, ami a Tannoyokat illeti, ezeket elsősorban stúdiók használják, de: egyrészt maga a gyár hifistáknak is ajánlja a hangdobozait - másrészt pedig egyáltalán semmi sem indokolja, hogy a 300 literes vagy nagyobb hangdobozok ugyan miért ne szólhatnának jól a lakószobában is. Például a híres-nevezetes Klipschornt elsősorban hifistáknak szentelték, holott ez a sarokdoboz pontosan fél köbméteres! Tekintélyes méretűek a Legfelsőbb Hifi világában divatbajött szub-basszushangsugárzók is, pedig ezeket aztán tényleg csak lakásban használják (a válóper után). Mellesleg, láttunk már olyasmit is, hogy két nagy Altec szólt egy 7 négyzetméteres zeneszobában - no de hagyjuk az abszurditásokat. Elég annyi, hogy nagyon is helyénvaló dolog lakószobában is összehasonlítani a különböző méretű hangdobozok hangját. (Az árdifferencia mellesleg nem olyan nagy, mint hinnénk: a hatalmas Classic Monitor mindössze másfélszer drágább a kis Spendornál!)
Voltaképpen ugyanazt tesszük, mint két évvel ezelőtt, amikor a Magyar Rádió által választott monitorral, helyesebben annak egy változatával, a JBL 4333A jelű hangsugárzóval mértük össze etalonunkat. (HFM 3. szám, "Referenciák".) Van azonban egy nagy különbség. Amikor a Rádió a JBL mellett döntött, szinte semmiféle
támpontja nem volt a híres amerikai hangszórógyár propagandáján kívül.
A hanglemezgyáriak sokkal lelkiismeretesebben jártak el: mint már említettük, szubjektív meghallgatásokon határozták meg, melyik márkánál maradjanak. A következő cégektől kértek be mintákat: Tannoy, JBL, Klein+Hummel, Spendor - és egyben ez lett a helyezések sorrendje is...
Nem hisszük, hogy a Spendor gyengébb szereplése miatt presztízsveszteség érte volna a Hifi Magazint. Hiszen nekünk nem valamiféle "tökéletes" hangsugárzóra van szükségünk, hanem egy jóminőségű, középkategóriájú dobozpárra. De azért nehéz tagadni, hogy az ember hiú, szívesen védelmezi a saját ötleteit, a saját ideológiáját, fáradsággal megszerzett információit - és ezek az információk azt sugallják, hogy a Tannoy hangképe nem jó referencia.
Addig is, amíg a saját szeánszainkon meg nem győződünk az ellenkezőjéről, hadd kapaszkodjunk bele a hanglemezgyári meghallgatás-sorozat egyetlen, de lényeges hibájába: a szeánszokat túlságosan tágas teremben tartották, sokkalta nagyobb légtérben, mint amekkorát bármelyik Spendor be tudna sugározni. Igaz, nem a BC1-gyel, hanem a BC3-as típussal próbálkoztak; abban még egy 30 centis mélyhangszóró is van; a doboza nagyobb, a basszusa feltétlenül mélyebbre hatol - de az akusztikai teljesítménye változatlanul csekély. (Talán még egy fenntartásunk lehet a Hanglemezgyár szeánszaival szemben. Kizárólag stúdió-emberek vettek részt rajta: hangmérnökök, zenei rendezők. Hiányoljuk a laikus zenebarátok, s méginkább az aktív zenészek önálló zsűrijét.)
Kételyeinket, aggályainkat megosztottuk a Hanglemezgyár szakembereivel. Becsületükre szóljon: felülemelkedve az "én hangszóróm - te hangszóród" komplexuson, habozás nélkül kölcsönadtak egy pár Tannoyt, sőt, készséggel vállalták, hogy résztvesznek az egyik szeánszon is. Nagyon őszinte köszönetet mondunk ezért Csintalan László stúdióvezető hangmérnöknek és kollégáinak. Sokat segítettek abban, hogy realisztikusabb képet kapjunk a kétféle hangsugárzó-típusról. A hangmérnököknek egészen másfajta szempontjaik vannak ugyan, mint a hifistáknak, de számunkra ezek a szempontok is igen fontosak. Hogy ez az érdeklődés kölcsönös-e, azt nem tudjuk - csak reméljük.

Tannoy "Dual Concentric"

Ez a nevezetes hangszóró legalább negyedszázados; az ötvenes évek végén már ez volt a Tannoy-hangdobozok "motorja". Akkoriban már rangjuk volt a hatalmas membránoknak, léteztek nagyteljesítményű, tölcséres csipogók is, és mindenki belátta, hogy jó basszust csak nagy hangdobozokból remélhetünk. Már azt is sejtették a konstruktőrök, hogy: végigrakni hangszórókkal a doboz előlapját, mint gombokkal a kabátot - ez nem valami elegáns megoldás. Úgy vélték, emiatt nem egységes a hangkép, emiatt esik szét mélyekre és magasakra, mert hiszen máshonnan szól a dohogó és megint máshonnan a csipogó.
"Pontszerű forrásból kéne sugározni a hangot!" Így aztán koncentrikus elrendezésű hangszórókkal kezdtek kísérletezni, magyarán: csipogót építettek a dohogó közepébe. Sokan készítettek ilyen hangszórót az idők folyamán (a filmstúdiókban például ma is kedvelnek egy öreg Altec-et, egy 40 centis mélyhangszórót, osztott-tölcsérű kis csipogóval a közepében, keresztfrekvenciájuk: 3kHz), de egyik konstrukció sem volt annyira szellemes, mint a Tannoyé.
Ebben a Dual Concentric-nek keresztelt motorban egyazon mágnes tere veszi körül a mély- és a magassugárzó tekercsét. Az egyik tekercs a hatalmas papírmembránt mozgatja - elöl. A másik tekercs egy homorú dómszerűséget hajt meg - a hátoldalon. Ez a kis dóm egy nyomókamrán, majd pedig egy fémtölcséren át kisugároz a nagy membrán közepéből. A fémtölcsér talán még 10 centi hosszú se volna, de a papírmembrán alkotója tovább folytatja az exponenciális tölcsér vonalát, miáltal a tölcsér mintegy meghosszabbodik. Minél hosszabb egy tölcsér (és minél
nagyobbra tágul), annál mélyebb hangokat képes tisztán lesugározni, így aztán a Tannoy névleges keresztezési frekvenciáját egészen mélyre: 1kHz-ig leszoríthatták...
Ismételjük: a Tannoy az egyik legelegánsabb hangszóró-rendszer, amellyel valaha is találkoztunk - de ha megkérnénk egy mai hangszóró-konstruktőrt, hogy mondjon véleményt a Dual Concentric-ről, ezt kapnánk: "A kutya ott van eltemetve, hogy mindkét hangszórót erején felül dolgoztatják; a mélysugárzót túlságosan magasra, a magassugárzót túlságosan mélyre engedték. Egy 40 centiméter átmérőjű membrán, méreteinél fogva, néhányszáz Hz fölött már nem dolgozhat szabályszerűen, azaz dugattyú módjára, hanem itt már össze-vissza kalimpál. Ezért az ilyen nagy hangszórók hangját a modern, jóminőségű rendszerekben 2-300Hz fölött kíméletlenül lekaszálják. Kínlódik a Tannoyban a magassugárzó is. Az, hogy a papírmembrán meghosszabbítaná a fémtölcsért, közönséges blöff, hiszen a tölcsér akkor tölcsér, ha merev. Az ennyire rövid, alig 10 centis tölcséreket 4-5kHz-től felfelé szabadna használni. A Tannoy Dual Concentric-nak tehát szüksége volna egy középsugárzóra 300 és 5000Hz között."
Félreértések elkerülése végett, ez nem valamiféle megszállott, külön utakon járó szakember véleménye, hanem úgyszólván hangtechnikai banalitás. Tehát nemcsak a "modernek": a Spendor, a KEF vagy a Rogers tervezői beszélnének így, hanem a konzervatív tábor: a JBL, az Altec vagy a Klipsch konstruktőrei is - sőt magának a Tannoynak is van olyan hangsugárzója, amelyben középsugárzó hidalja át a kritikus sávot.
Ennyit az elvekről. Hogy aztán az elvek mennyiben esnek egybe a gyakorlattal? Végtére is minden hangsugárzó valamiféle kompromisszum szülötte. Elképzelhető, hogy a Tannoy más természetű előnyei kiegyenlítik mindazokat a hátrányokat, amelyek a konstrukció ismeretében nagy valószínűséggel előre láthatók.
A Dual Concentric hangszóró egyes részletein nyilván sokat finomítottak az idők folyamán (membránanyag, felfüggesztés, mágnes), de az alapelv 25 év óta változatlan. Háromféle méretben gyártják ezt a Dupla Koncentrikus hangszórót: 40, 30 és 25 centiméter átmérőjű membránnal. Mindhármat "csupaszon" is árusítják, doboz nélkül, de keresztváltóval, és természetesen doboztervet is kap hozzájuk a vevő. (Csak egyetlen rajzot nem hajlandó kiadni a gyár: az ősrégi GRF-dobozét - pedig hej, de sokáig bicikliztünk érte úgy 10-12 évvel ezelőtt, még mint Tannoy-hivők! A GRF egy ménkű nagy sarokdoboz, és előre is, hátrafelé is exponenciális tölcsérnek van kiképezve.)
Maga a Tannoy cég évről-évre a legváltozatosabb méretű és fantázianevű dobozokkal jelentkezik (Arden, Berkeley, Eton stb. - már az összes régi angol városka és kollégium nevét elhasználták), de mindegyik dobozból a jó öreg Dual Concentric hangját halljuk. Illetve, a rend kedvéért: a legújabb Tannoyok némelyikében már másféle hangszórók vannak, de ezekkel mi még nem kötöttünk ismeretséget.

Classic Monitor

Szóval, sokféle monitora van a Tannoynak; a Classic az egyik legnagyobb és legmonitorabb. Mint a Tannoyok többsége, ez is basszreflex-rendszerű. (A reflexdobozok és egyáltalán a mélysugárzók természetéről a HFM 5. számában részletesen írtunk.) A reflex-nyílás alul van: négy, egyenként 10cm átmérőjű körre osztották, belül ezek rövid csőben folytatódnak. A Classic külmérete 1030*722*436 milliméter, térfogata 230 liter, súlya 60 kilogramm. A dobozfal, legalábbis az előlapé, 1 coll vastag. A belső légtér csillapítóanyaga üveggyapot. Tetszetős szövet védi felül a (természetesen 40 centis) hangszórót, alul a reflexnyílásokat. Közbül egy fekete sáv húzódik, rajta a Dual Concentric hangszóró ábrája és három szabályzógomb. Mindhárom a magassugárzó frekvenciaátvitelét befolyásolja. A gombok közül kettőnek 4-4, a harmadiknak 5 állása van, tehát a Classic Monitoron 4x4x5=80 féle görbét keverhetünk ki, ha ekvalizálni kívánjuk a terem akusztikáját, vagy ha a hangmérnök nem pontosan a hangszóró fókuszában ül, és ezért nem a kellő arányban hallja a magashangokat.
"Ha bármiféle kétséged támad, hagyd középállásban a szabályzókat" - mondja a kézikönyv, és ha valamivel, hát ezzel mélységesen egyetértünk.
A keresztfrekvencia, mint már említettük, 1kHz. Az X-váltóról csak annyit sikerült kiderítenünk, hogy igen jó minőségű alkatrészeket használnak fel hozzá, és hogy a magassugárzót egy transzformátorral illesztik a rendszerhez, optimalizálva az érzékenységét, impedanciáját. A hangszórócsatlakozók úgy vannak kiképezve, hogy
kétféle üzemmódban is használhassuk a monitort: vagy a saját keresztváltójával passzív rendszer gyanánt, vagy pedig külső, aktív keresztváltóval. (Ilyenkor mind a magas, mind a mélysugárzót önálló teljesítményerősítő hajtja, a keresztváltó pedig az előerősítő és a végfokozatok közé kerül.)


Gyári adatok

A Classic Monitor hatalmas termeket képes besugározni. Meglehetősen érzékeny (a kézikönyv szerint 40Hz és 20Hz között wattonként átlag 92 decibelt produkál, 1 méterről mérve), s ráadásul jól meg is lehet hajtani. Általában 150, de ha kell, akár 300 wattos teljesítményerősítővel is használhatjuk. Kisebb szobában 50-100 watt is elegendő. Monitorunk tűrőképességét a következőképpen specifikálják:

50Hz-1kHz: 120 watt folyamatosan (31 volt RMS)
1kHz-20kHz: 60 watt folyamatosan (22 volt RMS)
50Hz-1kHz: 500 wattos csúcs (63 voltos csúcs)
1kHz-20kHz: 250 wattos csúcs (44,7 voltos csúcs)

Ennyi a terhelhetősége. Mármost, ami az akusztikai teljesítményét illeti: az a bizonyos 120 watt elektromos teljesítmény 112 decibelnyi, az 500 wattos csúcs pedig 119 decibelnyi hangnyomást kelt a Classic Monitor közvetítésével. (Süketszobában, 1 méterről mérve.) Összehasonlításul: a Spendor BC1 legfeljebb ha 98-100 decibelt képes teljesíteni - de már ettől is légcsőhurutot kap. A Tannoy frekvenciaátvitele a gyár szerint 40Hz-20kHz, ±3dB, terczajjal mérve. Ez bizony elég komolytalan specifikáció, hiszen "tercekkel mérve minden görbe lineáris". (Mi természetesen szinuszjellel mérünk.) A torzítási tényezőt, pontosabban a harmadik harmonikus értékét az alábbiak szerint adják meg:

90 dB: 0,5%, 40 Hz-20 kHz
110 dB: 2%, 80 Hz-20 kHz
112 dB: 3%, 80 Hz-20 kHz

A névleges impedancia 8 ohm. minimál-értéke 5,5 ohm.

...............

Szeánsz

Minden szeánszok legnehezebbike, mondhatni: leglehetetlenebbike a hangdoboz-teszt. Mert két-két rivális lemezjátszó vagy erősítő békésen megfér egymás mellett a polcon, de a hangsugárzók bizony alaposan belekönyökölnek egymás oldalába, s nem hagyják érvényesülni a másikat. Vannak, akik ezért azt állítják, hogy a hangsugárzókat nem is szabad egymással összehasonlítani, mert az eredmény eleve irreális lesz. Tulajdonképpen be sem szabadna vinni egyazon szobába két hangdobozpárt. Hiszen a kétszer két dobozt lehetetlen úgy elrendezni, hogy teljesen azonos legyen a sztereó színpaduk; hogy a két hangkép fókusza (a "sztereó szék") ugyanarra a pontra essék, és így a
hallgatóságnak ne kelljen ide-oda kapkodnia a fejét. Az egyetlen megoldás az volna, ha az egyik dobozpárt felraknánk a másiknak a tetejére - csakhogy a hangsugárzók nem szívelik egymás közelségét, mert a szomszédos felületekről úgynevezett korai hangvisszaverődés indul meg, és elkeni a sztereó hatást; csökken a színpad mélysége, a hangkép nem tud eléggé elszakadni a hangszóródobozoktól. Ugyanez lesz az eredmény akkor is, ha a dobozok közel kerülnek a falakhoz, csak ilyenkor - hogy nagyobb legyen az örömünk - még döngeni is fognak.
Ebből a szempontból a szoba sarka a legrosszabb hely. További érv a hangsugárzók A-B tesztje ellen: a két hangdobozpár kölcsönösen elronthatja egymás basszus-átvitelét! A hangdobozok ugyanis, különösen a reflexsugárzók, mint amilyen a Tannoy és a Spendor, afféle hangolt üregnek számítanak, és "elszívhatják" a másik doboz keltette hangenergia egy részét. (Az ilyesfajta üregekkel és köcsögökkel már a régi-régi idők építészei is sikeresen csillapították a termek rezonanciáit.) Végül pedig számolnunk kell azzal, hogy minden hangsugárzó minden szobában egy kicsit másképpen viselkedik.
Elismerjük, hogy ezek az aggályok jogosak. Mégis, rendíthetetlenül fenntartjuk, hogy az A-B összehasonlítás eredménye (többé-kevésbé) így is reális, mert a hangsugárzók olyannyira határozott, félreismerhetetlen, szókimondó karakterek, hogy egyéniségüket tűzön-vízen át érvényre juttatják. Belátjuk azonban, hogy a hangdoboz-szeánszok eredményét a szokásosnál óvatosabban kell interpretálni.
Óvatosabb hangra kell váltanunk már csak azért is, mert a Hifi Magazin most lábujjhegyen bár, de túllépi illetékességi körét. Más dolog ugyanis tapasztalatokat gyűjteni a hifisták számára, s megint más beleszólni a hangtechnika belügyeibe, amelyekhez végülis nem értünk. A bőrünkből mi sem tudunk kibújni, de imitálhatunk egy kis tudathasadást. Először magunk mondunk véleményt a két monitorról, hogy aztán öt másik zsűrinek adjuk át a helyünket, és végül megpróbáljuk közös nevezőre hozni a hatféle véleményt. Ha ez nem megy, akkor legalább keresni fogjuk a nézetellentét magyarázatát. Kell ehhez egy kis egészséges skizofrénia. Főleg a Hifi Magazin szerkesztőjének lesz rá szüksége, tehát annak, aki a teljes szeánsz-sorozatot levezette, 18 óra hosszat hallgatta váltogatva hol a Tannoy, hol a Spendor hangját, s aki most az egyszerűség kedvéért át is vált egyes szám első személyre.

Függöny fel!

Mondhatom, bajlódtunk eleget, amíg megtaláltuk a nagy monitorok helyét a mi átlagos méretű, 5,5*4*3 méteres kis "zenés házi-színházunkban". A rövidebbik, tehát 4 méteres fal mentén helyeztük el őket, 60-80 centivel előrehúzva a hátsó faltól, és az oldalfalak mellett is szabadon hagytunk vagy 30-35 centiméternyi helyet. A kis Spendorokat már eleve állványon tartjuk, de a Tannoyoknak is sokat használt az a jó 25 centis alkalmi lábazat, amelyet mindenféle vaskos lexikonból, értelmező szótárakból és különféle hifi-újságok három teljes évfolyamából tákoltunk össze nekik. A Tannoyok nagyon magasak, a Spendorokat nem rakhattuk rájuk, így hát nem maradt más hátra, sorba állítottuk a monitorokat, aszimmetrikusan: Tannoy, Spendor - megint Tannoy, megint Spendor. A két dobozpárnak tehát egyenlő volt a színpadszélessége - csak sajnos, ez a színpad a szokásosnál jóval szűkebb lett, azonkívül kapcsolgatáskor minduntalan elfordult (forgószínpad?), hiszen a Tannoyok balabbról, a Spendorok inkább jobbkéz felől szóltak. Nekünk, akik beállítottuk őket, igazán nem volt nehéz kitalálnunk, mikor melyiket halljuk. Akkor még, a főpróbán, ez nem is volt nagy baj. De hogy megkezdődhessék az előadás, hogy végre kiadhassuk a jelszót: "függöny fel!" - szükségünk volt még valamire.
Mire? Természetesen magára a függönyre. A hangszóró-vakteszteknek elengedhetetlen kellékük egy "átlátszatlan, de hangáteresztő" szövet - javaslom bárkinek, szerezzen ilyet, ha tud. Még a Textilipari Minőségellenőrző Intézettel is konzultáltunk, és végül az ottaniak tanácsára egy viszonylag vastag, de meglehetősen lyukacsos, háziszőttes anyagot kerítettünk. Ez a függöny valószínűleg több magashangot nyelt el, mint szerettük volna, pedig meglehetősen transzparens volt; tény, hogy még át is lehetett látni rajta, úgyhogy ügyeskednünk kellett, nehogy fel lehessen ismerni a szövet mögött a kétféle hangdoboz sziluettjét - de sejtettük, hogy hiábavaló dolgot művelünk, és függöny ide, függöny oda, senkit sem fogunk megtéveszteni: a Tannoy és a Spendor hangkaraktere változatlanul szélsőségesen elütött egymástól. Egyáltalán, bármit csináltunk is ezekkel a hangsugárzókkal, nem voltak hajlandóak feladni az egyéniségüket. A Classic Monitornak még a szintszabályzóit is megpróbáltuk összevissza tekergetni, és bár éreztünk némi eltérést a hangképben, a Tannoy mindvégig Tannoy maradt. Talán mondanom sem kell,
hogy végül minden szabályzógombját visszaforgattuk középállásba. Mi ugyanis nem hiszünk abban, hogy hangszínszabályzással alkalmazkodni lehetne a szoba akusztikájához. Helytelenítjük is az efféle kézbentarthatatlan manipulációkat.
Valószínűleg mindkét dobozpár lényegesen rosszabbul szólt, mint ahogyan szólhatott volna, ha széjjelebb tolhattuk volna őket. Mint már elmondtuk, az egyik Tannoy nem volt kifogástalan állapotban, de a mérések eredményét ekkor még nem ismertük. A falak és a rivális dobozpár közelsége mindkét monitort zavarhatta valamelyest, főleg a Spendort, mert ennek a hangsugárzónak (a tervezők koncepciója szerint is!) teljesen szabadon kell állnia. Végül, ami azt az effektust illeti, hogy a szobában levő hangszóródobozok elszívhatják egymás basszusát: a hatalmas Tannoyok aligha zavartatták magukat az ötszörte kisebb Spendoroktól, ezzel szemben elképzelhető, hogy az utóbbiak boldogabbak lettek volna, ha nincs mellettük két 230 literes, mélyfrekvenciára hangolt üreg.

I. A Hifi Magazin zsűrije (Spendor 3-0)
II. "Studióemberek" (Tannoy 3,5-2,5)
III. Lemezbarátok; szimfonikus zene (Spendor 3-0)
IV. Lemezbarátok; könnyűzene (2,5-2,5).
V. Ez is, az is (Tannoy-fölény - főleg kezdetben)
VI. Zenészek (Spendor 4-1)

Stúdió-stúdiumok

Nem kétséges, hogy mindkét hangsugárzó-típusnak megvannak a maga erényei és hibái. Mi sem volna kényelmesebb mint beletörődni hogy "más kell a stúdióba, más kell a lakószobába". Sajnos, ez az oly logikusan hangzó közhely a legjobb esetben is csak féligazság. Mind a Tannoynak, mind pedig a Spendornak olyan jótulajdonságai vannak, amelyek a stúdiógyakorlatban és a hifiben egyaránt hasznosak de a hibáik elkedvetleníthetik a hangmérnököt is, a zenebarátot is.

A Tannoy gyorsabban követi a zenei impulzusokat. Muzsikája emiatt elevenebb (hifi-erény!), egyszersmind jobban követni tudja az egyes szólamokat (stúdió-erény). Ijesztően rossz frekvenciaátvitele miatt azonban teljesen felborítja a szólamok arányát. Tizennyolc órai lelkigyakorlat nyomán hajlandó vagyok megesküdni rá, hogy a Classic Monitor időnként teljes hangszercsoportokat eltüntetett, máskor pedig képes volt egybemosni a vonósokat a fúvósokkal. Ez az oka annak is, hogy nincs igazi tere: nem a hangszerek lépnek ki a hangszóróból, hanem a hangszer-testek foszlányai, zavaros, mesterséges visszhang gyanánt. Az audiofil ezt súlyos hibának nevezi - de azt hiszem, ugyanezt a hangmérnök sem tartja bocsánatos bűnnek. A Tannoy életszerűbben viselkedik az idő dimenziójában, dehát ezenkívül azért a térnek is megvan a maga három dimenziója, és ezek nem kevésbé fontosak. A Classic Monitornak tulajdonképpen az a legnagyobb erénye, hogy nagy teremben is lényegében ugyanúgy tud szólni, mint a kisebb szobákban - ha ez a képessége nem volna meg, elavult konstrukciónak nevezném. (Az már más kérdés, hogy az utódai sem éppen tökéletesek.) Mellesleg, a stúdiók lehallgatószobái általában nem túl nagyok, a hangmérnök többnyire nincs rászorulva a nadráglengető hangerejű monitorokra. Meggyőződésem, hogy a Tannoy-jal dolgozó hangmesternek iszonyúan résen kell lennie, ha fenn akarja tartani a szólamok összhangját, s nem akar abba a hibába esni, hogy a Tannoy csöppet sem kiegyenlített hangzásképének inverzét örökítse meg a szalagon. Egy másik szempont: mivel a Tannoy legnagyobb erénye a lendületessége (jóval "dögösebb" a hangja, mint a közhasználatú dobozoké), a stúdióemberek fülét - sajnos - a jövőben is kevésbé bántja majd a magyar hangfelvételek ismert gyengéje: a dinamikahiányuk.
Azt hiszem, hogy ha a hangmérnök ezt mind figyelembe akarja venni, rá fog jönni: nem is olyan könnyű dolgozni a Tannoy-jal!...

A túlsó oldalon

Úgy érzem most magam, mint egy régi anekdotában a kisbíró, aki a csaták után kidobolja, mekkora károkat sikerült okozni az ellenségnek. "És a mieink veszteségei?" kérdik az emberek. "Azt a túlsó oldalon dobolják!" Gyorsan hozzáteszem, hogy a Tannoy és a Spendor egyáltalán nem háborút, hanem csupán lovagi tornát vívott egymással, és a nemes párviadalnak nem az volt a célja, hogy kárt tegyenek egymásban, hanem hogy kiderüljön, vajon eléggé tündöklőek-e a két vitéz fegyverei. Szó ami szó, a Spendor páncélzata is éppen elég rozsdás. Eltekintve a nem éppen precíz basszustól (amely inkább a kis méretekből következő, elkerülhetetlen kompromisszum), a BC1 legjellegzetesebb hibája: a visszafogottsága. "Kifinomult úriemberek társasága zenél" - mondta zenészbarátaink egyike a szeánszon. A Spendor hangképe rendkívül gazdag, kiegyenlített, teres - de egy kicsit élettelen, steril. Ez bizonyára a stúdiógyakorlatban is hiba, a hifiben pedig úgyszólván bűn, és a könnyűzene-kedvelők különösen nehezen bocsátják meg. Hogy aztán a kifejezetten szimfonikus zenére szánt Spendor BC1 még így is, és még popzenében is (változatlanul!) jó etalon lehet Magyarországon - arról nem annyira az angol, mint inkább a hazai gyárak tehetnek.
Ennek a túlságosan lágy hangzásnak több oka is lehet. Az első és a kézenfekvőbb: bármennyire szép is a BC1 frekvenciamenete, azért ezt a görbét mégis csak hangsugárzó, nem pedig erősítő rajzolta - tehát dimbes-dombos. A prezensz-tartomány (a jelenlét-érzetet adó 1-4kHz) gyönge, sőt: két teljes oktáv süpped be itt. A második ok talán a bonyolult keresztváltóban keresendő, ez is "elfüggönyözheti" a hangképet. A harmadik ok nem más, mint éppen a Spendor sima frekvenciagörbéjének záloga: a híres bextrén-membrán. Ez a műanyag elnyeli a saját rezgéseit (a hagyományos papírmembránok ehhez képest zizegnek), viszont jóval nehezebb is a papírnál: kicsit több időre van szüksége, hogy meglendüljön. Ha a zene crescendói nem túl gyors felfutásúak, a Spendor lépést tart velük, és a pianisszimókból előbb-utóbb eljut a fortisszimó állapotába. A tulajdonképpeni dinamikatartománya tehát elegendő volna, de minthogy a gyors, impulzus-szerű zenei történéseket már nehezebben tudja nyomon követni, a dinamikája végső soron egy kicsit beszűkül. Az új hangszórótechnika így is jobb a réginél, de távolról sem tökéletes - mindazonáltal semmi baj sincs addig, amíg a Spendorral csak a többi (olcsóbb) hangdobozt mérjük. Ámde abban a minutában, amikor monitorunkkal az erősítőket, hangszedőket kezdjük minősíteni, ugyanabba az utcába jutunk, mint a hangmérnökök a saját "mérőeszközükkel". Miként a hangsugárzók bármelyike, a BC1 is részrehajló bíró. Egy kicsit mindig azoknak a készülékeknek kedvez, amelyek az ő hangképének inverzét, azaz fordítottját produkálják, vagyis: a felső basszusuk visszafogott (a Spendor mélyhangja meleg, enyhén bummogó), a középmagastartományuk pedig egy árnyalatnyival erőltetettebb a kelleténél (tehát feltupírozza monitorunk gyöngébb prezenszét). Másrészt az is kétségtelen, hogy a Spendor kissé nagyvonalúan, nem elég éles ceruzával rajzolt hangképe elkenheti a legfinomabb árnyalatokat. Ezzel mi már régóta számolunk. Szeánszainkon biztonsággal meg tudjuk határozni az egyszerűbb, olcsóbb, átlagos lemezjátszók és erősítők értékét, de elbizonytalanodunk, amikor már hifi és szuperfi között kellene különbséget tennünk.[/quote]Darvas László
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#139 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 10. 21. 20:26

idézet:
Talonba tett etalonok

Annyiszor hivatkoztunk már etalonokra, sőt "referenciákra", hogy most már aztán tényleg tisztázni kéne, melyiken mit értsünk. Amúgyis előfordult, hogy következetlenül használtuk ezeket a szavakat, méginkább magukat a készülékeket. Mottónk az lehetne, hogy "változnak az idők, és változunk benne mi magunk is, a készülékeink is". Görög mondás, akárcsak a többi, régi, híres dialektikus szállóige, mint: "kétszer nem ülhetsz bele ugyanabba a hanglemezbe" stb. Az etalon és a referencia szavak tulajdonképpen ugyanazt jelentik; egy kicsit mirajtunk múlik, hogyan használjuk őket. Önkényesen ugyan, de mi azt szeretnénk referenciának nevezni, ami "messze van", amihez már csak ritkán, esetleg soha többé nem férünk hozzá, tehát amire már csak hivatkozni tudunk, habár joggal, hiszen kipróbáltuk. Ilyen volt a lemezjátszó-futóművek között a Micro-Seiki DQX-1000, a hangszedők közül az EMT TSD 15, a Fidelity Research FR1-Mk3F, a Dynavector Karat Ruby, a SupexS D-901; a csöves Radford végerősítő és a másik, a Rádiótól kölcsönkapott Harman-Kardon Citation XVI. teljesítményfokozat, a receiver-kategóriából a Marantz 4400, vagy a kisteljesítményű olcsó erősítők legmenőbbike, a NAD 3020, amelynek az előerősítője különösen méltó a figyelemre. Referenciáink közé számítjuk a Pannónia Filmstúdiótól kölcsönzött Revox A700-as orsós magnót is. A hangsugárzók közül a JBL 4333A és a Tannoy Classic Monitor szolgált olyan auditív tapasztalatokkal, amelyekre utólag is érdemes hivatkozni. És végül, de nem utolsó sorban említjük azt a csaknem komplett hifi-láncot, amelyet ebben a számunkban tesztelünk: a Linn Sondek/Ittok/Asak lemezjátszót, a Linn (valójában: Naim) MC-fokozatot, az AGI 511A előerősítőt és a Naim NAP 250 teljesítményerősítőt.
Mi a referencia-készülékek révén szerzünk hírt a nagyvilágról; így kerüljük el, hogy csupán valami speciálisan pannon hifit kísérletezzünk ki, amelynek már nem volna köze az igazi audiofil-gyakorlathoz. A referenciák révén hitelesítjük etalon-készülékeinket, "munkaeszközeinket", amelyeket kezünk ügyében tarthatunk (vagy legalábbis bármikor elérhetünk), s ezekkel az etalonokkal minősítjük aztán a közhasználatú hifi-készülékeket.
Minden árkategóriában más-más etalont illik használni. Ez nem is olyan magától értetődő. Például az általunk nagyra becsült Hi-Fi News & Record Review egyik szakírója bármiféle hangdobozt következetesen a drága Quad elektrosztatikus sugárzóhoz hasonlít. Ezáltal tökéletesen le tudja írni a hangkarakterüket, s egyáltalán: nagy-nagy igazságokat mond; csak ezeket semmire se lehet használni. Még semmitmondóbb, ha például a hangszedőket nem egymással, hanem mindig a mesterszalaggal mérik össze. Aki vásárolni akar, azt szeretné tudni, melyiket vegye és melyiket ne vegye. Mégpedig árkategóriánként.
Etalonjaink (akárcsak a referenciáink) nem állandóak. Néha hosszabb időre talonba kerülnek, esetleg végleg eltűnnek a süllyesztőben. Hiszen változik a technika, nemcsak külföldön, hanem belföldön is, és változik (hálistennek) a piaci kínálat. Az a készülék, amelyik tegnap még jónak, olcsónak és hozzáférhetőnek számított, ma már talán nem is olyan olcsó, vagy nem lehet beszerezni, esetleg ugyanennyiért jobb is akad nála. Mindenkori etalon-készletünknek a hazai realitásokat kell tükröznie. A (számunkra) legmagasabb árkategória etalonjainak kettős szerepük van. Nemcsak arra szolgálnak, hogy hozzájuk mérjük a bolti darabokat: hangszedőt hangszedőhöz, erősítőt erősítőhöz stb. Hanem egyszersmind ezek alkotják azt a kontrollberendezést, amelybe belepróbálgatjuk az olcsóbb készülékeket. Ilyenkor ugyanis a hangszedővel kell minősítenünk az erősítőt, erősítővel a hangsugárzót és így tovább. Mint egy ízben már leírtuk: az etalon nemcsak mérce, hanem műszer is. Most pedig vegyük sorba jelenlegi etalonjainkat, hifi-láncszemenként.

Hangszedők.

Többé-kevésbé bevált etalon az 1200 forintos Ortofon FF15E/II. az alsó, a 2700 forintos VMS30/II a középső kategóriában. (Semmi esetre sem tévesztendő össze a hasonló árú, de csúnyább hangú VMS20E/II-vel, amelytől pedig kezdetben sokat vártunk.) A drágább hangszedők osztályában hosszú ideig a Sonus Gold Blue-t használtuk, de időközben áttértünk a mozgótekercses hangszedőkre, és miután az Ortofon MC10/STM-72 nálunk is forgalomba került, indokoltnak láttuk, hogy ezt használjuk etalonnak. Ezt a típust egyébként rövidesen felváltja az MC10/II. jelű modell, amelyről jó híreink vannak. A Sonus talonba került, de időnként mégis szóhoz jut, mint legutóbb a vele legalábbis egyenértékű, mágneses rendszerű Technics EPC-205/III tesztjén is. A Technics-et - noha szintén meg voltunk elégedve vele, s noha kapható - azért nem jelöltük etalonnak, mert nem szabványos felerősítésű, hanem SME-papuccsal van egybeépítve, és ez bizonyos mértékig korlátozza a használatát. Másrészt, "műszernek" az előbb említett hangszedők egyike sem elég pontos. Erre a célra az Ortofontól kölcsönkapott MC30-as hangszedőt használjuk, egyelőre (jobb híján) a T-30 transzformátorral.

Hangkarok.

Amíg több tapasztalatot nem szerzünk, megtartjuk etalonnak a Hadcock GH 228-as hangkarokat. Őszintén szólva, egyébként sincs más típusból két egyforma példányunk. Alkalomadtán, főleg, ha SME-típusú fejszerelvénnyel egybeépített hangszedőt kell tesztelnünk (Technics EPC-205C/III, Ortofon Concorde stb.), kölcsönkérünk egy klasszikus SME 3009/II-t. Nincs kizárva, hogy ez utóbbit akár már most is felcserélhetnénk valamelyik olcsó japán gép karjával, de hát ezek külön nem kaphatók.

Lemezjátszó-futómű.

Mindenképpen olyanra van szükségünk, amelyre két kart lehet szerelni. Eddig jól megvoltunk a Mechanikai Laboratórium direkthajtású futóművével, legutóbb azonban a Linn Sondek tesztje bebizonyította, hogy a legjobb készülékek valóban észlelhetően többre képesek, mint amit megszoktunk. Ebből le kell vonnunk a tanulságokat.

Orsós magnók.

Általában a Revoxokat tekintjük etalonnak: az A77-et és a B77-et, illetve a tulajdonunkban levő (nagysebességű) G36-ot, amellyel alkalomadtán mesterszalagokat is szeretnénk készíteni. A realisztikusabb árkategóriában az Akai GX4000D az etalon. Ha sikerülne megtervezni és országos méretekben megszervezni a módosítását, akkor természetesen a módosított változat lehetne a mérce. Nem mondjuk, elkelne már valami jobb is, és mi szívesen választanánk helyette valami mást - ha újabb, nívós orsós magnó kerülne forgalomba Magyarországon, ami pillanatnyilag nem látszik túlságosan valószínűnek. Az Akai egyszersmind a kazettás szalagjátszók mércéjéül is szolgálhat, 9,5cm/s-on, illetve - ha valóban jó kazettás gép kerül a kezünkbe - 19cm/s szalagsebességgel.

Kazettás magnók.

A Nakamichikről továbbra is nagy véleménnyel vagyunk, de ez mit sem változtat azon, hogy az első számunkban említett Nakamichi 700-at a mai napig sem sikerült rendbetenni. Metált amúgysem fogad. Ezért választottuk helyette - még mindig igen nívós etalonnak - a Pioneer CT-F1250 jelű gépet, amely változatlanul a rendelkezésünkre áll, és bár vannak a világon jobb magnók, azokból alig néhány tucat szivárgott be az országba. Nem látjuk értelmét, hogy drágább etalont keressünk. Az idehaza is forgalomba került, értelemszerűen sokkal olcsóbb kazettás csévélők közül kezdetben a Pioneer CT-506-ost választottuk, őszintén szólva, akkor, amikor még nemigen volt miből választani. Ezt most is jó gépnek tartjuk, de nem éri el az Orion SM 250 minőségét, és nincs rajta metál-állás. Az Oriont jobbnak tartjuk az időközben forgalomba került 10-12 kazettás deck bármelyikénél (különös tekintettel a példásan sima basszusátvitelére!). Még akkor is, ha csúnya, és az üzembiztonsága sem sziklaszilárd. A vásárló - és az Orion gyár! - persze ezt sem hagyhatja figyelmen kívül.

Fono-elektronikák.

A kezdetben propagált Revox előerősítő-panelt többé nem használjuk. Tulajdonképpen ma is etalon lehetne az alsó
árkategóriában, hiszen máig is meghaladja az összes bolti készülék minőségét. Frekvencia-balansza azonban nem teljesen precíz (sajátos felső-basszustöbblete van és a legfölső sávban is kiemel), ezért nem eléggé precíz "műszer". Mivel a fono-előerősítő viszonylag könnyen megépíthető láncszem, feltehetően sokan megpróbálják elkészíteni a valamivel drágább, de precízebb és szebbhangú HFM I-et, amelynek rajzát 10. számunkban közöltük. Ők velünk együtt ugyanazt tekinthetik - a mi szóhasználatunkkal élve mércének és műszernek. (Mindazonáltal: lásd műszaki korrekciónkat a Hangszerviz végén!) Hangsúlyozzuk azonban, hogy más hazai konstrukciók ugyanilyen jónak, akár jobbnak is bizonyulhatnak. Az igazi extraklasszisok feltétlenül még szebben szólnak.

Teljesítményerősítők.

Ugyanígy a Linn/Naim lánc tesztje bebizonyította, hogy igenis jókora különbség van a 200 fontsterlinges Quad 405 és a négyszerte drágább Naim NAP 250 között. Tény, hogy a Hifi Magazin születésekor a NAP 250 volt a jelöltünk, de nem mertük rászánni magunkat egy ennyire drága végfok behozatalára. Túlságosan provokatív lett volna, mint ahogyan ma is provokatív - habár nekünk megkönnyítette volna a dolgunkat, ha ilyen műszer van a kezünkben. Marad tehát egyelőre, jobb híján, a Quad. Önálló teljesítményerősítő továbbra sem kapható Magyarországon, habár az Orion SE 260 (kvázi-etalonunk) "szép reményekre jogosít", s talán új életre kel majd, önálló végfok formájában. Felbukkanhat még egy-egy szeánszunkon az öreg BEAG EA 057 is, de ez a főnix többé már nem fog poraiból megelevenedni. Inkább csak a szívünket fájdíthatjuk és a hazai gyárakat froclizhatjuk vele.

Hangsugárzók.

Kontrolleszközünk, a Spendor BC1 mint műszer is meglehetősen pontos és mint mérce is kellőképpen magas. A hazai dobozok közül egy időben a HS 40-essel kísérleteztünk, ma is ezt tartjuk a legszimpatikusabbnak, de ennek is megvoltak a maga nyavalyái, meg aztán ez a típus már nagyon régen lefutott. Így aztán nincs igazi olcsó etalonunk. A két szomszédvár, a Videoton és az Orion közül inkább az utóbbi van tekintettel a mi ízlésünkre, ezért a legfrissebb VT-sorozatot is az Orionokhoz mérjük, a HS 280-ashoz és 500-ashoz, de ezeket nem tekintjük igazából etalonnak. Sajnos, kénytelenek vagyunk kiteregetni a kártyáinkat: nincs ász a kezünkben, a talon pedig üres.[/quote]Darvas László
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#140 Felhasználó inaktív   S W 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 726
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 10. 22. 01:19

idézet:
Talonba tett etalonok [/quote]

Sajnos azóta az egész HiFi Magazin, Darvas László és az etalonok talonba kerültek. Szégyen hogy ma Magyarországon nincs olyan sajtótermék mely az általuk kijelölt irányon haladna tovább, nincsenek etalonok, a prospektus izű kiadványok csak vásárlásra buzditanak. Egy HiFi Magazin elegendő lökést adott negyedévnyi gondolkodáshoz, tervezgetéshez, kisérletezgetéshez és szinte akarva-akaratlanul csepegtette a jó izlést, tudást az arra fogékony zenebarátok sötétben tapogatódzó fejébe. Az egész dologban az a legetikátlanabb hogy a mai hifi ágazat mondhatni az ő kezdeményezőkézségükből fejlődhetett, gyarapodhatott a mai szintre, de arra már a jelenlegi szinvonalukból nem telik hogy tovább lépjenek.
Balczó Andrástól megkérdezték mi a titka sikereinek? Erre azt válaszolta ha mindenki annyit tenne rá az edzésadagjára amenyit ő tett rá mindenki anyival jutna előbbre!
És itt van az eb elhantolva...
SW

#141 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 10. 24. 20:03

idézet:
Zene a falak között

Előző cikkünkben bemutattuk a hangszereket: hogyan működnek, hogyan szólaltathatók meg, milyen jó és rossz tulajdonságaik vannak. De nem elég őket csupán önmagukban vizsgálni, hiszen a hangszerek általában nem a szabadban, hanem valamilyen zárt helyiségben, előadóteremben szólalnak meg és a hanghatás erősen függeni fog a terem tulajdonságaitól. Sokszor hallani olyan megjegyzéseket, hogy egy teremnek jó vagy rossz az akusztikája; de vajon mit jelent ez? Milyen akusztikai tulajdonságokkal lehet jellemezni egy termet - és hogyan befolyásolhatjuk ezeket a tulajdonságokat?

*
A zárt terek néhány akusztikai tulajdonságát könnyen megfigyelhetjük. Aki próbált már fürdőszobában énekelni, tudja, hogy bizonyos magasságokban milyen megnyerően zeng a hangja. A nagy nappaliban aztán már nem lesz annyira elragadtatva magától. Egy másik érdekes jelenség viszont éppen a nagy termekben figyelhető meg. Ha például egy templomban az orgona hirtelen elhallgat, még hosszú ideig halljuk az utolsó hangot, amint lassan-lassan elcsendesedik. Az első esetben az úgynevezett teremhangokat észleltük, míg a másodikban az utózengést figyelhettük meg. Ezekről és a termek egyéb tulajdonságairól a következőkben még részletesen írunk. Előbb azonban nézzük meg, hogyan is terjed a hang más- és másféle környezetben.
Ha a hangforrás szabad térben sugároz, a hang intenzitása (erőssége) fordítottan arányos a forrástól mért távolság négyzetével, vagyis a forrástól 2m távolságban negyedakkora intenzitást mérünk, mint egy méter távolságban stb. Ha egy kisméretű hangforrást úgy helyezünk el a szabadban, hogy visszaverő felület ne essék a közelébe, akkor a hanghullámok a forrásból kiindulva minden irányban gömbszerűen terjednek tova. Az 1. ábrán az intenzitás változását ábrázoltuk, a forrástól való távolság függvényében. Ha a hang erősségét intenzitásszintben vagy hangnyomásszintben fejezzük ki, akkor a távolság megkétszereződésével a szint mindig 6dB-t csökken. A hang szétterjedését azonban egyszercsak megállítja a terem. Hogyan terjednek szét a hanghullámok a teremben és hogyan jutnak a hallgató fülébe? Tételezzük fel, hogy egy rövid idejű impulzust adunk a hangszóróra. Rövid idővel azután, hogy az ily módon keltett hanghullám elhagyta a hangforrást, valahol eléri a terem falát. A fal nem engedi továbbterjedni a hangot, (elsősorban) visszaveri vagy elnyeli. A magas hangok az optikából ismert visszaverődési törvény szerint változtathatják irányukat, vagyis a hanghullám beesési szöge ugyanakkora, mint a visszaverődés szöge. Ez a törvény azonban csak addig érvényes, míg a határoló felületek sokkal nagyobb méretűek, mint a hang hullámhossza. Közepes és magas frekvenciákon ez többnyire így van, kivéve, ha a hang útjába kerülő akadályt székek vagy személyek jelentik. Az ilyen kisebb méretű akadályokat a hullám megkerüli, "elhajlik".
A hullámok minden ütközésnél veszítenek energiájukból, így a teremben létrejövő többszörös visszaverődés során lassan elenyésznek. Próbáljuk meg (közelítőleg) leírni, hogy a visszaverődések eredményeképpen hogyan is éri el a forrásból kiinduló hang a hallgató fülét. Mint már említettük, a hangforrásból a tér minden irányában hanghullám indul ki. Válasszunk ki néhány tetszőleges irányt, s kövessük a hangsugarak útját. Mindegyik hangsugár rövid időn belül elér valamilyen falfelülethez, ahonnan ütközés után kisebb energiával és megváltozott irányban terjed tovább. A következő ütközésnél újból irányt változtat és tovább csökken az energiája. Ez a folyamat elméletileg a végtelenségig ismétlődhet, valójában azonban a hangsugarak hamar elveszítik energiájuk nagy részét, s annyira elhalkulnak, hogy már nem érzékeljük öket. ............. Először az úgynevezett közvetlen hang éri el a hallgatót, minthogy a hangforrás és a hallgató távolsága mindig kisebb, mint bármelyik visszavert hangsugár útja. Egy bizonyos időkésés után beérkezik az első visszavert impulzus, s ezt követik a többszörösen visszaverődött jelek. A hallgató tehát, legalábbis elvben, három fázisát éli át ennek a folyamatnak:

1. A közvetlen hang megérkezése
2. Az első visszaverődés
3. A többi visszavert hang együttese - ezt zengő hangnak nevezzük.

A hatás nagyon erősen függ attól, mekkora az időkésés a közvetlen és az első visszavert impulzus között, illetve, hogy mekkora az a teljes időtartam, ami a közvetlen hang megérkezésétől addig eltelik, míg a visszaverődött impulzusok hallásküszöbünk alá süllyednek. Hogy ezt a kérdést megvilágíthassuk, pár szót kell ejtenünk hallásunk egy érdekes sajátosságáról. Az emberi hallás tanulmányozása során végzett kísérletek kimutatták, hogy az egymáshoz időben túl közel eső hangingereket nem különböztetjük meg: összegezzük őket. Két, egymást követő impulzus hatására ugyanaz az érzet alakul ki bennünk, mintha egy impulzus érte volna a fülünket, csak éppen a két impulzust hangosabbnak halljuk az egynél. Ez a jelenség akkor figyelhető meg a legjobban, ha a két jel túlnyomórészt magas komponensekből áll, és ha a színképük és időbeli lefutásuk is hasonló. Ilyen feltételek mellett a két jel teljesen összeolvad, ha idő-különbségük kisebb, mint 30-35 milliszekundum. A teljes elkülönüléshez, vagyis ahhoz, hogy tiszta visszhangot halljunk, már legalább 100ms időkülönbség kell. Ha a második jel beérkezéséig 35-100ms telik el, a hangot zavaró mértékben visszhangosnak ítéljük.
Tekintettel arra, hogy a hang terjedési sebessége levegőben kb. 340m/s, a teljes összeolvadáshoz 10-11m-nél kisebb, a teljes elkülönüléshez 34m-nél nagyobb útkülönbség szükséges. Egy neves amerikai akusztikus, Beranek 1962-ben megvizsgálta a világ 54 legjobbnak tartott hangversenytermét, és azt találta, hogy egy hangversenytermet akkor érzünk kellemesnek, ha a közvetlen hang és az első visszaverődés között az időkésés kisebb mint 20ms (azaz 0,02 másodperc). Egy, a téglatestet közelítő alakú teremben a legtöbb hallgató a hozzá legközelebb eső oldalfalról kapja az első visszaverődést, a terem közepén azonban már lehet, hogy a mennyezet veri vissza hamarabb a hangot. Az első visszaverődés időkésését szabályozni lehet megfelelő visszaverő felületek behelyezésével-belógatásával.
A többi visszaverődés hatása minőségileg más. Mint az ábrán is látható, ezek között az időkésés már nagyon kicsi: érzékelésünkben összeolvadnak. Hatásukra a hang zengőbb lesz, és a hangossága is növekszik. Ez, mint már említettük, az emberi hallás összegző tulajdonságának a következménye. Ámde a terem nemcsak szubjektíve tűnik hangosabbnak, mint a szabad tér. Ha nem impulzusokat vizsgálunk, hanem a forrás folyamatosan kelti a hangot, akkor a teremben megnő a fizikailag mérhető intenzitásszint (hangnyomásszint) is. A korábban kisugárzott hang többszörösen visszavert komponensei ugyanis hozzáadódnak a későbben kisugárzott direkt hanghoz. Nyilvánvaló, hogy az eredő hangnyomás nagyobb lesz, mint ha a forrás szabad térben sugározna. Minél kevesebb energiát vesztenek a hanghullámok visszaverődéskor, azaz minél keményebb és simább a falfelület, annál nagyobb lesz ez a szintemelkedés. Azt szokták mondani, hogy a teremben egyszerre van jelen a közvetlen hang és a zengő hang. A folyamatosan sugárzó forrás bekapcsolása után a zengő hang addig növekszik, amíg el nem ér egy egyensúlyi állapotot. Ekkor a forrás által kisugárzott hangenergia éppen fedezi a falak, berendezési tárgyak és a hallgatók által elnyelt hangenergiát. Ha a forrást kikapcsoljuk, a közvetlen hang azonnal megszűnik, de a zengő hang még egy ideig hallható, bár erőssége fokozatosan csökken. Az az idő, amely alatt a zengő hang szintje 60dB-t csökken, az úgynevezett utózengési idő.
A teremben kialakult hangtér tehát két összetevőből áll. A forrás közelében a közvetlen hang az erősebb. Ha a forrástól eltávolodunk, egyre nagyobb lesz a zengő hang hatása, s a forrástól nagy távolságban, illetve a visszaverő felületek közelében már a zengő hang az uralkodó. Olyan teremben, ahol a visszaverődés nagy (például egy templomban, vagy a direkt ilyen célra készített zengőszobában) a tér majdnem minden pontjában a zengő hang fog dominálni. Hallásunk - szerencsére - a közvetlen hangból mindig meg tudja állapítani a hangforrás helyét, még akkor is, ha a zengő hang van túlsúlyban. Még a hosszú utózengésű templomokban is a kellő irányból halljuk a hangot. Nem baj tehát, ha a hallgatóságot olyan helyre ültetjük, amelyben már a zengő hang dominál. Aki egyáltalán hallott már a termek akusztikájáról, tudja, hogy a terem minősége egyértelmű kapcsolatban van az utózengési idővel. Bár a képlet sokkal bonyolultabb, semhogy egyetlen adattal megfogható legyen, az utózengési idő igen jó felvilágosítást ad arról, hogy mennyire "életszerű" a terem. Nézzük csak, mint is jelent az utózengés és hogyan lehet megtervezni.
Kapcsoljunk be egy hangforrást, majd egy bizonyos idő elteltével kapcsoljuk ki. ......... Mint már említettük, a forrás hangenergiát sugároz a térbe, ami a sokszoros visszaverődések folytán felhalmozódik, de ugyanakkor fokozatosan el is nyelődik a falakon, a teremben levő tárgyakon és személyeken és a levegőben. Amikor a forrás által a térbe sugárzott energia (időegységenként) megegyezik az elnyelt energia mértékével, kialakul az ábrán is látható állandósult állapot. Ha az utózengési idő nagy, ez az állandósult szint is nagyobb lesz. De a túl nagy utózengési idő már zavarja a zene élvezetét, mivel egybemossa, külön-külön érzékelhetetlenné teszi az egymást rövid idővel követő különböző hangokat. Egy terem utózengési mennyisége a hangforrás teljesítményétől és a terem térfogatától függ, az energia elnyelésének mértéke pedig a felületek és tárgyak elnyelési fokától. Minél nagyobb egy terem, és minél kisebb a falak elnyelése, annál nagyobb lesz a teremben mérhető utózengési idő. Közelítőleg a következő képlettel lehet egy terem utózengését kiszámítani:

T = (0,16V)/(F*?)

ahol V a terem köbtartalma köbméterben, F a terem felülete
m2-ben és ? a felületi elnyelési fok (T pedig az utózengés,
szekundumban).
Hogyan határozhatjuk meg egy terem teljes falfelületének átlagos elnyelési fokát, ha e felületet eltérő tulajdonságú anyagok borítják?
A különféle anyagok elnyelési fokát kikereshetjük a megfelelő táblázatokból. Mivel az elnyelési fok nagymértékben függ a frekvenciától, az egyes frekvenciasávokban külön-külön kell kiszámolni az átlagos elnyelési fokot. Néhány felület elnyelési foka például 500Hz frekvencián a következő:

ablaküveg (3mm vastag) = 0,03
vakolt téglafal = 0,09
velúrszőnyeg = 0,20

Az elnyelési fok azt jelenti, hogy a kérdéses felületre beeső hangenergia ekkora hányada nyelődik el. Ebből bárki könnyen kiszámíthatja például egy padlószőnyeggel borított üres szoba utózengési idejét 500Hz-en. Legyen a szoba mérete 5x4x3 méter, legyen rajta 5m2 ablakfelület, és legyen a padlója szőnyeggel borítva. Az elnyelés mértékét külön-külön ki kell számítani a falra, a szőnyegre és az ablakra, s mindezt össze kell adni.

F = (5*0,03+20*0,20+69*0,09)m2 = 10,36m2

A szoba utózengési ideje:

T = (0,16*60) / 10,36 = 0,935s

A mély hangok általában sokkal kevésbé nyelődnek el, mint a magasak. A 10kHz fölötti hangokat egy szőnyeg vagy egy vastagabb függöny gyakorlatilag tökéletesen elnyeli, míg az egészen mély, 100Hz-nél alacsonyabb frekvenciájú hangokra ezek teljesen hatástalanok. A zárt termek utózengési ideje ezért alacsony frekvencián általában jóval magasabb, mint közepes frekvenciákon. Az egészen magas hangokat viszont már a levegő is jócskán elnyeli, s 10kHz-en még a tökéletesen visszaverő felületű zengőszobában sem lehet 1 másodpercnél hosszabb utózengési időt előállítani.
De milyennek is kell lennie egy jó terem utózengési idejének? Ha szabad térben, esetleg nagyon kis visszaverésű teremben (süketszobában) hallgatunk zenét, a hangzás nagyon üresnek tűnik. Egy bizonyos fokú zengés javítja a hang életszerűségét, kellemesebbé teszi azt. Ez a hatás akkor a legkedvezőbb, ha az utózengés a frekvenciától függetlenül körülbelül 1,5-2 másodperc. ................. Az előbb elmondottak alapján számíthatunk rá, hogy a terem utózengése mély hangokon jóval magasabb, a magasakon viszont kisebb lesz a kívánatosnál. A teremakusztikai tervezés és kivitelezés egyik legnagyobb feladata éppen az, hogy úgy csökkentse a terem utózengési idejét mély frekvenciákon, hogy a közepes és magasfrekvenciás utózengés ne csökkenjen, sőt: az utóbbi még növekedjen is. Eközben még azt is figyelembe kell venni, hogy a teremben helyet foglaló hallgatóság (természetesen létszámától függően) nagymértékben növeli a terem elnyelését, s ezzel befolyásolja az utózengést. Problémát jelent az is, hogy beszédre kisebb, kórusműhöz hosszabb utózengés kívánatos, mint zenekari előadáshoz. Ezen csak az segít, ha az előadóterem falainak felületét módosítani lehet.
Ilyenkor a terem falain vagy a falak mentén olyan forgatható vagy eltolható tartószerkezetek vannak kialakítva, amelyek egyik részét nagy elnyelésű, a másik részét erősen visszaverő anyag borítja. Ha a terem utózengési idejét csökkenteni akarjuk, akkor az elnyelő felületeket forgatjuk kifelé, ha viszont zengőbbé kívánjuk tenni a termet, a visszaverő felületek kerülnek kívülre. Ismeretes olyan megoldás is, hogy a falmélyedésbe szerelt elnyelőanyagot egy zsaluzat vagy egy tolóajtó választja el a teremtől. A zsalu, illetve a tolóajtó nyitásával-csukásával folyamatosan változtathatjuk az elnyelés mértékét.
A terem akusztikai jellemzői közül eddig kettővel ismerkedtünk meg: a bensőséges hatást befolyásoló késleltetési idővel és az életszerűséget befolyásoló utózengési idővel. Nem beszéltünk viszont arról, hogy mekkora legyen a zengő energiahányad a fülünket közvetlenül érő hanghoz képest. Bebizonyítható, hogy ha a közvetlen hang jóval kisebb, mint a zengő hang, akkor már kellemetlennek, összemosódónak érezzük a hangot. Ezért az előadótermekben gondoskodni kell arról is, hogy a hallgatóságot közvetlenül érő energiahányad minél nagyobb legyen. (Ez is ellene szól annak, hogy az utózengési időt túl nagyra növeljük.) De, mint korábban már láttuk, a forrásból kiinduló közvetlen hang a távolsággal gyorsan elhal. Mit tehetünk ez ellen? Először is megváltoztathatjuk a hangforrás méretét. A nagy felületű hangforrásból kiinduló hangok már egy sík mentén terjednek, és sokkal kevésbé csökken az energiájuk. Nagy felületű hangforrás lehet már maga a zenekar, vagy sok megfelelően elhelyezett hangsugárzó, de azt is megtehetjük, hogy nagyméretű hangvetőkkel irányítjuk a hangot a nézőtér felé. Végül a hangversenyterem megfelelő kialakításával is növelhetjük a közvetlen energiahányadot. ................
Minél nagyobb a terem, annál súlyosabbá válik az energia-ellátás problémája. Igen nagyméretű termekben, például sportcsarnokokban már csak úgy oszthatjuk el egyenletesen az energiát tisztán akusztikai módszerekkel, ha az utózengést is megnöveljük. Akkor viszont a visszhangosság már zavaró lesz - mint ezt némelyik régi templomban is megfigyelhetjük. A másik lehetséges megoldás, hogy mesterségesen hangosítjuk a teremnek hangenergiával már csak rosszul ellátott részeit. Ámde nagyon kell vigyázni rá, hogy a mesterséges hang időkésése kicsit nagyobb legyen, mint a közvetlen hangé! A legjobb hatást akkor érjük el, ha a mesterséges hang csak a zengő energiahányadhoz járul hozzá, s mintegy kijátszva hallásunkat, így növeli meg az egyébként gyenge természetes hang erősségét. Ilyenkor észre sem vesszük, hogy mesterséges hangerősítés is működik a teremben. Nem beszéltünk még a cikkünk elején említett teremhangokról. Mindeddig azt feltételeztük, hogy a hang a fényhez hasonlóan egyenes vonal mentén terjed. Ez azonban csak addig igaz, míg a terem méretei jóval nagyobbak a hang hullámhosszánál. Tudjuk, hogy a hullámhosszat úgy számítjuk ki, hogy a hangsebességet elosztjuk a frekvenciával. Mivel a hang sebessége levegőben és szobahőmérsékleten kb. 340m/s, az 1000Hz-es hang hullámhossza 34cm, a 100Hz-esé pedig 3,4m. Látható, hogy nagyméretű hangversenytermekben csak az egészen mély hangoknak a hullámhossza mérhető össze a terem méreteivel. Egészen más lesz viszont a helyzet, ha a kisebb előadótermekre, vagy éppen lakószobákra vagyunk kíváncsiak.
Ha a terem valamelyik mérete közel esik a fél hullámhossz egész számú többszöröséhez, a teremben - akárcsak egy húron vagy egy sípban - rezonancia alakul ki, amely a hangot jelentősen felerősíti. Ez az a hatás, amelyet legjobban a kádban énekelve tapasztalhatunk ki: bizonyos hangok éneklésekor a hang jelentősen felerősödik, és erősen zeng a fürdőszobában. Ilyenkor rátaláltunk a fürdőszoba valamelyik sajáthangjára. Mivel azonban a szoba vagy terem nem egydimenziós, mint amilyen a húr vagy a keskeny levegőoszlop, a sajátfrekvenciáit leíró képlet sem olyan egyszerű. Bonyolultabb alakú terem sajátfrekvenciáit rendkívül nehéz kiszámítani, ...................
A sajáthangok hullámhossza éppen kétszerese a szoba megfelelő méretének. Ha a terem leghosszabb méretét jelöljük mindig a-val, akkor f100 a legmélyebb sajáthang frekvenciája. Egy 5x4x3m-es szobában például f100=34Hz. Képletünk alapján bárki kiszámolhatja saját szobájának "teremhangjait". ................ Maradjunk azonban még az előadótermeknél. Egy átlagos méretű előadóteremben a legmélyebb sajáthangok frekvenciája a néhányszor 10Hz tartományba esik, esetleg még ennél is alacsonyabb. Ugyanakkor ezek a rezonanciák nem lesznek túl élesek, mert az ennyire mély hangokat az ajtók, ablakok, álmennyezetek elég jól elnyelik. A megmaradó kisméretű kiemelés csak javít a terem akusztikáján, hiszen egyrészt már a hangforrások (hangszerek vagy hangsugárzók) sem tudnak elég nagy energiát sugározni ilyen mély frekvenciákon, másrészt hallásunk is nagyon érzéketlen az ilyen mély hangokra. Túlságosan nagy méretű teremben a legerősebb sajáthangok már nem is esnek hallásunk tartományába. (A lakószobákban egészen más lesz a helyzet!) Összefoglalva az eddigieket: láthattuk, hogy a terem akusztikai minőségét három fő tényező határozza meg: az első visszaverődés időkésése (amely nem lehet túl nagy), a közvetlen hangenergia aránya a zengő hanghoz viszonyítva, végül pedig a terem utózengési ideje. E három tényező nem független egymástól, s ezért a termek kialakítása és berendezése során könnyen előfordulhat, hogy az egyik tényező javulása a másik romlásával jár együtt. Azt is láttuk, hogy a terem méretétől függően ezek a tényezők nem azonos súllyal esnek latba. Igen nagy termekben a hangenergia biztosítása a legnagyobb gond; átlagos méretű teremben az utózengés beállítása megy a legnehezebben.
Nem kívánunk belemenni a hangversenytermek akusztikájának részleteibe; az eddig elmondottakkal csak az volt a célunk, hogy megvilágítsunk bizonyos alapfogalmakat, s érzékeltessük, hogy az akusztikai tervezés igen bonyolult és hosszadalmas munka, amelynek végeredménye nagyon sok tényezőtől függ. Építészeti vagy belsőépítészeti szempontból lényegtelennek tűnő apró változtatások teljesen tönkretehetik egy terem akusztikáját. S mivel nincs olyan egyértelmű módszer, amellyel a terem akusztikai tulajdonságait pontosan meg lehetne tervezni, előfordulhat, hogy a gondos, esetleg még modellkísérletekkel is alátámasztott tervező munka sem vezet kielégítő eredményre. Külön kell hangsúlyozni, hogy az akusztikai tervezés a közhiedelemmel ellentétben nem követi az építészeti tervezést, hanem megelőzi azt. Ez még nem került be kellő mértékben az építészek köztudatába: sok esetben olyan kész helyzet elé állítják az akusztikai tervezőt, amelyből az már nem is találhat kivezető utat.
Térjünk át most már a lakószobákra. Mi a legfőbb különbség a lakószoba és az előadóterem között? Elsősorban a méretük -másodsorban pedig az, hogy a lakószobában legtöbbször mesterséges, hangszóróból jövő hangot hallunk. Nézzük meg, mennyiben alkalmazhatjuk a teremakusztika már megismert fogalmait a lakószobákra. Nem szeretnénk azonban félrevezetni az olvasót. Nagyon távol vagyunk még attól, hogy általánosan használható receptet adjunk a lakószobák akusztikai szabályozására. Egyelőre valóban csak az eddig megismert alapelveket próbáljuk átvinni a sokkal kisebb méretű lakószobákra. Láttuk, hogy egy átlagos, 5x4x3m-es üres szobában 500Hz-en legföljebb 1 másodperces utózengést várhatunk. Nyilvánvaló, hogy a hangversenytermekre megállapított 1,5-2 másodperces legkedvezőbb utózengést lakószobában lehetetlen létrehozni. Elvben ugyan törekedhetnénk arra, hogy a szoba utózengését erősebben visszaverő felületek alkalmazásával növeljük, de ezzel éppen az ellenkező hatást érnénk el. Egyrészt jóval erősebbek lennének a teremrezonanciák, másrészt fellépne egy másik, igen kellemetlen akusztikai jelenség, az úgynevezett csörgővisszhang. Ha egy üres szobában tapsolunk, észrevehetjük, hogy a tapsolás hangja kellemetlenül csörögve visszhangzik. A jól visszaverő, egymással szemben levő párhuzamos falak között ide-oda verődik a tapsolás hangja, és a visszavert hang szabályos időközönként éri el a fülünket. Ez a hatás nem ugyanaz, mint amit a teremhang okoz. A csörgővisszhang impulzusszerű, sok nagyfrekvenciás összetevőt tartalmazó hangokkal hozható létre, míg teremhangokat csak alacsonyfrekvencián kelthetünk. A teremhangok és a csörgővisszhangok miatt tehát mindenképpen csillapítani kell a szobát. Vigyázni kell ugyanakkor arra, hogy a csillapított "süketszobában" a zene teljesen üresen hangzik, gyakorlatilag élvezhetetlen. Sokan azt hiszik, hogy a hallgatott hang minősége annál jobb, minél inkább hasonlít a szoba akusztikailag egy rádióstúdióra. Ez nagy tévedés! A stúdióban felvételek készülnek, és a mikrofon jóval érzékenyebb a visszhangokra, mint a fülünk. Ezt mindenki tapasztalhatta már, aki lakásában mikrofonnal magnófelvételt készített. Visszajátszáskor meglepődve tapasztalja, hogy a felvételen olyan visszhangok jelennek meg, illetve füllel alig hallható zajok olyan mértékben felerősödnek, hogy a felvétel egyáltalában nem hangzik természetesnek. Ezért van, hogy a felvételre szolgáló stúdiókat igen erősen csillapítják. A lehallgatással szemben egész mások a követelmények. Ne törekedjünk tehát a csillapítás minden áron való növelésére.
Mit követhetünk el, hogy lakószobánk akusztikája jobb legyen? Küszöböljük ki az egymással szemben levő párhuzamos felületek okozta csörgővisszhangot. Ezt legegyszerűbben úgy érhetjük el, hogy a két felület visszaverő képességét nagymértékben eltérőre állítjuk be. Ha például a padlót szőnyeg borítja, a mennyezet és a padló között már nem alakulhat ki csörgővisszhang. A párhuzamos falak egyikére nyitott könyvespolcot tehetünk, de az már nem jó, ha a másikat is könyvespolccal borítjuk. Akusztikailag ugyanis ez az eset sem kedvező. (Akárcsak a túlzott aszimmetria sem. A legjobb, ha a két szemközti falon váltogatva helyezzük el a csillapító felületeket.) Persze általában a csörgővisszhang nem okoz túl nagy problémát, egy normálisan bebútorozott lakószobában igen kicsi a valószínűsége annak, hogy kellemetlen csörgővisszhang alakuljon ki. Ha mégis ilyesmit tapasztalunk szobánkban, nézzük meg, hogy valamelyik hangszóró nincs-e két egymással szemben levő, jól visszaverő falfelületet összekötő egyenesben. Az egyik felület csillapításának a növelésével vagy a hangszórók áthelyezésével a legtöbb esetben kiküszöbölhetjük ezt a kellemetlen jelenséget. A megfelelő bútorozás a teremhangok élességét is csökkenti. Kis mértékben a frekvenciájuk is csökken, ha a falak elnyelését növeljük, de kevésbé csökken a frekvencia, mint amennyire a rezonancia élessége mérséklődik. Általában már a bútorzat is elegendő mértékben csillapítja a teremhangokat, baj csak akkor van, ha több sajáthang egybeesik, és ezen a frekvencián a hangszóró is éppen kiemel. Ilyen esetben kellemetlenül "döng" a szoba. Ezt a kellemetlen hatást elvben mindig meg lehet szüntetni, de néha csak sok-sok próbálkozás árán találjuk meg a megoldást. Minthogy a szobát nem nagyon tudjuk elhangolni, a szóba jöhető módszerek arra korlátozódnak, hogy növeljük a csillapítást, illetve áthelyezzük a hangsugárzóinkat. A mélyhangú döngést különféle lemezek hajlító rezgésével lehet a legjobban csillapítani. Ilyen lemez lehet például egy falburkolat (lambéria). Az a lényeg, hogy a burkolat mögött levegő legyen, úgy, hogy a hang hatására a burkolat hajladozni tudjon. Ez a hajlító mozgás jó hatásfokkal emészti föl a hang energiáját. Ha a lemez saját csillapítása nem elegendő, mint például a vékony fémlemezeké, akkor a lemez mögé elnyelő anyagot kell tenni. Ez például habszivacs lehet, vagy kőzetgyapot. (Megjegyezzük, hogy a lakótelepi lakások betonpaneljei is ilyen kis csillapítású lemezek, amelyek a mély hangok hatására rezgésbe jönnek, de a szobából elvont energiát nem emésztik föl, hanem a túlsó oldalon lesugározzák. Ezért a lakótelepi házakban a mély hangok igen nagy távolságra is eljutnak, a szomszédok nagy örömére. Gondoljunk erre akkor, amikor mélyemelést állítunk be az erősítőnkön!) A lemezrezonátor méretezése nagyon bonyolult számolást igényel. Egyszerűsíteni lehet viszont a problémát azzal, ha csak a legalacsonyabb frekvenciát határozzuk meg. Abban az esetben, ha a lemez saját hajlító mozgásától eltekintünk, és csak a lemez mögötti levegőréteg rugalmasságát vesszük figyelembe, a rezonanciafrekvenciát a következő képlet segítségével számolhatjuk ki:

f = 6000 / (m*d)

ahol m egy négyzetméternyi lemez súlya kilogrammban, d pedig a faltól való távolság, méterben. A képletben csak a lemez súlya szerepel, mivel úgy tekintjük, mint a légrugót terhelő tömeget. Ha ugyanezt a tömeget kisebb vastagságú, de nagyobb sűrűségű lemezből hozzuk létre, a lemezrezonátor mély elnyelése javulni fog, mert a saját hajlító mozgásai is energiát emésztenek föl. A hajlító rezgések frekvenciája nagyon bonyolult módon függ a lemez méreteitől, de minden esetben a vastagság négyzetével arányos. Ezért a fele olyan vastag lemez hajlító rezgéseinek frekvenciája negyedakkora lesz.
A hangszóró elhelyezésére még nehezebb általános érvényű szabályt mondani. Nyilván arra fogunk törekedni (egyebeken kívül), hogy minél kevésbé gerjesszük a terem sajáthangjait. Jó tudni, hogy a leges-legmélyebb teremhangok nem veszélyesek. A hangszóró mérete nagyon kicsi a hullámhosszhoz képest, szinte pontszerű hangforrásnak tekinthető, s mint már tudjuk, az általa létrehozott hang erőssége a távolsággal csökken. Sík állóhullámot az ilyen hangszóró csak akkor tud létrehozni, ha a szobában a zengő hangtér dominál - lakószobában azonban ez sohasem fordulhat elő.
A teremhangok kérdése rendkívül bonyolult, éppen ezért nem is foglalkozunk tovább vele. Néhány egyszerű szabályt azonban megjegyezhetünk. Először is, a hangszóró nem fogja gerjeszteni azokat a sajáthangokat, amelyek félhullámhossza kisebb, mint a hangszóró faltól való távolsága. Például a faltól 1 méterre állított hangszóró 170Hz fölötti sajátfrekvenciát már nem gerjeszt. Azokat a teremhangokat viszont, amelyeknek a negyedhullámhossza közel esik a faltól való távolsághoz, erősen gerjeszteni fogja. Példánkban ez a frekvencia 85Hz körül lesz. Vigyázni kell arra, hogy ez a tartomány ne essen egybe a hangszóró valamelyik kiemelésével. A másik ökölszabály, hogy a két hangszórót egymástól ne tegyük olyan távolságra, amely éppen megegyezik valamelyik saját hang hullámhosszával. Ha kellemetlen kiemeléseket, döngéseket tapasztalunk a mély tartományban, a következő eljárást ajánljuk. Először is számítsuk ki a teremhangok frekvenciáit. Ha úgy látjuk, hogy a hangfalunk kiemelése környezetében sok sajáthang várható, próbáljuk óvatosan odébb tologatni a dobozokat. Ha ez nem segít, megpróbálkozhatunk a falburkolattal, vagy - ha a döngés csak egyetlen jól meghatározott hangmagasságnál jelentkezik - megpróbálhatjuk "leszívni" egy úgynevezett Helmholtz-rezonátorral. ............... Persze, ha igen mély frekvenciákat akarunk csillapítani vele, a Helmholtz rezonátorra is jó nagy méretek adódnak. Szükség esetén kihasználhatjuk a szoba berendezési tárgyait, és például valamelyik ágy alatti holt teret is kialakíthatjuk rezonátornak. Néhány dologra azonban vigyáznunk kell. Egyrészt a térfogatnak légmentesen zártnak kell lennie, mert minden olyan rés, amelyen levegő tud ki-be áramlani, beleszámít a nyílás felületébe. Másrészt, nem jó, ha a rezonancia túlzottan éles, mert ebben az esetben a rezonátort nagyon nehéz lesz ráhangolni a kívánt frekvenciára - főleg otthoni körülmények között. (Ráadásul a nagyon éles rezonanciagörbéjű rezonátorok nagyon kellemetlen meglepetést okozhatnak. A rezonátor ugyanis elsősorban energiatároló: a külső térből összegyűjti az energiát, a saját belső terében raktározza, s eközben el is nyel valamennyit belőle. Az "éles" rezonátorban nagyon magas lesz a belső energiaszint. Ha most kívül hirtelen megszűnik a hang, a rezonátor belsejében tárolt energia kisugárzódik. A kisugárzás annál tovább tart, minél élesebb a rezonancia. Ez a hatás csúnyán eltorzíthatja a hallgatott zenét.) Kevésbé lesz éles a rezonancia, ha a nyak rövid, esetleg csak egy nyílás helyettesíti. Célszerű azonban fenntartani az utólagos hangolás lehetőségét. Például úgy, hogy a rezonátor zárt dobozán téglalap alakú nyílást vágunk, amely előtt egy kis lemezt tudunk eltolni. Így a felület nagyságát folyamatosan változtathatjuk, s ezzel széles határok között hangolhatjuk rezonátorunkat. (A rezonátor nyílását célszerű a falak közelében elhelyezni, mert ott a hangnyomás mindig magasabb!) Tételezzük fel (a játék kedvéért), hogy sikerült szobánk akusztikáját "tökéletesen" beállítanunk. Nincs benne csörgővisszhang, és a sajáthangjait is egytől-egyig "kiirtottuk". Mi lesz az eredmény? Egy teremakusztikai szempontból túlcsillapított szoba, amelyben a zengő hang csak a falak közvetlen közelében nő a közvetlen hang fölé... A lakószobában a zenét hallgató személy gyakorlatilag mindig a közvetlen hangtérben ül; ezért van az, hogy a hangszóró tulajdonságai sokkal erősebben befolyásolják a kialakuló hangteret, mint a szoba. Nagy szerencse ez a hifista szempontjából! Ezért jöhet egyáltalában szóba, hogy hangszórón át hallgathassunk zenét! A lakószoba akusztikai tulajdonságai igen nagy jelentőségűek akkor, ha természetes hangforrások szólnak a szobában. A zongora vagy a hegedű hangja egészen más lesz, mint a hangversenyteremben. A rövidebb utózengés és a visszavert hangok kisebb időkésése miatt a hangzás jóval szegényesebb. A lakószoba akusztikája ezért komoly gondok elé állíthat például egy kamarazenélést kedvelő baráti társaságot - a hifista viszont elsősorban a felvétel helyének akusztikáját, illetve a felvételt keverő hangmérnök által létrehozott téreffektusokat fogja hallani. A jó felvétel, meg persze a nívós visszajátszó-berendezés szinte beviszi az embert a hangversenyterembe. Ez persze természetes. A mikrofonok, amelyekkel a felvételt készítették, nemcsak a közvetlen hangot, hanem a visszaverődéseket is észlelik, ezért a felvételben már az eredeti színhely utózengése és időkésései is benne vannak. A hallgató az első visszaverődést és a zengő hangot is a hangszóróról fogja hallani, és kevésbé érzékeli saját szobájának hatását. Csak az igazán jelentékeny akusztikai hibák okoznak észrevehető torzulást a hangtérben. Ezért is helyeztük a hangsúlyt cikkünkben a két legveszélyesebb hibára. A hangversenyteremtől kiindulva eljutottunk tehát a lakószobáig. Persze, meglehetősen leegyszerűsített képet festettünk, mert nem akartuk elvenni az olvasó kedvét. Most már bevallhatjuk: senki sem tudja igazán, mitől ítéljük jónak vagy rossznak egy terem akusztikáját. Azok a szempontok, amelyekről eddig beszéltünk, inkább negatív értelműek. Vagyis, ha az utózengés nem jó, ha túl sok vagy túl kevés a visszaverődés, akkor valószínű, hogy a terem akusztikáját szubjektíven is rossznak ítéljük. Fordítva viszont ez nem áll: lehet egy terem az említett paraméterek szempontjából tökéletes, meghallgatva pedig pocsék. Az a baj, hogy nem tudunk még eleget az emberi hallás sajátosságairól, nem tudjuk, hogy az ítéletünk kialakításában melyik akusztikai paraméternek mekkora a jelentősége. A műszeres mérések szerint például a termek és lakószobák igen nagy mértékben visszahatnak a jelre, szinte tökéletesen felismerhetetlenné teszik mind a spektrumát, mind az időbeli lefutását. És mégis, ennek a szubjektív hatása (szerencsére) sokkal kisebb, sokszor alig vehető észre.

*

S ha ez egyszer már így van, mit tegyünk: örüljünk neki. Fogjuk fel úgy a dolgot, hogy ha az akusztikusok már mindent tudnának az emberi hallás fiziológiájáról, a termek akusztikájáról és a zenei hangokról - akkor mi maradna a hifistáknak? A mi feladatunk most tehát az lesz, hogy keressünk jellegzetes lakószoba-típusokat, és próbáljuk meg, vajon kézben tudjuk-e tartani legalább ezeknek az akusztikáját. Ha kísérleteink eredménnyel járnak - újra jelentkezünk.[/quote]

Angster Judit & Miklós András

¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#142 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 10. 27. 11:19

idézet:
A jövő körvonalai
Nemrég, 10. számunkban felidéztünk egy húsz évvel ezelőtti, futurisztikus amerikai újságcikket (Hifi-sci-fi, avagy Silverberg jóslata), amely annakidején a hatvanas-hetvenes évek műszaki fejlődését próbálta előre jelezni. Ezúttal magunk is jóslásra adjuk a fejünket, hogy felmérjük, mivel gazdagíthatja a High Fidelityt az ezredforduló - és mi az, amit ebből a magyar hifisták is élvezni fognak.

"Bármi, amire szüksége van a társadalomnak, előbb-utóbb megvalósul, ha ez nem ütközik a természet alaptörvényeibe." Egy méltán nagysikerű könyvből idézek. Szerzője Arthur C. Clarke, a neves angol Science Fiction író, akitől kölcsön is vettem kötetének címét (A. C. Clarke: A jövő körvonalai, Gondolat Kiadó, 1968.) Ő ugyan csak a létfontosságú vívmányokat próbálja előre jelezni, így a közlekedés, az információáramlás, az űrkutatás, a molekuláris biológia stb. távlatait méricskéli, és nem foglalkozik olyan részletkérdésekkel, mint a High Fidelity, de könyve azért fényt vet a mi hobbink jövőjére is. Sajnos, Clarke túlon-túl nagyvonalú látnok: neki csak az a fontos, mit hoz a jövő, és teljesen mindegy, hogy mikor. Az emberiség életében egy évszázad is annyi csupán, mint egy porszem a homokórában. (A homokóra végülis korszerű időmérő eszköz, hiszen tele van kvarckristállyal.) Az ám, de ha valaki türelmetlen, és nem bírja kivárni azt a mindegy hogy hány évszázadot vagy évezredet, és csupáncsak azt szeretné felmérni, mit hoz a következő 15-20 esztendő? Tudom: önzőek vagyunk, nem akarunk tovább látni az orrunk hegyénél, s kíváncsiságunknak határt szab - a nyugdíjkorhatár. De azért, ha már futurisztikus utazásra szánjuk el magunkat, lépjük át gondolatban legalább a jövő század küszöbét - évszázad helyett mindjárt évezredet is mondhatunk, nem kerül semmibe, és jobban hangzik -, de álljunk is meg tüstént a 2001. esztendő táján. (Ez a dátum szintén Clarke-tól való. Bizonyára sokan ismerik az ő Űrodisszea 2001
című bestsellerét; a könyv, meg a belőle készült film is szavatoltan van annyira zűrös, mint amennyire világos logikájú esszégyűjtemény A jövő körvonalai.) Nagymerészen tehát nem ugrunk nagyobbat, csak 18 évet. Nincs szükségünk időgépre, nem röppenünk ki a jelen vonzásköréből. Így viszont nem is szabadulhatunk meg attól a köteléktől, amelyet Clarke egyszer és mindenkorra letép magáról, amikor így ír:

"...a jövőnek egyetlen vonására, a technikára szorítkozom, és nem foglalkozom az erre épülő társadalommal. Ez nem jelent olyan erős korlátozást, mint amilyennek tűnik, hiszen a tudomány a jövőn sokkal inkább uralkodni fog, mint amennyire a jelenen uralkodik... Hiszem - és remélem -, hogy politika és közgazdaságtan a jövőben nem lesz többé olyan fontos, amilyen a múltban volt. Eljön az idő, amidőn mai, e tárgykörökre vonatkozó vitáink legnagyobb része éppoly triviálisnak vagy semmitmondónak fog tűnni, mint a hitviták, amelyekre a középkor legélesebb elméi vesztegették energiájukat."

Nekem is ez a véleményem. Legszívesebben el is éldegélnék még néhány száz évig, csak hogy meglássam, igazunk lesz-e. De félek, hogy akárcsak Clarke, én is le fogok késni erről a randevúról. Bele kell törődnöm, hogy várható nyugdíjaztatásom idején - micsoda véletlen, éppen 2001-ben esedékes! - politika és közgazdaságtan éppúgy uralkodni fog tudományon, technikán és kultúrán, akárcsak napjainkban teszi. És ezért a High Fidelity sorsáról sem elmélkedhetek anélkül, hogy ne definiálnám témaköröm politikai és közgazdasági axiómáit.

A Rés innenső oldalán

Ami a nagypolitikát illeti, nem fogom rajta sokat törni a fejem. Mint minden hifista, magam is fölöttébb békeszerető ember vagyok (kivéve, amikor a vesszőparipámról vitatkozom), és feltételezem vagy legalábbis remélem, hogy a hifi-technika fejlődését nem fogja egyszer s mindenkorra lezárni az a nemkívánatos esemény, amelyet egy egészen másfajta, hátborzongatóan fejlett technika idézhet elő. Tömören: bízom benne, hogy 2001-ben is lesz hifi (meg minden egyéB). Ezzel tehát meg is volnék. Nehezebb feladatnak látszik a közgazdasági prognózis. Isten mentsen, hogy szakszerű elemzésekbe bonyolódjam - de attól is óvakodni szeretnék, hogy a turista szemével nézzem a világot.
Hogy tisztán lássuk a jövőt, helyesen kell megítélnünk a jelent, tudomásul véve, hogy van korunknak egy jólismert és számunkra módfelett kellemetlen jelensége: a "Technological Gap", azaz a Technikai Rés, amely a fejlett és a kevésbé fejlett országok között tátong. (Még nagyobb persze a rés a közepesen fejlett és a teljesen szegény országok között, dehát minket most nem az érdekel, hogyan lehetne utolérni bennünket, hanem hogy mi hogyan érhetnénk utol másokat.) A határokat nehéz megvonni, de nyilvánvaló, hogy a nyugat-európai államok többsége, köztük Ausztria is a rés túlsó oldalán terül el, Magyarország pedig az innensőn, az embernek tehát könnyen az a kényszerképzete támad, hogy a hasadék éppen Hegyeshalomnál húzódik, holott, ha nem ragaszkodunk speciális közép-európai nézőpontunkhoz, felderíthetünk még néhány hasonló szakadékot, például a Pireneusok lábánál meg máshol is. Dehát ismétlem, bennünket az érdekel, hogy nekünk mikor sikerül átkapaszkodnunk a túloldalra. Nehezíti a dolgunkat, hogy odaát egységesen és kizárólag dollárban számolnak, nálunk pedig még nem egészen világos, hogy miben.
A műszaki cikkek Nyugaton általában egy teljes nagyságrenddel olcsóbbak, mint Magyarországon. Ebből az következik, hogy tucatnyi dolog, amely a Technikai Rés túloldalán már csupán hétköznapi, közhasznú holmi, nálunk még luxuscikknek számít, kimondva vagy kimondatlanul. (Egy kabarétréfából: "Az autó nálunk nem luxus, hanem drága!") Ilyen kvázi-luxuscikk Magyarországon minden hifi relikvia: a
lemezjátszó, a rádió, a hangdoboz meg a többi - szóval, az egy nagyságrendnyi árdifferencia minden kétséget kizáróan fennáll. Azt a hifi-tornyot, amely nálunk ma még az átlagember tíz havi jövedelmét emészti fel, Mr. Smith vagy Herr Schmidt egyetlen hónap alatt kényelmesen kifizeti. Viszont már neki is nyolc-tíz havi jövedelmébe kerül egy Linn/Naim fajta szuperlánc - és azt megvásárolni odaát is
fényűzés a javából.
Lehet vitatkozni rajta, hogy a legutóbbi húsz év folyamán nőtt-e a Technikai Rés vagy sem - annyi biztos, hogy szűkebb nem lett. Vajon 2001-ig, ami már nem is olyan távoli időpont, sikerül-e közelebb férkőznünk a fejlettebb országokhoz? Erre a kérdésre a legtöbb közgazdász azt válaszolná: még nem, az óvatosabbak pedig így gogalmaznának: "mindent el kell követni, hogy a rés ne növekedjék".
Azt már tudjuk, hogy a magyar gazdaságnak a nyolcvanas években nagyon össze kell szednie magát ahhoz, hogy egyáltalán tartani tudja a lépést és egyelőre nem tudunk olyan gazdasági motívumról, amely ugrásszerű változást hozhatna a kilencvenes években.
Felületesen szemlélve a dolgot, a Rés azáltal is csökkenhet, hogy a legfejlettebb nyugati országokon végleg elhatalmasodik a válság. Ez azonban először is nem valószínű, másodszor nem segítene rajtunk, harmadszor pedig az ilyesmi úgy megrázná az egész világgazdaságot, hogy a nyílt gazdaságú, szorgalmasan kereskedő Magyarországot biztosan visszavetné a fejlődésben. Tapasztalhattuk már, hogy ha a nyugatiak rosszul állnak, nem vásárolnak tőlünk, tehát nem jutunk elegendő dollárhoz - egyszóval többet vesztünk a vámon, mint amennyit nyerni vélünk a réven. Jóslataimban tehát abból indulok ki, hogy az élvonalbeli technika és a miénk között 2001-ben is ugyanakkora lesz a
különbség, mint ma. Közben, persze, "mindenki lépik egyet". Esetleg kettőt.
Tudom, sokan únják a közgazdasági részleteket. Szeretném meggyőzni őket, hogy a lényegről beszélünk, ugyanis a High Fidelity különösen érzékenyen reagál mindarra, ami a világgazdaságban történik. A műszaki újdonságok elkerülhetetlenül ugyanazt az utat járják be: a kereskedelem kacskaringós és bukdácsoltatóan rögös útját. Hadd illusztráljam ezt egy kis rendhagyó írásművel, amely nem különösebben humoros ugyan, de műfaját tekintve műszaki humoreszknek nevezhető.

A Highfidelon története

A távol-keleti Cziczamitsu Co. Ltd. mérnökei megkonstruálják az eddigi legtökéletesebb hifi-berendezést, a Highfidelont. A gép kezdetben 165 ezer dollárba kerül, de amikor már több százan rendeltek belőle (stúdiók főleg), a gyár drasztikusan csökkenteni tudja a költségeit, és ma már nem kér többet, csak - tipikus amerikai árképzés 99999 dollárt és 95 centet.
Lényegesen több vevőt már nem sikerül verbuválni, tehát mérnökök és kereskedők közös munkával egyszerűsíteni kezdik a masinát. A frekvencia-átvitel alsó határát felemelik 5Hz-ről 36Hz-re, a felsőt leszállítják 500kHz-ről 30kHz-re. A dinamikasávot, amely 116dB volt, most 57 decibelre redukálják. A torzítást eredetileg mérni sem lehetett, de most mégis megengedhetőnek nyilvánítanak 0,05%-ot és így
tovább. A Highfidelon minősége azonban - állítólag változatlan marad, hiszen ezeket a nüánszokat az emberi fül úgysem hallja meg.
Ez a Highfidelon, a B változat már nem kerül 20 ezer dollárba sem (tudjuk: 5 centtel olcsóbb!), és a gyár rövidesen piacra dobja a C modellt, amely további egyszerűsítések fejében igen hasznos szolgáltatásokat kínál, mint amilyen az FVT (Fejbiccentéssel Vezérelhető Távhangerőszabályzó), ez igazán nem hiányozhat egy olyan masináról, amelynek az ára - még mindig - 9999 dollár és 95 cent.
Habár Amerikában ez már nem drágább, mint nálunk egy Orion torony.
Íme: a Highfidelon megtalálta az utat a lakásokba! Igazán csak mellékesen említem, hogy ezidőtájt már a magyar pénzügyőrök is tudomást szereznek a Highfidelonról, és a Bizományi Áruházban feltűnik az első C modell. Kikiáltási ára félmillió forint.
Időközben azonban "odaát" - hogy is mondjam - bizonyos kételyek merülnek fel. Némelyek gúnyosan Lowfidelonnak becézik a gépet, és azt állítják, hogy meghamisítja a zenét. A józanabbak szerint a C modell igenis kiváló készülék, valamivel feltétlenül jobb a hagyományos gépeknél, de azért nem teljesen ugyanaz, mint a B modell, vagy - pláne az Alapgép. Egyszóval hátrányai is vannak. Ahhoz, hogy a Highfidelon tovább olcsóbbodjék, a vásárlóközönség széles tömegeit kellene megnyerni, ámde a többség egyelőre megmarad a hagyományos készülékeknél, hiszen azok sokkal olcsóbbak, sőt: most aztán tényleg lemegy az áruk. Sokan mégis megveszik a Highfidelont, és
számolgatják, mikor lesz már pénzük egy B-változatra, amikor is a C modellt majd el kell passzolniuk valakinek. Ez az az idő, amikor honfitársaink kiterjedt családkutatást folytatnak külföldön, és régen feledett rokonokat ásnak elő a homályból. Egyesek pedig tudni vélik, hogy máris küszöbön áll egy újabb, valóban felülmúlhatatlan technika, a Matskacziczu Co. Ltd. szabadalma, a Superfidelon, addig tehát a legokosabb tartózkodni bárminemű pénzkidobástól. Műszaki részletek egyelőre nem ismeretesek, csak annyi biztos, hogy az új készülék árcéduláján sok lesz a kilences számjegy.
Ennyi volt, mese volt, talán igaz sem volt - de az sincs kizárva, hogy már többször is megtörtént.

Vesszőparipák viadala

"Bármi, ami nem ütközik természeti törvénybe, megvalósul - mondja A. C. Clarke -, ha van rá igénye a társadalomnak". Helyesebb így fogalmazni: "... ha a társadalom igénye elég erős". Semmi kétségem aziránt, hogy a High-Hyper-Superfidelonok igenis létrehozhatóak, de korántsem biztos, hogy a Társadalom valóban hőn áhítja ezeket a találmányokat. A hifi népszerű hobbi ugyan, de száz ember közül legfeljebb ha egy az elszánt hifista, és még a hifistáknak is csak a tizedrésze vagy még annyi sem tartja létfontosságú dolognak a minden tekintetben élethű hangátvitelt. Hiszen az emberek túlnyomó többsége csakis könnyűzenét hallgat, számukra a tökéletes hangátvitel fogalma már eleve definiálhatatlan. Hálistennek, a komolyzene-kedvelők is jobban tudnak összpontosítani a zenére magára, semhogy ne tartanák elviselhetőnek akár a durva hangátviteli hibákat is. És ez Nyugaton sincs másképp.
Valamikor majd, egy nagyon távoli jövőben, amikor a társadalom (ha igaz) összehasonlíthatatlanul gazdagabb és gondtalanabb lesz, talán ráállnak a mérnökök, hogy kerül amibe kerül, de az egy-két ezreléknyi audiofil kedvéért mozgásba hozzák a kutatóintézetek és az ipar teljes gépezetét. Megkonstruálják (ha ez egyáltalán lehetséges) a legtökéletesebb hangátviteli eszközöket, amelyek természetesen azon nyomban hozzáférhetővé is válnak bárki számára... A mi korunk hifijének azonban apja csupán a Mérnök - a gépek szülőanyja ma még a Kereskedelem. Tovább szőve ezt a hasonlatot: az apák egymagukban nem hozhatnak gyermeket a világra, az anyának viszont - a Kereskedelemnek
- mindnyájan jól ismerjük a törvénytelen gyermekeit, akik után egyetlen valamirevaló mérnök se vállalná az apaságot.
Még valami. Ne feledkezzünk meg róla: a hifi csak egyetlen hobbi a sok közül. Ne is találgassuk, milyen izgalmas, színes, új vesszőparipákat tartogat számunkra a jövő. Elég számbavennünk az időtöltés mai népszerű ágazatait (kultúra, sport, technika, játék) - ezek végülis mind versenytársai egymásnak. Az emberiség túlnyomó többségét eleve a tévé fogja (fogja?) lekötni. A magam részéről mindig is idegenkedéssel fogadtam ezt az áldottanátkozott, bölcsen-ostoba szerkezetet, és a lelkem mélyén Clarke-nak adok igazat: "akit az istenek el akarnak veszejteni, először tévével ajándékozzák meg". De azért én sem tudok szabadulni a televíziós házimozi varázsa alól. Amikor a képrögzítés végleg függetleníti a nézőket a központi műsorforrástól, a színes tévé és a képmagnó minden családi templom főoltárára kerül - és a hifi nyilván csak a mellékoltáron kap helyet. A két fő műszaki hobbi, a kép-, illetve a hangtechnika részben támogatja egymást és párhuzamosan fejlődik - részben viszont egymás ellen dolgozik és versenyez az emberek szabadidejéért.
Mindent összevéve, a High Fidelity jövőjét a század utolsó évtizedeiben az határozza meg, hogy az emberek mennyire erősen kívánják a sokféle technikai ágazat közül éppen a hangtechnika fejlődését, és mennyit hajlandók fizetni érte -a nyugati világban.
Ezt kellene megjósolnom.
A Technikai Rés innenső oldalán pedig nemcsak az a kérdés, hogy mennyit, de az is, hogy milyen pénznemben vagyunk hajlandóak fizetni - habár ez nemcsak a hajlandóságon múlik. A magyar gazdaságnak 2001-ig nemigen lesz dollárja a hifisták számára, és ha mégis, hát azt nagyon-nagyon meg fogja fizettetni velünk, már csak didaktikai okokból is. Nincsenek adataim róla, de benyomásaim szerint a nyugati eredetű hifi-készülékek minden egyes dollárjáért legalább 100 forintot tesz le a vevő a hazai boltokban. Ennél azonban sokkal rosszabb volna a merev tilalom. Mert némi kínlódás árán forintért is lehet fabrikálni egyet s mást, de nehéz elképzelni olyan, nívós hangátviteli láncot, amelynek legalább a kényesebb láncszemeit ne Nyugaton kovácsolták volna. És nyilván a jóslataimat is csak erre alapozhatom.

A jövendölés kockázatai

Mielőtt tényleg nekikezdenék a jövendőmondásnak, még elmondom A. C. Clarke aggályait a jövendölés kockázatairól. Szerzőnk sorbaveszi mindazokat, akik megpróbálták megjósolni a jövőt - és alaposan melléfogtak. "A tények gondos elemzéséből kitűnik, hogy ezek a baklövések két csoportba sorolhatók, amelyek egyikét nevezzük a józan ész, másikát a képzelet csődjének." Az elsőre azok szolgáltattak jó példát, akik kételkedtek a repülőgép vagy az űrrakéta megvalósíthatóságában akkor, amikor ezekhez a találmányokhoz
tulajdonképpen már minden "együtt volt". Ha helyesen mérték volna fel az addigi ismeretanyagot, nem lettek volna annyira pesszimisták. A másik, a képzelet csődje bárkinél beállhat: senkitől se lehet elvárni, hogy előre jelezzen olyan felfedezéseket, amelyek nem következnek a Kor ismeretanyagából. Ilyen felfedezésnek számít a röntgensugárzás, a magfizika, a relativitáselmélet, a fényképezés - és természetesen a hangrögzítés is.
Ami engem illet, földhözragadt a fantáziám, sosem lett volna belőlem jó scifista. Kérem az Olvasót, engedje el nekem a Terem Minden Pontjában Egyszerre Energizáló hifi-berendezés, úgyszintén a halántékra illeszthető, az agy bioáramaival interferáló Elektróda Hangsugárzó leírását. A képzelet csődje ellen védtelennek érzem magam. Remélem, tévedésemet 2001-ig nem fogják a fejemre olvasni.
Viszont a józan ész csődjét mindenképpen szeretném elkerülni. Nagyon is jól tudom, persze, hogy nem bírom korunk ismeretanyagának még a High Fidelityre vonatkozó részét sem, de úgy érzem, hogy amit kihagyok a számításból, az nem fog megvalósulni két évtized leforgása alatt. Mert minden műszaki újdonságnak előbb meg kell vívnia csatáját a kereskedelem hadszínterén.
És most aztán már igazán jósolni fogok. Nem, nem, előbb még mondok egy paradoxont: "a hifi olyan, mint a retúrjegy". Tényleg olyan, ugyanis csak visszafelé érvényes. Tessék felidézni azt a jelenetet (Eric Knight híres regényéből), amikor is Sam Small vitatkozni kezd a vasúti pénztárnál:

- Kérek egy jegyet oda-vissza.
- Oda-vissza. Jó. Hová? (Kérdi a pénztáros.)
- Hát ide vissza, na hallja, ez természetes.

És Sam sehogyan sem akarja leszögezni, hová utazik. Ilyen, tétova utasok ácsorognak a High Fidelity jegypénztáránál
is. Menettérti jeggyel a zenét szeretnék hazavinni, onnan, ahová a hangmérnök juttatta. A kérdés tehát nem úgy hangzik, hogy: "merre tart a hifi?", hanem: "merre tart a stúdiótechnika, és hogyan nyeri vissza a zenét a High Fidelity?" Prognózisomat így nem a hifi-, hanem a stúdiótechnika kilátásaival kell kezdenem.

Az első láncszem

Arra a kérdésre, hogy melyek a hangátviteli lánc legelső láncszemei, a legtöbben azt válaszolnák: a mikrofonok. Pedig a legelső láncszem alighanem a koncertterem! (Legalábbis a szimfonikus zenében. Megrögzött pop-rajongók, akik komolyzenéről hallani sem szeretnek, most előreszaladhatnak az olvasásban; találkozunk egy oldallal később.) A jó hangfelvételnek ugyanis alfája és omegája: a színhelye!
Nem szeretnék belekeveredni abba a vitába, hogy vajon zenei szempontból melyik a különb: a koncertfelvétel-e (mert elevenebb és hitelesebb), avagy inkább a stúdiófelvétel (mert ott nem köhög és fészkelődik a közönség, meg aztán újra lehet játszani az elrontott részleteket) - de tudjuk: amikor a zenészeket csillapított falak közé zsúfolják, a muzsika száraz lesz és rideg és unalmas; ha pedig
visszhangosítani próbálják, csak elmaszatolódik tőle. Azt a meghittséget és jelenlét-érzetet, amely a helyszín akusztikájából fakad, mesterséges eszközökkel még imitálni sem lehet.
Félreértés ne essék: nem a képzeletem mond csődöt. Nagyon is el tudom képzelni, hogy a távoli jövőben egy megszállott kutatócsoport (elektromérnökök, fizikusok, számítógépesek és természetesen aktív zenészek "team"-je) kikísérletezi azt az elektronikus rendszert, amely koncertteremmé varázsolja a legfahangúbb stúdiót is. Másrészt, sokkal egyszerűbb megmaradni a hagyományos helyszínnél, tehát a minél jobb akusztikájú hangversenytermeknél. Igaz, szörnyen drágák - de a stúdióépítés költségei éppennyire abnormálisak. Még akkor is, ha egyelőre eltekintünk a fentebb pedzegetett csodaelektronikától.
Stúdió és stúdió között persze igenis van különbség, sőt: jobb ma egy jó stúdió, mint holnap egy rossz hangversenyterem. Sajnos, ez a bölcs mondás nem segít a magyar hangmestereken: nekik a stúdióik is szegényesek, és jó akusztikájú hangversenytermekhez sem tudnak
hozzáférni. Nem is igen jöhet számításba bármi is a Zenekadémia nagytermén kívül; a kisebb-nagyobb templomok, a Vigadó vagy akár a budapesti Olasz Intézet közül valójában egyik sem képes befogadni a szimfonikus nagyzenekart. Igazán jó terem persze Nyugaton sem minden bokorban terem.
Épül-e magyar hangversenyterem a közeljövőben? Úgy hallom, igen: egy osztrák cég közreműködésével, az őáltala építtetett szálloda szomszédságában, az egyik legzajosabb főútvonal mentén... Az épület persze "többcélú" lesz. Eredeti rendeltetése szerint "kongresszusi terem, amely elektronikus eszközökkel hangversenyteremmé alakítható". Ezt a koncepciót, Gott sei Dank, sikerült megváltoztatni, és amit végülis az osztrákok megépítenek, az "hangversenyterem, amely elektronikus eszközökkel kongresszusi teremmé alakítható". Azt már tudjuk, hogy az utózengési idejét, mely paraméter szinte mindent eldönt, nem zenére, hanem beszédre optimatizálták - ez a terem aligha lesz a magyar hangfelvételek temploma.
Továbbra is hiányozni fog nekünk egy igazi, nem "többcélú" aula, amely nem kongresszusi palotának épülne, nem tárgyalóközpontnak, nem táncháznak, nem oktatási centrumnak - hanem koncertteremnek. Magyarországon tehát a hangátviteli lánc legelső láncszeme az ezredfordulón is gyönge marad - hacsak a Rádió és a Hanglemezgyár nem lesz képes megteremteni a jövő évszázad hangfelvételi stúdióit.

Mikrofonozás

Ha a hangátviteli lánc a koncertteremmel (illetve stúdióval) kezdődik, akkor a második láncszem nem más, mint a hangmérnök, a maga mikrofonjaival. A mikrofontechnika afféle fekete tudomány (túlságosan is sok megérzés kell hozzá), vagy talán inkább az alkalmazkodás tudománya:
alkalmazkodás a termek akusztikájához. Tulajdonképpen az a körülmény, hogy valamely hangmérnöknek általában milyen teremben kell felvételt készítenie, meghatározza az illetőnek a filozófiáját is. Nyilvánvaló, hogy akit szűk és rossz akusztikájú stúdióba kényszerítenek, legszívesebben minden egyes zenésznek külön mikrofont dugna az orra alá, csakhogy végleg megszabaduljon a falak jelenlététől - és
előbb-utóbb eleve esküdni fog a közel-mikrofonozás módszerére. Ezzel szemben akinek megadatik, hogy jó akusztikájú termekben dolgozhat, igyekezni fog nem csak a zenészek játékát, hanem a teljes akusztikai történést leképezni. Ehhez viszonylag kevés mikrofont kell használnia,
és ezeket is messze kell vinnie a művészektől, hogy ne csak őket halljuk, hanem a teremhangokat is, persze éppen a kellő arányban. (Mindez, hangsúlyozom, csakis a szimfonikus zenére vonatkozik. A popzene kitűnően, sőt, elemében érzi magát a stúdióban, mert éppen itt találta meg a maga optimális felvételtechnikáját, sajátos hangzásvilágát.)
Ennyit tehát a mikrofonozásról - de mit mondhatunk magáról a mikrofonról, amely (mint az úgynevezett átalakítók: a hangsugárzók, hangszedők, fejhallgatók) korántsem tökéletes találmány? A profik ma szinte kizárólag kondenzátormikrofonnal dolgoznak. Ez fölényesen jobb a dinamikusnál (még inkább, mint az elektrosztatikus hangszóró vagy fejhallgató a hagyományosnál!) De azért nem éppen hibátlan, ami már abból is kiderül, hogy ahány gyártmány, annyiféle hangkarakter. Nyilván ott a baj, hogy a mikrofonmembránoknak mint a hangszórómembránoknak is - tömegük van, tehát nem mozoghatnak tehetetlenségmentesen.
Már mentegetődztem amiatt, hogy a fantáziám nem éppen tehetetlenségmentes. Inkább csak analógiákban tudok gondolkodni. Hangszórót már hallottam olyat, amelyiknek a "membránja" ionizált gáz, vagyis plazma. Ugyanígy mikrofonban is el tudnék képzelni ionizációsat, azaz plazmarendszerűt. (Ha majd mutatnak egyet.) Függetlenül azonban a membrán anyagától, a mikrofon így is csak analóg jelet ad le. Ezért kezdődik a digitális hangátviteli lánc (amelyről majd alább szólok) egy Analóg/Digitális átalakítóval. Vajon nem lehetne-e olyan mikrofont építeni, amely a hangrezgések keltette elektromos feszültséget azonnyomban digitális jelekké alakítja, tehát kettes számrendszerben kódolva adja ki magából, feleslegessé téve
(vagy legalább magába foglalva) az A/D konvertert? Ez a gondolat már a profi hangászokat is foglalkoztatja, habár egyelőre még nem jutottak tovább annál, hogy: "de jó is lenne egy ilyen mikrofon!" Mindazonáltal, ha hihetünk a futurológus Clarke-nak: amire igazán szükség van, előbb-utóbb megvalósul - márpedig a digitális mikrofonra biztosan szükség lesz.

Digitális - ma és holnap

Azt hiszem, Olvasóink többségének van már fogalma a digitális hangrögzítésről. (Támpont: "A digitális forradalom", HFM 7.) Most csak röviden foglalom össze a lényegét. Eltérően a hagyományos, analóg eljárástól, amely folyamatosan tolmácsolja a zenét, a digitális rendszer a filmvetítéssel és a televíziózással tart szellemi rokonságot, amennyiben apró mozaikokra bontja az akusztikai történést.
Ezeket a mozaikokat mennyiségekkel fejezi ki, kettes számrendszerben tárolja és közvetíti, végül pedig visszaalakítja folyamatos, "analóg" jelekké. A digitális hangátvitel minősége elsősorban két paraméteren múlik: hogy a mozaikok mennyire sűrűn követik egymást, illetve, hogy mekkora az a legnagyobb szám, amelyet egy-egy ilyen mozaik még ki tud fejezni. Az előbbi paramétert mintavételi frekvenciának nevezik; legalább kétszer akkorának kell lennie, mint amekkora a hangátviteli sáv. A második paraméter a felbontás, ezt "bit"-ben adják meg. A legjobb
digitális rendszerek mintavételi frekvenciája 44-50kHz, felbontása 16 bit - többre a jelenlegi rendszerek nem képesek. Pedig mindenképpen többet várunk! A digitális technika előnyei annyira lenyűgözőek, hogy elterelték a figyelmet a hátrányairól. A felvétel zajtalan, a dinamika szinte tetszőlegesen nagy, a basszusátvitel különösen mély és tiszta - viszont a magastartományban félreismerhetetlenül jelen van valami tolakodó idegenség. Állítólag ez csak a korai digitális hang jellemzője, és a második generációs készülékek sokkal szebben szólnak majd... Gyanítható azonban, hogy annak az érdes hangszínnek igenis megvan a maga oka. Amikor a digitális jelet visszaalakítják analóggá, 20kHz környékén közbe kell iktatni egy iszonyatosan meredek magasvágó szűrőt, s az már néhány kHz-nél is beleszól a fázismenetbe, megzavarja
a tranziensátvitelt. Ezen csak úgy lehetne segíteni, ha a mintavételi frekvenciát alaposan felemelnék. Hasonlóképpen elégtelennek látszik a másik paraméter is, a 16 bites felbontás. Hogy tisztázzuk az álláspontokat: a magam részéről meg vagyok győződve róla, hogy a jövő a digitális technikáé, és valószínűnek tartom, hogy a digitális hangátvitel a végletekig tökéletesíthető - de kétlem, hogy jelenlegi formájában egyértelműen volna jobb az analógnál. Jóslatom: hiába fogják szabványosítani az alacsony mintavételi frekvenciájú és csekély bitszámú készülékeket, a rohamosan fejlődő technika fel fog rúgni bármiféle elhamarkodott szabványt! Rövidesen meg fog jelenni a digitális jelrögzítők egy harmadik generációja, és ez annyival lesz különb a maiaknál, mint a mi félvezetőink a hatvanas évek tranzisztorainál. Az első jelzés: a dbx cég új digitális processzora, 700kHz-es mintavételi frekvenciával. De ezek a harmadik generációs berendezések még mindig csak afféle magnók lesznek, tehát nem tiszta elektronikák, hanem finommechanikával párosított hibridek, amelyek szalagot tekercselnek oda meg vissza, ahogy ezt a jó öreg XX. században tanulták... Bezzeg nem ezt teszi majd a digitális magnók negyedik generációja - ha ugyan magnóknak nevezhetjük őket, ezekben ugyanis már egyáltalán nem lesz mozgó elem: az információt nem szalagon tárolják, hanem buborékmemóriák miriádjaiban. És ez még csak nem is sci-fi. Legkésőbb az ezredfordulón, de talán már sokkal előbb is hallani fogunk ilyen "buborékmagnót". Persze, amikor ezek bevonulnak a professzionális gyakorlatba, a stúdiók többsége továbbra is első vagy második generációs digitális rendszerekkel dolgozik, a kisebb stúdiók pedig vidáman elzenélgetnek a nagyoktól kiselejtezett analóg szalagjátszókkal. Nem mindenkinek van pénze a legújabbra és legdrágábbra - és ez húsz-harminc év múlva sem lesz másként. Mégis, bízom benne, hogy a bennünket zenével ellátó nagyüzemek (a Rádió és a Hanglemezgyár) viszonylag hamar, tehát legfeljebb 4-5 éves csúszással mindig átveszik az élvonalbeli technikát.
Ámde a stúdiótechnika nem önmagáért való dolog, és éppúgy nem választható el a High Fidelitytől, mint a hifi sem a stúdiógyakorlattól. A nagyközönség éppen mostanában kezd ismerkedni az új digitális médiummal, a Compact Disc-kel, azaz a "lézeres" hanglemezzel. Ha a fogadtatás kedvező, mi több: lelkes, netalán: felülmúlja a várakozásokat - akkor ez nagyban felgyorsíthatja a stúdiók "digitalizálódásának" folyamatát... ami ismét csak visszahat a CD forgalmára és így tovább... mígnem az ezredfordulón a stúdiók már egyáltalán nem is használnak mást, csakis digitális berendezéseket.
Ellenkező esetben, tehát ha a CD nem váltja be, vagy nem rögtön váltja be a hozzá fűzött reményeket és kereskedelmi számításokat, akkor az analóg technika még 2001-ben is velünk marad. Visszatérve a jelenbe, tartozom az igazságnak annyival, hogy egyelőre nem is az analóg és a digitális stúdiótechnika között van a nagy különbség, mint inkább a stúdióműsor és a házistúdiók műsorának minősége között. A nívós analóg stúdiómagnók nagyon szépen tudnak szólni; ami engem illet, talán életem végéig is megelégednék ezzel a hangminőséggel - otthon. Paradox dolog, hogy ezt a hangminőséget csakis a digitális technika közvetítésével lehet eljuttatni a lakásokba!

A konzerv

Ha eltekintünk azoktól a koncertektől, amelyekről néhanapján közvetítést ad a rádió, a hifisták kizárólag hangkonzervet fogyasztanak, mégpedig háromfélét. Az elsőt készen kapják a boltban és bármikor felnyithatják (hanglemez, műsoros kazetta), a másik ugyancsak késztermék, de nem lehet bármikor felbontani (rádióadás). A harmadik konzervféleség a mélyhűtött árunak felel meg, ez a magnófelvétel, amely többnyire az előző kettőről készül. Hangkonzervjeink eddig kizárólag analóg-típusúak voltak; a hibrid-lemez ugyanis semmiképpen sem nevezhető digitálisnak.
Megváltozott a helyzet. 1983 tavaszán. A két óriáscég, a Philips és a Sony tervszerű, összehangolt akció keretében világszerte piacra hozta a régenvárt digitális lemezjátszókat, az első "lézeres" lemezekkel együtt, amelyeknek választéka jelenleg mintegy 200 kiadványt ölel fel. A CD-játszók ára 4-500 fontsterling (6-800 dollár); bizony, ez két komplett hifi-torony ára. A kis ezüstlemezkék is másfélszer drágábbak a hagyományos fekete korongoknál. A premier mindenesetre megvolt. A közönség, a szakemberek, a gyárak egyaránt kíváncsian figyelik a fejleményeket, és jómagam sem adnám egy vak lóért, ha meg tudnám jósolni a CD sorsát. Megpróbálni azért megpróbálom, de csak a CD-premier sajtóvisszhangja alapján, hiszen
nekünk magunknak még nincs tapasztalatunk a Compact Discről. (Azóta már van - lásd A Felkelő Nap Háza című cikkünket. A szerk.) Mindent egybevetve, a bemutatkozás sikeres volt. A CD drága ugyan, de nem drágább, sőt, még olcsóbb is, mint a High End Audio istentől-embertől elrugaszkodott szuperlemezjátszói, amelyek között a Linn még a szerényebbek közé tartozik. Nem utolsó szempont, hogy a Compact Disc vevői megtakarítják az MC-előerősítő, a fono-elektronika és a keverőfokozat árát és az ezekkel a láncszemekkel való hifizgetés lelki gyötrelmeit.
Más oldalról: a CD-lemezek hangminősége kielégítő ugyan, de a legtöbb Compact Disc nem szól úgy, mint a jó berendezésen lejátszott nívós analóg lemez. És vajon az igazi tömeggyártás bevezetésével nem esik-e a CD színvonala? Fogas kérdés. A "szakma", azaz a hifi-készülékekkel kereskedő cégek többsége - Angliában - arra tippel, hogy 5 év múlva a hifi-lemezjátszók eladásából származó pénz felét már a CD-készülékek után kaszírozzák.
(Tessék jól megfigyelni ezt a mondatot: nem véletlenül van ilyen faramuci módon megfogalmazva!) Úgy vélik, addigra a CD-játszók ára a felére csökken - igaz, egyszersmind megjelennek a "szuper" és "de luxe" kivitelű változatok is. Nyilván magasabb áron... A nyugatiak 10 évre teszik azt az időt, amelynek végére a CD keresztültör, teljes zenei választékot kínál, kinövi gyermekbetegségeit és minden kétséget kizáróan bebizonyítja fölényét. De még ezzel sem szorítja ki a lakásokból, sőt: még a hifisták otthonából sem az analóg lemezjátszót. Hiszen a fekete korongok
milliárdjai továbbra is közkézen forognak. Később aztán, talán újabb 10 év elteltével mégiscsak eltünedeznek, és csupán a konzervatív zenebarátok gyűjteményét díszítik - mint manapság a 78-as fordulatú sellaklemezek...
Igaz, akkorra már a CD sem lesz a régi. Mind újabb, jobb és olcsóbb generációi születnek, és az sincs kizárva, hogy ezek nem lesznek kompatibilisak egymással(!). Hogy mást ne mondjak, a "lézeres barázdalyuggatás" nagyon kritikus és költséges művelet; kizárt dolog, hogy ne lehetne a kódot fototechnikai úton is sokszorosítani, ahogy ezt a Soundstream cég ajánlja... Amikor pedig a stúdiókban megjelenik az első "buborékmagnó" akkor a CD-tulajdonos audiofileken ugyanaz az idegesség vesz majd erőt, mint most, amikor a szép szíjhajtású (vagy direkthajtású), mozgótekercses hangszedőjű lemezjátszójukat féltik. Végülis mi, magyar hifisták ugyanazt fogjuk végigélni, mint a nyugatiak, csak jóval lassabban. Ahogy fokról-fokra előbb a magasszínvonalú analóg, majd az első-, második-, harmadik generációs digitális technikát importáljuk (főleg magánúton, persze), az azt megelőzőnek egy kissé lejjebb megy az ára. Az elérhetetlen luxuscikk elérhető luxuscikké válik, majd afféle tartós fogyasztási cikk lesz belőle, mint a hifi-toronyból - és egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy hifi-relikviáink láttán már senki sem ütődik meg, nem irigykedik és nem érzi provokálva magát. A divatjamúlt készülékek veszítenek az értékükből. Vajon mikorra nevezhetjük divatjamúltnak a mai átlagos torony-hifit? És mikorra a Dualt, a Thorenst, a Linnt? A digitális lemezjátszó: logikai áramkörök halmaza, megfejelve finommechanikával, telerakva különleges technológiát kívánó anyagokkal - nem tartom valószínűnek, hogy az Orion vagy a Videoton egyhamar vállalkozna rá. Hacsak nem kooperációban, nyugati cégekkel együttműködve. Jó tudni azonban, hogy az ilyesfajta ügyletek nem azt a célt szolgálják, hogy élenjáró technológiát ültessenek a szikes magyar talajba. Csaknem mindig arról van szó, hogy a nyugati cégnek valamilyen oknál fogva még gyártania kell egy régebbi készüléket, holott ma már egészen más és egészen új dolgokkal foglalkozik. A régit ilyenkor átpasszolja valakinek, akinek ez is nagyon jól jön. Mégis, egy ilyen ügylet folyományaképpen digitális lemezjátszók maradnának Magyarországon, és ami még fontosabb: lenne hol megjavítani őket! Hogy a magánúton behozott CD-játszókkal mit kezdünk, ha felmondják a szolgálatot, nem tudom. Az egyetlen lehetőség: visszaküldeni őket a gyárnak.
Ezt mind végiggondolva oda lyukadok ki, hogy Magyarországon az analóg lemezjátszók még jó 15 évig, talán 2001-ig is a helyükön maradhatnak. És ha ez így igaz, akkor miért várjunk a CD-játszókra ölbetett kézzel? Ha analóg, legyen analóg - de legyen sokkal jobb a maiaknál. Elképzelni sem tudom, hogy ne lehetne idehaza is lényegesen jobb lemezjátszót gyártani azoknál a műanyag tojáshéjaknál, amelyekkel a Pionics, a Panakai és a többi hongkongi gyár lát el bennünket. A hangszedőt persze külföldről kell hozatni - de azt se tőlük. Egyszóval biztos vagyok benne, hogy a hazai High End Audio egy magyar lemezjátszóval, magyar MC-illesztővel és magyar fono-elektronikával fog kezdődni. Alig-alig lesz rosszabb(?) az országba bekeveredő, első generációs CD-játszóknál - és harmadannyiba fog kerülni. Nálunk mások az árarányok, mint Nyugaton.
Más a helyzet a digitális szalagjátszóval. Már említettem, hogy a kép és a hangtechnika néha egymás ellen dolgozik, néha pedig segíti egymást. Azt is pedzegettem, hogy a jövőben a színes tévé és a képmagnó a családi oltár közepére kerül. Nos, erre a két készülékre valóban van igénye a társadalomnak, hiszen sokkal többen áhítoznak képmagnó, mint mondjuk egy CD játszó vagy egy pár jó hangdoboz után. Ha viszont a videomagnó már megvan, akkor féligmeddig a digitális audio-magnó is megvan, csak még ki kell egészíteni egy PCM-processzorral. (Az tartalmazza az A/D és a D/A konvertert és az összes kiegészítő elektronikát - a jelek rögzítésére pedig a képmagnó szolgál.) Ma még iszonyatos luxusnak látszik: színes tévé, képmagnó, PCM-processzor és a többi... de az átlagember biztosan ebben a sorrendben szeretné kiépíteni házistúdióját. És ha mindez együtt van, akkor a hifi úgyszólván házhoz jön, ugyanis a tévé egészen biztosan sztereofonikus lesz: képet is, hangot is lehet felvenni róla.
Amikor idáig fajulnak a dolgok, addigra már a rádió- és televízióállomások is digitális úton rögzítik a hangot. És innen már csak egy lépés a digitális műsorszórásig. A digitálisan feldolgozott információ érzéketlen a zajra - ugyan hol lehetne ezt jobban kamatoztatni, mint éppen a rádiózásban? (Vagy a tévézésben! A digitális tévé-rendszerek szabványosítása éppen napirenden van!) Előbb természetesen kétféleképpen szórnák a műsort: analóg és digitális jeleket sugároznának párhuzamosan. Később - amikor már mindenki áttért a sokkal jobb minőségű, zajtalan zenéjű digitális tunerek használatára - végképp beszüntetnék az analóg adásokat. Ezt mi már nem fogjuk megérni, de 2001-ig egészen biztosan hallunk még tökéletesen zajtalan, digitális formában kisugárzott és fogadott rádióadást. Nyomatékosan hangsúlyozom: zajtalan rádióadást. A digitális hangátvitel annyira "csendes", hogy értelmüket vesztik a zajcsökkentő elektronikák, dbx-től Dolby-ig. (A-tól B-ig vagy akár Z-ig.) Ezek csak addig élnek, amíg az analóg szalagjátszók.
Apropó: mi történik a kazettás magnókkal? Ezek még jóideig szolgálni fognak bennünket. Akinek nincs sok pénze, vagy legalábbis nem akar sokat áldozni a hifire, továbbra is kazettás magnón fogja bömböltetni a legújabb slágereket, otthon, vagy még inkább a Trabantban és a Zsiguliban, hogy enyhítse a hosszú autóutak egyhangúságát... Minél olcsóbb a gép, annál inkább ellenáll a digitalizálási áramlatnak. A szimpla, egymotoros-kétfejes, kommersz masináknak sokkal kevesebb a félnivalójuk, mint a kacsalábon forgó Nakamichiknek.
Magyarországon az analóg kazettás magnók talán még az ezredfordulón is uralni fogják a piacot. És nem is lesznek olyan rosszak. A nagy japán cégek folyvást javítanak tömegcikk-gyártó technológiájukon, és ez a tendencia a legolcsóbb árkategóriában is érezhető, úgyhogy remélhetőleg a mi devizaszegény külkereskedőink is fognak még örömöt okozni a vásárlóközönségnek. Az orsós szalagjátszókhoz egyre kevesebben fognak ragaszkodni. Akinek kevés a pénze, kiegyezik a kazettákkal, aki pedig van annyira tehetős, mint amennyire a zenét szereti: előbb-utóbb átnyergel a digitális vesszőparipára.

Erősségünk: az erősítő

A digitális technika azzal kecsegtet, hogy stúdióminőségű hangot hoz a szobánkba. Reméljük, beváltja ígéretét. De analóg vagy digitális: egyremegy, mert a Hang minőségét elsősorban a lánc vége határozza meg, a hangsugárzó, illetve a lakószoba akusztikája. Most veszem észre, átugrottam egy láncszemet: nem szóltam a teljesítményerősítő fokozatról. De még ha végleg elfeledkezem róla, akkor sem követek el nagy mulasztást. Az erősítőtechnikát ugyanis már többé-kevésbé kézbentartják a mérnökök. Igaz, még a legjobb erősítők hangkaraktere között is van némi különbség, de ezek a gépek már oly kevéssé torzítják el a hangot, hogy forradalmi változásnak nemigen nyílik tere. A hangminőségen legalábbis aligha fognak drasztikusan javítani. Természetesen elvárjuk a mérnököktől, hogy egyre kisebb, egyre kevésbé forró és mégis egyre nagyobb teljesítményű és persze minél olcsóbb készüléket produkáljanak. Hogy hogyan csinálják majd, nem tudom megjósolni - de ezt nem is tartom fontosnak. Ismétlem, a 2001. év teljesítményerősítője nem hifibb, hanem praktikusabb lesz a mainál.
Kivételesen hadd lássam rózsaszínű szemüvegen át a hazai perspektívát is. A legcsekélyebb kételyem sincs afelől, hogy 2-3, de legfeljebb 4-5 éven belül értelmetlenné válik Nyugatról hozni erősítőt - hacsak nem valami javíthatatlan sznob számára. (Erre a körülményre persze tekintettel kell lennem, ezért most még csak óvatosan merek tusst húzattatni: "pricc, pracc - procc"). Attól kezdve pedig már számunkra is az lesz a legizgalmasabb kérdés, hogy az egyébként jóhangú teljesítményerősítőt hogyan lehet olcsóbbá tenni és miniatürizálni, megnyitva az utat a multiamplifikálás, azaz a többutas erősítés irányában. Erre nemcsak azért lesz szükség, hogy szebben szóljon a zene - hanem azért is, hogy egyáltalán beférjünk a szobánkba!

Négy fal között

Ugyanis, a szoba mindig sokkal kisebb, a hangdoboz pedig mindig sokkal nagyobb a kívánatosnál. Vagy tágítanunk kell az előbbit - vagy szűkíteni az utóbbit. A lakószobák, sajnos, az utóbbi időben egyre kevésbé hajlandók tágulni. (Enyhe vigasz, hogy ez világjelenség, tehát Nyugaton is így van.) Már annak is örülnünk kell, ha az ezredfordulóra egyáltalán lesz lakása mindenkinek, és jut külön szoba minden zenekedvelőnek. Bele kell törődnünk, hogy a High Fidelity 2001-ben jellegzetesen házgyári, sőt: lakótelepi hifi lesz. Ez két szempontból is szomorú dolog. Először is, a házgyári lakásnak mindmáig az a lényege, hogy kispórolnak belőle mindent, amit csak lehet. Mit szóltok például az ötszintes, de liftnélküli házakhoz?! Reméljük, az építészek a jövőben kevésbé lesznek felelőtlenek, de csodát ne várjunk tőlük, és ne számítsunk arra, hogy a lakások között kellőképpen szigetelni tudják a hangot. Ez megintcsak nem a technikai tudáson, hanem a gazdaságossági számításokon múlik. Egyelőre még egy közönséges táskarádió is tökéletesen elegendő, hogy ideggyógyintézetbe küldhessük a szomszédainkat; a hifi már csak ráadás. Nyilvánvaló, hogy a békés egymás mellett élés szabályait mindenkinek be kell tartania, és ez alól még az sem kaphat felmentést, aki becsülettel előfizet a Hifi Magazinra. Annál is kevésbé, mert mi sem vagyunk okosabbak. A lakások utólagos hangszigeteléséhez mindenekelőtt sok-sok hely kell, az pedig éppen a lakótelepi lakásokból hiányzik a leginkább. Ami mármost a lakáson belüli hangot, azaz a lakószoba akusztikáját illeti, nem vagyok ennyire pesszimista. Tényleg nehéz ugyan elképzelni előnytelenebb akusztikájú szobát a betonfalúnál, különösen, ha alacsony és ráadásul még virslialakú is, de én már laktam ilyen 560x300x260-as szobában, és állítom, egész elfogadhatóan szólt benne a zene...

Mi van a dobozban

És akkor most beszéljünk a hangdobozról, a háziasszony kedvenc bútordarabjáról. Bármilyen meglepően hangzik, nem vagyunk kétségbeejtően elmaradva az átlagos nyugati hifihez képest. Inkább az az igazság, hogy mi és az átlagos nyugati hifi együtt vagyunk kétségbeejtően elmaradva az emelt kategóriához, vagy pláne a High End Audióhoz viszonyítva. Ha valakinek sikerül kicserélnie az Orionjait Pioneerokra, Sansuikra, miegymásra, alig-alig fog javítani a hangképen. Ezzel szemben ha sikerül kicserélnie a Pioneerjait vagy Sansuijait a nívós középkategória valamely darabjára (Rogers, Mission, Spendor, KEF, Quad, Infinity, AR, másfülűek számára a JBL és hasonlók), azt tapasztalja, azonnal vagy néhány napon belül, hogy megváltozott körülötte a világ. Nem vagyok biztos benne, hogy még feljebb rukkolva a létrán, többszörös pénzt fizetve a szuperkategóriájú hangsugárzórendszerekért, ismét ugyanekkora hatást lehetne elérni. Ezzel azt akarom mondani, hogy a hangszórótechnika ma még gyermekcipőben, sőt, hátulgombolós ruhában jár, és kilóg belőle a hátulsó fertálya. Tisztelet a kivételnek, de a hangsugárzótervezők tudománya jelenleg abból áll, hogy "ad hoc" fadobozokba tetszőleges hangszórókat és keresztváltókat dugnak, és ráadásul még meg is vannak sértődve, ha valakinek nem tetszik a doboz hangja. (Nem hazai gyárakról: nyugatiakról beszélek!) Ha abból indulunk ki, hogy a tervezők hajlandóak lesznek elsajátítani azt a matematikai alapot, amely elvben bármelyiküknek rendelkezésére áll, továbbá veszik a fáradságot, és megismerkednek szakmájuk eddigi eredményeivel - akkor az ezután következő 20 évben nagyon becsületes hangsugárzókat tervezhetnek, még a szokványos dinamikus hangszórókból is. A magam részéről főleg ebben látom a fejlődés útját. A magyar konstruktőrök számára pedig egyáltalán nem is látok más utat. No és mi a helyzet a különleges hangsugárzókkal? (A szakzsargon egzotikusnak nevezi - én inkább futurisztikusnak hívom őket.) Ezek egyelőre túl drágák ahhoz, hogy elterjedjenek - és túl kevéssé vannak elterjedve ahhoz, hogysem olcsóbbak lehessenek. Azonkívül: bármilyen szépen szólnak, egyikük sem tökéletes. A Quad elektrosztatikus rendszerének 23 év után most itt az utódja, de nem számottevően, vagy legalábbis nem egyértelműen jobb a réginél. Akárcsak a többi
elektrosztatikus hangszóró, ez sem megy elég mélyre és nem lengeti meg elég erősen a levegőt. Hasonló kifogásokat olvashatni a másik fajta nagy táblahangszóróról, a Magneplanarról is. (Ennek a típusnak a membránja át meg át van szőve a tulajdonképpeni lengőcsévével.) Az Infinity cég az elektrosztatikus rendszer egy "magnetosztatikus" változatával kísérletezik, és príma magas és középsugárzókat gyárt, de a basszust most is dinamikus hangszóróval adja vissza. Néhány fejezettel ezelőtt szóbahoztam a plazmahangsugárzót - de ma még abból sincs szélessávú típus a piacon, sőt: a laboratóriumban sem. Ezeket egyébként mind elfogadhatnánk a Jövő Hangsugárzóinak, ha nem foglalnának el olyan sok helyet a szobában. A Quadot például legalább 1,5-2 méterre kell tenni a faltól, vagyis egy lakótelepi szobának legfeljebb a közepére állíthatnánk, a hallgatóság pedig a szoba sarkaiba szorulna - nem éppen ideális sztereofónia. Gyanús egyébként, fölöttébb gyanús, hogy bármiféle hangsugárzót használunk is (ma és 2001-ben), továbbá, bármiféle szobában hallgatjuk is a zenét, a hangdobozokat mindenképpen el kell húzkodni a falaktól, ha azt akarjuk, hogy igazán szépen szóljanak. Kérdés, nem segíthetünk-e magunkon valamiféle ravasz elektronikával? Hadd legyek konzervatív: én nem hiszek benne. Pótlólagos elektronikákkal be lehet állítani egy kompromisszumos hangképet az egyébként rossz akusztikájú teremben. De aki a High Fidelity maximumára törekszik, az 2001-ben sem nélkülözheti a házi koncerttermet: a nagyméretű, kellemes akusztikájú szobát, amelyben a hangsugárzókat kényelmesen távol tarthatja a falaktól. A High End Audio a lakáscserével kezdődik. Habár, ha a dobozok nem túl nagyok, esetleg mobilizálni lehet őket... Ez most még idegesítően hangzik, de előbb-utóbb annyi lesz már az olcsó, praktikus kis elektronika az asztalfiában! Olyan nagy fáradság, ha zenehallgatás előtt egy gombbal többet kell megnyomnunk? "Hangdoboz ki!" - és a ládák engedelmesen előgurulnak a szekrényfalból. Amikor pedig elpakoljuk a kazettáinkat, egy utolsó gombnyomásra a hangdobozok szépen visszagördülnek a falba. Nyilvánvaló, hogy ehhez mindenképpen miniatürizálni kell őket, nem lehetnek nagyobbak 50-60 literesnél. Vigyázat: nem mai típusú kommersz dobozról beszélek, hanem olyan basszussugárzóról, amely 30Hz-ig tökéletesen lineáris! Utópisztikus ötlet? Annyira nem utópisztikus, hogy ma is megvalósítható, csak ma még nem gazdaságos. Íme az egyik receptje. Végy egy kisméretű, de igen nagy löketű, iszonyatosan jól terhelhető hangszórót. Zárd szűk, agyoncsillapított dobozba. A torzításait csökkentsd mozgásvisszacsatolással. Használj hozzá 4-500 wattos erősítőt. (Ahá, itt van a kutya elásva!) És máris megkapod azt a szubbasszussugárzót, amely kizárólag 30 és 100Hz között használható, éppen-hogy-csak szobahangerőn. Most már csak a többi hangszóróra van szükséged. Meg persze a többi erősítőre. Mert a mini-basszusdoboz ára: a maxi erősítő. Sőt: a sok erősítő. És itt lép jogaiba a multiamplifikálás, azaz többutas erősítés. Ha a teljesítményerősítők jók, olcsók és kicsik, akkor egy-egy hangsugárzó-rendszerben érdemes külön-külön teljesítményerősítővel hajtani minden egyes hangszórót. Ez már önmagában is előnyös, mert a végfokozatok így jobban "kézbentarthatják" a hangszórókat. A többutas erősítésű rendszer keresztváltója általában szintén aktív elektronika, és közvetlenül az előerősítő után következik a láncban. Mivel így mindegyik hangszóró hangszintjét külön szabályozni lehet, a multiamplifikált hangsugárzók könnyebben alkalmazkodhatnak a szobák akusztikájához - könnyű szívvel lemondhatunk az úgynevezett ekvalizátorokról, vagyis azokról az elektronikus szörnyetegekről, amelyekkel az elszánt hangbarátok a lakószobájuk akusztikáját szeretnék rendbe hozni, persze eredménytelenül. Jó tudni, hogy a multiamplifikálás sem képes csodákra: nem csinál elektrosztatikus hangszórót a dinamikusból, nem szünteti meg az olcsó hangszórók nyavalyáit, a dobozrezonanciákat, a diffrakciókat, a teremhangokat. De módot ad az intelligens konstruktőrnek arra, hogy a rendelkezésére álló eszközökből a maximumot hozza ki, és mindig megtalálja a legjobb kompromisszumot. Márpedig a hangszórótechnika mindig is a kompromisszumok művészete lesz.
Ezt persze még sok mindenről el lehetne mondani. Például magáról a High Fidelityről is. Az emberéletről úgyszintén - no de nem akarom filozófiai sziporkákkal súlyosbítani ezt az amúgyis hosszúra sikeredett futurisztikus esszét.[/quote] Szekám Pál alias Darvas László
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#143 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 11. 09. 17:34

idézet:
(Vallomás.) A munkás ott áll a gép mellett, meghúz egy kallantyút, megnyom két gombot, elfordít egy reteszt háromszor jobbra, negyedszer balra, s miközben kiemeli a gépből a munkadarabot, azon töpreng, "teremtőisten, ugyan mi indokolja az én oly céltudatosnak látszó mozdulataimat?" És elképzeli magát, gép és munkadarab nélkül, amint ugyanazt a mozdulatsort ismételgeti - milyen értelmetlen az egész! Mit tehetne mást: megpróbálja megérteni, mi megy végbe a gépben. Ha megértette, megnyert egy csatát. Készülhet a következőre. Csinálom a mozdulatot - lesz belőle alkatrész. Csinálom a mozdulatot - lesz belőle főegység. Csinálom a mozdulatot - lesz belőle gép. Csinálom a mozdulatot...?
Az ember nehezen viseli, ha nem látja át munkájának gyakorlati szükségszerűségét, tiszta indítékait. Ezeket az indítékokat egyre nehezebb megtalálni; ahogy ajtóról ajtóra beljebb megyünk a Társadalmi Munkamegosztás feliratú épületben. Tollforgatóknak különösen nehéz a dolguk, ha értelmezni-indokolni akarják munkájukat és saját magukat. Nézzünk egy meglehetősen extrém példát.
Különféle emberek különféle földi javakat termelnek. (Első ajtó az épületben, mindjárt a földszinten.) Szabadidejükben szórakozni szeretnének, mondjuk zenét hallgatnának, erre valók a zenészek (további ajtó, az előző szobából nyílik). A zenésznek hangszerre, tehát hangszerkészítőre van szüksége (újabb ajtó, ez már a harmadik). A legtöbb ember nem megy el a zenéért, úgy kell a helyükbe vinni.
(Negyedik ajtó: készülékgyártók; ötödik ajtó: hangmérnökök, műsorcsinálók.) A készülékeket ellenőrizni, minősíteni kell: nyissunk be a hatodik ajtón.
És a hetedik ajtó mögött is ül valaki; éppen újságcikket ír arról a bizonyítványról, amelyet arról a készülékről állítottak ki, amely azt a műsort fogja közvetíteni, amelyen azok a hangszerek hallhatók, amelyeken azok a zenészek játszanak, akik az úgynevezett produktív embereket szórakoztatják.
Ennyi áttétel aggasztóan eltávolítja az emberfiát azoktól a bizonyos Tiszta Indítékoktól. Munkába menet minden reggel hat szobán, hét ajtón kell általmennie, asztalokat-székeket, elfoglalt embereket kerülgetve - nehezen lel szellemi rokonokra: ahogy szobáról szobára ődöng, úgy érzi, a mérnökök japánul beszélnek, a zenészek kínaiul. Végül is a harmadik szobában érzi magát a legjobban, a hangszerkészítők között. Igaz, ők évszázadok óta csiszolgatják instrumentumaikat, mi meg legfeljebb egy-két évtized óta a mieinket.
De a lényeg ugyanaz: minden apróság, minden árnyalat, minden lehellet létfontosságú, mert fokról fokra így fog majd egyre szebben szólni a zene.
És, ha meggondolom, az ő hangszereik csak egy-egy szólamot tudnak. A mi instrumentumainkon viszont egyszerre szólal meg a teljes szimfonikus nagyzenekar.[/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#144 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 11. 11. 22:16

idézet:
Azért "állványok", így, többesszámban, mert kétféle van belőlük. Mindkettő fekete, mindkettőnek Szonáta a neve, és mindkettőnek ugyanaz a szerkezete: egyetlen, vastag körkeresztmetszetű vascső, ráhegesztett alap-, illetve tetőlappal, csak éppen ezek a lapok az egyik állványtípuson háromszögletűek, a másikon pedig négyszögletűek. A központi pillér üres, nincs kiöntve homokkal vagy akármivel, a zárólapok pedig vékonyak - a Szonáta állványok tömege ezért viszonylag csekély. Alul fémtüskén támaszkodnak, a tüskék csavarmenetesek, a csavarfej belül hatszögletű, és van hozzájuk egy-egy anya is, hogy meg lehessen húzni őket. A legkényelmesebben úgy lehet szabályozni, hogy felülről imbusz-kulccsal tekerjük a csavart, alul pedig villáskulccsal megszorítjuk az anyát. Szép, tiszta munka. A négyszögletű állvány tetőlapja halálpontosan a Heybrook HB1 mérete (ez aligha a véletlen műve!), a talapzat valamivel szélesebb.
........ A háromszögletű Szonáta alap- és tetőlapja egyaránt arasznyi oldalhosszúságú, egyenlő oldalú háromszög; ezt a típust feltehetőleg kisebb hangdobozok alá szánták. Némiképp kevesebb anyag kell hozzá,......
Speciális hangsugárzó-lábazat Magyarországon eddig egyáltalán nem került forgalomba - eltekintve attól a másfél-kétszáz darab, Talpnak, illetve Tönknek keresztelt jószágtól, amelyet a Hifi Magazin javaslatára gyártott az Iskolabútorgyár, illetve árusított a RAMOVILL Hifi Áruház. Emlékeztetőül: azokat az állványokat mi a Heybrook-típusokról véltük másolni, de a konstrukciójuk valójában eltér az igazi HB-állványokétól, egyebeken kívül abban is, hogy homokkal voltak kiöntve, tehát nehezek voltak. Nem szóltak rosszul - de nem is szóltak annyira jól, mint a Nyugaton vásárolt márkás fémlábak. Ez az üzlet aztán valamiért kútba esett, a gyártás nem folytatódott, és azóta sem kapni hangdobozállványt Magyarországon. A kecskeméti Artel Kft jó érzékkel fedezte fel magának azt a piaci hézagot, amelyet ezzel a különleges hifi-segédeszközzel lehet betömni.
Akár úttörőnek is nevezhetjük őt (magunkat meg cserkészeknek). A hangsugárzó-lábazatok, ezt nem győzzük hangsúlyozni, teljesértékű hifi készülékek. Mégha értelemszerűen kevesebbet írunk is róluk, mint a "normál" készülékekről, hiszen mérni nem tudjuk őket (pontosabban: fogalmunk sincs, mit kéne mérnünk).....[/quote]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#145 Felhasználó inaktív   Sipi 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.072
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 11. 12. 16:27

Olvassa még valaki ezt a témát, vagy már csak idézgetésekre tellik?

#146 Felhasználó inaktív   S W 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 726
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 11. 12. 23:27

Még van bőven idézhető anyag a HiFi Magazin CD - n...
SW

#147 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 11. 16. 18:47

idézet:
Hogyan csináljunk rossz hangsugárzót - I.

Milyen könnyű is azoknak, akik jó hangsugárzót szeretnének! A polcokon ott találják a szakkönyveket, a könyvtárban a folyóiratokat, és ha ez mind mégsem volna elég, szóban is bőségesen kapnak tanácsot azoktól, akik már maguk is kipróbálták (fényes sikerrel!) a legkülönfélébb hangszórókat, doboztípusokat, keresztváltókat. Nem csoda, hogy mindenfelé csak úgy hemzsegnek a jobbnál-jobb hangsugárzók. Dumát lehet rekeszteni velük. No de ha valaki rossz hangsugárzót szeretne? Ő hová forduljon irodalomért, technológiáért, szaktanácsért? Bizony, őrá senki se gondolt. Kétrészes cikkünkkel enyhíteni kívánunk ezen a súlyos méltánytalanságon, amennyiben "gyorstalpaló tanfolyam" keretében szellemi elsősegélyt nyújtunk mindazoknak, akik döngő, huppogó, ködös, mosott, esetleg érdes, csörömpölő hangú, dinamikátlan, zeneietlen, egyszóval: rossz hangsugárzót szeretnének. Beismerjük, a tudomány mai állása szerint nem lehet bármelyik konstrukciót azonos eredményességgel elrontani.
Minden egyes hangsugárzó egy külön világ - alaposan ki kell ismernünk, hogy garantáltan elbaltázhassuk a hangminőségét. De ne csüggedjünk! Mindegyiknek megvannak a maga nyavalyái!

*

A kétütemű villanymotor

Kezdetben volt a membrán - és még ma is megvan, mert ma se nagyon tudunk hangot kelteni másképp, mint hogy egy dugattyúval előre-hátra pumpáljuk a levegőt - és ezt a dugattyút membránnak nevezzük. Különféle alakzatokat ölthet, különféle anyagokból készülhet, különféle módon mozgathatjuk, de a lényegen ez nem sokat változtat: motorunk hagyományosan kétütemű. Igaz, nem benzinnel működik, hanem villannyal.
Persze, a leggyakrabban úgy lendítik meg a membránt, hogy ráerősítenek egy tekercset és azt erős mágneses térbe "mártják" - ezt hívják dinamikus hangszórónak. Amikor a tekercsbe áramot vezetünk, a membránnal együtt ugrándozni fog a feszültség ütemében, előre-hátra, szabályszerűen. Azt hihetnénk, ebből menthetetlenül valami jó hangszóró fog kijönni. De nyugalom: csak az elv mozog ilyen szép simán
- a membrán már sokkal idegesebben fog rángatódzni. Nézzük csak, hogyan is működik a dinamikus hangszóró. A metszetrajzról elhagytuk a hangszórókosarat, a mágneses rendszert és a lengőcsévét, így most különösen jól látszik, hogy a "motor" valójában egy szűk kör mentén hajtja meg a membránt - holott a teljes membránfelületre szeretne hatni egyszerre! Ha a membrán annyira szilárd volna, mint a Gellérthegy, akkor persze így is késlekedés nélkül követné a motor utasításait. Lévén ő azonban csupán egy vékony, tölcsér (vagy dóm) alakú lapocska, hajladozni kezd, nem dolgozik "uniszónóban". Mélyebb frekvenciákon még egységesen pumpálja a levegőt, de ahogy felfelé haladunk a frekvenciaskálán, előfordul, hogy a peremkerületek még javában kifelé mozognak, holott a centrum már rég elindult visszafelé. Ennek folytán a membrán "betörik". Más-más
tartományai ellenfázisban sugároznak, ami aztán üdvösen jelentkezik mind a frekvencia-, mind pedig az impulzusátvitelben. A betörés jelenségét (3. ábra) mi dómsugárzón mutatjuk be, mert azon szemléletesebb, de a kónuszos membránok is ugyanígy tesznek. Sőt, még ígyebbül. Ugyanis a dómok lengőcsévéje a membránfelülethez képest nagy, és úgy-ahogy, de alátámasztja a kis kupolát. Ezzel szemben a mélyhangszórókban, hogy úgy mondjuk, sok a membrán és túl kevés a lengőcséve... A betörés természetesen nem csak egyetlen frekvencián következik be, hanem folyamatosan-periodikusan érvényesül, egy bizonyos frekvenciától kezdve. S akárcsak az emberek: az első betöréstől kezdve a hangszórók sem ártatlanok többé...

Az első betörés annál magasabb frekvenciára csúszik, minél merevebb a membrán. Ha a membrán síklap volna, nem nagyon volna tartása, ezért általában valamiféle tölcsér-alakzatot adnak neki: kúposat, exponenciálisat, hiperbolikusat - lehet kísérletezni vele.
Csodák azonban nincsenek, és az első betörés helye végülis a méretektől függ, azaz minél nagyobb a membrán, annál hamarább betörik. Még a 20 centi átmérőjűeket is eléri a végzet úgy 7-800Hz környékén - hogy a nagyobb basszushangszórókról ne is beszéljünk. Elégedetten dörzsölhetjük a tenyerünket: hangsugárzónk minden valószínűség szerint pocsék lesz.
Sajnos, a konstruktőrök mindenféle ármányosságra vetemednek, hogy "biztosítsák magukat betörés ellen." Illetve, a betörés tényén nem változtathatnak ugyan, de a hatását eliminálják azáltal, hogy impregnálják a membránt kígyóhájjal-varjúmájjal, mindenféle kenceficével. Ha rossz hangsugárzót akarunk gyártani, nehogy az istenért impregnálni próbáljuk a membránt! Vagy ha már mindenképpen kenni akarjuk, olyan anyagot válasszunk, amely rövid időn belül kiszárad! Készítenek membránt különféle műanyagokból is: bextrénből, polipropilénből, egyebekből. Ezek jobban csillapítják sajátmagukat, mint a papír. Egyes konstruktőrök ravasz szendvicsszerkezetekből alakítják ki a membránt, miáltal sokkal merevebb lesz, és csak magasabb frekvenciákon törik be.
De azért ne veszítsük kedvünket! Mindennek megvan a maga hátulütője, például szinte biztosra vehetjük, hogy ezek a speciális membránfajták súlyosabbak a hagyományosnál, nehezebb meglengetni őket, nagyobb a tehetetlenségük, "lassabbak", magasabb frekvenciákon romlik az átvitelük! És ami a legörvendetesebb: elmegy az érzékenységük! Ugyanakkora hangerőhöz most majd sokkalta nagyobb teljesítményt kell belepumpálnunk a hangszóróba, miáltal - ha szerencsénk van - akár le is égethetjük a lengőcsévét. Alternatíva: az erősítő erőlködik, nem bírja a strapát, csörömpölő hangon "klippelni" kezd - és ezt a hallgatóság a hangsugárzónak fogja tulajdonítani. A sportszerűség kedvéért be kell ismernünk, legalább egymás között, hogy ilyenkor valójában nem a hangsugárzó az, ami rosszul szól de végülis a cél szentesíti az eszközt.
A betörés igen hatásos, mondhatni kriminális jelenség, semmiképpen se hanyagoljuk el, ha rossz hangsugárzót akarunk. Már csak ezért is mellőzzük az úgynevezett elektrosztatikus hangsugárzókat, mert azoknak a motorja ha nevezhetjük így ezt a ravaszul megkonstruált kondenzátort - egyszerre hajtja a teljes membránfelületet, megfosztva bennünket a betörés okozta amplitúdó- és fázismizériáktól. Ráadásul az impulzusátvitele is szégyellnivalóan hűséges. Sebaj, azért ezekkel is van elég gond, mint még látni fogjuk. Akárcsak az ELS, együtemben lengeti a teljes membránfelületet a ribbon, azaz szalagsugárzók motorja is, de ettől a típustól kevésbé kell félnünk: hálistennek, a ribbonok ma még inkább csak a legfelső frekvenciasávban használatosak. Egye fene, ha a csipogó szépen szól - majd elrondítjuk a hangot valahol másutt. Ez egyébként is elegáns megoldás, mert olcsó hangszóróból nem kunszt rossz hangsugárzót építeni, a jó ribbonok viszont fölöttébb drágák.

Hogy a betörés előnyeit kellőképpen méltányolni tudjuk, tekintsük a dinamikus hangszórót olyasfajta szerkezetnek, amelyen a membránnak csupán egy kis központi részét noszogatják, bizakodva, hogy a többi is majdcsak utánamegy. Ebből a konfigurációból még sok-sok áldás fakad.
Amikor ugyanis az elektromos jel megérkezik, a membrán úgy viselkedik, mint a tó, ha követ dobnak bele: hullámzani kezd. A hullám a partról visszaverődik, koncentrikus gyűrűk alakulnak ki rajta. A hangszórómembránon úgyszintén. Az angolban ezt a jelenséget csomóponti rezonanciának hívják, de nevezhetnénk gyűrűrezonanciának is. Meg kell jegyeznünk, hogy ilyen szép, szabályos gyűrűket, amilyeneket az ábrán látni, csak egészen kitűnő, teljesen homogén membránok produkálnak. A szokványos membránok "térképe" ennél sokkalta cifrább, mert a gyűrűkre egy sereg egyéb rezonancia is rárakódik.
Például harangrezonancia. A hullámzás ugyanis nemcsak koncentrikusan gyűrűzik, hanem a membrán kerületén is végigfut. Igaz, van valami, ami ezeket a rezonanciákat csillapítani tudja: a membránszél. Kárhozatos módon felfogja a hullámokat, és ahelyett, hogy szépen visszaverné, esetleg elnyeli őket. Csakhogy - haha! - másfajta redőzet mérsékli a koncentrikus, és megint másféle a keresztirányú hullámzást. Mindkét fajta rezonancia csak akkor csillapodna, ha a membránszélt kétféle alakzatból kombinálnánk. Ez a tipp egyébként a BBC kutatóitól származik - ments isten, hogy kövessük a tanácsukat! Akkor ugyanis nem élvezhetjük ki teljes mértékben a gyűrű- és harangjátékot.

Mágnesbe mártva

Az előbb már láttuk a membránt motor nélkül. Nézzük most a motort, membrán nélkül, pontosabban azt a mágneses "fazekat", amelybe a lengőcséve merül. Mint látjuk, az erővonalak csak egy igen rövid szakasz mentén futnak párhuzamosan. Alul-fölül "szóródik" a mágneses tér, és ott már nem kontrollálja a tekercs mozgását. Minél merészebbeket lendül a cséve, annál inkább fogy a csillapító erő, és megfordítva: minél kisebb a csillapítás, annál inkább lengeni kezd a tekercs. Rezonanciafrekvencián a hangszóró azt danolja, hogy: kicsi nekem ez a ház, kirúgom az oldalát. Mindezt olyan hangon, mint valami beteg traktor.
Nekünk persze pont ilyen hangszóróra van szükségünk, másoknak viszont esetleg eltér az ízlésük a miénktől. Ők vagy azt teszik, hogy növelik a légrés hosszát (minek folytán a tekercs nem tud kiszaladni) ehhez azonban olyan drága mágnes kéne, amilyet senki sem enged meg magának. Ezért inkább a csévét tekercselik hosszabbra, hogy egy része mindig benn maradjon a résben. Ennek a "jut is, marad is" filozófiának az az eredménye, hogy noha az áram a teljes tekercsen átfolyik, a tekercs nagyrésze éppen kinn van a lyukból, és nem vesz részt a munkában. Emiatt aztán alaposan elromlik a hangszóró érzékenysége.
Egyébként is: ha hosszabb a tekercs, könnyebben nekiütődhet valahol az "alagút" falának, hacsak nem növelik a munka precizitását - de nem, azt nem növelik, hanem inkább tágabbra méretezik az egész légrést. Ez megintcsak az érzékenység rovására megy.

Kikosarazott hangszórók

Cikkünk nem merészkedik túl a közhasznú ismeretterjesztés határán; nyilvánvaló, hogy azok az Olvasóink, akik el kívánnak mélyülni a hangszórótechnika matematikájában, vagy a mágnesek és a tekercselés technológiájában, jobbnál-jobb ötletekkel gazdagíthatják a hangsugárzók elbaltázásának művészetét. Mi inkább csak az egyszerű, de hatékony módszerekre összpontosítunk.
Például, ha már úgyis kibontottuk a hangszórókosarat, érdemes még egyszer körülszaglászni a membránszél körül. Előzőleg csak amiatt aggódtunk, vajon nem fogja-e csillapítani a membrán sajátrezonanciáit - s közben megfeledkeztünk arról a vidító lehetőségről, hogy a membránszél netalán maga is hozzájárul a bajokhoz. Pedig erre minden esélyünk megvan. A membránszél egész életében, folyton-folyvást rugózik, hajladozik, szívós anyagból kell készülnie, különben nem fogja bírni a strapát. (S gondoljuk meg: mi nem üzemképtelen hangsugárzót akarunk, hanem működésképeset - csak éppen rosszat.) De ha a membránszél túlságosan merev, hajladozás közben redők, gyűrődések, keresztbarázdák képződnek rajta, és ide-oda ráncigálják a membránt.
Márpedig a membrán igen kényes az ilyesmire. Még azt is megérzi, ha ügyetlenül erősítik fel rá a kivezető kábeleket. Azt is megérzi, ha rászáll egy pille. És valóban van rajta pille: így hívják ugyanis a rugószerű, impregnált textilkorongot, amellyel a mozgó rendszert "központosítják", hogy a cséve ne lötyögjön a légrésben, és előre-hátra se ficánkoljon túl nagyot. Némely konstruktőrök semmit sem szeretnek kockára tenni, és biztos ami biztos: jó erősen megfogják a membránt a pillével. A hangszóró ettől merevebben rugózik, vagyis felmegy a rezonanciafrekvenciája, elmegy a basszusa. De, hogy el ne térjünk tárgyunktól: a pillének ezen kívül magánélete is van. A membránszélhez hasonlóan tárolni tudja és persze vissza is tudja sugározni az energiát.
Lassan mindent kipakoltunk a hangszórókosárból; már csak maga a kosár van hátra. Szimpla alkatrésznek látszik, bizonyára csak apróbb hibákat lehet előidézni rajta. No de aki a kicsit nem becsüli, a nagyot nem érdemli! A legtöbb hangszóró afféle pléhboy: kosarát nem öntik, hanem vékony lemezből húzzák. A lemeznek alig-alig van tartása (ha "elhúz", esetleg az egész hangszóró tönkremegy), egyébként is rezonanciára hajlamos, különösen, hogy hátul ott ringatózik rajta a jóval nagyobb tömegű mágnes. Hogy valamelyest stabilabbá tegyék, hátul csak egészen kis ablakokat vágnak rajta, miáltal üreg képződik a membrán mögött, és most az fog rezonálni. Mi több, a hangszórókosáron most kisebb lett a kijárat, mint a bejárat: a levegő csak előrefelé távozhat szabadon, hátrafelé már préselnie kell magát. A legtöbb kommersz típus hátoldalán akkorácska nyílást sem hagynak, mint a membránfelület fele.
(Olvasóink most feltehetőleg csavarhúzót ragadnak, és gyorsan megnézik saját hangszóróikat... Nem fognak csalódni!) Felírhatjuk tehát a hármasszabályt: ha rossz hangszórót akarsz, akkor
1. ne öntött, hanem húzott hangszórókosarat használj,
2. ne vágj rajta, csak szűk börtönablakot és
3. nehogy véletlenül megtámaszd, kiékeld vagy bármi más módon rezgésében gátolni próbáld a mágnest a kosár hátoldalán!

Szelíd motorok

Ha összeraktuk a motort, jól-rosszul, működni fog a hangszórónk ugyancsak jól-rosszul. A legjobb esetben úgy, ahogy ezt a 10. ábra szemlélteti, vagyis az átvitele csak egy viszonylag szűk sávban lesz lineáris. Alul-felül rezonanciák lépnek fel rajta. Ehhez az ábrához két kommentár kívánkozik. Először is, a fundamentális rezonancia tartományát kiegyenesíthetik ugyan, ha a csillapítási tényező, a Q értékét 0,7-en tartják, de az impulzusátvitel még mindig nem lesz tökéletes. A "Q= 0,5" rendszer voltaképpen egyáltalán nincs "túlcsillapítva", hanem csak éppen annyira van megfogva, hogy ne legyen önrezgése. Választhatunk, mit rontsunk el: a basszusátvitelt-e, avagy inkább az impulzusátvitelt. Minderről bővebben írtunk 5. számunkban ("A három kívánság - mese felnőtteknek a mélyhangsugárzó dobozokról").
Másik észrevételünk azokat a bizonyos "lehetséges" további rezonanciákat érinti. Ezt is el lehetne tüntetni, ha a tervezők gondosan méreteznék a motort - de hát ki az ördög akar gondosan méretezni?! Mi rossz hangsugárzót akarunk, és elégedetten konstatáljuk, hogy a kommersz hangszórók további rezonanciái nem lehetségesek, hanem úgyszólván kötelezőek. Elnézve a 10. ábrát, bizakodva mondhatjuk, hogy ebből az életben nem lesz "20Hz-20kHz". S ha megszelídítjük a motor rezonanciáit, többnyire tovább szűkül az átviteli sáv. Tologathatjuk a hangszórót ide-oda a frekvenciaskálán: a nagy membrán mélyebbre, a kicsi magasabbra hatol, de igazából egyikük sem tud többet 4-5 oktávnál.

Több dudás egyszólamban

A nagyméretű, szélessávú hangszórók miatt tehát ne fájjon a fejünk, ezek feltehetőleg igen gyatrák lesznek. A kisméretű hangszórók pedig hiába szélessávúak; mert a basszustartományban nem tudnak leadni elegendő energiát, és ha erőszakoskodunk velük, leégnek, kiszakadnak, megpukkadnak. No de ha sok-sok kis hangszórót teszünk egymás mellé?! Van is ilyen hangsugárzó, meglehetősen népszerű is: a Bose 901. Kilenc lyuk van rajta, mint a híres hortobágyi hídon (meg a BEAG Bifrons nevű dobozán). De azért ne ijedjünk meg tőle. Legelőbb is vegyük észre, hogy ezek a 12-13 centis hangszórók nemhogy nem kicsik, hanem meglehetősen nagyocskák, tehát 10kHz fölött már igencsak hamisan fognak dudorászni. Mi több, be fogják bizonyítani, hogy több dudás nem fér meg egyszólamban.
A hangszórók ugyanis csak addig szórják a hangot, amíg a membránjuk kisebb a hang hullámhosszánál. A magasabb frekvenciájú (azaz kisebb hullámhosszúságú) hangot már korántsem szórják szét, inkább előrefelé lökik (11. ábra). Ha két hangszórót teszünk egymás mellé, átvitelük át- meg átlapolódik: frekvenciától függően a tér különböző pontjaiban hol erősítik, hol gyengítik vagy akár ki is olthatják egymás hangját, úgy, ahogy ezt a 12. ábra kecses pálmalevelein szemlélhetjük. Hogy ez nem üres spekuláció, bizonyítsa 13. ábránk, az Orion HS 700-as irányjelleggörbéivel. Ennek a doboznak 2-2 zengője és csipogója van, és valóban nagyon szép interferenciákat produkál.
Még szebb alakzatok jönnek ki, ha nem ketten, hanem többen dudálnak együtt. A kilenclyukú Bose-ról nincs adatunk, van viszont a nyolchangszórós BEAG HOX 22-ről. Irányjelleggörbéje remélhetőleg meggyőzi a kétkedőket, hogy nyugodtan szerződtethetünk akárhány hangszórót ugyanabba a csárdába. Esélyeink - hogy rossz hangsugárzót fabrikáljunk ezzel egyáltalán nem csökkentek!

Macskazene

Pedig még nem is hozakodtunk elő minden érvünkkel. Például ki gondolná, hogy a hangszórók nyávogni is tudnak? Persze, nem a szögsebességük ingadozik, mint a magnóké vagy a lemezjátszóké. Mellesleg, az utóbbiak sem mindig úgy nyávognak, mint a letaposott farkú macska: a tisztességesebb gépek nyávogását jóformán észre sem lehet venni. Éppen csak hogy elkeni vagy érdesebbé teszi a hangképet - és a hangszórók nyávogása is csak ilyen. Annyi különbség mégis van, hogy a magnók-lemezjátszók a tökéletlenségük folytán nyávognak - a hangszórók pedig elvből!
Ezt az elvet a fizikában Doppler-effektusnak nevezik. Legismertebb és egyben a szívet-lelket leginkább gyönyörködtető megjelenési formája az a dübörgésből a vijjogásig emelkedő, majd újra dübörgésbe süllyedő zaj, amelyet a fel-le száguldozó motorkerékpárok csapnak. A szabály úgy szól (hétköznapi nyelvre fordítva), hogy minden hangforrás, amely közeledik hozzánk vagy távolodik tőlünk, nyávogni fog. A nyávogás mértéke a forrás sebességétől függ. Nos, ami a hangszórómembránt illeti, ez egyebet sem tesz, csak hol közeledik, hol meg távolodik. Egy szélessávú rendszer (álljon bár egyetlen nagyméretű, vagy több apró hangszóróból), megszólaltatja az 50, de a 15000Hz-es hangot is. Mélyfrekvencián a membrán jó nagyokat leng, mondjuk ±4 millimétert. Az 50Hz-es jelet ez nem zavarja, hiszen neki csaknem 7 méter a hullámhossza, mit neki az a pár milliméter. A 15000Hz-es frekvenciának azonban már nem ez lesz a véleménye, minthogy az ő hullámhossza csak 22 milliméteres. Lényegében az történik, hogy csipogónk ±18 százalékkal előre-hátra kóvályog a levegőben.

Egyszerű hasonlattal élve, példánkban az 50Hz játssza a motorkerékpárt, a 15kHz pedig a hangját. Csak ne feledjük, hogy ezzel egyidőben ugyanígy motorozik a többi hang is: a 100Hz az 50Hz-en, az 1kHz a 200Hz-en, a 6711Hz a 389Hz-en, szóval az összes frekvencia a nála alacsonyabb összes többi frekvencián! Mindezt ki is lehet mérni, intermodulációs torzítás formájában.
Sajnos, a Doppler-effektus nem eléggé hatékony: csak a szélessávú rendszerekben érvényesül igazán. Mégis, töltsön el bennünket nyugalommal az a tudat, hogy a hangszórónk halkan bár és tapintatosan, de szünet nélkül nyávog. Kivéve, ha a membránja nyugalomban van. ("Mondja, Maga mindig dadog?" "Nnnem. Csak ha-a-a bbbe-beszélek.")

Tölcsérek dicsérete

A tölcséres hangsugárzót nem a Doppler-torzítás ellen találták fel, inkább csak menetközben derült ki, hogy ez a fajta hangsugárzó kevésbé "nyávog". A tölcsér eredetileg arra való, hogy növelje a hangszórók hatásfokát. Azáltal, hogy a membrán impedanciáját a levegő impedanciájához illesztik, kisebb membránfelülettel és jóval kisebb erősítővel is nagyobb hangnyomást lehet kelteni. Nem csoda, hogy a nagyobb tereket a legtöbbször tölcséres hangszóróval sugározzák be; popkoncerteken is mindenünnen tölcsérek tátonganak a felrázandó hallgatóságra. A hetvenes években a tölcséres hangszóróiról és különösen a háromutas sarokhangsugárzójáról híres P. W. Klipsch teleírta a szaksajtót, bizonygatva, hogy a "direktsugárzóknak", vagyis tölcsér nélküli hangszóróknak túl nagy a Doppler-torzításuk, tehát hifi-hangot kizárólag a tölcsérektől remélhetünk. Annyi kétségkívül igaz, hogy a tölcséres sugárzók kitűnő hatásfokúak, nem kell erőlködniük, a membránjuk alig-alig mozdul, márpedig a Doppler-nyávogásnak az a feltétele, hogy a membrán minél erőteljesebbeket lendüljön. Az Olvasó most bizonyára undorral félresöpri a tölcséres hangszórókat, mint hasznavehetetlenül jó típusokat.
Hadd védjük meg a tölcsérek becsületét: ha csekély is a Doppler-torzításuk, torzítanak ők eleget, csak másféleképpen. Például már a tölcsér torkolatában fellépő nagy nyomás is okozhat akkora intermodulációt, hogy egymagában kárpótol bennünket a Doppler-cirmosokért. A tölcsérfal is folyvást rezonál, feltehetőleg ezért van a legtöbb tölcséres csipogónak olyan szép csörömpölő hangja. De a legfőbb érv a tölcsérek mellett: a kellemesen hullámzó frekvenciaátvitelük. A 16. ábrán különféleképpen méretezett tölcsérek átvitelét szemléltetjük. Látható, hogy mindegyik görbe alsó szakasza erősen dauerolva van. Hogy kedvet csináljunk a tölcsérekhez, a 17. ábrán bemutatunk egy különösen szép frekvenciagörbét, egy neves stúdiómonitorról. Ilyen jó eredményre azonban ne számítsunk, a legtöbb tölcséres hangszóró hepehupái ennél sokkal mérsékeltebbek.

A tölcsérek átviteli karakterét az magyarázza, hogy a hanghullámok ide-oda verődnek a torok és a szájnyílás között. Ezt azért jó tudni, mert a szokványos hangszórók membránja is tölcséralakú (!), és bizonyos frekvenciákon ennek megfelelően is viselkedik. Ezt a tölcsért azonban ráadásba kapjuk, nem kell külön fizetni érte. Mára ennyit. Reméljük, sikerült bizakodást csepegtetnünk Olvasóink szívébe. Fel a fejjel, igenis lehet rossz hangszórót csinálni! Következő számunkban a rossz hangszóródobozok és 'rosszóverek előállításának legcélszerűbb módszereiről értekezünk. Jelszavunk: nem vagyunk védtelenül kiszolgáltatva a technika tökéletességének![/quote]

Szekám Pál
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#148 Felhasználó inaktív   DDL 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.762
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 11. 16. 19:14

idézet:
Ezt írta SW:
Még van bőven idézhető anyag a HiFi Magazin CD - n...[/quote]

És ha még a kezedbe is veszed a nyomtatott változatát?!!

Üdv: DDL
Manticore Mantra/SME 3009 SII + ORTOFON MC20MKII + ORTOFON T20 Lp játszó, Sansui CD-X701 cd játszó, maszek csöves előfok, KT88 ULPP végfok, Townshend Sir David hangdoboz. CableTalk Reference1, Straight Wire Rhapsody-S, KIMBER 8TC, AN-L (hálózati) kábelek. SoundOrg készülékállvány.

#149 Felhasználó inaktív   DDL 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.762
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 11. 16. 19:15

Egy két mai újságnak (netesnek pláne) el kellen olvasni, mert sokat tanulhatnának belőle.

Üdv: DDL
Manticore Mantra/SME 3009 SII + ORTOFON MC20MKII + ORTOFON T20 Lp játszó, Sansui CD-X701 cd játszó, maszek csöves előfok, KT88 ULPP végfok, Townshend Sir David hangdoboz. CableTalk Reference1, Straight Wire Rhapsody-S, KIMBER 8TC, AN-L (hálózati) kábelek. SoundOrg készülékállvány.

#150 Felhasználó inaktív   subvoice 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.162
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 11. 17. 11:51

Hogyan csináljunk rossz hangsugárzót - I.
Rég mosolyogtam ennyit, kíváncsian várom a folytatást.

Téma megosztása:


  • (16 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó