idézet:
Hogyan csináljunk rossz hangsugárzót - II.
Cikkünk első részében arról értekeztünk, hogyan lehet elfuserálni a "kétütemű villanymotorokat", illetve, hogy milyen szempontok szerint válasszunk hangszórót, ha biztosítani akarjuk magunkat a jó hangminőség ellen. Ma a keresztváltókról és a hangszóródobozokról lesz szó. Ígérjük, ezúttal is mindent elkövetünk, hogy kielégítsük a rossz hangsugárzók kedvelőinek információéhségét.
*
Rendszerek és 'rosszóverek
A tervezők hamar rájöttek, hogy "egyedül nem megy", vagyis hogy egyetlen (pontosabban egyféle) hangszóróval nem tudják átfogni a teljes hangfrekvenciás sávot. Tehát inkább két hangszóróval próbálkoztak, mondván: ebből is egy kicsit, abból is egy kicsit. Illetve: a mélyhangszóróból egy nagyot.
A szabás-varrás tanfolyam
Eddig az volt a baj, hogy a hangszórók nem sugároztak elég széles sávban. Most viszont az okoz komplikációt, hogy azért így is éppen elég széles sávban sugároznak, és belebeszélnek egymás mondandójába. A mélyhangszóró magashangjai mindenesetre eltorzítják a felső regisztert. A magassugárzó mélyhangjai ezzel szemben nem annyira a mélyhangszórót zavarják, mint inkább a csipogót magát. (Ha túl mély frekvenciák sugárzására és túl nagy membránkitérésre kényszerítjük, tönkremegy.) A konstruktőrök legszívesebben ollóval nyírnák ketté a diagramokat, hogy aztán úgy varrják össze, ahogy nekik tetszik: "gyűszű, cérna, vasaló, vasaló - jaj de jól él a szabó, a szabó". Ámde a hangszórók jelleggörbéit a valóságban csak "ferde egyenesek" mentén lehet összedolgozni, a crossovernek - keresztváltónak, X-váltónak, frekvenciaváltónak - nevezett szűrőáramkör segítségével. Ez a ferde egyenes a leggyakrabban 6, 12 vagy 18dB/oktáv meredekségű (1. ábra). Minthogy a crossoverek meredekségét dB/oktávban definiálják, mi is oktávokban adtuk meg a frekvencia léptékét.
Minél kevésbé meredeken vág a crossover, annál egyszerűbb megépíteni. A 6dB/oktávos X-váltókhoz elegendő balról egy tekercs (amely leszedi a mélyhangszóróról a magasakat), jobbról pedig egy kondenzátor (amely nem engedi a csipogóra a mélyebb frekvenciákat). Viszont így roppant sokáig tart, amíg a hangszórók görbéje összelapolódik. Bezzeg a meredekebb, 12 vagy pláne 18dB/oktávos X-váltókkal gyorsan összedolgozhatják a két hangszóró átvitelét. Látszólag. Ugyanis hiába ilyen szép szabályosak a 1. ábrán látható, ferde egyenesek - a hangszórók görbéinek is lineárisan kéne futniuk, s nem csak a keresztfrekvenciáig, hanem jóval tovább! A keresztfrekvencia nem valamiféle startvonal, amelyen a futók átadják egymásnak a stafétabotot, és elhárítják maguktól a további felelősséget. A hangszóróknak ezután még minimum 1, de inkább 2 oktávon keresztül, 6dB/oktávos keresztváltóhoz pedig még sokkal tovább is lineárisan kéne működniük.
A gyakorlatban a hangszórók a keresztfrekvenciáig jól viselik magukat, onnan kezdve azonban zavaros, nyugtalan az átvitelük. Mintha csak tudnák, hová tesszük a keresztezési pontot! Persze, nem ők intézik így a dolgot, hanem a konstruktőrök: a görbe lineáris szakaszát a végletekig kihasználják - a többit meg majd úgyis levágja az X-váltó. Pedig nem vágja le, csak mérsékli. A hepék és a hupák így is érződni fognak a hangsugárzó átvitelén.
Annál is inkább, mert - mint minden hifista tudja - az elektroakusztikai jeleknek nemcsak a nagyságát (amplitúdóját) kell hűségesen reprodukálni, hanem az időbeliségét, azaz a fázisát is. Valójában a kettő csak együtt érvényes. Hogy az egyik a másik nélkül mennyire megtévesztő lehet, azt éppen az 1. ábra bizonyítja a legjobban.
Lyuk az életrajzon
Amikor elektromos ollónkkal belenyírunk a frekvenciagörbébe, azonnyomban változtátni kezdjük a rendszer fázisát, mégpedig annál hevesebben, minél meredekebben vág az olló. A fázistolás a görbék jókora szakaszán érvényesül, de különösen a keresztfrekvencián hatékony. A leggyakoribb 6 (és a 18dB-es) váltók itt éppen 90 fokot tévednek, a népszerű 12dB/oktávos szűrők pedig a keresztfrekvencián mindkét irányból 90-90, összesen 180 fokot hibáznak, ami azt jelenti, hogy a mély- és a magassugárzó éppen ellenfázisban dolgozik. Kioltják egymás átvitelét, és a frekvenciagörbe beszakad. Ezt úgy szokták korrigálni, hogy a két hangszóró közül az egyiknek felcserélik a polaritását, miáltal a keresztfrekvencián most minden stimmel - viszont a görbe más szakaszain lépnek fel szép cifra fázisanomáliák. Nem kétséges: a crossover afféle szükséges rossz. Nekünk, akik rossz hangsugárzót szeretnénk csinálni, sokat lendít a dolgunkon. Érdemes most visszalapozni az előző lapszámunkban közölt 12. ábrához, amely a kettős hangforrások interferenciáit szemlélteti. "Ugyan mi közünk a kettős hangforrásokhoz - kérdezheti az Olvasó - nekünk mindig csak egyetlen hangforrásunk van: mélyben a mélyhangszóró, magasban a csipogó!" Ez igaz, a középtartományban viszont mégiscsak egyszerre sugároz a kettő, ennélfogva itt nagyon szép interferenciáink lesznek, sőt, még szebbek, mint eddig, mert a diagramra most még a fázistolások is rárakódnak. Ha különösen esztétikus térbeli mintázatokat szeretnénk, akkor ügyeljünk: a két hangszóró nehogy véletlenül túl közel kerüljön egymáshoz! Az is jó, ha a dohogót meg a csipogót nem függőleges, hanem mondjuk vízszintes vonal mentén helyezzük el. Valami kis aszimmetriát mindenképpen vigyünk a rendszerbe, hogy az interferenciáink is aszimmetrikusak legyenek, és folyvást változzanak, aszerint, ahogy föl-le járkálunk a szobában. Éljük ki kreativitásunkat! Itt az ideje, hogy figyelemre méltassuk a háromutas hangsugárzókat is. A 2. ábrán egy ilyen rendszert vázolunk fel, az X-váltók meredeksége mindvégig 12dB/oktáv, a keresztfrekvencia 640, illetve 5000Hz. A hangszórók itt kevésbé erőlködnek, mindegyik azt teszi, amihez a legjobban ért, és még a Doppler-macskák nyávogása is teljesen elhalkul, minthogy a mélyhangszóró most nem megy magasra, a felső regiszterre pedig nem bízunk mélyhangokat. Már-már azt gondolnánk, hogy számunkra itt nem terem babér, de azért ne keseredjünk el, inkább vegyük szemügyre a középtartományt. Minek a hangját fogjuk hallani 640 és 5000Hz között?
Természetesen a középsugárzóét. Meg a mélysugárzóét. Meg még a csipogóét is. És bele van keverve a hangkoktélba két aluláteresztő, továbbá két felüláteresztő szűrő fázistoló hatása. A középső regiszter mindenesetre a tér három pontján szólal meg egyszerre, a lehető legtarkabarkább fázisban. Szemből talán lesz egy pont a levegőben, ahol a rendszert lineárisnak mérhetjük - de mozduljunk csak ki ebből a pontból jobbra-balra, le-föl, és térképezzük fel az interferenciákat! Szóval, ne vessük el a háromutas rendszert: esélyeink, hogy rossz hangsugárzót csináljunk, jobbak, mint valaha.
Képzeletünkben most magunk elött látjuk az Olvasót, amint megkönnyebbülten felsóhajt, és végleg elveti azt a lidérces lehetőséget, hogy hangsugárzónk netán mégis hifinek fog minősülni.
Sajnos, a fellegek még nem vonultak el a fejünk felől. Ne feledjük, mi csak a legegyszerűbb példákat sorakoztattuk fel, márpedig egyes elvetemült konstruktőrök sokkalta bonyolultabb X-váltókat fabrikálnak, például olyat, amely aszimmetrikus, tehát nem azonos meredekséggel vágja a mély- és a magassugárzó görbéjét, hanem alkalmazkodik ehhez is, ahhoz is. Aztán mindenféle korrekciós tagokat iktatnak a szűrőbe, hogy kisimítsák a frekvenciagörbe egyenetlenségeit. Vagy, hogy egyebet ne mondjunk, nem röstellnek olyan rendszert tervezni, amelynek nemcsak az amplitúdó-, hanem a fázisgörbéje is többé-kevésbé lineáris. Mint látjuk, az ördög nem alszik. Még szerencse, hogy az ilyen faramuci keresztváltókhoz
1. nagyon jól kell tudni számolni;
2. nagyon jól kell ismerni a rendszer mindegyik hangszórójának valamennyi fontosabb paraméterét;
3. nagyon jó műszerek kellenek hozzá és
4. ezeket kezelni is tudni kell.
Akit a fentebb felsorolt négy csapás nem sújt egyforma hevességgel, az aludjon nyugodtan, és ne tartson attól, hogy a keresztváltója valami kétségbeejtő véletlen folytán precízre sikeredik.
Fegyelmezetlen tekercsek
Mindeddig feltételeztük, hogy a hangsugárzók belsejében katonás rend uralkodik, hogy a hangszórók függelmi viszonyban állnak a keresztváltóval, és ha az utóbbi azt mondja, hogy "végrehajtani", akkor a hangszórók haptákba vágják magukat és azt felelik: "értettem". Hát nem, a hangszórók nem fogadnak szót ilyen könnyen. Általában teljesítik ugyan a parancsot, de nem egyszer visszakérdezik, hogy jól hallották-e; máskor azt válaszolják, hogy "ezen még gondolkodnunk kell egy kicsit" és az is megtörténhet, hogy hevesen tiltakozni kezdenek az utasítás ellen. Nem katonák ők, hanem fegyelmezetlen civilek. Lelkük van. Elvárják, hogy szépen beszéljenek velük.
Illusztrációképpen 3. ábránk bemutatja a dinamikus hangszórók jellegzetes impedanciagörbéjét. Mint látjuk, a hangszórókkal leginkább a harmadik szakaszban lehet értelmesen beszélni: itt, hogy úgy mondjuk, "néma ellenállással" veszik tudomásul feladatukat. A másik három tartományban viszont inkább induktív vagy kapacitív, tömören: reaktív módon viselkednek, visszapofáznak, és esetleg civakodni kezdenek az X-váltó saját tekercseivel és kondenzátoraival. A 4. ábrán egy magassugárzó produkálja magát. Átvitele eredetileg szélessávú és sima, és mivel a keresztfrekvencia magasan van (7kHz), elegendőnek látszik a 6dB/oktávos szűrő, azaz egyetlen kondenzátor. A példánkban szereplő magassugárzó azonban nincs megelégedve ezzel a műszaki megoldással, s nemtetszését azáltal juttatja kifejezésre, hogy rúgkapálni kezd mindkét rezonanciafrekvencián (főleg az alsón). Az átviteli görbe végülis sok mindenre emlékeztet, csak éppen egy 6dB/oktáv meredekségű egyenesre nem.
Hogy Olvasóink jobban érezzék (esetleg a saját vállukon is) e probléma súlyát, az 5-6. ábrán olyan görbéket mutatunk, amelyek az Orion HS280-assal kapcsolatosak. Az első diagramra egy gondosan, szabályszerűen megépített, háromutas X-váltó átvitelét vittük fel (keresztfrekvenciák: 1 és 7kHz, a szűrők meredeksége 12dB/oktáv), miközben a keresztváltót - előírás szerint - 4 ohmos ellenállással terheltük. Ámde a való világ (s ezen belül a HS280-as) hangszóróinak impedanciája távolról sem konstans, s még kevésbé rezisztív. Ha a keresztváltót nem a "steril" 4 ohmmal, hanem a HS280-as hangszórókészletével terheljük, akkor úgy fog működni, ahogy a második diagram mutatja. A középső görbe 800 és 8000Hz-en szinte égnek emeli a két karját, mintha csak azt akarná mondani: "megadom magam ". Ha jól megnézzük ezt a diagramot, rájövünk, hogy nem 3 görbét látunk, hanem négyet, csak a középső kettő összefolyik. Merthogy a középsugárzóra két szűrőt is ráakasztottunk: alulról egy felüláteresztőt, felülről egy aluláteresztőt. A kétféle szűrő szerencsés esetben nemcsak a hangszóróval diskurál hanem egymás között is párbeszédet folytat. Fölöttébb tanulságos egyébként, hogy - mint a 6. ábrán látható - a mély- és a magassugárzó szűrői is produkálhatnak egyet s mást. Holott nekik "papíron" semmi közük a középsugárzó rezonanciáihoz. A megvetésünk tárgyát képező, nevesebb hangsugárzók keresztváltóján általában nehéz eligazodni. Ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy számítógéppel tervezték avagy szokás szerint süketszobában kotyvasztották őket. Ugyanis a hangszórók tökéletlensége miatt annyi mindent kell korrigálni, hogy a végén már az sem világos, milyen meredek a szűrő és hol van a töréspontja. Ennek a cikknek (és szerzőjének) túl szűk a kapacitása ahhoz, hogysem bővebben szólhatna az X-váltók alkatrészeiről, a különféle típusú kondenzátorokról és tekercsekről - holott ezek is jól szolgálnak bennünket a minőség elleni küzdelemben. Nagy a "szórásuk", öregszenek, reaktívak (tárolják és visszarúgják az energiát), és számos torzításfajtát produkálnak. Az is előfordul, hogy az erősítőt kényszerítik torzításra. (Vasmagos tekercsek, ha nem jól méretezték őket, a zene dinamikus passzusaiban olymódon változtatják a rendszer impedanciáját, hogy az erősítő hirtelen túlterhelődik, "klippelni" kezd.) Az igazán jó minőségű alkatrészek kényelmetlenül drágák, különösen azok, amelyeknek mélyfrekvencián nagy teljesítményt kell elviselniük.
Megadhatjuk tehát a rossz hangsugárzóknak egy csaknem általános érvényű receptjét: végy 2-3 hangszórót, válassz ki valamelyik szakácskönyvből egy megfelelőnek látszó szűrőváltót, szerezz olyan alkatrészeket, amilyenekhez hozzáférsz - és ne ellenőrizd, hogy ezek mit művelnek együtt. Persze, ha valakinek szanaszéjjel hevernek a lakásán a műszerek, és amúgyis van otthon süketszobája (a társalgó, az ebédlő, a nappali és a vendégszoba mögött), akkor esetleg nem tud ellenállni a csábításnak, s akár a szenvedélyévé is válhat, hogy mindent megmérjen. Mi azonban ne fecséreljük a szót az efféle gyönge jellemekre.
Hol kössük - mint kössük
Mint látjuk, ha egyszer szétnyírtuk a hangfrekvenciás sávot, utána már nem lehet újra összeszőni - legfeljebb összebogozni lehet. Viszont nem mindegy, hol kötjük meg a csomót. A fül ugyanis nem egyformán érzékeny a különböző regiszterekben. Észlelni mindenképpen észleli ugyan a hibákat, csak nem egyformán és nem azonos mértékben. Ez a körülmény szabad teret nyújt kreativitásunknak: egyrészt szinte biztosra vehetjük, hogy hozzájutunk az annyira áhított rossz hangsugárzóhoz, másrészt még azt is mi magunk dönthetjük el, hogy a hangsugárzónk milyen tekintetben legyen rossz. A klasszikus, 15-20 évvel ezelőtti hifi-hangsugárzók általában kétutasak: egy nagy, legalább 30 centis mélyhangszórót kombinálnak egy magassugárzóval. A szűrőváltójuk többnyire 12dB/oktávos. A csomót 1kHz környékén kötik meg, garantálva, hogy az X-váltó hatása a teljes hangfrekvenciás sávban érvényesül. A modern, "angolos" iskola inkább lemond a nagyenergiájú mélybasszusról, kisebb dohogókat ajánl (általában 20 centiset), szorgalmazza a speciális membrántípusokat, és a keresztváltó helyét 3-4kHz-re teszi. Minthogy az emberi fül éppen ebben a tartományban a legérzékenyebb, biztosra vehetjük, hogy a "bog" hatása ezúttal sem marad észrevétlen.
A háromutas rendszerekben az alsó keresztfrekvenciát a leggyakrabban 3-600Hz között találjuk, tehát az emberi beszéd- és énekhangok tartományának kellős közepén. Ez is nagyon jó hely. Mert az oboa vagy a brácsa hangját nem mindenki ismeri pontosan, de mindenki tudja, hogy milyen az emberi hang, hiszen egész életünkben folyvást azt hallgatjuk, a lehető leghifibb minőségben. Észrevesszük, ha nem ilyen!
Úgy tűnik, mindenképpen célt fogunk érni, ha bárhol is megszakítjuk, majd újból összecsomózzuk a zenei alaphangok tartományát. Csak arra vigyázzunk, nehogy véletlenül 6kHz fölé, illetve 100Hz alá vigyük a keresztfrekvenciát, arrafelé ugyanis a fül már kevésbé szigorú kritikus. Szerencsére meglehetősen ritka az olyan középsugárzó, amely képes volna hibátlanul (tehát betörés, harangozás, nyávogás stb. nélkül - lásd az összes előző fejezetet), lineárisan sugározni 80-100Hz-től egészen 6-7kHz-ig. Ilyen galádságra valószínűleg csak a hatalmas, iskolatábla-méretű elektrosztatikus hangszórók képesek, meg néhány hasonló, futurisztikus modell, mint a Magneplanar, amely nem elektrosztatikus ugyan, de éppoly nagy, éppoly lapos és éppoly drága, mintha az volna. (A Magneplanar képét 14. számunk sajtószemléjében közöltük. Ennek a spanyolfal-alakú rendszernek a membránja "át van szőve" a tulajdonképpeni lengőcsévével.)
Szubvencionált sztereofónia
Skandináv a pigmeustól, kőszáli kecske a tengerimalactól nem különbözik annyira, mint a másfél-kétméteres elektrosztatikus panel a könyvespolcra való, húszcentis törpedoboztól. És mégis van egy közös vonásuk. (Azon kívül, persze, hogy zene szól belőlük.) Nevezetesen: mindkettő jó néven veszi, ha "megtámogatják" az alsó két oktávban. Erre szolgálnak az úgynevezett szub-basszussugárzók, amelyekből egyet vagy kettőt szoktak csatlakoztatni a sztereó rendszerhez, 60-100Hz közötti keresztfrekvencián. A minidobozt nyilván azért kell "szubvencionálni", mert egyáltalán nincs basszusa; az ezerdolláros ELS-nek volna ugyan, csak nem elég mély és nem elég erőteljes, mondhatni: nem éppen ezerdolláros. Márpedig ha lúd, hát legyen kövér.
A szubbasszus-dobozok mindenesetre jó kövérek, 100-300 literesre is meghíznak. Drágák is, persze, úgyhogy a tulajdonos előbb-utóbb maga is szubvencióra szorul.
Különösen, mert a szub-basszust nehéz összehozni a többi regiszterrel. Ilyen mély frekvenciákon már jókora "graft" folyik át a keresztváltón, akkora, hogy csak egészen nagy és szinte megfizethetetlenül drága tekercsek és kondenzátorok viselnék el. De még ha találnánk is megfelelő alkatrészeket, akkor sem tudnánk közös nevezőre hozni a basszus és a szub-basszus hangnyomásszintjét. A közép- és magassugárzók még elviselik, ha beiktatunk eléjük egy ellenállást (potmétert), viszont a "normál" mélyhangsugárzónak az ilyesmi teljesen elrontaná a csillapítását. A hagyományos, passzív keresztváltó tehát itt csődöt mond - és ez a tény újabb aktivitásra serkentette a hangsugárzó-konstruktőröket. Úgynevezett
aktívrendszereket állítottak össze: minden hangszórót külön teljesítményerősítővel hajtanak meg, és a keresztváltóval nem a hangszórók, hanem az erősítők között osztják szét a jelet (7-8. ábra). Miután az X-váltónak most már nem áramot, hanem csak feszültséget kell feldolgoznia, szinte mindent el lehet intézni egyetlen nyomtatott áramköri lapon. Teljesen mindegy, magasra vagy mélyre helyezik-e a keresztfrekvenciát. A szinteket is kényelmesen össze lehet hozni, szintszabályozókkal.
Szub-basszust gyakorlatilag csakis aktívszűrőkkel lehet csatlakoztatni, de persze "normál" hangsugárzókat is működtethetnek aktív keresztváltóval. Szomorúan kell megállapítanunk, hogy az aktív módszer sorra "überolja" legerősebb ütőkártyáinkat. A külön-külön meghajtott hangszórók sokkal szelídebbek, szófogadóbbak, hívebben követik az erősítő utasításait, és egyáltalán nem zavarják sem egymást, sem a keresztváltót. Könnyebb ekvalizálni-korrigálni a frekvencia-, úgyszintén a fázisátvitelüket. Siralmas ügy. No de él a magyar, áll Buda még - jelenleg nem sok aktívsugárzót találni széles e hazában. Mellesleg külföldön sincsenek túlságosan elterjedve, és könnyű megérteni, miért nem. Ha az aktívrendszer mellett döntünk, először is búcsút kell mondanunk a kényelmes receivereknek és az egybeépített erősítőknek (habár, ha az elő- és végfokozatot szét tudjuk választani - és a tengerentúli készülékeken ez csaknem általános - a teljesítményerősítőt továbbra is felhasználhatjuk, csak ki kell egészítenünk további sztereó teljesítményerősítőkkel.) Másodszor, ezeknek az erősítőknek, meg természetesen a keresztváltónak is meg kell ütniük nagyjából ugyanazt a nívót, hiszen változatlanul fennáll a szabály: a minőséget a leggyengébb láncszem határozza meg. Hadd emlékeztessük az Olvasót arra, hogy még a legszimplább meghajtófokozatnak is van valamiféle hangszíne, sajáthangja, gyakran nem is kevés. Hogyne volna hangelszínező hatása egy komplex elektronikus keresztváltónak!
És hát a leggyengébb láncszem azért így is a hangszóró marad. (Még akkor is, ha maga Mark Levinson készíti hozzá a szűrőváltót.) Az aktívrendszer egyébként is drága, tehát hajlamossá tesz a takarékoskodásra, tehát nem csoda, hogy némely aktívdoboz gyöngébben szól, mint a kétszerte olcsóbb passzív. Legalább is a külföldi szakírók ítéletéből olyasmi derül ki, hogy a jelenlegi aktívrendszerek az árukhoz képest nem elég jók, a minőségükhöz képest pedig túlságosan drágák. Márpedig a High Fidelityben nemcsak a szorosan vett minőség számít - ugyanennyire fontos az Ár/Minőség mutató is.
Végezetül egy pszichikai motívum. Mielőtt felesküdtünk volna az aktívrendszerre, volt: egy erősítőnk meg egy pár hangdobozunk, ezeket teszteltük-cserélgettük-módosítgattuk... Az aktívrendszer több láncszemből áll: elektronikus keresztváltóból, két vagy több sztereó végfokból, ugyanennyi (gyakorlatilag szabadon kombinálható!) hangszóróból. És bármelyiket módunkban áll megváltoztatni, jobbra cserélni. Érezzük a távlatokat? Némely aktívsugárzó tulajdonosának egész élete nem más, mint egyetlen, véget nem érő A- B teszt.
Dobozba zárt szellem
Témakörünk túlságosan összetett, nehéz megtartani a logikus sorrendet. Így történhetett meg, hogy beszéltünk már mélysugárzókról, sőt, szub-basszussugárzókról - anélkül, hogy egy árva szót is ejtettünk volna elengedhetetlen kellékükről, a hangszóródobozról, a hangszórók halhatatlan lelkének e földi porhüvelyéről. A hangszórók nyughatatlan szellemek, s feltehetőleg hisznek a lélekvándorlásban, mert gyakran átköltőznek egyik dobozból a másikba, mint ezt minden hifista tudja. Test nélkül azonban nem létezhetnek, mindenképpen szükségük van valamiféle dobozra.
Hadd mutassuk be újra (némiképp módosítva) legelső rajzunkat, szemléltetve, hogy hogyan sugároznak valójában a membránok (9. ábra). Primitív rajz, de sokat mond, helyesebben sokat kérdez, ti. hogy hová az ördögbe tegyük azt az energiát, amely a membrán hátoldaláról sugároz? Fel lehetne használni valahogy, és akkor növelhetné a hangszóró basszusának erejét. Csakhogy: ha összetalálkozik az előrefelé, ellenkező fázisban sugárzott jellel, mélyfrekvencián kioltja (akusztikai rövidzár), a magasabb regiszterekben pedig elszínezi a frekvenciaátvitelt, és időben is elkeni az információt. Ha pedig bezárjuk egy üregbe, nem marad nyugton, ficánkol, nekiütközik a membrán hátoldalának sőt, keresztül is tudja verekedni magát a
membránon. Akusztikusok és hangsugárzó-tervezők a legkülönfélébb módon próbálják eltüntetni ezt a hátrafelé sugárzó jelet; a legszívesebben átpasszolnák a negyedik dimenzióba. Tökéletes megoldást szerencsére mindmáig nem találtak, a mi dolgunk tehát most csupán annyi, hogy futólag sorbavesszük a különféle doboztípusokat, és megállapítjuk, melyikkel miért lehet rossz hangsugárzót csinálni.
Egy fal, és más semmi
A hangfal olyan doboz, amelynek csak előlapja van. A legmélyebb frekvenciák (=legnagyobb hullámhosszúságú hangok) megkerülik ezt a választófalat, és kioltják önmagukat. Még az 50-60Hz-es basszushoz is több négyzetméternyi hangfalra van szükség. Kézenfekvő megoldás be(hang)falazni a hangszórót két szoba közé, de ezt manapság valahogy nem kultiválják, talán mert a házgyári lakások fala betonból van, nehéz kilyukasztani. Minden hangsugárzótípus közül a hangfalnak a legszebb a mélyátviteli karaktere: a rezonanciafrekvencia alatt a görbe mindössze 6dB/oktávval esik. Másrészt: minden hangsugárzó közül a hangfalnak a legkellemetlenebb az iránykarakterisztikája; minthogy ez a típus előre-hátra egyformán sugároz, a jelleggörbe egy "8"-as számra emlékeztet. Még egy szempont: a hangfalra szerelt hangszóró membránja szabadon mozog, tehát nem zavarja, ámde nem is csillapítja semmi. Úgy dolgozik, ahogy akar - és ahogy tud. Klasszikus hangfalat ma már nemigen használnak a hifisták. (Legalábbis mélysugárzó céljára nem.) Vannak viszont különleges, hangfal-karakterű modellek: a már említett elektrosztatikus-rendszerűek és a Magneplanar. Ezekben nem a hangszórót szerelték fel egy panelra, hanem maga a panel sugároz előre-hátra. Bevalljuk, ezekről a Felső Tízezerhez tartozó hangsugárzókról csak némi rosszindulattal tudunk rosszat mondani, de azért egy kis erőfeszítés árán sikerülni fog. Szóval: a membránfelületük azért ilyen nagy, hogy legyen basszusa. Ámde a nagy felületeken menthetetlenül rezonanciák ébrednek keresztben és hosszában, tehát a frekvenciaátvitel azért mégsem lesz annyira sima. Aztán: a nagy felület a magasabb regiszterekben már nem tud pontszerű hangforrást imitálni (erről majd később). Aztán: a mélyátvitelük valóban kielégítő - mindaddig, amíg meg nem hallgatjuk őket szub-basszussugárzóval kombinálva! S végül, de nem utolsósorban egy praktikus szempont. "Nyolcas" iránykarakterisztikájuk miatt a paneleket el kell húzni a falaktól, másfélkét méternyire. Tessék ezt megszervezni egy 3x5,5 méteres szobában, úgy, hogy a sztereó bázistávolságra is maradjon 3 méter. A megfejtők között elektrosztatikus violinkulcsokat sorsolunk ki.
Lehet egy lyukkal több?
Ha eltekintünk a hangfalaktól, meg a tölcsérektől, amelyekről már szóltunk, oda lyukadunk ki, hogy minden hangsugárzó valamiféle doboz, csak éppen vagy van rajta lyuk, vagy nincs. Amelyiken nincs lyuk, azt zári doboznak nevezzük, amelyiken van, azt reflexdoboznak, vagy - ha összehajtogatott cső van a belsejében - labirintusnak. Basszusátvitelükről bővebben írtunk lapunk 5. számában ("A három kívánság - mese felnőtteknek a mélyhangsugárzó dobozokról"), nincs értelme, hogy ismétlésekbe bocsátkozzunk. Csupán a tanulságot foglaljuk össze: akármelyik típust választjuk is, kompromisszumot kötünk, mert a basszus vagy több lesz, de zavarosabb - vagy kevesebb, de tisztább. (Persze, ha ügyesen dolgozunk, elérhetjük, hogy a basszus ne csak szegényes legyen, hanem ráadásul zavaros is.) Inkább csak egy-két kiegészítést szeretnénk fűzni a mélysugárzó-meséhez. A Szerző mindenekelőtt él az alkalommal, és korrigálni szeretné egy hibáját: annakidején nem szólt a mélysugárzó-rendszerek tranziensátviteléről, sőt, egyhelyütt azt írta, hogy "az optimalizált labirintusnak ugyanolyan a mélyhangátvitele mint az optimalizált reflexdobozé". Ez tévedés. A háromféle rendszer közül a zárt doboz jelleggörbéje lankásabban esik, mint a másik kettőé (csak 12, nem pedig 24dB meredekséggel oktávonként), így kevésbé forgatja el a rendszer fázisát, ennélfogva precízebb lehet az impulzusátvitele. A labirintus pedig azért követheti precízebben a tranzienseket, mert a hosszú cső rezisztív módon csillapítja a membránt, ennek folytán az alaprezonancia nem lesz annyira reaktív, mint a reflexdobozoké. Ez mellesleg egybevág azzal a hétköznapi tapasztalattal, miszerint a basszreflex-dobozok nagy része "üt", vagy éppen hordószerűen döng.
Főleg, persze, ha nem tömik ki tisztességesen - ami nagyon előnyös, ha valaki rossz hangsugárzót akar, de ragaszkodik az erőteljes basszushoz. A fent leírt módszerrel elpénecolhatja a hangdobozt, anélkül, hogy elbasszustalanítaná.
Jó tudni, hogy a mélysugárzók a felsőbb regiszterekben sem működnek egyformán. Erről egyébként a múltkoriban is szó volt: a reflexdoboz nyílásából magasfrekvenciás zajok, torzítások szűrődhetnek ki (bolond lyukból bolond szél fúj?). Igaz viszont, hogy ezeket blokkolni lehet egy úgynevezett passzív radiátorral, azaz a reflexnyílásba épített, motornélküli membránnal.... De semmi gond: ha ügyesek vagyunk, és nem függesztjük fel eléggé lágyan, akkor a passzív radiátorral több bajt okozhatunk, mint hasznot. A labirintus (Transmission Line) nyílásából szintén energia lép ki a levegőbe, de a torzításokat meglehetősen leszűri a hosszú, kitömött cső. A nyílás "frekvenciajelleggörbéje" viszonylag sima, a magasabb frekvenciák fokozatosan halnak el. Az érem másik oldala: a labirintus a gyakorlatban nagyon rossz hatásfokú rendszer, úgyszólván felzabálja az erősítőteljesítményt, frekvencia- és impedanciagörbéje pedig többnyire igencsak hullámos, a nem elég jól csillapított csőrezonanciák miatt.
Hullámverés a dobozban
Nyílt tengeren senki se veszi észre, mikor van dagály, viszont a zárt öblökben annál inkább feltűnik, hogy hirtelen megnő a víz szintje és magasabbra csapnak a hullámok. Hasonló dolog történik a hangdobozok belsejében is: dagály idején hanghullámok csapkodnak ide-oda, annál hevesebben, minél nagyobbakat pumpál rajtuk a hangszóró. Bizonyos frekvenciákon ezek visszaverődnek, mindennek nekimennek, természetesen a membránnak is - sőt, keresztül is mennek rajta. Ezek a frekvenciák: a doboz sajáthangjai. A hangsugárzó gazdája ott áll megfürödve. Nemcsak a zene hullámaiban merítkezik meg; azt is folyvást hallgatnia kell, hogy mi folyik a doboz belsejében.
Minél nagyobb és minél vékonyabb a membrán, annál jobban átfolynak rajta a késleltetett, a doboz belsejéből visszaverődött jelek. Hogy ez az árapály-jelenség mennyire drasztikus, mindenki megítélheti 10. ábránkból. A hangszórómembrán redukálja ugyan valamelyest a nemkívánatos jeleket, de azok így is csak 20-25 decibelnyire maradnak el a műsorjeltől. A csillapítás egyhelyütt mindössze 6dB, az alaprezonancián pedig úgyszólván semmi - a membrán itt szinte mindent keresztülenged. Ha számításba vesszük, hogy a példánkban szereplő hangszóró viszonylag kicsi, a membránja pedig tömör, súlyos műanyagból, bextrénből készült - fogalmat alkothatunk a nagy papírmembránok frekvencia-átbocsátó képességéről. A visszaverődést természetesen nem akkor fogjuk hallani, amikor magát a műsorjelet, hanem valamivel később. Vagyis "elkeni a zene jelenidejét", ahogy ezt 11. ábránk szemlélteti. Meg kell jegyeznünk, hogy ezeket a szép hegy- és vízrajzokat a gyárak kizárólag elvi cikkekben publikálják. Eszükbe sem jut, hogy az eladott készülékek mellé dugott gyártmányismertetőkben is ilyesmivel rémisztgessék a félénk audiofülűeket.
Az a bizonyos vatta-, üveggyapot- és gyapjúhalmaz, amit a hangdobozok belsejében találunk, a belső hullámverés csillapítására szolgál. Csillapítja is az állóhullámokat, körülbelül annyira, mint a citromos tea az influenzát - nem öli meg a vírusokat, de nélküle még kutyábbul érezné magát a beteg. Az állóhullámok csomópontja egyébként a doboz belsejében képződik, nem a falak mentén. Ha tehát a csillapítást hatástalanítani akarjuk, ne lazán függesszük fel a vattát, hanem szögecseljük oda a fára jó szorosan. Az állóhullámok frekvenciaspektrumát jórészt a doboz méretei határozzák meg, ahogyan a teremhangok eloszlása is a szoba méreteitől függ. Erre az analógiára támaszkodva az akusztikusok azt javallják, hogy "hangoljuk szét" a doboz méreteit, s ezzel a rezonanciákat is. Például jónak tartják az 1:1,6:2,5-ös méretarányokat. Hasonló megfontolás alapján ajánlják a szabálytalan doboz-alakzatokat, tehát például az öt- vagy hétszögű hasábformát. Visszájára fordítva az akusztikusok tanácsait, könnyen megfogalmazhatnánk, mi kell egy rossz hangsugárzóhoz, - de most valahogy nem vagyunk magabiztosak. Mert például a Spendor BC1 dobozának belső méretaránya körülbelül 1:1:2 - és ezt a hangsugárzót mégis viszonylag színezetlen hangúnak tartják. És még egyszer, utoljára a labirintusról. Ez folyamatosan emészti fel az energiát. Minél hosszabb, annál mélyebb frekvenciákat képes elnyelni. Az ideális (negyedhullámhosszra hangolt) labirint csak a mélybasszus tartományában dolgozik vissza a membrán hátoldalára. A való világ labirintusainak azonban van érzékük a realitásokhoz.
Minthogy hosszúságuk miatt nem férnének be a szobába, "össze vannak hajtogatva" - és a hajtogatásból adódó csőszakaszokban állóhullámok képződhetnek. Magának a labirint-csőhossznak pedig van egy sajátos felhang-struktúrája. Különösen a Harmadik és az Ötödik szól megkapóan. Ezeken nem szimfóniát értünk, hanem harmonikus torzítást.
Fal rengető!
A hanghullámok nemcsak a membránt csapkodják, hanem a dobozfalat is. Meg is rázzák, alaposan: A 12. ábrán egy kísérlet eredményét látjuk. A kutatók megmérték egy hangszóró frekvenciaátvitelét, majd különféle vastagságú rétegelt lemezeket szereltek elé, és újra felvették a frekvenciagörbét - a panelen keresztül. A diagram tanúsága szerint a kritikus frekvenciákon mindegyik panel teljesen transzparens, átengedi a teljes energiamennyiséget, amit kap. A jól összedolgozott hangdoboz-falak természetesen sokkal merevebbek a különálló, szimpla paneleknél, de bármennyire merevek is, rezonanciafrekvenciájukon annyi hangot engednek át, hogy az 10 decibelnyire is megközelítheti a referenciaszintet. Talán mondanunk sem kell, hogy ezek a rezonanciák megintcsak némi késéssel érkeznek; ráadásul sokkal nehezebben csengenek le, mint a membránon keresztültörő jelek. A faanyag ugyanis súlyosabb a papírnál vagy a műanyagnál, és ha egyszer rezgésbe jön, beletelik vagy fél másodperc, amíg úgy-ahogy lecsillapodik.
Ez való nekünk!
Mások azonban nem lelkesednek ennyire a panelrezonanciákért, és megpróbálják csillapítani mindenféle bitumenes borításokkal. A 13. ábrán ennek a praktikának az eredményét szemléltetjük: a dobozfal rezgése csillapodott, rezonanciafrekvenciája lejjebb tolódott. Ez a technika azonban csak akkor hatékony, ha a dobozfal tömege csekély, a csillapítóanyag pedig súlyos. Ebből a tényből máris ihletet meríthetünk egy-két fölöttébb rosszul sikerült hangszóródobozhoz. Ugyanis ha a dobozfal vastag, akkor merev ugyan, de súlyos, tehát csak nagyon sok csillapítóanyaggal lehetne "megfogni". Ha viszont vékonyak a dobozfalak, akkor nehéz megmunkálni őket, és asztalos a talpán, aki igazán merev dobozt tud csinálni belőlük.
Aztán az is elgondolkodtató, hogy merre érdemes eltolni a dobozfalak önrezonanciáját. A Spendor BC1 tervezői például lefelé nyomták, mondván, hogy így kevésbé zavaró. Ezzel szemben a Celestion SL6 konstruktőrei a végletekig kimerevítették a dobozfalat, és felfelé tolták a rezonanciát, mondván, hogy így kevésbé zavaró. (Ma kétségtelenül ez az uralkodó tendencia.) Most már csak az a kérdés, vajon melyik frekvenciatartományban érdemes benntartani a rezonanciát, hogy a lehetá legzavaróbb legyen. Amíg erre a kérdésre nem kapunk választ, nem tudjuk megmondani, hogyan csináljunk rossz hangszóródobozt. Az Olvasónak saját megérzéseire kell hagyatkoznia. A "know-how"-t azért alább összefoglaljuk. Tehát: lefelé mozdul a rezonancia, ha az oldalfalakat vékonyítjuk vagy méretüket növeljük. Felfelé mozdul, ha a falat vastagítjuk, méretét csökkentjük, hosszúkás vagy szabálytalan alakúra szabjuk, meggörbítjük (!), megfeszítjük, keresztlécekkel merevítjük. Hasznos tudnivaló, hogy minden hangszóródoboznak az előlap a leggyöngébb fala, minthogy azon kivágások vannak, és így nincs elegendő tartása. A nagyméretű dobozok (bármilyen vastag a faluk!)általában jóval mélyebben rezegnek és sokkal erősebben is, mint a miniboxok. A szakemberek manapság úgy vélik, hogy ha egy doboz köbtartalma meghaladja a 30-40 litert, a falait okvetlenül csillapítani kell. Mi tehát még véletlenül se tegyünk ilyet.
Egyébiránt, akkor se reménytelen az ügyünk, ha a dobozrezonancia csillapítva van. Ezek a rezonanciák ugyanis furcsán viselkednek. Hagyják csillapítani magukat, de amint ellaposodnak, egyszersmind elterebélyesednek (14. ábra). Némely kutatók megesküsznek rá, hogy a széles, lapos rezonanciákat sokkal jobban meg lehet hallani, mint azokat az éles berezgéseket, amelyek belül maradnak egy viszonylag szűk frekvenciasávon.
Pontszerű hasábok
Az ideális hangsugárzót úgy definiálják, hogy: pontszerű hangforrás. Ez minden frekvencián ugyanabból a geometriai pontból sugároz, teljesen koherens fázisban. Egyetlen hibája, hogy nem működik. A pontnak ugyanis nincs kiterjedése, ennélfogva sugározni sem tud.
A pontszerű hangforrást csak imitálni lehet, több-kevesebb sikerrel. A frekvenciasávot végülis egyszer már felosztottuk két vagy több hangszóró között, és ezek mind pontszerűnek minősülnek, mindaddig, amíg az átmérőjük kisebb a lesugárzott hang hullámhosszánál. Önmagában véve pontszerű forrás az egyméteres szub-basszussugárzó, akárcsak a felső basszust szolgáltató, könyvnagyságú minidoboz, a 3kHz fölött sugárzó 25 milliméteres dóm vagy a 10 milliméteres "szupertweeter". Ha sikerül összehozni őket valami koncentrikus alakzatban, akkor ezt a hangsugárzót pontszerűnek tekinthetjük. Ha nem - nem. A legismertebb koncentrikus hangsugárzó a Tannoyé, ebben egybe van építve a dohogó és a csipogó, de különálló hangszórókkal is imitálhatják a "pontszerű hangforrást". Tökéletesen, hál' Istennek, ez soha nem fog sikerülni. Ugyanis, míg a geometriai pontnak nincs térbeli kiterjedése, az akusztikai értelemben vett pontszerű hangforrásnak érezhetően gömb alakúnak kell lennie. A gömb úgy "támasztja alá" az éppen lesugárzott hangot, hogy sehol sem képződik rajta másodlagos hangforrás. A hanghullámok nem ütköznek bele semmibe, szép simán kiterülnek" a gömbfelületen - persze, csak addig, ameddig annak átmérője arányban áll az ő hullámhosszúságukkal.
Az emberek azonban valahogy nem szeretik a gömbölyded alakzatokat, legalábbis a High Fidelityben nem. A nagy építész, Le Corbusier szavaival: életünket az átkozott derékszög uralja. És persze könnyebb összeasztaloskodni egy hasábformát, mint egy gömböt vagy valami tojásdad figurát. Ennélfogva a legtöbb hangdoboz úgy néz ki - mint egy hangdoboz. Hasábformájú. Van hat oldala, nyolc sarka, tizenkét éle. Ezeken mind elhajlik, megtörik, újraképződik a hanghullám, más szóval diffrakciók lépnek fel. Tegyünk egy kis kitérőt, és lapozzunk vissza előző lapszámunk 11. ábrájához: a hangszóró csak mélyebb frekvenciákon "szórja" a hangot, a magasabb frekvenciákat pedig mindinkább előrefelé irányítja. Ennek a jelenségnek az lesz az eredménye, hogy hangsugárzónk frekvenciaátvitele felbillen! Ha ugyanis a teljesítmény előbb egyenletesen pumpálódik szét a térben, majd pedig - magasabb frekvenciákon - egyre inkább tengelyirányban összpontosul, akkor a hangnyomásgörbe egyenletesen emelkedni fog. Néhány oktávon belül 6 decibellel nő a szintje. Ez a néhány oktáv nem más, mint az az átmeneti tartomány, amelyben a hangsugárzó összemérhetővé válik a hang hullámhosszával, és fokozatosan elveszíti pontszerű jellegét.
És a diffrakciók ebben a tartományban érvényesülnek igazán! Szinte minden akusztikával (vagy hifivel) foglalkozó újság publikálta már azt a diagramsorozatot, amelyet mi a 15. ábrán adunk közre: így módosítja a hangsugárzók átvitelét az átmeneti tartományban a tulajdon dobozformájuk! Kevésbé ismeretes, hogy ezt a kísérletet "laborméretekben" végezték, egy különleges, szélessávú, de csak néhány centiméter átmérőjű hangszóróval és körülbelül 60 centis próbatestekkel, s ezért nem annyira a mélysugárzók, mint inkább a közép- és magassugárzók doboz-diffrakcióját modellezi hűségesen. Egy biztos: bármelyik frekvencia azonnal "megérez" bármiféle diszkontinuitást, tehát felismeri az éleket, sarkokat, síkokat, üregeket, egyszóval az eltérést a számára ideális gömbfelülettől. Most már csak néhány jó tanács van hátra. Fontoljuk meg őket, hiszen ez az utolsó alkalom, hogy elronthassuk a hangsugárzónkat. (Ha meg már eddig is rossz volt, akkor most feltehetjük művünkre a koronát.) Tehát:
Semmiképpen se térjünk el a négyzetes hasábnak nevezett alakzattól. És legyen a dobozunk széles és lapos, mint a palatábla, nehogy véletlenül pontszerűnek minősüljön. (Ebből a szempontból még a Magneplanarok és az ELS-ek is szalonképesek a mi számunkra.) A doboz élei legyenek élesek! A sarkai sarkosak! Semmi hajlat, semmi görbület! A hangszórókat a világért se kívülről szereljük az előlapra, csakis belülről, úgy, hogy rá tudjon sugározni a kivágás éleire! Használjunk akusztikai terelőelemeket! Még a csipogók is boldogabban csipognak, ha mindenféle korongokat, koszorúkat, műanyagcsillagokat szerelünk eléjük. Az is nagyon effektív, ha a nagy membránok közepébe kis papírtölcséreket ragasztunk. Hadd kommunikáljanak egymásközt!
És így tovább. Folytathatnánk még sokáig ezt a "pontszerű hasábjainkról" szóló fejezetet - de lapunk terjedelme véges, és mindjárt a végére érünk a hasábnak. Úgyhogy ide is kívánkozik már valami pontszerűség.
*
Kutyafuttában végigszaladva az egész hangszórótechnikán, hamarjában ennyit tudtunk összehordani. De reméljük, már ez a pár maréknyi műszaki motívum is meggyőzi az Olvasót: igenis, lehet rossz hangsugárzót csinálni! Hogy mást ne mondjunk: erre még jelen sorok szerzője is képesnek érzi magát!
Némely kishitűek talán visszariadnak e nagyszabású vállalkozástól, mert úgy vélik, igazán rossz hangsugárzót csak a gyárakban lehet összeeszkábálni. Ez azonban tévedés! Bárki nekigyürkőzhet a feladatnak, otthon, igen, akár a konyhában is, és ha megvan benne a kellő elszántság, munkáját előbb-utóbb siker koronázza. Tapasztalni fogja: nincs rossz konstruktőr - csak rossz hangsugárzók vannak...[/quote]
Szekám Pál alias Darvas László
Alapfogalom : Hi-Fi
#151
Elküldve: 2002. 11. 22. 19:54
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#152
Elküldve: 2002. 11. 24. 15:42
Ez azért alapmű kéne legyen sok forumózó társnak is, akik otthon egyre.másra építik a jobbnál-jobb hangdobozokat.
-Nem tudom. Csak úgy megyünk.
-De ez az út nem vezet sehová!
-Az nem számít.
-Miért, mi számít?
-Csak hogy rajta vagyunk, haver.
#153
Elküldve: 2002. 11. 25. 08:25
#154
Elküldve: 2002. 11. 25. 17:32
#155
Elküldve: 2002. 12. 02. 16:57
idézet:
(Rejtett paraméterek)
Amióta világ a világ és hifi a hifi, a műszaki emberek mindig gyanakvással fogadták a zenebarátok tudósításait arról, hogy valamely hifi-jószág hogyan szól, illetve (lemezjátszó-futómű, hangszórókábel stb.) hogy szól egyáltalán. "Volnál szíves megmondani, melyik paraméterről van szó?" - kérdezik, nem csekély lenézéssel a hangjukban. Műszakikakon itt most azokat a hangmérnököket, hifi-konstruktőröket stb. értem, akik jó szakemberek ugyan, de nem érdekli őket a zene. Csak műszaki paramétereket ismernek. De vajon tényleg ismerik-e a műszaki paramétereket? Több mint húsz évvel ezelőtt a technika megajándékozott bennünket a tranzisztoros erősítőkkel. A specifikációjuk ragyogó volt, de kutyául szóltak. "Micsoda babonaság - vélték a mérnökök -, ha jók a paraméterek, jó az erősítő is!" Aztán egyszercsak fény derült bizonyos "rejtett" paramaéterekre, amelyekkel végre indokolni lehetett, miért szóltak olyan iszonyatosan azok az erősítők. Az új paramétert a mérnökök elraktározták a többi közé, és megnyugvással vették tudomásul, hogy tudásuk most már teljes. Tehát most már igazán visszautasíthatják az afféle hifista babonákat, miszerint két, egyforma specifikációjú erősítő közül az egyiknek van basszusa, a a másiknak meg nincs. Hogy netán ezek az erősítők nem egyformán tűrik a hangsugárzó-impedancia változásait? "Okos beszéd - miért nem ezzel kezdtétek!" És kezdődik minden elölről. És ugyanezt játsszuk minden más hifi-eszközzel. "Nevezd meg a paramétert!" - követelik tőlünk; tőlünk, a laikusoktól! Ha van paraméter, jó. Ha nincs, a vállukat vonogatják.
Képzeld el, hogy a vendéglőben reklamálsz, mert nem ízlik marhafelsál, mire jön a szakács, és azt mondja: "Én a legjobb szakácskönyvekből főzök, az étel tehát kifogástalan. Önnek rossz az ízlése, vagy pedig csupán képzelődik. Avagy meg tudja nevezni azt a paramétert, amely ellen kifogása van? Hagyjuk tehát a misztikus fecsegést azokról az ízekről, aromákról meg illatokról - én egyébként is vegetáriánus vagyok."
Némely mérnök is úgy viselkedik, mint ez az öntudatos szakács. Nincs tisztában a szerepkörökkel. Tudomásul kéne vennie pedig, hogy a vendégnek minden körülmények között igaza van. Az audiofil vendégnek úgyszintén. Az elektroakusztika az utóbbi 30 évben mindig a hifistákat igazolta. Misztikumról szó sincs, minden auditív jelenségre meg lehet találni a műszaki magyarázatot, de a rejtett paramétereket nem a hifistákon kell számonkérni. Ezeket éppen a mérnököknek kell felkutatniuk! Aki keres, talál. De csak az keres, és az talál, aki egyszerre képes figyelni mindkettőre: a paraméterekre és a zenére.[/quote]Darvas László
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#156
Elküldve: 2002. 12. 03. 18:05
A HiFi-erõsítõk termikus torzításáról
(részlet)
Sipos Gyula okl. IC-szakmérnök
Forrás: Rádió-technika évkönyve 1998. 68-69. oldal
Siralmas elõtörténet
Amikor évtizedekkel ezelõtt elektroncsövekkel HiFi-erõsítõt építettek, az elektronika tudománya még jóval fejletlenebb volt, ennek ellenére az eredmények – mai szemmel nézve – nem is voltak túl rosszak, sõt. Az elmúlt 30…40 év során az áramkörtechnikában számos kisebb-nagyobb részletkérdésre derült fény, különösen amióta már a számítógépes analízisre is mód nyílt. Ezen eredmények azonban igen lassan, vagy sehogy sem mutatkoztak meg a HiFi-technika területén.
1. Szakembergárda
Az elektronika ipara világszerte jellemzõ, hogy a rádió, tv, HiFi és stúdiótechnikai-akusztikai fejlesztések témakörében a mérsékelt lelkesedés és hozzáértés, s úgyszintén a mérsékelt fizetés a tipikus. A legjobb szakembereket felszippantják a legnagyobb hadiipari cégek és szállítóik, továbbá a jól fizetõ elektronikai mamutcégek. Ezek a szakemberek azonban túl drágák már saját cégeik számára és másoknak is ahhoz, hogy „alantas” (polgári célú, rádió, TV, HiFi stb.) feladatkörökben foglalkoztassák õket. Így a fennmaradó, mérsékelten fontos területeken, pl. az elektroakusztikai, a közszükségleti elektronikai iparban helyezkednek el azok a szakemberek, akikre az említett cégek már nem tartanak igényt. Természetesen találunk ezen a pályán is világhírû, kitûnõ szakembereket, csupán jóval kisebb számban a lehetségesnél és a szükségesnél. Így azután elõtérbe kerül (itt is) a kereskedelmi szempontból – rövid távon – szinte mindig sikeres hazudozás, mellébeszélés és szemfényvesztés.
2. Az elektronikus bóvli születése
Legfontosabbnak tûnik a csicsázás. Eredménye: a megfelelõ vagy jó mûszaki paraméterû készülék helyett gyártott szemenszedett bóvli, krómozva, nikkelezve, csillogva-villogva, kisminkelve és lehetõleg nagy sorozatban, bambuszkunyhóban gyártva, gyártatva, zengzetes márkanevek alatt, jó pénzért. Kitûnõ példa erre az egyik ilyen (egyébként közismert) cégecske által elõállított, nálunk is kapható, kézben is hordozható, sztereó, kétkazettás rádiómagnó, melynek (akármilyen…

Nem biztos azonban, hogy ezek a „könnyûvérû” cégek, cégecskék kereskedelmi szempontból sikertelenek, netán az ott dolgozók jövedelme sem rossz, csak a munka megkívánt tervezõi, mérnöki stb. színvonala nem túl magas, s ez természetesen a termékek mûszaki tartalmát is jócskán befolyásolja. Kétségtelen az is, hogy amíg az egyik ember képességeit az ûrtechnika teszi alaposan próbára, addig a másik ember egy pár száz forintos ajtózár konstrukciójába is képes belebukni.
Hajdanában, úgy jó negyven-ötven évvel ezelõtt (valamivel) tisztességesebben mentek a dolgok (Hja, azok a régi szép idõk…

Aztán a század közepe táján az Újvilágból Európába, majd pedig a Távol-Keletre is betört a lelketlen tömegtermelés szelleme, de a mennyiség x minõség szorzat konstans maradt. Napjainkra ez még annyiban romlott tovább, hogy a szórakoztató elektronikai termékek még szebbek, még „dizájnosabbak”, de a kor lehetõségeihez képest még silányabbak lettek.
3. Az iparban másképp van
Az ipari elektronika, a mûszeripar, a szabályozástechnika, az ûrtechnika stb. persze soha nem süllyedhet a bóvli színvonalára. Megrendelõi, vevõköre ugyanis nem a termék színe, vagy a forgató-nyomógombok stílusa, a pillanatnyi divat szempontjai vagy netán az audio-pápák s egyéb mágusok éppen soros intelmei szerint ítéli meg a gyártók termékeit, hanem fõképpen és elsõsorban a szigorú mûszaki paraméterek és a gyakorlati használhatóság alapján. A külcsín persze itt sem mellékes, de nem ez a lényeg. Jó példa erre egy nevezetes („tévedésbõl” nem éppen a saját repülõterén leszállt…

4. Az ellentmondásokról
Mindezt azért kellett elõre bocsátani, mert a téma iránt érdeklõdõ olvasók meglehetõs értetlenséggel figyelik a fejleményekben rejlõ ellentmondásokat, illetve azt, hogy lényegében nincsenek fejlemények, sõt, idõnként visszalépünk (pl. a digitális tv specifikált hangminõsége). Így például miközben már több évtizede is van az elsõ holdutazásnak, a hangtechnikában még mindig valahol a fataliga és az ökrösszekér színvonalánál tartunk, összevetve mondjuk egy ûrtávcsõ helyszíni szervízelésével, „tuningolásával”. A magyarázat pedig kézenfekvõ:
1. Az illetékesek nem is foglalkoztak a dologgal; a hadviselésnek sehol sem eszköze, kelléke vagy tárgya a HiFi, nincs megszállható/felszabadítható HiFi-ország, -sziget, -tartomány, -köztársaság, -királyság, -gyarmat; a HiFi az emberi élet kioltására alkalmatlan, és nem lehet vele sem bankot rabolni, sem hidat robbantani, sem pedig terroristát vagy anyagyilkost elfogni. Szájon át szedve (netán intravénásan) nem okoz bódulatot vagy tudatzavart. Így egyik tehetõs réteg vagy csoport sem áldozott rá egy huncut fillért sem.
2. Nem azok foglalkoznak a dologgal, akik érdemben akartak vagy tudtak volna valamit tenni az ügyért. A jó sajtóról, reklámról viszont jó szakemberek gondoskodtak
Vége...
#158
Elküldve: 2002. 12. 14. 21:37
idézet:
Szintetikus muzsika
Könnyűzenei hangfelvételek
Jobb híján használom ezt a szerencsétlen és pontatlan meghatározást: könnyűzene. Pontatlan azért, mert rendkívül heterogén zenei tevékenységet gyömöszölnek bele, és szerencsétlen, mert pejoratív mellékíz tapad hozzá, és ez sérti az ambiciózus szerzőket és előadókat. A szóbavehető többi gyűjtőfogalom azonban még pontatlanabb, ezért aztán megmaradtam ennél. Később majd igyekszem tisztázni, mikor milyen műfajról beszélek.
Nem szeretnék csalódást okozni, jó előre körülhatárolom cikkem témakörét. Általános áttekintést próbálok adni a könnyűzenei felvételek módszereiről - s nem csupán a mikrofonokról. A mikrofonozás művelete önmagában nem túlzottan érdekfeszítő, sőt, nem is érthető meg tökéletesen a felvétel teljes folyamatának ismerete nélkül. Közismert, hogy a hőskorban mindig az egyszeri, koncertszerű előadást kellett rögzíteni, hiszen a hangzó anyag közvetlenül a lakkvágógépre került. A mágneses rögzítés - kezdetben - ehhez csupán a montírozás lehetőségét adta. Hosszú és tanulságos út vezetett a kezdetleges trükköktől, ügyeskedésektől a mai modern felvételtechnika és metodika kialakulásáig, de erre most nem térhetek ki - csak a ma is korszerűnek tekinthető eszközökkel és módszerekkel foglalkozom.
A soksávos technika
A soksávos felvevőgép 16-32, egymástól független felvételi és lejátszási elektronikával, illetve a szalagon ugyanannyi mágneses sávval rendelkezik. A "független" jelző itt mindenféleképpen helytálló, ezeket a csatornákat külön-külön lehet szabályozni, kapcsolni, kezelni, azonkívül csekély köztük az áthallás, az interferencia.
Metodikai szempontból a soksávos gépek kétféleképpen használhatók: vagy egyidejű többsávos felvételt készítenek velük, amikor is a mikrofoncsoportok (természetesen keverőasztalon erősített-szabályozott)jelét külön-külön sávokon, sávpárokon rögzítik, vagy pedig az úgynevezett rájátszásos módszert alkalmazzák. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az előadó - rendszerint fejhallgatón át hallgatva a már rögzített sávok anyagát - együtt játszik a már meglevő zenei anyaggal. Ehhez az üzemmódhoz a gép minden csatornája egy különleges, ún. sel-syn üzemmódba kapcsolható, ilyenkor a hanganyagot magáról a felvevőfejről játsszák le, kiküszöbölve ezzel a felvevő és lejátszófej közti távolságból adódó, zeneileg már jelentős időkülönbséget. (Különleges fejkonstrukció és ugyanilyen lejátszóerősítők szükségesek, hogy a lejátszás hangminősége így is kifogástalan legyen.)
A gép amikor felvételre vagy törlésre kapcsol, azt mindig ugyanazokkal az időállandókkal, ugyanazzal a felfutási karakterrel teszi, és így a lejátszás mindenféle kísérőzajtól mentes, sima átmenetet biztosít a lejátszásból a felvételbe, illetve más időállandókkal - a felvételből a lejátszásba. Ezzel kijavíthatóvá válnak az előadói vagy más természetű hibák; lehetővé válik a felvétel szakaszos elkészítése. A gépet lejátszásban indítják, és az előre megbeszélt zenei helyen átkapcsolják felvételbe, vagy ahogy a szakmai zsargonban mondják: beváltanak (punch in). Vagy megfordítva: felvételben indulnak és ha valamely megtartandó részhez érnek, a felvételt kikapcsolják, kiváltanak (punch out). A be- és kiváltás a jóminőségű gépen észrevehetetlen, de ennek megvannak a maga műhelytitkai mind az előadó, mind a gépkezelő oldalán. Az előadónak zenei szempontok szerint is (ritmus, hangerő, előadói intenzitás, érzelem, kifejezés stb.) tökéletesen kell alkalmazkodnia a már felvett részlethez, a gépet pedig nem ritkán 16-od hangérték pontossággal kell egy meghatározott helyen felvételre kapcsolni. Hogy ez a "zeneileg meghatározott" hely hova esik, az a ritmustól, a hangszerkaraktertől, a felvétel akusztikai terétől és más tényezőktől függ, ezért a be- és kiváltás zenei érzéket és gyakorlatot kíván. Ha késnek a beváltással, ez meghallatszik - de még ez a szerencsésebbik eset, mert a kísérlet megismételhető. A korai beváltás azonban beletöröl a már kifogástalannak ítélt részletbe, és ezt az előadók nyilván nem fogadják kitörő lelkesedéssel.
A soksávos gépek is lehetnek analógok vagy digitálisak. A stúdiókban használt analóg gépek 16 vagy 24 sávot rögzítenek 2 coll (1 coll= 2,56cm) szélességű szalagon. Ismerünk egy-két 32 sávos gyártmányt is, de azok nem váltak be. Ha - mint a szuperstúdiókban - 24 sávnál többet akarnak használni, két gépet járatnak szinkronban, time-code-os szinkronizátorokkal. A time-code ("időkód", de a magyar kifejezést nem használják) egy különleges, szabványosított jelsorozat (hasonló a tv-jelsorozathoz). A soksávos gépek egy-egy sávjára a time-code jeleket rögzítik, a szinkronizátorok összehasonlító és vezérlő áramkörei e jelek segítségével a fő gépnek kinevezett egyik géphez igazítják a másiknak a futását. Pontosságuk, gyártmánytól függően, 3-20ms.
A digitális soksávos gépek fél collos szalagon 24 sávot, egycollon 32 sávot képesek rögzíteni. (Valójában ennél több sávjuk van, mert hibajavító kódokat is kell rögzíteniük, ezenkívül külön analóg, "időkód" és "data" rögzítősávokkal is rendelkeznek.) Bár a digitális kontra analóg vita ezen a területen sem zárult le, az élvonalbeli stúdiók lassan, de biztosan átállnak a digitális soksávos gépek használatára.
A soksávos felvételek másik alapvető eszköze a felvevő-keverőasztal ("console"). Ezt ma - különösen könnyűzenei célokra - az amerikai eredetű in-line elv szerint építik. Minden csatorna két csatornaágat tartalmaz. Az egyik ág fogadja a mikrofon jelét, a szokásos kezelőszervekkel szabályozhatóvá teszi és egy kapcsolómezőhöz vezeti, ahonnan aztán a soksávos gép valamelyik sávbemenetére vagy bemeneteire kapcsolható. A másikon, az úgynevezett monitor ágon a lehallgatásra (a "monitorokra") jutó jel szabályozható. A hangszínszabályozó és esetenként más egységek is ide-oda kapcsolhatók a két ág között. A közreműködők fejhallgatóit működtető, úgynevezett "cue" rendszert (cue=végszó) szintén az asztalról hajtják meg. A zenészek arányigénye sok esetben eltér attól, amit a monitorról hallani, ezért az ő számukra külön szabályozhatják a zenei arányokat.
Az asztalok csatornaszámát nem annyira az egyidejűleg használt mikrofonok száma határozza meg (ez könnyűzenében ritkán több 10-15 darabnál), hanem inkább a felvételi sávok száma. Nem ritkák a 48-56 csatornás keverőasztalok. A felvevő-keverőasztalok szerepére és használatára a továbbiakban még többször visszatérek.
A könnyűzenei mikrofonozás
Akusztikus hangszerek
A könnyűzenei felvételek többségét az jellemzi, hogy hangképüket mesterséges eszközökkel szerkesztik meg. Ebből következik, hogy az egyes hangszerek hangját általában külön-külön, közeli állású mikrofonokkal veszik fel. A hangszerek egy része akusztikusan ad hangot, és felvételtechnikailag is ennek megfelelően kezelendő. Ilyen hangszer a legtöbb könnyűzenei hangszerelésben ritmikai szerepet játszó dobegyüttes. Ez, mint ismeretes, több hangszerből áll, de ugyanaz a zenész játszik rajtuk; az alapritmust legtöbbször a lábdob, a pergődob és a lábcsin adja, ezekhez járul díszítésképpen a tom(tom)együttes 2-4 hangszere, 1-4 lengőtányér, esetenként kolomp stb. Az egyes hangszerek szerepe természetesen megváltozhat, akár a zeneszámon belül is. A dobegyüttes alaphangszereit egyenként, a díszítőket legtöbbször páronként mikrofonozzák be. A mikrofonok a dobmembrántól 5-30cm távolságban vannak, így a hangszer megütésének pillanatában igen nagy tranziens nyomáscsúcs éri őket, s ezt torzítás nélkül kell közvetíteniük. Ez a körülmény a viszonylag érzéketlen, nyomástűrő típusokra szűkíti a "direkt" dobmikrofonozásra alkalmas mikrofonok körét. Szokás elhelyezni egy általános sztereó párost is az együttestől valamivel távolabb. A dobok hangjának rögzítése - az összsávszámtól függően - 6-10 sávot is felhasználnak. Az alapritmust adó hangszereket mindenképpen külön sávokra viszik fel. Túl messzire vezetne, ha most megkísérelném leírni, hogy milyen a jó dobhangzás - annál is inkább, mert az igen nagy mértékben divat és stílus kérdése. Ugyanígy hit, szokás és ízlés dolga, hogy milyen mikrofontípusokat használnak a dobfelvételekhez. A jól hangzó dobfelvételekhez csupán két dolog elengedhetetlen: egy kifogástalan állapotú és minőségű hangszeregyüttes, megfelelően behangolva - és egy jó dobos.
A (klasszikus) akusztikus zongorát akkordhangszerként, dallamhangszerként és szólószerepben is gyakran hallhatjuk. Kiterjedése, nagy hangzó felülete nehezen tűri az extrém közeli mikrofonozást, viszont különlegesen elhelyezett mikrofonokkal a hangzások és színek gazdag választékát állíthatjuk elő. Alaphelyzetben a zongora mikrofonozásához legalább két mikrofon kell; a felvétel általában sztereó.
A többi egyedi akusztikus hangszert (gitár, vibrafon, marimba stb.) szintén közeli-félközeli állásokból mikrofonozzák. De ezekre a hangszerekre is érvényes, hogy a mikrofonpozíciók változásával - a közeli állásokban gyakran már néhány centiméter is számít! - a hangzás széles skáláját állíthatják elő. A könnyűzene akusztikus hangszeregyüttesei leggyakrabban fúvósok, vonósok és ütőegyüttesek. A fa és rézfúvók gyakran szólót is játszanak. Ha a fúvósegyüttesek létszáma nem haladja meg a nyolcat, akkor általában szintén egyedi és közeli mikrofonozással lehet elérni azt a hangzásképet, amely a dzsesszben és annak nyomán egyéb könnyűzenei műfajokban is hagyományosnak minősül. Vonósegyüttes - a kivételekről most nem beszélek - általában csak mint "background", azaz mint háttér szerepel az "arrangement"-okban. Ez nagyvonalakban azt jelenti, hogy a vonósok harmóniákkal, lassan mozgó ellenszólamokkal zenei-térbeli támaszt, hátteret adnak a főszólamnak. A vonószenekarok (6-12 I. hegedű, 4-10 II. hegedű, 4-8 brácsa, 3-6 cselló) és a nagyobb, könnyűzenében egyébként ritka fúvósegyüttesek hangját távolabbi alapállású mikrofonrendszerekkel veszik fel, a klasszikus zene felvételtechnikájához hasonlóan.
Ritmusegyüttesek elsősorban afro-cubán és dél-amerikai stílusú (vagy legalábbis ilyen ihletésű vagy fazonú) számokban szerepelnek, díszítő-színező szólamokkal. A hangszerek igen változatosak, a csörgődob, kongák, girók, claves-ek, maracasok és a taps a leggyakoribbak. Egy-három hangszert még egyenként érdemes szalagra játszani, a nagyobb létszámú együtteseket viszont - játéktechnikai okokból - általában együtt veszik fel. Hogy ehhez hány mikrofonra és hány sávra van szükség? Ez már a ritmikai funkció és a hangzásigény kérdése.
A szóló, a főszólam a könnyűzenében igen sokszor az ének. (Szintén gyakori a könnyűzenei hangszerelésekben a többszólamú díszítő vokál, akárcsak a szólista-vokál válaszolgatós zenei forma.) Az énekszólamokat is közeli mikrofonokkal és majdnem mindig rájátszással veszik fel. Az előadók hangadottságaihoz különféle mikrofontípusok használatával lehet alkalmazkodni. A típusválasztást esetenként stiláris, műfaji szempontok döntik el, különösen, ha tradicionális műfajokról van szó. Itt említem meg (mert éppen a vokáloknál alkalmazzák a leggyakrabban) azt a fogást, hogy megduplázzák a szólamot: két sávra is felveszik ugyanazt, hogy ezáltal a hangzását teltebbé, tömörebbé tegyék, vagy különleges sztereó effektust érjenek el.
A nagyobb létszámú kórus ritka a könnyűzenében; legfeljebb uniszonó-tömegeffektek fordulnak elő.
Elektromos erősítésű hangszerek
Elsősorban a különféle gitárok tartoznak ide. A húrjaik alá elektromágneses pick-upot helyeznek, és az eredetileg gyenge jelet erősítővel-hangszóróval szólaltatják meg, nemcsak a stúdióban, hanem a színpadon is. A hangszer-erősítőkbe bizonyos - gyártmányonként változó - hangszínszabályozást és effekteket is beépítenek. Az elektromos erősítésű hangszereket kétféle módon lehet felvenni (s gyakori, hogy mindkét módszert egyszerre alkalmazzák): vagy a hangszer saját hangszórója elé tesznek mikrofont, vagy pedig az egész erősítést kihagyva, a keverőasztal valamelyik bemenetét közvetlenül hajtják meg a pick-up jelével. Ez utóbbi módszer általában torzításmentes, tiszta, de testetlen hangzást ad - elektronikus eszközökkel kell belé lelket lehelni. Ha viszont a hangszerhangszórót mikrofonozzuk, ki vagyunk szolgáltatva a hangszererősítés (tehát az erősítő, a hangszóró) minőségének. Ezeket az erősítőket úgy építik, hogy gazdag harmonikustartalommal torzítsanak, teltté, testessé téve a hangot. Az előadók megszokták ezt a hangzást, általában ragaszkodnak is felszerelésük használatához, de hát ezeket a készülékeket elsősorban
színpadi célokra építették, amúgy is erősen megviseli őket a folytonos szállítás, és ezért a minőségük nem áll minden kritikán felül. A tehetősebb stúdiók maguk is beszereznek hangszererősítőket, akár 2-3-félét is.
Az erősítők rendszerint csak "kihajtva" szólnak megfelelően, ezért a hangszórókat (különösen a kisebb stúdiókban) körültekintően kell elhelyezni, és érzéketlen mikrofontípusokat kell használni. A mikrofonok elhelyezésekor tekintettel kell lenni a hangszórók sugárzásának térbeli egyenetlenségeire és a közeli (elsősorban a padlóról jövő) reflexiókra - ez némi kísérletezéssel jár. Kissé leegyszerűsítve a dolgokat, ebben a fejezetben szólok az elektromechanikus hangszerekről. Az első igazán sikeres elektromechanikus hangszer a ma is használatos Hammond-orgona volt.
Ebben mágnesezhető anyagú tárcsák forognak a pick-upok előtt, és az így képződő elektromos jelet szólaltatják meg a hangszórón keresztül. Sok típusa ismeretes, a nagyobb méretűeknek az orgonához hasonló játékasztala, tasztatúrája és lábpedálsora van. A Hammond-orgonák nyomán terjedt el egy különleges hangszerhangszóró-típus, a Leslie-kabinet. Ennek az a lényege, hogy a magassugárzót, pontosabban annak tölcsérét egy függőleges tengely körül forgatják. E forgás nyomán hullámzó, periodikusan elfátyolosodó-kitisztuló hangzás keletkezik. A Leslie-hangszórót bármilyen elektromos erősítésű hangszerhez használhatjuk, és a mikrofonozás variálásával érdekes hanghatásokat állíthatunk elő. Az utóbbi időben az elektronikus effektkészülékek a színpadról végképp kiszorították ezeket a hangszórókat; ma már a stúdiókban is egyre ritkábbak.
A másik elterjedt, sokszor hallható elektromechanikus hangszer a Fender-zongora. Rövid, különlegesen felfüggesztett és speciális anyagból készült húrjait a zongoráéhoz hasonló klaviatúra és kalapácsrendszer hozza rezgésbe. A húrok rövidsége és vastagsága miatt a hangszer akusztikusan alig ad hangot; csak erősítéssel használható.
Elektronikus hangszerek
A tisztán elektromos vagy inkább elektronikus elven működő hangszereket összefoglaló néven szintetizátoroknak nevezik. Régebben a klasszikus hangfrekvenciás oszcillátorokból, jelformáló és modulátor áramkörökből épültek, de ma már egyre több a jeleket digitálisan generáló-módosító-tároló készülék. A szintetizátorok két-három oktávos zongoraszerű klaviatúrával szólaltathatók meg, és négy-hat oktáv terjedelemben adnak hangot. A modern típusok mindegyike polifonikus. A klaviatúrák szerkezete újabban nemcsak kapcsolókat, hanem bonyolultabb sebesség- vagy megütéserősség-érzékelőket is tartalmaz, és így a billentéssel artikulálni lehet a hangjukat. Szintetizátorokat sokan és sokfélét gyártanak: egyszerűbbeket és rendkívül igényeseket. A személyi számítógépek fejlődése és árcsökkenése nyomán az ezekre épülő szintetizátor-komputerek ma már kezelhető méretűek, és nem drágábbak, mint egy közepes minőségű zongora. Mindent tudnak, ami néhány éve még csak a zenészek fantáziájában létezett. Hátrányuk, hogy kezelésük, illetve programozásuk némi szakértelmet és időt igényel. Egyébként az egyszerűbb céltípusok is megfelelnek, akár a stúdióhasználatban is. A szintetizátorok a könnyűzenei arrangement-okban mindenféle szerepkört betölthetnek; basszusszólamot, ritmus-akkordszólamot, háttér-, díszítő- és dallamszólamot egyaránt megszólaltathatnak. Gyártanak különleges szintetizátorokat is, ilyenek például a vonósháttereket imitáló, strings nevű szintetizátorok, a dobszintetizátorok stb.
A sequencer-ek egy (konstrukciójuktól függően hosszabb vagy rövidebb) zenei részlet ismételgetésére képesek. A bonyolultabb szintetizátorok, a szintetizátor-komputerek és a dobszintetizátorok mindig tartalmaznak sequencereket (ezekre külső jelforrást is bocsáthatunk). A szintetizátorok nagy részét ellátják valamilyen trigger-, újabban órajel- vagy time-code-bemenettel, hogy a különféle funkciókat (generálás, repetálás, megszólalás stb.) szinkronba lehessen hozni más készülékekkel, hangszerekkel vagy magával a szalaggal. Megemlítem még a vokóder nevű készüléket, mely egyetlen szólamból (akár énekből is) polifonikus, kórusszerű hangzást és ehhez kapcsolódva különféle zenei és elektroakusztikai effekteket állít elő.
(A vokóderről bővebben írtunk 9. kiadásunkban, a 30-32. oldalon. A szerk.) Az elektronikus hangszerek hangját viszonylag könnyű felvenni: kimenetük közvetlenül csatlakozik a felvevőasztalhoz, így legfeljebb a szint- és impedanciaillesztés okozhat gondot.
A felvétel menete
Tekintettel a könnyűzene műfajainak sokféleségére, hangszereléseinek változatosságára, az egyes szólamokat igen sokféle sorrendben, különféle beosztás szerint lehet szalagra venni. A beosztásnak tulajdonképpen a hangszerelésen kellene alapulnia, de az gyakran csak az előadásokon vagy éppenséggel a stúdióban alakul ki. Sok műfajban használatos az a beosztási pattern, amit alább ismertetek. (Néhány más műfaj sajátosságaira még visszatérek.) Először a dobot, a basszust, esetleg még egy ritmikus-akkordikus szólamot, vagy egy ideiglenes dallamszólamot, zsargonban: az alapot veszik fel. Ezután az elképzelt hangszerelés zenei, előadhatósági logikája szerinti rájátszásokkal veszik fel a további hangszereket, hangszercsoportokat, szólistákat. Általában utoljára maradnak a background és díszítő funkciójú szólamok. Ha rutinszerű a hangszerelés, akkor természetesen némely zenén kívüli, gyakorlati szempont is (például a közreműködők időegyeztetése) befolyásolhatja a sorrendet.
A részfelvételeket nyilván az elképzelt teljes hangzáskép részeként kellene elbírálni. Ezt azonban - hacsak a szólam szerepe nem evidens - csak akkor tehetnénk meg, ha előzetesen meghallgathatnánk az összhangzást - vagy volna partitúra! A gyakorlatban azonban többnyire nincs, és ezért (a szerzők, a hangszerelők megjegyzéseit figyelembe véve) úgy kell elkészíteni a részfelvételeket, hogy a keverésnél minél szabadabban kezelhessük az adott szólamot, sávot, sávpárt zenei és keveréstechnikai, elektroakusztikai értelemben egyaránt. A könnyűzenei felvételeknél és ezek keverésekor sokkal szélsőségesebb szűrést és hangszínszabályzást alkalmaznak, mint a klasszikuszenei felvételeknél, bár itt is érvényes az az alapszabály, miszerint a nem kielégítő hangzást elsősorban a mikrofonozás felülvizsgálatával kell korrigálni. Hangszínszabályozás előtt még azt is mérlegelni kell, hogy a szabályozásból mennyit iktassunk be felvételkor, és mennyit hagyjunk a keverésre. Mint említettem, az asztalokban átkapcsolható hangszínszabályozás van, elvben tehát megtehetnénk, hogy a jelet teljesen szabályzatlanul rögzítjük, és a monitorágban keverjük ki bárki számára a neki tetsző hangszínt. Keveréskor azonban a jel esetleg már nem korrigálható kellőképpen a felvételi zaj és a torzítás szabta korlátok miatt.
A komolyzenei felvételekről írt cikkemben szó esett bizonyos káros, és ezért kifejezetten kerülendő hatásokról (phasing, "comb-filter"). A könnyűzenében ezeket sokszor szándékosan idézik elő, mert akusztikailag "másak", és sokszor érdekesebb a hatásuk, mint ha elektronikusan hoznának létre hasonló effektusokat. Természetesen, ha nem szándékozunk élni ezekkel a hatásokkal, akkor a könnyűzenei felvétel során is kerülnünk kell őket. Igaz, a mikrofonállások közelsége miatt véletlenszerűen csak ritkán jelentkeznek. Mint röviden már szó esett róla, az in-line felépítésű asztalok felvételkor három, egymástól független szintkeverést is lehetővé tesznek. Erre szükség is van. Ökölszabály, hogy a soksávos gép sávjait csaknem 100%-ig ki kell vezérelni. Az így adódó arányok nyilvánvalóan eltérnek majd a természetes zenei arányoktól - azokat majd a monitor ágban alakítják ki. A monitorhangkép viszont nem minden esetben elégíti ki a zenészek igényeit; számukra - a "cue"-ra - külön ki kell keverni a megfelelő arányokat. A zenészek az egyidejű felvételek során is fejhallgatóval dolgoznak. Térbeli helyüket ugyanis az áthallások-időkésések beállításakor jelölik ki, így általában túl messzire kerülnek egymástól, semhogy ritmikailag pontos maradhatna az összjátékuk. A modern keverőasztalok 4-6 cue-bus-szal (gyűjtősín, kimenet) rendelkeznek, a zenészek a közelükben levő kis keverőkön maguk is állíthatnak a fejhallgatóikban hallható hangszerarányokon.
Már a felvételeknél előállítják, és bekeverik a cue-ba azokat a színeket, effekteket, melyek az előadó(k) frazeálását, ritmizálását vagy akár csak a közérzetét is befolyásolhatják. A felvételnél használt effekteket általában külön sávokon rögzítik (vagy sávpáron - az effektek többsége sztereóban hatásos!), így keveréskor még változtatni lehet az arányokon, vagy akár ki lehet cserélni az effektet egy-egy kidolgozottabb változatra.
Elektronikus segédberendezések
A könnyűzenei felvételek "kreált", "mesterséges" hangzását jórészt az elektronikus segédberendezésekkel állítják elő. Ezek nem képezik a felvételi rendszer részét, fizikailag is külön rack-ban, szekrényekben helyezik el őket. A stúdiók hagyományaiknak, ízlésüknek és pénztárcájuknak megfelelően választanak a legkülönfélébb színvonalú, hangzású és árú készülékekből. A segédberendezések egy erre a célra kialakított dugaszmezőben csatlakoztathatók a keverőasztalhoz, a célnak megfelelő kombinációkban. Alább a segédberendezések funkcióit, nem pedig magukat a berendezéseket csoportosítom és ismertetem; a gyakorlatban egy berendezés több funkciót, több szolgáltatást egyesít. E funkciók a következők: dinamikamódosítás, visszhang és térképzés, frekvenciafüggő szűrés, a hangmagasság és az időalap manipulálása, effektek, különleges célfeladatok.
A dinamika módosítására a kompresszorok, limiterek, expanderek és kapuzó készülékek szolgálnak. A különféle karakterek kombinálhatók, így olyan dinamikai effektusokhoz juthatunk, amelyek egymás után kétszer-háromszor is jelleget váltanak. A működési és szabályzási időállandók (belépési idő, attack time, éledési idő, relaese time), a szabályzójel szintérzékelésének jellege és bizonyos frekvenciafüggési karakter: ezek a kompresszorok fő paraméterei. Ha túl rövid időket állítunk be, a készülék torzít. Ha túl hosszúakat, akkor hatását veszti az effektus, sőt, nemkívánatos kísérőjelenségek lépnek fel. A hangzásnak a dinamikamódosítás után sem szabad zeneietlennek vagy természetellenesnek lennie - hacsak nem kifejezetten ez a szóban forgó effekt célja. Az általános célú készülékeken szabályozni lehet a működési időt, hogy minden műsoranyaghoz megtalálhassuk a kellő intervallumot.
A dinamikát a következő szándékok szerint módosítják: a hangerőérzet növelése (komprimálás, limitálás); két vagy több szólam vagy hangszer arányának stabilizálása; a zenei accentusok erősítése (pl. ritmizálás) vagy gyengítése; az áthallások, kísérőzajok hatásának csökkentése; a térérzet, a hangszer saját kicsengésének módosítása (a komprimálás általában növeli a térérzetet, nyújtja a hangot, az expandálás éppen ellenkezőleg); különleges trükkcélok (pl. "visszafelé szól" stb. stb.). Összetett hanganyag (például egy készrekevert könnyűzenei felvétel) dinamikájába ritkán lehet beleavatkozni megalkuvások nélkül, de az egyedi hangszerhangokhoz, azonos karakterű együttesekhez a jóminőségű dinamikaszabályzás kitűnően használható, sőt, nélkülözhetetlen eszköz. A visszhangosító és térképző (a térképzethez kapcsolódó, effektet adó) készülékek a természetes akusztikai terek reflexióit és lecsengését imitálják. Ma is használatosak olyan mechanikus visszhanggépek, amelyeknek működése lemezek vagy rugók gerjesztésén alapul. Különleges és sokak által ma is előnyben részesített térképző az úgynevezett élő visszhangtér (live echo chamber), ez egy erős visszaverő felületekkel épített 50-100 köbméteres helyiség, amelyet hangszórókkal gerjesztenek, majd a behelyezett mikrofonokról zengő hangot kapnak vissza. Az újabb konstrukciójú elektronikus visszhangkészülékek digitális jeltárolással és vezérelt kiolvasással működnek - érdekes, hogy a jellegzetes lemez-hangot a tisztán elektronikus készülékekbe is beépítik. Az időkésleltető készülékek (TD, time delay) lecsengést nem, vagy csak másodfunkcióként állítanak elő - inkább csak a visszaverődéseket imitálják. Az időalap modulációja révén ezek is sokféle effektusra képesek. Legtöbbjük digitális elven épül. Néhány jól sikerült analóg jeltárolással működő készülék trükkberendezésként máig is a piacon maradt, de a klasszikus, szalagos-szalaghurkos időkésleltetők már csak a technikai múzeumokban láthatók.
Frekvenciafüggő szűrőt (pongyola kifejezéssel: hangszínszabályozót), mint ez a hifi-technikából is ismert, többféleképpen is lehet építeni. A stúdiótechnikában ma majdnem kizárólag csak aktív szűrőket használnak. Miután minden asztal minden csatornája már eleve tartalmaz valamiféle (jobb vagy rosszabb) szűréskombinációt, a külső szűrők inkább csak különleges célokat szolgálnak. Leginkább használatosak a teljes átviteli sávot 1/3-1/6 oktáv osztással átfogó szűrősorok. A parametrikus szűrőkben a szűrés meredeksége (a szűrő Q-ja) is változtatható. A szűrőket igen sokféle céllal használhatják: szélsőséges vagy igen szelektív hangszínszabályzásra, a zavaró zajok, áthallások hanghatásának csökkentésére, effektek előállítására, más készülékekkel kombinálva stb. A digitális jelmanipulálás lehetővé teszi, hogy a tárolókból a jelkiolvasás sebességét változtatva a hangot feljebb vagy lejjebb toljuk a frekvenciaskálán. Ezen az elven működnek a "harmoniser"-ek. Felfelé és lefelé is általában legfeljebb egy-egy oktávval tolhatják odébb a hangképet, de ha kényesek vagyunk bizonyos kísérőjelenségekre, ritkán léphetünk nagyobbat egy tercnél. A harmoniser kismértékű hangolási vagy intonációs hibák korrigálására is használható, de ennél fontosabb az effekt-teremtő funkciója. A kifejezetten effektcélú készülékek általában a fentebb leírt hatásokat kombinálják. Igen változatos szolgáltatásokkal gyártják őket, és a minőségük is éppen ennyire változatos. A legfontosabb effektek a már többször emlegetett phasing, a comb-filter hatások variációi, a különféle modulációk (pl. vibrato-szerű hatások), a repetíciók stb. stb. Az effekt-készülékek közé sorolhatók az úgynevezett pan-effekt elektronikák is. Ezek a hangkép valamely összetevőjét mozdítják el a sztereókép szélességében, beállítható, esetleg vezérelhető sebességgel, tempóval, karakterrel.
A különleges célfeladatok között a zajcsökkentés a legfontosab. A soksávos analóg gépek igen nehezen használhatók valamiféle zajcsökkentő nélkül, mert keveréskor a sávok zaja összegződik. A legelterjedtebb zajcsökkentő a Dolby (a stúdiókban az A-változata használatos). Mindennemű zajcsökkentés a felvétel előtti komprimálás és a lejátszás előtti - inverz karakterű - expandálás elvén alapul. Az elv egyszerű, kivitele azonban meglehetősen bonyolult, ha el akarjuk kerülni a dinamikamódosítás nemkívánatos kísérőjelenségeit. Nem éppen egyszerű beállítani a nemzetközi szinten is csereszabatos működési karakterisztikákat sem. A jól beállított Dolby zajcsökkentő negatív hatása általában csekély, csak összehasonlításkor észlelhető. Ennek ellenére, mint bármi ezen a meglehetősen szubjektív területen, a zajcsökkentés kérdése is hívőket és ellenzőket toborzott. Vannak, akik a Dolbyra esküsznek, vannak akik másféle rendszerekre (pl. dbx), és vannak, akik esküdt ellenségei bármiféle zajcsökkentésnek - inkább magasabb szalagsebességet használnak...ami egyébként szintén okozhat hangzásbeli (és gazdasági) problémákat. Szerény véleményem szerint ezt is esetenként kellene mérlegelni. Bizonyos hangszerkaraktereknél (basszus, lábdob stb.) a zajcsökkentőt indokolt lehet elhagyni.
A De-Ess készülékek limiter-szűrő kombinációk, melyekkel az énekesek sziszegő hangjai és más, a lakkvágást megnehezítő vagy kellemetlen hatású magasfrekvenciás összetevők az anyagból eltávolíthatók vagy legalábbis redukálhatók. (Az "sz-limiter" hatásáról lásd Jóvágású hanglemezek című cikkünket, HFM 18. A szerk.) Különleges, összetett anyag manipulálására való készülékek a harmonikus generátorok és az úgynevezett exiterek. Ezek a torzító-fázismanipuláló-kompresszor kombinációk a hangkép fényesítésére-tisztítására szolgálnak. Állítólag bizonyos anyagokhoz jól használhatók. Miután a hazai stúdiókban nincsen ilyen készülék, személyes megjegyzésem csupán annyi, hogy nem nagyon hiszek az összetett anyagok kozmetikázásában.
Stúdiótermek
A jórészt mesterséges eszközökkel formált könnyűzenei hangkép és hangzás - első közelítésben - kisebb akusztikai követelményeket támaszt a stúdiókkal szemben, mint a klasszikus felvételek. Egyes műfajokban jó felvételeket lehet készíteni akkora stúdióban is, mint amekkora egy nagyobbacska szoba. Mégis, a szélesebb műfaji skálán mozgó, igényesebb stúdiók felvételi tere legalább 800-1500 köbméteres, és biztosra vehetjük, hogy az akusztikáját gondosan megtervezték. Az agyoncsillapított stúdióakusztika létjogosultságát mindig is vitatták, ma pedig már teljesen elavultnak tekintik. A nagyobb tereket úgy tervezik meg, hogy két térfele legyen: egy "élőbb", zengőbb, és egy csillapítottabb, szárazabb fele. Ennek folytán, valamint a különféle mozgatható, felfüggesztett vagy kerekeken gördülő akusztikai takarások (paravánok) használatával sokféle felvétel követelményeihez alkalmazkodhatnak. A szélsőségesen eltérő dinamikai szintű hangszereket együttesen csak többteres stúdiókban lehet felvenni. Majd' minden könnyűzenei stúdióban van legalább egy, a főtérrel lehetőleg vizuális kapcsolatban levő, de akusztikailag elkülönített melléktér. Ha elég nagy, dobegyüttest vagy zongorát is elhelyezhetnek benne; ha kicsi, akkor akusztikus gitár, ének stb. egyidejű felvételére használhatják. Nagylétszámú együttesek (big-band, background vonósok stb.), felvételéhez nagyobb stúdiótér szükséges, lehetőség szerint hasonló akusztikájú, mint a klasszikuszenei felvételekhez. Ha valamely országban sok a stúdió (például és elsősorban az Egyesült Államokat említem), egyáltalán nem szükségszerű, hogy valamely lemezfelvételnek minden szakaszát ugyanabban a stúdióban készítsék el. Minden egyes hangszercsoporthoz megkeresik az ideális hangzásúnak vélt helyszínt, a soksávos anyagot magukkal viszik egyik helyről a másikra, a keverést egy harmadik (sokadik) stúdióban ejtik meg - és esetleg megint egy más cégnél végeztetik a lakkvágást. Néhány mondattal hadd emlékezzem meg a stúdiómunkát is erősen befolyásoló színpadi hangtechnikáról. Ez ma már állandó vagy alkalmi helyszínen, zárt vagy szabadtéren - annyira magas színvonalú, hogy a hangzási élmény semmiben sem marad el az otthoni, jóminőségű lemezhallgatás mögött. A keverőasztalok, trükk- és effekteszközök a világhírű együttesek előadásain stúdiószínvonalúak, de átlagban is kitűnő minőségűek. Az ilyen színpadi rendszerekbe gyakran integrálnak egy mobil stúdiót, azaz egy kamionba, nagyobb buszba szerelt komplett stúdió-kontrollszobát, amely el van látva az előzőekben felsorolt összes berendezéssel. Sok világhírű együttes készít úgy felvételt, hogy előadásait a saját (vagy bérelt) mobil stúdiójában rögzíti, majd az így felvett anyagot később válogatja, javítja, díszíti és keveri.
Műfaji kérdések
Az eddigiekben ismertetett módszerek leginkább a jazzrock, a rock és rokonműfajaik felvételéhez használatosak. De ezekkel az eszközökkel és a hozzájuk kötődő módszerek variációival igen sok - és nem csak "könnyűzenei" - műfajt megközelíthetünk. Mint előző cikkemben megemlítettem, a klasszikuszenei felvételek alkalmával is szerephez juthat az egyidejű soksávos módszer. Méginkább igaz ez a kortárs komolyzenére - az elektronikus zenének pedig úgyszólván nélkülözhetetlen alkotói eszköze a soksávos technika. A dzsessz műfaj széles skáláját (a kisegyüttesektől a szimfonikus dzsesszig) e műfaj természetéhez alkalmazkodva általában egyidejű soksávos felvételeken rögzítik. Határterületi műfajok esetében az anyag zenei struktúrája és sokszor az előadói apparátus milyensége dönti el, hogy a hangszerelés összetevőit mi módon bontják egyidejű és rájátszásos részfelvételekre. Bizonyos műfajokban az ének és a kíséret úgy épül egymásra, hogy csak egyidejűleg lehet felvenni őket: sanzon, song, soul, blues stb. (Természetesen a mikrofonozásnak és a stúdióakusztikának is vannak műfaji vonzatai, de azok már eddig is szóba kerültek.)
A keverés
Keverésen (mix, mixing) a soksávos gép(ek) sávjain rögzített részfelvételek zenei, hangzásesztétikai és technikai egyesítését, összedolgozását értjük. A könnyűzenében döntő szerepe van a keverésnek a végső hangkép, a hangzás, a "hangszínpad" (soundstage) kialakításában de a hangszerelés és a sávfelvételek színvonala meghatározza a lehetőségeket. A keverés fő eszköze a keverőasztal, de fontos szerepet játszanak a stúdió segédberendezései, esetenként a zenei trükköket előidéző szintetizátorok, vokóderek, sequencerek. A keverés - manuálisan - a hangmérnök feladata, de rajta és a zenei rendezőn kívül általában jelen vannak a szerzők, a hangszerelők és a tekintélyesebb előadók is.
Az olvasó nyilván megérti, mekkora feladat az általában 3-6 perces számokon belül pontosan memorizálni mondjuk 24 sáv zenei anyagának a szintjeit, hangszíneit, a segédberendezések szabályzóállását - még akkor is, ha a részfelvételek jól sikerültek, és (szerencsés esetben) 10-12 sáv csak egyszeri, statikus beállítást igényel. Egy-egy számot, annak sávrészleteit 20-40-szer játsszák le egymás után, míg az összes tennivalók rendeződnek, míg a hangkép részleteiben és összességében kialakul, míg a hangmérnök zenei helyekhez rögzíti és megtanulja tennivalóit. Néhány éve még minden ciklusban, a próbákon és felvételeken minden egyes tennivalót pontosan meg kellett ismételni, és elég volt egyetlen tévedés, hogy a keverés használhatatlan legyen. Változtatott ezen a helyzeten a keverőasztalok automatizálása. Természetesen korábban is kialakultak olyan módszerek, melyek könnyítették a keverést, például: részkeveréseket készítettek, a jelenlevők manuálisan is segítettek a hangmérnöknek; a régebbi asztalokon is lehetett - bizonyos kompromisszumokkal csoportokat képezni (csoport: egy főszabályzóra vagy főszabályzó párra összefogott több csatorna), a sikerült részleteket montírozták stb. stb. Mindezek ellenére 16-nál több sáv manuális keverése hosszadalmas és megfeszített koncentrációt igénylő munka, és sokszor elvonja a figyelmet a lényegesebb dolgokról. A 24, 32 és ennél több sávos módszerek elterjedéséhez az automatikák kifejlesztése is kellett.
Az automatizálás lényegében azt jelenti, hogy az egyszer elvégzett szabályzást és kapcsolásokat az automatika bármikor pontosan reprodukálja: A keverőasztalok automatizálásának az eleme ma (a kapcsolófélvezetőkön kívül) a feszültségvezérelt erősítő (VCA, voltage controlled amplifier), melyet az elmúlt két-három évben olyan minőségűre fejlesztettek, hogy stúdiószintű áramkörökbe is beépíthető. A keverőasztalokon a szintszabályzást és a csatornák ki-be kapcsolását (mute) szintén automatizálták. Az automatika is időkóddal dolgozik, annak alapján "tudja", hogy a folyamat éppen hol tart. Az adatokat a kezdeti rendszerekben a soksávos gép fölösleges sávjain, ma a számítástechnikából ismert floppy-disc-eken rögzítik. Az automatika egy központi számítógépre épül, ennek alapprogramja felöleli a felvételkészítés teljes folyamatát (típusonként változó szinten, logikával és sikerrel.) A jó automatika és annak alapprogramja a felvétel és a keverés zenei felfogására épül - kevésbé sikeresek a technikai vagy programozói szemlélettel kialakított rendszerek. Az automatika a számok elejét, végét, nemkülönben a számokon belül kijelölt tetszőleges szakaszokat is memorizálja. Ennek alapján a felvevőgép futtatásával, a listázással, a be- és kiváltások programozhatóságával stb. stb. könnyíti a munkát. Főszerephez jut a keverés során, amennyiben felmenti a hangmérnököt a manuális tennivalók állandó ismételgetésétől, hogy a felvételkészítők a zenei feladatokra, a hangképre tudjanak koncentrálni. Sőt, a nem automatizált funkciókat is vissza lehet vezetni az automatizáltakra, ha (erre számítva) bőséges csatornaszámról gondoskodnak. Például a hangszínszabályzási beavatkozás is automatizálható két csatorna párhuzamosításával és a beavatkozás helyén "mute" átkapcsolással. Úgy érzem, az olvasó most már képet alkothat magának arról, hogyan és mivel készülnek a könnyűzenei felvételek. A keverés terméke (a sztereó mesterszalag) ellenőrzés után már a lakkvágó-szobába kerül. Felmerülhet a kérdés: valóban szükségesek-e a sikerhez ezek a meglehetősen drága és bonyolult eszközök. A kérdésre azt is válaszolhatnám, hogy nem. Visszautalva a felvételek szellemi hátterével foglalkozó korábbi cikkemre, melynek tartalma a könnyűzenei felvételekre is érvényes: az eszközök (legyen szó bármely csillogó-villogó, digitális és komputerizált rendszerről) a könnyűzenei felvételeknél is csak eszközök. Számos, később világsikert aratott felvétel került ki már a szerényebb felszereltségű stúdiókból - ugyanakkor vadonatúj, hipermodern stúdióvállalkozások csődbejutottak, mert képtelenek voltak megfelelő színvonalon dolgozni. A felvételkészítés - különösen a könnyűzenében és a nyugati államokban - üzlet is; a sok csodaszerkezet, a csillogás-villogás vonzza a kliensek szemét, a divatos szerkentyűk beszerzése (használati értéküktől függetlenül) szinte kötelező. Ugyanakkor tagadhatatlan, hogy az elmúlt öt év technikai fejlődése jelentős minőségjavulást hozott több felvételi részterületen, és a modern elektronikák közül igen sok valóban újszerű szolgáltatásokat nyújt, vagy jelentősen gyorsítja a munkát. Maga a rendszer egyébként nem is olyan bonyolult. Nagyságrendekkel bonyolultabb elektronikák működnek a számítás- és szabályzás-technikában és másutt. Talán éppen e szerkezetek ismertetésével győzhetem meg a kétkedő természetű olvasót arról hogy nem a szerkezetek képezik a dolgok lényegét. A könnyűzenében a siker a jó számon, a jó hangszerelésen, a jó előadókon múlik. Mindezt kozmetikázhatja (vagy elronthatja) ugyan a felvételi munka, de rossz szerző gyenge számából csupán felvételi eszközökkel nem lehet sikerszámot kreálni. A felvételkészítők ki vannak szolgáltatva a zenei anyag minőségének, és azon - ha egyáltalán képesek erre - nem a felvételi eszközökkel tudnak javítani, hanem zenei jellegű beavatkozásokkal, tanácsokkal, javítgatásokkal. Ezért aztán a gyenge zenei anyag felvétele több erőfeszítést és munkát igényel, mint a szakmailag jól előkészített és várhatóan sikeres számoké.
Nincs sok értelme az olyasféle összehasonlítgatásnak, hogy vajon a komolyzenei vagy könnyűzenei, s ezeken a kategóriákon belül is ehhez vagy ahhoz a műfajhoz tartozó felvételek-e a nehezebbek-könnyebbek, értékesebbek, bonyolultabbak. Azt, hogy a felvételkészítők közül ki milyen területen dolgozik, egyéni affinitása, indíttatása, de sok esetben egyszerűen csak a munkalehetőség kényszere dönti el. Minden műfajban a zenei szemléletmód a legfontosabb, habár a különféle felvételek más- és másféle zeneszakmai ismereteket, érzékenységet és stílusismeretet kívánnak. Ez természetes, hiszen minden műfajnak más és más a közlési célja, a színvonala, az előadási tradíciója. Az úgynevezett könnyűzene jobban támaszkodik a felvételi technikára, és így inkább ki van szolgáltatva neki, mint a klasszikus műfajok. Felvételi, hangzásalakítási szabadságunk itt általában magasabb, de a hangzó struktúrák primerebbek, egyszerűbbek. A nagyobbfokú kölcsönös kiszolgáltatottság következményeképpen az emberi kapcsolatok is bonyolultabbakká válnak: alkalmazkodóképességet, beleérzést, türelmet kívánnak a felvételkészítőktől. Tudom, hogy ezek igencsak általános, elsődleges megállapítások és inkább éreztetnek, mintsem közölnek valamit ezekről a dolgokról - mely dolgok legalábbis egyenlő fontosságúak a stúdió felszerelésének milyenségével... Az ideális persze az volna, ha lemezhallgatás közben el lehetne feledkezni az egész felvételi procedúráról (és vele együtt ezekről a cikkekről is). De amíg ez a boldog állapot bekövetkezik, addig a felvételkészítőknek, a High Fidelitynek és a zenehallgatóknak is hosszú utat kell megtenniük.[/quote] Peller Károly
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#159
Elküldve: 2002. 12. 24. 17:34

Szerkesztette: lameXpert 2004. 04. 03. 18:51 -kor
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#160
Elküldve: 2002. 12. 29. 11:45
idézet:
Jóvágású hanglemezek
Előző számunkban ígéretet tettünk, hogy részletesen is foglalkozni fogunk a lakklemezvágással. Cikkünk szerzője kilenc évig volt a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat vágómérnöke; legelső kiadásunk képriportjában - de rég is volt! - ő látható, amint éppen az utolsó keverést végzi a lakklemez vágása előtt. Gábor egyszersmind hangmérnöki gyakorlatot is folytat, több hangfelvételt készített már, és ezért azt remélhetjük tőle, hogy a lakklemezvágás műveletét "be tudja illeszteni" a hanglemezgyártás meglehetősen összetett, eleje- és végeláthatatlanul hosszú folyamatába. Mellesleg, erre némiképp rá is kényszerítettük, amikor hátulról mellbetámadtuk őt hifista módján megfogalmazott, tehát meglehetősen laikus kérdéseinkkel, felpanaszolva mindazokat a hanglemez-hibákat, amelyeket mi jórészt a lakkvágásnak tulajdonítottunk. Mint látni fogjuk, valóban fölöttébb komplex folyamatról van szó, és az alább megvilágított összefüggések még akkor is méltóak maradnak a zenebarátok figyelmére, amikor majd a Compact Disc már végleg kiszorítja a gyakorlatból a Fekete Korongot..........
Kevesen tudják, milyen hatalmas és bonyolult műszaki apparátus összehangolt munkája szükséges ahhoz, hogy egy zeneművet hanglemezen megjelentethessenek.
A hanglemezgyártást elméletileg (csakis elméletileg) négy területre oszthatjuk. Ezek: a felvételkészítés, a lakklemezvágás, a galván kidolgozás és végül a tulajdonképpeni gyártás. Nagyon lényeges, hogy e négy területet csak a folyamat könnyebb megértése végett határoljuk el a gyakorlatban ez súlyos hiba volna! A szakma vélt és valós szakértői között ma is dúl a vita, hogy a négy terület közül melyik a legfontosabb, illetve, hogyan kellene rangsorolni őket.
Természetesen a szakmai sovinizmus aranyszabályai szerint mindegyik terület szakembere a sajátját tartja a legfontosabbnak (nyilván magam sem vagyok kivétel). Ez azonban nagyrészt presztízs-vita. A gyakorlatban mindig az a terület válik a legfontosabbá, amelyen a korábbi döntések okozta melléfogások első látható és hallható eredményei jelentkeznek. Ez a dolgok dialektikus rendje. A lemezkészítés folyamatát kizárólag egységében lehet vizsgálni, tehát bármi is történik, a teljes műszaki gárda "együtt sír és nevet". Mégis, kapaszkodónak kínálkozik az analóg hanglemezgyártás technológiájában a lakklemezvágás művelete. Ez az a pont, amelyen megszakad a zárt elektronikus csatorna (az analóg magnót, nagyvonalúan, tekintsük most zárt rendszernek), és a folyamatba belép - micsoda szentségtörés - egy elektromechanikai, forgácsolási művelet. A hanglemezbarázda (legalábbis elvben) ekkor nyeri el végleges formáját. Ekkor beszélhetünk először lemezről - habár a lakklemeztől a vinil lemez még nagyon messze van. A lakklemez mindenesetre már lejátszható, tehát egyrészt képet kapunk a vágást megelőző műveletek helyességéről, másrészt sok hasznos információt nyerünk a kidolgozás várható eredményéről. (A lakklemez természetesen azáltal, hogy lejátszották, tönkremegy, tehát további használatra alkalmatlanná válik.) Az első vágás műveletét próbavágásnak nevezik. A próbavágás az első biztos pont, ahonnan előre-hátra lehet tekinteni: bosszankodni, reménykedni. Lehet a mesterszalagon levő felvétel bármilyen jó, ha belőle csak pocsék hanglemezt lehet préselni. Az viszont már kevésbé valószínű, hogy egy jól sikerült próbavágásból nem születik jó hanglemez habár a lakklemeznek hosszú utat kell még megtennie, sok megpróbáltatásnak lesz még kitéve és ezek túlélésére a próbavágás sikere még nem garancia. Vegyük sorra előbb az előzményeket, azokat a tényezőket, amelyek meghiúsíthatják a próbavágás sikerét. Hogy megkönnyítsem az olvasó dolgát, alább felrajzolok egy blokkvázlatot, amely meglehetősen bonyolult, noha csak a "hasznos" hanginformáció útját követi, és azt is csak nagy lépésekben. Nem tüntettem fel rajta a "háttértechnikát", mert akkor a folyamat teljesen áttekinthetetlenné vált volna. A szemléletesség kedvéért viszont feltüntettem a kritikus tényezőket - többségükről szó fog esni ebben a cikkben........
Szerkesztés
Elöljáróban a hanglemezgyártás műszaki területeit említettem. Ne feledjük azonban: hogy mi jelenjék meg hanglemezen, nem a műszaki emberek dolga, erről a szerkesztők döntenek. Döntésükkel esetleg olyan helyzetet is teremthetnek, amelyben feloldhatatlan ellentét keletkezik az esztétikai és kereskedelmi, illetve a műszaki szempontok között. Mint tudjuk, a klasszikus zeneművek abban az időben születtek, amikor a zeneszerzők még nem számoltak vele, hogy műveiket a kései utódok hanglemezről, méghozzá jó hanglemezről is szeretnék élvezni. A zeneművek időtartama, ezenkívül tételeik sorrendje gyakran ellentmond a hanglemeztechnika követelményeinek, és ezért nagyon sok múlik a szerkesztők meggondolásain. Szomorú tapasztalatom, hogy a lemezek műsorideje inkább szolgálja az üzleti érdekeket, mint a minőséget. A lemez minőségét meghatározó paraméterek és a műsoridő között közvetlen összefüggés található. A sokból csak egyet emelnék ki. A Magyarországon megjelenő 33 1/3ford/perc-es, 30cm átmérőjű "nagylemezek" barázdáinak alapszélessége 50-55µm. Indokolatlanul nagy, de csökkentését egyrészt az elhanyagolt lemezjátszók, másrészt a lemezek vetemedései (hullámossága) miatt kereskedelmi szempontból nem javasolják. A nagyobb alapszélesség következtében a műsor több helyet foglal el a lemezen, és ezt csak egyvalamivel lehet kompenzálni: ha csökkentik a maximális szintet. El kell tehát dönteni, mit tegyünk. A műsoridő csökkenjen, vagy...?
Elébe vágva későbbi mondanivalómnak, már itt szóba hozom, hogy az IEC ajánlás 40µm-es alapszélességet is megenged, sőt: a nagyobb mélységi modulációknál elegendőnek tartja a 30µm-es minimális barázdaszélességet is. Találtam nem egy olyan nyugati lemezt, amelynek dinamikája és csúcsszintje összehasonlíthatatlanul nagyobb volt a hazaiak átlagánál, ennek ellenére a barázdaszélesség helyenként a minimális 20µm-re csökkent. Ezek a lemezek nem voltak hullámosak. Nehézség nélkül lejátszhatók voltak, csodálatosan szóltak, és még a közepesnél is gyengébb minőségű hangszedőknek sem okoztak nehézséget ezek a nagymmodulációkat tartalmazó barázdarészletek. Bizonyos esetekben persze elfogadható, hogy egyes műszaki paraméterek a szerkesztési, esztétikai szempontok, illetve az üzleti érdekek miatt gyengüljenek. Például a vevő hosszabb műsort kap a pénzéért, vagy éppenséggel - reklámcélból kiugróan hosszú műsort tartalmazó kiadványt jelentetnek meg. Erre az utóbbira számtalan külföldi példát is találhatunk, de azok mind speciális technikával készített, egyedi műszaki megoldásokat tartalmazó hanglemezek.
Felvételkészítés
A Hifi Magazinban sokan és sokszor panaszkodtak már a hazai gyakorlatban uralkodó mikrofonozási technikára, melynek következtében a térhatás szegényessé válik, a hangkép mélységében tagolatlan, az irányok elmosódottak, a sztereóbázis szűk, a hangzás fakó, a pianók inkább mezzoforték, a forték íve nem természetes. Kevésbé ismeretes, hogy ez a technika már lemezvágáskor is számos baj forrása lehet, mert eleve kizárja a természetes dinamikai arányok kialakulását. E felvételi módszerrel nehéz kézbentartani a kivezérlést, könnyen becsúsznak a nem megengedhető nagyságú csúcsok. A hangkép egyensúlyban tartásához a természetestől távol eső átlagszintet kell tartani, és ez már magában elegendő, hogy nehézségeket okozzon a lakklemezek vágásánál. A bajok orvoslására különféle elektronikus készülékek kínálkoznak (lásd a blokkvázlaton). Például a magas csúcsszintek megfoghatók a csúcslimiterrel, az aránytalanságok csökkenthetők a kompresszorral. Ekkor azonban biztosan tovább zsugorodik a dinamika és még feljebb kerül az átlagszint.* (*A dinamikai arányokról, azok értelmezéséről lásd: "Analizátor, vagy oszcilloszkóp?", HFM 14. A szerkesztő megjegyzése.) Ha a felvételnél akár limitert, akár kompresszort használnak, kijavíthatatlan sérüléseket szenvednek a tranziensek. A szűrők használata is kényes dolog. Pedig a felvételi helyszín infrazajai ellen kézenfekvő védekezésnek látszik, hogy alul meredeken vágó szűrőket kapcsolnak a mikrofoncsatornába. A keverőasztalok ezenkívül számos lehetőséget kínálnak a mikrofonozási hibák kiegyenlítésére -eredményességük azonban kérdéses.
Az analóg felvételeknél nálunk előírásszerűen használni kell a Dolby-A zajcsökkentőt, holott annak hatásáról máig is vitáznak. Érvek és ellenérvek hangzanak el. Tény, hogy a kezembe került és tanulmányozásra érdemes CBS, EMI mesterszalagok egyike sem volt zajcsökkentővel készítve. Pedig ez a két cég nem küszködik olyan mérvű anyagi gondokkal, hogy ne tudná beszerezni felvételeihez a megfelelő számú Dolby-A zajcsökkentőt. E lemezekről helyenként valóban hallani lehet a szalagzajt, hangzásuk azonban vitathatatlanul élethűbb. Érdekes, hogy a fentemlített cégek Dolby-A-val készített felvételei sem viselik magukon azokat a jellegzetes vonásokat, amikről a magyar mesterszalagokat azonnal felismerni. Nyilvánvaló, hogy a Dolby-A használatát határozott szempontok szerint döntik el, és nem csak azért használják ezt az elektronikát, mert megvették. Az utóbbi években komolyzenei felvételeink túlnyomó többségét már digitálisan rögzítették. Ez azonban nem változtatott a helyzeten, mert a helyszínek és a felvételi beidegződések a régiek maradtak, csupán az analóg magnó helyére digitális került. A Dolby-A természetesen elmaradt. Nem így a popzenei felvételeknél. Azok következetesen Dolby-A zajcsökkentővel készülnek - pedig egy kemény hangzású rockfelvételen valószínűleg senkit sem zavarna a szalagzaj.
A soksávos könnyűzenei és popzenei felvételeknél 16, 24, vagy együttesen maximálisan 37 sávot használnak (a negyvenből egy sáv a két magnó szinkronjátszásához, 2 sáv pedig az MCI keverőasztal VCA automatika programjának felírásához kell). Előfordulhat, hogy valamelyik sáv igényli a zajcsökkentést - de nyilván nem mindig és nem mindegyik. Érdemes számolni: felvételkor egy kódolás, aztán összeíráskor (keveréskor) egy dekódolás és egy újabb kódolás követi egymást. Ha valamilyen okból újabb kópiát kell készíteni, akkor ezt ismét egy dekódolás és kódolás árán teszik. Ez esetben a mesterszalag ötszöri kódolás terheit viseli. A mesterszalag lejátszásakor már a hatodik Dolby következik... (A magam részéről amikor csak tehetem, kerülöm a Dolby-A használatát.) A hanglemezgyártás folyamatának egy igen kényes pontjához érkeztünk, a hanglemezek kivezérléséhez. Első pillanatban talán nem érthető az összefüggés a mesterszalag kivezérlése és a hanglemezek technikai minősége között, azonban később látni fogjuk, hogy még a préselésnél is másképp viselkednek a jól és a rosszul kivezérelt hanglemezek. Hogy könnyebben megértsük, "mit" találhatunk a hazai mesterszalagokon és hanglemezeken, tisztázzunk néhány fogalmat a jobbra látható ábra segítségével. (Nagyon egyszerű ábra; a valóságban a szintek és a kivezérlés kérdésköre ennél sokkal bonyolultabb. Különféle szabványok, előírások szerinti relatív vezérlési skálák ismeretesek; a definíciók nem egyszer tisztázatlanok - vagy a helyi szokásokon alapulnak.) A kivezérlés mértékének megállapításakor egyetlen fix pontunk lehet: a 0dBm (figyeljünk a "milli" szócskát jelölő m betűre a dB mögött!), ez egy nemzetközileg rögzített vonatkoztatási szint, amelyhez (néha frekvenciától függetlenül) 0,775Veff jelfeszültséget rendelnek, s ez a jelfeszültség 600 ohmos terhelésen 1mW teljesítményt hoz létre. A "sima" 0dB, tehát ahol nincs kis m-betű, bármekkora jelfeszültséget jelenthet, ez tehát csak egy relatív szint és csupán megállapodás vagy inkább elhatározás kérdése, "hová tesszük". A NAB szabvány szerint 0dB= 0dBm, a DIN előírása szerint pedig 0dB=+6dBm. Nálunk a DIN előírásai érvényesülnek. A mesterszalagok 0 decibeles referenciaszintjét az úgynevezett mérőszalagokhoz, azok 0 decibeles szintjéhez rendelik. Ez a 0 decibel is relatív, szabványtól függő!
A mérőszalag és a hanglemez relatív 0dB-es referenciapontját rendszerint 1kHz-es frekvencián specifikált, kiegészítő mértékegységek segítségével rendelik egymáshoz. A mesterszalagnál a nWb/mm-ben kifejezett mágneses vektorpotenciál (lineáris fluxussűrűség), a lemezeknél a cm/s-ban megadott sebességamplitúdó nagyságától függ a 0dB helye. (Ennél jobban ne menjünk bele a dolgokba.) A mi előírásaink szerint a magnetofonok úgy vannak bemérve, hogy a mérőszalag 1kHz-es, 320nWb/mm-es jele a kimeneten 1,55Veff feszültséggel jelenik meg - ez az elfogadott 0dB. A kivezérlésmérő műszerek tehát 1,55Veff feszültséggel azonosítják a 0 decibelt. (Azonban, hogy a dolog mégse legyen ilyen egyszerű, a mesterszalagok kivezérlésére vonatkozó előírás a 0 decibeles szintet Dolby-A zajcsökkentővel a 320nWb/mm-es, zajcsökkentő nélkül a 640nWb/mm-es fluxushoz rendeli. A Studer A80-as magnetofonok kimeneti jelszintje ilyenkor 1,55V. A digitális felvételeknél a referencia nem játszik szerepet, mivel a szalagok túlvezérlése kizárt. Itt a processzor túlhajtásából eredő torzítások igényelnek szintkorlátozást.) Az analóg mesterszalagok maximálisan +3, esetleg +4dB-ig vezérelhetők - ennyi fér a háziszabványba. A magyar mesterszalagok kivezérlése tehát messze elmarad a külföldön készültekétől. (A nyugati mesterszalagok - a csúcsokban - nem ritkán 10-12dB-re is ki vannak vezérelve a 0 decibelhez képest. Dinamikájuk alsó határa -50dB és -55dB között mozog, a zenei tartalmuktól függően.) Erre az óvatosságra nem találtam semmilyen elfogadható magyarázatot. Ugyanis a Studer A80-as magnók műszaki minősége és a jelenleg használt PER 528-as szalag 38cm/sec-os sebességen nem kíván semmilyen korlátozást, ami indokolhatná a 0 decibelhez viszonyított maximálisan +4dB-es csúcsszint szigorú betartását.
Ami hanglemezeink kivezérlését illeti, a 0 decibeles szintet az 1kHz frekvenciájú, 8cm/sec sebességamplitúdójú szinuszos jellel definiálják. A popzenei műsorok csúcsban - és csakis rövid idejű csúcsokban! - maximálisan a +5dB-t érhetik el. Amennyiben a mesterszalagon egyetlen csúcs is eléri véletlenül a +5dB-es nagyságot, az egész lemezen ehhez kell a vezérlést igazítani! Komolyzenei felvételeknél és elsősorban a digitális mesterszalagokról készített lemezeknél a +7dB-es csúcsszint is megengedett... A norma szerinti átlag dinamika 40dB. (Ez a szűkebb dinamika azonban magasabb átlagszintet jelent - és erre még visszatérünk!) A szóban forgó, 40 decibeles dinamika: átlagérték. Van ennél kisebb és van nagyobb dinamikával készült hazai felvétel is, de az nem jellemző. (Mondhatnám úgy is, hogy véletlenül csúsztak ki a vezérlési tartományból.) A dinamika határait a lemezek zajával is meg lehet határozni: ahol a zaj kezdődik, ott már nem lehet hasznos információ... Ez egy "elméleti alapokon nyugvó", valójában régen túlhaladott gyakorlat, amelyen jó lenne túllépni; a mesterszalagok dinamikai korlátain alul tágítani kéne, ha másért nem, akkor a CD-re való tekintettel. Hangsúlyozom, itt most egyenletes zajról van szó, nem periodikusról. Ha periodikus zajt hallunk, akkor a lemez selejtes.* (*A dinamika és a zajszint összefüggéséről szintén részletesen írtunk 14. számunk akusztikai cikkében. A szerkesztő megjegyzése.) A dinamikát már a mikrofoncsatornák erősítésének szabályozásával is igyekeznek kordában tartani. A "makrancos" hangszerek (pl. zongora) felvételekor esetenként limitert, illetve biokompresszort használnak... ezen azt kell érteni, hogy a hangmérnök a hangos részek előtt kézzel lehúzza, a halk részeknél pedig feltolja a profilszabályzót... A szűkített dinamika szubjektív hatását nem kell ecsetelnem - de miért zavarja mindez a vágómérnököt? Nos, a "zsugorított" mesterszalag a vágófejet a teljes műsoridő alatt - és ez a műsoridő rendszerint átkozottul hosszú szokott lenni - olyan oldalirányú moduláció vágására kényszeríti, hogy a maximális jelszint az esetek többségében távolról sem érheti el még a megengedett +7 decibelt sem, mert nem férne el a műsor a lemezen. Valójában pedig ez a +7dB kitűnő felső határ volna, ha a dinamika lefelé bővülhetne - és nem esnénk kétségbe egy-egy +10dB-es vagy esetleg még ennél is nagyobb rövid csúcstól, ha az nem okoz gondot.
Mint látjuk, csupán a csúcsszint megemelése nem oldaná meg a felvételek dinamikaszegénységének problémáját, nem nőne tőle a bázisszélesség, nem javulna a tranziensek megszólalása és nem szűnne meg a krónikus mélyhanghiány sem. A hazai hanglemezek hangzása nem javul attól, ha az erősítő hangerőszabályozóját feljebb csavarjuk, márpedig pusztán a lemezek csúcsszintjének emelése közel ennek felelne meg. Egészen más lenne a csúcsszint emelésének a hatása, ha a felvétel szélesebb dinamikahatárokkal rendelkezne. Sokéves tapasztalatom szerint az optimális lemezszint akkor adódott, amikor a mesterszalag lemezrevágásának vezérlési korlátait a próbavágáskor, tehát már a lakklemez paramétereinek értékelése alapján határoztam meg. Ezt a módszert azonban csak akkor követhettem, ha jó volt a mesterszalag. (Külföldi bérmunka.)
Érdekes eredményt kapunk, ha megvizsgálunk egy jónak minősített hazai és egy külföldi mesterszalagot. Azonnal feltűnik, hogy a külföldi mesterszalag közel 10-15 decibellel szélesebb tartományban gazdálkodik a dinamikával. Még érdekesebbet tapasztalunk, ha a jeleket szétbontjuk oldalirányú (M) és mélységi (S) komponensekre. A külföldi mesterszalagon az S jeltartalom megközelítően másfél-kétszerese a magyar mesterszalagénak. Továbbá a külföldi mesterszalagon az S jelek energiatartalma számottevően nagyobb, és egészen más frekvenciákon jelentkezik. A nagyobb S-jel energiatartalom (térhatásnövelő hatása mellett) lemezvágási szempontból is jelentős. Azonban, hogy ezt megértsük, meg kell ismerkednünk a lakkvágás technikájával - amely végülis cikkem fő témája.
Lakklemezvágás
Az MHV-nak két sztereó lakklemezvágó berendezése van: a régebbi Neumann VMS-70 (1979 óta) és az újabb, szintén Neumann VMS-80 (1982 óta). A két vágóberendezéssel közel azonos minőségű lakklemezeket lehet készíteni. A VMS-70 komputer ellenőrzésű, a VMS-80 komputer vezérlésű vágógép. A hangzás minőségét eldöntő áramköreik azonosak, a vágófejek úgyszintén. A modernebb természetesen a VMS-80, ennél korszerűbb jelenleg nem is létezik. A DMM (Direct Metal Mastering) technológia például csak erre a géptípusra és csak az SX80-as vágófejjel alkalmazható.
A mesterszalag a vágóhelyiségben felkerül egy szokványostól eltérő felépítésű magnetofonra, amin nincs törlőfej, oszcillátor, felírófej és felíróerősítő. Ellenben két független sztereó lejátszófejjel és a hozzájuk tartozó erősítőkkel voltaképpen két sztereó lejátszómagnetofont egyesít. Hogy miért van szükség kettős rendszerre, mindjárt ki fog derülni. A két lejátszófej között szalagvezető görgőkkel különböző hosszúságú szalaghurkok állíthatók be. Az eltérő hosszúságú szalaghurkok a két lejátszórendszer között 0,6, illetve 0,9 másodperces időeltolódást hoznak létre. A 0,6 másodperc a 45ford/perc, a 0,9 másodperc a 33 1/3ford/perc lemezek kb. 1/2 fordulatnyi idejével egyezik. Ugyanis ennyi idővel előbb kell "bemutatni" a lemezre kerülő jeleket a komputernek! A mesterszalag hangfrekvenciás jele először a vezérlés sztereó csatornájába kerül, az első lejátszófej elé. Ezután következik a szalaghurok, majd a 0,6 s vagy 0,9 s késés után ugyanez a jel a modulációs lánc sztereócsatornájában is megjelenik. Miért van erre szükség? A spirálisan haladó barázda egy fordulat után a korábban vágódott nyomvonal mellé kerül. Ha az egymás mellé kerülő, szomszédos barázdaszélek távolságát állandóra választanánk, akkor a nagyobb modulációknál a barázdák egymásba érnének, esetleg kereszteznék is egymást - ha pedig a barázdatávolságot a biztonság kedvéért túlságosan nagyra vennénk, rengeteg hely pocsékolódna el. Megoldásként kitalálták a variábiliselőtolást, hogy a barázdatávolságot csak akkor kelljen növelni, ha ez szükséges. Ehhez ki kellett építeni egy, a modulációs csatornával lényegében azonos vezérlési láncot. A modulációs láncon áthaladó sztereó információ a vágófejre, a vezérlési láncon haladó jel pedig a vágófej felfüggesztését-mozgását vezérlő komputerhez megy. Ha a mesterszalag nem analóg, hanem digitális, akkor a vágóberendezéshez egy 16 bites Sony digitális rendszer csatlakozik. A digitális hangrögzítés elvére itt nem érdemes kitérni, a felvételek szempontjából az analóg és a digitális mesterszalagok között nincs lényeges különbség (habár az utóbbiak zajtalanabbak - erre még visszatérek). Tehát egy hangfelvétel attól még nem lesz jobb, hogy a felvételi helyszínen az analóg keverőasztal kimenetéhez nem analóg, hanem digitális magnó csatlakozik. Néhány száraz műszaki paraméter javulása inkább "dekoráció", semmint lényeges változást hozó tényező. Ettől függetlenül a digitális hangrögzítés híve vagyok, mert vitathatatlanul ezé a jövő. Nem hallgatom el azonban azt a véleményemet, hogy túl korán és sok más fontosabb probléma megoldása előtt tértünk át véglegesen a digitális technikára. Igazi előnyök csak egy a miénkénél magasabb színvonalú analóg felvételi technika fokozatos digitalizálásával jelentkeztek volna. Anyagi erőink egy részét eredményesebben fordíthattuk volna például a DMM technológia megvásárlására. Ennek feltételei jobban megvoltak, mint a totális digitalizálásnak. A CD még távoli álom, a "hibrid" vinillemezek még hosszú évekig uralni fogják a hazai piacot.
A lakklemezvágás számára nálunk a digitális hangfelvételek csak elvileg jelentenek próbatételt; mert sajátos felvételtechnikánk miatt közelről sem használjuk ki a digitális hangrögzítés adta lehetőségeket. Így a nagy dinamikával, a "digitális" tranziensekkel, a széles és gazdag különbségijel-tartalmú sztereó hangkép okozta vágási nehézségekkel egyelőre nem kell számolnunk. Csupán a zaj hiánya nehezíti a lakkvágást és a kidolgozást: a digitális mesterszalagok zajtalanok, tehát előtűnik minden egyéb zaj.
Ha a processzor D/A konverterének kimenetét rögtön a Studer analóg magnetofon helyére kapcsolnánk, akkor nem jönne össze a lakklemezvágás, mert hiányozna a vezérlőjel. A komputer számára a digitális mesterszalagról is egy fél lemezfordulattal előbb be kell mutatni, hogy mi fog a lemezre kerülni. Emlékezzünk: ezt az analóg magnónál a párhuzamos két sztereó lejátszórendszerrel és a közéjük terelt szalaghurokkal érjük el. A mintavételt a videomagnóval nem lehet így megoldani. A szalaghurkot egy digitális késleltető helyettesíti, csak egy kicsit másképpen. A videomagnóról érkező digitális jelek a dekódolás után rögtön egy 12 bites D/A átalakításon mennek keresztül. Ez az analóg jel, bár minősége gyengébb, a vágógép komputerének vezérléséhez megfelel. Ezzel párhuzamosan a dekódolt 16 bites digitális jelek 0,6 vagy 0,9sec-os késleltetés után kerülnek a PCM-1610-es processzor D/A átalakítójába. Ettől kezdve már mindegy, hogy analóg vagy digitális eredetűek-e a hangfrekvenciás jelek. A magnetofon után a jelek az SP-79B átíró-keverőasztal bemeneti, 0,5 decibeles lépésekben változtatható, aktív szintszabályozóira kerülnek. Ezt követi négy Dolby-A 361-es modell, ezeket egyébként teljesen ki lehet iktatni a láncból. A második szintszabályozókból és a szűrőkből A-B lánc alakítható ki, és egy-egy lemezoldalon belül, vagy akár számonként is más-más, előre beállított korrekció kapcsolható a láncba. Az A-B szűrőláncok után két további, közös szűrő következik. Az egyik alul, a másik felül vág, 18dB/oktáv meredekséggel. A -3 decibeles pont alul 40, 63 vagy 80Hz-re, felül 6,3, 9, 12,5 vagy 16kHz-re állítható. A szűrők "bypass" állásban is mindig a láncban maradnak, de a technológiai rend egyébként is előírja, hogy analóg mesterszalagokhoz be kell kapcsolni a 40Hz-es szűrőt. (A digitális mesterszalagoknál aztán vagy bennmarad a szűrő, vagy sem; rendszerint bennhagyják, mert így "nem kell centizni a hellyel".) Az átíró-keverőasztal utolsó szabályozója a relatív szint, vagyis az 1kHz-hez tartozó 0 decibeles sebességamplitúdó beállítására szolgál. Be van építve az asztalba, és így bármikor bekapcsolható a modulációs és vezérlési láncba négy U-473-as kompresszor-limiter-expander. Ezek egy speciális "sz"-limiter állásban is működhetnek (erről még lesz szó). Az "attack time"* (* "Megszólalási idő" - ilyen hamar reagál, tehát ennyire gyorsan működik a készülék.) 20µs a "recovery time"* (* "Feléledési idő" - az utolsó kiváltó jeltől számítva ennyi időn belül szűnteti be hatását az elektronika, folyamatosan.) 0,1 és 10s között változtatható - ebből felmérhetjük, milyen hatással lehetnek ezek az elektronikák a tranziensekre. Mint készülékek, természetesen kiváló minőségűek. Ha túl nagy a különbségjelek alacsonyfrekvenciás tartalma, ez olyan függőleges mozgásra kényszerítené a vágótűt, hogy az alumíniumig lemenne. Ilyenkor, s különösen, ha a műsoridő is hosszú, igénybevehető a beépített EE 77D típusú "Elliptischer Entzerrer". Ez az áramkör a 150Hz-től vagy a 300Hz-től lefelé eső különbségi jelkomponenseket "monósítja". Ekkor az alacsonyfrekvenciás oldaljelek mélységi (S) helyett oldalirányú (M) modulációt eredményeznek, és a helyfoglalás is csökkenhet - azonban már 1kHz-től lefelé jelentős áthallások lépnek fel. Ez az elektronika is azok sorába tartozik, amit a vágómérnök kényszerből kapcsol a láncba, mert a hosszú műsoridő, a vezérlési normák, a felvételek "kóválygó" basszusai annyira lehetetlen helyzet elé állítják, hogy nincs más választása. Az "Elliptischer Entzerrer" használatát a komolyzenei vágásoknál egyértelműen megtiltanám. Az SP-79B átíró-keverőasztalhoz az áramköri egységek közé iktatott csatlakozási pontoknál számos további, külső effekt- és szűrőberendezés kapcsolható. Az átíró-keverőasztal természetesen maga is sokkal több áramkört tartalmaz, mint amennyiről említést tettem. Tartalmaz, például, a vágógép-komputer programozásához fontos adattápláló elektronikát, távjelző, távmérő és távvezérlő áramköröket és több vágógép egyidejű működéséhez szükséges elektronikát. Azonkívül az ellenőrző műszerei is igen érdekesek, de ezek leírása meghaladná cikkem kereteit.
Az átíró-keverőasztal után a SAL-74B erősítőegység következik. Ez is sokkal bonyolultabb annál, semhogy részletesen tárgyalhatnám. Legfontosabb része a vágófej meghajtótekercseit tápláló erősítő, amelynek terhelését üzemi körülmények között a vágófej képezi. Nagyon jelentős adat, hogy az SX74-es vágófej vágótűjének horizontális kimozdulása maximálisan ±150µm-es lehet. Ez az M-jelek maximális amplitúdóját korlátozza. A gyakorlatban azonban ezt a határt még csak megközelíteni sem lehet. Végül is azt mondhatjuk, hogy a lemezre a teljes felvételi mezőben ±50-80µm-es amplitúdók nagy biztonsággal vághatók - és ezek a barázdák le is játszhatók. Érdemes itt még visszatérnünk a SAL-74B erősítőegység két érdekes áramkörére. Az egyik a BSB-74 típusú gyorsuláslimiter. Az a feladata, hogy a lemezre ne kerülhessenek akkora gyorsulást előidéző jelek, amiket a hangszedők már nem képesek letapogatni. Mondhatnánk úgy is, hogy már a vágófejre se juthassanak olyan frekvenciakomponensek, amik kívül esnek a vágótű tömegével és geometriai méreteivel megszabott korlátokon. Csakhogy nehéz pontosan megítélni, hogy vajon vágáskor léptük túl a határt, vagy a hangszedők képességei csekélyek. A barázdák természetellenes "szögletességét", amit a nagy gyorsulások különösen a belső lemezátmérőkön okozhatnak, az ellenőrző mikroszkóp jól kimutatja - ámde az ilyen barázdák gyakran nem okoznak hallható hibákat! Ha viszont csökkentjük a gyorsulásokat, nagymértékben romlik a felvétel "fénye" - a tranziensekről nem is beszélve. A másik érdekes áramkör a TS-66B típusú "Tracing Simulator". Ez a hangszedőtű követési torzítását szimulálja, a torzítást ellenfázisban a műsorhoz keveri, miáltal a lemez lejátszásakor keletkező torzítás majd kioltódik. Ennek az áramkörnek a működéséről egy külön tanulmányt lehetne írni. Itt inkább a hatásáról szólok. A szimulátor beépített generátorával, 315+3150Hz-es, 4:1 arányban kevert jelekkel hitelesítjük a hangszedőt, a lakklemez 200mm-es átmérőjénél. Ez elengedhetetlenül fontos művelet. Gyenge pontja a dolognak, hogy például a VMS-80 gépen egy Shure V15-IV típusú hangszedő van, 15µm-es radiális tűvel. Az egész szisztéma tehát ettől a hangszedőtől függően fog működni. Bármelyik másik hangszedővel, netán elliptikus tűvel lejátszva a "Tracing Simulator"-ral kezelt lemezeket, az eredmény kétséges. A gyári adatok a FIM-értékek egyértelmű javulását reprezentálják a 132-138mm-es átmérők között (tehát már igen tisztességesen a lemez belső harmadában). A gyári adatok azonban nem említik, milyen hangszedővel mérték az eredményeket. Magam is végeztem egy érdekes vizsgálatot. Torzulásokra kényes felvételekről lakkvágásokat készítettem "Tracing Simulator"-ral és anélkül. A kidolgozott vinillemezek meghallgatásakor azt tapasztaltam, hogy a torzításokon a harmonikusok bekeverése valóban segített - ámde a felvétel fémes, gépi hangzást kapott. A "Tracing Simulator" nélkül készült lemezek a várható mértékű torzulások ellenére is természetesen hangzottak, és ez többet jelentett számomra, mint az a néhány, elviselhető mértékű lejátszási torzulás. (Megjegyzem, hogy a kísérlet stúdiókörülmények között folyt, hitelesített hangszedővel!) További tapasztalatom volt még, hogy amikor javult a helyzet a belső harmadban, akkor a lemez külső részén erősödött a fémes hangzás. Néha kimondottan kellemetlenné vált a máskülönben kifogástalan hangszínű felvétel! Lakkvágáskor technikai problémát is okoz a Tracing Simulator használata. Ilyenkor ugyanis a vágófej visszacsatolótekercséről már az "előtorzított" hangot halljuk, és abból a vágómérnök kevésbé tud tájékozódni.
A lakklemez (és ugyanígy a sztereó hanglemez) barázdáinak oldalai, mint ismeretes, 45 fokos szöget zárnak be a vízszintes síkkal. A sztereó hangfelvétel jobb és bal oldali információját a két barázdaoldal hordozza. Azonos fázisú oldaljelek esetén tisztán oldalirányú, egymáshoz képest l80 fokkal eltérő oldaljeleknél pedig tisztán függőleges irányú moduláció lép fél. Ezek persze szélsőséges, ritkán adódó esetek. A moduláció a pillanatnyi fázishelyzettől függő összeg- és különbségijelek keveréke. A vágótű mozgása tehát a következőképpen alakul. Ha csak összegjel van, akkor a tű az alapbarázda szélességét tartva csak oldalirányban mozog. Amikor csak különbségijel van, akkor a tű csak függőleges irányban mozog, a barázda a moduláció legkeskenyebb helyén sem csökken az alapméret alá. Legalábbis nem szabad jobban elvékonyodnia. A lakklemez valójában egy körülbelül 1mm vastag, speciális ötvözetű és felületkezelt alumíniumlemez, amelynek mindkét oldalát különleges technikával felvitt, vékony, triacetát alapú, lágy, forgácsolható lakkréteg borítja. (A lakk és adalékanyagainak összetétele gyártási titok.) A lakklemezt csak egyszer lehet használni. Rendkívül kényes, gondos tárolást és körültekintő kezelést igényel. Egy lakklemez ára, gyártmánytól és minőségtől függően 15-20 dollár között van. A lakklemezek felületének kifogástalan minősége, a lakkréteg egyenletessége, zárvány- és rögmentessége mind-mind alapvető követelmény. Úgyszintén fontos, hogy a lakkréteg kifogástalanul tapadjon az alumíniumlemezhez. Az alumíniumlemez felületének is simának és egyenletesnek kell lennie. A jó minőségű lakklemezekre vágott, modulálatlan barázdában mérhető zaj rendszerint jobb mint -70dB. (A lakklemezről a gyártók általában nem szívesen közölnek adatokat. A kezelési, vágási, kidolgozási technikába "nem szólnak bele", vagyis a felhasználóra bízzák.)
A Neumann VMS-80 típusú vágóberendezés tányérja speciális, olajfilmen csúszó csapágyon nyugszik, meghajtómotorjának vezérlése kristálypontosságú. A vágófejben levő tű lakklemezhez-állítása szálkeresztes mikroszkóppal történik: a kereszt vízszintes vonala a lakklemez síkjára, függőleges vonala pedig a tű vágóéleire fekszik. A rubinból vagy zafírból csiszolt és fűtőtekerccsel ellátott tű vágóélei értelemszerűen 90 fokos szöget zárnak. A tűhegy legömbölyítésének sugara 3±1µm. A barázdafenék vastagságát a tű hegye határozza meg. Kopott tű széles fenékvonalat húz. A hazai lemezeket jelenleg kétféle tűvel vágják: japán Adamant NSH-2S és amerikai Micropoint 320 típusú tűkkel. A vágótűt és a lakklemezt fajtánként gondos vizsgálatok sorozatával párosítani kell. A forgácsolás - azaz: a lakklemezvágás - milyensége döntően kihat egyrészt a lemez hangzására, másrészt a kidolgozás minőségére. A fölösleges lakkanyagot maradék nélkül kellene eltávolítani, de hát ez tökéletesen sohasem sikerülhet. A jobb forgácsolás céljából a vágótűt felfűtik, mert még a puha, képlékeny lakkot is meg kell olvasztani, hogy a simítófelületek kellő mértékben kifejthessék hatásukat. A folyamatosan termelődő lakkforgácsot vákuum szívja el. Vágás közben a lakklemezt szintén vákuummal rögzítik, hogy el ne mozdulhasson, és a felülete is egyenes maradjon. A forgácsolás minősége érezhetően javul, ha a mesterszalagokon az S jeltartomány jelentős energiával rendelkezik. A vágótű ilyenkor tetemes gyorsulással és sebességgel mozog függőleges irányban is, és éleivel szinte kimetszi a fölösleges lakkmasszát. Ha viszont az S-jelek energiamennyisége kisebb, a vágótű előtt torlódó képlékeny lakk inkább a nyíróerőnek enged. Ilyenkor a vágótű mögött a barázdaszélek finomabb rajzolatai jobban visszasimulnak a széleken kitüremkedett anyagba.
A tűtömeg tehetetlensége és a tűgeometria együttesen határt szabnak a lemezre maximálisan vágható gyorsulásoknak és sebességamplitúdóknak. Más korlátozó tényező nincs; a vágófej tekercseit meghajtó erősítők teljesítménye olyan óriási, hogy manapság nem nehéz olyan lemezt vágni, amelyet több okból sem lehetne torzítatlanul lejátszani. Hogy mikor következik be a vágásból eredő torzítás? Nehéz ezt a mesterszalagon előre definiálni. Ez az egyik olyan szakmai rutin, amit a lemezfelvételeket készítő hangmérnöknek illik minél előbb megszereznie. Ha a mesterszalagon túltengés van a nagy gyorsulásokat okozó jelekből, két járható út kínálkozik. Az egyik: addig csökkenteni a modulációt, amíg a torzítás eltűnik. A másik: a gyorsuláslimiter. A gyorsuláslimiter ésszerű használata egyes popzenei felvételekről készülő lakkvágásoknál kiváló eredményekkel járhat. De ha mankóként használjuk az elfuserált mesterszalagokhoz, esetleg többet ront, mint segít. A moduláció csökkentése pedig az egyik fő panaszhoz vezet, miszerint kicsik a szintek a magyar hanglemezeken...
A mesterszalagok minősítésekor rendszerint nem szúr szemet a magasabb frekvenciák túlzott kiemelése és a fázisok pontatlansága. A kiemelések okát keresve találunk egy-két magyarázatot. A sok effektet szinte kritika nélkül használják, semmi műszaki megfontolás nem játszik szerepet a technikai trükkök tervezésekor. A sok effekt-berendezés lassan "megeszi" a tranzienseket, és a fázisok szinte áttekinthetetlenül kuszák lesznek. A felvételkészítők természetesen maguk is hallják ezt, és a zajzárak, szűrők, limiterek okozta veszteségeket a 3-6kHz-es vagy ennél magasabb frekvenciák 4-6 decibeles kiemelésével próbálják pótolni. Ilyenkor a sziszegő hangok, de általában a magasabb frekvenciák eltorzulnak. Amikor a mesterszalagon "sziszegnek" az sz-hangok, bevetésre kerülhet az SP-79B átírókeverőasztalba beépített speciális "sz"-limiter. Bár a torzításokat megszünteti, a tranzienseket (akár csak a gyorsuláslimiter) ez sem hagyja sértetlenül.
Szólni szeretnék még az úgynevezett félsebességes vágásról. A lakklemezek félsebességes vágása nem újdonság, inkább csak újra fölfedezték; egy időben a "nagyok" mind alkalmazták, de aztán a több mint kétszeres idő- és anyagráfordítás, az ezzel együtt járó költségnövekedés, valamint a nehéz ellenőrzés miatt leálltak vele. Az akkori minőségi igényeket és főleg az üzleti érdekeket jobban szolgálták a névleges sebességgel vágott hanglemezek. Idővel mégis kiderült, hogy a félsebességes vágásnak van néhány olyan előnye, amelyet ma is méltányolhatnánk. A félsebességű vágásnál a mesterszalagot a névlegesnek pontosan a felével játsszuk le, tehát 76cm/s helyett 38cm/s-mal és 38cm/s helyett 19cm/s-mal. A vágógép tányérja is pontosan a fele sebességgel forog. A mesterszalagon minden frekvencia egy oktávval lejjebb kerül. A mesterszalag félsebességes lejátszása lényegében lelassítja, "vághatóbbá teszi" az összes tranzienst.
A félsebességes vágás egyik nagy előnye, hogy fölöslegessé válik a gyorsuláslimiter, mivel a vágóberendezés a lelassult tranzienseket könnyűszerrel feldolgozza. A tranziensek fölfutási ideje lényegesen megnő. A vágási láncba iktatott erősítők jóval a névleges "terhelésük" alatt dolgoznak, és emiatt szinte mindegyik paraméterük számottevően megjavul. A vágótű kényelmesen kimetszheti a fölösleges lakkot, szép szabályos íveket kapnak a barázdaszélek, jelentősen javul a forgácsolás minősége.
Galvánkidolgozás
A kész, műsoros lakklemezekre azonosítószámok és jelzések kerülnek, majd pormentes csomagolásban a galvánüzembe utaznak. Mielőtt a lakklemez további sorsát ismertetném, nem hallgathatok el néhány megjegyzést: A világon mindenütt, ahol csak hanglemezgyártással foglalkoznak, elsőrendű fontosságúnak tartják a vágóhelyiségek levegőjének tisztaságát, hőmérsékletét és páratartalmát. A Rottenbiller utcai vágóhelyíségek ebből a szempontból kritikán aluliak. Hasonlóan fontos a galvánüzem és a présüzem levegőtisztasága. A dorogi gyár viszont túlságosan közel esik a dorogi szénbányákhoz... Pedig ha a kidolgozás során egyetlen porszem is beszennyezi valamelyik felületet, vagy belenyomódik a vinilbe, biztosan pattogás vagy kattanás lesz hallható a műsorban. Ezek a pattogások-kattogások nem lakkvágáskor keletkeznek!
A lakklemezt a galvánüzemben alapos mosásnak, tisztításnak és vegyszeres zsírtalanításnak vetik alá. A felületet az eljárás közben speciális szálvastagságú és anyagú kefével, kézzel jól megkefélik. Őszintén mondom, ez a látvány mindig elgondolkodtatott. Hiába biztosítottak, hogy a kefe szálai annyira vastagok, hogy nem tudnak a barázdába hatolni. Ezt nem hiszem el. Lehet, hogy az 50µm-es modulálatlan barázdában nem tehet kárt a kefe, de a 140-170µm széles, erősen tagolt szélű barázdákat valószínűleg alaposan megbirizgálja! Márpedig a gyanús recsegéseket éppen ezeken a nagyobb különbségijelekkel mélységben modulált helyeken halljuk. A szép sztereóhangzású felvételekről készülő lakklemezeken hemzsegnek az ilyen barázdarészletek. Ezek ugyanis fokozottabban érzékenyek a felületükre. A lakklemezt a tisztítás és a nedvesítőanyagokkal való kezelés végén deionizált vízpermettel szórják be, és ezután vékony ezüstréteggel vonják be. A lakklemezt megforgatják és kézzel ezüstözik, egy olyan szórópisztoly segítségével, amely három komponenst visz fel egyszerre a lakklemezre. A felületen kicsapódó ezüstréteg tapadása, vastagsága, felületének egyenletessége és tisztasága ebben a fázisban egyáltalán nem ellenőrizhető. Az, hogy az ezüstözés művelete mennyire sikeres, teljes mértékben attól függ, hogy ki végzi.
Az ezüstös lakklemezt a központi furatánál fogva felcsavarozzák egy anódra, és kezdetét veszi az előnikkelezés. A galvanizálókádban a fürdő szabad ionjai a vezető ezüstfelületre rakódnak. Az ionok egymásra épülnek és rövidesen elérik a néhány molekulányi vastagságot. Ekkor a folyamatot már felgyorsíthatják. Addig viszont lassan kell végezni, mert a kívánatosnál nagyobb sebesség "megégetheti" a vékony ezüstréteget, és az így keletkező apró hólyagok pattogás formájában hallatszani fognak a lemezen, illetve már sokkal korábban az "Anyán". Az ezüstözés, előnikkelezés az egyik kritikus vagy éppen neuralgikus pontja a lemezgyártásnak. A belsőbb átmérőkön a nehézségek hatványozódnak. Galvanizáláskor a nikkel sűrűsége és szemcsenagysága fordítottan arányos a sebességgel. Ha a munkát elkapkodják, durva lesz a nikkelréteg, majd a másolások alkalmával tovább "szitásodik", és a barázda egészen finom részletei kezdetben enyhébben, később fokozottan eltorzulnak. Ha viszont a szemcsék finomak, az apró részletek is átmásolódnak. Márpedig könnyen belátható, hogy a lemezek hangzásában milyen fontos szerepet játszanak ezek a finom, többnyire magasfrekvenciás modulációt hordozó barázdarészletek. (E jelenséget a galváneljárás felbontóképességének nevezik.) Ez a művelet önmagában olyan kényes és annyira sok múlik rajta, hogy mindegyik cég kidolgozza a saját módszerét - amit nem közöl a nyilvánossággal. A lakklemezek minősége amúgy is dobozonként eltérhet, nincs tehát egy biztos pont, amihez hozzárendelhetnék a többi paramétert. Azon is sok múlik, mennyire rugalmas a technológia, tudja-e követni vagy ki tudja-e egyenlíteni a lakklemezek és az ezüstözés néha ingadozó minőségét. A lakklemez a vágás után külön nem ellenőrizhető, a kidolgozás első lépcsőjében alkalmazott munkafázisok eredménye szintén nem - csak együttes eredményük hallható majd az "Anyán".
Az előnikkelezést az "Apa" készítése követi. Az "Apa" levonatot a lakklemezről kézzel választják le. A leválasztás nagy gyakorlatot igénylő, kényes művelet. Ha gyengébb minőségű az ezüstözés, könnyen előfordulhat, hogy a kezdeti vékony nikkelréteg jóvátehetetlenül megsérül. Az "Apán" a barázdamoduláció kifelé áll, ez valójában a lakklemez negatívja. A visszamaradt lakkot oldószeres kezeléssel távolítják el. A kézzel végzett műveletek alatt rengeteg apró sérülés érheti a rendkívül érzékeny felületet.
Ezzel a lakklemez megtette a kötelességét, az "Apa" leválasztásával gyakorlatilag tönkremegy, többé nem használható. Elkészült a "Család" első tagja és egyben közös előde. Az "Apa" egy speciális hangszedővel már lejátszható, ettől azonban legtöbbször eltekintenek, mivel a minőségre és a hangzásra nem ad túlságosan megbízható információt. Az "Apa" levonatról galvanizálással több "Anya" levonatot készítenek. Az "Apa" kénytelen elviselni többször is az "Anya" levonatok leválasztásával járó tortúrát. Minden újabb levonat készítése gyengíti őt: az "Anyák" növekvő számával (a vágás minőségétől is függően) lassan elkopik a minőség.
A kidolgozás következő fázisában az "Anya" levonatokról úgynevezett "Fiú"-kat gyártanak. Az "Anyákat" előbb polírozni szokták, mert különben a vágáskor keletkező és galvanizáláskor tovább erősödő barázdaszéli tüskék és apró horgos képződmények úgy összeláncolnák a szétválasztandó felületeket, hogy azok inkább szakadnak, nem pedig békésen elválnak egymástól. (Így is kétséges, hogy mekkora az optimális levonatszám, ami még nem megy a minőség rovására.) A polírozás, ha nem megfelelő technológiával és pasztával végzik, alaposan tönkreteszi az "Anyát". A barázdaszélekről leszakadó kemény nikkelszemcsék nagy sebességgel a barázdafalba csapódnak, ami már közvetlenül az "Anya" sercegését, recsegését okozza. A sérülés
tökéletesen átmásolódik a "Fiúkra", és természetesen a préslemezen is megmarad. A teljes gyártás 8-12 decibellel rontja a jel-zaj távolságot. Az eredetileg lakklemezen mérhető 70dB a vinillemezen 50-60dB-re csökken. Ez azonban elfogadható, ha a zaj egyenletes, tehát nem periodikus. A "Fiú" levonatok keménysége, sűrűsége a galvanizálás sebességétől függ. A sebesség viszont hatással van a galvanizálás során kiváló szemcsék méretére. Hogy mennyire sikeresen egyeztették e két szempontot, csak a préseléskor derül ki. A szélsőséges nyomáskülönbségeknek kitett préslevonat a kevésbé sűrű helyeken könnyen beroppan. Ezért találhatunk olyan lemezeket, amiken dudorok vannak. A túlságosan "sűrűre" galvanizált levonatnak viszont nehéz
csiszolni a hátoldalát. A csiszolatlan hátlap amellett, hogy nagy zajt okoz a vinillemezen, a szerszámba is benyomódik. A problémakör rendkívül összetett, az eleje valahol a felvételkészítésnél és a lakklemez vágásánál van...
A préselés a gyártás utolsó fázisa: külön szakterület, amely még egy lépéssel távolabb esik a lakklemezvágástól. A blokkvázlaton csak néhány kritikus motívumot tüntettem fel, ezek is okozhatnak olyan hibát, amelyet könnyen a lemezvágásnak tulajdoníthatnánk. Elegendő megvizsgálni a lemezek széleit. A szélezőkéseket megfelelően élesre köszörülni és jól beállítani nem ördöngösség. Nekünk valahogy nem megy. A rosszul szélezett lemezekről az apró vinilforgácsok a tasakba vándorolnak, egy jólmegtermett barázdarészletbe szorulnak, és játék közben egyszerre csak hatalmas durranással jelzik jelenlétüket.
A nagy modulációkat tartalmazó, bőséges S-jel tartalmú felvételek egyébként is nehezebben préselhetők. Ennek az az egyik oka, hogy a rövid préselési ciklusidő alatt a vinil nagy sebességgel terül szét a matricák között. Ahol nagy a moduláció, ott a barázda és a vízszintes sík között éles az átmenet, és itt a vinil torlódik. A kritikus helyeken anyaghiány keletkezhet. A jól kivezérelt lemez jobban is tapad a "Fiúhoz", nehezebben válik le. Az ilyen lemezek préselése hamarabb tönkreteszi a matricákat, és a szerszámot is jobban igénybe veszi. Nyilvánvaló tehát, hogy jobb minőségű lemezt csak drágábban lehet gyártani...
Igyekeztem úgy ismertetni a lakklemezvágás műveletét, hogy egyben belehelyezzem a hanglemezgyártás teljes folyamatába. Mint látjuk: bonyolult és sok körülménytől függő technológia ez - láncszemei szorosan kapcsolódnak egymáshoz.[/quote]
Mocsáry Gábor
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#161
Elküldve: 2003. 01. 02. 10:11
idézet:
A Mini Disc rendszer
A több mint százéves jelrögzítési technika fejlődése jól érzékelhetően felgyorsul. Míg a mechanikai, a mágneses, majd a lézerlemezes műsorsokszorosítás különféle formái 30-50 éves időkülönbségekkel követték egymást, a CD-nek - noha még alig múlt 10 éves - máris megjelennek a versenytársai. Új momentum e folyamatban, hogy az új jelhordozók eddig minden esetben megjavították az előzőek hangminőségét, most viszont a fejlesztőknek nem ez a céljuk. Épp ellenkezőleg: bizonyos engedményeket tesznek a hangminőségben, azért, hogy a hanglemez méretét tovább csökkenthessék, s ezáltal sokkal szélesebb fogyasztói rétegek igényét kelthessék fel. Nagyon röviden arról van szó, hogy a CD lemez ugyan sikeresen kiszorította a használatból a fekete lemezt, de az annál lényegesen gyengébb hangminőségű műsoros kazettával nem tudta felvenni a versenyt: nem tudta betölteni a kazettás, hordozható magnók (walkman) és az autómagnók funkcióját.
A piaci analízis arra enged következtetni, hogy az emberek a CD lemezek 80%-át elsősorban otthonukban hallgatják, és "mobil zenehallgatás" céljára inkább kazettát vásárolnak. Igaz, egyre kevesebb műsoros kazettát. Ez utóbbi médium forgalma Japánban öt év alatt a felére esett vissza, és az Egyesült Államokban is két év alatt 20%-kal kevesebb műsoros kazettát sikerült értékesíteni. Ez elsősorban a szórakoztató zenei ipart érinti kellemetlenül. (Mindazonáltal, az üres kazetták és a kazettás magnók forgalma bár mérsékelten, de továbbra is növekszik, tehát az otthoni hangfelvétel készítésének igénye nem csökken.)
Hogy megállítsák a műsoros hanghordozók visszaesését, a gyárak vonzóbb eszközökkel próbálják felkelteni a vásárlók érdeklődését. Egyik kiindulópontjuk az volt, hogy megvizsgálták: melyek a fogyasztók főbb kifogásai a jelenlegi zenei kazettákkal szemben. A felmérés kimutatta, hogy a vásárlók elsősorban a következőket kifogásolják: a műsoros kazettáknak mérsékelt a hangminőségük; a magnók és a kazetták nem eléggé megbízhatóak; sokáig tart és körülményes megkeresni a kiszemelt számot a szalagon. A vásárlók csak egyvalamivel voltak elégedettek: azzal, hogy a kazettás magnó hordozható. Mindezek alapján az alábbiakban lehet összefoglalni egy új, sikeres műsorhordozó tulajdonságait: megbízható (=digitális) hangminőség, kis méretek, olcsó sokszorosíthatóság, s végül: lehetőleg felvétel készítésére is legyen mód. A kihívást szinte egyidőben ismerte fel a két nagyvállalat, a Sony és a Philips. Valaha szorosan együttműködtek a CD lemez rendszerének kidolgozásában - és most egymással konkurálva kínálnak két egymástól teljesen eltérő megoldást. A Sony lemez-, a Philips pedig szalagalapú berendezéseket és hanghordozókat szándékozik piacra hozni, még ez év második felében. Mindkét cég több szakmai bemutatón és sajtókonferencián ismertette a rendszerét. E cikk keretében a Sony Mini Disc-jéről rendelkezésünkre álló információkat tekintjük át.
Az MD rendszer
A Sony Mini Disc-je lényegében egy miniatűr lézerlemez. A lemez átmérője 64mm, a környezeti behatásoktól kazetta védi. Így ma ez az eddig ismert legkisebb méretű jelhordozó. Külső megjelenésében hasonlít a számítástechnikából ismert 3.5 collos digitális adattárolóra, de annál kb. 25mm-rel kisebb. A készüléket kétféle lemezzel lehet működtetni. Az egyik a CD-hez hasonló elven működő, sokszorosított, műsoros lemez, amelyre természetesen nem lehet utólag felvételt készíteni. A másik típus az un. magneto-optikai lemez, mely felvétel készítésére és lejátszására egyaránt alkalmas, gyakorlatilag korlátlan alkalommal. Az MD rendszer eleget tesz az alábbi szempontoknak:
1.) a lemezalakú hordozón a műsor bármely pontját 100ms alatt el lehet érni;
2.) a jelhordozó védve van minden mechanikai és mágneses behatás ellen;
3.) a lemez nem kopik el a használat során, akár millió felvételt és lejátszást is elvisel;
4.) a kisméretű (68x72x5mm), kazettás lemezen illetve készüléken felvételt is lehet készíteni, természetesen digitális eljárással;
5.) a rendszer meglehetősen ellenálló a rázással szemben, a 3 másodperces átmeneti jeltárolójának (shock resistance memory) köszönhetően;
6.) a műsorszámok címét és a többi információt szövegesen is ki lehet írni a segédkódok felhasználásával a megjelenítőn.
A lemezek
Mint említettük, a készülékhez két, felépítésében alapvetően eltérő lemezt lehet használni. A sokszorosított műsort hordozó lemez szerkezete megegyezik a CD lemezével. Technológiájuk is azonos. A sokszorosítás során a digitális jeleket fröccsöntési eljárással préselik be egy 1,2mm vastag, átlátszó polikarbonát korongba. A lemez digitális mintázatot tartalmazó oldalát vékony alumínium tükörréteggel vonják be, majd arra 0,1mm vastag lakkréteg kerül. A gyártás befejező műveleteként a lemezt a kazettába helyezik. A lemez lejátszásakor a lézersugár a hordozórétegen keresztül világítja meg a tükröző réteget. Ahol nincs digitális jel, a lézersugár gyakorlatilag veszteség nélkül visszaverődik. A digitális 1-eseket tartalmazó mélyedések mélysége megegyezik a lézerfény negyed-hullámhosszával. A lézerfolt átméroje valamivel nagyobb, mint a lyuksor szélessége, ezért az ilyen helyeken a lézersugár részben a mélyedés fenekéről, részben a környező tükörfelületről verődik vissza, egymáshoz képest félhullámhossznyi fáziseltéréssel, azaz ellenfázisban. A két ellenfázisú sugárnyaláb többé-kevésbé kioltja egymást. Így a fotodetektornak az intenzitásváltozást kell érzékelnie.
A rögzítésre alkalmas lemeztípusnak más a szerkezete. A lemez alapja itt is a fényt jól áteresztő polikarbonát tárcsa. Erre mint hordozóra viszik fel a mágneses réteget, két vékony szilikonnitrid védőréteg közé. E három réteg vastagsága egyenként cca. 50 mikrométer. A tetejükre vékony tükörréteget gőzölnek fel, arra jön a mechanikai védelmet szolgáló lakkréteg. A digitális jeleket a mágnesréteg mágnesezettségének iránya rögzíti. Az egyik digitális állapotnak a felfelé, a másik állapotnak a lefelé irányuló mágnesezettség felel meg. Tehát az információt mágneses buborékok sorozata tárolja. A polarizált, letapogató lézersugár állandó intenzitással verődik vissza a felületről, de polarizációs síkját a mágnesbuborékok néhány fokkal elforgatják. Így a detektornak a polarizációs sík ingadozását kell detektálnia. Hogy a felvételkészítés zavartalan legyen, az írható lézerlemezt a gyártás során mechanikailag előformálják. Voltaképpen egy folytonos barázdát helyeznek el a lemezen, s annak 13,3ms hosszúságú szegmenseibe letörölhetetlen időkódot préselnek bele. Így a lemezen bármikor, bármely kezdeti címmel felvételt lehet készíteni.
Mindkét lemez kazettában van elhelyezve. Az előregyártott és a rögzíthető lemez barázdaméretei, valamint írási-olvasási sebességük a CD-rendszer hasonló paramétereinek felel meg. Akárcsak a játékidejük is: maximum 74 perc. Rendkívül körültekintően döntötték el, milyen legyen a lemezkazetták doboza. A legutóbbi közlemények szerint a kész felvételeket tartalmazó lemezek tokja a hagyományos műsoros kazetták dobozára emlékeztet, tehát kétrészes, nyitható doboz, mérete: 90x110x15mm (tehát valamivel szélesebb a hagyományos kazettánál, mert az csak 69x110x17 milliméteres). Az írható-olvasható lemez doboza egyrészes, és felülről lehet belecsúsztatni a lemezkazettát. Mérete 80x72x8mm.
Az író-olvasó lézeroptikai fej
A lézeroptikai rendszer három üzemmódban működik: felvételi, valamint kétféle lejátszási üzemmódban. Felvételkor a viszonylag nagy teljesítményű (néhány tizedwattos) lézersugár a mágnesréteget a Curie-pont (kb. 180C°) fölé melegíti. A korábbi típusú magneto-optikai berendezéseken felvételkor az előretörölt MO lemezt olyan mágnestérbe helyezték, amely a mágnesréteg mágnesezettségét még éppen nem tudta átfordítani; az csak a lézersugárral felmelegített helyeken fordult át. Ezt a lemezt a felvétel előtt helyileg vagy egészében törölni kellett. A Sony a Mini Dischez új módszert fejlesztett ki: a mágneses felülírási rendszert (MMO: Magnetic-field Modulation Overwrite system). Szemben a hagyományos módszerrel, a felülírási technikában a lézersugár a lemez egyik oldaláról állandóan, egyenletes teljesítménnyel melegíti a barázda mágneses rétegét. A digitális jelet a másik, a túlsó lemezfelületen sikló mágnesfej vezérlésével írják be a mágneses rétegbe. A megvilágított helyeken a felvenni kívánt jellel vezérelt, külső mágneses tér irányába áll be a réteg mágneses iránya, függetlenül az eredeti irányítástól. Így hát az eredeti információ automatikusan felülíródik az új jellel, nincs szükség külön törlésre. A leolvasó rendszer a felvétel alatt is működik. Erre azért van szükség, hogy a felvétel során a lézersugarat a barázdában tarthassák. Így a felvétellel egyidejűleg rögtön meg lehet győződni a felvétel minőségéről is! Ez különösen fontos a később tárgyalandó adatsűrítő kódolás miatt. A sokszorosított lemez kazettájának csak az egyik oldalán van íróolvasó ablak. Az írható lemez egyik oldalát a lézersugár világítja meg, másik oldalán a mágnesfejet kell a lemezfelület közelébe helyezni, az ilyen lemez kazettájának mindkét oldalán találunk író-olvasó ablakot (4. ábra). Az ablakot üzemen kívüli állapotában fedél zárja.
A leolvasó rendszer a lézerfény intenzitásának, egyszersmind polarizációjának változását is detektálja (Dual Function Pickup). Előbbi a sokszorosított, utóbbi a magnetooptikai lemezek lejátszásához szükséges. A leolvasó rendszer a lézerforrás fényét egy polarizátor szűrővel síkban polarizálja. A polarizációs szög ingadozásának detektálásához a visszavert sugarat kétfelé választják egy polarizáció analizátorral. Nyugalmi állapotban a két kimeneten azonos intenzitású sugár jelenik meg, a két fotoérzékelő jelének különbsége ilyenkor értelemszerűen zérus. A polarizációs sík elfordulásakor az egyik nyaláb intenzitása nő, a másiké csökken, különbségük zérustól különbözni fog. Műsoros lemez lejátszásakor az intenzitás-ingadozást mind a két sugár tartalmazza, ezért a két detektált, villamos jel összeadható (5. ábra). A lejátszó természetesen automatikusan érzékeli a lemez típusát.
A kódolás
Mind a törölhető, mind a sokszorosított lemez játékideje a CD lemez maximális műsoridejével azonos: 74 perc. A lemezek barázdamérete, a lemezforgás sebessége is ugyanaz, s ilyen körülmények között a CD lemezen használt lineáris kódolással a Mini Disc-en mindössze 10 percnyi műsort tudnának rögzíteni. Hogy a műsoridő ennek mégis a többszöröse lehessen, ezt egy kódolási eljárással érik el, amely figyelembe veszi a hallás tulajdonságait. A beszédjel feldolgozásában szerzett tapasztalatok alapján a zeneijelekre is többféle ilyen információsűrítő kódolási eljárást fejlesztettek ki az utóbbi években; a Sony által használt ATRAC (Adaptive Tansform Acoustic Coding) csak egy a sok közül. Az ilyen típusú, szubjektív akusztikai ismeretekre építő kódolók a hallásnak két tulajdonságát használják ki: a hallásküszöb, illetve az el fedés jelenségét. Hallásküszöbön azt értjük, hogy a fül érzékenysége véges, bizonyos szint alatt a hangjeleket nem halljuk. Az emberi fülnek ez a küszöbszintje frekvenciafüggő. Hallásunk a 3-5kHz közötti tartományban a legérzékenyebb, az ennél kisebb és nagyobb frekvenciákon érzékenységünk fokozatosan romlik. Ezt szemléltetik az ismert Fletcher-Munson görbék (6. ábra), melyek közül a legalsó ábrázolja a sok ember átlagának megfelelő hallásküszöb szintet. Az is régóta ismeretes, hogy egy erősebb tiszta hang vagy keskenysávú zaj lefedi a közeli frekvenciákon lévő kisebb intenzitású hangokat. Úgy is fogalmazhatunk, hogy bármely hang megemeli a hallásküszöb értékét saját frekvenciájának környezetében, s e megemelkedett küszöbszint a hang megszüntével csak fokozatosan tér vissza eredeti értékére.
Az ATRAC, a Mini Disc kódolója (a hallási küszöbbel és az elfedési hatással számolva) a 7. ábrán bemutatott lépésekben működik. Először is, az analóg jelből 44,1kHz mintavételi frekvenciával 16 bit felbontású jelet állít elő. A kódsort csatornánként 512 mintából álló, 11,6ms hosszúságú blokkokra bontja. E szegmenseknek MDCT eljárással (Modified Discrete Cosine Transform), azaz módosított, diszkrét koszinusz transzformációval előállítja a frekvenciaspektrumát. A spektrumból törli a hallásküszöb alatti intenzitású spektrumvonalakat, majd a kiemelkedő spektrumvonalaknak meghatározza az elfedési küszöbét, s törli az ez alatti amplitúdójú összetevőket. Végül törli az előző blokkok maradék fedési küszöbénél kisebb amplitúdójú spektrumvonalakat is. Az ezen az elven működő kódolók kimenetén az eredeti kódsűrűségnek csak az ötöde-tizede marad meg - most már csak ennyit kell rögzíteni a lemezen (vagy továbbítani a műsorsugárzó rendszerek átviteli csatornáján stb.). A lejátszás során a frekvenciaspektrumból inverz transzformációval ismét időjelet állítanak elő, és a szegmensek találkozásánál található jelugrásokat egymáshoz simítják.
Hangsúlyozzuk: a jel rögzítésben és a (főleg műholdas) műsorsugárzásban számos ilyen szubjektív akusztikai kódoló rendszer létezik, de egymással nem kompatibilisek. A fent leírt kódsűrítés után azonban további kódolásra van szükség. Az egyik a hibajavító kódrendszer, amely lejátszáskor az esetleges rögzítési, gyártási, vagy lejátszási hibákat korrigálja. A másik az ún. csatorna kódol is, amely hatékonyan növeli a rögzítés és lejátszás biztonságát azáltal, hogy 0-3,5MHz-ről 0,5-2MHz-re csökkenti a lemezre kerülő jelfolyam relatív sávszélességét. E két utóbbi kódolásnál a CD lemezhez kifejlesztett eljárást használják - persze, némileg eltérő paraméterekkel. A teljes kódolás négy főbb fokozata tehát a következő:
1.) lineáris A/D átalakítás (44,1kHz, 16 bit),
2.) ATRAC információsűrítő kódolás,
3.) CIRC (Cross Interleave Reed-Solomon Code), kettős szorzatkód a hibavédelemre,
4.) EFM (Eight to Fourteen Modulation) csatornakódolás a sávszélesség csökkentésére.
Az ATRAC kódoló a lineáris 1,4Mbit/s lineárisan kódolt hangjelfolyamot 300 kbit/s-ra sűríti. A hibavédő kódolás ezt az adatmennyiséget mintegy 30-40%-kal emeli meg. Az előzőekben csak a hangjelek kódolásával foglalkoztunk. Az MD azonban a hangjeleken kívül különféle segédkódokat is tartalmaz: a lejátszó vezérléséhez szükséges időkódokat, a tartalomjegyzéket, illetve különféle szöveges információkat a műsorról a hallgató tájékoztatására. .......
A rázásálló memória
A bevezetőben láttuk, hogy a rendszert elsősorban a mobil, azaz hordozható lejátszó készülékek céljára fejlesztették ki, márpedig e berendezések működésében kulcskérdés a rázásállóság. (Amit a CD lemez fejlesztésekor csak részben sikerült elérni.) A Mini Disc-nél különös figyelmet fordítottak rá, és úgy tűnik, végre sikerült megnyugtató megoldást találniuk. Digitális berendezésekben különböző okokból (de főleg - a dekódolás időszükséglete miatt) szükség van egy átmeneti tárolóra, amelyet a dekódoló szakaszosan tölt fel, és amelyből a kimeneti D/A átalakító folyamatosan kapja az adatokat. Ez a memória a CD játszókban néhány tízezer bit méretű. A Mini Disc lejátszójába viszont 1Mbites átmeneti tárolót építenek. A lejátszó-rendszer 1,4Mbit/s sebességgel képes ezt a tárolót feltölteni, holott a kimeneten csak 0,3Mbit/s sebességű jelre van szükség. Így az átmeneti tárolóban mintegy 3 másodpercnyi műsoridő állomásozik tartósan rázásmentes körülmények között. Ha külső mechanikai ütés miatt a letapogató lézersugár letér a lyuksorról, ezt az időkód ugrásából a vezérlőrendszer azonnal érzékeli, és a lézersugarat visszavezérli a lyuksor megfelelő szakaszára. Ezalatt az idő alatt a memória továbbra is szolgáltatja a jelet, és a zavar megszűnte után a memóriát a lejátszó igen rövid idő alatt újra feltölti. A lemezt 1-2 másodpercre akár ki is lehet venni a készülékből anélkül, hogy a folyamatos lejátszás megszakadna, mivel a szilárdtest tárolóból eközben is kiolvasható a műsor. További információsűrítést tesz lehetővé a kódok ún. adaptív skálázása. (Azaz: olyan lebegőpontos számábrázolása, melynél az exponenst blokkonként csak egyszer rögzítik, és mind az exponens, mind a mantissza hossza a kód abszolút értékének függvénye. A Mini Disc-nél azonban ennek részleteit nem tették közzé.)
...................[/quote]Dr. Takács Ferenc
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#162
Elküldve: 2003. 01. 05. 22:17
Az történt hogy mondjuk úgy örököltem egy ITT-Nokia ST743-as Hi-Fi-t, 2 Videoton 40W-os, 8 Ohm-os ST82-es hangfalat és egy ELTA nem tom milyen BoomBox-ot. Jó 15 éves cuccok ezek a BoomBox-ot kivéve de még szólnak, azért is kértem el őket. Totál analfabéta vagyok Hi-hi ügyben de sikerült rákötnöm a Live!-omra és még szól is!
A gondom az volna hogy néha baromi nagyot reccsen a rendszer jobb oldala. Baromi hangos és félek valami bajt jelez.
A másik hogy a BoomBox nem egy nagy eresztés de azért többet várnék tőle. Alig hüppög valamit. Még ide a félszobába is kicsi....Én arra gondoltam hogy kevés a Nokia 40W-os erősítője a 2*40W-os hangfalaknak meg a BoomBox-nak.
Ha vennék egy erősebb erősítőt akkor több kakaó jutna neki nem??
A BoomBox-ot hova érdemes elhelyezni a két hangfalhoz képest?? Egyszintbe vagy alá??
Minden hozzáértőnek előre is köszi a segítséget....
#163
Elküldve: 2003. 01. 05. 23:12
idézet:
Zene a fülek között - Fejezetek a pszicho- akusztikából - I.
Akusztikai cikksorozatunk első két része után egyszercsak megakadtunk. Eddig ugyanis többé-kevésbé egzakt dolgokról volt szó, amennyiben a hangszerek és a termek akusztikája a fizika egy-egy jól definiálható fejezetét képezi, alapelvei tisztázottak, s ha van is vita erről vagy arról az akusztikusok körében, az nemigen érinti a High Fidelityt.
Egészen más a helyzet az úgynevezett szubjektív (pszicho-) akusztikával, mely tudományág azt kutatja, hogyan hall az emberi fül, vagy méginkább: az emberi agy. Nem állíthatjuk, hogy az akusztikának ez a fejezete is ne volna egzakt. Hiszen: szabatos kérdéseket tesz fel a természetnek, és gondosan regisztrálja az e kérdésekre kapott válaszokat. A pszichoakusztika azonban pontosan az a határterület, amelyen a tudomány (a fizika) érintkezik számunkra is fontos alkalmazási területével, a stúdió-, illetve a hifi-technikával. A hangátvitel gyakorlata a szubjektív akusztika adatain, statisztikáin, felismerésein alapszik, és a hangmérnökök megszokták, hogy ezeket az adatokat, statisztikákat, felismeréseket gondolkodás nélkül, közvetlenül alkalmazhatják.
Egy ideig nem is volt ebből semmi baj, de a legutóbbi időkben, s éppen a High Fidelity fejlődése nyomán, rendkívül komoly kételyek merültek fel azokkal a következtetésekkel szemben, amelyeket a szubjektív akusztikai alapelvekből lehet levonni. Még az is elhangzik, s egyre gyakrabban, hogy a szubjektív akusztika állításait ma már egyáltalán nem szabadna alkalmazni a felvételi, illetve a lejátszótechnikára. Hangsúlyozzuk, ez a kritika nemhogy nem tudományellenes, ellenkezőleg: éppen hogy a tudományosabb módszereket kéri számon az akusztikusoktól. Ha ugyanis a pszichoakusztika jelzései ellentmondanak a gyakorlatnak, akkor ez azt jelenti, hogy az akusztikusok "nem jó kérdéseket tettek fel a természetnek", és így a természet sem arra válaszolt, amire kellett volna. Ha ez így igaz, nem előszörre fordulna elő, hogy a gyakorlat visszahat az alaptudományra, s korrigálja annak irányvonalát. Az "igazán jó kérdéseket" azonban nagyon nehéz lesz megfogalmazni (rendkívül bonyolult kísérletekről van szó), s biztosra vehetjük, hogy még sokáig nem fogunk tisztán látni attól a ködtől, amely a High Fidelity és a pszichoakusztika határvidékén gomolyog.
Végiggondolva mindezt, szerkesztőségünk a szó szoros értelmében patthelyzetbe került. Nyilván folytatni szeretnénk ismeretterjesztő sorozatunkat - de nem tehetjük meg, hogy Olvasóinkat ne tájékoztassuk kételyeinkről a szubjektív akusztikai alapismeretekből levonható, népszerű következtetésekkel szemben. Másrészt viszont módszertanilag is elfogadhatatlan, sőt, nevetséges dolog lenne, kételyekből fonni füzért egy olyan alapvető ismeretanyag köré, amelyet többségünk egyáltalán nem, vagy csak felületesen ismer.
Ezért aztán a következőképpen döntöttünk. Felkértük régi ismerőseinket, Angster Judit és Miklós András fizikusokat (mindketten a "fiatalabb" évjáratból valók), hogy foglalják össze számunkra az alapismereteket - vagy legalábbis azok lényegét, sőt: koncentráljanak inkább csak a High Fidelityvel közvetlenül is kapcsolatba hozható tézisekre, amelyeket olyasféle címen prezentálhatunk, mint: "Fejezetek a pszichoakusztikából". Ezek a fejezetek lazán kapcsolódnak egymáshoz, és sorozatuk időnként megszakad, hogy vitáknak, illetve olyan interpretációknak adjon helyet, amelyek esetleg más megvilágításban láttatják az akkor már megismert tényanyagot. Így például a következő számban - jelen cikkünkhöz kapcsolódva a HFM szerkesztője szeretné kifejteni nézeteit a hangátvitel dinamikai követelményrendszeréről (s szeretné, ha ezt az "interpretációt" azért tüstént lektorálná is AJ & MA, a szakember szemével).
*
Akusztikai cikksorozatunk most következő részében eltérünk az eddigi formától. Miközben folytatjuk az akusztika egyes fejezeteinek felvázolását, mondandónkat egy-egy, a hifistát jobban érdeklő téma köré csoportosítjuk. Mindenekelőtt azonban a hallásról és a pszichoakusztika alapfogalmairól kell szólnunk. Három fontosabb témakört szeretnénk ugyanis megvizsgálni: a jel-zaj viszony és dinamika, a torzítások, illetve a térbeli hallás témakörét. Mindhárom területnek nagyon sok pszichoakusztikai vonatkozása van, ezért nem tekinthetünk el bizonyos alapfogalmaktól - de a kifejezetten szakmai magyarázatokat kisbetűvel szedjük.
Tudjuk, hogy igencsak ingoványos vidékre tévedtünk. A pszichoakusztika fogalmai körül nagyon sok a félreértés, a hifi-szakirodalomban pedig sok olyan cikk található, amely bizonyos pszichoakusztikai tételeket megkérdőjelez. Éppen ezért cikkünkben azt a módszert fogjuk követni, hogy miközben ismertetjük a pszichoakusztika alapvető tételeit, felhívjuk a figyelmet azokra a részekre, amelyeknél véleményünk eltér az általánosan elfogadottól, illetve ahol az utóbbiakat nem tartjuk kielégítőnek. Az embert környezetéből mindenféle ingerek érik, ezeket érzékszerveinkkel észleljük, és érzetek alakulnak ki bennünk. Az akusztika a hangingerrel és a hangérzettel foglalkozik. Az inger tulajdonságait az objektív akusztika, az érzetét a szubjektív vagy pszichoakusztika tárgyalja. Mindkét terület sok-sok részterületre oszlik, így például az objektív akusztika tárgyalja a hang keletkezésével, terjedésével, elnyelődésével kapcsolatos kérdéseket, a hang és környezete közötti kapcsolatokat és kölcsönhatásokat stb. A szubjektív akusztikán belül a hallószerv működésével és tulajdonságaival, a különféle érzetfajták (hangosság, hangmagasság, hangszín stb.) jellemzőivel és az ingerek és érzetek közti összefüggésekkel foglalkoznak. Az ingerek hatására létrejövő érzetekből áll össze tudatunkban a hangélmény. Élményünket azonban nagyon sok olyan tényező is befolyásolja, amely nem tartozik sem az objektív, sem a szubjektív akusztika tárgyába. Hangulatunk, fáradtságunk, figyelmi állapotunk, ízlésünk, a hallgatott művel kapcsolatos várakozásunk mind-mind erősen befolyásolja hangélményünket. Hogy az említett tényezők milyen befolyással vannak az élményre, a pszichológia vizsgálja. Ebbe nem fogunk belemenni, bár tudjuk, hogy a zenét hallgató ember szempontjából igen fontos. A figyelem és az elvárás azonban igen jelentős befolyást gyakorolhat a szubjektív akusztikai vizsgálatok eredményére. Ezért, ha röviden is, de foglalkozni fogunk velük a szubjektív akusztikai részben.
Ingerek és impulzusok
A hangingerek a fülünkön keresztül jutnak el hozzánk. Fülünk az első eleme annak a láncnak, amely az ingerekből érzeteket hoz létre, ezért mindenképpen kell pár szót ejtenünk az emberi fül működéséről. ...... A fülünkbe jutó hang megrezegteti a dobhártyát, s ez a rezgés a hallócsontocskák közvetítésével jut el a belső fül ovális ablakára.
Az ovális ablak rezgése nyomáshullámot kelt a csigát kitöltő folyadékban, és ez a nyomáshullám végighaladva a csiga fölső csatornáján, egy kis nyíláson keresztül az alsó csigatérbe jut, amelyen visszafelé haladva a kerek ablakhoz jut el.
A kerek ablakot szintén rugalmas hártya zárja le, ezért a nyomáshullám nem verődik vissza. A fülbe jutó hangok hatására tehát a belső fülben nyomáshullámok alakulnak ki, amelyek egyre csökkenő sebességgel haladnak a csigalyuk felé, és eközben mozgásba hozzák az alaphártyát, amelyen az idegvégződések vannak. Ha a gerjesztés folyamatos, az alaphártya is állandó mozgásban lesz, és mint Békésy vizsgálatai óta tudjuk, adott frekvenciájú gerjesztő hang esetén az alaphártya egy meghatározott helyén maximális a rezgésamplitúdó. Magasabb frekvenciájú hangok hatására az ovális ablak közelében lesz a maximális kitérés helye, s ahogy a hang mélyül, a csúcs egyre tovább vándorol a csiga csúcsa felé (4. ábra). A 3. ábrán bemutatott Corti-szervben az alaphártya mozgása idegimpulzusok sorozatává alakul át.
Ha a fedőhártya hozzáér a szőrsejtek tetején levő szőrszálak valamelyikéhez, a szőrsejtekből idegimpulzus indul ki. Ez csak akkor következhet be, ha a fedőhártya s a Corti-szerv egymás felé mozog, ezért a hangnak csak egyik félperiódusában jönnek létre idegkisülések. Ez hasonló az egyenirányító működéséhez. Ha az alaphártya mozgása egy bizonyos minimális értéknél kisebb, idegkisülés nem jön létre, ha viszont a kitérés növekszik, akkor az egy félperiódus alatt keletkező kisülések száma nőni fog. Így a hangintenzitás növekedésével egyre több idegimpulzust kapunk.
A kisülések maximális számát viszont az egyidejűleg gerjeszthető szőrsejtek száma határozza meg. Ezért azt várhatjuk, hogy az intenzitás növekedésével a kialakult érzet telítésbe fog menni. Mint majd látni fogjuk, ez tényleg így is van. Egy-egy szőrsejt a kisülés után nem tud rögtön újabb impulzust kiadni magából. Az ehhez szükséges feléledési idő körülbelül 1-l,5ms. Ezért kb. 800Hz-ig igaz csak az, hogy a hang minden periódusában minden szőrsejt működőképes. Nagyobb frekvenciáknál egy-egy szőrsejt csak minden második-harmadik periódusra tud reagálni! Ha tehát az érzékenységet az időegység alatt agyunkba érkező idegimpulzusok számával arányosnak képzeljük, akkor az érzékenység egyenletesen fog nőni addig, amíg minden periódusban minden szőrsejt működőképes. Nagyobb frekvenciákon viszont az érzékenység állandó marad.
A hang erőssége tehát idegimpulzusok gyakoriságává alakul át, frekvenciája pedig attól függ, hogy a hallószerv melyik részéről érkezik a legtöbb impulzus az agyba. Mégsem jelenthetjük ki, hogy a jel frekvenciáját egyértelműen a maximális kitérés helye határozza meg. Frekvenciamegkülönböztető képességünk ugyanis sokkal jobb, mint ami az alaphártyán kialakuló kitérésmaximum szélességéből adódna. (E feltételezésnek egyéb tények is ellentmondanak.) Bizonyos jelkeverékek hangmagassága más lehet, mint az alaphártya maximális kitéréséből adódna. Az utóbbi időben - nagyon sok vizsgálat nyomán - egyre inkább úgy vélik, hogy nagyon nagy szerepe van az idősorrendnek. Tényleg, mit is csinál a fül egy, az időben sorba rendezett impulzussorozatból? Egyáltalán, mi lesz egyetlen jel időtartamából, miközben bejut a fülünkbe? Ez egy nagyon érdekes kérdés, amellyel szerintünk még nem foglalkoztak eléggé a szakirodalomban. Ha egyetlen keskeny impulzust küldünk a fülbe, hatására az alaphártyán egy kis kiemelkedés vonul végig, amelynek a haladási sebessége egyre csökken, s amely egyre jobban kiszélesedik a csiga csúcsa felé haladva. Agyunkba mindaddig érkeznek idegimpulzusok e jel hatására, amíg a kiemelkedés el nem ér az alaphártya végéig - vagy a kitérés a küszöbérték alá nem csökken. Ez az időtartam egyes szerzők szerint csak pár ms, mások szerint ennél jóval több, 10-30ms is lehet, de mindenképpen független az impulzus élességétől, csak a fül sajátosságaitól függ! Van tehát egy olyan legrövidebb időtartam, hogy a még ennél is rövidebb jel hatására is már csak ugyanolyan érzet alakulhat ki. Ezt tulajdonképpen nagyon jól ismerjük, hiszen minden rövid hangimpulzust egyforma kattanásnak érzékelünk, és ha az impulzus szélességét csökkentjük, a jellege nem változik meg, csak halkabb lesz. Ha a jelünk összetett zenei hang, akkor a belső fülben a magasabb komponensek korábban kezdenek idegkisüléseket létrehozni, mint a mélyebbek! Így az a minta, amelyet az idegkisülésekből egy adott időpontban veszünk, a korábban jött hang mélykomponenseit és a későbben jött hang magas komponenseit tartalmazza! Ez a hatás nincs kellően figyelembe véve a ma elfogadott elméletekben. Ha egy újabb impulzus érkezik az alaphártyára, mielőtt a korábbi hatás megszűnt volna, érzékelésünkben nem fog különválni a két jel. Különféle kísérletekből tudjuk, hogy két impulzus között (jellegüktől és intenzitásuktól függően) 20-35ms-nak kell eltelnie, hogy külön halljuk őket, ezért valószínűnek látszik, hogy a jel végigfutási ideje az alaphártyán a 10ms-os nagyságrendbe esik.
Hallószervünk eddig ismertetett sajátságaiból néhány következtetést máris le tudunk vonni. Várható az, hogy az inger erősségétől függő érzetre küszöbérzékenységet és telítődési jelenséget találunk. Mint már említettük, az érzékenység kb. 800-1000Hz-ig biztosan növekedni fog, egészen magas frekvenciákra viszont az alaphártya merevsége miatt erősen csökken. A legnagyobb érzékenységet a külső hallójárat rezonanciafrekvenciáján, 3kHz körül várhatjuk. Valószínű az is, hogy az érzetek kialakulásához idő kell, s ez az idő semmiképpen sem lehet rövidebb, mint az az időtartam, ameddig belső fülünk működik egyetlen nagyon rövid kattanás hatására. Láttuk azt is, hogy a frekvencia-, illetve időtartam-információ nagyon bonyolult módon transzformálódik a hallószervben. Figyelemreméltó még az, hogy a belső fül érzékelő rendszere különösen érzékeny a változásokra. Állandó ingerlés hatására az idegimpulzusok száma csökken, de a rendszer akármilyen változásra azonnal az impulzusszám növekedésével válaszol.
Hallószervünk eddig ismertetett jellemzői objektív módszerekkel mérhetők. A külső és a középfül átviteli tulajdonságait, impedanciáit sokan és sokszor megmérték, a belsőfülben végbemenő hidrodinamikai jelenségek mikéntjét részben állatkísérletekkel, részben pedig modellkísérletekkel tisztázták. A legmodernebb kísérleti technikával mérni lehet pl. az alaphártya különböző helyeinek kitérését, és egyidejűleg az onnan kiinduló idegszálakon haladó kisülések számát. Mód van arra is, hogy egy-egy szőrsejtbe mikroelektródát vezessünk, és pontosan "nyomon kövessük" a kisüléseket. Így azt mondhatjuk, hogy meglehetősen jól ismerjük az emberi fül működését, azt a módot, ahogy az akusztikai jel impulzusokká alakul át, de mindez nem ad magyarázatot arra, hogyan jön létre bennünk az érzet. Ehhez sokkal jobban kellene ismernünk idegrendszerünk és agyunk működését.
Egy "lépcsővel" feljebb
Az érzetek vizsgálata egészen más módszerek segítségével történik. Képzeljük el, hogy az ember érzékelő rendszere egy ismeretlen működésű "fekete doboz", amelynek bemenetére ingereket adva, a kimeneten érzetek jelennek meg. Ha megváltoztatjuk az ingereket, meg fognak változni az érzetek is, és gondosan megtervezett vizsgálatokkal felderíthetjük az ingerek és érzetek kapcsolatát anélkül, hogy tudnánk, hogyan is működik érzékelő rendszerünk.
A hangjelenséget egyaránt jellemezhetjük objektív és szubjektív tulajdonságaival. A hangnak lehet frekvenciája, hangnyomása (esetleg hangnyomásszintben kifejezve), intenzitása, energiája, színképe és így tovább - de azt is mondhatjuk, hogy a hangnak magassága, színe és hangossága van. A pszichoakusztika egyik legfontosabb kérdése az, hogy milyen összefüggés van az objektív és a szubjektív hangjellemzők között. Ezeknek az összefüggéseknek a tisztázásával már legalább 100 éve sok szakember foglalkozik világszerte, de még mindig sok a vitás kérdés. Hogyan lehet ez?
Először is: a szubjektív jellemzők nemcsak egyetlen objektív jellemzőtől függenek, hanem általában többtől is. Például a hangosság nemcsak a jel szintjétől, hanem a frekvenciától is erősen függ. És hasonlóképpen a hangmagasság sem csak a frekvenciától függ, hanem a jel intenzitásától is.
Másodszor: a szubjektív jellemzők mérése igen nehéz feladat. A pszichológián belül a pszichofizikának nevezett tudomány próbálkozik avval, hogy a természettudományokban kidolgozott, pontos és megismételhető mérési eljárásokhoz hasonló módszereket találjon a szubjektív vizsgálatokra is. A probléma azért igen nehéz, mert a mérés eredményét a kísérleti személy válasza jelenti, és ez a válasz sokszor nem elég világos, sokszor téves, és nagyon erősen függ a kísérleti személy idegállapotától, figyelmétől, fáradtságától és együttműködési készségétől. Ezeknek a zavaró tényezőknek a kiszűrése a pszichofizika egyik legfontosabb feladata. Mindazonáltal, ma már gondosan ellenőrzött módszerek állnak a kutatók rendelkezésére, és az ezekkel a módszerekkel kapott eredmények megbízhatósága vetekszik a műszeres mérések megbízhatóságával. Hadd ismertessük pár szóval a leggyakrabban alkalmazott pszichofizikai vizsgálati módszerek lényegét. E vizsgálati módszereknek az a közös vonásuk, hogy a kísérleti személyek nagyon jól meghatározott feladatot kapnak. Például meg kell mondaniuk, hogy két fényfelvillanással jelzett időintervallumban hány hangjelet hallottak, egyet-e, vagy kettőt. A sok személlyel elvégzett vizsgálatok eredményét a legkorszerűbb statisztikai módszerekkel elemzik, s az így kapott eredmények nagyon megbízhatók. Ki kell azonban emelnünk, hogy a pszichoakusztika, vagy tágabb értelemben a pszichofizika vizsgálati módszerei már alapfeladatukban is teljesen különböznek a tesztvizsgálatoktól.
Alapkövetelmény ugyanis, hogy eredményeinket ne befolyásolja a magasabb tudati szintek működése. Hallásküszöb-vizsgálatnál pl. teljesen hamis eredményt kaphatnánk, ha egy egyszerű dallam hangjait adnánk egyre halkabban a kísérleti személyeknek. Az ember ilyenkor ugyanis már várja a következő hangot, s esetleg akkor is meghallani véli, amikor már nem is hallja. Ugyancsak nagy hibát okozhat, ha a kísérleti személyek nem figyelnek eléggé az elvégzendő feladatra. Ilyen esetben ugyanis előfordulhat, hogy nem az érzetre, hanem a kísérleti személyek figyelmetlenségére kapunk jellemző adatot. Ezért a szubjektív vizsgálatoknál a kísérleti személyeket úgy választják és úgy tanítják be, hogy mindnyájan tisztában legyenek feladatukkal, és igyekezzenek azt legjobb képességük szerint elvégezni. További különbség a pszichofizikai és a tesztvizsgálatok között: a pszichofizikai vizsgálatoknál alapkövetelmény, hogy egyszerre csak egy inger, s az is jól kontrollált módon változzon. Csak így van remény arra, hogy felderítsük: mennyiben függ a vizsgálat alá vont érzet a különféle ingerektől. Ezért sokszor igencsak mesterkélt körülményeket kell teremteni a vizsgálatokhoz. A tesztvizsgálatokon viszont egyidejűleg sok-sok paraméter változik meg, és a feladat éppen az, hogy a résztvevők a bonyolult változások figyelembevételével próbáljanak ítélni.
Módszerek és korlátaik
Beszéljünk ezután egy pár szót a pszichoakusztika vizsgálati módszereiről. Az egyik leggyakrabban használt módszerrel az érzet létrejöttét kell megállapítani, s általában úgy, hogy kényszerítve vagyunk a választásra. Korábban már említést tettünk erről a módszerről. Tehát például fényjellel határolt időintervallumokban meg kell állapítanunk, hogy egy vagy két hangot hallottunk-e. Az egyik hang pl. állandó erősségű, a másiknak az erősségét statisztikusan változtatjuk. Változik a kísérlet során a két hang sorrendje és megjelenésük időpillanata is. Ezzel a módszerrel nagyon jól meg lehet állapítani azt a küszöbértéket, amelynél a hangot éppen meghalljuk. Hasonló módszerrel lehet meghatározni azt a legkisebb ingerváltozást, amely az érzetben már éppen észrevehető változást okoz. Például ha az a kérdés, hogy a két hang közül melyik a magasabb, az első vagy a második, a válaszokból meg tudjuk állapítani, mi az a legkisebb frekvenciaváltozás, amelyet már észlelünk. Egy másik, gyakran használt módszer az, amikor egy fix, rögzített ingerhez magunk állítjuk be a változtatható ingert úgy, hogy mindkettő hatására egyforma érzet alakuljon ki. Természetesen a két inger nem egyidejűleg éri fülünket, hanem egymás után halljuk a fixet és a változót, s emlékezetünk alapján kell az egyformaságot beállítani. Ez a módszer is nagyon pontosan reprodukálható eredményeket szolgáltat. Gyakran használatos még az a módszer, amikor valamilyen szempontból sorba kell rendeznünk az ingereket. Például egymást követő három hangról kell megállapítani, melyik volt a leghangosabb, melyik a leghalkabb. Ez a módszer azonban csak kb. 5-6 ingerig ad megbízható eredményt; ha ennél több inger ér bennünket, ítéletünk egyre bizonytalanabbá válik. (Pszichológiai alaptörvény ugyanis a "mágikus" hetes szám törvénye: agyunk kb. 7 elemet tud megkülönböztetni egy-egy vizsgálat során. A hetes számtól ±2 számú eltérés még lehetséges, de 9-nél több dolgot már semmiképpen sem tudunk megkülönböztetni. A legkedvezőbb a hármas skála, s még éppen elfogadható eredményt szokott adni 5 különböző elem sorbaállítása is.) A fentebb vázolt eljárásokkal az érzetet nagyság szerinti sorba tudjuk rendezni, feltéve, hogy ez a bizonyos érzet egydimenziójú. A hangosság és hangmagasság ilyen, de pl. a hangszín már nem. Nem mondhatjuk két különböző hang színéről hogy az egyik nagyobb, mint a másik, vagy színesebb, mint a másik. Itt ugyanis már legalább két különböző dimenzióval van dolgunk, amelyeket a fénylő-sötét és a lágy-érdes jelzőpárokkal szemléltethetünk a legjobban. A pszichoakusztikai vizsgálati módszerek arra is lehetőséget adnak, hogy meghatározzuk, mennyiben függ egy-egy érzet minősége két vagy több ingerváltozótól. Ha pl. adott frekvenciájú és intenzitású hangjelhez keressük azokat az (eltérő) intenzitás- és frekvenciaértékeket, amelyek ugyanolyan hangosságot eredményeznek, megkapjuk az egyenlő hangosság görbéi néven jól ismert görbesereget (6. ábra). Hasonló görbesereget kaphatunk mondjuk a hangmagasságra is, ha pl. az intenzitást és a jel időtartamát változtatjuk.
Az eddig felsorolt vizsgálati módszerek azonban nem alkalmasak arra, hogy egyértelmű skálát állapítsunk meg egy-egy érzetfajtára. Van a pszichofizikában olyan módszer is, amely számszerű értékeket is tud rendelni egy-egy érzetskálához. Ehhez először is egységet kell választani. A hangosságnál pl. a 40dB intenzitású, 1kHz frekvenciájú inger hangosságát választották egységül. Ezekután a szubjektív akusztikai vizsgálatok úgy zajlanak le, hogy a kísérleti személyek kétszer olyan hangos, illetve fele olyan hangos ingereket választanak ki. Folytatva ezt az eljárást, megkapjuk a skála beosztásait. Ez a módszer azonban nagyon bonyolult, és a megbízhatósága is vitatható. Az általában nem okoz gondot a kísérleti személyeknek, hogy két jelről megállapítsák, melyik a hangosabb, vagy melyik a magasabb. De, hogy mikor kétszer olyan hangos, vagy kétszer olyan magas - ezt nagyon nehéz meghatározni.
A szubjektív akusztikai vizsgálatok alapján a hangérzet nagyon sok tulajdonsága tisztázódott. Ismerjük a különböző érzetekre vonatkozó küszöbérzékenységet, azt a legkisebb ingerváltozást, amely már észrevehető érzetváltozást okoz, tudjuk, hogyan függenek a különböző érzetek a jel időtartamától stb. Ismét hangsúlyoznunk kell azonban: ezek a vizsgálatok hallási érzékelésünk minél jobb megismerésére irányultak, s ezért a kutatók tudatosan kizártak a vizsgálat köréből minden olyan tényezőt, amelyek a magasabb tudati szintek működését tükrözik. Csak a lehető legegyszerűbb esetekkel foglalkoztak. A vizsgálatokhoz használt jelek pl. szinuszos vagy keskenysávú zajjelek voltak; nagyon sok vizsgálatot végeztek fejhallgatós lehallgatással, az úgynevezett szabadtéri vizsgálatok pedig a háttérzajok csökkentése céljából nagyrészt süketszobában folytak. Általában elmondhatjuk, hogy mind a vizsgálathoz használt jelek, mind a vizsgálati körülmények természetellenesek voltak - viszont reprodukálhatók! Természetes tehát, hogy a pszichoakusztika eredményei normális környezetben, természetes hangjelek esetén nem írják le teljesen a jelenségeket. A kutatások azonban nem álltak meg: manapság is végeznek kísérleteket. De még sok-sok évi munka szükséges, hogy megbízható eredményt kapjunk. Most pedig, e rövid pszichoakusztikai kirándulás után ígéretünkhöz híven a hangosságról, pontosabban: hallórendszerünk dinamikájáról fogunk beszélni.
Hangosság és dinamika
Mint említettük, a hangosság erősen függ a frekvenciától. E frekvenciafüggést szemléltetik az egyenlő hangosság görbéi, amelyeket süketszobai mérések során határoztak meg. A kísérleti személyek a süketszobában a velük szemben elhelyezett hangszóróra figyeltek. Az volt a feladatuk, hogy egy változó frekvenciájú jelet ugyanolyan hangosra állítsanak be, mint amilyen hangos az 1000Hz-es referencia-jel. A beállítandó és a referencia-jel egymást váltogatva szólalt meg. A kísérletet nagyon sok kísérleti személlyel elvégezték; szinuszos jelen kívül keskenysávú zajt is használtak. Az eredmények eléggé megbízhatónak tekinthetők, de csak mint átlagértékek. A 6. ábrán láthatjuk a szabad térben (süketszobában) szinuszos hangra kapott eredményeket. A görbesereg jól szemlélteti, mennyire frekvenciafüggő a hangosság. Fizikailag azonos intenzitású hangok a frekvenciától függően más-más hangosságúak. Feltűnő, hogy a mély hangok mennyire kis hangosságúak. Ezt kísérletileg is könnyű ellenőrizni. Ha generátorhangot adunk egy hangszóróra, és a frekvenciát csökkenteni kezdjük, a hang nemcsak mélyebb, hanem egyre halkabb is lesz. A másik érdekes jelenség: egészen mély hangok esetén sokkal kisebb ingerváltozás kell a hangosság megváltoztatásához, mint közepes frekvenciákon.
Az egyenlő hangosság görbéit phon-görbéknek is nevezik. A phonban mért hangosságot úgy definiálták, hogy feltételezték, miszerint 1kHz-en a hangosság logaritmusos törvény szerint függ a hangnyomásszinttől. Vagyis 20dB hangnyomásszint 20 phon, 60dB=60 phon és így tovább. Ez azt jelenti, hogy a kétszeres hangosság 6 phonnal nagyobb, a 10-szeres 20 phonnal stb. - éppúgy, mint a decibelskálán. A szigorú pszichoakusztikai vizsgálatok ezt nem erősítették meg, mert a felezéses és kétszerezéses összehasonlító vizsgálatok szerint a kétszeres hangossághoz 1kHz-en kb. 10dB hangnyomásszintnövekedés szükséges. Az így fölállított, úgynevezett son-skála pontosabban jellemzi a hangosságot, mint a phon. De a phon az ismertebb és elterjedtebb mértékegység.
Az egyenlő hangosság görbéin (6. ábra, szaggatott vonal) feltüntettük hallószervünk küszöbérzékenységét is. Természetesen ez a görbe csak statisztikai átlagérték, egyénenként eltérő, azonban mégis jól jellemzi a 20 év körüli, ép hallású emberek hallását. Láthatjuk, hogy ez a küszöbérzékenység 2kHz körül 0dB, 100Hz-en már 25, 30Hz-en már 60dB. Azt is megfigyelhetjük, hogy míg közepes frekvenciákon a hangnyomásszintben mért dinamika kb. ugyanakkora, mint a phonban mérhető, mély hangok esetén már kb. 50dB hangnyomásszint-változás is 80 phonnal változtatja meg a hangosságot. A 7. ábrán feltüntettük a fájdalomküszöböt is. Elméletileg azt mondhatjuk, hogy hallószervünk dinamikatartományát a fájdalomküszöb és a ha1lásküszöb-görbék közötti távolság adja meg. Az ábrákból le tudjuk olvasni, hogy egy-egy frekvencián mekkora jeldinamikát tud érzékelni a fülünk.
A zenehallgatás szempontjából figyelembe vehető dinamika azonban nem ugyanaz, mint amit az egyenlő hangosság görbéiből leolvashatunk. Figyelembe kell vennünk ugyanis, hogy a zenét hangversenyteremben, vagy saját szobánkban hallgatjuk, de mindenképpen jelentős alapzaj mellett. Ez a zaj a gyenge hangokat el fogja fedni. Az elfedés jelensége nagyon fontos a pszichoakusztikában. Már a korábbi vizsgálatok során rájöttek, hogy ha két hang szól egyidejűleg, a hangosabb meg tudja akadályozni a halkabbik észlelését. E jelenséget legjobban úgy lehet vizsgálni, ha keskenysávú zaj és szinuszos hang szól egyidejűleg (két szinuszos hang ugyanis bizonyos frekvenciáknál összelebeghet, - a lebegés megzavarná az elfedés jelenségét). Csökken a zaj elfedő hatása, ha a szinuszos jel frekvenciája lényegesen különbözik a zaj középfrekvenciájától, s általában a mélyebb hang jobban elfedi a magasat, mint a magas a mélyet. A vizsgálatok szerint egy szinuszos hangot legjobban a közvetlen környezetébe eső frekvenciájú hangok fedik el, a távolabbi hangok nem gyakorolnak rá nagy befolyást. Bár az összefüggések igen bonyolultak, durván azt mondhatjuk, hogy az elfedéshez az kell, hogy a jel szintje kb. 4 decibellel legyen kisebb a tercsávú zaj szintjénél. Igazából nem tercsávban kell mérni a zajt, hanem a hallószervünk tulajdonságai alapján megállapított ún. kritikus sávokban. Ezekből összesen 24 van, sávszélességük 500Hz alatt 100Hz, fölötte nagyjából egy tercnyi. (A pontosabb számításokban nemcsak egy kritikus sáv elfedő hatását veszik figyelembe, hanem a szomszédosakét is.) Ha tehát ismerjük a terem alapzaját tercsávokban, ki tudjuk számolni, mekkora lesz a még éppen meghallható legkisebb hangintenzitás, s az így kapott görbét tekinthetjük hallórendszerünk alapzajának - az adott környezetben. Nyilvánvaló, hogy általában nem használhatjuk ki hallórendszerünk dinamikatartományát egészen a fájdalomküszöbig, mert az ennyire intenzív hangok hallgatása már nem kellemes, károsítja is a fülünket (a károsító hatás szempontjából a jel csúcsértéke számít). A fájdalomküszöböt elérő vagy meghaladó jelmaximumok kimutatható szőrsejt-pusztulást okoznak a belső fülben. Tartós terhelés esetén nem ajánlatos nagyobb jelszinteket hallgatni, mint a fájdalomküszöb mínusz 20dB. Így a maximális jelszint 100-110dB-re tehető. Meg kell jegyeznünk, hogy még ez a hangerő is túlzott, ha valaki naponta órákat tölt ilyen erősségű zene hallgatásával. A tartós terhelés okozta hallásveszteség a közepes hangintenzitás és a hallgatási idő szorzatával arányos, tehát hiába csökkentjük a hangerőt, ha közben növeljük a hallgatás idejét. Ez a veszély főleg a szüntelenül beat-zenét hallgató fiatalokat fenyegeti. Hallórendszerünk dinamikatartománya tehát a környezettől és a frekvenciától függően 80-100dB: ekkora dinamikájú ingerekre reagálunk tartósan - és károsodás nélkül. Mint említettük, képesek vagyunk ennél magasabb szintű jelek érzékelésére is, nagyon csöndes környezetben pedig lefelé is kiterjeszthető a dinamikahatár, mindazonáltal átlagos körülmények között az említett 80-100dB dinamikát tekinthetjük jellemzőnek.
Zeneművek dinamikája
Ámde az ily módon meghatározott dinamikatartomány csak hallórendszerünk képességét jellemzi, s nincs semmi összefüggésben a hallgatott jel dinamikájával. A zenét hallgató ember számára a dinamika mindig valamilyen zenemű dinamikája, ezért beszélnünk kell a műsorjelek dinamikai tulajdonságairól is. Természetes, hogy egy zeneműre, vagy annak egy kiválasztott szakaszára is meg lehet állapítani a maximális és minimális jelszintet és ezek dB-ben megadott viszonyát. Azonban szemléletünk szerint nem ez a műsor dinamikája. Hiszen így a nagy hangerővel szóló, de egyébként teljesen monoton beatzene nagy dinamikájúnak tűnne (mert a maximális szint és a jelszünetekben mérhető minimális szint különbsége igen nagy!), ugyanakkor a kisebb csúcsértékű, de a teljes dinamikatartományt jól kihasználó szimfonikus zene dinamikája kisebbnek adódna. Valami azt súgja nekünk, hogy ez pont fordítva van. Nézzük meg ezt a kérdést egy kicsit közelebbről! A zenében kialakult egy dinamikafokozati skála, amely a pianissimótól a fortissimóig hat fokozatot tartalmaz. Nyilvánvaló, hogy ezek a fogalmak nem vonatkozhatnak a zenei jel pillanatnyi értékeire, hanem csak az átlagos szintértékekre. A csúcsérték és a minimális érték csupán pillanatnyi, esetleg igen-igen rövid ideig tartó jel. Hogyan lehetne a dinamikát valamilyen módon az átlagos jelszinttel értelmezni? Ebben segít nekünk a statisztika.
Tekintsük a 8. ábrát, amelyen egy tetszőleges műsorjel amplitúdóját rögzítettük az idő függvényében. Jelöljünk ki ezen az ábrán egy szakaszt. Most készítsünk egy másik grafikont, amely tájékoztatást nyújt majd a jel átlagos ingadozásáról. Az ábra vízszintes tengelyén szintértékeket tüntetünk föl decibelben, a függőlegesen pedig százalékokat, 0%-tól 100%-ig. A kérdés a következő: a teljes műsoridő hány százalékában volt nagyobb a jelünk, mint x decibel? A 8. ábráról leolvassuk, hogy a teljes szakaszban nagyobb volt a jel, mint 10, 20, vagy 30dB, tehát a jelünk az időtartam 100%-ában volt nagyobb ezeknél az értékeknél. Így grafikonunk (a 9. ábra) a 100%-nál húzott vízszintes vonallal indul. Ha a 8. ábrába behúzunk egy vízszintes vonalat, mondjuk 45dB-nél, akkor már lesznek kisebb és nagyobb jelszintek, mint 45dB, vagyis a jel már csak 100%nál kevesebb ideig nagyobb 45dB-nél. Így végigvizsgálva a 8. ábrát, megkapjuk a 9. ábrán vastagon kihúzott görbét, amelyet a vizsgált jelszakasz eloszlásfüggvényének nevezünk. (Az eloszlásfüggvényt modern műszerekkel ma már közvetlenül is mérhetjük.) A görbéből jól következtethetünk a jel dinamikai viselkedésére. Az a szintérték, ahol a görbe elindul lefelé, a minimális jelszint. Mivel ezt a helyet nehéz egyértelműen megkeresni, a 99%-hoz tartozó szintértéket (L99) szokás minimális szintnek, vagy a műsorjel alapzajának tekinteni. Vigyázat, ez nem ugyanaz, mint az elektronikus berendezések alapzaja! Inkább talán háttérzajnak kellene neveznünk, mivel a zene szüneteiben hallható, akusztikai eredetű háttérzajból ered.
A maximális jelszint az a szint lenne, amelynél a görbe eléri a vízszintes tengelyt. Mivel ezt a helyet sem lehet mindig egyértelműen megtalálni, az 1%-hoz tartozó szintértéket (L1) szokás a jel csúcsértékének tekinteni. Ezeket az értékeket a 9. ábrán is megjelöltük. Azonban a maximális és minimális szintek nem elegendőek a jel dinamikai viselkedésének jellemzésére. Tekintsük a 10. ábrán feltüntetett két eloszlásfüggvényt. A fekete és a színes vonallal rajzolt görbék maximális és minimális szintértéke azonos eloszlásfüggvényük azonban jelentősen eltér egymástól. A fekete vonallal rajzolt eloszlásfüggvény meredek eséssel indul, és ugyanígy is fejeződik be - a színnel írt viszont lankásan indul, és szinte hozzásimul a vízszintes tengelyhez. Mire következtetünk ebből? Rajzoljuk meg például a 90%-hoz és 10%-hoz tartozó vízszintes vonalat. Azt látjuk, hogy a fekete görbéből a minimálisnál alig nagyobb szint tartozik a 90%-hoz, és a maximálisnál alig kisebb a 10%-hoz. A jel a műsoridő 80%-ában e két
szintérték között ingadozott: jogos a feltevés, hogy a két érték különbsége jellemző a jel átlagos dinamikájára. Ugyanez a különbség sokkal kisebb a színnel írt görbén, tehát a jel átlagos dinamikája is csekélyebb, noha a maximuma és a minimuma ugyanaz, mint az előbb volt. A színes görbéhez hasonló eloszlásfüggvény jellemzi az olyan zenét, amelyben rendkívül intenzív beütések és nagyon halk, de rövid részletek vannak. A fekete görbe olyan műsorra jellemző, amelyben nincsenek túl éles kiugrások és elhalkulások, hanem az egész zenekar hangja erősödik fel, illetve halkul le. Az eloszlásfüggvény alakja zenedarabonként más és más lesz, sőt, egyazon zenedarab eloszlásfüggvénye is erősen változni fog az előadásmódtól függően. A hallgató élményét döntően az így értelmezett átlagos dinamika fogja meghatározni. Persze, ez azért vitatható, hiszen vannak, akik a beütések nagyságán mérik le a dinamikát. Mi úgy gondoljuk - s ezzel is foglaljuk össze a fentieket -, hogy a felvétel és a visszajátszás minősége szempontjából az 1% és 99%-os gyakoriságot kell alapul vennünk, s az így kapott mennyiséget a műsorjelre vonatkoztatott jel-zaj viszonynak is nevezhetjük. Magára a zeneműre viszont az L10-L90 különbséggel megadott átlagos dinamika a jellemző. Ha jól számoljuk, már három dinamika-jellegű mennyiséget tudunk megadni egyetlen jelszakaszra. Az első a jel abszolút maximumával és minimumával definiálható teljes dinamikatartomány, a másik az eloszlásfüggvénnyel értelmezett dinamikatartomány, azaz L1-L99, végül az eloszlásfüggvénnyel értelmezett, de átlagos dinamika, azaz L10-L90.
Zenekari művek átlagos dinamikája 25-50dB, abszolút dinamikatartománya 80dB is lehet. Ezek után érthető, miért is létezhetnek olyan végletes vélemények a dinamikáról. Ha azt halljuk, hogy valaki a 100dB vagy még annál is nagyobb dinamika mellett kardoskodik, biztosan a jel abszolút dinamikatartományára gondol. Aki viszont elégnek tartja a 30-40dB dinamikát is, a jel átlagos dinamikáját tartja szem előtt. (A kísérletek szerint ugyanis kb. 6dB változás kell ahhoz, hogy az átlagos szintű jelen egy dinamikafokozatnyi változást észleljünk. A 6 zenei dinamikafokozat észleléséhez tehát összesen kb. 30dB-re van szükség. De ez természetesen csupán az átlagos dinamika, s nem pedig a legnagyobb és legkisebb szintértékek különbsége.) Az eloszlásfüggvénnyel értelmezett jeldinamika biztosan szokatlan az olvasónak. Azonban még egyszer hangsúlyozni kívánjuk, hogy így sokkal jobban jellemezhetjük a zeneművek átlagos dinamikai viselkedését, mint akármilyen más módszerrel. Az, hogy az így kapott dinamikák jóval kisebbek annál, amit a csúcsértékek és a minimális értékek különbségéből számolhatunk ki, teljesen természetes. A hangszerek akusztikai tulajdonságaival foglalkozó kutatók mindenesetre hasonló módon értelmezik a hangszerek dinamikatartományát is, mivel nem látják értelmét, hogy a dinamikát a lehetséges maximális és minimális értékével definiálják. Az esetben ugyanis a húr elszakadását kellene alapul venniük, illetve azt az esetet, amikor például a hegedűn a zenész nem játszik. Így biztosan nagyon nagy dinamikát kapnánk, de hát mi ennek az értelme? Ezért a vizsgálatot hosszabb időre átlagolt jelekkel végzik, úgy, hogy pl. skálát játszatnak ff-ban és pp-ban, s a műszerrel az átlagolt színképet mérik. Két hangszer általunk mért dinamikatartományát a 11. ábrán mutatjuk be a frekvencia függvényében. Látható, hogy az átlagolt dinamika hegedűn kb. 18, harsonán kb. 20 decibelnek adódott. Ha viszont a zenész nem skálát játszik, hanem kitart egy hangot, akkor a dinamikatartomány nagyobb lesz, mint ahogy ezt a 12. ábrán láthatjuk.
Ismételjük: a zenemű és az előadásmód dinamikusságára sokkal jellemzőbb a statisztikusan értelmezett átlagos dinamika. A maximális és minimális érték különbsége viszont elsődleges fontosságú lesz, amikor a felvételi és lejátszási technika dinamikáját akarjuk meghatározni.[/quote] Angster Judit & Miklós András
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#164
Elküldve: 2003. 01. 12. 12:17
idézet:
Kozmetika
Mire az ember nagynehezen összeszed egy valamirevaló hifi-berendezést, meg lemezeket hozzá (az utóbbi sem árt; eszembe jutott egy karikatúra, amikor is méregdrága hifi-berendezés előtt ülve a fiú egy hanglemezt mutat a lánynak, és azt kérdezi: "melyik oldalát szeretnéd hallani a lemezgyűjteményemnek"), szóval, amikor már a "hardware" is együtt van és a "software" sem hiányzik, a lelki békénket akkor sem tudjuk megtalálni, mert most meg azt duruzsolják a fülünkbe, hogy mit sem ér a hifi, ha nincs felspécizve, megkozmetikázva. Sajtószemlénkben is, például, tucatnyi tippet találsz, ezek némelyike olcsó vagy teljesen ingyen van, máskor viszont ugyancsak zsebre megy a dolog - ez korántsem mindegy, de én mégis egy kalap alá veszem ezeket az ötleteket, mert van egy közös tulajdonságuk: egyiknek a hatását sem lehet egzakt módon kimutatni, pláne demonstrálni, és így kivonják magukat a Hifi Magazin illetékességének köréből. Kísérletezhetsz velük, hihetsz bennük, de tégy le róla, hogy egy jó mérnököt is meg tudsz győzni az igazságodról. Ő mindig babonásnak fog tartani.
Ide sorolom már azokat az egyszerű eszközöket is, amelyekkel a vízszintes és függőleges szöget optimalizálják a lemezjátszón, egészen az "n"-edik fokig (van, aki szerint jól hallható a különbség!), aztán a lemezpárnákat, a hanglemez-leszorító alkalmatosságakat és újabban a lemezjátszó-asztalkákat. Az utóbbiakkal én is megpróbálkoztam, és hallani is vélek valamit, de nem mondom meg, hogy mit, mert akkor Te is ugyanazt fogod hallani. Aztán jönnek a különbnél-különb kábelek, de hát ezekről tudjuk, hogy még a maguk szimpla, jól ismert műszaki jellemzőikkel is megváltoztathatják a hangképet, tehát esetleg tényleg érdemes kísérletezni velük. No és a hangsugárzó-lábazatok, a maguk hegyes fémtüskéikkel? Ezekkel is végeztem néhány kísérletet, és az volt a benyomásom, hogy... de lehet, hogy ezt csak bebeszéltem magamnak, úgyhogy inkább nem mondok többet; majd utólag konzultálunk, ha már Neked is van véleményed a dologról.
Gondolom, addig is vársz tőlem valamiféle állásfoglalást. Nos, az én állásfaglalásom egy hasonlat: a hifi berendezés olyan, mint a Nő. Ez a hasonlat nem egészen ildomos, de a mi olvasóközönségünknek csak 2 százalékát szolgáltatja a gyengébbik nem, és ezek is, mint hobbisták, gondolom, bizonyos mértékig fiúsítva vannak, tehát beszéljünk úgy, mint férfi a férfival. Képzelj el egy nőt, hivatali köpenyben, bokavédős fűzős cipőben, smink nélkül. És képzeld el ugyanőt kibodorítva, felcicomázva, fodrásztól-kozmetikustól-manikűröstől, illetve a butikból jövet, ahol is magára aggatta mindazt, ami a csúnyácska nőt csinossá, a csinosat széppé varázsolja. "Külsőségek, amelyek mit sem változtatnak a személyiségen!" De biztos vagy-e benne, hogy ezek a külsőségek tényleg nincsenek hatással a személyiségre?!
[/quote]Darvas László
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#165
Elküldve: 2003. 02. 02. 21:32
idézet:
Multiszimpla felvételek - A Reference Recordings hanglemezei
Van Svédországban egy barátom, akit ennek a magazinnak köszönhetek: egyszer a kezébe került a HFM egyik száma; írt nekem, és így ismerkedtünk össze. Mindketten meg voltunk hatva, ő amiatt, hogy Magyarországon egyáltalán létezik hifi-újság, én meg amiatt, hogy valakit Svédországban egyáltalán érdekel a mi aggasztóan közép-európai használatra szánt Hifi Magazinunk. Barátom hithű audiofil, és bár nem vagyok se kutyája, se macskája, valahányszor itt jár, mindig a kezembe nyom valamit, hol egy különleges kábelt, hol egy különleges hanglemezt.
Tőle kaptam az első Reference Recordings felvételt, Berlioz Fantasztikus szimfóniáját, a világ leggroteszkebb lemezén. Habár a Fantasztikus szimfóniával mindig baj van. Öt tételből áll, és ezek közül a 3. a leghosszabb, miáltal az egyik lemezoldalra túl kevés, a másikra túl sok zene jut. Ismerek egy Stokowski-felvételt, azon a 3. tételt egyszerűen félbevágták, mint egy zsemlét, és a túlsó oldalon folytatták. De ez a mostani Fantasztikus, ez még fantasztikusabb. Nem 33-mal, hanem 45-tel vágták, így pont három lemezoldalra fért ki. Mit csináljanak a negyedikkel?! A szerkesztők úgy döntöttek, hogy oda is rávágják a 4-5. tételt. "Végülis a hifisták úgyis folyton ezt játsszák." Ez a mélységesen esztétikaellenes megállapítás előbb felháborított, de mi tagadás, a szeánszokon gyakran rajtakapom magam, hogy no persze, már megint Menetelünk a vérpadra és borzongunk a Boszorkányszombaton.
Maga az előadás egyébként, úgy gondolom, nem rossz, sőt, sokkal jobb, mint amilyet az úgynevezett audiofil cégektől várhatunk, és tulajdonképpen csodálkozom is rajta, miből futotta a (nyilván) piciny vállalatnak a neves zenekarra és nívós karmesterre. Tény, hogy a zene itt valóban a zenét és nem csupán a hifi-demonstrációt szolgálja - de elég kevés lemez van a világon, amellyel ennyire meggyőzően lehetne érvelni a High Fidelity mellett. Erről egyébként majd hanglemezkritikusunknak, Wilheim Andrásnak is lesz mondanivalója e hanglemezrevü végén. A felvétel mindenesetre tisztán szól, jól artikulált, és ijesztő energiákat hordoz - amelyek azonban sohasem terhesek, sohasem fárasztóak. Utána bizony nemigen lehet feltenni egy Hun...hun innen, hun onnan kapott, hétköznapi hanglemezt. Igaz, az ára is legalább annyira fantasztikus, mint maga a szimfónia. Mint az úgynevezett audiofil lemezek általában, az RR-ek is drágák: 17 dollár az áruk. A kétlemezes Berlioz-albumért másfélszeres árat, 27 dollárt számítanak. A Reference Recordings, hogy el ne feledjem, nem svéd cég, mint az Opus 3 vagy a Proprius, hanem amerikai.
Annyira felkeltette az érdeklődésemet ez a felvétel, hogy levélben fordultam a Reference Recordingshoz, további lemezekért. A cég elnöke, Mr. J. Tamblyn Henderson nagyon szívélyes volt, és küldött három újabb kiadványt. Közben kiderült, hogy a nyugatnémet Audio Int'l (ugyanaz, akitől annakidején a Sheffield-Wagnert kaptuk, és aki szeptemberben audiofil bemutatót tartott Budapesten, közösen az Ortofonnal - lásd riportunkat az 50. oldalon) nemrég felvette listájára az RR-lemezeket, és kiegészítette gyűjteményünket azzal a darabbal, amelyet a leginkább hiányoltunk. Jelen hanglemez-revünk tárgya tehát nem kevesebb, mint 5 Reference Recordings lemez, az oldal alján látható diszkográfia szerint.
Röviden a lemezek műsoráról. A Fantasztikus szimfóniát fölösleges bemutatni, nem sok mű akad a zeneirodalomban, amelyet ennyiszer lemezre vettek volna. A Tafelmusik Telemann egyik szvitje után nyerte nevét. Egy régizene-együttes játszik itt, csupa eredeti vagy utánépített hangszeren, nagyon-nagyon kellemes barokkzenét: Bach híres Airjét, részleteket a Vízizenéből és Purcell-, valamint Pachelbel-szvitekből, továbbá Vivaldinak egy fuvolára, fagottra és vonósokra írt csodálatos kis koncertjét - nekem ez a kedvencem. Respighi Templomablakok című művét (bocsánat a laikus egyszerűsítésért) a Róma kútjaihoz célszerű hasonlítani, mert ez is igen hangulatos programzene. Sir William Walton Facade, azaz Homlokzat című szvitje körülbelül akkor keletkezett, amikor Stravinsky írta korai és máig is legnépszerűbb műveit: a Petruskát, A katona történetét - és helyenként fölöttébb stravinskys. Namármost, én úgy vélem, hogy Stravinsky szerezte a legszórakoztatóbb komolyzenéket - és megfordítva, a Facade, Walton 12 táncból álló szvitje valószínűleg a legnívósabb szórakoztató szimfonikus zene, amit valaha is hallottam. Iszonyúan jól szól. Az ötödik lemez, a Däfos, valami egészen különleges műfajú zenével ajándékozza meg a hallgatóságot. Átmenet az afrikai-brazil-indonéz népzene és a dzsessz között. Jómagam nem vagyok dzsesszrajongó, de az ütőhangszereket mindig is szerettem, és ami itt megszólal - a leheletfinom, csak lélegzetvisszafojtva hallgatható, rovarcirpeléshez hasonló neszektől kezdve egészen a mennydörgésszerű dob-robajokig - ehhez hasonlóval még nem találkoztam. Csak mellékesen jegyzem meg: ezt a zenét Doug Sax, a Sheffield híres vágómérnöke vágta lakklemezre. A Fantasztikus szimfóniát úgyszintén.
Bármelyik lemezt veszem is elő. ugyanoda lyukadok ki: döbbenetes, micsoda tartalékai vannak még az elavult-elparentált hagyományos hanglemeztechnikának. De persze a hátrányai is itt ugranak ki igazán: míg a CD 60-70 percnyi zenét is tárolhat, a 45-ös fordulattal vágott, nagydinamikájú, elejétől-végéig élvezhető, belsőbarázda-torzítás nélküli (!) lemezoldalra általában még 20 percnyi műsor sem fér. (Berlioz - 18:48, 15:35, 13:30. A leghosszabb a Tafelmusik - 18.18, 23.27. de ebben a fajta zenében nincsenek igazi fortisszimók. A többi lemez műsorideje a kettő közé esik.) A Reference Recordings hangmestere mindig ugyanaz, egy bizonyos Prof. Keith Johnson - nem tudom, hol és miben professzor, de a hangfelvételei után biztosan megérdemli ezt a címet. Nem akarom csupán azt ismételgetni, amit a nyugati magazinokban (HFN/RR, International Audio Review stb.) olvastam, de ahogy itt most firkálgatok-fogalmazgatok, írásomban nem találok egyetlen eredeti mondatot sem. Ami végül is nyugalommal tölt el, mert nekem nincs valami nagy gyakorlatom abban, hogy a hangzó anyagból ítéljem meg a felvételi technikát, és lám, mégis ugyanazt hallom, mint a többiek. Az a lényeg, hogy a Reference Recordings hanglemezeken a zenének egy sajátos perspektívája van. Nincs ugyan akkora természetes tere, mint a kétmikrofonos felvételeknek (Opus, Proprius, Mark Levinson - én változatlanul ezeket csodálom a legjobban), de kétségtelenül van tere, és a hangszerek ebből a térből szólalnak meg. A szólamok rendkívül precízek, legalább annyira a helyükön vannak, mint a leggondosabb multimikrofonos felvételeken - csakhogy a közelmikrofonozott hang kellemetlen és tolakodó és fárasztó, az RR-hangzás pedig természetes és könnyed. Nyilvánvaló, hogy ezt a hangképet átmenetnek tekinthetjük a "szimpla" és a "multi" mikrofontechnika termékei között. Az RR nagyon sokat megőrzött a kétféle technika erényeiből, és nagyon-nagyon keveset a hátrányaikból. A Johnson által kreált hangképre az a legjobb jelző, hogy: autentikus.
Talán az a legjobb, ha szó szerint leírom, amit a Reference Recording mond a saját munkamódszeréről és munkaeszközeiről. "Ezek a felvételek jól megtervezett, kipróbált akusztikájú térben készültek. A mikrofonok: klasszikus omnik, első- és másodrendű kardioidok, vagy éppen kétirányúak. Schoeps, AKG és RCA elemekből épülnek fel, és fázis-, illetve frekvenciaillesztéssel csatlakoznak az igen "gyors", A-osztályú vonalerősítőhöz. A mikrofonokat egy 1/4 collos B&K referencia-mérőmikrofonhoz kalibráljuk. Nem alkalmazunk transzformátort, ekvalizátort, fázisromboló szűrőket (amelyek pedig csaknem mindig jelen vannak a profi berendezésekben!). Mikrofonozási technikánkban a szimpla pároktól egészen a komplex, sokcsatornás, késleltetéses rendszerekig mindent felhasználunk, hogy megőrizzük a hangszerek testességét, és mégis igazi térből szólaltassuk meg őket. Nem élünk a termelékeny, multi-monó stúdió-keverés eszközével.
A mikrofon jele egy szó szerint egyedülálló, fókuszált résű magnót táplál. Ez a gép egy 3,5 megahertzes, irányított sugarú előmágnesező fejjel dolgozik, hogy az egészen magas tartományban is képes legyen nagy energiákat rögzíteni. Az egész rendszernek rendkívül alacsony a torzítása, és korrigálja a fázist mind a mély, mind a magas frekvenciákon. Ehhez járul egy csaknem nulla szalaghurkú mechanika. E magnó hangtisztaságban, tranzienseiben felülmúl minden hagyományos analóg vagy digitális magnót. A szalagsebesség 38cm/s. A lakklemez vágásakor is ugyanez a gép játssza le a mesterszalagot. A 45-ös fordulatszámot azért választottuk, hogy tisztábban vihessük át a magasfrekvenciás tranzienseket. Ez a fordulatszám módot ad rá, hogy a barázdákat jobban elkülönítsük, különösen a belső részeken. Emiatt a hangszedőtű is pontosabban tudja letapogatni ezeket a tranzienseket."
Hát ez nem túl sok. Többet mond el maga Keith Johnson a Stereophile magazinnak adott interjújában. Elmeséli, milyen elvek szerint építette meg csodamagnóját (a Focused Gap technika nyilván nem új, ő csak továbbfejlesztette), és hogy miért építi ő a mikrofonokat is. Ezek igen nagy jelet, adnak ki a maguk egészen szimpla elektronikájából tehát el lehet hagyni a szorosan vett mikrofon-előerősítőt, nemkülönben az elektronikus keverőasztalt, a torzítások legfőbb forrását. Johnson kizárólag passzív úton keveri a csatornákat. Szerintem ez a legfontosabb az egészben. Érdemes összevetni Johnson módszerét azzal a technikával, amelyről előző számunkban írtunk (Jóvágású lemezek, HFM 18.) A rend kedvéért megadom az RR postacímét (Box 77225X San Francisco, CA, USA, 94107), bár talán jobb a nyugatnémet céghez fordulni: Audio Int'l, 6 Frankfurt am Main, Gonzenheimerstrasse 2b, Box 560 229, BRD. A lemezek ára körülbelül 40 márka, plusz postaköltség. A legjobb, persze, az lenne, ha idehaza is meg lehetne vásárolni a Reference Recordingsokat és az egyéb széphangú audiofil lemezeket, de magam sem vagyok biztos benne, nem szülne-e ellenérzést, ha 800-1000 forintos lemezek jelennének meg a hazai boltokban. Most pedig, befejezésül, átadom a szót "hivatalos" lemezkritikusunknak, Wilheim Andrásnak. Ő nem audiofil, hanem zenetudós, egyszersmind gyakorló zenész. Magam is kíváncsi vagyok, hogy ő vajon hogyan ítéli meg ezeket a műszaki ihletésű, de mindenképpen zenei produktumokat.[/quote] Darvas László
idézet:
DISZKOGRÁFIA
Berlioz: Symphonie fantastique
The Utah Symphony Orchestra
Conducted by Varijan Kojian (2 lemez) RR-11
"Tafelmusik"
(Popular Masterworks of the Baroque - Bach, Händel,
Vivaldi, Pachelbel, Purcell, Telemann)
Canada's Original-Instrument
Baroque Orchestra RR-13
Respighi: Church Windows
The Pacific Symphony Orchestra Conducted
by Keith Clark RR-15
Walton: Facade (stb.)
Chicago Pro Musica RR-16
És végül, a romantikus, barokk, modern komoly zenék után valami
egészen más, a világ egyik leghíresebb demonstrációs lemeze:
Däfos
Mickey Hart, Airto, Flora Purim (minden elképzelhető afrikai
ütőhangszeren és énekhangon) RR-12[/quote]
*
idézet:
E néhány lemezen vagy legalábbis többségükön sem az előadóművészi produkció, sem a lemezek műsora nem indokolja, hogy recenzió íródjék róluk. Az előadások inkább közepesek, vagy éppen: megbízható színvonalúak (ami korántsem dicsérő jelző). E művek némelyikének természetesen sokkal jobb felvételei is kaphatók a piacon, legtöbbjük pedig afféle kuriózum: az ember egyszer meghallgatja őket, s azután szinte már nem is emlékszik rájuk.
Mégis, ezeket a lemezeket nem lehet nem tudomásul venni. Sőt: nagyon figyelmesen, sokszor meg kell hallgatni őket. A hangmérnöki munka ugyanis - véleményem szerint egyedülálló, sőt, szinte a produkcióból kiinduló, abból építkező, önálló értékkel bíró műalkotás. Keith O. Johnson valóban művésze a szakmájának, s rendelkezik egy olyan tulajdonsággal, amit jobb kifejezés híján halláskultúrának nevezek. Mégpedig nem abban az értelemben, hogy különbséget tud tenni jó és rossz hangzáskép között - nem, az ő halláskultúrája alkotó jellegű. Minden egyes darabhoz, annak minden pillanatához olyan hangzást alakít ki, amilyet a legjobbnak ítél, s a hangzásokból folyamatosan építkezik. Irányítja a hallgató figyelmét, de úgy, hogy semmit sem homályosít el és semmit sem emel ki túlságosan. A hangzásarányok az ő felvételein nem tolódnak el egyik pillanatról a másikra. Egy-egy hangszer vagy mozgástípus egyszer csak megjelenik a zenei anyag kívánalmainak megfelelően - de azzal a természetességgel, hogy akár azt hihetnék, mindig is ott volt, csak éppen nem figyeltünk fel rá.
Művészetének technikai részéhez nem értek, és a róla szóló írások elolvasása után sem értem igazán, hogy mit csinál s milyen technikai apparátussal. De azt hiszem, ez másodlagos: ez az apparátus valószínűleg csak az ő kezében működik ilyen konzseniálisan - ő ugyanis, tudja, hogy mire akarja felhasználni, s nyilván azért hozta létre ezt a berendezést, hogy megvalósíthassa hangzásideálját. Johnson berendezése olyan, mint egy-egy nagy zenész speciálisan átalakított hangszere (Glenn Gould zongorája például), amely valójában alkalmatlan rá, hogy más is hasonló eredménnyel tudja használni. Addig, amíg Johnson lemezeit nem hallottam, nem hittem volna, hogy a gép is lehet ily mértékben személyre szabott tárgy.
A Reference Recordings lemezeit hallgatva mindvégig azt éreztem: ezeknek a felvételeknek stílusuk van, személyes, semmi mással össze nem téveszthető stílusuk. Lehetséges, hogy az ortodox hifi-szempontokkal összeegyeztethetetlen, amit Johnson csinál, hiszen végül is semmiféle természetes hangzásképhez nem hűek az ő munkái.(Vesd össze ezt "Hűséges hűtlenség" című cikkünkkel, HFM 16. A szerk.) Sőt, nagyon is beavatkozik a hangmérnök: azt teszi, amit tennie kell, azaz interpretálja a hangzást! Johnson tudja, hogy nem törekedhet a terembeli hangzás egyszerű visszaadására, mert a hangfelvétel egészen egyszerűen más médium, mint az élő előadás. Csak nagyon kevesek voltak hajlandók levonni azt a következtetést, hogy a hanglemez önálló előadóművészeti műfaj, amelynek megvannak a maga sajátos törvényei.
Johnson okvetlenül közéjük tartozik. Még akkor is, ha a produkciók, amelyeket lemezein rögzített, önmagukban nem jelentősek igazán. Akkor járok el a legkorrektebbül, ha ezeket az előadásokat úgy jellemzem, hogy: elég jók ahhoz, hogy demonstrálódjék általuk Johnson munkájának színvonala. Az igazi persze az lenne, ha ugyanolyan nagyságrendű előadókkal dolgozhatna, mint amilyen nagy hangmérnök ő maga - ám cége számára az ilyen produkciók valószínűleg megfizethetetlenek. (Akárcsak a külön árkategóriába tartozó RR-lemezek a vásárlók többsége számára...)
Az általam hallott lemezek között egyetlen kivételes színvonalú zenei produkció akadt: a Tafelmusik. (Igaz, itt pedig a műsorválasztás erősen kompromisszumos.) Kitűnő régizene-együttes a kanadai barokk zenekar. Tagjai egyenként is nagyszerű zenészek lehetnek, együttes munkájuk pedig elsőrangú. A hangfelvétel pedig a magam gyakorlatában az első, ahol e régi hangszerek valóban hangszerként szólnak, elképzelhetetlen hangszínbeli gazdagsággal - nem pedig a szokásos muzeális kegyelettel, amit még a tiszteletreméltó célok sem szentesíthetnének.[/quote]Wilheim András
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#166
Elküldve: 2003. 02. 07. 16:31

Szerkesztette: lameXpert 2004. 04. 03. 18:56 -kor
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#167
Elküldve: 2003. 02. 08. 00:29
idézet:
Ezt írta lameXpert:
[/quote]
A jó öreg 405-ös...![]()
#168
Elküldve: 2003. 02. 08. 19:01
idézet:
Zene és modellje.
Egyszer egy külföldi audiofillel beszélgettem. Elmondtam, miképp szoktuk megítélni, melyik készülék "hogyan szól".
Csak csóválta a fejét, és ilyesmit mondott: "nem az a fontos, hogyan szól, hanem hogy hogyan lehet vele zenét hallgatni". Azt hiszem, nem egészen értettem, mire gondol; hát ez a kettő nem egy és ugyanaz? Úgy látszik, némely dolgokat nem lehet megérteni csak átélni. Azóta már én is átéltem, nem is egyszer. Gyakran tapasztalom, hogy az a bizonyos "jól szólás" önmagában mennyire nem elegendő. Sajtószemlénkben egy karikatúra fogja ezt elmondani, nálam ékesszólóbban.
Tesztmódszerünk, mint bizonyára mindenki tudja, kezdettől fogva az úgynevezett A-B vakteszt. Előnyeit-hátrányait egyaránt ismerjük (vö.: Szeánszológia, HFM 4.). Előnye, mindenekelőtt, hogy objektív. De ez az objektivitásra való törekvés egy kissé alibikeresésnek hat: "Nem csalás, nem ámítás, becsületes vagyok, mert vakon, tehát
elfogulatlanul ítéltem - ami pedig az eredményt illeti, mosom kezeimet." De hátha tévedünk?! Mi ér többet: az elfogulatlan ítélet, amely esetleg téves - vagy a teljes mértékben szubjektív kritika, amely viszont nagyobb valószínűséggel helytálló?! Nehéz kérdés. Egy biztos: a zenehallgatáshoz vagy nagy nyugalom kell, az A-B vakteszt viszont aggasztó mértékű stresszel jár együtt. A "szeánsz" sok mindenre jó, csak egyre nem: nem modellezheti a hétköznapi zenehallgatást.
Aki tud olvasni a sorok között, alatt, fölött és mögött, bizonyára észrevette, hogy mi újabban megadjuk az istennek, ami az istené, és a császárnak, ami a császáré. Az A-B vaktesztet, amikor csak tehetjük, kiegészítjük a másik féle teszttel, amely voltaképpen nem is teszt, hanem "közönséges" zenehallgatás. Eddigi tapasztalataink szerint a kettőnek az eredménye többnyire egybeesik; eszerint túl sokat nem tévedhettünk. Néha azonban nyugtalanító dolgok derülnek ki (a 14. oldalon ilyesmikről is szó lesz), és ezeket bizony érdemes figyelembe venni. Egy módszer - nem módszer. Vagy a legjobb esetben is csak annyit ér, mint az egyszeri káderjellemzés: "Mondd, milyen ember az a
Kovács? Százszázalékos?" "Feltétlenül! De hogy ezer ezrelékes-e - no, arra már nem mernék megesküdni."[/quote]Darvas László
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#169
Elküldve: 2003. 02. 15. 18:18
idézet:
--------------------------------------------------------------------------------
Rádiók a mérlegen
--------------------------------------------------------------------------------
.......
A rádió mint műsorforrás
A rádió, egyéb funkcióit nem számítva is, kezdettől fogva fóruma minden olyan művészetnek, amely hallószervünkön át képes hatni tudatunkra. Igaz, később a televízió megjelenése megváltoztatta a rádiózási szokásokat és a műsorszerkezetet is. Egy színházi közvetítés, a kép és a hang együttes élményével természetesen többet nyújt televízión - a zenei anyagokat azonban élvezhetőbben adja vissza a rádió.
Ha meggondoljuk, hogy a legtöbb rádióállomás színvonalas saját zenekarokat foglalkoztat, rendszeresen műsoron tart élvonalbeli hazai és külföldi együtteseket, gyakran (ha nem is elég gyakran!) helyszíni közvetítéssel teszi milliók számára hozzáférhetővé egy-egy hangverseny, ünnepi játék vagy éppen pop-fesztivál élményét, belátjuk, hogy a hifi szerelmeseinek lemezjátszója és magnója mellett a rádiókészüléknek is ott van a helye - technikai korlátai ellenére is.
Igen, a rádiónak - mint zenei műsorforrásnak - jelentős technikai korlátai vannak. Amikor az ultrarövidhullámú (URH) frekvenciasávban bevezették a frekvenciamodulált (FM) adásrendszert, mindenki ujjongott. Ugrásszerű volt a javulás a közép- vagy rövidhullámon használatos amplitúdómodulált (AM) adás minőségéhez képest. Szinte zajmentes hang, a hallható hangok majdnem teljes tartományát átfogó sávszélesség és alacsony torzítás jellemezte az új rendszert. Még nagyobb csodát tett a sztereofónikus átvitel. A rádiózás ezzel műszakilag is felnőttkorba lépett. A többletinformációnak azonban, amelyet a kétcsatornás átvitel hozott magával, ára is volt, különösen, hogy fenn kellett tartani a nagyfrekvenciás-sávszélességet. A zajmentes sztereó vétel (a monóhoz képest) mintegy tízszeres antennajelet kíván. Sebaj: javítottak a vevőkészülékek érzékenységén, növelték az adóállomások effektív kisugárzott teljesítményét, és hogy egyenletesen "teríthessék" a műsort, örvendetesen megnövelték az adóállomások számát is... Valóban olyan örvendetes ez? Igen is, meg nem is. Az persze jó dolog, hogy most már több műsor között lehet választani, s ezek a műsorok az ország egész területén vehetők - de most kezdenek jelentkezni az URH-rádiózás árnyoldalai is. A megnövekedett adóteljesítmény következtében a nagyvárosok házrengetegében élők azt tapasztalták, hogy az addig szobaantennával is jól vehető műsorok néhol különféle torzítással jelentkeznek.
E helyzet megvilágítására szemléletes hasonlatot kínál a televíziózás. Ismeretes, hogy például Budapesten az 1. csatornán szobaantenna is elég nagy jelet szolgáltat, csakhogy legtöbbször szellemkép is látható. Ennek az az oka, hogy az antenna nemcsak az adótól közvetlenül érkező jeleket veszi, hanem a visszaverődéseket is a környező épületekről és tereptárgyakról. Mivel a rádióhullámok a visszaverődési útvonalon hosszabb utat tesznek meg, késve érkeznek az antennához - a szellemkép az eredetihez képest eltolva látható. Az ilyen többutas ("multipath") vétel az URH-rádiózást sem kíméli, csak ami a televízióban látható jelenség volt, az a rádiózásban hallható effektus lesz (1. ábra). Aki ilyen körülmények közt mozgó gépkocsiban, autórádión URH-állomást hallgat, gyakran tapasztalhatja az ebből eredő torzítást. Mivel a visszavert jelek helyzete és nagysága gyorsan változik, a torzítás néha élvezhetetlenné teszi a vételt. Nagyvárosokban emiatt gyakran tetőantennát kell építeni, hogy zavartalan legyen a sztereó vétel. Vannak vevőkészülékek, melyekben különleges "multipath indikátor" jelzi a többutas vételt, így könnyebb megtalálni a (forgatható) tetőantenna optimális helyzetét, hogy a lehető legkevesebb legyen a visszavert jel a műsorban.
Van egy másik jelentős hátránya is a megnövelt adóteljesítménynek és annak, hogy több adó sugároz egyszerre. A tetőantenna (amelyre az alábbi okok miatt szükség van) igen nagy, esetenként 100mV-nál is nagyobb antennafeszültséget szolgáltat, és ezzel túlvezérli, nem lineáris működési tartományba kényszeríti a vevőkészülék bemenőfokozatát. Ily módon a több helyi adó egyidőben bejutó jeléből különféle kombinációs jelek keletkeznek (2. ábra). Az eredmény: úgynevezett hamisvételi hely - vagy az, hogy a venni nem kívánt adó modulációja belehallatszik a bennünket érdeklő adó műsorába. A hamisvételi helyek nemcsak önmagukban véve zavarók, de egyúttal megakadályozzák a szóban forgó frekvencián működő távolabbi adóállomások vételét is. Ebből a szempontból Magyarországon különösen kedvezőtlen az URH-adók frekvenciakiosztása. Táblázatunkból (jobbra) látható, hogy a két helyi adó közti legkisebb frekvenciatávolság a legtöbb esetben nem haladja meg a 800kHz-et. Ráadásul ezek közül a budapesti és kabhegyi adó effektív kisugárzott teljesítménye egyenként 100kW! A vevőkészülékek bemenőfokozatai nem eléggé szelektívek ahhoz, hogy "válogatni" tudjanak az ennyire közeli frekvenciák között, és ezért az egyik adó jelének vételekor a másiké is óhatatlanul bejut a rádiófrekvenciás bemenőfokozatra.
A Magyar Posta tervei szerint (a nemzetközi egyezményeknek megfelelően) a hazai URH-rádiózás fokozatosan áttér a 87.5-108MHz-ig terjedő sáv használatára. Néha már fültanúi is lehetünk Budapesten a 100-104MHz közti sávban folyó adáskísérleteknek. Ezért, és a szomszédos országok adásainak vétele szempontjából is előnyös, ha a vevő-készülék mindkét sáv vételére alkalmas. Szólni kell még arról is, hogy a vevőkészülékek legtöbbje az URH-sávon kívül középhullámú, esetleg még rövid- és hosszúhullámú sávokat is tartalmaz. A rádiókészülék hifi-jellege szempontjából ezeket figyelmen kívül hagyhatnánk, de mint kiegészítő szolgáltatások hasznosak lehetnek.
A vevőkészülékek minősítésének szempontjai
A lemezjátszó és az erősítő között csak egy szimpla vezeték az "átviteli lánc" (amint ezt a 3/a ábra mutatja), de még ez is sok baj forrása lehet. Ha gyenge az árnyékolás, hálózati vagy CB-okozta zavarok jutnak a műsorba; a szigetelés anyaga nemkívánatos kapacitásokkal szól bele az átvitelbe - egyes források szerint még a vezeték anyaga és struktúrája sem közömbös. (lásd sajtószemlénkben a véget nem érő kábelvarázslást. A szerk.) Mennyivel bonyolultabb ennél a "rádiós átviteli lánc", amely a stúdió keverőasztalának kimenetétől a vevőkészülék hangfrekvenciás kimenetéig terjed! Számos komplikált elektronikus elemet tartalmaz, és ezek közé még az adóantenna és vevőantenna közti légtér - meteorológiai - változását is odaszámíthatjuk (3/b ábra). Így aztán a műsorforrás jelének tisztaságát is sokkal több minden veszélyezteti. Még ha nem veszünk is figyelembe mást, csupán a készülék antennabemenetétől a hangfrekvenciás kimenetig terjedő "útvonalat", akkor is nagyszámú paramétert kell mérlegelés tárgyává tennünk, olyanokat, amelyekről tudjuk, hogy befolyással vannak az átvitel minőségére - és bizonyára még nagyon sok olyan is van, amelyről eddig még nem derült ki, mennyire fontos. A rádiózás fejlődése során nemzeti és nemzetközi szabványokban igyekeztek megtalálni és összefoglalni a legfontosabb készülékjellemzőket. Minthogy azonban a "rádiós átviteli lánc" minden eleme nagy léptekkel fejlődik, folyvást változtatni kell a minőséget meghatározó jellemzők súlyozásán! A szabványalkotás egyébként is hosszadalmas folyamat; napjainkban a legtöbb szabvány kisebb-nagyobb mértékben elavult. A szabványalkotók általában a rádiózással kapcsolatos korábbi fogalmakat bővítették ki oly mértékben, amennyire ezt megítélésük szerint a High Fidelity követelményei indokolták, és a mérési módszerek rögzítésével igyekeztek egységessé tenni a minősítés feltételeit. A rádiózás fejlődésének földrajzi és időbeli eltérései az egyes szabványokban is tükröződnek. Az európai nemzeti hifi-szabványokhoz az 1950-es évek elején alkotott DIN 45500-as szabvány adta az alapot. Az Egyesült Államokban az IHF (Institute of High Fidelity Manufacturers) előírásai a mértékadók. A különféle szabványok természetesen helyenként eltérően értelmezik az egyes paramétereket, és a mérési módszereik sem mindenben egyeznek meg. Az IEC nemzetközi szervezetének keretén belül megpróbáltak olyan paramétereket és mérési módszereket kidolgozni, illetve egységes ajánlás keretében közreadni, amelyek révén végre azonos módon lehetne megítélni a különböző gyárak készülékeit. Erre szükség is lenne, mert manapság a hazai rádiókon kívül már számos nyugat-európai és távol-keleti készülék közt is válogathat a magyar vásárló. A Magyarországon kizárólagos érvényességű MSZ1559-74 számú, "Rádiókészülék vizsgálati módszerek" c. szabvány IEC- és KGST-ajánlások figyelembevételével készült, de akár a többi, ez sem mentes a hiányosságoktól. A gyártók a készülékhez mellékelt adatlapon tájékoztatják a vásárlót a készülék legfontosabb tulajdonságairól. Ezek az adatlapok általában nem térnek ki minden, a szabványokban értelmezett jellemzőre, s nem tartalmazzák a mérési körülmények leírását. Hazai készülékekhez a vásárlónak "csupán" az MSZ-előírásokat kellene betéve tudnia, de ha importárut vesz, akkor még néhány másik ország nemzeti szabványát is ismernie kellene ahhoz, hogy a készülék minőségét a paraméterekből megítélhesse...
Ezt az ellentmondásos helyzetet próbálják feloldani a teszteléssel foglalkozó fórumok: minden készüléket egy általuk összeállított és ismertetett vizsgálati módszer alapján minősítenek. A mérési eredményeket a vásárló összevetheti, s maga döntheti el - elvben a tesztelést végző személyek véleményétől függetlenül -, melyik készüléket ítéli jobbnak. Ami a rádiókészülékeket illeti, a tesztek szinte kizárólag a mérhető paraméterek közlésére szorítkoznak - meghallgatáson alapuló szubjektív összehasonlító vizsgálatot a műszaki nehézségek miatt csak kevesen végeznek. Az ilyen vizsgálathoz ugyanis műszerekkel kell helyettesíteni, szimulálni a 3. ábrán látható "rádiós átviteli lánc"-nak a vevőkészülék bemenetéig terjedő szakaszát. Megjegyzendő, hogy a szóban forgó szubjektív teszt (minthogy vezetékes összeköttetést teremt az adó és a vevő között) nem vonatkozhat a rádiózásnak a terjedéssel és a vétellel kapcsolatos jellemzőire. Azt azonban nagyon jól kimutatja, milyen lesz a vevőkészülék hangminősége, ha a vételi körülmények ideálisak.
Mérések a rádiókészüléken
A következő leírásnak nem célja, hogy részletesen ismertesse az MSZ1559-74 sz. szabványt - azt szükség esetén bárki megvásárolhatja de a fogalmak és a mérési módszerek meghatározásához azt veszi alapul. Ahol szükséges, utalás történik a vonatkozó DIN, IHF vagy IEC előírásra. A jellemzők csoportosítása önkényes: a hifi-vevőkészülék iránt támasztott igényeket igyekszik tükrözni. Nem foglalkozik minden, az MSZ-ben szereplő paraméterrel, viszont tartalmaz néhány olyan, a szakirodalomból ismert jellemzőt, amely támpontot adhat a készülék minőségének megítéléséhez. (Végül, s csupán a teljesség kedvéért néhány fontosabb AM-jellemzővel is foglalkozunk.)
Általános üzemi jellemzők
Hangolási tartomány Magyarország földrajzi adottságai folytán az ország nagy részén nemcsak a hazai URH-adók, hanem a környező országok műsorai is vehetők. Ezért, és a Posta már említett tervei miatt is előnyös, ha a készülék alkalmas mind a 65,8-73MHz-es, mind a 87,5-108MHz-es sáv vételére. A vizsgálat során ezt generátor és frekvenciamérő segítségével kell ellenőrizni.
Hangolási mód
A forgalomban levő készülékek zöme ma még folyamatosan hangolható, valamilyen hangoló mechanizmus illetve forgatógomb segítségével. A behangolást és a skálaleolvasást a mechanizmus áttétele és kivitelének precizitása határozza meg. A ténylegesen beállított, illetve a skálán leolvasható frekvencia különbsége a skálapontosság, melynek mértéke az állomások azonosítása szempontjából nem közömbös. Kényelmesen kezelhetők a digitális frekvenciamérőt tartalmazó készülékek - ha a legkisebb kijelzett frekvenciaváltozás 50kHz vagy kisebb. Az ilyen hangolási rendszereket anológnak nevezik.
Egyre több készüléket látnak el digitális, kvarc PLL szintézeres hangolórendszerrel. (Külön cikket szentelünk nekik a közeli jövőben. A szerk.) Ilyenkor csak az a kérdés, hogy mekkora a hangoláskor elérhető legkisebb frekvenciaváltozás. Ez az érték általában 50 vagy 100kHz, néhány amerikai készüléken 200kHz - márpedig a magyar URH állomások frekvenciái úgy helyezkednek el, hogy az elfogadhatóan pontos állomásra-hangoláshoz legalább 50kHz finomságú felbontás szükségeltetik! Akár analóg, akár digitális hangolású a készülék, jól használható szolgáltatás a programozható memória: egyetlen mozdulattal előhívhatjuk vele a már beállított frekvenciákat.
Hangolásjelzés
A pontos állomásra-hangolást és a tetőantenna iránybaállítását segíti elő a középállású mutatós hangolásjelző és a jelszintmérő, vagy ezek LED-es változata. A hangolásjelző annál jobban használható, minél kisebb az a frekvenciatartomány, amelyen belül pontos hangolást jelez. Ennek megfelelően azt kell megmérnünk, mekkora a középállású mutatós műszer skálájának két legközelebbi jelzéséhez tartozó frekvenciák különbsége, illetve hogy mekkora frekvenciasávot ölel át az a kétirányú félrehangolás, amelyet a LED-ek már érzékelni tudnak. A jelszintmérő indikálási terjedelmét a legkisebb és a legnagyobb indikálható jelszint viszonyának dB-ben kifejezett értéke adja. Analóg hangolású készülékeken gyakori, hogy automatikus frekvenciaszabályozó (AFC) áramkörrel segítik a pontos állomásontartást. Az AFC minőségét a behúzási és a benntartási frekvenciatartománnyal jellemezhetjük. Mérésük a következőképpen történik. Ráhangoljuk a készüléket egy meghatározott frekvenciájú állomásra, kikapcsoljuk az AFC-t, félrehangolunk (szintén mindig egy-egy meghatározott frekvenciára), és azt figyeljük, hogy ha bekapcsoljuk az AFC-t, be tudja-e még húzni a készüléket a szóban forgó állomásra. A kHz-ben kifejezett legnagyobb frekvenciakülönbség a behúzási frekvenciatartomány. Hasonlóképpen értelmezzük a benntartási tartományt is, ilyenkor azt mérjük, hány kHz-cel kell félrehangolni a készüléket ahhoz, hogy az AFC elveszítse hatásosságát.
Rádiófrekvenciás jellemzők
Ide tartoznak azok a rádiózással kapcsolatos jellemzők, amelyek a készülék hangfrekvenciás kimenetén megjelenő műsorjel minőségének meghatározott mértékéhez tartoznak. (Ilyenek a jel-zaj arány, a torzítások stb.)
Érzékenységek
Különféle értelmezésüket (MSZ, DIN, IHF és IEC) a 4. ábra szemlélteti. Mint látjuk, az eltérő módon definiált érzékenységi adatok mérőszáma ugyancsak eltérő. Számunkra az MSZ előírásai a kötelezők, tekintsük át ezeket.
Zajjal korlátozott érzékenység
Az MSZ szerint egyéb előírás hiányában ez az érzékenység a hangfrekvenciás kimeneten mérhető 26dB-es jel-zaj arányhoz tartozó érték. A nagyfrekvenciás jelforrás modulációja 30%-os, a moduláló frekvencia 1kHz. A zajfeszültséget egy 300Hz-15kHz-ig áteresztő szűrőn át kell mérni. Az érzékenység mérőszámát dBV-ban, dBV/m-ben vagy dBmW-ban lehet megadni. A DIN 45500 Blatt2 szerint a mérést monóban-szetereóban egyaránt 40kHz-es lökettel kell végezni, és az érzékenységi adatot monóban 26dB, sztereóban 46dB jel-zaj arányhoz kell rendelni. Az IHF szerint "használható érzékenység"-nek (Usable Sensitivity) nevezett adat 50dB-es jel-zaj arányra vonatkozik, 400Hz-es moduláló frekvenciával és 75kHz-es lökettel. Az érzékenység mérőszáma: 300 ohmos belső ellenállású generátor kimenőfeszültsége µV-ban 300 ohmos terhelésen.
Az IEC ajánlása szerint a zajhatárolt érzékenység maximális rendszerlökettel mérve (Európában ez 50kHz, Amerikában és Japánban 75kHz) 30dB-es jel-zaj arányra vonatkozik; mérőszámát dBmW-ban kell megadni. Láthatóan "teljes az összhang"! Az európai tesztelő intézmények általában a DIN 45500 szerint vizsgálnak, s az érzékenység mérőszámát dBfW-ban adják meg. (Ez az a nagyfrekvenciás teljesítmény, amit illesztett lezárás esetén juttat a generátor a vevőkészülék antennabemenetére. A könnyebb tájékozódás kedvéért: 1fW=10-15W, ami megfelel 0,2739µV-nak 75 ohmos antenna, impedancián. Az utóbbi adat is igen fontos, mivel például 300 ohmos antenna-impedancián már 0,5478µVos feszültséget jelent, tehát a feszültségben megadott érzékenységi adatokat csak az antennaimpedanciák ismeretében lehet összehasonlítani!
Határolási küszöbszint (Limitérzékenység)
Az a bemenő nagyfrekvenciás jelszint, amelynél a hangfrekvenciás kimenőjel 3dB-lel lesz kisebb, mint ha az (azonos modulációjú) bemenő jelszint -40dBmW volna. A moduláló frekvencia 1kHz, a löket 40kHz.
Sztereó átkapcsolási bemenőszint
Az a bemenő nagyfrekvenciás jelszint, amelynél a készülék automatikusan sztereó vételre vált. Jó, ha ez akkora bemenőjelnél következik be, amikor (40kHz-es löketre) a jelzaj arány meghaladja a 40dB-es értéket a sztereó csatornákban. Lényeges, hogy az átkapcsoló automatika hiszterézissel rendelkezzen, ugyanis előfordulhat, hogy a bemenőjel szintje az átkapcsolási szint közelében ingadozik, és ilyenkor a folytonos átkapcsolás zavarni fogja a vételt.
Szelektivitások
A szelektivitás a vevőkészüléknek azt a képességét fejezi ki, hogy nemkívánatos zavaró jelek jelenlétében mennyire tudja zavarmentesen kiválasztani a venni kívánt jelet. Az MSZ szerint "A vevőkészülék működési frekvenciája melletti nem kívánt jel frekvenciájára vonatkozó szelektivitást a nem kívánt jel olyan bemenőszintjével fejezzük ki, amely 30dB-lel kisebb kimenőteljesítményt eredményez, mint a kívánt jel, ha mindkét jel modulációja azonos mértékű." Mérőszáma: a nem kívánt és a vett jel nagyságának viszonyszáma dB-ben kifejezve. A méréseknél két jelgenerátort egy megfelelő illesztőhálózaton keresztül egyidejűleg kapcsolunk a vevőkészülék bemenetére. Ezt a módszert kétjeles mérési módszernek, az így mért szelektivitást kétjeles szelektivitásnak is nevezik A nagyfrekvenciás jelforrásokat 1kHz-es jellel 30%-ra modulálják. A venni kívánt jel szintje akkora, hogy a hozzá tartozó hangfrekvenciás kimenőjelnél 30dB-lel kisebb jel még zavarmentesen mérhető legyen. A zavaró jeleknek ±150, 300, 600, 900kHz-cel kell eltérniük a működési frekvenciától. Az eredményeket diagramon lehet bemutatni, az 5. ábrának megfelelően. Az ábráról leolvasható frekvenciakülönbség mely a szelektivitásgörbe 3dB-es pontjaihoz tartozik - a készülék sávszélességét adja.
Azonos frekvenciás zavararány
A szelektivitás értelmezésének speciális esete, amikor a venni kívánt és a zavaró jel frekvenciája pontosan megegyezik. A mérési elrendezés ugyanolyan, mint az előző esetben. A zavaró jel modulációja 400Hz, a löket 50kHz. A jelszint -60dBmW. A venni kívánt, modulálatlan jel szintjét 0-ról indulva addig növeljük, míg a zavaró jelnek megfelelő hangfrekvenciás kimenőszint 1dB-lel nem csökken. A venni kívánt jelnek ezt a szintjét feljegyezzük. Utána tovább növeljük, addig, amíg a zavaró jel által keltett hangfrekvenciás kimenőjel éppen 30 decibellel esik eredeti értéke alá. Ezt a jelszintet is feljegyezzük. A két feljegyzett szint viszonyát dB-re átszámítva és 2-vel elosztva megkapjuk a vevőkészülék 30dB zavarelnyomáshoz tartozó, azonos frekvenciás szelektivitását.
Középfrekvenciás zavararány
Mivel minden készülék a középfrekvenciás erősítőfokozatban koncentrálja erősítésének nagy részét, ezen a frekvencián meglehetősen nagy jelszinteket kell "kezelniük". A középfrekvenciás zavararány azt mutatja ki, mennyire védett a rádiónk a sugárzás útján kijutó és az antennabemenetre kerülő középfrekvenciás jelek által okozott zavarok ellen. Mérésekor először a venni kívánt jelet kapcsoljuk a készülék antennabemenetére, olyan szinten, amelyen még nem működnek a készülék szintszabályozó vagy határoló fokozatai. A moduláció 1kHz-es, a löket 30%-os. Feljegyezzük a hangfrekvenciás kimeneten mérhető jelszintet. Ezután ugyanilyen modulációval a készülék középfrekvenciájának megfelelő frekvencián (általában 10,7MHz-en) adunk jelet az antennabemenetre, s addig növeljük a szintjét, míg a hangfrekvenciás kimeneten ismét az előző alkalommal feljegyzett szint lesz mérhető. Az ehhez tartozó középfrekvenciás bemenőjelszint és a vett jel szintjének viszonya (dB-ben) adja a középfrekvenciás zavararányt. A zavaró jelforrást a középfrekvencia környezetében a legrosszobb eredményt adó frekvenciára kell állítani. Az eredményt 1kHz-es szűrővel célszerű kiértékelni.
Tükörfrekvenciás zavararány
Ugyanúgy mérik, mint a középfrekvenciás zavararányt, csak a zavaró jelforrás frekvenciája most nem a közép-, hanem a tükörfrekvencia. (A tükörfrekvenciát úgy kapjuk meg. hogy a venni kívánt jel frekvenciájához hozzáadjuk - vagy levonjuk belőle - a középfrekvencia kétszeresét, attól függően, hogy a készülékben használatos keverési mód felső vagy alsó keverés.)
Nonlinearitások
A vevőkészülék bemenő fokozatától elvárjuk, hogy kellő mértékben érzékeny legyen, azaz igen kicsi antennajelek esetében is zavarmentes vételt biztosítson. Ez a fokozat tehát kisjelű működésének megfelelő, alacsony zajszintű beállításban dolgozik. Előfordul azonban, hogy a távolsági vételhez használt antenna a helyi adók nagy teljesítménye következtében 100mV körüli vagy még nagyobb jeleket is szolgáltat. Ekkora jelekre a bemenőfokozat - a túlvezérelt erősítőkhöz hasonlóan - különféle torzításokat produkál. Ezek közül legjelentősebbek a másod- és harmadrendű torzítási termékek. A nagyjelű adók frekvenciáinak közelében hamisvételi helyek keletkeznek: ezeken a frekvenciákon nincs adóállomás, mégis van vétel. Az ilyen hamisvételi hely arról ismerhető fel, hogy egyidejűleg két vagy több adó műsora is hallható. Ehhez egyidejűleg legalább két nagyszintű jelnek kell a bemenetre jutnia (2. ábra). Az ilyenkor kikeveredő hamisjelek a készülék minőségétől függően 50, 60, esetleg 70 decibellel kisebbek, mint a két nagy jel szintje. Ha az utóbbi például 1mV és a kikeveredő hamisjelek szintje 60 decibellel kisebb (1µV), ez már jól vehető lesz egy 1µV-os vevővel, viszont még egyáltalán nem hallható, ha a vevő érzékenysége csupán 5µV. (Természetesen 5µV-os jelek esetén már ezen a készüléken is hallható lesz a hamisjel.) Az érzékenységromlás mértékében megnövekszik az a küszöbszint, amelyen már hamisvétel keletkezne. Sok készüléken ezért helyi vétel/távolsági vétel átkapcsolót alkalmaznak, ami nem más, mint az antenna és a készülék közé beiktatott csillapító. Helyi vételkor zavaró lenne a hamisvétel, de nincs jelentősége az érzékenységnek. Távolsági vételkor természetesen az érzékenység a fontosabb.
Rádiófrekvenciás dinamika
Hogy a különböző érzékenységű készülékek hamisvételi "készségét" összehasonlíthassuk, célszerű bevezetni a "Rádiófrekvenciás dinamika" fogalmát. Ez olyan két, megegyező szintű, adott frekvenciatávolságú jel értéke lenne (a készülék zajhatárolt érzékenységéhez viszonyítva és dB-ben kifejezve), amelyeket ha egyidejűleg az antennabemenetre adunk, a hamisjel éppen eléri a zajhatárolt érzékenység szintjét. A magyar adók frekvenciakiosztására való tekintettel célszerű 800kHz frekvenciakülönbséget alkalmazni. A mérési elrendezés a 6. ábrán látható. A jelforrások egyike modulálatlan, a másiknak a modulációja (mint a zajhatárolt érzékenység mérésekor) 30%-os, frekvenciája 1kHz. A mérendő készüléket a hamisjel frekvenciájára hangoljuk, és most addig kell azonos mértékben növelni a két jelforrás szintjét, míg a jel-zaj arány (amely a kikeveredő hamisjelből származó hangfrekvenciás kimenőjel és a modulált generátor modulációját kikapcsolva mérhető zaj viszonya) éppen 26dB nem lesz. Ha ezt a jelszintet a készüléknek a hamisvételi frekvencián mérhető zajhatárolt érzékenységéhez viszonyítjuk és dB-ben fejezzük ki, megkapjuk az előzőkben meghatározott "rádiófrekvenciás dinamikát". (Ez a fogalom és mérési módszer nem szerepel az MSZ előírásai közt: nyugatnémet szaklapok publikálnak hasonló méréseket. Ez a paraméter azonban különösen fontos lehet a hazai viszonyok között - gondoljunk a helyi adók frekvenciájának közelségére!)
Nagyjel-szelektivitás
Egyetlen, az URH sávban sugárzó adó is lehetetlenné teheti a vételt az egész sávban vagy legalább annak néhány diszkrét helyén, ha az adó jelszintje elég nagy, vagy a vevő minősége kifogásolható. Valamely konkrét frekvencián sugárzó adót normális esetben csak egyetlen frekvencián "foghatunk": ott, ahol az adó sugároz. De ha a jelszint a 100mV-ot is eléri, ennek az adónak a modulációját a gyengébb minőségű készülékek több ponton is venni fogják, a sáv más részein pedig erős zaj vagy csipogó hang lesz hallható (7. ábra). Kérdés, mennyire képes a rádióvevőnk válogatni: szelektálni.
A méréshez két generátor kell. A "zavaró adót" végighangoljuk a teljes vételi sávban, szintje 240 (300) ohmos antennaimpedancián 100mV, modulációja 1kHz-es jellel 40kHz löket. A másik generátor jelszintje ugyanezen impedancián 5µV, és modulálatlan. Frekvenciája megegyezik a vevőkészülék vételi frekvenciájával valahol a vételi sáv közepén. A hangfrekvenciás kimenőfeszültséget folyamatos görbén ábrázoljuk, a hangolási frekvencia függvényében. Ez a mérés sem szerepel az MSZ előírásaiban.
Sztatikus amplitúdómoduláció-elnyomás arány
A készüléknek azt a tulajdonságát fejezi ki, hogy milyen mértékben képes elnyomni az amplitúdómodulált nagyfrekvenciás jelek által keltett zavarokat. Az antennabemenetre -60dBmW szintű, 1kHz-cel 30%-ban frekvenciamodulált jelet adunk. A készüléket a bemenőjel frekvenciájára hangoljuk, és feljegyezzük a kimenő hangfrekvenciás jelszintet. Ezután a jel modulációját 30%-os amplitúdó-modulációra változtatva, az ehhez tartozó hangfrekvenciás kimenőszintet is feljegyezzük. A két feljegyzett érték viszonya (dB-ben kifejezve) a sztatikus amplitúdómoduláció-elnyomás. A mérést meg kell ismételni 50kHz-cel kisebb és ugyanennyivel nagyobb frekvencián is.
Hangfrekvenciás jellemzők
A készülék minősítése szempontjából alapvető jellemzők. Azt árulják el, hogy ideális vételi körülmények között mire képes egyáltalán a készülékünk; hogy az általa szolgáltatott hangfrekvenciás műsorjelnek melyek a minőségi korlátai.
Átviteli sáv
A stúdiórendszerek "hivatalos" hangfrekvenciás tartománya Európában 30Hz-től 15kHz-ig terjed. A vevőkészülék jónak mondható, ha ezt a tartományt a lehető legkisebb ingadozással viszi át. A gyakorlatban általában nem az átvitel egyenetlenségét, hanem a -3 decibeles pontokat adják meg. A DIN megállapít egy tűrésmezőt, ez 40 és 50Hz között, valamint 6300 és 12500Hz között ±3dB, SO és 6300Hz között ±1,5dB ingadozást enged meg bizony, igen laza előírás! Ennél sokkal kisebb különbségeket is jól meg lehet hallani! Tudni kell, hogy az európai FM-műsorszórásban szabványosított 50µs-os adóoldali előkiemelés, ill. vevőoldali utókiegyenlítés pontatlansága hasonló dolgokat eredményez, mint a hanglemezműsorban a RIAA-korrekcióé.
Különösen durva hibát okoz, ha amerikai vagy japán felhasználásra gyártott, az ottani szabványnak megfelelő 75µs-os utókiegyenlítésű készüléket próbálunk a hazai adók vételére használni: a magas hangok erőteljesen csökkenni fognak. Ha a tunerünkön kapcsolóval állítható az utókiegyenlítés időállandója, ne mulasszuk el azt 50µs-ra beállítani.
A hangfrekvenciás átvitel mérésekor az adót képviselő nagyfrekvenciás generátort sztereó kóderen keresztül moduláljuk, bekapcsolt előkiemeléssel. A modulációs löket nagyságát úgy kell megválasztani, hogy az az átviteli sáv felső végén se haladja meg a 40kHz-et. Ezután a készülék hangfrekvenciás kimenetére kapcsolt szintíróval vagy más alkalmas módon felrajzoljuk a készülék átviteli görbéjét a hangfrekvenciás jelforrás frekvenciájának függvényében (bal és jobb csatorna, külön-külön). A nagyfrekvenciás bemenőjelszint -46dBV, a moduláció 30%-os. A hangfrekvenciás kimenőjelet a magnó, ill. erősítő csatlakoztatására szolgáló kimeneten kell mérni.
Jel-zaj arány
A "rádiós átviteli lánc"-ban az adóantenna és vevőantenna közti légtér az átvinni kívánt jelekhez hozzáteszi saját "produktumát" is. Gondoljunk a légköri elektromosságból adódó rádiós zajokra, vagy a Napból eredő rádiós zajsugárzásra. Ez a hatás attól függően jelentős vagy elenyésző, hogy mekkora az antenna által felvett "háttérzaj ", az adóból a vevőantennára jutó jelhez képest. A rádiós átvitel - az antennára jutó jel szintjétől függően - kisebb-nagyobb mértékben megközelíti az adót moduláló hangfrekvenciás csatorna jelzaj távolságát, de mindig hozzáteszi saját zajproduktumát is. A készülék kimenetén mérhető jel-zaj arány alakulását a 4. ábra szemlélteti. Az ábrán három, eltérő jellegű szakasz különböztethető meg. Az első szakaszban a bemenő jel növelésével a zaj rohamosan csökken. Mértékét az FM moduláció jellemzői határozzák meg. A második szakaszban körülbelül olyan mértékben csökken a zaj, amilyen mértékben emelkedik a jelszint. A harmadik szakaszban a zajszint állandó, független a jelszinttől - ezt az értéket a készülékben használt alkatrészek minősége és a konstrukciós elvek határozzák meg, nagysága tehát a készülék minőségére jellemző. Ennél a mérésnél egy 300Hz-15kHz-ig áteresztő szűrő alkalmazásával elnyomják a készülék hangfrekvenciás csatornájába jutó idegen eredetű jeleket (pl. a hálózati brummot). Az MSZ értelmében a hangfrekvenciás feszültséget a vivő (30%-os) modulációjával, illetve moduláció nélkül kell megmérni, különböző bemenőjelszinteken. A mérést a magnócsatlakozáson (vagy erősítőkimeneten) kell elvégezni. A modulációval, illetve anélkül mért értékek aránya dB-ben kifejezve a jel-zaj arány, ezt folyamatos görbén is ábrázolhatjuk. A DIN szabvány 40, az IHF pedig 75kHz-es löket mellett méri ugyanezt. Külön is megadják a DIN szerint ia -60dBmW-os bemenőjelhez tartozó értéket, az IHF szerint pedig azt a bemenőszintet kell megadni, amelyen a jel-zaj arány 50dB (Usable Sensitivity) és amelyen a készülék eléri a legnagyobb jel-zaj arányt (Ultimate S/N). A módszerek tehát eltérők; a paraméterek mit sem mondanak önmagukban, ha nem ismerjük a mérési körülményeket. A jellemzőket (mindkét csatorna azonos modulációjával) monó üzemmódra és (egy-egy csatorna modulációjával) sztereó üzemmódra is meg kell adni. Abban az esetben, ha az eredmény kiértékelésekor nem használunk 300Hz-15kHz-es szűrőt a hangfrekvenciás kimeneten, a jelidegenfeszültség arányt kapjuk. Sztereó üzemmódban a kimeneten sávszűrővel ki kell szűrni a pilotjelet. A jel-idegenfeszültség arányt -60dBmW szintű bemenőjelhez kell rendelni.
Áthallási csillapítás
Most értelemszerűen azt vizsgáljuk, hogy ha szabványos sztereó modulációjú nagyfrekvenciás jelet kapcsolunk a készülékre, akkor az egyik csatorna információjából mennyi jut át a másik csatorna hangfrekvenciás kimenetére. A nagyfrekvenciás bemenőjel szintje -60dBmW a modulációs löket 50kHz. (Ennek pilotjeltartalma 8-10%.) Mindkét csatorna modulációja azonos, 1kHz-es jel. A kiértékelést szelektív voltmérővel végezzük a készülék hangfrekvenciás kimenetén. Ha a mérés tárgyát képező csatornában a modulációt megszüntetjük, a mérhető maradék jel az áthallásból származik. A két jelszint aránya dB-ben kifejezve az áthallási csillapítás értéke 1kHz-en. A mérést mindkét csatornán el kell végezni, és a vizsgálatot ki lehet terjeszteni a teljes hangfrekvenciás sávra. Ilyenkor (az előkiemelés miatt) a modulációs szintet úgy kell megválasztani, hogy a löket a legmagasabb moduláló frekvencián se haladja meg az 50kHz-es értéket. Az eredményt diagramon kell megadni (8. ábra).
Lineáris torzítás
FM-jel átvitelekor valójában a modulációkor keletkező spektrum egészét kellene a demodulátorig átvinni és feldolgozni. Ez azonban nem lehetséges, mert egy-egy adóállomás csak korlátozott sávszélességet kap az URH-sávban. A teljes spektrum egy részét már maga az adóállomás sem sugározza ki, más része nem jut keresztül a vevőkészülék szelektivitását biztosító középfrekvenciás szűrőkön. A demodulált jel tehát mindenképpen különbözni fog a moduláló jeltől, és ezt a csatornák közti áthallásban és torzításban egyaránt érezni fogjuk. A torzításhoz ezenfelül hozzáadódik a készülék hangfrekvenciás fokozatainak torzítása is, és mindezt befolyásolni fogja még a nagyfrekvenciás bemenőjel szintje és az állomásra-hangolás pontossága. (Gondoljuk meg: a leginkább használatos, 50 kHz-es lépésekben hangolható szintézeres vevőkészülékkel hazai viszonyok közt nem hangolhatunk pontosan állomásra - az adók frekvenciakiosztása miatt.)
Az IHF a torzítást (75kHz-es lökettel) a bemenőjel és a moduláló frekvencia függvényében is méri, s ez utóbbiak között külön kiemeli a 100Hz-es, 1kHz-es és 10kHz-es értéket. A DIN csupán az 1kHz-en mérhető torzítást definiálja 40kHz-es löket és -60dBmW antennajel esetére. Monó torzítás mérésekor mindkét csatorna modulációja azonos, sztereó mérésekor csak az egyik csatorna modulált. Az MSZ a harmonikus torzítást 30, valamint 80%-os modulációs mélység esetére értelmezi (1kHz-es moduláló frekvencia, -46dBV antennafeszültség; az antennaimpedancia 240 ohm).
Nemlineáris torzítás
Elsősorban intermodulációs eredetű torzításokról van szó. Számottevő forrásuk a dekóder-fokozatban meglehetősen nagy szinten jelenlévő pilotjel. Ebből és a moduláló frekvenciából összegjelek és különbségi frekvenciák keverednek ki, s ezeknek egy része - a moduláló frekvenciától függően - a hallható tartományba esik. Ezt a torzítási fajtát pilottorzításnak is nevezik. Egy tipikus jelleggörbét a 10. ábrán láthatunk. Az MSZ nem értelmezi ezt a torzításfajtát.
Idegen jelek
A kétcsatornás átvitel rendszeréből adódik, hogy a hangfrekvenciás kimeneten megjelennek a 19kHz-es pilotjel és a 38kHz-es segédvivő maradékjelei. Ha ezek szintje túlságosan nagy, intermodulációt okozhat az erősítőben, vagy felvételkor a magnóban. Elnyomásukról általában szűrőkkel gondoskodnak.
Pilotjel-elnyomás
Mérésekor a hangfrekvenciás kimeneten megjelenő pilotjelnek a hasznos jelhez viszonyított értékét vizsgáljuk. A készülék antennabemenetére -60dBmW szintű nagyfrekvenciás jelet kapcsolunk, melynek modulációja sztereó multiplex jel. A moduláló frekvencia 1kHz, az összlöket 50kHz. A két hangfrekvenciás csatorna modulációja azonos. A készülék hangfrekvenciás kimenetét szelektív voltmérővel vizsgáljuk. Az 1kHz-en és 19kHz-en mérhető jelszintek viszonya dB-ben kifejezve adja a pilotjel-elnyomás értékét.
Segédvivő-elnyomás
(Mint az előbb - csak most értelemszerűen az 1kHz-es és 38kHz-es jelszinteket kell egymáshoz viszonyítani.)
Az AM-sávok mérése
Mint arról már korábban szó volt, a készülékek AM sávjait többlet-szolgáltatásnak kell tekinteni; a High Fidelity szempontjából ezek érdektelenek. Mérésükről tehát inkább csak címszavakban: Hangolási tartomány. A rádiókészülékek általában a középhullámú sávot tartalmazzák, de némelyikükben rövid- vagy hosszúhullámú sáv is van. Ellenőrizni kell, hogy hangolni tudunk-e a teljes specifikált sávban. Szintézeres hangolású FM-vevőkészülékekben általában az AM-sáv is szintézeres hangolású. A frekvencialépés középhullámon 9kHz, rövidhullámon 10kHz, az adók frekvenciakiosztásának megfelelően. A frekvenciakijelzés digitális és meglehetősen pontos. Analóg hangolású készülékekben általában hagyományos skálát alkalmaznak, ilyenkor a skálapontosságot is vizsgálni kell.
Zajhatárolt érzékenység. Egyéb előírás hiányában a 26dB-es kimeneti jel-zaj arányhoz tartozó érték, 1kHz-es moduláló frekvenciához és 30%-os modulációs mélységhez rendelve.
Szelektivitás. A névleges vételi frekvencián és attól ±9kHz-re elhangolt generátorral mérhető érzékenység átlagértéke, dB-ben kifejezve. A mérést 1kHz-es moduláló-jellel, 30%-os modulációval végzik.
Tükör- és középfrekvenciás zavararány. A névleges vételi frekvencián mérhető érzékenység és a tükör-, illetve középfrekvencián mérhető érzékenység viszonya, dB-be kifejezve. A mérés az előző pontban leírtak szerint történik, de a generátort értelemszerűen ±9kHz-es elhangolás helyett a tükör-, ill. középfrekvenciára hangoljuk.
Frekvenciaátviteli jelleggörbe. A rádiókészülékek hangfrekvenciás átvitele az antennabemenettől a magnócsatlakozóig (ill. erősítőkimenetéig). A nagyfrekvenciás jelszint az antennán -46dBV, illetve -46dBV/m (keret- vagy ferritantennáról). A modulációs mélység 30%.
Jel-zaj arány. A nagyfrekvenciás bemenőjel szintjének függvényében a készülék hangfrekvenciás kimenetén mérhető jelszint és a modulálatlan vivőhöz tartozó zajszint viszonya, dB-ben kifejezve. (Mérőjel: 1kHz, moduláció: 30%.)
Harmonikus torzítás. A -46dBV, ill. -46dBV/m szintű nagyfrekvenciás jel 1kHz-es jellel való 30%-os és 80%-os modulációja nyomán mérhető torzítás a hangfrekvenciás kimeneten. Az AM-jellemzők mérésekor a generátort minden esetben egy szabványos műantennán keresztül kell az antennabementre csatlakoztatni.[/quote]Pethes István
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#170
Elküldve: 2003. 02. 24. 10:51
idézet:
K-belügyek
A kábelek auditív hatásáról nagyon keveset tudok. (Helyes, akkor erről majd máskor - SA megjegyzése.) Mégis írni fogok róla (sejtettem - SA megjegyzése), egyrészt, mert enélkül nem volna teljes a zűrzavar - másrészt pedig igenis elvégeztem néhány kísérletet, és azok alapján ha nem is sok mindent, de bizonyos dolgokat biztosra vehetek. Például kijelenthetem, hogy a kábeleknek igenis van sajáthangjuk - csak éppen nehéz eldönteni, melyiknek van szebb sajáthangja...
Kétféle funkciót célszerű megkülönböztetni. Az egyik kábelfajta a hangsugárzót köti az erősítőhöz - a másik a többi komponenst kapcsolja egymáshoz ("Interconnect" - mondja az angol). Előbb nyilván az első funkcióval érdemes kísérletezni, mert a hangsugárzókábeleket kapcsolóberendezés segítségével akár A-B vaktesztben is összehasonlíthatjuk, a következőképpen. A hangsugárzóra mindkét kábeltípust bekötjük, párhuzamosan, a kapcsolóberendezésen pedig az egyik kábelt az "A", a másikat a "B" pólusokra kapcsoljuk. Ugyanezt kapcsolóberendezés nélkül is megtehetjük, ha olyan erősítőnk van, amely két pár hangsugárzót képes fogadni egyszerre. Megkönnyíti dolgunkat, hogy kiesik a hangerőszabályzás kényes művelete - a kábeleknek elvben azonos a "hangerejük". Más kérdés, hogy a kábelek is befolyásolhatják a (szubjektív?) frekvenciaérzetet, azon keresztül pedig a (szubjektív?) hangerőérzetet is.
Speciálkábeleim nem voltak, ilyeneket nem is szándékoztam szerezni, főleg kezdetben nem. Csábított viszont a sodratlan ("merev", "tömör", "egyeres" vagy hogy is nevezzem) kábelek teóriája, ez az olcsó játék, talán nem is olyan hülye gyerekeknek. Vásároltam a KERAVILL-nál egy köteg szigetelt, 2,5 négyzetmilliméteres, sodratlan rézvezetéket és bekötöttem az addig használt, hasonló vastagságú, de sodrott, sokerű hangsugárzóvezeték helyébe. Azonnal érezni lehetett a különbséget. A sodratlan kábel hangja tisztább, szárazabb, definiáltabb, kevésbé torz. A mélytartományban is elvisz egy kis lötyögést, és emiatt egy kicsit mélyszegénynek hat. Nekem mindenesetre megtetszett, és azóta is ezt a kábelt használom. Úgy érzem, nyertem rajta 1/2-1 orto-t. (Később kapcsolóberendezésre kötöttem, Zsengellér Ferenc barátom sodrott, vastag kábeleivel együtt - akkor is úgy éreztük, hogy az enyém a jobb.) Sólymos Antal szintén az új kábelt tartotta jobbnak, igaz, csak egy árnyalatnyival - számomra inkább az volt a fontos, hogy legfőbb kritikusom előtt egyáltalán demonstrálni tudtam a Jelenséget.
Kipróbáltam aztán vékonyabb sodratlan kábeleket is - nem tetszettek. Készítettem belőlük dupla, négyszeres, nyolcszoros kötegeket is - így sem tetszettek. Ebből nyilván nem az következik, hogy a vékony kábel rossz, hanem csak hogy az én vékony kábeleim rosszak. Nyilván ezer dolog múlhat az anyagukon, a szigetelésükön. Egyelőre idáig jutottam a hangsugárzó-kábelekkel.
Ha sodratlan, hát legyen sodratlan. Készíttettem egyerű összekötőzsinórokat is, a szokványos, sodrott, árnyékolt vezeték helyett, az illesztő-transzformátor és a fonoelektronika közé. Itt nem célszerű "ábézni", a cserét 20-25 másodperc alatt végre lehet hajtani, ennyi idő után még emlékszik az ember az előző hangképre.
Azonnal meghallottam a különbséget. Az új kábel veszett rosszul szólt. A hangkép kiürült, torzított, csörömpölt. Ez a kábel történetesen koaxiális kivitelű volt: belül ugyan egyetlen éren, kívül azonban az árnyékoláson futott a jel. A következő kábelt magam fabrikáltam két-két egyforma szálból (árnyékolással, illetve anélkül is).
Ugyanolyan pocsékul szólt. Úgyhogy nem is örültem neki, hogy íme, mennyire jól demonstrálható a különbség. Hiszen veszítettem volna vele vagy másfélkét orto-t. Mégis azt mondom: érdemes tovább kísérletezni...[/quote]Darvas László
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."