HWSW Informatikai Kerekasztal: Film vágás ! - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Film vágás ! (filmrészlet kivágás és mentés)

#41 Felhasználó inaktív   wpepi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.825
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 08. 18. 18:09

Idézet: ambroa - Dátum: 2005. aug. 18., csütörtök - 17:20

Azért mert kényelmesebb vágószoftverem is van. Ha csak sztereó az anyag, akkor nincs vesztenivalóm. Inkább átkódolom. A vele járó veszteség minimális. Ha viszont valódi  öt csatornás térhatást veszítenék el, akkor már nem a kényelmi szempont dominál.

Ha csak 2.0 a forrás akkor is van vesztenivalód mivel ha nem csak egy sima sztereó a forrás hanem dolby sorround azaz 2 csatornába kódolt 4 (Pro Logic) valamint 5 (Pro Logic II) csatornás kísérőhang akkor a konvertálgatással romlik a sorround csatorna minősége. Ez azt eredményezi, hogy ha Pro Logic dekóderes erősítőn hallgatod akkor a hátsó sorround csatornák elkezdenek kvartyogni.
Dolby sorround kodolással rendelkező Dolby Digital 2.0 meg sok DVD-n van kísérőhangként valamint egy rakás magyar TV adó is sorround kódolással sugározza a sztereó hangot amit pld. az asztali DVD felvevők tökéletesen rögzítenek így lejátszáskor visszakapod az eredeti 4 ill. 5 csatornás valódi térhatást.

Egyébként a többi Dolby Digital anyaggal mit kezdesz? Mert ugye a 2.0 és az 5.1 formátumokon kívül van még 3.0, 3.1, 4.0, 4.1, 5.0  :)

Idézet

Ha viszont valódi  öt csatornás térhatást veszítenék el

Ha csatornánként konvertálsz akkor nem veszítesz el egyet se. Lehet akár 6 csatornás PCM-be de lehet  6db különálló mono állományba is átrakni a 6db Dolby Digital csatornát. Persze nem a BeSweet programmal.  :)
Ha Dolby Digital kísérőhangot konvertálunk más formátumba akkor az nem csak azt jelenti, hogy többcsatornásból lekeverünk kétcsatornás sztereóra. 

#42 Felhasználó inaktív   WickedWitch 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 683
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 08. 19. 12:09

És a Video Edit Magic-et már próbáltátok? Nekem az volt az első találkozásom ilyen edit programmal, és elsőre sikerült! Képet is lehet vele vágni, bár én úgy használtam, hogy volt két verzióm egy mozifilmről. Egyiknek a hangja, másiknak a képe kellett és ezeket raktam össze.

Ezt a progit az Origo softwarebázisában találtam... :)
Build a man a fire, and he'll be warm for a day. Set a man on fire, and he'll be warm for the rest of his life.

They say a little knowledge is a dangerous thing, but it's not one half so bad as a lot of ignorance.

#43 Felhasználó inaktív   ambroa 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 303
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 08. 19. 12:25

Idézet: Mykee - Dátum: 2005. aug. 18., csütörtök - 18:09

Én anno próbálgattam a BeSweetet, és nagyon nem győzött meg. Mindenféle bajai voltak, így hagytam a csudába.

Lehet, hogy annó nem volt használható, de most szerintem már az. Nekem nem hibázik.

#44 Felhasználó inaktív   ambroa 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 303
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 08. 19. 12:29

Idézet: wpepi - Dátum: 2005. aug. 18., csütörtök - 19:09

Ha csak 2.0 a forrás akkor is van vesztenivalód mivel ha nem csak egy sima sztereó a forrás hanem dolby sorround azaz 2 csatornába kódolt 4 (Pro Logic) valamint 5 (Pro Logic II) csatornás kísérőhang akkor a konvertálgatással romlik a sorround csatorna minősége. Ez azt eredményezi, hogy ha Pro Logic dekóderes erősítőn hallgatod akkor a hátsó sorround csatornák elkezdenek kvartyogni.
Dolby sorround kodolással rendelkező Dolby Digital 2.0 meg sok DVD-n van kísérőhangként valamint egy rakás magyar TV adó is sorround kódolással sugározza a sztereó hangot amit pld. az asztali DVD felvevők tökéletesen rögzítenek így lejátszáskor visszakapod az eredeti 4 ill. 5 csatornás valódi térhatást.

Egyébként a többi Dolby Digital anyaggal mit kezdesz? Mert ugye a 2.0 és az 5.1 formátumokon kívül van még 3.0, 3.1, 4.0, 4.1, 5.0  :)

Ha csatornánként konvertálsz akkor nem veszítesz el egyet se. Lehet akár 6 csatornás PCM-be de lehet  6db különálló mono állományba is átrakni a 6db Dolby Digital csatornát. Persze nem a BeSweet programmal.  :)
Ha Dolby Digital kísérőhangot konvertálunk más formátumba akkor az nem csak azt jelenti, hogy többcsatornásból lekeverünk kétcsatornás sztereóra. 

Nem értelek. Mi az aggályod? Lehet műszerekkel kimutatható a veszteség, de emberi füllel egy otthoni hangfalrendszeren csak az észrevehetőség határát súrolja. Ez a megrendelőimnek elég…

#45 Felhasználó inaktív   wpepi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.825
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 08. 19. 12:35

Idézet: ambroa - Dátum: 2005. aug. 19., péntek - 13:29

Nem értelek. Mi az aggályod? Lehet műszerekkel kimutatható a veszteség, de emberi füllel egy otthoni hangfalrendszeren csak az észrevehetőség határát súrolja. Ez a megrendelőimnek elég…

Nincs aggályom csak megjegyeztem, hogy ha a Dolby Digital 2.0 sorround kódolású és ezt Te tovább konvertálod akkor az Pro Logic dekóderes erősítőn már hallható változást eredményez a hátsó azaz a sorround csatornákban. Ez felettébb igaz ha a feldolgozandó Dolby Digital 192Kbps.

#46 Felhasználó inaktív   ambroa 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 303
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 08. 19. 14:54

Idézet: wpepi - Dátum: 2005. aug. 19., péntek - 13:35

ezt Te tovább konvertálod akkor az Pro Logic dekóderes erősítőn már hallható változást eredményez a hátsó azaz a sorround csatornákban

Kihangsúlyoztam, hogy csak akkor konvertálok, ha sima sztereóról van szó. Például ilyen az asztali DVD-írók által felírt korong anyaga is. Ott pedig akkor nincsen "hátsó csatorna".

#47 Felhasználó inaktív   wpepi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.825
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 08. 19. 18:09

Idézet: ambroa - Dátum: 2005. aug. 19., péntek - 15:54

Kihangsúlyoztam, hogy csak akkor konvertálok, ha sima sztereóról van szó. Például ilyen az asztali DVD-írók által felírt korong anyaga is. Ott pedig akkor nincsen "hátsó csatorna".

Tévedsz.
A Dolby sorround rendszer az nem más mint 2 csatornába kódolt többcsatornás rendszer. Ez azt jelenti, hogy a normál sztereóba van bekódolva a sorround aminek két szabványa van. Az egyik a Pro Logic ami 4 csatornás rendszer a másik pedig ennek a továbbfejlesztett változata a Pro Logic II ami 5 csatornás. Az ilyen sorround felvételt Pro Logic dekóderrel szerelt erősítővel lehet visszaállítani azaz dekódolva visszakapjuk az eredeti 4 ill. 5 (az ötödik a center) csatornás hangzást. Ez azt jelenti, hogy a hátsó sorround sugárzókon (Pro Logic II esetén a centeren is) csak azok fognak hallatszódni amik odavalók. Ez ugyanolyan mint a Dolby Digital csak itt nem több különálló digitális csatornából épül fel a térhatás hanem a sima sztereó  2 csatornás rendszerben bekódolt csatornákból. Ezt a technológiát még a 80-as években találták ki aminek a továbbfejlesztett változata a Pro Logic ami már jobban képes elszeparálni a csatornákat egymástól. A Dolby sorround technológiának a legnagyobb előnye, hogy lefelé kompatibilis azaz hagyományos sztereó rendszerben a normál bal első és jobb első csatornák ugyanúgy megvannak mint a sima sztereó esetén viszont ha dekóderen hajtjuk át akkor megkapjuk a hátsó Pro Logic II esetén a center valós csatornáit.
A ma forgalomba lévő házimozi erősítők döntő többsége tartalmaz Pro Logic dekódert. A jobbakban a Pro Logic II is benne van. Az erősítőkbe lévő DSP (Digital Signal Processzor) még arra is képes, hogy ha sima sztereó a hangforrás és bekapcsoljuk a sorround módot akkor fáziseltolásos elven virtuális sorround térhatást állít elő ami sokkal jobb térélményt ad mint a hagyományos sztereó. Persze a virtuális mód nem pótolja a valódi sorround hatást.
Magyarországon rengeteg TV sugároz sorround hangrendszerben. A legismertebb a HBO (a teletextben valamint a műsorújságukban DS jelzéssel tüntetik fel a Dolby sorround adásokat). De a többi TV is ad sorround-ban azaz az M1, M2, TV2, RTL klub, Viasat3, Cool, stb.  Az M1, TV2, RTL klub esetén igen kiváló a sorround hang minősége mert ezek a TV-k NICAM rendszerben sugározzák a hangot ami igen tiszta sorround sugárzásra ad lehetőséget.
Az asztali DVD felvevők pedig tökéletesen rögzítik a Dolby sorround kódolással ellátott sztereó hangot amit aztán akár a felvevővel akár pedig bármilyen DVD lejátszóval lejátszhatunk. Persze ahhoz, hogy megkapjuk az eredeti 4 ill. 5 csatornás sorround térhatást Pro Logic dekóderrel szerelt házimozi erősítőre kell kötni a DVD lejátszót (dekóder nélkül marad sima sztereó).

Szóval ha az asztali DVD felvevővel rögzített Dolby Digital 2.0 kísérőhangot ide oda konvertálod (pld. PCM-be majd szerkesztés után vissza AC3-ba vagy MPEG1 Layer2-be) akkor ezzel minőségromlást idézel elő a sorround csatornákban amit meg is lehet hallani ha dekóderen ereszted át. Éppen ezért írtam, hogy ha nem magas az AC3 bitrátája (minimum 256Kbps) akkor a konvertálás után ha dekóderes erősítőn hallgatják akkor a hátsó sorround csatornákban kvartyogó hangot lehet hallani amikor megszólalnak.

Idézet

Például ilyen az asztali DVD-írók által felírt korong anyaga is. Ott pedig akkor nincsen "hátsó csatorna".

De pedig ott van az csak a sztereóba bekódolva. Ha hallani szeretnéd, dekódolni kell. Dekóder nélkül csak mezei sztereónak hallod.

Remélem sikerült kimerítő technikai leírást adnom és sikerül meggyőzni, hogy ha már egyszer tömörített kísérőhangod van akkor arra kell törekedni, hogy azt már ne tedd át más formátumba. A Dolby Digital egy igen erősen tömörített formátum (az 1536Kbps PCM-hez képest a DD2.0 192Kbps-256Kbps és a frekvenciamenet is eléggé megnyirbált). Nem véletlen, hogy az asztali DVD felvevőknél is megadták a PCM rögzítési lehetőséget mert csak ebben lehet kiváló minőségben hangot rögzíteni.

Ha bármilyen kérdésed van állok rendelkezésedre.  :)

#48 Felhasználó inaktív   ambroa 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 303
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 08. 19. 19:20

Idézet: wpepi - Dátum: 2005. aug. 19., péntek - 19:09

Ha bármilyen kérdésed van állok rendelkezésedre.  :)

Köszönöm!

Téma megosztása:


  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó