HWSW Informatikai Kerekasztal: VHS-ről digitalizálás mibe? - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

Oldal 1 / 1
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

VHS-ről digitalizálás mibe? melyik tömörítés a legoptimálisabb

#1 Felhasználó inaktív   Islander 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 35
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 07. 05. 09:57

Sziasztok,

egy nagy rakás VHS-t szeretnék digizni. Van egy Pinnacle PCTV-m a legújabb software-rel, de ott nincs túl sok beállítási lehetőség capture esetén, max. codec neve es bitrate. VirtuaDub-bal már más a helyzet, ott már az a baj hogy túl sok is a beállítási lehetőség :-)
Először PCTV-vel vettem fel 40 perc videot MPG1 HQ minőségben, ami jó mínőséget adott (deinterlace be volt kapcsolva természetesen), de 3Mbit-es bitrate-tel lett 1 Giga az anyag, ami kicsit sok. Persze lehetne csökkenteni a bitrate-et, de a minőség keményen romlik, és nem lesz annyival kisebb (mondjuk fele, ami bevállalhatóbb nagyság lenne). A Divx sem lenne rossz, de nem láttam hogy annyival jobb képmínőséget produkálna, vagy annyival kisebb méretet. Kérdés hogy optimális képmínőség-fileméret tekintetében milyen beállításokat javasoltok (mondjuk VirtualDub-bal) ilyen VHS-ek digitálisan való rögzítéséhez? Audio és Video Compression szinten természetesen. Mit érdemes a VirtuaDub-on esetleg beállítani a képmínőség jobbá tétele érdekében? Pls. help!

#2 Felhasználó inaktív   Rlaci 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 991
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 07. 06. 08:08

Erről már számtalan topic létezik. Használd a keresőt!

#3 Felhasználó inaktív   Islander 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 35
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 07. 06. 09:40

Idézet: Rlaci - Dátum: 2005. júl. 6., szerda - 7:08

Erről már számtalan topic létezik. Használd a keresőt!

Hasznaltam. Mindent talaltam csak nem erre valaszt, pedig hidd el olvasgattam. De mivel azota tovabbhaladtam inkabb felteszek ezzel kapcsolatban egy masik kerdest:

Felhasznalt program eseteben VirtualDub-nal maradtam vegul (a mashol ajanlgatott iualbs nem volt jobb, raadasul az 30 napos valtozat, tehat nem free), ahogy nezem egy keves Sharpen (mondjuk 10-es) nem art a kepnek filterkent, de mast nem ereszettem ra (valami tipp ez ugyben). Dontenem kellene viszont megfelelo tomoritesi codec mellett. A tomorites es rogzites maradna termeszetesenon-the-fly.
Probalkoztam tobb dologgal, vegul ugy ereztem hogy a Microsoft fele MPG 4 es Xvid ami viszonylag jo minoseget produkal. De erdekelne hogy ti milyen beallitasokkal tomoritetek hogy a filemeret es a minoseg jo aranyban legyen. Ugy lehet pl. Xvid-del 5 mega 1 perc mint 15 kulonbozo beallitasokkal, Mpeg 4-ben pedig 8-15 mega 1 perc attol fuggoen hogy a 1000 vagy 3000 a bitrate.
Oszinten szolva a Microsoft Mpeg 4 meg jobb, finomabb kepet is ad ahogy elnezem mint az Xvid, viszont meretben ez nagyobb - de kulon program (codec) telepitese nelkul lejatsza a Windows ahogy nezegetem. Szoval nagyon vacilalok hogy melyiket valassszam es milyen beallitasokkal optimalis minoseg es filemeret elerese erdekeben, valakinek valamilyen tapaszatalata van esetleg ez ugyben?

#4 Felhasználó inaktív   Islander 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 35
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 07. 06. 09:41

Ja, Audio Compression-nek minden esetben Mp3-at valasztottam, abbol is a VirtualDub altal felkinalt legjobb stereo-t (valami 48Khz-es, ha jol emlekszem igyf ejbol 6K/sec)

#5 Felhasználó inaktív   wpepi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.825
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 07. 06. 10:39

Idézet: Islander - Dátum: 2005. júl. 5., kedd - 10:57

Sziasztok,

egy nagy rakás VHS-t szeretnék digizni. Van egy Pinnacle PCTV-m a legújabb software-rel, de ott nincs túl sok beállítási lehetőség capture esetén, max. codec neve es bitrate. VirtuaDub-bal már más a helyzet, ott már az a baj hogy túl sok is a beállítási lehetőség :-)
Először PCTV-vel vettem fel 40 perc videot MPG1 HQ minőségben, ami jó mínőséget adott (deinterlace be volt kapcsolva természetesen), de 3Mbit-es bitrate-tel lett 1 Giga az anyag, ami kicsit sok. Persze lehetne csökkenteni a bitrate-et, de a minőség keményen romlik, és nem lesz annyival kisebb (mondjuk fele, ami bevállalhatóbb nagyság lenne). A Divx sem lenne rossz, de nem láttam hogy annyival jobb képmínőséget produkálna, vagy annyival kisebb méretet. Kérdés hogy optimális képmínőség-fileméret tekintetében milyen beállításokat javasoltok (mondjuk VirtualDub-bal) ilyen VHS-ek digitálisan való rögzítéséhez? Audio és Video Compression szinten természetesen. Mit érdemes a VirtuaDub-on esetleg beállítani a képmínőség jobbá tétele érdekében? Pls. help!

Rosszul közelíted meg a kérdést. Először is el kell döntened, hogy milyen minőségben szeretnéd. Aztán meg azt, hogy mire szeretnéd kiírni. Ha ezek megvannak akkor a minőség és a tárolókapacitás ismeretében kell megtalálni a megfelelő kompromisszumot.
Sokan tévedésben vannak a VHS digitalizálásával kapcsolatban. A tévedés abban van, hogy rosszul értelmezik a VHS 240 soros felbontását. A VHS digitálisan leképezve 352x576 (azért 576 mert a VHS váltott soros elven működik azaz 2 db 288-as félkép tesz ki 1 teljes 576-os képet) felbontású lenne de mivel horizontálisan a pixelek alakja folyamatosan változik ezért a legjobb minőséget akkor érjük el ha digitalizáláskor a horizontális felbontást 768 vagy 720 értékre állítjuk. Tehát a VHS digitalizálásához 768/720x576 felbontás javasolt.

Téma megosztása:


Oldal 1 / 1
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó