HWSW Informatikai Kerekasztal: HWSW Informatikai Kerekasztal -> Vitorlát fel! Vagy még sem?...

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

Feliratkozás: Blint19 blogja        RSS Feed

Vitorlát fel! Vagy még sem?...

6 Komment
Avagy bűn-e a kalózkodás?
Kép

Mostani irományomban a játék társadalom örökös problémát, a kalózkodást szeretném boncolgatni! Illetve dehogy! Nem szeretném magam mélyen beleásni a témába, csupán megosztanám a véleményemet ezzel kapcsolatban!

A kalózkodás, mint szó, elég régről ered, mégpedig a kalóz szóból, ami nyilván senkinek sem jelent újdonságot! Az ókortól kezdve a középkorig, azokat az embereket illették kalóz jelzővel, akik fosztogattak, raboltak, és erkölcstelen életmódjukkal minden becsületes életet élő ember ellenségei voltak. Mai szóval kifejezve, a kalózok voltak a régi kor bűnözői, banditái, gyilkosai, ahogy tetszik!

A modern világban a szó használata gyökeresen megváltozott, hisz ma már azokat illetjük eme jelzővel, akik zenét, filmet, főként játékot lopnak(?). Ez az a rész, amire együgyűcske bejegyzésemben választ keresek! Helyes-e a kalózkodást, a kalózokat bűnöző jelzővel illetni, pont úgy, mint azt a régebbi korokban is tették? A válasz persze elsőre teljesen egyértelműnek tűnik, hisz ezek az emberek értékeket lopnak el, ahelyett, hogy megfizetnék őket, tehát bűncselekményt követnek el! Ennél fogva igenis lehet őket bűnözőnek tekinteni. Azonban számos kifogás létezik, amelyeket pont az illetékesek hoztak fel saját maguk védelmére. Ezeket nézném most sorban.

Kifogás numero 1: Nincs rá pénzem!

Ez a klasszikusnak mondható kifogás, amikor az adott személy egy játék ( szorítkozzunk most szigorúan a játékiparra ) letöltését, ergo ellopását azzal indokolja, hogy nincs pénze a boltban megvenni! Amilyen gyakori eme kifogás, olyan könnyű elutasítani! Hiszen maga a demokrácia, a civilizáció adja meg rá a választ! Amire az embernek nincs pénze, azt nélkülözi! Így volt ez régen is, ha a szegénynek nem volt pénze hintóra, kénytelen volt gyalog járni! Ugyanígy a mai világban, ha az embernek nincsen pénze Ferrárira, akkor jár Renault-val! Ilyen egyszerű! Vagy ha egy embernek nincs pénze százezres telefonra, akkor az a megoldás, hogy ellopja? Nem ( intelligens embereknél legalábbis biztosan nem)! Persze vannak olyan emberek, akik fittyet hánynak a törvényekre, de őket az állam bűnözőnek tekinti, és ha elkapják őket, meg is kapják méltó büntetésüket! Ugyanez vonatkozik a játékiparra, aki játékot lop, az nem különbözik attól a személytől, aki mondjuk ellop egy autót, így tehát kalózkodó embereket igenis bűnözőnek lehet tekinteni!

Kifogás numero 2: Nem tehetem meg, hogy havonta több játékot megvegyek!


Ez is klasszikusnak mondható kifogás, de erre is éppoly könnyű a válasz! Ha nem teheti meg, akkor ne tegye! Egyes emberek úgy mondják ezt, mintha bárki is kötelezné őket rá, hogy havonta tíz, vagy akár az összes létező játékot megvegyék! Ezen a ponton tehát ez a mentegetőzés is elvérzik!

Kifogás numero 3: Azért csinálom, mert így akarom!

Ez a legjobban elítélendő hozzáállás! Ugyanis nyilvánvalóan van olyan ember, aki azért lop, mert nincs pénze az adott dologra, de van olyan is, aki azért csinálja, mert így neki kényelmesebb! Erre csak egy válasz van: mégpedig a tömlöc!
Így tehát egyértelműen bebizonyosodott, hogy a kalózkodás igenis büntetendő cselekmény, aki pedig műveli, az bűnöző! Az egyetlen gond ott lép fel, hogy nem nagyon lehet mit csinálni ezekkel az emberekkel mivel a kalózkodás megfékezésére még mindig nem érkezett életlépes megoldás, a mostaniak pedig legtöbbször a becsületes vásárlót hozzák kellemetlen helyzetbe! Sajnos még mindig nem látni a fényt, az alagút végén.


Nektek mi a véleményetek a kalózkodásról?

6 komment

Oldal 1 / 1

NECROSMOKE 

2010. 08. 01. 17:09
Az igazat bevalva régebb nekemis voltak(van :D PS1re de nem használom öket...komolyan)1 pár nem eredeti gémmem de váltottam eredetire.Nekem mindig is az tetszett ha a kezembe foghattam(foghatom)a tokot meg a leírást a gémről.A kalózkodást én is elitélem.De ha ez ellen valamit tudnának vagy a közeljövőben fognak is tenni,akkor világszerte rengeteg ember...most idézek "tömlöc"-be lesz ;)

Blint19 

2010. 08. 01. 17:24

Idézet: NECROSMOKE - Dátum: 2010. 08. 01. 18:09

Az igazat bevalva régebb nekemis voltak(van :D PS1re de nem használom öket...komolyan)1 pár nem eredeti gémmem de váltottam eredetire.Nekem mindig is az tetszett ha a kezembe foghattam(foghatom)a tokot meg a leírást a gémről.A kalózkodást én is elitélem.De ha ez ellen valamit tudnának vagy a közeljövőben fognak is tenni,akkor világszerte rengeteg ember...most idézek "tömlöc"-be lesz ;)

Jó, a tömlöc kicsit túlzás volt! :) :D

Warton 

2010. 08. 01. 17:50
Kihagytál egy "kifogást".

"Azért töltöm le, hogy kipróbálhassam, mert nincs hozzá demo és zsákbamacskát már csak nem veszek. Aztán vagy megveszem vagy sem."

Big Z 

2010. 08. 01. 20:53
őszintén szólva én eddig csak eredeti gémmel játszottam. a boxot nem flasheltem ki a multi miatt. az is igaz h még nem vettem teljesen új játékot, mindig használtan, fél v egy évvel a megjelenés után szereztem be. többször cseréltem, ill az eladott játék árából vettem újat. én így oldom meg:D

Blint19 

2010. 08. 01. 21:00

Idézet: bzsp - Dátum: 2010. 08. 01. 21:53

őszintén szólva én eddig csak eredeti gémmel játszottam. a boxot nem flasheltem ki a multi miatt. az is igaz h még nem vettem teljesen új játékot, mindig használtan, fél v egy évvel a megjelenés után szereztem be. többször cseréltem, ill az eladott játék árából vettem újat. én így oldom meg:D

Én úgy oldom meg, hogy megválogatom, mivel játszom PS3-on! Természetesen nem tudok havi 5 játékot venni, így azt veszem meg, ami nagyon kell, vagy amire jut pénz. :) Ami pedig nem annyira must have cím számomra, azzal várok kicsit, amíg lejjebb megy az ára, vagy megveszem használtan.

Telcontar 

2010. 08. 06. 20:57
Szerintem meg kellene különböztetned azokat, akik pénzt csinálnak az ellopott szoftverből, és azokat, akik nem haszonszerzési céllal teszik. Az első eset a kalóz. Más szellemi teljesítményét bitorolja el, teszi ezt folytatólagosan és aljas indokból, és nem érdemel mást, mint a büntetést. (Az már csak érdekesség, hogy tudok olyan bolthálózatról, amelynek alapítója biza kalózkodással kezdte, nem is kicsiben. Nem írok nevet, a büntetőjogi felelősség mára már elévült - csak a keserű szájíz maradt utána.)


A második esetet is büntetni rendelik a törvények minden demokratikus államban, itt azonban felmerülnek olyan erkölcsi és etikai kérdések is, mint pl. a gazdasági erőfölénnyel való visszaélés a szoftverkiadók részéről. Erőfölénnyel való visszaélés pl. az olykor elképesztően pofátlan árazás (utalnék az Activision-ös bejegyzésedre), ami sokak számára lehetetlenné teszi a számítógépük működtetéséhez szükséges szoftverek beszerzését. A kiadók az elmaradt haszonra hivatkoznak, mint jogalapra, csakhogy nem lehet józan paraszti ésszel elmaradt haszonról beszélni akkor, amikor a "kalóznak" semmilyen lehetősége sincs a szoftver legális beszerzésére, ugyanis egy árva kanyija sincs. És most nem annyira a játékokról beszélek - mert igazad van, azok nélkül is el lehet lenni, vagy lehet játszani nyílt forráskódú játékokkal, bár én pl. játszva tanultam meg angolul - másolt szoftverekkel. A '80-as évek COCOM-listás korszakában nem volt más. De ma az a nyomorult diák, akinek a tanulmányaihoz kellenek a szoftverek, és a családjának már az is erőn felüli megterhelést jelent, hogy ő tanulhasson, vajon mit tehet? Ha van éppen támogatott szoftver, az hatékony segítség, de nem mindenkinek és mindenhol elegendő, illetve hozzáférhető. A nyílt forrású szoftverek is jó alternatívák - lennének, ha a hazai oktatás nem azokra a szoftverekre koncentrálna, amelyekre koncentrál. És itt megint jöhet az utalás a gazdasági erőfölényre, és fel lehet emlegetni a monopolhelyzetet is. Nem kéne, hogy legyen, mégis így van, és a kérdés csak lebeg a levegőben: miért? Példának okáért az érettségi vizsgafeladatokat nem nyílt forrású szoftverek használatával kell megoldani. Miért? Tanulni kötelező, a tananyag kötelező, de a szoftvert, ami a hazai jövedelmi viszonyokhoz képest aránytalanul drága, nem támogatja senki? Hogy van ez? Hát letöltjük, lemásoljuk, aranyapám, mert hülyék azért nem vagyunk!
Nem is olyan rég azt találgatta a világ, hogy a világ legnagyobb szoftvercége melyik kisebb országot fogja felvásárolni az 56 Mrd USD-t kitevő készpénzfeleslegéből, illetve ha nem vásárol, akkor mit fog tenni vele. Kérdezem én, hogy ilyen elképesztő mértékű extraprofitot hogyan lehet eltűrni? És nem tudom sajnálni azokat a kiadókat, akik ott ülnek a domb méretű hasznukon, de azért jajgatnak.
Ha veszek egy alaplapot 15 eFt-ért, akkor az árában vajon mennyi a működtető szoftverre (BIOS) eső rész? Vagy egy DVD-ROM esetében a firmware árának aránya? És mennyi AZ oprendszer árának aránya, ha a kapható legolcsóbb komplett PC-vel együtt veszem meg? Nincs itt aránytalanság?
Mennyi volt egy Commodore Plus4 árában a beépített szoftverek ára? És mennyi most egy irodai programcsomag ára? Nincs itt valami brutális aránytalanság? Megengedhető, hogy monopolhelyzetben levő cég így visszaélhessen az erejével?

A játékkiadók csak szimplán hülyék, amiért a ritka forintra hajtanak a sűrű fillér helyett. Ha online módon hozzáférhetnék egy-egy játékhoz, és mondjuk egy végigjátszásért kellene fizetnem egy-két dollárt, simán leperkálnám, és szerintem még nagyon sokan kifizetnék. A kiadóknak nem kellene egy csomó dokumentációt, DVD-t és csomagolóanyagot előállítani. Nekem nem kellene 30-50 dollárt kifizetnem egy olyan játékért, amivel csak egyszer játszom, és ami utána előbb-utóbb úgyis valamelyik szeméttelepen végzi. Jól járhatna a kiadó, jól járnék én, jól járna a természet, csak a papírgyár meg a csomagolóanyaggyár járna rosszul, de azok majd találnak maguknak más piacot. Akinek meg kell a dobozos, kézzelfogható kiadás, attól elkérheti a kiadó a 30-50 dollárt, és ez lesz a jól megérdemelt extraprofitja. De ezt nem hajlandók megérteni a kiadók, vagy csak nem hajlandók a szükséges befektetésekre. Ehelyett a jogászokba meg a perekbe fektetnek be, meg a politikusokba, akiket sokféle módon kennek meg azért, hogy olyan baromságokat fogadjanak el törvényként, mint amire most a francok készülnek. És erre jelenleg nincs más hatékony válasz a fogyasztói oldalról, mint a "kalózkodás" - mert másból úgysem fognak érteni a kiadók, mint a profit csökkenéséből.
Oldal 1 / 1

Trackback linkek [ Trackback URL ]

Nincsenek még trackbackek

Július 2025

H K S C P S V
 123456
78910111213
14151617181920
212223242526 27
28293031   

Legutóbbi bejegyzések

Utolsó kommentek

Keresés a blogon

0 látogató épp most

0 vendég
0 tag
0 anonim tag