HWSW Informatikai Kerekasztal: Kevés a szabad szoftver a magyar közszférában - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Kevés a szabad szoftver a magyar közszférában a cikkel kapcsolatos kommentek

#1 Felhasználó inaktív   special 

  • project 2501
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 11.962
  • Csatlakozott: 2001. jan. 16.

Elküldve: 2006. 11. 07. 14:49

A Egyelőre nem várható a szabad szoftverek tömeges terjedése a hazai közigazgatásban című cikkünkkel kapcsolatos kommenteket várjuk ide.

Idézet

Az Oracle Chief Architect Clubon megjelent szakértők és vendégek egyetértettek abban, hogy a Linux és az OpenOffice terjedésének komoly gátját képezi, hogy az oktatási intézményekben a diákok szinte mindenhol "windowsos" képzésben részesülnek, így később csak jelentős ráfordítással tanítható be az új környezet, ez igaz a közigazgatási szektorra is.


Ti mit gondoltok?

#2 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2006. 11. 07. 15:04

Amerre én előfordulok suliban, ott tanerő csak a Win/Office párost ismeri. Innentől kezdve körbekarika, de persze üres a terem, lehet foglalkozásokat tartani iskolás, meg felnőttcsoportooknak Linuxból, Openofficéból, csak kérdés ki csinálja meg.
Make love not Wor.

#3 Felhasználó inaktív   e-lias 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 15.635
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 07. 15:24

Idézet: Jahno - Dátum: 2006. nov. 7., kedd - 15:04

Amerre én előfordulok suliban, ott tanerő csak a Win/Office párost ismeri.

Némelyik még azt sem rendesen.  :(

szerk.: Most olvastam el a cikket teljesen. Szóval annak az alkalmazottnak nem mindegy, hogy mibe pötyög egyébként? Amúgy is 2 sec/betű leütési sebességgel gépel max, ami egy ujjast feltételez. A word előnyeit pl úgy sem használják ki sose, mert nem is értenek hozzá jobban, mint egy írógéphez. Az excell már gázosabb, mert abban alég sok olyan dolog van, ami nem pótolható maradéktalanul, vagy sok szívás nélkül. Persze tisztelet a kivételnek. De ahol egy alap adatfelvételi lap személyihez 10-20 perc, ott halál mindegy.

Egyébként ilyen helyekre (iskola, stb) én sem javaslom se az OOo -t, a linuxot meg pláne.

Ezen szerintem az open document sem fog változtatni. Bár ha az új office tényleg annyira más lesz, mint most, akkor lehet, hogy az OOo jobban fog menni, de nem ennék rá ciánt.

És megint az elején vagyunk, hogy hát szövegszerkesztést kéne tanítani, nem word -öt, stb. De ez úgy sem fog megvalósulni.

Szerkesztette: e-lias 2006. 11. 07. 15:35 -kor


#4 Felhasználó inaktív   Vulpes 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.623
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 07. 16:50

Véleményem szerint mióta a Linux disztribek jó része "Out of the box", hegesztés nélkül is azonnal működőképes, nincs indok rá hogy az iskolában a kölkök miért ne ezzel kezdjék IT-tapasztalataikat gyarapítani. Ugyanannyira megértenék mintha a redmondi cuccokat mutatnák nekik.

Akartam még írni a sok begyöpösödött user-ről meg az iskolai számtechtanárokról is is, de rájöttem, hogy csak piszok nagy közhelyeket tudnék írni, azokat meg mindenki ismeri. :(
2006. III. 4.

Chaintech VNF4 Ultra Rev. 1.0, A64 3000+@2340 (9*260 szinkron, CBBID 0501EPBW, 1.475V), Chaintech SE6600G 128 MB, 512 MB Twinmos Twister DDR533 8-4-4-3-1T, Samsung SP1614C, LG GSA-4163, Enermax Noisetaker 425AX-VE, Antec SLK3000B, Arctic Cooling Silencer 64 Ultra, Hewlett-Packard L1955, Creative Inspire P380

Tud valaki egy eladó 512MB-os Twinmos Twister DDR533-at?

#5 Felhasználó inaktív   Fresi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.827
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 07. 17:01

A gimnáziumban, ahol tanultam ott az első ("még") számítástechnika tanárunk szerintem jól építette fel a tematikát. Akkoriban kezdtünk a DOS-szal (cd, md, dir, type, stb). Utána egy kis TurboPascal. Majd jött a Windows, először magát az oprendszert néztük meg, majd az Office programcsomag darabjait, mindegyiknél olyan funkciókat, amik a mindennapi munkavégézésnél előjöhetnek.
Ezután mindenkinek a kezébe nyomta a SuSe telepítőjét. Linuxot telepítettünk, majd ott is megnéztük az alapvető rendszerműveleteket, volt console is. Utána az irodai programokkal foglalkoztunk.
Ezután jött az új tanár, vele honlapszerkesztés, majd ECDL-t csináltuk végig.

Szerintem ez a tanmenet egy átlagos felhasználónak elég bő tudást, alapot adott. Természetesen nálunk is a Windows/Office combo-n volt a hangsúly, de ez van a legjobban elterjedve a világon.

Office 2007-et bétateszteltem, nekem tetszett.

#6 Felhasználó inaktív   attilav 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.692
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 07. 17:13

Az openoffice ellen legkinkább talán azt lehetne felhozni hogy instalbil, bár az újabb verziók sokat javultak, és sebességben is jelentősen alatta van a wordnek, bár a sebességkülönbséget, vagy azt hogy iszonyat lassú lenne, az itteni átlag fórumozó 3ghz/1gb gépén nem igazán fogja észlelni. Az iskolai/közintézményi konfigurációkon viszont ez gond lehet. Megoldás lehet hogy az adott gépparkokra optimalizálva fordítanak buildeket és minden intézmény megkapja a neki megfelelőt. Így sebesség tűrhető lesz és hanszálni is lehet majd. Az out of the box linuxok nem jók ilyen környezetbe, mert azoknak erős gép kell. Slackware vagy debian javallott, az adott gépparkra optimalizált kernellel.

Sok linuxos cég van, az államnak meg kellene végre pályáztatni a dolgot.
Abit IC7, Kingmax MPXD42F-D8KT4B 400Mhz 2x1GB,
Pioneer 112D, Prescott 2.8, Leadtek A6200TD,
Samsung 160GB 8MB HD160JJ S-ATA NIDEC motor,
WD5002ABYS-01B1B0 S-ATA 500 GB, Hannsg HI221DP 22" LCD,
Intel Pro/100S

#7 Felhasználó inaktív   Antimonius 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 118
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 07. 18:44

A kliensekre telepíthető linux disztribek száma hatalmas. A közszférában található hálózatok klienseinek száma is hatalmas. Az öreg, lassan vagy sehogy sem fejlesztett nyilvántartások száma is hatalmas, amelyek  a fejlesztés hiánya vagy csigalassúsága miatt túlnyomó többségben novell szervereken, dos környezetben futnak.
Ezt a helyzetet egy ideig még lehet kezelni (kliensenként jó drágán) windows-t futtató kliensekkel és hozzá ms office környezettel, hiszen így még minden működik. Ha nem figyelünk kicsit sem előre, fel sem tűnik a probléma, hogy 2 év múlva az windows-os kliensoldali környezet működtetése is nehézkes lesz, de...

A rengeteg potenciálisan telepíthető linux kliens például openoffice-szal azért nem váltja le a windows klienseket, mert a novell szerverekkel való összekapcsolás legalábbis nehézkes. Ezen a Suse megvásárlása sem segítet. A linuxos netware kliesek sehogy sem működnek (legalábbis nekem kiábrándító tapasztalataim vannak ez ügyben), pedig ha menne, a kliens oldali szoftver költség a tizedére lenne  összenyomható, ami elősegíthetné a felgyorsuló fejlődést.

Nem is láttam közbeszrzésben olyan ajánlatot eddig, hogy kliens oldalra ms cucc helyett linuxot ajánlottak volna.

#8 Felhasználó inaktív   Azim 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 1
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 07. 20:34

Nem kell messzire menni : Elsők között válthatnak Vistára a magyar diákok Erre van forrás, és az intézményekben fenntartani a túlnyomó részben Win-es oktatást (ECDL szintén ide tartozott hosszú időn keresztül, mivel a vizsgakérdések MS szoftverekre vonatkoztak. De legalább mára ez egy kicsit megváltozott.)

Idézet

A MEH EKK forráshiány miatt átmenetileg üzemen kívül helyezett Szoftver Kompetencia Központjának felmérése szerint egy szoftver-migráció költségeiből messze a felhasználók és a szakemberek oktatása teszi ki a legnagyobb részt, a szoftver és a támogatás ára ennek töredéke.
és akkor ennek hatására az oktatásban jobban fogjuk támogatni a nyilt forráskódú rendszerek oktatását? Mert jelenleg:

Idézet

Szittner Károly elmondta, hogy a Linuxhoz valóban értő szakemberek ritkák és a közigazgatás számára gyakorlatilag megfizethetetlenek. "A linuxos szakember mellett már csak egy ritkább szakember van, a linuxhoz és közigazgatáshoz egyaránt értő szakember. Egy kezemen meg tudnám számolni, Magyarországon hány ilyet találni"

A miből hiány van (hiányt teremtettűnk) és piacképes az drága.
(még egy kis csámcsognivalo: a jelenlegi munkahelyemen két másodéves gazdasági informatikus dolgozik. Lehet hogy ők a kivételek, de nem igazán tudnak szoftvereket kezelni.)

#9 Felhasználó inaktív   Antimonius 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 118
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 07. 21:15

Idézet: Azim - Dátum: 2006. nov. 7., kedd - 21:34

Nem kell messzire menni : Elsők között válthatnak Vistára a magyar diákok Erre van forrás, és az intézményekben fenntartani a túlnyomó részben Win-es oktatást (ECDL szintén ide tartozott hosszú időn keresztül, mivel a vizsgakérdések MS szoftverekre vonatkoztak. De legalább mára ez egy kicsit megváltozott.)
és akkor ennek hatására az oktatásban jobban fogjuk támogatni a nyilt forráskódú rendszerek oktatását? Mert jelenleg:
A miből hiány van (hiányt teremtettűnk) és piacképes az drága.
(még egy kis csámcsognivalo: a jelenlegi munkahelyemen két másodéves gazdasági informatikus dolgozik. Lehet hogy ők a kivételek, de nem igazán tudnak szoftvereket kezelni.)

Én úgy látom, hogy a 250 felhasználómnak éppen olyan probléma volt (és ma is az) a dos kezelése mint ma bármelyik windowsé, régi tanfolyamok, ecdl képzés, okj-s szoftverüzemeltetői képzés ide vagy oda. E tekintetben akár linuxok is futhatnának a gépeiken, a kaotikus bénázáson ez már mit sem változtatna. A képzésükre eddig is keveset és azt is hiába fordították, úgyhogy a "szoftvermigrációs költségek" emlegetése legalábis kliens oldalon csak duma. Nagy erők munkálnak azon a területen, hogy a közbeszerzésben mi fogyhat. Még nagyobb erők munkálhatnak gyártói oldalakon. A döntéshozók pedig csak kisegerek akiket olyan morzsákkal etetnek amilyennel csak akarnak azok ezeket az erőket birtokolják.
A közigazgatásban rengeteg linuxhoz értő szakember van, bár ezen ismereteiket épp a közigazgatás fedi el azzal, hogy ismereteik a jelen közszolgálati, köztisztviselői és egyéb közigazgatásban hatályos munkajogokat  taglaló törvények tartalma szerint nem relevánsak, nem besorolhatóak, nem jelentenek sem előnyt, sem hátrányt. Akár énektanári képsségeik is lehetnének ezeknek a szakembereknek, éppen úgy nem vennék figyelembe a feladataik, munkaköri leírásaik, kollektív szerződéseik (ha egyáltalán kötnek velük ilyet) elkészítésekor. A területen szerzett tapasztalatuk pedig már-már szinte hátrány, hiszen értékes közszolgálati évek állnak a hátuk mögött (az említett törvények szerint azt kell megfizetni) és az "megdrágítja" az alkalmazásukat. Más kérdés, hogy az a "drágállott" közszolgálati idő által generált bér is alatta maradhat egy verseny szférában helyet találó informatikus béréhez képest, pedig annak a fent említett egyéb törvényi extra kötelmeknek nem is kell megfelelniök. Az említett törvények által megszerezhető extra jogokról pedig ne is beszéljünk mert azok nincsenek.
Ha az idézett szakértő nem talál a két általa említett kvalitással egyaránt rendelkező szakembereket, könnyen lehet hogy épp ő mosta le róluk a jelét. 

#10 Felhasználó inaktív   lordrolee 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.908
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 07. 21:54

A legnagyobb gond talán az lehet, hogy ehhez az egész dologhoz, gyökereiben kéne megváltoztatni magát az oktatást, és itt nem csak a szakközépiskolára gondolok, hanem már az általános iskolai tanulmányokra is.
Saját példámból okulva gondolom ezt. A főiskoláig én személy szerint csak ms-dos/windows/ms office kombinációt láttam, használtam és tapasztaltam. Aztán elkerültem egy mérnök informatikus szakra, ahol jöttek a gondok. Ugyanis olyan alap unix-os ismereteim sem voltak, hogy pl egy file másolást sem tudtam megcsinálni. Fősulin ugye meg egész durva követelményrendszerek vannak. Pl első félév végére már tudnunk kellett közepes szinten shell scripteket irogatni mindenféle feladatra. Azóta már túlvagyok a fősulin és sikeresen megszereztem a diplomát, de nem volt könnyű.
Ezt azért tartottam fontosnak, mert az én példámból is látszik, hogy egyetlen rendszer felhasználói szintű ismerete nem elég. De ezzel sztem az itt fórumozóknak nem mondtam újat.

Jómagam mióta informatikával foglalkozom mindigis ms cuccokat használtam, de a munkám során nagyon sokszor kerültem olyan helyzetbe amikor ez bizony nem elég.

Biztos vagyok benne, hogy közhely amit eddig írtam, de úgy éreztem el kell mondanom gondolataimat és véleményemet a témáról.
Kép

Xfire profil

LordRolee

#11 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2006. 11. 07. 23:10

Idézet: Antimonius - Dátum: 2006. nov. 7., kedd - 18:44

Nem is láttam közbeszrzésben olyan ajánlatot eddig, hogy kliens oldalra ms cucc helyett linuxot ajánlottak volna.

Meg ne feledjük, a központi managementet, meg AD-t.
Make love not Wor.

#12 Felhasználó inaktív   hazelnut 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 1
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 08. 07:43

Idézet: special - Dátum: 2006. nov. 7., kedd - 14:49

A Egyelőre nem várható a szabad szoftverek tömeges terjedése a hazai közigazgatásban című cikkünkkel kapcsolatos kommenteket várjuk ide.



Ti mit gondoltok?

Nagy butaság, hogy a Windows oktatás vagy ismeretek miatt nem tudják használni az Openoffice-t.
Aki az MSOffice-t tudja használni, és legalább átlagos az IQ-ja, annak nem probléma. Kivéve, ha nem is akar áttérni. Én mindkettőt használom. 
Vagy aki ezt irta, az nem ismeri ezeket a szoftvereket.

#13 Felhasználó inaktív   e-lias 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 15.635
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 08. 08:19

Általában nem is akarják. A legtöbb ember ha nem találja a sajátgépet, bepánikol. Sőt, ennél kissebb dologtól is.

Anno gimiben mikor szoftverüzemeltetőire jártam, mi is kezdtük szépen az alapoktól. Dos, mrgnéztük a 95-t, majs a 98 -at, word -öt, excellt, stb. Utána szépen elénkrakták a staroffice -t, és azzal is mokáztunk pár órán keresztül.

Később gazdinfón ez mind nem volt, de sokat beszéltünk linux -ról, live rendszereket próbáltunk ki, hogy lássuk, az is van. Sőt, db kezelésnél mindenki választhatott, hogy access -ben partizánkodik, vagy delphi -vel.

De a legnagyobb baj szerintem a pénz. Nem az amit az átállásra kéne költeni, hanem amit az MS -re KELL költeni.

#14 Felhasználó inaktív   Vulpes 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.623
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 08. 08:25

Idézet: hazelnut - Dátum: 2006. nov. 8., szerda - 8:43

Kivéve, ha nem is akar áttérni.

Erről szól ez az egész topic, kezdve a mezei felhasználóktól egészen a csúcsragadozókig, akarom mondani döntéshozókig és az őket körülvevő lobbistákig, ill. vice versa. Nem (csak) az IQ-val van baj, hanem és főleg a hozzáállással.

lordrolee: Hát Bash nélkül nekem is több lenne az ősz hajszálam!  ;)
2006. III. 4.

Chaintech VNF4 Ultra Rev. 1.0, A64 3000+@2340 (9*260 szinkron, CBBID 0501EPBW, 1.475V), Chaintech SE6600G 128 MB, 512 MB Twinmos Twister DDR533 8-4-4-3-1T, Samsung SP1614C, LG GSA-4163, Enermax Noisetaker 425AX-VE, Antec SLK3000B, Arctic Cooling Silencer 64 Ultra, Hewlett-Packard L1955, Creative Inspire P380

Tud valaki egy eladó 512MB-os Twinmos Twister DDR533-at?

#15 Felhasználó inaktív   Ytse 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 7.244
  • Csatlakozott: 2000. okt. 26.

Elküldve: 2006. 11. 08. 09:23

Sajnos igaz, az informatika-oktatás a legtöbb helyen egyszerű betanításra korlátozódik -- az eredmény meg olyasmi, mintha valaki megszerezné ugyan a jogsit, de csak azt az autót tudná vezetni, amin tanult. Szóval z oktatási módszer valóban probléma és most nyilván nem műszaki főiskolákról, egyetemekről beszélek, hanem az általános iskolákról, gimikről, ahonnan a (vállalati) végfelhasználók jönnek.

Az viszont valahol érthető, hogy mindenhol a Windowst és az Wordot (Excelt, PowerPointot, stb.) tanítják (be), mert a legtöbb cégnél ezt is használják, nem Linuxot és OpenOffice-t. Amíg nincs munkaerőpiaci igény a Windowson/Office-on kívül másra, addig nem is fognak mást oktatni. Ugyanezért tanítanak mindenhol német és angol nyelvet a svéd és a bolgár helyett, mert erre van igény.

#16 Felhasználó inaktív   e-lias 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 15.635
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 08. 10:06

Az a baj, hogy hiábta tudjuk mi, vagy akár bárki a bajokat, ha senki nem tesz semmit. Ez így fog maradni, amíg nem írják elő a linux vagy akár csak egy altrnatív office alkalmazás megismertetését.

#17 Felhasználó inaktív   debaj 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 29.476
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 08. 13:40

Idézet

Ez így fog maradni, amíg nem írják elő a linux vagy akár csak egy altrnatív office alkalmazás megismertetését.


Előírhatják, de ehhez szükség van megfelelő informatikatanárokra is. Anno középsuliban nem tudta elmagyarázni a tanárunk, hogyan kell win98 indítólemezt létrehozni, hátra kellett szaladnia a gépéhez, és csinálnia egyet, aztán elmesélnie, miket művelt.

Pedig amikor éppen nem órája volt, ő üzemeltette az iskola két szervergépét, ő cserélte le a koaxos hálózatot UTP-sre satöbbi, szóval mint informatikus, elég jó szakember volt. Viszont én azt mondom, hogy ez nem feltétlenül előny, ha tanítani akarja valaki az informatikát, sőt, a túlképzettség még hátrány is. Gondolom, úgy volt vele, hogy a téma a kisujjában van, nem kell felkészülnie az anyagból, aztán kiderült, hogy nem így van. Maga a shellprogramozás is teljesen másfajta felkészültséget igényel, mint az, hogy erről tizenéveseknek érthető és hasznos órát tartsunk. És itt a baj. Sok iskola nem engedheti meg magának vagy csak nem akar a rendszergazda mellett egy külön informatikatanárt alkalmazni. A rendszergazdának meg legtöbbször nincsen pedagógus-képzettsége. És ez meg is látszik az órák minőségén, ahogy már írták előttem is, inkább betanítás folyik, mint tanítás.

És ha már a tanításnál tartunk, felmerül még egy probléma. Az, hogy a heti kettő informatikaóra nem elegendő arra, hogy megfelelően hozzászokjon a diák egy adott szoftverhez, és azt a mindennapi életben is zökkenőmentesen tudja használni. Ehhez az kell, hogy otthon is tudjon gyakorolni, meg tudja csinálni a házi feladatát. Ehhez ugye két dolog kell, számítógép és szoftver. Vegyük azt az örvendetes esetet, amikor van otthon számítógép. Mi fut rajta? Az esetek nagy részében valami Windows, eredeti vagy nem eredeti, az most lényegtelen. Van rajta valami Office, minden, amit a büszke apuka össze tudott kaparászni a csemetének. És természetesen játékok. Linux nagyon ritkán van egy tizenéves gyerek gépén. És minél többet használja az otthoni Windowst, annál idegenebbül fog mozogni más rendszereken.

Igen, ezen megfelelő oktatással, ismertetéssel lehet változtatni. Csak ezt valakinek magára kell(ene) vállalnia. Mert hiába vannak reklámok, előadások, bemutatók, amikor az átlagember a legtöbb informatikai ismeretét úgy szedi össze, hogy a szomszéd ingyen átjön Windowst telepíteni, aztán megmutogatja, mi hol van.

#18 Felhasználó inaktív   lordrolee 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.908
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 08. 13:50

Sztem nemcsak alternatív office hanem alternatív oprendszerek megismerésére is szükség van. Az oktatásban ez gyakorlatilag szinte ingyen megoldható lenne.
Lássuk mi is kell hozzá:
- kell egy számítógép windows-al (ez ugye adott)
- kell rá egy vmware (ezis, mivel vannak ingyenes verziók)
- linux distrib. (ingyenes)
- alapszinten hozzáértő tanár.

Az egyetlen problémát talán a legutolsó menüpont okozná, de sztem ez sem lenne probléma.
A nagyuraknak odafent csak módosítaniuk kellene egy kicsit a tanterven, hogy ez is belekerüljön.
Az általános és szakközépiskolai/gimis számtech tanároknak az óratartáson kívül szinte semmi dolguk nincsen. Szóval nemnagyon érzem/látom, hogy hol van elakadva a probléma.
Kép

Xfire profil

LordRolee

#19 Felhasználó inaktív   lordrolee 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.908
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 08. 13:54

Idézet: debaj - Dátum: 2006. nov. 8., szerda - 12:40

Előírhatják, de ehhez szükség van megfelelő informatikatanárokra is. Anno középsuliban nem tudta elmagyarázni a tanárunk, hogyan kell win98 indítólemezt létrehozni, hátra kellett szaladnia a gépéhez, és csinálnia egyet, aztán elmesélnie, miket művelt.

Pedig amikor éppen nem órája volt, ő üzemeltette az iskola két szervergépét, ő cserélte le a koaxos hálózatot UTP-sre satöbbi, szóval mint informatikus, elég jó szakember volt. Viszont én azt mondom, hogy ez nem feltétlenül előny, ha tanítani akarja valaki az informatikát, sőt, a túlképzettség még hátrány is. Gondolom, úgy volt vele, hogy a téma a kisujjában van, nem kell felkészülnie az anyagból, aztán kiderült, hogy nem így van. Maga a shellprogramozás is teljesen másfajta felkészültséget igényel, mint az, hogy erről tizenéveseknek érthető és hasznos órát tartsunk. És itt a baj. Sok iskola nem engedheti meg magának vagy csak nem akar a rendszergazda mellett egy külön informatikatanárt alkalmazni. A rendszergazdának meg legtöbbször nincsen pedagógus-képzettsége. És ez meg is látszik az órák minőségén, ahogy már írták előttem is, inkább betanítás folyik, mint tanítás.

És ha már a tanításnál tartunk, felmerül még egy probléma. Az, hogy a heti kettő informatikaóra nem elegendő arra, hogy megfelelően hozzászokjon a diák egy adott szoftverhez, és azt a mindennapi életben is zökkenőmentesen tudja használni. Ehhez az kell, hogy otthon is tudjon gyakorolni, meg tudja csinálni a házi feladatát. Ehhez ugye két dolog kell, számítógép és szoftver. Vegyük azt az örvendetes esetet, amikor van otthon számítógép. Mi fut rajta? Az esetek nagy részében valami Windows, eredeti vagy nem eredeti, az most lényegtelen. Van rajta valami Office, minden, amit a büszke apuka össze tudott kaparászni a csemetének. És természetesen játékok. Linux nagyon ritkán van egy tizenéves gyerek gépén. És minél többet használja az otthoni Windowst, annál idegenebbül fog mozogni más rendszereken.

Igen, ezen megfelelő oktatással, ismertetéssel lehet változtatni. Csak ezt valakinek magára kell(ene) vállalnia. Mert hiába vannak reklámok, előadások, bemutatók, amikor az átlagember a legtöbb informatikai ismeretét úgy szedi össze, hogy a szomszéd ingyen átjön Windowst telepíteni, aztán megmutogatja, mi hol van.

A heti két infóóra valóban nem elég, hogy elsajátítson valamit, de nem is ez az egész célja. Pusztán annyi kell, hogy Ödönke lássa, hogy az M$ Ablakain kívül is van élet. Amúgymeg házit is simán lehet adni a gyerkőcnek, mert vannak olyan disztribek, amiket akár egy floppyról is be lehet tölteni és az alap dolgokat meg lehet rajta csinálni (könyvtárszerkezet létrehozása, fájl másolás, stb), vagy ottvannak a live cd-k. Szóval csak az elszántság hiányzik, az eszközök adottak.
Kép

Xfire profil

LordRolee

#20 Felhasználó inaktív   e-lias 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 15.635
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 11. 08. 13:54

Azért a fejből emagyarázós történettel nem értek egyet, én üzemeltetem ebben a suliban a rendszert, mégse tudok mindent elmondani, de meg tudom csinálni. :think:

Téma megosztása:


  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó