Pár éve, csak úgy hobbyból, lefordítottam két MS cikket, akkoriban be is másoltam ide a fórumra. Most látom, megcsinálták a magyar változatot (érdekes volt összehasonlítani a saját fordítással), mondjuk az enyém is jó, de lássuk inkább, mit hoztak össze:
http://support.micro...om/?kbid=314482
Lapozófájlok konfigurálása optimalizáláshoz és helyreállításhoz Windows XP rendszerben
Összefoglaló
A lapozófájl (Pagefile.sys) a számítógép merevlemezén található rejtett fájl, amelyet a Windows XP RAM memóriaként használ. A virtuális memória a lapozófájl és a fizikai memória együttese. Alapértelmezésben a Windows a lapozófájlt a rendszerindító partíción tárolja (azon a partíción, amely az operációs rendszert és annak segédfájljait tartalmazza). A lapozófájl alapértelmezett vagy javasolt mérete nagyjából a teljes RAM memória másfélszerese. A cikk leírja, hogyan kell konfigurálni a lapozófájlt a rendszer optimalizálásához és helyreállításához.
A hatékonyság növelése érdekében érdemes a lapozófájlt másik partícióra és másik fizikai lemezmeghajtóra helyezni. Így a Windows a többszörös I/O-kérelmeket sokkal gyorsabban tudja kezelni. Ha a lapozófájl a rendszerindító partíción van, a Windowsnak a rendszermappában és a lapozófájlban is lemezolvasási és -írási kérelmeket kell teljesítenie. Ha a lapozófájl egy másik partícióra kerül, csökken az olvasási és az írási kérelmek közötti versengés mértéke.
Ha azonban eltávolítja a lapozófájlt a rendszerindító partícióról, a Windows nem tud memóriaképfájlt (Memory.dmp) létrehozni, amelybe a kernel üzemmódú Stop hibaüzenetek esetén létrejövő hibakeresési információ íródhatna. Ez megnövelheti Stop hibaüzenet esetén a hibaelhárításra fordított időt.
Az ideális megoldás: egy lapozófájlt a rendszerindító partíción kell létrehozni, egy másikat pedig egy másik, ritkábban használt, lehetőleg másik fizikai merevlemezen lévő partíción. A legjobb megoldás az, ha ez a második lapozófájl saját különálló partícióján helyezkedik el, ahol semmilyen adat- vagy operációsrendszer-fájl nem található. A Windows eredeti tervezése szerint a ritkábban használt partíción lévő lapozófájlt előnyben részesíti a sűrűbben használt rendszerindító partíción lévővel szemben. Egy belső algoritmus dönti el, hogy melyik lapozófájl szolgáljon a virtuális memória kezelésére.
A különálló partícióra helyezett lapozófájl nem töredezik, ami szintén igen komoly előnynek számít. Ha a lapozófájl más adatokat is tartalmazó partícióra kerül, valószínűleg töredezni fog, amikor a megnövekedett virtuálismemória-igény kielégítésére növeli méretét. A töredezetlen lapozófájl gyorsabb virtuálismemória-elérést tesz lehetővé, és megnöveli annak az esélyét, hogy jelentősebb hibáktól mentes memóriaképfájl jöjjön létre.
Ha az itt ismertetett javaslatoknak megfelelően jár el, az optimalizálás és helyreállítás érdekében az alábbi lapozófájl-konfigurációs célokat éri el:
• A rendszer megfelelően lesz konfigurálva ahhoz, hogy kernel üzemmódú Stop hibaüzenetek jelentkezése esetén memóriaképfájlt (Memory.dmp) tudjon írni.
• A rendszer a ritkábban használt partíción lévő lapozófájlt fogja gyakrabban használni, mert az a legkisebb adatforgalmú partíción helyezkedik el.
A Windows XP teljesítményének szabályozása
http://support.micro...om/?kbid=308417
A számítógép memóriájának kezelése
Ha a számítógépen kevés a rendelkezésre álló memória, de azonnal több memóriára van szükség, a Windows a merevlemezt használja a memória szimulálására. Ezt nevezik virtuális memóriának (vagy lapozófájlnak) – és igen hasonlít a UNIX rendszerek lapfájljához (swapfile). Alapértelmezés szerint a rendszer a telepítés során a számítógépben található fizikai memória méretének másfélszeresével azonos méretű lapozófájlt készít virtuális memóriaként.
A virtuálismemória-használat optimalizálható a lapozófájlhoz szükséges lemezterület több meghajtó közötti elosztásával, és a lassú vagy nagy igénybevételnek kitett meghajtókon elhelyezkedő memóriaterületek eltávolításával. A virtuális memória lemezterületének legjobb optimalizálása a terület minél több fizikai merevlemez közötti elosztásával érhető el. A meghajtók kiválasztásakor kövesse az alábbiakat:
• Lehetőleg ne helyezzen lapozófájlt a rendszerfájlokat tartalmazó meghajtóra.
• Ne helyezze a lapozófájlt hibatűrő meghajtóra, például tükrözött vagy RAID-5 kötetre. A lapozófájlok nem követelik meg a hibatűrést, viszont egyes hibatűrő számítógépek alacsony adatírási sebességet produkálnak, mivel több helyre írják az adatokat.
• Ne helyezzen több lapozófájlt egyazon fizikai merevlemez különböző partícióira.
Megjegyzések
• Ha azt szeretné, hogy a Windows állítsa be a legjobb lapozófájlméretet, jelölje be A rendszer kezelje a lapozófájl méretét választógombot. A javasolt legkisebb méret a számítógépben található fizikai memória másfélszeresének felel meg, a maximális méret pedig ennek a háromszorosa. Ha a számítógépben például 256 MB RAM található, akkor a minimális méret 384 MB, a maximális méret pedig 1152 MB.
• A legjobb teljesítmény érdekében a kezdeti méretet ne állítsa kisebbre a Lapozófájlok teljes mérete az összes meghajtón csoportban jelzett minimális méretnél. A javasolt méret a számítógépben található fizikai memória másfélszeresének felel meg. A gyakorlatban általában nem célszerű a javasolttól eltérő méretet megadni a lapozófájlnak. Ezzel együtt, ha gyakran használ nagy memóriaigényű programokat, növelheti a méretet.
• Lapozófájl törléséhez állítsa nullára a kezdeti és a maximális méretet is, vagy jelölje be a Ne legyen lapozófájl választógombot. Kifejezetten ellenjavallt a lapozófájl letiltása és törlése.
-----------------------------------------------------------------
Itt van a Fóti Marcell cikk:
A Windows NT és a Windows 2000 memóriakezelése
http://www.microsoft...echnet/Memo.asp