Idézet: Dorien - Dátum: 2007. szept. 9., vasárnap - 18:28
Még egy Coen film:

OFF:
Ismét a nagyarcúság.... A héten megyek, és keresni/kérni fogom a tékában a "Miller kereszteződésé"-t vagy "Miller átkelésé"-t ..stb. Szted meg fogom találni?
ON:
A veréb is madár
1968, színes, 88 perc, Hintsch György
"Mit tehet a szegény, szerencsétlen feltaláló, ha külföldön élő sikeres ikertestvére miatt nem tud itthon érvényesülni? Beletörődni sorsába, és nagyokat nyelni, mikor az hazajön, s gondtalan életéről mesél. Illetve szerepet cserélni vele, mikor egyetlen boldogságát, csodaszép szerelmét is elvenné tőle.
Kabos László egyik leghíresebb alakítása látható a filmben, kettős főszerepben. Ő alakítja a nyitott tetejű sportkocsival előkelő szállodába érkező milliomos Mr. Alexander Hellót, ki előtt minden ajtó szélesre tárul, s egy szemüveg mögé, kopott zakóba rejtőzve szintén ő formálja meg a szegény, verébszerű feltaláló ikertestvérét, Holló Zoltánt is. A szituáció nem új, sőt, az egyik legősibb vígjátéki helyzetnek is tekinthetjük, ahol a szerepcserén alapszik a komédia, számos bonyodalmat előidézve.
Holló ugyanis nem boldog attól, hogy Mr. Helló hazatér, és távoli, gondtalan életéről mesél. Na nem mintha irigy lenne, csak úgy érzi, azért utasították el zseniális vegytisztító találmányát, az "Ultrapatyolexet", mert testvére 1954-ben disszidált. A pohár akkor telik be igazán (sőt, túl is csordul), amikor megtudja, hogy testvére nemcsak az ő lehetőségeit semmisítette meg, de szerelmére, Szöszire is szemet vetett.
Ha a produkció érdekessége nem is, szórakoztatósága mindenképp itt keresendő. Egy átmulatott éjszaka után ugyanis Holló mélyen hortyogó testvére orrára illeszti vastag szemüvegét, ő pedig annak útlevelével kezében útnak indul a Balatonra Szöszivel, hogy gondtalan nyaralásba kezdjenek. Az elcserélt útlevéllel kipróbálhatóvá válik a budapesti és a kaliforniai élet, s még az is kiderül, hogy bizonyos helyzetekben a testvérek nemcsak helyettesíteni tudják egymást, de megoldanak egymás számára néhány olyan problémát, amit saját bőrükben élve addig nem sikerült. A feltaláló Bécsben is elfogadtatja az "Ultrapatyolexet", sőt egy amerikai kiruccanás erejéig rendbe hozza testvére halódó házasságát is.
Az 1968-ban készült filmet nem tudjuk méltóképp értékelni, ha mai szemmel nézzük. Maga idejében azonban egyszerre kritizálta és bírálta a szocialista gazdaság reformját célzó "új gazdasági mechanizmust". Megmutatta, miként lehet ugyanaz az ember a korlátlan lehetőségek hazájában milliomos, és itthon szegény kitaszított. Megmutatta, amit akkoriban nem lehetett megmutatni, kimondani a képernyőn. A magyar film történetében Hintsch György alkotásában villant meg először a "kendőzetlen meztelenség" (sztriptíz-jelenet!), s igen merészen mutatta be, miként bánnak magyar és egyre nyugatabbra élő vendégeivel a balatoni szállodák. Mindezek végén felhívják a figyelmet arra, hogy a pénz nem boldogít, mi pedig úgy érezzük: itthon is lehet Amerika. Ne feledjük: 1968-at írunk. S tartalékként van egy Kaliforniában élő milliomos ikertestvérünk is! "
Rendező: Hintsch György
Operatőr: Kállai István
Vágó: Zákonyi Sándor
Zene: Mary Zsuzsa, Fülöp Kálmán, Dobos Attila
Szereplők: Kabos László (Holló Zoltán, Alexander Helló), Piros Ildikó (Szöszi), Medveczky Ilona (Helén), Szirtes Ádám (igazgató), Gobbi Hilda (tolmácsnő), Goór Nagy Mária (a vállalat titkárnője: Éva), Kállai Ferenc, Kautzky József, Kozák László, Szendrő József (a vállalat munkatársai), Inke László (osztrák üzletember).
Szerkesztette: tesa 2007. 09. 11. 22:45 -kor