HWSW Informatikai Kerekasztal: Video Capture rejtelmei, mit, miért, hogyan II. - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (38 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Video Capture rejtelmei, mit, miért, hogyan II. Értékeld a témát: -----

#191 Felhasználó inaktív   MamaSaid 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.853
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 12. 12. 22:53

Tudtok a Plextor ConvertX PX-M402U-hoz hasonló, vagy jobb minőségű kütyüről mostanában?
Szükésgem lenne egy izomból divx-be tömörítő eszközre, PCI buszos vagy USB 2-es csatlakozással.
Az sem baj, ha megbízható és jó a képe.
Mi most a favorit, mit ajánlanátok nyugodt szívvel? Egy P4-es (2.4Ghz CPU, 1Gb ram) géppel rögzíteném a képet.

Szerkesztette: MamaSaid 2006. 12. 12. 22:55 -kor

Mother always says, Sharing is Good

#192 Felhasználó inaktív   wpepi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.825
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 12. 13. 10:20

Idézet: mardosó önkétely - Dátum: 2006. dec. 12., kedd - 18:00

Üdv!

Ugyan nem pontosan video capture probléma, de nem találtam jobb helyet feltenni a kérdéseimet. Kábeltv-ről HDD felvevővel rögzített műsor vételi kitömörítési (műholdas csatorna) hibáit szeretném javítani. Ecélból a hibás felvétel anyagát - amikor ismétlik - újra felveszem, hogy a két felvételből egy jót csináljak. Amennyire értem, a felvett anyag ugyan 25 képkocka/másodperc sebességű, de egy kocka két félképet tartalmaz. Tekintettel arra, hogy semmi nem garantálja azt, hogy a két felvételem nem fog egymáshoz képest elcsúszni egy félképpel, ha simán csak képkockákra bontom a videokat és kicserélem a hibás részeket, azzal ismételt/kihagyott félkép hibát okozhatok, ami akár zavaró is lehet.

Első kérdésem, hogy jól értem-e a rögzítési módot? A második pedig ha igen, akkor létezik-e olyan szoftver (lehetőleg ingyenes), amivel félképekre lehet bontani egy interlace-elt kockát, illetve félképeket lehet összerakni egy képkockává? Esetleg batch-elve?

Amennyiben rosszul tudom a dolgokat, és/vagy reménytelen, akkor is válaszoljatok.

Köszi

U.I.: A mértéktelen helyigénnyel és az eredményhez mérten valószínűleg túlzott munkaigénnyel tisztában vagyok, nem kell megpróbálni lebeszélni róla.

Amennyiben MPEG anyagról van szó akkor ezt újratömörítés nélkül nem tudod megoldani mert az MPEG2 GOP (Group of Picture) struktúrát használ ami azt jelenti, hogy PAL norma esetében egy GOP-ban 12 ill. 15 (kódolástól függ a GOP hossza) képkocka van melyek nem teljes értékű képkockák mivel az MPEG tömörítésnél a GOP-on belüli képkockák változatlan tartalma nem minden kockában van tárolva. Szóval MPEG2 anyagok esetén ilyen képkocka ki-be bakolgatást nem tudsz végrehajtani mivel a GOP-okban lévő kockák tartalma egymástól függ. Ezt csak úgy tudod megoldani, hogy az MPEG anyagot átkódolod olyan formátumra melyben minden képkocka önálló kulcskocka. Ekkor és csakis ekkor van lehetőséged képkockák cseréjére. Ilyen formátum pld. a csak I frame-s MPEG, DV AVI, MJPEG AVI.
De a probléma tovább gyűrűzik hiszen a kész anyagot vissza kell alakítani IBP frame-es GOP szerkezetre ami csak és kizárólag újratömörítéssel történhet. Viszont az MPEG veszteséges tömörítés ezért az így újratömörített anyag mindenképpen rosszabb minőségű lesz mint a forrás amiből készítetted.
Ahhoz, hogy ne legyen látható minőségromlás az MPEG2 rögzítést 15Mbps (DVD estében 9.8Mbps) maximális bitrátával kell készítened és ezt 25Mbps DV AVI-ra kell konvertálnod. DV-ben pedig bármilyen NLE alapú szerkesztő programban elvégezheted a képkockák cseréjét majd egy jobb minőségű MPEG tömörítő programmal (pld. Canopus Procoder) elkészíted a végleges IBP GOP-os MPEG2-t azzal a bitrátával amivel szeretnéd.

Ha eleve DV formátumban történik a rögzítés akkor pedig egyszerűen egy NL rendszerű editor programba beolvasva kockákat közvetlenül cserélheted.

Összefoglalva:
Ha MPEG2-ben történt a rögzítés akkor DV, MJPEG vagy I frame-es MPEG2 formátumba történő átkonvertálás nélkül közvetlenül nem tudsz képkockát kicserélni két különböző IBP GOP-os MPEG2 között. Csak akkor ha olyan MPEG2 szerkesztő programmal végzed ezt mely kikódolja a GOP-on belüli képkockákat teljes értékűvé. Viszont ezzel eleve komoly minőségromlás lesz a végeredmény továbbá ha nincs erős PC-d akkor igencsak lassú lesz a vágás mert az MPEG2 szerkesztése nagyon processzorigényes feladat.

Szerk:
Az alábbi idézet a Gaia ( http://www.gaia.hu ) oldaláról származik és tömören taglalja az MPEG kódolást. Ha a teljes anyagot végigolvasod és még utána olvasol az MPEG-nek ( http://www.mpeg.org/MPEG/video.html ) akkor meg fogod érteni, hogy az általad felvetett képkocka csere nem olyan egyszerű mint ahogy azt elképzelted.

"Az MPEG a szükséges tömörítési arányt a videó-adatfolyamban képkockán belüli kódolással (intra frame coding) a JPG-hez (és MJPEG-hez) hasonló módon; és a képkockák közötti kódolással (inter frame coding) az ismétlődő (redundáns) vizuális információk kiszűrésével valósítja meg.
Váltottsoros videó tömörítésekor az intra frame coding tömörítés lehet "intra field" és "inter field", attól függően, hogy a félképeket (fields) a tömörítő külön önmagukban, vagy az egy frame-hez tartozó félképek közötti redundancia kiszűrésével kezeli-e. "Intra-frame, intra-field" tömörítés pl a Sony HDCAM SR rendszerben alkalmazott MPEG 4 SP (Studio Profile) és "intra-frame, inter-field" pl a DV videó kódolása — bár ez nem tartozik szorosan témánkhoz, mert nem MPEG tömörítés.
A képkockán belüli (I frame) kódolásnak a JPEG tömörítés az alapja.
A képkockák közötti (inter frame) tömörítés azt használja ki, hogy a mozgóképek rendszerint olyan képszekvenciákat tartalmaznak, amelyekben a legtöbb képkocka hasonlít a megelőző ill. következő képkockára, vagy azonos velük és ezt a redundanciát ki lehet szűrni. Az MPEG tömörítés általában "inter-frame" rendszerű, de (amint később láthatjuk) lehet "intra-frame" is only I Frame kódolás esetén.

Képtípusok

Az MPEG videó képcsoportokból (GOP - Group Of Pictures) épül fel, amelyekben három különböző képtípus előre meghatározott sorrendben követi egymást:
   I-képek: Intra frame coded - csak képkockán belül kódolt. Csak olyan információt használ fel, amely a képkockán belül megtalálható. Az egyes képkockákon belül JPEG tömörítést alkalmaz, amely az MJPEG tömörítésnél ismertetett DCT transzformációra épül. Az I-képek tömörítési aránya viszonylag csekély, de közvetlen hozzáférési pontokként szolgálnak az MPEG video-adatfolyamhoz, ami a pozicionáláskor, szerkesztésnél, vágásnál (ebből adódóan a broadcast MPEG2-nél) nagyon fontos.
    P-képek: a P (predicted) képkocka az őt megelőző "I" vagy "P" képen alapul, azokat használja referenciaként. Ezt nevezik "forward prediction"-nek ~ előre haladó jóslásnak. A P kép a megelőző I vagy P frame képrészleteinek elmozdulását, illetve a képtartalmak közti különbséget rögzíti. A videó egymást követő képkockáiban az objektumok alakja általában nem változik. Az MPEG a P (és B) képekben az objektumok elmozdulását mozgásvektorokkal írja le, a mozgáskompenzációs eljárás segítségével. Az eltérő alak- és színinformációk meghatározása a megelőző (I, P) kép megfelelő információira épül, a különbséget, változást kódolja. A P-képek tömörítési aránya nagyobb, mint az I-képeké. Mivel a P-képek P-képből is származtathatók, előfordulhatnak közöttük hibásak is, és további hibaforrásul szolgálhatnak a hibás frame-et referenciaként használó képkockák kódolásakor.
B-képek: a B (bidirectional) kép a megelőző és rákövetkező "I" vagy "P" képkockákat is felhasználja referenciaként. A kódolás a mozgáskompenzációs technika felhasználásával, a P-képekhez hasonló módon, de két irányból történik. Ezt az eljárást "bidirectional prediction" ~ kétirányú (két irányból történő) jóslásnak nevezik. Az eltérő alakinformáció rögzítése a megelőző és következő I vagy P kép alakinformációinak átlagolásán alapul. A B-képeknek a tömörítési aránya a legnagyobb. A B-kép nem szolgál referenciaként más képek kódolásakor, ezért nem terjeszt hibákat sem.


Sub-GOP
A GOP-n belül az I és P képtípusok számát (amelyekből következik a B képek száma is) a kódoló határozza meg. Az I, P vagy B képek különböző aránya nagyban befolyásolja az elérhető képminőséget az adott adatátviteli sebesség mellett. Legkedvezőbb beállításuk nagyon sok változó függvénye, igen nagy szakértelmet vagy tapasztalatot igényel.
  A képcsoportban (GOP) az I képek frekvenciáját, másképpen fogalmazva a köztük lévő intervallumot jelölik N-nel. Az előbbi példaképeken tehát N=9.
A GOP további alcsoportra osztható. A GOP-re alapozva a P illetve a megfelelő B képkockák frekvenciájának jele: M, a különféle tömörítők ezt nevezhetik SubGOP-nak is. Az előbbi példaképeken M=3.
A gyakorlatban egy másodpercnyi MPEG videó rendszerint 2 I frame-et tartalmaz. PAL (25 fps) rendszerben tehát általában N=12, NTSC-ben (30 fps) N=15, de a különböző igényekhez nagyon sokféle beállítás tartozhat.
Mivel az I és P képekhez (ha van) ugyanannyi B kép tartozik (ha van) és I  P vagy B, ezért N mindig osztható M-mel. Néhány GOP szekvenciából ez talán jobban kitűnik:
GOP                            N M
IBPBPBPBPBI...           10 2
IPPPPPPPPPPPPPPI...    15 1
IBBPBBPBBPBBPBBI... 15 3
IPPPPI...                       5 1
IBPBI...                        4 2
IBBI...                          3 3
IPPI...                          3 1
"

Szerkesztette: wpepi 2006. 12. 13. 10:44 -kor


#193 Felhasználó inaktív   mardosó önkétely 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 22
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 12. 13. 15:43

Idézet: wpepi - Dátum: 2006. dec. 13., szerda - 9:20

Amennyiben MPEG anyagról van szó akkor ezt újratömörítés nélkül nem tudod megoldani mert az MPEG2 GOP (Group of Picture) struktúrát használ ami azt jelenti, hogy PAL norma esetében egy GOP-ban 12 ill. 15 (kódolástól függ a GOP hossza) képkocka van melyek nem teljes értékű képkockák mivel az MPEG tömörítésnél a GOP-on belüli képkockák változatlan tartalma nem minden kockában van tárolva. Szóval MPEG2 anyagok esetén ilyen képkocka ki-be bakolgatást nem tudsz végrehajtani mivel a GOP-okban lévő kockák tartalma egymástól függ. Ezt csak úgy tudod megoldani, hogy az MPEG anyagot átkódolod olyan formátumra melyben minden képkocka önálló kulcskocka. Ekkor és csakis ekkor van lehetőséged képkockák cseréjére. Ilyen formátum pld. a csak I frame-s MPEG, DV AVI, MJPEG AVI.
De a probléma tovább gyűrűzik hiszen a kész anyagot vissza kell alakítani IBP frame-es GOP szerkezetre ami csak és kizárólag újratömörítéssel történhet. Viszont az MPEG veszteséges tömörítés ezért az így újratömörített anyag mindenképpen rosszabb minőségű lesz mint a forrás amiből készítetted.
Ahhoz, hogy ne legyen látható minőségromlás az MPEG2 rögzítést 15Mbps (DVD estében 9.8Mbps) maximális bitrátával kell készítened és ezt 25Mbps DV AVI-ra kell konvertálnod. DV-ben pedig bármilyen NLE alapú szerkesztő programban elvégezheted a képkockák cseréjét majd egy jobb minőségű MPEG tömörítő programmal (pld. Canopus Procoder) elkészíted a végleges IBP GOP-os MPEG2-t azzal a bitrátával amivel szeretnéd.

Ha eleve DV formátumban történik a rögzítés akkor pedig egyszerűen egy NL rendszerű editor programba beolvasva kockákat közvetlenül cserélheted.

Összefoglalva:
Ha MPEG2-ben történt a rögzítés akkor DV, MJPEG vagy I frame-es MPEG2 formátumba történő átkonvertálás nélkül közvetlenül nem tudsz képkockát kicserélni két különböző IBP GOP-os MPEG2 között. Csak akkor ha olyan MPEG2 szerkesztő programmal végzed ezt mely kikódolja a GOP-on belüli képkockákat teljes értékűvé. Viszont ezzel eleve komoly minőségromlás lesz a végeredmény továbbá ha nincs erős PC-d akkor igencsak lassú lesz a vágás mert az MPEG2 szerkesztése nagyon processzorigényes feladat.

Szerk:
Az alábbi idézet a Gaia ( http://www.gaia.hu ) oldaláról származik és tömören taglalja az MPEG kódolást. Ha a teljes anyagot végigolvasod és még utána olvasol az MPEG-nek ( http://www.mpeg.org/MPEG/video.html ) akkor meg fogod érteni, hogy az általad felvetett képkocka csere nem olyan egyszerű mint ahogy azt elképzelted.

"Az MPEG a szükséges tömörítési arányt a videó-adatfolyamban képkockán belüli kódolással (intra frame coding) a JPG-hez (és MJPEG-hez) hasonló módon; és a képkockák közötti kódolással (inter frame coding) az ismétlődő (redundáns) vizuális információk kiszűrésével valósítja meg.
Váltottsoros videó tömörítésekor az intra frame coding tömörítés lehet "intra field" és "inter field", attól függően, hogy a félképeket (fields) a tömörítő külön önmagukban, vagy az egy frame-hez tartozó félképek közötti redundancia kiszűrésével kezeli-e. "Intra-frame, intra-field" tömörítés pl a Sony HDCAM SR rendszerben alkalmazott MPEG 4 SP (Studio Profile) és "intra-frame, inter-field" pl a DV videó kódolása — bár ez nem tartozik szorosan témánkhoz, mert nem MPEG tömörítés.
A képkockán belüli (I frame) kódolásnak a JPEG tömörítés az alapja.
A képkockák közötti (inter frame) tömörítés azt használja ki, hogy a mozgóképek rendszerint olyan képszekvenciákat tartalmaznak, amelyekben a legtöbb képkocka hasonlít a megelőző ill. következő képkockára, vagy azonos velük és ezt a redundanciát ki lehet szűrni. Az MPEG tömörítés általában "inter-frame" rendszerű, de (amint később láthatjuk) lehet "intra-frame" is only I Frame kódolás esetén.

Képtípusok

Az MPEG videó képcsoportokból (GOP - Group Of Pictures) épül fel, amelyekben három különböző képtípus előre meghatározott sorrendben követi egymást:
   I-képek: Intra frame coded - csak képkockán belül kódolt. Csak olyan információt használ fel, amely a képkockán belül megtalálható. Az egyes képkockákon belül JPEG tömörítést alkalmaz, amely az MJPEG tömörítésnél ismertetett DCT transzformációra épül. Az I-képek tömörítési aránya viszonylag csekély, de közvetlen hozzáférési pontokként szolgálnak az MPEG video-adatfolyamhoz, ami a pozicionáláskor, szerkesztésnél, vágásnál (ebből adódóan a broadcast MPEG2-nél) nagyon fontos.
    P-képek: a P (predicted) képkocka az őt megelőző "I" vagy "P" képen alapul, azokat használja referenciaként. Ezt nevezik "forward prediction"-nek ~ előre haladó jóslásnak. A P kép a megelőző I vagy P frame képrészleteinek elmozdulását, illetve a képtartalmak közti különbséget rögzíti. A videó egymást követő képkockáiban az objektumok alakja általában nem változik. Az MPEG a P (és B) képekben az objektumok elmozdulását mozgásvektorokkal írja le, a mozgáskompenzációs eljárás segítségével. Az eltérő alak- és színinformációk meghatározása a megelőző (I, P) kép megfelelő információira épül, a különbséget, változást kódolja. A P-képek tömörítési aránya nagyobb, mint az I-képeké. Mivel a P-képek P-képből is származtathatók, előfordulhatnak közöttük hibásak is, és további hibaforrásul szolgálhatnak a hibás frame-et referenciaként használó képkockák kódolásakor.
B-képek: a B (bidirectional) kép a megelőző és rákövetkező "I" vagy "P" képkockákat is felhasználja referenciaként. A kódolás a mozgáskompenzációs technika felhasználásával, a P-képekhez hasonló módon, de két irányból történik. Ezt az eljárást "bidirectional prediction" ~ kétirányú (két irányból történő) jóslásnak nevezik. Az eltérő alakinformáció rögzítése a megelőző és következő I vagy P kép alakinformációinak átlagolásán alapul. A B-képeknek a tömörítési aránya a legnagyobb. A B-kép nem szolgál referenciaként más képek kódolásakor, ezért nem terjeszt hibákat sem.


Sub-GOP
A GOP-n belül az I és P képtípusok számát (amelyekből következik a B képek száma is) a kódoló határozza meg. Az I, P vagy B képek különböző aránya nagyban befolyásolja az elérhető képminőséget az adott adatátviteli sebesség mellett. Legkedvezőbb beállításuk nagyon sok változó függvénye, igen nagy szakértelmet vagy tapasztalatot igényel.
  A képcsoportban (GOP) az I képek frekvenciáját, másképpen fogalmazva a köztük lévő intervallumot jelölik N-nel. Az előbbi példaképeken tehát N=9.
A GOP további alcsoportra osztható. A GOP-re alapozva a P illetve a megfelelő B képkockák frekvenciájának jele: M, a különféle tömörítők ezt nevezhetik SubGOP-nak is. Az előbbi példaképeken M=3.
A gyakorlatban egy másodpercnyi MPEG videó rendszerint 2 I frame-et tartalmaz. PAL (25 fps) rendszerben tehát általában N=12, NTSC-ben (30 fps) N=15, de a különböző igényekhez nagyon sokféle beállítás tartozhat.
Mivel az I és P képekhez (ha van) ugyanannyi B kép tartozik (ha van) és I  P vagy B, ezért N mindig osztható M-mel. Néhány GOP szekvenciából ez talán jobban kitűnik:
GOP                            N M
IBPBPBPBPBI...           10 2
IPPPPPPPPPPPPPPI...    15 1
IBBPBBPBBPBBPBBI... 15 3
IPPPPI...                       5 1
IBPBI...                        4 2
IBBI...                          3 3
IPPI...                          3 1
"

wpepi!

Köszönöm a segítséged. Bár énmagam ilyen szabatosan nem tudnám megfogalmazni az általad írtakat, nagyjából így tudtam. Viszont sajnálatosan - és szokás szerint - nem fejeztem ki magamat elég pontosan.

Tisztában vagyok azzal, hogy egy MPEG videó direktben csak nagy nehézségek árán szerkeszthető. A minőségromlás elkerülhetetlen voltával is tisztában vagyok, ezért is készítem a felvételeket a lehető legmagasabb minőségi fokozaton. Viszont magát a javítást úgy képzeltem, hogy mondjuk VirtualDub-bal képkockákra bontom a teljes videót, abban kicserélem amit kell, majd az eredményt kisebb felbontásban XviD-del összetömörítem. Így - természetesen rengeteg helyet felhasználva - garantáltan elvégezhető a szükséges képkockák cseréje.

Viszont ezzel, mint ahogy már említettem, ha van egy félképnyi eltolódás a két felvételem között, akkor a képkockák cseréje egy kimaradt és egy ismételt félképet fog okozni, mivel a felvevővel megírt DVD (más módszer a rögzített anyag kinyerésére nincs) tartalmát a DVD2AVI, a VirtualDub és a DGIndex (ezeket próbáltam használni) mind 25 f/s top frame first interlace videónak ismeri fel. Az ezekkel kimentett avi-k úgyszintén ilyenek.

Így két lehetőség van. Vagy az általad említett szoftverek képesek az egyedi half-frame-eket is kezelni, mely esetben az a kérdés, hogy honnan fogom 'beszerezni'? Vagy maradok a képkockázásnál, és van olyan szoftver, ami képes a félképeket szétválasztani, illetve azokat párosítani, illetve nincs ilyen program, és én fogom a félképeket soronként átmásolni az egyik képkockából a másikba a két dolgos kezemmel.

Előfordulhat, hogy még mindig nem vagyok elég világosan érthető. Ha kell készítek ábrát - bár az nem kimondott erősségem -, mert lehet hogy csak lehetetlen dolgot akarok csinálni. Ha úgy gondolod, hogy ez itt off-topic, akkor folytassuk PÜ-ben vagy e-mail-ben.

Köszi

#194 Felhasználó inaktív   wpepi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.825
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 12. 13. 16:55

Idézet: mardosó önkétely - Dátum: 2006. dec. 13., szerda - 15:43

wpepi!

Köszönöm a segítséged. Bár énmagam ilyen szabatosan nem tudnám megfogalmazni az általad írtakat, nagyjából így tudtam. Viszont sajnálatosan - és szokás szerint - nem fejeztem ki magamat elég pontosan.

Tisztában vagyok azzal, hogy egy MPEG videó direktben csak nagy nehézségek árán szerkeszthető. A minőségromlás elkerülhetetlen voltával is tisztában vagyok, ezért is készítem a felvételeket a lehető legmagasabb minőségi fokozaton. Viszont magát a javítást úgy képzeltem, hogy mondjuk VirtualDub-bal képkockákra bontom a teljes videót, abban kicserélem amit kell, majd az eredményt kisebb felbontásban XviD-del összetömörítem. Így - természetesen rengeteg helyet felhasználva - garantáltan elvégezhető a szükséges képkockák cseréje.

Viszont ezzel, mint ahogy már említettem, ha van egy félképnyi eltolódás a két felvételem között, akkor a képkockák cseréje egy kimaradt és egy ismételt félképet fog okozni, mivel a felvevővel megírt DVD (más módszer a rögzített anyag kinyerésére nincs) tartalmát a DVD2AVI, a VirtualDub és a DGIndex (ezeket próbáltam használni) mind 25 f/s top frame first interlace videónak ismeri fel. Az ezekkel kimentett avi-k úgyszintén ilyenek.

Így két lehetőség van. Vagy az általad említett szoftverek képesek az egyedi half-frame-eket is kezelni, mely esetben az a kérdés, hogy honnan fogom 'beszerezni'? Vagy maradok a képkockázásnál, és van olyan szoftver, ami képes a félképeket szétválasztani, illetve azokat párosítani, illetve nincs ilyen program, és én fogom a félképeket soronként átmásolni az egyik képkockából a másikba a két dolgos kezemmel.

Előfordulhat, hogy még mindig nem vagyok elég világosan érthető. Ha kell készítek ábrát - bár az nem kimondott erősségem -, mert lehet hogy csak lehetetlen dolgot akarok csinálni. Ha úgy gondolod, hogy ez itt off-topic, akkor folytassuk PÜ-ben vagy e-mail-ben.

Köszi

A problémád alapja, hogy félreértelmezted az interlace digitális videót. Az interlace MPEG2-ben is ugyanúgy 25 képkocka van másodpercenként csak a kódolás és az enkódolás félképes rendszerű ami azt jelenti, hogy az MPEG képkockában benne van mind a két félkép azaz a páratlan és a páros sorokat tartalmazó félképek (éppen ezért 720x576 a méret) csak éppen a dekódoláskor figyelembe van véve, hogy a páros és a páratlan sorok között 20ms időkülönbség van. A gondolatmeneted azért hibás mert ha külön félképekről beszélünk akkor a felbontás kockánként csak 720x288 lehet hiszen a képkockák csak páros vagy csak páratlan sorokat tartalmaznak. Szóval a 25fps interlace MPEG2-ben egy képkockában benne van mind a két félkép.

Egyébként felesleges Virtaldub-al szenvedni hiszen az összes NL rendszerű editor program képkockánként kezeli a digitális videókat (pld. Adobe Premiere, Vegas, Pinnacle Studio, Canopus Edius, Avid, stb. stb. ). Ezeknél a programoknál csak annyit kell tenni, hogy az idősíkra helyezed a videókat és máris vághatod akár képkockánként. Azért írtam videókat mert ezeknél a programoknál több videosávot is egyszerre (egymás alá) helyezhetsz és szerkeszteni akár az összeset tudod egyszerre (olyan egyszerűen mint ahogy a szövegszerkesztőkben szerkeszted a szöveget) azaz az adott pozícióba pengével elvágod a kocka egyik majd másik felét (akár egyszerre az összes videosávon) majd egérrel húzogatod oda ahova szeretnéd (kicseréled, törlöd, stb.).

Javaslom a 30 napos letölthető változatok áttanulmányozását (pld. www.adobe.com, www.canopus.com, stb.).

A vágáshoz én mindenképpen a DV AVI-ba konvertálást javasolnám.

#195 Felhasználó inaktív   mardosó önkétely 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 22
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 12. 13. 17:32

Idézet: wpepi - Dátum: 2006. dec. 13., szerda - 16:55

A problémád alapja, hogy félreértelmezted az interlace digitális videót. Az interlace MPEG2-ben is ugyanúgy 25 képkocka van másodpercenként csak a kódolás és az enkódolás félképes rendszerű ami azt jelenti, hogy az MPEG képkockában benne van mind a két félkép azaz a páratlan és a páros sorokat tartalmazó félképek (éppen ezért 720x576 a méret) csak éppen a dekódoláskor figyelembe van véve, hogy a páros és a páratlan sorok között 20ms időkülönbség van. A gondolatmeneted azért hibás mert ha külön félképekről beszélünk akkor a felbontás kockánként csak 720x288 lehet hiszen a képkockák csak páros vagy csak páratlan sorokat tartalmaznak. Szóval a 25fps interlace MPEG2-ben egy képkockában benne van mind a két félkép.

Egyébként felesleges Virtaldub-al szenvedni hiszen az összes NL rendszerű editor program képkockánként kezeli a digitális videókat (pld. Adobe Premiere, Vegas, Pinnacle Studio, Canopus Edius, Avid, stb. stb. ). Ezeknél a programoknál csak annyit kell tenni, hogy az idősíkra helyezed a videókat és máris vághatod akár képkockánként. Azért írtam videókat mert ezeknél a programoknál több videosávot is egyszerre (egymás alá) helyezhetsz és szerkeszteni akár az összeset tudod egyszerre (olyan egyszerűen mint ahogy a szövegszerkesztőkben szerkeszted a szöveget) azaz az adott pozícióba pengével elvágod a kocka egyik majd másik felét (akár egyszerre az összes videosávon) majd egérrel húzogatod oda ahova szeretnéd (kicseréled, törlöd, stb.).

Javaslom a 30 napos letölthető változatok áttanulmányozását (pld. www.adobe.com, www.canopus.com, stb.).

A vágáshoz én mindenképpen a DV AVI-ba konvertálást javasolnám.

Természetesen helyesen értelmeztem az interlace videót, legfeljebb rosszul fejeztem ki magamat. Viszont akkor bármely neves gyártó NLE terméke képes félkép pontosságal szerkeszteni interlace anyagokat. Tapasztalataid alapján, ha csak tényleg a kivágás beillesztés alapszolgáltatásra van igényem, melyiket javasolnád? Illetve honnan szerezzek DV codec-et? Köszi mindent.

U.I.: A PowerProducer (CyberLink) nem jó esetleg?

Szerkesztette: mardosó önkétely 2006. 12. 13. 17:35 -kor


#196 Felhasználó inaktív   wpepi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.825
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 12. 13. 20:20

Idézet: mardosó önkétely - Dátum: 2006. dec. 13., szerda - 17:32

Természetesen helyesen értelmeztem az interlace videót, legfeljebb rosszul fejeztem ki magamat. Viszont akkor bármely neves gyártó NLE terméke képes félkép pontosságal szerkeszteni interlace anyagokat. Tapasztalataid alapján, ha csak tényleg a kivágás beillesztés alapszolgáltatásra van igényem, melyiket javasolnád? Illetve honnan szerezzek DV codec-et? Köszi mindent.

U.I.: A PowerProducer (CyberLink) nem jó esetleg?

Nem teljesen értelmezted helyesen az interlace videót mivel szó sincs semmilyen félkép elcsúszásról meg szerkesztéskori félkép pontosságról.
Arról van szó, hogy a digitális videóban legyen az MPEG2, DV, MJPEG, stb. az interlace nem azt jelenti, hogy külön félképek vannak hanem azt, hogy egy képkocka kódolása és dekódolása nem sorról sorra történik mint a progressive letapogatás esetén hanem váltottsorban. Ezt azt jelenti, hogy dekódoláskor a képkockát "logikailag megfelezik" azaz páratlan letapogatás esetén először a páratlan sorok kerülnek megjelenítésre majd 20ms-al később ugyanazon képkocka páros sorai kerülnek megjelenítésre. Ezeket a páros és páratlan sorokat alkotó egységeket hívjuk félképeknek amik valójában ugyanazon képkocka fizikai részei csak éppen a dekódolásban különülnek el egymástól.
Szóval nem létezik olyan, hogy félkép pontosság mivel a félkép az csak a képkockán belüli sorkezelés logikai megfelelőjének elnevezése. Digitális videót csak és kizárólag képkockánként lehet kezelni mely tartalmazza mind a két félképet. Olyan, hogy félképhatáron történő vágás nem létezik hiszen ahhoz először szét kéne bontani a sorokat úgy, hogy a páros sorok alkossanak egy 720x288 méretű képkockát és a páratlan sorok alkossanak egy másik 720x288 méretű képkockát (az interlace videó képkocka mérete vertikálisan azért 576 mert tartalmazza mind a páros mind pedig a páratlan sorokat).
Videó szerkesztésekor csak és kizárólag az elemi képkockákat tudod megjeleníteni és feldolgozni. Ez pedig 100%-ban kizárja azt, hogy az egy képkockán belüli félképek megváltozzanak, elcsússzanak.
Minden NL rendszerű editor alkalmas arra amit szeretnél ergo az összes olyan szerkesztő program alkalmas képkocka szintű vágásra mely képkocka szinten jeleníti meg a videót az idősíkján. Mivel az NLE technológia lényege, hogy a videó bármely elemi képkockájával azt teszel amit csak akarsz ezért ezen programok között ebben nincs különbség.
Azt, hogy melyik programot használd csak az dönti el, hogy melyik kezelése fekszik neked jobban. Mivel feliratozást, effektezést, átmeneteket, stb. nem szeretnél ezért tök mindegy, hogy melyik NL programot használod.
DV codec minden olyan NLE programban van mely DV AVI editálására is alkalmas (Canopus, Adobe Premiere, Avid, Pinnacle Studio, stb. stb.). Ezen programokhoz külön DV codec-et nem kell feltenni mert ezt a program tartalmazza). MPEG2—DV konverzióra pedig a Canopus Procoder-t javaslom mert igencsak gyors és kiváló lesz az eredmény (ehhez sem kell semmilyen codec-et telepíteni). Ha nem Canopus szerkesztő programot fogsz használni akkor Microsoft DV formátumot válassz a konvertáláskor.

#197 Felhasználó inaktív   varga n 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 1
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 12. 14. 07:40

Sziasztok!

Egy-két kérdésem lenne.
Van egy miniDV videókamerám amiről a felvételeket sikerült átmásolnom a merevlemezre. Innen kezdőnek a problémáim. 5 perc felvétel több mint 1 GB helyet foglal avi állományban. Milyen progival tudnám ezt barátibb méretűre csökkenteni (minőségromlás nélkü:))

#198 Felhasználó inaktív   wpepi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.825
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 12. 14. 08:10

Idézet: varga n - Dátum: 2006. dec. 14., csütörtök - 7:40

Sziasztok!

Egy-két kérdésem lenne.
Van egy miniDV videókamerám amiről a felvételeket sikerült átmásolnom a merevlemezre. Innen kezdőnek a problémáim. 5 perc felvétel több mint 1 GB helyet foglal avi állományban. Milyen progival tudnám ezt barátibb méretűre csökkenteni (minőségromlás nélkü:))

Ez nem probléma mert a DV AVI ekkor méretű.
Tömöríteni pedig MPEG2 javasolt mellyel látható minőségromlás nélkül akár 120 perc is kiírható egy 4.7-es DVD-re. Javasolt programok: Cinema Craft MPEG Encoder (CCE), TMPGEnc, Canopus Procoder. Persze mielőtt elkezdenéd a tömörítést nem árt tanulmányozni az MPEG2 valamint a DVD-VIDEO felépítését mert ahhoz, hogy szabványos MPEG2-t készíts előbb meg kell ismerni a beállítandó paraméterek jelentőségét. pld. GOP hossz, GOP struktúra, bitráta, VBR és CBR kódolás, DVD-VIDEO formátum, stb.

Itt a fórumon rengeteg információt találsz a témában. De ajánlom az alábbi oldalak átnézését is: http://www.doom9.org
http://www.videohelp.com
http://www.mpeg.org/MPEG/dvd.html

Szerkesztette: wpepi 2006. 12. 14. 08:17 -kor


#199 Felhasználó inaktív   Kr4tos 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.086
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 12. 14. 10:04

Szevasztok!

Valakinek van-e Sony Vegas 7-hez magyar nyelvű leírása(az angol megvan.)? Ill. létezik-e ilyen? THX előre is! :respect:
Kép

#200 Felhasználó inaktív   probalaci 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.558
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 12. 14. 10:16

hali,

egy ismerősöm szeretne a videókamerával felvett cuccaiból dvd-t csinálni, és ehhez keresnék egy olyan programot, ami mindezt egyben megoldja (capture, egyszerű szerkesztés, dvd-készítés), egyszerű a kezelése és magyarul is tud...
(én a Vegas-t használom, de mivel ő abszolút kezdő a számítástechnika terén, ezért vmi totál egyszerű progi kéne)

a Windows Movie Maker-t néztem, de abban nem találtam a dvd-készítést.

thx!
- Do you like our owl?
- It's artificial?
- Of course it is.
- Must be expensive.
- Very.

#201 Felhasználó inaktív   wpepi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.825
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 12. 14. 10:41

Idézet: probalaci - Dátum: 2006. dec. 14., csütörtök - 10:16

hali,

egy ismerősöm szeretne a videókamerával felvett cuccaiból dvd-t csinálni, és ehhez keresnék egy olyan programot, ami mindezt egyben megoldja (capture, egyszerű szerkesztés, dvd-készítés), egyszerű a kezelése és magyarul is tud...
(én a Vegas-t használom, de mivel ő abszolút kezdő a számítástechnika terén, ezért vmi totál egyszerű progi kéne)

a Windows Movie Maker-t néztem, de abban nem találtam a dvd-készítést.

thx!

Asztali DVD felvevő   (kamera bedug, rec gomb megnyom és a végeredmény a kész DVD) :D

PC-s capture, szerkesztés és DVD authoring munkákhoz mindenképpen kell egy icipici videós jártasság és legalább alapszinten ismerni kell az MPEG2 készítésnek fortélyait valamint a DVD-VIDEO felépítését. Amennyiben egyáltalán nincs semmilyen ismeret akkor fennáll a veszélye a szabványtalan és ezért lejátszhatatlan lemezek készítésének.
Az alapszintű tudás azt jelenti, hogy a felhasználó tisztában van az általa használt digitális formátum szabványával, elkészítésének menetével (pld. paraméterek beállítása) valamint a DVD-VIDEO formátummal.

Szerkesztette: wpepi 2006. 12. 14. 10:41 -kor


#202 Felhasználó inaktív   ggy011 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 12. 19. 20:40

Sziasztok, segítséget szeretnék kérni!
Tudja valaki, hogyan lehet egy Panasonic NV-GS27 kameráról leszedni az anyagot Adobe Premiere Pro 2.0 alatt? A Capture azt üzeni "Can't activate recorder.Try resetting camera", pedig a device beállításban (NCTS, Panasonic, standard, ...) a Check status azt jelzi, hogy a kapcsolat online, és a felvételen kívül vezérli is a kamerát, bár a lejátszásnál sem jelenik meg a kép a PC képernyőjén. :reklamacio:

Kérlek, segítsetek!

#203 Felhasználó inaktív   Rlaci 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 991
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 12. 20. 13:28

Idézet: ggy011 - Dátum: 2006. dec. 19., kedd - 20:40

Sziasztok, segítséget szeretnék kérni!
Tudja valaki, hogyan lehet egy Panasonic NV-GS27 kameráról leszedni az anyagot Adobe Premiere Pro 2.0 alatt? A Capture azt üzeni "Can't activate recorder.Try resetting camera", pedig a device beállításban (NCTS, Panasonic, standard, ...) a Check status azt jelzi, hogy a kapcsolat online, és a felvételen kívül vezérli is a kamerát, bár a lejátszásnál sem jelenik meg a kép a PC képernyőjén. :reklamacio:

Kérlek, segítsetek!

NV jelzése a PAL rendszerű Panasonic kameráknak van, ha jól tudom. Ne NTSC-s projektet kezdjél, hanem PAL rendszerűt!

#204 Felhasználó inaktív   ggy011 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 12. 20. 14:24

Idézet: Rlaci - Dátum: 2006. dec. 20., szerda - 13:28

NV jelzése a PAL rendszerű Panasonic kameráknak van, ha jól tudom. Ne NTSC-s projektet kezdjél, hanem PAL rendszerűt!

Ez igaz, köszi, kipróbáltam, de a helyzet u.az.

#205 Felhasználó inaktív   nud 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 80
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 12. 24. 10:56

Hali!
a családi videómat szeretném dvd-re ki irni,tudnátok v.mi könnyen kezelhető progit javasolni,amivel látványos menüket lehet létrehozni?
eddig nerót használtam,ill. Ulead DVD MovieFactory 3.5-öt.
köxi előre is a helpet.

#206 Felhasználó inaktív   JOINT72 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 209
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 01. 02. 12:01

tv-tunerrel felvett mpeg2-ből hogy lehetne úgy kivágni a reklámot, hogy ne történjen veszteséget okozó újratömörítés?

TV-tuner felvétel minősége: GSpot infó

#207 Felhasználó inaktív   locsi 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 122
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 01. 03. 01:53

Sziasztok.

Egy olyan kérdésem lenne, hogy mivel lehet öszzefűzni egy dvd-re egy dvdfab-al kettévágott filmet, úgy ,hogy  a menü is megmaradjon és működőképes is legyen.

Üdv,Locsi.
Konfig: ASUS P5Q Pro ,Intel Core2 Quad Q6600@3500,GeCube X1900XT ,2x 2Gb Crossair Dominator DDR2 1066,FSP Epsilon FX-700-GLN,Fujitsu-Siemens P19-2

#208 Felhasználó inaktív   locsi 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 122
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 01. 03. 03:38

Odáig már eljutottam a filmmel,hogy egyben van az egész, csak nem játsza le az egészet. Ha megnézem ifoedittel a VTS_01_0.IFO-t akkor az látszik benne, hogy a film hossza csak 1:35'59.17", pedig egy kb 3 órás filmről lenne szó.Hogy lehet megoldani, hogy az egészet lejátsza.Ha lehet akkor szájbarágósan.

Üdv,Locsi.
Konfig: ASUS P5Q Pro ,Intel Core2 Quad Q6600@3500,GeCube X1900XT ,2x 2Gb Crossair Dominator DDR2 1066,FSP Epsilon FX-700-GLN,Fujitsu-Siemens P19-2

#209 Felhasználó inaktív   wpepi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.825
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 01. 03. 12:30

Idézet: JOINT72 - Dátum: 2007. jan. 2., kedd - 12:01

tv-tunerrel felvett mpeg2-ből hogy lehetne úgy kivágni a reklámot, hogy ne történjen veszteséget okozó újratömörítés?

TV-tuner felvétel minősége: GSpot infó

Womble MPEG Video Wizard

Ezzel a programmal ha csak élesvágást végzel és nem változtatsz az MPEG paraméterein se akkor újratömörítés nélkül exportál (élesvágás az amikor minden átmenet nélkül mész át egyik jelentből a másikba azaz nem raksz be effektet).

Szerkesztette: wpepi 2007. 01. 03. 12:31 -kor


#210 Felhasználó inaktív   freeone 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.328
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 01. 03. 21:41

Segítséget szeretnék kérni: van egy ati vivo-s kártyám(sapph. x1900gt), és rákötve egy digitális beltéri(RCA-n). Namármost: ha dscalerben nézném a képet, akkor a felbontás nagyon kicsi, ránézésre 320*240 alatt. Ha moviemaker-el felveszek róla, akkor a kép tökéletes 720*576 felbontású.

Kérdésem tehát: van olyan program, ami megjeleníti egy vivo-s kártya képét, és esetleg támogatja is az ati-t, vagy legalább natívan támogatja a wdm-es meghajtást? powervcr, powercinema nem is látja a chipet, csak a conexantot(a tv kártyámon).
A person who does not share is not only selfish, but bitter and alone. (Paulo Coelho)

Téma megosztása:


  • (38 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó