Idézet: mardosó önkétely - Dátum: 2006. dec. 13., szerda - 17:32
Természetesen helyesen értelmeztem az interlace videót, legfeljebb rosszul fejeztem ki magamat. Viszont akkor bármely neves gyártó NLE terméke képes félkép pontosságal szerkeszteni interlace anyagokat. Tapasztalataid alapján, ha csak tényleg a kivágás beillesztés alapszolgáltatásra van igényem, melyiket javasolnád? Illetve honnan szerezzek DV codec-et? Köszi mindent.
U.I.: A PowerProducer (CyberLink) nem jó esetleg?
Nem teljesen értelmezted helyesen az interlace videót mivel szó sincs semmilyen félkép elcsúszásról meg szerkesztéskori félkép pontosságról.
Arról van szó, hogy a digitális videóban legyen az MPEG2, DV, MJPEG, stb. az interlace nem azt jelenti, hogy külön félképek vannak hanem azt, hogy egy képkocka kódolása és dekódolása nem sorról sorra történik mint a progressive letapogatás esetén hanem váltottsorban. Ezt azt jelenti, hogy dekódoláskor a képkockát "logikailag megfelezik" azaz páratlan letapogatás esetén először a páratlan sorok kerülnek megjelenítésre majd 20ms-al később ugyanazon képkocka páros sorai kerülnek megjelenítésre. Ezeket a páros és páratlan sorokat alkotó egységeket hívjuk félképeknek amik valójában ugyanazon képkocka fizikai részei csak éppen a dekódolásban különülnek el egymástól.
Szóval nem létezik olyan, hogy félkép pontosság mivel a félkép az csak a képkockán belüli sorkezelés logikai megfelelőjének elnevezése. Digitális videót csak és kizárólag képkockánként lehet kezelni mely tartalmazza mind a két félképet. Olyan, hogy félképhatáron történő vágás nem létezik hiszen ahhoz először szét kéne bontani a sorokat úgy, hogy a páros sorok alkossanak egy 720x288 méretű képkockát és a páratlan sorok alkossanak egy másik 720x288 méretű képkockát (az interlace videó képkocka mérete vertikálisan azért 576 mert tartalmazza mind a páros mind pedig a páratlan sorokat).
Videó szerkesztésekor csak és kizárólag az elemi képkockákat tudod megjeleníteni és feldolgozni. Ez pedig 100%-ban kizárja azt, hogy az egy képkockán belüli félképek megváltozzanak, elcsússzanak.
Minden NL rendszerű editor alkalmas arra amit szeretnél ergo az összes olyan szerkesztő program alkalmas képkocka szintű vágásra mely képkocka szinten jeleníti meg a videót az idősíkján. Mivel az NLE technológia lényege, hogy a videó bármely elemi képkockájával azt teszel amit csak akarsz ezért ezen programok között ebben nincs különbség.
Azt, hogy melyik programot használd csak az dönti el, hogy melyik kezelése fekszik neked jobban. Mivel feliratozást, effektezést, átmeneteket, stb. nem szeretnél ezért tök mindegy, hogy melyik NL programot használod.
DV codec minden olyan NLE programban van mely DV AVI editálására is alkalmas (Canopus, Adobe Premiere, Avid, Pinnacle Studio, stb. stb.). Ezen programokhoz külön DV codec-et nem kell feltenni mert ezt a program tartalmazza). MPEG2—DV konverzióra pedig a Canopus Procoder-t javaslom mert igencsak gyors és kiváló lesz az eredmény (ehhez sem kell semmilyen codec-et telepíteni). Ha nem Canopus szerkesztő programot fogsz használni akkor Microsoft DV formátumot válassz a konvertáláskor.