HWSW Informatikai Kerekasztal: Digitális fényképezőgépek VII. - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (323 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Digitális fényképezőgépek VII. Értékeld a témát: **--- 2 szavazás

#41 Felhasználó inaktív   DLL 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 372
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 09. 28. 07:54

Idézet: Gab3c - Dátum: 2007. szept. 28., péntek - 6:55

Sokat tortem a fejem, hogy mikeppen lehetne megoldani a nagy fenykulonbsegeket tartalmazo jelenetek lefotozasat, hogy ne egjen be a napsutotte resz, de az arnyekos se legyen reszlethianyos. De nem nagyon tudom hogyan tudnam esszeruen kitolni a dinamika tartomanyt, talan valami szep gorbe erzekenysegu erzekelo? Gyartanak ilyet :think:

Az SR-es gepekkel keszitett RAW file-bol legalabb utolag ugyeskedessel ossze lehet tolni egy kepet, aminek en adom meg, hogy hol es mennyire torzuljon a karakterisztikaja. Viszont ha beeg a vilagos resz, akkor azt mat nem lehet sehova sem transzformalni, ha nincs informacio abbol nem is lesz informacio :(

Ti a gyakorlatban hogyan lovitek a kepet, ami meg elfogadhato kompromisszum es utomunkaval elfogadhato kepet kapjunk?

Meg nem volt dSLR gepem, ezert nem is tudom, hogy a gyartok hogyan probaljak megoldani ezt a problemat, csak a Fuji SR-jet ismerem, amit jo otletnek tartok (minel tobb infot begyujteni, utana mar en szabadon "rakhatom ossze" a kepet belole). Bar most nincs ra penzem, de (mintha) lattam itt ~230k HUFnyi yenert uj S5 Prot, obi nelkul, ami nem rossz ar a gepert, bar nekem sok lenne elsore egy ilyen :)

Vagy hulyeseget kerdezek :think:  :Đ

A rawok általában csatornánként 12 biten tárolja a képet, míg egy jpeg 8 biten. Nem mindegy hogy 256 árnyalat vagy 4096 árnyalat / szín van, tehát ami jpg esetén mondjuk már tök fekete, az raw esetén még trtalmaz részleteket. Világos részek felé ugyanez a helyzet. Világos részeknél inkább a túlcsordulás okozhat problémát, ha az érzéklő hajlamos rá akkor azzal nemsokat lehet tenni.
Tehát nagy fényerőkülönbségű témánál érdemes rawot használni, az általában elég mindenre.

#42 Felhasználó inaktív   bogdan 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 18.631
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 09. 28. 08:02

nem, nem! a tobb bit nem felytetlenul a dinamikatartomany novelesere, sokkal inkabb a szinfelbontas finomitasara megy el.
a forum ma:
"Ez van bazdmeg, ha nem tetszik, el lehet menni."

#43 Felhasználó inaktív   Gab3c 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.217
  • Csatlakozott: --

Hozzászólás ikon  Elküldve: 2007. 09. 28. 08:25

Idézet: bogdan - Dátum: 2007. Sep. 28., Friday - 7:52

hat 230-ert az inkabb S3 lehetett, de az is tudja ezt.

egyebkent vaku! komolyan. ragyogo napsutesben csodat tud muvelni.

De ha tobb meterre van az alany?
(meg eleve nem szeretek annyira vakuzni, elvesz a termeszetessege gyakran a kepnek)
Peldaul egy erdei kepnel, vagy egy hidon, aminek a fele a nyari vero napsutesben furdik, fele pedig mar arnyekba huzodik.

******
Nem is talalom a linket, franc tudja melyik boltban lattam.
Ot mp alatt csak 280eHUF-ert talaltam.
Sony VAIO Type G

#44 Felhasználó inaktív   DLL 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 372
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 09. 28. 08:36

Idézet: bogdan - Dátum: 2007. szept. 28., péntek - 9:02

nem, nem! a tobb bit nem felytetlenul a dinamikatartomany novelesere, sokkal inkabb a szinfelbontas finomitasara megy el.

Én azt nem is mondtam, az érzékelő olyan amilyen, nem túl nagy dinamikával, de a raw legalább azt jobban kihasználja és kb. 6Fé információt tárol. Dinamikát szoftveresen lehet összesűríteni, hogy beleférjen a jpg által megjeleníthatő tartományba. Ha ésszel bánunk pl. a Photomatix-al vagy a PS plugnjával akkor elég szép végeredményt kaphatunk. Persze jobb lenne ha az érzékelők SR-hez hasonlóan eleve nagyobb dinamikával rendelkeznének, de hát szegény meber vízzel főz..

Szerkesztette: DLL 2007. 09. 28. 08:39 -kor


#45 Felhasználó inaktív   bogdan 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 18.631
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 09. 28. 08:50

Idézet: Gab3c - Dátum: 2007. szept. 28., péntek - 9:25

De ha tobb meterre van az alany?
(meg eleve nem szeretek annyira vakuzni, elvesz a termeszetessege gyakran a kepnek)

ugyvan! ha kicsit is erosebb a vaku, nagyszeruen lehet vele deritovakuzni meg tavoli emberek eseten is.

es ha nem tulozza el az ember a vakuzast, akkor boven termeszetes fenyt kap meg, hidd el.
a forum ma:
"Ez van bazdmeg, ha nem tetszik, el lehet menni."

#46 Felhasználó inaktív   Gab3c 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.217
  • Csatlakozott: --

Hozzászólás ikon  Elküldve: 2007. 09. 28. 11:10

Idézet: bogdan - Dátum: 2007. Sep. 28., Friday - 8:50

ugyvan! ha kicsit is erosebb a vaku, nagyszeruen lehet vele deritovakuzni meg tavoli emberek eseten is.

es ha nem tulozza el az ember a vakuzast, akkor boven termeszetes fenyt kap meg, hidd el.

Jo, par meterre valoban megoldhato, ezert is irtam a hidas peldat, ahol viszont nagy tavolsagok vannak total eseten. Erdos peldam (nem Erdos Pal :D) eseten meg ha a tisztason allok es befele fotozok (mert nem pocsolhetek a tema beallitasaval), akkor az erdo belsejet veszitem el, vagy a tisztas fele eg be.

Tentleg nincs az analog film erzekensegetol jelentosen eltero karakteriszikaja gep a piacon? Persze lehet hulyeseg is lenne piacra dobni :Đ ELvegre a linearitast szerejuk :)

Azt hiszem meg is valaszoltam magamnak :Đ

Szerkesztette: Gab3c 2007. 09. 28. 11:14 -kor

Sony VAIO Type G

#47 Felhasználó inaktív   bogdan 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 18.631
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 09. 28. 12:38

nem, abszolut nem a linearitast szeretjuk (ezt csak a sok kocka informatikus dumalta be az emberisegnek), hanem speciel a logaritmikat..

es nem, sokkal tagabb erzekenyseg nem kaphato. valojaban a fuji megoldasai is egy par blendet adnak ra (max 3-4-et), ami meg boven keves, es benne van a dia-negativ-feketefeher harmasban (amelyek mellesleg ebben a sorrendben novekvo dinamikatartomannyal birnak.)

ja, persze mindig van valami megoldas, ha nem portre (ahol vakuzni kell), hanem tajkep, akkor ajanlom a felszuroket! pontosan erre vannak kitalalva. illetve a masik megoldas, ami a mai korral jott be: a ket expoziciobol osszerakott kep. a leguljabb programok mar gombnyomasra letrehozzak (PS). a peldaid kifejezetten alkalmasak ilyen kep keszitesehez, es igencsak jopar blendenyi atfogast nyer vele az ember.
a forum ma:
"Ez van bazdmeg, ha nem tetszik, el lehet menni."

#48 Felhasználó inaktív   Gab3c 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.217
  • Csatlakozott: --

Hozzászólás ikon  Elküldve: 2007. 09. 29. 04:24

Idézet: bogdan - Dátum: 2007. Sep. 28., Friday - 12:38

nem, abszolut nem a linearitast szeretjuk (ezt csak a sok kocka informatikus dumalta be az emberisegnek), hanem speciel a logaritmikat..

es nem, sokkal tagabb erzekenyseg nem kaphato. valojaban a fuji megoldasai is egy par blendet adnak ra (max 3-4-et), ami meg boven keves, es benne van a dia-negativ-feketefeher harmasban (amelyek mellesleg ebben a sorrendben novekvo dinamikatartomannyal birnak.)

ja, persze mindig van valami megoldas, ha nem portre (ahol vakuzni kell), hanem tajkep, akkor ajanlom a felszuroket! pontosan erre vannak kitalalva. illetve a masik megoldas, ami a mai korral jott be: a ket expoziciobol osszerakott kep. a leguljabb programok mar gombnyomasra letrehozzak (PS). a peldaid kifejezetten alkalmasak ilyen kep keszitesehez, es igencsak jopar blendenyi atfogast nyer vele az ember.

Denzitasban gondoltam a linearitast, de most ez nem szamit.

En is a ket expozicioban gondolkoztam, ugy latszik ez lesz a befuto :)
Sony VAIO Type G

#49 Felhasználó inaktív   DLL 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 372
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 09. 29. 11:58

Idézet: Gab3c - Dátum: 2007. szept. 29., szombat - 5:24

Denzitasban gondoltam a linearitast, de most ez nem szamit.

En is a ket expozicioban gondolkoztam, ugy latszik ez lesz a befuto :)

Vagy ismét a raw-ot is tudom mondani, abból is kihozhatsz 2-3 expót és biztosan nem fognak elmuzdulni a képek.

#50 Felhasználó inaktív   Gab3c 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.217
  • Csatlakozott: --

Hozzászólás ikon  Elküldve: 2007. 09. 30. 01:57

Idézet: DLL - Dátum: 2007. Sep. 29., Saturday - 11:58

Vagy ismét a raw-ot is tudom mondani, abból is kihozhatsz 2-3 expót és biztosan nem fognak elmuzdulni a képek.

Ugyanaz a CCD pixel ugyanannyi fotontol lesz "tele", szerintem a RAW vagy JPEG nem szamit, itt optikai/hw-es korlat van. Azert jo az SR mert a ket kulonbozo CCD pixel mas mennyisegu fotontol lesz "tele".
Ergo a ketto erzekenysege mas, ami megfelel(tetheto) a ket expozico egyideju keszitesenek :)

Alul meg ott a zaj, hiaba nagyobb a bit-felbontas. De tevedhetek.

Szerkesztette: Gab3c 2007. 09. 30. 02:01 -kor

Sony VAIO Type G

#51 Felhasználó inaktív   szeder 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.009
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 09. 30. 09:05

Idézet: Gab3c - Dátum: 2007. szept. 30., vasárnap - 2:57

Ugyanaz a CCD pixel ugyanannyi fotontol lesz "tele", szerintem a RAW vagy JPEG nem szamit, itt optikai/hw-es korlat van.

De egy "JPEG pixel" kevesebb fotontól lesz "tele", mint egy "RAW pixel".
Pl.: 5D RAW headroom

Idézet: Gab3c - Dátum: 2007. szept. 30., vasárnap - 2:57

Alul meg ott a zaj, hiaba nagyobb a bit-felbontas. De tevedhetek.

Azért legalacsonyabb érzékenységen elég alacsony szokott lenni a DSLR-ek zaja ahhoz, hogy még a sötét részekből is kinyerhessen az ember némi infót.

Ez minden bizonnyal még mindig nem éri majd el a Fuji S5 dinamikatartományát, de cserébe nem is lesznek superccd-re jellemző interpolálási hibák a képeken.

#52 Felhasználó inaktív   Degeczi 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.976
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 09. 30. 09:12

Idézet: szeder - Dátum: 2007. szept. 30., vasárnap - 10:05

De egy "JPEG pixel" kevesebb fotontól lesz "tele", mint egy "RAW pixel"

így igaz, a kamerán belüli JPG gyártás biztonságos akar lenni (pl színtorzulásokat elkerülendő), így nem  a 4095-ös érték konvertálódik 255-re, hanem jóval alacsonyabb
sokkal több játéktér marad RAW-ban a hasznos részletek visszanyerésére

#53 Felhasználó inaktív   kun 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 488
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 09. 30. 10:43

Végre ismét tudok irni! :-))

Látom, pergetitek a fórumot,és vannak benne hasznos információk is, nemcsak a tárhely foglalás a cél. ;)

Megszületett a döntés, max 99.999 ft értékben vehetek digi gépet, akinél lesz "akció", hogy a jelenleg 150 ezres kategóriát ennyiért adja, jelezze nekem és már fizeket is. ;)
Kun Pál

Időnként nem árt tíznél tovább számolni - ezért nem célszerű zoknit hordani.

#54 Felhasználó inaktív   kun 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 488
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 09. 30. 10:53

Idézet: Gab3c - Dátum: 2007. szept. 28., péntek - 9:25

Ot mp alatt csak 280eHUF-ert talaltam.

5 másodperc? :think:  ;)
Kun Pál

Időnként nem árt tíznél tovább számolni - ezért nem célszerű zoknit hordani.

#55 Felhasználó inaktív   kun 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 488
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 09. 30. 10:58

Idézet: Gab3c - Dátum: 2007. szept. 28., péntek - 6:55

Sokat tortem a fejem, hogy mikeppen lehetne megoldani a nagy fenykulonbsegeket tartalmazo jelenetek lefotozasat, hogy ne egjen be a napsutotte resz, de az arnyekos se legyen reszlethianyos. De nem nagyon tudom hogyan tudnam esszeruen kitolni a dinamika tartomanyt, talan valami szep gorbe erzekenysegu erzekelo? Gyartanak ilyet :think:


Igen, én is futottam pár kört ebben a kérdésben, azt a választ kaptam, hogy ezzel a képességgel csak a videokamerák rendelkeznek, mert ott a tudósitás a lényeg, hogy minden szépen látszódjon.
A fotókon viszont egy-egy részletre fókuszálás a lényeg, és nem az "átlagolás".
Gondolom, a jövö megoldása az lesz, amikor videokamerával jó minőségű fotókat is lehet majd késziteni.  :D
Kun Pál

Időnként nem árt tíznél tovább számolni - ezért nem célszerű zoknit hordani.

#56 Felhasználó inaktív   Gab3c 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.217
  • Csatlakozott: --

Hozzászólás ikon  Elküldve: 2007. 09. 30. 11:44

Idézet: szeder - Dátum: 2007. Sep. 30., Sunday - 9:05

De egy "JPEG pixel" kevesebb fotontól lesz "tele", mint egy "RAW pixel".
Pl.: 5D RAW headroom


Azért legalacsonyabb érzékenységen elég alacsony szokott lenni a DSLR-ek zaja ahhoz, hogy még a sötét részekből is kinyerhessen az ember némi infót.

Ez minden bizonnyal még mindig nem éri majd el a Fuji S5 dinamikatartományát, de cserébe nem is lesznek superccd-re jellemző interpolálási hibák a képeken.

A linket koszi, igy ertem mit mondatok. Nem lattam meg ilyen RAW karakterisztikat.
A zaj azert zaj marad, alul az SNR szepen csokken az also tartomanyokban, de mar ertem mit mondatok :)
Sony VAIO Type G

#57 Felhasználó inaktív   DLL 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 372
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 09. 30. 11:46

Idézet: Gab3c - Dátum: 2007. szept. 30., vasárnap - 2:57

Ugyanaz a CCD pixel ugyanannyi fotontol lesz "tele", szerintem a RAW vagy JPEG nem szamit, itt optikai/hw-es korlat van. Azert jo az SR mert a ket kulonbozo CCD pixel mas mennyisegu fotontol lesz "tele".
Ergo a ketto erzekenysege mas, ami megfelel(tetheto) a ket expozico egyideju keszitesenek :)

Alul meg ott a zaj, hiaba nagyobb a bit-felbontas. De tevedhetek.

A Raw és Jpeg között a kvantálás finomságában van a különbrésg.
Elnagyolt példával:
egy pixel 95%-ban "telítődik", de mondjuk a jpg 90%-tól már fehérnek veszi a képpontot, Rawban pedig nagyon-világos-szürke lesz a képpont, ha megfelelően konvertáljuk.
A tévedés jogát én is fenntartom. :)
Szerk.: ja igen a zaj az zaj marad, de ez dSlr gépeknél pl. nem akkora probléma.

Idézet: kun - Dátum: 2007. szept. 30., vasárnap - 11:58

Igen, én is futottam pár kört ebben a kérdésben, azt a választ kaptam, hogy ezzel a képességgel csak a videokamerák rendelkeznek, mert ott a tudósitás a lényeg, hogy minden szépen látszódjon.
A fotókon viszont egy-egy részletre fókuszálás a lényeg, és nem az "átlagolás".
Gondolom, a jövö megoldása az lesz, amikor videokamerával jó minőségű fotókat is lehet majd késziteni.  :D

Max a profi TV-s kamerák, mert a kis mini dv-s kamerák dinamikája ugyanúgy nem túl jó. De ahogy mondtad a jövőben talán változni fog ez is.

Szerkesztette: DLL 2007. 09. 30. 11:50 -kor


#58 Felhasználó inaktív   Gab3c 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.217
  • Csatlakozott: --

Hozzászólás ikon  Elküldve: 2007. 09. 30. 11:47

Idézet: kun - Dátum: 2007. Sep. 30., Sunday - 10:53

5 másodperc? :think:  ;)

5 masodperc -> 2 kattintas :D
Sony VAIO Type G

#59 Felhasználó inaktív   Degeczi 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.976
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 09. 30. 12:45

ez a linearitás átka...
TFH 6 FÉ dinamikát kellene digitalizálni: egy 12 bites AD konverterrel a felső blendére még 2048 fokozat jut, a következőre 1024, majd 512, ... végül a legsötétebb részekre már csak 64 lépcső marad

ezért érdemes digitális kamerákkal amennyire csak lehet, a használható tartomány felső részébe tenni a képet, de persze  még éppen-nem beégetve  - majd legföljebb utómunka során helyre lehet tolni, ha ez túlexponálást jelentett, így pl. kiszürkült feketéket

Szerkesztette: Degeczi 2007. 09. 30. 12:45 -kor


#60 Felhasználó inaktív   MC Pite 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 10.181
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2007. 10. 01. 20:28

Alapból a fényképezőm (S9600) a képeket az expószámmal menti. Másik memkártyát belerakva (egy olympusét) csinált 100_fuji helyett 101_fuji könyvtárat, és elkezdte előről számozni az expót.

Mondom nem zavar, kölcsönkártya volt csak. Most vettem múlthéten memkártyát, és itt is 101-es alá menti, és az újrakezdett exposzámmal. Nem lehet az eredeti expószámot vhogy előcsalogatni? :confused:
:respect2:
Ha nem fektetsz be annyi időt a problémád megoldásába, hogy utána olvass; és formailag és tartalmilag egyaránt helyesen írd le azt, akkor a fórumtársaidtól miért várod el, hogy időt pazaroljanak rád?
[Konfig] [Hűtéstechnika]  [Képeim]  [Bringa]

Téma megosztása:


  • (323 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó