Most hogy az egyik hátteres topik egyik linkje ideirányított, érdekes lenne újravenni, hogy hányan használják. Szerintem ma már minden OS alatt alap, na nem az XP-féle ClearType, de a betűtípusok élsimitása, angol nyelvű OS-ek alatt font anti-aliasing, subpixel rendering, font smoothing, stb. csúfneveken fut. A lényeg, hogy minden rendszer alapból bekapcsolja.
Most nyilván vegyük ki azt a speciális felhasználói kört, aki 0-4px méretben használ pixelmap fontokat, és azzal kínozza a szemeit. A többség nyilvánvalóan vektorgrafikus betűtípust használ (TrueType, OpenType, Adobe Type akárhányast, Graphite), a mai magasabb felbontások miatt min. 10px méretben. A CRT sem lehet kifogás, mert nem használ olyat senki. Még telefonokon és táblagépeken is alapból be van kapcsolva, ráadásul úgy, hogy kikapcsolni sem lehet.
Nekem amúgy XP alatt sem volt vele soha bajom a ClearType-pal, pedig különböző gépeken, hulladékabbnál hulladékabb monitorokon és kijelzőkön használtam, CRT-n, LCD-n, TFT-n, LED-en is. Azt hiszem kétszer kellett tényleg kalibrálnom, egy nagyon rossz képminőségű LCD monitoron, a másik meg egy lowbudget laptop kijelzője volt, de kalibrálás után azokon is jobb lett a fontok megjelenítése, mint gyári alapértékeken vagy betűsimítás nélkül.
Az XP-s korszak előtt az OS-ekben nem volt ilyen, nem hogy alapértelmezetten bekapcsolva. Igaz akkoriban még nem is értettem, hogy miért olyan fárasztó monitorról olvasni, de ahogy bekapcsoltam a CT-ot, 5 perc után hozzászokott a szemem, és szinte azonnal felüdülés volt olvasni. Illetve rosszul írom, mert 1-2 alkalmazás előtte is használt fontsimítást vagy legalábbis támogatta, de nem volt általános rendszerszinten. Ma már annyira alap, hogy nem használnék olyan eszközt vagy gépet, amelyen nincs bekapcsolva vagy nem kapcsolható be. Kb. mint mikor a CRT-s korszakban a 60 Hz-en vibráló monitorokat kerültük rettenet óriási ívben.
Egyébként nekem a KDE-féle, fullra állított subpixel rendering jön be az összes megoldás közül a legjobban, mivel nemcsak simábbnak látszanak a fontok körvonalai, de egyben a betűk ízlésesen vastagabbak is, és így jobb az olvashatóság már azonos betűméret esetén is. A második legjobb a Mac-féle simítás, az még elég tiszta, igaz ehhez általában a nagy felbontás is hozzájárul, ami miatt a kisebb betűk elég vékonyak is. Mára már az XP megoldása a leggyengébb talán ilyen téren, de a maga idejében az is hatalmas előrelépésnek számított. Illetve sokan azt hiszik, hogy ClearType-kalibrátor vagy Win7-től felfele van, pedig XP-n is van, amit linkeltem, csak IE kell hozzá, mivel ActiveX-es. Sok XP-s felhasználó megpróbálta anno bekapcsolni, de mivel kalibrálatlanul felemás eredményt adott, inkább kikapcsolták mindenféle utánaolvasás, állítgatás nélkül.
Sőt, a topikban itt nem írták, de az XP ClearType nélkül is használ alapértelmezésben némi élsimitást (ki lehet kapcsolni teljesen), a CT csak egy ezen felüli extra, ami szinte mindig tovább javít az olvashatóságon. Érdekes lenne tudni, hogy anno hányan használták teljesen kikapcsolva, mindenféle simítás nélkül.
P.S.: desnek üzenném, hogy a KDE-ben még olyan beállítás is van, hogy bizonyos betűmérettartományban le lehet tiltani ezt a funkciót, mondjuk az 1-5, vagy 0-9, stb. méretű fontok esetén, tetszőleges értékek megadhatók tizedes pontossággal. Így értelmes szövegnél kímélhetné a szemét, párhuzamosan meg a bolhabetűknél élvezhetné, hogy kifolyik a szeme a pixelektől.
Szerkesztette: Raynes 2017. 01. 15. 04:28 -kor