HWSW Informatikai Kerekasztal: Cleartype. Használod? - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Cleartype. Használod? Cleartype betűk Értékeld a témát: -----

Szavazás: Cleartype. Használod? (69 felhasználó adott le szavazatot)

Cleartype. Használod?

Vendégek nem láthatják a szavazást.
Voks

#21 Felhasználó inaktív   Pietrosz 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 17.119
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 11. 20. 04:37

Évek óta használom :)
(xp+tft)
- Where are we going?
- Let's go find out.

#22 Felhasználó inaktív   didyman 

  • Tápszag-értő
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 24.355
  • Csatlakozott: 2003. okt. 22.

Elküldve: 2009. 11. 20. 06:39

Egyébként meg marhára TFT-függő az eredménye, nem véletlenül van a W7-ben is kalibráló hozzá, egyes panelek borzalmasan renderelik a betűket így.
Ami furcsa, hogy CRT-n nem használom, ott nem is tetszik, szebb nélküle, de TFT-n egy muszáj-dolog.
Privát helyett email van.
Segíts nekünk, hogy segíthessünk másokon!
(Holnap délelőtt úgysem jó neki, mert nem engedem ki az ágyamból... Tündérvirág)

#23 Felhasználó inaktív   asdf 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.179
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 11. 21. 15:58

CRT-m van, soha, soha, soha. Az uj messengertol 10 perc mulva a fejem fajt. Az olyan programokat kifejezetten utolso utani utani esetben vagyok esetleg hajlando hasznalni, amelyek csak es kizarolag cleartype-osan mennek (ejjen a dotnet 3).
De amugy tft-n is kikapcsolom a francba :) Mar igy is epp eleg szar a szemem, nem kivanom tovabb rontani.

Szerkesztette: asdf 2009. 11. 21. 15:59 -kor

Archív:
Akár 3*-os összegbe is kerülhet egy SMS elküldése egyes újabb telefonokon!
Info, kérdőív, petíció:  http://unicodesms.freeweb.hu

#24 Felhasználó inaktív   Raynes 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.740
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 11. 21. 16:48

Egy cikk szerint nem csak az M$ kalibrátorával (ClearType Tuner PowerToy / online tuner / W7 beállítások), de a monitor beállításaival (fényerő, kontraszt, szín) is lehet javítani a ClearType elmosottságát. Egy próbát megér. Ha ez sem segít, akkor tényleg lehet hagyni a fenébe.

Ahogy olvasom a külföldi fórumokat, ott is ez a helyzet. A többség használja (átlag ~80%, e szavazás állása 67%). A kisebbség egy része azért nem használja, mert CRT-je van (náluk érthető). Másik része azért, mert ki nem állhatja, úgy érzik, kifolyik tőle a szemük. A kisebbségben vannak olyan userek is, akik nem bírják a CT-ot, de az alap CT nélküliséget se, így a rendszerfontot állítják át kevésbe recésedő betűtípusra.

Részben biztos megszokás kérdése is. Ez is egy olyan kérdés, amit nem lehet eldönteni. Egy biztos: nem felesleges marketingvakítás és v0.9ß usereknek szánt csicsa. Az már más kérdés, hogy az alkalmazásnak nem lenne szabad mindenáron erőltetnie. Ha egy mód van rá, a választás lehetőségét meg kell hagyni a felhasználóknak.

Most próbaképp kikapcsoltam 10 percre. A rondasághoz, recésséghez viszonylag gyorsan újra hozzászoktam, de a szemem fárasztják a recék, lassabban haladok az olvasással. A vékony, pixeles betűket nehezebben azonosítja az idegrendszerem.
„The volume of a pizza of thickness a and radius z can be described by the following formula: pi zz a.”

#25 Felhasználó inaktív   Raynes 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.740
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 01. 15. 04:20

Most hogy az egyik hátteres topik egyik linkje ideirányított, érdekes lenne újravenni, hogy hányan használják. Szerintem ma már minden OS alatt alap, na nem az XP-féle ClearType, de a betűtípusok élsimitása, angol nyelvű OS-ek alatt font anti-aliasing, subpixel rendering, font smoothing, stb. csúfneveken fut. A lényeg, hogy minden rendszer alapból bekapcsolja.

Most nyilván vegyük ki azt a speciális felhasználói kört, aki 0-4px méretben használ pixelmap fontokat, és azzal kínozza a szemeit. A többség nyilvánvalóan vektorgrafikus betűtípust használ (TrueType, OpenType, Adobe Type akárhányast, Graphite), a mai magasabb felbontások miatt min. 10px méretben. A CRT sem lehet kifogás, mert nem használ olyat senki. Még telefonokon és táblagépeken is alapból be van kapcsolva, ráadásul úgy, hogy kikapcsolni sem lehet.

Nekem amúgy XP alatt sem volt vele soha bajom a ClearType-pal, pedig különböző gépeken, hulladékabbnál hulladékabb monitorokon és kijelzőkön használtam, CRT-n, LCD-n, TFT-n, LED-en is. Azt hiszem kétszer kellett tényleg kalibrálnom, egy nagyon rossz képminőségű LCD monitoron, a másik meg egy lowbudget laptop kijelzője volt, de kalibrálás után azokon is jobb lett a fontok megjelenítése, mint gyári alapértékeken vagy betűsimítás nélkül.

Az XP-s korszak előtt az OS-ekben nem volt ilyen, nem hogy alapértelmezetten bekapcsolva. Igaz akkoriban még nem is értettem, hogy miért olyan fárasztó monitorról olvasni, de ahogy bekapcsoltam a CT-ot, 5 perc után hozzászokott a szemem, és szinte azonnal felüdülés volt olvasni. Illetve rosszul írom, mert 1-2 alkalmazás előtte is használt fontsimítást vagy legalábbis támogatta, de nem volt általános rendszerszinten. Ma már annyira alap, hogy nem használnék olyan eszközt vagy gépet, amelyen nincs bekapcsolva vagy nem kapcsolható be. Kb. mint mikor a CRT-s korszakban a 60 Hz-en vibráló monitorokat kerültük rettenet óriási ívben.

Egyébként nekem a KDE-féle, fullra állított subpixel rendering jön be az összes megoldás közül a legjobban, mivel nemcsak simábbnak látszanak a fontok körvonalai, de egyben a betűk ízlésesen vastagabbak is, és így jobb az olvashatóság már azonos betűméret esetén is. A második legjobb a Mac-féle simítás, az még elég tiszta, igaz ehhez általában a nagy felbontás is hozzájárul, ami miatt a kisebb betűk elég vékonyak is. Mára már az XP megoldása a leggyengébb talán ilyen téren, de a maga idejében az is hatalmas előrelépésnek számított. Illetve sokan azt hiszik, hogy ClearType-kalibrátor vagy Win7-től felfele van, pedig XP-n is van, amit linkeltem, csak IE kell hozzá, mivel ActiveX-es. Sok XP-s felhasználó megpróbálta anno bekapcsolni, de mivel kalibrálatlanul felemás eredményt adott, inkább kikapcsolták mindenféle utánaolvasás, állítgatás nélkül.

Sőt, a topikban itt nem írták, de az XP ClearType nélkül is használ alapértelmezésben némi élsimitást (ki lehet kapcsolni teljesen), a CT csak egy ezen felüli extra, ami szinte mindig tovább javít az olvashatóságon. Érdekes lenne tudni, hogy anno hányan használták teljesen kikapcsolva, mindenféle simítás nélkül.

P.S.: desnek üzenném, hogy a KDE-ben még olyan beállítás is van, hogy bizonyos betűmérettartományban le lehet tiltani ezt a funkciót, mondjuk az 1-5, vagy 0-9, stb. méretű fontok esetén, tetszőleges értékek megadhatók tizedes pontossággal. Így értelmes szövegnél kímélhetné a szemét, párhuzamosan meg a bolhabetűknél élvezhetné, hogy kifolyik a szeme a pixelektől.

Szerkesztette: Raynes 2017. 01. 15. 04:28 -kor

„The volume of a pizza of thickness a and radius z can be described by the following formula: pi zz a.”

#26 Felhasználó inaktív   des 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 8.619
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 01. 16. 10:22

Üzenet megtekintéseIdézet: Raynes - Dátum: 2017. 01. 15. 04:20

...

P.S.: desnek üzenném, hogy a KDE-ben még olyan beállítás is van, hogy bizonyos betűmérettartományban le lehet tiltani ezt a funkciót, mondjuk az 1-5, vagy 0-9, stb. méretű fontok esetén, tetszőleges értékek megadhatók tizedes pontossággal. Így értelmes szövegnél kímélhetné a szemét, párhuzamosan meg a bolhabetűknél élvezhetné, hogy kifolyik a szeme a pixelektől.


:) Köszi. :D Egyébként weboldalaknál is észrevehető már egy ideje, hogy ha saját fontokat használnak, ott is már alapból be van kapcsolva (css-ben). De lehet csak nekem volt ez új, mert tiltottam sokáig ezt is és csak most barátkozok vele újra. :D Tény, hogy bizonyos betűméret felett én is jobban szeretem (grafikázok is néha, és én is simítok alapból) ha simák a betűk. Viszont a subpixeles nekem nem jön be pl webolalak esetén. (Gondolom OS szinten se jönne be) Akkor inkább már a sima antialias. (= szürkeárnyalatos) De nem merültem el még ebben alaposan.

Egyébként visszatérve még a pixel betűkre. OS-nál azért szeretem, mert ott NEM kell sokat olvasni. Ott inkább megszokásból klikkel az ember menükre, meg erre, arra. Teljesen más lenne a véleményem, ha így kellene olvasni nap mint nap oldalakat, leveleket. Szerintem ezt régen is mondtam azért. (:think:) Amúgy az én pixel betűm is 7px magas. és kb ilyen széles is némelyik. Szóval annyira nem kicsi, mint az, amit legelőször használtam. Az 5px magas volt :D jaj, na azt már én se erőltetném! Mondjuk én még mindig 1280x1024ben nyomom. Bár nem tudom mennyivel lenne rosszabb ugyanez 1920*1080-ban. Lehet amint lecserélem a monitorom, már is változtatnom kell majd.

Szerkesztette: des 2017. 01. 16. 10:24 -kor

A gépemről küldve billentyűzettel | Egy bringás blogja: http://deviantrider.co.nf

#27 Felhasználó inaktív   Raynes 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.740
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 01. 16. 16:14

Üzenet megtekintéseIdézet: des - Dátum: 2017. 01. 16. 09:22

Mondjuk én még mindig 1280x1024ben nyomom. Bár nem tudom mennyivel lenne rosszabb ugyanez 1920*1080-ban. Lehet amint lecserélem a monitorom, már is változtatnom kell majd.

Nem baj az. Majd kirohad a monitor a gép fölül, és te is 1920×1080-ban nyomod, mivel nem nagyon kapni más értelmes monitort ennél alacsonyabb felbontással, talán már csak táblagépeknél és low budget laptopoknál van csak kisebb felbontás, de azoknál is lényegesen nagyobb általában, mint az 1280×1024. Nagy felbontáson pedig elég apróak a betűk, ott az 5px ki van zárva, de a 7px is elég határeset lesz, persze nem tisztán a felbontástól függ, belejátszik az is, hogy mekkora a kijelző és hogy milyen messziről nézed.

A „sima” antialiasing is élsimítás, és a subpixel rendering is, talán csak a technikája más, de lényegük és az eredményük szinte ugyanaz. Nemrég röffentettem be pl. egy Win 3.1-et, és egyszerűen szétfolynak a szemeim a recés betűktől, de ugyanez DOS konzolon is előjön.
„The volume of a pizza of thickness a and radius z can be described by the following formula: pi zz a.”

Téma megosztása:


  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó