HWSW Informatikai Kerekasztal: Re: Intel: nincs megállás a miniatürizálásban - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Re: Intel: nincs megállás a miniatürizálásban Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   HWSW 

  • HWSW
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 9.283
  • Csatlakozott: 2009. márc. 17.

Elküldve: 2009. 12. 17. 10:32

Akár a jelenleginél gyorsabb ütemben is tudnánk fejleszteni chipgyártási technológiánkat - mondta el a HWSW-nek egy sajtóbeszélgetés alkalmával Rob Willoner, az Intel technológiai szakértője, aki szerint messze még a CMOS-korszak vége.
https://www.hwsw.hu/...litografia.html' target='_blank'>https://www.hwsw.hu/...litografia.html

#2 Felhasználó inaktív   [nev] 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 19
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 12. 17. 10:32

kíváncsi vagyok, hogy mikor jön el az idő, amikor egyetlen félvezetőre lesz égetve az összes de facto szabvány: a unix interpreter, a html/vrml rendering, a tcp/ip, és a pl/sql. nem kell oprendszer, mert az lapka képes lesz vezérli a hardvert. és a gép úgy bootol be, mint egy régi home computer.

intel basic 1.0
ready
_

szóval csak azt akartam mondani, hogy a miniatürizálás szerintem nem csak azt eredményezheti, hogy olcsóbbak lesznek a processzorok, hanem azt is, hogy a hardver elemek a jelenleginél sokkal többet mindent tudhatnak. és átvehetik az irányítást (nem az emberiségtől) hanem a piacvezető szoftvergyártóktól. mert ha van egy ilyen szuper lapka, akkor innentől kezdve mindenki direktben erre a akar fejleszteni, és nem valamelyik platfomra. most ugye azt látjuk, hogy nem az egységesedés irányába haladunk, van lassan egy féltucat mobil oprendszer, plusz még virtuális gép megoldásból ugyanennyi csak mobilra.

szóval a félvezetőgyártás fejlődése szerintem azt eredményezheti, hogy a jövőben nem magas, hanem alacsony szinten egységesedik majd az ipar. persze csak egy pillanatra. az intel mellett azonnal megjelennek konkurens gyártók.

de ez csak amolyan ködszurkálás.

#3 Felhasználó inaktív   sz.attila 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.752
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 12. 17. 10:49

A Global Foundri kimaradt a listáról, csak nem Intel partiak vagyunk?
1.GA-MA790X-UD4 Phenom II X3 720, 4 GB A-Data,Sapphire HD 4670 512Mb/GDDR4, Samsung HD 501LJ, Recom RC-450.
2.P55-GD80 I3 530, Kingmax 2GB/1600,Sapphire HD 4670 512MB

#4 Felhasználó inaktív   special 

  • project 2501
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 11.962
  • Csatlakozott: 2001. jan. 16.

Elküldve: 2009. 12. 17. 11:22

@szabo attila oli: dehogynem. nem tudtad?

megfejtős kérdés: hány ügyfele van és mekkora bevételi bázisa van a Globalfoundriesnak? ez hogyan viszonyul a említett hármashoz?

#5 Felhasználó inaktív   hvuk 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.857
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 12. 17. 12:03

Ezt a fenti ábrát nem értem. A 32nm és a 22nm gyártó cégek predikációk vagy tények? Ha ez csak egy előrejelzés akkor nem kellett volna jelezni, hogy meddig vannak múltbeli adatok és mikortól kezdődik az előrejelzés? Továbbá ha előrejelzés akkor nem kellett volna odaírni, hogy ki készítette? Vagy ez házi grafikon? Vagy ne adj' isten inteles? Egyáltalán, nem kellett volna odaírni, hogy mit ábrázol?

A globalfoundries lehagyását erről a liustáról hiányolták? Csak azért Dani, mert az érvelésed hülyeség. Ha a kis volumen miatt hagyták volna le akkor az elődjét (gyk. AMD) is le kellett volna hagyni, nem? Na, ezért kellene odaírni, hogy mit ábrázol a grafikon. Meg azt is, hogy miért van az intel pirossal kiemelve, az STM és a Samsung pedig miért nincs (hiszen ők is szerepelnek minden oszlopben). Naív-e vagyok?

Szerkesztette: hvuk 2009. 12. 17. 12:04 -kor

Athlon 64 939 2 GHz Winchester mag, GigaByte NF4 K8N Ultra-9 (passzív chipset), GigaByte X800 (passzív), 2x512 KingMax HC 500 MHz, Hitachi 160 Gb, NEC 3520, Coolink BAT01VS (1040 ford.), Chieftec 420W, Chieftec ház, Samsung 193P TFT monitor

#6 Felhasználó inaktív   special 

  • project 2501
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 11.962
  • Csatlakozott: 2001. jan. 16.

Elküldve: 2009. 12. 17. 12:24

@hvuk: az Intel összegzése arról, hogy mely IDM-eknek (integrált chiptervező és gyártó) van roadmapes vállalása adott generációra, hogy saját maga végez gyártást. a 45 nm tényszerűnek tekinthető, a mögött a jövő látszik. Ezért piros az Intel.

Szerintem a Globalfoundries lehagyását a 450 mm bevezetésével kapcsolatban hiányolta a kolléga. A listáról per definitonem marat le, mivel az már egy foundry. Egyébként az AMD nem kis volumenű, évi ~50 millió chip a bizony magas volumenű gyártás már, hiszen egy teljes üzemet megtölt.

#7 Felhasználó inaktív   hvuk 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.857
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 12. 17. 13:12

Aha. Szerintem jelezd valahol a grafikon felett, hogy mi ábrázol, mert nem triviális, hogy itt csak a foundry-k nincsennek benne (és az sem, hogy a jövőre vonatkozó adatok honnan kerültek elő).
Athlon 64 939 2 GHz Winchester mag, GigaByte NF4 K8N Ultra-9 (passzív chipset), GigaByte X800 (passzív), 2x512 KingMax HC 500 MHz, Hitachi 160 Gb, NEC 3520, Coolink BAT01VS (1040 ford.), Chieftec 420W, Chieftec ház, Samsung 193P TFT monitor

#8 Felhasználó inaktív   special 

  • project 2501
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 11.962
  • Csatlakozott: 2001. jan. 16.

Elküldve: 2009. 12. 17. 13:15

@hvuk: Sir, yes sir!

#9 Felhasználó inaktív   qweqweqwe 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 13
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 12. 17. 13:25

"Inverz litográfia" nem új találmány. Bár az itteni megvalósítását nem ismerem, de furcsa, hogy eddig még nemhasználták.
Grafikont én sem értem.

#10 Felhasználó inaktív   Leni 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.173
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 12. 17. 14:22

@qweqweqwe: "Grafikont én sem értem."

Hat igen. Azert lehet erteni. Vizszintes tengelyen az ido, fuggoleges tengelyen a selejtarany vagy darabszam. A leptek hianyzik, de nagyonKép

#11 Felhasználó inaktív   special 

  • project 2501
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 11.962
  • Csatlakozott: 2001. jan. 16.

Elküldve: 2009. 12. 17. 14:41

@Leni: nyilvánvaló, miért.

#12 Felhasználó inaktív   Trolluska 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 130
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 12. 17. 14:58

Ördögi kör: Fejlessz gyorsan, hogy ne veszítsd el a technológiai fölényed, vagyis a piacot (ki akarna ma 0,13mikronon gyártott processzort rakni a gépébe??)--->gyorsan fejlesztesz, ezért sokkal rövidebb megtérülési idővel kell számolnod, vagyis a termék ára magasabb lesz. Tudom, hogy a végfelhasználói árak megállapítása nincs szoros összefüggésben a chip előállítási költségével, de akkor is drágábbá teszi. Szerintem nincs még egy olyan termelő iparág, ahol ilyen rövid amortizációkkal számolnának, mint a félvezetőipar. Végül úgyis mi, vásárlók fizetjük ki a terméket. Én speciel még a jelenlegi ütemet is gyorsnak találom, mivel gyakorlatilag azt jelenti, hogy 2-3 évente teljes gépet cserélhetsz, nem csak egy-két alkatrészt, ha korszerű PC-t akarsz.

#13 Felhasználó inaktív   Virus9AX 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 7.611
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 12. 17. 15:08

Muszáj is a nagy kraft mert a manapság nagyon sok a programozó utánzat.<br />
Igaz én nem látok bele csak külső személlő vagyok mert a programozáshozn nem értek, de látom hogy pl a régen nem volt annyi hibás program/játék stb... manapság a játékipar elhalna ha nem léteznének patchek amivel használhatóvá tudják tenni a defektes termékeiket.<br />
<br />
A teljesítménnyel is ez a baj, nem tudunk optimalizálni de nem is baj mert majd a HW gyártók úgyis megoldják.
Egyszóval nagyon pazarlóan bánunk az erőforrásokkal.

Szerkesztette: Virus9AX 2009. 12. 17. 15:10 -kor


#14 Felhasználó inaktív   Ytse 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 7.244
  • Csatlakozott: 2000. okt. 26.

Elküldve: 2009. 12. 17. 15:30

@Trolluska: nem lesz magasabb a termék ára mert a csíkszélesség csökkenése miatt gazdaságosabb a termelés.

#15 Felhasználó inaktív   Raynes 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.740
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 12. 17. 16:01

Idézet: Virus9AX - Dátum: 2009. dec. 17., csütörtök - 15:08

Muszáj is a nagy kraft mert a manapság nagyon sok a programozó utánzat.<br />
Igaz én nem látok bele csak külső személlő vagyok mert a programozáshozn nem értek, de látom hogy pl a régen nem volt annyi hibás program/játék stb... manapság a játékipar elhalna ha nem léteznének patchek amivel használhatóvá tudják tenni a defektes termékeiket.

A teljesítménnyel is ez a baj, nem tudunk optimalizálni de nem is baj mert majd a HW gyártók úgyis megoldják.
Egyszóval nagyon pazarlóan bánunk az erőforrásokkal.

Részben igazad van. A programozás ma felhígult, főleg a webprogramozás, és a Windowsos kisalkalmazások fejlesztés. Ezen kívül még a Javas programozás és a játékportolás tartozik ide. A többi terület viszont maradt nagyjából változatlan.
A másik ok, hogy manapság nagyságrendekkel több programot írnak, egy programra kevesebb idő jut. Még külön foltírogatással együtt is gyorsabb a fejlesztés, mintha túl sokat pöcsölnének vele, mielőtt tökéletes formában kiadnák. Az idő meg pénz.
Az optimalizáció megint hasonló kérdés. Részben azért nem optimalizálnak, mert a hw-ek elég erősek, nem kell már Assemlyzni néhány % sebességtöbbletért, mint régen. Másrészt mivel feszített a programozási tempó ezért ilyen-olyan, összedobott modulok használatával szögelnek és egyre többször fejlesztenek OOP-s koncepcióban, ami megint csak az optimalizáció ellen hat.
Manapság még nagyon jellemző a megfelelő tesztelés hiánya. Olyan bugokat hagynak bent, amiknek már alapvető tesztelésnél is ki kellett volna jönniük, ha tesztelték volna szerencsétlen sw-t egyáltalán. Inkább támaszkodnak az userek utólagos bugreportjaira.
„The volume of a pizza of thickness a and radius z can be described by the following formula: pi zz a.”

#16 Felhasználó inaktív   hvuk 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.857
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 12. 17. 16:28

@Bizó Dániel: Küldetés befejezve. Leléphet! Kép
Athlon 64 939 2 GHz Winchester mag, GigaByte NF4 K8N Ultra-9 (passzív chipset), GigaByte X800 (passzív), 2x512 KingMax HC 500 MHz, Hitachi 160 Gb, NEC 3520, Coolink BAT01VS (1040 ford.), Chieftec 420W, Chieftec ház, Samsung 193P TFT monitor

#17 Felhasználó inaktív   Trolluska 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 130
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 12. 17. 16:57

@Bodnár Ádám: Teljesen igazad van a csíkszélességgel, én azonban arra utaltam, hogy más lenne a termék ára, ha nem 2-3 év alatt kellene megtérülnie a gyártósor beruházásának, hanem 5-6

#18 Felhasználó inaktív   bogdan 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 18.631
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 12. 17. 17:11

en azt nem ertem, hogy a listakrol miert hianyzik a Canon illetve a Kodak. mindketto chiptervezo, amelyiknek sajat gyartasa van...

szoval tenyleg gazos, ha az egyik piaci szereplo velemenyet adjuk el hirnek. ugyanaz, amikor a Microsoft nyilatkozik a linuxrol, vagy tette anno a Webrol..
a forum ma:
"Ez van bazdmeg, ha nem tetszik, el lehet menni."

#19 Felhasználó inaktív   special 

  • project 2501
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 11.962
  • Csatlakozott: 2001. jan. 16.

Elküldve: 2009. 12. 17. 17:27

@bogdan: csak tudni kellene értelmezni. a memóriagyártók sincsnek rajta. meg sokan mások. akkor odaírom, hogy logikai áramkörök.

#20 Felhasználó inaktív   bogdan 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 18.631
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2009. 12. 17. 17:30

de hat ok logikai aramkoroket gyartanak.. vagy mit ertesz logikai aramkoron?
es hogy lassuk az osszefuggest: a Sony-nal peldaul osszer a ketto, vagy a Fujinal anno. vagy ugy gondolod ez nem befolyasolja az adott gyar termelekenyseget, arat? fejlesztesbe nem jatszik be?
a forum ma:
"Ez van bazdmeg, ha nem tetszik, el lehet menni."

Téma megosztása:


  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó