a rövid válasz: a RAR jelszó visszafejtése, gyakorlatilag LEHETETLEN,
a bővitett válasz: a RAR jelszó visszafejtése 6-8 karakter között is éveket vehet igénybe
8 karakter felett pedig, a távoljövőben sem lesz -feltehetőleg- visszafejthető, nemhogy a közeljövőben.
Indoklások, magyarázatok:
Ok1:
a jelszót kizárólag a nyers próbálgatásokkal lehet visszafejteni, a fejtésre szánt idő azonban _HATVÁNYOZOTTAN_ növekszik a jelszóban szereplő karakterek számával és összetettségével.
OK2:
Mivel a jelszóban tulajdonképpen bármilyen karakter szerepelhet (kivéve az ascii kódtábla alsó 32 vezérlőkarakterét) és a fenti okot a RAR-ral tömörítő felhasználók valószínűleg jól tudják,
előre megfontolt szándékkal, már eleve, összetett és/vagy kellő hosszúságú (8-10 karakter) jelszót
választanak.
Magyarázatok részletesen:
a legtöbb rar jelszótörő abból indul ki, hogy a jelszóban szereplő karakterek csoportját szűkíti le minél jobban. Ezek a csoportok lehetnek a:
- számok (0-9, 10 darab számjegy)
- a latin abc kisbetui (26 db. karakter)
- A LATIN ABC NAGYBETUI (SZINTEN 26 DB KARAKTER)
- ún. punktuációs karakterek amelyeket közvetlenül a billentyűzetről is be lehet gépelni
(32 karakter)
a visszafejtés időbeli hossza nagyban függ még a visszafejtendő fájl méretétől is, hiszen minél nagyobb a fájl, annál több időt vesz igénybe annak kibontása, és mivel a CRC (Check Error Control) a hibát csak az utolsó bit kibontása után írja ki, ezért a hossz fontos tényező.
A gép sebessége sem elhanyagolható amelye(ke)n a visszafejtést végezzük, de azt már most leszögezem, hogy 8 karakter felett, semmilyen ma elképzelhető technológia , bármilyen erősségű számítógép, vagy akár komplett számítógép-hálózat nem jöhet szóba a visszafejtéshez.
Nézzünk néhány konkrét példát:
Az egyik népszerű rar visszafejtő pl. másodpercenként 3000 jelszó kipróbálását igéri (ami eleve nem lehetséges, hiszen a visszafejtő gép teljesítményének és a visszafejtendő fájl méretének ismerete nélkül eleve nem lehet megjósolni a másodpercenkénti próbálgatások számát ( psw/sec )
Legyünk jóinduatúak, nagyvonalúak stb. és tegyük fel, néhány év múlva már 30ezer jelszót leszünk képesek másodpercenként kipróbálni. (ami persze eleve abszurd egy több megabájtos fájl esetében , hiszen itt ma még annak is örülhetnénk ha akár csak egyszer kibontja (kibontaná) másodpercenként a kérdéses fájlt (még a legerősebb ismert asztali PC is !)
Vegyünk példának egy 1 megabájtos fájlt, melynek a jelszava 12345678 és tegyük fel, hogy a jelszótörőben megadtuk, kizárólag a számjegyeket és a latin abc kis és NAGYbetuit . Ekkor az összes lehetséges jelszó (feltéve persze ha nem töltünk el feleslegesen több évet a próbálgatásokkal, és mondjuk van egy .ponty. vagy egy vesszo"-cske is a jelszóban

A latin abc kis és nagybetűivel és a számokkal tehát 8 karakter esetén az összlehetőségek száma:
26+26+10 = 62 a 8adikon =
218 340 105 584 896 (kétszáztizennyolc billió - háromszáznegyven milliárd )
másodpercenként 30ezer jelszóval (amit később részletezek hogy miért adabszurd)
~ 7 278 003 520 ( 7 milliárd másodperc ) = 84 236 napig , azaz kb. 230 évig tartana a jelszó visszafejtése, HA az utolsó variáció a nyerő,
valószínűségszámítási optimális találati deltát tekintve ugye 230/2 = 115 év alatt tudnánk meg a jelszót optimális esetben....
Nos a másodpercenkénti 30-ezer jelszó próbálgatás az egyenlőre adabszurd különösen sok mega-gigabájtos fájlok esetében), de a távoljövőben majd TALÁN lesz rá mód. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy egy 100 bájt (!!!!) rövidségű (mert hosszunak ez NEMigen mondható) fájlt a RAR Password Recovery egy 1.6 Gigaherces 2 magos Core2Duo procis , 3 giga ramos gépen 17-23 psw/sec -et produkál. Számítógép-hálózatokkal lehetséges range-ek , jelszótartományok kiosztása , de ez roppant nehéz feladat, és egy komplett BOTNET hálózat kell hozzá, a jelszó visszafejtése, pedig még ezzel együtt sem garantált.
Nagyobb fájlok, hoszabb és/vagy összetettebb jelszavak esetében pedig már maximum a nagyszakállú Mikulásbácsi fogja majd kibontani a jelszavunkat, SOHA NAPJÁN , KISKEDDEN... valamikor amikor már neki is előszült a nagyszakálla.. csilliárd évek műlva.