HWSW Informatikai Kerekasztal: Re: Szabad szoftveres kézikönyvek rendszergazdáknak - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Re: Szabad szoftveres kézikönyvek rendszergazdáknak Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   HWSW 

  • HWSW
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 9.283
  • Csatlakozott: 2009. márc. 17.

Elküldve: 2013. 11. 25. 09:11

Kezdő és haladó rendszergazdák számára kíván praktikus, a hétköznapi üzemeltetési kihívásokban hasznos segítséget nyújtani az E-Közigazgatási Szabad Szoftver Kompetencia Központ. A készítő szervezet neve azonban ne tévesszen meg senkit, a publikált anyagokat egy kis- és középvállalati rendszerüzemeltető is haszonnal forgathatja.
https://www.hwsw.hu/hirek/51337/e-kozigazgatas-szabad-szoftver-kompetencia-kozpont-rendszergazda-uzemeltetes-linux-nyilt-forras.html

#2 Felhasználó inaktív   ProgServ 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 290
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 09:11

Aaaa.. uuu megjott a megvaltaaaas!
Elmondom szerintem mi van.
Szerintem az van, hogy mivel ingyen masolhato modosithato minden szabadszoftveres doksi, kaptak egy halom lovet kormany kozeli cegek es letrehoztak ezt az oldalt.
Ha...rosszindulatu akarnek lenni azt mondanam hogy ha sajat kutfobol nem irnak bele egy betut se..teljesen legalisan lehet erte penzt kerni...vagyis allami tamogatast.

Mindenesetre talaltam egy picit komolyabb weboldalt... 5 sec kereses utan:
https://www.szabilinux.hu/index.html

Ok miert nem kaptak tamogatast?

#3 Felhasználó inaktív   antyg 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 509
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 09:32

@ProgServ: A feltett kérdésed jogos, de az oldalon úgy láttam, hogy azt, utoljára 2003.01.22-én frissítették, ez az informatikai világban őskövületnek számít már. De tény, hogy a kérdés jogos, bár az ingyenes doksikra, amiket bárki letölthet, nem korrekt pénzt kérni, főleg nem tudom ki lenne az a hülye, aki adna is érte pénzt, ha pont nem erről az oldalról, inyegn le tudja szedni? :)


#4 Felhasználó inaktív   doszy 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.355
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 09:44

@ProgServ: Utolsó módosítás: 2003.01.22.
Szuper.
"1 db francia II. VH-s karabély eladó, megkímélt állapotban, kis esztétikai hibával. Még sosem lőttek vele, egyszer leejtették."

#5 Felhasználó inaktív   ProgServ 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 290
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 10:15

A unixos vilagban szerintetek melyik parancs elavult?
Egyebkent nem a letoltesert kernek penz.. hanem aki a weboldalt csinalta kapott allami tamogatast. Latom nem igazan ertitek. :)
Es en ezt vontam kerdore.

#6 Felhasználó inaktív   strogg 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 644
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 10:18

Megkérdezném, hogy egy telnet, bash, ls stb... mennyire tud elavult lenni....
Mert a linux rendszergizdulás nem arról szól, hogy a ubuntuban odébb tettek két gombot, frissiteni kell a howto -t
...oooO..............Ubuntu 10.10
.....(....)...Oooo...
......)../.....(....)....
.....(_/.......)../.....
...............(_/.......
:: Dancsok "strogg" Zoltan ::
:: www.dancsokzoltan.com ::
:: Skype: mms_strogg ::
:: strogg@dancsokzoltan.com ::
:: dancsok.strogg.zoltan@gmail.com ::

#7 Felhasználó inaktív   antyg 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 509
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 10:25

@ProgServ: Szerintem Te vagy az aki nem érted! Az általad írt oldalon, olyan leírás van, mint pl. SuSE 7.1 kézikönyv magyarul és stb-stb. Lehet, hogy bizonyos részek itt sem változnak, (alap parancsok), de pl. igen nehéz lehet az új OpenSuse 13.1-nél használni a SUSE 7.1 leírását, főleg, akkor, ha az illető, aki használni akarja kezdő ezen a téren. Sőt... a Linux kernel is módosult némiképp 2003 óta és biztos, hogy minden pontja kisebb-nagyobb mértékben módosult a free OP rendszereknek!

#8 Felhasználó inaktív   ProgServ 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 290
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 10:28

@antyg: Verzioszam fuggetlenek szerencsere a UNIX megoldasok. :) Annyira, hogy meg OSX alatt es Solaris alatt is mukodnek ezek a parancsok! Ez nem windows...

#9 Felhasználó inaktív   antyg 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 509
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 10:30

@strogg: És szerinted, pont az Ubuntu.ról van szó, szerinted, (lásd előző komment), egyáltalán semmit sem változott a SUSE 7.1 óta az Open Suse 13.1-ben? Mert akkor vedd át mégegyszer... lehet, hogy alap parancsok nem változtak, ez tény, de itt most nem azokról van szó, akik alapból, fejből programozzák a Free op rendszereket (pl.: SUSE, UBUNTU stb.) hanem azokról, aki kezdők benne, és ilyet akarnak használni! Pl. szerinted normál esetben mire megy egy 2001-es pdf-el, új, ubuntu, suse stb. esetén, hálózati problémák, kernel kérdések, tűzfal beállítások és még sok minden más esetén!!?

#10 Felhasználó inaktív   antyg 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 509
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 10:34

@ProgServ: Csak azt ne meséld már be nekem, hogy pl. a most kiadott 13.1-es Open Suse-hoz, megfelelő a hivatalosan 2001-01-24-én kiadott SUSE 7.1 leírása. Akkor miért adnak ki ehhez is könyvet, unalomból vagy mi? Akkor egyszerűen azt mondanék, amikor pl. megveszed a telepítő lemezt, hogy a 7.1 leírását töltsd le hozá, az is jó lesz....

#11 Felhasználó inaktív   ProgServ 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 290
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 10:48

@antyg: Olvass utana, hogy mit miert, nem erek ra magyarazkodni, bocsi.

#12 Felhasználó inaktív   antyg 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 509
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 10:52

@ProgServ: Jó akkor olvasgasd Te az utoljára 10 éve frissített Weboldalt, biztos friss információkat és egyéb dolgokat találsz ott! Sok sikert hozzá... magyarázkodni meg nem kell, vegyél új 13.1-et és nyugodtamn olvasgasd hozzá a 12éves leírást! Ja és úgy, hogy gondold végig az egészet, egy olan szemével, aki épp most próbál ismerkedni az Free OP rendszerrel... sok sikert hozzá, biztos a minta screenshot-ok is, amik a leírásban vannak megegyeznek majd az újakkal!

#13 Felhasználó inaktív   Enolagay 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 1.106
  • Csatlakozott: 2000. okt. 27.

Elküldve: 2013. 11. 25. 11:19

Üzenet megtekintéseIdézet: ProgServ - Dátum: 2013. 11. 25. 09:11

Aaaa.. uuu megjott a megvaltaaaas!
Elmondom szerintem mi van.
Szerintem az van, hogy mivel ingyen masolhato modosithato minden szabadszoftveres doksi, kaptak egy halom lovet kormany kozeli cegek es letrehoztak ezt az oldalt.
Ha...rosszindulatu akarnek lenni azt mondanam hogy ha sajat kutfobol nem irnak bele egy betut se..teljesen legalisan lehet erte penzt kerni...vagyis allami tamogatast.


Akkor elmondom én, hogy szerintem mi van.

Ez egy rosszindulatú hozzászólás. A kompetencia központban olyan emberek dolgoznak, akik civilben több mint egy évtizede kiteszik a lelküket a hazai közösségért az FSF.hu Alapitvany keretein belul. Ingyenes konferenciakat szerveznek, evangelizalnak, Firefoxot honositanak stb. Es ezt a melot immar nagy orommel nem csak civilben csinaljak, sokuk a versenyszferas melojat hagyta ott ezert. Az o missziojukat alazod. Misszio csupa nagy beutvel. Ertem en, hogy egyszeru es sok esetben sajnos indokolt altalanositani, ha allamrol van szo, de itt most nem errol van szo, a jo emberek dolgoznak egy jo projecten.
free élettér service for addicts

#14 Felhasználó inaktív   ProgServ 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 290
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 12:15

@Bőle György: Amikor allami infos cuccokrol van szo, ez nalam mar pavlovi reflex. Errol nem en tehetek..azok tehetnek rola akik ilyenne tettek.

#15 Felhasználó inaktív   YleGreg 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.586
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 12:15

Na, szedjük ezt ketté.

Egyrészt a Szabilinuxot ostorozni, hogy elavult, az nem szép dolog, főleg mert az ott leírtak 90% -a a mai napig működik. Tudom, mert sokat tanultam/loptam az oldalról, rengeteg sokszor segített át problémákon, szal legalább egy sörrel jönnék Szabinak.
Nem Ő tehet róla, hogy sok konzumidióta azt hiszi, hogy ami idősebb 5-10 évesnél az kuka. A feleségem is mindjá" harminc, azt mégis úgy anúgy használható mint tíz éve. (Igen, ismeri a "sudo kérek kávét és szenvicset" parancsot.) (az már más kérdés, hogy néha kidob a sodoers -ből.) (de szerencsére hackelhető csokival)

Másrészt a témáról a vélmyényem, hogy egy "kezdőnek", aki lehet, hogy már erősen az ötvenes éveit tapossa, családdal, sűrű magánélettel, berögzült windowsos szokásokkal, és kevés szabadidővel, (mert a közigben igencsak vannak ilyenek) igen jó lehet egy "bevezetősebb" leírás, mert nem egy 20 éves akinek a kisujjában van az angol, és az, hogy több oprendszert ismer. Vannak akik Novell NetWare 3.x -es szervereken szocializálódtak, aztán amikor az kihalt akkor NT, 2000, és így berögzültek a windowsba, nekik kifejeztten jó az, ami nem csak egy man oldal, hanem a hátterét is megvilágítja, képbe helyezi őket.

#16 Felhasználó inaktív   xclusiv 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 11.057
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 12:41

"A kézikönyvek nem váltják ki az egyes szoftverek mélyreható dokumentációit, a man oldalakat és a több száz oldalas szakkönyveket, ezeknek a témakörönként 20-30 oldalas anyagoknak az elolvasása után senki nem lesz a terület "guruja", arra viszont képes lesz, hogy szabad szoftveres előképzettség nélkül is összeállítson egy működő rendszert, amelyet egy néhány száz főt foglalkoztató állami intézmény vagy egy kis- vagy középvállalat igényeit kiszolgálja."

Hátttöööö...
20-30 oldal _elolvasása_ után azért nem kellene nekiállni élesben kísérletezni, mert ezzel a hozzáállással és kommunikációval inkább csak ártani tudnak a szabad sw-eknek.

De maga az ötlet jó.

Szerk.: de a megvalósítás pocsék

Not Found

The requested URL /letoltesek/keretrendszer/05 - Levelező rendszerek.pdf was not found on this server.
Apache/2.2.22 (Ubuntu) Server at szabadszoftver.kormany.hu Port 80

Szerkesztette: xclusiv 2013. 11. 25. 12:43 -kor


#17 Felhasználó inaktív   mato.peter 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 12
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 12:51

Tudtuk, hogy szokatlan lesz a megközelítés, sokaknak nem lesz egyértelmű, hogy miért jó ez. Mi, akik részt veszünk ebben a projektben, mindannyian több, mint tíz éves tapasztalattal rendelkezünk ezen a területen. Ha elkezdesz egy általános dokumentációt vagy egy könyvet olvasni, akkor az alapvető információk megszerzéséhez több száz oldalt kell elolvasnod két okból. A fórumokon senki nem tartozik semmilyen felelősséggel. Sokszor butaságokat írnak vagy olyan megoldásokat, melyek biztonsági szempontból vagy más miatt hibásak (pl. chmod -R 777 /var/www és társai). A könyvek szerzői igyekeznek minél alaposabb munkát végezni, nem a tipikus problémákra fókuszálnak, hanem igyekeznek mindent leírni. Ezért több száz oldal egy könyv és ezért nagyon nehéz egy kezdőnek (aki lehet más területen profi, csak ezen a téren kezdő) elindulni. A mi anyagainkat profik írják kezdőknek. Aki egy-egy témában jobban el akar mélyülni, az nem ússza meg a többszáz oldalas kézikönyvet. De ha előtte elolvassa a mi rövid összefoglalónkat, akkor tudni fogja, hogy mi az igazán fontos. Azt, hogy mennyire lesznek ezek az anyagok jók, majd pár év múlva lehet eldönteni, hisz akiknek szól, azok még nem tudnak véleményt mondani, a legtöbben ma még nem is használnak szabad szoftvereket. Mindenesetre mi beletettük a szívünket, lelkünket, reméljük, hogy jó lesz a visszhang. Azok részéről, akik elolvassák és nem csak zsigereből leszólják. :D

#18 Felhasználó inaktív   mato.peter 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 12
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 12:55

Ezt elfelejtettem, csak nem lehet szerkeszteni: Az anyagok szándékosan rövidek, de a tipikus felhasználási helyzetek 80-90%-át lefedik. Pont ez a lényeg az egészben.

#19 Felhasználó inaktív   zZsOlTi 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.821
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 13:34

mato.peter:

Van egy hiba a "Keretrendszer" -> "Levelező rendszerek, spam és vírusszűrés szekcióban", a belinkelt pdf doksik nem elérhetőek. (pont ez az egy érdekelt volna, elsőre erre sikerült kattintanom :))

A poén, hogy megpróbáltam ezt a kapcsolati űrlapon jelezni, de a küldés gombra kattintva 404-et dob a /message.php is.
-ZsOlTi-

#20 Felhasználó inaktív   mato.peter 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 12
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 11. 25. 13:38

Az a helyzet, hogy egy karbantartás miatt épp ezen a hétvégén varázsolnunk kellett egy pót weblapot, ez megy most. (Vájtfülűeknek: egy WP statikus leképezése és egy virtuális gépen elhelyezése) Elvileg egy-két órán belül visszaáll a normál üzem, és azzal minden szolgáltatás.

Téma megosztása:


  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

5 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 5 vendég, 0 anonim felhasználó