HWSW Informatikai Kerekasztal: Re: Mit adott a játékiparnak a Doom? - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

  • (4 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Re: Mit adott a játékiparnak a Doom?

#1 Felhasználó inaktív   HWSW 

  • HWSW
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 9.283
  • Csatlakozott: 2009. márc. 17.

Elküldve: 2013. 12. 12. 15:17

A héten múlt 20 éve, hogy megjelent minden idők egyik legfontosabb videojátéka, a Doom. A szoftver érdemeit nehéz lenne vitatni, technológiai mérföldkő volt, útjára indított egy teljesen új játékstílust és -típust, demokratizálta a moddolást és tematizálta a tömegmédiát is. Emellett érdekes és izgalmas is volt, világszerte milliók játszottak vele és tartják viszonyítási alapnak a mai napig.
https://www.hwsw.hu/hirek/51455/id-software-doom-john-carmack-videojatek-fps.html

#2 Felhasználó inaktív   MásikJános 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 554
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 15:17

John Carmack igazi one man játékos. A korábbi id kódok jelentős részét maga írta. A mai pc játékvilágban azonban már minden a csapatmunkáról szól. A mobiljátékok diadalmenete persze új kánaánt teremtett a magányos harcosoknak, bár ott sem játékmotorok fejlesztésénél.  Rendes dolog volt tőle, hogy kiadta mindegyik játékmotorjának forráskódját amint megjelent egy új. Rengetegen tanulták meg az ő kódjaiból a 3d game engine írásának fortélyait.

Szerkesztette: MásikJános 2013. 12. 12. 15:22 -kor


#3 Felhasználó inaktív   MásikJános 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 554
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 15:33

Fura, hogy kimaradt a cikkből a Rage, ami technológiailag szintén egy óriás lépés. A nagybecsű Crysis sorozat legutóbbi Cryengine-je is le van maradva utcahosszal a Rage-ben debütált id Tech 5 mögött.

#4 Felhasználó inaktív   Bici 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 488
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 15:41

Szerintem a DN3D kimagaslott minőségben az FPS-ek közül.
Emlékeim szerint abban volt először igazi 3D, vagyis fel és le is lehetett nézni. :U
Á, mint Álemér...

#5 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2013. 12. 12. 15:46

"tematizálta a tömegmédiát"

Ezt Gyulatopik kedvéért betanulom.
Make love not Wor.

#6 Felhasználó inaktív   vbn 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 41
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 15:57

Én annak idején Commodore 64-en is emlékszem valami 3D-s játékra. Borzasztó lassan lehetett vele haladni, fordulni pláne. Számomra élvezhetetlen volt mint játék, de technológiailag csodáltam. Ha jól emlékszem, valami batár sprite-csontvázak ugrottak elő néha, azokat kellett irtani.

#7 Felhasználó inaktív   Dan(td) 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Blog megtekintése
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 10.906
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 16:08

Üzenet megtekintéseIdézet: Bici - Dátum: 2013. 12. 12. 15:41

Szerintem a DN3D kimagaslott minőségben az FPS-ek közül.
Emlékeim szerint abban volt először igazi 3D, vagyis fel és le is lehetett nézni. :U

Az a Descent volt:

Config.: NZXT.H440.V2.Matte+5xFractal.Design.Venturi.HF-14 ~ ASRock.Z170.OC.Formula ~ Corei7-6700k@4.4ghz ~ Scythe.Mugen.2.rev.b ~ Kingston.HyperX.Savage.Black.16GB@3000MHz.CL15 ~ XFX.RX480.BlackEdition.8GB ~ Samsung.SM961.NVMe.SSD.256GB@KryoM.2 ~ Samsung.PM951.NVMe.SSD.512GB@KryoM.2 ~ Intel.SSD.535.480GB ~ Asus.Cerberus.Keyb. ~ Logitech.G403.Prodigy ~ ENERMAX.625W.Modu82+ ~ Dell.P2414H.:.OnePlus 5T (8GB RAM/128GB ROM~Android 8.1_O).:.Moto.360.2ndGen(Android 7.1.1_N)
Kép

#8 Felhasználó inaktív   Bici 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 488
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 16:28

Igaz, de a Descent nem FPS volt. Vagy igen?
Most nem tudok jutubot nézni, de az ilyen repülős lebegős játék volt, nem?
Á, mint Álemér...

#9 Felhasználó inaktív   Ytse 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 7.244
  • Csatlakozott: 2000. okt. 26.

Elküldve: 2013. 12. 12. 16:30

@Bici: De, ilyen űrhajós cucc volt,

#10 Felhasználó inaktív   azopi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.069
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 16:54

@vbn: "Én annak idején Commodore 64-en is emlékszem valami 3D-s játékra. Borzasztó lassan lehetett vele haladni, fordulni pláne. Számomra élvezhetetlen volt mint játék, de technológiailag csodáltam. "

Volt egy pár f*sza "3D" játék c64-en : Stunt Car Racer, Mercenary, Total Eclipse, Driller, Dark Side, de akár az Elite-ot is ide vehetjük :D


Kép

#11 Felhasználó inaktív   Bici 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 488
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 16:54

@Bodnár Ádám: Kössz, akkor jól rémlik. Emlékszem, hogy megvolt, de nem tetszett. :D

Így végülis nem az ID-hez közhető az első igazi 3D-s FPS. Igaz az ID játékoknak volt igazán "monyója", de azért a DN3D is állat volt, csak máshogy.
Á, mint Álemér...

#12 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 16:56

@MásikJános: "A mai pc játékvilágban azonban már minden a csapatmunkáról szól"
Írtál már PC játékot, hogy ezt így tudod? Én azt látom, hogy régen volt 2 programozó, meg 3 artist, most meg van 5 programozó, 500 artist, meg 500 marketinges.

#13 Felhasználó inaktív   MásikJános 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 554
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 16:56

@Bici: Máig életben tartják friss kóddal támogatva a mai 3d hardvereket:
http://www.dxx-rebirth.com/
http://www.descent2.de/

#14 Felhasználó inaktív   MásikJános 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 554
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 16:59

@NancsiBacsi: PC-t nem, mobilt igen, Unity enginet használva. Annak nem egy fejlesztője van, pedig elsősorban mobil játékmotor, bár PC-re is lehet vele fejleszteni.

#15 Felhasználó inaktív   Dan(td) 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Blog megtekintése
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 10.906
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 17:01

Üzenet megtekintéseIdézet: Bici - Dátum: 2013. 12. 12. 16:54

@Bodnár Ádám: Kössz, akkor jól rémlik. Emlékszem, hogy megvolt, de nem tetszett. :D

Így végülis nem az ID-hez közhető az első igazi 3D-s FPS. Igaz az ID játékoknak volt igazán "monyója", de azért a DN3D is állat volt, csak máshogy.

Ja hogy fps? háát sztem az a Quake volt, abban volt először minden 3d-s, körbe tudtad járni a holttesteket, tárgyakat nem pedig egy 2d-s textúra volt amit mindig ugyanabból a nézetből láttál csak veled forgott körbe.
Config.: NZXT.H440.V2.Matte+5xFractal.Design.Venturi.HF-14 ~ ASRock.Z170.OC.Formula ~ Corei7-6700k@4.4ghz ~ Scythe.Mugen.2.rev.b ~ Kingston.HyperX.Savage.Black.16GB@3000MHz.CL15 ~ XFX.RX480.BlackEdition.8GB ~ Samsung.SM961.NVMe.SSD.256GB@KryoM.2 ~ Samsung.PM951.NVMe.SSD.512GB@KryoM.2 ~ Intel.SSD.535.480GB ~ Asus.Cerberus.Keyb. ~ Logitech.G403.Prodigy ~ ENERMAX.625W.Modu82+ ~ Dell.P2414H.:.OnePlus 5T (8GB RAM/128GB ROM~Android 8.1_O).:.Moto.360.2ndGen(Android 7.1.1_N)
Kép

#16 Felhasználó inaktív   NancsiBacsi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 3.523
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 17:07

@MásikJános: Na és hány fejlesztőt számoltál össze? Tesztereket hagyd ki. Ez szerinted mind az engine-nel foglalkozik? Ráadásul multiplatform cuccról beszélünk - elég jól osztható a feladat.

Megjegyzem érdekes egy cég, ahol 100 ember kb 50 nemzetiségből és 30 helyen dolgozik - ez ám a csapatmunka netovábbja.

#17 Felhasználó inaktív   YleGreg 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.586
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 17:23

Az első igazán 3D játék IMHO a Terminal Velocity volt, bár lehet, hogy csak nekem volt első.
Az a Descenthez haonló repülős-lövöldözős volt, de nem csak zárt, "csövekben", hanem nyitott tereken is lehetett menni, harcolni.

De azért a DOOM egyes szörnyetegeinek az acsarkodását még máig őrzi a fülem.
Annó a suliban kisfloppykon ment körbe, 30 darab .ARJ file volt. Vagy az már a DOOM 2 volt? Nem tudom. :-)

Minden esetre az első nap játék után mikor anyám feljött, hogy hagyjam már aba, mert holnap suli, és éjfél múlt, még órákon keresztül nem tudtam aludni, mert a lehunyt szemhéjam előtt folyamatosan mozgott a 3D labirintus, csak mentem, és mentem... Tényleg hatalmas vizuális élmény volt.

#18 Felhasználó inaktív   Sipi 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.072
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 17:35

Üzenet megtekintéseIdézet: vbn - Dátum: 2013. 12. 12. 15:57

Én annak idején Commodore 64-en is emlékszem valami 3D-s játékra. Borzasztó lassan lehetett vele haladni, fordulni pláne. Számomra élvezhetetlen volt mint játék, de technológiailag csodáltam. Ha jól emlékszem, valami batár sprite-csontvázak ugrottak elõ néha, azokat kellett irtani.

C64-en én egyetlen hasonló FPS-jellegű játékról tudok: a Castle Master és Castle Master - The Crypt címűről. Én annak idején elég sokat játszottam a második résszel.

Szerkesztette: Sipi 2013. 12. 12. 17:37 -kor


#19 Felhasználó inaktív   Sipi 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.072
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 17:38

Üzenet megtekintéseIdézet: Sipi - Dátum: 2013. 12. 12. 17:35

C64-en én egyetlen hasonló FPS-jellegű játékról tudok: a Castle Master és Castle Master - The Crypt címűről. Én annak idején elég sokat játszottam a második résszel.

Persze voltak még hasonló játékok, de azok szerintem némileg keverték a stílusokat. Nekem legjobban az Elvira tetszett, csak az volt a baj, hogy 6 vagy 8 lemezen helyezkedett el és játék közben szinte állandóan cserélgetni kellett ezeket.

#20 Felhasználó inaktív   azopi 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.069
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2013. 12. 12. 18:11

@Sipi: "Persze voltak még hasonló játékok, de azok szerintem némileg keverték a stílusokat."

Hát a Castle Master sem volt az a klasszikus értelemben vett FPS. Már ha lehetett akkor klasszikus FPS-ről beszélni. Ennyi erővel az is keverte a stílusokat, inkább volt action-adventure és puzzle elemekkel tűzdelt RPG, mint FPS. Egyébként ugyanazt a freescape engine-t használta, mint a Driller meg a Total Eclipse sorozat. Pörgős akciót persze az akkori hw-erekkel bajosan lehetett 3D-ben nyomni, az első Alone in the Dark is inkább volt adventure, mint FPS.

Elvira viszont azért elég távol állt az "FPS jelleg"-től
Kép

Téma megosztása:


  • (4 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó