HWSW Informatikai Kerekasztal: Re: Terabájtos optikai lemezt ígér a Sony és a Panasonic - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Re: Terabájtos optikai lemezt ígér a Sony és a Panasonic Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   HWSW 

  • HWSW
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 9.283
  • Csatlakozott: 2009. márc. 17.

Elküldve: 2014. 03. 10. 11:14

Új optikai adathordozót jelentett be a Sony és a Panasonic, amelynek célja a hosszú távú adattárolás. Az Archival Disc névre keresztelt formátum 2015-ben mutatkozhat be, és a két gyártó szerint segítségével akár 1 terabájtos lemezek is előállíthatók lesznek.
https://www.hwsw.hu/hirek/51929/sony-panasonic-archival-disc-adattarolas.html

#2 Felhasználó inaktív   Maxim_ 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.687
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 11:14

Ha nem olyan lesz mint a CD-r és DVD-R ahol egy 10 éve írott lemez beolvasása már csodaszámba megy és az egy bájtra jutó költség alacsony lesz akkor még sikeres is lehet. Cégeknél ezek nélkül nem lehet versenyezni a streamer szalagos megoldásokkal. Egy jó LTO szalag évtizedek múlva is hibamentesen olvasható, az egy bájtra eső költség alacsony, csak az egyszeri költség magasabb de az sem vészes.

#3 Felhasználó inaktív   Sanyix 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.251
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 11:47

gondolom retek drága lesz, és megint az lesz mint a blu raynél: kiderül hogy vinyókat vásárolgatva olcsóbban megúszod a tárolást.
ASUS= 0 minőség, full szopás, szemét, nemtörődöm support, bugtemető. asus SOHA többé, és másnak sem ajánlom

#4 Felhasználó inaktív   Virus9AX 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 7.611
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 11:55

Ez a visszafelé kompatibilitás eléggé kérdéses. UGyebár CD ovlasó sem tud DVD-t olvasni vagy DVD/CD olvasó BD lemezeket. Ha meg kijön ez akkor a mostani emghajtók sem tudnak hozzászagolni ehhez. Végülis ha szigorúan vesszük vissazfelé lehet kompatibilis úgy hogy a régebi lemezfajtákat olvassa/írja.

Biztonság szempontjából meg valahogy sosem remekeltek a korongok ( kivétel a bakelit :D ), még a közepes minsőégű lemezek is hamar tönkremehettek fizikai behatásokra vagy fény hatására, de pont a cikkben említett por lehet nagy ellenség a karcolással.

#5 Felhasználó inaktív   Maxim_ 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.687
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 12:11

@Virus9AX: Azt nem értem miért spórolják ki a caddy tokot a gyártók a CD lemezek óta?
Floppyknak még volt tokja, 3.5-es fdd lemeznek már szinte tökéletes tokja volt. CD lemezektõl kezdve elfelejtették a gyártók hogyan kell védeni az adathordozó korongot. CD driveokból még volt caddy-s változat, ott magához a CD drivehoz járt illetve lehetett venni üres lemeztartó tokokat. DVD driveoknál már csak a DVD-Ram lemezekből volt tokozott változat, ahhoz carry drive még ritkább volt mint a Caddy CD drive. BluRay-ből már nem láttam ilyet, bár elméletben létezett ilyen.
http://en.wikipedia.org/wiki/Caddy_(hardware)

Szerkesztette: Maxim_ 2014. 03. 10. 12:18 -kor


#6 Felhasználó inaktív   Maxim_ 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.687
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 12:11

http://bit.ly/1kH9Cfg

#7 Felhasználó inaktív   sz.attila 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.752
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 12:40

Ez ha megjelenik is méregdrága íróval lesz használható és egy lemez ára is az egekben lesz, nem tanultak a BluRay buktából, a jövő a memóriakártyáké.
1.GA-MA790X-UD4 Phenom II X3 720, 4 GB A-Data,Sapphire HD 4670 512Mb/GDDR4, Samsung HD 501LJ, Recom RC-450.
2.P55-GD80 I3 530, Kingmax 2GB/1600,Sapphire HD 4670 512MB

#8 Felhasználó inaktív   Sparow2 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 21.143
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 13:35

Üzenet megtekintéseIdézet: Virus9AX - Dátum: 2014. 03. 10. 11:55

Ez a visszafelé kompatibilitás eléggé kérdéses. UGyebár CD ovlasó sem tud DVD-t olvasni vagy DVD/CD olvasó BD lemezeket. Ha meg kijön ez akkor a mostani emghajtók sem tudnak hozzászagolni ehhez. Végülis ha szigorúan vesszük vissazfelé lehet kompatibilis úgy hogy a régebi lemezfajtákat olvassa/írja.

Persze, hogy ami régebben volt, az nem ismeri azt a technológiát, ami akkor még nem létezett.

Üzenet megtekintéseIdézet: Virus9AX - Dátum: 2014. 03. 10. 11:55

Biztonság szempontjából meg valahogy sosem remekeltek a korongok ( kivétel a bakelit :D ), még a közepes minsőégű lemezek is hamar tönkremehettek fizikai behatásokra vagy fény hatására, de pont a cikkben említett por lehet nagy ellenség a karcolással.

Vigyázni kell a fizikai behatásra, meg a fényre.
Ha 10 évet kibír, az már jó: egyrészt, mi az, ami kell 10 év múlva? Pl. ma 2004-es mentést hova állítanál vissza? Sok helyen egy 1-2 hetes/hónapos mentés már olyan, mintha nem is volna, mert nincs haszna. Másrészt meg úgyis lesz új technológia addigra, amire átmásolod majd.

#9 Felhasználó inaktív   Sparow2 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 21.143
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 13:41

Üzenet megtekintéseIdézet: sz.attila - Dátum: 2014. 03. 10. 12:40

Ez ha megjelenik is méregdrága íróval lesz használható és egy lemez ára is az egekben lesz, nem tanultak a BluRay buktából, a jövő a memóriakártyáké.

Először minden drága.
Anno a CD írók is kerültek 1-2 kilóba.
Most egy BD írót utánad dobnak már 15-20e-től, anno az első CD olvasómat (nem írót), vettem valami 25e körül. (Oszt' az még akkor több volt, mint ma 25 rongy).

Memóriakártyák is szépen fejlődnek, mind méretben, mind sebességben.

#10 Felhasználó inaktív   InvalidUser 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 998
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 13:47

4X es írási sebességgel egy hét alatt ki is ír egy terrát.

#11 Felhasználó inaktív   Virus9AX 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 7.611
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 13:50

@Sparow2: Archiválásnak pont az a lényege hogy 1x lementem aztán puff be a szekrénybe fiókba stb... nem pedig mindig másolgatom 10 évente, szerintem.
Nekem nagyon kevés cuccom van ami állandó, leginkább dokumentumok, képek, én ráférnék 1-2 BD lemezre is így.

De egyébként ahogy előttem is mondták a memória kártyáké a jövő, azokból meg tényleg az lenen a jó ami nagyon olcsó 1x írható (tkp beleég).

Vagy ott van még a már lassan elfeledett holografikus tároló is arról is azt cikkezték hogy kb mostanra elérhető lesz vagy mi aztán azóta senki nem hall róla. PEdig annak volt csak jó a Gb/ár mutatója.

Szerintem a mechanikus tárólóknak 2020 ig befellegzik, beleálnak a földbe aztán még bele is köpnek, helyettük pedig jönnek a memória chipek/kártyák vagy ahogy hívni fogják őket azok akár a jelenleg még asznált szalagos tárolókat is képesek lesznek kiváltani.

#12 Felhasználó inaktív   InvalidUser 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 998
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 13:52

@Sparow2: "Memóriakártyák is szépen fejlődnek, mind méretben, mind sebességben."

Múlthéten történt hogy estéről reggelre kiírta a telefonom, hogy a memóriakártyát eltávolították. Persze hogy nem. 16GB adat husssss..... Ja hogy egy éve vettem?

#13 Felhasználó inaktív   erdeklodo 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 599
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 13:55

Erre lenne igény, de csak nagyon olcsó lemezekkel. Jelenleg otthoni környezetre nincs értelmes backup eszköz. leszámítva a plusz hdd-k vásárlását.
Mikor a cd-k, dvd-k megjelentek, akkor egy nagyobb hdd tartalma is elfért néhány lemezen, most ilyen nincs.

#14 Felhasználó inaktív   potyo 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 8.610
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 14:00

Üzenet megtekintéseIdézet: InvalidUser - Dátum: 2014. 03. 10. 13:52

Múlthéten történt hogy estéről reggelre kiírta a telefonom, hogy a memóriakártyát eltávolították. Persze hogy nem. 16GB adat husssss..... Ja hogy egy éve vettem?

Egy példány az eleve nem mentés, bármilyen tárolóról is legyen szó. Bármikor bármi meghibásodhat.
Én még nem láttam ilyet, aki ilyen gyorsan ilyen sok időt elpazarol!

#15 Felhasználó inaktív   InvalidUser 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 998
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 15:00

@potyo: "Egy példány az eleve nem mentés, bármilyen tárolóról is legyen szó. Bármikor bármi meghibásodhat."

Egy mentés nem mentés.
Két mentés fél mentés.
Három mentés egy mentés.
Egy mentés nem mentés.

#16 Felhasználó inaktív   Sparow2 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 21.143
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 15:25

Üzenet megtekintéseIdézet: Virus9AX - Dátum: 2014. 03. 10. 13:50

@Sparow2: Archiválásnak pont az a lényege hogy 1x lementem aztán puff be a szekrénybe fiókba stb... nem pedig mindig másolgatom 10 évente, szerintem.

Dehogy. Max. házilag, de akkor magadra vess, ha elveszik az adatod.
Egy normális mentési startégiában az is benne van, hogy menyi időnként másolják át, ha sokáig kell őrizni.
És sosem egy példány készül: ha az megsemmisül/megsérül valamiért, akkor oda az adat. (Simán lehet az is előírva, hogy földrajzilag távoli helyeken kell tárolni a mentéseket)

A másik meg, hogy 10 (vagy 20, vagy 30) év múlva lehet nem is lesz eszköz, amivel elolvasod.
Pl. most kapnál egy C64-es audió kazettát, vagy egy 5 1/4 " floppy-t, azzal se tudnál mit kezdeni.
Talán tavaly volt a tévében, találtak valami 60-as, 70-es években írt nagygépes szalagot valami állami helyen, oszt' nem tudták mivel elolvasni.
ui: És persze ez nem csak a hardverre, hanem a szoftverre is igaz, lehet, hogy évtizedek múlva nem lesz olyan szoftvered, amivel el tudod olvasni (persze ez az adattól is függ, pl. JPEG formátumot bizonyára használunk még sokáig, de pl. egy bináris adatbázis mentést már simán lehet, hogy 10 év múlva semmi nem ért meg).

A tároló öregedése miatt időnként át kell másolnod.
És időnként lehet, hogy konvertálnod is kell az adatot, akár a hardver, akár a szoftver változása/elavulása miatt.

Üzenet megtekintéseIdézet: Virus9AX - Dátum: 2014. 03. 10. 13:50

Nekem nagyon kevés cuccom van ami állandó, leginkább dokumentumok, képek, én ráférnék 1-2 BD lemezre is így.

De egyébként ahogy elõttem is mondták a memória kártyáké a jövõ, azokból meg tényleg az lenen a jó ami nagyon olcsó 1x írható (tkp beleég).

Vagy ott van még a már lassan elfeledett holografikus tároló is arról is azt cikkezték hogy kb mostanra elérhetõ lesz vagy mi aztán azóta senki nem hall róla. PEdig annak volt csak jó a Gb/ár mutatója.

Szerintem a mechanikus tárólóknak 2020 ig befellegzik, beleálnak a földbe aztán még bele is köpnek, helyettük pedig jönnek a memória chipek/kártyák vagy ahogy hívni fogják õket azok akár a jelenleg még asznált szalagos tárolókat is képesek lesznek kiváltani.

Valószínű még addig se kell várni, ha ilyen ütemben fejlődnek az SSD-k. Már most itt vannak az 1TB-osak. Persze most még van áruk.

Szerkesztette: Sparow2 2014. 03. 10. 15:33 -kor


#17 Felhasználó inaktív   Sparow2 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 21.143
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 15:28

Üzenet megtekintéseIdézet: InvalidUser - Dátum: 2014. 03. 10. 13:52

@Sparow2: "Memóriakártyák is szépen fejlődnek, mind méretben, mind sebességben."

Múlthéten történt hogy estéről reggelre kiírta a telefonom, hogy a memóriakártyát eltávolították. Persze hogy nem. 16GB adat husssss..... Ja hogy egy éve vettem?

Persze, elromlani minden el tud.
Ezért mondom, hogy egy darab mentés, az majdnem olyan, mintha nem is volna.

#18 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2014. 03. 10. 17:31

Üzenet megtekintéseIdézet: Sparow2 - Dátum: 2014. 03. 10. 13:35

Ha 10 évet kibír, az már jó: egyrészt, mi az, ami kell 10 év múlva? Pl. ma 2004-es mentést hova állítanál vissza? Sok helyen egy 1-2 hetes/hónapos mentés már olyan, mintha nem is volna, mert nincs haszna. Másrészt meg úgyis lesz új technológia addigra, amire átmásolod majd.


Nem csak a visszaállítás, de könyveléses, egyéb anyagok? 5-X évig épül egy komplexebb hajó, szálloda, pláza, utána 1-15-X év garanciák vannak, aminek időnként elő kell venni a szerződéseit, számláit, bármit. Csomó ilyen szarba bele szoktunk futni. Egy per még hosszabb lehet, ha adattároló azóta elzárt helyen van, akkor jobban kijöhetsz a dologból.
Make love not Wor.

#19 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2014. 03. 10. 17:34

Üzenet megtekintéseIdézet: Sparow2 - Dátum: 2014. 03. 10. 15:25

A másik meg, hogy 10 (vagy 20, vagy 30) év múlva lehet nem is lesz eszköz, amivel elolvasod.
Pl. most kapnál egy C64-es audió kazettát, vagy egy 5 1/4 " floppy-t, azzal se tudnál mit kezdeni.
Talán tavaly volt a tévében, találtak valami 60-as, 70-es években írt nagygépes szalagot valami állami helyen, oszt' nem tudták mivel elolvasni.


Egyrészt van benne valami, másrészt mindent meg lehet oldani. Szegeden meg nem férnek el az infómúzeumos cuccoktól, de nagygépesből még valami besúgós szupertitkos doksit is állítottak vissza úgy, hogy nem tudták mivel írták, valamint az adatokhoz a személyzetnek sem szabadott hozzáférnie.
Make love not Wor.

#20 Felhasználó inaktív   Sparow2 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 21.143
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2014. 03. 10. 19:12

Üzenet megtekintéseIdézet: Jahno - Dátum: 2014. 03. 10. 17:31

Nem csak a visszaállítás, de könyveléses, egyéb anyagok? 5-X évig épül egy komplexebb hajó, szálloda, pláza, utána 1-15-X év garanciák vannak, aminek időnként elő kell venni a szerződéseit, számláit, bármit. Csomó ilyen szarba bele szoktunk futni. Egy per még hosszabb lehet, ha adattároló azóta elzárt helyen van, akkor jobban kijöhetsz a dologból.

Jó, ilyeneket el kell tenni, van amiket évtizedekre is.
Ott meg van adva, hogy x évente új másolatot kell róla gyártani.
Könyvelést 5 évig kell őrizni, épp idén télen raktam rendet, találtam egy csomó régi papírt, teljesítési igazolásokat, még a 90-es évekből is. Begyújtani jó volt.

Mondjuk ilyen garanciák, szerződések, számlák témát én inkább lefűzve papíron szoktam látni elrakva. De igazad van, bármi lehet.

Téma megosztása:


  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó