HWSW Informatikai Kerekasztal: Peltier mint klíma ? - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Peltier mint klíma ?

#1 Guest_Cat_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 21. 10:50

Üdv !

Ez ugyan kissé offtopic itt, de mégis azt hiszem itt célszerű megkérdeznem, lévén itt vannak a hozzáértők.

Szóval, még tavaly nyáron a melegben autózás közben jutott eszembe, hogy lehetne-e peltiert levegő hűtésére használni az autóban. Tisztán elvi síkon arra gondoltam, hogy az autóban a terhelhető 12V és a nagyteljesítményű vízhűtés már eleve rendelkezésre áll, "csak" rá kell kötni a peltier meleg oldalát, a hideget pedig hűtőbordára. Ezt, mármint a hűtőbordán átáramló levegőt pedig valami módon bevezetni a légcsatornába, az utastérbe.

Szóval, az lenne tiszteletteljes kérdésem a gyakorlott kollégákhoz, hogy szerintetek technikailag megoldható lenne-e a dolog, illetve miképpen. Avagy, érdemes-e vele egyáltalán foglalkozni (egy autóklíma árából kiindulva: igen Kép ) Szóval ?

#2 Guest_Peti 01_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 21. 11:46

En mar lattam egy regi orosz volgaban ilyet, italhutesre szolgalt. Ott levegovel hutottek a bordat, ha jol emlekszem. Ket db 6V-os darab volt sorban kotve. Az egyik cimboramnak meg meg is van.

#3 Guest_Pitbull_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 21. 11:48

Hát elég elvetemült ötlet...

Problémák: a meleg oldal hűtésére az autó saját hűtővíz rendszerétől függelten hűtőt kellene alkalmazni, mert 90-95 celsius fokos hűtővízet a pletier nem szereti.

2. Min 2 db 300W teljesítményű peltier kellene egy normális klímához ami plusz generátor beépítését kívánná, a szabályzó elektronikáról nem is beszélve.

#4 Guest_leslie_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 21. 13:15

Pitbullnal van az igazsag. Egy szobai legkondi olyan 2KW korul fogyaszt, ami eleg utos. Es tuti, hogy jobb a hatasfoka, mint a peltiernek.
Szoval, en nem foglakoznek az 5lettel komolyabban. Kép

------------------
Keruld a masnapossagot - maradj reszeg. Kép

#5 Guest_ganxsta_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 21. 13:34

idézet:
Eredetileg Cat írta:
Üdv !

Ez ugyan kissé offtopic itt, de mégis azt hiszem itt célszerű megkérdeznem, lévén itt vannak a hozzáértők.

Szóval, még tavaly nyáron a melegben autózás közben jutott eszembe, hogy lehetne-e peltiert levegő hűtésére használni az autóban. Tisztán elvi síkon arra gondoltam, hogy az autóban a terhelhető 12V és a nagyteljesítményű vízhűtés már eleve rendelkezésre áll, "csak" rá kell kötni a peltier meleg oldalát, a hideget pedig hűtőbordára. Ezt, mármint a hűtőbordán átáramló levegőt pedig valami módon bevezetni a légcsatornába, az utastérbe.

Szóval, az lenne tiszteletteljes kérdésem a gyakorlott kollégákhoz, hogy szerintetek technikailag megoldható lenne-e a dolog, illetve miképpen. Avagy, érdemes-e vele egyáltalán foglalkozni (egy autóklíma árából kiindulva: igen Kép ) Szóval ?
[/quote]

Nem érdemes foglalkozni vele, de ezt már Pitbull elmondta. A kocsi hűtővize ugyan hűtővíznek van nevezve, de a kezedet simán megégetné, mert 80-85 fok körül van. /90-95 környékén már a termosztátnak illik kinyitni
/ Ezen kívül a nyári 35 fokos hőségben aligha tudná kellemesre hűteni a kocsit egyrészt az eleve meleg levegő miatt, másrészt a nem elhanyagolható hősugárzás miatt. Egy autóklima elég komoly rendszer, és nem véletlenül. Abban is folyadékot keringtetnek, mint minden klímában, mert a levegő alkalmatlan egy klimatizálásnál keletkező hőmennyiség "elszállítására" ill. átadására.
Nem tudom ugyan, hogy 2db 300W-os peltier mire elég, de arra tippelek, hogy erre kevés.

Minden esetre ötletnek jó volt! Kép

#6 Guest_BigDaddyZoley_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 21. 18:16

Peltier-vel ésszerű határokon belül maximum egy hűtőtáskában lehet hideget csinálni, amint arra van is számtalan példa. Igazából azonban még az ilyen hűtődobozok is inkább csak a már eleve hidegen beléjük rakott dolgokat tartják hidegen.

#7 Guest_AndrewBoy_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 21. 18:16

Nemrossz otlet, csak ne peltierrel probald meg, hanem valami hutogeppel, persze compresszor is kell hozza meg stb. de vegulis a legkondi elve tok egyszeru: szal, a gep a hutoszekrennyel azonos elven muxik, a kompresszor a huto kozeget a parologtatobol a kicsapaton es az expanzios szelepen at visszajutattja a parologtatoba. a parologtato alatti ventilator elszivja a belso terbol a meleg es nedves levegot, a parologtato lehuti a levegot, annak nedvessegtartalma kicsapodik, majd a hideg es szaraz levego visszater a belso terbe, a kicsapatoban leadott hot masik ventillator juttatja a szabadba. szal vegulis, a legkondinak annyi a lenyege, hogy paratlanit elso sorban, es hut, igy megjobban erzed hogy huvos van, hisz nincs nagy paratartalom. szal ezt nemhiszem hogy peltierrel meglehet csinalni egy kocsiban, de ha egy ladaban megtudod oldani akkor szabadalmazdasd;-]]

#8 Guest_Freezer_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 21. 20:49

Na, fejlődünk. Egy topic, amiben mindenkinek igaza van Kép, igaz nem kapcsolódik a számítástechnikához.
Csak viszonyításképpen mondom, hogy egy "kis" 8 személyes mikrobuszban több, mint 8 KW-os kondi van.
Peltiert felejtsd el, vegyél inkább egy légkondit a kocsidba Kép

Freezer

#9 Guest_MaRTiNuS_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 21. 21:23

Supercoolba vannak a meleget bíró peltierek azok +150 fokot bírnak! [url="http://"http://www.datapress.hu/hun/peltier_hun.html"]http://www.datapress...eltier_hun.html[/url]
De akkor is , ha mondjuk 80 fokos a hűtővized a peltierek általában 70 fok különbséget csinálnak képtelenek lehűteni annyira, hogy az klímának és ne fűtésnek lehessen nevezni, ha viszont van pénzed akkor valahonnan rendlesz egy spécit ami 125 fok különbséget képes csinálni, de lehet egyszerűbb lenne egy klímát beszereltetni.

#10 Guest_Tamás_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 21. 23:29

"Na, fejlődünk. Egy topic, amiben mindenkinek igaza van "

Ez nekem is tetszik. Elmondtátok, hogy esetleg miért nem fog működni, de az ötlet jó.

Láttam régebben egy puttonyos kisáruszállítót, ahol a sofőrfülke tetejére (a doboz elé) felrakták egy hűtőgép belsejét csupaszon Kép. A teljesítménye nem lehetett túl nagy, bár a fülke sem volt az.

Egyébként ugye az autók kb. 1 literrel többet esznek légkondival, ebből következtetni lehet a nem kis teljesítményre.

#11 Guest_MaRTiNuS_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 22. 06:44

Azt mondják 5Le-vel fogja le a motort nemtudom.

A mi autónakba van 2 literes és, ha totál benyomod neki a gázpedált akkor még ennél is lekapcsolja a klímát, hogy spurizni kell. (115Le országúton klímával 6,4liter 80-100-as tempóval asszem ez nem rossz eredmény!)

#12 Guest_Cat_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 22. 11:13

Nah. Milyen jó kis téma. Kép
Megkérdeztem klímás ismerősömet: egy "normál" klíma teljesítménye, ha 2kW az nem azt jelenti hogy ennyit fogyaszt, hanem ennyi hőteljesítményt képes elvonni. Az elektromos teljesítményfelvétele ennek kb. a harmada.
Ami az autóklímát illeti, az tény hogy visszafogja a gépet. Amiért egyelőre nem veszek, az csak azért van mert tudtommal 200e-nél kezdődnek (a legbutábbak), annyit nem szánok rá Kép De ha valaki tud sokkal olcsóbban, szóljon Kép
Tulajdonképpen, ha a nyári -mondjuk- +30-40 fokot úgy 5-15 fokkal lejjeb tudná vinni az is sokat számítana. Ennél több amúgyis egészségtelen ;-)
Még akkor is, ha külön hűtőkört kellene építeni hozzá, mint a számítógépben. A fogyasztása az tényleg húzós, dehát álló motornál a normál klima se megy Kép
Szóval, nem csodákat várnék tőle, meg jegesmacit Cocacolával, csak valami hűsítőt. És így nézve a dolgot ?

#13 Guest_Freezer_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 22. 18:19

Most ugye viccelsz. 10-15 fok is elég lenne. Nem sok olyan autó van, amelyik képes mondjuk 40 fokban 25 fokot csinálni a kocsiban. Mondjuk amelyikekben dupla klíma van, BMW, meg ilyenek talán, de ezek már 5 KW körüliek.
Mellesleg ha a kocsinkban bekapcsolom a légkondit és fújatom a levegőt, akkor tutira mindíg megfázom tőle. Nagyon egészségtelen dolog.
Úristen, nem értem, hogy egyáltalán hogy gondolhattok ilyenre, hogy a peltier majd lehűti. Ebből is az látszik, hogy nagyon sokan még nem is láttak peltiert, csak hírből ismerik, a hírek meg sokszor nem igazak.
Mellesleg a kondi nem 5 le-vel,hanem kb 5-10%-kal csökkenti a motor teljesítményét, melyet a generátor hajtása zabál meg Kép

Freezer

#14 Guest_WiZARD_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 22. 18:30

"hőteljesítményt képes elvonni" hát szerintem esetleg hőt von el. teljesítményt elvonni nem nagyon szokott semmi Kép

jah és klime szinte minden autoban kikapcsol ha szükség van a teljesítményre(gyorsítás...)
és állóhelyzetben megy.

cat: az meg nagyon kellemes amikor nyáron 38 fokban beállítod hogy 22 fok legyen az autóban és annyi van. Kép

------------------
WiZARD
wizard@uze.net

#15 Guest_Cat_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 23. 10:28

idézet:
Eredetileg Freezer írta:
Most ugye viccelsz. 10-15 fok is elég lenne. Nem sok olyan autó van, amelyik képes mondjuk 40 fokban 25 fokot csinálni a kocsiban. Mondjuk amelyikekben dupla klíma van, BMW, meg ilyenek talán, de ezek már 5 KW körüliek.[/quote]

Én 5-15-öt írtam.. 5 fokkal lehűteni a levegőt már csak nem varázslat ?! Erre egy sima párologtatós asztali játékklíma is képes. Én eddig két klímás autóban ültem (ahol használható is volt), az egyik egy "egyszerű" (Carina) a másik egy "komolyabb" szerkezet volt (P406) de én frankón fáztam mindkettőben, nyáron. Szóval nem hiszem, hogy ez olyan nagy csoda lenne.

idézet:
Mellesleg ha a kocsinkban bekapcsolom a légkondit és fújatom a levegőt, akkor tutira mindíg megfázom tőle. Nagyon egészségtelen dolog.[/quote]

Well, nem gond. Add nekem ! Kép
Majd gondolok rád mikor 40 fok lesz kint..

idézet:
Úristen, nem értem, hogy egyáltalán hogy gondolhattok ilyenre, hogy a peltier majd lehűti. Ebből is az látszik, hogy nagyon sokan még nem is láttak peltiert, csak hírből ismerik, a hírek meg sokszor nem igazak.[/quote]

Miért, nem erre való ?.. Ha vizet tud hűteni, esetleg levegőt is Kép
Mivel még nem volt vele dolgom, ezért bátorkodtam véleményt kérni, itt a fülem, harapd le...

#16 Guest_MaRTiNuS_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 23. 15:20

Két fajta klíma létezik az elektromosan működő és a motor vezérműtengelyére rákötött. Mienkbe a második van, tehát nem a generátor fogja vissza a motort! Különben 16 fok az alsó határ és van még egy olyan fokozat, hogy olyan hideget csinál amire képes! Különben aki még nem ült klímás autóba vigyázzon kicsit fura érzés elsőre olyan "mű" a levegő betegnek érzi talán magát az ember hosszabb utnál stb., de meg lehet szokni. Jah, mindenki készüljön fel az első klímás élményénél egy jó kis náthára Kép
különben emléxem volt olyan a nyáron amikor kint 38 fok volt és frankón megcsinálta a 20 fokot.

#17 Guest_BigDaddyZoley_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 23. 18:53

A motor vezérműtengelyére kötött légkondi kompresszorra azért kíváncsi lennék! Kép
Tudtommal a kompresszort általában ugyanúgy szíj hajtja a FŐTENGELYRŐL, mint pl. a generátort, vagy épp magát a vezérműtengelyt (ez utóbbi a vezérműszíj, ami néha lánc Kép).
Bocs Martinus, épp ma kötözködök Veled, mikor Te meg szépet és jókat kívántál nekem Kép

#18 Guest_Freezer_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 23. 19:22

Hülyén fogalmaztam. Lehet, hogy le tudja hűteni 15 fokkal, de az a baj, hogy ahhoz hogy le tudjon menni ennyivel a hőmérséklet, ahhoz nagy sebességgel kell fújatni a levegőt, és az tuti megfázás, akármilyen egészséges is vagy. Ez azért van, mert nem minden kocsinak olyan jó a hőszigetelése, és ezért sok hő veszik el,... gázos. De a peltiert felejtsd el.

Freezer

#19 Guest_MaRTiNuS_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 23. 19:37

Annyi a lényeg nem elektromos a hajtása, tehát nem a generátor fogja meg a motort!

Freezer egyetértek veled, de tényleg ki lehetne próbálni mit tud egy klíma kivezetnénk egy hőmérőt úgyis a gumi szigetelések mellett elfér azt max kakóra rakni a klímát (az se árt ha nem süt rá a nap) 1 perc alatt képes befűteni a kocsit a nyári meleg, ha kinyomja az ember a klímát!

#20 Guest_Chris_*

  • Csoport: Vendég

Elküldve: 2001. 02. 25. 18:38

Ha jól tudom erre való a klíma berendezés vagy nem!!!

Téma megosztása:


  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó