HWSW Informatikai Kerekasztal: Kisvállalati adattárolás - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

Oldal 1 / 1
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Kisvállalati adattárolás Szerver? Fájlszerver? NAS? Pi? Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   PER 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 71
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2016. 04. 23. 22:11

Üdv!

Egy 10 gépes hálózatba szükség lenne egy olyan megoldásra, ami képes a tárolt fájlokat (képek, AutoCAD rajzok, docx, xlsx, ..stb.) elérhetővé tenni a hálózat gépeinek (illetve interneten keresztül sem árt, ha elérhetőek az adatok).
Ki, milyen megoldást ajánlana a dologra?

Elvárás a rendszerrel szemben:
- redundáns adattárolás (Raid 1) - kb. 300-500GB-nyi adatról beszélünk, így minimum terrás vinyókban gondolkodnánk
- megbízható üzem (szünetmentessel kombinálnánk)
- jogosultságok alapszintű beállíthatósága (mappa-szinten elég/usercsoport)
- relatíve gyors adatelérés (vezetékes gigabites lan)
- automatizálható backup funkció előny (akár usb-n, akár FTP-n)

A rendszer egy irodába, egy hálózati rendszeren belül lenne. Semmi extra. A hagyományos mindenkinélvanegyadattöredék helyett kell.

A NAS-ról hallottam olyat, hogy megbízhatatlan. Nekem mondjuk még soha nem volt vele gondom, így ne tudom, h ez az én szerencsém-e, vagy hülyeség.
Fájlszerver relatíve olcsó mulatság, egy szervergéphez képest. A kérdés az, hogy ha nem akarunk tartományt és egyéb nyalánkságokat, csak és kizárólag adattárolást és elérést, akkor szükséges-e a szerver, vagy az amolyan ágyúval verébre!?
RaspBerry Pi gépek is szóbajöhetnének (tudnak raid-et?) gondolom...

Szóval szakibbaktól kérdezném, hogy mit ajánlanátok és miért. Esetleg konkrét javaslat?

Köszönöm!

#2 Felhasználó inaktív   Gabibácsi 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 69.513
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2016. 04. 24. 06:49

Nyugtass meg hogy nem te vagy ott a rendszergazda.
Amúgy NAS, illetve majd jön a jahno hogy microserver.
Rasperry gyenge lesz ehhez szerintem, az nem erre való.
Vegyél egy NAS-t
--- Internet is just a bigger floppy disk ---

#3 Felhasználó inaktív   VKP 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.852
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2016. 04. 24. 08:41

Nem csak jahno, én is, microserver rendes win serverrel, akkor megvan a dc is, mellé esetleg valami felleg.
Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

"De sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy Kecskemét külsőn fejedre esik egy bazi nagy sárga tehén."

#4 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2016. 04. 24. 21:54

Üzenet megtekintéseIdézet: PER - Dátum: 2016. 04. 23. 23:11

A NAS-ról hallottam olyat, hogy megbízhatatlan. Nekem mondjuk még soha nem volt vele gondom, így ne tudom, h ez az én szerencsém-e, vagy hülyeség.
Fájlszerver relatíve olcsó mulatság, egy szervergéphez képest. A kérdés az, hogy ha nem akarunk tartományt és egyéb nyalánkságokat, csak és kizárólag adattárolást és elérést, akkor szükséges-e a szerver, vagy az amolyan ágyúval verébre!?
RaspBerry Pi gépek is szóbajöhetnének (tudnak raid-et?) gondolom...

Szóval szakibbaktól kérdezném, hogy mit ajánlanátok és miért. Esetleg konkrét javaslat?

Köszönöm!


NAs nem megbízhattalan, ízlés kérdése és arról is legyen mentésed.

Fileserverrel azért jobban lehet varázsolni, ott is van előny/hátrány. Ekkora helyre úgyis kellene valaki, aki ért hozzá, válaszd ki, hallgass arra és viselje a következményeit. NASokhoz már vannak mindenféle felhős csoda kliensek, én ennek ellenére inkább egy okosabb routerrel és VPNes megoldással játszanék. Annak viszont ára is akad, míg a NAS kb. bedugod és műxik. Olcsóbbaknak a jogosultságkezelése is baromság, míg egy szerver egyelőre konstans módon működik.

Aztán jönnek a szopószorzók, mikor minden elérhető, valaki megnyitja mobilnetről, szakad, lassú, éppen mentés közben áll meg, ésatöbbi, ezekkel lehet játszani gazdagon. Főleg ha a júzernben nem tudatosul, 100-200 megás állományok is lehetnek, aztán sír mert lassú a gép és nem megy a nemmegy, közben csak értelmezni kellene mivel jár az egész.

Egy kis szerver egy alap Win2012vel kijön kb. 150-170ezer forintból és csöppet nagyobb vele a mozgástered is, mint egy akármilyen 2-X vincsis NASsal.
Make love not Wor.

#5 Felhasználó inaktív   stephan_derrick 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 376
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2016. 04. 25. 10:25

Idézet

zükséges-e a szerver, vagy az amolyan ágyúval verébre!?


Ebből nekem az jön le, hogy részedről ez csak lelkiismereti kérdés, pénz lenne rendes szerverre, főleg, ha raid1-ben gondolkodtok a költséghatékonyabb 5 helyett.

Ráadásul ahogy én tudom - de majd a nagyok kijavítanak, ha tévedek - a "For home and office use" termékekből összbarkácsolt szervernek használt eszközök ha pl. éjjel tüzet okoznak, akkor ugrik a biztosítás, mert csak a rendes szerver vasak használhatók felügyelet nélkül. Nálunk a tűzálló szekrényt is javasolták, de lehet, hogy ez már túlzás.
"Unless that was a guitar in the rifle case." :-)

#6 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2016. 04. 25. 11:03

Üzenet megtekintéseIdézet: stephan_derrick - Dátum: 2016. 04. 25. 11:25

ha tévedek - a "For home and office use" termékekből összbarkácsolt szervernek használt eszközök ha pl. éjjel tüzet okoznak, akkor ugrik a biztosítás, mert csak a rendes szerver vasak használhatók felügyelet nélkül. Nálunk a tűzálló szekrényt is javasolták, de lehet, hogy ez már túlzás.[/size]


Tűzálló szekrény másnak kell, ha irodában lenne tűz, akkor védi a vasat. Picsa drága megoldás és akkor még szolíd voltam. Elektromos tűznél tökre nem szokta érdekelni a biztosítót, vagy csak én tudom rosszul. MicroServer eleve szerver, probléma megoldva. Ha probléma. Fenteb írt árfekvésbe egy Dell T20 mini szerver vagy HP belefér, most vettem én is.
Make love not Wor.

#7 Felhasználó inaktív   stephan_derrick 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 376
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2016. 04. 25. 12:08

Szóval az arra kell, hogy a vas ne sérüljön az irodatűztől és nem fordítva. Akkor ezt jól félremagyarázta a tűzvédelmis pali, így viszont megoldottad a mi problémánkat, köszi Kép
"Unless that was a guitar in the rifle case." :-)

#8 Felhasználó inaktív   Gabibácsi 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 69.513
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2016. 04. 25. 15:09

én akkor majd bezárkózom a tűzálló szekrénybe :-D
--- Internet is just a bigger floppy disk ---

#9 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2016. 04. 26. 10:36

Üzenet megtekintéseIdézet: stephan_derrick - Dátum: 2016. 04. 25. 13:08

Szóval az arra kell, hogy a vas ne sérüljön az irodatűztől és nem fordítva. Akkor ezt jól félremagyarázta a tűzvédelmis pali, így viszont megoldottad a mi problémánkat, köszi Kép


Persze, van egy "T" szám, azzal határozzák meg, hogy ik a követelmények, hány percet legyen tűzálló. Bár ezer éve nem láttam vas tüzet. Nyilván esély van rá, de amibe egy szekrény és speciális cucc kerül, annyiért kisebb oltó/riasztórendszer is kapható, ami nem csak a szervert védi hanem a mobiltöltők füstjére is ügyel.
Make love not Wor.

Téma megosztása:


Oldal 1 / 1
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó