HWSW Informatikai Kerekasztal: Xp-röl Linuxra - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (6 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Xp-röl Linuxra hogy tuléld a váltást Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   Tök Ödön 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Ellenőrzés alatt
  • Hozzászólások: 167
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 08. 15:21

azoknak szeretnék segitséget nyujtani akik a távoli de még ma is szeretett xp nevü bolygonkrol szeretnének átlátogatni a linux nevü távoli és idegen égitestre ugy hogy annak dzsungelébe csöppenve ne egyék meg a vadak. rutinos xp-s és kezdö linuxos vagyok, ugyhogy a profi linuxosok akár lapozhatnak is. ez nem nekik valo. hozzáteszem az xp-t nem kell kidobni, mind a mai napig frissitik. ennek ellenére célszerübb linuxon netezni. már régebben többször is probálkoztam linuxal, de a linuxos dzsungelben felfaltak a vadak. de most találtam valamit amit ki kellett probálnom és tuléltem. bár a történet nem egyszerü. azt hozzá kell tennem a linux nem windows, némileg másként müködik. és itt most nem állhatom meg szo nélkül, (vagy féltucat linux verzio kiprobálása után) hogy a linux tervezök legalább annyira ostoba barmok mint a redmondiak. azt hiszik a maguktol elvarázsolt világukban élve hogy ami a windowsban van az mind ugy szar ahogy van, és ahhoz hogy jo legyen mindent az ellenkezöje képpen kell csinálni. erre legjobb linux állatorvosi lo az ubuntu. az totál elmebaj. nem is csodálkozom ha egy windowsos kiprobálja soha többé hallani se akar majd a linuxrol. de azért van remény.
elöször is töltsd le ezt, és ird ki cd-re (én a 64 bites verziot telepitettem)
https://sourceforge....64.iso/download
aztán ezt, és csomagold ki valahová
https://ufile.io/zga6t
ezután az ott találhato particionálo valamalyikével csipj le a vinyod végéböl 12-17gb helyet, aztán ebböl csinálj két particiot amiböl a második legyen 2gb.formázni nem kell.
inditsd el a telepitöt live modban. ha betöltött, bökj az asztalon találhato intall q4os ikonra, és indul a telepitö.
elsö a nyelv: magyar. forward. aztán régio: europa, budapest. forward. aztán billentyüzet: forward. felhasználoi iformácio: név, jelszo, gépnév. (ne válassz tul bonyolult jelszot mert majd ezt kell sürün beirogatni és ne pipáld ki az automatikus inditást) forward. particionálás: itt az egyéb vagy kézi lehetöséget kell választani, (ez az ablak vagy van, vagy nincs) tovább. majd bejönnek a vinyon látszo particiok. az sda maga a vinyo. az sda1 a"c". (windows) kersd meg a 2gb-t. kattincs rá, bejön egy kis abak. a csatolási pont: swap.a fálj rendszer: swap. ezután katints a tizengigás helyre. cstolási pont: / a fájl rendszer: ext4.
a következö oldal a grub telepitése: /dev/sda
a következö oldalon kiirja mit tettél, majd megkérdezi hogy mentse e fájlba. igen. aztán indul a telepitö. ha kész, szol, majd ujrainditja a gépet a már telepitett rendszerröl. (cd-t vedd ki.)
ha mindet jol csináltál bejön a grub, majd a bejelenkeztetö és indul a linux.
ez egy netes telepitésü linux és egyenlöre igy semmire sem jo.
jobb oldalon alul van egy földgömb ikon. bökj rá majd keress egy jol müködö wifit, és csatlakozz. ha sikerült, a födgömbböl lépcsö lesz. EZT MINDIG FIGYELD!
ezután az asztalon van egy nyelvi ikon inditsd el, ha végzett az el is tünik. aztán keress a startmenüben egy q4os software centert majd a desktop meagerben válaszd a középsöt és install. ha végzett vissza az aplication-höz és válogasd ki hogy mi kell. driver, bluetooth, synaptic, wine, egyenlöre ennyi.
ezután bökj a system ikonra ha bejött az ablak az x mellett növeld teljes méretüre. nyomd meg a folders gombot majd a bal szélen a system kis ikont. ekkor egy enyhén a windowsra hasonlito képernyöt látsz. a sorage-re kattintva látod a particiokat. a linux, valami 10gb q4os szerü névre halgat. ezt nevezd át simán linuxra. igy majd az utolso lesz. ha nem engedi akkor majd késöbb ha root leszel. most nyomd meg a setting gombot felül, és válaszd a file menagement menüt. alul ixeld be és mentés. ezután mindig igy jelenik meg az ablak.
keresd meg azt a mappát ahova kicsomagoltad a zip fájlt. és lépj be oda. fent az eszközökben inditsd a terminált. ird be a következöt. (wifi legyen)
su
aztán enter majd kéri a jelszot. beirod majd enter. ezután root vagy. majd beirod
dpkg -i ppp_amd64.deb
enter. és már telepiti is. ugyanigy a pppoe, pppoeconf, libsl, hdparm,
ha akadékoskodik, mert valami conflict baja van, akkor
apt-get -f install
apt-get update
ettöl néha rendbe jön
ha ez megvan kattints az xpq4_all.esh ikonra. telepités után kiválasztod az xp luna dizájnt és kijelentkezel. amikor ujra indul egy a frissen telepitett xp-re hasonlito valamit fogsz látni magad elött. ha adsl vagy digineted van, terminál-su-jelszo és beirod
pppoeconf
bejön egy kék ablak kéri a nevet (internet) majd jelszot meg egy csomo entert és lesz vezetékes neted. (ujrainditás után) ha szerencséd van.
ha neked jo a chrome vagy az ugyanolyan ocsmány legfrisebb roka, a szoftver centerböl telepited és már megy is. ha nem akkor van egy csinosabb csak hát régebbi 42. a programjaim között.
lépj be oda, majd terminal, su, jelszo,
dpkg -i firefox_amd64.deb
sajnos ez nem tud magyarul, és nekem nem is sikerült rábeszélni, igy egy kicsit trükközni kell vele. terminal-su-jelszo beirod.
startx
ezzel rootként lépsz be. beméssz az /opt mappába ahol lesz egy firefox mappa. ebböl áthelyezed (nem átmásol) a firefox fájlt a home mappába ezután törlöd (kuka) az egész mappát. majd a helyére másolod a én firefox mappámat, majd vissza helyezed a firefox fájlt. majd ürited a kukát.
ha már itt vagy (root) itt is telepitsd az xpq4_all.esh fájlt ez is legyen xp-s. kéne két háttérkép egy a rootnak egy a usernek. ezeket az opt/trinity/share/walpapers mappába kell bemásolni. most. ha megvan állits be a root háttrert majd inditsd ujra a gépet. nem fog ujra indulni csak visszatér user modba. itt is állitsd be a másik hátteret es most már tényleg inditsd ujra.
a linuxosok hülyén néznek az olyan "messziröl jött" windowsosokra akik viruskeresöt akarnak tenni a linuxra. nekem az a meglátásom ha nincs is rá szükség még nem árthat. egyébbként az andridra (az is egy linux) már több virus van mint windowsra. ha lesz rá igény linuxra is lesz.
ugyhogy ha érdekel
dpkg -i comodo_amd64.deb
na vissza rokához. ami most már tud magyarul. ha nincs ikonja keresd meg a start menüben. elöször is kapcsold ki a frissitését, különben semmit sem ér amit eddig csináltál. töltsd le és telepitsd a következö kiegésszitöket. simple mail 2.91, ublock origin 1.12.4, classic theme restorer 1.5.3, noia fox option 3.0.2.1, noia fox 3.1.4 valahol itt van:
https://addons.mozil...1#version-2.1.4 (más verzio nem jo) ha megvan jöhet a beállitgatás. ha sikerül lesz egy csinos rokád.
ez a roka alapbol nem tudja a hd videokat viszont nézd meg ezt.
https://www.youtube....h?v=R4No4kv3TA8
ha több ntfs particioid vanak azok nem mindig csatolodnak fel maguktol. ezért terminál-su-jelszo
apt-get install ntfs-config
ha kész, start menü-alkalmazások-accecories-rendszer-ntfs beállito. bepipálod majd belsövé teszed. oszt legközelebb már tudni fogja.
még egy kis segitség: http://www.letix.hu/
szerintem innen már te is elboldogulsz linux elmebaj nélkül.

Szerkesztette: Tök Ödön 2017. 06. 08. 15:29 -kor


#2 Felhasználó inaktív   Tök Ödön 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Ellenőrzés alatt
  • Hozzászólások: 167
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 08. 15:57

most vettem észre hogy a fájlok közé valahogy odakeverget egy grub.cfg belenézni bele lehet, de nehogy valaki bemásolja mert nem fog elindulni vele a gép ez egy másik gépé és ezek nem csereszabatosak egymással. söt még saját magukkal sem.

#3 Felhasználó inaktív   Tök Ödön 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Ellenőrzés alatt
  • Hozzászólások: 167
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 08. 18:25

roka hd lejátszás: beirod a rokába
about:config aztán
media.me mind az összeset állitsd true ra aztán
media.fr az utolso false a többi true
és már hasit a hd

#4 Felhasználó inaktív   Raynes 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.740
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 09. 04:05

Hát, az látszik, hogy kezdő vagy. Amivel nem lenne baj, de kezdőknek adsz nem helyeselhető tanácsokat.

Először is erről a Qt4OS-ről nem hallottam, és a distrowatch-on sem találom. Érdemes a distrowatch.org-on az első tíz helyezettből disztrót választani, azok nagy Linux-terjesztések (jó, van BSD is közöttük), rendesen fejlesztik őket, új verzió jön ki belőlük, saját csomagtárolójuk van, nagy felhasználói táboruk van, rendes telepítővel rendelkeznek. Debian, Arch, Gentoo, akármilyen BSD, TrueOS, ezeket ne válassza egy kezdő, de a többi mehet. A grafikus felület lehet még fontos, a KDE, Gnome-es disztrók jobb gépekre, LXDE, Xfce, stb. XP-s szintű gépekre való. A Mint-tel nem nagyon lehet mellényúlni egy kezdőnek (kezdőbarát, alapból Flashplayerel és mindennel jön, van bele integrálva egy csomó driver, firmware, codec), de a sima Ubuntut leszámítva az Ubuntu-variánsok is ajánlhatók (Lubunut, Xubuntu, Kubuntu, stb.). A sima Ubuntut én sem ajánlom, a Unity-felülete miatt, de a következő verzióban már visszahozzák a Gnome-felületet, az meg már ajánlható lesz.

Aztán nem CD-re érdemes kiírni a lemezképet (eleve sok rá sem fér egyetlen CD-re), hanem pendrive-ra, a Rufus nevű ingyenes portable alkalmazással. A legtöbb nagyobb disztró tud az Windowst megtartva települni, meg egyébként alapból van bennük NTFS-támogatás (ntfs-3g nevű csomagot tartalmazzák). Swap nem feltétlenül kell, persze attól függ, hogy mekkora a RAM, de a linuxok amúgy sem olyan swapolósak, mint a Windows. 4 GB RAM alatt érdemes a RAM méretének felét adni swapnak, 2 GB alatt a RAM méretével megegyező méretet, 4 GB-tól elhagyható a swap.

PPP/PPPoE kapcsolattal nem kell szenvedni, a legtöbb nagy disztró alapból támogatja, csak ki kell kattintgatni a grafikus hálózatkezelőjükből (a tálcán vagy panelon van), de nem ajánlom. Nem a PPP-vel van baj, hanem ez azt jelenti, hogy router közbekötése nélkül, direkt csatlakozik valaki a netre, ami nagyon nem javallt biztonságügyileg. Ma már úgyis kell minden háztartásba a Wi-Fi (ha más nem okostelefon miatt), emiatt van router, a legtöbben routeren keresztül csatlakoznak, nem kell PPP-vel kínlódni, a routerben van tűzfal, hálózati címfordítás (NAT), ami jelentősen növeli a biztonságot, és megkönnyíti az OS-ben a netkapcsolat konfigurálását (legtöbbször automatikusan megtörténik, legfeljebb a Wi-Fi-jelszót kell csak beírni).

Tűzfal és vírusirtó nem kell. Vírusirtót csak azért írnak Linuxra, hogy ha valaki fájlszervert, vagy hálózati megosztást üzemeltet, akkor azon ne maradjon olyan vírusos állomány, amelyet letöltve a windowsos gépek megfertőződnek, illetve néhány windowsos vírus elindul Wine emulátorban is, és így közvetve a Linuxra is veszélyes lehet. Ilyen Cleaner-programok sem kellenek Linux alá. Tűzfal akkor kell, ha direktben, router nélkül kötöttük a gépet netre, akkor az ufw nevűt ajánlanám (Uncomplicated FireWall elnevezést takarja a rövidítés), az elég egyszerűen és könnyen kezelhető, de fel lehet tenni a Commodo-t is, csak csomagkezelőből tegyük, ne külső forrásból töltsük le, ahogy te írtad. Alapvető szabály amúgy is Linux alatt, hogy mindent a csomagkezelőből, hivatalos tárolókból kell feltenni, mert azokban ellenőrizetten nincs vírus, meg gányolt tartalom, meg össze van tesztelve a rendszerrel, és nem okoznak galibát. Egyébként is könnyebb tárolóból telepíteni, nem kell telepítőt vadászni a neten, meg telepítgetni, csak kiválasztjuk a csomagkezelő grafikus felületén, hogy milyen alkalmazást keresünk, fel fog ajánlani egy csomót (több ezer van egy tárolóban), ha kiválasztjuk, letölti nekünk, telepíti, és kulcsrakész állapotban beteszi az indítómenübe, ahonnan az asztalra, dokkba is kitehetjük. Az egész ugyanúgy működik, mint Androidon vagy iOS-en az alkalmazásbolt, persze ingyenes alkalmazásokkal.

Firefoxot nem kell bűvölni. Alapból megy benne a HD lejátszás, és a nagyobb disztrókban a Flashplayer is alapból benne van. Nem kell bele semmilyen addon, lehet neked szükséged van azokra, amit írtál, de másnak majdnem biztosan nem. Elég csak azokat a kiegészítőket feltenni, amelyeket az ember Windowson is használt (pl. hirdetésblokkoló, abból az uBlock, uBlock Origin ajánlható leginkább). A Firefox frissítését le sem nagyon lehet tiltani Linux alatt (vagyis csak haladóknak), mivel a linuxos tárolókból frissül a rendszerrel és a többi alkalmazással együtt, meg amúgy sem javallott bárminek a frissítését megakadályozni. Ez nem Windows, hogy a frissítések lassítsanak. Tehát nem a Firefox frissíti magát, hanem a rendszer frissíti.

Windowsos programokat Wine alatt lehet futtatni Linuxon. Ezt fel kell tenni, alapértelmezetten csak a Zorin disztróban van telepítve, meg talán a Mintben, de erre nem emlékszem (Arch Linuxot használok már hosszú ideje). Mégse javaslom a használatát, ha áttérünk Linuxra, használjuk a linuxos programokat a csomagkezelőből, tárolókból. Windowsos programokkal nem lesz igazi az átállás, csak félig állunk át, meg nem fogjuk velük tudni a Linux előnyeit teljesen kihasználni. Csak akkor telepítsünk fel Windowsos programot, ha nem találunk rá linuxos alternatívát. Már pedig szinte mindenre van alternatíva, pláne azokhoz, amiket átlag XP-s felhasználó használ. A linuxos programok közül is először próbáljuk ki, szokjuk meg azokat, amelyek a disztróval együtt jönnek alap telepítésben, és csak akkor keressünk másikat a tárolókban, ha annyira nem tetszik. Általában a disztróba is azt teszik bele, amelyik népszerű alkalmazás és jól illik a grafikus felületbe, jól tud azzal együttműködni, nem viccből fingják el magukat, hogy az találomra jó lesz bele, csak legyen benne valami, mint a Fradi-levesben.

A letixes oldal jó, sok alap dolgot leír, de kezdőknek elég száraz, és kicsit elavult is.

Szerkesztette: Raynes 2017. 06. 09. 04:09 -kor

„The volume of a pizza of thickness a and radius z can be described by the following formula: pi zz a.”

#5 Felhasználó inaktív   Tök Ödön 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Ellenőrzés alatt
  • Hozzászólások: 167
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 09. 09:13

nos én leirtam hogy kezdö vagyok, de te sem sokat érthetsz hozzá. amit leirtam azon én végigrágtam magam. és azért irtam ugy ahogy (szájbarágosan) mert egy linuxot sosem látott windowsos végig tudja vinni buktatok nélkül. a q4os egy debian verzio ugyanugy mint az ubuntu csak nem idioták csinálták. pppoe egyik debián változatban sincs ezt utolag kell potolni. egyébbként minden ubuntus debiános ( .deb) program felrakhato rá. a legfrissebb chrome,roka, wine, alapbol benne van akinek az jo rákattint és megy. müködik is csak csunya. ami a zorint illeti: hát az mekkora egy rakás szar!

Szerkesztette: Tök Ödön 2017. 06. 09. 09:13 -kor


#6 Felhasználó inaktív   Gabibácsi 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 69.513
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 09. 14:33

A kutya se olvassa el ezt a tagolatlan szemetet, topic rázható
--- Internet is just a bigger floppy disk ---

#7 Felhasználó inaktív   Raynes 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.740
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 09. 14:47

Üzenet megtekintéseIdézet: Tök Ödön - Dátum: 2017. 06. 09. 09:13

te sem sokat érthetsz hozzá
Ezt milyen alapon jelented ki ilyen bizonyossággal?

Üzenet megtekintéseIdézet: Tök Ödön - Dátum: 2017. 06. 09. 09:13

q4os egy debian verzio ugyanugy mint az ubuntu csak nem idioták csinálták
Megnéztem ezt a Q4OS-t, először rossz néven kerestem rá (Qt4OS), azért nem találtam. Tényleg Debian stable az alapja és innentől fogva óvok tőle minden kezdőt. A Debian stable-ben túl régiek és elavultak a csomagok, meg szenvedni kell a nonfree (nem GNU/GPL-licences) programok telepítésével, egy csomó minden nincs benne alapból, egy kezdő csak szopni fog vele. A Debian unstable/SID alapú disztrók viszont elfogadhatóak, pl. bátran merem ajánlani a gyenge gépeseknek a Sparky Linuxot. Az Ubuntuval sincs semmi baj, egyedül ez a Mac-utánzatos asztali környezet volt benne gáz, de ezt a következő verzióból kihagyják, addig meg ott a többi Ubuntu variáns. Az Ubuntu-alapúak azért is jók, mert széles felhasználói táboruk van, van hozzájuk magyar nyelvű fórum, magyar közösség, sok csomag, sok tároló, minden kezdő linuxos leírás ubuntus, de használható MINT-tel is.

A distrowatchnak nem csak a top10-éből, de a top40-ből is lehet választani. Erősebb gépekre Mint KDE, Mint Cinnamon, Kubuntu, Fedora, gyengébb gépekre Lubuntu, Xubuntu, Mint MATE, Elementary, nagyon gyenge, régi gépre Sparky Linux, antiX, Archbang. Amiket kezdőknek nem ajánlok: Debian (elavult, szivatós), Arch (haladóknak), CentOS (haladóknak, nem desktopra), Tails (nem mindennapos desktop felhasználásra tervezték), Deepin (kínai). Plusz amelyek a top40-ben nem is linuxok, így kiesnek: ReactOS (Windows XP klón, instabil), TrueOS (régi nevén PC-BSD), FreeBSD (nem desktopra tervezték), Android x86 (instabil). A Fedora elég határeset, jó disztró, de kezdőknek nem szokták ajánlani, lehet vele szívni.

Üzenet megtekintéseIdézet: Tök Ödön - Dátum: 2017. 06. 09. 09:13

egy linuxot sosem látott windowsos végig tudja vinni buktatok nélkül
Ja, mindenféle dpkg -i, meg pppoe-conf-os terminálos vergődéssel. Én ezt nem nevezném buktató nélküliségnek. A Minten hozzá sem kell nyúlni a terminálhoz, nem kell ilyenekkel vergődni, minden alapból benne van a rendszerben.

Üzenet megtekintéseIdézet: Tök Ödön - Dátum: 2017. 06. 09. 09:13

egyébbként minden ubuntus debiános ( .deb) program felrakhato rá.
Technikailag. Gyakorlatilag nem javallott, mert az ubuntus csomagok frissebbek, és eltörik a verziófüggőségeket, meg galibát okozhatnak a rendszerben. Azért érdemes inkább ubuntus disztróval kezdeni,

Üzenet megtekintéseIdézet: Tök Ödön - Dátum: 2017. 06. 09. 09:13

a legfrissebb chrome,roka, wine, alapbol benne van
Csak a róka van benne alapból, a többi nincs. Rókából is egy ezer éves ESR-verzió. Wine, Chrome, stb. alkalmazásokat nonfree tárolóból kell kiszenvedni, ráadásul alapból nincs engedélyezve.

Üzenet megtekintéseIdézet: Tök Ödön - Dátum: 2017. 06. 09. 09:13

ami a zorint illeti: hát az mekkora egy rakás szar!
A felülete nekem sem tetszik, de attól nem rossz disztró, bátran ajánlható kezdőknek, minden dolog bele van készítve, amely egy Windowsról jövő, teljesen kezdő linuxosnak kellhet. Elsőre nem olyan rossz választás, ha valaki túl tudja magát tenni a felületén, vagy át tudja állítani.

Szerkesztette: Raynes 2017. 06. 09. 14:55 -kor

„The volume of a pizza of thickness a and radius z can be described by the following formula: pi zz a.”

#8 Felhasználó inaktív   Raynes 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.740
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 09. 18:25

Üzenet megtekintéseIdézet: Gabibácsi - Dátum: 2017. 06. 09. 14:33

A kutya se olvassa el ezt a tagolatlan szemetet
Ezt én is akartam neki mondani, de inkább nem írtam semmit, hogy ne vigyük el személyeskedésbe. Ilyenkor azért tekintettel kell lenni, hogy segítő szándékkal osztott meg infókat, felesleges elvenni a kedvét. Tény, hogy tagolhatná, meg a jobb olvashatóság kedvéért használna mondatkezdő nagybetűt, meg hosszú ékezeteket is. Linuxon épp úgy támogatott a rendes magyar kiosztás, hosszú ékezetekkel, meg normálisabb szövegszerkesztők a nagybetűsíteni tudják a mondatkezdést, a spellcheckerek (pl. ami böngészőkben, levelezőkliensekben, irodai programcsomagokban, szövegszerkesztőkben van) meg felkínálják a hosszú ékezetes változtat is, meg felhívják a figyelmet az elgépelésre.

Üzenet megtekintéseIdézet: Tök Ödön - Dátum: 2017. 06. 08. 15:21

hozzáteszem az xp-t nem kell kidobni, mind a mai napig frissitik
Erre elfelejtettem reagálni, most pótolom. De, el kell dobni, jó messzire. Nem azért, mert az MS által nem támogatott (jó, még 2019 áprilisáig jönnek hozzá a POSready frissítések, meg jött ki rá WannaCry patch is), hanem mert egyre több szoftver nem fogja támogatni, lásd a böngészők esetét, a legtöbb böngésző dobta az XP támogatását, egyelőre a FF ESR használható még egy évig, aztán nem lesz XP alá támogatott böngésző. Egyre többen fogják ezt a példát követni, vírusirtók meg a többiek is. Plusz elég régi rendszer már, nem tudja az újabb technológiákat használni (prociban lévő új utasításkészletek, videókártyák képességei, amelyek a DX9 után jelentek meg, Blu-Ray-támogatás).

A Linux minden téren jobb helyette, frissebb, technikai újdonságokat is rendszeresen implementálják bele, ugyanazon a hardveren sokkal gördülékenyebben fut, mint akármelyik Windows, nem kell a vírusok miatt fosni, meg tűzfalat, vírusirtót, cleaner-programokat futtatni alatta. Linuxnak fejlettebbek a fájlrendszerei, nem töredeznek, nem darálják annyira a HDD-t, mégis gyorsabbak, fejlettebb a hálózat, memória, cache kezelése. Többféle grafikus felületből lehet választani, és azokra sokkal többféle téma, skin, beállítás elérhető (pl Aero-effekt, más 3D-s effektek), szebb a betűsimítása, fontrenderingje is, mint a windowsoknak, pláne az XP-nek. Ma már elég sok windowsos alkalmazás támogatott Wine alatt, többek között az MS Office a legújabb verzióig bezárólag, meg egy csomó játék. Ennek ellenére MS Office helyett általában jobb választás a LibreOffice, főleg a régi MS Office-ok helyett.

Továbbá álljon itt néhány linuxos alkalmazás, mint windowsos szoftver alternatívája. Előre leszögezem, hogy a legtöbb Qt-alapú KDE-s szoftver, általában azok a legjobbak, de néha Gtk-sok között is vannak jók. Ajánlhatósági sorrendben írom őket:
  • Grafikus fájlkezelő Total Commander helyett: egyértelműen Double Commander, de jó még a Krusader is (KDE beépítettje) és a Tux Commander. Windows Intéző helyett: Dolphin, Thunar, stb..
  • Karakteres fájlkezelő, ha terminálba kell valami: Midnight Commander
  • Levelező: Thunderbird, de ha valakinek nem tetszik, akkor jó a KMail is (KDE beépítettje) és az Evolution is.
  • Böngésző: Firefox, Chrome, Chromium, Vivaldi igény szerint. Nagyon régi, gyenge gépre: Pale Moon, Slimjet, Midori, QupZilla.
  • Tömörítő WinRAR helyett: Ark (KDE beépítettje), ha nem felelne meg, akkor tényleg jó a PeaZip, 7-zip is (p7-zip-gui-val), de én egyiket sem használom, az archívumokat natívan és kényelmesen kezeli a Double Commander is.
  • Szövegszerkesztő: Jegyzettömb helyett Leafpad, vagy Gedit. Komolyabb plain text szerkesztésére: Kate, Geany, Kommodo Edit. Haladóknak SciTe, Gvim. Esetleg Sublime3 shareware-ként használva.
  • CD/DVD-író: K3b, ez a legjobb Linuxra, többek között tudja az AccurateRip-et is, és ez boldogul a legtöbbféle lemezzel (CD, DVD, BD, R/RW), bár a Brasero is jó, azzal sem volt még bajom
  • Képnézegető: GwenView (KDE beépítettje), de erre van még egy csomó alternatíva, de még XnView is van (IrfanView helyett)
  • Torrent: qBittorrent a legjobb, de használható még a KTorrent (KDE beépítettje), Transmission is. Van uTorrent is Linux alá, de csak webfelülettel lehet használni (uTorrent Server). Van egy új torrentkliens, a Tixati, sokan dicsérik. Haladóknak, minimalistáknak rtorent, opcionálisan valamilyen GUI-val.
  • Audiólejátszó: foobar2000 helyett deadbeef, Clementine, Winamp helyett Audacious (mint Winamp-klón, még a Winamp skinjei is rámennek, meg vannak hozzá pluginek is), Spotifynak van natív kliense Linux alá.
  • Videólejátszó: mpv (egyszerűsített OSD-s felülettel), SMPlayer (+SMtube youtube-ozni), VLC. youtube-dl van Linuxra is, grafikus frontendek is vannak hozzá.
  • PrintScreen-funkcióhoz: KSnapshot (KDE beépítettje), ez is sokat tud, akár csak a Shutter (Gtk).
  • Irodai alkalmazás: LibreOffice (sokkal inkább érdemesebb ezt használni, mint az OpenOffice-t). Nagyon gyenge, régi gépekre: AbiWord, Gnumeric. Ha jó online eszköz ki, akkor MS Office Live, Google Docs, Prezi, stb. is játszik.
  • Játék: a Wine tényleg alap program, opcionálisan PlayOnLinux és Winetricks (Wine frontendek), Steam (néhány nagy címmel is, de összesen majdnem 600 játék csak itt). Sok natív linuxos játék érhető el al’a natúr a csomagkezelőből, és www.lgdb.org-ról vagy hasonló oldalról összevadászva.
  • Régebbi játékokhoz: DOSBox, lucasartsos kalandjátékokhoz ScummVM. MT-32-es emulációhoz: Munt. A konzolemulátorokhoz (Nintendo, Sega), meg mikroszámítógépek emulálására (C64, ZX Spectrum, stb.) a lista itt található.
  • Virtuális gép: Qemu (KVM-mel használva lehetőleg, ha a proci támogatja a virtualizációs kiegészítést), ez és a VMware Player jobban ajánlható, mint a szintén natívan futó VirtualBox.
  • Képszerkesztő: GIMP (Photoshop helyett), fotószerkesztő: DarkTable (Lightroom helyett)
  • Videószerkesztő: Kdenlive, Avidemux, OpenShot, Sony Vegas helyett DaVinci Resolve, 3ds Max helyett Blender
  • Videó/médiakonvertálása: FFmpeg, Avidemux, Handbrake, de a Flac, Lame, Oggenc is megvan Linux alá, igaz azok parancssorosak.
  • Audiószerkesztő: Audacity, mp3split-gtk
  • Szótár: Goldendict
  • PDF-néző: Ocular (KDE beépítettje, djvu, epub és hasonló formátumokat is kezel), de jó még Evince és ott van a linuxos Adobe Reader is, de FBReader-t is fel lehet tenni PDF-pluginnel, viszi az e-könyvformátumokat is.
  • Daemon Tools: ha csak lemezképet kell csatolni, akkor Thunar, Dolphin, PCManFM, vagy akármelyik fent lévő fájlkezelőhöz szokott lenni grafikus felületű mount-plugin, meg általában Google Drive plugin is.
  • Csevegésre: Skype, Facebook Messenger, Pidgin. Skype-ból van klasszikus verzió is, a Skype 4.0.37, de van Skype 5 is, amely már webalapú.
  • Flashget helyett: Kget, uGet, ha valaki nem fél a termináltól, akkor wget. OneClick-letöltőnek: JDownloader.
  • Vírusirtó: nem kell, de ha annyira fel akar tenni valaki valamit, akkor ClamAV. A nagy windowsos vírusirtóknak is van natív linuxos változatuk (Kaspersky, Avast, Eset NOD, Comodo)
  • Tűzfal: nem kell, de ha annyira szeretne valaki, akkor ufw (vagy ennek valamelyik forka, Gufw, Nufw), Commodo, meg úgy általában több windowsos tűzfalnak van natív linuxos portja.
  • 3rd party pluginek között: a hagyományos NPAPI alapú Flashplayer hal ki, majd a Firefox is dobja a támogatását. Helyette a Pepperflash lesz, ezt a Chrome alapból feltelepíti, Chromiumhoz, Vivaldihoz kézzel kell feltenni a csomagkezelőből. Silverlight helyett Mono. Oracle Java JDK van Linuxra is, de az OpenJDK/JRE-t, IcedTea-t is lehet helyette használni. AbevJava is fut Linux alatt.
  • MIDI-lejátszáshoz: Fluidsynth soundfont-fluid hangbankkal, lejátszónak Audacious.
  • Terminálalkalmazások: konsole, lxterminal, urxvt, GNOME Terminal, Guake.
  • PDF-nyomtató: CUPS cups-pdf csomaggal, de a CUPS más nyomtatók kezeléséhez is kell. Sok nyomtató driverét tartalmazza a kernelen kívül a Gutenprint. HP-s nyomtatókhoz a HPLIP-et kell feltenni.
  • Szkennelésre: SANE-t kell feltenni, amihez vannak még különböző programok. Én a GIMP-pel szoktam szkennelni, XSane pluginnel. Kényelmes, testreszabható, jól beállítható, normális képeket csinál.

Hasznos oldal még a www.alternative.to, alternativeto.net és ajánlott a Szoftverközpontot (vagy hasonló nevű grafikus csomagkezelőt) is intenzíven nézegetni.

Szerkesztette: Raynes 2017. 06. 09. 18:41 -kor

„The volume of a pizza of thickness a and radius z can be described by the following formula: pi zz a.”

#9 Felhasználó inaktív   NauTiLUS 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.628
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 10. 11:58

Te fleshivel vitatkozol? :D LOL

#10 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2017. 06. 10. 12:09

Amúgy is majd akkor beszéljenek a Linuxosok, ha mennek rajt a kararóka és a MAME/Sega cuccok, többi nem érdekel.
Make love not Wor.

#11 Felhasználó inaktív   Raynes 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.740
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 10. 12:22

Üzenet megtekintéseIdézet: NauTiLUS - Dátum: 2017. 06. 10. 11:58

Te fleshivel vitatkozol? :D LOL
Flesi ilyen szempontból haladó, évek óta linuxozik. Neki azért az alapokat nem kell bemutatni.

Töködinek még üzenném, hogy most telepítettem tegnap KDE5-öt Arch Linuxra, és a KDE alapból behúzta magának függőségnek a ppp csomagot. Elvileg a Q4OS-ben lévő Trinity is KDE (KDE3 fork), így elég valószínű, hogy az is alapból tartalmazza.

Üzenet megtekintéseIdézet: Jahno - Dátum: 2017. 06. 10. 12:09

Amúgy is majd akkor beszéljenek a Linuxosok, ha mennek rajt a kararóka és a MAME/Sega cuccok, többi nem érdekel.
Mame/Sega megy rajta. A karaokét megnézem neked, feltölthetnél egy-két karaoke fájlt, hogy legyen mivel tesztelni.

Szerkesztette: Raynes 2017. 06. 10. 12:25 -kor

„The volume of a pizza of thickness a and radius z can be described by the following formula: pi zz a.”

#12 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2017. 06. 10. 12:42

Üzenet megtekintéseIdézet: Raynes - Dátum: 2017. 06. 10. 13:22

Mame/Sega megy rajta. A karaokét megnézem neked, feltölthetnél egy-két karaoke fájlt, hogy legyen mivel tesztelni.


Ahamm, elméletben megy, vagy hegeszteni kellett? Felénél emut sem találtam letölthetőben, vagy más volt, meg szétcsúszott, vagy akármi. Persze aztán igényeim is lettek volna, nem akartam billentyűegerezni.
Make love not Wor.

#13 Felhasználó inaktív   Tök Ödön 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Ellenőrzés alatt
  • Hozzászólások: 167
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 10. 12:51

mint ahogy azt az elején leirtan ez nem a már linuxot használoknak szol. olyan windowsosoknak, xp-seknek irtam akik még sosem láttak linuxot , söt még olyan embert sem aki linuxul tud, és van kedve kiprobálni azt ugy hogy az örökre el ne menjen töle. ami az ubuntuval garantált. ha mindent ugy csinál ahogy leirtam lesz egy windows, xp kinézetü de jol müködö linuxa amivel tud netezni. a többire meg marad a régi windows mert net nékül még mindig arra vannak a leghasználhatobb programok.

#14 Felhasználó inaktív   Raynes 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.740
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 10. 13:08

Üzenet megtekintéseIdézet: Tök Ödön - Dátum: 2017. 06. 10. 12:51

a többire meg marad a régi windows mert net nékül még mindig arra vannak a leghasználhatobb programok.
Egyáltalán nem igaz. Linuxra is pont olyan használhatóak vannak, azért írtam ilyen hosszas listát az alternatívákról. Egyedül egy esetben jön jól az XP, ha valaki DX8-es, DX9-es, régi OpenGL-es játékokkal játszik, amelyekhez nincs natív linuxos verzió, és emiatt Wine-ben lehetne futtatni őket, de ott meg lassabban futnának, és ez gyenge gépen játszhatatlanságot eredményezne. Viszont kicsit is korszerű gép (C2D szintje, 4 giga RAM) már Wine alól is viszi a régi windowsos játékokat, tényleg csak 1-2 játék van, ami nem megy Wine alatt.

Üzenet megtekintéseIdézet: Tök Ödön - Dátum: 2017. 06. 10. 12:51

lesz egy windows, xp kinézetü de jol müködö linuxa amivel tud netezni
Egyrészt nem kell a windowsos kinézethez ragaszkodni. Egyébként a Q4OS Trinity-felülete is jobban néz ki, mint a Windows. Plusz nem kell csak a netezésnél megállni, ha egyszer a Linux használható mindenre.

Szerkesztette: Raynes 2017. 06. 10. 13:13 -kor

„The volume of a pizza of thickness a and radius z can be described by the following formula: pi zz a.”

#15 Felhasználó inaktív   Raynes 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.740
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 10. 13:10

Üzenet megtekintéseIdézet: Jahno - Dátum: 2017. 06. 10. 12:42

Ahamm, elméletben megy, vagy hegeszteni kellett? Felénél emut sem találtam letölthetőben, vagy más volt, meg szétcsúszott, vagy akármi. Persze aztán igényeim is lettek volna, nem akartam billentyűegerezni.

Gyakorlatban is. Fel kell tenni az sdlmame csomagot és kész. Segát meg próbáltam is, működött, igaz a csomag nevére nem emlékszem (talán valami gens volt), majd megnézem a másik gépen, de szépen vitte a segás játékokat.

Szerkesztette: Raynes 2017. 06. 10. 13:24 -kor

„The volume of a pizza of thickness a and radius z can be described by the following formula: pi zz a.”

#16 Felhasználó inaktív   Tök Ödön 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Ellenőrzés alatt
  • Hozzászólások: 167
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 10. 13:28

Idézet

Linuxra is pont olyan használhatóak vannak

hát ez nem igaz. pl. a libre office és az ms office köszönöviszonyban sincsenek egymással. az xp-s media player 9 messze a legjobb és leghasználhatobb lejátszo amit eddig kitaláltak. linuxban még csak közeli hasonlo sincs.
a triniti desktop nem rossz, de egy xp-röl szalajtott windowsosnak jobb az xpq4.

#17 Felhasználó inaktív   Raynes 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.740
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 10. 14:33

Üzenet megtekintéseIdézet: Tök Ödön - Dátum: 2017. 06. 10. 13:28

hát ez nem igaz. pl. a libre office és az ms office köszönöviszonyban sincsenek egymással. az xp-s media player 9 messze a legjobb és leghasználhatobb lejátszo amit eddig kitaláltak. linuxban még csak közeli hasonlo sincs.
a triniti desktop nem rossz, de egy xp-röl szalajtott windowsosnak jobb az xpq4.

Már hogy ne lennének köszönőviszonyban. Teljesen jó a LibreOffice is, csak a saját formátumaival kell használni. Én például sokkal szebb dokumentumot tudok szerkeszteni LibreOffice Writerben, mint MS Wordben, lévén, hogy eleve az OpenType támogatása jobb. Azon túl a LibreOffice-ban nem vagy szalagmenüre kényszerítve, de választható benne már az is a hagyományos menü mellet, ami a legtöbb embernek jobban kézre áll, mint a szalagmenü (ribbon). A Windows Media Player 9 egy nagy rakás hulladék a codecszarakodásával és a primitív tudásával együtt, egy SMPlayer vagy az mpv bármikor jobb nála, de még a VLC is.

Pont az a jó a Linuxban, hogy jobban tud kinézni, mint egy Windows, kár Windows-klónt csinálni belőle. Most nálam a kisebb gépen Openbox van fent Tint2 panellal, wbar dokkal, és compton kompozitorral (ez aerós-átlátszósan elmosott efektet ad az ablakokra, tálcára, dokkra, meg árnyékokat is) jobban néz ki nem csak az XP-nél, de a Win10-nél is. A KDE5 a nagyobbik gépen meg egyértelműen ver keresztben-hosszában mindent, ami a felület szépségét illeti.

Szerintem megéri elhagyni a Windows-kinézetet. Azt már unásig lehetett használni 16 évig. Egész más élmény egy teljesen más grafikus felületet kipróbálni. Egyedül a csempézős meg minimalista felületeket és a Unity-felületet nem ajánlom csak windowsról jövő kezdőknek, a Gnome3 határeset (az is Mac-utánzat). A többi viszont teljesen jó, LXDE, Xcfe, Mate, Cinnamon, KDE, Elementary felülete. Tűrhető a Trinity is. Nincs egyébként baj az xpq4-gyel sem, mert korrekt az is, csak nincs értelme a windowsos kinézetet erőltetni a végtelenségig. A legminimalistább, ami még használható, az az IceWM, arra is vannak windowsos témák, de a nem windowsosak jobban néznek ki.
„The volume of a pizza of thickness a and radius z can be described by the following formula: pi zz a.”

#18 Felhasználó inaktív   VKP 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.852
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 10. 17:05

Jahno, nézzünk már statisztikát, hogy hány xp-s user olvassa a fórumot :laugh:
Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

"De sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy Kecskemét külsőn fejedre esik egy bazi nagy sárga tehén."

#19 Felhasználó inaktív   Raynes 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.740
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 10. 23:40

Üzenet megtekintéseIdézet: VKP - Dátum: 2017. 06. 10. 17:05

Jahno, nézzünk már statisztikát, hogy hány xp-s user olvassa a fórumot :laugh:

Az viccen kívül engem is érdekelne. A nagyobb netes statisztikák szerint globálisan 4% körül van az XP, M.o.-n 7% körül. Szerintem a fórum látogatóit nézve jóval 4% alatt. Hacsak a Google-lel nem találnak rá az XP-sek ilyen nekik szóló topikokra.

Amit én írtam, az viszont nem csak az XP-seknek szólt, hanem bárkinek, aki nincs valamilyen nagyon komoly okból a windowsos platformhoz kötve.
„The volume of a pizza of thickness a and radius z can be described by the following formula: pi zz a.”

#20 Felhasználó inaktív   Gabibácsi 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 69.513
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2017. 06. 21. 15:30

Üzenet megtekintéseIdézet: Jahno - Dátum: 2017. 06. 10. 13:09

Amúgy is majd akkor beszéljenek a Linuxosok, ha mennek rajt a kararóka és a MAME/Sega cuccok, többi nem érdekel.

megy rajta minden, csak te bzui emulátoros vagy :-D
--- Internet is just a bigger floppy disk ---

Téma megosztása:


  • (6 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó