HWSW Informatikai Kerekasztal: MuszáJ 2., avagy bosszantó helyesírási hibák - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (38 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

MuszáJ 2., avagy bosszantó helyesírási hibák + nyelvhasználat az interneten Értékeld a témát: -----

#551 Felhasználó inaktív   enzimke 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.976
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 11:02

Ez tetszik :D Katt!

Amúgy teljesen hülyeségen megy a vita.Azért mert eddig nem volt benne a szótárakba,attól lehet hogy az unokáink már megfogják találni ;)

Ez a nyelvújítás! :D

Amúgy meg nyilván mindenki tanulta éretségire az ilyen-olyan eredetű szavakat.Azokat akkor mind ki kell írtani a nyelvből mert nem magyaros :reklamacio:

Szerkesztette: enzimke 2006. 05. 24. 11:02 -kor


#552 Felhasználó inaktív   Tano Cariddi 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 302
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 11:15

Idézet

illetve a kezi (ami azert nem egy apro joszag) magyar-angol szotarban se szerepel... "unsz" kezdetu csak az unszol volt benne. wink_2.gif Ha kell lefenykepezem. wink_2.gif

Én is lefényképezhetem a sajátomat. :) Abban viszont benne van. De szerintem mindegy, az angol szótárat akkor hoztam föl, amikor még a szó létezése volt megkérdőjelezve, és azért azt, mert az volt karnyújtásnyi távolságon belül.

Idézet

a mondat masik fele kulonosen ennek a fenyeben: ... vitathatatlan, es feljogosit mindenkit arra, hogy felhivja a figyelmet a hibas hasznalatra.

Hát nem tudom, én úgy látom, hogy sem az Értelmező szótár, sem pedig a Szinonímaszótár nem a "helyes-hibás", hanem a "választékos-kevésbé művelt" vonalon tesz különbséget a két szó között. Ez pedig pont az, amivel én is egyetértek (személy szerint én inkább sznobnak tartom, mint műveltnek, de ez mellékes).
És ez számomra azt mutatja, hogy lehet alapja annak, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy az unszimpatikusnál lehet "elegánsabb" szót is használni. Viszont úgy tűnik (ezt az általad guglizott pédák is mutatják), hogy "mindenki" arra érzi feljogosítottnak magát, hogy már a létezését is kétségbe vonja az unszimpatikus szónak, alátámasztva ezt mindenféle fals érvelgetéssel.
Egyébként figyelembe véve azt, hogy a nyelv (szerintem) arrafelé megy, hogy az unszimpatikus egyre szalonképesebbé válik, jelenleg a helyzet számára még picivel jobb is, mint az az idézetekből látszik.

#553 Felhasználó inaktív   Merlot 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 868
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 11:24

Nekem az a bajom az unszimpatikus-al, hogy a szótőhöz két előtagot használ, ami ráadáasul egymás ellentéte - számomra idegen és értelmetlen.
A szó a görög sympatheia-ból ered, ami a syn- (együtt) előtag hasonult összeolvadása a pathos-al (érzés).
Namost ezt megfejelni az un- (nélkül) előtaggal: abszurd.

Merlot
'owz anyone out there meant to restecpa each otha, if you lot in'ere, don't even start restecpa-ing one anotha?
Blog

#554 Felhasználó inaktív   Samott 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 27.035
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 11:25

Idézet: Tano Cariddi - Dátum: 2006. máj. 24., szerda - 12:15

Hát nem tudom, én úgy látom, hogy sem az Értelmező szótár, sem pedig a Szinonímaszótár nem a "helyes-hibás", hanem a "választékos-kevésbé művelt" vonalon tesz különbséget a két szó között. Ez pedig pont az, amivel én is egyetértek (személy szerint én inkább sznobnak tartom, mint műveltnek, de ez mellékes).
És ez számomra azt mutatja, hogy lehet alapja annak, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy az unszimpatikusnál lehet "elegánsabb" szót is használni.

Azt hiszem ott a hiba az ervelesedben, hogy nem az antipatikus a "sznob", "valasztekos, muvelt" szohasznalat, hanem az lenne a normalis, es az unszimpatikus a "vulgaris, a kevesbe muvelt beszedre jellemzo pongyola hasznalat"... tehat nem az antipatikus a "tulzas" hanem az unszimpatikus a "keves" - az eredeti - 'ellenszenves' - magyar szohoz kepest.

Samott
(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out. | exHWSW - Értünk mindenhez IS @ PH!

#555 Felhasználó inaktív   KovacsUr 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 10.749
  • Csatlakozott: --

Hozzászólás ikon  Elküldve: 2006. 05. 24. 11:55

Idézet: Merlot - Dátum: 2006. máj. 24., szerda - 12:24

Nekem az a bajom az unszimpatikus-al, hogy a szótőhöz két előtagot használ, ami ráadáasul egymás ellentéte - számomra idegen és értelmetlen.
A szó a görög sympatheia-ból ered, ami a syn- (együtt) előtag hasonult összeolvadása a pathos-al (érzés).
Namost ezt megfejelni az un- (nélkül) előtaggal: abszurd.

Merlot

Biztosan bevágtam már egyszer-kétszer, de megint megérdemli: Nádasdy Ádám: A médiumok.

#556 Felhasználó inaktív   Tano Cariddi 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 302
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 12:03

Idézet: Merlot - Dátum: 2006. máj. 24., szerda - 12:24

Nekem az a bajom az unszimpatikus-al, hogy a szótőhöz két előtagot használ, ami ráadáasul egymás ellentéte - számomra idegen és értelmetlen.
A szó a görög sympatheia-ból ered, ami a syn- (együtt) előtag hasonult összeolvadása a pathos-al (érzés).
Namost ezt megfejelni az un- (nélkül) előtaggal: abszurd.

Antiszimmetria?

#557 Felhasználó inaktív   enzimke 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.976
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 12:06

Idézet: Merlot - Dátum: 2006. máj. 24., szerda - 12:24

Nekem az a bajom az unszimpatikus-al, hogy a szótőhöz két előtagot használ, ami ráadáasul egymás ellentéte - számomra idegen és értelmetlen.
A szó a görög sympatheia-ból ered, ami a syn- (együtt) előtag hasonult összeolvadása a pathos-al (érzés).
Namost ezt megfejelni az un- (nélkül) előtaggal: abszurd.

Merlot

pedig semmi gáz nem van benne :D

azt lehet mondani, hogy nem szimpatikus?
Mert ha igen akkor ugyan ez az unszimpatikus.

#558 Felhasználó inaktív   Tano Cariddi 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 302
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 12:19

Idézet: Samott - Dátum: 2006. máj. 24., szerda - 12:25

Azt hiszem ott a hiba az ervelesedben, hogy nem az antipatikus a "sznob", "valasztekos, muvelt" szohasznalat, hanem az lenne a normalis,

Ez nem hiba az érvelésben. A Szinonímaszótár "választékosnak" jelöli az antipatikust, az Értelmező pedig "kevésbé művelt használatnak" az unszimpatikust. Létezik mindkét változat (mármint, hogy melyik a normális és melyik eltérő valamilyen irányban.) Az, hogy ki melyik megközelítést gondolja helyénvalónak főleg egyéni ízlés kérdése, amin nem akarok vitatkozni, mert fölösleges. A "nem létezik", "nyilvánvalóan hibás", "helytelen" viszont nem állja meg a helyét.

#559 Felhasználó inaktív   enzimke 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.976
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 12:28

Idézet: KovacsUr - Dátum: 2006. máj. 24., szerda - 12:55

Biztosan bevágtam már egyszer-kétszer, de megint megérdemli: Nádasdy Ádám: A médiumok.

:D  Ott a pont ez nagyon tetszik :D

#560 Felhasználó inaktív   *Macika* 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 10.009
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 12:50

Idézet: Merlot - Dátum: 2006. máj. 24., szerda - 12:24

Nekem az a bajom az unszimpatikus-al, hogy a szótőhöz két előtagot használ, ami ráadáasul egymás ellentéte - számomra idegen és értelmetlen.
A szó a görög sympatheia-ból ered, ami a syn- (együtt) előtag hasonult összeolvadása a pathos-al (érzés).
Namost ezt megfejelni az un- (nélkül) előtaggal: abszurd.

Merlot

Ezt írtam le én is, csak annyi (tudom, komoly) tévedéssel, hogy valamiért latinnak bélyegeztem. Nincs mentségem rá. :(

De tudod, most az a sikk, ha valaki minél tájékozatlanabb. Sajnos így látom. Másfelé megy a világ szekere, minthogy érték legyen az, ha valaki olvasott, művelt, stb.
Manapság sokkal inkább az anyagi tehetősség határozza meg, kinek van igaza.
Megöregedtem, ez van...
Gondolkoztál már ma?

#561 Felhasználó inaktív   *Macika* 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 10.009
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 12:56

Ki is az a Nádasdy Kálmán???
Gondolkoztál már ma?

#562 Felhasználó inaktív   enzimke 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.976
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 12:58

Idézet: *Macika* - Dátum: 2006. máj. 24., szerda - 13:50

Ezt írtam le én is, csak annyi (tudom, komoly) tévedéssel, hogy valamiért latinnak bélyegeztem. Nincs mentségem rá. :(

De tudod, most az a sikk, ha valaki minél tájékozatlanabb. Sajnos így látom. Másfelé megy a világ szekere, minthogy érték legyen az, ha valaki olvasott, művelt, stb.
Manapság sokkal inkább az anyagi tehetősség határozza meg, kinek van igaza.
Megöregedtem, ez van...

Elolvastad amit KovácsUr belinkelt?

Mert ha igen, akkor nem beszélnénk talán el egymás mellett.

Ezt kb a zenéhez tudnám hasonlítani.

Nagyszüleimnek a Beatles volt maga a sátán :)
Szüleimnek a Guns N' Roses
Nekem Győzike :D

Most akkor melyik is a jó zene?

Kb. így van ez a nyelvvel is.Alakul, változik, más a TRENDI :D
Ez így helyén való szerintem.
Az meg, hogy mi helyes és mi nem,  nem egy ember,és nem egy szótár fogja szerintem eldönteni.

Vagy állítsuk meg a technikai fejlődést is mert nem jófele halad a világ......


Széllel szembe lehet pisilni,csak kellemetlen mikor ráfújja a lábadra :rolleyes:

#563 Felhasználó inaktív   enzimke 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.976
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 13:00

Idézet: *Macika* - Dátum: 2006. máj. 24., szerda - 13:56

Ki is az a Nádasdy Kálmán???

Gúúúúúúúúúúúúúúúúgli :D


Itt a link,egy "senki" ;)

#564 Felhasználó inaktív   DzsiAr 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.927
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 13:00

Idézet: *Macika* - Dátum: 2006. máj. 24., szerda - 13:56

Ki is az a Nádasdy Kálmán???

Ádám

http://hu.wikipedia...._%C3%81d%C3%A1m
A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne.

#565 Felhasználó inaktív   *Macika* 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 10.009
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 13:04

Idézet: DzsiAr - Dátum: 2006. máj. 24., szerda - 14:00


Hehe, mint zenész, nekem egyből a Nádasdy Kálmánként maradt meg, amiatt nem találtam a Google-ban értékelhető nyelvi kapcsolatot.

Köszi a linket...
Gondolkoztál már ma?

#566 Felhasználó inaktív   Zsivaagoo 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.711
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 13:10

Tök mindegy hogy ki mit mond, az "unszimpatikus" szó meggyökeresedett a magyar nyelvben.

Vagy írjak pl. antidorítót?  :D  (undorító helyett?)
Ha a lovat zab helyett plutóniummal etetné a Pesta bácsi, akkor a szekér kilóhússzal repesztene a Kárpátokban.
Ha visszakérdezek, akkor az azért van, mert nem értettem, hogy mit kérdeztél. Heeeee?

#567 Felhasználó inaktív   KovacsUr 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 10.749
  • Csatlakozott: --

Hozzászólás ikon  Elküldve: 2006. 05. 24. 13:10

Idézet: *Macika* - Dátum: 2006. máj. 24., szerda - 13:50

Ezt írtam le én is, csak annyi (tudom, komoly) tévedéssel, hogy valamiért latinnak bélyegeztem. Nincs mentségem rá. :(

De tudod, most az a sikk, ha valaki minél tájékozatlanabb. Sajnos így látom. Másfelé megy a világ szekere, minthogy érték legyen az, ha valaki olvasott, művelt, stb.
Manapság sokkal inkább az anyagi tehetősség határozza meg, kinek van igaza.
Megöregedtem, ez van...

Szerintem az a tájékozatlan, aki nincs tisztában vele, hogy az unszimpatikus is létező forma. Javaslom, nézd meg, hány találat van a Gugliban az unszimpatikusra, majd hasonlítsd össze a kapott számot az antipatikusra kapott találatok számával. Innentől kezdve miről is beszélünk? ;) (Egyébként az antipatikus forma is német vagy francia közvetítéssel került a nyelvünkbe, a görög eredetű szótő német/francia változata mögé latinosított szóvéget biggyesztettünk, hogy magyar szót kapjunk. Ilyesformán az unsympatisch magyarítása ellen kapálózni kissé komikus. :))

#568 Felhasználó inaktív   *Macika* 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 10.009
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 13:15

Idézet: enzimke - Dátum: 2006. máj. 24., szerda - 13:58

Ezt kb a zenéhez tudnám hasonlítani.

Nagyszüleimnek a Beatles volt maga a sátán :)
Szüleimnek a Guns N' Roses
Nekem Győzike :D

Most akkor melyik is a jó zene?

Na, ezzel beletaláltál... :)

Zene az (nem kell hozzá jelző, mert a többi az nem zene), ami évszázadok óta/múlva is megőrzi értékét, ami évszázadok múlva is tud értéket közvetíteni, élményt szerezni annak a hallgatónak, aki van olyan értelmi és érzelmi szinten, hogy meghallgassa és meghallja.

A mai huszonéveseket nem volt aki megtanítsa arra, hogy mi a szép egy Bach korálban, hogy mi a szép egy Mozart szimfóniában, de arra sem, hogy mi a szép, élményt, bizsergést adó egy Shakespeare szonettben.

Erről nem a fiatalok tehetnek, sajnos.

De lehetne a műővészet egyéb ágain is végigvinni.

Hogy milyen vérlázító, amikor mondjuk a Garas Dezső mellett azt mondják a Pongóra, hogy művész úr.

Nem tudom máshogyan kifejezni (talán akinek van affinitása, az érzi ezt), de kulturálódás címén valami olyasmi történik ma Magyarországon, ami - tartok tőle - visszafordíthatatlan károkat hagy maga után a legendásan világhírű magyar kultúrában.
Gondolkoztál már ma?

#569 Felhasználó inaktív   Tano Cariddi 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 302
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 13:17

Idézet

De tudod, most az a sikk, ha valaki minél tájékozatlanabb.

Idézet

Ki is az a Nádasdy Kálmán???


Próbálod követni a divatot?  ;)

Bocs, de elég magas labda volt ez a két hozzászólás így egymás után.

#570 Felhasználó inaktív   Merlot 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 868
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 24. 13:21

Idézet: Tano Cariddi - Dátum: 2006. máj. 24., szerda - 13:03

Antiszimmetria?

Asszimmetria. ;)
'owz anyone out there meant to restecpa each otha, if you lot in'ere, don't even start restecpa-ing one anotha?
Blog

Téma megosztása:


  • (38 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó