Nos elkészült végre (nagyjából) a dolog. Régóta írok egy leírást a fontosabb SMART attribútumok jelentéséről, mert a környező topicokban elég sok kérdést láttam ezzel kapcsolatban. Igyekeztem magyarosra (mivel szinte kizárólag külföldi forrásokból dolgoztam) és hétköznapi emberek számára is érthetővé tenni, utóbbi nem volt mindig könnyű.
Bármilyen további kérdésnek, ötletnek, javaslatnak itt a helye

Raw Read Error Rate: Azon olvasási hibák száma, amiket az ECC (Error Checking and Correction) nem tudott menet közben (on-the-fly) visszaállítani. A mérés minden 5E+09 bit után újraindul. Az érték átlagon felüli csökkenése átalában a mágneses felület vagy a fejek hibájára utal.
Soft Read Error Rate: Szoftveres hibára visszavezethető olvasási hibák száma. Overclock? Kábelhiba? Driverek?
Throughput Performance: 1.0E+10 bit olvasásához szükséges idő. A mérés az off-line teszt alatti lineáris olvasásra vonatkozik.
Seek Time Performance: 1628 seek művelet elvégzéséhez szükséges idő. Szintén off-line teszt alatt kerül mérésre.
Spin Up Time: Teljes felpörgéshez szükséges idő. Minden ötödik felpörgésnél újraszámolásra kerül. Az érték lehet alacsony és kissé változó néhány gyártónál (60-70, pl. Maxtor-Quantum), ez normális.
Start/Stop Count: Felpörgések (leállások) számlálója. Csak statisztikai célokat szolgál.
Read Channel Margin: az adatfolyam tulajdonságait méri használat közben. Pontos céljáról és működéséről egyelőre nincsenek adatok...
Reallocated Sector Count: A valamilyen okból hibásnak vélt és ezért áthelyezett szektorok számlálója (nem tartalmazza a függőben lévő szektorok számát, ezekről később). Az off-line scan vagy egy olvasási próbálkozás során rossznak ítélt szektorokból a HDD megpróbálja a még dekódolható adatokat lementeni, a szektort pedig áthelyezni és a használatból kivonni. Az áthelyezett szektorok rohamos növekedése a lemezfelületre romló fizikai állapotára utal (Barracuda IV-eknél gyakran előfordul lassú növekedés - :confused: ). A régebbi merevlemezeknél az erre a célra fenntartott tartalék szektorok a lemez belső felén helyezkedtek el, ezért ezeknél a nagyobb számú szektoráthelyezések jelentős (10%+) teljesítménycsökkenést okoztak. A mai drive-ok ún. sector sparing scheme-mel működnek, ami azt jelenti, hogy a lemez felületén megadott sávonként van egy tartalék sáv, így az áthelyezések nem okoznak a teljesítményben változást.
Reallocation Event Count: Áthelyezési események számlálója, függetlenül attól, hogy hány szektor helyeződött át egy esemény alkalmával, illetve hogy sikeres volt-e a művelet.
Seek Error Rate: 1000000 seek művelet alatti hibákat számolja. Minden 5000000 seek művelet után újraszámolódik. Túl alacsony érték elméletileg a servo vagy a vezérlés hibájára utalhat, de Seagate drive-oknál felvehet alacsony (és általában lassan növekvő) értékeket.
Spin Retry Count: Felpörgési próbálkozások száma. Minden 5 felpörgés után újraszámításra kerül.
Device Power Cycle Count: Üzemciklusok száma, általában megegyezik a Start/Stop Count-tal. Statisztikai célokat szolgál.
Drive Temperature: Aktuális hőmérséklet, amit a vezérlőpanelre épített szenzor mutat. A RAW érték átváltása után általában °C-ban kapjuk meg a hőmérsékletet. A mai gyártók közül egyedül a Western Digital az, ami ezt még nem támogatja.
Current Pending Sector Count: Az olyan szektorok száma, amik a meghajtó "pending" listájában vannak. A függésben levő szektor egy olyan bad szektor, amelyet a következő kell érvényesíteni (használatba visszahelyezés vagy használatból való végleg kivonás és áthelyezés - reallocate). Magyarán szólva ez egy magnetoszatikailag instabilabb szektor, amiről még a meghajtó sem döntötte el, hogy rossz-e, vagy sem.
Offline Scan Uncorrectable Sector Count: Azon szektorok száma, melyeknél a meghajtó javíthatatlan olvasási hibát észlelt a legutóbbi off-line scan során.
Ultra ATA CRC Error Count: Az utolsó 8000 szektor UDMA módban történő átvitele során észlelt CRC hibák számlálója. A hibaarány 4000 szektoronként újraszámításra kerül. Szokatlan érték esetén érdemes kábelcserével indítani, de tuning és drivergond is okozhatja.
Write Error Rate: Adatok rögzítése közben észlelt hibák. Az érték csökkenése a mágneses felület és/vagy a mechanika rossz állapotára utal.
Power Off Retract Count: Kikapcsolások során a hardveres fejparkolási (IBM: kifésülési) folyamatok számlálója.
G-Sensor Error Rate: Fizikai behatások száma. A SMART egy gyorsulásérzékelő szenzorból veszi az adatokat, ilyen csak notebook merevlemezeken található meg.
Torque Amplification Count: 'Fogatónyomaték erősítések' száma. Csapágyproblémák vagy letapadt fej esetén a meghajtó erős rántásokkal próbálja a sikeres felpörgést elérni, ez a torque amplification. Az érték csökkenése komoly mechanikai problémákra utal.
GMR Head Amplitude: GMR (Giant-MagnetoResistive) fejek vibrációjának amplitúdója. Az érték csökkenése mechanikai problémákra utal. DTLA-knál véletlenül elég divatos

Disk Shift: A lemezek elmozdulása a forgástengelyhez képest. Sem a mértékegységek, sem az érték esetleges csökkenésének pontos okai nem ismertek. Ez is kizárólag notebook meghajtókban használt.
Loaded Hours: Csak IBM merevlemezekre vonatkozik (Exelstor?). Azon órák számlálójra, amikor a fejek a lemezek fölött (működési pozícióban) voltak. Tudni kell, hogy az IBM újabb notebook merevlemezeiben illetve a DTLA óta desktop drive-okban (és persze SCSI vonalon is) bevezette azt, hogy a fejek a kikapcsolást követően kiemelésre kerülnek a lemezekről, és egy rámpára kerülnek. Így normális esetben a fejek soha nem kerülnek fizikai kapcsolatba a lemezekkel, ami többek között megnövelt élettartamot biztosít. A fejek rámpáról való behúzása a továbbiakban "betöltés".

Load Cycle Count: Betöltési ciklusok számlálója. Csak statisztikai szerepet tölt be.
Load-in Time: Betöltéshez szükséges idő. Az attribútum megmutatja mennyi időre van szükség induláskor a fejek teljes készenléti állapotához.
Load Retry Count: Betöltési próbálkozások száma. Általában valamilyen mechanikai elváltozásra utal a csökkenése.
Load Friction: A rámpákról a fejek betöltése közben mért súrlódás.
===============
Egyelőre ennyi volna. Megjegyzésnek még annyit, hogy ezek az attribútumok hivatalos nevei, white paper-ekből kiszedve... Ezt csak azért írom, mert láttam már különböző programokban elég érdekes dolgokat (SpeedFan féle "offline correctable" szerű marhaságokkal az élen

Update: íme 3 táblázat az offline scan-ről és a self test-ről. Remélem mindenki számára érthető lesz - sajnos a csucs.hu nem túl megbízható így ha valaki tud valami megbízhatóbb forrást akkor szivesen átírom a linkeket a jövőben... jó böngészést.
[ 2003. április 08.: Csybe szerkesztette a hozzászólást ]
[ 2003. április 22.: Csybe szerkesztette a hozzászólást ]