HWSW Informatikai Kerekasztal: IP, MTU, fragmentáció - régi, könnyen emészthető olvasmány - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

Oldal 1 / 1
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

IP, MTU, fragmentáció - régi, könnyen emészthető olvasmány

#1 Felhasználó inaktív   Brokkoli 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.761
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 12. 18. 16:03

Sokaknak okoz problémát a hálózati forgalmazás mikéntje.
Indításul itt egy régi, könnyen emészthető dolgozat, amely irányokat tud mutatni az érdeklődő számára, hogy merre keresgéljen.
Tehát ez nem mai dolog, az információkat aktualizálni kell, és sok minden világossá fog válni.
Remélem lesz aki hasznos infókat talál majd.


Idézet:
...Ám minthogy a csomagméret gyakran igen nagy lehet (tipikus limit a 64k), elôfordulhat, hogy egy csomag nem fér bele egy keretbe. Ekkor a csomagot több darabra tördeljük, azokat külön-külön továbbítjuk és a végállomáson (az IP esetében) vagy valamely közbeesô ponton (IBM SNA esetében) újra összeállítjuk az eredeti csomagot. Ezt a mechanizmust fragmentációnak hívjuk. A modern hálózatok egyre inkább igyekszenek elkerülni a fragmentációt a csomagok méretének helyes megállapításával, mert fölösleges feldolgozási overhead-et jelent. Ehhez azonban ismerni kell a csomag továbbítási útvonalán az összes link MTU-ját, hogy ezek közül a legkisebbe is beleférô csomagokat adjunk fel.

...A fragmentáció akkor következik be, ha haladási útvonalon a következô link-en az MTU kisebb, mint a csomagméret. Ekkor a router (vagy maga a feladó) több darabra tördeli a csomagot, mindegyik darabba beleírja, hogy ez az eredeti csomag hányadik byte-jától kezdôdô információkat tartalmazza és ad a csomagnak egy egyedi azonosítót. Az azonosító fragmentbe belekerül és jelzi a vevônek, hogy mely darabok alkotják az eredeti csomagot. A router a kapott darabokat egyesével feladja és a hálózatra bízza ôket. A nagyobb fragmentek esetleg késôbb még tovább darabolódhatnak egy még kisebb MTU-jú link-en. A vevô feladata a csomag összevárása és összerakása. A feladó egy bit (DF=Don't Fragment bit) beállításával kérheti, hogy csomagját ne darabolják, ez esetben ha az MTU túl kicsi a csomag továbbításához, a csomagot eldobják és errôl ICMP üzenetben tájékoztatják a feladót

...Az ICMP tulajdonképpen az IP felügyeleti protokollja, úgy viselkedik, mintha magasabb szintû protokoll lenne, de az IP integráns része. Egy ICMP csomag valójában egy IP csomag, melyben a protokoll azonosítója 1.

ICMP üzenetet a következô szituációkban küldenek:

1. A címzett elérhetetlen. A router-ek küldik a feladónak, ha a cél nem létezik, vagy a hálózata végtelen távolságban van, esetleg beállított DF bit mellett fragmentációra lett volna szükség. A címzett is küldheti, ha például nem fut a jelölt protokollt támogató processz.
2. Lejárt a csomag élettartama. A router-ek küldhetik, ha a TTL nullára csökkent, vagy a címzett, ha a fragmentek összevárására kijelölt idô letelt és még nem érkezett meg az összes darab.
3. Hibás IP csomagot adtunk fel.
4. Túl gyorsan küldjük a csomagokat. Ezt az üzenetet router-ek vagy a címzett küldheti, tipikusan még mielôtt kimeríti erôforrásait, így az a csomag, amire válaszként jön, még célbaérhetett.
5. Átirányítás (Redirect). Más irányba küldjük inkább az ehhez a címzetthez küldendô csomagjainkat, mert arra rövidebb az út. Ezt router-ek küldhetik az állomásoknak a hálózat mûködésének javítása érdekében.
6. Echo és Echo reply. Ezzel a két üzenettel a címzett elérhetôségét és mûködését tesztelhetjük. Egy Echo üzenetre minden állomás kötelezô Echo reply-jal válaszolni. Ezt használja a UNIX alatti ping parancs is.
7. Idôbélyeg kérés és válasz. Ez az állomások óráinak szinkronizálására használatos.
8. Saját hálózat számának lekérdezése és megválaszolása. Arra szolgálnak, hogy egy állomás megszólítson valakit a saját hálózatán (a hálózat száma kitöltetlenül hagyható) és attól elkérje a hálózat számát. A válaszoló egy teljesen kitöltött címmel válaszol, így a lekérdezô állomás is birtokába jut a hálózat számának.


forrás:
[url="http://"http://home.sch.bme.hu/~koltl/htrend/trendek.html"]http://home.sch.bme....nd/trendek.html[/url]

#2 Felhasználó inaktív   ricsip 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 555
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2003. 12. 20. 12:32

..ehh, EVTSZ :)

Téma megosztása:


Oldal 1 / 1
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó