HWSW Informatikai Kerekasztal: Autóhifi - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (69 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Autóhifi Értékeld a témát: -----

#1241 Felhasználó inaktív   Ear01 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 201
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 03. 13:24

Idézet: Vizi naplopó - Dátum: 2006. ápr. 21., péntek - 20:54

Megmértem egy másik műszerrel az ellenállásokat. Ezzel rendben van, mert páronként 4ohm.
Még mindíg érdekelne, hogy mi értelme van a dupla tekercselésnek.

Köszi.

Nézz meg egy tisztességes erősítőnek a specifikációját. Azt fogod látni, hogy x watt teljesítményt tud leadni 4 ohmra. 2 ohmra már 2x, 1 ohmra 4x, és egész extrém darabok 0,5 ohmra is képesek dolgozni. A dupla tekercselésnél ugye lehet játszani az impedanciával. Másodszor akár tekercsenként is lehet borzalmas teljesítményt küldeni a hangszróókra. Egyszerűbb és sokkal olcsóbb két 2500 wattos végfokot árammal és tápkábelel ellátni, mint egy 5000 wattosat.


A másik előny az, hogyha több mélynyomó kerül az autóba, akkor lehet játszogatni a soros és párhuzamos kapcsolásokkal, hogy az erősítők számára kezelhető impedancia jöjjön ki.

Szerkesztette: Ear01 2006. 05. 03. 13:26 -kor


#1242 Felhasználó inaktív   bigsee 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.844
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 09. 19:06

Hali! Vettem egy Kenwood fejegységet. Annak rendje és módja szerint be is raktam a kocsiba, egy kicsit megküzdöttem a Daewoo/Chevy saját alulemezes rádiófelfogatásával, de a helyére került, igaz kicsit beljebb, mint a gyári. No, mindegy, működik rendesen, egy-két dolgot kivéve: a Dimmer funkció (amikor a világítás ráadására halványul a kijelző) és az Illumination (gombok világítása) nem megy. Be lehet állítani mindet (on-off, illetve red-green), csak nem funkcionálnak. Az előző rádiónak (Blau noname cd-s) is voltak ilyen funkciói (halványulás és a gombok csak a világítással együtt kapcsolódtak be), ebből gondolom, hogy működnie kéne, csak feltételezem, hogy a vezetékek kiosztása más. Gondolom én, ugye.
A kérdéseim:
- elviszem egy beépítőhöz, akkor ő át tudja-e zsinórozni a cuccot (mondjuk ne úgy, mint ahogy pár oldallal előbb olvastam: szigszalag... :rolleyes: ), és működni fognak-e a fenti dolgok?
- gond az, hogy én belekókányoltam a kocsiba a cuccot, azaz állítsam vissza a gyári állapotot???

- haver azzal kezdte az ismerkedést az új fejegységemmel, hogy feltekerte a hangerőt. Na erre szép kis restartot csinált a masín (kb. 28-30-as hangerőnél), mintha le-felkapcsoltam volna. Létezik egy beállítás, Speaker settings (Off, 5/4 inch, 6x9/6 inch, O.E.M.), ami mi is...? :think:  :D  Feltételezem, hogy egyfajta védelem a rákötött hangadók védelmére. Vagy? Okos haver suttogta, hogy "kiment a végfok"... igaz ez? Jáj nekem, ilyen hülyékkel áldott meg a sors...

Mondjuk elég csumpik lehetnek a gyári hangszórók, még a burkolatot sem akartam megbontani, hogy megnézzem, de ilyen védelem (bár még nem hallottam róla) létezhet, nem?

Huhh, így elsőre ennyi, majd még jövök, szervusztok!
GA-990FXA-UD3*FX4100*HD6950 2 GiB*Vengeance DDD3-1866 8GiB kit*X-FI ExtremeMusic*L22W-6SA*HyperX 120*5000AAKS*10EACS*GSA-H62N*DeathAdder3,5*ip4200*A800 X-Touch*X-530*VA8000BWS*BQ DP Pro10 550 W

#1243 Felhasználó inaktív   tesa 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.030
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 10. 13:17

Sziasztok.

Tanácsot szeretnék kérni.

Az autónkban nem voltak eredetileg hátsó hangszórók, csak 2 első. Ezen változtattam kb 3 hete, és a sógoromtól kapott 2 db ovális hangdobálót beépítettem, úgy hogy kivettem az eredeti kalaptartót, és fából építettem, barkácsoltam egy hangszórótartó kalaptartót (most hangszóró, vagy kalap-tartó ?  :think:  :) ).

Namost ezután vettem múlt héten egy 4x45 wattos CD-s rádiót.

Szépen szól,nekem tetszik.

De amiben kérném a segítségeteket, az az lenne, hogy szeretnék még egy hangszórót hátulra a kalaptartó közepére. Ezzel szeretném a mély hangokat jól megszólaltatni. Mivel az autót a család többi része is használja, így szükség van a csomagtérre, nem gondolkozhatok mélyládán.

Néztem néhány somogyi hangszórót (10000 brutó alatt szeretnék). PL. AHX, SXA, SQP.
max 25cm-eset tudnék beszerelni.

Milyet nézzek, milyen jellemzőt figyeljek, ha azt akarom, hogy a mély hangok szépen, akár alacsonyabb hangerővel is kimelkedjenek?

Köszönöm
tesa

#1244 Felhasználó inaktív   topeti 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.770
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 10. 13:54

OFF
Miért a SAL az első gondolata mindekinek aki hangszóróból akar építeni valamit?
Pedig ha tudnátok, hogy egyetlen adata sem helytálló és még szarul is szól... :(
Panasonic P50U30 plazma tv , Korsun KS99 , Rotel RCD-965BX , saját Vifa hangfal , Canon SX230 HS

#1245 Felhasználó inaktív   tesa 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.030
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 10. 14:02

Idézet: topeti - Dátum: 2006. máj. 10., szerda - 14:54

OFF
Miért a SAL az első gondolata mindekinek aki hangszóróból akar építeni valamit?
Pedig ha tudnátok, hogy egyetlen adata sem helytálló és még szarul is szól... :(

ON

Ha nem is SAL, nekem mindegy, csak ezt találtam a neten elsőre.

***
Milyet tudsz ajánlani? Nem kell komoly, profi, csak arra kell, hogy a mély hang igenis legyen mély.
Szóval max. 25 cm-es 10000 Ft-ig.

Ha nem mondtok márkát az se baj, csak a legfontosabb jellemzőket írjátok le légyszíves, hogy mit figyeljek, (pl. mágnes mérete, hangszóró szélessége, membrán anyaga, vagy...mittudomén...értitek..).
***

Egyébként mi az az "oz" amelyet mágnesekhez szoktak írni (pl. 40 oz)? És az mennyi gramm :rolleyes:  :omg: ?
tesa

#1246 Felhasználó inaktív   Mikeee 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.642
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 10. 14:05

Idézet: tesa - Dátum: 2006. máj. 10., szerda - 14:17

Sziasztok.

Tanácsot szeretnék kérni.

Az autónkban nem voltak eredetileg hátsó hangszórók, csak 2 első. Ezen változtattam kb 3 hete, és a sógoromtól kapott 2 db ovális hangdobálót beépítettem, úgy hogy kivettem az eredeti kalaptartót, és fából építettem, barkácsoltam egy hangszórótartó kalaptartót (most hangszóró, vagy kalap-tartó ?  :think:  :) ).

Namost ezután vettem múlt héten egy 4x45 wattos CD-s rádiót.

Szépen szól,nekem tetszik.

De amiben kérném a segítségeteket, az az lenne, hogy szeretnék még egy hangszórót hátulra a kalaptartó közepére. Ezzel szeretném a mély hangokat jól megszólaltatni. Mivel az autót a család többi része is használja, így szükség van a csomagtérre, nem gondolkozhatok mélyládán.

Néztem néhány somogyi hangszórót (10000 brutó alatt szeretnék). PL. AHX, SXA, SQP.
max 25cm-eset tudnék beszerelni.

Milyet nézzek, milyen jellemzőt figyeljek, ha azt akarom, hogy a mély hangok szépen, akár alacsonyabb hangerővel is kimelkedjenek?

Köszönöm

A kalaptaróba/ra építeni egy mélyhangszórót hülyeség szerintem. Túl azon, hogy ahogy topeti írja a sal egy kalap szart ér.

Egy átlagos mélyhangszórónak szüksége van a ládára különben egyszerűen nem tud kellő erővel megszólalni. Egy papírvastagságú kalaptartót meg egyébként is úgy rázna, hogy mindent hallanál csak a zenét nem. 
A másik meg, hogy egy 25 centis mélyhangszórónak már erősítő kell, nem elég a fej gyengécske végfoka.

Remélem tudtam segíteni.

#1247 Felhasználó inaktív   topeti 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.770
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 10. 14:06

Idézet: tesa - Dátum: 2006. máj. 10., szerda - 14:17

Milyet nézzek, milyen jellemzőt figyeljek, ha azt akarom, hogy a mély hangok szépen, akár alacsonyabb hangerővel is kimelkedjenek?

Minden hangszórónak szüksége van bizonyos méretű űrtartalomra, hogy azt a frekimenetet biztosítani
tudja, amit adatai szerint elváunk tőle. Bizonyos korlátok közt módosítható ennek az optimális űrtartalomnak
a mérete fel vagy le. De tudni kell, hogy egy hangszóró paraméterei meghatározzák azt is, hogy az a
hangszóró zárt, reflex, vagy milyen egyéb ládába kerüljön. Más dobozban nem fog jól szólni, sőt
tönkre
is mehet. A mélyhangok lesugárzásához pedig tér kell. Azaz nem lehet jó mély hangokat előcsalni 5 literes
dobozból. Ha egy kisebb méretű ki-berakható szub megfelelne, akkor lennének ötleteim...
Ha nem, és azt mondod, hogy neked mindenképp olyan mély kell, amit a kalaptartóba beteszel, akkor
olyat kell keresni. De a "játékszabályokat" előre meg kell határozni a miheztartás végett :)

Szóval milyen hangszórót szeretnél, mi a cél, a hangos vagy a szép mély? (a kettő nem jár együtt,
csak a sok-sok pénzkategóriában...)
Panasonic P50U30 plazma tv , Korsun KS99 , Rotel RCD-965BX , saját Vifa hangfal , Canon SX230 HS

#1248 Felhasználó inaktív   Mikeee 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.642
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 10. 14:09

Egyébként a két oválnak elég mélyet kéne produkálni, inkább vegyél egy sal erősítőt, ami kb 10 körül van, az majd lehel egy kis életet beléjük.

#1249 Felhasználó inaktív   tesa 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.030
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 10. 14:28

Idézet: topeti - Dátum: 2006. máj. 10., szerda - 15:06

Szóval milyen hangszórót szeretnél, mi a cél, a hangos vagy a szép mély? (a kettő nem jár együtt,
csak a sok-sok pénzkategóriában...)

Igazából ez egy jó kérdés.
Jelenleg a két ovál biztosítja nekem azt a hangerőt, ami nekem elég.
Igaz, mélyet is ad, de igazán akkor veszem észre, ha feljebb viszem valamelyest a hangerőt.

Tehát, hogy válaszoljak a kérdésedre, nekem inkább talán a szép mély jönne be.
A lejátszóm egyik kimenete tényleg képtelen lenne meghajtani a 25 centis mélyet? A CD-játszón van 1 pár RCA kimenet. Kezdhetek gondolkozni egy erősítőn? Namost akkor itt jön be a pénzkérdés.

A másik dolog a hangdoboz. "Sajnos" kénytelen vagyok a kalaptartóba telepíteni a hangszórót. Bár megtehetném, hogy egy láda menjen a csomagtartóba!

tehát ami kellene: szép, mély hang, kalaptartóba (ami 15-20 mm-es fa bútorlap), azért ne némuljon el/haljon meg egy kis hangerőtől (mondjuk a hangerő is relatív. lehet, hogy nekem már hangos az, ami másnak még altató zene).
tesa

#1250 Felhasználó inaktív   topeti 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.770
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 10. 15:23

Idézet: tesa - Dátum: 2006. máj. 10., szerda - 15:28

Jelenleg a két ovál biztosítja nekem azt a hangerőt, ami nekem elég.
Igaz, mélyet is ad, de igazán akkor veszem észre, ha feljebb viszem valamelyest a hangerőt.

A lejátszóm egyik kimenete tényleg képtelen lenne meghajtani a 25 centis mélyet? A CD-játszón van 1 pár RCA kimenet. Kezdhetek gondolkozni egy erősítőn?

RCA kimeneten olyan jelszint van, ami egy másik erősítő bemenetére kerül.
Ez kisszintű jel, ez max egy fejhallgatóhoz elegendő hangerőt produkál. :)
Ezt a jelet kell felerősíteni. Azaz vonalszintű kimenet.

Namost akkor azt javasolnám, hogy előre egy jó hangszóró, hátra meg csak mély.
Kalaptartóba csak mély hangokat sugárzó hangszóró kerüljön, hátulról a mély jöjjön,
a zene pedig előről/szemből! Zene ne jöjjön hátulról :)
Az ovál jó is lehet hátra, ugyanis a legnagyobb átmérő határozza meg a mély hangokat,
a kisebbik pedig a magasakat, lásd TV-k hangszórói szinte mind ovális alakúak épp ezért.
Ha mély hangszóró lesz az oválból, minden képp kell egy hangváltó elé, hogy a pl 300 Hz
alatti hangok lesugázása ne fárassza ezt a hangszórót. Ez könnyű, ide elég lehet 2 alkatrészből
álló hangváltó (egy tekercsés egy kondi megfelelő frekire számolt értékben). Ezt könnyű
megcsinálni, kis helyen elférnek, a kalaptartó aljára felfogathatóak.
Egyébként ha 2 hangszóró azaz 1 hangszórópár meghajtására hivatott az erősítőd, akkor
kell egy szuberősítő hátra, ám ha 4 kimenetes azaz 2 pár hangszórót bir meghajtani a
fejegység, akkor egyelőre az is meg tudja hajtani a hátsó hangszórókat is.
Ha ez utóbbit választod, mindenképp szükség lenne egy hangváltóra hátra, ám ha külön
szuberősítőt veszel, abban náltalában van egy aktiv vagy passziv hangváltó egység, ami
elvégzi helyetted a váltást, az okosabbaknak elég a váltási frekit és meredekséget megadni.
Csak sajnos ez pénzbe kerül :(
Panasonic P50U30 plazma tv , Korsun KS99 , Rotel RCD-965BX , saját Vifa hangfal , Canon SX230 HS

#1251 Felhasználó inaktív   calibra 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.932
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 10. 23:18

Idézet: Vizi naplopó - Dátum: 2006. ápr. 20., csütörtök - 13:20

Hello
Vettem egy mélynyomót, de nem igazán tudom hogy kössem be. 2 pár csatlakozó van rajta. Most akkor melyikre kell a kanócot kötni? az erősítőm hídba van kötve, így viszont csak egy pár madzag jön ki delőle. Hallottam már dupla lengőtekercses hangszóróról de ennek mi a lényege tulajdonképpen?
Ja megmértem a csatlakozókat, de páronként csak 0,8 ohm az ellenállásuk. Ha viszont az egyiket rövidre zárom akkor pont négy lesz a maradéknak.

Ez egy olyan mélynyomó lesz, ami dupla tekercses...
Kérdés, hogy egy tekercs valójában hány Ohmos? 2 v 4 szokott lenni.

1.): 2 Ohmosak a tekercsek:
Ez a jobbik eset, mert ilyenkor sorosan kötve a tekercseket 4 Ohmos mélynomót kapsz, és ezt kötheted a hidalt erősítőre.

2.): 4 Ohmosak a tekercsek:

2a.):Ha az erősítőd 2 Ohmon is stabil:
Ekkor kötheted párhuzamosan a tekercseket, és ilyenkor 2 Ohmos mélynyomót kapsz. Ekkor tudod a legnagyobb teljesítményt kihozni, de ez a 2 Ohm stabil duma nem mindig igaz egy erősítőre! Ezzel a megoldással óvatosan bánj!

2b.):Ha nem stabil 2Ohmon az erősítő:
Ez a legrosszabb eset, mert ilyenkor nem hidalhatod az erősítőt, és 1-1 tekercset hajtasz az erősítő 1-1 csatornájával: ilyenkor 4 vezeték kell az erősítő, és a mélynyomó közé. Ekkor tudod kivenni a legkevesebb teljesítményt az erősítőből!


szerk:
oppá! Látom már kicsit kitárgyaltátok, de mind1 :)
Szóval akkor 4 Ohm 1 tekercs... Akkor a 2.) pont érvényes:)
Ja! Még1 dolog: az hogy egy erősítő 2 Ohmon stabil az már nem biztos hogy igaz a hidalt állapotára is!!!

Szerkesztette: calibra 2006. 05. 10. 23:26 -kor


#1252 Felhasználó inaktív   topeti 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.770
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 11. 01:03

Idézet: calibra - Dátum: 2006. máj. 11., csütörtök - 0:18

Ez egy olyan mélynyomó lesz, ami dupla tekercses...
Kérdés, hogy egy tekercs valójában hány Ohmos? 2 v 4 szokott lenni.

1.): 2 Ohmosak a tekercsek:
Ez a jobbik eset, mert ilyenkor sorosan kötve a tekercseket 4 Ohmos mélynomót kapsz, és ezt kötheted a hidalt erősítőre.

Ahogyan azt móricska elképzeli !! :D  :cool:
Én azt mondom kössön párhuzamosan két 8 ohmost és kap egy 4 ohmost eredőbe.
Ez azért jó, mert a hangszóró impedanciája (nagyjából 30-40 ohm egy 8 ohmos esetén,
és a 4 ohmos alig marad el ettől) marad ekkora, ám ha sorbakötöd, ezek szépen összeadódnak.
Aztán szerencsétlen erősítő a tervezett 2 ohm helyett pl. 60 ohmot fog hangra bírni, te meg csak viszed feljebb
a hangerőt, hogy alig szól, mi van má? Aztán túlmelegedés, netán füstjelenség, mert az áram az ugye
négyzetesen változik...
Szóval dupla tekercses az oké de legyen két 8 ohmos tekercse. Mondjuk szerintem az ilyen ritka mint a fehér Olló :)
Ha én építenék szubot autóba, dupla 8 ohmos tekercsest vennék. Vagyis a H2000-nél biztos csinálnának ilyet nekem, külön megrendelésre.
Más kérdés hogy ki honnan szerzi be a hangszóróit...
De én csak "mezei" hifi hangfalat építgetek nem szólok bel a nagyok dolgába...
mindenki úgy építset szubot ahogy akar, de ha az erősítő kinyiffan jusson eszembe amit mondtam.
Panasonic P50U30 plazma tv , Korsun KS99 , Rotel RCD-965BX , saját Vifa hangfal , Canon SX230 HS

#1253 Felhasználó inaktív   topeti 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.770
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 11. 01:08

Idézet: Vizi naplopó - Dátum: 2006. ápr. 20., csütörtök - 13:20

Hallottam már dupla lengőtekercses hangszóróról de ennek mi a lényege tulajdonképpen?
Ja megmértem a csatlakozókat, de páronként csak 0,8 ohm az ellenállásuk.

Ha az egyenáramú ellenállása 0.8 ohm, akkor az valószínűleg 2 ohmos lesz.
(a 8 ohmos hangszórónak 6 ohm körüli az egyenáramú ellenállása, a 4 ohmosnak meg olyan 2-3 körüli.)
Ha az erősítőd elbírja az 1 ohm körüli terhelést gyári érték szerint, akkor kösd őket párhuzamosan, ha csak 2 ohmtól
terhelhető akkor meg egyelőre azt tanácsolom, csak az egyik párat kösd be. Mindegy melyiket.
Panasonic P50U30 plazma tv , Korsun KS99 , Rotel RCD-965BX , saját Vifa hangfal , Canon SX230 HS

#1254 Felhasználó inaktív   topeti 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.770
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 11. 01:10

Idézet: Vizi naplopó - Dátum: 2006. ápr. 21., péntek - 20:54

Megmértem egy másik műszerrel az ellenállásokat. Ezzel rendben van, mert páronként 4ohm.

Akkor most melyik érték a helyes?? Mi a tipusa ennek az emencé hanxórónak?
Megkérdezem neked az mnc oldalon hogy milyen tekercsekkel készül :)
Jóccakát!
Panasonic P50U30 plazma tv , Korsun KS99 , Rotel RCD-965BX , saját Vifa hangfal , Canon SX230 HS

#1255 Felhasználó inaktív   tesa 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.030
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 11. 08:04

Idézet: topeti - Dátum: 2006. máj. 10., szerda - 16:23

Namost akkor azt javasolnám, hogy előre egy jó hangszóró, hátra meg csak mély.
Kalaptartóba csak mély hangokat sugárzó hangszóró kerüljön, hátulról a mély jöjjön,
a zene pedig előről/szemből! Zene ne jöjjön hátulról :)
Az ovál jó is lehet hátra, ugyanis a legnagyobb átmérő határozza meg a mély hangokat,
a kisebbik pedig a magasakat, lásd TV-k hangszórói szinte mind ovális alakúak épp ezért.
Ha mély hangszóró lesz az oválból, minden képp kell egy hangváltó elé, hogy a pl 300 Hz
alatti hangok lesugázása ne fárassza ezt a hangszórót. ...

...ha 4 kimenetes azaz 2 pár hangszórót bir meghajtani a
fejegység, akkor egyelőre az is meg tudja hajtani a hátsó hangszórókat is.
Ha ez utóbbit választod, mindenképp szükség lenne egy hangváltóra hátra,...

Köszi a választ.

Elgondolkoztam, és jónak találom az ötleted. Mármint ezt az "előre hangszóró-zenének" "hátulra mély, hangváltóval".

Mondod, hogy az ovált is használhatom mélynek. OK, értem, de az a mély amit az ad, nem az az igazi, amit én elképzelek. Ne érts félre, nem vagyok vájtfülű, de az oválból csak úgy jön mély hang (dübbenés), ha 50-55% felé emelem a hangerőt. Lehet, hogy ez így természetes (a mély hangnak kell a hangerő..), csak én nem értek hozzá?

Tehát mit tudok, tenni, hogy ne kelljen (sub)erősítőt venni?
- ELŐRE 2 db új hangszórót kell vennem
- HÁTULRA megmaradna a 2 ovál
- Beépítenék egy 25cm-es mélyet a két ovál közé
- A hátsó hangszórókhoz tennék hangváltót

Vagy kidobom a kukába (képletesen.. ;) ) a 2 ovált, ami nem egy márka, kb 5000 FT volt a 2 db....és veszek 2 db nem ovál mély hangszórót, és azokat építem a kalaptartóba plusz a hangváltót.

?
tesa

#1256 Felhasználó inaktív   calibra 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.932
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 11. 08:11

Idézet: topeti - Dátum: 2006. máj. 11., csütörtök - 2:03

Ahogyan azt móricska elképzeli !! :D  :cool:
Én azt mondom kössön párhuzamosan két 8 ohmost és kap egy 4 ohmost eredőbe.
Ez azért jó, mert a hangszóró impedanciája (nagyjából 30-40 ohm egy 8 ohmos esetén,
és a 4 ohmos alig marad el ettől) marad ekkora, ám ha sorbakötöd, ezek szépen összeadódnak.
Aztán szerencsétlen erősítő a tervezett 2 ohm helyett pl. 60 ohmot fog hangra bírni, te meg csak viszed feljebb
a hangerőt, hogy alig szól, mi van má? Aztán túlmelegedés, netán füstjelenség, mert az áram az ugye
négyzetesen változik...
Szóval dupla tekercses az oké de legyen két 8 ohmos tekercse. Mondjuk szerintem az ilyen ritka mint a fehér Olló :)
Ha én építenék szubot autóba, dupla 8 ohmos tekercsest vennék. Vagyis a H2000-nél biztos csinálnának ilyet nekem, külön megrendelésre.
Más kérdés hogy ki honnan szerzi be a hangszóróit...
De én csak "mezei" hifi hangfalat építgetek nem szólok bel a nagyok dolgába...
mindenki úgy építset szubot ahogy akar, de ha az erősítő kinyiffan jusson eszembe amit mondtam.

Hiába lenne jó a 8 Ohmos, ha neki adott hagszórója van... már nem válogathat :)

#1257 Felhasználó inaktív   topeti 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.770
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 11. 15:52

Idézet: calibra - Dátum: 2006. máj. 11., csütörtök - 9:11

Hiába lenne jó a 8 Ohmos, ha neki adott hagszórója van... már nem válogathat :)

Tudom :( De én a hangfalépítésem előtt előbb megkérdeztem a fórumozókat, milyen hangszórókat ajánlanak,
jó lesz-e az amit kinéztem, stb... Rengeteget olvastam, már 300 oldal felett van a hangfalépítés a
terminálon, szerencsémre amikor olvasni kezdtem ég csak 100 körül (vagy az alatt) járt :)
Miért tettem így? Mert már néhányszor pórul jártam, hogy a saját fejem után mentem és rossz dolgot vettem.
Meg is fogadtam, hogy legközelebb bármit veszek, előtte fórumon olvasok, kérdezek, aztán fizetek.  :up:

Szerkesztette: topeti 2006. 05. 11. 16:20 -kor

Panasonic P50U30 plazma tv , Korsun KS99 , Rotel RCD-965BX , saját Vifa hangfal , Canon SX230 HS

#1258 Felhasználó inaktív   topeti 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.770
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 11. 16:02

Idézet: tesa - Dátum: 2006. máj. 11., csütörtök - 9:04

Mondod, hogy az ovált is használhatom mélynek. OK, értem, de az a mély amit az ad, nem az az igazi, amit én elképzelek. Ne érts félre, nem vagyok vájtfülű, de az oválból csak úgy jön mély hang (dübbenés), ha 50-55% felé emelem a hangerőt. Lehet, hogy ez így természetes (a mély hangnak kell a hangerő..), csak én nem értek hozzá?

Tehát mit tudok, tenni, hogy ne kelljen (sub)erősítőt venni?
- ELŐRE 2 db új hangszórót kell vennem
- HÁTULRA megmaradna a 2 ovál
- Beépítenék egy 25cm-es mélyet a két ovál közé
- A hátsó hangszórókhoz tennék hangváltót

Vagy kidobom a kukába (képletesen.. ;) ) a 2 ovált, ami nem egy márka, kb 5000 FT volt a 2 db....és veszek 2 db nem ovál mély hangszórót, és azokat építem a kalaptartóba plusz a hangváltót.

Helló :) Köszönök már végre, mostanában elfelejtettem, sorry.

Kérdés: Az oválból jön ugye közép (és talán magas) hang is?
Mert drasztikusan fog változni, ha egy hangváltót kap és eltünnek a közép-magas hangok...
Eltűnnek a pl. 300 Hz feletti hangok, és akkor majd fogod hallani a mélyet. Az, hogy a hangereje kevesebb,
az meg abból adódik, hogy kis teljesítményt kap. Ezt hajtod RCA kimenetről? Mert akkor nem csodálkozok,
ez igy van rendjén. Ott kis teljesitmény van, nyilván kis hangerő jut arra a hangszóróra.
Szóval próbának jó, tönkretenni nem fogod, csak megtudod milyen lenne ha csak mély hangok jönnének belőle,
de előbb rendesen meg kell hajtani. Azt nem mondtad, hogy a fejegység hány kimenetes.
Ha 2 pár hangszórót képes meghajtani, akkor nyert ügyed van. Ha nem akkor kell a szuberősítő.
Ha tud 2 pár hszórót meghajtani, akkor egy egyszerű hangváltóval kipróbáljuk hogy a mostani oválod milyen
mélyet tud produkálni. Ha nem megfelelő, akkor veszel 2 ovál szubot (vagy 2 kört, rádbizom melyik szimpi.)
Két mélyhangszóró hátra bőven elég, ha többet tennél, akkor akusztikus mocsarat hoznál létre, az egyes
hangszórók kioltanák egymást bizonyos frekin, máshol meg agyonerősítenék... szóval 2 mély szerintem elég. :)
Első szett. ezt is cserélni szeretnéd? Ha igen akkor olyan hangszórókat vennék, aminél külön van a magas
és a mély, tehát a csipogót fel kéne tenni szemmagasságba, feltéve ha az autód ugy van kialakitva.
Ha nem akkor koaxiális hangszórókat vennék. Ha viszont be mered vállalni, hogy a hifisek beszerelik
valahova a műszerfal tetejére a magascsipogót, akkor lehet szó a külön hangszórós megoldásról.
Gondold el, a magas hangok egyenes vonalba terjednek, ezt úgy jó hallgatni, ha fülmagasságban vannak,
a mély gyakorlatilag mindegy honnan szól, ennek nincs irányhallása. Ha a bokád mellé van beszerelve
a koaxiális hangszóró (tehát együtt van a mély és magashangszóró), akkor a lábadról össze-vissza
verődve jutnak csak el szegény magasak a füledig. Én ezért nem tartom szerencsésnek a koaxiális megoldást.
Ám sok autóba igy van gyárilag kialakitva a hangszóró helye, oda olyat szokás tenni. Más kérdés, hogy
valakinek ez megfelelő, vagy többre vágyik. Ekkor beszereltet felülre csipogót, és kész. A gond akkor
van, ha nem fog tetszeni a feleségnek, anyukának, vagy a következő autótulajdonosnak, de ez más tészta. :)

Szerkesztette: topeti 2006. 05. 11. 16:17 -kor

Panasonic P50U30 plazma tv , Korsun KS99 , Rotel RCD-965BX , saját Vifa hangfal , Canon SX230 HS

#1259 Felhasználó inaktív   tesa 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.030
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 12. 06:56

Idézet: topeti - Dátum: 2006. máj. 11., csütörtök - 17:02

Helló :) Köszönök már végre, mostanában elfelejtettem, sorry.

Kérdés: Az oválból jön ugye közép (és talán magas) hang is?
Mert drasztikusan fog változni, ha egy hangváltót kap és eltünnek a közép-magas hangok...
Eltűnnek a pl. 300 Hz feletti hangok, és akkor majd fogod hallani a mélyet. Az, hogy a hangereje kevesebb,
az meg abból adódik, hogy kis teljesítményt kap. Ezt hajtod RCA kimenetről? Mert akkor nem csodálkozok,
ez igy van rendjén. Ott kis teljesitmény van, nyilván kis hangerő jut arra a hangszóróra.
Szóval próbának jó, tönkretenni nem fogod, csak megtudod milyen lenne ha csak mély hangok jönnének belőle,
de előbb rendesen meg kell hajtani. Azt nem mondtad, hogy a fejegység hány kimenetes.
Ha 2 pár hangszórót képes meghajtani, akkor nyert ügyed van. Ha nem akkor kell a szuberősítő.
Ha tud 2 pár hszórót meghajtani, akkor egy egyszerű hangváltóval kipróbáljuk hogy a mostani oválod milyen
mélyet tud produkálni. Ha nem megfelelő, akkor veszel 2 ovál szubot (vagy 2 kört, rádbizom melyik szimpi.)
Két mélyhangszóró hátra bőven elég, ha többet tennél, akkor akusztikus mocsarat hoznál létre, az egyes
hangszórók kioltanák egymást bizonyos frekin, máshol meg agyonerősítenék... szóval 2 mély szerintem elég. :)
Első szett. ezt is cserélni szeretnéd? Ha igen akkor olyan hangszórókat vennék, aminél külön van a magas
és a mély, tehát a csipogót fel kéne tenni szemmagasságba, feltéve ha az autód ugy van kialakitva.
Ha nem akkor koaxiális hangszórókat vennék. Ha viszont be mered vállalni, hogy a hifisek beszerelik
valahova a műszerfal tetejére a magascsipogót, akkor lehet szó a külön hangszórós megoldásról.
Gondold el, a magas hangok egyenes vonalba terjednek, ezt úgy jó hallgatni, ha fülmagasságban vannak,
a mély gyakorlatilag mindegy honnan szól, ennek nincs irányhallása. Ha a bokád mellé van beszerelve
a koaxiális hangszóró (tehát együtt van a mély és magashangszóró), akkor a lábadról össze-vissza
verődve jutnak csak el szegény magasak a füledig. Én ezért nem tartom szerencsésnek a koaxiális megoldást.
Ám sok autóba igy van gyárilag kialakitva a hangszóró helye, oda olyat szokás tenni. Más kérdés, hogy
valakinek ez megfelelő, vagy többre vágyik. Ekkor beszereltet felülre csipogót, és kész. A gond akkor
van, ha nem fog tetszeni a feleségnek, anyukának, vagy a következő autótulajdonosnak, de ez más tészta. :)

:respect:  :respect: , hogy ilyen részletességgel válaszolgatsz.

Szóval nekem van 4x45-ös CD-s rádióm, tehát 2 pár hangszórót tud meghajtani.

Az első hangszórók, gyárilag vannak benne:
- boka magasságban 2 oldalt egy-egy 10 cm-es egyutas közép( :think:) hangszóró. A műszerfal felett az autó két oldalán, ha úgy tetszik fülmagasságban van 2 csipogó (piezo?) magas.
- a "boka" hangszórók 15 wattosak, ezért nem merem az újonnan vett erősítővel meghajtani őket, tehát jelenleg most a faderrel leginkább hátulra dobáltatom a hangot (mélyet, közepet, magasat). Egyelőre ez van. Lehet, hogy félreérthető voltam, de jelenleg az RCA kimenetről nem hajtok meg semmit. (Nem is szeretnék egyelőre, mert az már nagyon pénzes lenne (erősítő).

Tehát ezeken szeretnék változtatni. Mostmár - a segítséged alapján - van elképzelésem, mit szeretnék:

- előre két közép, a mostani helyére
- a csipogó maradna (maradhat ?, mert ha nem, akkor fogalmam nincs, hogy férek hozzá kiszerelésileg...)
- hátulra tennék 2 db csak mélyet
- hátulra hangváltót (milyet?)
- előre nem kell hangváltó? a középre (és a csipogóra) nyugodtan rámehet a teljes hangtartomány?

Ha "te is jónak látod" ;)  az ötletet, akkor továbbléphetünk, és segítség kellene nekem a megfelelő hangszórók (elsők és hátsó mélyek), hangváltó kiválasztásához :rolleyes:  :) , persze, ha nem tartalak fel...

Hát, igen. Aki nem ért hozzá, az tanácsot kér...

Köszönöm
tesa

#1260 Felhasználó inaktív   topeti 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.770
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2006. 05. 12. 14:36

Idézet: tesa - Dátum: 2006. máj. 12., péntek - 7:56

Szóval nekem van 4x45-ös CD-s rádióm, tehát 2 pár hangszórót tud meghajtani.

- a "boka" hangszórók 15 wattosak, ezért nem merem az újonnan vett erősítővel meghajtani őket, tehát jelenleg most a faderrel leginkább hátulra dobáltatom a hangot (mélyet, közepet, magasat).

Tehát ezeken szeretnék változtatni. Mostmár - a segítséged alapján - van elképzelésem, mit szeretnék:

- előre két közép, a mostani helyére
- a csipogó maradna (maradhat ?, mert ha nem, akkor fogalmam nincs, hogy férek hozzá kiszerelésileg...)
- hátulra tennék 2 db csak mélyet
- hátulra hangváltót (milyet?)
- előre nem kell hangváltó? a középre (és a csipogóra) nyugodtan rámehet a teljes hangtartomány?

Ha "te is jónak látod" ;)  az ötletet, akkor továbbléphetünk, és segítség kellene nekem a megfelelő hangszórók (elsők és hátsó mélyek), hangváltó kiválasztásához :rolleyes:  :) , persze, ha nem tartalak fel...

Hát, igen. Aki nem ért hozzá, az tanácsot kér...

Köszönöm

Szia

4x45W CD-s rádió ezt hívod erősítőnek? :) Oké, ez az én fogalmaim szerint fejegység.
Aztán... ha a két csipogó hangja neked tetszik, akkor maradjanak csak persze.
Két közepet érdemes kicserélni nagyobb teljesitményűre, ennek a pontos méretét
kell tudnod, hogy hány mm a felfogatási távolság, aztán tudunk pontos tipust ajánlani.
És igen, érdemes hangváltót készíteni a csipogóhoz, és a középhez is. Ha tudnád mennyit
javít a hangon egy jó váltó :)
Hátra a két mélyet is kitalálhatjuk, fontos hogy egy összeget mondj, mennyit szánsz az
egészre, a hangváltó 2-3 ezerből megépíthető. De lehet olcsóbb lesz. :)
Hátra a hangváltó a legegyszerűbb, 12 vagy 18 dB-s váltót építünk 200 Hz-re és ennyi.
Ha nagyon nem jól sikerül, akkor 200 Hz helyett pl 100 Hz-en vagy 300 Hz-en fog váltani.
Naés? A lényeg, hogy az efölötti hangok már nem terhelik, és még nem lesz zavaró.
Autóhifisek segítségét várjuk innentől, hogy milyen hangszórókat válasszunk.
Szvsz egy pont autó tipus megadásával katalógusból ki lehet keresni a hangszórót, amit
be lehet szerelni előre, hátra meg te döntheted el mi kerüljön :) Mindenképp ajánlatos, hogy
a hangszórók azonos impedanciájúak (4 ohm) legyenek. Egyedüli problémám csak az, hogy
nem tudom, a gyári magas milyen érzékenységű... jó lenne ha ezt sikerülni kideriteni.

Ennek valahogy utána lehet járni, hogy milyen a gyári csipogó??  :confused:  :think:
Gondolok itt márkanévre, érzékenységre, impedanciára, netán hangszóró paraméterekre...

Szerkesztette: topeti 2006. 05. 12. 14:39 -kor

Panasonic P50U30 plazma tv , Korsun KS99 , Rotel RCD-965BX , saját Vifa hangfal , Canon SX230 HS

Téma megosztása:


  • (69 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó