Elküldve: 2003. 03. 16. 22:27
Természetesen van különbség az anyagok között, de nincs konszenzus abban, hogy melyik a "legjobb". A papírmembrán könnyű, ezért nagy lehet a hangszóró érzékenysége. Ugyanakkor nem időjárásálló, állaga fokozatosan romolhat, ezért többnyire valamilyen anyaggal kezelik a felületét. Ettől merevebb is lesz. A polipropilén a kezelt papírhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkezik. Ezek "lágy" membránok, nagy átmérő és hangerő esetén a membrán deformálódik, torzít. Ez ellen a membrán felületén merevítő gyűrűk, "lépcsők" kialakításával próbálnak védekezni.
A kevlár, szénszálas, alu és egyéb fém membránok merev anyagok, ezeknél a fenti deformálódás nem lép fel, ugyanakkor nagy a tömegük, általában csúnya magasfrekvenciás rezonanciáik vannak, amiket mindenképpen szűrni kell, illetve szub célú alkalmazásnál az átlagosnál esetleg nagyobb meredekségű szűrőt kell alkalmazni (akár 24 dB/oktáv felett).
A gyakorlatban az anyagokat keverik, így próbálnak "ideális" membránt készíteni. Az ideális membrán merev, kis tömegű, lineáris átvitelű, rezonanciáktól mentes (és olcsó előállítani) lenne, ha létezne.
A csévetest anyaga is számít, a hangba is beleszól, de ennél fontosabb, hogy a csévetest segít a tekercsben képződő hő eldisszipálásában, tehát alapvetően befolyásolja a hangszóró maximális elektromos terhelhetőségét.
Gyakorlatilag a hangszóró minden egyes darabja számít, hiszen együtt alkot egy mechanikus mozgó rendszert, ami a hangot sugározza.
Mindegyik anyagból lehet jó és rossz hangszórót/hangdobozt építeni, ne a membrán anyaga legyen a döntő szempont.