HWSW Informatikai Kerekasztal: Alapfogalom : Hi-Fi - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (16 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Alapfogalom : Hi-Fi Értékeld a témát: -----

#91 Felhasználó inaktív   Nagypapa 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 265
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 18. 18:41

idézet:
legalább 11 üdítő van [/quote]

De Bambit már sehol nem lehet kapni.

Szerintem Sipi erre gondolt

csövi

#92 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 18. 18:52

idézet:
Hány dB a dübörgés?
--------------------------------------------------------------------------------

......hogy miért kerülhet forgalomba tucatnyi, eltérő adat ugyanazon futóművek dübörgéséről, az alábbiakban igyekszünk megvilágítani.

Hány dB a dübörgés? Mi sem egyszerűbb, mint ezt megmérni. Felteszünk a lemezjátszóra egy mérőlemezt, és lejátsszuk a 315 Hz-es viszonyítási jelet. Ez lesz a 0 dB. Aztán egy üres barázdába tesszük a tűt, és megint megmérjük a zaj feszültségét. A két szint dB-ben megadott aránya lesz a dübörgés.
Hány dB a dübörgés? Mi sem nehezebb, mint ezt megmérni. Hogy lehet ez? Hiszen a lemezjátszó zaját mindig ugyanaz okozza: a meghajtórendszer valamely hibája, tehát a csapágyazás bizonytalansága, a nem egyenletesen forgó meghajtómotor, a kiegyensúlyozatlanul forgó tömegek, vagy akár a nem teljesen simán futó meghajtószíj. És a zaj frekvenciatartománya is mindig ugyanaz: 1-2 Hz-től párszáz Hz-ig terjed. Igen ám, de a fülünk nem egyformán érzékeny a különböző frekvenciájú zajokra, s erre hivatkozva a méréstechnika is különbséget tesz közöttük. Úgynevezett szűrőket iktathatunk közbe, "súlyozva" a zajt - és akkor már nem ugyanannyi dübörgést mérünk ugyanarról a lemezjátszóról. Ez ismert dolog, mi magunk is háromféle zajértéket adtunk meg eddigi lemezjátszó-méréseink alkalmával. Ezt most megpróbáljuk szemléletesebbé tenni. Kevésbé ismeretesek azok a külső tényezők, amelyek szintén befolyásolják a mérés eredményét. Ezekről most bővebben szólunk.

I. Méréstechnikai tényezők
A hazai lemezjátszószabvány (MSZ 11 134-77), összhangban a DIN 45500 (HiFi) és az IEC szabványokkal, pontosan leírja, hogy a zajméréshez milyen értékelő, illetve súlyozó szűrőt kell használni. Az egyik (DIN "A" görbe, Rumpel-Fremdspannung) 10 Hz és 315 Hz között minden jelet belemér a zajba, és így persze elég kedvezőtlen értéket ad. A másik szűrő (DIN "B" görbe, Rumpel-Geräuschspannung) inkább csak a 315 Hz közelébe eső zajokat veszi figyelembe, tehát sokkal kedvezőbb színben tünteti fel a lemezjátszót.....

II. Külső tényezők
Idáig a mérés jól kézbentarthatónak és reprodukálhatónak tűnik. Sajnos, a gondok csak ezután kezdődnek. Egy sereg olyan tényező, amely nem a lemezjátszó és nem is a méréstechnika sajátja, számottevően befolyásolhatja, avagy nyíltabban szólva: meghamisíthatja a mérés eredményét.

Szinte kizárólag indukciós - mágneses, mozgótekercses - hangszedőket használunk. Ezekhez természetesen akkor is szükség van korrekciós avagy fono-előerősítőre, ha nem hallgatni, hanem mérni akarjuk a lemezjátszót. A fono-előerősítők frekvenciajelleggörbéje azonban 30 Hz alatt meglehetősen eltérő, márpedig azok a zajok, amelyekre igazán kíváncsiak vagyunk, néhány Hz és néhányszor 10 Hz közé esnek. A műszerekben használt előerősítők a szabványos 18-20 dB-t emelik 20-30 Hz-en 1 kHz-hez viszonyítva, és ezt a szintet egészen 1-2 Hz-ig megtartják. Gyakorlatilag tehát az összes mélyfrekvenciás jelet, így a zajokat is felerősítik. Bizonyos esetekben - például ha az előerősítő bele van építve a lemezjátszóba - megengedett dolog, hogy az erősítés mértéke 31,5 Hz alatt radikálisan csökkenjen. A gyárak sokszor tudatosan élnek ezzel a lehetőséggel. A beépített előerősítő 30 Hz alatt már alig engedi át a zajokat, s ilyenkor a mérés egészen kitűnő bizonyítványt állít ki a lemezjátszóról - holott sem annak, sem pedig a beleépített előerősítőnek a minősége nem éppen a legkiválóbb...
A Hifi Magazinban közzétett mérésekhez mindig a Brüel-Kjaer 4416 típusú műszert használjuk. Ennek korrekciós előerősítője 2 Hz-től kifogástalan, tehát meglehetősen szigorú a lemezjátszókhoz! Gyakorlatilag minden mélyfrekvenciás zajt kimutat. Hogy mekkora különbségről lehet szó, 2. diagramunk szemléltesse. Erre az előbb említett műszer korrekciós előerősítőjének, mellé pedig egy erősítő azonos fokozatának frekvencia-jelleggörbéjét rajzoltattuk fel 2 Hz-től 2000 Hz-ig. (Vigyázat: azért nem a jellegzetes RIAA-görbét látjuk, mert közbeiktattunk egy korrekciós hálózatot, afféle "ellen-RIAA"-t. Így ideális esetben a leginkább szemléletes görbét: egy vízszintes vonalat kell kapnunk. Erről már írtunk 3. számunkban, a Revox előerősítő tesztje alkalmával!)
Láthatjuk, hogy a frekvenciasáv alján már nagy a különbség -és ugyanilyen arányban változik a zajmérés adata is!

2. Hangkar-hangszedő rezonancia.
A hangkar mechanikai tulajdonságai, kombinálva a hangszedő tömegével és engedékenységével, meghatároznak egy alsó
rezonanciafrekvenciát, amely legtöbbször 5 és 20 Hz közé esik, és igencsak eltérő nagyságú lehet. Nyilvánvaló, hogy mindazok a jelek - elsősorban zajok! -, amelyek ennek a frekvenciának a közelébe esnek, felerősítődnek. Minél "laposabb", minél csillapítottabb a rezonancia, annál kevésbé emeli ki a zajokat. Ebből következik, hogy ugyanarról a futóműről más-más zajértéket mérhetünk, ha kicseréljük vagy a hangszedőt, vagy a hangkart, vagy mindkettőt. Komoly gyárak ezért gyakran megadják, hogy a zajt milyen hangszedővel mérték.

3. Hálózati búgás.
Az indukciós hangszedők és a lemezjátszóban futó kábelek - ha nincsenek kellően árnyékolva - 50 Hz-es búgást vehetnek fel. Gyakran előfordul, hogy a lemezjátszó motorja vagy a beépített hálózati transzformátor szórt mágneses mezeje jelet indukál a hangszedőben, márpedig az 50 Hz jócskán beleesik a mérni kívánt frekvenciasávba. Ilyenkor legalábbis meg kell próbálnunk addig igazgatni a kábeleket,
amíg a legkisebb dübörgés-értéket nem kapjuk.

4. A mérőlemez minősége.
A mérőlemeznek, gondolhatja az Olvasó, elvben tökéletesnek kell lennie. Igaz - de tökéletes dolgok nem léteznek. Bizony, a hagyományos eljárással készített mérőlemez "üres barázdáiban" csaknem annyi, vagy még több is a zaj, mint amennyit egy-egy közepes áru, de jól sikerült, futómű produkál. Az igényesebb lemezjátszók zaját ezért ajánlatos egy különleges lakklemezzel is meghatározni. Ezek a lemezek igen kényesek, drágák is, és alig néhány lejátszást bírnak ki. Mindazonáltal ezentúl a Brüel-Kjaer QR 2010 és a DIN 45544 számú lemezeken kívül használni fogunk Technics SFCTR 001 (Master Lacquer Disc) lemezeket is. A különleges mérésekhez a lemezjátszót mérőállványra kell helyezni - lásd alább.

5. A környezet zavaró hatása.
Ez a legcifrább. A környezet zaja pillanatról-pillanatra változik, reprodukálhatatlan, és alaposan beleszól a mérésekbe. Akárhová tesszük a lemezjátszót: polcra, szekrénybe, hifi-torony tetejére (feltehetőleg ott van a legrosszabb helyen), mind átveszi és egészen a hangszedő
tűjéig vezeti az épület rezgéseit. Az utcán haladó járművek, a házban működő lift, a szobában mozgó emberek és még sok-sok minden - mind ott vannak a dübörgés gyanánt mért dB-értékekben! Az igazán értékes lemezjátszó mindettől kevésbé befolyásoltatja magát - de ilyen lemezjátszó világszerte kevés van, és gyakorlatilag megfizethetetlen. A rezgéscsillapító lábak, a rugók és a hasonló eszközök mind ezt a kellemetlen hatást igyekeznek csökkenteni - több-kevesebb sikerrel. A gyárak általában különlegesen kialakított rezgésmentesítő állványon tesztelik a lemezjátszókat, és amit így mérnek, azt írják le a prospektusban. Végül is igazuk van: a mérés jól reprodukálható, és csupán azt a zajt mutatja, amely magában a lemezjátszóban keletkezik. A dolognak "csupán" annyi a szépséghibája, hogy soha senki sehol nem így hallgatja a lemezjátszóját. Ha mérés közben nem is, zenehallgatás közben továbbra is élvezhetjük a környezet zaját, amely a hangszedőről az erősítőre, majd pedig a hangsugárzókra jut. Mi eddig a gyakorlathoz igazodva közönséges asztalon végeztük a mérést. Tudtuk, hogy ez így nem egzakt, ezért táblázatainkban (lásd 1. számunk lemezjátszótesztjét!) mindig megadtunk egy harmadik adatot is. Ezt úgy nyertük, hogy a mérés során 22,5 Hz alatt szinte minden zajt kiirtottunk egy igen meredeken vágó szűrő segítségével. De hogy még inkább megközelíthessük az "ideális", "laboratóriumi" állapotokat, építettünk egy rezgésmentesítő állványt, és ezentúl ezen is megmérjük a lemezjátszók dübörgését. Állványunk persze nem tökéletes, de - mint a mérési adatok is tanúsíthatják - meglehetősen jól szeparálja a lemezjátszót a környezetétől.[/quote]

Sólymos Antal
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#93 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 18. 18:52

idézet:
Ezt írta Nagypapa:


De Bambit már sehol nem lehet kapni.

Szerintem Sipi erre gondolt

csövi
[/quote]

:)
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#94 Felhasználó inaktív   Nestroy 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 425
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 18. 19:38

idézet:
Ezt írta eLBé:
Igen, ez komoly érv, hogy a CD tudja a 90 dB-s dinamikát, az analóg meg csak 50-60-70 nemtudoménmennyit. DE! Az analóg lemez zaja transzparens, a zaj alól kihallani a zenét. A digitálisnál nem. És ez utóbbinál véges számú, mégha ténylen nagyon sok dinamikai lépcső van. Nem véletlen, hogy az új digitális formátumok reklámjában bezony ott figyel, hogy ezen a téren mekkora az ugrás. Mert volt honnan hova.
[/quote]

Ez azert kikerulheto ugy, hogy a CD hanganyagahoz mesterseges zajt kevernek - ami egyebkent tenylegesen is gyakorlat. Persze akkor mar a 90 dB-es dinamika nem ennyi lesz...

A CD-nek semmi baja nem lenne a 16 bites (vagyis hat inkabb csak 15 bites) kvantalassal, ha az nem linearis, hanem logaritmikus lenne. Csak hat azt sokkal nehezebb korrektul, tomegtermelessel megvalositani.
Die klügere Zahnbürste gibt nach.

#95 Felhasználó inaktív   S W 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 726
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 18. 20:22

Sipi!

"SW-nek:
25 cm átmérőjű, Somogyi Elektronic-tól rendelt P.P.cone, saját "tervezésű", asztalosnál gyártott reflexdobozban. Természetesen ezt a fül már nem érzékeli, de számítógéppel generált, 8-12Hz-es szinuszjelre még igencsak ugrál a membrán. Ezt bármikor bárkinek demonstrálni tudom."

Csak gratulálni tudok a Somogyi Electronic Subládádhoz!

:rolleyes:
SW

#96 Felhasználó inaktív   simcax 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 637
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 18. 20:47

idézet:
Ezt írta Sipi:
SW-nek:
Természetesen ezt a fül már nem érzékeli, de számítógéppel generált, 8-12Hz-es szinuszjelre még igencsak ugrál a membrán. Ezt bármikor bárkinek demonstrálni tudom. Ilyen jelenséget tapasztaltam a régi (igaz, gyenge minőségű, azóta leselejtezett) lemezjátszómnál is lemezhallgatás közben.
[/quote]

ROTFL

Szegeny membran csak ugral, semmi hasznos munkat nem vegez, csak zabalja az erosito teljesitmenyt es porlasztja a memranszeleket. Eeez aztan a szubbasszus :D Majd akkor szolj, ha nem csak a hangszoro ugral, hanem vele egy utemben az ablakuveg meg az asztallap is rezeg, akkor el lehet mondani hogy az a hangdoboz azon a frekvencian meg ad ki hangot. Igy csak "ugral".
"Really, I'm not out to destroy Microsoft. That will just be a completely unintentional side effect. "
-- Linus Torvalds

#97 Felhasználó inaktív   eLBé 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 247
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 18. 22:15

idézet:
Az MM hangszedőkhöz nem kell RIAA korrekció. Persze sokak szerint még RIAA korrekcióval (vagy elő-előerősítővel) is jobban szól az MC.
[/quote]

Már bocsánat, de ez marhaság. A RIAA korrekció ott figyel minden lemezen. Frekvencia függvényében meghatározott szintemelést alkalmaznak, a lemezre vágást megkönnyítendő.

Az MC hangszedő jele általában annyira kicsi, hogy az előerősítő (amiben benne van a RIAA korrekció is) nem tudja jó jel-zaj arány mellett feldolgozni. Még egy előerősítő kell ez a magyarul feletébb bután hangzó elő-előerősítő, vagy feltranszformálják a jelet.

Amúgy én is az MC-t szeretm jobban. Trafóval.
-Hova megyünk?
-Nem tudom. Csak úgy megyünk.
-De ez az út nem vezet sehová!
-Az nem számít.
-Miért, mi számít?
-Csak hogy rajta vagyunk, haver.

#98 Felhasználó inaktív   Nestroy 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 425
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 18. 22:48

idézet:
Ezt írta eLBé:

Már bocsánat, de ez marhaság. A RIAA korrekció ott figyel minden lemezen. Frekvencia függvényében meghatározott szintemelést alkalmaznak, a lemezre vágást megkönnyítendő.
[/quote]

Sipi valoszinuleg a piezo hangszedore gondolt, mert annal tenyleg nem kell korrekcio. A piezo ugyanis nem sebesseg-, hanem amplitudoerzekeny.
Die klügere Zahnbürste gibt nach.

#99 Felhasználó inaktív   simcax 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 637
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 19. 06:28

idézet:
Ezt írta Nestroy:


Sipi valoszinuleg a piezo hangszedore gondolt, mert annal tenyleg nem kell korrekcio. A piezo ugyanis nem sebesseg-, hanem amplitudoerzekeny.
[/quote]

Csak az meg kivul esik a Hi-fi teruleten.
"Really, I'm not out to destroy Microsoft. That will just be a completely unintentional side effect. "
-- Linus Torvalds

#100 Felhasználó inaktív   Nestroy 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 425
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 19. 11:08

idézet:
Ezt írta simca_x:


Csak az meg kivul esik a Hi-fi teruleten.
[/quote]

Igy igaz. Nehany egzotikus es soha el nem terjedt hangszedofajtatol (pl. optikai) eltekintve csak az MC vagy az MM johet szoba. Mar csak azert is, mert MC elven mukodik a vagofej is.
Die klügere Zahnbürste gibt nach.

#101 Felhasználó inaktív   eLBé 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 247
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 19. 11:39

Jaj, ne őrjítsetek már meg. A korrekció a lemezen van fenn. Tök mindegy, mivel gyűjtöm le róla a jelet, ezt mindenképpen vissza kell állítanom az eredeti lineáris állapotba.


"A hanglemeztechnika kezdetén az akkori lemezanyagok erős alapzaját a magas hangok vágáskor történő előkiemelésével igyekeztek háttérbe szorítani. Erre a zenei amplitúdóstatisztika ugyancsak módot nyújt. E magashang-kiemelés azonban nem történt egységesen, a BBC 25 µs-nál kezdődő, a DIN 45 533 szabvány 50 µs-nál kezdődő, az újabb keletű DIN 45 536 szabvány, valamint a NAB és az RIAA előírások pedig 75 µs-nál kezdődő magashang-kiemelést írnak elő. Mérési célokra kiemelés nélküli, azaz 0 µs töréspontú karakterisztikát is bevezettek. Ezeket a 2.6. ábrán láthatjuk.
Ez a viszonylag rendezetlen állapot azonban csak a mono hanglemezeknél fordult elő, a sztereo hanglemezeken egységesen az IEC által javasolt 3180/318/75 µs jelleggörbét kell használni. A tényleges vágási jelleggörbe eltérése a névlegestől legfeljebb ±2 dB lehet 50 Hz és 10 kHz között. Lejátszáskor természetesen megfelelő frekvenciamenetű előerősítővel kell kiegyenlíteni a vágási jelleggörbe kiemeléseit."
-Hova megyünk?
-Nem tudom. Csak úgy megyünk.
-De ez az út nem vezet sehová!
-Az nem számít.
-Miért, mi számít?
-Csak hogy rajta vagyunk, haver.

#102 Felhasználó inaktív   NEUROFiRE 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.021
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 19. 15:32

idézet:
Ezt írta Nestroy:
A CD-nek semmi baja nem lenne a 16 bites (vagyis hat inkabb csak 15 bites) kvantalassal, ha az nem linearis, hanem logaritmikus lenne. Csak hat azt sokkal nehezebb korrektul, tomegtermelessel megvalositani.[/quote]
Hmm, miert is 15bites?
BTW imho a logaritmikus kvantalas semmilyen technikai nehezseget nem okoz...

#103 Felhasználó inaktív   Nestroy 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 425
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 19. 17:51

idézet:
Ezt írta eLBé:
Jaj, ne őrjítsetek már meg. A korrekció a lemezen van fenn. Tök mindegy, mivel gyűjtöm le róla a jelet, ezt mindenképpen vissza kell állítanom az eredeti lineáris állapotba.
[/quote]

Az elsoben igazad van (ezt senki nem is vitatta), de a masodikban tevedsz. Az ohmikusan megfeleloen (ertsd: nem tulsagosan) terhelt piezo hangszedo nagyjabol jol adja vissza a frekvenciamenetet, ezert nem kell hozza RIAA-korrekcio. Persze nem lesz +/-2 dB-en belul, de ebben a kategoriaban ez nem is cel.

Ennek oka pedig az, hogy az MM es az MC hangszedok sebessgerzekeny eszkozok, azaz az altaluk szolgaltatott feszultseg a magneses fluxus valtozasanak merteke (amplitudo) mellett e valtozas sebessegetol (frekvencia) is fugg. Azonos barazda-amplitudonal annal nagyobb feszultseget adnak, minel magasabb a frekvencia. Korulbelul hasonloan ahhoz, ahogyan a kerekparra szerelt dinamo annal nagyobb feszultseget ad le, minel gyorsabban porgeted.

A piezo hangszedo ezzel szemben amplitudoerzekeny eszkoz, vagyis az altala szolgaltatott feszultseg a piezokristaly elhajlitasanak merteketol (az amplitudotol) fugg, de nem fugg a hajlitas sebessegetol (frekvenciajatol). Ez a gyakorlatban az MM es MC hangszedokkel osszehasonlitva az alacsony frekvenciaknal kiemelest, a magas frekvenciaknal csillapitast jelent. Nyilvan nem pontosan a RIAA gorbenek megfeleloen, de a sajat minosegi kategoriajaban eppen elfogadhatoan megkozelitve azt.
Die klügere Zahnbürste gibt nach.

#104 Felhasználó inaktív   Nestroy 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 425
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 19. 18:03

idézet:
Ezt írta NEUROFiRE:

Hmm, miert is 15bites?
BTW imho a logaritmikus kvantalas semmilyen technikai nehezseget nem okoz...
[/quote]

Egy bit az elojel. Persze ez tenyleg csak nezopont kerdese es valojaban 16 bitrol van szo.

Ne feledd el, hogy az audio CD szabvanyat kb. 25 evvel ezelott hataroztak meg. Biztosan nem tudhatom, de gyanitom, hogy akkoriban nehezebb lett volna tomegtermelesben (!) biztositani a lejatszokban a logaritmikus gorbe szerinti D/A atalakitast. Linearisan sokkal nagyobb turesu elemekbol is konnyebben megoldhato a dolog.
Die klügere Zahnbürste gibt nach.

#105 Felhasználó inaktív   Nestroy 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 425
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 19. 18:27

idézet:
Ezt írta Nestroy:


... az altaluk szolgaltatott feszultseg a magneses fluxus valtozasanak merteke (amplitudo) mellett e valtozas sebessegetol (frekvencia) is fugg.
[/quote]

Kevesbe didaktikusan, viszont szabatosabban megfogalmazva az indukalodott feszultseg egyenesen aranyos a magneses fluxus idoegyseg alatti valtozasaval.
Die klügere Zahnbürste gibt nach.

#106 Felhasználó inaktív   NEUROFiRE 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.021
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 19. 19:08

idézet:
Ezt írta Nestroy:


Egy bit az elojel. Persze ez tenyleg csak nezopont kerdese es valojaban 16 bitrol van szo.
[/quote]

Ja igen, igy valoban 15 bit, de altalaban az egesz feszultsegtaromanyt szoktuk nezni:)

idézet:

Ne feledd el, hogy az audio CD szabvanyat kb. 25 evvel ezelott hataroztak meg. Biztosan nem tudhatom, de gyanitom, hogy akkoriban nehezebb lett volna tomegtermelesben (!) biztositani a lejatszokban a logaritmikus gorbe szerinti D/A atalakitast. Linearisan sokkal nagyobb turesu elemekbol is konnyebben megoldhato a dolog.
[/quote]
Ok, oszinten szolva ez elkerulte a figyelmemet, bar integralva nem lett volna sokkal nehezebb dolog _imho_. Persze R-2R DAC kisse egyszerubb:)

#107 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 21. 18:31

idézet:
Hány éves a sztereó?

100? Avagy csak 50 éves? Hiszen egy "Ideális térbeli hallást biztosító hangátvivő rendszerről" csak a harmincas évek elején tett közzé rövid cikket H. F. Olson és F. Massa. Cikkük egyébként az amerikai Journal of Society of the Motion Picture Engineers 1934-es évfolyamának második számában jelent meg, és lényegében a kétcsatornás, fejhallgatós sztereó átvitelt ismertet, azzal, hogy a térhatás tökéletes, a produkció helyszínének utózengése hamisítatlanul érkezik a megfigyelőhöz. Természetesen vannak különböző kisebb-nagyobb problémák, de ezek... stb.
A kisebb-nagyobb problémákat ma is ismerjük - nem csupán 50, hanem éppen 100 év óta. Ugyanis Budapesten már réges-régen az amerikai közlemény megjelenése előtt 1882. január 29-én kipróbálták ezt az "ideális térbeli hallást biztosító hangátvivő rendszert". Így emlékezik meg róla a szem- és fültanú, Kacziány Géza, a Rádiósélet II. évfolyamának I. számában:

"1882. farsangján, január legvégén egy írói bált rendeztünk a Hírlapírói Nyugdíjintézet javára. Ez alkalommal Puskás Feri (Puskás Tivadar öccse, a budapesti telefonhálózat létrehozója - SzM) közölte velem, hogy ő, hálája jeléül a hírlapírók iránt, kik az ő telefonvállalatát annyira felkarolták, egy meglepetésben óhajtja részesíteni a bál közönségét. A Vigadó I. emeleti folyosóján fülkéket rendezett be, oda fejhallgatókat szereltetett, a megfelelő sodronyokat a Nemzeti Színházba vezetvén, ott a felfogótölcséreket (mikrofonokat - SzM) is üzembe helyezték s így az összeköttetés létrejött. Engem ennek próbájára meghíván, ámulva hallgattam s kifejeztem kedves barátom előtt azt a véleményemet, hogy egy évszázad előtt mint boszorkánymestert elégették volna.
Este megint ott voltam a Vigadóban, de aztán szerkesztőségembe kellvén sietnem, lementem az épület elé. Ott éppen akkor indult haza szokott dominó-partija után Huber Károly karnagy, tanár (Hubay Jenő édesatyja s első mestere a hegedűjátékban).
- Hová siet, karnagy úr? - kérdeztem tőle.
- Hát éppen nem sietek, mondotta ő, ha valamit óhajt velem, szívesen állok szolgálatára.
- Akkor jöjjön fel velem és csudát fog hallani és tapasztalni. Nem fogja megbánni, mert olyat hall, amit még soha!
Magammal hurcoltam s odafönt a fülkében markába nyomtam két hallgatót. Gyanakodva nézte.
- Mi ez, kérem?
- Ne kérdezze, csak tegye a füléhez, úgy, mint én.
- No, ez valami rossz tréfa lesz! Nem jön ki belőle valami villanyosság?
Végre mégis rászánta magát, hogy példámat kövesse és a két kagylót füléhez illesztette. A következő percben fölkiáltott:
- "Ördög Róbert" (ismerte, hiszen 1859-ben ő tanította be, mint a Nemzeti Színház karmestere). Feszült figyelemmel hallgatta, majd a taktusra kezdte énekelni: "Az arany csupán chiméra"... gyorsabban! gyorsabban! - ez Wiltné - gyönyörű, ki a tenorista? - gyönyörű! - milyen hang!...
A finálé véget ért. Huber levette s kezében tartotta a két kagylót s hol azokat nézegette, hol engem.
- Wiltné itt énekel? - kérdezte aztán. - Tán a nagyteremben?
- Nem, karnagy úr, a Nemzetiben.
- De hát mi ez!?! - kiáltott föl kétségbeesetten.
- Hogy hallom én itt ebben a kuckóban mintha ott ülnék? Ez ördögség!
- Én is ezt mondtam Puskás Ferinek. De ő azt válaszolta, hogy nem az, hanem bátyjának, Tivadarnak a kitalálása, amit majd szülőhazájának szán. (Ez nyilván célzás a későbbi Telefonhírmondóra - SzM). Ezután elmondtam még, hogy a bál alkalmával az egész operát lehet majd hallani, Erkel Gyula dirigálásával".

"Hová lettek azok, kik e csodát létrehozták? - így fejeződik be a visszaemlékezés. - Puskás Ferenc 1884.-ben, Huber Károly rá egy évre halt meg. Puskás Tivadar is épp csak megérte a Telefonhírmondót." A Telefonhírmondó aztán anyagi okokból, hiszen a kétcsatornás rendszerhez dupla vezeték kellett volna - csak monóban valósult meg. De ez nem változtat azon, hogy a budapestiek 100 évvel ezelőtt hallgattak először - tudtukon kívül - sztereó hangátvitelt.[/quote]

Szabó Miklós (1982)
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#108 Felhasználó inaktív   eLBé 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 247
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 23. 10:56

Én még mindíg a piezo hangszedőnél vagyok megakadva. Meséljetek már róla. Azt írjátok, nem hifire való. Ipari használatra. Na de egy hangszedőt hol használnának az iparban? Lemezgyártás. O.K. de ha közelében sincs a frekvenciaátvitele a szabványban foglaltnak? Illetve sacc/kb akörül. Akkor mire?

Látott már valaki ilyet? Olvasni én is olvastam, mint elméleti lehetőség, de sose láttam. Lécciléccilécci ;)
-Hova megyünk?
-Nem tudom. Csak úgy megyünk.
-De ez az út nem vezet sehová!
-Az nem számít.
-Miért, mi számít?
-Csak hogy rajta vagyunk, haver.

#109 Felhasználó inaktív   lameXpert 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 43.097
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 23. 14:25

idézet:
Ezt írta eLBé:
Én még mindíg a piezo hangszedőnél vagyok megakadva. Meséljetek már róla. Azt írjátok, nem hifire való. Ipari használatra. Na de egy hangszedőt hol használnának az iparban? .....[/quote]

A szórakoztatóiparban.
Kapar, mint a dohányos torka, és olyan reszelős is.
Ha jót akarsz, inkább a szalagsugárzók környékén nézel szét.

[ 2002. szeptember 23.: LAMExPERT szerkesztette a hozzászólást ]
¤
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."

#110 Felhasználó inaktív   csongor 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 154
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 09. 24. 11:31

idézet:
Ezt írta eLBé:
Én még mindíg a piezo hangszedőnél vagyok megakadva. Meséljetek már róla. [/quote]

Pl. elektroakusztikus gitároknál is használnak piezo pick-up-ot. Az [url="http://"http://www.ovationguitars.com/?fa=acouelec"]Ovation[/url] gitárokat már a '60-as évek óta piezo hangszedőkkel és a hozzá való előerősítővel szerelik.

Téma megosztása:


  • (16 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó