HWSW Informatikai Kerekasztal: Kié a munkahelyi számítógépeden tárolt adat (doksi, mail, stb.)? - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Kié a munkahelyi számítógépeden tárolt adat (doksi, mail, stb.)?

#21 Felhasználó inaktív   kezdia 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 80
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 04. 11. 20:25

Nos, továbbra is az a véleményem, hogy a gépen találhato privát jellegü adatok (word doc, stb) a munkavállalo tulajdona. Ezen nem változtat az sem, hogy a munkáltato az infrastrukturáját nem adja a munkavállalo tulajdonába. A magyar polgári jog ugyanis nem ismer egy automatikus, minden esetben érvényesülö öröklödést, miszerint a keletkezett dolog annak a tulajdonába kerül, akinek a dolog létrehozásához szükséges eszköz - létrehozáskor - a tulajdonában állt. Ilyen szabály nincs. A szabályozás joval bonyolultabb. Az egész lényege, hogy van egy általános szabály, miszerint az eredeti állapotot kell visszaállitani, amennyiben a dolog létrehozoja jogosulatlanul járt el. A polgári jogi szabályt pedig kiegésziti a munkajogi szabályozás. Ezek szerint, amennyiben a munkáltato, azt észleli, hogy a munkavállalo privát dolgokra használja a gépet, két dolgot tehet (azon kivül, hogy lesz***a): 1. követelheti, hogy a munkavégzéshez nem szükséges adatokat a munkavállalo távolitsa el a gépröl, amennyiben a dolgozo nem tesz eleget ennek, saját maga végezheti azt el. De tevékenysége csak az adatok eltávolitására irányulhat, semmi másra. 2. fegyelmi lépéseket tehet - erröl már beszéltünk. Példa a magán jellegü dolgokra (szokásom szerint elég bugyuta): unatkozom a cégnél (nincs melo). Fogok egy ceruzát, egy vonalzot, bekapcsolom a gépet és tervezek egy szputnyikot. A terveket lementem a gépre, majd elégedetten hazamegyek. Szerinted kinek a tuljdona?

Hát igen, a céges adatokat is tartalmazo, munkavégzés során keletkezett levelek, doc filek, stb. már egy kicsit más tészta. Ez ügyben valoban egy kicsit elhamarkodottan nyilatkoztam. A kérdés ugyanis nem olyan egyszerü, mint elsö ránézésre tünt (legalábbis számomra). Egy levél, feljegyzés, terv ugyanis több dologbol tevödik össze: egyrészt a cég adatai, titkai (ez valoban a tulajdona), illetve a munkavállalo szellemi produktumai. Ezek lehetnek teljesen jelentéktelenek (ügyféllel folytatott levelezés), de lehetnek nagyon komoly teljesitmények is (pl. amit TiTaNIC is emlitett, mondjuk egy kutatás eredményei). Lehet, hogy furcsán hangzik, de ezzel az utobbival van kevesebb problémám, a jogszabály egyértelmüen fogalmaz: a szellemi alkotás az elöállito (azaz a munkavállalo tulajdonában marad!!!), de a jogositványai erösen korlátozottak (a tulajdon ugyanis a birtolásbol, használatbol, rendelkezésbol tevodik össze). Legfontosabb korlátozás, hogy a rendelkezés jogát, szinte egy az egyben a munkáltato gyakorolja, azaz: a dolgozo nem idegenitheti el, a használatára másnak nem adhat engedélyt, tartalmát nem hozhatja nyilvánosságra, stb.
Ami az elsonek emlitett adatokat illeti: hát ha jobban belegondolok, akkor fogalmam sincs. Megprobálok utánajárni, hogy mi a véleményük azoknak a kollégáknak, akik munka, illetve szellemi alkotások jogára specializálodtak. Egy biztos: ez semmit nem változtat azon a véleményemen, hogy a cégnek nincs joga elolvasni a dolgozok magánleveleit. Természetesen megtilthatja az ilyen tevékenységet, ellenörizheti is, de csak mértékkel. Ez nem jelentheti ugyanis a dolgozok magánszférája feletti korlátlan uralmat. Ha félti az adatok kikerülését, akkor alkalmazzon más eszközöket, mint azt, hogy elolvassa az összeset. Találja meg a modját. Ugysem az fog valakit megakadályozni, hogy kijutasson egy kutatási eredményt a házbol, ha pénzt kap érte, hogy tudja, hogy olvassák a leveleit. Maximum a cég iránti utálatát fogja növelni, igy sokkal könyebben kaphato lesz majd késöbb egy finom kis ipari kémkedésre.

Üdv

[ 2002. április 11.: kezdia szerkesztette a hozzászólást ]

#22 Felhasználó inaktív   joe39 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Kitiltott
  • Hozzászólások: 4.804
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 04. 11. 20:39

hidd már el Titanic írását.
a munkahelyen a saját ötleted is munkahelyé. ha a céges laptoppal otthon e-mailozol, az magánügy.
ha a magánleveleid bekerültek a cégbe, akkor közügy. (cég belső)

#23 Felhasználó inaktív   Nevergone 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 24.688
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 04. 10. 20:59

Sziasztok...

Lenne egy érdekes kérdésem. Ha egy felhasználó elhalálozik, akkor mit kell tenni a személyes könyvtárával és levelezésével...? A cégé, ahol dolgozott, vagy a családé, esetleg simán le kell törölni...?

Kösz a válaszokat:
The NeverGone

Idézet

„én még olyan programozási problémát soha az életemben nem láttam, amiben az alkalmazásoknak kommunikálniuk kellett volna egymással, leszámítva az indítósztring átadását. az interprocessz kommunikáció egy baromság, ha valaki mégis ragaszkodik hozzá, akkor azt a hálózati protokolon keresztül megteheti. ”
[link]

#24 Felhasználó inaktív   TiTaNiC 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 63
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 04. 11. 21:44

idézet:
Ezt írta kezdia:

[...]
unatkozom a cégnél (nincs melo). Fogok egy ceruzát, egy vonalzot, bekapcsolom a gépet és tervezek egy szputnyikot. A terveket lementem a gépre, majd elégedetten hazamegyek. Szerinted kinek a tuljdona?
[...]
[/quote]

A terv munkaidoben keszult, a ceg altal fizetett idoszakban, a ceg altal munkavegzesre rendelkezesedre bocsajtott infrastruktura segitsegevel. Igaz, nincs bent a munkakori leirasodban, hogy szputnyikot tervezz. Nem vagyok jogasz, de a fenti megkotesekkel megkerdojelezem, hogy a dicsereten kivul mas jarna neked :)

#25 Felhasználó inaktív   kezdia 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 80
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 04. 11. 21:48

Kedves joe39!

Én elhinném, ha az egyetemen anno nem a szöges ellentétét tanitották volna. Persze az már más kérdés, hogy mi a gyakorlat. De az eredeti kérdés ugy hangzott, hogy kit illet a munkahelyi gépen tárolt adat. Ez pedig jogi, és nem ténybeli kategoria.
"A munkahelyen a saját ötleted is munkahelyé" Légyszives olvasd el figyelmesen azt, amit a szolgálati jellegü müröl irtam.

Üdv

#26 Felhasználó inaktív   [Tomi] 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 9
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 04. 11. 21:53

idézet:
Ezt írta TiTaNiC:


A terv munkaidoben keszult, a ceg altal fizetett idoszakban, a ceg altal munkavegzesre rendelkezesedre bocsajtott infrastruktura segitsegevel. Igaz, nincs bent a munkakori leirasodban, hogy szputnyikot tervezz. Nem vagyok jogasz, de a fenti megkotesekkel megkerdojelezem, hogy a dicsereten kivul mas jarna neked :)
[/quote]

en sem vagyok jogasz, de mondjuk ezt kulon szokas kikotni akar a munkaszerzodesedben, marmint a szerzoi, talalmanyi, stb. dolgokat.
[Tomi]

#27 Felhasználó inaktív   kezdia 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 80
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 04. 11. 22:14

Sziasztok!

TiTaNIC: márpedig a mü létrhozoját (azaz engem) illeti meg a szputnyik terve. Azzal, hogy én azt munkaidö alatt, a cég infrastrukturáját használva hoztam létre, jogalap nélkül gazdagodtam. A cég legfeljebb csak ennek megtéritésére tarthat igényt.

Tomi: na igen, ez jo meglátás. Mivel a szellemi tulajdon nem olyan abszolut érvényesülést kiváno jog, mint a magántitok védelme, ezért valoban elképzelhetö a munkaszerzödés olyan kikötése, hogy a dolgozo lemond MINDEN olyan, a munkaviszonyával összefüggésbe hozhato szellemi alkotáson alapulo jogárol, amely egyébként megilletné (bocs, ez egy kicsit pongyola megfogalmazás, természetesen a szerzödésben ezt pontosabban kéne rögziteni). Elöbbi megállapitásomat tehát annyiban korrigálnám, hogy azt elképzelhetönek tartom, hogy egy korábban aláirt szerzödésées kikötés alapján mégis a céget illeti a munkaidömben, de nem a munakörömben alkotottt tervrajz. Megint más kérdés, hogy az ilyen kikötést késöbb esetleg sikerrel lehet megtámadni a biroságon, feltünö aránytalanságra hivatkozva. Mondjuk, ha a cég összesen néhány tizezer forinttal (pár nap lejmre kifizetett munkabér, villany, az eszközök minimális amortizácioja) járult hozzá, egy több milliot érö találmányhoz.

Nos én sem vagyok szakértöje ennek a területnek. Nem okoskodni jöttem, hanem elmondani a véleményem és másokét meghallgatni.

Üdv

[ 2002. április 11.: kezdia szerkesztette a hozzászólást ]

#28 Felhasználó inaktív   kezdia 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 80
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 04. 11. 23:11

nevergone: ez egy érdekes kérdés. Elméletileg, az elhunyt dolgozo elektronikus uton tárolt tulajdona is a hagyaték részét képzi, ezért szerintem a cég akkor jár el korrekten, ha a teljes anyagot archiválja és átadja a hagyatéki eljárást lefolytato közjegyzönek. Természetesen, amennyiben ugy véli, hogy valamely adat kikerülése sérti az érdekeit, ezt jelezheti az eljáro közjegyzö irányában, aki aztán dönt a kérdésröl, ha pedig ugy látja, hogy erre neki nincs hatásköre, akkor biroság elé utasitja a feleket. Ha nincs hagyatéki eljárás, akkor ugyanez a helyzet, csak a cég nem a közjegyzövel, hanem az örökösökkel áll kapcsolatban. A gyakorlat azért joval egszerübb. Ki a fene tartana igényt a papa levelezésére? Szerintem, száz emberböl kilencvenkilencnek eszébe sem jutna az örökhagyo elektronikus hagyatékárol érdeklödni. Ha meg mégis, szerintem belenyugodna abba, hogy: bocsánat, már letöröltük. Persze ha azon a gépen valami olyan adat van, aminek vagyoni értéke van.... Ebben az esetben az általános szabály érvényesül: azé, aki hamarabb megszerzi. Ez gyanithatolag a cég lesz. Az örökösök pedig pereskedhetnek éveken át. Mint a régi viccben volt: három testvér közül ki az örökös? Elméletileg: mindhárom. Gyakorlatilag: aki hamarabb ér a lakásba.

Üdv

#29 Felhasználó inaktív   bszl 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 662
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 04. 15. 21:46

A levéltitok megsértése az elektronikus levelekre is kiterjed. Egy elektronikus levél illetéktelen olvasója megvalósítja a BTK. "levéltitok megsértése" büntetőjogi tényállást.

#30 Felhasználó inaktív   Groover 

  • Újonc
  • Pipa
  • Blog megtekintése
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 2
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 04. 25. 17:34

amit meg egy project manager is kitalal...ez a legjobb :) :)
- Groover

#31 Felhasználó inaktív   TiTaNiC 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 63
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2002. 05. 21. 09:51

idézet:
Ezt írta bszl:
A levéltitok megsértése az elektronikus levelekre is kiterjed. Egy elektronikus levél illetéktelen olvasója megvalósítja a BTK. "levéltitok megsértése" büntetőjogi tényállást.[/quote]

Itt sehol sincs semmi leveltitok. Ez ceg. Ugyanaz van, mint papir alapu levelezesnel. A beerkezo, es kimeno levelek iktatva vannak, rajta, hogy kinek jott, kinek ment, mikor, es igy tovabb, egy peldany az irattarba. Csak az elektromos levelezesnel automatikusan kerul iktatasra a cuccos, hiszen az e-mail cimedet munkavegzes celjabol kaptad. Ha maganlevelet iktatsz a ceges rendszerben, hat igy jartal. De leveltitokrol, magantulajdonrol, egyebekrol szo sincs.

Téma megosztása:


  • (2 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó