HWSW Informatikai Kerekasztal: Egymillió gigabyte - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

• (5 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Egymillió gigabyte a cikk hozzászólásai

#61 Felhasználó inaktív   Ytse 

• Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag

Elküldve: 2004. 08. 09. 09:01

A digitális jogkezelő rendszerek kritikája

Idézet

Cory Doctorow, az Electronic Frontier Foundation aktivistája a Microsoft Research Group egyik rendezvényén fejtette ki lesújtó nézeteit a digitális jogkezelő (DRM) rendszerekről. Cikkünk beszédének magyar fordítását tartalmazza, Cory Doctorow szíves engedélyével.

#62 Felhasználó inaktív   SirGin 

• Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag

Elküldve: 2004. 08. 09. 11:48

Le vagyoknyűgözve.
Végre hallok valakiről, aki képes és van elég lehetősége és ereje is arra, hogy ilyen témában logikus és meggyőző érvekkel helyre tegye a dolgokat.

:up:

#63 Felhasználó inaktív   Krinyo 

• Dr. Genya
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag

Elküldve: 2004. 08. 09. 11:58

Szerintem is nagyon korrekt osszefoglalo, bar egy kicsit sotetre festi a kepet. :) :up:

Krinyo
72792 óra, 6649 anyag, 11 376 878 karakter (6772 A4-es oldal) = az én HWSW-m

#64 Felhasználó inaktív   bean 

• Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa

Elküldve: 2004. 08. 09. 12:24

Van a cikkben jó sok, kissé homályos utalás, ha eléggé noszogattok, összeszedem őket, nem nehéz, Quinn Norton Wiki-jében benne vannak, csak azokat is le kell fordítsam.

#65 Felhasználó inaktív   SFIJ 

• élőhalott
  • PipaPipaPipaPipaPipa

Elküldve: 2004. 08. 09. 12:31

Nops igen szep. a megoldas is megvanik ra, imho. lasd kompakt kazetta. Nem kellene rettegni annyira a netes film/zene terjedesetol. Megoldhato az, diffserv meg egyebek, hogy a a hozzad bejovo adatfolyam alapajan 'merheto' legyen, hogy hany megabyte forgalmat bonyolitasz havonta digitalis mediabol. Es erre szepen kiszabnak egy forint/mbyte licenszdijat. Ahogy azt megteszik a VHS kazettak es az irhato CD-k DVD-k eseten is. Magayran letoltesz egy honapban 4 GByte-nyi filmet akkor fizetsz a szerzoi jogvedoknek egy ezrest. ennyire ecceru.
νιψονανωμηματαμημωνανοψιν

What do stars do? They shine.(Yvaine)

#66 Felhasználó inaktív   Krinyo 

• Dr. Genya
  • PipaPipaPipaPipaPipa

Elküldve: 2004. 08. 09. 12:44

Idézet: SFIJ - Dátum: 2004. aug. 9., hétfő - 13:31

...ennyire ecceru.

Ha ennyire egyszeru lenne, nem allnank itt, ahol allunk. Abbol az ezres ki, milyen mertekben reszesulne? Hallgatom... :D

Krinyo

#67 Felhasználó inaktív   Ytse 

• Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag

Elküldve: 2004. 08. 09. 13:28

Gondolom menne az Artisjusnak, ők meg elosztanák, ahogy akarják/tudják. Valahogy így van ez a zenék meg filmek esetében is, nem?

#68 Felhasználó inaktív   Rive 

• .
  • PipaPipaPipaPipaPipa

Elküldve: 2004. 08. 09. 13:37

Idézet: Ytse - Dátum: 2004. aug. 9., hétfő - 14:28

Gondolom menne az Artisjusnak, ők meg elosztanák, ahogy akarják/tudják. Valahogy így van ez a zenék meg filmek esetében is, nem?

Minden átalánydíjas, sarcos jogdíj-alapú bevétellel így van. PL. fénymásolók, nyers CD-k, kazetták.

Némileg árnyalná a képet, ha a tényleges felhasználásról lehetne valamiféle statisztikát vezetni. Ezt a digitális technika elviekben lehetővé tenné.

Amúgy, egy apróság. A bolti CD/DVD-ken nem a szerzői jogdíj az igazán sok.

Szerkesztette: Rive 2004. 08. 09. 13:52 -kor

Elköltöztem :-)

#69 Felhasználó inaktív   bean 

• Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa

Elküldve: 2004. 08. 09. 13:50

A Harvardon egy Terry Fisher nevű prof kiszámolta, hogy kemény hat dollárt kéne fizetni a szélessávú felhasználóknak havonta, hogy bátran tölthessenek zenét és filmet. http://cyber.law.har...PTKChapter6.pdf

Ez a http://www.hodder.or...ConvCompLic.htm legjobb oldal a licensz témában.

Valóban, a bolti CD-n nem a jogdíj a sok, hanem a különböző kis- és nagykereskedelmi jutalékok.

Szerkesztette: bean 2004. 08. 09. 14:09 -kor

#70 Felhasználó inaktív   Bird-Of-Prey 

• Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa

Elküldve: 2004. 08. 09. 13:57

lehet hogy már nagyon régi és lerágott csont ami nekem uj, de hátha nem  :)

mivel nem nézek TV-t már kb 4-5 éve, minap egy haveromnál ücsörögtünk és háttérzaként ment a teve. nem tudom már milyen csatorna de egyszer csak figyelmes lettem egy "reklámra" vagy felhívás vagy nemtom minek nevezzem....

"Ne vegyél kalózmásolatot, az is LOPÁS!' de lehet hogy nem pont ez a szöveg, de valmai ilyesmi volt. majdnem vágtam egy hátast a székkel mert eddig ilyet még főműsoridőben nem láttam!

ez szerintem mutatja hogy mennyire elharapódzott ma a helyzet!

azonban teljes mértékben egyetértek phan_tom hozzászólásával az első oldalon:
"Kényelmesebb bemenni a boltba, megvenni a szép csomagolású, leírással rendelkező szofvereket, dvd-ket. Csak az árak "

nekem is jobban esne bemenni a boltba megvenni a szép színes szagos dobozt SUPPORTAL!, de hát könyörgöm miből?
amikor a fizetésemből a napi kaja és utazás után marad 30.000 forint? és még a telefonszámlám nincs is benne.....

ebből hogyan vegyek meg 35000ft-os MS Windows-t? 90.000 ft-os OFFICE-t? meg mittoménmég mit..
jó tudom ott a Linux nem kötelező Windows használni és van OpenOffice az MS Office helyett, de ezt most hadjuk.
Nem állhatunk meg, ez denevérország....

#71 Felhasználó inaktív   Echo 

• Tag
  • PipaPipa

Elküldve: 2004. 08. 09. 14:04

Jó fordítás, olvastatja magát, grat.

A szöveg tartalmáról: igaz, hogy vannak a mondanivalójának jó részei, és alapvetően egyet is értek vele, de ugyanakkor alternatív megoldást nem javasol, így nem nagyon tudható, hogy a jelenlegi jogi eszközökön kívül milyen módon biztosítható a szerzők megfelelő juttatása, márpedig anélkül nincs hosszabb távon széleskörben elérhető művészet. Hacsak nem úgy, mint a politika az angol felsőházban, ahol már csak azok vannak ott, akik megtehetik, és nem abból élnek. Egyébként miért kerül még mindig x ezer forintba egy klasszikus képkiállítás, és azon miért nem háborodik fel senki? :)

A beszéd vége felé egyre több a következetlen vagdalózás, amit az indulatoknak tulajdonítok, amivel az előadó a témához viszonyul, viszont ezzel felborítja a beszédének kezdetén még örömteli, logikusan érvelő stílusát.

A technológia, és egyben a DRM fejlődése azonban nincs leírva még. Csak jó ötletek kellenek, amivel biztosítható, hogy mindenki jól jár, de legfőképpen a végfelhasználó, aki az eladási eredményeket ténylegesen növeli. A DRM rendszer célja nem a korlátozás növelése, hanem a szerzői folyamat konszolidálása.

#72 Felhasználó inaktív   Gaab 

• Tag
  • PipaPipa

Elküldve: 2004. 08. 09. 15:58

Idézet: Echo - Dátum: 2004. aug. 9., hétfő - 15:04

de ugyanakkor alternatív megoldást nem javasol, így nem nagyon tudható, hogy a jelenlegi jogi eszközökön kívül milyen módon biztosítható a szerzők megfelelő juttatása, márpedig anélkül nincs hosszabb távon széleskörben elérhető művészet.

Nagyon jo iras, laikusok szamara is abszolut ertheto szerintem, az elozmenyek eleg logikus ismertetesevel..

Az alternativ megoldas.. a szerzo a jelek szerint nem nagyon lat mas utat, mint kovetni azt a modszert, ami eddig mindig bevalt: modositani a szerzoi jogi torvenyen, mert az az uj media megjelenesevel mar idejetmultta valt. Valahol jogosnak latom a gondolatmenetet: eddig sem jott be soha, amikor a kiadok szembealltak valami ujnak az elterjedesevel, es csak ugy tudtak jol kijonni a dologbol, ha szeliranyba alltak. A szerzok megfelelo juttatasarol meg gondoskodjanak a szerzok jogvedo szervezetek, elvegre elvileg azert vannak, eddig is megoldottak atalany alapon, oldjak meg ezutan is ugy. Bar ma valahogy ugy latszik,  hogy inkabb maguknak termelik a bevetelt, es a sajat penzuket feltik, meg a "kontroll" elveszteset az uj mediak felett/reven. Csak egy kicsit kene rugalmasabbnak lenni, es elhagyni ezt a csolatos, szemellenzos hozzaallasukat.

=G=

#73 Felhasználó inaktív   Warrior 

• Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa

Elküldve: 2004. 08. 09. 16:38

Idézet: Krinyo - Dátum: 2004. aug. 9., hétfő - 12:58

Szerintem is nagyon korrekt osszefoglalo, bar egy kicsit sotetre festi a kepet. :) :up:

Krinyo

Igen, a helyzet valóban lehet akár sötét is.

Hadd legyen --> ITT <-- ismét ugyanaz a link, amit már lassan évek óta linkelgetek... :)
"Hey Ripley, don't worry. Me and my squad of ultimate badasses will protect you! Check it out! Independently targeting particle beam phalanx. Vwap! Fry half a city with this puppy. We got tactical smart missiles, phase-plasma pulse rifles, RPGs, we got sonic electronic ball breakers! We got nukes, we got knives, sharp sticks..."

#74 Felhasználó inaktív   Konor 

• Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa

Elküldve: 2004. 08. 09. 16:53

a helyzet sötét elég sötét az egész arról szól hogy szedjenek ki minél több pénzt az emberekből
jogdíj van a nyers cd-n dvd-n ugye
de miért fizessek jogdíjjat ha a saját szellemi termékemet akarom rá másolni pl nyaralásomról a képeket videót vagy akármit ezért én miért fizessek a kiadóknak amikor semmi közük hozza!!!!
igen rohadt sötét kapzsi időket élünk
ááá nem is filózok ezen

az írás nagyon frankó volt örülök hogy vannak ilyen emberek akiknek vannak lehetőségeik és élnek is vele
BMW POWAAAAA de akkor miért van az avataromon Skodaaaa? :D

#75 Felhasználó inaktív   j.cs. 

• Tag
  • PipaPipa

Elküldve: 2004. 08. 09. 17:26

Idézet: Bird-Of-Prey - Dátum: 2004. aug. 9., hétfő - 13:57

"Ne vegyél kalózmásolatot, az is LOPÁS!' de lehet hogy nem pont ez a szöveg, de valmai ilyesmi volt. majdnem vágtam egy hátast a székkel mert eddig ilyet még főműsoridőben nem láttam!

Ezt en is lattam, de ugy volt a szoveg, hogy "A kalozkodas is lopas". Jogaszhallgato baratnom fel is haborodott rajta, hogy itthon nincs is ilyen buntetojogi kategoria, hogy "kalozkodas" - a legkozelebbi hozza a legi vagy vizi jarmu elteritese van:)

Raadasul tarsadalmi celu hirdeteskent ment... :(

Szerkesztette: j.cs. 2004. 08. 09. 17:37 -kor

#76 Felhasználó inaktív   xclusiv 

• Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa

Elküldve: 2004. 08. 09. 19:54

Idézet: Echo - Dátum: 2004. aug. 9., hétfő - 14:04

A DRM rendszer célja nem a korlátozás növelése, hanem a szerzői folyamat konszolidálása.

Ugyan már...
Ezt nem gondolhatod komolyan.

Ez a dolog leegyszerűsítve úgy néz ki, hogy (nagyon) régen a szerző megélt, ha olyasmit alkotott ami a fizetőképes (őt eltartani képes) keresletnek tetszett. Mecénások, ilyesmi.
Aztán megjelent egy technika, amivel ez a szerző műve olcsón másolhatóvá és terjeszthetővé vált (könyvmásolás, zenemásolás, majd a közelmúltban a videomásolás). Ám ennek kihasználásához tőke és (technikai, kereskedelmi, szállítási) kapacitás szükséges. Ezzel ráépült egy overhead a szerzőre, ami remekül megélt a szerző és a mű fogyasztója között realizált hasznon. Közben persze a szerző sem halt éhen és a mű olcsóbban, ezáltal többeknek elérhetővé vált.
Ez a technika azonban lehetővé tette a szerző engedélye (és ezáltal munkájának anyagi elismerése) nélküli sokszorosítást is, ez a kalózkodás. Ez ugye a szerzőre nézve ártalmas és igazságtalan, ám ha ennek eszközeit betiltják akkor az állampolgárok élete pár évszázadnyira távolodik az elérhető  lehetőségektől. Ez mindenki számára nagyobb hátrányt jelentene, mint ami így a szerzőt éri, ezért kialakult a szerzői jogdíj, ami gyakorlatilag kárpótlás a közcélból elszenvedett anyagi veszteségekért. Ez beépül az új technológia használatának árába, a fogyaztóra nézve nem jelent nagy költséget és a szerző sem jár rosszul. Erre is épült egy szép nagy overhead.
Ám jelenleg a szórakoztatóipar (overhead) akkora biznisszé vált, hogy az valami borzalom. Xmilliáros forgalom, ahol X nem kevés.
És bejön a képbe az IT elmúlt pár évben végbement robbanásszerű fejlődése (és ezen belül főleg az internet elterjedése). Ez lehetővé teszi, hogy az mű közel veszteségmentes terjesztését olcsón, kihagyva ezt a szumma overhead-et az anyag terjesztésből. Ez az iszonyat anyagi erő mozult meg, amikor beparázott: ennek köszönhetjük pl. a "Digital Millennium Copyright Act"-et és a DVD-k régiókódját. És a DRM-et.
Szóval ennek az hatalmas anyagi erejű monstrumnak a (jogi és technikai) kapálózásáról beszélünk. A kutyát nem érdekli igazából a szerző, a pénzüket féltik. Mitől kerül egy CD 5-6eHUF-ba? A szerző örül, ha lát belőle 500 Ft-ot.

x.

#77 Felhasználó inaktív   Echo 

• Tag
  • PipaPipa

Elküldve: 2004. 08. 10. 08:47

Idézet: xclusiv - Dátum: 2004. aug. 9., hétfő - 18:54

Ugyan már...

A legkomolyabban gondolom :)

Természetesen abban igazad van, hogy a jelenlegi technológiai feltételekkel ez nem kivitelezhető, illetve nem ezt a célt szolgálja, és hátráltatja a fejlődést. Azonban az új (még nem létező) megoldások elterjedésével remélem, hogy mind a szerző képes lesz értesülni művének terjedéséről, és abból megfelelően profitálni, mind a felhasználó korlátozások nélkül használni az általa - remélhetőleg a jelenlegi ár töredékéért - vásárolt terméket.

#78 Felhasználó inaktív   hop 

• Újonc
  • Pipa

Elküldve: 2004. 08. 10. 13:12

Idézet: xclusiv - Dátum: 2004. aug. 9., hétfő - 20:54

Ugyan már...

Ez a dolog leegyszerűsítve úgy néz ki, hogy

Mint laikus, a következőket látom:
Valamikor ugye volt a művész, szerző, előadó, stb. meg voltam én. Ha akartam valamit, meghívtam a házamba az előbbieket, élveztem a produkciójukat, fizettem és kész. Később mikor lehetővé vált, hogy ezeket a dolgokat rögzítsék, sokszorosítsák, reprodukálják, fizettem azért a munkáért, eszközért, ami ezt lehetővé teszi. Ez mind rendben is van.
Ma viszont az "előállító" és a fogyasztó közé egy olyan - másképp nem tudom nevezni - slepp ékelődött be, ami semmit nem tesz az asztalra, egyszerűen csak "adót" szed. A Microsoft is ebbe a körbe szeretne bekerülni.
Gyakorlatilag az igy beszedett pénzeknek semmi köze nincs sem a szerzőknek adott jogdíjakhoz, sem annak a munkának az értékéhez, amit ők adtak ahhoz, hogy én halgathassam, láthassam, stb. a vki. által elkészített alkotást.

#79 Felhasználó inaktív   Krinyo 

• Dr. Genya
  • PipaPipaPipaPipaPipa

Elküldve: 2004. 08. 10. 16:35

A technologiat, amin keresztul ez gyorsabban eljuthat hozzad meg ingyen fejleszettek, ugye? :rolleyes: Addig szerintem nem kellene ebbe nagyon belemenni, amig a CD-t meg tudod venni 5-6e-ert, ugyanakkor mar itthon is legalisan le tudod tolteni 2500-ert ugyanazt az albumot. Szoval melyik slepp szed tobb "adot", a hagyomanyos terjesztes, avagy a netes megoldas, melyben benne van a MS - irigyelt? - licencdija is?

Annyiban egyetertek veled, hogy egy bizonyos kort igenis ki lehetne zarni az ertekesitesbol ilyen megoldasokkal, terjesztessel. Pontosan azt a kort, mely sokkal mohobb a MS-nal is es abszolut semmi koze hozzam vagy a zeneszekhez.

Idegbajt tudok kapni, amikor valaki mindenert a MS-ot szidja, azt meg elfelejti, hol tartanank nelkule.

Az iras szerzoje is kritizalja pl. a DRM-rendszerek uzleti modelljet, miszerint ez nem mukodhet, ugyanakkor a gyakorlat egeszen mast mutat, lasd pl. Apple iTunes orasi sikere.

Krinyo

#80 Felhasználó inaktív   hop 

• Újonc
  • Pipa

Elküldve: 2004. 08. 11. 08:54

Idézet: Krinyo - Dátum: 2004. aug. 10., kedd - 17:35

A technologiat, amin keresztul ez gyorsabban eljuthat hozzad meg ingyen fejleszettek, ugye? :rolleyes: Addig szerintem nem kellene ebbe nagyon belemenni, amig a CD-t meg tudod venni 5-6e-ert, ugyanakkor mar itthon is legalisan le tudod tolteni 2500-ert ugyanazt az albumot. Szoval melyik slepp szed tobb "adot", a hagyomanyos terjesztes, avagy a netes megoldas, melyben benne van a MS - irigyelt? - licencdija is?

Annyiban egyetertek veled, hogy egy bizonyos kort igenis ki lehetne zarni az ertekesitesbol ilyen megoldasokkal, terjesztessel. Pontosan azt a kort, mely sokkal mohobb a MS-nal is es abszolut semmi koze hozzam vagy a zeneszekhez.

Idegbajt tudok kapni, amikor valaki mindenert a MS-ot szidja, azt meg elfelejti, hol tartanank nelkule.

Az iras szerzoje is kritizalja pl. a DRM-rendszerek uzleti modelljet, miszerint ez nem mukodhet, ugyanakkor a gyakorlat egeszen mast mutat, lasd pl. Apple iTunes orasi sikere.

Krinyo

Idézet

A technologiat, amin keresztul ez gyorsabban eljuthat hozzad meg ingyen fejleszettek, ugye?

Valószínüleg nem, de nekem aránytalannak tünik az elosztás. Nem hiszem, hogy egy bakelitlemez-gyarto sor előállítása olcsóbb, mint egy DRM-hez hasonló rendszer kifejlesztése. Ugyanakkor nem vagyok benne biztos, hogy nekem az a jó, ha egy eszköz használatáért fizetek, legyen az szoftver, vagy bármi más. Probálják ezeket az eszközöket összemosni azokkal az audiovizuális termékekkel, amiért értelemszerüen szerzői jogdijat kell fizetnem. Valóban nem érdemes belemenni ebbe a dologba, nekem csak a termékekért fizetendő ár tűnik magasnak, a mi pénztáercánkhoz és ahhoz képest amennyit a művészek kapnak érte.
:offtopic:

Idézet

Nem szoktam részt venni hasonló vitákban, de mivel nekem szól reagálok rá.
Nem a MS-t szidtam. A cikk a DRM-ről szól, erről és hasonló rendszerekról írtam. Az pedig egyértelmű dolog, hogy az MS ezzel mit szeretne elérni. A helyükben én is ezt tenném.
Az ügyfeleink több rendszert használnak, és mindig probálom a számukra alkalmasabbat ajánlani. Tehát tisztában vagyok azzal, hogy van amiben a MS termékei jobbak, van amiben más gyártó jobb.
Valószínüleg a MS nélkül több tízméteres papírkupacok között egy sötét irodában logarléc fölé görnyedve tengetnénk napjainkat. :)
Emlékszem arra, hogy miért lett OS/2 és MS Windows annak idején. Azóta a MS üzletpolitikája nem sokat változott.
:offtopic:

Szerkesztette: hop 2004. 08. 11. 08:55 -kor

Téma megosztása:

• (5 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.