HWSW Informatikai Kerekasztal: Konzervatív liberalizmus - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

Oldal 1 / 1
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Konzervatív liberalizmus Ne aktuál politizálj Értékeld a témát: -----

#1 Felhasználó inaktív   Socket 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.663
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 01. 14. 02:59

Sziasztok, jó régen indítottam már témát, és fórumoztam "komolyabban" itt a HWSW-n. Inkább csak kommentek szintjén maradtam.
Viszont egy ideje érlelődik bennem egy gondolat, egy olyan liberális és némely elemét tekintve konzervatív gondolkodásmódról, amelyet konzervatív liberalizmusnak hívnak, amit a Wikipedia szerint ne tévesszünk össze a liberális konzervativizmussal. Szerintetek Magyarországon mennyire életképes egy ilyen irányzat?

Csak mondok példákat, miként is jellemezhető a konzervatív liberális gondolkodásmód (az én meglátásom szerint):
Szabadságjogok teljes elfogadása, (nem tévesztendő össze a szabadossággal).
Olyan jobboldali eszmék, mint a hazaszeret (bár ennek talán általánosnak kellene lennie)
Hagyományokon alapuló megújulás
Neo liberális eszmék elvetése

.. és a többi.

A Wikipedia szerinti megfogalmazás:

Idézet

A konzervatív liberalizmus vagy jobboldali liberalizmus az az irányzat, mely összeegyeztethetőnek tartja a hagyományos, konzervatív, jobb oldali értéket - úgy mint hazaszeretet, család, vallási értékek tisztelete, a meglévő intézmények iránti tisztelet - a liberális eszmékkel. Tehát a liberális elveket lassan, konzervatív módon akarja érvényesíteni, ahogy a közfelfogás változik.

Ez az irányzat a liberalizmus jobb széle, de nem tévesztendő össze a liberális konzervativizmussal. ...


Mi a véleményetek egy ilyen irányzatról?

Kérek mindenkit, mivel ez egy politikát is érintő témakör, hogy NE AKTUÁL-POLITIZÁLJON és lehetőleg tekintsen el a múltban/jelenben lévő azon időkben aktuálpolitikát érintő témáktól is, mert a fórum téma célja, hogy eszmecserét folytassunk és NE BÁNTSUK EGYMÁST, MÁSOKAT. A téma nem a magyarországi politikai pártokat, azok cselevéseit hivatott megvitatni, lehetőség szerint. Aki ezeket a játékszabályokat nem tudja betartani, kérem ne látogassa ezt a témát. Ügyeljünk arra, hogy a mederben maradjon a téma, és az "off" topicok ne kerüljenek egy hozzászólás szintjén sem fel, főleg vitatémává ne váljon.

Szerkesztette: Socket 2011. 01. 14. 03:02 -kor

http://tet-halo.ning.com/
TeT háló-Tanulást segítő technológiák.
Pedagógus mentor rendszer.

#2 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2011. 01. 14. 03:16

Letted a piát, vagy miafene? Hagyd a fenébe az ilyen témát, inkább drogozzál baszki.
Make love not Wor.

#3 Felhasználó inaktív   Samott 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 27.035
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 01. 14. 06:33

Nem tudom ertelmezni a dolgot, hiszen a politikai iranytu alapjan ilyen kategoria nem letezhet:

Kép

(A feliratok rendre: Konzervatív bal, konzervatív jobb, liberális bal, liberális jobb, forras: wikipedia)

Mintha arrol beszelnenk, hogy mi a kulonbseg a baloldali jobboldalisag vagy a jobboldali baloldalisag kozt. A politikai eroter ket szelso erteket - szerintem - nem lehet osszeegyeztetni.

Samott

Szerkesztette: Samott 2011. 01. 14. 06:34 -kor

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out. | exHWSW - Értünk mindenhez IS @ PH!

#4 Felhasználó inaktív   Zsul 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.535
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 01. 14. 08:59

Pedig nem olyan halott téma ez, amennyiben valami agyatlan troll nem kezd el aktuálpolitikáról böfögni...

A baj az, hogy én nem nagyon emlékszem olyan esetre, országra ahol ez meg tudott valósulni. (Mondjatok példát, hadd tanuljak :) ) A gond ott szokott kezdődni, hogy miután minden párt bepozicionálta magát a saját oldalán, elkezdődik a szavazók meggyőzése, és a saját oldal értékeinek hangoztatása több biztos szavazót hoz mint amennyit a másik oldal felé való nyitás meggyőzne a bizonytalan szavazók közül. Ha pedig valamelyik oldal érdemben nyitna, akkor a stabil bázisának a középtől a szélsőség fele hajló része előtt könnyen hiteltelenné válhat. És akkor még csak a jobb-bal felállásról beszéltünk, nem is a liberalizmus felé való elmozdulásról, mert az mindkét oldal esetében még neccesebb lehet.

Samott ábrája azért jó, mert szerintem sincsen liberális irányvonal önmagában. (Legalábbis nekem nehezen értelmezhető az ilyen)

A legjobb vitaindító az lenne szvsz, ha tudnánk konkrét példákat felhozni külföldi politikából, amik legalább 6-8 évvel ezelőttiek. Ezzel kizárnánk a hazai aktuálpolitikát, a múltbéliség pedig garantálná, hogy a történtek következményei már áttekinthetőek és objektíven értékelhetők...
Karosszékből nincs rákkendroll... |

#5 Felhasználó inaktív   Mumia 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 31.916
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 01. 14. 09:22

Én nem értem miért kell a politikába beleerőszakolni a vallást, mindig is visszás volt számomra ez.

De azzal nem értek egyet, hogy nem létezhet konzervatív liberalizmus, azért mert egy valaki által megálmodott iránytű ezt nem tudja értelmezni, ez nem bizonyíték semmire. Olyan mintha azt mondanád, hogy márpedig a nap nem lehet 5500 fokos mert a hőmérőm csak 50 fokig van skálázva.

Én magamat is ilyen kategóriába sorolnám, kitöltöttem már sok ilyen politikai teszetet, ami elvileg a politikai iránytűn helyezne el, de egyik se tudott velem mit kezdeni, mindig az origo közelébe került az eredmény.

#6 Felhasználó inaktív   Zsul 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.535
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 01. 14. 09:41

Üzenet megtekintéseIdézet: Mumia - Dátum: 2011. 01. 14. 09:22

Én nem értem miért kell a politikába beleerőszakolni a vallást, mindig is visszás volt számomra ez.

Ki beszélt itt rajtad kívül vallásról? :think:
Karosszékből nincs rákkendroll... |

#7 Felhasználó inaktív   Samott 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 27.035
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 01. 14. 10:00

Üzenet megtekintéseIdézet: Zsul - Dátum: 2011. 01. 14. 08:59

A gond ott szokott kezdődni, hogy miután minden párt bepozicionálta magát a saját oldalán, elkezdődik a szavazók meggyőzése, és a saját oldal értékeinek hangoztatása több biztos szavazót hoz mint amennyit a másik oldal felé való nyitás meggyőzne a bizonytalan szavazók közül. Ha pedig valamelyik oldal érdemben nyitna, akkor a stabil bázisának a középtől a szélsőség fele hajló része előtt könnyen hiteltelenné válhat. És akkor még csak a jobb-bal felállásról beszéltünk, nem is a liberalizmus felé való elmozdulásról, mert az mindkét oldal esetében még neccesebb lehet.

A partoknal - ma mar - nincsenek ilyen "elvek", ezekre ok magasrol sz.rnak. Piackutatas van, azt merik fel, honnet mekkora tomegeket lehet megszolitani es ez alapjan alakitjak a politikajukat. Tehat nem az elerni kivan celok hatarozzak meg a mondanivalot hanem az azzal megmozdithato tomeg. A cel nem az, hogy valamilyen iranyba vigyek az adott orszagot, hanem hogy minel tovabb a mezesbodon kozeleben legyenek. Meg mielott barki felreerteni, altalanossagban beszelek, nem csak Magyarorszagra igaz ez. Fogyasztoi tarsadalom, ahhoz illo politikai rendszerrel. Ma mar a piackutatoknak, reklamszakembereknek (spin doktoroknak) joval nagyobb beleszolasuk van a mondanivalo kialakitasaba mint holmi ideologusoknak. Szoval a partokat akar ki is hagyhatjuk az egeszbol. :-)

Samott
(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out. | exHWSW - Értünk mindenhez IS @ PH!

#8 Felhasználó inaktív   Mumia 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 31.916
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 01. 14. 10:57

Üzenet megtekintéseIdézet: Zsul - Dátum: 2011. 01. 14. 09:41

Ki beszélt itt rajtad kívül vallásról? :think:

Benne van a politikai irányzat idézett definíciójában, el se olvastad?

#9 Felhasználó inaktív   Zsul 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 6.535
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 01. 14. 11:34

Üzenet megtekintéseIdézet: Mumia - Dátum: 2011. 01. 14. 10:57

Benne van a politikai irányzat idézett definíciójában, el se olvastad?

De olvastam. Csak nem találok kivetni valót benne, mert nem úgy tűnik, mintha nem szekurális szemszögből nézné ezt. Nem azt mondja, hogy a vallás legyen hatással a politikára, csak azt, hogy tisztelje az értékeit (ki melyiket ugye). Ilyen szempontból az intézményrendszert vagy a családot sem lehetne belekeverni, mert azok nélkül is van élet.

Mindegy, ezek szerint félreértettük egymást, szóval no offense. :) De hanyagoljuk is a témát, ne vesszünk el benne...
Karosszékből nincs rákkendroll... |

#10 Felhasználó inaktív   Eleanor 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 19.620
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 01. 14. 13:05

Idézet

b.) 19. sz. közеpе: a pоlitikában еnyhе kétоldalú közеlеdés alapjait tеrеmtik mеg.


- Az ókоnzеrvativizmus kоnzеrvatív libеralizmussá szеlidül: a „fоntоlva haladás” kоnzеrvatív prоgramja nеm akar mást, mint a libеrеálisоk, csak lassabban.
- A libеralizmus pоlitikai vоnalában a kоnzеrvativizmus bizоnyоs jеgyеit magára ölti.


Ha már gumicsont, legyen vastag…
 
 
Ha az agyatok fele akkora lenne, mint az arcotok… zsenik lennétek.. (T.B.)
 

#11 Felhasználó inaktív   DGabor 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 9.859
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 01. 14. 15:45

na ne...


nem elég visszabeszélőben a fszverés, itt is legyen flame war?
Close the world. Open the nExt.

Megtudtam, hogy "Köcsög pösti" vagyok. Ujjé!

#12 Felhasználó inaktív   INT21H 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 1.085
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2011. 01. 17. 10:43

Üzenet megtekintéseIdézet: Samott - Dátum: 2011. 01. 14. 06:33

Nem tudom ertelmezni a dolgot, hiszen a politikai iranytu alapjan ilyen kategoria nem letezhet:
...

A saját magad által linkelt koordinátarendszerben nem is szerepel konzervativizmus egyik tengelyen sem.
A konzervativizmus nem a liberalizmus ellentéte, hanem a bevált módszerekhez való ragaszkodás, értékmegőrzés.

A liberalizmus ellentéte az autokrácia (ez szerepel az ábrán is).
A konzervativizmus ellentéte pedig a, ööö... nem-konzervativizmus. :) Talán lehetne innovativizmus is, de valószínűleg nem teljesen fedi a fogalmat.

Egyébként a vita szvsz hamar rövidre zárható:
Magyarországon rendelkezésre áll nagy létszámú, saját erejéből boldoguló, magának polgári jólétet megteremtő, művelt szavazóréteg?
Amennyiben nem,úgy a témaindító kérdésre is nem a válasz.

Sajnos túl sokan függnek az államtól.
"Hanyatló kultúránknak az egyik legkórosabb eleme a járandósági felfogás (entitlement culture) ami szerint az állampolgárnak jár minden, az is, amiért soha életében nem fizetett."

"I meditate diligently every morning. The subjects are life and love. I quit after 3 seconds."

Téma megosztása:


Oldal 1 / 1
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó