HWSW Informatikai Kerekasztal: HeatPipe és rejtelmei - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (78 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

HeatPipe és rejtelmei Hp házilag! Értékeld a témát: -----

#41 Felhasználó inaktív   Hank 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 622
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 18. 14:47

Csak nekem ilyen lassú a HWSW fórummotor,vagy mások is már észrevették,hogy döcög,vagy be e jön az oldal?
hank

#42 Felhasználó inaktív   Gyulavitéz 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.290
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 18. 15:29

nekem is lassú, de már vagy 1-2 hónapja
<a href='http://notik.hu' target='_blank'>bontott notebook alkatrészek</a>

#43 Felhasználó inaktív   Bali&reg; 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 246
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 18. 20:55

Hank: Inkább a párolgás vagy forráshőt kellett volna megemlítened a vízhez való ragaszkodás miatt! Nem?
A víz forráshője 2256kJ/kg, acetoné: 525 , etil-alk.: 906, metil-alk.: 1110
Vagyis ha a víz elforr, akkor minimum 2-szer annyi energiát elvon a környezetétől, mint a többiek. :)

Gyulavitéz: Onnan tudom, hogy beleraktam egy pohár vízbe a kémcsövet és mértem a hőmérsékletét egy mutatós

hőmérővel ami +- 1°C-os méréshatárú. És úgy 40 foknál leállt a forrás.

Egyik kedvenc könyvem a Négyjegyű füg. tábla! :D
Most vettem meg az újat az érettségihez, mert egy csomó új dolog is van benne. :)

Nemsokára írok tapasztalatokat a mai kísérletemről a fal felületéről, meg a forráspontról.

#44 Felhasználó inaktív   Bali&reg; 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 246
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 18. 22:14

Ma csináltam egy kis elektrolízist amit valaki nemrég említett (bocs, de elfelejtettem ki volt az).
Vagyis 2 rézlemezt mártottam rézgálic (= réz-szulfát) oldatba és így egy olyan felületet kaptam aminek egy része kissé bemattult, egy részénél, ahol közelebb voltak a lemezek, ott meg sötétvörös lett. Ezt a réteget sajnos le lehet törölni, de szerencsére, csak ha nagyon dörzsölöm. Finoman letöröltem a sötétebb részről a felesleges rezet, és le is mostam. Itt már látszott, hogy ameddig belelógott az oldatba a lemez ott megmaradt a vízréteg, ahol pedig tükörsima maradt, onnan teljesen lefolyt, csak egy két helyen volt egy apróbb csepp.
A teszeredmény: gőz fölé tartva érdekes eredmény lett: Ahol sötéttebb volt a lemez, ott nagy csöppök kezdtek alakulni ritkán elhelyezkedve, ahol meg sima volt, ott sok apró. Ez elég érdekes volt. Még lehelettel is kipróbáltam és már 3-4 lehelés után azon a sötét részen 0,5-1 átmérőjű cseppek lettek, a többi helyen pedig sok pici sűrűn. Majd még folytatom a kísérleteimet ezzel kapcsolatban és remélem sikerül egyszerűen jó felületet csinálnom. :)

Gondolkodtam ma egy kicsit (hát persze, hogy akkor, amikor a kezemben volt a német füzet és azt kellett volna tanulnom :) )
Arra a következtetésre jutottam, hogy nem csak attól függ a forráspont, hogy mennyivel fűtjük a vizet, hanem attól is, hogy mennyi a hűtött rész hőfoka. Tehát ha szobahőn van a víz és a hűtő felét nagyon lehűtjük, akkor elkezd forrni a víz. Szerintem.
Vagyis úgy kell optimalizálni a HP-t, hogy pl 5 fokkal a hűtött felület hőm.-e felett forrjon a víz. Nem tudom, hogy ez megvalósítható e, még nagyon friss az elképzelésem. :)

Ja és Hank: az alkoholos "vízhűtés"-el az a baj, hogy az alkoholnak kicsi a hővezetési tényezője. Nem?

#45 Felhasználó inaktív   DrHIL 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 278
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 18. 22:27

Szerintem keveréket nem valószínű hogy érdemes lenne használni. pl víz + denaturáltszesz. Az oldatban megmarad mindkét alkotó fizikai tulajdonsága, tehát a denaturált szesz előbb párolog. Lázsd pálinka főzés.
Az viszont meggondolandó lenne, hogy alul tartály lenne és abból indulna ki a cső. A tartályban bordák vagy tüskék lehetnének (mint az én vizes blokkomban ;) ) a jobb hőátadás miatt. Ha alul tartály van, lehet, hogy nem lenne anyira kritikus a víz menyisége.
A vákumot azért úgy kellene beállítani hogy a víz már 25-30 fok körül már forrjon!

Szerkesztette: DrHIL 2005. 03. 18. 23:09 -kor


#46 Felhasználó inaktív   Gyulavitéz 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.290
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 19. 07:52

Idézet: Bali&reg; - Dátum: 2005. márc. 18., péntek - 20:55

A víz forráshője 2256kJ/kg, acetoné: 525 , etil-alk.: 906, metil-alk.: 1110
Vagyis ha a víz elforr, akkor minimum 2-szer annyi energiát elvon a környezetétől, mint a többiek. :)

Ez így van, de adott fix energiával kétszer/négyszer hamarabb forr fel. Már csak a hőátadási képességével kell összevetni.

Idézet

Ma csináltam egy kis elektrolízist amit valaki nemrég említett (bocs, de elfelejtettem ki volt az).

Asszem én voltam... :rolleyes:

Elektrolízissel az anód (negatív) oldalon válik ki a réz, a katód oldalon meg a szulfát, tehát nem mindegy, merre folyik az áram. Sajna nem tudom, hogy hosszabb ideig tartó elektrolízissel is csak felületi kicsapódás történik-e, vagy a rézcső anyagához molekulárisan is hozzákötődik a rézgálicból kivált réz. Valami ilyesmi felületet kéne elérni:
Kép

Szerkesztette: Gyulavitéz 2005. 03. 19. 07:55 -kor

<a href='http://notik.hu' target='_blank'>bontott notebook alkatrészek</a>

#47 Felhasználó inaktív   Gyulavitéz 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.290
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 19. 08:00

Idézet: DrHIL - Dátum: 2005. márc. 18., péntek - 22:27

A vákumot azért úgy kellene beállítani hogy a víz már 25-30 fok körül már forrjon!

ööö, biztos?? :think:

Akkor hogy hűl vissza nyáron amikor 33 fok van a szobában? Nekem a heatpipe egy megoldás lenne a passzív hűtésre. Én pl nem akarom a hideg oldalt ventillátorokkal hűteni...
<a href='http://notik.hu' target='_blank'>bontott notebook alkatrészek</a>

#48 Felhasználó inaktív   Gyulavitéz 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.290
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 19. 08:14

Idézet: Bali&reg; - Dátum: 2005. márc. 18., péntek - 22:14

Ja és Hank: az alkoholos "vízhűtés"-el az a baj, hogy az alkoholnak kicsi a hővezetési tényezője. Nem?

Még mindig ezen rágódom. Nincs itt egy fizikus?
Itt nem pusztán a hővezetésről van szó, mint a vízhűtésnél, hanem a gáz halmazállapotúvá változáshoz szükséges energiafelvételről is. Köztudott, hogy a vízgőz pl több energiát képes tárolni, mint maga a víz, valamint a 100 fokos vízből 100 fokos gőzzé váláshoz is sok energia kell (valami ötszázvalahány kJ/kg talán), amit a forrás helyén felvesz, és a lecsapódás helyén pedig lead.

Szerkesztette: Gyulavitéz 2005. 03. 19. 08:31 -kor

<a href='http://notik.hu' target='_blank'>bontott notebook alkatrészek</a>

#49 Felhasználó inaktív   Hank 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 622
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 19. 10:01

Szerintem se jó ötlet szobahőfok környékére vinni a forráspontot,hiszen így ki se tudna csapódni a gőz a hideg oldalon.
Tapasztalatom az volt egy frissen elkészült pipe-nál,hogy ha az egyik felét hideg vizbe dugtam és a másik fele még forrásban volt,akkor nagyon intenzíven kezdett forrni a cső.Majdnem 20 fokos hideg oldalnál csinálta ezt.
Kapilláris hatást én úgy váltanám ki,hogy a boltokban kapható ónszívó harisnyából kioldanám a gyantát és megnézném úgy mit csinál.Szerintem jó ötlet,de jó ötlet a galvanizálás is.
Van egy marha egyszerű oka,miért nem ragad föl a réz a rézre.Mert közös elektropotenciálú mindkét anyag.Nincs sztatikus vonzóerő,ami a fémionokat összetartsa.Elsőnek egy ellenkező elektropotenciálú anyag kell,majd utánna jöhet a réz.Megnézitek a Négyjegyűt,és benne van minden.Lehet azonos potenciálú is de 1 volt potenciálkülömbség nem árt.Pl a réz-nikkel jól galvanizálható,mert a réz + akárhányvolt a nikkel aluhoz hasonlóan -akárhányvolt.Nikkelre meg jöhet mindenféle amorf rézanyag.
Termodinamika soha nem állt közel a szívemhez,jobban vágom a fémszerkezeteket és az anyagtechnológiát.
Hank

#50 Felhasználó inaktív   Gyulavitéz 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.290
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 19. 16:40

Már a tervezési fázisban vagyok:
Szerintetek mi van akkor, ha egy közös tartályból indul ki 4 cső? Ha magas a vízszint, akkor előfordulhat, hogy elzáródik egymástól a 4 rész, így nem azonos nyomás lesz a 4 csőben. Célszerű felül is összekötni a csöveket, hogy meglegyen a közlekedő-edény hatás?
Csak azért gondoltam erre, mert így elég egyszer nyomást beállítani, és elég egy szelep is.
A hideg oldalon valszeg vízvezetékszerelési anyagokat fogok használni, vagyis sárgaréz hatlap fejű ezláró csavar lesz a cpu blokk, ennek fejét fényesre polírozva pont megfelelő a mérete az amd procimaghoz. Ehhez menettel csatlakozik majd pár toldalék, és ebből indulának ki a csövek hátrafelé a gépház hátához, ahol valamilyen lamellás módszerrel passzív hűtéssel hűlne vissza.
Gondolkodom még egy kis üveg cső beépítésén is, amit a cpu blokkhoz tervezek, kizárólag a vízszint vizuális ellenőrzéséhez, valamint egy termoellenállást is fogok majd egy zsákfuratban elhelyezni körbekenve pasztával, ezzel pedig a blokk hőfokát fogom mérni.
<a href='http://notik.hu' target='_blank'>bontott notebook alkatrészek</a>

#51 Felhasználó inaktív   Bali&reg; 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 246
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 19. 22:07

Idézet: Gyulavitéz - Dátum: 2005. márc. 19., szombat - 8:52

Ez így van, de adott fix energiával kétszer/négyszer hamarabb forr fel. Már csak a hőátadási képességével kell összevetni.


Asszem én voltam... :rolleyes:

Elektrolízissel az anód (negatív) oldalon válik ki a réz, a katód oldalon meg a szulfát, tehát nem mindegy, merre folyik az áram. Sajna nem tudom, hogy hosszabb ideig tartó elektrolízissel is csak felületi kicsapódás történik-e, vagy a rézcső anyagához molekulárisan is hozzákötődik a rézgálicból kivált réz. Valami ilyesmi felületet kéne elérni:
Kép

Az előbb elforrást mire érted?? Ugye nem a vízre?

Ja, jól mondod az eletrolízist. Nem hiszem, hogy vastagabb réteg megmaradna a rézen, mert amikor egy kis darab vezeték volt a negatív oldalon, akkor egy csomó réz kivált kis időn belül, de amikor kivettem az oldatból, akkor levált a vezetékről a kivált réz.
Aszem olyat nem fogunk házilag csinálni, mint ami a képen van. :)


Mint már mondtam szerintem a delta T a lényeg a forráshoz, és nem lehet csak úgy beállítani a forrást. Mert ami 20 fokos szobában x fokon forr, az 30 fokos szobában x+y fokon fog forrni.

Minek ide fizikus?? A víz a legjobb és legegyszerűbb. De ha neked nem jó, hát próbáld ki mással.

Én úgy csinálnám a hűtőt, hogy fogok egy 3*3*1cm-es réztömböt és abba fúrok 4-es lyukakat fentről lefelé és alul keresztben is fúrnák egyet, ami közössé teszi őket majd ennek az alsónak a végében lenne a szelep, amin majd kifolyik a víz, amikor vákuumot csinálok. A hűtő egy 15-ös rézcső lenne, aminek ugye nagy a térfogata és így több vizet is használhatok, meg nagy felületen hül le a gőz. Az összekötést még nem tudom, hogy oldjam meg, de majd kitalálom. :)


Na itt a lemez:

Csatolt képek:

  • Csatolt kép: post-15-1111266463.jpg


#52 Felhasználó inaktív   Bali&reg; 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 246
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 19. 22:09

Itt meg a kémcsős pipe egy részlete.
Az ott sziloplaszt a fehér, a fekete meg a szelep. Mindez egy pohár vízben van.

Csatolt képek:

  • Csatolt kép: post-15-1111266583.jpg


#53 Felhasználó inaktív   DrHIL 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 278
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 20. 00:29

Csak egy kérdés illetvegondolat:
Cső belsejében a falnak kapillásszerűnek kéne lennie a visszafolyás elősegítése miatt? Mert ha igen, akkor a galvanizálással létrehozható anorf felület ezt nem segíti elő. Ez az érdes felület viszont a kicsapódási felület méretét növelné ez pedig szerfölött hasznos lenne. :up:

#54 Felhasználó inaktív   Gyulavitéz 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.290
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 20. 12:00

ezért írtam a másik megoldást, miszerint sárgarézből kéne mind a blokkot mind a csövet csinálni, és a belsejébe olyan savat önteni, ami a sárgarézből kimarná a cinket.
a kapilláris nem csak a felületet növelné, hanem a víz a kapillárisokban felfelé is tud kúszni. emlékeztek még arra a kísérletre, amikor egy pohár vízbe egy nagyon kis belső átmérőjű üvegcsövet tettünk és a víz abban a csőben magasabban volt, mint a pohárban a vízszint? (higanynál meg pont fordítva). Na hát ezért is jó ez, mert így a HP-nek nem kell feltétlenül függőleges helyzetben lennie. Balinak a kísérletében ezért volt "vizesebb" az elektrolizált rézlapja, mert a repedésekhez "tapadt" a víz.

szerk: sósav marja a cinket?

Szerkesztette: Gyulavitéz 2005. 03. 20. 12:00 -kor

<a href='http://notik.hu' target='_blank'>bontott notebook alkatrészek</a>

#55 Felhasználó inaktív   DrHIL 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 278
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 20. 14:51

Idézet: Gyulavitéz - Dátum: 2005. márc. 20., vasárnap - 13:00

szerk: sósav marja a cinket?

A rezet is!

#56 Felhasználó inaktív   Gyulavitéz 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.290
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 20. 17:30

Idézet: DrHIL - Dátum: 2005. márc. 20., vasárnap - 14:51

A rezet is!

az elég baj  :reklamacio:  :)
<a href='http://notik.hu' target='_blank'>bontott notebook alkatrészek</a>

#57 Felhasználó inaktív   Bali&reg; 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 246
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 20. 21:41

Hali

Ha kapillárisra csináljuk meg, akkor hogy fog visszafolyni a víz?? Mert ha forr a víz, akkor a gőzök felnyomják azt ami vissza akar folyni. Nem????

A sósav marja a cinket. CSak nem tudom, hogy mennyire fér hozzá. Nem ismerem a sárgaréz anyagszerkezetét.

A tiszta rezet nem marja a sósav, csak a réz-oxidot. És általában ugye oxidréteg van a rézen. Csak azt nem tudom, hogy utána marja e a rezet, és ha igen, akkor miért.

Ma egy kicsit változtattam a vízmennyiségen. Elég érdekes lett a végeredmény! A víz most a kémcső kb. 1/4-ét foglalja el és a tobbi ugye vízgőz. (a légüres teret vízgőz tölti ki, aminek megvan, hogy hány fokon, mennyi a nyomása. ) És így most már testhőmérsékleten forr!!! :)
A kezemmel is fel tudom forralni!!! :D Aszem elmegyek a Fókuszba, hogy akkora a bioenergiám, hogy forralom a vizet! :D

#58 Felhasználó inaktív   Hank 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 622
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 20. 21:59

A savazásról annyit,hogy a cinket marja a sósav,de a vörösrezet nem.Ha rezet akarsz maratni akkor tömény kénsav :smoker: min 60%-os,de baráti mérges gázok is felszabadúlnak(kéntrioxid,kéndioxid)
Ennél van jóval egyszerübb megoldás a felület növeléséhez.Vas-klorid forró vízben feloldva.Ezzel szokták maratni a nyomtatott áramkörök rézfóliáit.Ha a cső belső falát valahogy csíkosra tudjuk festeni,akkor kapillárisokat maratunk a cső falára.Szerintem megoldható valahogy ez a trükk.Pl vékony szigetelőszallag csíkokat ragasztunk cső belső falára és úgy kezdjük maratni.1kg vas-klorid 500HUF,nem vág anyagilag csődbe,de a tömény kénsav már húzós árban van.Sárgaréz blokkokat nem ajánlom,ritka sz.r lesz a hővezetése.
Hogyan tudtál akkora vákuumot csinálni??Mert én ezért álltam le kicsit a munkával.Síma forralás szelepvéggel?
Hank

#59 Felhasználó inaktív   lorenzo 

  • Törzsvendég
  • PipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 689
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 21. 06:09

Kenjétek be ragasztóval a cső falát, majd szórjatok bele homokot! Így tutira lesznek kapillárisok az odaragadt homokszemek között - mint a kockacukornál. Maratásnál nem tudom hogyan keletkezik kapilláris?
Csak 1 5let volt. :)
KONFIG: GA-MA78GM-S2H A62X2_6000+ 4GBDDR2_800 HD4850_512+AC_S1 Antec_Sonata Corsair_HX450 BENQ_E2200HD

#60 Felhasználó inaktív   Gyulavitéz 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.290
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 03. 21. 07:55

Idézet: Hank - Dátum: 2005. márc. 20., vasárnap - 21:59

Ennél van jóval egyszerübb megoldás a felület növeléséhez.Vas-klorid forró vízben feloldva.Ezzel szokták maratni a nyomtatott áramkörök rézfóliáit.Ha a cső belső falát valahogy csíkosra tudjuk festeni,akkor kapillárisokat maratunk a cső falára.Szerintem megoldható valahogy ez a trükk.Pl vékony szigetelőszallag csíkokat ragasztunk cső belső falára és úgy

A kapilláris az nano méretű repedés, nem tudsz se szigetelőszalaggal, se filccel csíkosra festve olyan méretű mintákat rajzolni.
<a href='http://notik.hu' target='_blank'>bontott notebook alkatrészek</a>

Téma megosztása:


  • (78 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó