HWSW Informatikai Kerekasztal: Barkács/hibaelhárító központ - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (185 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 180
  • 181
  • 182
  • 183
  • 184
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Barkács/hibaelhárító központ Hordozható szervizközpont, sufniműhely Értékeld a témát: -----

#3621 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2015. 01. 01. 13:17

Üzenet megtekintéseIdézet: Gyula2222 - Dátum: 2015. 01. 01. 10:53

A gépkönyvben jó eséllyel megvannak az ehhez szükséges adatok.


No, végre valami hasznos így összeszedve. Gépkönyben ezekről semmi nincs, az csak általános lófasz. Wifi/BT Néha a dobozon szerepel, de inkább a felkiáltójeles eszközök azonosítójából nézzük ki. Szoktam mondani, hogy ez is egy szakma, ne álljon neki telepítgetni, akinek fogalma sincs róla.
Make love not Wor.

#3622 Felhasználó inaktív   Gyula2222 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 11.315
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 01. 01. 15:28

Üzenet megtekintéseIdézet: Jahno - Dátum: 2015. 01. 01. 13:17

No, végre valami hasznos így ....

Most kérdezték tőlem, h tudok-e segíteni egy kisméretű Sony laptopon (a típusszámát nem néztem).
Az ifjak bevonták a nézeteltérésükbe (mechanikai ráhatásra keletkezett a hiba, de külsérelmi nyomot nem láttam).
A gépen a bekapcsolásakor mintha az egész képernyő működött volna. Majd pár másodperc után vibrálás és a képernyő jobb (mintegy) kétharmada elsötétedett.
Külső monitorral jó.

#3623 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2015. 01. 01. 15:40

Üzenet megtekintéseIdézet: Gyula2222 - Dátum: 2015. 01. 01. 15:28

A gépen a bekapcsolásakor mintha az egész képernyő működött volna. Majd pár másodperc után vibrálás és a képernyő jobb (mintegy) kétharmada elsötétedett.
Külső monitorral jó.


Inverter, kondik, de majd jön csöcsös és mondja. Ha monitorral megy stabilan akkor egyértelműen kijelző hiba, ha enyhe mozgatásra/nyomásra sem változik, akkor nem kontakt, szalagkábel, ilyesmi. Ha bekapcsolás után mindig így van, hogy pillanatra működik, aztán lekonyul, akkor meg főleg.
Make love not Wor.

#3624 Felhasználó inaktív   Gyula2222 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 11.315
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 01. 01. 18:06

Üzenet megtekintéseIdézet: Jahno - Dátum: 2015. 01. 01. 15:40

Inverter, kondik, de majd ....

Az az érdekes, h szép éles a határvonal és ott szép a kép ahol van. A jobb szélen pedig van egy vékony kékes csík.

#3625 Felhasználó inaktív   Jahno 

  • vérképkeretezés occsón
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 109.369
  • Csatlakozott: 2001. jan. 15.

Elküldve: 2015. 01. 01. 18:47

Üzenet megtekintéseIdézet: Gyula2222 - Dátum: 2015. 01. 01. 18:06

Az az érdekes, h szép éles a határvonal és ott szép a kép ahol van. A jobb szélen pedig van egy vékony kékes csík.


Ja, hogy nem megy el a kép? Akkor szalagkábel meg ilyesmi.
Make love not Wor.

#3626 Felhasználó inaktív   ATISS 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 15
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 01. 03. 07:49

Üzenet megtekintéseIdézet: Gabibácsi - Dátum: 2014. 12. 31. 16:25

Vegyél oprendszert, ne lopj valami pistike editiont.


Egy hivatalos szervizben tették rá nekem a jelenlegit! Nem loptam!

#3627 Felhasználó inaktív   ATISS 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 15
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 01. 03. 08:02

Üzenet megtekintéseIdézet: Jahno - Dátum: 2014. 12. 31. 16:03

Összevissza beszélsz. Igazából nem is értem mi tiltódott le és miképpen. Szerintem csak annyit írt ki, hogy ez nem telepíthető és kész.


Nem írt ki semmit! Olvasd már el még egyszer légy szíves, hogy mit írtam az elején!

Azzal indítottam, hogy az integrált Skype-t (gondolom, hogy így van, mert akkor lehetne törölni ha nem így lenne) nem tudom törölni és ezáltal a frissítéseket sem fogadja el! Oda írtam, hogy milyen hibakóddal, milyen szöveget írt ki a gép!
Később oda írtam azt is, hogy a skype biztonsági protokolljában mik vannak engedélyezve és mi nincs! A lehetséges kb. 12 lehetőségből csupán 4-5 volt engedélyezett! (ehhez sem kaptam tanácsot, hogy hogyan tudnám engedélyezni őket, de mindegy)

Az, hogy utána még említettem 1-2 dolgot a sok közül, amit nem tudok a gép viselkedését illetően hová tenni, az egy dolog!
Kvázi, az integrált szarok miatt, nem lehet használni rendesen!
És... Full-HD ide, Full-HD oda, egy filmet nem lehet rendesen pl. online megnézni rajta, hiába van benne Isten tudja, milyen videokártya..!

De, ha eddig nem jött volna le abból, amit írtam, akkor elmondom tömören: A gépemen lévő Windows 8.1-es operációs rendszer nem működik rendesen! Ahhoz képest nem, amit a már említett 6 éves gépem produkál a maga kis XP-jével... és ahhoz képest meg végképp nem, ami a sérült gépem tudását illette, pedig azon meg Windows 7-es volt!

Ez a helyzet!

#3628 Felhasználó inaktív   ATISS 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 15
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 01. 03. 08:07

Üzenet megtekintéseIdézet: Jahno - Dátum: 2014. 12. 31. 16:03

Összevissza beszélsz. Igazából nem is értem mi tiltódott le és miképpen. Szerintem csak annyit írt ki, hogy ez nem telepíthető és kész.


Nem írt ki semmit!

Az elején már leírtam, hogy amikor a win. 7-et akartam rá tenni (a Linuxal vásárolt gépemre), az sikerült is, rajta volt a gépemen! A kiegészítők kibontásánál, amit az ACER adott a géphez, annál állt be a gép!

#3629 Felhasználó inaktív   VKP 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 4.852
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 01. 03. 08:13

Üzenet megtekintéseIdézet: ATISS - Dátum: 2015. 01. 03. 07:49

Egy hivatalos szervizben tették rá nekem a jelenlegit! Nem loptam!

Oszt számlát kaptál-e a "hivatalos" windows-ról?
Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

"De sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy Kecskemét külsőn fejedre esik egy bazi nagy sárga tehén."

#3630 Felhasználó inaktív   ATISS 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 15
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 01. 03. 08:29

Üzenet megtekintéseIdézet: Jahno - Dátum: 2014. 12. 31. 16:34

Én ezt választanám. Amúgy mi az, hogy még egyszer az árát? Nincs ez akkora összeg, de látom a sértődés és az anyázás az megy.



Nem emlékszem, hogy anyáztam volna (bunkónak ne nézzél), bár a víz a kétségtelenül felforrt bennem, mert mindenről beszéltél eddig, csak arról nem, amit hallani akartam!
Az pedig a következő:
Fel tudom-e tenni a Windows 7-et a gépre (tudom, hogy igen, mert már fent volt), és ha igen, akkor mit csináljak, hogy az ACER által adott kiegészítő programok kibontásával ne legyen bajom, mert azzal volt a gond (hiába rakom fel a windows 7-et, ha pl. nem tudom aktiválni a képernyő felbontást, vagy a más, a géphez tartozó Drivert)! A géphez adott lemez, nem kompatibilis a Windows 7-el! Ezt, meg is mondta a fickó a telefonba, amikor felhívtam a magyarországi ACER központi számát! A gép (ezt mondták) alapból csak a Windows 8-at, vagy az ettől újabb operációs rendszert (vagy amivel szállították -Linux) támogatja!
Hogy írjam le, hogy megértsd?

Nézd!
Olyan megoldásról akartam hallani, amit én is megtudok csinálni, részletes instrukciók alapján!
Amennyiben ez nem lehetséges, akkor majd keresek olyat, aki megcsinálja és erre van 50 ezer Ft -om (vagy ennek az összegnek megfelelő euróm)!

Az, hogy ki fogja megcsinálni, az nekem teljesen mindegy! De nem fogok úgy venni semmit, hogy még fizessem is ki a fent említett összeget! Van egy jó és használható (mivel a gajra ment gépemre erről tettem fel a Win. 7-et, tudom, hogy kiválóan futott) lemezem! Ha mégsem jó a gép miatt, akkor majd az, aki felrakja, annak majd lesz! Csinálok egy biztonsági másolatot és kész!
De semmit nem veszek hozzá! Pont! :)

Ha lehetséges (tudom, hogy igen), akkor úgy akarnám megoldani, hogy 1 partición lenne a win 7., a másikon meg a 8.1! Így, azt használom, amelyiket akarom! A gépen van hely bőven (1,5 Tb a beépített merevlemez kapacitás)!

#3631 Felhasználó inaktív   ATISS 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 15
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 01. 03. 08:41

Üzenet megtekintéseIdézet: Gyula2222 - Dátum: 2015. 01. 01. 10:53

A jó megoldás is ott van a válaszok között.
El kell ballagni a gyártó honlapjára és a technikai supportról letölteni az általad kívánt oprendszerhez az eszközmeghajtókat, majd kiírni valahová.
Ezután jön a telepítés, majd utána a gép specifikus meghajtók installálása.
Ha a gyártó honlapján nincsenek ott a megkívánt meghajtók, akkor a chipszetek alapján a félvezető vagy részegység gyártó honlapjáról lehet meghajtókat keresni.
A gépkönyvben jó eséllyel megvannak az ehhez szükséges adatok.


Nem beszélek angolul (németül sem perfekt)!
Magyarul nem elérhető!
Gépkönyv pedig nincs! Amit adott az ACER ehhez a szarhoz az egy bekapcsolási instrukció (5-6 oldal), meg egy szerviz lista! Semmi más (meg a már említett matricák, meg a DVD)!

És..., már mondtam, hogy nem vagyok rendszer gazda és amiket felsoroltál, feléről nem tudom, micsoda!

Utálom ismételni magam, de a kedvedért megteszem! Ehhez a géphez (ACER Aspire V3-772G) nincs semmi az interneten (én nem találtam), ami a Windows 7-et támogatná (sem az ACER, sem más oldalakon)!

Azért köszi a tanácsot! :)

#3632 Felhasználó inaktív   ATISS 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 15
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 01. 03. 08:45

Üzenet megtekintéseIdézet: Jahno - Dátum: 2015. 01. 01. 13:17

No, végre valami hasznos így összeszedve. Gépkönyben ezekről semmi nincs, az csak általános lófasz. Wifi/BT Néha a dobozon szerepel, de inkább a felkiáltójeles eszközök azonosítójából nézzük ki. Szoktam mondani, hogy ez is egy szakma, ne álljon neki telepítgetni, akinek fogalma sincs róla.



Ebben egyet értünk!

De ha már a szervizben sem tudták rendesen felrakni, az operációs rendszert akkor kitől tudnék rendes segítséget kérni?

#3633 Felhasználó inaktív   StSanya 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.844
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 01. 03. 09:50

Üzenet megtekintéseIdézet: ATISS - Dátum: 2015. 01. 03. 08:45

Ebben egyet értünk!

De ha már a szervizben sem tudták rendesen felrakni, az operációs rendszert akkor kitől tudnék rendes segítséget kérni?


Valóban, hivatalosan a laptopod Windows-ból csak a 8-ast és a 8.1-est, és csak 64 biteseket támogatja, hozzájuk tudsz letölteni drivert, Link

Azonban, ha a BIOS-a engedi (és mivel azt állítod, hogy már volt rajta, felteszem, hogy igen) telepíthető rá Win7 is. De. Azt ugye egyszer hivatalosan meg kéne venned, mert csak akkor szabályos és törvényes. (Másrészt az ACER-től ehhez semmilyen segítséget nem várhatsz, mert "ők szóltak, hogy csak a Win8.x...")

Szóval, kéne egy jogtiszta win7 liszenc egyszer. Aztán a drivereket kell összevadászni, a fenti linknek megfelelően. Itt kis csavar, hogy ugyanolyan típusú laptopot szerelnek eltérő gyártótól származó alkatrésszel is, pl. a Wifi-d lehet Atheros vagy Broadcom gyártmányú is, vagy pl. a touchpadod ELANTECH-tól vagy Synaptics-tól is származhat. Egymás drivereivel meg nem mennek, ugye. Így a telepítés feladata, a megfelelő driverek összevadászása és telepítése, amihez az Acer max. annyi segítséget nyújt, hogy ezzel a programmal talán kiírja az alkatrészeket. Vagy nem, s akkor más módon kell kiderítened, hogy pontosan ki kicsoda a laptopodban...

Win7-el pedig az a gond, hogy a Microsoft hivatalosan befejezte az árusítását. Link Kiskereskedőknél találhatsz esetleg még elfekvőben, erre írtuk, hogy érdemes lenne futni egy kört. Az olcsóbb OEM verzió csak erre az ACER-re lenne jó a telepítése után. Ha esetleg egy dobozos (retail) verziót tudnál szerezni, azt később más gépre is mehet, persze egyidőben csak egy gépen lehet, és az drágább is.

Amit még tudnod kell, hogy ha OEM Win8 PRO-t vennél, akkor jogosult vagy Win7 Professionalt telepíteni. Sima OEM Win8-nál viszont nincs ilyen lehetőséged.

Sajna, én kiesek az útvonaladból, így nem tudom felajánlani a gyakorlati segítséget.

Szerkesztette: StSanya 2015. 01. 03. 09:52 -kor

"Mindörökké! Enter."
Konfig: MSI 790GX-G65, AMD Phenom II X3 720 @X4 @3000MHz, Crucial Ballistix Tactical LP DDR3 1333MHz CL7 8GB kit, MSI Radeon HD 7770 OC 1GB, Intel X-25M 160GB, Western Digital Caviar Red 1TB, Pioneer DVR-216D, Corsair HX-450 Modular, Cooler Master Hyper TX2 @Chieftec AF-0925PWM, Cooler Master Centurion 534 Black, Dell P2414H, APC Back-UPS ES 700VA, D-Link DSL-321B @DChard, Asus RT-N66U @Shibby, Creative GigaWorks T20 Series II, SteelSeries 4H, Genius KB-G265, Logitech G100s

#3634 Felhasználó inaktív   Gabibácsi 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 69.513
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 01. 03. 10:08

Üzenet megtekintéseIdézet: ATISS - Dátum: 2015. 01. 03. 07:49

Egy hivatalos szervizben tették rá nekem a jelenlegit! Nem loptam!

Akkor írj érthetően.
--- Internet is just a bigger floppy disk ---

#3635 Felhasználó inaktív   Tök Ödön 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Ellenőrzés alatt
  • Hozzászólások: 167
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 02. 19. 11:20

egy kis segitségre lenne szükségem. adott egy lenovo t60 xp-vel. minden müködik a wifit kivéve. az eszközkezelöben sárga felkiálto jel. azt irja ki hogy az eszköz nem kapcolhato be ezen a helyen. akkor hol? a biosba be van kapcsolva. a driver telepitve. fn*f5 bekapcolja a bluetooth-t, de wifit nem. a kártyát is kicseréltem már de ugyanaz. usb-s wifi izével megy, csak az meg gyenge. itt valami huncutságnak kell lennie. van valakinek ilyen tapasztalata?

#3636 Felhasználó inaktív   Dj Faustus 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 5
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 02. 21. 01:08

Sziasztok, talán tudtok segíteni egy Sony Vaio laptoppal kapcsolatos telepítési ügyben.

A hibajelenség

Van nálam egy Sony Vaio PCG 21313M (VPCM13M1E) laptop, amin a rajta levő operációs rendszer (Windows 7 Starter) nem akar rendesen elindulni. Eljut a Windows logo-s bootképernyőig, és a folyamatjelző sáv - ami ciklikusan balról jobbra gördül - egyszer csak megáll.

Csökkentett módban eljut a classpnp.sys állományig, és tovább nem.

Első javítási kísérlet és sikertelen végkifejlet

Mivel a benne levő régi merevlemez (Western Digital Scorpio Blue, WD2500BEVT) kissé kattogó hangot hallatott (bár a kondíciója utólag a Hard Disk Sentinel szerint 100%-osnak mutatkozott!), ezért kivettem és kicseréltem egy másikra (Toshiba MQ01ABF050), a régi merevlemezen levő adatokat meg dd-vel egy-az-egyben átmásoltam az új meghajtóra. A trükk látszólag bevált: a régi merevlemezről az újra átrakott Windows elindul, működik, huzamosabb ideig - fél napig - tudtam használni.

Viszont pár indítás után újból előfordul a hiba: a Windows megakad a Windows logo-s bootképernyőnél; csökkentett módban meg a classpnp.sys-nél.

Második javítási kísérlet és érdekes tapasztalatok

Jó, akkor - szokásos módon - elő az USB 2.0-ás mobilracket, bele egy 250 GB-os SATA-s Samsung merevlemezt, rá egy 4 GB-os, NTFS-es, bootolható partícióra egy MSDN-ről beszerzett, 32 bites, magyar, Windows 7 Startert.
Viszont itt is az a gond telepítő elindul, viszont a Windows logo-s bootképernyőnél megint megakad - akár van a laptopban levő merevlemezen partíció, akár nem. A mobilrack más gépeknél működik.

Viszont! Ha kiveszem a laptopból a merevlemezt, és USB-ről bootolok, a telepítő a bootképernyőnél továbbmegy!
Sőt! Ha a Windows-telepítőt tartalmazó merevlemezt behelyezem a laptopba SATA-s merevlemezként, akkor is elindul szépen a telepítő!

Windows Memory Testet, Memtestet, Stresstestet végeztem (sőt memóriát is cseréltem) - nem talált problémát.

Kérdésem: mi okozhatja ezt, és hogyan lehetne feltelepíteni a Windowst erre a gépre, hogy a sokadik bekapcsolás után ne "akadjon" meg a rendszerindulás?

Megtisztelő válaszaitokat előre is köszönöm - elnézést ha egy kicsit hosszú voltam.

Kiegészítés
Ubuntu (pontosabban Lubuntu 14.04) sem indul el vele - az alábbi képen látható hibajelenséget okozza:
http://imagerz.com/Q...EtvAwMMUVNFEgVQ

#3637 Felhasználó inaktív   kompaktor 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Facebook tag
  • Hozzászólások: 1
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 02. 22. 19:36

Üdvözlök mindenkit, mint új fórumozó.

Két kérdésem lenne jobb híján ide, mert nem találtam címben közelebbi topikot.

1. Alcatel one Touch tablet. Zárt térben, szobai magányomban ugyan hallható a hangja filmeknél/zenéknél, de fülhallgatón keresztül elkeserítően halk. Menüben be van állítva fullra a hangerő... Most vagy van egy saját spéci paraméterű fülhallgatója (amit a vásárláskor elfelejtettek a dobozban hagyni) vagy hardverhiba lehet?
Átmenetileg egy fülhallgató-előerősítővel használom, de az ugye nem mindig előnyös vagy praktikus :s

2.Mivel a digitális fotó-topik le van zárva, valamint a kérdésem tablettel kapcsolatos itt is:
Olyan program létezik-e valahol, amelyikkel nem csak az exponálás/zoomolás oldható meg a Samsung WB350f-el wi-fi módban, hanem annak bővebb menűt is adna, pl. videófelvételt indítani tabletről a gépen?

#3638 Felhasználó inaktív   Dj Faustus 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 5
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 02. 25. 11:11

Végül meglett a hiba: ha kivesszük az egyébként más gépben rendesen funkcionáló Mini-PCIe foglalatú wifi kártyát, a hiba megszűnik. Csere, vagy a laptop elején történő kikapcsolása nem segített.

#3639 Felhasználó inaktív   Illusia 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 6
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 03. 14. 12:14

Sziasztok, szükségem lenne laptophoz (acer aspire 7738g) egy új szalagkábelre, ha valaki tudja hol lehet ilyesmit beszerezni, az jó lenne. Ez van ráírva: TennRich-K AWM 20624 80C VW-1. Én nem találtam sehol... :(

#3640 Felhasználó inaktív   xclusiv 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 11.057
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2015. 03. 14. 21:59

Üzenet megtekintéseIdézet: Illusia - Dátum: 2015. 03. 14. 12:14

Sziasztok, szükségem lenne laptophoz (acer aspire 7738g) egy új szalagkábelre, ha valaki tudja hol lehet ilyesmit beszerezni, az jó lenne. Ez van ráírva: TennRich-K AWM 20624 80C VW-1. Én nem találtam sehol... :(

Ha nem új, de működő is megfelel, akkor bontókat, olx-et érdemes megnézni. Va olyan bolt, hogy notebook-alkatreszek.hu, laptop-alkatreszek.hu, ezeket is érdemes megnézni.
Amúgy ebay, aliexpress, stb. is működhet, vagyis valszeg működik is: http://www.ebay.com/...-20624-80c-vw-1
4 dodó.

Téma megosztása:


  • (185 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 180
  • 181
  • 182
  • 183
  • 184
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó