HWSW Informatikai Kerekasztal: FreeDOS és egyebek - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

FreeDOS és egyebek minden a DOS OS-ről

#1 Felhasználó inaktív   sajo 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 36
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 05. 25. 18:31

Üdv mindenkinek!

Szóval FreeDOS, és minden ami DOS-al általában kapcsolatos. Sokáig gondolkodtam, hogy nyissak-e új topikot, de mivel úgy láttam, hogy nincs DOS-os topik indítok én egyet. Sokkmindenhez nem értek, ezek egyike a DOS, lenne néhány kérdésem, és érdekelni ti mire használjátok ezt az OS-t. Írjátok a kedvenc és hasznos DOS-os programjaitokról.

Első kérdésem: GNU-GRUB
Az otthoni gépemen  3 OS használok: FreeBSD, FreeDOS, és Windows. Úgy gondoltam a FreeDOS alól fogom kezelni a grub-ot, ez jól is ment eddig, de amikor a Linuxot lecseréltem BSD-re behalt.
- A BSD-t nem hajlandó elindítani.
- Windows betöltődik, de kételkedik a abban, hogy jogosan használom  (pedig legális) és nem tudok vele mit kezdeni. Olyan mintha csak az X töltődne be Linuxon.

Bár a BSD boot managere megold mindent, érdekelne, hogy mi lehet a probléma.

#2 Felhasználó inaktív   chx_o 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 77
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 05. 26. 08:41

Esetleg az aktív partíció nem állítgatása? Win érzékeny ilyenekre, bár nem írtad hogy melyik. Szerintem a FreeDOS-nak meg biztosan kell a partíció "aktivitása". BSD bootman jó :)

Üdv:
chx

#3 Felhasználó inaktív   sajo 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 36
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 05. 26. 14:40

Üdv chx_o!

Biztos nem az aktív partícióval van a probléma:
Először én is ilyesmire gondoltam, de ezt ellenőriztem.
Korábban úgy indítottam a grub-ot, hogy a DOS volt aktívnak megjelölve, elindult és a config.sys-be szerepelt egy ilyen sor:
install=C:/grub/grub.exe –config-file=(hd0,3)/grub/boot/grub/menu.lst
Az config.sys szépen lefutott eddig és betöltődőtt a grub az illetékes menu.lst-vel. De most ez nem történik meg. A grub betöltődik de nem találja a menu.lst, helyette a floppy meghajton próbál keresgélni, azt hiszi az a gyökérkönyvtára. Ha kézzel megadom neki a menu.lst helyét elfogadja, de sokat nem érek vele mert a fent említett módon tudja csak betölteni a OS-et.
A Windows elindul, szépen betöltődik a kernel és még nem tudom mik: és egy beléptető jelenik meg(tisztára mint a Linuxon X felületénél) ha jól emlékszem a csökkentett módú inditásnál tapasztaltam régebben ilyet (bár ez nem biztos, régen nem láttam csökkentett módban indított Win.). Ha ekkor belépek a egy nagy kékség fogadd, amiből csak visszafelé van út, és idő után kifejti, hogy nem biztos benne, hogy legális felhasználó vagyok.

#4 Felhasználó inaktív   sajo 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 36
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 05. 26. 14:48

Következő kérdésem:
Abit nf7-es alaplapom van, integrált hangkártyával. Egyrészt hogy lehetne ezt megszólaltatni, másrészt a speakert, hogy lehet elnémítani.

#5 Felhasználó inaktív   kroozo 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 21.900
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 05. 26. 19:19

Hát, válaszolni sajna nem tudok, de csigázd már fel kicsit az érdeklődésem, mit tud ez, hogy érdemes használni. Milyen létjogosultsága van mondjuk egy bsd vagy linux mellett? Effektív használni is lehet valamire? Vagy csak a szívet melengető nosztalgia érzése miatt?
And as we wind on down the road
Our shadows taller than our soul.


“It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.”

#6 Felhasználó inaktív   sajo 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 36
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 05. 27. 14:42

Idézet: kroozo - Dátum: 2005. máj. 26., csütörtök - 18:19

Hát, válaszolni sajna nem tudok, de csigázd már fel kicsit az érdeklődésem, mit tud ez, hogy érdemes használni. Milyen létjogosultsága van mondjuk egy bsd vagy linux mellett? Effektív használni is lehet valamire? Vagy csak a szívet melengető nosztalgia érzése miatt?

Szia kroozo!

Sajnos nem tudom felcsigázni az érdeklődésed. Ha őszinte vagyok magamhoz valószínűleg főleg a nosztalgia miatt kísérletezgettek vele.
Egyrészt, ha játszani támad kedvem, szinte csak régi játékokkal jászok, ezekből pedig DOS-ra rengeteg van. Persze ehhez elég lenne egy emulátor.
Másrészt viszont, szeretek kísérletezgetni a gépen, és így gyakran össze is omlik a rendszerem (hiába látszik, hogy csak egy lelkes, és gyakran figyelmetlen amatőr vagyok). Ilyenkor soha sem ártott egy működőképes OS a winchesteren, CD író programmal egyetemben (arra az esetre ha valamit sürgősen le kell adni).  Persze erre elég a Windows is, de valahogy azt
nem érzem a magaménak.

Szóval, semmi reális indoka nincs. De igazán csekélység az az 500 MB amit neki szánok (és még ez is jóval több mint amit igényel).

#7 Felhasználó inaktív   razoli 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 43
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 05. 27. 20:03

Na akkor Dosra húzható grafikus felületek:
Seal (jelenleg fenn is van)
Blue
innen is tölthetők
Itt is vannak desktopok (RUN DOS RUN)
valamint megemlíteném, hogy a Windows 3.1 fut FreeDos alatt 'win /s' módon indítva ;) (telepítéshez az összes lemez tartalmát be kell másolni egy könyvtárba és onnan indítani, minios.uw.hu)

Szerkesztette: razoli 2005. 05. 27. 20:05 -kor

Debian Sid 2.6.9-razoli
én is szeretnék hatalmas aláírást ahova leírhatnám a gépem, de sajnos az lspci kimenete nem fér be...

#8 Felhasználó inaktív   kroozo 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 21.900
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 05. 27. 20:10

sajo: Kösz a választ. :) Nem kell egyébként szégyelni magad, mert ilyenekkel küzdessz, tök jó ez. Én is szoktam nézegetni mindenfélét. (Pl ha gondolod, van egy vödör régi windowsom valahol olyan 1.0tól kezdve....). Azért kérdeztem, mert valahogy a dos világba nem vágyom vissza, gondoltam hátha lemaradtam valami érdekesről. szeressük a basht :)

razoli: Ezek egész jól néznek ki. Egyébként használhatóságra milyen? Multitask, konzol fejlődött-e valamit, használható progik, hasonló kérdések...
And as we wind on down the road
Our shadows taller than our soul.


“It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.”

#9 Felhasználó inaktív   razoli 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 43
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 05. 28. 07:17

Idézet: kroozo - Dátum: 2005. máj. 27., péntek - 21:10

razoli: Ezek egész jól néznek ki. Egyébként használhatóságra milyen? Multitask, konzol fejlődött-e valamit, használható progik, hasonló kérdések...

Eddig a Blue és Seal nevezetűeket tettem fel. Blue valami grafikai problémával elszáll (igazából csak próba szinten tettem fe, így nem is törekedtem, hogy menjen), Seal fut, kinézetre Win95 átlátszó ablakokkal, van benne néhány program (klasszikus játékok, szövegszerkesztő, cd/mp3 lejátszó), de különösebben nem vettem semmi hasznát :) Azt hirtelen nem tudom, hogy a programok mennyire bővíthetők. Ha van Dosod, szerintem próbáld ki, nem vészes, telepítve kn 1,8Mb.

Megjegyzem én azért tetem fel FreeDost, mert a suliban TurbaPascalban kell most programozni és a dosemu összeakadt a Pascal bgi driverével. :)
Debian Sid 2.6.9-razoli
én is szeretnék hatalmas aláírást ahova leírhatnám a gépem, de sajnos az lspci kimenete nem fér be...

#10 Felhasználó inaktív   sajo 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 36
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 05. 30. 16:48

Üdv!

Egy harmadik grafikus felület: WinDOS. Orosz, és januártól GPL licences.

#11 Felhasználó inaktív   nyunyu 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 21.070
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 05. 30. 17:51

Mire jo ez a FreeDOS?

Melohelyen Caldera DOS-t (DR-DOS 7.0x?) szoktam hasznalni, mivel csak az van keznel, meg ahhoz van egy rakas licenszunk. (Olcsobb, mint az MS-DOS...)

Egy baja van: '99-es fejlesztes, nulla grafikus felulet :)

http://www.drdos.com/

Szerkesztette: nyunyu 2005. 05. 30. 17:54 -kor


#12 Felhasználó inaktív   sajo 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 36
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 05. 31. 16:48

Üdv nyunyu!

Visszakérdezhetek? Mire jó a DOS? Mint már említettem nem tudok semmi ésszerű érvet mondani a DOS mellett, csak érzelmit.
A FreeDOS-al is így vagyok, azért ez mert GNU licences. A GNU pedig számomra az önépítkező egészséges társadalom jelképe.

#13 Felhasználó inaktív   nyunyu 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 21.070
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 05. 31. 19:42

Ugy ertettem a kerdest, hogy miben kulonb a tobbi DOS-nal, miben mas?

Melohelyen heti gyakorisaggal szoktam DOS-t telepiteni az ugyfeleknek, mivel az alatt fut a szoftvercsomagunk egyik fele. (A stabilabbik fele, csak hardverhiba eseten all le :D Bar mostanaban a Windows-os felevel kevesebb gondom volt :rolleyes: )

Mondjuk a telepites az tulzas, fogok 10 uj vinyot, fdisk+format 2GB-re, egyiken osszerakom a rendszert, hogy minden mukodjon, letrehozok egy backupot rola a gepemen, aztan a maradek 9-re feltolom egy az egyben... :cool:
(Rendkivul koltseghatekony 20MB-re hasznalni egy 40GB-s vinyot, de ez van :Đ)

Amikor meg kell uj gep az ugyfelnek, akkor leemelem a kesz vinyot a polcrol, aztan megy az ipari PC-be, egy-ket rendszerparametert atirok, azt jol van, esetleges szoftverfrissiteseket meg athuzom halon. (net login Rendszergazda, net use d: \\gepnev\c$, vc, Alt+F2, D :cool: )

Ami nekem elvaras a DOS-sal szemben: egzotikus hardverek DOS driverevel ne akadjon ossze, soros/parhuzamos portok ugyanugy mukodjenek, halozatkezeles. (share.exe es tsai)

Caldera azert jo, mert 100% MS-DOS 6.0 kompatibilis szintaxisa van.
Nem egy hatrany, ha napi szinten turkal az ember az autoexec.bat-ban.

Szerkesztette: nyunyu 2005. 05. 31. 20:04 -kor


#14 Felhasználó inaktív   sajo 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 36
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 06. 01. 16:33

Üdv nyunyu!

Sajnos ebben a kérdésben nem tudok igazán sokat mondani a FreeDOS-ról, nem próbáltam még ki másmilyen hardveren (az én ősszállításom meg igazán nem egzotikus), szvsz te ezt jobban tesztelhetnéd. Bár az biztos, hogy nekem nem volt semmilyen kompatibilitással kapcsolatos problémám vele.
Csak idézni tudok a honlapjukról: „We intend to write a free replacement for MS-DOS; therefore, our first goal must be to achieve MS-DOS compatibility.” de jelenleg “The MS-DOS 3.3 compatibility extends only to the FreeDOS kernel.”

#15 Felhasználó inaktív   Raynes 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.740
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 07. 29. 17:55

Lehetséges PPPoE internetkapcsolatot telepíteni dos alá?
A keresőzés nem hozott semmi használhatót, gondoltam megkérdem, hátha próbálkozott vele valaki.
„The volume of a pizza of thickness a and radius z can be described by the following formula: pi zz a.”

#16 Felhasználó inaktív   AndrewBoy 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 2.305
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 07. 31. 02:14

Idézet: N0zer0 - Dátum: 2005. júl. 29., péntek - 18:55

Lehetséges PPPoE internetkapcsolatot telepíteni dos alá?
A keresőzés nem hozott semmi használhatót, gondoltam megkérdem, hátha próbálkozott vele valaki.

hát őőőő.... egyáltalán pl tcp/ip-t rendesen fel tudod húzni dos alá? én sajna lemaradtam az ipxnél hálózatrészen dos ügyében....de asszem talán egyszer ftpltem norton commanderrel... de már nagyon régen volt, lehet bbs volt, nemtom sajna ;-(

#17 Felhasználó inaktív   Raynes 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.740
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 07. 31. 06:26

TCP/IP telepítése egyszerű, van egy rakat leírás is hozzá.
PPPoE-hez viszont nem találtam semmit, csak mellébeszélést, ami azt jelezné hogy nem lehet (néztem win 3.11 alá is), de elméletileg pedig lehetségesnek kéne lennie...ugyanúgy mint az AC97 megszólaltatásának, amit szándékosan nem hoznak tető alá (kivéve a VIA) :mad:
„The volume of a pizza of thickness a and radius z can be described by the following formula: pi zz a.”

#18 Felhasználó inaktív   razoli 

  • Újonc
  • Pipa
  • Csoport: Alkalmi fórumtag
  • Hozzászólások: 43
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 07. 31. 14:11

http://freedos.org/freedos/software/
Esetleg itt nézz szét a Net link alatt
Debian Sid 2.6.9-razoli
én is szeretnék hatalmas aláírást ahova leírhatnám a gépem, de sajnos az lspci kimenete nem fér be...

#19 Felhasználó inaktív   Raynes 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 14.740
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 07. 31. 15:31

Idézet: razoli - Dátum: 2005. júl. 31., vasárnap - 15:11

http://freedos.org/freedos/software/
Esetleg itt nézz szét a Net link alatt

Itt csak PPP van, PPPoE itt sincs.
„The volume of a pizza of thickness a and radius z can be described by the following formula: pi zz a.”

#20 Felhasználó inaktív   Warper 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 194
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2005. 08. 03. 21:19

Idézet: sajo - Dátum: 2005. máj. 31., kedd - 15:48

Visszakérdezhetek? Mire jó a DOS?

Sziasztok!

DOS-os játékok futtatására szerintem a DOSBox a legjobb. 1 megás kis open source gyöngyszem az egész. Linux, MacOSX és Windows alá is elérhető, illetve beállítató, hogy másodpercenként mennyi CPU ciklust emuláljon (hogy ne legyen túl gyors a játék).
Van benne egy egyszerű mount parancs, pl.  mount c f:\games
Így az f:\games könyvtár csatolódik az emulált dos-os gép c meghajtójaként.

Egyszerű, könnyen kezelhető, nem kell bootolgatni, és a legelvetemültebb játékokat is futtatja.
A hétvégén jót játszottam a Pinball Fantasies Stones and Bones pályájával, abszolút number one :)))
Próbáljátok ki!

http://dosbox.sourceforge.net/

Üdv, Warper

Téma megosztása:


  • (3 Oldal)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó