HWSW Informatikai Kerekasztal: Államháztartástan - HWSW Informatikai Kerekasztal

Ugrás a tartalomhoz

Mellékleteink: HUP | Gamekapocs

  • (128 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

Államháztartástan Értékeld a témát: -----

#441 Felhasználó inaktív   Rive 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 8.208
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 10. 07:08

Idézet: Miki2 - Dátum: 2004. szept. 9., csütörtök - 16:55

A magas reálkamat miatt tényleg alacsony az euró árfolyama, azonban az erős forint hatása mégis pozitív (hiszen jellemzően negatív a külker-mérlegünk, vagyis többet importálunk, mint exportálunk)

Minél erősebb a forint, annál olcsóbb az import (és drágább az export)

Lehet, hogy rosszul fogalmaztam meg.

Közvetlenül valóban eredményezheti a mérleg javulását az erős forint. Ám picit hoszabb távon oda jut a dolog, hogy olcsóbb importálni, mint itthon megtermelni - netán exportálni. Azaz: az erős forint a hazai ipar passzivitásához vezet. Ez második körben már súlyosan rontja a mérleget. Jobban, mint amennyit rövid távon javít rajta.

A reálpiaci folyamatokba való ilyen durva beavatkozásnak nagy böjtje van. Ugyanez volt a helyzet a rendszerváltás előtt, illetve az MDF-kormány alatt: irreálisan magasan tartott forintárfolyamba fulladt a gazdaság, aminek az állapota gyengébb valutát, nagyobb inflációt igényelt volna. Utána ennek kamatostul megadtuk az árát. Ahogy mindenütt szokták.

Idézet

Az a probléma, hogy az EU elfogadta a magyar konvergenciaprogramot, melyben 4.6%-os ÁHT hiány volt engedélyezve és vállalva. Ezt az összegszerűen 1200 mrd forintot viszont már szeptember elején elértük, tehát az év végére egy negyedével több hiány várható (1200 mrd helyett 1600 mrd forint).
És még az az 1600 mrd sem lenne olan égbekiáltó, a baj inkább ott van, hogy komolytalanná válik a pénzügyi kormányzás, elveszíti a hitelét mindenki előtt. "Rendes" helyeken illik megközelíteni a célszámokat (hiány, infláció stb.). Azt az országot senki nem veszi komolyan, amely mond egy célszámot, aztán vagy a fele lesz vagy a duplájára sikerül.


Ami itt, a topikban szóba került, az Járai felelősségének mértéke a kialakult helyzetben.

Idézet

A kormány feladata a hiánycél vállalása és teljesítése (ez látjuk, nem sikerül), az MNB feladata és felelőssége pedig a kitűzött infláció elérése (betartása). Az a helyzet, hogy a kitűzött inflációs cél teljesülni fog. Nem tudom pontosan, számszerűleg mennyi az év végére kitűzött infláció (legyen mondjuk 6%), viszont ezt csak ezen az árfolyamszinten lehet elérni. Sőt, még ezen se nagyon.
Ha tehát csökkentené a kamatot az MNB, akkor az inflációs vállalással is úgy járnánk, mint az ÁHT hiánnyal - kb. 10 évvel kitolódna az euró bevezetése. Igaz, addigra már nem is lesz EU 


A kitűzött inflációs cél sokkal alacsonyabb kamatszint mellett is teljesülne. Járai akkora túlbiztosítással készül a legroszabb helyzetre, hogy azzal ő maga idézi elő annak bekövetkeztét :(

Idézet

Ez a Járaira mutogatás olyan, mintha a fizetés után részegen hazatérő férj a szesz jövedéki adójára próbálná ráfogni, miért fogyott el a pénze hazafelé jövet.


Egy a gond. Az itthoni kamatszintet semmi sem indokolja azon kívül, hogy 'így maradt'. A piac, a külföldi elemzők, szakemberek, mindenki azt várta, hogy mostanra legalább egy-másfél százalékkal kisebb lesz az alapkamat. Lényegében ugyanazon adatok alapján, amikkel J ügynök is dolgozik!

Akkor most ki a hülye? J ügynök, vagy az egész fennmaradó világ?

Mostanra már mindegy. Így utólag kénytelen vagyok úgy gondolni, hogy a forint árfolyamsávjának eltolásában csak annak mértéke volt hiba. Akkorát kellett volna, hogy 255 alá ne mehessen az euro.

Szerkesztette: Rive 2004. 09. 10. 07:12 -kor

Elköltöztem :-)

#442 Felhasználó inaktív   ono-sendai 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 336
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 14. 10:41

Idézet: Litium - Dátum: 2004. júl. 15., csütörtök - 13:59

Belekalkuláltad hogy most volt a legmagasabb (pontosabban a múlt hónapban). Innentől már lefelé megy...Meglesz az

MTI.HU

Idézet

Elemzői vélemények

Nem okozott meglepetést a fogyasztói árak augusztusi alakulása az MTI által megkérdezett elemzőknek, akik szerint az év végére a fogyasztói infláció 6 százalékra süllyedhet.

"Noha a 7,2 százalékos augusztusi inflációs adat megegyezik a júliusival, az élelmiszerek egy havi 1,1 százalékos árcsökkenése kedvező jelnek tekinthető" - jelentette ki Petschnig Mária Zita. A Pénzügykutató Rt. főmunkatársa szerint a kedvező időjárás, és az EU-csatlakozás miatt fokozódó verseny áll az idényáras élelmiszerek havi 19 százalékos, valamint a liszt közel 3 százalékos árlemorzsolódása mögött.

"A jelenlegi folyamatok ismeretében arra lehet számítani, hogy az év végére 6 százalék alá süllyed az infláció és az év egészében 6,8 százalékkal nőnek a fogyasztói árak, ha nem lesz előrehozott energia áremelés ősszel" - mondta a kutató.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank Rt. elemzője szeptembertől, illetve októbertől számít az infláció látványosabb csökkenésére. "Elsősorban a magas bázis hatása miatt decemberre a fogyasztói árak éves emelkedése 6,1-6,2 százalék körülire csökkenhet" - mondta.

Hozzátette: a maginfláció 6 százalék körüli mértéke jelzi, hogy az éves, inflációs adatban jelentős a szezonális tényezők hatása.


#443 Felhasználó inaktív   Litium 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.678
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 14. 10:44

Mit szóltok az adókulcsok változásához, és a közszféra leépítéséhez???

#444 Felhasználó inaktív   Rive 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 8.208
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 14. 11:01

Idézet: Litium - Dátum: 2004. szept. 14., kedd - 11:44

Mit szóltok az adókulcsok változásához, és a közszféra leépítéséhez???

Érdekes lesz mindkettő. Az adókulcsok változása sokat hoz majd az MSZP - és Gyurcsány - népszerűségéhez, kérdés persze, hogy a bevételek csökkenését milyen módon gazdálkodják ki.
A közszféra leépítésének hatásait nem tudom bemérni. Nagyon sokmindenre hatással van, pozitív és negatív irányban egyaránt.
Elköltöztem :-)

#445 Felhasználó inaktív   special 

  • project 2501
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Stábtag
  • Hozzászólások: 11.962
  • Csatlakozott: 2001. jan. 16.

Elküldve: 2004. 09. 14. 11:10

Mindkettő pozitív irányú, de kissé erőtlen lépés. Az SZJA esetében azonban nem elsősorban a kulcsokkal, hanem a sávokkal van a gond, ahhoz pedig nem nyúlnak. A jelenlegi formájában erős csúsztatás progresszív adózásnak nevezni, gyakorlatilag az egy kulcsos adózás alját letördeljük. Más kérdés persze a sosem nyugvó vita a megfelelő adóztatási rendszerről (progresszív, degresszív, egykulcsos).

A közszféra leépítésének szükségszerűsége is teljesen nyilvánvaló. A megvalósítás hogyanja természetesen itt sem triviális, hiszen a nem megfelelően kommunikált vagy túlzott leépítések politikai bukáshoz vezethetnek, melyet szükségszerűen egy olyan vezetés fog váltani, melyek megállítják vagy akár visszafordítják ezt a folyamatot. A másik probléma a drasztikus leépítésekkel ezenkívül szociálpolitikai és gazdasági, ugyanis nem valószínű, hogy a magánszféra hírtelen nagy tömegben lenne képes felszívni a szabaddá vált közalkalmazottakat. A legszerencsésebb a folyamatosság és az elhelyezkedés, átképzések megszervezése és támogatása lenne talán.

#446 Felhasználó inaktív   ono-sendai 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 336
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 15. 15:04

MTI.HU

Idézet

Államháztartás: újabb takarékossági intézkedések, változik a GDP előrejelzés és a deficitcél
2004. szeptember 15. 15:10

A kormány az államháztartási hiány féken tartása érdekében újabb takarékossági intézkedésekről döntött, amelyek révén 43 milliárd forinttal csökkennek a büdzsé várható kiadásai - jelentette be Draskovics Tibor pénzügyminiszter sajtótájékoztatón szerdán Budapesten. Pénzforgalmi szemléletben 110-120 milliárd forinttal romlik az államháztartás idei hiánya - mondta a pénzügyminiszter. Draskovics Tibor pénzügyminiszter bejelentette azt is: a 2004-es államháztartási deficitcél 4,9-5,1 százalékra nőtt a korábbi 4,6 százalékos ESA-rendszerű GDP arányos hiánycélról. A Budapesti Értéktőzsde indexe, a BUX viszont 200 pontot esett, az OTP pedig közel 4,5 százalékot gyengült, miután a pénzügyminiszter bejelentette, hogy a pénzügyi vállalkozások nyereségadója 24 százalékra emelkedik.

A kormány érdemi változtatások nélkül elfogadta az adótörvények koncepcióját, a pénzügyi vállalkozások nyereségadója 24 százalékra emelkedik 2005-ben, a többi vállalkozásé 16 százalék marad - jelentette be Draskovics Tibor pénzügyminiszter szerdán sajtótájékoztatón Budapesten.

A pénzügyminiszter arról is beszélt: a kormány 3,8-3,9 százalékra emeli az idei GDP-növekedési előrejelzését, egyben döntött a társasági adó kétkulcsossá tételéről. "A kormány döntése értelmében érvényben marad a jelenlegi 16 százalékos kulcs, de a pénzügyi vállalkozások, bankok, lízing és brókercégek 24 százalékkal adóznak jövőre" - mondta.

Draskovics Tibor pénzügyminiszter bejelentette azt is: a 2004-es államháztartási deficitcél 4,9-5,1 százalékra nőtt a korábbi 4,6 százalékos ESA-rendszerű GDP arányos hiánycélról.


(MTI)


#447 Felhasználó inaktív   Miki2 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.277
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 15. 15:20

Idézet

A maastrichti kritériumokat 2008-ra teljesíteni kell, és így 2010-ben bevezethetjük az eurót - mondta Gyurcsány Ferenc. Úgy lehet egyszerre stabilitást és lendületet adni a magyar gazdaságnak, hogy nyitottabb, integráltabb kormányzást valósítunk meg, mondta a miniszterelnök-jelölt.


Mit jelent a nyitottabb, integráltabb kormányzás?  :think:
Tárgyi tudástól nem elhomályosított éleslátással tekintek a világra.

#448 Felhasználó inaktív   Miki2 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.277
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 15. 16:10

Idézet

Hogyan reagálhat az OTP Bank az adóemelésre?

Az OTP Bankhoz közeli forrásokból úgy értesültünk, hogy a vezető magyar kereskedelmi bank a piaci versenyt folyamatosan figyelve, annak függvényében a többlet adóteher egy részét át kívánja hárítani az ügyfelekre. Egy további reakcióként jelentkezik, hogy - amit már korábban is kiemelt a bank - a nettó profit dinamikájának csökkenése esetén a működési költségek oldalán kívánnak beavatkozni a folyamatokba.


Ez a nyilatkozat is ékesen bizonyítja, hogy marha nehéz negatív hozadék nélküli pénzügyi manővert folytatni.
Arról nem is beszélve, hogy neccesnek tűnik nekem ez a szelektív adózás (versenysemlegesség-ügyileg)

Szerkesztette: Miki2 2004. 09. 15. 16:14 -kor

Tárgyi tudástól nem elhomályosított éleslátással tekintek a világra.

#449 Felhasználó inaktív   Samott 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 27.035
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 15. 16:16

Idézet: Miki2 - Dátum: 2004. szept. 15., szerda - 17:10

Ez a nyilatkozat is ékesen bizonyítja, hogy marha nehéz negatív hozadék nélküli pénzügyi manővert folytatni.
Arról nem is beszélve, hogy neccesnek tűnik nekem ez a szelektív adózás (versenysemlegesség-ügyileg)

Persze de ezert a bankot fogja utalni a jonep nem a kormanyzatot... ugyan ez lenne a kamatado eseten is... azt is a bankokon keresztul szednek be...

Samott
(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out. | exHWSW - Értünk mindenhez IS @ PH!

#450 Felhasználó inaktív   Miki2 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.277
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 15. 16:46

Idézet: Samott - Dátum: 2004. szept. 15., szerda - 17:16

Persze de ezert a bankot fogja utalni a jonep nem a kormanyzatot... ugyan ez lenne a kamatado eseten is... azt is a bankokon keresztul szednek be...

Samott

Ez igaz.

Viszont a bankok meg a Kormányt fogják utálni, ami az OTP esetében nem elhanyagolható veszély.
Gondolok itt arra, hogy a mindenkori kormányzati hitelprogramok (lakáskedvezmény stb.) lebonyolítása aligha képzelhető el az OTP tevőleges közreműködése nélkül.
Az OTP jelenlegi nyeresége kb. 50 mrd Ft, tehát az új adómérték kb. 4 mrd forint veszteséget jelent számára. Ezt a 4 milliárdot simán vissza fogja venni az államtól, amikor az felkéri egy nagyszabású lakossági hitelezési program lebonyolítására. Persze másik bankhoz is fordulhat az állam, de kihez?
Csak a Postabank rendelkezik olyan személyi és egyéb kapacitással, ami szükséges mondjuk egy diákhitel futtatásához. De már ő sincs állami kézben.
Tárgyi tudástól nem elhomályosított éleslátással tekintek a világra.

#451 Felhasználó inaktív   Samott 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 27.035
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 15. 16:51

Idézet: Miki2 - Dátum: 2004. szept. 15., szerda - 17:46

...simán vissza fogja venni az államtól, amikor az felkéri egy nagyszabású lakossági hitelezési program lebonyolítására.

Na ilyen mar nem lesz... pont ez a kormanyzat issza meg a levet a sok butan letrehozott lakossagi hitelezesi programnak...

Samott
(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out. | exHWSW - Értünk mindenhez IS @ PH!

#452 Felhasználó inaktív   Miki2 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.277
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 15. 17:02

Idézet: Samott - Dátum: 2004. szept. 15., szerda - 17:51

Na ilyen mar nem lesz... pont ez a kormanyzat issza meg a levet a sok butan letrehozott lakossagi hitelezesi programnak...

Samott

Valamilyen mindig lesz: célzott támogatások vállalkozóknak, környezeti katasztrófák kapcsán nyújtandó hosszú távú helyreállítási hitelek stb.

És akkor még nem is beszéltem arról, hogy a mindekori kormányzat felhasználhatja külpolitikai céljaihoz a régió legnagyobb bankját (merre és hogyan terjeszkedjen, merre ne és hogyan ne)

Ez a mintegy 20 milliárdra tehető plusz adóbevétel valszeg a betéti- és hitelkamat kondíciók kedvezőtlen változását eredményezi, aminek egyenes következménye a megtakarítási hajlandóság csökkenése. Ami pedig nem jön jól ilyen ÁHT-s és inflációs viszonyok mellett.

Szerkesztette: Miki2 2004. 09. 15. 17:05 -kor

Tárgyi tudástól nem elhomályosított éleslátással tekintek a világra.

#453 Felhasználó inaktív   ono-sendai 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 336
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 15. 17:06

Idézet: Miki2 - Dátum: 2004. szept. 15., szerda - 17:46

Ez igaz.

Viszont a bankok meg a Kormányt fogják utálni, ami az OTP esetében nem elhanyagolható veszély.
Gondolok itt arra, hogy a mindenkori kormányzati hitelprogramok (lakáskedvezmény stb.) lebonyolítása aligha képzelhető el az OTP tevőleges közreműködése nélkül.
Az OTP jelenlegi nyeresége kb. 50 mrd Ft, tehát az új adómérték kb. 4 mrd forint veszteséget jelent számára. Ezt a 4 milliárdot simán vissza fogja venni az államtól, amikor az felkéri egy nagyszabású lakossági hitelezési program lebonyolítására. Persze másik bankhoz is fordulhat az állam, de kihez?
Csak a Postabank rendelkezik olyan személyi és egyéb kapacitással, ami szükséges mondjuk egy diákhitel futtatásához. De már ő sincs állami kézben.

Idézet

Az első félévben az OTP Bank az éves profitterv 63-64 százalékát
teljesítette így reálisan kalkulálni lehet azzal, hogy a bank az év
egészében túlteljesíti a tervet, még akkor is, ha kockázatokkal is
számolni kell - mondta az alelnök.

    Arra a kérdésre, hogy az eddigi eredmény tükrében nem túl
óvatos-e a 140-145 milliárd forintra módosított eredményprognózis,
Spéder azt válaszolta, hogy óvatos, mert kompenzálni kell a piaci
részben bekövetkezett elmaradást. A kamat és árfolyamvárakozások
tekintetében is van bizonytalanság, valamint további tartalékképzés
is elképzelhető az anyabanknál, az OBS-nél és a DSK Banknál a
prudencia jegyében. 


MTI.HU

#454 Felhasználó inaktív   Miki2 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.277
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 15. 17:21

Tökre 50 mrd volt a fejemben, de most már megvilágosodtam.
Tárgyi tudástól nem elhomályosított éleslátással tekintek a világra.

#455 Felhasználó inaktív   Rive 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 8.208
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 16. 07:57

Idézet: Miki2 - Dátum: 2004. szept. 15., szerda - 17:46

Viszont a bankok meg a Kormányt fogják utálni, ami az OTP esetében nem elhanyagolható veszély.
Gondolok itt arra, hogy a mindenkori kormányzati hitelprogramok (lakáskedvezmény stb.) lebonyolítása aligha képzelhető el az OTP tevőleges közreműködése nélkül.

Persze, hogy utálni fogják a kormányt, de attól még mennek a pénz után. Márpedig az az idő - remélem! - lejárt már, amikor csak egy-egy kivételezett bank kaphatott kizárólagos jogokat egy-egy kormányzati program - pl. diákhitel, lakáshitelezés - lebonyolításához, pl. ugye emlékszünk még a csak 'macinál' köthető diákhiteles számlákra...
Ha pedig a rivális beleugrik a biznicbe, akkor az OTP is fog. Sőt, próbál előbb ugrani, mint a másik.

Azaz: az állam a keretfeltételeket adja, de a bankoknak a riválisaikkal kell versenyezniük. Az erőviszonyokat pedig ez az intézkedés nem borítja fel, a verseny marad.

Az intézkedés igazi hatásait a nagyobb bankok tőzsdei árfolyama meg a THM-ek mutatják majd. SZVSZ a bankok itthon egy picit túlnőtték magukat a gazdaság többi részének állapotához képest, de ez magánvélemény.

Szerkesztette: Rive 2004. 09. 16. 07:59 -kor

Elköltöztem :-)

#456 Felhasználó inaktív   Litium 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.678
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 16. 12:19

Nem tudom mért gondoltam én azt hogy tartani tudjuk a 4,6%-ot.... :think:

#457 Felhasználó inaktív   Miki2 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.277
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 16. 13:24

Idézet: Litium - Dátum: 2004. szept. 16., csütörtök - 13:19

Nem tudom mért gondoltam én azt hogy tartani tudjuk a 4,6%-ot.... :think:

A módosított hiánycél tartható szerinted?
Ne kapkodj a válasszal!  :D
Tárgyi tudástól nem elhomályosított éleslátással tekintek a világra.

#458 Felhasználó inaktív   Miki2 

  • Senior tag
  • PipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 3.277
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 16. 17:20

Kellett nekem vészmadárkodni:

Idézet

Alig telt el 24 óra, máris módosította a Pénzügyminisztérium a tegnap közzétett jóslatait a büdzsé idei deficitjének alakulásáról. A minisztérium legfrissebb adatai alapján az államháztartás pénzforgalmi szemléletben vett hiánya az önkormányzatok nélkül számolva 1 335 milliárd forintra rúg majd, ami a teljes 2004. évi bruttó hazai termék 6,5 százalékát teszi ki. A PM honlapjára most felkerült táblázat szerint a központi kormányzat nominális hiánya 150 milliárd forinttal emelkedik, szemben a tegnap közölt 110-120 milliárddal

Tárgyi tudástól nem elhomályosított éleslátással tekintek a világra.

#459 Felhasználó inaktív   Litium 

  • Őstag
  • PipaPipaPipaPipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 5.678
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 17. 07:29

Idézet: Miki2 - Dátum: 2004. szept. 16., csütörtök - 18:20

Kellett nekem vészmadárkodni:


Ez honnan van? A teljes cikket szeretném elolvasni......

#460 Felhasználó inaktív   ono-sendai 

  • Tag
  • PipaPipa
  • Csoport: Fórumtag
  • Hozzászólások: 336
  • Csatlakozott: --

Elküldve: 2004. 09. 17. 07:57

Idézet: Litium - Dátum: 2004. szept. 17., péntek - 8:29

Ez honnan van? A teljes cikket szeretném elolvasni......

  A piac az új számoknak sem hisz

04.9.17 08:42 

Egyetlen nap leforgása alatt 30–40 milliárd forinttal emelkedett az államháztartás idei pénzforgalmi hiányára vonatkozó PM-prognózis – írja a NAPI Gazdaság. 

Az önkormányzatokkal együtt a pénzforgalmi hiány 2004-ben elérheti a GDP 6,7 százalékát, holott Draskovics Tibor szerdán még a legrosszabb esetben is csupán 6,5 százalékot várt. Ráadásul 115 milliárddal, 20 540 milliárd forintra emelték az idei nominális GDP-prognózist. A piac főként a bevételi oldalon lát komoly bizonytalanságot. Áfából havi átlagban kevesebb mint 127 milliárd érkezik be szeptember végéig a büdzsébe; ahhoz, hogy teljesüljön az éves terv, az utolsó negyedévben már több mint 184 milliárdnak kellene havonta átlagban befolynia. Az szja-nál a két periódus közti különbség havi 23 milliárd forint.

Vélhetőleg nem az új áfaszabályozásban rejlő kiskapukon akadt fenn idén a hiányzó 40 milliárd forintos áfabevétel, sokkal inkább tervezési/becslési hibáról van szó – vélik a NAPI Gazdaság által megkérdezett szakértők. Az uniós rendszerből adódó csalási lehetőségek, valamint a harmadik országokból származó csempészáruk forgalma ugyanis kissé csökkentheti az áfabevételeket, ám korántsem olyan mértékben, mint amelyről a kormányzat beszámolt.

A piaci elemzők várakozásai szerint az MNB hétfőn nem változtat a 11 százalékos alapkamaton. A többség szerint az erős magyar fizetőeszköz mögött a magas kamat, valamint regionális hatások állnak. Véleményük szerint változtatás nélkül a konvergenciaprogram nem valósul meg. Csak a hiány lefaragását célzó lépések nem elegendőek az EMU-kritériumok eléréséhez, strukturális reformokra lenne szükség.

Részletek a pénteki NAPI Gazdaságban

Téma megosztása:


  • (128 Oldal)
  • +
  • « Első
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Utolsó »
  • Nem indíthatsz témát.
  • A téma zárva.

1 felhasználó olvassa ezt a témát.
0 felhasználó, 1 vendég, 0 anonim felhasználó