idézet:
Zene a falak között
Előző cikkünkben bemutattuk a hangszereket: hogyan működnek, hogyan szólaltathatók meg, milyen jó és rossz tulajdonságaik vannak. De nem elég őket csupán önmagukban vizsgálni, hiszen a hangszerek általában nem a szabadban, hanem valamilyen zárt helyiségben, előadóteremben szólalnak meg és a hanghatás erősen függeni fog a terem tulajdonságaitól. Sokszor hallani olyan megjegyzéseket, hogy egy teremnek jó vagy rossz az akusztikája; de vajon mit jelent ez? Milyen akusztikai tulajdonságokkal lehet jellemezni egy termet - és hogyan befolyásolhatjuk ezeket a tulajdonságokat?
*
A zárt terek néhány akusztikai tulajdonságát könnyen megfigyelhetjük. Aki próbált már fürdőszobában énekelni, tudja, hogy bizonyos magasságokban milyen megnyerően zeng a hangja. A nagy nappaliban aztán már nem lesz annyira elragadtatva magától. Egy másik érdekes jelenség viszont éppen a nagy termekben figyelhető meg. Ha például egy templomban az orgona hirtelen elhallgat, még hosszú ideig halljuk az utolsó hangot, amint lassan-lassan elcsendesedik. Az első esetben az úgynevezett teremhangokat észleltük, míg a másodikban az utózengést figyelhettük meg. Ezekről és a termek egyéb tulajdonságairól a következőkben még részletesen írunk. Előbb azonban nézzük meg, hogyan is terjed a hang más- és másféle környezetben.
Ha a hangforrás szabad térben sugároz, a hang intenzitása (erőssége) fordítottan arányos a forrástól mért távolság négyzetével, vagyis a forrástól 2m távolságban negyedakkora intenzitást mérünk, mint egy méter távolságban stb. Ha egy kisméretű hangforrást úgy helyezünk el a szabadban, hogy visszaverő felület ne essék a közelébe, akkor a hanghullámok a forrásból kiindulva minden irányban gömbszerűen terjednek tova. Az 1. ábrán az intenzitás változását ábrázoltuk, a forrástól való távolság függvényében. Ha a hang erősségét intenzitásszintben vagy hangnyomásszintben fejezzük ki, akkor a távolság megkétszereződésével a szint mindig 6dB-t csökken. A hang szétterjedését azonban egyszercsak megállítja a terem. Hogyan terjednek szét a hanghullámok a teremben és hogyan jutnak a hallgató fülébe? Tételezzük fel, hogy egy rövid idejű impulzust adunk a hangszóróra. Rövid idővel azután, hogy az ily módon keltett hanghullám elhagyta a hangforrást, valahol eléri a terem falát. A fal nem engedi továbbterjedni a hangot, (elsősorban) visszaveri vagy elnyeli. A magas hangok az optikából ismert visszaverődési törvény szerint változtathatják irányukat, vagyis a hanghullám beesési szöge ugyanakkora, mint a visszaverődés szöge. Ez a törvény azonban csak addig érvényes, míg a határoló felületek sokkal nagyobb méretűek, mint a hang hullámhossza. Közepes és magas frekvenciákon ez többnyire így van, kivéve, ha a hang útjába kerülő akadályt székek vagy személyek jelentik. Az ilyen kisebb méretű akadályokat a hullám megkerüli, "elhajlik".
A hullámok minden ütközésnél veszítenek energiájukból, így a teremben létrejövő többszörös visszaverődés során lassan elenyésznek. Próbáljuk meg (közelítőleg) leírni, hogy a visszaverődések eredményeképpen hogyan is éri el a forrásból kiinduló hang a hallgató fülét. Mint már említettük, a hangforrásból a tér minden irányában hanghullám indul ki. Válasszunk ki néhány tetszőleges irányt, s kövessük a hangsugarak útját. Mindegyik hangsugár rövid időn belül elér valamilyen falfelülethez, ahonnan ütközés után kisebb energiával és megváltozott irányban terjed tovább. A következő ütközésnél újból irányt változtat és tovább csökken az energiája. Ez a folyamat elméletileg a végtelenségig ismétlődhet, valójában azonban a hangsugarak hamar elveszítik energiájuk nagy részét, s annyira elhalkulnak, hogy már nem érzékeljük öket. ............. Először az úgynevezett közvetlen hang éri el a hallgatót, minthogy a hangforrás és a hallgató távolsága mindig kisebb, mint bármelyik visszavert hangsugár útja. Egy bizonyos időkésés után beérkezik az első visszavert impulzus, s ezt követik a többszörösen visszaverődött jelek. A hallgató tehát, legalábbis elvben, három fázisát éli át ennek a folyamatnak:
1. A közvetlen hang megérkezése
2. Az első visszaverődés
3. A többi visszavert hang együttese - ezt zengő hangnak nevezzük.
A hatás nagyon erősen függ attól, mekkora az időkésés a közvetlen és az első visszavert impulzus között, illetve, hogy mekkora az a teljes időtartam, ami a közvetlen hang megérkezésétől addig eltelik, míg a visszaverődött impulzusok hallásküszöbünk alá süllyednek. Hogy ezt a kérdést megvilágíthassuk, pár szót kell ejtenünk hallásunk egy érdekes sajátosságáról. Az emberi hallás tanulmányozása során végzett kísérletek kimutatták, hogy az egymáshoz időben túl közel eső hangingereket nem különböztetjük meg: összegezzük őket. Két, egymást követő impulzus hatására ugyanaz az érzet alakul ki bennünk, mintha egy impulzus érte volna a fülünket, csak éppen a két impulzust hangosabbnak halljuk az egynél. Ez a jelenség akkor figyelhető meg a legjobban, ha a két jel túlnyomórészt magas komponensekből áll, és ha a színképük és időbeli lefutásuk is hasonló. Ilyen feltételek mellett a két jel teljesen összeolvad, ha idő-különbségük kisebb, mint 30-35 milliszekundum. A teljes elkülönüléshez, vagyis ahhoz, hogy tiszta visszhangot halljunk, már legalább 100ms időkülönbség kell. Ha a második jel beérkezéséig 35-100ms telik el, a hangot zavaró mértékben visszhangosnak ítéljük.
Tekintettel arra, hogy a hang terjedési sebessége levegőben kb. 340m/s, a teljes összeolvadáshoz 10-11m-nél kisebb, a teljes elkülönüléshez 34m-nél nagyobb útkülönbség szükséges. Egy neves amerikai akusztikus, Beranek 1962-ben megvizsgálta a világ 54 legjobbnak tartott hangversenytermét, és azt találta, hogy egy hangversenytermet akkor érzünk kellemesnek, ha a közvetlen hang és az első visszaverődés között az időkésés kisebb mint 20ms (azaz 0,02 másodperc). Egy, a téglatestet közelítő alakú teremben a legtöbb hallgató a hozzá legközelebb eső oldalfalról kapja az első visszaverődést, a terem közepén azonban már lehet, hogy a mennyezet veri vissza hamarabb a hangot. Az első visszaverődés időkésését szabályozni lehet megfelelő visszaverő felületek behelyezésével-belógatásával.
A többi visszaverődés hatása minőségileg más. Mint az ábrán is látható, ezek között az időkésés már nagyon kicsi: érzékelésünkben összeolvadnak. Hatásukra a hang zengőbb lesz, és a hangossága is növekszik. Ez, mint már említettük, az emberi hallás összegző tulajdonságának a következménye. Ámde a terem nemcsak szubjektíve tűnik hangosabbnak, mint a szabad tér. Ha nem impulzusokat vizsgálunk, hanem a forrás folyamatosan kelti a hangot, akkor a teremben megnő a fizikailag mérhető intenzitásszint (hangnyomásszint) is. A korábban kisugárzott hang többszörösen visszavert komponensei ugyanis hozzáadódnak a későbben kisugárzott direkt hanghoz. Nyilvánvaló, hogy az eredő hangnyomás nagyobb lesz, mint ha a forrás szabad térben sugározna. Minél kevesebb energiát vesztenek a hanghullámok visszaverődéskor, azaz minél keményebb és simább a falfelület, annál nagyobb lesz ez a szintemelkedés. Azt szokták mondani, hogy a teremben egyszerre van jelen a közvetlen hang és a zengő hang. A folyamatosan sugárzó forrás bekapcsolása után a zengő hang addig növekszik, amíg el nem ér egy egyensúlyi állapotot. Ekkor a forrás által kisugárzott hangenergia éppen fedezi a falak, berendezési tárgyak és a hallgatók által elnyelt hangenergiát. Ha a forrást kikapcsoljuk, a közvetlen hang azonnal megszűnik, de a zengő hang még egy ideig hallható, bár erőssége fokozatosan csökken. Az az idő, amely alatt a zengő hang szintje 60dB-t csökken, az úgynevezett utózengési idő.
A teremben kialakult hangtér tehát két összetevőből áll. A forrás közelében a közvetlen hang az erősebb. Ha a forrástól eltávolodunk, egyre nagyobb lesz a zengő hang hatása, s a forrástól nagy távolságban, illetve a visszaverő felületek közelében már a zengő hang az uralkodó. Olyan teremben, ahol a visszaverődés nagy (például egy templomban, vagy a direkt ilyen célra készített zengőszobában) a tér majdnem minden pontjában a zengő hang fog dominálni. Hallásunk - szerencsére - a közvetlen hangból mindig meg tudja állapítani a hangforrás helyét, még akkor is, ha a zengő hang van túlsúlyban. Még a hosszú utózengésű templomokban is a kellő irányból halljuk a hangot. Nem baj tehát, ha a hallgatóságot olyan helyre ültetjük, amelyben már a zengő hang dominál. Aki egyáltalán hallott már a termek akusztikájáról, tudja, hogy a terem minősége egyértelmű kapcsolatban van az utózengési idővel. Bár a képlet sokkal bonyolultabb, semhogy egyetlen adattal megfogható legyen, az utózengési idő igen jó felvilágosítást ad arról, hogy mennyire "életszerű" a terem. Nézzük csak, mint is jelent az utózengés és hogyan lehet megtervezni.
Kapcsoljunk be egy hangforrást, majd egy bizonyos idő elteltével kapcsoljuk ki. ......... Mint már említettük, a forrás hangenergiát sugároz a térbe, ami a sokszoros visszaverődések folytán felhalmozódik, de ugyanakkor fokozatosan el is nyelődik a falakon, a teremben levő tárgyakon és személyeken és a levegőben. Amikor a forrás által a térbe sugárzott energia (időegységenként) megegyezik az elnyelt energia mértékével, kialakul az ábrán is látható állandósult állapot. Ha az utózengési idő nagy, ez az állandósult szint is nagyobb lesz. De a túl nagy utózengési idő már zavarja a zene élvezetét, mivel egybemossa, külön-külön érzékelhetetlenné teszi az egymást rövid idővel követő különböző hangokat. Egy terem utózengési mennyisége a hangforrás teljesítményétől és a terem térfogatától függ, az energia elnyelésének mértéke pedig a felületek és tárgyak elnyelési fokától. Minél nagyobb egy terem, és minél kisebb a falak elnyelése, annál nagyobb lesz a teremben mérhető utózengési idő. Közelítőleg a következő képlettel lehet egy terem utózengését kiszámítani:
T = (0,16V)/(F*?)
ahol V a terem köbtartalma köbméterben, F a terem felülete
m2-ben és ? a felületi elnyelési fok (T pedig az utózengés,
szekundumban).
Hogyan határozhatjuk meg egy terem teljes falfelületének átlagos elnyelési fokát, ha e felületet eltérő tulajdonságú anyagok borítják?
A különféle anyagok elnyelési fokát kikereshetjük a megfelelő táblázatokból. Mivel az elnyelési fok nagymértékben függ a frekvenciától, az egyes frekvenciasávokban külön-külön kell kiszámolni az átlagos elnyelési fokot. Néhány felület elnyelési foka például 500Hz frekvencián a következő:
ablaküveg (3mm vastag) = 0,03
vakolt téglafal = 0,09
velúrszőnyeg = 0,20
Az elnyelési fok azt jelenti, hogy a kérdéses felületre beeső hangenergia ekkora hányada nyelődik el. Ebből bárki könnyen kiszámíthatja például egy padlószőnyeggel borított üres szoba utózengési idejét 500Hz-en. Legyen a szoba mérete 5x4x3 méter, legyen rajta 5m2 ablakfelület, és legyen a padlója szőnyeggel borítva. Az elnyelés mértékét külön-külön ki kell számítani a falra, a szőnyegre és az ablakra, s mindezt össze kell adni.
F = (5*0,03+20*0,20+69*0,09)m2 = 10,36m2
A szoba utózengési ideje:
T = (0,16*60) / 10,36 = 0,935s
A mély hangok általában sokkal kevésbé nyelődnek el, mint a magasak. A 10kHz fölötti hangokat egy szőnyeg vagy egy vastagabb függöny gyakorlatilag tökéletesen elnyeli, míg az egészen mély, 100Hz-nél alacsonyabb frekvenciájú hangokra ezek teljesen hatástalanok. A zárt termek utózengési ideje ezért alacsony frekvencián általában jóval magasabb, mint közepes frekvenciákon. Az egészen magas hangokat viszont már a levegő is jócskán elnyeli, s 10kHz-en még a tökéletesen visszaverő felületű zengőszobában sem lehet 1 másodpercnél hosszabb utózengési időt előállítani.
De milyennek is kell lennie egy jó terem utózengési idejének? Ha szabad térben, esetleg nagyon kis visszaverésű teremben (süketszobában) hallgatunk zenét, a hangzás nagyon üresnek tűnik. Egy bizonyos fokú zengés javítja a hang életszerűségét, kellemesebbé teszi azt. Ez a hatás akkor a legkedvezőbb, ha az utózengés a frekvenciától függetlenül körülbelül 1,5-2 másodperc. ................. Az előbb elmondottak alapján számíthatunk rá, hogy a terem utózengése mély hangokon jóval magasabb, a magasakon viszont kisebb lesz a kívánatosnál. A teremakusztikai tervezés és kivitelezés egyik legnagyobb feladata éppen az, hogy úgy csökkentse a terem utózengési idejét mély frekvenciákon, hogy a közepes és magasfrekvenciás utózengés ne csökkenjen, sőt: az utóbbi még növekedjen is. Eközben még azt is figyelembe kell venni, hogy a teremben helyet foglaló hallgatóság (természetesen létszámától függően) nagymértékben növeli a terem elnyelését, s ezzel befolyásolja az utózengést. Problémát jelent az is, hogy beszédre kisebb, kórusműhöz hosszabb utózengés kívánatos, mint zenekari előadáshoz. Ezen csak az segít, ha az előadóterem falainak felületét módosítani lehet.
Ilyenkor a terem falain vagy a falak mentén olyan forgatható vagy eltolható tartószerkezetek vannak kialakítva, amelyek egyik részét nagy elnyelésű, a másik részét erősen visszaverő anyag borítja. Ha a terem utózengési idejét csökkenteni akarjuk, akkor az elnyelő felületeket forgatjuk kifelé, ha viszont zengőbbé kívánjuk tenni a termet, a visszaverő felületek kerülnek kívülre. Ismeretes olyan megoldás is, hogy a falmélyedésbe szerelt elnyelőanyagot egy zsaluzat vagy egy tolóajtó választja el a teremtől. A zsalu, illetve a tolóajtó nyitásával-csukásával folyamatosan változtathatjuk az elnyelés mértékét.
A terem akusztikai jellemzői közül eddig kettővel ismerkedtünk meg: a bensőséges hatást befolyásoló késleltetési idővel és az életszerűséget befolyásoló utózengési idővel. Nem beszéltünk viszont arról, hogy mekkora legyen a zengő energiahányad a fülünket közvetlenül érő hanghoz képest. Bebizonyítható, hogy ha a közvetlen hang jóval kisebb, mint a zengő hang, akkor már kellemetlennek, összemosódónak érezzük a hangot. Ezért az előadótermekben gondoskodni kell arról is, hogy a hallgatóságot közvetlenül érő energiahányad minél nagyobb legyen. (Ez is ellene szól annak, hogy az utózengési időt túl nagyra növeljük.) De, mint korábban már láttuk, a forrásból kiinduló közvetlen hang a távolsággal gyorsan elhal. Mit tehetünk ez ellen? Először is megváltoztathatjuk a hangforrás méretét. A nagy felületű hangforrásból kiinduló hangok már egy sík mentén terjednek, és sokkal kevésbé csökken az energiájuk. Nagy felületű hangforrás lehet már maga a zenekar, vagy sok megfelelően elhelyezett hangsugárzó, de azt is megtehetjük, hogy nagyméretű hangvetőkkel irányítjuk a hangot a nézőtér felé. Végül a hangversenyterem megfelelő kialakításával is növelhetjük a közvetlen energiahányadot. ................
Minél nagyobb a terem, annál súlyosabbá válik az energia-ellátás problémája. Igen nagyméretű termekben, például sportcsarnokokban már csak úgy oszthatjuk el egyenletesen az energiát tisztán akusztikai módszerekkel, ha az utózengést is megnöveljük. Akkor viszont a visszhangosság már zavaró lesz - mint ezt némelyik régi templomban is megfigyelhetjük. A másik lehetséges megoldás, hogy mesterségesen hangosítjuk a teremnek hangenergiával már csak rosszul ellátott részeit. Ámde nagyon kell vigyázni rá, hogy a mesterséges hang időkésése kicsit nagyobb legyen, mint a közvetlen hangé! A legjobb hatást akkor érjük el, ha a mesterséges hang csak a zengő energiahányadhoz járul hozzá, s mintegy kijátszva hallásunkat, így növeli meg az egyébként gyenge természetes hang erősségét. Ilyenkor észre sem vesszük, hogy mesterséges hangerősítés is működik a teremben. Nem beszéltünk még a cikkünk elején említett teremhangokról. Mindeddig azt feltételeztük, hogy a hang a fényhez hasonlóan egyenes vonal mentén terjed. Ez azonban csak addig igaz, míg a terem méretei jóval nagyobbak a hang hullámhosszánál. Tudjuk, hogy a hullámhosszat úgy számítjuk ki, hogy a hangsebességet elosztjuk a frekvenciával. Mivel a hang sebessége levegőben és szobahőmérsékleten kb. 340m/s, az 1000Hz-es hang hullámhossza 34cm, a 100Hz-esé pedig 3,4m. Látható, hogy nagyméretű hangversenytermekben csak az egészen mély hangoknak a hullámhossza mérhető össze a terem méreteivel. Egészen más lesz viszont a helyzet, ha a kisebb előadótermekre, vagy éppen lakószobákra vagyunk kíváncsiak.
Ha a terem valamelyik mérete közel esik a fél hullámhossz egész számú többszöröséhez, a teremben - akárcsak egy húron vagy egy sípban - rezonancia alakul ki, amely a hangot jelentősen felerősíti. Ez az a hatás, amelyet legjobban a kádban énekelve tapasztalhatunk ki: bizonyos hangok éneklésekor a hang jelentősen felerősödik, és erősen zeng a fürdőszobában. Ilyenkor rátaláltunk a fürdőszoba valamelyik sajáthangjára. Mivel azonban a szoba vagy terem nem egydimenziós, mint amilyen a húr vagy a keskeny levegőoszlop, a sajátfrekvenciáit leíró képlet sem olyan egyszerű. Bonyolultabb alakú terem sajátfrekvenciáit rendkívül nehéz kiszámítani, ...................
A sajáthangok hullámhossza éppen kétszerese a szoba megfelelő méretének. Ha a terem leghosszabb méretét jelöljük mindig a-val, akkor f100 a legmélyebb sajáthang frekvenciája. Egy 5x4x3m-es szobában például f100=34Hz. Képletünk alapján bárki kiszámolhatja saját szobájának "teremhangjait". ................ Maradjunk azonban még az előadótermeknél. Egy átlagos méretű előadóteremben a legmélyebb sajáthangok frekvenciája a néhányszor 10Hz tartományba esik, esetleg még ennél is alacsonyabb. Ugyanakkor ezek a rezonanciák nem lesznek túl élesek, mert az ennyire mély hangokat az ajtók, ablakok, álmennyezetek elég jól elnyelik. A megmaradó kisméretű kiemelés csak javít a terem akusztikáján, hiszen egyrészt már a hangforrások (hangszerek vagy hangsugárzók) sem tudnak elég nagy energiát sugározni ilyen mély frekvenciákon, másrészt hallásunk is nagyon érzéketlen az ilyen mély hangokra. Túlságosan nagy méretű teremben a legerősebb sajáthangok már nem is esnek hallásunk tartományába. (A lakószobákban egészen más lesz a helyzet!) Összefoglalva az eddigieket: láthattuk, hogy a terem akusztikai minőségét három fő tényező határozza meg: az első visszaverődés időkésése (amely nem lehet túl nagy), a közvetlen hangenergia aránya a zengő hanghoz viszonyítva, végül pedig a terem utózengési ideje. E három tényező nem független egymástól, s ezért a termek kialakítása és berendezése során könnyen előfordulhat, hogy az egyik tényező javulása a másik romlásával jár együtt. Azt is láttuk, hogy a terem méretétől függően ezek a tényezők nem azonos súllyal esnek latba. Igen nagy termekben a hangenergia biztosítása a legnagyobb gond; átlagos méretű teremben az utózengés beállítása megy a legnehezebben.
Nem kívánunk belemenni a hangversenytermek akusztikájának részleteibe; az eddig elmondottakkal csak az volt a célunk, hogy megvilágítsunk bizonyos alapfogalmakat, s érzékeltessük, hogy az akusztikai tervezés igen bonyolult és hosszadalmas munka, amelynek végeredménye nagyon sok tényezőtől függ. Építészeti vagy belsőépítészeti szempontból lényegtelennek tűnő apró változtatások teljesen tönkretehetik egy terem akusztikáját. S mivel nincs olyan egyértelmű módszer, amellyel a terem akusztikai tulajdonságait pontosan meg lehetne tervezni, előfordulhat, hogy a gondos, esetleg még modellkísérletekkel is alátámasztott tervező munka sem vezet kielégítő eredményre. Külön kell hangsúlyozni, hogy az akusztikai tervezés a közhiedelemmel ellentétben nem követi az építészeti tervezést, hanem megelőzi azt. Ez még nem került be kellő mértékben az építészek köztudatába: sok esetben olyan kész helyzet elé állítják az akusztikai tervezőt, amelyből az már nem is találhat kivezető utat.
Térjünk át most már a lakószobákra. Mi a legfőbb különbség a lakószoba és az előadóterem között? Elsősorban a méretük -másodsorban pedig az, hogy a lakószobában legtöbbször mesterséges, hangszóróból jövő hangot hallunk. Nézzük meg, mennyiben alkalmazhatjuk a teremakusztika már megismert fogalmait a lakószobákra. Nem szeretnénk azonban félrevezetni az olvasót. Nagyon távol vagyunk még attól, hogy általánosan használható receptet adjunk a lakószobák akusztikai szabályozására. Egyelőre valóban csak az eddig megismert alapelveket próbáljuk átvinni a sokkal kisebb méretű lakószobákra. Láttuk, hogy egy átlagos, 5x4x3m-es üres szobában 500Hz-en legföljebb 1 másodperces utózengést várhatunk. Nyilvánvaló, hogy a hangversenytermekre megállapított 1,5-2 másodperces legkedvezőbb utózengést lakószobában lehetetlen létrehozni. Elvben ugyan törekedhetnénk arra, hogy a szoba utózengését erősebben visszaverő felületek alkalmazásával növeljük, de ezzel éppen az ellenkező hatást érnénk el. Egyrészt jóval erősebbek lennének a teremrezonanciák, másrészt fellépne egy másik, igen kellemetlen akusztikai jelenség, az úgynevezett csörgővisszhang. Ha egy üres szobában tapsolunk, észrevehetjük, hogy a tapsolás hangja kellemetlenül csörögve visszhangzik. A jól visszaverő, egymással szemben levő párhuzamos falak között ide-oda verődik a tapsolás hangja, és a visszavert hang szabályos időközönként éri el a fülünket. Ez a hatás nem ugyanaz, mint amit a teremhang okoz. A csörgővisszhang impulzusszerű, sok nagyfrekvenciás összetevőt tartalmazó hangokkal hozható létre, míg teremhangokat csak alacsonyfrekvencián kelthetünk. A teremhangok és a csörgővisszhangok miatt tehát mindenképpen csillapítani kell a szobát. Vigyázni kell ugyanakkor arra, hogy a csillapított "süketszobában" a zene teljesen üresen hangzik, gyakorlatilag élvezhetetlen. Sokan azt hiszik, hogy a hallgatott hang minősége annál jobb, minél inkább hasonlít a szoba akusztikailag egy rádióstúdióra. Ez nagy tévedés! A stúdióban felvételek készülnek, és a mikrofon jóval érzékenyebb a visszhangokra, mint a fülünk. Ezt mindenki tapasztalhatta már, aki lakásában mikrofonnal magnófelvételt készített. Visszajátszáskor meglepődve tapasztalja, hogy a felvételen olyan visszhangok jelennek meg, illetve füllel alig hallható zajok olyan mértékben felerősödnek, hogy a felvétel egyáltalában nem hangzik természetesnek. Ezért van, hogy a felvételre szolgáló stúdiókat igen erősen csillapítják. A lehallgatással szemben egész mások a követelmények. Ne törekedjünk tehát a csillapítás minden áron való növelésére.
Mit követhetünk el, hogy lakószobánk akusztikája jobb legyen? Küszöböljük ki az egymással szemben levő párhuzamos felületek okozta csörgővisszhangot. Ezt legegyszerűbben úgy érhetjük el, hogy a két felület visszaverő képességét nagymértékben eltérőre állítjuk be. Ha például a padlót szőnyeg borítja, a mennyezet és a padló között már nem alakulhat ki csörgővisszhang. A párhuzamos falak egyikére nyitott könyvespolcot tehetünk, de az már nem jó, ha a másikat is könyvespolccal borítjuk. Akusztikailag ugyanis ez az eset sem kedvező. (Akárcsak a túlzott aszimmetria sem. A legjobb, ha a két szemközti falon váltogatva helyezzük el a csillapító felületeket.) Persze általában a csörgővisszhang nem okoz túl nagy problémát, egy normálisan bebútorozott lakószobában igen kicsi a valószínűsége annak, hogy kellemetlen csörgővisszhang alakuljon ki. Ha mégis ilyesmit tapasztalunk szobánkban, nézzük meg, hogy valamelyik hangszóró nincs-e két egymással szemben levő, jól visszaverő falfelületet összekötő egyenesben. Az egyik felület csillapításának a növelésével vagy a hangszórók áthelyezésével a legtöbb esetben kiküszöbölhetjük ezt a kellemetlen jelenséget. A megfelelő bútorozás a teremhangok élességét is csökkenti. Kis mértékben a frekvenciájuk is csökken, ha a falak elnyelését növeljük, de kevésbé csökken a frekvencia, mint amennyire a rezonancia élessége mérséklődik. Általában már a bútorzat is elegendő mértékben csillapítja a teremhangokat, baj csak akkor van, ha több sajáthang egybeesik, és ezen a frekvencián a hangszóró is éppen kiemel. Ilyen esetben kellemetlenül "döng" a szoba. Ezt a kellemetlen hatást elvben mindig meg lehet szüntetni, de néha csak sok-sok próbálkozás árán találjuk meg a megoldást. Minthogy a szobát nem nagyon tudjuk elhangolni, a szóba jöhető módszerek arra korlátozódnak, hogy növeljük a csillapítást, illetve áthelyezzük a hangsugárzóinkat. A mélyhangú döngést különféle lemezek hajlító rezgésével lehet a legjobban csillapítani. Ilyen lemez lehet például egy falburkolat (lambéria). Az a lényeg, hogy a burkolat mögött levegő legyen, úgy, hogy a hang hatására a burkolat hajladozni tudjon. Ez a hajlító mozgás jó hatásfokkal emészti föl a hang energiáját. Ha a lemez saját csillapítása nem elegendő, mint például a vékony fémlemezeké, akkor a lemez mögé elnyelő anyagot kell tenni. Ez például habszivacs lehet, vagy kőzetgyapot. (Megjegyezzük, hogy a lakótelepi lakások betonpaneljei is ilyen kis csillapítású lemezek, amelyek a mély hangok hatására rezgésbe jönnek, de a szobából elvont energiát nem emésztik föl, hanem a túlsó oldalon lesugározzák. Ezért a lakótelepi házakban a mély hangok igen nagy távolságra is eljutnak, a szomszédok nagy örömére. Gondoljunk erre akkor, amikor mélyemelést állítunk be az erősítőnkön!) A lemezrezonátor méretezése nagyon bonyolult számolást igényel. Egyszerűsíteni lehet viszont a problémát azzal, ha csak a legalacsonyabb frekvenciát határozzuk meg. Abban az esetben, ha a lemez saját hajlító mozgásától eltekintünk, és csak a lemez mögötti levegőréteg rugalmasságát vesszük figyelembe, a rezonanciafrekvenciát a következő képlet segítségével számolhatjuk ki:
f = 6000 / (m*d)
ahol m egy négyzetméternyi lemez súlya kilogrammban, d pedig a faltól való távolság, méterben. A képletben csak a lemez súlya szerepel, mivel úgy tekintjük, mint a légrugót terhelő tömeget. Ha ugyanezt a tömeget kisebb vastagságú, de nagyobb sűrűségű lemezből hozzuk létre, a lemezrezonátor mély elnyelése javulni fog, mert a saját hajlító mozgásai is energiát emésztenek föl. A hajlító rezgések frekvenciája nagyon bonyolult módon függ a lemez méreteitől, de minden esetben a vastagság négyzetével arányos. Ezért a fele olyan vastag lemez hajlító rezgéseinek frekvenciája negyedakkora lesz.
A hangszóró elhelyezésére még nehezebb általános érvényű szabályt mondani. Nyilván arra fogunk törekedni (egyebeken kívül), hogy minél kevésbé gerjesszük a terem sajáthangjait. Jó tudni, hogy a leges-legmélyebb teremhangok nem veszélyesek. A hangszóró mérete nagyon kicsi a hullámhosszhoz képest, szinte pontszerű hangforrásnak tekinthető, s mint már tudjuk, az általa létrehozott hang erőssége a távolsággal csökken. Sík állóhullámot az ilyen hangszóró csak akkor tud létrehozni, ha a szobában a zengő hangtér dominál - lakószobában azonban ez sohasem fordulhat elő.
A teremhangok kérdése rendkívül bonyolult, éppen ezért nem is foglalkozunk tovább vele. Néhány egyszerű szabályt azonban megjegyezhetünk. Először is, a hangszóró nem fogja gerjeszteni azokat a sajáthangokat, amelyek félhullámhossza kisebb, mint a hangszóró faltól való távolsága. Például a faltól 1 méterre állított hangszóró 170Hz fölötti sajátfrekvenciát már nem gerjeszt. Azokat a teremhangokat viszont, amelyeknek a negyedhullámhossza közel esik a faltól való távolsághoz, erősen gerjeszteni fogja. Példánkban ez a frekvencia 85Hz körül lesz. Vigyázni kell arra, hogy ez a tartomány ne essen egybe a hangszóró valamelyik kiemelésével. A másik ökölszabály, hogy a két hangszórót egymástól ne tegyük olyan távolságra, amely éppen megegyezik valamelyik saját hang hullámhosszával. Ha kellemetlen kiemeléseket, döngéseket tapasztalunk a mély tartományban, a következő eljárást ajánljuk. Először is számítsuk ki a teremhangok frekvenciáit. Ha úgy látjuk, hogy a hangfalunk kiemelése környezetében sok sajáthang várható, próbáljuk óvatosan odébb tologatni a dobozokat. Ha ez nem segít, megpróbálkozhatunk a falburkolattal, vagy - ha a döngés csak egyetlen jól meghatározott hangmagasságnál jelentkezik - megpróbálhatjuk "leszívni" egy úgynevezett Helmholtz-rezonátorral. ............... Persze, ha igen mély frekvenciákat akarunk csillapítani vele, a Helmholtz rezonátorra is jó nagy méretek adódnak. Szükség esetén kihasználhatjuk a szoba berendezési tárgyait, és például valamelyik ágy alatti holt teret is kialakíthatjuk rezonátornak. Néhány dologra azonban vigyáznunk kell. Egyrészt a térfogatnak légmentesen zártnak kell lennie, mert minden olyan rés, amelyen levegő tud ki-be áramlani, beleszámít a nyílás felületébe. Másrészt, nem jó, ha a rezonancia túlzottan éles, mert ebben az esetben a rezonátort nagyon nehéz lesz ráhangolni a kívánt frekvenciára - főleg otthoni körülmények között. (Ráadásul a nagyon éles rezonanciagörbéjű rezonátorok nagyon kellemetlen meglepetést okozhatnak. A rezonátor ugyanis elsősorban energiatároló: a külső térből összegyűjti az energiát, a saját belső terében raktározza, s eközben el is nyel valamennyit belőle. Az "éles" rezonátorban nagyon magas lesz a belső energiaszint. Ha most kívül hirtelen megszűnik a hang, a rezonátor belsejében tárolt energia kisugárzódik. A kisugárzás annál tovább tart, minél élesebb a rezonancia. Ez a hatás csúnyán eltorzíthatja a hallgatott zenét.) Kevésbé lesz éles a rezonancia, ha a nyak rövid, esetleg csak egy nyílás helyettesíti. Célszerű azonban fenntartani az utólagos hangolás lehetőségét. Például úgy, hogy a rezonátor zárt dobozán téglalap alakú nyílást vágunk, amely előtt egy kis lemezt tudunk eltolni. Így a felület nagyságát folyamatosan változtathatjuk, s ezzel széles határok között hangolhatjuk rezonátorunkat. (A rezonátor nyílását célszerű a falak közelében elhelyezni, mert ott a hangnyomás mindig magasabb!) Tételezzük fel (a játék kedvéért), hogy sikerült szobánk akusztikáját "tökéletesen" beállítanunk. Nincs benne csörgővisszhang, és a sajáthangjait is egytől-egyig "kiirtottuk". Mi lesz az eredmény? Egy teremakusztikai szempontból túlcsillapított szoba, amelyben a zengő hang csak a falak közvetlen közelében nő a közvetlen hang fölé... A lakószobában a zenét hallgató személy gyakorlatilag mindig a közvetlen hangtérben ül; ezért van az, hogy a hangszóró tulajdonságai sokkal erősebben befolyásolják a kialakuló hangteret, mint a szoba. Nagy szerencse ez a hifista szempontjából! Ezért jöhet egyáltalában szóba, hogy hangszórón át hallgathassunk zenét! A lakószoba akusztikai tulajdonságai igen nagy jelentőségűek akkor, ha természetes hangforrások szólnak a szobában. A zongora vagy a hegedű hangja egészen más lesz, mint a hangversenyteremben. A rövidebb utózengés és a visszavert hangok kisebb időkésése miatt a hangzás jóval szegényesebb. A lakószoba akusztikája ezért komoly gondok elé állíthat például egy kamarazenélést kedvelő baráti társaságot - a hifista viszont elsősorban a felvétel helyének akusztikáját, illetve a felvételt keverő hangmérnök által létrehozott téreffektusokat fogja hallani. A jó felvétel, meg persze a nívós visszajátszó-berendezés szinte beviszi az embert a hangversenyterembe. Ez persze természetes. A mikrofonok, amelyekkel a felvételt készítették, nemcsak a közvetlen hangot, hanem a visszaverődéseket is észlelik, ezért a felvételben már az eredeti színhely utózengése és időkésései is benne vannak. A hallgató az első visszaverődést és a zengő hangot is a hangszóróról fogja hallani, és kevésbé érzékeli saját szobájának hatását. Csak az igazán jelentékeny akusztikai hibák okoznak észrevehető torzulást a hangtérben. Ezért is helyeztük a hangsúlyt cikkünkben a két legveszélyesebb hibára. A hangversenyteremtől kiindulva eljutottunk tehát a lakószobáig. Persze, meglehetősen leegyszerűsített képet festettünk, mert nem akartuk elvenni az olvasó kedvét. Most már bevallhatjuk: senki sem tudja igazán, mitől ítéljük jónak vagy rossznak egy terem akusztikáját. Azok a szempontok, amelyekről eddig beszéltünk, inkább negatív értelműek. Vagyis, ha az utózengés nem jó, ha túl sok vagy túl kevés a visszaverődés, akkor valószínű, hogy a terem akusztikáját szubjektíven is rossznak ítéljük. Fordítva viszont ez nem áll: lehet egy terem az említett paraméterek szempontjából tökéletes, meghallgatva pedig pocsék. Az a baj, hogy nem tudunk még eleget az emberi hallás sajátosságairól, nem tudjuk, hogy az ítéletünk kialakításában melyik akusztikai paraméternek mekkora a jelentősége. A műszeres mérések szerint például a termek és lakószobák igen nagy mértékben visszahatnak a jelre, szinte tökéletesen felismerhetetlenné teszik mind a spektrumát, mind az időbeli lefutását. És mégis, ennek a szubjektív hatása (szerencsére) sokkal kisebb, sokszor alig vehető észre.
*
S ha ez egyszer már így van, mit tegyünk: örüljünk neki. Fogjuk fel úgy a dolgot, hogy ha az akusztikusok már mindent tudnának az emberi hallás fiziológiájáról, a termek akusztikájáról és a zenei hangokról - akkor mi maradna a hifistáknak? A mi feladatunk most tehát az lesz, hogy keressünk jellegzetes lakószoba-típusokat, és próbáljuk meg, vajon kézben tudjuk-e tartani legalább ezeknek az akusztikáját. Ha kísérleteink eredménnyel járnak - újra jelentkezünk.[/quote]
Angster Judit & Miklós András
Alapfogalom : Hi-Fi
#141
Elküldve: 2002. 10. 24. 20:03
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#142
Elküldve: 2002. 10. 27. 11:19
idézet:
A jövő körvonalai
Nemrég, 10. számunkban felidéztünk egy húsz évvel ezelőtti, futurisztikus amerikai újságcikket (Hifi-sci-fi, avagy Silverberg jóslata), amely annakidején a hatvanas-hetvenes évek műszaki fejlődését próbálta előre jelezni. Ezúttal magunk is jóslásra adjuk a fejünket, hogy felmérjük, mivel gazdagíthatja a High Fidelityt az ezredforduló - és mi az, amit ebből a magyar hifisták is élvezni fognak.
"Bármi, amire szüksége van a társadalomnak, előbb-utóbb megvalósul, ha ez nem ütközik a természet alaptörvényeibe." Egy méltán nagysikerű könyvből idézek. Szerzője Arthur C. Clarke, a neves angol Science Fiction író, akitől kölcsön is vettem kötetének címét (A. C. Clarke: A jövő körvonalai, Gondolat Kiadó, 1968.) Ő ugyan csak a létfontosságú vívmányokat próbálja előre jelezni, így a közlekedés, az információáramlás, az űrkutatás, a molekuláris biológia stb. távlatait méricskéli, és nem foglalkozik olyan részletkérdésekkel, mint a High Fidelity, de könyve azért fényt vet a mi hobbink jövőjére is. Sajnos, Clarke túlon-túl nagyvonalú látnok: neki csak az a fontos, mit hoz a jövő, és teljesen mindegy, hogy mikor. Az emberiség életében egy évszázad is annyi csupán, mint egy porszem a homokórában. (A homokóra végülis korszerű időmérő eszköz, hiszen tele van kvarckristállyal.) Az ám, de ha valaki türelmetlen, és nem bírja kivárni azt a mindegy hogy hány évszázadot vagy évezredet, és csupáncsak azt szeretné felmérni, mit hoz a következő 15-20 esztendő? Tudom: önzőek vagyunk, nem akarunk tovább látni az orrunk hegyénél, s kíváncsiságunknak határt szab - a nyugdíjkorhatár. De azért, ha már futurisztikus utazásra szánjuk el magunkat, lépjük át gondolatban legalább a jövő század küszöbét - évszázad helyett mindjárt évezredet is mondhatunk, nem kerül semmibe, és jobban hangzik -, de álljunk is meg tüstént a 2001. esztendő táján. (Ez a dátum szintén Clarke-tól való. Bizonyára sokan ismerik az ő Űrodisszea 2001
című bestsellerét; a könyv, meg a belőle készült film is szavatoltan van annyira zűrös, mint amennyire világos logikájú esszégyűjtemény A jövő körvonalai.) Nagymerészen tehát nem ugrunk nagyobbat, csak 18 évet. Nincs szükségünk időgépre, nem röppenünk ki a jelen vonzásköréből. Így viszont nem is szabadulhatunk meg attól a köteléktől, amelyet Clarke egyszer és mindenkorra letép magáról, amikor így ír:
"...a jövőnek egyetlen vonására, a technikára szorítkozom, és nem foglalkozom az erre épülő társadalommal. Ez nem jelent olyan erős korlátozást, mint amilyennek tűnik, hiszen a tudomány a jövőn sokkal inkább uralkodni fog, mint amennyire a jelenen uralkodik... Hiszem - és remélem -, hogy politika és közgazdaságtan a jövőben nem lesz többé olyan fontos, amilyen a múltban volt. Eljön az idő, amidőn mai, e tárgykörökre vonatkozó vitáink legnagyobb része éppoly triviálisnak vagy semmitmondónak fog tűnni, mint a hitviták, amelyekre a középkor legélesebb elméi vesztegették energiájukat."
Nekem is ez a véleményem. Legszívesebben el is éldegélnék még néhány száz évig, csak hogy meglássam, igazunk lesz-e. De félek, hogy akárcsak Clarke, én is le fogok késni erről a randevúról. Bele kell törődnöm, hogy várható nyugdíjaztatásom idején - micsoda véletlen, éppen 2001-ben esedékes! - politika és közgazdaságtan éppúgy uralkodni fog tudományon, technikán és kultúrán, akárcsak napjainkban teszi. És ezért a High Fidelity sorsáról sem elmélkedhetek anélkül, hogy ne definiálnám témaköröm politikai és közgazdasági axiómáit.
A Rés innenső oldalán
Ami a nagypolitikát illeti, nem fogom rajta sokat törni a fejem. Mint minden hifista, magam is fölöttébb békeszerető ember vagyok (kivéve, amikor a vesszőparipámról vitatkozom), és feltételezem vagy legalábbis remélem, hogy a hifi-technika fejlődését nem fogja egyszer s mindenkorra lezárni az a nemkívánatos esemény, amelyet egy egészen másfajta, hátborzongatóan fejlett technika idézhet elő. Tömören: bízom benne, hogy 2001-ben is lesz hifi (meg minden egyéB). Ezzel tehát meg is volnék. Nehezebb feladatnak látszik a közgazdasági prognózis. Isten mentsen, hogy szakszerű elemzésekbe bonyolódjam - de attól is óvakodni szeretnék, hogy a turista szemével nézzem a világot.
Hogy tisztán lássuk a jövőt, helyesen kell megítélnünk a jelent, tudomásul véve, hogy van korunknak egy jólismert és számunkra módfelett kellemetlen jelensége: a "Technological Gap", azaz a Technikai Rés, amely a fejlett és a kevésbé fejlett országok között tátong. (Még nagyobb persze a rés a közepesen fejlett és a teljesen szegény országok között, dehát minket most nem az érdekel, hogyan lehetne utolérni bennünket, hanem hogy mi hogyan érhetnénk utol másokat.) A határokat nehéz megvonni, de nyilvánvaló, hogy a nyugat-európai államok többsége, köztük Ausztria is a rés túlsó oldalán terül el, Magyarország pedig az innensőn, az embernek tehát könnyen az a kényszerképzete támad, hogy a hasadék éppen Hegyeshalomnál húzódik, holott, ha nem ragaszkodunk speciális közép-európai nézőpontunkhoz, felderíthetünk még néhány hasonló szakadékot, például a Pireneusok lábánál meg máshol is. Dehát ismétlem, bennünket az érdekel, hogy nekünk mikor sikerül átkapaszkodnunk a túloldalra. Nehezíti a dolgunkat, hogy odaát egységesen és kizárólag dollárban számolnak, nálunk pedig még nem egészen világos, hogy miben.
A műszaki cikkek Nyugaton általában egy teljes nagyságrenddel olcsóbbak, mint Magyarországon. Ebből az következik, hogy tucatnyi dolog, amely a Technikai Rés túloldalán már csupán hétköznapi, közhasznú holmi, nálunk még luxuscikknek számít, kimondva vagy kimondatlanul. (Egy kabarétréfából: "Az autó nálunk nem luxus, hanem drága!") Ilyen kvázi-luxuscikk Magyarországon minden hifi relikvia: a
lemezjátszó, a rádió, a hangdoboz meg a többi - szóval, az egy nagyságrendnyi árdifferencia minden kétséget kizáróan fennáll. Azt a hifi-tornyot, amely nálunk ma még az átlagember tíz havi jövedelmét emészti fel, Mr. Smith vagy Herr Schmidt egyetlen hónap alatt kényelmesen kifizeti. Viszont már neki is nyolc-tíz havi jövedelmébe kerül egy Linn/Naim fajta szuperlánc - és azt megvásárolni odaát is
fényűzés a javából.
Lehet vitatkozni rajta, hogy a legutóbbi húsz év folyamán nőtt-e a Technikai Rés vagy sem - annyi biztos, hogy szűkebb nem lett. Vajon 2001-ig, ami már nem is olyan távoli időpont, sikerül-e közelebb férkőznünk a fejlettebb országokhoz? Erre a kérdésre a legtöbb közgazdász azt válaszolná: még nem, az óvatosabbak pedig így gogalmaznának: "mindent el kell követni, hogy a rés ne növekedjék".
Azt már tudjuk, hogy a magyar gazdaságnak a nyolcvanas években nagyon össze kell szednie magát ahhoz, hogy egyáltalán tartani tudja a lépést és egyelőre nem tudunk olyan gazdasági motívumról, amely ugrásszerű változást hozhatna a kilencvenes években.
Felületesen szemlélve a dolgot, a Rés azáltal is csökkenhet, hogy a legfejlettebb nyugati országokon végleg elhatalmasodik a válság. Ez azonban először is nem valószínű, másodszor nem segítene rajtunk, harmadszor pedig az ilyesmi úgy megrázná az egész világgazdaságot, hogy a nyílt gazdaságú, szorgalmasan kereskedő Magyarországot biztosan visszavetné a fejlődésben. Tapasztalhattuk már, hogy ha a nyugatiak rosszul állnak, nem vásárolnak tőlünk, tehát nem jutunk elegendő dollárhoz - egyszóval többet vesztünk a vámon, mint amennyit nyerni vélünk a réven. Jóslataimban tehát abból indulok ki, hogy az élvonalbeli technika és a miénk között 2001-ben is ugyanakkora lesz a
különbség, mint ma. Közben, persze, "mindenki lépik egyet". Esetleg kettőt.
Tudom, sokan únják a közgazdasági részleteket. Szeretném meggyőzni őket, hogy a lényegről beszélünk, ugyanis a High Fidelity különösen érzékenyen reagál mindarra, ami a világgazdaságban történik. A műszaki újdonságok elkerülhetetlenül ugyanazt az utat járják be: a kereskedelem kacskaringós és bukdácsoltatóan rögös útját. Hadd illusztráljam ezt egy kis rendhagyó írásművel, amely nem különösebben humoros ugyan, de műfaját tekintve műszaki humoreszknek nevezhető.
A Highfidelon története
A távol-keleti Cziczamitsu Co. Ltd. mérnökei megkonstruálják az eddigi legtökéletesebb hifi-berendezést, a Highfidelont. A gép kezdetben 165 ezer dollárba kerül, de amikor már több százan rendeltek belőle (stúdiók főleg), a gyár drasztikusan csökkenteni tudja a költségeit, és ma már nem kér többet, csak - tipikus amerikai árképzés 99999 dollárt és 95 centet.
Lényegesen több vevőt már nem sikerül verbuválni, tehát mérnökök és kereskedők közös munkával egyszerűsíteni kezdik a masinát. A frekvencia-átvitel alsó határát felemelik 5Hz-ről 36Hz-re, a felsőt leszállítják 500kHz-ről 30kHz-re. A dinamikasávot, amely 116dB volt, most 57 decibelre redukálják. A torzítást eredetileg mérni sem lehetett, de most mégis megengedhetőnek nyilvánítanak 0,05%-ot és így
tovább. A Highfidelon minősége azonban - állítólag változatlan marad, hiszen ezeket a nüánszokat az emberi fül úgysem hallja meg.
Ez a Highfidelon, a B változat már nem kerül 20 ezer dollárba sem (tudjuk: 5 centtel olcsóbb!), és a gyár rövidesen piacra dobja a C modellt, amely további egyszerűsítések fejében igen hasznos szolgáltatásokat kínál, mint amilyen az FVT (Fejbiccentéssel Vezérelhető Távhangerőszabályzó), ez igazán nem hiányozhat egy olyan masináról, amelynek az ára - még mindig - 9999 dollár és 95 cent.
Habár Amerikában ez már nem drágább, mint nálunk egy Orion torony.
Íme: a Highfidelon megtalálta az utat a lakásokba! Igazán csak mellékesen említem, hogy ezidőtájt már a magyar pénzügyőrök is tudomást szereznek a Highfidelonról, és a Bizományi Áruházban feltűnik az első C modell. Kikiáltási ára félmillió forint.
Időközben azonban "odaát" - hogy is mondjam - bizonyos kételyek merülnek fel. Némelyek gúnyosan Lowfidelonnak becézik a gépet, és azt állítják, hogy meghamisítja a zenét. A józanabbak szerint a C modell igenis kiváló készülék, valamivel feltétlenül jobb a hagyományos gépeknél, de azért nem teljesen ugyanaz, mint a B modell, vagy - pláne az Alapgép. Egyszóval hátrányai is vannak. Ahhoz, hogy a Highfidelon tovább olcsóbbodjék, a vásárlóközönség széles tömegeit kellene megnyerni, ámde a többség egyelőre megmarad a hagyományos készülékeknél, hiszen azok sokkal olcsóbbak, sőt: most aztán tényleg lemegy az áruk. Sokan mégis megveszik a Highfidelont, és
számolgatják, mikor lesz már pénzük egy B-változatra, amikor is a C modellt majd el kell passzolniuk valakinek. Ez az az idő, amikor honfitársaink kiterjedt családkutatást folytatnak külföldön, és régen feledett rokonokat ásnak elő a homályból. Egyesek pedig tudni vélik, hogy máris küszöbön áll egy újabb, valóban felülmúlhatatlan technika, a Matskacziczu Co. Ltd. szabadalma, a Superfidelon, addig tehát a legokosabb tartózkodni bárminemű pénzkidobástól. Műszaki részletek egyelőre nem ismeretesek, csak annyi biztos, hogy az új készülék árcéduláján sok lesz a kilences számjegy.
Ennyi volt, mese volt, talán igaz sem volt - de az sincs kizárva, hogy már többször is megtörtént.
Vesszőparipák viadala
"Bármi, ami nem ütközik természeti törvénybe, megvalósul - mondja A. C. Clarke -, ha van rá igénye a társadalomnak". Helyesebb így fogalmazni: "... ha a társadalom igénye elég erős". Semmi kétségem aziránt, hogy a High-Hyper-Superfidelonok igenis létrehozhatóak, de korántsem biztos, hogy a Társadalom valóban hőn áhítja ezeket a találmányokat. A hifi népszerű hobbi ugyan, de száz ember közül legfeljebb ha egy az elszánt hifista, és még a hifistáknak is csak a tizedrésze vagy még annyi sem tartja létfontosságú dolognak a minden tekintetben élethű hangátvitelt. Hiszen az emberek túlnyomó többsége csakis könnyűzenét hallgat, számukra a tökéletes hangátvitel fogalma már eleve definiálhatatlan. Hálistennek, a komolyzene-kedvelők is jobban tudnak összpontosítani a zenére magára, semhogy ne tartanák elviselhetőnek akár a durva hangátviteli hibákat is. És ez Nyugaton sincs másképp.
Valamikor majd, egy nagyon távoli jövőben, amikor a társadalom (ha igaz) összehasonlíthatatlanul gazdagabb és gondtalanabb lesz, talán ráállnak a mérnökök, hogy kerül amibe kerül, de az egy-két ezreléknyi audiofil kedvéért mozgásba hozzák a kutatóintézetek és az ipar teljes gépezetét. Megkonstruálják (ha ez egyáltalán lehetséges) a legtökéletesebb hangátviteli eszközöket, amelyek természetesen azon nyomban hozzáférhetővé is válnak bárki számára... A mi korunk hifijének azonban apja csupán a Mérnök - a gépek szülőanyja ma még a Kereskedelem. Tovább szőve ezt a hasonlatot: az apák egymagukban nem hozhatnak gyermeket a világra, az anyának viszont - a Kereskedelemnek
- mindnyájan jól ismerjük a törvénytelen gyermekeit, akik után egyetlen valamirevaló mérnök se vállalná az apaságot.
Még valami. Ne feledkezzünk meg róla: a hifi csak egyetlen hobbi a sok közül. Ne is találgassuk, milyen izgalmas, színes, új vesszőparipákat tartogat számunkra a jövő. Elég számbavennünk az időtöltés mai népszerű ágazatait (kultúra, sport, technika, játék) - ezek végülis mind versenytársai egymásnak. Az emberiség túlnyomó többségét eleve a tévé fogja (fogja?) lekötni. A magam részéről mindig is idegenkedéssel fogadtam ezt az áldottanátkozott, bölcsen-ostoba szerkezetet, és a lelkem mélyén Clarke-nak adok igazat: "akit az istenek el akarnak veszejteni, először tévével ajándékozzák meg". De azért én sem tudok szabadulni a televíziós házimozi varázsa alól. Amikor a képrögzítés végleg függetleníti a nézőket a központi műsorforrástól, a színes tévé és a képmagnó minden családi templom főoltárára kerül - és a hifi nyilván csak a mellékoltáron kap helyet. A két fő műszaki hobbi, a kép-, illetve a hangtechnika részben támogatja egymást és párhuzamosan fejlődik - részben viszont egymás ellen dolgozik és versenyez az emberek szabadidejéért.
Mindent összevéve, a High Fidelity jövőjét a század utolsó évtizedeiben az határozza meg, hogy az emberek mennyire erősen kívánják a sokféle technikai ágazat közül éppen a hangtechnika fejlődését, és mennyit hajlandók fizetni érte -a nyugati világban.
Ezt kellene megjósolnom.
A Technikai Rés innenső oldalán pedig nemcsak az a kérdés, hogy mennyit, de az is, hogy milyen pénznemben vagyunk hajlandóak fizetni - habár ez nemcsak a hajlandóságon múlik. A magyar gazdaságnak 2001-ig nemigen lesz dollárja a hifisták számára, és ha mégis, hát azt nagyon-nagyon meg fogja fizettetni velünk, már csak didaktikai okokból is. Nincsenek adataim róla, de benyomásaim szerint a nyugati eredetű hifi-készülékek minden egyes dollárjáért legalább 100 forintot tesz le a vevő a hazai boltokban. Ennél azonban sokkal rosszabb volna a merev tilalom. Mert némi kínlódás árán forintért is lehet fabrikálni egyet s mást, de nehéz elképzelni olyan, nívós hangátviteli láncot, amelynek legalább a kényesebb láncszemeit ne Nyugaton kovácsolták volna. És nyilván a jóslataimat is csak erre alapozhatom.
A jövendölés kockázatai
Mielőtt tényleg nekikezdenék a jövendőmondásnak, még elmondom A. C. Clarke aggályait a jövendölés kockázatairól. Szerzőnk sorbaveszi mindazokat, akik megpróbálták megjósolni a jövőt - és alaposan melléfogtak. "A tények gondos elemzéséből kitűnik, hogy ezek a baklövések két csoportba sorolhatók, amelyek egyikét nevezzük a józan ész, másikát a képzelet csődjének." Az elsőre azok szolgáltattak jó példát, akik kételkedtek a repülőgép vagy az űrrakéta megvalósíthatóságában akkor, amikor ezekhez a találmányokhoz
tulajdonképpen már minden "együtt volt". Ha helyesen mérték volna fel az addigi ismeretanyagot, nem lettek volna annyira pesszimisták. A másik, a képzelet csődje bárkinél beállhat: senkitől se lehet elvárni, hogy előre jelezzen olyan felfedezéseket, amelyek nem következnek a Kor ismeretanyagából. Ilyen felfedezésnek számít a röntgensugárzás, a magfizika, a relativitáselmélet, a fényképezés - és természetesen a hangrögzítés is.
Ami engem illet, földhözragadt a fantáziám, sosem lett volna belőlem jó scifista. Kérem az Olvasót, engedje el nekem a Terem Minden Pontjában Egyszerre Energizáló hifi-berendezés, úgyszintén a halántékra illeszthető, az agy bioáramaival interferáló Elektróda Hangsugárzó leírását. A képzelet csődje ellen védtelennek érzem magam. Remélem, tévedésemet 2001-ig nem fogják a fejemre olvasni.
Viszont a józan ész csődjét mindenképpen szeretném elkerülni. Nagyon is jól tudom, persze, hogy nem bírom korunk ismeretanyagának még a High Fidelityre vonatkozó részét sem, de úgy érzem, hogy amit kihagyok a számításból, az nem fog megvalósulni két évtized leforgása alatt. Mert minden műszaki újdonságnak előbb meg kell vívnia csatáját a kereskedelem hadszínterén.
És most aztán már igazán jósolni fogok. Nem, nem, előbb még mondok egy paradoxont: "a hifi olyan, mint a retúrjegy". Tényleg olyan, ugyanis csak visszafelé érvényes. Tessék felidézni azt a jelenetet (Eric Knight híres regényéből), amikor is Sam Small vitatkozni kezd a vasúti pénztárnál:
- Kérek egy jegyet oda-vissza.
- Oda-vissza. Jó. Hová? (Kérdi a pénztáros.)
- Hát ide vissza, na hallja, ez természetes.
És Sam sehogyan sem akarja leszögezni, hová utazik. Ilyen, tétova utasok ácsorognak a High Fidelity jegypénztáránál
is. Menettérti jeggyel a zenét szeretnék hazavinni, onnan, ahová a hangmérnök juttatta. A kérdés tehát nem úgy hangzik, hogy: "merre tart a hifi?", hanem: "merre tart a stúdiótechnika, és hogyan nyeri vissza a zenét a High Fidelity?" Prognózisomat így nem a hifi-, hanem a stúdiótechnika kilátásaival kell kezdenem.
Az első láncszem
Arra a kérdésre, hogy melyek a hangátviteli lánc legelső láncszemei, a legtöbben azt válaszolnák: a mikrofonok. Pedig a legelső láncszem alighanem a koncertterem! (Legalábbis a szimfonikus zenében. Megrögzött pop-rajongók, akik komolyzenéről hallani sem szeretnek, most előreszaladhatnak az olvasásban; találkozunk egy oldallal később.) A jó hangfelvételnek ugyanis alfája és omegája: a színhelye!
Nem szeretnék belekeveredni abba a vitába, hogy vajon zenei szempontból melyik a különb: a koncertfelvétel-e (mert elevenebb és hitelesebb), avagy inkább a stúdiófelvétel (mert ott nem köhög és fészkelődik a közönség, meg aztán újra lehet játszani az elrontott részleteket) - de tudjuk: amikor a zenészeket csillapított falak közé zsúfolják, a muzsika száraz lesz és rideg és unalmas; ha pedig
visszhangosítani próbálják, csak elmaszatolódik tőle. Azt a meghittséget és jelenlét-érzetet, amely a helyszín akusztikájából fakad, mesterséges eszközökkel még imitálni sem lehet.
Félreértés ne essék: nem a képzeletem mond csődöt. Nagyon is el tudom képzelni, hogy a távoli jövőben egy megszállott kutatócsoport (elektromérnökök, fizikusok, számítógépesek és természetesen aktív zenészek "team"-je) kikísérletezi azt az elektronikus rendszert, amely koncertteremmé varázsolja a legfahangúbb stúdiót is. Másrészt, sokkal egyszerűbb megmaradni a hagyományos helyszínnél, tehát a minél jobb akusztikájú hangversenytermeknél. Igaz, szörnyen drágák - de a stúdióépítés költségei éppennyire abnormálisak. Még akkor is, ha egyelőre eltekintünk a fentebb pedzegetett csodaelektronikától.
Stúdió és stúdió között persze igenis van különbség, sőt: jobb ma egy jó stúdió, mint holnap egy rossz hangversenyterem. Sajnos, ez a bölcs mondás nem segít a magyar hangmestereken: nekik a stúdióik is szegényesek, és jó akusztikájú hangversenytermekhez sem tudnak
hozzáférni. Nem is igen jöhet számításba bármi is a Zenekadémia nagytermén kívül; a kisebb-nagyobb templomok, a Vigadó vagy akár a budapesti Olasz Intézet közül valójában egyik sem képes befogadni a szimfonikus nagyzenekart. Igazán jó terem persze Nyugaton sem minden bokorban terem.
Épül-e magyar hangversenyterem a közeljövőben? Úgy hallom, igen: egy osztrák cég közreműködésével, az őáltala építtetett szálloda szomszédságában, az egyik legzajosabb főútvonal mentén... Az épület persze "többcélú" lesz. Eredeti rendeltetése szerint "kongresszusi terem, amely elektronikus eszközökkel hangversenyteremmé alakítható". Ezt a koncepciót, Gott sei Dank, sikerült megváltoztatni, és amit végülis az osztrákok megépítenek, az "hangversenyterem, amely elektronikus eszközökkel kongresszusi teremmé alakítható". Azt már tudjuk, hogy az utózengési idejét, mely paraméter szinte mindent eldönt, nem zenére, hanem beszédre optimatizálták - ez a terem aligha lesz a magyar hangfelvételek temploma.
Továbbra is hiányozni fog nekünk egy igazi, nem "többcélú" aula, amely nem kongresszusi palotának épülne, nem tárgyalóközpontnak, nem táncháznak, nem oktatási centrumnak - hanem koncertteremnek. Magyarországon tehát a hangátviteli lánc legelső láncszeme az ezredfordulón is gyönge marad - hacsak a Rádió és a Hanglemezgyár nem lesz képes megteremteni a jövő évszázad hangfelvételi stúdióit.
Mikrofonozás
Ha a hangátviteli lánc a koncertteremmel (illetve stúdióval) kezdődik, akkor a második láncszem nem más, mint a hangmérnök, a maga mikrofonjaival. A mikrofontechnika afféle fekete tudomány (túlságosan is sok megérzés kell hozzá), vagy talán inkább az alkalmazkodás tudománya:
alkalmazkodás a termek akusztikájához. Tulajdonképpen az a körülmény, hogy valamely hangmérnöknek általában milyen teremben kell felvételt készítenie, meghatározza az illetőnek a filozófiáját is. Nyilvánvaló, hogy akit szűk és rossz akusztikájú stúdióba kényszerítenek, legszívesebben minden egyes zenésznek külön mikrofont dugna az orra alá, csakhogy végleg megszabaduljon a falak jelenlététől - és
előbb-utóbb eleve esküdni fog a közel-mikrofonozás módszerére. Ezzel szemben akinek megadatik, hogy jó akusztikájú termekben dolgozhat, igyekezni fog nem csak a zenészek játékát, hanem a teljes akusztikai történést leképezni. Ehhez viszonylag kevés mikrofont kell használnia,
és ezeket is messze kell vinnie a művészektől, hogy ne csak őket halljuk, hanem a teremhangokat is, persze éppen a kellő arányban. (Mindez, hangsúlyozom, csakis a szimfonikus zenére vonatkozik. A popzene kitűnően, sőt, elemében érzi magát a stúdióban, mert éppen itt találta meg a maga optimális felvételtechnikáját, sajátos hangzásvilágát.)
Ennyit tehát a mikrofonozásról - de mit mondhatunk magáról a mikrofonról, amely (mint az úgynevezett átalakítók: a hangsugárzók, hangszedők, fejhallgatók) korántsem tökéletes találmány? A profik ma szinte kizárólag kondenzátormikrofonnal dolgoznak. Ez fölényesen jobb a dinamikusnál (még inkább, mint az elektrosztatikus hangszóró vagy fejhallgató a hagyományosnál!) De azért nem éppen hibátlan, ami már abból is kiderül, hogy ahány gyártmány, annyiféle hangkarakter. Nyilván ott a baj, hogy a mikrofonmembránoknak mint a hangszórómembránoknak is - tömegük van, tehát nem mozoghatnak tehetetlenségmentesen.
Már mentegetődztem amiatt, hogy a fantáziám nem éppen tehetetlenségmentes. Inkább csak analógiákban tudok gondolkodni. Hangszórót már hallottam olyat, amelyiknek a "membránja" ionizált gáz, vagyis plazma. Ugyanígy mikrofonban is el tudnék képzelni ionizációsat, azaz plazmarendszerűt. (Ha majd mutatnak egyet.) Függetlenül azonban a membrán anyagától, a mikrofon így is csak analóg jelet ad le. Ezért kezdődik a digitális hangátviteli lánc (amelyről majd alább szólok) egy Analóg/Digitális átalakítóval. Vajon nem lehetne-e olyan mikrofont építeni, amely a hangrezgések keltette elektromos feszültséget azonnyomban digitális jelekké alakítja, tehát kettes számrendszerben kódolva adja ki magából, feleslegessé téve
(vagy legalább magába foglalva) az A/D konvertert? Ez a gondolat már a profi hangászokat is foglalkoztatja, habár egyelőre még nem jutottak tovább annál, hogy: "de jó is lenne egy ilyen mikrofon!" Mindazonáltal, ha hihetünk a futurológus Clarke-nak: amire igazán szükség van, előbb-utóbb megvalósul - márpedig a digitális mikrofonra biztosan szükség lesz.
Digitális - ma és holnap
Azt hiszem, Olvasóink többségének van már fogalma a digitális hangrögzítésről. (Támpont: "A digitális forradalom", HFM 7.) Most csak röviden foglalom össze a lényegét. Eltérően a hagyományos, analóg eljárástól, amely folyamatosan tolmácsolja a zenét, a digitális rendszer a filmvetítéssel és a televíziózással tart szellemi rokonságot, amennyiben apró mozaikokra bontja az akusztikai történést.
Ezeket a mozaikokat mennyiségekkel fejezi ki, kettes számrendszerben tárolja és közvetíti, végül pedig visszaalakítja folyamatos, "analóg" jelekké. A digitális hangátvitel minősége elsősorban két paraméteren múlik: hogy a mozaikok mennyire sűrűn követik egymást, illetve, hogy mekkora az a legnagyobb szám, amelyet egy-egy ilyen mozaik még ki tud fejezni. Az előbbi paramétert mintavételi frekvenciának nevezik; legalább kétszer akkorának kell lennie, mint amekkora a hangátviteli sáv. A második paraméter a felbontás, ezt "bit"-ben adják meg. A legjobb
digitális rendszerek mintavételi frekvenciája 44-50kHz, felbontása 16 bit - többre a jelenlegi rendszerek nem képesek. Pedig mindenképpen többet várunk! A digitális technika előnyei annyira lenyűgözőek, hogy elterelték a figyelmet a hátrányairól. A felvétel zajtalan, a dinamika szinte tetszőlegesen nagy, a basszusátvitel különösen mély és tiszta - viszont a magastartományban félreismerhetetlenül jelen van valami tolakodó idegenség. Állítólag ez csak a korai digitális hang jellemzője, és a második generációs készülékek sokkal szebben szólnak majd... Gyanítható azonban, hogy annak az érdes hangszínnek igenis megvan a maga oka. Amikor a digitális jelet visszaalakítják analóggá, 20kHz környékén közbe kell iktatni egy iszonyatosan meredek magasvágó szűrőt, s az már néhány kHz-nél is beleszól a fázismenetbe, megzavarja
a tranziensátvitelt. Ezen csak úgy lehetne segíteni, ha a mintavételi frekvenciát alaposan felemelnék. Hasonlóképpen elégtelennek látszik a másik paraméter is, a 16 bites felbontás. Hogy tisztázzuk az álláspontokat: a magam részéről meg vagyok győződve róla, hogy a jövő a digitális technikáé, és valószínűnek tartom, hogy a digitális hangátvitel a végletekig tökéletesíthető - de kétlem, hogy jelenlegi formájában egyértelműen volna jobb az analógnál. Jóslatom: hiába fogják szabványosítani az alacsony mintavételi frekvenciájú és csekély bitszámú készülékeket, a rohamosan fejlődő technika fel fog rúgni bármiféle elhamarkodott szabványt! Rövidesen meg fog jelenni a digitális jelrögzítők egy harmadik generációja, és ez annyival lesz különb a maiaknál, mint a mi félvezetőink a hatvanas évek tranzisztorainál. Az első jelzés: a dbx cég új digitális processzora, 700kHz-es mintavételi frekvenciával. De ezek a harmadik generációs berendezések még mindig csak afféle magnók lesznek, tehát nem tiszta elektronikák, hanem finommechanikával párosított hibridek, amelyek szalagot tekercselnek oda meg vissza, ahogy ezt a jó öreg XX. században tanulták... Bezzeg nem ezt teszi majd a digitális magnók negyedik generációja - ha ugyan magnóknak nevezhetjük őket, ezekben ugyanis már egyáltalán nem lesz mozgó elem: az információt nem szalagon tárolják, hanem buborékmemóriák miriádjaiban. És ez még csak nem is sci-fi. Legkésőbb az ezredfordulón, de talán már sokkal előbb is hallani fogunk ilyen "buborékmagnót". Persze, amikor ezek bevonulnak a professzionális gyakorlatba, a stúdiók többsége továbbra is első vagy második generációs digitális rendszerekkel dolgozik, a kisebb stúdiók pedig vidáman elzenélgetnek a nagyoktól kiselejtezett analóg szalagjátszókkal. Nem mindenkinek van pénze a legújabbra és legdrágábbra - és ez húsz-harminc év múlva sem lesz másként. Mégis, bízom benne, hogy a bennünket zenével ellátó nagyüzemek (a Rádió és a Hanglemezgyár) viszonylag hamar, tehát legfeljebb 4-5 éves csúszással mindig átveszik az élvonalbeli technikát.
Ámde a stúdiótechnika nem önmagáért való dolog, és éppúgy nem választható el a High Fidelitytől, mint a hifi sem a stúdiógyakorlattól. A nagyközönség éppen mostanában kezd ismerkedni az új digitális médiummal, a Compact Disc-kel, azaz a "lézeres" hanglemezzel. Ha a fogadtatás kedvező, mi több: lelkes, netalán: felülmúlja a várakozásokat - akkor ez nagyban felgyorsíthatja a stúdiók "digitalizálódásának" folyamatát... ami ismét csak visszahat a CD forgalmára és így tovább... mígnem az ezredfordulón a stúdiók már egyáltalán nem is használnak mást, csakis digitális berendezéseket.
Ellenkező esetben, tehát ha a CD nem váltja be, vagy nem rögtön váltja be a hozzá fűzött reményeket és kereskedelmi számításokat, akkor az analóg technika még 2001-ben is velünk marad. Visszatérve a jelenbe, tartozom az igazságnak annyival, hogy egyelőre nem is az analóg és a digitális stúdiótechnika között van a nagy különbség, mint inkább a stúdióműsor és a házistúdiók műsorának minősége között. A nívós analóg stúdiómagnók nagyon szépen tudnak szólni; ami engem illet, talán életem végéig is megelégednék ezzel a hangminőséggel - otthon. Paradox dolog, hogy ezt a hangminőséget csakis a digitális technika közvetítésével lehet eljuttatni a lakásokba!
A konzerv
Ha eltekintünk azoktól a koncertektől, amelyekről néhanapján közvetítést ad a rádió, a hifisták kizárólag hangkonzervet fogyasztanak, mégpedig háromfélét. Az elsőt készen kapják a boltban és bármikor felnyithatják (hanglemez, műsoros kazetta), a másik ugyancsak késztermék, de nem lehet bármikor felbontani (rádióadás). A harmadik konzervféleség a mélyhűtött árunak felel meg, ez a magnófelvétel, amely többnyire az előző kettőről készül. Hangkonzervjeink eddig kizárólag analóg-típusúak voltak; a hibrid-lemez ugyanis semmiképpen sem nevezhető digitálisnak.
Megváltozott a helyzet. 1983 tavaszán. A két óriáscég, a Philips és a Sony tervszerű, összehangolt akció keretében világszerte piacra hozta a régenvárt digitális lemezjátszókat, az első "lézeres" lemezekkel együtt, amelyeknek választéka jelenleg mintegy 200 kiadványt ölel fel. A CD-játszók ára 4-500 fontsterling (6-800 dollár); bizony, ez két komplett hifi-torony ára. A kis ezüstlemezkék is másfélszer drágábbak a hagyományos fekete korongoknál. A premier mindenesetre megvolt. A közönség, a szakemberek, a gyárak egyaránt kíváncsian figyelik a fejleményeket, és jómagam sem adnám egy vak lóért, ha meg tudnám jósolni a CD sorsát. Megpróbálni azért megpróbálom, de csak a CD-premier sajtóvisszhangja alapján, hiszen
nekünk magunknak még nincs tapasztalatunk a Compact Discről. (Azóta már van - lásd A Felkelő Nap Háza című cikkünket. A szerk.) Mindent egybevetve, a bemutatkozás sikeres volt. A CD drága ugyan, de nem drágább, sőt, még olcsóbb is, mint a High End Audio istentől-embertől elrugaszkodott szuperlemezjátszói, amelyek között a Linn még a szerényebbek közé tartozik. Nem utolsó szempont, hogy a Compact Disc vevői megtakarítják az MC-előerősítő, a fono-elektronika és a keverőfokozat árát és az ezekkel a láncszemekkel való hifizgetés lelki gyötrelmeit.
Más oldalról: a CD-lemezek hangminősége kielégítő ugyan, de a legtöbb Compact Disc nem szól úgy, mint a jó berendezésen lejátszott nívós analóg lemez. És vajon az igazi tömeggyártás bevezetésével nem esik-e a CD színvonala? Fogas kérdés. A "szakma", azaz a hifi-készülékekkel kereskedő cégek többsége - Angliában - arra tippel, hogy 5 év múlva a hifi-lemezjátszók eladásából származó pénz felét már a CD-készülékek után kaszírozzák.
(Tessék jól megfigyelni ezt a mondatot: nem véletlenül van ilyen faramuci módon megfogalmazva!) Úgy vélik, addigra a CD-játszók ára a felére csökken - igaz, egyszersmind megjelennek a "szuper" és "de luxe" kivitelű változatok is. Nyilván magasabb áron... A nyugatiak 10 évre teszik azt az időt, amelynek végére a CD keresztültör, teljes zenei választékot kínál, kinövi gyermekbetegségeit és minden kétséget kizáróan bebizonyítja fölényét. De még ezzel sem szorítja ki a lakásokból, sőt: még a hifisták otthonából sem az analóg lemezjátszót. Hiszen a fekete korongok
milliárdjai továbbra is közkézen forognak. Később aztán, talán újabb 10 év elteltével mégiscsak eltünedeznek, és csupán a konzervatív zenebarátok gyűjteményét díszítik - mint manapság a 78-as fordulatú sellaklemezek...
Igaz, akkorra már a CD sem lesz a régi. Mind újabb, jobb és olcsóbb generációi születnek, és az sincs kizárva, hogy ezek nem lesznek kompatibilisak egymással(!). Hogy mást ne mondjak, a "lézeres barázdalyuggatás" nagyon kritikus és költséges művelet; kizárt dolog, hogy ne lehetne a kódot fototechnikai úton is sokszorosítani, ahogy ezt a Soundstream cég ajánlja... Amikor pedig a stúdiókban megjelenik az első "buborékmagnó" akkor a CD-tulajdonos audiofileken ugyanaz az idegesség vesz majd erőt, mint most, amikor a szép szíjhajtású (vagy direkthajtású), mozgótekercses hangszedőjű lemezjátszójukat féltik. Végülis mi, magyar hifisták ugyanazt fogjuk végigélni, mint a nyugatiak, csak jóval lassabban. Ahogy fokról-fokra előbb a magasszínvonalú analóg, majd az első-, második-, harmadik generációs digitális technikát importáljuk (főleg magánúton, persze), az azt megelőzőnek egy kissé lejjebb megy az ára. Az elérhetetlen luxuscikk elérhető luxuscikké válik, majd afféle tartós fogyasztási cikk lesz belőle, mint a hifi-toronyból - és egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy hifi-relikviáink láttán már senki sem ütődik meg, nem irigykedik és nem érzi provokálva magát. A divatjamúlt készülékek veszítenek az értékükből. Vajon mikorra nevezhetjük divatjamúltnak a mai átlagos torony-hifit? És mikorra a Dualt, a Thorenst, a Linnt? A digitális lemezjátszó: logikai áramkörök halmaza, megfejelve finommechanikával, telerakva különleges technológiát kívánó anyagokkal - nem tartom valószínűnek, hogy az Orion vagy a Videoton egyhamar vállalkozna rá. Hacsak nem kooperációban, nyugati cégekkel együttműködve. Jó tudni azonban, hogy az ilyesfajta ügyletek nem azt a célt szolgálják, hogy élenjáró technológiát ültessenek a szikes magyar talajba. Csaknem mindig arról van szó, hogy a nyugati cégnek valamilyen oknál fogva még gyártania kell egy régebbi készüléket, holott ma már egészen más és egészen új dolgokkal foglalkozik. A régit ilyenkor átpasszolja valakinek, akinek ez is nagyon jól jön. Mégis, egy ilyen ügylet folyományaképpen digitális lemezjátszók maradnának Magyarországon, és ami még fontosabb: lenne hol megjavítani őket! Hogy a magánúton behozott CD-játszókkal mit kezdünk, ha felmondják a szolgálatot, nem tudom. Az egyetlen lehetőség: visszaküldeni őket a gyárnak.
Ezt mind végiggondolva oda lyukadok ki, hogy Magyarországon az analóg lemezjátszók még jó 15 évig, talán 2001-ig is a helyükön maradhatnak. És ha ez így igaz, akkor miért várjunk a CD-játszókra ölbetett kézzel? Ha analóg, legyen analóg - de legyen sokkal jobb a maiaknál. Elképzelni sem tudom, hogy ne lehetne idehaza is lényegesen jobb lemezjátszót gyártani azoknál a műanyag tojáshéjaknál, amelyekkel a Pionics, a Panakai és a többi hongkongi gyár lát el bennünket. A hangszedőt persze külföldről kell hozatni - de azt se tőlük. Egyszóval biztos vagyok benne, hogy a hazai High End Audio egy magyar lemezjátszóval, magyar MC-illesztővel és magyar fono-elektronikával fog kezdődni. Alig-alig lesz rosszabb(?) az országba bekeveredő, első generációs CD-játszóknál - és harmadannyiba fog kerülni. Nálunk mások az árarányok, mint Nyugaton.
Más a helyzet a digitális szalagjátszóval. Már említettem, hogy a kép és a hangtechnika néha egymás ellen dolgozik, néha pedig segíti egymást. Azt is pedzegettem, hogy a jövőben a színes tévé és a képmagnó a családi oltár közepére kerül. Nos, erre a két készülékre valóban van igénye a társadalomnak, hiszen sokkal többen áhítoznak képmagnó, mint mondjuk egy CD játszó vagy egy pár jó hangdoboz után. Ha viszont a videomagnó már megvan, akkor féligmeddig a digitális audio-magnó is megvan, csak még ki kell egészíteni egy PCM-processzorral. (Az tartalmazza az A/D és a D/A konvertert és az összes kiegészítő elektronikát - a jelek rögzítésére pedig a képmagnó szolgál.) Ma még iszonyatos luxusnak látszik: színes tévé, képmagnó, PCM-processzor és a többi... de az átlagember biztosan ebben a sorrendben szeretné kiépíteni házistúdióját. És ha mindez együtt van, akkor a hifi úgyszólván házhoz jön, ugyanis a tévé egészen biztosan sztereofonikus lesz: képet is, hangot is lehet felvenni róla.
Amikor idáig fajulnak a dolgok, addigra már a rádió- és televízióállomások is digitális úton rögzítik a hangot. És innen már csak egy lépés a digitális műsorszórásig. A digitálisan feldolgozott információ érzéketlen a zajra - ugyan hol lehetne ezt jobban kamatoztatni, mint éppen a rádiózásban? (Vagy a tévézésben! A digitális tévé-rendszerek szabványosítása éppen napirenden van!) Előbb természetesen kétféleképpen szórnák a műsort: analóg és digitális jeleket sugároznának párhuzamosan. Később - amikor már mindenki áttért a sokkal jobb minőségű, zajtalan zenéjű digitális tunerek használatára - végképp beszüntetnék az analóg adásokat. Ezt mi már nem fogjuk megérni, de 2001-ig egészen biztosan hallunk még tökéletesen zajtalan, digitális formában kisugárzott és fogadott rádióadást. Nyomatékosan hangsúlyozom: zajtalan rádióadást. A digitális hangátvitel annyira "csendes", hogy értelmüket vesztik a zajcsökkentő elektronikák, dbx-től Dolby-ig. (A-tól B-ig vagy akár Z-ig.) Ezek csak addig élnek, amíg az analóg szalagjátszók.
Apropó: mi történik a kazettás magnókkal? Ezek még jóideig szolgálni fognak bennünket. Akinek nincs sok pénze, vagy legalábbis nem akar sokat áldozni a hifire, továbbra is kazettás magnón fogja bömböltetni a legújabb slágereket, otthon, vagy még inkább a Trabantban és a Zsiguliban, hogy enyhítse a hosszú autóutak egyhangúságát... Minél olcsóbb a gép, annál inkább ellenáll a digitalizálási áramlatnak. A szimpla, egymotoros-kétfejes, kommersz masináknak sokkal kevesebb a félnivalójuk, mint a kacsalábon forgó Nakamichiknek.
Magyarországon az analóg kazettás magnók talán még az ezredfordulón is uralni fogják a piacot. És nem is lesznek olyan rosszak. A nagy japán cégek folyvást javítanak tömegcikk-gyártó technológiájukon, és ez a tendencia a legolcsóbb árkategóriában is érezhető, úgyhogy remélhetőleg a mi devizaszegény külkereskedőink is fognak még örömöt okozni a vásárlóközönségnek. Az orsós szalagjátszókhoz egyre kevesebben fognak ragaszkodni. Akinek kevés a pénze, kiegyezik a kazettákkal, aki pedig van annyira tehetős, mint amennyire a zenét szereti: előbb-utóbb átnyergel a digitális vesszőparipára.
Erősségünk: az erősítő
A digitális technika azzal kecsegtet, hogy stúdióminőségű hangot hoz a szobánkba. Reméljük, beváltja ígéretét. De analóg vagy digitális: egyremegy, mert a Hang minőségét elsősorban a lánc vége határozza meg, a hangsugárzó, illetve a lakószoba akusztikája. Most veszem észre, átugrottam egy láncszemet: nem szóltam a teljesítményerősítő fokozatról. De még ha végleg elfeledkezem róla, akkor sem követek el nagy mulasztást. Az erősítőtechnikát ugyanis már többé-kevésbé kézbentartják a mérnökök. Igaz, még a legjobb erősítők hangkaraktere között is van némi különbség, de ezek a gépek már oly kevéssé torzítják el a hangot, hogy forradalmi változásnak nemigen nyílik tere. A hangminőségen legalábbis aligha fognak drasztikusan javítani. Természetesen elvárjuk a mérnököktől, hogy egyre kisebb, egyre kevésbé forró és mégis egyre nagyobb teljesítményű és persze minél olcsóbb készüléket produkáljanak. Hogy hogyan csinálják majd, nem tudom megjósolni - de ezt nem is tartom fontosnak. Ismétlem, a 2001. év teljesítményerősítője nem hifibb, hanem praktikusabb lesz a mainál.
Kivételesen hadd lássam rózsaszínű szemüvegen át a hazai perspektívát is. A legcsekélyebb kételyem sincs afelől, hogy 2-3, de legfeljebb 4-5 éven belül értelmetlenné válik Nyugatról hozni erősítőt - hacsak nem valami javíthatatlan sznob számára. (Erre a körülményre persze tekintettel kell lennem, ezért most még csak óvatosan merek tusst húzattatni: "pricc, pracc - procc"). Attól kezdve pedig már számunkra is az lesz a legizgalmasabb kérdés, hogy az egyébként jóhangú teljesítményerősítőt hogyan lehet olcsóbbá tenni és miniatürizálni, megnyitva az utat a multiamplifikálás, azaz a többutas erősítés irányában. Erre nemcsak azért lesz szükség, hogy szebben szóljon a zene - hanem azért is, hogy egyáltalán beférjünk a szobánkba!
Négy fal között
Ugyanis, a szoba mindig sokkal kisebb, a hangdoboz pedig mindig sokkal nagyobb a kívánatosnál. Vagy tágítanunk kell az előbbit - vagy szűkíteni az utóbbit. A lakószobák, sajnos, az utóbbi időben egyre kevésbé hajlandók tágulni. (Enyhe vigasz, hogy ez világjelenség, tehát Nyugaton is így van.) Már annak is örülnünk kell, ha az ezredfordulóra egyáltalán lesz lakása mindenkinek, és jut külön szoba minden zenekedvelőnek. Bele kell törődnünk, hogy a High Fidelity 2001-ben jellegzetesen házgyári, sőt: lakótelepi hifi lesz. Ez két szempontból is szomorú dolog. Először is, a házgyári lakásnak mindmáig az a lényege, hogy kispórolnak belőle mindent, amit csak lehet. Mit szóltok például az ötszintes, de liftnélküli házakhoz?! Reméljük, az építészek a jövőben kevésbé lesznek felelőtlenek, de csodát ne várjunk tőlük, és ne számítsunk arra, hogy a lakások között kellőképpen szigetelni tudják a hangot. Ez megintcsak nem a technikai tudáson, hanem a gazdaságossági számításokon múlik. Egyelőre még egy közönséges táskarádió is tökéletesen elegendő, hogy ideggyógyintézetbe küldhessük a szomszédainkat; a hifi már csak ráadás. Nyilvánvaló, hogy a békés egymás mellett élés szabályait mindenkinek be kell tartania, és ez alól még az sem kaphat felmentést, aki becsülettel előfizet a Hifi Magazinra. Annál is kevésbé, mert mi sem vagyunk okosabbak. A lakások utólagos hangszigeteléséhez mindenekelőtt sok-sok hely kell, az pedig éppen a lakótelepi lakásokból hiányzik a leginkább. Ami mármost a lakáson belüli hangot, azaz a lakószoba akusztikáját illeti, nem vagyok ennyire pesszimista. Tényleg nehéz ugyan elképzelni előnytelenebb akusztikájú szobát a betonfalúnál, különösen, ha alacsony és ráadásul még virslialakú is, de én már laktam ilyen 560x300x260-as szobában, és állítom, egész elfogadhatóan szólt benne a zene...
Mi van a dobozban
És akkor most beszéljünk a hangdobozról, a háziasszony kedvenc bútordarabjáról. Bármilyen meglepően hangzik, nem vagyunk kétségbeejtően elmaradva az átlagos nyugati hifihez képest. Inkább az az igazság, hogy mi és az átlagos nyugati hifi együtt vagyunk kétségbeejtően elmaradva az emelt kategóriához, vagy pláne a High End Audióhoz viszonyítva. Ha valakinek sikerül kicserélnie az Orionjait Pioneerokra, Sansuikra, miegymásra, alig-alig fog javítani a hangképen. Ezzel szemben ha sikerül kicserélnie a Pioneerjait vagy Sansuijait a nívós középkategória valamely darabjára (Rogers, Mission, Spendor, KEF, Quad, Infinity, AR, másfülűek számára a JBL és hasonlók), azt tapasztalja, azonnal vagy néhány napon belül, hogy megváltozott körülötte a világ. Nem vagyok biztos benne, hogy még feljebb rukkolva a létrán, többszörös pénzt fizetve a szuperkategóriájú hangsugárzórendszerekért, ismét ugyanekkora hatást lehetne elérni. Ezzel azt akarom mondani, hogy a hangszórótechnika ma még gyermekcipőben, sőt, hátulgombolós ruhában jár, és kilóg belőle a hátulsó fertálya. Tisztelet a kivételnek, de a hangsugárzótervezők tudománya jelenleg abból áll, hogy "ad hoc" fadobozokba tetszőleges hangszórókat és keresztváltókat dugnak, és ráadásul még meg is vannak sértődve, ha valakinek nem tetszik a doboz hangja. (Nem hazai gyárakról: nyugatiakról beszélek!) Ha abból indulunk ki, hogy a tervezők hajlandóak lesznek elsajátítani azt a matematikai alapot, amely elvben bármelyiküknek rendelkezésére áll, továbbá veszik a fáradságot, és megismerkednek szakmájuk eddigi eredményeivel - akkor az ezután következő 20 évben nagyon becsületes hangsugárzókat tervezhetnek, még a szokványos dinamikus hangszórókból is. A magam részéről főleg ebben látom a fejlődés útját. A magyar konstruktőrök számára pedig egyáltalán nem is látok más utat. No és mi a helyzet a különleges hangsugárzókkal? (A szakzsargon egzotikusnak nevezi - én inkább futurisztikusnak hívom őket.) Ezek egyelőre túl drágák ahhoz, hogy elterjedjenek - és túl kevéssé vannak elterjedve ahhoz, hogysem olcsóbbak lehessenek. Azonkívül: bármilyen szépen szólnak, egyikük sem tökéletes. A Quad elektrosztatikus rendszerének 23 év után most itt az utódja, de nem számottevően, vagy legalábbis nem egyértelműen jobb a réginél. Akárcsak a többi
elektrosztatikus hangszóró, ez sem megy elég mélyre és nem lengeti meg elég erősen a levegőt. Hasonló kifogásokat olvashatni a másik fajta nagy táblahangszóróról, a Magneplanarról is. (Ennek a típusnak a membránja át meg át van szőve a tulajdonképpeni lengőcsévével.) Az Infinity cég az elektrosztatikus rendszer egy "magnetosztatikus" változatával kísérletezik, és príma magas és középsugárzókat gyárt, de a basszust most is dinamikus hangszóróval adja vissza. Néhány fejezettel ezelőtt szóbahoztam a plazmahangsugárzót - de ma még abból sincs szélessávú típus a piacon, sőt: a laboratóriumban sem. Ezeket egyébként mind elfogadhatnánk a Jövő Hangsugárzóinak, ha nem foglalnának el olyan sok helyet a szobában. A Quadot például legalább 1,5-2 méterre kell tenni a faltól, vagyis egy lakótelepi szobának legfeljebb a közepére állíthatnánk, a hallgatóság pedig a szoba sarkaiba szorulna - nem éppen ideális sztereofónia. Gyanús egyébként, fölöttébb gyanús, hogy bármiféle hangsugárzót használunk is (ma és 2001-ben), továbbá, bármiféle szobában hallgatjuk is a zenét, a hangdobozokat mindenképpen el kell húzkodni a falaktól, ha azt akarjuk, hogy igazán szépen szóljanak. Kérdés, nem segíthetünk-e magunkon valamiféle ravasz elektronikával? Hadd legyek konzervatív: én nem hiszek benne. Pótlólagos elektronikákkal be lehet állítani egy kompromisszumos hangképet az egyébként rossz akusztikájú teremben. De aki a High Fidelity maximumára törekszik, az 2001-ben sem nélkülözheti a házi koncerttermet: a nagyméretű, kellemes akusztikájú szobát, amelyben a hangsugárzókat kényelmesen távol tarthatja a falaktól. A High End Audio a lakáscserével kezdődik. Habár, ha a dobozok nem túl nagyok, esetleg mobilizálni lehet őket... Ez most még idegesítően hangzik, de előbb-utóbb annyi lesz már az olcsó, praktikus kis elektronika az asztalfiában! Olyan nagy fáradság, ha zenehallgatás előtt egy gombbal többet kell megnyomnunk? "Hangdoboz ki!" - és a ládák engedelmesen előgurulnak a szekrényfalból. Amikor pedig elpakoljuk a kazettáinkat, egy utolsó gombnyomásra a hangdobozok szépen visszagördülnek a falba. Nyilvánvaló, hogy ehhez mindenképpen miniatürizálni kell őket, nem lehetnek nagyobbak 50-60 literesnél. Vigyázat: nem mai típusú kommersz dobozról beszélek, hanem olyan basszussugárzóról, amely 30Hz-ig tökéletesen lineáris! Utópisztikus ötlet? Annyira nem utópisztikus, hogy ma is megvalósítható, csak ma még nem gazdaságos. Íme az egyik receptje. Végy egy kisméretű, de igen nagy löketű, iszonyatosan jól terhelhető hangszórót. Zárd szűk, agyoncsillapított dobozba. A torzításait csökkentsd mozgásvisszacsatolással. Használj hozzá 4-500 wattos erősítőt. (Ahá, itt van a kutya elásva!) És máris megkapod azt a szubbasszussugárzót, amely kizárólag 30 és 100Hz között használható, éppen-hogy-csak szobahangerőn. Most már csak a többi hangszóróra van szükséged. Meg persze a többi erősítőre. Mert a mini-basszusdoboz ára: a maxi erősítő. Sőt: a sok erősítő. És itt lép jogaiba a multiamplifikálás, azaz többutas erősítés. Ha a teljesítményerősítők jók, olcsók és kicsik, akkor egy-egy hangsugárzó-rendszerben érdemes külön-külön teljesítményerősítővel hajtani minden egyes hangszórót. Ez már önmagában is előnyös, mert a végfokozatok így jobban "kézbentarthatják" a hangszórókat. A többutas erősítésű rendszer keresztváltója általában szintén aktív elektronika, és közvetlenül az előerősítő után következik a láncban. Mivel így mindegyik hangszóró hangszintjét külön szabályozni lehet, a multiamplifikált hangsugárzók könnyebben alkalmazkodhatnak a szobák akusztikájához - könnyű szívvel lemondhatunk az úgynevezett ekvalizátorokról, vagyis azokról az elektronikus szörnyetegekről, amelyekkel az elszánt hangbarátok a lakószobájuk akusztikáját szeretnék rendbe hozni, persze eredménytelenül. Jó tudni, hogy a multiamplifikálás sem képes csodákra: nem csinál elektrosztatikus hangszórót a dinamikusból, nem szünteti meg az olcsó hangszórók nyavalyáit, a dobozrezonanciákat, a diffrakciókat, a teremhangokat. De módot ad az intelligens konstruktőrnek arra, hogy a rendelkezésére álló eszközökből a maximumot hozza ki, és mindig megtalálja a legjobb kompromisszumot. Márpedig a hangszórótechnika mindig is a kompromisszumok művészete lesz.
Ezt persze még sok mindenről el lehetne mondani. Például magáról a High Fidelityről is. Az emberéletről úgyszintén - no de nem akarom filozófiai sziporkákkal súlyosbítani ezt az amúgyis hosszúra sikeredett futurisztikus esszét.[/quote] Szekám Pál alias Darvas László
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#143
Elküldve: 2002. 11. 09. 17:34
idézet:
(Vallomás.) A munkás ott áll a gép mellett, meghúz egy kallantyút, megnyom két gombot, elfordít egy reteszt háromszor jobbra, negyedszer balra, s miközben kiemeli a gépből a munkadarabot, azon töpreng, "teremtőisten, ugyan mi indokolja az én oly céltudatosnak látszó mozdulataimat?" És elképzeli magát, gép és munkadarab nélkül, amint ugyanazt a mozdulatsort ismételgeti - milyen értelmetlen az egész! Mit tehetne mást: megpróbálja megérteni, mi megy végbe a gépben. Ha megértette, megnyert egy csatát. Készülhet a következőre. Csinálom a mozdulatot - lesz belőle alkatrész. Csinálom a mozdulatot - lesz belőle főegység. Csinálom a mozdulatot - lesz belőle gép. Csinálom a mozdulatot...?
Az ember nehezen viseli, ha nem látja át munkájának gyakorlati szükségszerűségét, tiszta indítékait. Ezeket az indítékokat egyre nehezebb megtalálni; ahogy ajtóról ajtóra beljebb megyünk a Társadalmi Munkamegosztás feliratú épületben. Tollforgatóknak különösen nehéz a dolguk, ha értelmezni-indokolni akarják munkájukat és saját magukat. Nézzünk egy meglehetősen extrém példát.
Különféle emberek különféle földi javakat termelnek. (Első ajtó az épületben, mindjárt a földszinten.) Szabadidejükben szórakozni szeretnének, mondjuk zenét hallgatnának, erre valók a zenészek (további ajtó, az előző szobából nyílik). A zenésznek hangszerre, tehát hangszerkészítőre van szüksége (újabb ajtó, ez már a harmadik). A legtöbb ember nem megy el a zenéért, úgy kell a helyükbe vinni.
(Negyedik ajtó: készülékgyártók; ötödik ajtó: hangmérnökök, műsorcsinálók.) A készülékeket ellenőrizni, minősíteni kell: nyissunk be a hatodik ajtón.
És a hetedik ajtó mögött is ül valaki; éppen újságcikket ír arról a bizonyítványról, amelyet arról a készülékről állítottak ki, amely azt a műsort fogja közvetíteni, amelyen azok a hangszerek hallhatók, amelyeken azok a zenészek játszanak, akik az úgynevezett produktív embereket szórakoztatják.
Ennyi áttétel aggasztóan eltávolítja az emberfiát azoktól a bizonyos Tiszta Indítékoktól. Munkába menet minden reggel hat szobán, hét ajtón kell általmennie, asztalokat-székeket, elfoglalt embereket kerülgetve - nehezen lel szellemi rokonokra: ahogy szobáról szobára ődöng, úgy érzi, a mérnökök japánul beszélnek, a zenészek kínaiul. Végül is a harmadik szobában érzi magát a legjobban, a hangszerkészítők között. Igaz, ők évszázadok óta csiszolgatják instrumentumaikat, mi meg legfeljebb egy-két évtized óta a mieinket.
De a lényeg ugyanaz: minden apróság, minden árnyalat, minden lehellet létfontosságú, mert fokról fokra így fog majd egyre szebben szólni a zene.
És, ha meggondolom, az ő hangszereik csak egy-egy szólamot tudnak. A mi instrumentumainkon viszont egyszerre szólal meg a teljes szimfonikus nagyzenekar.[/quote]
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#144
Elküldve: 2002. 11. 11. 22:16
idézet:
Azért "állványok", így, többesszámban, mert kétféle van belőlük. Mindkettő fekete, mindkettőnek Szonáta a neve, és mindkettőnek ugyanaz a szerkezete: egyetlen, vastag körkeresztmetszetű vascső, ráhegesztett alap-, illetve tetőlappal, csak éppen ezek a lapok az egyik állványtípuson háromszögletűek, a másikon pedig négyszögletűek. A központi pillér üres, nincs kiöntve homokkal vagy akármivel, a zárólapok pedig vékonyak - a Szonáta állványok tömege ezért viszonylag csekély. Alul fémtüskén támaszkodnak, a tüskék csavarmenetesek, a csavarfej belül hatszögletű, és van hozzájuk egy-egy anya is, hogy meg lehessen húzni őket. A legkényelmesebben úgy lehet szabályozni, hogy felülről imbusz-kulccsal tekerjük a csavart, alul pedig villáskulccsal megszorítjuk az anyát. Szép, tiszta munka. A négyszögletű állvány tetőlapja halálpontosan a Heybrook HB1 mérete (ez aligha a véletlen műve!), a talapzat valamivel szélesebb.
........ A háromszögletű Szonáta alap- és tetőlapja egyaránt arasznyi oldalhosszúságú, egyenlő oldalú háromszög; ezt a típust feltehetőleg kisebb hangdobozok alá szánták. Némiképp kevesebb anyag kell hozzá,......
Speciális hangsugárzó-lábazat Magyarországon eddig egyáltalán nem került forgalomba - eltekintve attól a másfél-kétszáz darab, Talpnak, illetve Tönknek keresztelt jószágtól, amelyet a Hifi Magazin javaslatára gyártott az Iskolabútorgyár, illetve árusított a RAMOVILL Hifi Áruház. Emlékeztetőül: azokat az állványokat mi a Heybrook-típusokról véltük másolni, de a konstrukciójuk valójában eltér az igazi HB-állványokétól, egyebeken kívül abban is, hogy homokkal voltak kiöntve, tehát nehezek voltak. Nem szóltak rosszul - de nem is szóltak annyira jól, mint a Nyugaton vásárolt márkás fémlábak. Ez az üzlet aztán valamiért kútba esett, a gyártás nem folytatódott, és azóta sem kapni hangdobozállványt Magyarországon. A kecskeméti Artel Kft jó érzékkel fedezte fel magának azt a piaci hézagot, amelyet ezzel a különleges hifi-segédeszközzel lehet betömni.
Akár úttörőnek is nevezhetjük őt (magunkat meg cserkészeknek). A hangsugárzó-lábazatok, ezt nem győzzük hangsúlyozni, teljesértékű hifi készülékek. Mégha értelemszerűen kevesebbet írunk is róluk, mint a "normál" készülékekről, hiszen mérni nem tudjuk őket (pontosabban: fogalmunk sincs, mit kéne mérnünk).....[/quote]
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#145
Elküldve: 2002. 11. 12. 16:27
#147
Elküldve: 2002. 11. 16. 18:47
idézet:
Hogyan csináljunk rossz hangsugárzót - I.
Milyen könnyű is azoknak, akik jó hangsugárzót szeretnének! A polcokon ott találják a szakkönyveket, a könyvtárban a folyóiratokat, és ha ez mind mégsem volna elég, szóban is bőségesen kapnak tanácsot azoktól, akik már maguk is kipróbálták (fényes sikerrel!) a legkülönfélébb hangszórókat, doboztípusokat, keresztváltókat. Nem csoda, hogy mindenfelé csak úgy hemzsegnek a jobbnál-jobb hangsugárzók. Dumát lehet rekeszteni velük. No de ha valaki rossz hangsugárzót szeretne? Ő hová forduljon irodalomért, technológiáért, szaktanácsért? Bizony, őrá senki se gondolt. Kétrészes cikkünkkel enyhíteni kívánunk ezen a súlyos méltánytalanságon, amennyiben "gyorstalpaló tanfolyam" keretében szellemi elsősegélyt nyújtunk mindazoknak, akik döngő, huppogó, ködös, mosott, esetleg érdes, csörömpölő hangú, dinamikátlan, zeneietlen, egyszóval: rossz hangsugárzót szeretnének. Beismerjük, a tudomány mai állása szerint nem lehet bármelyik konstrukciót azonos eredményességgel elrontani.
Minden egyes hangsugárzó egy külön világ - alaposan ki kell ismernünk, hogy garantáltan elbaltázhassuk a hangminőségét. De ne csüggedjünk! Mindegyiknek megvannak a maga nyavalyái!
*
A kétütemű villanymotor
Kezdetben volt a membrán - és még ma is megvan, mert ma se nagyon tudunk hangot kelteni másképp, mint hogy egy dugattyúval előre-hátra pumpáljuk a levegőt - és ezt a dugattyút membránnak nevezzük. Különféle alakzatokat ölthet, különféle anyagokból készülhet, különféle módon mozgathatjuk, de a lényegen ez nem sokat változtat: motorunk hagyományosan kétütemű. Igaz, nem benzinnel működik, hanem villannyal.
Persze, a leggyakrabban úgy lendítik meg a membránt, hogy ráerősítenek egy tekercset és azt erős mágneses térbe "mártják" - ezt hívják dinamikus hangszórónak. Amikor a tekercsbe áramot vezetünk, a membránnal együtt ugrándozni fog a feszültség ütemében, előre-hátra, szabályszerűen. Azt hihetnénk, ebből menthetetlenül valami jó hangszóró fog kijönni. De nyugalom: csak az elv mozog ilyen szép simán
- a membrán már sokkal idegesebben fog rángatódzni. Nézzük csak, hogyan is működik a dinamikus hangszóró. A metszetrajzról elhagytuk a hangszórókosarat, a mágneses rendszert és a lengőcsévét, így most különösen jól látszik, hogy a "motor" valójában egy szűk kör mentén hajtja meg a membránt - holott a teljes membránfelületre szeretne hatni egyszerre! Ha a membrán annyira szilárd volna, mint a Gellérthegy, akkor persze így is késlekedés nélkül követné a motor utasításait. Lévén ő azonban csupán egy vékony, tölcsér (vagy dóm) alakú lapocska, hajladozni kezd, nem dolgozik "uniszónóban". Mélyebb frekvenciákon még egységesen pumpálja a levegőt, de ahogy felfelé haladunk a frekvenciaskálán, előfordul, hogy a peremkerületek még javában kifelé mozognak, holott a centrum már rég elindult visszafelé. Ennek folytán a membrán "betörik". Más-más
tartományai ellenfázisban sugároznak, ami aztán üdvösen jelentkezik mind a frekvencia-, mind pedig az impulzusátvitelben. A betörés jelenségét (3. ábra) mi dómsugárzón mutatjuk be, mert azon szemléletesebb, de a kónuszos membránok is ugyanígy tesznek. Sőt, még ígyebbül. Ugyanis a dómok lengőcsévéje a membránfelülethez képest nagy, és úgy-ahogy, de alátámasztja a kis kupolát. Ezzel szemben a mélyhangszórókban, hogy úgy mondjuk, sok a membrán és túl kevés a lengőcséve... A betörés természetesen nem csak egyetlen frekvencián következik be, hanem folyamatosan-periodikusan érvényesül, egy bizonyos frekvenciától kezdve. S akárcsak az emberek: az első betöréstől kezdve a hangszórók sem ártatlanok többé...
Az első betörés annál magasabb frekvenciára csúszik, minél merevebb a membrán. Ha a membrán síklap volna, nem nagyon volna tartása, ezért általában valamiféle tölcsér-alakzatot adnak neki: kúposat, exponenciálisat, hiperbolikusat - lehet kísérletezni vele.
Csodák azonban nincsenek, és az első betörés helye végülis a méretektől függ, azaz minél nagyobb a membrán, annál hamarább betörik. Még a 20 centi átmérőjűeket is eléri a végzet úgy 7-800Hz környékén - hogy a nagyobb basszushangszórókról ne is beszéljünk. Elégedetten dörzsölhetjük a tenyerünket: hangsugárzónk minden valószínűség szerint pocsék lesz.
Sajnos, a konstruktőrök mindenféle ármányosságra vetemednek, hogy "biztosítsák magukat betörés ellen." Illetve, a betörés tényén nem változtathatnak ugyan, de a hatását eliminálják azáltal, hogy impregnálják a membránt kígyóhájjal-varjúmájjal, mindenféle kenceficével. Ha rossz hangsugárzót akarunk gyártani, nehogy az istenért impregnálni próbáljuk a membránt! Vagy ha már mindenképpen kenni akarjuk, olyan anyagot válasszunk, amely rövid időn belül kiszárad! Készítenek membránt különféle műanyagokból is: bextrénből, polipropilénből, egyebekből. Ezek jobban csillapítják sajátmagukat, mint a papír. Egyes konstruktőrök ravasz szendvicsszerkezetekből alakítják ki a membránt, miáltal sokkal merevebb lesz, és csak magasabb frekvenciákon törik be.
De azért ne veszítsük kedvünket! Mindennek megvan a maga hátulütője, például szinte biztosra vehetjük, hogy ezek a speciális membránfajták súlyosabbak a hagyományosnál, nehezebb meglengetni őket, nagyobb a tehetetlenségük, "lassabbak", magasabb frekvenciákon romlik az átvitelük! És ami a legörvendetesebb: elmegy az érzékenységük! Ugyanakkora hangerőhöz most majd sokkalta nagyobb teljesítményt kell belepumpálnunk a hangszóróba, miáltal - ha szerencsénk van - akár le is égethetjük a lengőcsévét. Alternatíva: az erősítő erőlködik, nem bírja a strapát, csörömpölő hangon "klippelni" kezd - és ezt a hallgatóság a hangsugárzónak fogja tulajdonítani. A sportszerűség kedvéért be kell ismernünk, legalább egymás között, hogy ilyenkor valójában nem a hangsugárzó az, ami rosszul szól de végülis a cél szentesíti az eszközt.
A betörés igen hatásos, mondhatni kriminális jelenség, semmiképpen se hanyagoljuk el, ha rossz hangsugárzót akarunk. Már csak ezért is mellőzzük az úgynevezett elektrosztatikus hangsugárzókat, mert azoknak a motorja ha nevezhetjük így ezt a ravaszul megkonstruált kondenzátort - egyszerre hajtja a teljes membránfelületet, megfosztva bennünket a betörés okozta amplitúdó- és fázismizériáktól. Ráadásul az impulzusátvitele is szégyellnivalóan hűséges. Sebaj, azért ezekkel is van elég gond, mint még látni fogjuk. Akárcsak az ELS, együtemben lengeti a teljes membránfelületet a ribbon, azaz szalagsugárzók motorja is, de ettől a típustól kevésbé kell félnünk: hálistennek, a ribbonok ma még inkább csak a legfelső frekvenciasávban használatosak. Egye fene, ha a csipogó szépen szól - majd elrondítjuk a hangot valahol másutt. Ez egyébként is elegáns megoldás, mert olcsó hangszóróból nem kunszt rossz hangsugárzót építeni, a jó ribbonok viszont fölöttébb drágák.
Hogy a betörés előnyeit kellőképpen méltányolni tudjuk, tekintsük a dinamikus hangszórót olyasfajta szerkezetnek, amelyen a membránnak csupán egy kis központi részét noszogatják, bizakodva, hogy a többi is majdcsak utánamegy. Ebből a konfigurációból még sok-sok áldás fakad.
Amikor ugyanis az elektromos jel megérkezik, a membrán úgy viselkedik, mint a tó, ha követ dobnak bele: hullámzani kezd. A hullám a partról visszaverődik, koncentrikus gyűrűk alakulnak ki rajta. A hangszórómembránon úgyszintén. Az angolban ezt a jelenséget csomóponti rezonanciának hívják, de nevezhetnénk gyűrűrezonanciának is. Meg kell jegyeznünk, hogy ilyen szép, szabályos gyűrűket, amilyeneket az ábrán látni, csak egészen kitűnő, teljesen homogén membránok produkálnak. A szokványos membránok "térképe" ennél sokkalta cifrább, mert a gyűrűkre egy sereg egyéb rezonancia is rárakódik.
Például harangrezonancia. A hullámzás ugyanis nemcsak koncentrikusan gyűrűzik, hanem a membrán kerületén is végigfut. Igaz, van valami, ami ezeket a rezonanciákat csillapítani tudja: a membránszél. Kárhozatos módon felfogja a hullámokat, és ahelyett, hogy szépen visszaverné, esetleg elnyeli őket. Csakhogy - haha! - másfajta redőzet mérsékli a koncentrikus, és megint másféle a keresztirányú hullámzást. Mindkét fajta rezonancia csak akkor csillapodna, ha a membránszélt kétféle alakzatból kombinálnánk. Ez a tipp egyébként a BBC kutatóitól származik - ments isten, hogy kövessük a tanácsukat! Akkor ugyanis nem élvezhetjük ki teljes mértékben a gyűrű- és harangjátékot.
Mágnesbe mártva
Az előbb már láttuk a membránt motor nélkül. Nézzük most a motort, membrán nélkül, pontosabban azt a mágneses "fazekat", amelybe a lengőcséve merül. Mint látjuk, az erővonalak csak egy igen rövid szakasz mentén futnak párhuzamosan. Alul-fölül "szóródik" a mágneses tér, és ott már nem kontrollálja a tekercs mozgását. Minél merészebbeket lendül a cséve, annál inkább fogy a csillapító erő, és megfordítva: minél kisebb a csillapítás, annál inkább lengeni kezd a tekercs. Rezonanciafrekvencián a hangszóró azt danolja, hogy: kicsi nekem ez a ház, kirúgom az oldalát. Mindezt olyan hangon, mint valami beteg traktor.
Nekünk persze pont ilyen hangszóróra van szükségünk, másoknak viszont esetleg eltér az ízlésük a miénktől. Ők vagy azt teszik, hogy növelik a légrés hosszát (minek folytán a tekercs nem tud kiszaladni) ehhez azonban olyan drága mágnes kéne, amilyet senki sem enged meg magának. Ezért inkább a csévét tekercselik hosszabbra, hogy egy része mindig benn maradjon a résben. Ennek a "jut is, marad is" filozófiának az az eredménye, hogy noha az áram a teljes tekercsen átfolyik, a tekercs nagyrésze éppen kinn van a lyukból, és nem vesz részt a munkában. Emiatt aztán alaposan elromlik a hangszóró érzékenysége.
Egyébként is: ha hosszabb a tekercs, könnyebben nekiütődhet valahol az "alagút" falának, hacsak nem növelik a munka precizitását - de nem, azt nem növelik, hanem inkább tágabbra méretezik az egész légrést. Ez megintcsak az érzékenység rovására megy.
Kikosarazott hangszórók
Cikkünk nem merészkedik túl a közhasznú ismeretterjesztés határán; nyilvánvaló, hogy azok az Olvasóink, akik el kívánnak mélyülni a hangszórótechnika matematikájában, vagy a mágnesek és a tekercselés technológiájában, jobbnál-jobb ötletekkel gazdagíthatják a hangsugárzók elbaltázásának művészetét. Mi inkább csak az egyszerű, de hatékony módszerekre összpontosítunk.
Például, ha már úgyis kibontottuk a hangszórókosarat, érdemes még egyszer körülszaglászni a membránszél körül. Előzőleg csak amiatt aggódtunk, vajon nem fogja-e csillapítani a membrán sajátrezonanciáit - s közben megfeledkeztünk arról a vidító lehetőségről, hogy a membránszél netalán maga is hozzájárul a bajokhoz. Pedig erre minden esélyünk megvan. A membránszél egész életében, folyton-folyvást rugózik, hajladozik, szívós anyagból kell készülnie, különben nem fogja bírni a strapát. (S gondoljuk meg: mi nem üzemképtelen hangsugárzót akarunk, hanem működésképeset - csak éppen rosszat.) De ha a membránszél túlságosan merev, hajladozás közben redők, gyűrődések, keresztbarázdák képződnek rajta, és ide-oda ráncigálják a membránt.
Márpedig a membrán igen kényes az ilyesmire. Még azt is megérzi, ha ügyetlenül erősítik fel rá a kivezető kábeleket. Azt is megérzi, ha rászáll egy pille. És valóban van rajta pille: így hívják ugyanis a rugószerű, impregnált textilkorongot, amellyel a mozgó rendszert "központosítják", hogy a cséve ne lötyögjön a légrésben, és előre-hátra se ficánkoljon túl nagyot. Némely konstruktőrök semmit sem szeretnek kockára tenni, és biztos ami biztos: jó erősen megfogják a membránt a pillével. A hangszóró ettől merevebben rugózik, vagyis felmegy a rezonanciafrekvenciája, elmegy a basszusa. De, hogy el ne térjünk tárgyunktól: a pillének ezen kívül magánélete is van. A membránszélhez hasonlóan tárolni tudja és persze vissza is tudja sugározni az energiát.
Lassan mindent kipakoltunk a hangszórókosárból; már csak maga a kosár van hátra. Szimpla alkatrésznek látszik, bizonyára csak apróbb hibákat lehet előidézni rajta. No de aki a kicsit nem becsüli, a nagyot nem érdemli! A legtöbb hangszóró afféle pléhboy: kosarát nem öntik, hanem vékony lemezből húzzák. A lemeznek alig-alig van tartása (ha "elhúz", esetleg az egész hangszóró tönkremegy), egyébként is rezonanciára hajlamos, különösen, hogy hátul ott ringatózik rajta a jóval nagyobb tömegű mágnes. Hogy valamelyest stabilabbá tegyék, hátul csak egészen kis ablakokat vágnak rajta, miáltal üreg képződik a membrán mögött, és most az fog rezonálni. Mi több, a hangszórókosáron most kisebb lett a kijárat, mint a bejárat: a levegő csak előrefelé távozhat szabadon, hátrafelé már préselnie kell magát. A legtöbb kommersz típus hátoldalán akkorácska nyílást sem hagynak, mint a membránfelület fele.
(Olvasóink most feltehetőleg csavarhúzót ragadnak, és gyorsan megnézik saját hangszóróikat... Nem fognak csalódni!) Felírhatjuk tehát a hármasszabályt: ha rossz hangszórót akarsz, akkor
1. ne öntött, hanem húzott hangszórókosarat használj,
2. ne vágj rajta, csak szűk börtönablakot és
3. nehogy véletlenül megtámaszd, kiékeld vagy bármi más módon rezgésében gátolni próbáld a mágnest a kosár hátoldalán!
Szelíd motorok
Ha összeraktuk a motort, jól-rosszul, működni fog a hangszórónk ugyancsak jól-rosszul. A legjobb esetben úgy, ahogy ezt a 10. ábra szemlélteti, vagyis az átvitele csak egy viszonylag szűk sávban lesz lineáris. Alul-felül rezonanciák lépnek fel rajta. Ehhez az ábrához két kommentár kívánkozik. Először is, a fundamentális rezonancia tartományát kiegyenesíthetik ugyan, ha a csillapítási tényező, a Q értékét 0,7-en tartják, de az impulzusátvitel még mindig nem lesz tökéletes. A "Q= 0,5" rendszer voltaképpen egyáltalán nincs "túlcsillapítva", hanem csak éppen annyira van megfogva, hogy ne legyen önrezgése. Választhatunk, mit rontsunk el: a basszusátvitelt-e, avagy inkább az impulzusátvitelt. Minderről bővebben írtunk 5. számunkban ("A három kívánság - mese felnőtteknek a mélyhangsugárzó dobozokról").
Másik észrevételünk azokat a bizonyos "lehetséges" további rezonanciákat érinti. Ezt is el lehetne tüntetni, ha a tervezők gondosan méreteznék a motort - de hát ki az ördög akar gondosan méretezni?! Mi rossz hangsugárzót akarunk, és elégedetten konstatáljuk, hogy a kommersz hangszórók további rezonanciái nem lehetségesek, hanem úgyszólván kötelezőek. Elnézve a 10. ábrát, bizakodva mondhatjuk, hogy ebből az életben nem lesz "20Hz-20kHz". S ha megszelídítjük a motor rezonanciáit, többnyire tovább szűkül az átviteli sáv. Tologathatjuk a hangszórót ide-oda a frekvenciaskálán: a nagy membrán mélyebbre, a kicsi magasabbra hatol, de igazából egyikük sem tud többet 4-5 oktávnál.
Több dudás egyszólamban
A nagyméretű, szélessávú hangszórók miatt tehát ne fájjon a fejünk, ezek feltehetőleg igen gyatrák lesznek. A kisméretű hangszórók pedig hiába szélessávúak; mert a basszustartományban nem tudnak leadni elegendő energiát, és ha erőszakoskodunk velük, leégnek, kiszakadnak, megpukkadnak. No de ha sok-sok kis hangszórót teszünk egymás mellé?! Van is ilyen hangsugárzó, meglehetősen népszerű is: a Bose 901. Kilenc lyuk van rajta, mint a híres hortobágyi hídon (meg a BEAG Bifrons nevű dobozán). De azért ne ijedjünk meg tőle. Legelőbb is vegyük észre, hogy ezek a 12-13 centis hangszórók nemhogy nem kicsik, hanem meglehetősen nagyocskák, tehát 10kHz fölött már igencsak hamisan fognak dudorászni. Mi több, be fogják bizonyítani, hogy több dudás nem fér meg egyszólamban.
A hangszórók ugyanis csak addig szórják a hangot, amíg a membránjuk kisebb a hang hullámhosszánál. A magasabb frekvenciájú (azaz kisebb hullámhosszúságú) hangot már korántsem szórják szét, inkább előrefelé lökik (11. ábra). Ha két hangszórót teszünk egymás mellé, átvitelük át- meg átlapolódik: frekvenciától függően a tér különböző pontjaiban hol erősítik, hol gyengítik vagy akár ki is olthatják egymás hangját, úgy, ahogy ezt a 12. ábra kecses pálmalevelein szemlélhetjük. Hogy ez nem üres spekuláció, bizonyítsa 13. ábránk, az Orion HS 700-as irányjelleggörbéivel. Ennek a doboznak 2-2 zengője és csipogója van, és valóban nagyon szép interferenciákat produkál.
Még szebb alakzatok jönnek ki, ha nem ketten, hanem többen dudálnak együtt. A kilenclyukú Bose-ról nincs adatunk, van viszont a nyolchangszórós BEAG HOX 22-ről. Irányjelleggörbéje remélhetőleg meggyőzi a kétkedőket, hogy nyugodtan szerződtethetünk akárhány hangszórót ugyanabba a csárdába. Esélyeink - hogy rossz hangsugárzót fabrikáljunk ezzel egyáltalán nem csökkentek!
Macskazene
Pedig még nem is hozakodtunk elő minden érvünkkel. Például ki gondolná, hogy a hangszórók nyávogni is tudnak? Persze, nem a szögsebességük ingadozik, mint a magnóké vagy a lemezjátszóké. Mellesleg, az utóbbiak sem mindig úgy nyávognak, mint a letaposott farkú macska: a tisztességesebb gépek nyávogását jóformán észre sem lehet venni. Éppen csak hogy elkeni vagy érdesebbé teszi a hangképet - és a hangszórók nyávogása is csak ilyen. Annyi különbség mégis van, hogy a magnók-lemezjátszók a tökéletlenségük folytán nyávognak - a hangszórók pedig elvből!
Ezt az elvet a fizikában Doppler-effektusnak nevezik. Legismertebb és egyben a szívet-lelket leginkább gyönyörködtető megjelenési formája az a dübörgésből a vijjogásig emelkedő, majd újra dübörgésbe süllyedő zaj, amelyet a fel-le száguldozó motorkerékpárok csapnak. A szabály úgy szól (hétköznapi nyelvre fordítva), hogy minden hangforrás, amely közeledik hozzánk vagy távolodik tőlünk, nyávogni fog. A nyávogás mértéke a forrás sebességétől függ. Nos, ami a hangszórómembránt illeti, ez egyebet sem tesz, csak hol közeledik, hol meg távolodik. Egy szélessávú rendszer (álljon bár egyetlen nagyméretű, vagy több apró hangszóróból), megszólaltatja az 50, de a 15000Hz-es hangot is. Mélyfrekvencián a membrán jó nagyokat leng, mondjuk ±4 millimétert. Az 50Hz-es jelet ez nem zavarja, hiszen neki csaknem 7 méter a hullámhossza, mit neki az a pár milliméter. A 15000Hz-es frekvenciának azonban már nem ez lesz a véleménye, minthogy az ő hullámhossza csak 22 milliméteres. Lényegében az történik, hogy csipogónk ±18 százalékkal előre-hátra kóvályog a levegőben.
Egyszerű hasonlattal élve, példánkban az 50Hz játssza a motorkerékpárt, a 15kHz pedig a hangját. Csak ne feledjük, hogy ezzel egyidőben ugyanígy motorozik a többi hang is: a 100Hz az 50Hz-en, az 1kHz a 200Hz-en, a 6711Hz a 389Hz-en, szóval az összes frekvencia a nála alacsonyabb összes többi frekvencián! Mindezt ki is lehet mérni, intermodulációs torzítás formájában.
Sajnos, a Doppler-effektus nem eléggé hatékony: csak a szélessávú rendszerekben érvényesül igazán. Mégis, töltsön el bennünket nyugalommal az a tudat, hogy a hangszórónk halkan bár és tapintatosan, de szünet nélkül nyávog. Kivéve, ha a membránja nyugalomban van. ("Mondja, Maga mindig dadog?" "Nnnem. Csak ha-a-a bbbe-beszélek.")
Tölcsérek dicsérete
A tölcséres hangsugárzót nem a Doppler-torzítás ellen találták fel, inkább csak menetközben derült ki, hogy ez a fajta hangsugárzó kevésbé "nyávog". A tölcsér eredetileg arra való, hogy növelje a hangszórók hatásfokát. Azáltal, hogy a membrán impedanciáját a levegő impedanciájához illesztik, kisebb membránfelülettel és jóval kisebb erősítővel is nagyobb hangnyomást lehet kelteni. Nem csoda, hogy a nagyobb tereket a legtöbbször tölcséres hangszóróval sugározzák be; popkoncerteken is mindenünnen tölcsérek tátonganak a felrázandó hallgatóságra. A hetvenes években a tölcséres hangszóróiról és különösen a háromutas sarokhangsugárzójáról híres P. W. Klipsch teleírta a szaksajtót, bizonygatva, hogy a "direktsugárzóknak", vagyis tölcsér nélküli hangszóróknak túl nagy a Doppler-torzításuk, tehát hifi-hangot kizárólag a tölcsérektől remélhetünk. Annyi kétségkívül igaz, hogy a tölcséres sugárzók kitűnő hatásfokúak, nem kell erőlködniük, a membránjuk alig-alig mozdul, márpedig a Doppler-nyávogásnak az a feltétele, hogy a membrán minél erőteljesebbeket lendüljön. Az Olvasó most bizonyára undorral félresöpri a tölcséres hangszórókat, mint hasznavehetetlenül jó típusokat.
Hadd védjük meg a tölcsérek becsületét: ha csekély is a Doppler-torzításuk, torzítanak ők eleget, csak másféleképpen. Például már a tölcsér torkolatában fellépő nagy nyomás is okozhat akkora intermodulációt, hogy egymagában kárpótol bennünket a Doppler-cirmosokért. A tölcsérfal is folyvást rezonál, feltehetőleg ezért van a legtöbb tölcséres csipogónak olyan szép csörömpölő hangja. De a legfőbb érv a tölcsérek mellett: a kellemesen hullámzó frekvenciaátvitelük. A 16. ábrán különféleképpen méretezett tölcsérek átvitelét szemléltetjük. Látható, hogy mindegyik görbe alsó szakasza erősen dauerolva van. Hogy kedvet csináljunk a tölcsérekhez, a 17. ábrán bemutatunk egy különösen szép frekvenciagörbét, egy neves stúdiómonitorról. Ilyen jó eredményre azonban ne számítsunk, a legtöbb tölcséres hangszóró hepehupái ennél sokkal mérsékeltebbek.
A tölcsérek átviteli karakterét az magyarázza, hogy a hanghullámok ide-oda verődnek a torok és a szájnyílás között. Ezt azért jó tudni, mert a szokványos hangszórók membránja is tölcséralakú (!), és bizonyos frekvenciákon ennek megfelelően is viselkedik. Ezt a tölcsért azonban ráadásba kapjuk, nem kell külön fizetni érte. Mára ennyit. Reméljük, sikerült bizakodást csepegtetnünk Olvasóink szívébe. Fel a fejjel, igenis lehet rossz hangszórót csinálni! Következő számunkban a rossz hangszóródobozok és 'rosszóverek előállításának legcélszerűbb módszereiről értekezünk. Jelszavunk: nem vagyunk védtelenül kiszolgáltatva a technika tökéletességének![/quote]
Szekám Pál
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#148
Elküldve: 2002. 11. 16. 19:14
idézet:
Ezt írta SW:
Még van bőven idézhető anyag a HiFi Magazin CD - n...[/quote]
És ha még a kezedbe is veszed a nyomtatott változatát?!!
Üdv: DDL
#149
Elküldve: 2002. 11. 16. 19:15
Üdv: DDL
#150
Elküldve: 2002. 11. 17. 11:51
Rég mosolyogtam ennyit, kíváncsian várom a folytatást.
#151
Elküldve: 2002. 11. 22. 19:54
idézet:
Hogyan csináljunk rossz hangsugárzót - II.
Cikkünk első részében arról értekeztünk, hogyan lehet elfuserálni a "kétütemű villanymotorokat", illetve, hogy milyen szempontok szerint válasszunk hangszórót, ha biztosítani akarjuk magunkat a jó hangminőség ellen. Ma a keresztváltókról és a hangszóródobozokról lesz szó. Ígérjük, ezúttal is mindent elkövetünk, hogy kielégítsük a rossz hangsugárzók kedvelőinek információéhségét.
*
Rendszerek és 'rosszóverek
A tervezők hamar rájöttek, hogy "egyedül nem megy", vagyis hogy egyetlen (pontosabban egyféle) hangszóróval nem tudják átfogni a teljes hangfrekvenciás sávot. Tehát inkább két hangszóróval próbálkoztak, mondván: ebből is egy kicsit, abból is egy kicsit. Illetve: a mélyhangszóróból egy nagyot.
A szabás-varrás tanfolyam
Eddig az volt a baj, hogy a hangszórók nem sugároztak elég széles sávban. Most viszont az okoz komplikációt, hogy azért így is éppen elég széles sávban sugároznak, és belebeszélnek egymás mondandójába. A mélyhangszóró magashangjai mindenesetre eltorzítják a felső regisztert. A magassugárzó mélyhangjai ezzel szemben nem annyira a mélyhangszórót zavarják, mint inkább a csipogót magát. (Ha túl mély frekvenciák sugárzására és túl nagy membránkitérésre kényszerítjük, tönkremegy.) A konstruktőrök legszívesebben ollóval nyírnák ketté a diagramokat, hogy aztán úgy varrják össze, ahogy nekik tetszik: "gyűszű, cérna, vasaló, vasaló - jaj de jól él a szabó, a szabó". Ámde a hangszórók jelleggörbéit a valóságban csak "ferde egyenesek" mentén lehet összedolgozni, a crossovernek - keresztváltónak, X-váltónak, frekvenciaváltónak - nevezett szűrőáramkör segítségével. Ez a ferde egyenes a leggyakrabban 6, 12 vagy 18dB/oktáv meredekségű (1. ábra). Minthogy a crossoverek meredekségét dB/oktávban definiálják, mi is oktávokban adtuk meg a frekvencia léptékét.
Minél kevésbé meredeken vág a crossover, annál egyszerűbb megépíteni. A 6dB/oktávos X-váltókhoz elegendő balról egy tekercs (amely leszedi a mélyhangszóróról a magasakat), jobbról pedig egy kondenzátor (amely nem engedi a csipogóra a mélyebb frekvenciákat). Viszont így roppant sokáig tart, amíg a hangszórók görbéje összelapolódik. Bezzeg a meredekebb, 12 vagy pláne 18dB/oktávos X-váltókkal gyorsan összedolgozhatják a két hangszóró átvitelét. Látszólag. Ugyanis hiába ilyen szép szabályosak a 1. ábrán látható, ferde egyenesek - a hangszórók görbéinek is lineárisan kéne futniuk, s nem csak a keresztfrekvenciáig, hanem jóval tovább! A keresztfrekvencia nem valamiféle startvonal, amelyen a futók átadják egymásnak a stafétabotot, és elhárítják maguktól a további felelősséget. A hangszóróknak ezután még minimum 1, de inkább 2 oktávon keresztül, 6dB/oktávos keresztváltóhoz pedig még sokkal tovább is lineárisan kéne működniük.
A gyakorlatban a hangszórók a keresztfrekvenciáig jól viselik magukat, onnan kezdve azonban zavaros, nyugtalan az átvitelük. Mintha csak tudnák, hová tesszük a keresztezési pontot! Persze, nem ők intézik így a dolgot, hanem a konstruktőrök: a görbe lineáris szakaszát a végletekig kihasználják - a többit meg majd úgyis levágja az X-váltó. Pedig nem vágja le, csak mérsékli. A hepék és a hupák így is érződni fognak a hangsugárzó átvitelén.
Annál is inkább, mert - mint minden hifista tudja - az elektroakusztikai jeleknek nemcsak a nagyságát (amplitúdóját) kell hűségesen reprodukálni, hanem az időbeliségét, azaz a fázisát is. Valójában a kettő csak együtt érvényes. Hogy az egyik a másik nélkül mennyire megtévesztő lehet, azt éppen az 1. ábra bizonyítja a legjobban.
Lyuk az életrajzon
Amikor elektromos ollónkkal belenyírunk a frekvenciagörbébe, azonnyomban változtátni kezdjük a rendszer fázisát, mégpedig annál hevesebben, minél meredekebben vág az olló. A fázistolás a görbék jókora szakaszán érvényesül, de különösen a keresztfrekvencián hatékony. A leggyakoribb 6 (és a 18dB-es) váltók itt éppen 90 fokot tévednek, a népszerű 12dB/oktávos szűrők pedig a keresztfrekvencián mindkét irányból 90-90, összesen 180 fokot hibáznak, ami azt jelenti, hogy a mély- és a magassugárzó éppen ellenfázisban dolgozik. Kioltják egymás átvitelét, és a frekvenciagörbe beszakad. Ezt úgy szokták korrigálni, hogy a két hangszóró közül az egyiknek felcserélik a polaritását, miáltal a keresztfrekvencián most minden stimmel - viszont a görbe más szakaszain lépnek fel szép cifra fázisanomáliák. Nem kétséges: a crossover afféle szükséges rossz. Nekünk, akik rossz hangsugárzót szeretnénk csinálni, sokat lendít a dolgunkon. Érdemes most visszalapozni az előző lapszámunkban közölt 12. ábrához, amely a kettős hangforrások interferenciáit szemlélteti. "Ugyan mi közünk a kettős hangforrásokhoz - kérdezheti az Olvasó - nekünk mindig csak egyetlen hangforrásunk van: mélyben a mélyhangszóró, magasban a csipogó!" Ez igaz, a középtartományban viszont mégiscsak egyszerre sugároz a kettő, ennélfogva itt nagyon szép interferenciáink lesznek, sőt, még szebbek, mint eddig, mert a diagramra most még a fázistolások is rárakódnak. Ha különösen esztétikus térbeli mintázatokat szeretnénk, akkor ügyeljünk: a két hangszóró nehogy véletlenül túl közel kerüljön egymáshoz! Az is jó, ha a dohogót meg a csipogót nem függőleges, hanem mondjuk vízszintes vonal mentén helyezzük el. Valami kis aszimmetriát mindenképpen vigyünk a rendszerbe, hogy az interferenciáink is aszimmetrikusak legyenek, és folyvást változzanak, aszerint, ahogy föl-le járkálunk a szobában. Éljük ki kreativitásunkat! Itt az ideje, hogy figyelemre méltassuk a háromutas hangsugárzókat is. A 2. ábrán egy ilyen rendszert vázolunk fel, az X-váltók meredeksége mindvégig 12dB/oktáv, a keresztfrekvencia 640, illetve 5000Hz. A hangszórók itt kevésbé erőlködnek, mindegyik azt teszi, amihez a legjobban ért, és még a Doppler-macskák nyávogása is teljesen elhalkul, minthogy a mélyhangszóró most nem megy magasra, a felső regiszterre pedig nem bízunk mélyhangokat. Már-már azt gondolnánk, hogy számunkra itt nem terem babér, de azért ne keseredjünk el, inkább vegyük szemügyre a középtartományt. Minek a hangját fogjuk hallani 640 és 5000Hz között?
Természetesen a középsugárzóét. Meg a mélysugárzóét. Meg még a csipogóét is. És bele van keverve a hangkoktélba két aluláteresztő, továbbá két felüláteresztő szűrő fázistoló hatása. A középső regiszter mindenesetre a tér három pontján szólal meg egyszerre, a lehető legtarkabarkább fázisban. Szemből talán lesz egy pont a levegőben, ahol a rendszert lineárisnak mérhetjük - de mozduljunk csak ki ebből a pontból jobbra-balra, le-föl, és térképezzük fel az interferenciákat! Szóval, ne vessük el a háromutas rendszert: esélyeink, hogy rossz hangsugárzót csináljunk, jobbak, mint valaha.
Képzeletünkben most magunk elött látjuk az Olvasót, amint megkönnyebbülten felsóhajt, és végleg elveti azt a lidérces lehetőséget, hogy hangsugárzónk netán mégis hifinek fog minősülni.
Sajnos, a fellegek még nem vonultak el a fejünk felől. Ne feledjük, mi csak a legegyszerűbb példákat sorakoztattuk fel, márpedig egyes elvetemült konstruktőrök sokkalta bonyolultabb X-váltókat fabrikálnak, például olyat, amely aszimmetrikus, tehát nem azonos meredekséggel vágja a mély- és a magassugárzó görbéjét, hanem alkalmazkodik ehhez is, ahhoz is. Aztán mindenféle korrekciós tagokat iktatnak a szűrőbe, hogy kisimítsák a frekvenciagörbe egyenetlenségeit. Vagy, hogy egyebet ne mondjunk, nem röstellnek olyan rendszert tervezni, amelynek nemcsak az amplitúdó-, hanem a fázisgörbéje is többé-kevésbé lineáris. Mint látjuk, az ördög nem alszik. Még szerencse, hogy az ilyen faramuci keresztváltókhoz
1. nagyon jól kell tudni számolni;
2. nagyon jól kell ismerni a rendszer mindegyik hangszórójának valamennyi fontosabb paraméterét;
3. nagyon jó műszerek kellenek hozzá és
4. ezeket kezelni is tudni kell.
Akit a fentebb felsorolt négy csapás nem sújt egyforma hevességgel, az aludjon nyugodtan, és ne tartson attól, hogy a keresztváltója valami kétségbeejtő véletlen folytán precízre sikeredik.
Fegyelmezetlen tekercsek
Mindeddig feltételeztük, hogy a hangsugárzók belsejében katonás rend uralkodik, hogy a hangszórók függelmi viszonyban állnak a keresztváltóval, és ha az utóbbi azt mondja, hogy "végrehajtani", akkor a hangszórók haptákba vágják magukat és azt felelik: "értettem". Hát nem, a hangszórók nem fogadnak szót ilyen könnyen. Általában teljesítik ugyan a parancsot, de nem egyszer visszakérdezik, hogy jól hallották-e; máskor azt válaszolják, hogy "ezen még gondolkodnunk kell egy kicsit" és az is megtörténhet, hogy hevesen tiltakozni kezdenek az utasítás ellen. Nem katonák ők, hanem fegyelmezetlen civilek. Lelkük van. Elvárják, hogy szépen beszéljenek velük.
Illusztrációképpen 3. ábránk bemutatja a dinamikus hangszórók jellegzetes impedanciagörbéjét. Mint látjuk, a hangszórókkal leginkább a harmadik szakaszban lehet értelmesen beszélni: itt, hogy úgy mondjuk, "néma ellenállással" veszik tudomásul feladatukat. A másik három tartományban viszont inkább induktív vagy kapacitív, tömören: reaktív módon viselkednek, visszapofáznak, és esetleg civakodni kezdenek az X-váltó saját tekercseivel és kondenzátoraival. A 4. ábrán egy magassugárzó produkálja magát. Átvitele eredetileg szélessávú és sima, és mivel a keresztfrekvencia magasan van (7kHz), elegendőnek látszik a 6dB/oktávos szűrő, azaz egyetlen kondenzátor. A példánkban szereplő magassugárzó azonban nincs megelégedve ezzel a műszaki megoldással, s nemtetszését azáltal juttatja kifejezésre, hogy rúgkapálni kezd mindkét rezonanciafrekvencián (főleg az alsón). Az átviteli görbe végülis sok mindenre emlékeztet, csak éppen egy 6dB/oktáv meredekségű egyenesre nem.
Hogy Olvasóink jobban érezzék (esetleg a saját vállukon is) e probléma súlyát, az 5-6. ábrán olyan görbéket mutatunk, amelyek az Orion HS280-assal kapcsolatosak. Az első diagramra egy gondosan, szabályszerűen megépített, háromutas X-váltó átvitelét vittük fel (keresztfrekvenciák: 1 és 7kHz, a szűrők meredeksége 12dB/oktáv), miközben a keresztváltót - előírás szerint - 4 ohmos ellenállással terheltük. Ámde a való világ (s ezen belül a HS280-as) hangszóróinak impedanciája távolról sem konstans, s még kevésbé rezisztív. Ha a keresztváltót nem a "steril" 4 ohmmal, hanem a HS280-as hangszórókészletével terheljük, akkor úgy fog működni, ahogy a második diagram mutatja. A középső görbe 800 és 8000Hz-en szinte égnek emeli a két karját, mintha csak azt akarná mondani: "megadom magam ". Ha jól megnézzük ezt a diagramot, rájövünk, hogy nem 3 görbét látunk, hanem négyet, csak a középső kettő összefolyik. Merthogy a középsugárzóra két szűrőt is ráakasztottunk: alulról egy felüláteresztőt, felülről egy aluláteresztőt. A kétféle szűrő szerencsés esetben nemcsak a hangszóróval diskurál hanem egymás között is párbeszédet folytat. Fölöttébb tanulságos egyébként, hogy - mint a 6. ábrán látható - a mély- és a magassugárzó szűrői is produkálhatnak egyet s mást. Holott nekik "papíron" semmi közük a középsugárzó rezonanciáihoz. A megvetésünk tárgyát képező, nevesebb hangsugárzók keresztváltóján általában nehéz eligazodni. Ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy számítógéppel tervezték avagy szokás szerint süketszobában kotyvasztották őket. Ugyanis a hangszórók tökéletlensége miatt annyi mindent kell korrigálni, hogy a végén már az sem világos, milyen meredek a szűrő és hol van a töréspontja. Ennek a cikknek (és szerzőjének) túl szűk a kapacitása ahhoz, hogysem bővebben szólhatna az X-váltók alkatrészeiről, a különféle típusú kondenzátorokról és tekercsekről - holott ezek is jól szolgálnak bennünket a minőség elleni küzdelemben. Nagy a "szórásuk", öregszenek, reaktívak (tárolják és visszarúgják az energiát), és számos torzításfajtát produkálnak. Az is előfordul, hogy az erősítőt kényszerítik torzításra. (Vasmagos tekercsek, ha nem jól méretezték őket, a zene dinamikus passzusaiban olymódon változtatják a rendszer impedanciáját, hogy az erősítő hirtelen túlterhelődik, "klippelni" kezd.) Az igazán jó minőségű alkatrészek kényelmetlenül drágák, különösen azok, amelyeknek mélyfrekvencián nagy teljesítményt kell elviselniük.
Megadhatjuk tehát a rossz hangsugárzóknak egy csaknem általános érvényű receptjét: végy 2-3 hangszórót, válassz ki valamelyik szakácskönyvből egy megfelelőnek látszó szűrőváltót, szerezz olyan alkatrészeket, amilyenekhez hozzáférsz - és ne ellenőrizd, hogy ezek mit művelnek együtt. Persze, ha valakinek szanaszéjjel hevernek a lakásán a műszerek, és amúgyis van otthon süketszobája (a társalgó, az ebédlő, a nappali és a vendégszoba mögött), akkor esetleg nem tud ellenállni a csábításnak, s akár a szenvedélyévé is válhat, hogy mindent megmérjen. Mi azonban ne fecséreljük a szót az efféle gyönge jellemekre.
Hol kössük - mint kössük
Mint látjuk, ha egyszer szétnyírtuk a hangfrekvenciás sávot, utána már nem lehet újra összeszőni - legfeljebb összebogozni lehet. Viszont nem mindegy, hol kötjük meg a csomót. A fül ugyanis nem egyformán érzékeny a különböző regiszterekben. Észlelni mindenképpen észleli ugyan a hibákat, csak nem egyformán és nem azonos mértékben. Ez a körülmény szabad teret nyújt kreativitásunknak: egyrészt szinte biztosra vehetjük, hogy hozzájutunk az annyira áhított rossz hangsugárzóhoz, másrészt még azt is mi magunk dönthetjük el, hogy a hangsugárzónk milyen tekintetben legyen rossz. A klasszikus, 15-20 évvel ezelőtti hifi-hangsugárzók általában kétutasak: egy nagy, legalább 30 centis mélyhangszórót kombinálnak egy magassugárzóval. A szűrőváltójuk többnyire 12dB/oktávos. A csomót 1kHz környékén kötik meg, garantálva, hogy az X-váltó hatása a teljes hangfrekvenciás sávban érvényesül. A modern, "angolos" iskola inkább lemond a nagyenergiájú mélybasszusról, kisebb dohogókat ajánl (általában 20 centiset), szorgalmazza a speciális membrántípusokat, és a keresztváltó helyét 3-4kHz-re teszi. Minthogy az emberi fül éppen ebben a tartományban a legérzékenyebb, biztosra vehetjük, hogy a "bog" hatása ezúttal sem marad észrevétlen.
A háromutas rendszerekben az alsó keresztfrekvenciát a leggyakrabban 3-600Hz között találjuk, tehát az emberi beszéd- és énekhangok tartományának kellős közepén. Ez is nagyon jó hely. Mert az oboa vagy a brácsa hangját nem mindenki ismeri pontosan, de mindenki tudja, hogy milyen az emberi hang, hiszen egész életünkben folyvást azt hallgatjuk, a lehető leghifibb minőségben. Észrevesszük, ha nem ilyen!
Úgy tűnik, mindenképpen célt fogunk érni, ha bárhol is megszakítjuk, majd újból összecsomózzuk a zenei alaphangok tartományát. Csak arra vigyázzunk, nehogy véletlenül 6kHz fölé, illetve 100Hz alá vigyük a keresztfrekvenciát, arrafelé ugyanis a fül már kevésbé szigorú kritikus. Szerencsére meglehetősen ritka az olyan középsugárzó, amely képes volna hibátlanul (tehát betörés, harangozás, nyávogás stb. nélkül - lásd az összes előző fejezetet), lineárisan sugározni 80-100Hz-től egészen 6-7kHz-ig. Ilyen galádságra valószínűleg csak a hatalmas, iskolatábla-méretű elektrosztatikus hangszórók képesek, meg néhány hasonló, futurisztikus modell, mint a Magneplanar, amely nem elektrosztatikus ugyan, de éppoly nagy, éppoly lapos és éppoly drága, mintha az volna. (A Magneplanar képét 14. számunk sajtószemléjében közöltük. Ennek a spanyolfal-alakú rendszernek a membránja "át van szőve" a tulajdonképpeni lengőcsévével.)
Szubvencionált sztereofónia
Skandináv a pigmeustól, kőszáli kecske a tengerimalactól nem különbözik annyira, mint a másfél-kétméteres elektrosztatikus panel a könyvespolcra való, húszcentis törpedoboztól. És mégis van egy közös vonásuk. (Azon kívül, persze, hogy zene szól belőlük.) Nevezetesen: mindkettő jó néven veszi, ha "megtámogatják" az alsó két oktávban. Erre szolgálnak az úgynevezett szub-basszussugárzók, amelyekből egyet vagy kettőt szoktak csatlakoztatni a sztereó rendszerhez, 60-100Hz közötti keresztfrekvencián. A minidobozt nyilván azért kell "szubvencionálni", mert egyáltalán nincs basszusa; az ezerdolláros ELS-nek volna ugyan, csak nem elég mély és nem elég erőteljes, mondhatni: nem éppen ezerdolláros. Márpedig ha lúd, hát legyen kövér.
A szubbasszus-dobozok mindenesetre jó kövérek, 100-300 literesre is meghíznak. Drágák is, persze, úgyhogy a tulajdonos előbb-utóbb maga is szubvencióra szorul.
Különösen, mert a szub-basszust nehéz összehozni a többi regiszterrel. Ilyen mély frekvenciákon már jókora "graft" folyik át a keresztváltón, akkora, hogy csak egészen nagy és szinte megfizethetetlenül drága tekercsek és kondenzátorok viselnék el. De még ha találnánk is megfelelő alkatrészeket, akkor sem tudnánk közös nevezőre hozni a basszus és a szub-basszus hangnyomásszintjét. A közép- és magassugárzók még elviselik, ha beiktatunk eléjük egy ellenállást (potmétert), viszont a "normál" mélyhangsugárzónak az ilyesmi teljesen elrontaná a csillapítását. A hagyományos, passzív keresztváltó tehát itt csődöt mond - és ez a tény újabb aktivitásra serkentette a hangsugárzó-konstruktőröket. Úgynevezett
aktívrendszereket állítottak össze: minden hangszórót külön teljesítményerősítővel hajtanak meg, és a keresztváltóval nem a hangszórók, hanem az erősítők között osztják szét a jelet (7-8. ábra). Miután az X-váltónak most már nem áramot, hanem csak feszültséget kell feldolgoznia, szinte mindent el lehet intézni egyetlen nyomtatott áramköri lapon. Teljesen mindegy, magasra vagy mélyre helyezik-e a keresztfrekvenciát. A szinteket is kényelmesen össze lehet hozni, szintszabályozókkal.
Szub-basszust gyakorlatilag csakis aktívszűrőkkel lehet csatlakoztatni, de persze "normál" hangsugárzókat is működtethetnek aktív keresztváltóval. Szomorúan kell megállapítanunk, hogy az aktív módszer sorra "überolja" legerősebb ütőkártyáinkat. A külön-külön meghajtott hangszórók sokkal szelídebbek, szófogadóbbak, hívebben követik az erősítő utasításait, és egyáltalán nem zavarják sem egymást, sem a keresztváltót. Könnyebb ekvalizálni-korrigálni a frekvencia-, úgyszintén a fázisátvitelüket. Siralmas ügy. No de él a magyar, áll Buda még - jelenleg nem sok aktívsugárzót találni széles e hazában. Mellesleg külföldön sincsenek túlságosan elterjedve, és könnyű megérteni, miért nem. Ha az aktívrendszer mellett döntünk, először is búcsút kell mondanunk a kényelmes receivereknek és az egybeépített erősítőknek (habár, ha az elő- és végfokozatot szét tudjuk választani - és a tengerentúli készülékeken ez csaknem általános - a teljesítményerősítőt továbbra is felhasználhatjuk, csak ki kell egészítenünk további sztereó teljesítményerősítőkkel.) Másodszor, ezeknek az erősítőknek, meg természetesen a keresztváltónak is meg kell ütniük nagyjából ugyanazt a nívót, hiszen változatlanul fennáll a szabály: a minőséget a leggyengébb láncszem határozza meg. Hadd emlékeztessük az Olvasót arra, hogy még a legszimplább meghajtófokozatnak is van valamiféle hangszíne, sajáthangja, gyakran nem is kevés. Hogyne volna hangelszínező hatása egy komplex elektronikus keresztváltónak!
És hát a leggyengébb láncszem azért így is a hangszóró marad. (Még akkor is, ha maga Mark Levinson készíti hozzá a szűrőváltót.) Az aktívrendszer egyébként is drága, tehát hajlamossá tesz a takarékoskodásra, tehát nem csoda, hogy némely aktívdoboz gyöngébben szól, mint a kétszerte olcsóbb passzív. Legalább is a külföldi szakírók ítéletéből olyasmi derül ki, hogy a jelenlegi aktívrendszerek az árukhoz képest nem elég jók, a minőségükhöz képest pedig túlságosan drágák. Márpedig a High Fidelityben nemcsak a szorosan vett minőség számít - ugyanennyire fontos az Ár/Minőség mutató is.
Végezetül egy pszichikai motívum. Mielőtt felesküdtünk volna az aktívrendszerre, volt: egy erősítőnk meg egy pár hangdobozunk, ezeket teszteltük-cserélgettük-módosítgattuk... Az aktívrendszer több láncszemből áll: elektronikus keresztváltóból, két vagy több sztereó végfokból, ugyanennyi (gyakorlatilag szabadon kombinálható!) hangszóróból. És bármelyiket módunkban áll megváltoztatni, jobbra cserélni. Érezzük a távlatokat? Némely aktívsugárzó tulajdonosának egész élete nem más, mint egyetlen, véget nem érő A- B teszt.
Dobozba zárt szellem
Témakörünk túlságosan összetett, nehéz megtartani a logikus sorrendet. Így történhetett meg, hogy beszéltünk már mélysugárzókról, sőt, szub-basszussugárzókról - anélkül, hogy egy árva szót is ejtettünk volna elengedhetetlen kellékükről, a hangszóródobozról, a hangszórók halhatatlan lelkének e földi porhüvelyéről. A hangszórók nyughatatlan szellemek, s feltehetőleg hisznek a lélekvándorlásban, mert gyakran átköltőznek egyik dobozból a másikba, mint ezt minden hifista tudja. Test nélkül azonban nem létezhetnek, mindenképpen szükségük van valamiféle dobozra.
Hadd mutassuk be újra (némiképp módosítva) legelső rajzunkat, szemléltetve, hogy hogyan sugároznak valójában a membránok (9. ábra). Primitív rajz, de sokat mond, helyesebben sokat kérdez, ti. hogy hová az ördögbe tegyük azt az energiát, amely a membrán hátoldaláról sugároz? Fel lehetne használni valahogy, és akkor növelhetné a hangszóró basszusának erejét. Csakhogy: ha összetalálkozik az előrefelé, ellenkező fázisban sugárzott jellel, mélyfrekvencián kioltja (akusztikai rövidzár), a magasabb regiszterekben pedig elszínezi a frekvenciaátvitelt, és időben is elkeni az információt. Ha pedig bezárjuk egy üregbe, nem marad nyugton, ficánkol, nekiütközik a membrán hátoldalának sőt, keresztül is tudja verekedni magát a
membránon. Akusztikusok és hangsugárzó-tervezők a legkülönfélébb módon próbálják eltüntetni ezt a hátrafelé sugárzó jelet; a legszívesebben átpasszolnák a negyedik dimenzióba. Tökéletes megoldást szerencsére mindmáig nem találtak, a mi dolgunk tehát most csupán annyi, hogy futólag sorbavesszük a különféle doboztípusokat, és megállapítjuk, melyikkel miért lehet rossz hangsugárzót csinálni.
Egy fal, és más semmi
A hangfal olyan doboz, amelynek csak előlapja van. A legmélyebb frekvenciák (=legnagyobb hullámhosszúságú hangok) megkerülik ezt a választófalat, és kioltják önmagukat. Még az 50-60Hz-es basszushoz is több négyzetméternyi hangfalra van szükség. Kézenfekvő megoldás be(hang)falazni a hangszórót két szoba közé, de ezt manapság valahogy nem kultiválják, talán mert a házgyári lakások fala betonból van, nehéz kilyukasztani. Minden hangsugárzótípus közül a hangfalnak a legszebb a mélyátviteli karaktere: a rezonanciafrekvencia alatt a görbe mindössze 6dB/oktávval esik. Másrészt: minden hangsugárzó közül a hangfalnak a legkellemetlenebb az iránykarakterisztikája; minthogy ez a típus előre-hátra egyformán sugároz, a jelleggörbe egy "8"-as számra emlékeztet. Még egy szempont: a hangfalra szerelt hangszóró membránja szabadon mozog, tehát nem zavarja, ámde nem is csillapítja semmi. Úgy dolgozik, ahogy akar - és ahogy tud. Klasszikus hangfalat ma már nemigen használnak a hifisták. (Legalábbis mélysugárzó céljára nem.) Vannak viszont különleges, hangfal-karakterű modellek: a már említett elektrosztatikus-rendszerűek és a Magneplanar. Ezekben nem a hangszórót szerelték fel egy panelra, hanem maga a panel sugároz előre-hátra. Bevalljuk, ezekről a Felső Tízezerhez tartozó hangsugárzókról csak némi rosszindulattal tudunk rosszat mondani, de azért egy kis erőfeszítés árán sikerülni fog. Szóval: a membránfelületük azért ilyen nagy, hogy legyen basszusa. Ámde a nagy felületeken menthetetlenül rezonanciák ébrednek keresztben és hosszában, tehát a frekvenciaátvitel azért mégsem lesz annyira sima. Aztán: a nagy felület a magasabb regiszterekben már nem tud pontszerű hangforrást imitálni (erről majd később). Aztán: a mélyátvitelük valóban kielégítő - mindaddig, amíg meg nem hallgatjuk őket szub-basszussugárzóval kombinálva! S végül, de nem utolsósorban egy praktikus szempont. "Nyolcas" iránykarakterisztikájuk miatt a paneleket el kell húzni a falaktól, másfélkét méternyire. Tessék ezt megszervezni egy 3x5,5 méteres szobában, úgy, hogy a sztereó bázistávolságra is maradjon 3 méter. A megfejtők között elektrosztatikus violinkulcsokat sorsolunk ki.
Lehet egy lyukkal több?
Ha eltekintünk a hangfalaktól, meg a tölcsérektől, amelyekről már szóltunk, oda lyukadunk ki, hogy minden hangsugárzó valamiféle doboz, csak éppen vagy van rajta lyuk, vagy nincs. Amelyiken nincs lyuk, azt zári doboznak nevezzük, amelyiken van, azt reflexdoboznak, vagy - ha összehajtogatott cső van a belsejében - labirintusnak. Basszusátvitelükről bővebben írtunk lapunk 5. számában ("A három kívánság - mese felnőtteknek a mélyhangsugárzó dobozokról"), nincs értelme, hogy ismétlésekbe bocsátkozzunk. Csupán a tanulságot foglaljuk össze: akármelyik típust választjuk is, kompromisszumot kötünk, mert a basszus vagy több lesz, de zavarosabb - vagy kevesebb, de tisztább. (Persze, ha ügyesen dolgozunk, elérhetjük, hogy a basszus ne csak szegényes legyen, hanem ráadásul zavaros is.) Inkább csak egy-két kiegészítést szeretnénk fűzni a mélysugárzó-meséhez. A Szerző mindenekelőtt él az alkalommal, és korrigálni szeretné egy hibáját: annakidején nem szólt a mélysugárzó-rendszerek tranziensátviteléről, sőt, egyhelyütt azt írta, hogy "az optimalizált labirintusnak ugyanolyan a mélyhangátvitele mint az optimalizált reflexdobozé". Ez tévedés. A háromféle rendszer közül a zárt doboz jelleggörbéje lankásabban esik, mint a másik kettőé (csak 12, nem pedig 24dB meredekséggel oktávonként), így kevésbé forgatja el a rendszer fázisát, ennélfogva precízebb lehet az impulzusátvitele. A labirintus pedig azért követheti precízebben a tranzienseket, mert a hosszú cső rezisztív módon csillapítja a membránt, ennek folytán az alaprezonancia nem lesz annyira reaktív, mint a reflexdobozoké. Ez mellesleg egybevág azzal a hétköznapi tapasztalattal, miszerint a basszreflex-dobozok nagy része "üt", vagy éppen hordószerűen döng.
Főleg, persze, ha nem tömik ki tisztességesen - ami nagyon előnyös, ha valaki rossz hangsugárzót akar, de ragaszkodik az erőteljes basszushoz. A fent leírt módszerrel elpénecolhatja a hangdobozt, anélkül, hogy elbasszustalanítaná.
Jó tudni, hogy a mélysugárzók a felsőbb regiszterekben sem működnek egyformán. Erről egyébként a múltkoriban is szó volt: a reflexdoboz nyílásából magasfrekvenciás zajok, torzítások szűrődhetnek ki (bolond lyukból bolond szél fúj?). Igaz viszont, hogy ezeket blokkolni lehet egy úgynevezett passzív radiátorral, azaz a reflexnyílásba épített, motornélküli membránnal.... De semmi gond: ha ügyesek vagyunk, és nem függesztjük fel eléggé lágyan, akkor a passzív radiátorral több bajt okozhatunk, mint hasznot. A labirintus (Transmission Line) nyílásából szintén energia lép ki a levegőbe, de a torzításokat meglehetősen leszűri a hosszú, kitömött cső. A nyílás "frekvenciajelleggörbéje" viszonylag sima, a magasabb frekvenciák fokozatosan halnak el. Az érem másik oldala: a labirintus a gyakorlatban nagyon rossz hatásfokú rendszer, úgyszólván felzabálja az erősítőteljesítményt, frekvencia- és impedanciagörbéje pedig többnyire igencsak hullámos, a nem elég jól csillapított csőrezonanciák miatt.
Hullámverés a dobozban
Nyílt tengeren senki se veszi észre, mikor van dagály, viszont a zárt öblökben annál inkább feltűnik, hogy hirtelen megnő a víz szintje és magasabbra csapnak a hullámok. Hasonló dolog történik a hangdobozok belsejében is: dagály idején hanghullámok csapkodnak ide-oda, annál hevesebben, minél nagyobbakat pumpál rajtuk a hangszóró. Bizonyos frekvenciákon ezek visszaverődnek, mindennek nekimennek, természetesen a membránnak is - sőt, keresztül is mennek rajta. Ezek a frekvenciák: a doboz sajáthangjai. A hangsugárzó gazdája ott áll megfürödve. Nemcsak a zene hullámaiban merítkezik meg; azt is folyvást hallgatnia kell, hogy mi folyik a doboz belsejében.
Minél nagyobb és minél vékonyabb a membrán, annál jobban átfolynak rajta a késleltetett, a doboz belsejéből visszaverődött jelek. Hogy ez az árapály-jelenség mennyire drasztikus, mindenki megítélheti 10. ábránkból. A hangszórómembrán redukálja ugyan valamelyest a nemkívánatos jeleket, de azok így is csak 20-25 decibelnyire maradnak el a műsorjeltől. A csillapítás egyhelyütt mindössze 6dB, az alaprezonancián pedig úgyszólván semmi - a membrán itt szinte mindent keresztülenged. Ha számításba vesszük, hogy a példánkban szereplő hangszóró viszonylag kicsi, a membránja pedig tömör, súlyos műanyagból, bextrénből készült - fogalmat alkothatunk a nagy papírmembránok frekvencia-átbocsátó képességéről. A visszaverődést természetesen nem akkor fogjuk hallani, amikor magát a műsorjelet, hanem valamivel később. Vagyis "elkeni a zene jelenidejét", ahogy ezt 11. ábránk szemlélteti. Meg kell jegyeznünk, hogy ezeket a szép hegy- és vízrajzokat a gyárak kizárólag elvi cikkekben publikálják. Eszükbe sem jut, hogy az eladott készülékek mellé dugott gyártmányismertetőkben is ilyesmivel rémisztgessék a félénk audiofülűeket.
Az a bizonyos vatta-, üveggyapot- és gyapjúhalmaz, amit a hangdobozok belsejében találunk, a belső hullámverés csillapítására szolgál. Csillapítja is az állóhullámokat, körülbelül annyira, mint a citromos tea az influenzát - nem öli meg a vírusokat, de nélküle még kutyábbul érezné magát a beteg. Az állóhullámok csomópontja egyébként a doboz belsejében képződik, nem a falak mentén. Ha tehát a csillapítást hatástalanítani akarjuk, ne lazán függesszük fel a vattát, hanem szögecseljük oda a fára jó szorosan. Az állóhullámok frekvenciaspektrumát jórészt a doboz méretei határozzák meg, ahogyan a teremhangok eloszlása is a szoba méreteitől függ. Erre az analógiára támaszkodva az akusztikusok azt javallják, hogy "hangoljuk szét" a doboz méreteit, s ezzel a rezonanciákat is. Például jónak tartják az 1:1,6:2,5-ös méretarányokat. Hasonló megfontolás alapján ajánlják a szabálytalan doboz-alakzatokat, tehát például az öt- vagy hétszögű hasábformát. Visszájára fordítva az akusztikusok tanácsait, könnyen megfogalmazhatnánk, mi kell egy rossz hangsugárzóhoz, - de most valahogy nem vagyunk magabiztosak. Mert például a Spendor BC1 dobozának belső méretaránya körülbelül 1:1:2 - és ezt a hangsugárzót mégis viszonylag színezetlen hangúnak tartják. És még egyszer, utoljára a labirintusról. Ez folyamatosan emészti fel az energiát. Minél hosszabb, annál mélyebb frekvenciákat képes elnyelni. Az ideális (negyedhullámhosszra hangolt) labirint csak a mélybasszus tartományában dolgozik vissza a membrán hátoldalára. A való világ labirintusainak azonban van érzékük a realitásokhoz.
Minthogy hosszúságuk miatt nem férnének be a szobába, "össze vannak hajtogatva" - és a hajtogatásból adódó csőszakaszokban állóhullámok képződhetnek. Magának a labirint-csőhossznak pedig van egy sajátos felhang-struktúrája. Különösen a Harmadik és az Ötödik szól megkapóan. Ezeken nem szimfóniát értünk, hanem harmonikus torzítást.
Fal rengető!
A hanghullámok nemcsak a membránt csapkodják, hanem a dobozfalat is. Meg is rázzák, alaposan: A 12. ábrán egy kísérlet eredményét látjuk. A kutatók megmérték egy hangszóró frekvenciaátvitelét, majd különféle vastagságú rétegelt lemezeket szereltek elé, és újra felvették a frekvenciagörbét - a panelen keresztül. A diagram tanúsága szerint a kritikus frekvenciákon mindegyik panel teljesen transzparens, átengedi a teljes energiamennyiséget, amit kap. A jól összedolgozott hangdoboz-falak természetesen sokkal merevebbek a különálló, szimpla paneleknél, de bármennyire merevek is, rezonanciafrekvenciájukon annyi hangot engednek át, hogy az 10 decibelnyire is megközelítheti a referenciaszintet. Talán mondanunk sem kell, hogy ezek a rezonanciák megintcsak némi késéssel érkeznek; ráadásul sokkal nehezebben csengenek le, mint a membránon keresztültörő jelek. A faanyag ugyanis súlyosabb a papírnál vagy a műanyagnál, és ha egyszer rezgésbe jön, beletelik vagy fél másodperc, amíg úgy-ahogy lecsillapodik.
Ez való nekünk!
Mások azonban nem lelkesednek ennyire a panelrezonanciákért, és megpróbálják csillapítani mindenféle bitumenes borításokkal. A 13. ábrán ennek a praktikának az eredményét szemléltetjük: a dobozfal rezgése csillapodott, rezonanciafrekvenciája lejjebb tolódott. Ez a technika azonban csak akkor hatékony, ha a dobozfal tömege csekély, a csillapítóanyag pedig súlyos. Ebből a tényből máris ihletet meríthetünk egy-két fölöttébb rosszul sikerült hangszóródobozhoz. Ugyanis ha a dobozfal vastag, akkor merev ugyan, de súlyos, tehát csak nagyon sok csillapítóanyaggal lehetne "megfogni". Ha viszont vékonyak a dobozfalak, akkor nehéz megmunkálni őket, és asztalos a talpán, aki igazán merev dobozt tud csinálni belőlük.
Aztán az is elgondolkodtató, hogy merre érdemes eltolni a dobozfalak önrezonanciáját. A Spendor BC1 tervezői például lefelé nyomták, mondván, hogy így kevésbé zavaró. Ezzel szemben a Celestion SL6 konstruktőrei a végletekig kimerevítették a dobozfalat, és felfelé tolták a rezonanciát, mondván, hogy így kevésbé zavaró. (Ma kétségtelenül ez az uralkodó tendencia.) Most már csak az a kérdés, vajon melyik frekvenciatartományban érdemes benntartani a rezonanciát, hogy a lehetá legzavaróbb legyen. Amíg erre a kérdésre nem kapunk választ, nem tudjuk megmondani, hogyan csináljunk rossz hangszóródobozt. Az Olvasónak saját megérzéseire kell hagyatkoznia. A "know-how"-t azért alább összefoglaljuk. Tehát: lefelé mozdul a rezonancia, ha az oldalfalakat vékonyítjuk vagy méretüket növeljük. Felfelé mozdul, ha a falat vastagítjuk, méretét csökkentjük, hosszúkás vagy szabálytalan alakúra szabjuk, meggörbítjük (!), megfeszítjük, keresztlécekkel merevítjük. Hasznos tudnivaló, hogy minden hangszóródoboznak az előlap a leggyöngébb fala, minthogy azon kivágások vannak, és így nincs elegendő tartása. A nagyméretű dobozok (bármilyen vastag a faluk!)általában jóval mélyebben rezegnek és sokkal erősebben is, mint a miniboxok. A szakemberek manapság úgy vélik, hogy ha egy doboz köbtartalma meghaladja a 30-40 litert, a falait okvetlenül csillapítani kell. Mi tehát még véletlenül se tegyünk ilyet.
Egyébiránt, akkor se reménytelen az ügyünk, ha a dobozrezonancia csillapítva van. Ezek a rezonanciák ugyanis furcsán viselkednek. Hagyják csillapítani magukat, de amint ellaposodnak, egyszersmind elterebélyesednek (14. ábra). Némely kutatók megesküsznek rá, hogy a széles, lapos rezonanciákat sokkal jobban meg lehet hallani, mint azokat az éles berezgéseket, amelyek belül maradnak egy viszonylag szűk frekvenciasávon.
Pontszerű hasábok
Az ideális hangsugárzót úgy definiálják, hogy: pontszerű hangforrás. Ez minden frekvencián ugyanabból a geometriai pontból sugároz, teljesen koherens fázisban. Egyetlen hibája, hogy nem működik. A pontnak ugyanis nincs kiterjedése, ennélfogva sugározni sem tud.
A pontszerű hangforrást csak imitálni lehet, több-kevesebb sikerrel. A frekvenciasávot végülis egyszer már felosztottuk két vagy több hangszóró között, és ezek mind pontszerűnek minősülnek, mindaddig, amíg az átmérőjük kisebb a lesugárzott hang hullámhosszánál. Önmagában véve pontszerű forrás az egyméteres szub-basszussugárzó, akárcsak a felső basszust szolgáltató, könyvnagyságú minidoboz, a 3kHz fölött sugárzó 25 milliméteres dóm vagy a 10 milliméteres "szupertweeter". Ha sikerül összehozni őket valami koncentrikus alakzatban, akkor ezt a hangsugárzót pontszerűnek tekinthetjük. Ha nem - nem. A legismertebb koncentrikus hangsugárzó a Tannoyé, ebben egybe van építve a dohogó és a csipogó, de különálló hangszórókkal is imitálhatják a "pontszerű hangforrást". Tökéletesen, hál' Istennek, ez soha nem fog sikerülni. Ugyanis, míg a geometriai pontnak nincs térbeli kiterjedése, az akusztikai értelemben vett pontszerű hangforrásnak érezhetően gömb alakúnak kell lennie. A gömb úgy "támasztja alá" az éppen lesugárzott hangot, hogy sehol sem képződik rajta másodlagos hangforrás. A hanghullámok nem ütköznek bele semmibe, szép simán kiterülnek" a gömbfelületen - persze, csak addig, ameddig annak átmérője arányban áll az ő hullámhosszúságukkal.
Az emberek azonban valahogy nem szeretik a gömbölyded alakzatokat, legalábbis a High Fidelityben nem. A nagy építész, Le Corbusier szavaival: életünket az átkozott derékszög uralja. És persze könnyebb összeasztaloskodni egy hasábformát, mint egy gömböt vagy valami tojásdad figurát. Ennélfogva a legtöbb hangdoboz úgy néz ki - mint egy hangdoboz. Hasábformájú. Van hat oldala, nyolc sarka, tizenkét éle. Ezeken mind elhajlik, megtörik, újraképződik a hanghullám, más szóval diffrakciók lépnek fel. Tegyünk egy kis kitérőt, és lapozzunk vissza előző lapszámunk 11. ábrájához: a hangszóró csak mélyebb frekvenciákon "szórja" a hangot, a magasabb frekvenciákat pedig mindinkább előrefelé irányítja. Ennek a jelenségnek az lesz az eredménye, hogy hangsugárzónk frekvenciaátvitele felbillen! Ha ugyanis a teljesítmény előbb egyenletesen pumpálódik szét a térben, majd pedig - magasabb frekvenciákon - egyre inkább tengelyirányban összpontosul, akkor a hangnyomásgörbe egyenletesen emelkedni fog. Néhány oktávon belül 6 decibellel nő a szintje. Ez a néhány oktáv nem más, mint az az átmeneti tartomány, amelyben a hangsugárzó összemérhetővé válik a hang hullámhosszával, és fokozatosan elveszíti pontszerű jellegét.
És a diffrakciók ebben a tartományban érvényesülnek igazán! Szinte minden akusztikával (vagy hifivel) foglalkozó újság publikálta már azt a diagramsorozatot, amelyet mi a 15. ábrán adunk közre: így módosítja a hangsugárzók átvitelét az átmeneti tartományban a tulajdon dobozformájuk! Kevésbé ismeretes, hogy ezt a kísérletet "laborméretekben" végezték, egy különleges, szélessávú, de csak néhány centiméter átmérőjű hangszóróval és körülbelül 60 centis próbatestekkel, s ezért nem annyira a mélysugárzók, mint inkább a közép- és magassugárzók doboz-diffrakcióját modellezi hűségesen. Egy biztos: bármelyik frekvencia azonnal "megérez" bármiféle diszkontinuitást, tehát felismeri az éleket, sarkokat, síkokat, üregeket, egyszóval az eltérést a számára ideális gömbfelülettől. Most már csak néhány jó tanács van hátra. Fontoljuk meg őket, hiszen ez az utolsó alkalom, hogy elronthassuk a hangsugárzónkat. (Ha meg már eddig is rossz volt, akkor most feltehetjük művünkre a koronát.) Tehát:
Semmiképpen se térjünk el a négyzetes hasábnak nevezett alakzattól. És legyen a dobozunk széles és lapos, mint a palatábla, nehogy véletlenül pontszerűnek minősüljön. (Ebből a szempontból még a Magneplanarok és az ELS-ek is szalonképesek a mi számunkra.) A doboz élei legyenek élesek! A sarkai sarkosak! Semmi hajlat, semmi görbület! A hangszórókat a világért se kívülről szereljük az előlapra, csakis belülről, úgy, hogy rá tudjon sugározni a kivágás éleire! Használjunk akusztikai terelőelemeket! Még a csipogók is boldogabban csipognak, ha mindenféle korongokat, koszorúkat, műanyagcsillagokat szerelünk eléjük. Az is nagyon effektív, ha a nagy membránok közepébe kis papírtölcséreket ragasztunk. Hadd kommunikáljanak egymásközt!
És így tovább. Folytathatnánk még sokáig ezt a "pontszerű hasábjainkról" szóló fejezetet - de lapunk terjedelme véges, és mindjárt a végére érünk a hasábnak. Úgyhogy ide is kívánkozik már valami pontszerűség.
*
Kutyafuttában végigszaladva az egész hangszórótechnikán, hamarjában ennyit tudtunk összehordani. De reméljük, már ez a pár maréknyi műszaki motívum is meggyőzi az Olvasót: igenis, lehet rossz hangsugárzót csinálni! Hogy mást ne mondjunk: erre még jelen sorok szerzője is képesnek érzi magát!
Némely kishitűek talán visszariadnak e nagyszabású vállalkozástól, mert úgy vélik, igazán rossz hangsugárzót csak a gyárakban lehet összeeszkábálni. Ez azonban tévedés! Bárki nekigyürkőzhet a feladatnak, otthon, igen, akár a konyhában is, és ha megvan benne a kellő elszántság, munkáját előbb-utóbb siker koronázza. Tapasztalni fogja: nincs rossz konstruktőr - csak rossz hangsugárzók vannak...[/quote]
Szekám Pál alias Darvas László
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#152
Elküldve: 2002. 11. 24. 15:42
Ez azért alapmű kéne legyen sok forumózó társnak is, akik otthon egyre.másra építik a jobbnál-jobb hangdobozokat.
-Nem tudom. Csak úgy megyünk.
-De ez az út nem vezet sehová!
-Az nem számít.
-Miért, mi számít?
-Csak hogy rajta vagyunk, haver.
#153
Elküldve: 2002. 11. 25. 08:25
#154
Elküldve: 2002. 11. 25. 17:32
#155
Elküldve: 2002. 12. 02. 16:57
idézet:
(Rejtett paraméterek)
Amióta világ a világ és hifi a hifi, a műszaki emberek mindig gyanakvással fogadták a zenebarátok tudósításait arról, hogy valamely hifi-jószág hogyan szól, illetve (lemezjátszó-futómű, hangszórókábel stb.) hogy szól egyáltalán. "Volnál szíves megmondani, melyik paraméterről van szó?" - kérdezik, nem csekély lenézéssel a hangjukban. Műszakikakon itt most azokat a hangmérnököket, hifi-konstruktőröket stb. értem, akik jó szakemberek ugyan, de nem érdekli őket a zene. Csak műszaki paramétereket ismernek. De vajon tényleg ismerik-e a műszaki paramétereket? Több mint húsz évvel ezelőtt a technika megajándékozott bennünket a tranzisztoros erősítőkkel. A specifikációjuk ragyogó volt, de kutyául szóltak. "Micsoda babonaság - vélték a mérnökök -, ha jók a paraméterek, jó az erősítő is!" Aztán egyszercsak fény derült bizonyos "rejtett" paramaéterekre, amelyekkel végre indokolni lehetett, miért szóltak olyan iszonyatosan azok az erősítők. Az új paramétert a mérnökök elraktározták a többi közé, és megnyugvással vették tudomásul, hogy tudásuk most már teljes. Tehát most már igazán visszautasíthatják az afféle hifista babonákat, miszerint két, egyforma specifikációjú erősítő közül az egyiknek van basszusa, a a másiknak meg nincs. Hogy netán ezek az erősítők nem egyformán tűrik a hangsugárzó-impedancia változásait? "Okos beszéd - miért nem ezzel kezdtétek!" És kezdődik minden elölről. És ugyanezt játsszuk minden más hifi-eszközzel. "Nevezd meg a paramétert!" - követelik tőlünk; tőlünk, a laikusoktól! Ha van paraméter, jó. Ha nincs, a vállukat vonogatják.
Képzeld el, hogy a vendéglőben reklamálsz, mert nem ízlik marhafelsál, mire jön a szakács, és azt mondja: "Én a legjobb szakácskönyvekből főzök, az étel tehát kifogástalan. Önnek rossz az ízlése, vagy pedig csupán képzelődik. Avagy meg tudja nevezni azt a paramétert, amely ellen kifogása van? Hagyjuk tehát a misztikus fecsegést azokról az ízekről, aromákról meg illatokról - én egyébként is vegetáriánus vagyok."
Némely mérnök is úgy viselkedik, mint ez az öntudatos szakács. Nincs tisztában a szerepkörökkel. Tudomásul kéne vennie pedig, hogy a vendégnek minden körülmények között igaza van. Az audiofil vendégnek úgyszintén. Az elektroakusztika az utóbbi 30 évben mindig a hifistákat igazolta. Misztikumról szó sincs, minden auditív jelenségre meg lehet találni a műszaki magyarázatot, de a rejtett paramétereket nem a hifistákon kell számonkérni. Ezeket éppen a mérnököknek kell felkutatniuk! Aki keres, talál. De csak az keres, és az talál, aki egyszerre képes figyelni mindkettőre: a paraméterekre és a zenére.[/quote]Darvas László
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#156
Elküldve: 2002. 12. 03. 18:05
A HiFi-erõsítõk termikus torzításáról
(részlet)
Sipos Gyula okl. IC-szakmérnök
Forrás: Rádió-technika évkönyve 1998. 68-69. oldal
Siralmas elõtörténet
Amikor évtizedekkel ezelõtt elektroncsövekkel HiFi-erõsítõt építettek, az elektronika tudománya még jóval fejletlenebb volt, ennek ellenére az eredmények – mai szemmel nézve – nem is voltak túl rosszak, sõt. Az elmúlt 30…40 év során az áramkörtechnikában számos kisebb-nagyobb részletkérdésre derült fény, különösen amióta már a számítógépes analízisre is mód nyílt. Ezen eredmények azonban igen lassan, vagy sehogy sem mutatkoztak meg a HiFi-technika területén.
1. Szakembergárda
Az elektronika ipara világszerte jellemzõ, hogy a rádió, tv, HiFi és stúdiótechnikai-akusztikai fejlesztések témakörében a mérsékelt lelkesedés és hozzáértés, s úgyszintén a mérsékelt fizetés a tipikus. A legjobb szakembereket felszippantják a legnagyobb hadiipari cégek és szállítóik, továbbá a jól fizetõ elektronikai mamutcégek. Ezek a szakemberek azonban túl drágák már saját cégeik számára és másoknak is ahhoz, hogy „alantas” (polgári célú, rádió, TV, HiFi stb.) feladatkörökben foglalkoztassák õket. Így a fennmaradó, mérsékelten fontos területeken, pl. az elektroakusztikai, a közszükségleti elektronikai iparban helyezkednek el azok a szakemberek, akikre az említett cégek már nem tartanak igényt. Természetesen találunk ezen a pályán is világhírû, kitûnõ szakembereket, csupán jóval kisebb számban a lehetségesnél és a szükségesnél. Így azután elõtérbe kerül (itt is) a kereskedelmi szempontból – rövid távon – szinte mindig sikeres hazudozás, mellébeszélés és szemfényvesztés.
2. Az elektronikus bóvli születése
Legfontosabbnak tûnik a csicsázás. Eredménye: a megfelelõ vagy jó mûszaki paraméterû készülék helyett gyártott szemenszedett bóvli, krómozva, nikkelezve, csillogva-villogva, kisminkelve és lehetõleg nagy sorozatban, bambuszkunyhóban gyártva, gyártatva, zengzetes márkanevek alatt, jó pénzért. Kitûnõ példa erre az egyik ilyen (egyébként közismert) cégecske által elõállított, nálunk is kapható, kézben is hordozható, sztereó, kétkazettás rádiómagnó, melynek (akármilyen…

Nem biztos azonban, hogy ezek a „könnyûvérû” cégek, cégecskék kereskedelmi szempontból sikertelenek, netán az ott dolgozók jövedelme sem rossz, csak a munka megkívánt tervezõi, mérnöki stb. színvonala nem túl magas, s ez természetesen a termékek mûszaki tartalmát is jócskán befolyásolja. Kétségtelen az is, hogy amíg az egyik ember képességeit az ûrtechnika teszi alaposan próbára, addig a másik ember egy pár száz forintos ajtózár konstrukciójába is képes belebukni.
Hajdanában, úgy jó negyven-ötven évvel ezelõtt (valamivel) tisztességesebben mentek a dolgok (Hja, azok a régi szép idõk…

Aztán a század közepe táján az Újvilágból Európába, majd pedig a Távol-Keletre is betört a lelketlen tömegtermelés szelleme, de a mennyiség x minõség szorzat konstans maradt. Napjainkra ez még annyiban romlott tovább, hogy a szórakoztató elektronikai termékek még szebbek, még „dizájnosabbak”, de a kor lehetõségeihez képest még silányabbak lettek.
3. Az iparban másképp van
Az ipari elektronika, a mûszeripar, a szabályozástechnika, az ûrtechnika stb. persze soha nem süllyedhet a bóvli színvonalára. Megrendelõi, vevõköre ugyanis nem a termék színe, vagy a forgató-nyomógombok stílusa, a pillanatnyi divat szempontjai vagy netán az audio-pápák s egyéb mágusok éppen soros intelmei szerint ítéli meg a gyártók termékeit, hanem fõképpen és elsõsorban a szigorú mûszaki paraméterek és a gyakorlati használhatóság alapján. A külcsín persze itt sem mellékes, de nem ez a lényeg. Jó példa erre egy nevezetes („tévedésbõl” nem éppen a saját repülõterén leszállt…

4. Az ellentmondásokról
Mindezt azért kellett elõre bocsátani, mert a téma iránt érdeklõdõ olvasók meglehetõs értetlenséggel figyelik a fejleményekben rejlõ ellentmondásokat, illetve azt, hogy lényegében nincsenek fejlemények, sõt, idõnként visszalépünk (pl. a digitális tv specifikált hangminõsége). Így például miközben már több évtizede is van az elsõ holdutazásnak, a hangtechnikában még mindig valahol a fataliga és az ökrösszekér színvonalánál tartunk, összevetve mondjuk egy ûrtávcsõ helyszíni szervízelésével, „tuningolásával”. A magyarázat pedig kézenfekvõ:
1. Az illetékesek nem is foglalkoztak a dologgal; a hadviselésnek sehol sem eszköze, kelléke vagy tárgya a HiFi, nincs megszállható/felszabadítható HiFi-ország, -sziget, -tartomány, -köztársaság, -királyság, -gyarmat; a HiFi az emberi élet kioltására alkalmatlan, és nem lehet vele sem bankot rabolni, sem hidat robbantani, sem pedig terroristát vagy anyagyilkost elfogni. Szájon át szedve (netán intravénásan) nem okoz bódulatot vagy tudatzavart. Így egyik tehetõs réteg vagy csoport sem áldozott rá egy huncut fillért sem.
2. Nem azok foglalkoznak a dologgal, akik érdemben akartak vagy tudtak volna valamit tenni az ügyért. A jó sajtóról, reklámról viszont jó szakemberek gondoskodtak
Vége...
#158
Elküldve: 2002. 12. 14. 21:37
idézet:
Szintetikus muzsika
Könnyűzenei hangfelvételek
Jobb híján használom ezt a szerencsétlen és pontatlan meghatározást: könnyűzene. Pontatlan azért, mert rendkívül heterogén zenei tevékenységet gyömöszölnek bele, és szerencsétlen, mert pejoratív mellékíz tapad hozzá, és ez sérti az ambiciózus szerzőket és előadókat. A szóbavehető többi gyűjtőfogalom azonban még pontatlanabb, ezért aztán megmaradtam ennél. Később majd igyekszem tisztázni, mikor milyen műfajról beszélek.
Nem szeretnék csalódást okozni, jó előre körülhatárolom cikkem témakörét. Általános áttekintést próbálok adni a könnyűzenei felvételek módszereiről - s nem csupán a mikrofonokról. A mikrofonozás művelete önmagában nem túlzottan érdekfeszítő, sőt, nem is érthető meg tökéletesen a felvétel teljes folyamatának ismerete nélkül. Közismert, hogy a hőskorban mindig az egyszeri, koncertszerű előadást kellett rögzíteni, hiszen a hangzó anyag közvetlenül a lakkvágógépre került. A mágneses rögzítés - kezdetben - ehhez csupán a montírozás lehetőségét adta. Hosszú és tanulságos út vezetett a kezdetleges trükköktől, ügyeskedésektől a mai modern felvételtechnika és metodika kialakulásáig, de erre most nem térhetek ki - csak a ma is korszerűnek tekinthető eszközökkel és módszerekkel foglalkozom.
A soksávos technika
A soksávos felvevőgép 16-32, egymástól független felvételi és lejátszási elektronikával, illetve a szalagon ugyanannyi mágneses sávval rendelkezik. A "független" jelző itt mindenféleképpen helytálló, ezeket a csatornákat külön-külön lehet szabályozni, kapcsolni, kezelni, azonkívül csekély köztük az áthallás, az interferencia.
Metodikai szempontból a soksávos gépek kétféleképpen használhatók: vagy egyidejű többsávos felvételt készítenek velük, amikor is a mikrofoncsoportok (természetesen keverőasztalon erősített-szabályozott)jelét külön-külön sávokon, sávpárokon rögzítik, vagy pedig az úgynevezett rájátszásos módszert alkalmazzák. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az előadó - rendszerint fejhallgatón át hallgatva a már rögzített sávok anyagát - együtt játszik a már meglevő zenei anyaggal. Ehhez az üzemmódhoz a gép minden csatornája egy különleges, ún. sel-syn üzemmódba kapcsolható, ilyenkor a hanganyagot magáról a felvevőfejről játsszák le, kiküszöbölve ezzel a felvevő és lejátszófej közti távolságból adódó, zeneileg már jelentős időkülönbséget. (Különleges fejkonstrukció és ugyanilyen lejátszóerősítők szükségesek, hogy a lejátszás hangminősége így is kifogástalan legyen.)
A gép amikor felvételre vagy törlésre kapcsol, azt mindig ugyanazokkal az időállandókkal, ugyanazzal a felfutási karakterrel teszi, és így a lejátszás mindenféle kísérőzajtól mentes, sima átmenetet biztosít a lejátszásból a felvételbe, illetve más időállandókkal - a felvételből a lejátszásba. Ezzel kijavíthatóvá válnak az előadói vagy más természetű hibák; lehetővé válik a felvétel szakaszos elkészítése. A gépet lejátszásban indítják, és az előre megbeszélt zenei helyen átkapcsolják felvételbe, vagy ahogy a szakmai zsargonban mondják: beváltanak (punch in). Vagy megfordítva: felvételben indulnak és ha valamely megtartandó részhez érnek, a felvételt kikapcsolják, kiváltanak (punch out). A be- és kiváltás a jóminőségű gépen észrevehetetlen, de ennek megvannak a maga műhelytitkai mind az előadó, mind a gépkezelő oldalán. Az előadónak zenei szempontok szerint is (ritmus, hangerő, előadói intenzitás, érzelem, kifejezés stb.) tökéletesen kell alkalmazkodnia a már felvett részlethez, a gépet pedig nem ritkán 16-od hangérték pontossággal kell egy meghatározott helyen felvételre kapcsolni. Hogy ez a "zeneileg meghatározott" hely hova esik, az a ritmustól, a hangszerkaraktertől, a felvétel akusztikai terétől és más tényezőktől függ, ezért a be- és kiváltás zenei érzéket és gyakorlatot kíván. Ha késnek a beváltással, ez meghallatszik - de még ez a szerencsésebbik eset, mert a kísérlet megismételhető. A korai beváltás azonban beletöröl a már kifogástalannak ítélt részletbe, és ezt az előadók nyilván nem fogadják kitörő lelkesedéssel.
A soksávos gépek is lehetnek analógok vagy digitálisak. A stúdiókban használt analóg gépek 16 vagy 24 sávot rögzítenek 2 coll (1 coll= 2,56cm) szélességű szalagon. Ismerünk egy-két 32 sávos gyártmányt is, de azok nem váltak be. Ha - mint a szuperstúdiókban - 24 sávnál többet akarnak használni, két gépet járatnak szinkronban, time-code-os szinkronizátorokkal. A time-code ("időkód", de a magyar kifejezést nem használják) egy különleges, szabványosított jelsorozat (hasonló a tv-jelsorozathoz). A soksávos gépek egy-egy sávjára a time-code jeleket rögzítik, a szinkronizátorok összehasonlító és vezérlő áramkörei e jelek segítségével a fő gépnek kinevezett egyik géphez igazítják a másiknak a futását. Pontosságuk, gyártmánytól függően, 3-20ms.
A digitális soksávos gépek fél collos szalagon 24 sávot, egycollon 32 sávot képesek rögzíteni. (Valójában ennél több sávjuk van, mert hibajavító kódokat is kell rögzíteniük, ezenkívül külön analóg, "időkód" és "data" rögzítősávokkal is rendelkeznek.) Bár a digitális kontra analóg vita ezen a területen sem zárult le, az élvonalbeli stúdiók lassan, de biztosan átállnak a digitális soksávos gépek használatára.
A soksávos felvételek másik alapvető eszköze a felvevő-keverőasztal ("console"). Ezt ma - különösen könnyűzenei célokra - az amerikai eredetű in-line elv szerint építik. Minden csatorna két csatornaágat tartalmaz. Az egyik ág fogadja a mikrofon jelét, a szokásos kezelőszervekkel szabályozhatóvá teszi és egy kapcsolómezőhöz vezeti, ahonnan aztán a soksávos gép valamelyik sávbemenetére vagy bemeneteire kapcsolható. A másikon, az úgynevezett monitor ágon a lehallgatásra (a "monitorokra") jutó jel szabályozható. A hangszínszabályozó és esetenként más egységek is ide-oda kapcsolhatók a két ág között. A közreműködők fejhallgatóit működtető, úgynevezett "cue" rendszert (cue=végszó) szintén az asztalról hajtják meg. A zenészek arányigénye sok esetben eltér attól, amit a monitorról hallani, ezért az ő számukra külön szabályozhatják a zenei arányokat.
Az asztalok csatornaszámát nem annyira az egyidejűleg használt mikrofonok száma határozza meg (ez könnyűzenében ritkán több 10-15 darabnál), hanem inkább a felvételi sávok száma. Nem ritkák a 48-56 csatornás keverőasztalok. A felvevő-keverőasztalok szerepére és használatára a továbbiakban még többször visszatérek.
A könnyűzenei mikrofonozás
Akusztikus hangszerek
A könnyűzenei felvételek többségét az jellemzi, hogy hangképüket mesterséges eszközökkel szerkesztik meg. Ebből következik, hogy az egyes hangszerek hangját általában külön-külön, közeli állású mikrofonokkal veszik fel. A hangszerek egy része akusztikusan ad hangot, és felvételtechnikailag is ennek megfelelően kezelendő. Ilyen hangszer a legtöbb könnyűzenei hangszerelésben ritmikai szerepet játszó dobegyüttes. Ez, mint ismeretes, több hangszerből áll, de ugyanaz a zenész játszik rajtuk; az alapritmust legtöbbször a lábdob, a pergődob és a lábcsin adja, ezekhez járul díszítésképpen a tom(tom)együttes 2-4 hangszere, 1-4 lengőtányér, esetenként kolomp stb. Az egyes hangszerek szerepe természetesen megváltozhat, akár a zeneszámon belül is. A dobegyüttes alaphangszereit egyenként, a díszítőket legtöbbször páronként mikrofonozzák be. A mikrofonok a dobmembrántól 5-30cm távolságban vannak, így a hangszer megütésének pillanatában igen nagy tranziens nyomáscsúcs éri őket, s ezt torzítás nélkül kell közvetíteniük. Ez a körülmény a viszonylag érzéketlen, nyomástűrő típusokra szűkíti a "direkt" dobmikrofonozásra alkalmas mikrofonok körét. Szokás elhelyezni egy általános sztereó párost is az együttestől valamivel távolabb. A dobok hangjának rögzítése - az összsávszámtól függően - 6-10 sávot is felhasználnak. Az alapritmust adó hangszereket mindenképpen külön sávokra viszik fel. Túl messzire vezetne, ha most megkísérelném leírni, hogy milyen a jó dobhangzás - annál is inkább, mert az igen nagy mértékben divat és stílus kérdése. Ugyanígy hit, szokás és ízlés dolga, hogy milyen mikrofontípusokat használnak a dobfelvételekhez. A jól hangzó dobfelvételekhez csupán két dolog elengedhetetlen: egy kifogástalan állapotú és minőségű hangszeregyüttes, megfelelően behangolva - és egy jó dobos.
A (klasszikus) akusztikus zongorát akkordhangszerként, dallamhangszerként és szólószerepben is gyakran hallhatjuk. Kiterjedése, nagy hangzó felülete nehezen tűri az extrém közeli mikrofonozást, viszont különlegesen elhelyezett mikrofonokkal a hangzások és színek gazdag választékát állíthatjuk elő. Alaphelyzetben a zongora mikrofonozásához legalább két mikrofon kell; a felvétel általában sztereó.
A többi egyedi akusztikus hangszert (gitár, vibrafon, marimba stb.) szintén közeli-félközeli állásokból mikrofonozzák. De ezekre a hangszerekre is érvényes, hogy a mikrofonpozíciók változásával - a közeli állásokban gyakran már néhány centiméter is számít! - a hangzás széles skáláját állíthatják elő. A könnyűzene akusztikus hangszeregyüttesei leggyakrabban fúvósok, vonósok és ütőegyüttesek. A fa és rézfúvók gyakran szólót is játszanak. Ha a fúvósegyüttesek létszáma nem haladja meg a nyolcat, akkor általában szintén egyedi és közeli mikrofonozással lehet elérni azt a hangzásképet, amely a dzsesszben és annak nyomán egyéb könnyűzenei műfajokban is hagyományosnak minősül. Vonósegyüttes - a kivételekről most nem beszélek - általában csak mint "background", azaz mint háttér szerepel az "arrangement"-okban. Ez nagyvonalakban azt jelenti, hogy a vonósok harmóniákkal, lassan mozgó ellenszólamokkal zenei-térbeli támaszt, hátteret adnak a főszólamnak. A vonószenekarok (6-12 I. hegedű, 4-10 II. hegedű, 4-8 brácsa, 3-6 cselló) és a nagyobb, könnyűzenében egyébként ritka fúvósegyüttesek hangját távolabbi alapállású mikrofonrendszerekkel veszik fel, a klasszikus zene felvételtechnikájához hasonlóan.
Ritmusegyüttesek elsősorban afro-cubán és dél-amerikai stílusú (vagy legalábbis ilyen ihletésű vagy fazonú) számokban szerepelnek, díszítő-színező szólamokkal. A hangszerek igen változatosak, a csörgődob, kongák, girók, claves-ek, maracasok és a taps a leggyakoribbak. Egy-három hangszert még egyenként érdemes szalagra játszani, a nagyobb létszámú együtteseket viszont - játéktechnikai okokból - általában együtt veszik fel. Hogy ehhez hány mikrofonra és hány sávra van szükség? Ez már a ritmikai funkció és a hangzásigény kérdése.
A szóló, a főszólam a könnyűzenében igen sokszor az ének. (Szintén gyakori a könnyűzenei hangszerelésekben a többszólamú díszítő vokál, akárcsak a szólista-vokál válaszolgatós zenei forma.) Az énekszólamokat is közeli mikrofonokkal és majdnem mindig rájátszással veszik fel. Az előadók hangadottságaihoz különféle mikrofontípusok használatával lehet alkalmazkodni. A típusválasztást esetenként stiláris, műfaji szempontok döntik el, különösen, ha tradicionális műfajokról van szó. Itt említem meg (mert éppen a vokáloknál alkalmazzák a leggyakrabban) azt a fogást, hogy megduplázzák a szólamot: két sávra is felveszik ugyanazt, hogy ezáltal a hangzását teltebbé, tömörebbé tegyék, vagy különleges sztereó effektust érjenek el.
A nagyobb létszámú kórus ritka a könnyűzenében; legfeljebb uniszonó-tömegeffektek fordulnak elő.
Elektromos erősítésű hangszerek
Elsősorban a különféle gitárok tartoznak ide. A húrjaik alá elektromágneses pick-upot helyeznek, és az eredetileg gyenge jelet erősítővel-hangszóróval szólaltatják meg, nemcsak a stúdióban, hanem a színpadon is. A hangszer-erősítőkbe bizonyos - gyártmányonként változó - hangszínszabályozást és effekteket is beépítenek. Az elektromos erősítésű hangszereket kétféle módon lehet felvenni (s gyakori, hogy mindkét módszert egyszerre alkalmazzák): vagy a hangszer saját hangszórója elé tesznek mikrofont, vagy pedig az egész erősítést kihagyva, a keverőasztal valamelyik bemenetét közvetlenül hajtják meg a pick-up jelével. Ez utóbbi módszer általában torzításmentes, tiszta, de testetlen hangzást ad - elektronikus eszközökkel kell belé lelket lehelni. Ha viszont a hangszerhangszórót mikrofonozzuk, ki vagyunk szolgáltatva a hangszererősítés (tehát az erősítő, a hangszóró) minőségének. Ezeket az erősítőket úgy építik, hogy gazdag harmonikustartalommal torzítsanak, teltté, testessé téve a hangot. Az előadók megszokták ezt a hangzást, általában ragaszkodnak is felszerelésük használatához, de hát ezeket a készülékeket elsősorban
színpadi célokra építették, amúgy is erősen megviseli őket a folytonos szállítás, és ezért a minőségük nem áll minden kritikán felül. A tehetősebb stúdiók maguk is beszereznek hangszererősítőket, akár 2-3-félét is.
Az erősítők rendszerint csak "kihajtva" szólnak megfelelően, ezért a hangszórókat (különösen a kisebb stúdiókban) körültekintően kell elhelyezni, és érzéketlen mikrofontípusokat kell használni. A mikrofonok elhelyezésekor tekintettel kell lenni a hangszórók sugárzásának térbeli egyenetlenségeire és a közeli (elsősorban a padlóról jövő) reflexiókra - ez némi kísérletezéssel jár. Kissé leegyszerűsítve a dolgokat, ebben a fejezetben szólok az elektromechanikus hangszerekről. Az első igazán sikeres elektromechanikus hangszer a ma is használatos Hammond-orgona volt.
Ebben mágnesezhető anyagú tárcsák forognak a pick-upok előtt, és az így képződő elektromos jelet szólaltatják meg a hangszórón keresztül. Sok típusa ismeretes, a nagyobb méretűeknek az orgonához hasonló játékasztala, tasztatúrája és lábpedálsora van. A Hammond-orgonák nyomán terjedt el egy különleges hangszerhangszóró-típus, a Leslie-kabinet. Ennek az a lényege, hogy a magassugárzót, pontosabban annak tölcsérét egy függőleges tengely körül forgatják. E forgás nyomán hullámzó, periodikusan elfátyolosodó-kitisztuló hangzás keletkezik. A Leslie-hangszórót bármilyen elektromos erősítésű hangszerhez használhatjuk, és a mikrofonozás variálásával érdekes hanghatásokat állíthatunk elő. Az utóbbi időben az elektronikus effektkészülékek a színpadról végképp kiszorították ezeket a hangszórókat; ma már a stúdiókban is egyre ritkábbak.
A másik elterjedt, sokszor hallható elektromechanikus hangszer a Fender-zongora. Rövid, különlegesen felfüggesztett és speciális anyagból készült húrjait a zongoráéhoz hasonló klaviatúra és kalapácsrendszer hozza rezgésbe. A húrok rövidsége és vastagsága miatt a hangszer akusztikusan alig ad hangot; csak erősítéssel használható.
Elektronikus hangszerek
A tisztán elektromos vagy inkább elektronikus elven működő hangszereket összefoglaló néven szintetizátoroknak nevezik. Régebben a klasszikus hangfrekvenciás oszcillátorokból, jelformáló és modulátor áramkörökből épültek, de ma már egyre több a jeleket digitálisan generáló-módosító-tároló készülék. A szintetizátorok két-három oktávos zongoraszerű klaviatúrával szólaltathatók meg, és négy-hat oktáv terjedelemben adnak hangot. A modern típusok mindegyike polifonikus. A klaviatúrák szerkezete újabban nemcsak kapcsolókat, hanem bonyolultabb sebesség- vagy megütéserősség-érzékelőket is tartalmaz, és így a billentéssel artikulálni lehet a hangjukat. Szintetizátorokat sokan és sokfélét gyártanak: egyszerűbbeket és rendkívül igényeseket. A személyi számítógépek fejlődése és árcsökkenése nyomán az ezekre épülő szintetizátor-komputerek ma már kezelhető méretűek, és nem drágábbak, mint egy közepes minőségű zongora. Mindent tudnak, ami néhány éve még csak a zenészek fantáziájában létezett. Hátrányuk, hogy kezelésük, illetve programozásuk némi szakértelmet és időt igényel. Egyébként az egyszerűbb céltípusok is megfelelnek, akár a stúdióhasználatban is. A szintetizátorok a könnyűzenei arrangement-okban mindenféle szerepkört betölthetnek; basszusszólamot, ritmus-akkordszólamot, háttér-, díszítő- és dallamszólamot egyaránt megszólaltathatnak. Gyártanak különleges szintetizátorokat is, ilyenek például a vonósháttereket imitáló, strings nevű szintetizátorok, a dobszintetizátorok stb.
A sequencer-ek egy (konstrukciójuktól függően hosszabb vagy rövidebb) zenei részlet ismételgetésére képesek. A bonyolultabb szintetizátorok, a szintetizátor-komputerek és a dobszintetizátorok mindig tartalmaznak sequencereket (ezekre külső jelforrást is bocsáthatunk). A szintetizátorok nagy részét ellátják valamilyen trigger-, újabban órajel- vagy time-code-bemenettel, hogy a különféle funkciókat (generálás, repetálás, megszólalás stb.) szinkronba lehessen hozni más készülékekkel, hangszerekkel vagy magával a szalaggal. Megemlítem még a vokóder nevű készüléket, mely egyetlen szólamból (akár énekből is) polifonikus, kórusszerű hangzást és ehhez kapcsolódva különféle zenei és elektroakusztikai effekteket állít elő.
(A vokóderről bővebben írtunk 9. kiadásunkban, a 30-32. oldalon. A szerk.) Az elektronikus hangszerek hangját viszonylag könnyű felvenni: kimenetük közvetlenül csatlakozik a felvevőasztalhoz, így legfeljebb a szint- és impedanciaillesztés okozhat gondot.
A felvétel menete
Tekintettel a könnyűzene műfajainak sokféleségére, hangszereléseinek változatosságára, az egyes szólamokat igen sokféle sorrendben, különféle beosztás szerint lehet szalagra venni. A beosztásnak tulajdonképpen a hangszerelésen kellene alapulnia, de az gyakran csak az előadásokon vagy éppenséggel a stúdióban alakul ki. Sok műfajban használatos az a beosztási pattern, amit alább ismertetek. (Néhány más műfaj sajátosságaira még visszatérek.) Először a dobot, a basszust, esetleg még egy ritmikus-akkordikus szólamot, vagy egy ideiglenes dallamszólamot, zsargonban: az alapot veszik fel. Ezután az elképzelt hangszerelés zenei, előadhatósági logikája szerinti rájátszásokkal veszik fel a további hangszereket, hangszercsoportokat, szólistákat. Általában utoljára maradnak a background és díszítő funkciójú szólamok. Ha rutinszerű a hangszerelés, akkor természetesen némely zenén kívüli, gyakorlati szempont is (például a közreműködők időegyeztetése) befolyásolhatja a sorrendet.
A részfelvételeket nyilván az elképzelt teljes hangzáskép részeként kellene elbírálni. Ezt azonban - hacsak a szólam szerepe nem evidens - csak akkor tehetnénk meg, ha előzetesen meghallgathatnánk az összhangzást - vagy volna partitúra! A gyakorlatban azonban többnyire nincs, és ezért (a szerzők, a hangszerelők megjegyzéseit figyelembe véve) úgy kell elkészíteni a részfelvételeket, hogy a keverésnél minél szabadabban kezelhessük az adott szólamot, sávot, sávpárt zenei és keveréstechnikai, elektroakusztikai értelemben egyaránt. A könnyűzenei felvételeknél és ezek keverésekor sokkal szélsőségesebb szűrést és hangszínszabályzást alkalmaznak, mint a klasszikuszenei felvételeknél, bár itt is érvényes az az alapszabály, miszerint a nem kielégítő hangzást elsősorban a mikrofonozás felülvizsgálatával kell korrigálni. Hangszínszabályozás előtt még azt is mérlegelni kell, hogy a szabályozásból mennyit iktassunk be felvételkor, és mennyit hagyjunk a keverésre. Mint említettem, az asztalokban átkapcsolható hangszínszabályozás van, elvben tehát megtehetnénk, hogy a jelet teljesen szabályzatlanul rögzítjük, és a monitorágban keverjük ki bárki számára a neki tetsző hangszínt. Keveréskor azonban a jel esetleg már nem korrigálható kellőképpen a felvételi zaj és a torzítás szabta korlátok miatt.
A komolyzenei felvételekről írt cikkemben szó esett bizonyos káros, és ezért kifejezetten kerülendő hatásokról (phasing, "comb-filter"). A könnyűzenében ezeket sokszor szándékosan idézik elő, mert akusztikailag "másak", és sokszor érdekesebb a hatásuk, mint ha elektronikusan hoznának létre hasonló effektusokat. Természetesen, ha nem szándékozunk élni ezekkel a hatásokkal, akkor a könnyűzenei felvétel során is kerülnünk kell őket. Igaz, a mikrofonállások közelsége miatt véletlenszerűen csak ritkán jelentkeznek. Mint röviden már szó esett róla, az in-line felépítésű asztalok felvételkor három, egymástól független szintkeverést is lehetővé tesznek. Erre szükség is van. Ökölszabály, hogy a soksávos gép sávjait csaknem 100%-ig ki kell vezérelni. Az így adódó arányok nyilvánvalóan eltérnek majd a természetes zenei arányoktól - azokat majd a monitor ágban alakítják ki. A monitorhangkép viszont nem minden esetben elégíti ki a zenészek igényeit; számukra - a "cue"-ra - külön ki kell keverni a megfelelő arányokat. A zenészek az egyidejű felvételek során is fejhallgatóval dolgoznak. Térbeli helyüket ugyanis az áthallások-időkésések beállításakor jelölik ki, így általában túl messzire kerülnek egymástól, semhogy ritmikailag pontos maradhatna az összjátékuk. A modern keverőasztalok 4-6 cue-bus-szal (gyűjtősín, kimenet) rendelkeznek, a zenészek a közelükben levő kis keverőkön maguk is állíthatnak a fejhallgatóikban hallható hangszerarányokon.
Már a felvételeknél előállítják, és bekeverik a cue-ba azokat a színeket, effekteket, melyek az előadó(k) frazeálását, ritmizálását vagy akár csak a közérzetét is befolyásolhatják. A felvételnél használt effekteket általában külön sávokon rögzítik (vagy sávpáron - az effektek többsége sztereóban hatásos!), így keveréskor még változtatni lehet az arányokon, vagy akár ki lehet cserélni az effektet egy-egy kidolgozottabb változatra.
Elektronikus segédberendezések
A könnyűzenei felvételek "kreált", "mesterséges" hangzását jórészt az elektronikus segédberendezésekkel állítják elő. Ezek nem képezik a felvételi rendszer részét, fizikailag is külön rack-ban, szekrényekben helyezik el őket. A stúdiók hagyományaiknak, ízlésüknek és pénztárcájuknak megfelelően választanak a legkülönfélébb színvonalú, hangzású és árú készülékekből. A segédberendezések egy erre a célra kialakított dugaszmezőben csatlakoztathatók a keverőasztalhoz, a célnak megfelelő kombinációkban. Alább a segédberendezések funkcióit, nem pedig magukat a berendezéseket csoportosítom és ismertetem; a gyakorlatban egy berendezés több funkciót, több szolgáltatást egyesít. E funkciók a következők: dinamikamódosítás, visszhang és térképzés, frekvenciafüggő szűrés, a hangmagasság és az időalap manipulálása, effektek, különleges célfeladatok.
A dinamika módosítására a kompresszorok, limiterek, expanderek és kapuzó készülékek szolgálnak. A különféle karakterek kombinálhatók, így olyan dinamikai effektusokhoz juthatunk, amelyek egymás után kétszer-háromszor is jelleget váltanak. A működési és szabályzási időállandók (belépési idő, attack time, éledési idő, relaese time), a szabályzójel szintérzékelésének jellege és bizonyos frekvenciafüggési karakter: ezek a kompresszorok fő paraméterei. Ha túl rövid időket állítunk be, a készülék torzít. Ha túl hosszúakat, akkor hatását veszti az effektus, sőt, nemkívánatos kísérőjelenségek lépnek fel. A hangzásnak a dinamikamódosítás után sem szabad zeneietlennek vagy természetellenesnek lennie - hacsak nem kifejezetten ez a szóban forgó effekt célja. Az általános célú készülékeken szabályozni lehet a működési időt, hogy minden műsoranyaghoz megtalálhassuk a kellő intervallumot.
A dinamikát a következő szándékok szerint módosítják: a hangerőérzet növelése (komprimálás, limitálás); két vagy több szólam vagy hangszer arányának stabilizálása; a zenei accentusok erősítése (pl. ritmizálás) vagy gyengítése; az áthallások, kísérőzajok hatásának csökkentése; a térérzet, a hangszer saját kicsengésének módosítása (a komprimálás általában növeli a térérzetet, nyújtja a hangot, az expandálás éppen ellenkezőleg); különleges trükkcélok (pl. "visszafelé szól" stb. stb.). Összetett hanganyag (például egy készrekevert könnyűzenei felvétel) dinamikájába ritkán lehet beleavatkozni megalkuvások nélkül, de az egyedi hangszerhangokhoz, azonos karakterű együttesekhez a jóminőségű dinamikaszabályzás kitűnően használható, sőt, nélkülözhetetlen eszköz. A visszhangosító és térképző (a térképzethez kapcsolódó, effektet adó) készülékek a természetes akusztikai terek reflexióit és lecsengését imitálják. Ma is használatosak olyan mechanikus visszhanggépek, amelyeknek működése lemezek vagy rugók gerjesztésén alapul. Különleges és sokak által ma is előnyben részesített térképző az úgynevezett élő visszhangtér (live echo chamber), ez egy erős visszaverő felületekkel épített 50-100 köbméteres helyiség, amelyet hangszórókkal gerjesztenek, majd a behelyezett mikrofonokról zengő hangot kapnak vissza. Az újabb konstrukciójú elektronikus visszhangkészülékek digitális jeltárolással és vezérelt kiolvasással működnek - érdekes, hogy a jellegzetes lemez-hangot a tisztán elektronikus készülékekbe is beépítik. Az időkésleltető készülékek (TD, time delay) lecsengést nem, vagy csak másodfunkcióként állítanak elő - inkább csak a visszaverődéseket imitálják. Az időalap modulációja révén ezek is sokféle effektusra képesek. Legtöbbjük digitális elven épül. Néhány jól sikerült analóg jeltárolással működő készülék trükkberendezésként máig is a piacon maradt, de a klasszikus, szalagos-szalaghurkos időkésleltetők már csak a technikai múzeumokban láthatók.
Frekvenciafüggő szűrőt (pongyola kifejezéssel: hangszínszabályozót), mint ez a hifi-technikából is ismert, többféleképpen is lehet építeni. A stúdiótechnikában ma majdnem kizárólag csak aktív szűrőket használnak. Miután minden asztal minden csatornája már eleve tartalmaz valamiféle (jobb vagy rosszabb) szűréskombinációt, a külső szűrők inkább csak különleges célokat szolgálnak. Leginkább használatosak a teljes átviteli sávot 1/3-1/6 oktáv osztással átfogó szűrősorok. A parametrikus szűrőkben a szűrés meredeksége (a szűrő Q-ja) is változtatható. A szűrőket igen sokféle céllal használhatják: szélsőséges vagy igen szelektív hangszínszabályzásra, a zavaró zajok, áthallások hanghatásának csökkentésére, effektek előállítására, más készülékekkel kombinálva stb. A digitális jelmanipulálás lehetővé teszi, hogy a tárolókból a jelkiolvasás sebességét változtatva a hangot feljebb vagy lejjebb toljuk a frekvenciaskálán. Ezen az elven működnek a "harmoniser"-ek. Felfelé és lefelé is általában legfeljebb egy-egy oktávval tolhatják odébb a hangképet, de ha kényesek vagyunk bizonyos kísérőjelenségekre, ritkán léphetünk nagyobbat egy tercnél. A harmoniser kismértékű hangolási vagy intonációs hibák korrigálására is használható, de ennél fontosabb az effekt-teremtő funkciója. A kifejezetten effektcélú készülékek általában a fentebb leírt hatásokat kombinálják. Igen változatos szolgáltatásokkal gyártják őket, és a minőségük is éppen ennyire változatos. A legfontosabb effektek a már többször emlegetett phasing, a comb-filter hatások variációi, a különféle modulációk (pl. vibrato-szerű hatások), a repetíciók stb. stb. Az effekt-készülékek közé sorolhatók az úgynevezett pan-effekt elektronikák is. Ezek a hangkép valamely összetevőjét mozdítják el a sztereókép szélességében, beállítható, esetleg vezérelhető sebességgel, tempóval, karakterrel.
A különleges célfeladatok között a zajcsökkentés a legfontosab. A soksávos analóg gépek igen nehezen használhatók valamiféle zajcsökkentő nélkül, mert keveréskor a sávok zaja összegződik. A legelterjedtebb zajcsökkentő a Dolby (a stúdiókban az A-változata használatos). Mindennemű zajcsökkentés a felvétel előtti komprimálás és a lejátszás előtti - inverz karakterű - expandálás elvén alapul. Az elv egyszerű, kivitele azonban meglehetősen bonyolult, ha el akarjuk kerülni a dinamikamódosítás nemkívánatos kísérőjelenségeit. Nem éppen egyszerű beállítani a nemzetközi szinten is csereszabatos működési karakterisztikákat sem. A jól beállított Dolby zajcsökkentő negatív hatása általában csekély, csak összehasonlításkor észlelhető. Ennek ellenére, mint bármi ezen a meglehetősen szubjektív területen, a zajcsökkentés kérdése is hívőket és ellenzőket toborzott. Vannak, akik a Dolbyra esküsznek, vannak akik másféle rendszerekre (pl. dbx), és vannak, akik esküdt ellenségei bármiféle zajcsökkentésnek - inkább magasabb szalagsebességet használnak...ami egyébként szintén okozhat hangzásbeli (és gazdasági) problémákat. Szerény véleményem szerint ezt is esetenként kellene mérlegelni. Bizonyos hangszerkaraktereknél (basszus, lábdob stb.) a zajcsökkentőt indokolt lehet elhagyni.
A De-Ess készülékek limiter-szűrő kombinációk, melyekkel az énekesek sziszegő hangjai és más, a lakkvágást megnehezítő vagy kellemetlen hatású magasfrekvenciás összetevők az anyagból eltávolíthatók vagy legalábbis redukálhatók. (Az "sz-limiter" hatásáról lásd Jóvágású hanglemezek című cikkünket, HFM 18. A szerk.) Különleges, összetett anyag manipulálására való készülékek a harmonikus generátorok és az úgynevezett exiterek. Ezek a torzító-fázismanipuláló-kompresszor kombinációk a hangkép fényesítésére-tisztítására szolgálnak. Állítólag bizonyos anyagokhoz jól használhatók. Miután a hazai stúdiókban nincsen ilyen készülék, személyes megjegyzésem csupán annyi, hogy nem nagyon hiszek az összetett anyagok kozmetikázásában.
Stúdiótermek
A jórészt mesterséges eszközökkel formált könnyűzenei hangkép és hangzás - első közelítésben - kisebb akusztikai követelményeket támaszt a stúdiókkal szemben, mint a klasszikus felvételek. Egyes műfajokban jó felvételeket lehet készíteni akkora stúdióban is, mint amekkora egy nagyobbacska szoba. Mégis, a szélesebb műfaji skálán mozgó, igényesebb stúdiók felvételi tere legalább 800-1500 köbméteres, és biztosra vehetjük, hogy az akusztikáját gondosan megtervezték. Az agyoncsillapított stúdióakusztika létjogosultságát mindig is vitatták, ma pedig már teljesen elavultnak tekintik. A nagyobb tereket úgy tervezik meg, hogy két térfele legyen: egy "élőbb", zengőbb, és egy csillapítottabb, szárazabb fele. Ennek folytán, valamint a különféle mozgatható, felfüggesztett vagy kerekeken gördülő akusztikai takarások (paravánok) használatával sokféle felvétel követelményeihez alkalmazkodhatnak. A szélsőségesen eltérő dinamikai szintű hangszereket együttesen csak többteres stúdiókban lehet felvenni. Majd' minden könnyűzenei stúdióban van legalább egy, a főtérrel lehetőleg vizuális kapcsolatban levő, de akusztikailag elkülönített melléktér. Ha elég nagy, dobegyüttest vagy zongorát is elhelyezhetnek benne; ha kicsi, akkor akusztikus gitár, ének stb. egyidejű felvételére használhatják. Nagylétszámú együttesek (big-band, background vonósok stb.), felvételéhez nagyobb stúdiótér szükséges, lehetőség szerint hasonló akusztikájú, mint a klasszikuszenei felvételekhez. Ha valamely országban sok a stúdió (például és elsősorban az Egyesült Államokat említem), egyáltalán nem szükségszerű, hogy valamely lemezfelvételnek minden szakaszát ugyanabban a stúdióban készítsék el. Minden egyes hangszercsoporthoz megkeresik az ideális hangzásúnak vélt helyszínt, a soksávos anyagot magukkal viszik egyik helyről a másikra, a keverést egy harmadik (sokadik) stúdióban ejtik meg - és esetleg megint egy más cégnél végeztetik a lakkvágást. Néhány mondattal hadd emlékezzem meg a stúdiómunkát is erősen befolyásoló színpadi hangtechnikáról. Ez ma már állandó vagy alkalmi helyszínen, zárt vagy szabadtéren - annyira magas színvonalú, hogy a hangzási élmény semmiben sem marad el az otthoni, jóminőségű lemezhallgatás mögött. A keverőasztalok, trükk- és effekteszközök a világhírű együttesek előadásain stúdiószínvonalúak, de átlagban is kitűnő minőségűek. Az ilyen színpadi rendszerekbe gyakran integrálnak egy mobil stúdiót, azaz egy kamionba, nagyobb buszba szerelt komplett stúdió-kontrollszobát, amely el van látva az előzőekben felsorolt összes berendezéssel. Sok világhírű együttes készít úgy felvételt, hogy előadásait a saját (vagy bérelt) mobil stúdiójában rögzíti, majd az így felvett anyagot később válogatja, javítja, díszíti és keveri.
Műfaji kérdések
Az eddigiekben ismertetett módszerek leginkább a jazzrock, a rock és rokonműfajaik felvételéhez használatosak. De ezekkel az eszközökkel és a hozzájuk kötődő módszerek variációival igen sok - és nem csak "könnyűzenei" - műfajt megközelíthetünk. Mint előző cikkemben megemlítettem, a klasszikuszenei felvételek alkalmával is szerephez juthat az egyidejű soksávos módszer. Méginkább igaz ez a kortárs komolyzenére - az elektronikus zenének pedig úgyszólván nélkülözhetetlen alkotói eszköze a soksávos technika. A dzsessz műfaj széles skáláját (a kisegyüttesektől a szimfonikus dzsesszig) e műfaj természetéhez alkalmazkodva általában egyidejű soksávos felvételeken rögzítik. Határterületi műfajok esetében az anyag zenei struktúrája és sokszor az előadói apparátus milyensége dönti el, hogy a hangszerelés összetevőit mi módon bontják egyidejű és rájátszásos részfelvételekre. Bizonyos műfajokban az ének és a kíséret úgy épül egymásra, hogy csak egyidejűleg lehet felvenni őket: sanzon, song, soul, blues stb. (Természetesen a mikrofonozásnak és a stúdióakusztikának is vannak műfaji vonzatai, de azok már eddig is szóba kerültek.)
A keverés
Keverésen (mix, mixing) a soksávos gép(ek) sávjain rögzített részfelvételek zenei, hangzásesztétikai és technikai egyesítését, összedolgozását értjük. A könnyűzenében döntő szerepe van a keverésnek a végső hangkép, a hangzás, a "hangszínpad" (soundstage) kialakításában de a hangszerelés és a sávfelvételek színvonala meghatározza a lehetőségeket. A keverés fő eszköze a keverőasztal, de fontos szerepet játszanak a stúdió segédberendezései, esetenként a zenei trükköket előidéző szintetizátorok, vokóderek, sequencerek. A keverés - manuálisan - a hangmérnök feladata, de rajta és a zenei rendezőn kívül általában jelen vannak a szerzők, a hangszerelők és a tekintélyesebb előadók is.
Az olvasó nyilván megérti, mekkora feladat az általában 3-6 perces számokon belül pontosan memorizálni mondjuk 24 sáv zenei anyagának a szintjeit, hangszíneit, a segédberendezések szabályzóállását - még akkor is, ha a részfelvételek jól sikerültek, és (szerencsés esetben) 10-12 sáv csak egyszeri, statikus beállítást igényel. Egy-egy számot, annak sávrészleteit 20-40-szer játsszák le egymás után, míg az összes tennivalók rendeződnek, míg a hangkép részleteiben és összességében kialakul, míg a hangmérnök zenei helyekhez rögzíti és megtanulja tennivalóit. Néhány éve még minden ciklusban, a próbákon és felvételeken minden egyes tennivalót pontosan meg kellett ismételni, és elég volt egyetlen tévedés, hogy a keverés használhatatlan legyen. Változtatott ezen a helyzeten a keverőasztalok automatizálása. Természetesen korábban is kialakultak olyan módszerek, melyek könnyítették a keverést, például: részkeveréseket készítettek, a jelenlevők manuálisan is segítettek a hangmérnöknek; a régebbi asztalokon is lehetett - bizonyos kompromisszumokkal csoportokat képezni (csoport: egy főszabályzóra vagy főszabályzó párra összefogott több csatorna), a sikerült részleteket montírozták stb. stb. Mindezek ellenére 16-nál több sáv manuális keverése hosszadalmas és megfeszített koncentrációt igénylő munka, és sokszor elvonja a figyelmet a lényegesebb dolgokról. A 24, 32 és ennél több sávos módszerek elterjedéséhez az automatikák kifejlesztése is kellett.
Az automatizálás lényegében azt jelenti, hogy az egyszer elvégzett szabályzást és kapcsolásokat az automatika bármikor pontosan reprodukálja: A keverőasztalok automatizálásának az eleme ma (a kapcsolófélvezetőkön kívül) a feszültségvezérelt erősítő (VCA, voltage controlled amplifier), melyet az elmúlt két-három évben olyan minőségűre fejlesztettek, hogy stúdiószintű áramkörökbe is beépíthető. A keverőasztalokon a szintszabályzást és a csatornák ki-be kapcsolását (mute) szintén automatizálták. Az automatika is időkóddal dolgozik, annak alapján "tudja", hogy a folyamat éppen hol tart. Az adatokat a kezdeti rendszerekben a soksávos gép fölösleges sávjain, ma a számítástechnikából ismert floppy-disc-eken rögzítik. Az automatika egy központi számítógépre épül, ennek alapprogramja felöleli a felvételkészítés teljes folyamatát (típusonként változó szinten, logikával és sikerrel.) A jó automatika és annak alapprogramja a felvétel és a keverés zenei felfogására épül - kevésbé sikeresek a technikai vagy programozói szemlélettel kialakított rendszerek. Az automatika a számok elejét, végét, nemkülönben a számokon belül kijelölt tetszőleges szakaszokat is memorizálja. Ennek alapján a felvevőgép futtatásával, a listázással, a be- és kiváltások programozhatóságával stb. stb. könnyíti a munkát. Főszerephez jut a keverés során, amennyiben felmenti a hangmérnököt a manuális tennivalók állandó ismételgetésétől, hogy a felvételkészítők a zenei feladatokra, a hangképre tudjanak koncentrálni. Sőt, a nem automatizált funkciókat is vissza lehet vezetni az automatizáltakra, ha (erre számítva) bőséges csatornaszámról gondoskodnak. Például a hangszínszabályzási beavatkozás is automatizálható két csatorna párhuzamosításával és a beavatkozás helyén "mute" átkapcsolással. Úgy érzem, az olvasó most már képet alkothat magának arról, hogyan és mivel készülnek a könnyűzenei felvételek. A keverés terméke (a sztereó mesterszalag) ellenőrzés után már a lakkvágó-szobába kerül. Felmerülhet a kérdés: valóban szükségesek-e a sikerhez ezek a meglehetősen drága és bonyolult eszközök. A kérdésre azt is válaszolhatnám, hogy nem. Visszautalva a felvételek szellemi hátterével foglalkozó korábbi cikkemre, melynek tartalma a könnyűzenei felvételekre is érvényes: az eszközök (legyen szó bármely csillogó-villogó, digitális és komputerizált rendszerről) a könnyűzenei felvételeknél is csak eszközök. Számos, később világsikert aratott felvétel került ki már a szerényebb felszereltségű stúdiókból - ugyanakkor vadonatúj, hipermodern stúdióvállalkozások csődbejutottak, mert képtelenek voltak megfelelő színvonalon dolgozni. A felvételkészítés - különösen a könnyűzenében és a nyugati államokban - üzlet is; a sok csodaszerkezet, a csillogás-villogás vonzza a kliensek szemét, a divatos szerkentyűk beszerzése (használati értéküktől függetlenül) szinte kötelező. Ugyanakkor tagadhatatlan, hogy az elmúlt öt év technikai fejlődése jelentős minőségjavulást hozott több felvételi részterületen, és a modern elektronikák közül igen sok valóban újszerű szolgáltatásokat nyújt, vagy jelentősen gyorsítja a munkát. Maga a rendszer egyébként nem is olyan bonyolult. Nagyságrendekkel bonyolultabb elektronikák működnek a számítás- és szabályzás-technikában és másutt. Talán éppen e szerkezetek ismertetésével győzhetem meg a kétkedő természetű olvasót arról hogy nem a szerkezetek képezik a dolgok lényegét. A könnyűzenében a siker a jó számon, a jó hangszerelésen, a jó előadókon múlik. Mindezt kozmetikázhatja (vagy elronthatja) ugyan a felvételi munka, de rossz szerző gyenge számából csupán felvételi eszközökkel nem lehet sikerszámot kreálni. A felvételkészítők ki vannak szolgáltatva a zenei anyag minőségének, és azon - ha egyáltalán képesek erre - nem a felvételi eszközökkel tudnak javítani, hanem zenei jellegű beavatkozásokkal, tanácsokkal, javítgatásokkal. Ezért aztán a gyenge zenei anyag felvétele több erőfeszítést és munkát igényel, mint a szakmailag jól előkészített és várhatóan sikeres számoké.
Nincs sok értelme az olyasféle összehasonlítgatásnak, hogy vajon a komolyzenei vagy könnyűzenei, s ezeken a kategóriákon belül is ehhez vagy ahhoz a műfajhoz tartozó felvételek-e a nehezebbek-könnyebbek, értékesebbek, bonyolultabbak. Azt, hogy a felvételkészítők közül ki milyen területen dolgozik, egyéni affinitása, indíttatása, de sok esetben egyszerűen csak a munkalehetőség kényszere dönti el. Minden műfajban a zenei szemléletmód a legfontosabb, habár a különféle felvételek más- és másféle zeneszakmai ismereteket, érzékenységet és stílusismeretet kívánnak. Ez természetes, hiszen minden műfajnak más és más a közlési célja, a színvonala, az előadási tradíciója. Az úgynevezett könnyűzene jobban támaszkodik a felvételi technikára, és így inkább ki van szolgáltatva neki, mint a klasszikus műfajok. Felvételi, hangzásalakítási szabadságunk itt általában magasabb, de a hangzó struktúrák primerebbek, egyszerűbbek. A nagyobbfokú kölcsönös kiszolgáltatottság következményeképpen az emberi kapcsolatok is bonyolultabbakká válnak: alkalmazkodóképességet, beleérzést, türelmet kívánnak a felvételkészítőktől. Tudom, hogy ezek igencsak általános, elsődleges megállapítások és inkább éreztetnek, mintsem közölnek valamit ezekről a dolgokról - mely dolgok legalábbis egyenlő fontosságúak a stúdió felszerelésének milyenségével... Az ideális persze az volna, ha lemezhallgatás közben el lehetne feledkezni az egész felvételi procedúráról (és vele együtt ezekről a cikkekről is). De amíg ez a boldog állapot bekövetkezik, addig a felvételkészítőknek, a High Fidelitynek és a zenehallgatóknak is hosszú utat kell megtenniük.[/quote] Peller Károly
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#159
Elküldve: 2002. 12. 24. 17:34

Szerkesztette: lameXpert 2004. 04. 03. 18:51 -kor
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#160
Elküldve: 2002. 12. 29. 11:45
idézet:
Jóvágású hanglemezek
Előző számunkban ígéretet tettünk, hogy részletesen is foglalkozni fogunk a lakklemezvágással. Cikkünk szerzője kilenc évig volt a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat vágómérnöke; legelső kiadásunk képriportjában - de rég is volt! - ő látható, amint éppen az utolsó keverést végzi a lakklemez vágása előtt. Gábor egyszersmind hangmérnöki gyakorlatot is folytat, több hangfelvételt készített már, és ezért azt remélhetjük tőle, hogy a lakklemezvágás műveletét "be tudja illeszteni" a hanglemezgyártás meglehetősen összetett, eleje- és végeláthatatlanul hosszú folyamatába. Mellesleg, erre némiképp rá is kényszerítettük, amikor hátulról mellbetámadtuk őt hifista módján megfogalmazott, tehát meglehetősen laikus kérdéseinkkel, felpanaszolva mindazokat a hanglemez-hibákat, amelyeket mi jórészt a lakkvágásnak tulajdonítottunk. Mint látni fogjuk, valóban fölöttébb komplex folyamatról van szó, és az alább megvilágított összefüggések még akkor is méltóak maradnak a zenebarátok figyelmére, amikor majd a Compact Disc már végleg kiszorítja a gyakorlatból a Fekete Korongot..........
Kevesen tudják, milyen hatalmas és bonyolult műszaki apparátus összehangolt munkája szükséges ahhoz, hogy egy zeneművet hanglemezen megjelentethessenek.
A hanglemezgyártást elméletileg (csakis elméletileg) négy területre oszthatjuk. Ezek: a felvételkészítés, a lakklemezvágás, a galván kidolgozás és végül a tulajdonképpeni gyártás. Nagyon lényeges, hogy e négy területet csak a folyamat könnyebb megértése végett határoljuk el a gyakorlatban ez súlyos hiba volna! A szakma vélt és valós szakértői között ma is dúl a vita, hogy a négy terület közül melyik a legfontosabb, illetve, hogyan kellene rangsorolni őket.
Természetesen a szakmai sovinizmus aranyszabályai szerint mindegyik terület szakembere a sajátját tartja a legfontosabbnak (nyilván magam sem vagyok kivétel). Ez azonban nagyrészt presztízs-vita. A gyakorlatban mindig az a terület válik a legfontosabbá, amelyen a korábbi döntések okozta melléfogások első látható és hallható eredményei jelentkeznek. Ez a dolgok dialektikus rendje. A lemezkészítés folyamatát kizárólag egységében lehet vizsgálni, tehát bármi is történik, a teljes műszaki gárda "együtt sír és nevet". Mégis, kapaszkodónak kínálkozik az analóg hanglemezgyártás technológiájában a lakklemezvágás művelete. Ez az a pont, amelyen megszakad a zárt elektronikus csatorna (az analóg magnót, nagyvonalúan, tekintsük most zárt rendszernek), és a folyamatba belép - micsoda szentségtörés - egy elektromechanikai, forgácsolási művelet. A hanglemezbarázda (legalábbis elvben) ekkor nyeri el végleges formáját. Ekkor beszélhetünk először lemezről - habár a lakklemeztől a vinil lemez még nagyon messze van. A lakklemez mindenesetre már lejátszható, tehát egyrészt képet kapunk a vágást megelőző műveletek helyességéről, másrészt sok hasznos információt nyerünk a kidolgozás várható eredményéről. (A lakklemez természetesen azáltal, hogy lejátszották, tönkremegy, tehát további használatra alkalmatlanná válik.) Az első vágás műveletét próbavágásnak nevezik. A próbavágás az első biztos pont, ahonnan előre-hátra lehet tekinteni: bosszankodni, reménykedni. Lehet a mesterszalagon levő felvétel bármilyen jó, ha belőle csak pocsék hanglemezt lehet préselni. Az viszont már kevésbé valószínű, hogy egy jól sikerült próbavágásból nem születik jó hanglemez habár a lakklemeznek hosszú utat kell még megtennie, sok megpróbáltatásnak lesz még kitéve és ezek túlélésére a próbavágás sikere még nem garancia. Vegyük sorra előbb az előzményeket, azokat a tényezőket, amelyek meghiúsíthatják a próbavágás sikerét. Hogy megkönnyítsem az olvasó dolgát, alább felrajzolok egy blokkvázlatot, amely meglehetősen bonyolult, noha csak a "hasznos" hanginformáció útját követi, és azt is csak nagy lépésekben. Nem tüntettem fel rajta a "háttértechnikát", mert akkor a folyamat teljesen áttekinthetetlenné vált volna. A szemléletesség kedvéért viszont feltüntettem a kritikus tényezőket - többségükről szó fog esni ebben a cikkben........
Szerkesztés
Elöljáróban a hanglemezgyártás műszaki területeit említettem. Ne feledjük azonban: hogy mi jelenjék meg hanglemezen, nem a műszaki emberek dolga, erről a szerkesztők döntenek. Döntésükkel esetleg olyan helyzetet is teremthetnek, amelyben feloldhatatlan ellentét keletkezik az esztétikai és kereskedelmi, illetve a műszaki szempontok között. Mint tudjuk, a klasszikus zeneművek abban az időben születtek, amikor a zeneszerzők még nem számoltak vele, hogy műveiket a kései utódok hanglemezről, méghozzá jó hanglemezről is szeretnék élvezni. A zeneművek időtartama, ezenkívül tételeik sorrendje gyakran ellentmond a hanglemeztechnika követelményeinek, és ezért nagyon sok múlik a szerkesztők meggondolásain. Szomorú tapasztalatom, hogy a lemezek műsorideje inkább szolgálja az üzleti érdekeket, mint a minőséget. A lemez minőségét meghatározó paraméterek és a műsoridő között közvetlen összefüggés található. A sokból csak egyet emelnék ki. A Magyarországon megjelenő 33 1/3ford/perc-es, 30cm átmérőjű "nagylemezek" barázdáinak alapszélessége 50-55µm. Indokolatlanul nagy, de csökkentését egyrészt az elhanyagolt lemezjátszók, másrészt a lemezek vetemedései (hullámossága) miatt kereskedelmi szempontból nem javasolják. A nagyobb alapszélesség következtében a műsor több helyet foglal el a lemezen, és ezt csak egyvalamivel lehet kompenzálni: ha csökkentik a maximális szintet. El kell tehát dönteni, mit tegyünk. A műsoridő csökkenjen, vagy...?
Elébe vágva későbbi mondanivalómnak, már itt szóba hozom, hogy az IEC ajánlás 40µm-es alapszélességet is megenged, sőt: a nagyobb mélységi modulációknál elegendőnek tartja a 30µm-es minimális barázdaszélességet is. Találtam nem egy olyan nyugati lemezt, amelynek dinamikája és csúcsszintje összehasonlíthatatlanul nagyobb volt a hazaiak átlagánál, ennek ellenére a barázdaszélesség helyenként a minimális 20µm-re csökkent. Ezek a lemezek nem voltak hullámosak. Nehézség nélkül lejátszhatók voltak, csodálatosan szóltak, és még a közepesnél is gyengébb minőségű hangszedőknek sem okoztak nehézséget ezek a nagymmodulációkat tartalmazó barázdarészletek. Bizonyos esetekben persze elfogadható, hogy egyes műszaki paraméterek a szerkesztési, esztétikai szempontok, illetve az üzleti érdekek miatt gyengüljenek. Például a vevő hosszabb műsort kap a pénzéért, vagy éppenséggel - reklámcélból kiugróan hosszú műsort tartalmazó kiadványt jelentetnek meg. Erre az utóbbira számtalan külföldi példát is találhatunk, de azok mind speciális technikával készített, egyedi műszaki megoldásokat tartalmazó hanglemezek.
Felvételkészítés
A Hifi Magazinban sokan és sokszor panaszkodtak már a hazai gyakorlatban uralkodó mikrofonozási technikára, melynek következtében a térhatás szegényessé válik, a hangkép mélységében tagolatlan, az irányok elmosódottak, a sztereóbázis szűk, a hangzás fakó, a pianók inkább mezzoforték, a forték íve nem természetes. Kevésbé ismeretes, hogy ez a technika már lemezvágáskor is számos baj forrása lehet, mert eleve kizárja a természetes dinamikai arányok kialakulását. E felvételi módszerrel nehéz kézbentartani a kivezérlést, könnyen becsúsznak a nem megengedhető nagyságú csúcsok. A hangkép egyensúlyban tartásához a természetestől távol eső átlagszintet kell tartani, és ez már magában elegendő, hogy nehézségeket okozzon a lakklemezek vágásánál. A bajok orvoslására különféle elektronikus készülékek kínálkoznak (lásd a blokkvázlaton). Például a magas csúcsszintek megfoghatók a csúcslimiterrel, az aránytalanságok csökkenthetők a kompresszorral. Ekkor azonban biztosan tovább zsugorodik a dinamika és még feljebb kerül az átlagszint.* (*A dinamikai arányokról, azok értelmezéséről lásd: "Analizátor, vagy oszcilloszkóp?", HFM 14. A szerkesztő megjegyzése.) Ha a felvételnél akár limitert, akár kompresszort használnak, kijavíthatatlan sérüléseket szenvednek a tranziensek. A szűrők használata is kényes dolog. Pedig a felvételi helyszín infrazajai ellen kézenfekvő védekezésnek látszik, hogy alul meredeken vágó szűrőket kapcsolnak a mikrofoncsatornába. A keverőasztalok ezenkívül számos lehetőséget kínálnak a mikrofonozási hibák kiegyenlítésére -eredményességük azonban kérdéses.
Az analóg felvételeknél nálunk előírásszerűen használni kell a Dolby-A zajcsökkentőt, holott annak hatásáról máig is vitáznak. Érvek és ellenérvek hangzanak el. Tény, hogy a kezembe került és tanulmányozásra érdemes CBS, EMI mesterszalagok egyike sem volt zajcsökkentővel készítve. Pedig ez a két cég nem küszködik olyan mérvű anyagi gondokkal, hogy ne tudná beszerezni felvételeihez a megfelelő számú Dolby-A zajcsökkentőt. E lemezekről helyenként valóban hallani lehet a szalagzajt, hangzásuk azonban vitathatatlanul élethűbb. Érdekes, hogy a fentemlített cégek Dolby-A-val készített felvételei sem viselik magukon azokat a jellegzetes vonásokat, amikről a magyar mesterszalagokat azonnal felismerni. Nyilvánvaló, hogy a Dolby-A használatát határozott szempontok szerint döntik el, és nem csak azért használják ezt az elektronikát, mert megvették. Az utóbbi években komolyzenei felvételeink túlnyomó többségét már digitálisan rögzítették. Ez azonban nem változtatott a helyzeten, mert a helyszínek és a felvételi beidegződések a régiek maradtak, csupán az analóg magnó helyére digitális került. A Dolby-A természetesen elmaradt. Nem így a popzenei felvételeknél. Azok következetesen Dolby-A zajcsökkentővel készülnek - pedig egy kemény hangzású rockfelvételen valószínűleg senkit sem zavarna a szalagzaj.
A soksávos könnyűzenei és popzenei felvételeknél 16, 24, vagy együttesen maximálisan 37 sávot használnak (a negyvenből egy sáv a két magnó szinkronjátszásához, 2 sáv pedig az MCI keverőasztal VCA automatika programjának felírásához kell). Előfordulhat, hogy valamelyik sáv igényli a zajcsökkentést - de nyilván nem mindig és nem mindegyik. Érdemes számolni: felvételkor egy kódolás, aztán összeíráskor (keveréskor) egy dekódolás és egy újabb kódolás követi egymást. Ha valamilyen okból újabb kópiát kell készíteni, akkor ezt ismét egy dekódolás és kódolás árán teszik. Ez esetben a mesterszalag ötszöri kódolás terheit viseli. A mesterszalag lejátszásakor már a hatodik Dolby következik... (A magam részéről amikor csak tehetem, kerülöm a Dolby-A használatát.) A hanglemezgyártás folyamatának egy igen kényes pontjához érkeztünk, a hanglemezek kivezérléséhez. Első pillanatban talán nem érthető az összefüggés a mesterszalag kivezérlése és a hanglemezek technikai minősége között, azonban később látni fogjuk, hogy még a préselésnél is másképp viselkednek a jól és a rosszul kivezérelt hanglemezek. Hogy könnyebben megértsük, "mit" találhatunk a hazai mesterszalagokon és hanglemezeken, tisztázzunk néhány fogalmat a jobbra látható ábra segítségével. (Nagyon egyszerű ábra; a valóságban a szintek és a kivezérlés kérdésköre ennél sokkal bonyolultabb. Különféle szabványok, előírások szerinti relatív vezérlési skálák ismeretesek; a definíciók nem egyszer tisztázatlanok - vagy a helyi szokásokon alapulnak.) A kivezérlés mértékének megállapításakor egyetlen fix pontunk lehet: a 0dBm (figyeljünk a "milli" szócskát jelölő m betűre a dB mögött!), ez egy nemzetközileg rögzített vonatkoztatási szint, amelyhez (néha frekvenciától függetlenül) 0,775Veff jelfeszültséget rendelnek, s ez a jelfeszültség 600 ohmos terhelésen 1mW teljesítményt hoz létre. A "sima" 0dB, tehát ahol nincs kis m-betű, bármekkora jelfeszültséget jelenthet, ez tehát csak egy relatív szint és csupán megállapodás vagy inkább elhatározás kérdése, "hová tesszük". A NAB szabvány szerint 0dB= 0dBm, a DIN előírása szerint pedig 0dB=+6dBm. Nálunk a DIN előírásai érvényesülnek. A mesterszalagok 0 decibeles referenciaszintjét az úgynevezett mérőszalagokhoz, azok 0 decibeles szintjéhez rendelik. Ez a 0 decibel is relatív, szabványtól függő!
A mérőszalag és a hanglemez relatív 0dB-es referenciapontját rendszerint 1kHz-es frekvencián specifikált, kiegészítő mértékegységek segítségével rendelik egymáshoz. A mesterszalagnál a nWb/mm-ben kifejezett mágneses vektorpotenciál (lineáris fluxussűrűség), a lemezeknél a cm/s-ban megadott sebességamplitúdó nagyságától függ a 0dB helye. (Ennél jobban ne menjünk bele a dolgokba.) A mi előírásaink szerint a magnetofonok úgy vannak bemérve, hogy a mérőszalag 1kHz-es, 320nWb/mm-es jele a kimeneten 1,55Veff feszültséggel jelenik meg - ez az elfogadott 0dB. A kivezérlésmérő műszerek tehát 1,55Veff feszültséggel azonosítják a 0 decibelt. (Azonban, hogy a dolog mégse legyen ilyen egyszerű, a mesterszalagok kivezérlésére vonatkozó előírás a 0 decibeles szintet Dolby-A zajcsökkentővel a 320nWb/mm-es, zajcsökkentő nélkül a 640nWb/mm-es fluxushoz rendeli. A Studer A80-as magnetofonok kimeneti jelszintje ilyenkor 1,55V. A digitális felvételeknél a referencia nem játszik szerepet, mivel a szalagok túlvezérlése kizárt. Itt a processzor túlhajtásából eredő torzítások igényelnek szintkorlátozást.) Az analóg mesterszalagok maximálisan +3, esetleg +4dB-ig vezérelhetők - ennyi fér a háziszabványba. A magyar mesterszalagok kivezérlése tehát messze elmarad a külföldön készültekétől. (A nyugati mesterszalagok - a csúcsokban - nem ritkán 10-12dB-re is ki vannak vezérelve a 0 decibelhez képest. Dinamikájuk alsó határa -50dB és -55dB között mozog, a zenei tartalmuktól függően.) Erre az óvatosságra nem találtam semmilyen elfogadható magyarázatot. Ugyanis a Studer A80-as magnók műszaki minősége és a jelenleg használt PER 528-as szalag 38cm/sec-os sebességen nem kíván semmilyen korlátozást, ami indokolhatná a 0 decibelhez viszonyított maximálisan +4dB-es csúcsszint szigorú betartását.
Ami hanglemezeink kivezérlését illeti, a 0 decibeles szintet az 1kHz frekvenciájú, 8cm/sec sebességamplitúdójú szinuszos jellel definiálják. A popzenei műsorok csúcsban - és csakis rövid idejű csúcsokban! - maximálisan a +5dB-t érhetik el. Amennyiben a mesterszalagon egyetlen csúcs is eléri véletlenül a +5dB-es nagyságot, az egész lemezen ehhez kell a vezérlést igazítani! Komolyzenei felvételeknél és elsősorban a digitális mesterszalagokról készített lemezeknél a +7dB-es csúcsszint is megengedett... A norma szerinti átlag dinamika 40dB. (Ez a szűkebb dinamika azonban magasabb átlagszintet jelent - és erre még visszatérünk!) A szóban forgó, 40 decibeles dinamika: átlagérték. Van ennél kisebb és van nagyobb dinamikával készült hazai felvétel is, de az nem jellemző. (Mondhatnám úgy is, hogy véletlenül csúsztak ki a vezérlési tartományból.) A dinamika határait a lemezek zajával is meg lehet határozni: ahol a zaj kezdődik, ott már nem lehet hasznos információ... Ez egy "elméleti alapokon nyugvó", valójában régen túlhaladott gyakorlat, amelyen jó lenne túllépni; a mesterszalagok dinamikai korlátain alul tágítani kéne, ha másért nem, akkor a CD-re való tekintettel. Hangsúlyozom, itt most egyenletes zajról van szó, nem periodikusról. Ha periodikus zajt hallunk, akkor a lemez selejtes.* (*A dinamika és a zajszint összefüggéséről szintén részletesen írtunk 14. számunk akusztikai cikkében. A szerkesztő megjegyzése.) A dinamikát már a mikrofoncsatornák erősítésének szabályozásával is igyekeznek kordában tartani. A "makrancos" hangszerek (pl. zongora) felvételekor esetenként limitert, illetve biokompresszort használnak... ezen azt kell érteni, hogy a hangmérnök a hangos részek előtt kézzel lehúzza, a halk részeknél pedig feltolja a profilszabályzót... A szűkített dinamika szubjektív hatását nem kell ecsetelnem - de miért zavarja mindez a vágómérnököt? Nos, a "zsugorított" mesterszalag a vágófejet a teljes műsoridő alatt - és ez a műsoridő rendszerint átkozottul hosszú szokott lenni - olyan oldalirányú moduláció vágására kényszeríti, hogy a maximális jelszint az esetek többségében távolról sem érheti el még a megengedett +7 decibelt sem, mert nem férne el a műsor a lemezen. Valójában pedig ez a +7dB kitűnő felső határ volna, ha a dinamika lefelé bővülhetne - és nem esnénk kétségbe egy-egy +10dB-es vagy esetleg még ennél is nagyobb rövid csúcstól, ha az nem okoz gondot.
Mint látjuk, csupán a csúcsszint megemelése nem oldaná meg a felvételek dinamikaszegénységének problémáját, nem nőne tőle a bázisszélesség, nem javulna a tranziensek megszólalása és nem szűnne meg a krónikus mélyhanghiány sem. A hazai hanglemezek hangzása nem javul attól, ha az erősítő hangerőszabályozóját feljebb csavarjuk, márpedig pusztán a lemezek csúcsszintjének emelése közel ennek felelne meg. Egészen más lenne a csúcsszint emelésének a hatása, ha a felvétel szélesebb dinamikahatárokkal rendelkezne. Sokéves tapasztalatom szerint az optimális lemezszint akkor adódott, amikor a mesterszalag lemezrevágásának vezérlési korlátait a próbavágáskor, tehát már a lakklemez paramétereinek értékelése alapján határoztam meg. Ezt a módszert azonban csak akkor követhettem, ha jó volt a mesterszalag. (Külföldi bérmunka.)
Érdekes eredményt kapunk, ha megvizsgálunk egy jónak minősített hazai és egy külföldi mesterszalagot. Azonnal feltűnik, hogy a külföldi mesterszalag közel 10-15 decibellel szélesebb tartományban gazdálkodik a dinamikával. Még érdekesebbet tapasztalunk, ha a jeleket szétbontjuk oldalirányú (M) és mélységi (S) komponensekre. A külföldi mesterszalagon az S jeltartalom megközelítően másfél-kétszerese a magyar mesterszalagénak. Továbbá a külföldi mesterszalagon az S jelek energiatartalma számottevően nagyobb, és egészen más frekvenciákon jelentkezik. A nagyobb S-jel energiatartalom (térhatásnövelő hatása mellett) lemezvágási szempontból is jelentős. Azonban, hogy ezt megértsük, meg kell ismerkednünk a lakkvágás technikájával - amely végülis cikkem fő témája.
Lakklemezvágás
Az MHV-nak két sztereó lakklemezvágó berendezése van: a régebbi Neumann VMS-70 (1979 óta) és az újabb, szintén Neumann VMS-80 (1982 óta). A két vágóberendezéssel közel azonos minőségű lakklemezeket lehet készíteni. A VMS-70 komputer ellenőrzésű, a VMS-80 komputer vezérlésű vágógép. A hangzás minőségét eldöntő áramköreik azonosak, a vágófejek úgyszintén. A modernebb természetesen a VMS-80, ennél korszerűbb jelenleg nem is létezik. A DMM (Direct Metal Mastering) technológia például csak erre a géptípusra és csak az SX80-as vágófejjel alkalmazható.
A mesterszalag a vágóhelyiségben felkerül egy szokványostól eltérő felépítésű magnetofonra, amin nincs törlőfej, oszcillátor, felírófej és felíróerősítő. Ellenben két független sztereó lejátszófejjel és a hozzájuk tartozó erősítőkkel voltaképpen két sztereó lejátszómagnetofont egyesít. Hogy miért van szükség kettős rendszerre, mindjárt ki fog derülni. A két lejátszófej között szalagvezető görgőkkel különböző hosszúságú szalaghurkok állíthatók be. Az eltérő hosszúságú szalaghurkok a két lejátszórendszer között 0,6, illetve 0,9 másodperces időeltolódást hoznak létre. A 0,6 másodperc a 45ford/perc, a 0,9 másodperc a 33 1/3ford/perc lemezek kb. 1/2 fordulatnyi idejével egyezik. Ugyanis ennyi idővel előbb kell "bemutatni" a lemezre kerülő jeleket a komputernek! A mesterszalag hangfrekvenciás jele először a vezérlés sztereó csatornájába kerül, az első lejátszófej elé. Ezután következik a szalaghurok, majd a 0,6 s vagy 0,9 s késés után ugyanez a jel a modulációs lánc sztereócsatornájában is megjelenik. Miért van erre szükség? A spirálisan haladó barázda egy fordulat után a korábban vágódott nyomvonal mellé kerül. Ha az egymás mellé kerülő, szomszédos barázdaszélek távolságát állandóra választanánk, akkor a nagyobb modulációknál a barázdák egymásba érnének, esetleg kereszteznék is egymást - ha pedig a barázdatávolságot a biztonság kedvéért túlságosan nagyra vennénk, rengeteg hely pocsékolódna el. Megoldásként kitalálták a variábiliselőtolást, hogy a barázdatávolságot csak akkor kelljen növelni, ha ez szükséges. Ehhez ki kellett építeni egy, a modulációs csatornával lényegében azonos vezérlési láncot. A modulációs láncon áthaladó sztereó információ a vágófejre, a vezérlési láncon haladó jel pedig a vágófej felfüggesztését-mozgását vezérlő komputerhez megy. Ha a mesterszalag nem analóg, hanem digitális, akkor a vágóberendezéshez egy 16 bites Sony digitális rendszer csatlakozik. A digitális hangrögzítés elvére itt nem érdemes kitérni, a felvételek szempontjából az analóg és a digitális mesterszalagok között nincs lényeges különbség (habár az utóbbiak zajtalanabbak - erre még visszatérek). Tehát egy hangfelvétel attól még nem lesz jobb, hogy a felvételi helyszínen az analóg keverőasztal kimenetéhez nem analóg, hanem digitális magnó csatlakozik. Néhány száraz műszaki paraméter javulása inkább "dekoráció", semmint lényeges változást hozó tényező. Ettől függetlenül a digitális hangrögzítés híve vagyok, mert vitathatatlanul ezé a jövő. Nem hallgatom el azonban azt a véleményemet, hogy túl korán és sok más fontosabb probléma megoldása előtt tértünk át véglegesen a digitális technikára. Igazi előnyök csak egy a miénkénél magasabb színvonalú analóg felvételi technika fokozatos digitalizálásával jelentkeztek volna. Anyagi erőink egy részét eredményesebben fordíthattuk volna például a DMM technológia megvásárlására. Ennek feltételei jobban megvoltak, mint a totális digitalizálásnak. A CD még távoli álom, a "hibrid" vinillemezek még hosszú évekig uralni fogják a hazai piacot.
A lakklemezvágás számára nálunk a digitális hangfelvételek csak elvileg jelentenek próbatételt; mert sajátos felvételtechnikánk miatt közelről sem használjuk ki a digitális hangrögzítés adta lehetőségeket. Így a nagy dinamikával, a "digitális" tranziensekkel, a széles és gazdag különbségijel-tartalmú sztereó hangkép okozta vágási nehézségekkel egyelőre nem kell számolnunk. Csupán a zaj hiánya nehezíti a lakkvágást és a kidolgozást: a digitális mesterszalagok zajtalanok, tehát előtűnik minden egyéb zaj.
Ha a processzor D/A konverterének kimenetét rögtön a Studer analóg magnetofon helyére kapcsolnánk, akkor nem jönne össze a lakklemezvágás, mert hiányozna a vezérlőjel. A komputer számára a digitális mesterszalagról is egy fél lemezfordulattal előbb be kell mutatni, hogy mi fog a lemezre kerülni. Emlékezzünk: ezt az analóg magnónál a párhuzamos két sztereó lejátszórendszerrel és a közéjük terelt szalaghurokkal érjük el. A mintavételt a videomagnóval nem lehet így megoldani. A szalaghurkot egy digitális késleltető helyettesíti, csak egy kicsit másképpen. A videomagnóról érkező digitális jelek a dekódolás után rögtön egy 12 bites D/A átalakításon mennek keresztül. Ez az analóg jel, bár minősége gyengébb, a vágógép komputerének vezérléséhez megfelel. Ezzel párhuzamosan a dekódolt 16 bites digitális jelek 0,6 vagy 0,9sec-os késleltetés után kerülnek a PCM-1610-es processzor D/A átalakítójába. Ettől kezdve már mindegy, hogy analóg vagy digitális eredetűek-e a hangfrekvenciás jelek. A magnetofon után a jelek az SP-79B átíró-keverőasztal bemeneti, 0,5 decibeles lépésekben változtatható, aktív szintszabályozóira kerülnek. Ezt követi négy Dolby-A 361-es modell, ezeket egyébként teljesen ki lehet iktatni a láncból. A második szintszabályozókból és a szűrőkből A-B lánc alakítható ki, és egy-egy lemezoldalon belül, vagy akár számonként is más-más, előre beállított korrekció kapcsolható a láncba. Az A-B szűrőláncok után két további, közös szűrő következik. Az egyik alul, a másik felül vág, 18dB/oktáv meredekséggel. A -3 decibeles pont alul 40, 63 vagy 80Hz-re, felül 6,3, 9, 12,5 vagy 16kHz-re állítható. A szűrők "bypass" állásban is mindig a láncban maradnak, de a technológiai rend egyébként is előírja, hogy analóg mesterszalagokhoz be kell kapcsolni a 40Hz-es szűrőt. (A digitális mesterszalagoknál aztán vagy bennmarad a szűrő, vagy sem; rendszerint bennhagyják, mert így "nem kell centizni a hellyel".) Az átíró-keverőasztal utolsó szabályozója a relatív szint, vagyis az 1kHz-hez tartozó 0 decibeles sebességamplitúdó beállítására szolgál. Be van építve az asztalba, és így bármikor bekapcsolható a modulációs és vezérlési láncba négy U-473-as kompresszor-limiter-expander. Ezek egy speciális "sz"-limiter állásban is működhetnek (erről még lesz szó). Az "attack time"* (* "Megszólalási idő" - ilyen hamar reagál, tehát ennyire gyorsan működik a készülék.) 20µs a "recovery time"* (* "Feléledési idő" - az utolsó kiváltó jeltől számítva ennyi időn belül szűnteti be hatását az elektronika, folyamatosan.) 0,1 és 10s között változtatható - ebből felmérhetjük, milyen hatással lehetnek ezek az elektronikák a tranziensekre. Mint készülékek, természetesen kiváló minőségűek. Ha túl nagy a különbségjelek alacsonyfrekvenciás tartalma, ez olyan függőleges mozgásra kényszerítené a vágótűt, hogy az alumíniumig lemenne. Ilyenkor, s különösen, ha a műsoridő is hosszú, igénybevehető a beépített EE 77D típusú "Elliptischer Entzerrer". Ez az áramkör a 150Hz-től vagy a 300Hz-től lefelé eső különbségi jelkomponenseket "monósítja". Ekkor az alacsonyfrekvenciás oldaljelek mélységi (S) helyett oldalirányú (M) modulációt eredményeznek, és a helyfoglalás is csökkenhet - azonban már 1kHz-től lefelé jelentős áthallások lépnek fel. Ez az elektronika is azok sorába tartozik, amit a vágómérnök kényszerből kapcsol a láncba, mert a hosszú műsoridő, a vezérlési normák, a felvételek "kóválygó" basszusai annyira lehetetlen helyzet elé állítják, hogy nincs más választása. Az "Elliptischer Entzerrer" használatát a komolyzenei vágásoknál egyértelműen megtiltanám. Az SP-79B átíró-keverőasztalhoz az áramköri egységek közé iktatott csatlakozási pontoknál számos további, külső effekt- és szűrőberendezés kapcsolható. Az átíró-keverőasztal természetesen maga is sokkal több áramkört tartalmaz, mint amennyiről említést tettem. Tartalmaz, például, a vágógép-komputer programozásához fontos adattápláló elektronikát, távjelző, távmérő és távvezérlő áramköröket és több vágógép egyidejű működéséhez szükséges elektronikát. Azonkívül az ellenőrző műszerei is igen érdekesek, de ezek leírása meghaladná cikkem kereteit.
Az átíró-keverőasztal után a SAL-74B erősítőegység következik. Ez is sokkal bonyolultabb annál, semhogy részletesen tárgyalhatnám. Legfontosabb része a vágófej meghajtótekercseit tápláló erősítő, amelynek terhelését üzemi körülmények között a vágófej képezi. Nagyon jelentős adat, hogy az SX74-es vágófej vágótűjének horizontális kimozdulása maximálisan ±150µm-es lehet. Ez az M-jelek maximális amplitúdóját korlátozza. A gyakorlatban azonban ezt a határt még csak megközelíteni sem lehet. Végül is azt mondhatjuk, hogy a lemezre a teljes felvételi mezőben ±50-80µm-es amplitúdók nagy biztonsággal vághatók - és ezek a barázdák le is játszhatók. Érdemes itt még visszatérnünk a SAL-74B erősítőegység két érdekes áramkörére. Az egyik a BSB-74 típusú gyorsuláslimiter. Az a feladata, hogy a lemezre ne kerülhessenek akkora gyorsulást előidéző jelek, amiket a hangszedők már nem képesek letapogatni. Mondhatnánk úgy is, hogy már a vágófejre se juthassanak olyan frekvenciakomponensek, amik kívül esnek a vágótű tömegével és geometriai méreteivel megszabott korlátokon. Csakhogy nehéz pontosan megítélni, hogy vajon vágáskor léptük túl a határt, vagy a hangszedők képességei csekélyek. A barázdák természetellenes "szögletességét", amit a nagy gyorsulások különösen a belső lemezátmérőkön okozhatnak, az ellenőrző mikroszkóp jól kimutatja - ámde az ilyen barázdák gyakran nem okoznak hallható hibákat! Ha viszont csökkentjük a gyorsulásokat, nagymértékben romlik a felvétel "fénye" - a tranziensekről nem is beszélve. A másik érdekes áramkör a TS-66B típusú "Tracing Simulator". Ez a hangszedőtű követési torzítását szimulálja, a torzítást ellenfázisban a műsorhoz keveri, miáltal a lemez lejátszásakor keletkező torzítás majd kioltódik. Ennek az áramkörnek a működéséről egy külön tanulmányt lehetne írni. Itt inkább a hatásáról szólok. A szimulátor beépített generátorával, 315+3150Hz-es, 4:1 arányban kevert jelekkel hitelesítjük a hangszedőt, a lakklemez 200mm-es átmérőjénél. Ez elengedhetetlenül fontos művelet. Gyenge pontja a dolognak, hogy például a VMS-80 gépen egy Shure V15-IV típusú hangszedő van, 15µm-es radiális tűvel. Az egész szisztéma tehát ettől a hangszedőtől függően fog működni. Bármelyik másik hangszedővel, netán elliptikus tűvel lejátszva a "Tracing Simulator"-ral kezelt lemezeket, az eredmény kétséges. A gyári adatok a FIM-értékek egyértelmű javulását reprezentálják a 132-138mm-es átmérők között (tehát már igen tisztességesen a lemez belső harmadában). A gyári adatok azonban nem említik, milyen hangszedővel mérték az eredményeket. Magam is végeztem egy érdekes vizsgálatot. Torzulásokra kényes felvételekről lakkvágásokat készítettem "Tracing Simulator"-ral és anélkül. A kidolgozott vinillemezek meghallgatásakor azt tapasztaltam, hogy a torzításokon a harmonikusok bekeverése valóban segített - ámde a felvétel fémes, gépi hangzást kapott. A "Tracing Simulator" nélkül készült lemezek a várható mértékű torzulások ellenére is természetesen hangzottak, és ez többet jelentett számomra, mint az a néhány, elviselhető mértékű lejátszási torzulás. (Megjegyzem, hogy a kísérlet stúdiókörülmények között folyt, hitelesített hangszedővel!) További tapasztalatom volt még, hogy amikor javult a helyzet a belső harmadban, akkor a lemez külső részén erősödött a fémes hangzás. Néha kimondottan kellemetlenné vált a máskülönben kifogástalan hangszínű felvétel! Lakkvágáskor technikai problémát is okoz a Tracing Simulator használata. Ilyenkor ugyanis a vágófej visszacsatolótekercséről már az "előtorzított" hangot halljuk, és abból a vágómérnök kevésbé tud tájékozódni.
A lakklemez (és ugyanígy a sztereó hanglemez) barázdáinak oldalai, mint ismeretes, 45 fokos szöget zárnak be a vízszintes síkkal. A sztereó hangfelvétel jobb és bal oldali információját a két barázdaoldal hordozza. Azonos fázisú oldaljelek esetén tisztán oldalirányú, egymáshoz képest l80 fokkal eltérő oldaljeleknél pedig tisztán függőleges irányú moduláció lép fél. Ezek persze szélsőséges, ritkán adódó esetek. A moduláció a pillanatnyi fázishelyzettől függő összeg- és különbségijelek keveréke. A vágótű mozgása tehát a következőképpen alakul. Ha csak összegjel van, akkor a tű az alapbarázda szélességét tartva csak oldalirányban mozog. Amikor csak különbségijel van, akkor a tű csak függőleges irányban mozog, a barázda a moduláció legkeskenyebb helyén sem csökken az alapméret alá. Legalábbis nem szabad jobban elvékonyodnia. A lakklemez valójában egy körülbelül 1mm vastag, speciális ötvözetű és felületkezelt alumíniumlemez, amelynek mindkét oldalát különleges technikával felvitt, vékony, triacetát alapú, lágy, forgácsolható lakkréteg borítja. (A lakk és adalékanyagainak összetétele gyártási titok.) A lakklemezt csak egyszer lehet használni. Rendkívül kényes, gondos tárolást és körültekintő kezelést igényel. Egy lakklemez ára, gyártmánytól és minőségtől függően 15-20 dollár között van. A lakklemezek felületének kifogástalan minősége, a lakkréteg egyenletessége, zárvány- és rögmentessége mind-mind alapvető követelmény. Úgyszintén fontos, hogy a lakkréteg kifogástalanul tapadjon az alumíniumlemezhez. Az alumíniumlemez felületének is simának és egyenletesnek kell lennie. A jó minőségű lakklemezekre vágott, modulálatlan barázdában mérhető zaj rendszerint jobb mint -70dB. (A lakklemezről a gyártók általában nem szívesen közölnek adatokat. A kezelési, vágási, kidolgozási technikába "nem szólnak bele", vagyis a felhasználóra bízzák.)
A Neumann VMS-80 típusú vágóberendezés tányérja speciális, olajfilmen csúszó csapágyon nyugszik, meghajtómotorjának vezérlése kristálypontosságú. A vágófejben levő tű lakklemezhez-állítása szálkeresztes mikroszkóppal történik: a kereszt vízszintes vonala a lakklemez síkjára, függőleges vonala pedig a tű vágóéleire fekszik. A rubinból vagy zafírból csiszolt és fűtőtekerccsel ellátott tű vágóélei értelemszerűen 90 fokos szöget zárnak. A tűhegy legömbölyítésének sugara 3±1µm. A barázdafenék vastagságát a tű hegye határozza meg. Kopott tű széles fenékvonalat húz. A hazai lemezeket jelenleg kétféle tűvel vágják: japán Adamant NSH-2S és amerikai Micropoint 320 típusú tűkkel. A vágótűt és a lakklemezt fajtánként gondos vizsgálatok sorozatával párosítani kell. A forgácsolás - azaz: a lakklemezvágás - milyensége döntően kihat egyrészt a lemez hangzására, másrészt a kidolgozás minőségére. A fölösleges lakkanyagot maradék nélkül kellene eltávolítani, de hát ez tökéletesen sohasem sikerülhet. A jobb forgácsolás céljából a vágótűt felfűtik, mert még a puha, képlékeny lakkot is meg kell olvasztani, hogy a simítófelületek kellő mértékben kifejthessék hatásukat. A folyamatosan termelődő lakkforgácsot vákuum szívja el. Vágás közben a lakklemezt szintén vákuummal rögzítik, hogy el ne mozdulhasson, és a felülete is egyenes maradjon. A forgácsolás minősége érezhetően javul, ha a mesterszalagokon az S jeltartomány jelentős energiával rendelkezik. A vágótű ilyenkor tetemes gyorsulással és sebességgel mozog függőleges irányban is, és éleivel szinte kimetszi a fölösleges lakkmasszát. Ha viszont az S-jelek energiamennyisége kisebb, a vágótű előtt torlódó képlékeny lakk inkább a nyíróerőnek enged. Ilyenkor a vágótű mögött a barázdaszélek finomabb rajzolatai jobban visszasimulnak a széleken kitüremkedett anyagba.
A tűtömeg tehetetlensége és a tűgeometria együttesen határt szabnak a lemezre maximálisan vágható gyorsulásoknak és sebességamplitúdóknak. Más korlátozó tényező nincs; a vágófej tekercseit meghajtó erősítők teljesítménye olyan óriási, hogy manapság nem nehéz olyan lemezt vágni, amelyet több okból sem lehetne torzítatlanul lejátszani. Hogy mikor következik be a vágásból eredő torzítás? Nehéz ezt a mesterszalagon előre definiálni. Ez az egyik olyan szakmai rutin, amit a lemezfelvételeket készítő hangmérnöknek illik minél előbb megszereznie. Ha a mesterszalagon túltengés van a nagy gyorsulásokat okozó jelekből, két járható út kínálkozik. Az egyik: addig csökkenteni a modulációt, amíg a torzítás eltűnik. A másik: a gyorsuláslimiter. A gyorsuláslimiter ésszerű használata egyes popzenei felvételekről készülő lakkvágásoknál kiváló eredményekkel járhat. De ha mankóként használjuk az elfuserált mesterszalagokhoz, esetleg többet ront, mint segít. A moduláció csökkentése pedig az egyik fő panaszhoz vezet, miszerint kicsik a szintek a magyar hanglemezeken...
A mesterszalagok minősítésekor rendszerint nem szúr szemet a magasabb frekvenciák túlzott kiemelése és a fázisok pontatlansága. A kiemelések okát keresve találunk egy-két magyarázatot. A sok effektet szinte kritika nélkül használják, semmi műszaki megfontolás nem játszik szerepet a technikai trükkök tervezésekor. A sok effekt-berendezés lassan "megeszi" a tranzienseket, és a fázisok szinte áttekinthetetlenül kuszák lesznek. A felvételkészítők természetesen maguk is hallják ezt, és a zajzárak, szűrők, limiterek okozta veszteségeket a 3-6kHz-es vagy ennél magasabb frekvenciák 4-6 decibeles kiemelésével próbálják pótolni. Ilyenkor a sziszegő hangok, de általában a magasabb frekvenciák eltorzulnak. Amikor a mesterszalagon "sziszegnek" az sz-hangok, bevetésre kerülhet az SP-79B átírókeverőasztalba beépített speciális "sz"-limiter. Bár a torzításokat megszünteti, a tranzienseket (akár csak a gyorsuláslimiter) ez sem hagyja sértetlenül.
Szólni szeretnék még az úgynevezett félsebességes vágásról. A lakklemezek félsebességes vágása nem újdonság, inkább csak újra fölfedezték; egy időben a "nagyok" mind alkalmazták, de aztán a több mint kétszeres idő- és anyagráfordítás, az ezzel együtt járó költségnövekedés, valamint a nehéz ellenőrzés miatt leálltak vele. Az akkori minőségi igényeket és főleg az üzleti érdekeket jobban szolgálták a névleges sebességgel vágott hanglemezek. Idővel mégis kiderült, hogy a félsebességes vágásnak van néhány olyan előnye, amelyet ma is méltányolhatnánk. A félsebességű vágásnál a mesterszalagot a névlegesnek pontosan a felével játsszuk le, tehát 76cm/s helyett 38cm/s-mal és 38cm/s helyett 19cm/s-mal. A vágógép tányérja is pontosan a fele sebességgel forog. A mesterszalagon minden frekvencia egy oktávval lejjebb kerül. A mesterszalag félsebességes lejátszása lényegében lelassítja, "vághatóbbá teszi" az összes tranzienst.
A félsebességes vágás egyik nagy előnye, hogy fölöslegessé válik a gyorsuláslimiter, mivel a vágóberendezés a lelassult tranzienseket könnyűszerrel feldolgozza. A tranziensek fölfutási ideje lényegesen megnő. A vágási láncba iktatott erősítők jóval a névleges "terhelésük" alatt dolgoznak, és emiatt szinte mindegyik paraméterük számottevően megjavul. A vágótű kényelmesen kimetszheti a fölösleges lakkot, szép szabályos íveket kapnak a barázdaszélek, jelentősen javul a forgácsolás minősége.
Galvánkidolgozás
A kész, műsoros lakklemezekre azonosítószámok és jelzések kerülnek, majd pormentes csomagolásban a galvánüzembe utaznak. Mielőtt a lakklemez további sorsát ismertetném, nem hallgathatok el néhány megjegyzést: A világon mindenütt, ahol csak hanglemezgyártással foglalkoznak, elsőrendű fontosságúnak tartják a vágóhelyiségek levegőjének tisztaságát, hőmérsékletét és páratartalmát. A Rottenbiller utcai vágóhelyíségek ebből a szempontból kritikán aluliak. Hasonlóan fontos a galvánüzem és a présüzem levegőtisztasága. A dorogi gyár viszont túlságosan közel esik a dorogi szénbányákhoz... Pedig ha a kidolgozás során egyetlen porszem is beszennyezi valamelyik felületet, vagy belenyomódik a vinilbe, biztosan pattogás vagy kattanás lesz hallható a műsorban. Ezek a pattogások-kattogások nem lakkvágáskor keletkeznek!
A lakklemezt a galvánüzemben alapos mosásnak, tisztításnak és vegyszeres zsírtalanításnak vetik alá. A felületet az eljárás közben speciális szálvastagságú és anyagú kefével, kézzel jól megkefélik. Őszintén mondom, ez a látvány mindig elgondolkodtatott. Hiába biztosítottak, hogy a kefe szálai annyira vastagok, hogy nem tudnak a barázdába hatolni. Ezt nem hiszem el. Lehet, hogy az 50µm-es modulálatlan barázdában nem tehet kárt a kefe, de a 140-170µm széles, erősen tagolt szélű barázdákat valószínűleg alaposan megbirizgálja! Márpedig a gyanús recsegéseket éppen ezeken a nagyobb különbségijelekkel mélységben modulált helyeken halljuk. A szép sztereóhangzású felvételekről készülő lakklemezeken hemzsegnek az ilyen barázdarészletek. Ezek ugyanis fokozottabban érzékenyek a felületükre. A lakklemezt a tisztítás és a nedvesítőanyagokkal való kezelés végén deionizált vízpermettel szórják be, és ezután vékony ezüstréteggel vonják be. A lakklemezt megforgatják és kézzel ezüstözik, egy olyan szórópisztoly segítségével, amely három komponenst visz fel egyszerre a lakklemezre. A felületen kicsapódó ezüstréteg tapadása, vastagsága, felületének egyenletessége és tisztasága ebben a fázisban egyáltalán nem ellenőrizhető. Az, hogy az ezüstözés művelete mennyire sikeres, teljes mértékben attól függ, hogy ki végzi.
Az ezüstös lakklemezt a központi furatánál fogva felcsavarozzák egy anódra, és kezdetét veszi az előnikkelezés. A galvanizálókádban a fürdő szabad ionjai a vezető ezüstfelületre rakódnak. Az ionok egymásra épülnek és rövidesen elérik a néhány molekulányi vastagságot. Ekkor a folyamatot már felgyorsíthatják. Addig viszont lassan kell végezni, mert a kívánatosnál nagyobb sebesség "megégetheti" a vékony ezüstréteget, és az így keletkező apró hólyagok pattogás formájában hallatszani fognak a lemezen, illetve már sokkal korábban az "Anyán". Az ezüstözés, előnikkelezés az egyik kritikus vagy éppen neuralgikus pontja a lemezgyártásnak. A belsőbb átmérőkön a nehézségek hatványozódnak. Galvanizáláskor a nikkel sűrűsége és szemcsenagysága fordítottan arányos a sebességgel. Ha a munkát elkapkodják, durva lesz a nikkelréteg, majd a másolások alkalmával tovább "szitásodik", és a barázda egészen finom részletei kezdetben enyhébben, később fokozottan eltorzulnak. Ha viszont a szemcsék finomak, az apró részletek is átmásolódnak. Márpedig könnyen belátható, hogy a lemezek hangzásában milyen fontos szerepet játszanak ezek a finom, többnyire magasfrekvenciás modulációt hordozó barázdarészletek. (E jelenséget a galváneljárás felbontóképességének nevezik.) Ez a művelet önmagában olyan kényes és annyira sok múlik rajta, hogy mindegyik cég kidolgozza a saját módszerét - amit nem közöl a nyilvánossággal. A lakklemezek minősége amúgy is dobozonként eltérhet, nincs tehát egy biztos pont, amihez hozzárendelhetnék a többi paramétert. Azon is sok múlik, mennyire rugalmas a technológia, tudja-e követni vagy ki tudja-e egyenlíteni a lakklemezek és az ezüstözés néha ingadozó minőségét. A lakklemez a vágás után külön nem ellenőrizhető, a kidolgozás első lépcsőjében alkalmazott munkafázisok eredménye szintén nem - csak együttes eredményük hallható majd az "Anyán".
Az előnikkelezést az "Apa" készítése követi. Az "Apa" levonatot a lakklemezről kézzel választják le. A leválasztás nagy gyakorlatot igénylő, kényes művelet. Ha gyengébb minőségű az ezüstözés, könnyen előfordulhat, hogy a kezdeti vékony nikkelréteg jóvátehetetlenül megsérül. Az "Apán" a barázdamoduláció kifelé áll, ez valójában a lakklemez negatívja. A visszamaradt lakkot oldószeres kezeléssel távolítják el. A kézzel végzett műveletek alatt rengeteg apró sérülés érheti a rendkívül érzékeny felületet.
Ezzel a lakklemez megtette a kötelességét, az "Apa" leválasztásával gyakorlatilag tönkremegy, többé nem használható. Elkészült a "Család" első tagja és egyben közös előde. Az "Apa" egy speciális hangszedővel már lejátszható, ettől azonban legtöbbször eltekintenek, mivel a minőségre és a hangzásra nem ad túlságosan megbízható információt. Az "Apa" levonatról galvanizálással több "Anya" levonatot készítenek. Az "Apa" kénytelen elviselni többször is az "Anya" levonatok leválasztásával járó tortúrát. Minden újabb levonat készítése gyengíti őt: az "Anyák" növekvő számával (a vágás minőségétől is függően) lassan elkopik a minőség.
A kidolgozás következő fázisában az "Anya" levonatokról úgynevezett "Fiú"-kat gyártanak. Az "Anyákat" előbb polírozni szokták, mert különben a vágáskor keletkező és galvanizáláskor tovább erősödő barázdaszéli tüskék és apró horgos képződmények úgy összeláncolnák a szétválasztandó felületeket, hogy azok inkább szakadnak, nem pedig békésen elválnak egymástól. (Így is kétséges, hogy mekkora az optimális levonatszám, ami még nem megy a minőség rovására.) A polírozás, ha nem megfelelő technológiával és pasztával végzik, alaposan tönkreteszi az "Anyát". A barázdaszélekről leszakadó kemény nikkelszemcsék nagy sebességgel a barázdafalba csapódnak, ami már közvetlenül az "Anya" sercegését, recsegését okozza. A sérülés
tökéletesen átmásolódik a "Fiúkra", és természetesen a préslemezen is megmarad. A teljes gyártás 8-12 decibellel rontja a jel-zaj távolságot. Az eredetileg lakklemezen mérhető 70dB a vinillemezen 50-60dB-re csökken. Ez azonban elfogadható, ha a zaj egyenletes, tehát nem periodikus. A "Fiú" levonatok keménysége, sűrűsége a galvanizálás sebességétől függ. A sebesség viszont hatással van a galvanizálás során kiváló szemcsék méretére. Hogy mennyire sikeresen egyeztették e két szempontot, csak a préseléskor derül ki. A szélsőséges nyomáskülönbségeknek kitett préslevonat a kevésbé sűrű helyeken könnyen beroppan. Ezért találhatunk olyan lemezeket, amiken dudorok vannak. A túlságosan "sűrűre" galvanizált levonatnak viszont nehéz
csiszolni a hátoldalát. A csiszolatlan hátlap amellett, hogy nagy zajt okoz a vinillemezen, a szerszámba is benyomódik. A problémakör rendkívül összetett, az eleje valahol a felvételkészítésnél és a lakklemez vágásánál van...
A préselés a gyártás utolsó fázisa: külön szakterület, amely még egy lépéssel távolabb esik a lakklemezvágástól. A blokkvázlaton csak néhány kritikus motívumot tüntettem fel, ezek is okozhatnak olyan hibát, amelyet könnyen a lemezvágásnak tulajdoníthatnánk. Elegendő megvizsgálni a lemezek széleit. A szélezőkéseket megfelelően élesre köszörülni és jól beállítani nem ördöngösség. Nekünk valahogy nem megy. A rosszul szélezett lemezekről az apró vinilforgácsok a tasakba vándorolnak, egy jólmegtermett barázdarészletbe szorulnak, és játék közben egyszerre csak hatalmas durranással jelzik jelenlétüket.
A nagy modulációkat tartalmazó, bőséges S-jel tartalmú felvételek egyébként is nehezebben préselhetők. Ennek az az egyik oka, hogy a rövid préselési ciklusidő alatt a vinil nagy sebességgel terül szét a matricák között. Ahol nagy a moduláció, ott a barázda és a vízszintes sík között éles az átmenet, és itt a vinil torlódik. A kritikus helyeken anyaghiány keletkezhet. A jól kivezérelt lemez jobban is tapad a "Fiúhoz", nehezebben válik le. Az ilyen lemezek préselése hamarabb tönkreteszi a matricákat, és a szerszámot is jobban igénybe veszi. Nyilvánvaló tehát, hogy jobb minőségű lemezt csak drágábban lehet gyártani...
Igyekeztem úgy ismertetni a lakklemezvágás műveletét, hogy egyben belehelyezzem a hanglemezgyártás teljes folyamatába. Mint látjuk: bonyolult és sok körülménytől függő technológia ez - láncszemei szorosan kapcsolódnak egymáshoz.[/quote]
Mocsáry Gábor
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."