idézet:
A Mini Disc rendszer
A több mint százéves jelrögzítési technika fejlődése jól érzékelhetően felgyorsul. Míg a mechanikai, a mágneses, majd a lézerlemezes műsorsokszorosítás különféle formái 30-50 éves időkülönbségekkel követték egymást, a CD-nek - noha még alig múlt 10 éves - máris megjelennek a versenytársai. Új momentum e folyamatban, hogy az új jelhordozók eddig minden esetben megjavították az előzőek hangminőségét, most viszont a fejlesztőknek nem ez a céljuk. Épp ellenkezőleg: bizonyos engedményeket tesznek a hangminőségben, azért, hogy a hanglemez méretét tovább csökkenthessék, s ezáltal sokkal szélesebb fogyasztói rétegek igényét kelthessék fel. Nagyon röviden arról van szó, hogy a CD lemez ugyan sikeresen kiszorította a használatból a fekete lemezt, de az annál lényegesen gyengébb hangminőségű műsoros kazettával nem tudta felvenni a versenyt: nem tudta betölteni a kazettás, hordozható magnók (walkman) és az autómagnók funkcióját.
A piaci analízis arra enged következtetni, hogy az emberek a CD lemezek 80%-át elsősorban otthonukban hallgatják, és "mobil zenehallgatás" céljára inkább kazettát vásárolnak. Igaz, egyre kevesebb műsoros kazettát. Ez utóbbi médium forgalma Japánban öt év alatt a felére esett vissza, és az Egyesült Államokban is két év alatt 20%-kal kevesebb műsoros kazettát sikerült értékesíteni. Ez elsősorban a szórakoztató zenei ipart érinti kellemetlenül. (Mindazonáltal, az üres kazetták és a kazettás magnók forgalma bár mérsékelten, de továbbra is növekszik, tehát az otthoni hangfelvétel készítésének igénye nem csökken.)
Hogy megállítsák a műsoros hanghordozók visszaesését, a gyárak vonzóbb eszközökkel próbálják felkelteni a vásárlók érdeklődését. Egyik kiindulópontjuk az volt, hogy megvizsgálták: melyek a fogyasztók főbb kifogásai a jelenlegi zenei kazettákkal szemben. A felmérés kimutatta, hogy a vásárlók elsősorban a következőket kifogásolják: a műsoros kazettáknak mérsékelt a hangminőségük; a magnók és a kazetták nem eléggé megbízhatóak; sokáig tart és körülményes megkeresni a kiszemelt számot a szalagon. A vásárlók csak egyvalamivel voltak elégedettek: azzal, hogy a kazettás magnó hordozható. Mindezek alapján az alábbiakban lehet összefoglalni egy új, sikeres műsorhordozó tulajdonságait: megbízható (=digitális) hangminőség, kis méretek, olcsó sokszorosíthatóság, s végül: lehetőleg felvétel készítésére is legyen mód. A kihívást szinte egyidőben ismerte fel a két nagyvállalat, a Sony és a Philips. Valaha szorosan együttműködtek a CD lemez rendszerének kidolgozásában - és most egymással konkurálva kínálnak két egymástól teljesen eltérő megoldást. A Sony lemez-, a Philips pedig szalagalapú berendezéseket és hanghordozókat szándékozik piacra hozni, még ez év második felében. Mindkét cég több szakmai bemutatón és sajtókonferencián ismertette a rendszerét. E cikk keretében a Sony Mini Disc-jéről rendelkezésünkre álló információkat tekintjük át.
Az MD rendszer
A Sony Mini Disc-je lényegében egy miniatűr lézerlemez. A lemez átmérője 64mm, a környezeti behatásoktól kazetta védi. Így ma ez az eddig ismert legkisebb méretű jelhordozó. Külső megjelenésében hasonlít a számítástechnikából ismert 3.5 collos digitális adattárolóra, de annál kb. 25mm-rel kisebb. A készüléket kétféle lemezzel lehet működtetni. Az egyik a CD-hez hasonló elven működő, sokszorosított, műsoros lemez, amelyre természetesen nem lehet utólag felvételt készíteni. A másik típus az un. magneto-optikai lemez, mely felvétel készítésére és lejátszására egyaránt alkalmas, gyakorlatilag korlátlan alkalommal. Az MD rendszer eleget tesz az alábbi szempontoknak:
1.) a lemezalakú hordozón a műsor bármely pontját 100ms alatt el lehet érni;
2.) a jelhordozó védve van minden mechanikai és mágneses behatás ellen;
3.) a lemez nem kopik el a használat során, akár millió felvételt és lejátszást is elvisel;
4.) a kisméretű (68x72x5mm), kazettás lemezen illetve készüléken felvételt is lehet készíteni, természetesen digitális eljárással;
5.) a rendszer meglehetősen ellenálló a rázással szemben, a 3 másodperces átmeneti jeltárolójának (shock resistance memory) köszönhetően;
6.) a műsorszámok címét és a többi információt szövegesen is ki lehet írni a segédkódok felhasználásával a megjelenítőn.
A lemezek
Mint említettük, a készülékhez két, felépítésében alapvetően eltérő lemezt lehet használni. A sokszorosított műsort hordozó lemez szerkezete megegyezik a CD lemezével. Technológiájuk is azonos. A sokszorosítás során a digitális jeleket fröccsöntési eljárással préselik be egy 1,2mm vastag, átlátszó polikarbonát korongba. A lemez digitális mintázatot tartalmazó oldalát vékony alumínium tükörréteggel vonják be, majd arra 0,1mm vastag lakkréteg kerül. A gyártás befejező műveleteként a lemezt a kazettába helyezik. A lemez lejátszásakor a lézersugár a hordozórétegen keresztül világítja meg a tükröző réteget. Ahol nincs digitális jel, a lézersugár gyakorlatilag veszteség nélkül visszaverődik. A digitális 1-eseket tartalmazó mélyedések mélysége megegyezik a lézerfény negyed-hullámhosszával. A lézerfolt átméroje valamivel nagyobb, mint a lyuksor szélessége, ezért az ilyen helyeken a lézersugár részben a mélyedés fenekéről, részben a környező tükörfelületről verődik vissza, egymáshoz képest félhullámhossznyi fáziseltéréssel, azaz ellenfázisban. A két ellenfázisú sugárnyaláb többé-kevésbé kioltja egymást. Így a fotodetektornak az intenzitásváltozást kell érzékelnie.
A rögzítésre alkalmas lemeztípusnak más a szerkezete. A lemez alapja itt is a fényt jól áteresztő polikarbonát tárcsa. Erre mint hordozóra viszik fel a mágneses réteget, két vékony szilikonnitrid védőréteg közé. E három réteg vastagsága egyenként cca. 50 mikrométer. A tetejükre vékony tükörréteget gőzölnek fel, arra jön a mechanikai védelmet szolgáló lakkréteg. A digitális jeleket a mágnesréteg mágnesezettségének iránya rögzíti. Az egyik digitális állapotnak a felfelé, a másik állapotnak a lefelé irányuló mágnesezettség felel meg. Tehát az információt mágneses buborékok sorozata tárolja. A polarizált, letapogató lézersugár állandó intenzitással verődik vissza a felületről, de polarizációs síkját a mágnesbuborékok néhány fokkal elforgatják. Így a detektornak a polarizációs sík ingadozását kell detektálnia. Hogy a felvételkészítés zavartalan legyen, az írható lézerlemezt a gyártás során mechanikailag előformálják. Voltaképpen egy folytonos barázdát helyeznek el a lemezen, s annak 13,3ms hosszúságú szegmenseibe letörölhetetlen időkódot préselnek bele. Így a lemezen bármikor, bármely kezdeti címmel felvételt lehet készíteni.
Mindkét lemez kazettában van elhelyezve. Az előregyártott és a rögzíthető lemez barázdaméretei, valamint írási-olvasási sebességük a CD-rendszer hasonló paramétereinek felel meg. Akárcsak a játékidejük is: maximum 74 perc. Rendkívül körültekintően döntötték el, milyen legyen a lemezkazetták doboza. A legutóbbi közlemények szerint a kész felvételeket tartalmazó lemezek tokja a hagyományos műsoros kazetták dobozára emlékeztet, tehát kétrészes, nyitható doboz, mérete: 90x110x15mm (tehát valamivel szélesebb a hagyományos kazettánál, mert az csak 69x110x17 milliméteres). Az írható-olvasható lemez doboza egyrészes, és felülről lehet belecsúsztatni a lemezkazettát. Mérete 80x72x8mm.
Az író-olvasó lézeroptikai fej
A lézeroptikai rendszer három üzemmódban működik: felvételi, valamint kétféle lejátszási üzemmódban. Felvételkor a viszonylag nagy teljesítményű (néhány tizedwattos) lézersugár a mágnesréteget a Curie-pont (kb. 180C°) fölé melegíti. A korábbi típusú magneto-optikai berendezéseken felvételkor az előretörölt MO lemezt olyan mágnestérbe helyezték, amely a mágnesréteg mágnesezettségét még éppen nem tudta átfordítani; az csak a lézersugárral felmelegített helyeken fordult át. Ezt a lemezt a felvétel előtt helyileg vagy egészében törölni kellett. A Sony a Mini Dischez új módszert fejlesztett ki: a mágneses felülírási rendszert (MMO: Magnetic-field Modulation Overwrite system). Szemben a hagyományos módszerrel, a felülírási technikában a lézersugár a lemez egyik oldaláról állandóan, egyenletes teljesítménnyel melegíti a barázda mágneses rétegét. A digitális jelet a másik, a túlsó lemezfelületen sikló mágnesfej vezérlésével írják be a mágneses rétegbe. A megvilágított helyeken a felvenni kívánt jellel vezérelt, külső mágneses tér irányába áll be a réteg mágneses iránya, függetlenül az eredeti irányítástól. Így hát az eredeti információ automatikusan felülíródik az új jellel, nincs szükség külön törlésre. A leolvasó rendszer a felvétel alatt is működik. Erre azért van szükség, hogy a felvétel során a lézersugarat a barázdában tarthassák. Így a felvétellel egyidejűleg rögtön meg lehet győződni a felvétel minőségéről is! Ez különösen fontos a később tárgyalandó adatsűrítő kódolás miatt. A sokszorosított lemez kazettájának csak az egyik oldalán van íróolvasó ablak. Az írható lemez egyik oldalát a lézersugár világítja meg, másik oldalán a mágnesfejet kell a lemezfelület közelébe helyezni, az ilyen lemez kazettájának mindkét oldalán találunk író-olvasó ablakot (4. ábra). Az ablakot üzemen kívüli állapotában fedél zárja.
A leolvasó rendszer a lézerfény intenzitásának, egyszersmind polarizációjának változását is detektálja (Dual Function Pickup). Előbbi a sokszorosított, utóbbi a magnetooptikai lemezek lejátszásához szükséges. A leolvasó rendszer a lézerforrás fényét egy polarizátor szűrővel síkban polarizálja. A polarizációs szög ingadozásának detektálásához a visszavert sugarat kétfelé választják egy polarizáció analizátorral. Nyugalmi állapotban a két kimeneten azonos intenzitású sugár jelenik meg, a két fotoérzékelő jelének különbsége ilyenkor értelemszerűen zérus. A polarizációs sík elfordulásakor az egyik nyaláb intenzitása nő, a másiké csökken, különbségük zérustól különbözni fog. Műsoros lemez lejátszásakor az intenzitás-ingadozást mind a két sugár tartalmazza, ezért a két detektált, villamos jel összeadható (5. ábra). A lejátszó természetesen automatikusan érzékeli a lemez típusát.
A kódolás
Mind a törölhető, mind a sokszorosított lemez játékideje a CD lemez maximális műsoridejével azonos: 74 perc. A lemezek barázdamérete, a lemezforgás sebessége is ugyanaz, s ilyen körülmények között a CD lemezen használt lineáris kódolással a Mini Disc-en mindössze 10 percnyi műsort tudnának rögzíteni. Hogy a műsoridő ennek mégis a többszöröse lehessen, ezt egy kódolási eljárással érik el, amely figyelembe veszi a hallás tulajdonságait. A beszédjel feldolgozásában szerzett tapasztalatok alapján a zeneijelekre is többféle ilyen információsűrítő kódolási eljárást fejlesztettek ki az utóbbi években; a Sony által használt ATRAC (Adaptive Tansform Acoustic Coding) csak egy a sok közül. Az ilyen típusú, szubjektív akusztikai ismeretekre építő kódolók a hallásnak két tulajdonságát használják ki: a hallásküszöb, illetve az el fedés jelenségét. Hallásküszöbön azt értjük, hogy a fül érzékenysége véges, bizonyos szint alatt a hangjeleket nem halljuk. Az emberi fülnek ez a küszöbszintje frekvenciafüggő. Hallásunk a 3-5kHz közötti tartományban a legérzékenyebb, az ennél kisebb és nagyobb frekvenciákon érzékenységünk fokozatosan romlik. Ezt szemléltetik az ismert Fletcher-Munson görbék (6. ábra), melyek közül a legalsó ábrázolja a sok ember átlagának megfelelő hallásküszöb szintet. Az is régóta ismeretes, hogy egy erősebb tiszta hang vagy keskenysávú zaj lefedi a közeli frekvenciákon lévő kisebb intenzitású hangokat. Úgy is fogalmazhatunk, hogy bármely hang megemeli a hallásküszöb értékét saját frekvenciájának környezetében, s e megemelkedett küszöbszint a hang megszüntével csak fokozatosan tér vissza eredeti értékére.
Az ATRAC, a Mini Disc kódolója (a hallási küszöbbel és az elfedési hatással számolva) a 7. ábrán bemutatott lépésekben működik. Először is, az analóg jelből 44,1kHz mintavételi frekvenciával 16 bit felbontású jelet állít elő. A kódsort csatornánként 512 mintából álló, 11,6ms hosszúságú blokkokra bontja. E szegmenseknek MDCT eljárással (Modified Discrete Cosine Transform), azaz módosított, diszkrét koszinusz transzformációval előállítja a frekvenciaspektrumát. A spektrumból törli a hallásküszöb alatti intenzitású spektrumvonalakat, majd a kiemelkedő spektrumvonalaknak meghatározza az elfedési küszöbét, s törli az ez alatti amplitúdójú összetevőket. Végül törli az előző blokkok maradék fedési küszöbénél kisebb amplitúdójú spektrumvonalakat is. Az ezen az elven működő kódolók kimenetén az eredeti kódsűrűségnek csak az ötöde-tizede marad meg - most már csak ennyit kell rögzíteni a lemezen (vagy továbbítani a műsorsugárzó rendszerek átviteli csatornáján stb.). A lejátszás során a frekvenciaspektrumból inverz transzformációval ismét időjelet állítanak elő, és a szegmensek találkozásánál található jelugrásokat egymáshoz simítják.
Hangsúlyozzuk: a jel rögzítésben és a (főleg műholdas) műsorsugárzásban számos ilyen szubjektív akusztikai kódoló rendszer létezik, de egymással nem kompatibilisek. A fent leírt kódsűrítés után azonban további kódolásra van szükség. Az egyik a hibajavító kódrendszer, amely lejátszáskor az esetleges rögzítési, gyártási, vagy lejátszási hibákat korrigálja. A másik az ún. csatorna kódol is, amely hatékonyan növeli a rögzítés és lejátszás biztonságát azáltal, hogy 0-3,5MHz-ről 0,5-2MHz-re csökkenti a lemezre kerülő jelfolyam relatív sávszélességét. E két utóbbi kódolásnál a CD lemezhez kifejlesztett eljárást használják - persze, némileg eltérő paraméterekkel. A teljes kódolás négy főbb fokozata tehát a következő:
1.) lineáris A/D átalakítás (44,1kHz, 16 bit),
2.) ATRAC információsűrítő kódolás,
3.) CIRC (Cross Interleave Reed-Solomon Code), kettős szorzatkód a hibavédelemre,
4.) EFM (Eight to Fourteen Modulation) csatornakódolás a sávszélesség csökkentésére.
Az ATRAC kódoló a lineáris 1,4Mbit/s lineárisan kódolt hangjelfolyamot 300 kbit/s-ra sűríti. A hibavédő kódolás ezt az adatmennyiséget mintegy 30-40%-kal emeli meg. Az előzőekben csak a hangjelek kódolásával foglalkoztunk. Az MD azonban a hangjeleken kívül különféle segédkódokat is tartalmaz: a lejátszó vezérléséhez szükséges időkódokat, a tartalomjegyzéket, illetve különféle szöveges információkat a műsorról a hallgató tájékoztatására. .......
A rázásálló memória
A bevezetőben láttuk, hogy a rendszert elsősorban a mobil, azaz hordozható lejátszó készülékek céljára fejlesztették ki, márpedig e berendezések működésében kulcskérdés a rázásállóság. (Amit a CD lemez fejlesztésekor csak részben sikerült elérni.) A Mini Disc-nél különös figyelmet fordítottak rá, és úgy tűnik, végre sikerült megnyugtató megoldást találniuk. Digitális berendezésekben különböző okokból (de főleg - a dekódolás időszükséglete miatt) szükség van egy átmeneti tárolóra, amelyet a dekódoló szakaszosan tölt fel, és amelyből a kimeneti D/A átalakító folyamatosan kapja az adatokat. Ez a memória a CD játszókban néhány tízezer bit méretű. A Mini Disc lejátszójába viszont 1Mbites átmeneti tárolót építenek. A lejátszó-rendszer 1,4Mbit/s sebességgel képes ezt a tárolót feltölteni, holott a kimeneten csak 0,3Mbit/s sebességű jelre van szükség. Így az átmeneti tárolóban mintegy 3 másodpercnyi műsoridő állomásozik tartósan rázásmentes körülmények között. Ha külső mechanikai ütés miatt a letapogató lézersugár letér a lyuksorról, ezt az időkód ugrásából a vezérlőrendszer azonnal érzékeli, és a lézersugarat visszavezérli a lyuksor megfelelő szakaszára. Ezalatt az idő alatt a memória továbbra is szolgáltatja a jelet, és a zavar megszűnte után a memóriát a lejátszó igen rövid idő alatt újra feltölti. A lemezt 1-2 másodpercre akár ki is lehet venni a készülékből anélkül, hogy a folyamatos lejátszás megszakadna, mivel a szilárdtest tárolóból eközben is kiolvasható a műsor. További információsűrítést tesz lehetővé a kódok ún. adaptív skálázása. (Azaz: olyan lebegőpontos számábrázolása, melynél az exponenst blokkonként csak egyszer rögzítik, és mind az exponens, mind a mantissza hossza a kód abszolút értékének függvénye. A Mini Disc-nél azonban ennek részleteit nem tették közzé.)
...................[/quote]Dr. Takács Ferenc
Alapfogalom : Hi-Fi
#161
Elküldve: 2003. 01. 02. 10:11
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#162
Elküldve: 2003. 01. 05. 22:17
Az történt hogy mondjuk úgy örököltem egy ITT-Nokia ST743-as Hi-Fi-t, 2 Videoton 40W-os, 8 Ohm-os ST82-es hangfalat és egy ELTA nem tom milyen BoomBox-ot. Jó 15 éves cuccok ezek a BoomBox-ot kivéve de még szólnak, azért is kértem el őket. Totál analfabéta vagyok Hi-hi ügyben de sikerült rákötnöm a Live!-omra és még szól is!
A gondom az volna hogy néha baromi nagyot reccsen a rendszer jobb oldala. Baromi hangos és félek valami bajt jelez.
A másik hogy a BoomBox nem egy nagy eresztés de azért többet várnék tőle. Alig hüppög valamit. Még ide a félszobába is kicsi....Én arra gondoltam hogy kevés a Nokia 40W-os erősítője a 2*40W-os hangfalaknak meg a BoomBox-nak.
Ha vennék egy erősebb erősítőt akkor több kakaó jutna neki nem??
A BoomBox-ot hova érdemes elhelyezni a két hangfalhoz képest?? Egyszintbe vagy alá??
Minden hozzáértőnek előre is köszi a segítséget....
#163
Elküldve: 2003. 01. 05. 23:12
idézet:
Zene a fülek között - Fejezetek a pszicho- akusztikából - I.
Akusztikai cikksorozatunk első két része után egyszercsak megakadtunk. Eddig ugyanis többé-kevésbé egzakt dolgokról volt szó, amennyiben a hangszerek és a termek akusztikája a fizika egy-egy jól definiálható fejezetét képezi, alapelvei tisztázottak, s ha van is vita erről vagy arról az akusztikusok körében, az nemigen érinti a High Fidelityt.
Egészen más a helyzet az úgynevezett szubjektív (pszicho-) akusztikával, mely tudományág azt kutatja, hogyan hall az emberi fül, vagy méginkább: az emberi agy. Nem állíthatjuk, hogy az akusztikának ez a fejezete is ne volna egzakt. Hiszen: szabatos kérdéseket tesz fel a természetnek, és gondosan regisztrálja az e kérdésekre kapott válaszokat. A pszichoakusztika azonban pontosan az a határterület, amelyen a tudomány (a fizika) érintkezik számunkra is fontos alkalmazási területével, a stúdió-, illetve a hifi-technikával. A hangátvitel gyakorlata a szubjektív akusztika adatain, statisztikáin, felismerésein alapszik, és a hangmérnökök megszokták, hogy ezeket az adatokat, statisztikákat, felismeréseket gondolkodás nélkül, közvetlenül alkalmazhatják.
Egy ideig nem is volt ebből semmi baj, de a legutóbbi időkben, s éppen a High Fidelity fejlődése nyomán, rendkívül komoly kételyek merültek fel azokkal a következtetésekkel szemben, amelyeket a szubjektív akusztikai alapelvekből lehet levonni. Még az is elhangzik, s egyre gyakrabban, hogy a szubjektív akusztika állításait ma már egyáltalán nem szabadna alkalmazni a felvételi, illetve a lejátszótechnikára. Hangsúlyozzuk, ez a kritika nemhogy nem tudományellenes, ellenkezőleg: éppen hogy a tudományosabb módszereket kéri számon az akusztikusoktól. Ha ugyanis a pszichoakusztika jelzései ellentmondanak a gyakorlatnak, akkor ez azt jelenti, hogy az akusztikusok "nem jó kérdéseket tettek fel a természetnek", és így a természet sem arra válaszolt, amire kellett volna. Ha ez így igaz, nem előszörre fordulna elő, hogy a gyakorlat visszahat az alaptudományra, s korrigálja annak irányvonalát. Az "igazán jó kérdéseket" azonban nagyon nehéz lesz megfogalmazni (rendkívül bonyolult kísérletekről van szó), s biztosra vehetjük, hogy még sokáig nem fogunk tisztán látni attól a ködtől, amely a High Fidelity és a pszichoakusztika határvidékén gomolyog.
Végiggondolva mindezt, szerkesztőségünk a szó szoros értelmében patthelyzetbe került. Nyilván folytatni szeretnénk ismeretterjesztő sorozatunkat - de nem tehetjük meg, hogy Olvasóinkat ne tájékoztassuk kételyeinkről a szubjektív akusztikai alapismeretekből levonható, népszerű következtetésekkel szemben. Másrészt viszont módszertanilag is elfogadhatatlan, sőt, nevetséges dolog lenne, kételyekből fonni füzért egy olyan alapvető ismeretanyag köré, amelyet többségünk egyáltalán nem, vagy csak felületesen ismer.
Ezért aztán a következőképpen döntöttünk. Felkértük régi ismerőseinket, Angster Judit és Miklós András fizikusokat (mindketten a "fiatalabb" évjáratból valók), hogy foglalják össze számunkra az alapismereteket - vagy legalábbis azok lényegét, sőt: koncentráljanak inkább csak a High Fidelityvel közvetlenül is kapcsolatba hozható tézisekre, amelyeket olyasféle címen prezentálhatunk, mint: "Fejezetek a pszichoakusztikából". Ezek a fejezetek lazán kapcsolódnak egymáshoz, és sorozatuk időnként megszakad, hogy vitáknak, illetve olyan interpretációknak adjon helyet, amelyek esetleg más megvilágításban láttatják az akkor már megismert tényanyagot. Így például a következő számban - jelen cikkünkhöz kapcsolódva a HFM szerkesztője szeretné kifejteni nézeteit a hangátvitel dinamikai követelményrendszeréről (s szeretné, ha ezt az "interpretációt" azért tüstént lektorálná is AJ & MA, a szakember szemével).
*
Akusztikai cikksorozatunk most következő részében eltérünk az eddigi formától. Miközben folytatjuk az akusztika egyes fejezeteinek felvázolását, mondandónkat egy-egy, a hifistát jobban érdeklő téma köré csoportosítjuk. Mindenekelőtt azonban a hallásról és a pszichoakusztika alapfogalmairól kell szólnunk. Három fontosabb témakört szeretnénk ugyanis megvizsgálni: a jel-zaj viszony és dinamika, a torzítások, illetve a térbeli hallás témakörét. Mindhárom területnek nagyon sok pszichoakusztikai vonatkozása van, ezért nem tekinthetünk el bizonyos alapfogalmaktól - de a kifejezetten szakmai magyarázatokat kisbetűvel szedjük.
Tudjuk, hogy igencsak ingoványos vidékre tévedtünk. A pszichoakusztika fogalmai körül nagyon sok a félreértés, a hifi-szakirodalomban pedig sok olyan cikk található, amely bizonyos pszichoakusztikai tételeket megkérdőjelez. Éppen ezért cikkünkben azt a módszert fogjuk követni, hogy miközben ismertetjük a pszichoakusztika alapvető tételeit, felhívjuk a figyelmet azokra a részekre, amelyeknél véleményünk eltér az általánosan elfogadottól, illetve ahol az utóbbiakat nem tartjuk kielégítőnek. Az embert környezetéből mindenféle ingerek érik, ezeket érzékszerveinkkel észleljük, és érzetek alakulnak ki bennünk. Az akusztika a hangingerrel és a hangérzettel foglalkozik. Az inger tulajdonságait az objektív akusztika, az érzetét a szubjektív vagy pszichoakusztika tárgyalja. Mindkét terület sok-sok részterületre oszlik, így például az objektív akusztika tárgyalja a hang keletkezésével, terjedésével, elnyelődésével kapcsolatos kérdéseket, a hang és környezete közötti kapcsolatokat és kölcsönhatásokat stb. A szubjektív akusztikán belül a hallószerv működésével és tulajdonságaival, a különféle érzetfajták (hangosság, hangmagasság, hangszín stb.) jellemzőivel és az ingerek és érzetek közti összefüggésekkel foglalkoznak. Az ingerek hatására létrejövő érzetekből áll össze tudatunkban a hangélmény. Élményünket azonban nagyon sok olyan tényező is befolyásolja, amely nem tartozik sem az objektív, sem a szubjektív akusztika tárgyába. Hangulatunk, fáradtságunk, figyelmi állapotunk, ízlésünk, a hallgatott művel kapcsolatos várakozásunk mind-mind erősen befolyásolja hangélményünket. Hogy az említett tényezők milyen befolyással vannak az élményre, a pszichológia vizsgálja. Ebbe nem fogunk belemenni, bár tudjuk, hogy a zenét hallgató ember szempontjából igen fontos. A figyelem és az elvárás azonban igen jelentős befolyást gyakorolhat a szubjektív akusztikai vizsgálatok eredményére. Ezért, ha röviden is, de foglalkozni fogunk velük a szubjektív akusztikai részben.
Ingerek és impulzusok
A hangingerek a fülünkön keresztül jutnak el hozzánk. Fülünk az első eleme annak a láncnak, amely az ingerekből érzeteket hoz létre, ezért mindenképpen kell pár szót ejtenünk az emberi fül működéséről. ...... A fülünkbe jutó hang megrezegteti a dobhártyát, s ez a rezgés a hallócsontocskák közvetítésével jut el a belső fül ovális ablakára.
Az ovális ablak rezgése nyomáshullámot kelt a csigát kitöltő folyadékban, és ez a nyomáshullám végighaladva a csiga fölső csatornáján, egy kis nyíláson keresztül az alsó csigatérbe jut, amelyen visszafelé haladva a kerek ablakhoz jut el.
A kerek ablakot szintén rugalmas hártya zárja le, ezért a nyomáshullám nem verődik vissza. A fülbe jutó hangok hatására tehát a belső fülben nyomáshullámok alakulnak ki, amelyek egyre csökkenő sebességgel haladnak a csigalyuk felé, és eközben mozgásba hozzák az alaphártyát, amelyen az idegvégződések vannak. Ha a gerjesztés folyamatos, az alaphártya is állandó mozgásban lesz, és mint Békésy vizsgálatai óta tudjuk, adott frekvenciájú gerjesztő hang esetén az alaphártya egy meghatározott helyén maximális a rezgésamplitúdó. Magasabb frekvenciájú hangok hatására az ovális ablak közelében lesz a maximális kitérés helye, s ahogy a hang mélyül, a csúcs egyre tovább vándorol a csiga csúcsa felé (4. ábra). A 3. ábrán bemutatott Corti-szervben az alaphártya mozgása idegimpulzusok sorozatává alakul át.
Ha a fedőhártya hozzáér a szőrsejtek tetején levő szőrszálak valamelyikéhez, a szőrsejtekből idegimpulzus indul ki. Ez csak akkor következhet be, ha a fedőhártya s a Corti-szerv egymás felé mozog, ezért a hangnak csak egyik félperiódusában jönnek létre idegkisülések. Ez hasonló az egyenirányító működéséhez. Ha az alaphártya mozgása egy bizonyos minimális értéknél kisebb, idegkisülés nem jön létre, ha viszont a kitérés növekszik, akkor az egy félperiódus alatt keletkező kisülések száma nőni fog. Így a hangintenzitás növekedésével egyre több idegimpulzust kapunk.
A kisülések maximális számát viszont az egyidejűleg gerjeszthető szőrsejtek száma határozza meg. Ezért azt várhatjuk, hogy az intenzitás növekedésével a kialakult érzet telítésbe fog menni. Mint majd látni fogjuk, ez tényleg így is van. Egy-egy szőrsejt a kisülés után nem tud rögtön újabb impulzust kiadni magából. Az ehhez szükséges feléledési idő körülbelül 1-l,5ms. Ezért kb. 800Hz-ig igaz csak az, hogy a hang minden periódusában minden szőrsejt működőképes. Nagyobb frekvenciáknál egy-egy szőrsejt csak minden második-harmadik periódusra tud reagálni! Ha tehát az érzékenységet az időegység alatt agyunkba érkező idegimpulzusok számával arányosnak képzeljük, akkor az érzékenység egyenletesen fog nőni addig, amíg minden periódusban minden szőrsejt működőképes. Nagyobb frekvenciákon viszont az érzékenység állandó marad.
A hang erőssége tehát idegimpulzusok gyakoriságává alakul át, frekvenciája pedig attól függ, hogy a hallószerv melyik részéről érkezik a legtöbb impulzus az agyba. Mégsem jelenthetjük ki, hogy a jel frekvenciáját egyértelműen a maximális kitérés helye határozza meg. Frekvenciamegkülönböztető képességünk ugyanis sokkal jobb, mint ami az alaphártyán kialakuló kitérésmaximum szélességéből adódna. (E feltételezésnek egyéb tények is ellentmondanak.) Bizonyos jelkeverékek hangmagassága más lehet, mint az alaphártya maximális kitéréséből adódna. Az utóbbi időben - nagyon sok vizsgálat nyomán - egyre inkább úgy vélik, hogy nagyon nagy szerepe van az idősorrendnek. Tényleg, mit is csinál a fül egy, az időben sorba rendezett impulzussorozatból? Egyáltalán, mi lesz egyetlen jel időtartamából, miközben bejut a fülünkbe? Ez egy nagyon érdekes kérdés, amellyel szerintünk még nem foglalkoztak eléggé a szakirodalomban. Ha egyetlen keskeny impulzust küldünk a fülbe, hatására az alaphártyán egy kis kiemelkedés vonul végig, amelynek a haladási sebessége egyre csökken, s amely egyre jobban kiszélesedik a csiga csúcsa felé haladva. Agyunkba mindaddig érkeznek idegimpulzusok e jel hatására, amíg a kiemelkedés el nem ér az alaphártya végéig - vagy a kitérés a küszöbérték alá nem csökken. Ez az időtartam egyes szerzők szerint csak pár ms, mások szerint ennél jóval több, 10-30ms is lehet, de mindenképpen független az impulzus élességétől, csak a fül sajátosságaitól függ! Van tehát egy olyan legrövidebb időtartam, hogy a még ennél is rövidebb jel hatására is már csak ugyanolyan érzet alakulhat ki. Ezt tulajdonképpen nagyon jól ismerjük, hiszen minden rövid hangimpulzust egyforma kattanásnak érzékelünk, és ha az impulzus szélességét csökkentjük, a jellege nem változik meg, csak halkabb lesz. Ha a jelünk összetett zenei hang, akkor a belső fülben a magasabb komponensek korábban kezdenek idegkisüléseket létrehozni, mint a mélyebbek! Így az a minta, amelyet az idegkisülésekből egy adott időpontban veszünk, a korábban jött hang mélykomponenseit és a későbben jött hang magas komponenseit tartalmazza! Ez a hatás nincs kellően figyelembe véve a ma elfogadott elméletekben. Ha egy újabb impulzus érkezik az alaphártyára, mielőtt a korábbi hatás megszűnt volna, érzékelésünkben nem fog különválni a két jel. Különféle kísérletekből tudjuk, hogy két impulzus között (jellegüktől és intenzitásuktól függően) 20-35ms-nak kell eltelnie, hogy külön halljuk őket, ezért valószínűnek látszik, hogy a jel végigfutási ideje az alaphártyán a 10ms-os nagyságrendbe esik.
Hallószervünk eddig ismertetett sajátságaiból néhány következtetést máris le tudunk vonni. Várható az, hogy az inger erősségétől függő érzetre küszöbérzékenységet és telítődési jelenséget találunk. Mint már említettük, az érzékenység kb. 800-1000Hz-ig biztosan növekedni fog, egészen magas frekvenciákra viszont az alaphártya merevsége miatt erősen csökken. A legnagyobb érzékenységet a külső hallójárat rezonanciafrekvenciáján, 3kHz körül várhatjuk. Valószínű az is, hogy az érzetek kialakulásához idő kell, s ez az idő semmiképpen sem lehet rövidebb, mint az az időtartam, ameddig belső fülünk működik egyetlen nagyon rövid kattanás hatására. Láttuk azt is, hogy a frekvencia-, illetve időtartam-információ nagyon bonyolult módon transzformálódik a hallószervben. Figyelemreméltó még az, hogy a belső fül érzékelő rendszere különösen érzékeny a változásokra. Állandó ingerlés hatására az idegimpulzusok száma csökken, de a rendszer akármilyen változásra azonnal az impulzusszám növekedésével válaszol.
Hallószervünk eddig ismertetett jellemzői objektív módszerekkel mérhetők. A külső és a középfül átviteli tulajdonságait, impedanciáit sokan és sokszor megmérték, a belsőfülben végbemenő hidrodinamikai jelenségek mikéntjét részben állatkísérletekkel, részben pedig modellkísérletekkel tisztázták. A legmodernebb kísérleti technikával mérni lehet pl. az alaphártya különböző helyeinek kitérését, és egyidejűleg az onnan kiinduló idegszálakon haladó kisülések számát. Mód van arra is, hogy egy-egy szőrsejtbe mikroelektródát vezessünk, és pontosan "nyomon kövessük" a kisüléseket. Így azt mondhatjuk, hogy meglehetősen jól ismerjük az emberi fül működését, azt a módot, ahogy az akusztikai jel impulzusokká alakul át, de mindez nem ad magyarázatot arra, hogyan jön létre bennünk az érzet. Ehhez sokkal jobban kellene ismernünk idegrendszerünk és agyunk működését.
Egy "lépcsővel" feljebb
Az érzetek vizsgálata egészen más módszerek segítségével történik. Képzeljük el, hogy az ember érzékelő rendszere egy ismeretlen működésű "fekete doboz", amelynek bemenetére ingereket adva, a kimeneten érzetek jelennek meg. Ha megváltoztatjuk az ingereket, meg fognak változni az érzetek is, és gondosan megtervezett vizsgálatokkal felderíthetjük az ingerek és érzetek kapcsolatát anélkül, hogy tudnánk, hogyan is működik érzékelő rendszerünk.
A hangjelenséget egyaránt jellemezhetjük objektív és szubjektív tulajdonságaival. A hangnak lehet frekvenciája, hangnyomása (esetleg hangnyomásszintben kifejezve), intenzitása, energiája, színképe és így tovább - de azt is mondhatjuk, hogy a hangnak magassága, színe és hangossága van. A pszichoakusztika egyik legfontosabb kérdése az, hogy milyen összefüggés van az objektív és a szubjektív hangjellemzők között. Ezeknek az összefüggéseknek a tisztázásával már legalább 100 éve sok szakember foglalkozik világszerte, de még mindig sok a vitás kérdés. Hogyan lehet ez?
Először is: a szubjektív jellemzők nemcsak egyetlen objektív jellemzőtől függenek, hanem általában többtől is. Például a hangosság nemcsak a jel szintjétől, hanem a frekvenciától is erősen függ. És hasonlóképpen a hangmagasság sem csak a frekvenciától függ, hanem a jel intenzitásától is.
Másodszor: a szubjektív jellemzők mérése igen nehéz feladat. A pszichológián belül a pszichofizikának nevezett tudomány próbálkozik avval, hogy a természettudományokban kidolgozott, pontos és megismételhető mérési eljárásokhoz hasonló módszereket találjon a szubjektív vizsgálatokra is. A probléma azért igen nehéz, mert a mérés eredményét a kísérleti személy válasza jelenti, és ez a válasz sokszor nem elég világos, sokszor téves, és nagyon erősen függ a kísérleti személy idegállapotától, figyelmétől, fáradtságától és együttműködési készségétől. Ezeknek a zavaró tényezőknek a kiszűrése a pszichofizika egyik legfontosabb feladata. Mindazonáltal, ma már gondosan ellenőrzött módszerek állnak a kutatók rendelkezésére, és az ezekkel a módszerekkel kapott eredmények megbízhatósága vetekszik a műszeres mérések megbízhatóságával. Hadd ismertessük pár szóval a leggyakrabban alkalmazott pszichofizikai vizsgálati módszerek lényegét. E vizsgálati módszereknek az a közös vonásuk, hogy a kísérleti személyek nagyon jól meghatározott feladatot kapnak. Például meg kell mondaniuk, hogy két fényfelvillanással jelzett időintervallumban hány hangjelet hallottak, egyet-e, vagy kettőt. A sok személlyel elvégzett vizsgálatok eredményét a legkorszerűbb statisztikai módszerekkel elemzik, s az így kapott eredmények nagyon megbízhatók. Ki kell azonban emelnünk, hogy a pszichoakusztika, vagy tágabb értelemben a pszichofizika vizsgálati módszerei már alapfeladatukban is teljesen különböznek a tesztvizsgálatoktól.
Alapkövetelmény ugyanis, hogy eredményeinket ne befolyásolja a magasabb tudati szintek működése. Hallásküszöb-vizsgálatnál pl. teljesen hamis eredményt kaphatnánk, ha egy egyszerű dallam hangjait adnánk egyre halkabban a kísérleti személyeknek. Az ember ilyenkor ugyanis már várja a következő hangot, s esetleg akkor is meghallani véli, amikor már nem is hallja. Ugyancsak nagy hibát okozhat, ha a kísérleti személyek nem figyelnek eléggé az elvégzendő feladatra. Ilyen esetben ugyanis előfordulhat, hogy nem az érzetre, hanem a kísérleti személyek figyelmetlenségére kapunk jellemző adatot. Ezért a szubjektív vizsgálatoknál a kísérleti személyeket úgy választják és úgy tanítják be, hogy mindnyájan tisztában legyenek feladatukkal, és igyekezzenek azt legjobb képességük szerint elvégezni. További különbség a pszichofizikai és a tesztvizsgálatok között: a pszichofizikai vizsgálatoknál alapkövetelmény, hogy egyszerre csak egy inger, s az is jól kontrollált módon változzon. Csak így van remény arra, hogy felderítsük: mennyiben függ a vizsgálat alá vont érzet a különféle ingerektől. Ezért sokszor igencsak mesterkélt körülményeket kell teremteni a vizsgálatokhoz. A tesztvizsgálatokon viszont egyidejűleg sok-sok paraméter változik meg, és a feladat éppen az, hogy a résztvevők a bonyolult változások figyelembevételével próbáljanak ítélni.
Módszerek és korlátaik
Beszéljünk ezután egy pár szót a pszichoakusztika vizsgálati módszereiről. Az egyik leggyakrabban használt módszerrel az érzet létrejöttét kell megállapítani, s általában úgy, hogy kényszerítve vagyunk a választásra. Korábban már említést tettünk erről a módszerről. Tehát például fényjellel határolt időintervallumokban meg kell állapítanunk, hogy egy vagy két hangot hallottunk-e. Az egyik hang pl. állandó erősségű, a másiknak az erősségét statisztikusan változtatjuk. Változik a kísérlet során a két hang sorrendje és megjelenésük időpillanata is. Ezzel a módszerrel nagyon jól meg lehet állapítani azt a küszöbértéket, amelynél a hangot éppen meghalljuk. Hasonló módszerrel lehet meghatározni azt a legkisebb ingerváltozást, amely az érzetben már éppen észrevehető változást okoz. Például ha az a kérdés, hogy a két hang közül melyik a magasabb, az első vagy a második, a válaszokból meg tudjuk állapítani, mi az a legkisebb frekvenciaváltozás, amelyet már észlelünk. Egy másik, gyakran használt módszer az, amikor egy fix, rögzített ingerhez magunk állítjuk be a változtatható ingert úgy, hogy mindkettő hatására egyforma érzet alakuljon ki. Természetesen a két inger nem egyidejűleg éri fülünket, hanem egymás után halljuk a fixet és a változót, s emlékezetünk alapján kell az egyformaságot beállítani. Ez a módszer is nagyon pontosan reprodukálható eredményeket szolgáltat. Gyakran használatos még az a módszer, amikor valamilyen szempontból sorba kell rendeznünk az ingereket. Például egymást követő három hangról kell megállapítani, melyik volt a leghangosabb, melyik a leghalkabb. Ez a módszer azonban csak kb. 5-6 ingerig ad megbízható eredményt; ha ennél több inger ér bennünket, ítéletünk egyre bizonytalanabbá válik. (Pszichológiai alaptörvény ugyanis a "mágikus" hetes szám törvénye: agyunk kb. 7 elemet tud megkülönböztetni egy-egy vizsgálat során. A hetes számtól ±2 számú eltérés még lehetséges, de 9-nél több dolgot már semmiképpen sem tudunk megkülönböztetni. A legkedvezőbb a hármas skála, s még éppen elfogadható eredményt szokott adni 5 különböző elem sorbaállítása is.) A fentebb vázolt eljárásokkal az érzetet nagyság szerinti sorba tudjuk rendezni, feltéve, hogy ez a bizonyos érzet egydimenziójú. A hangosság és hangmagasság ilyen, de pl. a hangszín már nem. Nem mondhatjuk két különböző hang színéről hogy az egyik nagyobb, mint a másik, vagy színesebb, mint a másik. Itt ugyanis már legalább két különböző dimenzióval van dolgunk, amelyeket a fénylő-sötét és a lágy-érdes jelzőpárokkal szemléltethetünk a legjobban. A pszichoakusztikai vizsgálati módszerek arra is lehetőséget adnak, hogy meghatározzuk, mennyiben függ egy-egy érzet minősége két vagy több ingerváltozótól. Ha pl. adott frekvenciájú és intenzitású hangjelhez keressük azokat az (eltérő) intenzitás- és frekvenciaértékeket, amelyek ugyanolyan hangosságot eredményeznek, megkapjuk az egyenlő hangosság görbéi néven jól ismert görbesereget (6. ábra). Hasonló görbesereget kaphatunk mondjuk a hangmagasságra is, ha pl. az intenzitást és a jel időtartamát változtatjuk.
Az eddig felsorolt vizsgálati módszerek azonban nem alkalmasak arra, hogy egyértelmű skálát állapítsunk meg egy-egy érzetfajtára. Van a pszichofizikában olyan módszer is, amely számszerű értékeket is tud rendelni egy-egy érzetskálához. Ehhez először is egységet kell választani. A hangosságnál pl. a 40dB intenzitású, 1kHz frekvenciájú inger hangosságát választották egységül. Ezekután a szubjektív akusztikai vizsgálatok úgy zajlanak le, hogy a kísérleti személyek kétszer olyan hangos, illetve fele olyan hangos ingereket választanak ki. Folytatva ezt az eljárást, megkapjuk a skála beosztásait. Ez a módszer azonban nagyon bonyolult, és a megbízhatósága is vitatható. Az általában nem okoz gondot a kísérleti személyeknek, hogy két jelről megállapítsák, melyik a hangosabb, vagy melyik a magasabb. De, hogy mikor kétszer olyan hangos, vagy kétszer olyan magas - ezt nagyon nehéz meghatározni.
A szubjektív akusztikai vizsgálatok alapján a hangérzet nagyon sok tulajdonsága tisztázódott. Ismerjük a különböző érzetekre vonatkozó küszöbérzékenységet, azt a legkisebb ingerváltozást, amely már észrevehető érzetváltozást okoz, tudjuk, hogyan függenek a különböző érzetek a jel időtartamától stb. Ismét hangsúlyoznunk kell azonban: ezek a vizsgálatok hallási érzékelésünk minél jobb megismerésére irányultak, s ezért a kutatók tudatosan kizártak a vizsgálat köréből minden olyan tényezőt, amelyek a magasabb tudati szintek működését tükrözik. Csak a lehető legegyszerűbb esetekkel foglalkoztak. A vizsgálatokhoz használt jelek pl. szinuszos vagy keskenysávú zajjelek voltak; nagyon sok vizsgálatot végeztek fejhallgatós lehallgatással, az úgynevezett szabadtéri vizsgálatok pedig a háttérzajok csökkentése céljából nagyrészt süketszobában folytak. Általában elmondhatjuk, hogy mind a vizsgálathoz használt jelek, mind a vizsgálati körülmények természetellenesek voltak - viszont reprodukálhatók! Természetes tehát, hogy a pszichoakusztika eredményei normális környezetben, természetes hangjelek esetén nem írják le teljesen a jelenségeket. A kutatások azonban nem álltak meg: manapság is végeznek kísérleteket. De még sok-sok évi munka szükséges, hogy megbízható eredményt kapjunk. Most pedig, e rövid pszichoakusztikai kirándulás után ígéretünkhöz híven a hangosságról, pontosabban: hallórendszerünk dinamikájáról fogunk beszélni.
Hangosság és dinamika
Mint említettük, a hangosság erősen függ a frekvenciától. E frekvenciafüggést szemléltetik az egyenlő hangosság görbéi, amelyeket süketszobai mérések során határoztak meg. A kísérleti személyek a süketszobában a velük szemben elhelyezett hangszóróra figyeltek. Az volt a feladatuk, hogy egy változó frekvenciájú jelet ugyanolyan hangosra állítsanak be, mint amilyen hangos az 1000Hz-es referencia-jel. A beállítandó és a referencia-jel egymást váltogatva szólalt meg. A kísérletet nagyon sok kísérleti személlyel elvégezték; szinuszos jelen kívül keskenysávú zajt is használtak. Az eredmények eléggé megbízhatónak tekinthetők, de csak mint átlagértékek. A 6. ábrán láthatjuk a szabad térben (süketszobában) szinuszos hangra kapott eredményeket. A görbesereg jól szemlélteti, mennyire frekvenciafüggő a hangosság. Fizikailag azonos intenzitású hangok a frekvenciától függően más-más hangosságúak. Feltűnő, hogy a mély hangok mennyire kis hangosságúak. Ezt kísérletileg is könnyű ellenőrizni. Ha generátorhangot adunk egy hangszóróra, és a frekvenciát csökkenteni kezdjük, a hang nemcsak mélyebb, hanem egyre halkabb is lesz. A másik érdekes jelenség: egészen mély hangok esetén sokkal kisebb ingerváltozás kell a hangosság megváltoztatásához, mint közepes frekvenciákon.
Az egyenlő hangosság görbéit phon-görbéknek is nevezik. A phonban mért hangosságot úgy definiálták, hogy feltételezték, miszerint 1kHz-en a hangosság logaritmusos törvény szerint függ a hangnyomásszinttől. Vagyis 20dB hangnyomásszint 20 phon, 60dB=60 phon és így tovább. Ez azt jelenti, hogy a kétszeres hangosság 6 phonnal nagyobb, a 10-szeres 20 phonnal stb. - éppúgy, mint a decibelskálán. A szigorú pszichoakusztikai vizsgálatok ezt nem erősítették meg, mert a felezéses és kétszerezéses összehasonlító vizsgálatok szerint a kétszeres hangossághoz 1kHz-en kb. 10dB hangnyomásszintnövekedés szükséges. Az így fölállított, úgynevezett son-skála pontosabban jellemzi a hangosságot, mint a phon. De a phon az ismertebb és elterjedtebb mértékegység.
Az egyenlő hangosság görbéin (6. ábra, szaggatott vonal) feltüntettük hallószervünk küszöbérzékenységét is. Természetesen ez a görbe csak statisztikai átlagérték, egyénenként eltérő, azonban mégis jól jellemzi a 20 év körüli, ép hallású emberek hallását. Láthatjuk, hogy ez a küszöbérzékenység 2kHz körül 0dB, 100Hz-en már 25, 30Hz-en már 60dB. Azt is megfigyelhetjük, hogy míg közepes frekvenciákon a hangnyomásszintben mért dinamika kb. ugyanakkora, mint a phonban mérhető, mély hangok esetén már kb. 50dB hangnyomásszint-változás is 80 phonnal változtatja meg a hangosságot. A 7. ábrán feltüntettük a fájdalomküszöböt is. Elméletileg azt mondhatjuk, hogy hallószervünk dinamikatartományát a fájdalomküszöb és a ha1lásküszöb-görbék közötti távolság adja meg. Az ábrákból le tudjuk olvasni, hogy egy-egy frekvencián mekkora jeldinamikát tud érzékelni a fülünk.
A zenehallgatás szempontjából figyelembe vehető dinamika azonban nem ugyanaz, mint amit az egyenlő hangosság görbéiből leolvashatunk. Figyelembe kell vennünk ugyanis, hogy a zenét hangversenyteremben, vagy saját szobánkban hallgatjuk, de mindenképpen jelentős alapzaj mellett. Ez a zaj a gyenge hangokat el fogja fedni. Az elfedés jelensége nagyon fontos a pszichoakusztikában. Már a korábbi vizsgálatok során rájöttek, hogy ha két hang szól egyidejűleg, a hangosabb meg tudja akadályozni a halkabbik észlelését. E jelenséget legjobban úgy lehet vizsgálni, ha keskenysávú zaj és szinuszos hang szól egyidejűleg (két szinuszos hang ugyanis bizonyos frekvenciáknál összelebeghet, - a lebegés megzavarná az elfedés jelenségét). Csökken a zaj elfedő hatása, ha a szinuszos jel frekvenciája lényegesen különbözik a zaj középfrekvenciájától, s általában a mélyebb hang jobban elfedi a magasat, mint a magas a mélyet. A vizsgálatok szerint egy szinuszos hangot legjobban a közvetlen környezetébe eső frekvenciájú hangok fedik el, a távolabbi hangok nem gyakorolnak rá nagy befolyást. Bár az összefüggések igen bonyolultak, durván azt mondhatjuk, hogy az elfedéshez az kell, hogy a jel szintje kb. 4 decibellel legyen kisebb a tercsávú zaj szintjénél. Igazából nem tercsávban kell mérni a zajt, hanem a hallószervünk tulajdonságai alapján megállapított ún. kritikus sávokban. Ezekből összesen 24 van, sávszélességük 500Hz alatt 100Hz, fölötte nagyjából egy tercnyi. (A pontosabb számításokban nemcsak egy kritikus sáv elfedő hatását veszik figyelembe, hanem a szomszédosakét is.) Ha tehát ismerjük a terem alapzaját tercsávokban, ki tudjuk számolni, mekkora lesz a még éppen meghallható legkisebb hangintenzitás, s az így kapott görbét tekinthetjük hallórendszerünk alapzajának - az adott környezetben. Nyilvánvaló, hogy általában nem használhatjuk ki hallórendszerünk dinamikatartományát egészen a fájdalomküszöbig, mert az ennyire intenzív hangok hallgatása már nem kellemes, károsítja is a fülünket (a károsító hatás szempontjából a jel csúcsértéke számít). A fájdalomküszöböt elérő vagy meghaladó jelmaximumok kimutatható szőrsejt-pusztulást okoznak a belső fülben. Tartós terhelés esetén nem ajánlatos nagyobb jelszinteket hallgatni, mint a fájdalomküszöb mínusz 20dB. Így a maximális jelszint 100-110dB-re tehető. Meg kell jegyeznünk, hogy még ez a hangerő is túlzott, ha valaki naponta órákat tölt ilyen erősségű zene hallgatásával. A tartós terhelés okozta hallásveszteség a közepes hangintenzitás és a hallgatási idő szorzatával arányos, tehát hiába csökkentjük a hangerőt, ha közben növeljük a hallgatás idejét. Ez a veszély főleg a szüntelenül beat-zenét hallgató fiatalokat fenyegeti. Hallórendszerünk dinamikatartománya tehát a környezettől és a frekvenciától függően 80-100dB: ekkora dinamikájú ingerekre reagálunk tartósan - és károsodás nélkül. Mint említettük, képesek vagyunk ennél magasabb szintű jelek érzékelésére is, nagyon csöndes környezetben pedig lefelé is kiterjeszthető a dinamikahatár, mindazonáltal átlagos körülmények között az említett 80-100dB dinamikát tekinthetjük jellemzőnek.
Zeneművek dinamikája
Ámde az ily módon meghatározott dinamikatartomány csak hallórendszerünk képességét jellemzi, s nincs semmi összefüggésben a hallgatott jel dinamikájával. A zenét hallgató ember számára a dinamika mindig valamilyen zenemű dinamikája, ezért beszélnünk kell a műsorjelek dinamikai tulajdonságairól is. Természetes, hogy egy zeneműre, vagy annak egy kiválasztott szakaszára is meg lehet állapítani a maximális és minimális jelszintet és ezek dB-ben megadott viszonyát. Azonban szemléletünk szerint nem ez a műsor dinamikája. Hiszen így a nagy hangerővel szóló, de egyébként teljesen monoton beatzene nagy dinamikájúnak tűnne (mert a maximális szint és a jelszünetekben mérhető minimális szint különbsége igen nagy!), ugyanakkor a kisebb csúcsértékű, de a teljes dinamikatartományt jól kihasználó szimfonikus zene dinamikája kisebbnek adódna. Valami azt súgja nekünk, hogy ez pont fordítva van. Nézzük meg ezt a kérdést egy kicsit közelebbről! A zenében kialakult egy dinamikafokozati skála, amely a pianissimótól a fortissimóig hat fokozatot tartalmaz. Nyilvánvaló, hogy ezek a fogalmak nem vonatkozhatnak a zenei jel pillanatnyi értékeire, hanem csak az átlagos szintértékekre. A csúcsérték és a minimális érték csupán pillanatnyi, esetleg igen-igen rövid ideig tartó jel. Hogyan lehetne a dinamikát valamilyen módon az átlagos jelszinttel értelmezni? Ebben segít nekünk a statisztika.
Tekintsük a 8. ábrát, amelyen egy tetszőleges műsorjel amplitúdóját rögzítettük az idő függvényében. Jelöljünk ki ezen az ábrán egy szakaszt. Most készítsünk egy másik grafikont, amely tájékoztatást nyújt majd a jel átlagos ingadozásáról. Az ábra vízszintes tengelyén szintértékeket tüntetünk föl decibelben, a függőlegesen pedig százalékokat, 0%-tól 100%-ig. A kérdés a következő: a teljes műsoridő hány százalékában volt nagyobb a jelünk, mint x decibel? A 8. ábráról leolvassuk, hogy a teljes szakaszban nagyobb volt a jel, mint 10, 20, vagy 30dB, tehát a jelünk az időtartam 100%-ában volt nagyobb ezeknél az értékeknél. Így grafikonunk (a 9. ábra) a 100%-nál húzott vízszintes vonallal indul. Ha a 8. ábrába behúzunk egy vízszintes vonalat, mondjuk 45dB-nél, akkor már lesznek kisebb és nagyobb jelszintek, mint 45dB, vagyis a jel már csak 100%nál kevesebb ideig nagyobb 45dB-nél. Így végigvizsgálva a 8. ábrát, megkapjuk a 9. ábrán vastagon kihúzott görbét, amelyet a vizsgált jelszakasz eloszlásfüggvényének nevezünk. (Az eloszlásfüggvényt modern műszerekkel ma már közvetlenül is mérhetjük.) A görbéből jól következtethetünk a jel dinamikai viselkedésére. Az a szintérték, ahol a görbe elindul lefelé, a minimális jelszint. Mivel ezt a helyet nehéz egyértelműen megkeresni, a 99%-hoz tartozó szintértéket (L99) szokás minimális szintnek, vagy a műsorjel alapzajának tekinteni. Vigyázat, ez nem ugyanaz, mint az elektronikus berendezések alapzaja! Inkább talán háttérzajnak kellene neveznünk, mivel a zene szüneteiben hallható, akusztikai eredetű háttérzajból ered.
A maximális jelszint az a szint lenne, amelynél a görbe eléri a vízszintes tengelyt. Mivel ezt a helyet sem lehet mindig egyértelműen megtalálni, az 1%-hoz tartozó szintértéket (L1) szokás a jel csúcsértékének tekinteni. Ezeket az értékeket a 9. ábrán is megjelöltük. Azonban a maximális és minimális szintek nem elegendőek a jel dinamikai viselkedésének jellemzésére. Tekintsük a 10. ábrán feltüntetett két eloszlásfüggvényt. A fekete és a színes vonallal rajzolt görbék maximális és minimális szintértéke azonos eloszlásfüggvényük azonban jelentősen eltér egymástól. A fekete vonallal rajzolt eloszlásfüggvény meredek eséssel indul, és ugyanígy is fejeződik be - a színnel írt viszont lankásan indul, és szinte hozzásimul a vízszintes tengelyhez. Mire következtetünk ebből? Rajzoljuk meg például a 90%-hoz és 10%-hoz tartozó vízszintes vonalat. Azt látjuk, hogy a fekete görbéből a minimálisnál alig nagyobb szint tartozik a 90%-hoz, és a maximálisnál alig kisebb a 10%-hoz. A jel a műsoridő 80%-ában e két
szintérték között ingadozott: jogos a feltevés, hogy a két érték különbsége jellemző a jel átlagos dinamikájára. Ugyanez a különbség sokkal kisebb a színnel írt görbén, tehát a jel átlagos dinamikája is csekélyebb, noha a maximuma és a minimuma ugyanaz, mint az előbb volt. A színes görbéhez hasonló eloszlásfüggvény jellemzi az olyan zenét, amelyben rendkívül intenzív beütések és nagyon halk, de rövid részletek vannak. A fekete görbe olyan műsorra jellemző, amelyben nincsenek túl éles kiugrások és elhalkulások, hanem az egész zenekar hangja erősödik fel, illetve halkul le. Az eloszlásfüggvény alakja zenedarabonként más és más lesz, sőt, egyazon zenedarab eloszlásfüggvénye is erősen változni fog az előadásmódtól függően. A hallgató élményét döntően az így értelmezett átlagos dinamika fogja meghatározni. Persze, ez azért vitatható, hiszen vannak, akik a beütések nagyságán mérik le a dinamikát. Mi úgy gondoljuk - s ezzel is foglaljuk össze a fentieket -, hogy a felvétel és a visszajátszás minősége szempontjából az 1% és 99%-os gyakoriságot kell alapul vennünk, s az így kapott mennyiséget a műsorjelre vonatkoztatott jel-zaj viszonynak is nevezhetjük. Magára a zeneműre viszont az L10-L90 különbséggel megadott átlagos dinamika a jellemző. Ha jól számoljuk, már három dinamika-jellegű mennyiséget tudunk megadni egyetlen jelszakaszra. Az első a jel abszolút maximumával és minimumával definiálható teljes dinamikatartomány, a másik az eloszlásfüggvénnyel értelmezett dinamikatartomány, azaz L1-L99, végül az eloszlásfüggvénnyel értelmezett, de átlagos dinamika, azaz L10-L90.
Zenekari művek átlagos dinamikája 25-50dB, abszolút dinamikatartománya 80dB is lehet. Ezek után érthető, miért is létezhetnek olyan végletes vélemények a dinamikáról. Ha azt halljuk, hogy valaki a 100dB vagy még annál is nagyobb dinamika mellett kardoskodik, biztosan a jel abszolút dinamikatartományára gondol. Aki viszont elégnek tartja a 30-40dB dinamikát is, a jel átlagos dinamikáját tartja szem előtt. (A kísérletek szerint ugyanis kb. 6dB változás kell ahhoz, hogy az átlagos szintű jelen egy dinamikafokozatnyi változást észleljünk. A 6 zenei dinamikafokozat észleléséhez tehát összesen kb. 30dB-re van szükség. De ez természetesen csupán az átlagos dinamika, s nem pedig a legnagyobb és legkisebb szintértékek különbsége.) Az eloszlásfüggvénnyel értelmezett jeldinamika biztosan szokatlan az olvasónak. Azonban még egyszer hangsúlyozni kívánjuk, hogy így sokkal jobban jellemezhetjük a zeneművek átlagos dinamikai viselkedését, mint akármilyen más módszerrel. Az, hogy az így kapott dinamikák jóval kisebbek annál, amit a csúcsértékek és a minimális értékek különbségéből számolhatunk ki, teljesen természetes. A hangszerek akusztikai tulajdonságaival foglalkozó kutatók mindenesetre hasonló módon értelmezik a hangszerek dinamikatartományát is, mivel nem látják értelmét, hogy a dinamikát a lehetséges maximális és minimális értékével definiálják. Az esetben ugyanis a húr elszakadását kellene alapul venniük, illetve azt az esetet, amikor például a hegedűn a zenész nem játszik. Így biztosan nagyon nagy dinamikát kapnánk, de hát mi ennek az értelme? Ezért a vizsgálatot hosszabb időre átlagolt jelekkel végzik, úgy, hogy pl. skálát játszatnak ff-ban és pp-ban, s a műszerrel az átlagolt színképet mérik. Két hangszer általunk mért dinamikatartományát a 11. ábrán mutatjuk be a frekvencia függvényében. Látható, hogy az átlagolt dinamika hegedűn kb. 18, harsonán kb. 20 decibelnek adódott. Ha viszont a zenész nem skálát játszik, hanem kitart egy hangot, akkor a dinamikatartomány nagyobb lesz, mint ahogy ezt a 12. ábrán láthatjuk.
Ismételjük: a zenemű és az előadásmód dinamikusságára sokkal jellemzőbb a statisztikusan értelmezett átlagos dinamika. A maximális és minimális érték különbsége viszont elsődleges fontosságú lesz, amikor a felvételi és lejátszási technika dinamikáját akarjuk meghatározni.[/quote] Angster Judit & Miklós András
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#164
Elküldve: 2003. 01. 12. 12:17
idézet:
Kozmetika
Mire az ember nagynehezen összeszed egy valamirevaló hifi-berendezést, meg lemezeket hozzá (az utóbbi sem árt; eszembe jutott egy karikatúra, amikor is méregdrága hifi-berendezés előtt ülve a fiú egy hanglemezt mutat a lánynak, és azt kérdezi: "melyik oldalát szeretnéd hallani a lemezgyűjteményemnek"), szóval, amikor már a "hardware" is együtt van és a "software" sem hiányzik, a lelki békénket akkor sem tudjuk megtalálni, mert most meg azt duruzsolják a fülünkbe, hogy mit sem ér a hifi, ha nincs felspécizve, megkozmetikázva. Sajtószemlénkben is, például, tucatnyi tippet találsz, ezek némelyike olcsó vagy teljesen ingyen van, máskor viszont ugyancsak zsebre megy a dolog - ez korántsem mindegy, de én mégis egy kalap alá veszem ezeket az ötleteket, mert van egy közös tulajdonságuk: egyiknek a hatását sem lehet egzakt módon kimutatni, pláne demonstrálni, és így kivonják magukat a Hifi Magazin illetékességének köréből. Kísérletezhetsz velük, hihetsz bennük, de tégy le róla, hogy egy jó mérnököt is meg tudsz győzni az igazságodról. Ő mindig babonásnak fog tartani.
Ide sorolom már azokat az egyszerű eszközöket is, amelyekkel a vízszintes és függőleges szöget optimalizálják a lemezjátszón, egészen az "n"-edik fokig (van, aki szerint jól hallható a különbség!), aztán a lemezpárnákat, a hanglemez-leszorító alkalmatosságakat és újabban a lemezjátszó-asztalkákat. Az utóbbiakkal én is megpróbálkoztam, és hallani is vélek valamit, de nem mondom meg, hogy mit, mert akkor Te is ugyanazt fogod hallani. Aztán jönnek a különbnél-különb kábelek, de hát ezekről tudjuk, hogy még a maguk szimpla, jól ismert műszaki jellemzőikkel is megváltoztathatják a hangképet, tehát esetleg tényleg érdemes kísérletezni velük. No és a hangsugárzó-lábazatok, a maguk hegyes fémtüskéikkel? Ezekkel is végeztem néhány kísérletet, és az volt a benyomásom, hogy... de lehet, hogy ezt csak bebeszéltem magamnak, úgyhogy inkább nem mondok többet; majd utólag konzultálunk, ha már Neked is van véleményed a dologról.
Gondolom, addig is vársz tőlem valamiféle állásfoglalást. Nos, az én állásfaglalásom egy hasonlat: a hifi berendezés olyan, mint a Nő. Ez a hasonlat nem egészen ildomos, de a mi olvasóközönségünknek csak 2 százalékát szolgáltatja a gyengébbik nem, és ezek is, mint hobbisták, gondolom, bizonyos mértékig fiúsítva vannak, tehát beszéljünk úgy, mint férfi a férfival. Képzelj el egy nőt, hivatali köpenyben, bokavédős fűzős cipőben, smink nélkül. És képzeld el ugyanőt kibodorítva, felcicomázva, fodrásztól-kozmetikustól-manikűröstől, illetve a butikból jövet, ahol is magára aggatta mindazt, ami a csúnyácska nőt csinossá, a csinosat széppé varázsolja. "Külsőségek, amelyek mit sem változtatnak a személyiségen!" De biztos vagy-e benne, hogy ezek a külsőségek tényleg nincsenek hatással a személyiségre?!
[/quote]Darvas László
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#165
Elküldve: 2003. 02. 02. 21:32
idézet:
Multiszimpla felvételek - A Reference Recordings hanglemezei
Van Svédországban egy barátom, akit ennek a magazinnak köszönhetek: egyszer a kezébe került a HFM egyik száma; írt nekem, és így ismerkedtünk össze. Mindketten meg voltunk hatva, ő amiatt, hogy Magyarországon egyáltalán létezik hifi-újság, én meg amiatt, hogy valakit Svédországban egyáltalán érdekel a mi aggasztóan közép-európai használatra szánt Hifi Magazinunk. Barátom hithű audiofil, és bár nem vagyok se kutyája, se macskája, valahányszor itt jár, mindig a kezembe nyom valamit, hol egy különleges kábelt, hol egy különleges hanglemezt.
Tőle kaptam az első Reference Recordings felvételt, Berlioz Fantasztikus szimfóniáját, a világ leggroteszkebb lemezén. Habár a Fantasztikus szimfóniával mindig baj van. Öt tételből áll, és ezek közül a 3. a leghosszabb, miáltal az egyik lemezoldalra túl kevés, a másikra túl sok zene jut. Ismerek egy Stokowski-felvételt, azon a 3. tételt egyszerűen félbevágták, mint egy zsemlét, és a túlsó oldalon folytatták. De ez a mostani Fantasztikus, ez még fantasztikusabb. Nem 33-mal, hanem 45-tel vágták, így pont három lemezoldalra fért ki. Mit csináljanak a negyedikkel?! A szerkesztők úgy döntöttek, hogy oda is rávágják a 4-5. tételt. "Végülis a hifisták úgyis folyton ezt játsszák." Ez a mélységesen esztétikaellenes megállapítás előbb felháborított, de mi tagadás, a szeánszokon gyakran rajtakapom magam, hogy no persze, már megint Menetelünk a vérpadra és borzongunk a Boszorkányszombaton.
Maga az előadás egyébként, úgy gondolom, nem rossz, sőt, sokkal jobb, mint amilyet az úgynevezett audiofil cégektől várhatunk, és tulajdonképpen csodálkozom is rajta, miből futotta a (nyilván) piciny vállalatnak a neves zenekarra és nívós karmesterre. Tény, hogy a zene itt valóban a zenét és nem csupán a hifi-demonstrációt szolgálja - de elég kevés lemez van a világon, amellyel ennyire meggyőzően lehetne érvelni a High Fidelity mellett. Erről egyébként majd hanglemezkritikusunknak, Wilheim Andrásnak is lesz mondanivalója e hanglemezrevü végén. A felvétel mindenesetre tisztán szól, jól artikulált, és ijesztő energiákat hordoz - amelyek azonban sohasem terhesek, sohasem fárasztóak. Utána bizony nemigen lehet feltenni egy Hun...hun innen, hun onnan kapott, hétköznapi hanglemezt. Igaz, az ára is legalább annyira fantasztikus, mint maga a szimfónia. Mint az úgynevezett audiofil lemezek általában, az RR-ek is drágák: 17 dollár az áruk. A kétlemezes Berlioz-albumért másfélszeres árat, 27 dollárt számítanak. A Reference Recordings, hogy el ne feledjem, nem svéd cég, mint az Opus 3 vagy a Proprius, hanem amerikai.
Annyira felkeltette az érdeklődésemet ez a felvétel, hogy levélben fordultam a Reference Recordingshoz, további lemezekért. A cég elnöke, Mr. J. Tamblyn Henderson nagyon szívélyes volt, és küldött három újabb kiadványt. Közben kiderült, hogy a nyugatnémet Audio Int'l (ugyanaz, akitől annakidején a Sheffield-Wagnert kaptuk, és aki szeptemberben audiofil bemutatót tartott Budapesten, közösen az Ortofonnal - lásd riportunkat az 50. oldalon) nemrég felvette listájára az RR-lemezeket, és kiegészítette gyűjteményünket azzal a darabbal, amelyet a leginkább hiányoltunk. Jelen hanglemez-revünk tárgya tehát nem kevesebb, mint 5 Reference Recordings lemez, az oldal alján látható diszkográfia szerint.
Röviden a lemezek műsoráról. A Fantasztikus szimfóniát fölösleges bemutatni, nem sok mű akad a zeneirodalomban, amelyet ennyiszer lemezre vettek volna. A Tafelmusik Telemann egyik szvitje után nyerte nevét. Egy régizene-együttes játszik itt, csupa eredeti vagy utánépített hangszeren, nagyon-nagyon kellemes barokkzenét: Bach híres Airjét, részleteket a Vízizenéből és Purcell-, valamint Pachelbel-szvitekből, továbbá Vivaldinak egy fuvolára, fagottra és vonósokra írt csodálatos kis koncertjét - nekem ez a kedvencem. Respighi Templomablakok című művét (bocsánat a laikus egyszerűsítésért) a Róma kútjaihoz célszerű hasonlítani, mert ez is igen hangulatos programzene. Sir William Walton Facade, azaz Homlokzat című szvitje körülbelül akkor keletkezett, amikor Stravinsky írta korai és máig is legnépszerűbb műveit: a Petruskát, A katona történetét - és helyenként fölöttébb stravinskys. Namármost, én úgy vélem, hogy Stravinsky szerezte a legszórakoztatóbb komolyzenéket - és megfordítva, a Facade, Walton 12 táncból álló szvitje valószínűleg a legnívósabb szórakoztató szimfonikus zene, amit valaha is hallottam. Iszonyúan jól szól. Az ötödik lemez, a Däfos, valami egészen különleges műfajú zenével ajándékozza meg a hallgatóságot. Átmenet az afrikai-brazil-indonéz népzene és a dzsessz között. Jómagam nem vagyok dzsesszrajongó, de az ütőhangszereket mindig is szerettem, és ami itt megszólal - a leheletfinom, csak lélegzetvisszafojtva hallgatható, rovarcirpeléshez hasonló neszektől kezdve egészen a mennydörgésszerű dob-robajokig - ehhez hasonlóval még nem találkoztam. Csak mellékesen jegyzem meg: ezt a zenét Doug Sax, a Sheffield híres vágómérnöke vágta lakklemezre. A Fantasztikus szimfóniát úgyszintén.
Bármelyik lemezt veszem is elő. ugyanoda lyukadok ki: döbbenetes, micsoda tartalékai vannak még az elavult-elparentált hagyományos hanglemeztechnikának. De persze a hátrányai is itt ugranak ki igazán: míg a CD 60-70 percnyi zenét is tárolhat, a 45-ös fordulattal vágott, nagydinamikájú, elejétől-végéig élvezhető, belsőbarázda-torzítás nélküli (!) lemezoldalra általában még 20 percnyi műsor sem fér. (Berlioz - 18:48, 15:35, 13:30. A leghosszabb a Tafelmusik - 18.18, 23.27. de ebben a fajta zenében nincsenek igazi fortisszimók. A többi lemez műsorideje a kettő közé esik.) A Reference Recordings hangmestere mindig ugyanaz, egy bizonyos Prof. Keith Johnson - nem tudom, hol és miben professzor, de a hangfelvételei után biztosan megérdemli ezt a címet. Nem akarom csupán azt ismételgetni, amit a nyugati magazinokban (HFN/RR, International Audio Review stb.) olvastam, de ahogy itt most firkálgatok-fogalmazgatok, írásomban nem találok egyetlen eredeti mondatot sem. Ami végül is nyugalommal tölt el, mert nekem nincs valami nagy gyakorlatom abban, hogy a hangzó anyagból ítéljem meg a felvételi technikát, és lám, mégis ugyanazt hallom, mint a többiek. Az a lényeg, hogy a Reference Recordings hanglemezeken a zenének egy sajátos perspektívája van. Nincs ugyan akkora természetes tere, mint a kétmikrofonos felvételeknek (Opus, Proprius, Mark Levinson - én változatlanul ezeket csodálom a legjobban), de kétségtelenül van tere, és a hangszerek ebből a térből szólalnak meg. A szólamok rendkívül precízek, legalább annyira a helyükön vannak, mint a leggondosabb multimikrofonos felvételeken - csakhogy a közelmikrofonozott hang kellemetlen és tolakodó és fárasztó, az RR-hangzás pedig természetes és könnyed. Nyilvánvaló, hogy ezt a hangképet átmenetnek tekinthetjük a "szimpla" és a "multi" mikrofontechnika termékei között. Az RR nagyon sokat megőrzött a kétféle technika erényeiből, és nagyon-nagyon keveset a hátrányaikból. A Johnson által kreált hangképre az a legjobb jelző, hogy: autentikus.
Talán az a legjobb, ha szó szerint leírom, amit a Reference Recording mond a saját munkamódszeréről és munkaeszközeiről. "Ezek a felvételek jól megtervezett, kipróbált akusztikájú térben készültek. A mikrofonok: klasszikus omnik, első- és másodrendű kardioidok, vagy éppen kétirányúak. Schoeps, AKG és RCA elemekből épülnek fel, és fázis-, illetve frekvenciaillesztéssel csatlakoznak az igen "gyors", A-osztályú vonalerősítőhöz. A mikrofonokat egy 1/4 collos B&K referencia-mérőmikrofonhoz kalibráljuk. Nem alkalmazunk transzformátort, ekvalizátort, fázisromboló szűrőket (amelyek pedig csaknem mindig jelen vannak a profi berendezésekben!). Mikrofonozási technikánkban a szimpla pároktól egészen a komplex, sokcsatornás, késleltetéses rendszerekig mindent felhasználunk, hogy megőrizzük a hangszerek testességét, és mégis igazi térből szólaltassuk meg őket. Nem élünk a termelékeny, multi-monó stúdió-keverés eszközével.
A mikrofon jele egy szó szerint egyedülálló, fókuszált résű magnót táplál. Ez a gép egy 3,5 megahertzes, irányított sugarú előmágnesező fejjel dolgozik, hogy az egészen magas tartományban is képes legyen nagy energiákat rögzíteni. Az egész rendszernek rendkívül alacsony a torzítása, és korrigálja a fázist mind a mély, mind a magas frekvenciákon. Ehhez járul egy csaknem nulla szalaghurkú mechanika. E magnó hangtisztaságban, tranzienseiben felülmúl minden hagyományos analóg vagy digitális magnót. A szalagsebesség 38cm/s. A lakklemez vágásakor is ugyanez a gép játssza le a mesterszalagot. A 45-ös fordulatszámot azért választottuk, hogy tisztábban vihessük át a magasfrekvenciás tranzienseket. Ez a fordulatszám módot ad rá, hogy a barázdákat jobban elkülönítsük, különösen a belső részeken. Emiatt a hangszedőtű is pontosabban tudja letapogatni ezeket a tranzienseket."
Hát ez nem túl sok. Többet mond el maga Keith Johnson a Stereophile magazinnak adott interjújában. Elmeséli, milyen elvek szerint építette meg csodamagnóját (a Focused Gap technika nyilván nem új, ő csak továbbfejlesztette), és hogy miért építi ő a mikrofonokat is. Ezek igen nagy jelet, adnak ki a maguk egészen szimpla elektronikájából tehát el lehet hagyni a szorosan vett mikrofon-előerősítőt, nemkülönben az elektronikus keverőasztalt, a torzítások legfőbb forrását. Johnson kizárólag passzív úton keveri a csatornákat. Szerintem ez a legfontosabb az egészben. Érdemes összevetni Johnson módszerét azzal a technikával, amelyről előző számunkban írtunk (Jóvágású lemezek, HFM 18.) A rend kedvéért megadom az RR postacímét (Box 77225X San Francisco, CA, USA, 94107), bár talán jobb a nyugatnémet céghez fordulni: Audio Int'l, 6 Frankfurt am Main, Gonzenheimerstrasse 2b, Box 560 229, BRD. A lemezek ára körülbelül 40 márka, plusz postaköltség. A legjobb, persze, az lenne, ha idehaza is meg lehetne vásárolni a Reference Recordingsokat és az egyéb széphangú audiofil lemezeket, de magam sem vagyok biztos benne, nem szülne-e ellenérzést, ha 800-1000 forintos lemezek jelennének meg a hazai boltokban. Most pedig, befejezésül, átadom a szót "hivatalos" lemezkritikusunknak, Wilheim Andrásnak. Ő nem audiofil, hanem zenetudós, egyszersmind gyakorló zenész. Magam is kíváncsi vagyok, hogy ő vajon hogyan ítéli meg ezeket a műszaki ihletésű, de mindenképpen zenei produktumokat.[/quote] Darvas László
idézet:
DISZKOGRÁFIA
Berlioz: Symphonie fantastique
The Utah Symphony Orchestra
Conducted by Varijan Kojian (2 lemez) RR-11
"Tafelmusik"
(Popular Masterworks of the Baroque - Bach, Händel,
Vivaldi, Pachelbel, Purcell, Telemann)
Canada's Original-Instrument
Baroque Orchestra RR-13
Respighi: Church Windows
The Pacific Symphony Orchestra Conducted
by Keith Clark RR-15
Walton: Facade (stb.)
Chicago Pro Musica RR-16
És végül, a romantikus, barokk, modern komoly zenék után valami
egészen más, a világ egyik leghíresebb demonstrációs lemeze:
Däfos
Mickey Hart, Airto, Flora Purim (minden elképzelhető afrikai
ütőhangszeren és énekhangon) RR-12[/quote]
*
idézet:
E néhány lemezen vagy legalábbis többségükön sem az előadóművészi produkció, sem a lemezek műsora nem indokolja, hogy recenzió íródjék róluk. Az előadások inkább közepesek, vagy éppen: megbízható színvonalúak (ami korántsem dicsérő jelző). E művek némelyikének természetesen sokkal jobb felvételei is kaphatók a piacon, legtöbbjük pedig afféle kuriózum: az ember egyszer meghallgatja őket, s azután szinte már nem is emlékszik rájuk.
Mégis, ezeket a lemezeket nem lehet nem tudomásul venni. Sőt: nagyon figyelmesen, sokszor meg kell hallgatni őket. A hangmérnöki munka ugyanis - véleményem szerint egyedülálló, sőt, szinte a produkcióból kiinduló, abból építkező, önálló értékkel bíró műalkotás. Keith O. Johnson valóban művésze a szakmájának, s rendelkezik egy olyan tulajdonsággal, amit jobb kifejezés híján halláskultúrának nevezek. Mégpedig nem abban az értelemben, hogy különbséget tud tenni jó és rossz hangzáskép között - nem, az ő halláskultúrája alkotó jellegű. Minden egyes darabhoz, annak minden pillanatához olyan hangzást alakít ki, amilyet a legjobbnak ítél, s a hangzásokból folyamatosan építkezik. Irányítja a hallgató figyelmét, de úgy, hogy semmit sem homályosít el és semmit sem emel ki túlságosan. A hangzásarányok az ő felvételein nem tolódnak el egyik pillanatról a másikra. Egy-egy hangszer vagy mozgástípus egyszer csak megjelenik a zenei anyag kívánalmainak megfelelően - de azzal a természetességgel, hogy akár azt hihetnék, mindig is ott volt, csak éppen nem figyeltünk fel rá.
Művészetének technikai részéhez nem értek, és a róla szóló írások elolvasása után sem értem igazán, hogy mit csinál s milyen technikai apparátussal. De azt hiszem, ez másodlagos: ez az apparátus valószínűleg csak az ő kezében működik ilyen konzseniálisan - ő ugyanis, tudja, hogy mire akarja felhasználni, s nyilván azért hozta létre ezt a berendezést, hogy megvalósíthassa hangzásideálját. Johnson berendezése olyan, mint egy-egy nagy zenész speciálisan átalakított hangszere (Glenn Gould zongorája például), amely valójában alkalmatlan rá, hogy más is hasonló eredménnyel tudja használni. Addig, amíg Johnson lemezeit nem hallottam, nem hittem volna, hogy a gép is lehet ily mértékben személyre szabott tárgy.
A Reference Recordings lemezeit hallgatva mindvégig azt éreztem: ezeknek a felvételeknek stílusuk van, személyes, semmi mással össze nem téveszthető stílusuk. Lehetséges, hogy az ortodox hifi-szempontokkal összeegyeztethetetlen, amit Johnson csinál, hiszen végül is semmiféle természetes hangzásképhez nem hűek az ő munkái.(Vesd össze ezt "Hűséges hűtlenség" című cikkünkkel, HFM 16. A szerk.) Sőt, nagyon is beavatkozik a hangmérnök: azt teszi, amit tennie kell, azaz interpretálja a hangzást! Johnson tudja, hogy nem törekedhet a terembeli hangzás egyszerű visszaadására, mert a hangfelvétel egészen egyszerűen más médium, mint az élő előadás. Csak nagyon kevesek voltak hajlandók levonni azt a következtetést, hogy a hanglemez önálló előadóművészeti műfaj, amelynek megvannak a maga sajátos törvényei.
Johnson okvetlenül közéjük tartozik. Még akkor is, ha a produkciók, amelyeket lemezein rögzített, önmagukban nem jelentősek igazán. Akkor járok el a legkorrektebbül, ha ezeket az előadásokat úgy jellemzem, hogy: elég jók ahhoz, hogy demonstrálódjék általuk Johnson munkájának színvonala. Az igazi persze az lenne, ha ugyanolyan nagyságrendű előadókkal dolgozhatna, mint amilyen nagy hangmérnök ő maga - ám cége számára az ilyen produkciók valószínűleg megfizethetetlenek. (Akárcsak a külön árkategóriába tartozó RR-lemezek a vásárlók többsége számára...)
Az általam hallott lemezek között egyetlen kivételes színvonalú zenei produkció akadt: a Tafelmusik. (Igaz, itt pedig a műsorválasztás erősen kompromisszumos.) Kitűnő régizene-együttes a kanadai barokk zenekar. Tagjai egyenként is nagyszerű zenészek lehetnek, együttes munkájuk pedig elsőrangú. A hangfelvétel pedig a magam gyakorlatában az első, ahol e régi hangszerek valóban hangszerként szólnak, elképzelhetetlen hangszínbeli gazdagsággal - nem pedig a szokásos muzeális kegyelettel, amit még a tiszteletreméltó célok sem szentesíthetnének.[/quote]Wilheim András
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#166
Elküldve: 2003. 02. 07. 16:31

Szerkesztette: lameXpert 2004. 04. 03. 18:56 -kor
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#167
Elküldve: 2003. 02. 08. 00:29
idézet:
Ezt írta lameXpert:
[/quote]
A jó öreg 405-ös...![]()
#168
Elküldve: 2003. 02. 08. 19:01
idézet:
Zene és modellje.
Egyszer egy külföldi audiofillel beszélgettem. Elmondtam, miképp szoktuk megítélni, melyik készülék "hogyan szól".
Csak csóválta a fejét, és ilyesmit mondott: "nem az a fontos, hogyan szól, hanem hogy hogyan lehet vele zenét hallgatni". Azt hiszem, nem egészen értettem, mire gondol; hát ez a kettő nem egy és ugyanaz? Úgy látszik, némely dolgokat nem lehet megérteni csak átélni. Azóta már én is átéltem, nem is egyszer. Gyakran tapasztalom, hogy az a bizonyos "jól szólás" önmagában mennyire nem elegendő. Sajtószemlénkben egy karikatúra fogja ezt elmondani, nálam ékesszólóbban.
Tesztmódszerünk, mint bizonyára mindenki tudja, kezdettől fogva az úgynevezett A-B vakteszt. Előnyeit-hátrányait egyaránt ismerjük (vö.: Szeánszológia, HFM 4.). Előnye, mindenekelőtt, hogy objektív. De ez az objektivitásra való törekvés egy kissé alibikeresésnek hat: "Nem csalás, nem ámítás, becsületes vagyok, mert vakon, tehát
elfogulatlanul ítéltem - ami pedig az eredményt illeti, mosom kezeimet." De hátha tévedünk?! Mi ér többet: az elfogulatlan ítélet, amely esetleg téves - vagy a teljes mértékben szubjektív kritika, amely viszont nagyobb valószínűséggel helytálló?! Nehéz kérdés. Egy biztos: a zenehallgatáshoz vagy nagy nyugalom kell, az A-B vakteszt viszont aggasztó mértékű stresszel jár együtt. A "szeánsz" sok mindenre jó, csak egyre nem: nem modellezheti a hétköznapi zenehallgatást.
Aki tud olvasni a sorok között, alatt, fölött és mögött, bizonyára észrevette, hogy mi újabban megadjuk az istennek, ami az istené, és a császárnak, ami a császáré. Az A-B vaktesztet, amikor csak tehetjük, kiegészítjük a másik féle teszttel, amely voltaképpen nem is teszt, hanem "közönséges" zenehallgatás. Eddigi tapasztalataink szerint a kettőnek az eredménye többnyire egybeesik; eszerint túl sokat nem tévedhettünk. Néha azonban nyugtalanító dolgok derülnek ki (a 14. oldalon ilyesmikről is szó lesz), és ezeket bizony érdemes figyelembe venni. Egy módszer - nem módszer. Vagy a legjobb esetben is csak annyit ér, mint az egyszeri káderjellemzés: "Mondd, milyen ember az a
Kovács? Százszázalékos?" "Feltétlenül! De hogy ezer ezrelékes-e - no, arra már nem mernék megesküdni."[/quote]Darvas László
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#169
Elküldve: 2003. 02. 15. 18:18
idézet:
--------------------------------------------------------------------------------
Rádiók a mérlegen
--------------------------------------------------------------------------------
.......
A rádió mint műsorforrás
A rádió, egyéb funkcióit nem számítva is, kezdettől fogva fóruma minden olyan művészetnek, amely hallószervünkön át képes hatni tudatunkra. Igaz, később a televízió megjelenése megváltoztatta a rádiózási szokásokat és a műsorszerkezetet is. Egy színházi közvetítés, a kép és a hang együttes élményével természetesen többet nyújt televízión - a zenei anyagokat azonban élvezhetőbben adja vissza a rádió.
Ha meggondoljuk, hogy a legtöbb rádióállomás színvonalas saját zenekarokat foglalkoztat, rendszeresen műsoron tart élvonalbeli hazai és külföldi együtteseket, gyakran (ha nem is elég gyakran!) helyszíni közvetítéssel teszi milliók számára hozzáférhetővé egy-egy hangverseny, ünnepi játék vagy éppen pop-fesztivál élményét, belátjuk, hogy a hifi szerelmeseinek lemezjátszója és magnója mellett a rádiókészüléknek is ott van a helye - technikai korlátai ellenére is.
Igen, a rádiónak - mint zenei műsorforrásnak - jelentős technikai korlátai vannak. Amikor az ultrarövidhullámú (URH) frekvenciasávban bevezették a frekvenciamodulált (FM) adásrendszert, mindenki ujjongott. Ugrásszerű volt a javulás a közép- vagy rövidhullámon használatos amplitúdómodulált (AM) adás minőségéhez képest. Szinte zajmentes hang, a hallható hangok majdnem teljes tartományát átfogó sávszélesség és alacsony torzítás jellemezte az új rendszert. Még nagyobb csodát tett a sztereofónikus átvitel. A rádiózás ezzel műszakilag is felnőttkorba lépett. A többletinformációnak azonban, amelyet a kétcsatornás átvitel hozott magával, ára is volt, különösen, hogy fenn kellett tartani a nagyfrekvenciás-sávszélességet. A zajmentes sztereó vétel (a monóhoz képest) mintegy tízszeres antennajelet kíván. Sebaj: javítottak a vevőkészülékek érzékenységén, növelték az adóállomások effektív kisugárzott teljesítményét, és hogy egyenletesen "teríthessék" a műsort, örvendetesen megnövelték az adóállomások számát is... Valóban olyan örvendetes ez? Igen is, meg nem is. Az persze jó dolog, hogy most már több műsor között lehet választani, s ezek a műsorok az ország egész területén vehetők - de most kezdenek jelentkezni az URH-rádiózás árnyoldalai is. A megnövekedett adóteljesítmény következtében a nagyvárosok házrengetegében élők azt tapasztalták, hogy az addig szobaantennával is jól vehető műsorok néhol különféle torzítással jelentkeznek.
E helyzet megvilágítására szemléletes hasonlatot kínál a televíziózás. Ismeretes, hogy például Budapesten az 1. csatornán szobaantenna is elég nagy jelet szolgáltat, csakhogy legtöbbször szellemkép is látható. Ennek az az oka, hogy az antenna nemcsak az adótól közvetlenül érkező jeleket veszi, hanem a visszaverődéseket is a környező épületekről és tereptárgyakról. Mivel a rádióhullámok a visszaverődési útvonalon hosszabb utat tesznek meg, késve érkeznek az antennához - a szellemkép az eredetihez képest eltolva látható. Az ilyen többutas ("multipath") vétel az URH-rádiózást sem kíméli, csak ami a televízióban látható jelenség volt, az a rádiózásban hallható effektus lesz (1. ábra). Aki ilyen körülmények közt mozgó gépkocsiban, autórádión URH-állomást hallgat, gyakran tapasztalhatja az ebből eredő torzítást. Mivel a visszavert jelek helyzete és nagysága gyorsan változik, a torzítás néha élvezhetetlenné teszi a vételt. Nagyvárosokban emiatt gyakran tetőantennát kell építeni, hogy zavartalan legyen a sztereó vétel. Vannak vevőkészülékek, melyekben különleges "multipath indikátor" jelzi a többutas vételt, így könnyebb megtalálni a (forgatható) tetőantenna optimális helyzetét, hogy a lehető legkevesebb legyen a visszavert jel a műsorban.
Van egy másik jelentős hátránya is a megnövelt adóteljesítménynek és annak, hogy több adó sugároz egyszerre. A tetőantenna (amelyre az alábbi okok miatt szükség van) igen nagy, esetenként 100mV-nál is nagyobb antennafeszültséget szolgáltat, és ezzel túlvezérli, nem lineáris működési tartományba kényszeríti a vevőkészülék bemenőfokozatát. Ily módon a több helyi adó egyidőben bejutó jeléből különféle kombinációs jelek keletkeznek (2. ábra). Az eredmény: úgynevezett hamisvételi hely - vagy az, hogy a venni nem kívánt adó modulációja belehallatszik a bennünket érdeklő adó műsorába. A hamisvételi helyek nemcsak önmagukban véve zavarók, de egyúttal megakadályozzák a szóban forgó frekvencián működő távolabbi adóállomások vételét is. Ebből a szempontból Magyarországon különösen kedvezőtlen az URH-adók frekvenciakiosztása. Táblázatunkból (jobbra) látható, hogy a két helyi adó közti legkisebb frekvenciatávolság a legtöbb esetben nem haladja meg a 800kHz-et. Ráadásul ezek közül a budapesti és kabhegyi adó effektív kisugárzott teljesítménye egyenként 100kW! A vevőkészülékek bemenőfokozatai nem eléggé szelektívek ahhoz, hogy "válogatni" tudjanak az ennyire közeli frekvenciák között, és ezért az egyik adó jelének vételekor a másiké is óhatatlanul bejut a rádiófrekvenciás bemenőfokozatra.
A Magyar Posta tervei szerint (a nemzetközi egyezményeknek megfelelően) a hazai URH-rádiózás fokozatosan áttér a 87.5-108MHz-ig terjedő sáv használatára. Néha már fültanúi is lehetünk Budapesten a 100-104MHz közti sávban folyó adáskísérleteknek. Ezért, és a szomszédos országok adásainak vétele szempontjából is előnyös, ha a vevő-készülék mindkét sáv vételére alkalmas. Szólni kell még arról is, hogy a vevőkészülékek legtöbbje az URH-sávon kívül középhullámú, esetleg még rövid- és hosszúhullámú sávokat is tartalmaz. A rádiókészülék hifi-jellege szempontjából ezeket figyelmen kívül hagyhatnánk, de mint kiegészítő szolgáltatások hasznosak lehetnek.
A vevőkészülékek minősítésének szempontjai
A lemezjátszó és az erősítő között csak egy szimpla vezeték az "átviteli lánc" (amint ezt a 3/a ábra mutatja), de még ez is sok baj forrása lehet. Ha gyenge az árnyékolás, hálózati vagy CB-okozta zavarok jutnak a műsorba; a szigetelés anyaga nemkívánatos kapacitásokkal szól bele az átvitelbe - egyes források szerint még a vezeték anyaga és struktúrája sem közömbös. (lásd sajtószemlénkben a véget nem érő kábelvarázslást. A szerk.) Mennyivel bonyolultabb ennél a "rádiós átviteli lánc", amely a stúdió keverőasztalának kimenetétől a vevőkészülék hangfrekvenciás kimenetéig terjed! Számos komplikált elektronikus elemet tartalmaz, és ezek közé még az adóantenna és vevőantenna közti légtér - meteorológiai - változását is odaszámíthatjuk (3/b ábra). Így aztán a műsorforrás jelének tisztaságát is sokkal több minden veszélyezteti. Még ha nem veszünk is figyelembe mást, csupán a készülék antennabemenetétől a hangfrekvenciás kimenetig terjedő "útvonalat", akkor is nagyszámú paramétert kell mérlegelés tárgyává tennünk, olyanokat, amelyekről tudjuk, hogy befolyással vannak az átvitel minőségére - és bizonyára még nagyon sok olyan is van, amelyről eddig még nem derült ki, mennyire fontos. A rádiózás fejlődése során nemzeti és nemzetközi szabványokban igyekeztek megtalálni és összefoglalni a legfontosabb készülékjellemzőket. Minthogy azonban a "rádiós átviteli lánc" minden eleme nagy léptekkel fejlődik, folyvást változtatni kell a minőséget meghatározó jellemzők súlyozásán! A szabványalkotás egyébként is hosszadalmas folyamat; napjainkban a legtöbb szabvány kisebb-nagyobb mértékben elavult. A szabványalkotók általában a rádiózással kapcsolatos korábbi fogalmakat bővítették ki oly mértékben, amennyire ezt megítélésük szerint a High Fidelity követelményei indokolták, és a mérési módszerek rögzítésével igyekeztek egységessé tenni a minősítés feltételeit. A rádiózás fejlődésének földrajzi és időbeli eltérései az egyes szabványokban is tükröződnek. Az európai nemzeti hifi-szabványokhoz az 1950-es évek elején alkotott DIN 45500-as szabvány adta az alapot. Az Egyesült Államokban az IHF (Institute of High Fidelity Manufacturers) előírásai a mértékadók. A különféle szabványok természetesen helyenként eltérően értelmezik az egyes paramétereket, és a mérési módszereik sem mindenben egyeznek meg. Az IEC nemzetközi szervezetének keretén belül megpróbáltak olyan paramétereket és mérési módszereket kidolgozni, illetve egységes ajánlás keretében közreadni, amelyek révén végre azonos módon lehetne megítélni a különböző gyárak készülékeit. Erre szükség is lenne, mert manapság a hazai rádiókon kívül már számos nyugat-európai és távol-keleti készülék közt is válogathat a magyar vásárló. A Magyarországon kizárólagos érvényességű MSZ1559-74 számú, "Rádiókészülék vizsgálati módszerek" c. szabvány IEC- és KGST-ajánlások figyelembevételével készült, de akár a többi, ez sem mentes a hiányosságoktól. A gyártók a készülékhez mellékelt adatlapon tájékoztatják a vásárlót a készülék legfontosabb tulajdonságairól. Ezek az adatlapok általában nem térnek ki minden, a szabványokban értelmezett jellemzőre, s nem tartalmazzák a mérési körülmények leírását. Hazai készülékekhez a vásárlónak "csupán" az MSZ-előírásokat kellene betéve tudnia, de ha importárut vesz, akkor még néhány másik ország nemzeti szabványát is ismernie kellene ahhoz, hogy a készülék minőségét a paraméterekből megítélhesse...
Ezt az ellentmondásos helyzetet próbálják feloldani a teszteléssel foglalkozó fórumok: minden készüléket egy általuk összeállított és ismertetett vizsgálati módszer alapján minősítenek. A mérési eredményeket a vásárló összevetheti, s maga döntheti el - elvben a tesztelést végző személyek véleményétől függetlenül -, melyik készüléket ítéli jobbnak. Ami a rádiókészülékeket illeti, a tesztek szinte kizárólag a mérhető paraméterek közlésére szorítkoznak - meghallgatáson alapuló szubjektív összehasonlító vizsgálatot a műszaki nehézségek miatt csak kevesen végeznek. Az ilyen vizsgálathoz ugyanis műszerekkel kell helyettesíteni, szimulálni a 3. ábrán látható "rádiós átviteli lánc"-nak a vevőkészülék bemenetéig terjedő szakaszát. Megjegyzendő, hogy a szóban forgó szubjektív teszt (minthogy vezetékes összeköttetést teremt az adó és a vevő között) nem vonatkozhat a rádiózásnak a terjedéssel és a vétellel kapcsolatos jellemzőire. Azt azonban nagyon jól kimutatja, milyen lesz a vevőkészülék hangminősége, ha a vételi körülmények ideálisak.
Mérések a rádiókészüléken
A következő leírásnak nem célja, hogy részletesen ismertesse az MSZ1559-74 sz. szabványt - azt szükség esetén bárki megvásárolhatja de a fogalmak és a mérési módszerek meghatározásához azt veszi alapul. Ahol szükséges, utalás történik a vonatkozó DIN, IHF vagy IEC előírásra. A jellemzők csoportosítása önkényes: a hifi-vevőkészülék iránt támasztott igényeket igyekszik tükrözni. Nem foglalkozik minden, az MSZ-ben szereplő paraméterrel, viszont tartalmaz néhány olyan, a szakirodalomból ismert jellemzőt, amely támpontot adhat a készülék minőségének megítéléséhez. (Végül, s csupán a teljesség kedvéért néhány fontosabb AM-jellemzővel is foglalkozunk.)
Általános üzemi jellemzők
Hangolási tartomány Magyarország földrajzi adottságai folytán az ország nagy részén nemcsak a hazai URH-adók, hanem a környező országok műsorai is vehetők. Ezért, és a Posta már említett tervei miatt is előnyös, ha a készülék alkalmas mind a 65,8-73MHz-es, mind a 87,5-108MHz-es sáv vételére. A vizsgálat során ezt generátor és frekvenciamérő segítségével kell ellenőrizni.
Hangolási mód
A forgalomban levő készülékek zöme ma még folyamatosan hangolható, valamilyen hangoló mechanizmus illetve forgatógomb segítségével. A behangolást és a skálaleolvasást a mechanizmus áttétele és kivitelének precizitása határozza meg. A ténylegesen beállított, illetve a skálán leolvasható frekvencia különbsége a skálapontosság, melynek mértéke az állomások azonosítása szempontjából nem közömbös. Kényelmesen kezelhetők a digitális frekvenciamérőt tartalmazó készülékek - ha a legkisebb kijelzett frekvenciaváltozás 50kHz vagy kisebb. Az ilyen hangolási rendszereket anológnak nevezik.
Egyre több készüléket látnak el digitális, kvarc PLL szintézeres hangolórendszerrel. (Külön cikket szentelünk nekik a közeli jövőben. A szerk.) Ilyenkor csak az a kérdés, hogy mekkora a hangoláskor elérhető legkisebb frekvenciaváltozás. Ez az érték általában 50 vagy 100kHz, néhány amerikai készüléken 200kHz - márpedig a magyar URH állomások frekvenciái úgy helyezkednek el, hogy az elfogadhatóan pontos állomásra-hangoláshoz legalább 50kHz finomságú felbontás szükségeltetik! Akár analóg, akár digitális hangolású a készülék, jól használható szolgáltatás a programozható memória: egyetlen mozdulattal előhívhatjuk vele a már beállított frekvenciákat.
Hangolásjelzés
A pontos állomásra-hangolást és a tetőantenna iránybaállítását segíti elő a középállású mutatós hangolásjelző és a jelszintmérő, vagy ezek LED-es változata. A hangolásjelző annál jobban használható, minél kisebb az a frekvenciatartomány, amelyen belül pontos hangolást jelez. Ennek megfelelően azt kell megmérnünk, mekkora a középállású mutatós műszer skálájának két legközelebbi jelzéséhez tartozó frekvenciák különbsége, illetve hogy mekkora frekvenciasávot ölel át az a kétirányú félrehangolás, amelyet a LED-ek már érzékelni tudnak. A jelszintmérő indikálási terjedelmét a legkisebb és a legnagyobb indikálható jelszint viszonyának dB-ben kifejezett értéke adja. Analóg hangolású készülékeken gyakori, hogy automatikus frekvenciaszabályozó (AFC) áramkörrel segítik a pontos állomásontartást. Az AFC minőségét a behúzási és a benntartási frekvenciatartománnyal jellemezhetjük. Mérésük a következőképpen történik. Ráhangoljuk a készüléket egy meghatározott frekvenciájú állomásra, kikapcsoljuk az AFC-t, félrehangolunk (szintén mindig egy-egy meghatározott frekvenciára), és azt figyeljük, hogy ha bekapcsoljuk az AFC-t, be tudja-e még húzni a készüléket a szóban forgó állomásra. A kHz-ben kifejezett legnagyobb frekvenciakülönbség a behúzási frekvenciatartomány. Hasonlóképpen értelmezzük a benntartási tartományt is, ilyenkor azt mérjük, hány kHz-cel kell félrehangolni a készüléket ahhoz, hogy az AFC elveszítse hatásosságát.
Rádiófrekvenciás jellemzők
Ide tartoznak azok a rádiózással kapcsolatos jellemzők, amelyek a készülék hangfrekvenciás kimenetén megjelenő műsorjel minőségének meghatározott mértékéhez tartoznak. (Ilyenek a jel-zaj arány, a torzítások stb.)
Érzékenységek
Különféle értelmezésüket (MSZ, DIN, IHF és IEC) a 4. ábra szemlélteti. Mint látjuk, az eltérő módon definiált érzékenységi adatok mérőszáma ugyancsak eltérő. Számunkra az MSZ előírásai a kötelezők, tekintsük át ezeket.
Zajjal korlátozott érzékenység
Az MSZ szerint egyéb előírás hiányában ez az érzékenység a hangfrekvenciás kimeneten mérhető 26dB-es jel-zaj arányhoz tartozó érték. A nagyfrekvenciás jelforrás modulációja 30%-os, a moduláló frekvencia 1kHz. A zajfeszültséget egy 300Hz-15kHz-ig áteresztő szűrőn át kell mérni. Az érzékenység mérőszámát dBV-ban, dBV/m-ben vagy dBmW-ban lehet megadni. A DIN 45500 Blatt2 szerint a mérést monóban-szetereóban egyaránt 40kHz-es lökettel kell végezni, és az érzékenységi adatot monóban 26dB, sztereóban 46dB jel-zaj arányhoz kell rendelni. Az IHF szerint "használható érzékenység"-nek (Usable Sensitivity) nevezett adat 50dB-es jel-zaj arányra vonatkozik, 400Hz-es moduláló frekvenciával és 75kHz-es lökettel. Az érzékenység mérőszáma: 300 ohmos belső ellenállású generátor kimenőfeszültsége µV-ban 300 ohmos terhelésen.
Az IEC ajánlása szerint a zajhatárolt érzékenység maximális rendszerlökettel mérve (Európában ez 50kHz, Amerikában és Japánban 75kHz) 30dB-es jel-zaj arányra vonatkozik; mérőszámát dBmW-ban kell megadni. Láthatóan "teljes az összhang"! Az európai tesztelő intézmények általában a DIN 45500 szerint vizsgálnak, s az érzékenység mérőszámát dBfW-ban adják meg. (Ez az a nagyfrekvenciás teljesítmény, amit illesztett lezárás esetén juttat a generátor a vevőkészülék antennabemenetére. A könnyebb tájékozódás kedvéért: 1fW=10-15W, ami megfelel 0,2739µV-nak 75 ohmos antenna, impedancián. Az utóbbi adat is igen fontos, mivel például 300 ohmos antenna-impedancián már 0,5478µVos feszültséget jelent, tehát a feszültségben megadott érzékenységi adatokat csak az antennaimpedanciák ismeretében lehet összehasonlítani!
Határolási küszöbszint (Limitérzékenység)
Az a bemenő nagyfrekvenciás jelszint, amelynél a hangfrekvenciás kimenőjel 3dB-lel lesz kisebb, mint ha az (azonos modulációjú) bemenő jelszint -40dBmW volna. A moduláló frekvencia 1kHz, a löket 40kHz.
Sztereó átkapcsolási bemenőszint
Az a bemenő nagyfrekvenciás jelszint, amelynél a készülék automatikusan sztereó vételre vált. Jó, ha ez akkora bemenőjelnél következik be, amikor (40kHz-es löketre) a jelzaj arány meghaladja a 40dB-es értéket a sztereó csatornákban. Lényeges, hogy az átkapcsoló automatika hiszterézissel rendelkezzen, ugyanis előfordulhat, hogy a bemenőjel szintje az átkapcsolási szint közelében ingadozik, és ilyenkor a folytonos átkapcsolás zavarni fogja a vételt.
Szelektivitások
A szelektivitás a vevőkészüléknek azt a képességét fejezi ki, hogy nemkívánatos zavaró jelek jelenlétében mennyire tudja zavarmentesen kiválasztani a venni kívánt jelet. Az MSZ szerint "A vevőkészülék működési frekvenciája melletti nem kívánt jel frekvenciájára vonatkozó szelektivitást a nem kívánt jel olyan bemenőszintjével fejezzük ki, amely 30dB-lel kisebb kimenőteljesítményt eredményez, mint a kívánt jel, ha mindkét jel modulációja azonos mértékű." Mérőszáma: a nem kívánt és a vett jel nagyságának viszonyszáma dB-ben kifejezve. A méréseknél két jelgenerátort egy megfelelő illesztőhálózaton keresztül egyidejűleg kapcsolunk a vevőkészülék bemenetére. Ezt a módszert kétjeles mérési módszernek, az így mért szelektivitást kétjeles szelektivitásnak is nevezik A nagyfrekvenciás jelforrásokat 1kHz-es jellel 30%-ra modulálják. A venni kívánt jel szintje akkora, hogy a hozzá tartozó hangfrekvenciás kimenőjelnél 30dB-lel kisebb jel még zavarmentesen mérhető legyen. A zavaró jeleknek ±150, 300, 600, 900kHz-cel kell eltérniük a működési frekvenciától. Az eredményeket diagramon lehet bemutatni, az 5. ábrának megfelelően. Az ábráról leolvasható frekvenciakülönbség mely a szelektivitásgörbe 3dB-es pontjaihoz tartozik - a készülék sávszélességét adja.
Azonos frekvenciás zavararány
A szelektivitás értelmezésének speciális esete, amikor a venni kívánt és a zavaró jel frekvenciája pontosan megegyezik. A mérési elrendezés ugyanolyan, mint az előző esetben. A zavaró jel modulációja 400Hz, a löket 50kHz. A jelszint -60dBmW. A venni kívánt, modulálatlan jel szintjét 0-ról indulva addig növeljük, míg a zavaró jelnek megfelelő hangfrekvenciás kimenőszint 1dB-lel nem csökken. A venni kívánt jelnek ezt a szintjét feljegyezzük. Utána tovább növeljük, addig, amíg a zavaró jel által keltett hangfrekvenciás kimenőjel éppen 30 decibellel esik eredeti értéke alá. Ezt a jelszintet is feljegyezzük. A két feljegyzett szint viszonyát dB-re átszámítva és 2-vel elosztva megkapjuk a vevőkészülék 30dB zavarelnyomáshoz tartozó, azonos frekvenciás szelektivitását.
Középfrekvenciás zavararány
Mivel minden készülék a középfrekvenciás erősítőfokozatban koncentrálja erősítésének nagy részét, ezen a frekvencián meglehetősen nagy jelszinteket kell "kezelniük". A középfrekvenciás zavararány azt mutatja ki, mennyire védett a rádiónk a sugárzás útján kijutó és az antennabemenetre kerülő középfrekvenciás jelek által okozott zavarok ellen. Mérésekor először a venni kívánt jelet kapcsoljuk a készülék antennabemenetére, olyan szinten, amelyen még nem működnek a készülék szintszabályozó vagy határoló fokozatai. A moduláció 1kHz-es, a löket 30%-os. Feljegyezzük a hangfrekvenciás kimeneten mérhető jelszintet. Ezután ugyanilyen modulációval a készülék középfrekvenciájának megfelelő frekvencián (általában 10,7MHz-en) adunk jelet az antennabemenetre, s addig növeljük a szintjét, míg a hangfrekvenciás kimeneten ismét az előző alkalommal feljegyzett szint lesz mérhető. Az ehhez tartozó középfrekvenciás bemenőjelszint és a vett jel szintjének viszonya (dB-ben) adja a középfrekvenciás zavararányt. A zavaró jelforrást a középfrekvencia környezetében a legrosszobb eredményt adó frekvenciára kell állítani. Az eredményt 1kHz-es szűrővel célszerű kiértékelni.
Tükörfrekvenciás zavararány
Ugyanúgy mérik, mint a középfrekvenciás zavararányt, csak a zavaró jelforrás frekvenciája most nem a közép-, hanem a tükörfrekvencia. (A tükörfrekvenciát úgy kapjuk meg. hogy a venni kívánt jel frekvenciájához hozzáadjuk - vagy levonjuk belőle - a középfrekvencia kétszeresét, attól függően, hogy a készülékben használatos keverési mód felső vagy alsó keverés.)
Nonlinearitások
A vevőkészülék bemenő fokozatától elvárjuk, hogy kellő mértékben érzékeny legyen, azaz igen kicsi antennajelek esetében is zavarmentes vételt biztosítson. Ez a fokozat tehát kisjelű működésének megfelelő, alacsony zajszintű beállításban dolgozik. Előfordul azonban, hogy a távolsági vételhez használt antenna a helyi adók nagy teljesítménye következtében 100mV körüli vagy még nagyobb jeleket is szolgáltat. Ekkora jelekre a bemenőfokozat - a túlvezérelt erősítőkhöz hasonlóan - különféle torzításokat produkál. Ezek közül legjelentősebbek a másod- és harmadrendű torzítási termékek. A nagyjelű adók frekvenciáinak közelében hamisvételi helyek keletkeznek: ezeken a frekvenciákon nincs adóállomás, mégis van vétel. Az ilyen hamisvételi hely arról ismerhető fel, hogy egyidejűleg két vagy több adó műsora is hallható. Ehhez egyidejűleg legalább két nagyszintű jelnek kell a bemenetre jutnia (2. ábra). Az ilyenkor kikeveredő hamisjelek a készülék minőségétől függően 50, 60, esetleg 70 decibellel kisebbek, mint a két nagy jel szintje. Ha az utóbbi például 1mV és a kikeveredő hamisjelek szintje 60 decibellel kisebb (1µV), ez már jól vehető lesz egy 1µV-os vevővel, viszont még egyáltalán nem hallható, ha a vevő érzékenysége csupán 5µV. (Természetesen 5µV-os jelek esetén már ezen a készüléken is hallható lesz a hamisjel.) Az érzékenységromlás mértékében megnövekszik az a küszöbszint, amelyen már hamisvétel keletkezne. Sok készüléken ezért helyi vétel/távolsági vétel átkapcsolót alkalmaznak, ami nem más, mint az antenna és a készülék közé beiktatott csillapító. Helyi vételkor zavaró lenne a hamisvétel, de nincs jelentősége az érzékenységnek. Távolsági vételkor természetesen az érzékenység a fontosabb.
Rádiófrekvenciás dinamika
Hogy a különböző érzékenységű készülékek hamisvételi "készségét" összehasonlíthassuk, célszerű bevezetni a "Rádiófrekvenciás dinamika" fogalmát. Ez olyan két, megegyező szintű, adott frekvenciatávolságú jel értéke lenne (a készülék zajhatárolt érzékenységéhez viszonyítva és dB-ben kifejezve), amelyeket ha egyidejűleg az antennabemenetre adunk, a hamisjel éppen eléri a zajhatárolt érzékenység szintjét. A magyar adók frekvenciakiosztására való tekintettel célszerű 800kHz frekvenciakülönbséget alkalmazni. A mérési elrendezés a 6. ábrán látható. A jelforrások egyike modulálatlan, a másiknak a modulációja (mint a zajhatárolt érzékenység mérésekor) 30%-os, frekvenciája 1kHz. A mérendő készüléket a hamisjel frekvenciájára hangoljuk, és most addig kell azonos mértékben növelni a két jelforrás szintjét, míg a jel-zaj arány (amely a kikeveredő hamisjelből származó hangfrekvenciás kimenőjel és a modulált generátor modulációját kikapcsolva mérhető zaj viszonya) éppen 26dB nem lesz. Ha ezt a jelszintet a készüléknek a hamisvételi frekvencián mérhető zajhatárolt érzékenységéhez viszonyítjuk és dB-ben fejezzük ki, megkapjuk az előzőkben meghatározott "rádiófrekvenciás dinamikát". (Ez a fogalom és mérési módszer nem szerepel az MSZ előírásai közt: nyugatnémet szaklapok publikálnak hasonló méréseket. Ez a paraméter azonban különösen fontos lehet a hazai viszonyok között - gondoljunk a helyi adók frekvenciájának közelségére!)
Nagyjel-szelektivitás
Egyetlen, az URH sávban sugárzó adó is lehetetlenné teheti a vételt az egész sávban vagy legalább annak néhány diszkrét helyén, ha az adó jelszintje elég nagy, vagy a vevő minősége kifogásolható. Valamely konkrét frekvencián sugárzó adót normális esetben csak egyetlen frekvencián "foghatunk": ott, ahol az adó sugároz. De ha a jelszint a 100mV-ot is eléri, ennek az adónak a modulációját a gyengébb minőségű készülékek több ponton is venni fogják, a sáv más részein pedig erős zaj vagy csipogó hang lesz hallható (7. ábra). Kérdés, mennyire képes a rádióvevőnk válogatni: szelektálni.
A méréshez két generátor kell. A "zavaró adót" végighangoljuk a teljes vételi sávban, szintje 240 (300) ohmos antennaimpedancián 100mV, modulációja 1kHz-es jellel 40kHz löket. A másik generátor jelszintje ugyanezen impedancián 5µV, és modulálatlan. Frekvenciája megegyezik a vevőkészülék vételi frekvenciájával valahol a vételi sáv közepén. A hangfrekvenciás kimenőfeszültséget folyamatos görbén ábrázoljuk, a hangolási frekvencia függvényében. Ez a mérés sem szerepel az MSZ előírásaiban.
Sztatikus amplitúdómoduláció-elnyomás arány
A készüléknek azt a tulajdonságát fejezi ki, hogy milyen mértékben képes elnyomni az amplitúdómodulált nagyfrekvenciás jelek által keltett zavarokat. Az antennabemenetre -60dBmW szintű, 1kHz-cel 30%-ban frekvenciamodulált jelet adunk. A készüléket a bemenőjel frekvenciájára hangoljuk, és feljegyezzük a kimenő hangfrekvenciás jelszintet. Ezután a jel modulációját 30%-os amplitúdó-modulációra változtatva, az ehhez tartozó hangfrekvenciás kimenőszintet is feljegyezzük. A két feljegyzett érték viszonya (dB-ben kifejezve) a sztatikus amplitúdómoduláció-elnyomás. A mérést meg kell ismételni 50kHz-cel kisebb és ugyanennyivel nagyobb frekvencián is.
Hangfrekvenciás jellemzők
A készülék minősítése szempontjából alapvető jellemzők. Azt árulják el, hogy ideális vételi körülmények között mire képes egyáltalán a készülékünk; hogy az általa szolgáltatott hangfrekvenciás műsorjelnek melyek a minőségi korlátai.
Átviteli sáv
A stúdiórendszerek "hivatalos" hangfrekvenciás tartománya Európában 30Hz-től 15kHz-ig terjed. A vevőkészülék jónak mondható, ha ezt a tartományt a lehető legkisebb ingadozással viszi át. A gyakorlatban általában nem az átvitel egyenetlenségét, hanem a -3 decibeles pontokat adják meg. A DIN megállapít egy tűrésmezőt, ez 40 és 50Hz között, valamint 6300 és 12500Hz között ±3dB, SO és 6300Hz között ±1,5dB ingadozást enged meg bizony, igen laza előírás! Ennél sokkal kisebb különbségeket is jól meg lehet hallani! Tudni kell, hogy az európai FM-műsorszórásban szabványosított 50µs-os adóoldali előkiemelés, ill. vevőoldali utókiegyenlítés pontatlansága hasonló dolgokat eredményez, mint a hanglemezműsorban a RIAA-korrekcióé.
Különösen durva hibát okoz, ha amerikai vagy japán felhasználásra gyártott, az ottani szabványnak megfelelő 75µs-os utókiegyenlítésű készüléket próbálunk a hazai adók vételére használni: a magas hangok erőteljesen csökkenni fognak. Ha a tunerünkön kapcsolóval állítható az utókiegyenlítés időállandója, ne mulasszuk el azt 50µs-ra beállítani.
A hangfrekvenciás átvitel mérésekor az adót képviselő nagyfrekvenciás generátort sztereó kóderen keresztül moduláljuk, bekapcsolt előkiemeléssel. A modulációs löket nagyságát úgy kell megválasztani, hogy az az átviteli sáv felső végén se haladja meg a 40kHz-et. Ezután a készülék hangfrekvenciás kimenetére kapcsolt szintíróval vagy más alkalmas módon felrajzoljuk a készülék átviteli görbéjét a hangfrekvenciás jelforrás frekvenciájának függvényében (bal és jobb csatorna, külön-külön). A nagyfrekvenciás bemenőjelszint -46dBV, a moduláció 30%-os. A hangfrekvenciás kimenőjelet a magnó, ill. erősítő csatlakoztatására szolgáló kimeneten kell mérni.
Jel-zaj arány
A "rádiós átviteli lánc"-ban az adóantenna és vevőantenna közti légtér az átvinni kívánt jelekhez hozzáteszi saját "produktumát" is. Gondoljunk a légköri elektromosságból adódó rádiós zajokra, vagy a Napból eredő rádiós zajsugárzásra. Ez a hatás attól függően jelentős vagy elenyésző, hogy mekkora az antenna által felvett "háttérzaj ", az adóból a vevőantennára jutó jelhez képest. A rádiós átvitel - az antennára jutó jel szintjétől függően - kisebb-nagyobb mértékben megközelíti az adót moduláló hangfrekvenciás csatorna jelzaj távolságát, de mindig hozzáteszi saját zajproduktumát is. A készülék kimenetén mérhető jel-zaj arány alakulását a 4. ábra szemlélteti. Az ábrán három, eltérő jellegű szakasz különböztethető meg. Az első szakaszban a bemenő jel növelésével a zaj rohamosan csökken. Mértékét az FM moduláció jellemzői határozzák meg. A második szakaszban körülbelül olyan mértékben csökken a zaj, amilyen mértékben emelkedik a jelszint. A harmadik szakaszban a zajszint állandó, független a jelszinttől - ezt az értéket a készülékben használt alkatrészek minősége és a konstrukciós elvek határozzák meg, nagysága tehát a készülék minőségére jellemző. Ennél a mérésnél egy 300Hz-15kHz-ig áteresztő szűrő alkalmazásával elnyomják a készülék hangfrekvenciás csatornájába jutó idegen eredetű jeleket (pl. a hálózati brummot). Az MSZ értelmében a hangfrekvenciás feszültséget a vivő (30%-os) modulációjával, illetve moduláció nélkül kell megmérni, különböző bemenőjelszinteken. A mérést a magnócsatlakozáson (vagy erősítőkimeneten) kell elvégezni. A modulációval, illetve anélkül mért értékek aránya dB-ben kifejezve a jel-zaj arány, ezt folyamatos görbén is ábrázolhatjuk. A DIN szabvány 40, az IHF pedig 75kHz-es löket mellett méri ugyanezt. Külön is megadják a DIN szerint ia -60dBmW-os bemenőjelhez tartozó értéket, az IHF szerint pedig azt a bemenőszintet kell megadni, amelyen a jel-zaj arány 50dB (Usable Sensitivity) és amelyen a készülék eléri a legnagyobb jel-zaj arányt (Ultimate S/N). A módszerek tehát eltérők; a paraméterek mit sem mondanak önmagukban, ha nem ismerjük a mérési körülményeket. A jellemzőket (mindkét csatorna azonos modulációjával) monó üzemmódra és (egy-egy csatorna modulációjával) sztereó üzemmódra is meg kell adni. Abban az esetben, ha az eredmény kiértékelésekor nem használunk 300Hz-15kHz-es szűrőt a hangfrekvenciás kimeneten, a jelidegenfeszültség arányt kapjuk. Sztereó üzemmódban a kimeneten sávszűrővel ki kell szűrni a pilotjelet. A jel-idegenfeszültség arányt -60dBmW szintű bemenőjelhez kell rendelni.
Áthallási csillapítás
Most értelemszerűen azt vizsgáljuk, hogy ha szabványos sztereó modulációjú nagyfrekvenciás jelet kapcsolunk a készülékre, akkor az egyik csatorna információjából mennyi jut át a másik csatorna hangfrekvenciás kimenetére. A nagyfrekvenciás bemenőjel szintje -60dBmW a modulációs löket 50kHz. (Ennek pilotjeltartalma 8-10%.) Mindkét csatorna modulációja azonos, 1kHz-es jel. A kiértékelést szelektív voltmérővel végezzük a készülék hangfrekvenciás kimenetén. Ha a mérés tárgyát képező csatornában a modulációt megszüntetjük, a mérhető maradék jel az áthallásból származik. A két jelszint aránya dB-ben kifejezve az áthallási csillapítás értéke 1kHz-en. A mérést mindkét csatornán el kell végezni, és a vizsgálatot ki lehet terjeszteni a teljes hangfrekvenciás sávra. Ilyenkor (az előkiemelés miatt) a modulációs szintet úgy kell megválasztani, hogy a löket a legmagasabb moduláló frekvencián se haladja meg az 50kHz-es értéket. Az eredményt diagramon kell megadni (8. ábra).
Lineáris torzítás
FM-jel átvitelekor valójában a modulációkor keletkező spektrum egészét kellene a demodulátorig átvinni és feldolgozni. Ez azonban nem lehetséges, mert egy-egy adóállomás csak korlátozott sávszélességet kap az URH-sávban. A teljes spektrum egy részét már maga az adóállomás sem sugározza ki, más része nem jut keresztül a vevőkészülék szelektivitását biztosító középfrekvenciás szűrőkön. A demodulált jel tehát mindenképpen különbözni fog a moduláló jeltől, és ezt a csatornák közti áthallásban és torzításban egyaránt érezni fogjuk. A torzításhoz ezenfelül hozzáadódik a készülék hangfrekvenciás fokozatainak torzítása is, és mindezt befolyásolni fogja még a nagyfrekvenciás bemenőjel szintje és az állomásra-hangolás pontossága. (Gondoljuk meg: a leginkább használatos, 50 kHz-es lépésekben hangolható szintézeres vevőkészülékkel hazai viszonyok közt nem hangolhatunk pontosan állomásra - az adók frekvenciakiosztása miatt.)
Az IHF a torzítást (75kHz-es lökettel) a bemenőjel és a moduláló frekvencia függvényében is méri, s ez utóbbiak között külön kiemeli a 100Hz-es, 1kHz-es és 10kHz-es értéket. A DIN csupán az 1kHz-en mérhető torzítást definiálja 40kHz-es löket és -60dBmW antennajel esetére. Monó torzítás mérésekor mindkét csatorna modulációja azonos, sztereó mérésekor csak az egyik csatorna modulált. Az MSZ a harmonikus torzítást 30, valamint 80%-os modulációs mélység esetére értelmezi (1kHz-es moduláló frekvencia, -46dBV antennafeszültség; az antennaimpedancia 240 ohm).
Nemlineáris torzítás
Elsősorban intermodulációs eredetű torzításokról van szó. Számottevő forrásuk a dekóder-fokozatban meglehetősen nagy szinten jelenlévő pilotjel. Ebből és a moduláló frekvenciából összegjelek és különbségi frekvenciák keverednek ki, s ezeknek egy része - a moduláló frekvenciától függően - a hallható tartományba esik. Ezt a torzítási fajtát pilottorzításnak is nevezik. Egy tipikus jelleggörbét a 10. ábrán láthatunk. Az MSZ nem értelmezi ezt a torzításfajtát.
Idegen jelek
A kétcsatornás átvitel rendszeréből adódik, hogy a hangfrekvenciás kimeneten megjelennek a 19kHz-es pilotjel és a 38kHz-es segédvivő maradékjelei. Ha ezek szintje túlságosan nagy, intermodulációt okozhat az erősítőben, vagy felvételkor a magnóban. Elnyomásukról általában szűrőkkel gondoskodnak.
Pilotjel-elnyomás
Mérésekor a hangfrekvenciás kimeneten megjelenő pilotjelnek a hasznos jelhez viszonyított értékét vizsgáljuk. A készülék antennabemenetére -60dBmW szintű nagyfrekvenciás jelet kapcsolunk, melynek modulációja sztereó multiplex jel. A moduláló frekvencia 1kHz, az összlöket 50kHz. A két hangfrekvenciás csatorna modulációja azonos. A készülék hangfrekvenciás kimenetét szelektív voltmérővel vizsgáljuk. Az 1kHz-en és 19kHz-en mérhető jelszintek viszonya dB-ben kifejezve adja a pilotjel-elnyomás értékét.
Segédvivő-elnyomás
(Mint az előbb - csak most értelemszerűen az 1kHz-es és 38kHz-es jelszinteket kell egymáshoz viszonyítani.)
Az AM-sávok mérése
Mint arról már korábban szó volt, a készülékek AM sávjait többlet-szolgáltatásnak kell tekinteni; a High Fidelity szempontjából ezek érdektelenek. Mérésükről tehát inkább csak címszavakban: Hangolási tartomány. A rádiókészülékek általában a középhullámú sávot tartalmazzák, de némelyikükben rövid- vagy hosszúhullámú sáv is van. Ellenőrizni kell, hogy hangolni tudunk-e a teljes specifikált sávban. Szintézeres hangolású FM-vevőkészülékekben általában az AM-sáv is szintézeres hangolású. A frekvencialépés középhullámon 9kHz, rövidhullámon 10kHz, az adók frekvenciakiosztásának megfelelően. A frekvenciakijelzés digitális és meglehetősen pontos. Analóg hangolású készülékekben általában hagyományos skálát alkalmaznak, ilyenkor a skálapontosságot is vizsgálni kell.
Zajhatárolt érzékenység. Egyéb előírás hiányában a 26dB-es kimeneti jel-zaj arányhoz tartozó érték, 1kHz-es moduláló frekvenciához és 30%-os modulációs mélységhez rendelve.
Szelektivitás. A névleges vételi frekvencián és attól ±9kHz-re elhangolt generátorral mérhető érzékenység átlagértéke, dB-ben kifejezve. A mérést 1kHz-es moduláló-jellel, 30%-os modulációval végzik.
Tükör- és középfrekvenciás zavararány. A névleges vételi frekvencián mérhető érzékenység és a tükör-, illetve középfrekvencián mérhető érzékenység viszonya, dB-be kifejezve. A mérés az előző pontban leírtak szerint történik, de a generátort értelemszerűen ±9kHz-es elhangolás helyett a tükör-, ill. középfrekvenciára hangoljuk.
Frekvenciaátviteli jelleggörbe. A rádiókészülékek hangfrekvenciás átvitele az antennabemenettől a magnócsatlakozóig (ill. erősítőkimenetéig). A nagyfrekvenciás jelszint az antennán -46dBV, illetve -46dBV/m (keret- vagy ferritantennáról). A modulációs mélység 30%.
Jel-zaj arány. A nagyfrekvenciás bemenőjel szintjének függvényében a készülék hangfrekvenciás kimenetén mérhető jelszint és a modulálatlan vivőhöz tartozó zajszint viszonya, dB-ben kifejezve. (Mérőjel: 1kHz, moduláció: 30%.)
Harmonikus torzítás. A -46dBV, ill. -46dBV/m szintű nagyfrekvenciás jel 1kHz-es jellel való 30%-os és 80%-os modulációja nyomán mérhető torzítás a hangfrekvenciás kimeneten. Az AM-jellemzők mérésekor a generátort minden esetben egy szabványos műantennán keresztül kell az antennabementre csatlakoztatni.[/quote]Pethes István
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#170
Elküldve: 2003. 02. 24. 10:51
idézet:
K-belügyek
A kábelek auditív hatásáról nagyon keveset tudok. (Helyes, akkor erről majd máskor - SA megjegyzése.) Mégis írni fogok róla (sejtettem - SA megjegyzése), egyrészt, mert enélkül nem volna teljes a zűrzavar - másrészt pedig igenis elvégeztem néhány kísérletet, és azok alapján ha nem is sok mindent, de bizonyos dolgokat biztosra vehetek. Például kijelenthetem, hogy a kábeleknek igenis van sajáthangjuk - csak éppen nehéz eldönteni, melyiknek van szebb sajáthangja...
Kétféle funkciót célszerű megkülönböztetni. Az egyik kábelfajta a hangsugárzót köti az erősítőhöz - a másik a többi komponenst kapcsolja egymáshoz ("Interconnect" - mondja az angol). Előbb nyilván az első funkcióval érdemes kísérletezni, mert a hangsugárzókábeleket kapcsolóberendezés segítségével akár A-B vaktesztben is összehasonlíthatjuk, a következőképpen. A hangsugárzóra mindkét kábeltípust bekötjük, párhuzamosan, a kapcsolóberendezésen pedig az egyik kábelt az "A", a másikat a "B" pólusokra kapcsoljuk. Ugyanezt kapcsolóberendezés nélkül is megtehetjük, ha olyan erősítőnk van, amely két pár hangsugárzót képes fogadni egyszerre. Megkönnyíti dolgunkat, hogy kiesik a hangerőszabályzás kényes művelete - a kábeleknek elvben azonos a "hangerejük". Más kérdés, hogy a kábelek is befolyásolhatják a (szubjektív?) frekvenciaérzetet, azon keresztül pedig a (szubjektív?) hangerőérzetet is.
Speciálkábeleim nem voltak, ilyeneket nem is szándékoztam szerezni, főleg kezdetben nem. Csábított viszont a sodratlan ("merev", "tömör", "egyeres" vagy hogy is nevezzem) kábelek teóriája, ez az olcsó játék, talán nem is olyan hülye gyerekeknek. Vásároltam a KERAVILL-nál egy köteg szigetelt, 2,5 négyzetmilliméteres, sodratlan rézvezetéket és bekötöttem az addig használt, hasonló vastagságú, de sodrott, sokerű hangsugárzóvezeték helyébe. Azonnal érezni lehetett a különbséget. A sodratlan kábel hangja tisztább, szárazabb, definiáltabb, kevésbé torz. A mélytartományban is elvisz egy kis lötyögést, és emiatt egy kicsit mélyszegénynek hat. Nekem mindenesetre megtetszett, és azóta is ezt a kábelt használom. Úgy érzem, nyertem rajta 1/2-1 orto-t. (Később kapcsolóberendezésre kötöttem, Zsengellér Ferenc barátom sodrott, vastag kábeleivel együtt - akkor is úgy éreztük, hogy az enyém a jobb.) Sólymos Antal szintén az új kábelt tartotta jobbnak, igaz, csak egy árnyalatnyival - számomra inkább az volt a fontos, hogy legfőbb kritikusom előtt egyáltalán demonstrálni tudtam a Jelenséget.
Kipróbáltam aztán vékonyabb sodratlan kábeleket is - nem tetszettek. Készítettem belőlük dupla, négyszeres, nyolcszoros kötegeket is - így sem tetszettek. Ebből nyilván nem az következik, hogy a vékony kábel rossz, hanem csak hogy az én vékony kábeleim rosszak. Nyilván ezer dolog múlhat az anyagukon, a szigetelésükön. Egyelőre idáig jutottam a hangsugárzó-kábelekkel.
Ha sodratlan, hát legyen sodratlan. Készíttettem egyerű összekötőzsinórokat is, a szokványos, sodrott, árnyékolt vezeték helyett, az illesztő-transzformátor és a fonoelektronika közé. Itt nem célszerű "ábézni", a cserét 20-25 másodperc alatt végre lehet hajtani, ennyi idő után még emlékszik az ember az előző hangképre.
Azonnal meghallottam a különbséget. Az új kábel veszett rosszul szólt. A hangkép kiürült, torzított, csörömpölt. Ez a kábel történetesen koaxiális kivitelű volt: belül ugyan egyetlen éren, kívül azonban az árnyékoláson futott a jel. A következő kábelt magam fabrikáltam két-két egyforma szálból (árnyékolással, illetve anélkül is).
Ugyanolyan pocsékul szólt. Úgyhogy nem is örültem neki, hogy íme, mennyire jól demonstrálható a különbség. Hiszen veszítettem volna vele vagy másfélkét orto-t. Mégis azt mondom: érdemes tovább kísérletezni...[/quote]Darvas László
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#171
Elküldve: 2003. 02. 25. 20:48
idézet:
Philips, JBL, JMlab hangsugárzók
Igazi lemezbarátnak nem kell elmagyarázni, minek a parafrázisa a címlapunkon látható kép - a többieknek meg juszt sem magyarázzuk el, keressenek valakit, aki majd felvilágosítja őket.
A mi simaszőrű foxink maga döntheti el, melyik dobozon szól hűbben a gazdája hangja; remélhetőleg nem a muzeális tölcsérhangszórót választja. És van mi közül választania, a kutyafáját! Három Philips, két JBL és egy JMlab (Focal) - néhány évvel ezelőtt ugyan ki hitte volna, hogy ennyire márkás jószágokkal lesz dolgunk... s hogy az alapfokú hifi ennyire megdrágul Magyarországon. A klasszikus Orionok-Videotonok, mint a jó öreg szocializmus szülöttei, olcsók voltak ugyan, de kérdés, hogy elérték-e azt, amit mi alapfokúnak szeretnénk nevezni. Az a 6 hangsugárzó-típus, amely ma terítékre kerül, tényleg alapfokú, de ezek már minden bizonnyal hifi-termékek!
Csakhát az áruk, az áruk! Húsz-harminc ezer forint! - ezek a dobozok nyilván már nem az Orion HS 282, hanem a Heybrook HB1 vetélytársai.
Mely típus egyébként szintén alaposan megdrágult az évek folyamán, a kezdeti szemérmes 10 ezerről több lépcsőben 26 ezer forintra, tehát ha jól számolunk, éppen a 260 százalékára. Ennek oka nem is annyira az inflációban keresendő, mint inkább a magyar főhivatalok bárgyúságában, mely bárgyúságot ugyan ők az átkos régi rendszertől örökölték, de továbbra is ragaszkodnak hozzá, és tulajdonképpen jól is áll nekik.
Arról van szó, hogy a hangsugárzók vámja Magyarországon nem kevesebb mint 50%. Ezt a nevetséges és méltatlan tarifát még az ősidőkben szabták meg, hogy védjék vele a magyar ipart a külföldi áruk versenyétől, a magyar államot pedig a devizakiadásoktól. Iparon, melyet védeni kell, a Videoton és az Orion értendő - utólag mindenki megítélheti, megérdemelték-e ezek a vállalatok a védelmet. A vásárlókat a kutya sem kívánta megvédeni, sem akkor, sem most.
Jelenleg, 1991-ben a hangdoboz-vám még mindig 50%. Az egyetlen kiskapu, hogy a hangsugárzót receiverrel kombinálva, mint "hifi-berendezést" is be lehet hozni, ilyenkor más, alacsonyabb tarifa érvényesül, és némely kereskedő meg is próbálkozott ezzel a cseles fogással. Nekik most már csak az a gondjuk, hová az isten csudájába tegyék azt a nagy rakás receivert, ami a nyakukon maradt.
Az egészben az a legszebb, hogy a magyar állam rohammal szeretné bevenni Európát, a Közös Piacot, a piacot mint olyat, ahol jól el lehetne adni bort-búzát-békességet, ha odakünn nem alkalmaznának velünk szemben bizonyos elővigyázatossági intézkedéseket éppen azért, mert mi sem engedjük érvényesülni a normális áruimportot. Mi, magyarok, rendíthetetlen hívei vagyunk a szabadkereskedelemnek - feltéve, hogy mi vagyunk az eladók és mások a vevők. És aztán csodálkozunk, ha nem találnak bennünket szalonképesnek a GATT-ban, a nemzetközi vámtarifaegyezményt aláíró államok körében.
No mindegy, térjünk a tárgyra. Kutya ugatás sosem hallatszik az égig. Az a fontos, hogy féltucat márkás hangsugárzóból így is több mint 100 pár, némelyikből több mint 500 pár van már forgalomban - kutyakötelességünk bemutatni őket. Igaz, párszáz darab nem valami nagy
mennyiség, de mint már sokszor hivatkoztunk rá: a hifi társas hobbi. Egy-egy új típusnak híre megy a baráti körben, mindenki megnézi, megcsodálja, meghallgatja, összehasonlítja az övével, ledorongolja, esetleg maga is megszerzi... és az új típus lassan bevonul a hazai hifi-köztudatba.
Philips FB 650, 690, 815
A Philipset valaha igazi hifi-cégnek ismertük. Ámde az utóbbi évtizedekben "kinőtte" a mi hobbinkat. Most már nemigen érdekli őt az audiofil küzdőtér, amelyen legfeljebb annyi pénzt lehet keresi, amennyi neki talán még a reklámköltségére sem volna elegendő. Mivel mindig is jó hangszórókat gyártott (komoly audiofil cégek is használtak Philips motorokat, például az amerikai DCM, a Time Window
elnevezésű dobozhoz!), semmi kétségünk sincs aziránt, hogy remek hangsugárzókat is produkálhatna, csak az a kérdés, hogy akar-e. Úgy hírlik: akar. Legalábbis nemrég az egyik brit lapban igencsak bíztató dolgokat olvastunk az új Philips 8-as hangsugárzószériáról.
Ebből máris nyilvánvaló, hogy a mi 3 hangsugárzónk nem képez egyetlen családot. Kettő közülük az olcsóbb, Leader Series 6 sorozatba tartozik, ennek tagjai: FB 650, FB 670, FB 690, FB 695 - tesztrovatunkban ma ennek a szériának csak az első és a harmadik tagját üdvözölhetjük. A harmadik Philips, az FB 815 már az előkelőbbik családba született, a Conductor Series 8-ba, az ő vértestvérei az FB 820 és az FB 825 volnának, őt a 600-as családhoz csak unokatestvéri kapcsolat fűzi. Az atyafiságot így is nehéz tagadni, ezek a
hangsugárzók szoros rokonságot tartanak egymással, külsejükben is, lelki tulajdonságaikban is. Valamennyi doboz elegáns barnásfekete öltönyt visel, és valamennyi reflex-rendszerű. Az FB 650 kétutas, az FB 690 háromutas (szimmetrikusan elhelyezett, azonosnak látszó, de eltérő módon szűrt mély/középhangszórókkal), az FB 815 pedig "normálisan" háromutas. A prospektus tájékoztatása szerint a dohogóknak speciális szigetelésű lengőtekercse van, állítólag igen magas hőmérsékletet is elvisel, a membránt kétszeresen impregnálták, és a pillét, valamint a membránszélt különleges műanyagokból készítették. A csipogó mozgó tömege igen alacsony, és a tekercsét mágneses folyadékkal hűtik/csillapítják.
A Philips érthetően büszke a Compact Discre, és a hangsugárzók prospektusában is szóba hozza: "A CD megnyitotta az utat a létező legjobb hangreprodukció felé, de a CD miatt még fontosabb, mint bármikor előzőleg, hogy védelemmel lássuk el a hangsugárzót. A Philips túlvezérlés-védelem egy vezető polimer-szenzoron alapul, amely figyeli a hangsugárzón átfutó áramot. Normál körülmények között nem avatkozik be, ha viszont..." Nem vonjuk kétségbe, hogy működik, de audiofilek nem szeretik az ilyesmit.
És egy apróság, amely azonban fontos, mert szemléletváltozásra vall: a Philips prospektusban megjelentek a hangsugárzó-lábazatok és a jólismert fémtüskék. Ezek nálunk még nincsenek forgalomban - pedig örömmel látnánk őket.
Hogy el ne feledjük: a Philips hangszóró-gyár Belgiumban van, ezek a hangsugárzók tehát nem is hollandok, hanem belgák.
JBL XE-2 és XE-3
Hát ezt is megértük: JBL a magyar boltokban! Igaz, ez a JBL már nem az a JBL. A tölcséres magassugárzóiról, izmos reflex-dobozairól ismert amerikai specialista, a híres-hírhedett "West Coast Sound" hangkép reprezentánsa (angolul nem tudók jobban megértik a lényeget a magyar popzenekaroktól kölcsönzött kifejezésből: "gatyalengető hangerő"), aki valaha nekünk is az Első Szerelmeink közé tartozott, s akiből aztán idő múltával alaposan kiszerettünk - szóval, a JBL ma már nem csak Amerikában, hanem Európában is gyárt hangsugárzókat. Az XE-2 és XE-3 történetesen Dániában készítődött - de vajon hol terveződött? Izgalmas lesz kideríteni, hogyan viszonyulnak a dánok a West Coast Soundhoz.
Magukról a hangdobozokról egyelőre nemigen tudunk többet, mint amennyit a gyári adattáblázatban leírtunk, úgyhogy csak kutyafuttában: elegánsak, grafitszínűek, a mélyhangszóró membránja papír, a dómsugárzó pedig az új titán-membránú típus, amelyről egyszer már a lapszemle-rovatban is adtunk egy fotót. A kisebbik modell két-, a nagyobbik három utas, és mindkettő reflex-rendszerű.
JMlab (Focal) Laureate
A gyártó cégről többet mondunk kötetünk közepén, a (sztárfotón is ábrázolt) JMlab "Olymp" állódoboz tesztjében. A kis Laureate a cég egyik legkisebb modellje, neve annyit tesz: babérkoszorús (költő avagy dalnok?). Csinos, fekete, kétutas dobozka. Ez is reflex-rendszerű, és
akárcsak az előzőket, ezt is csővel hangolják, de a lyuk nem előrefelé nyílik, hanem hátrafelé. Dómsugárzójának két érdekessége van: először is, nem a mélyhangszóró fölött, hanem alatta helyezték el, kissé aszimmetrikusan, másodszor pedig ez a hangszóró kivételesen nem a Focal, hanem a konkurens Audax (!) gyártmánya. Ez az egyetlen idegen motor a Focal választékában. A mély/középhangszórót kettős
lengőtekerccsel látták el; ez mintegy védjegye a JMlab-nak. A Laureate-re meglepően nagy érzékenységet: 91dB-t specifikálnak
Méréseinkhez
Philips FB 650. A két példány frekvenciajelleggörbéje a középtartományban (700-2000Hz) helyenként 2-3dB-vel is eltér. Még nagyobb baj, hogy a frekvenciaátvitel egyébként is egyenetlen: beszakadásai-tekennői néhol a 10dB-t is elérik, és éppen a középsávban. Emiatt az érzékenység sem kielégítő, a specifikált 87-ből mi csak 78-at tanúsíthatunk. A mélyhangátvitel gyöngécske, 120Hz
környékén kiemel, de 90-nél már meredeken esik. A reflex-rendszer 30-40Hz-nél még megemeli kissé a szintet. Az iránygörbék átlagosak, a 4kHz fölötti hangok már nem szóródnak eléggé. A torzítás ismét a középsávban a legrosszabb (850Hz-en 5,5%), és erősen növekszik a
hangnyomás függvényében. Ezen az érzéketlen típuson 96 helyett csak 90dB-ig mertük növelni a hangnyomást, s még ehhez is 19,4W-ot kellett bocsátanunk a hangsugárzóra. Az impedancia 6 ohm, minimálértéke (12kHz-en) 4,7 ohm, tehát nem felel meg a hazai szabványnak - dehát ezt sok drága, sőt, ezoterikus hangsugárzóról is elmondhatjuk. Nem szépek a burst-fotók sem, a 872Hz-es négyszögjel eltorzul - ennyire
mély frekvencián, ez nem szokásos. Csúnya még a 2190Hz, valamint egy igen széles tartomány is 10kHz fölött.
Philips FB 690. Jóval nagyobb, és mégis igen hasonló az előzőhöz. A mélyhangszórója minden bizonnyal ugyanaz (mégha kettő van is belőle), és a középsáv itt is szakadozott; a nagyobb méretű dóm ezenfelül még a felső tartományt is megcifrázza. A két példány viszont kevésbé tér el egymástól. Az érzékenység "már" 81dB - a specifikált 88 helyett. A közeltéri görbe hasonló, de a mélyátvitel egy kicsit szélesebb és egy kicsit csillapítottabb. Az iránykarakterisztika tovább romlott, anomáliákkal a keresztezési frekvencia környékén és 15kHz fölött. A torzítás 1W-on megjárja, 96dB-n (35,3W elektromos teljesítmény) erősen megnő, 800Hz-en itt is 5,5%, de 6-7kHz-en már 10%, és az egész felső tartományban végig 3%. Az impedanciagörbe is hasonló, minimuma 5,6 ohm (200Hz). A burstök nem javultak.
Philips FB 815. Ez a frekvencia-átvitel már sokkal tetszetősebb, és a két doboz görbéje is teljesen együtt fut, minimális eltéréssel. Az érzékenység azonban még mindig jó 5dB-vel elmarad a specifikációtól. A mély-átvitele bőségesebb és jobb, mint az előzőkön. Az alsó határfrekvencia 50-60Hz körül lehet. Az iránygörbék is kielégítően párhuzamosak, még 40°-on is csak 15kHz után tartanak szét. A torzítás kis teljesítményen elenyésző, 96dB-n (28,1W) elsősorban mélyfrekvencián nő, ezt el lehet fogadni. A két torzítási csúcs (1% 3,4kHz-en és 0,9% 17kHz-en) viszonylag keskeny sávban jelentkezik. Az impedanciagörbe minimuma 5,5 ohm, ez még mindig illetlenség egy 8 ohmos hangsugárzótól. A burst-jelek viszont tisztességesebbek. Igaz, 2 és 10kHz között nyúlványuk van, de azok amplitúdója nem túl nagy.
JBL XE-2. A két példány görbéi szépen együtt futnak, és az átvitel elfogadhatóan egyenletes volna, ha nem volna a mindennél fontosabb középsávban egy jól látható teknő - továbbá, ha azt, ami ott hiányzik, nem kapnánk vissza 13kHz fölött. Az érzékenység 85dB. (A gyári adatok táblázatában ennél a paraméternél kérdőjelet tettünk. Ugyanis a JBL az érzékenységet 1m távolságból, 2,83V bemenő feszültségnél mérte, és ez valóban 1W teljesítménynek felelne meg - 8 ohmon. Csakhogy az XE-2 nem 8, hanem 4 ohmos hangsugárzó, a 2,83V nem 1, hanem 2W teljesítménnyel hajtja meg, és így 3dB-vel magasabb érték jön ki a valóságosnál: 88dB a 85 helyett. S ez még mindig messze elmarad attól a 93dB-től, amelyet a prospektus ígér... A basszus-átvitelt itt is mélykiemeléssel, valamint a reflex-hatással igyekeznek pótolni, de 90-100Hz alatt így sincs számottevő hangnyomás. Az irányhatás nagyon jó, a torzítás pedig meglepően alacsony, a középsáv szinte teljesen tiszta, a tüskék még
96dB-n is csak 16kHz után nőnek 3%-ig. Az impedancia (szokatlan módon) nem kisebb, inkább nagyobb a megengedettnél, és mindvégig a specifikált 4 ohm fölött marad. A burst-fotókon végig utólagos berezgések mutatkoznak, de ezek mindig megszűnnek, mielőtt az új
jelcsomag megérkezne.
JBL XE-3. A hangnyomás-görbe egyenletesebb lett, csökkent az a bizonyos vályú. (Amit kivettek belőle, azt most is rárakták a görbe legfelső szakaszára). Ebben a két regiszterben tér el a leginkább egymástól a két példány. A kettő közül a jobbiknak ugyanannyija van 22kHz-en, mint 1kHz-en! Az érzékenység most már csak 3dB-vel kisebb a kelleténél (90dB). A mélyfrekvenciás átvitel hasonló, de 10Hz-cel mélyebbre megy, mint a kisebbik dobozé. Az iránykarakter 20°-on még példás, 40°-on azonban már négy-öt dB-vel is beszakad a keresztezési frekvencia környezetében. A torzítás igen alacsony, 96dB hangnyomáson 19kHz-en is csak 2,8%, 15kHz alatt már egyetlen %-on belül marad -
márpedig az ennyire magas hang ritkán jelentkezik ekkora intenzitással. A 96dB eléréséhez mindössze 4,8W-tal kellett
meghajtanunk ezt a dobozt. Impedanciája 10kHz-en esik a legmélyebbre, a minimum-érték 6 ohm, még elfogadható. Burst-fotók: mint a kisebbik JBL-en.
JMlab Laureate. A középtartomány az erőssége, ez egészen 8kHz-ig ±2dB-a belül fut - ritka erény. Két példánya szinte teljesen azonos. Érzékenysége pontosan megfelel a specifikációnak: 91dB. Mélyhangátvitele, ameddig van, szép, kiegyenlített, de sajnos, 100Hz alatt elfogy a lehelete. Iránykarakterisztikája szabályosságot mutat, amennyiben a felső sáv szintje 20°-onként 3dB-t esik (ehhez járul,
hogy a keresztezési tartományban kissé behorpad a görbe, de csak 40°-on). Torzítása kis teljesítményen úgyszólván nincs is, ha eltekintünk egy nagyon keskeny, 18kHz-es torzítási csúcstól, amely egészen 10%-ig, illetve 96dB hangnyomáson 17%-ig szökik fel. A többi maximális érték csupán 2% (2,8 és 15kHz-en), illetve 1,3% (170Hz-en) - meglepő, hogy mélyfrekvenciákon is ennyire jól viselkedik ez a kis doboz. Ez részben az érzékenységével függ össze, ugyanis a 96dB-hez mindössze 2,65W-ra volt szüksége. Viszont az egész mezőnyben ez a hangsugárzó produkálta a legcsúnyább burst-jelet: magasabb frekvenciákon furcsán eltorzul az akusztikai válaszjel, még az amplitúdója is megnövekszik. A jelcsomagok közötti szünetben, amikor nincs bemenőjel, a rezgés egy idő után megszűnik, majd később
újragerjed. Ami az impedanciát illeti, a Laureate inkább 4 ohmosnak tekintendő. Nem véletlenül van megumbuldálva a specifikációja - lásd a gyári adatok táblázatában a kérdőjelet. A JMlab "névleges/min." impedancia gyanánt 8/4 ohmot specifikál. Ez a számpár nem felel meg az
előírásoknak; a névleges 8 ohmhoz csak 20%-kal kisebb, 6,4 ohm minimumot engednek meg. A valóságos minimálérték 3,8 ohm.
Szeánsz
Noha jól ismerjük a Single Speaker Demonstration elvét (mint a Linn cég már évekkel ezelőtt felfedezte, bármiféle pótlólagos hangsugárzó jelenléte azonnal megéreződik a hangminőségen, ezért kizárólag csak azokat szabad benntartani a szobában, amelyek elengedhetetlenül szükségesek (mivelhogy éppen ők szólnak); szóval, mi magunk is jól ismerjük és helyesnek tartjuk ezt az elvet, mégis
kénytelenek vagyunk negligálni, ugyanis a szeánszon mi zeneszámonként kapcsolgatunk, és ha minden nóta után hangsugárzót cserélnénk, akkor több volna a hórukk, mint a hangjegy. Hét pár doboz (hat pár, plusz az etalon) éppen elég cipekedésre ad alkalmat: laborba föl, laborból le,
fotóshoz föl, fotóstól le, szerkesztőségbe fel... egyelőre itt tartunk.
Mi tehát Dopple Speaker Demonstrationt tartottunk, amennyiben egyszerre mindig két pár doboz volt benn a szobában: a tesztpéldány és az etalon. Mind a két pár rá volt kapcsolva a Denon PMA-320-ra (ennek az erősítőnek kettős hangsugárzó-kimenete van). Az egyik dobozpárt
felraktuk a Linn Index lábazatra, a másikat a földre tettük, majd zeneszámonként cserélgettük őket. Eközben az állványt is folyvást taszigálni kellett, rátolni a falra vagy elhúzni tőle, aszerint, hogy melyik hangsugárzó-típus hol érezte jól magát. A dobozokat enyhén, mintegy 20 fokkal befelé fordítottuk. Közönséges hangszórókábelt kötöttünk be, olyat, amilyet a legtöbb hifista használ. Az etalon a
Heybrook HB1 volt, új példány, de erősen "bejáratva" ennek a szempontnak ma már jelentőséget tulajdonítunk. A zenét a Pioneer PD-91 szolgáltatta. Tesztműsor: Trini Lopez jubileumi albuma idehaza is kapható), Carmen-részletek, Opus3 demólemez (dél-amerikai népzene), alkalmanként egy kis szimfonikus zene Beethoventől és Mendelssohntól, egy részlet Bach Magnificatjából, továbbá a Dave Brubeck Quartet
népszerű Take Five-ja.
Philips FB 650
Mintha kiegyenlítettebb volna, izmosabb mélyekkel. Jól szól. Az átvitele talán egyenletesebb, de nincs elég magasa. Az Andok-zene mattabb, tompább. Lelassul. Kisebb dinamika. Tisztességes, de lényegesen gyöngébb a HB1-nél. * Elsőre mintha több mélye volna, de az nem az igazi: "üt", időnként eluralkodik a hangképen, gerjed. Magasa sincs elég, hiányzik a csilingelés. Tompább. Nem kellemetlen
(rosszabbra számítottam!), mondhatni tisztességes versenytársa a HB1-nek, de valahogy nem vágyom rá. * Elsőre meglepő, hogyan fér bele ennyi mélyhang egy ennyire kis dobozba, ez előnyös - az viszont hátrányos, hogy dohog. Középtől felfelé kissé szúrós, kásás, a legmagasa sem tiszta. Tompább, a tere összenyomottabb. Rosszabb kedvű hangszóró. Nem versenytársa a HB1-nek, de ha a mércét lejjebb vesszük, elfogadható. * Melegebb, zsírosabb hangzás. Túl tömör, kissé monós. Némileg rekedtes hangszín, nem eléggé csengő. De nem kellemetlen. Operán dobozos, nem szárnyal, leragad, sávhatárolt, közel jön. De elegendően zenei hang, nem bántó. A hangszerhangok nem elég szépek. Az
Andok levegőjét nem tudja lesugározni, nyomott, elnehezül. Szimfonikus zenén a dinamikai különbségek összemosódnak. Nem tolmácsolja szépen a fortisszimókat, és nem is szereti őket. Döngésre hajlamos, erősen el kell húzni a hátsó faltól.
Az etalon. Cseng, bong, szépen szól, dinamikus - viszont lehetne több mélye. * Élénkebb, vidámabb és "gyorsabb", világosabb. Sajnos, kevés a mélye. * Levegősebb, nyitottabb. Finomabb magas. Dinamikusabb. Zeneibb. Kevés a mélye. * Ismerős hangkép, tiszta, csengő, nyitott (bár némiképp "preludiomosabb" a régi típusnál). Operán szárnyalóbb, hangosabb, de tolakodóbb is. A basszusát keveslem. Nagyobb perspektíva, több részlet. Viszont időnként kiürül. A demó-zenéken példásan élethű. Szimfonikus zenén néhol tolakodó, másutt megnyerő
hangszerhangok.
Ítéletünk: az FB 650 nem magyar hangszóró, nem is kommersz japán - de még nem is igazán audiofil produktum.
Philips FB 690
Nincs igazán jó magasa; magasban erőlködik. Grízes, nem cseng ki annyira, forszíroz. Carmen: nincs középmagasa. Az Andok-zenén jó mélyek. * Mintha loudnesses volna, de ez csak mélyben hatásos, magasban nem cseng ki. Már a középhangok is el vannak nyomva: nemcsak felharmonikusok, de helyenként mintha már alaphangok is hiányoznának. Az ének, gitár visszaszorul. Az arányokat felborítja. Nem eléggé kiegyenlített, nem szép, nem kulturált. * Reflex-basszus: feldúsul, leválik, éli a maga életét. Magashiány; komor. És nem is elég tiszta. A vonósa kásás. * Reflex-döngés. Kissé fedett, de nem rossz. Nem elég nyitott. Előbb-utóbb itt is hiányozni kezdenek a magashangok, A hangkép nem "emelkedik". A prezensz még mindig "berezeg", nincs eléggé megfogva, kiartikulálva. A frekvencia-aránya helyesebb, de a hangkép "piszkosabb", érdektelenebb. A basszus feltétlenül több, és az energiák mélyebbek. Dinamikailag mégsem elégséges. De jól hallgatható. Az Andok-zenén komoly hiányérzetem támad. Itt zárt és sávhatárolt (frekvenciában is, dinamikában is) - nem rossz, de nem audiofil. A színpad előre csúszik. A basszus-döngés zavar (leválik a hangkép egészéről).
Az etalon. Egyre inkább érzem, hogy nincs mélye. Középtől felfelé nagyon jó, egyenletes, bár felfelé húz. Mindent elkövetnék, hogy ennél maradhassak. * Ugyanaz, mint eddig: kulturált, világos, levegős, részletező - és basszusban szegényes. * Már a tapson is érződik, mennyivel differenciáltabb. A mélyei ugyan gyöngék, de valóságosabbak, nem hamisítanak - csak kevés van belőlük. * Tisztább, megfogottabb. Nyugodtabb - és mégis elevenebb. Operán szárnyal, de kissé szőrös, és könnyebb fajsúlyú a kelleténél. Egyébként meglepően élethű hangszerek.
De most a teszt közepétől kezdve már érzem a fárasztó hatását. Az Andok-zenén klasszissal jobb.
Ítéletünk: az FB 690 fenntartásokkal jobb a 650-esnél, körülbelül olymódon és annyival, ahogyan és amennyivel az Orion 500-as széria is jobb a 200-asnál.
Philips FB 815
Jobb az előző Philipseknél. Első hangzásra még tetszik, de a popénekes hangján furcsa, bugyborékoló zönge. Carmen: mattabb, de egyenletesebb. Mélyben erőteljes, aztán felfelé esik az átvitele (a HB1 fordítottja). A basszus a nagy beütéseken is megvolna, de valami mégse stimmel. Az Andok-zenén matt, de kiegyenlített, puha mélyekkel. Beethoven: visszhangos? * Kellemesebb mélyek, már nem dohog. Lehetne
élénkebb, lendületesebb. Az egészen magas hangok nem csengenek ki, ettől kissé szomorú. A zongora is tompa. Az ihlet elvész, a zenészek kissé kötelességszerűen játszanak. Nincs elég levegője, dinamikája - inkább csak hangos. Egyes részleteket kiemel, felborítja a zenekar hangzás-egyensúlyát. * Első hallásra semmi hiba. Inkább hiányérzet. Mindenben lehetne egy kicsit jobb. Nekem színtelen, tompa.
Kellemesebb, tisztább az előző Philipsnél, de még mindig nem audiofil termék. Túl sok szín eltűnik. Jóminőségű konzerv-hang. * Puha hangzás, itt is hallok egy kis fölösleges döngést, de az már kevésbé bántó. Már magasabb a tónusa, mint az előző Philipseké, de a magasai még mindig
szegényesek. A középsáv túlságosan visszafogott, és az egész nem eléggé színes. Nem popzenére való. Még mindig kissé közeli hangkép, de már szélesebb a színpada, mint az előzőeké. Operán kellemesen tompa, ez a műfaj jót tesz neki (zenekari árok?). Nem annyira szép, de a balansza jobb, s ezért hallgathatóbb.
Az etalon. Világosabb hangkép. Lényeges mélyhiány. A magashangok jobban elkülönülnek. Minden sokkal levegősebb. Erre szavazok: addig ármánykodnék addig helyezgetném, amíg meg nem jön a mélye. (Jó, jó, de ha mégsem sikerül? A Szerk.) * Világosabb. Több élet, lendület, jobb magasak. Levegő, vidámság, részlet-finomságok. A hangszerek valóságosabbak. A zongora tetszik, a hegedű kevésbé. Mélyhiány. * Teres, levegős, az ének szárnyal, sokkal több részlet. Valóságosabb. * A popzene sokkal szebb, valóságosabb, csengőbb. Az énekhang klasszissal jobb. A basszus sem rosszabb (persze, lehetne testesebb). Carmen tisztán szól, levegős, néha picit harsány, de a dinamikájával megnyerő. Az Andok-zenén verhetetlen, már az első taktusokon is sokkal egészségesebb. A szimfonikus zenén harsány, helyenként szőrös.
Ítéletünk. az FB 815 nem annyira kifinomult, mint a Heybrook, de egészségesebb frekvencia-arányainak köszönhetően számos lejátszóberendezésben előnyösebben szerepelhet.
JBL XE2
Meglepődtem, hogy mennyire jól szól ez a kis vacak! A magasai-mélyei megvannak, és amije van, azt le is sugározza. Az átvitele teljesen egyenletes. A teteje nagyon magasra megy, de van rajta egy enyhe gríz. A mélye is jó, tud nagyot szólni. Mindegyik zenén jó. * Nekem is ez volt az első benyomásom: megdöbbentem, mi jön ki ebből a kis dobozból. De amikor jobban odafigyeltem, felfedeztem,
hogy a mélyei azért mégsem igaziak (bár hatásosak): nem elég mélyek és nem elég megfogottak. Középtől felfelé szépen szól, van dinamikája, levegője, de a tere sokkal szűkebb. Minden zenén hatásosan szól, jól hallgatható. * Egészen meglepő dinamika és mélyenergia... leesett az állam. De nekem azért kicsit nagyobb mennyiségű magashang kéne, ez így picit tompa (talán csak a HB1-hez képest?). Sokáig nagy bajban lettem volna, ha választanom kellett volna: más erények, más hibák. * Picit fojtottabb tónus, van rajta egy kis fátyol, de nem rossz. A magasai jók, és alul is igen tisztességes energiákat szolgáltat. Véleményem szerint nem teljesen lineáris: a középsáv egy picit behorpad, a magas kiemel. De hallgatható doboznak ígérkezik. Operán enyhe fátyol, a mély és a magas között nem teljesen folyamatos az átmenet. Egy picit döng, de nem kellemetlenül teszi, a mélyei kifejezetten puhák. A dinamikája kissé szűk, de az egész jól együtt van, könnyű megszokni és megbarátkozni vele - csak éppen egészen más, mint a HB1. De vannak erényei még azzal szemben is! Várakozásaimmal ellentétben egyáltalán nem JBL-es, nem tolakodó - éppen ellenkezőleg. Nem teljesen kiegyenlített, de a mennyiségi arányai jók. Hallgatható. Beethovenen
hátrábbról jön, szeriőzebb. Van benne egy kis fojtottság, de az még jót is tesz neki. A mélyhangjai kifejezetten szépek, a magasregisztere pedig valószínűleg még feljebb is megy, mint a Heybrooké.
Az etalon. ...és mégis, van a HB1-ben valami, amiért (ha nagyon halványan is), de rá szavazok. A magasakon nem érzem azt a pici grízt. Azonos minőségűek, de a HB1 valamivel természetesebb. * A HB1 mégis jobb. Nagyobb a tere, finomabbak a részletei. (De partiban van vele a
JBL). * Ma este először vettem észre, hogy a HB1-nek is vannak hibái. De az Andok-zenén megint meggyőzött: levegősebb, lendületesebb, könnyedebb, úgyhogy mégis ezt választanám. * Élénkebb, tolakodóbb, levegősebb. Több a középhang, és a hangkép felfelé emelkedik. Megnyerőbb, viszont időnként kiürül. Kicsit túl direkt, "rámesik". Operán a szokásos: a mélyeket nem tartja meg, nyitott, eleven, néhol harsány. Az Andok-zenén elevenebb, izgalmasabb, de a fárasztó hatása már megérződik. Szimfonikus zenén szép, de picit előretolakodó és reszelős. Én is a Heybrookra szavazok, de most kissé rossz szájízzel.
Ítéletűnk: a JBL XE2 megközelíti a HB1 minőségét. Másféle hangkarakter, eltérő erényekkel és eltérő fogyatékosságokkal. Ha az ára valóban nem fogja meghaladni a 20 ezer forintot, feltétlenül jó vételnek érezzük.
JBL XE-3
Egyértelműen erre szavazok! Elsőre idegen volt, teljesen másképpen szól, mint a HB1, de az operánál már eldöntöttem, hogy jobb a basszusa, sőt, magasban is jobb. A dinamikája is elegendő. Érzek ugyan valami fojtottságot, egy kis árkot a frekvenciaátvitelen, de középtől felfelé teljesen egyenletes. A dél-amerikai zenén sokkal jobb, ezekről a dobokról éppen ennyi mélyhangnak kell megszólalnia. A kórus tömörebb (bár nem annyira szép). * Bajban vagyok. A magasak és a mélyek kapásból jobbak, de a hangzás kissé erőszakos, lehetne finomabb. A kóruson jobb. Még hallgatnom kéne. A JBL-re szavazok, de nem jó a szám íze. * Ha az előbb bajban voltam, most ez csak fokozódott. A Carmennél már teljesen átpártoltam a JBL-hez. Ennyi mélyhangért már meg tudom bocsátani azt a kis fedettséget. * Élénkebb, prezenszesebb az XE2-nél.
A basszus több és jobb, mégis problematikusabb: nem annyira arányos, picit kemény. Kellemes, de nem igazán széles térhatás. Jól hallgatható. Az energiaeloszlása nem annyira kellemes, mint a kisdobozé volt. Operán a basszusa kissé kopogós, de így is kellemesen szól. Távolságtartó. A HB1-hez képest valamivel több benne a nyugodtság (a levegősség rovására). Az Andok zenén koherens, ha nem is
annyira friss levegőjű, mint a HB1. A Magnificaton zeneibb, nagyobb a tartása, jobban érvényesül a kórus. A részleteket kevésbé nagyítja ki, de kevésbé is tolakszik. Ahogy az előbb (rossz lelkiismerettel) még a HB1-re szavaztam, most (éppoly rossz lelkiismerettel) a JBL mellett
voksolok.
Az etalon. Most már nem tetszik annyira. Úgy érzem, a frekvenciaátvitele középtől felfelé kiemel, majd a végén hirtelen leesik. * Kulturáltabb, de... * Most is sokszor csengőbb, élénkebb, de már testetlennek érződik, és hosszú távon fárasztóbb. Megjelenik rajta a szúrósság, reszelősség. Vérszegény is. * Nyíltabb, közvetlenebb hangkép. Kevesebb basszus. Többet ad vissza az eredeti helyszínből, meg a Trini Lopez kalapácsából. Több részlet. De most már fárasztóbb, és kezdem újra érezni azt a bizonyos sziszegést, operán pedig az érdességet is. Az Andok-zenén még mindig jobb, de most már túlságosan nyüzsgős, a végén kissé fárasztó. A Bach-oratóriumon már nagyon üres (DDD plusz korhű hangszerek...), a basszus teljesen hiányzik, a kórus elnéptelenedik.
Ítéletünk: a JBL XE3 mindent egybevetve jobb - legalábbis szélesebb körben használható a Heybrooknál. Távolról sem kifogástalan, de kevésbé problematikus hangsugárzó.
JMlab (Focal) Laureate
Egyértelműen a legjobb doboz az összes közül, amit ma hallgattunk. Ahogy megszólal, úgy jó. Kiegyenlített. Magasban tovább megy a HB1-nél, mélyben pedig addig, ameddig egy ekkora doboz egyáltalán elmehet. Minden zenén ez a jobb. Az operán mintha gyorsabban forogna a
lemez! A dinamikája eléri a HB1-ét. Magasban szellősebb, a szólamokat jobban szétválogatja. Természetesebb hangú az előzőeknél. * Én is kapásból erre szavazok, szerintem is ez a legjobb az összes közül. A mélyei nagyon szépek, puhák, hasonlítanak a valóságoshoz. De a Carmen gyermekkórusában mintha torzítana a magasa és a közepe. * Nem írtam sokat, mert féltem, hogy meg leszek kövezve, ha túl sok jót mondok
erről a kis izéről. Meglehetősen jól szól, előbb: "a méreteihez képest", majd: "egyáltalán". Kifejezetten zenei, és kiegyenlített, nyugodt. Egy hibája van, a tere nem annyira jó. * Picit fedett? Vagy inkább: lekerekített hang. A sáv nem igazán széles. A mélye üt, de egyfajta kongó karakterrel teszi, egész kellemesen. Jól együtt van. Kitűnő kompromisszum. A popzene nem az ő műfaja, de azt is tudja.
Lehetne azért egy kicsit "gyorsabb". Operán zártabb, és itt már nem is jobb a basszusa. A felső sáv leszűrődik, még egy kis reszelősséget, színeződést is érzek, de így is arányos és főleg: ízléses. Nekem azért egy kicsit lassú, elnehezülő. Az Andok-zenén már túl súlyos, nem elég
izgalmas - úgy látszik, ez a kiegyenlítettség ára. Komorabb. Nem elég tágas a színpada.
Az etalon. Nincs kommentár * Magasátvitelben, térhatásban és levegősségben azért még mindig ez nyer. * Több baja van, mint a másiknak. Középtől felfelé tetszetős, de sokszor zavar. * Popzenén világosabb, izgalmasabb, "gyorsabb". Bár itt-ott kiürül. Operán már a reszelőssége ugrik ki, viszont roppant egészséges, eleven. Az Andok-zenén verhetetlen. A Carmen gyermekkórusa gyönyörűen szól, itt dinamikus és lágy egyszerre, sőt, a mélyei is megvannak. Széles, tág, színpadszerű. Bármelyik zenén erre szavazok.
Az előző 5 szeánszon egységesen ítéltünk, most azonban polarizálódott a zsűri véleménye. A szavazás 3:1-re ütött ki a Laureate javára, tehát formálisan megvolna a kétharmados parlamenti többsége. Mi azonban ilyenkor még nem vesszük le az ügyet a napirendről. Módot adunk rá, hogy a kisebbségben maradt zsűror magába szálljon, nyilvánosan önkritikát gyakoroljon ("ma indiszponált vagyok", "elfáradtam" stb.), csatlakozzék a többségi véleményhez, esetleg önmagával és a világgal meghasonulva visszavonuljon a közéleti szerepléstől, s beálljon hajósinasnak vagy remetének. Ha viszont továbbra is makacsul kitart vélt igazsága mellett, perújrafelvételt
rendelünk el, újabb tanúk, akarom mondani újabb zenék meghallgatásával. Most is ez történt.
Az első tanú egy 1955-ben felvett monó felvétel volt, amelyen Glenn Gould zongorázik Bachot, miközben a magnószalag hangosan suhog, a legendás zongorista pedig, szokásához híven, megfeledkezik önmagáról, és belebeszél a felvételbe. A Laureate tolmácsolásában a zongora kissé széteső és mélyebb tónusú volt, kevesebbet lehetett hallani a szalagsuhogásból és semmit sem a művész motyogásából. A HB1 zongorája egységesebb volt, magasabb tónusú, és jól hallatszott rajta a suhogás és a motyogás.
A második tanú a dzsesszfelvétel, az ötnegyedes Take Five, életnagyságú dobossal és iszonyatos dinamikával. Brubeck, a zongorista itt csak ritmuskíséretet nyújt, s úgyszólván szabadkezet ad a dobos Joe Morellonak, aki él is a lehetőséggel, és úgy püföli a szerszámait, mintha csak be akarná lyukasztani őket. A régi analóg felvételen (jellegzetes CBS) a basszus erősen ki van emelve, a cintányér "egy-az egyben" hallatszik. Digitális eljárás ide, ezüstkorong oda, ez a CD nem steril, és tud kommunikálni a hallgatósággal. Legalábbis, a Heybrookról.
A Laureate-on ez a fenomenális zene bizony nagyon sokat veszít a varázsából. A cintányérja matt, jellegtelen, a basszusa gerjed, az egész dobozka rogyadozik, a középsávban a feszes pergamen-pergések összefolynak, berezegnek, bezörögnek. Ha csak az utolsó számok alapján ítélnénk, a HB1 nyerne 4:0 arányban.
Mint tudjuk, a hifi-készülékek nem egyetlen számegyenesen helyezkednek el, tehát mondjuk a +3-as vagy a -2,5-ös pontnál; ritkán lehet őket egyhangúlag és egyértelműen jobbnak vagy rosszabbnak minősíteni. A Heybrook HB1 önfejű karakter, "ein Mann ein Wort", "Ha férfi vagy, légy férfi" - csodálatraméltó erényekkel és durva hibákkal. A Laureate viszont a megalkuvás és az alkalmazkodás érdemes, sőt, kiváló művésze: kompromisszum, amely gyaníthatólag sokféle rendszerbe illesztve jól működik, s becsülettel szolgálja a zenét (egy bizonyos határig). Ravasz hangsugárzó. Becsap; tudja, hogy tudod, hogy becsap - és még így is el tudja hitetni veled, hogy neki van igaza.[/quote]HFM
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#172
Elküldve: 2003. 02. 25. 21:44
idézet:
Ezt írta lameXpert:
Szekám Pál alias Darvas László[/quote]
[ 2003. február 25.: steven7 szerkesztette a hozzászólást ]
#173
Elküldve: 2003. 03. 03. 08:42
idézet:
Például Heybrook!
--------------------------------------------------------------------------------
Ezzel a névvel egyszer már találkozhattak a Hifi Magazin olvasói: két évvel ezelőtti hangsugárzó-revűnkben ("Angolra hangolva", HFM 14.). Akkor a nagy Heybrookot, a HB3-ast vettük fülügyre, több más angol cég produktumaival egyetemben (Cetestion SL6, KEF Cantata, Mission 770). Azok persze mind drága, 300 font fölötti jószágok, a HB3-nak éppenséggel 430 font párja, referencia gyanánt szóba jöhetnek ugyan, de bolti árucikk nálunk aligha lehet belőlük. Márpedig a referenciák után most már árucikkre is szükség volna. Akárcsak Olvasóink, mi is egyre növekvő ingerültséggel figyeljük a hazai bolti választékot, helyesebben e választék teljes hiányát. A helyzet mindkét
fél számára tűrhetetlen: Olvasóinknak nincs min zenét hallgatniuk, nekünk pedig csődöt mond minden igyekezetünk, hogy hiteltérdemlően leírhassuk a lemezjátszók és erősítők hangképét. Mert hát mit értsünk azon, hogy "definíció", "mélységérzet" stb., ha a lánc végén álló,
gyatra hangsugárzó eleve leblokkol mindennemű auditív finomságot?
.......
Mások azonban nem ennyire skrupulózusak. Fogalmunk sincs, honnan és hogyan, de időnként annyira drága hangsugárzókat tesznek ki a kirakatba, hogy azoknak az áráért már tényleg nyújtani kéne valamit. (Az egyiket jelen számunk tesztrovatában Mutatjuk Be - mérsékelt lelkesedéssel.) És egyre inkább megérett bennünk az elhatározás: úgy látszik, mégiscsak nekünk kell tippet adnunk a kereskedőknek! Lehet,
hogy mi sem találjuk el az optimumot (van-e egyáltalán optimum?!), azt a típust, amely a legolcsóbb, és mégis, a legtöbb embernek a lehető legtökéletesebben beválik - de annál, amit a magyar kereskedelmi vállalatok eddig produkáltak, annál mi csak jobbat választhatunk!
Hangsúlyozzuk: választásunk nem kizárólagos érvényű, nem az egyedül üdvözítő. Sok más cég és sok más típus is szóba jöhetne.
Választásunk bizonyos fokig a véletlen műve, hiszen néhány olcsóbb modellt eddig is alkalmunk volt kipróbálni, mérsékelt sikerrel, de töretlen kíváncsisággal. Történetesen egy Heybrook HB1-es volt az, amely elsőnek villanyozott fel bennünket. Kipróbáltuk, megmértük,
meghallgattuk, és úgy éreztük, hogy ha olcsón hozzá lehetne jutni, akkor esetleg ez lehetne az első Néphangsugárzó Magyarországon. A Tippet a RAMOVILL-nak súgtuk meg, mert ismertük a vállalkozókedvét, és mert eddig azt tapasztaltuk, hogy ez a kereskedővállalat akceptálja a
leginkább a Hifi Magazin filozófiáját. A RAMOVILL kapcsolatba lépett az angol céggel, és kedvező árajánlatot kapott - feltéve, hogy legalább 1000 párat rendel. Ez már számottevő széria; ha valóban forgalomba kerül (márpedig a RAMOVILL-nál azt ígérték, hogy jelen számunkkal egyidőben vagy nem sokkal később már a HB1 is kapható lesz!), akkor hazánkban észlelhetően emelkedni fog az audiofilek
ízlésének átlagszínvonala. .........
Ajánlatunk tehát: például a Heybrook HB1. Vagy bármi más, ami legalább annyira jó, mint a HB1.
......................
Heybrook HB1
A gyártmányismertetőből idézünk: "Az volt a célunk, hogy elkerüljük a hasonlóképpen árazott konstrukciók eddig kivédhetetlen kompromisszumait. A doboznak elegendően nagynak kell lennie, hogy a basszusa realisztikus és súlyos maradjon, anélkül azonban, hogy fel kellene áldoznunk a középsáv tisztaságát. A hangsugárzó jó hatásfokú legyen, hogy az olcsó erősítők is megbirkózzanak vele, egyszersmind
azonban képes legyen felmutatni mindazokat az árnyalatokat és dinamikát, amelyeket az igazán drága lejátszóberendezések
produkálnak." Hát elég nagy fába vágták a fejszéjüket (mondaná az egyszeri favágó); majd meglátjuk, hány zsákkal telik (mondaná az egyszeri molnár).
"Ezt csak kivételesen jó paraméterű hangszórókkal lehetett elérni. Behatóan teszteltük a világ minden tájáról bekért hangszórókat. Az a kettő, amelyet végülis kiválasztottunk, rendkívül egyenletesen sugároz, és érzékenységüket tekintve kitűnően illeszkednek egymáshoz."
(A hangsugárzót nem szedtük szét, de a dómjáról tudjuk, hogy a norvég SEAS gyártmánya.) "Egyszerű keresztváltóval hangoltuk össze őket, megtartva kitűnő dinamikájukat és tranziens karakterüket. A keresztváltó alkatrészei olyan minőségűek, hogy általában csak monitorokban találni ilyet. A 15 milliméteres dobozfalakat belülről 7mm vastagságú bitumenezett lemez csillapítja. A belső csillapítóanyag
szivacs és hosszúszálú gyapjú keveréke." És egy záradék, aktivisták számára: "A hátoldalon a csatlakozóblokk elmozdítható, a passzív keresztváltó kiszedhető, miáltal a rendszer alkalmassá válik rá, hogy külső keresztváltóval és erősítőkkel hajtsuk." Ezt azért mindenki csak a saját felelősségére tegye. Vagy lehetőleg még úgy se.
Utoljára, de nem utolsósorban a HB1 megjelenéséről. Nos, csinos kis doboz, akkora, mint egy HS280-as Orion. A dohogója 200, a csipogója 25 milliméter átmérőjű. Alul az előlapot egy kis díszgerenda hosszítja: Maga az előlap egyszerű pozdorjalemeznek látszik. A hangszórók jó brit szokás szerint erős fémcsavarokkal rögzülnek - ez a doboz aligha fog szelelni. A csipogó alatt egyébként csak egy vájat van, a lyuk nem nyílik bele a doboz légterébe, Tesztpéldányainkat másfél-két évvel azelőtt vásárolták (egy barátunktól kaptuk kölcsön), ezeken az előlap még dísztelen. Az újabb keletű példányok előlapján zöldszínű, keretes díszfelirat látható: "Heybrook HB1 - made for music." Hangszóróselyem helyett egy speciális, nyitott pórusú habszivacs védi a hangszórókat. (Jó lesz vigyázni vele: a dómsugárzót nem védi eléggé, úgyhogy ne tapogassuk a szivacsot!)
Méréseinkhez
A két doboz frekvencia-jelgörbéje (1. diagram) csaknem teljesen egybeesik, az eltérés csekély. A frekvenciaátvitel (figyelembe véve a közeltéri korrekciót) 100 és 20000Hz között ±3,5 decibelen belül marad; itt már érződik, hogy a HB1 is "angolra van hangolva", habár a felső tartománya egy kissé cikkcakkos: csúcsokat mutat 3kHz fölött, illetve 5,5 és 10-12kHz-en.
A közeltéri mérés (2. diagram) enyhén csillapítatlan mélyátvitelről árulkodik, a görbe 65Hz-en esik 3 decibellel az átlagszint alá.
Iránygörbék (3. diagram): a 20 fokos görbe még csaknem teljesen párhuzamos a tengelyirányúval, a 40 fokos a kereszttartományban valamelyest beszakad, de még így is sokkal jobb az átlagosnál, különösen, hogy a magastartományban 12kHz-ig kitart.
A torzítás meghökkentően alacsony. Kis teljesítményen (4. diagram) 100Hz-től felfelé még az 1 százalékot sem éri el, a tipikus érték inkább fél százalék - és a hangsugárzó ezek után 96dB hangnyomáson is (5. diagram) úgy viselkedik, mintha mi sem történt volna - ilyet még nem pipáltunk! A HB1 érzékenysége egyébként valóban 90dB, a 96dB-s hangnyomáshoz 3,7W erősítőteljesítmény szükséges.
Szeánsz
Amikor összeültünk, azon a héten már túljutottunk vagy 5 hangsugárzó tesztjén (lásd: Bemutatjuk, a 98. oldaltól), és etalon gyanánt mindvégig a jó öreg Orion HS 280-ast használtuk. Először a Heybrookot is ugyanezzel a HS 280-assal állítottuk szembe, így aztán jelen számunk összes hangsugárzó-tesztje minden további nélkül összevethető. A lemezjátszó a NAD 5120 volt, a Triangulum lemezjátszóállványon, Ortofon MC 2000 hangszedővel, T-2000 illesztőtranszformátorral - ezekről mind bővebben írunk a Bemutatjuk rovatban. Az előerősítő egy (utánépített) AGI 511A volt, a teljesítményerősítő pedig a Quad 405. A mű sor: Ortofon I/1. és II/1., aztán barokk zene a Reference Recordings egyik lemezéről, végül egy japán dzsessz-trió - többre nemigen volt szükségünk. A hangsugárzók egyforma fazsámolyon álltak, közel a falhoz, váltakozva (hogy azonos maradjon a bázistávolságuk). Alább egymás után adjuk az egyes zsűritagok véleményét, előbb mindig a tesztpéldányról, azaz a Heybrookról, aztán pedig az etalonról, tehát az Orionról.
A Heybrook: Kicsit sziszeg, de definiáltabb, teresebb, elevenebb, és a - legmélyebb - basszusa sem kevesebb, mint a másiké. Kicsit harsány, de telt, összefüggő hangkép, egészséges hangszerhangok. Szép magasak. Nincs verseny a két hángsugárzó között. * Mindenképpen jobb, de középtől felfelé bizonyosan. Talán még a Spendornál is jobb?! Mélye nincs elegendő, habár szépen lehozza, amit kell. A magasa kitűnő, a mélyeitől többet vártam volna. Telt hangkép, mindazonáltal. * Nincs mélye. A magasai kissé szúrósak. Mindenképpen jobb, de nem annyival.
Az Orion: Dummog. Lapos. Fásult. A szólamok összekeverednek. beül. Álmos. Torz énekhang. Csúnya, széteső. Pléh cintányér. Bánatos. Definiálatlan. * Puffogós mélyek, érzetre talán több, de valójában ványadt. A közepe teljesen kiürül. * (Nincs kommentár.)
A meccs eszerint 4-0-ra végződött, természetesen a Heybrook javára. A HB1 kettőnk szerint klasszissal jobb, egyikünk szerint csak lényegesen jobb - a negyedik zsűror kissé csalódott volt. Kétségtelen, hogy a HB1 nem fogja öblös basszusokkal meglepni a beatkedvelő nagyközönséget (habár a basszusára azért még visszatérünk). A magastartományában pedig van valami harsány. Ezek a hibái azonban eltörpülnek az erényei mellett. Ez a hangsugárzó már ugyanabba az iskolába járt, mint a Spendor, a Mission 770, a Heybrook HB3. Ezen már lehet zenét hallgatni bármilyen zenét. Ezen már meg lehet hallani, hogy egy felvételnek van-e tere vagy nincs. Ezen már hangszerek szólnak a térből, nem pedig hangszerfoszlányok a hangszóróból. A HS280 ezen a szeánszon annyira gyászosan szerepelt, hogy folyton a polaritását akartuk ellenőrizni, hátha abban van a hiba. (Nem abban volt.)
Ezek után a HB1-et nyilván oda kell állítani a Spendor mellé. Oda is állítottuk, habár nem egészen mellé, ugyanis a Spendor BC1 nem tűri a falak közelségét, legalább 1 méternyire el kell tolni a hátsó faltól, a Heybrook viszont "kisdoboz", szereti ott tudni maga mögött a
falat, ha nem is szorosan, de úgy 20-30 centiméternyire. Vaktesztről egyébként sem lehetett szó, hiszen e két hangsugárzó annyira ellentétes karakterű, hogy azonnal felismeri őket az ember.
Summa summárum: a Spendor még mindig jobb - dehát végülis csaknem háromszor annyiba kerül, mint a HB1 (350 font a 140 ellenében). Viszont a HB1 megcsinálta azt, ami eddig még egyetlen bolti doboznak sem sikerült, nevezetesen: hiányérzetet tudott hagyni maga után! A Spendor mély, lágy, kissé definiálatlan mélyhangjai ugyan kellemesebbek, és a sávszélei is jobban egyensúlyban vannak, viszont a
közép-magas regiszterben, s ennélfogva definícióban, szólamtisztaságban fölényesen a Heybrook nyert, olyannyira, hogy úgy éreztük: azért most már szükségünk volna egy megbízhatóbb etalonra... És akkor még egy próba: mi történik, ha a Heybrookot a faállványról áttesszük egy igazán jó fémállványra?! Nos: történik egy és más! Erről majd bővebben értekezünk a Bemutatjuk rovat legvégén;
most csak annyit, hogy a poszterképen látható lábazat hatására a Heybrook basszusa határozottabbá, definiáltabbá vált, a magastartomány pedig veszített érdességéből. Azt mondhatnánk, hogy ha a Heybrook (szubjektív!) frekvenciaátvitele egy 10 fok meredekséggel felfelé futó
egyenes, akkor a lábazat ezt a meredekséget 5 fokra redukálta. Egyszersmind megnövekedett a zene dinamikája is. Amikor a dobozt visszatettük a faállványra, a zene egy kissé... elhervadt, nincs rá jobb kifejezés.[/quote]HFM
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#174
Elküldve: 2003. 03. 22. 21:03
idézet:
A fekete macska farka
- A High Fidelity kritériumai - I.
Hobbink neve angol eredetű, olyasfélét jelent, hogy "magasfokú hűség a természeteshez". Elegáns, szuggesztív kifejezés, azt sugallja, minek ide sok beszéd, úgyis mindnyájan tudjuk, mit értsünk rajta. Mintha csak annyi volna a dolgunk, hogy fogunk két darab természethűséget, és összehasonlítjuk őket, melyik a magasabbik...
Sajnos, amikor az elvet át akarjuk ültetni a gyakorlatba (összehasonlítjuk két hifi-berendezés hangminőségét), rádöbbenünk, hogy a fogalmak nincsenek tisztázva, és egyáltalán nem világos, mit is kell érteni akár azon, hogy magasfokú, akár azon, hogy hűség vagy hogy természetes. Ijedtünkben segítségül kiabáljuk a mérnököket, az akusztikusokat, a zenészeket, az elszánt élőzenehallgatókat (sőt, a végén már azokat is, akik azt se tudják, mi fán terem a zene - abban a reményben, hogy "az ő fülük legalább nincs elrontva"). Kapunk is tőlük annyi definíciót, hogy csak győzzük feljegyezni. De ezek a meghatározások, amikor közelebbről megvizsgáljuk, s különösen, amikor használni akarjuk őket, bizony, összeroppannak a kezünkben. Kiderül, hogy nincs tartásuk: egyik érvük a másikra, a másik pedig az egyikre épül, az egész okoskodás körben forog, s önnönmagát akarja bizonyítani. Amikor a tanácsadók elvonulnak, s magunkra hagynak bennünket az érvek és definíciók e romhalmazával, az az érzésünk támad, mintha elsötétített szobában kergetnénk egy fekete macskát. A
baljós állat hol erre, hol arra surran, a szőrével meg-megsimítja a lábunk szárát, de bárhogy kapkodunk is utána, sehogyan sem tudjuk megragadni a farkát. A kishitűek (ezek általában kívülállók, nem vesznek részt a macskavadászatban, csak odakünn hallgatódznak az ajtó mögött) azt állítják, hogy macskánk nem is létezik. Szerintük az egész hifi reménytelen vállalkozás, merthogy a reprodukált hang úgysem közelítheti meg az eredetit, és egyébként is: ízlés dolga az egész. Nézetüket akár tiszteletben is tarthatnánk, ha ezeknek az embereknek
legalább halvány fogalmuk volna róla, miről beszélnek. De kérdezzetek csak rá, mire alapozzák véleményüket! Ki fog derülni, hogy soha életükben nem hallottak különbet valami suta japán Direct Drive lemezjátszónál, szomszéd-hozta nyugatnémet (de inkább hongkongi) midi-toronynál...
Biztos vagyok benne, hogy a hajsza nem értelmetlen, a macska itt dorombol körülöttünk. De szörnyen nehéz fülöncsípni, definíciók közé zárni. Hogy érthetőbbé tegyem, mire gondolok, fölöttébb kritikus szemmel fogom nézni a dolgokat, sőt, a kötözködéstől sem riadok vissza, egyáltalán: igyekszem minél sötétebb képet festeni az elsötétített szobáról. A végén majd leteszem a sötét szemüveget (bocsánat a képzavarért), és felvillantok egy-két reménysugarat, hogy megvilágítsam a fekete macskának legalább a körvonalait.
Mint a komikus címből nyilván kiderült, esszét írok, nem tanulmányt; sok mindent érintek benne, s mert nem szeretek összevissza csapongani, gondolataimat fejezetekbe foglalom - de ezek inkább csak afféle lélegzetvételek lesznek, nem pedig németes alapossággal körülhatárolt gondolatkörök. Tehát nem módszertant kreálok ("Hogyan fogjunk sötét szobában fekete macskát?"), hanem csupán a probléma
megközelítésének módozatait veszem számba ("Hogyan szokás megközelíteni sötét szobában a fekete macskát?"). A dialektikus tanulságot akár előre is összefoglalhatom: külön-külön egyik módszerrel sem megyünk sokra, de ha minden szempontot figyelembe veszünk, akkor...akkor majd meglátjuk. (Talán még a macskát is.)
1. Spekulatív megközelítés
Ez az úgynevezett lánc-analógia. Klasszikus formájában úgy hangzik, hogy "minden lánc csak annyira erős, mint a saját leggyengébb láncszeme". A feladatunk eszerint abból áll, hogy megkeressük hangátviteli láncunk mindenkori leggyengébb láncszemét, és azt lehetőség szerint erősebbre cseréljük. Eközben a hangátvitel nyilván egyre természethűbb lesz. Hogy melyik a leggyengébb láncszem, azt hol műszaki, hol szubjektív szempontok szerint, hol pedig találomra döntik el. Vigyázat: most nem csak arról van szó, hogy például a hangsugárzót általában gyengébb láncszemnek tekintik az erősítőnél! Hangsugárzóra mindenképpen szükség van, nem használhatunk őhelyette is egy erősítőt!
A kérdés inkább úgy merül fel, hogy: "gyengébb-e a hangsugárzóm hangsugárzónak, mint az erősítőm erősítőnek?" Mellesleg, mint látni fogjuk, az egyes láncszemek hierarchiája távolról sem annyira egyértelmű, hogy bármelyiket - tehát akár a hangsugárzót is! - fenntartás nélkül a leggyengébbnek ítélhessük!
A lánc-analógia egyetlen egy esetben tökéletesen helytálló: ha a hifi-berendezésből a szó szoros értelmében láncot készítünk, vagyis a lemezjátszót, erősítőt, hangsugárzót a hozzájuk tartozó kábelekkel együtt általvetjük egy folyó fölött, és megpróbálunk száraz lábbal
átkelni rajta. Ilyenkor tényleg azt fogjuk tapasztalni, hogy a lánc a leggyengébb pontjánál, valószínűleg valamelyik csatlakozókábel nyakrészénél szakad el. Ezzel azonban nemcsak a láncnak, hanem az egész analógiának is végeszakad, ugyanis a hangátviteli berendezés csak nagyon kevéssé lánc, sokkal inkább valami egészen másféle objektum, és hangminőségét nem feltétlenül a leggyengébb komponense határozza meg. Hacsak nem iktatunk Mambó magnetofont vagy hasonlót egy szuperberendezésbe - de ne vezessük ad absurdum a dolgot, maradjunk meg az ésszerű példáknál.
Egyszer régen, nagyon régen, a következő értéktárgyak voltak a birtokomban: kazánlemezre épített fusi lemezjátszó, Shure M55E hangszedővel, BEAG AET 250 erősítő, két Videoton Minimax. Történetesen módom volt rá, hogy próbaképpen minden komponensét értékesebb típusra
cseréljem. Semmi kétség: amikor a Minimax helyett megszólalt a kölcsönkapott B&O, a zene feléledt. Viszont a Minimaxon is nagyon jól meg lehetett hallani, mennyivel jobb a Shure M55E-nél az új V15 (később meg is vásároltam). Ami pedig az erősítőt illeti, előzőleg egy Acoustic Research-öm volt, csak (ismerős szituáció?) el kellett adnom, és azt reméltem, hogy a mérve kitűnő AET 250 tökéletesen pótolni fogja. Hát nem pótolta! A hangminőség ugyanannyit romlott, mint amennyivel az M55E volt gyengébb a V15-nél vagy a Minimax a B&O-nál.
Namármost, azt még csak-csak hajlandó vagyok elfogadni, hogy egy mindössze háromtagú láncnak két leggyengébb láncszeme is lehet - de hogy három legyen! Mai fejemmel egyébként ennek a háromtagú láncnak a negyedik láncszemét: a kazánlemezre épített futóművet gondolnám a legrosszabbnak. Dehát akkoriban még mit sem tudtunk a lemezjátszók sajáthangjáról.
Nézzünk egy másik láncot, azt, amelyet jelenleg használok: NAD 5120, Ortofon MC20S, T-30 transzformátor, Naim NAIT erősítő, Spendor hangsugárzók. Ez a rendszer abszolút értelemben legfeljebb ha közepes, de még ebben a berendezésben is meg lehet hallani bármelyik láncszem
cseréjét (csőkar - lapos kar; MC10S MC20S - MC 2000; T-20 T-30 - T-2000; Naim - HFM I/Quad - NAD 3020; Spendor - bármiféle más hangsugárzó), ezenkívül azt is észre lehet venni, ha jobb minőségűre cserélem a lemezjátszó-állványt, a hangsugárzó-lábazatot, az alátétet a hangsugárzó és lábazata közt, valamint bármelyik kábelt. Pedig a lánc-elmélet értelmében az összes, fentebb felsorolt változtatás közül kizárólag egyet volna szabad füllel is kimutatni: a leggyengébb láncszem cseréjét...
A klasszikus lánc-analógia teljes csődje akkor következik be, amikor van egy középszerű berendezésünk, tengelyében egy jóminőségű erősítővel (mely utóbbit tehát minden szempontból a legerősebb láncszemnek kell minősítenünk!); kicseréljük az erősítőt egy tízszerte drágábbra és ordítóan nagy különbséget hallunk! Brit szakírók az Audio Research elektroncsöves erősítőiről írnak olyasmit, hogy (szó szerint
idézem) "a különbség még egy Videoton Minimaxon is átjön". Jómagam szintén átéltem már hasonló kalandokat, szintén csöves erősítőkkel.
Ruccanjunk át egy kicsit a stúdióba. Forradalmi változás tanúi vagyunk, az analóg hangtechnikát felváltja a digitális. Eközben az analóg magnót úgy tekintik, mint a leggyengébb láncszemet a hangrögzítés folyamatában. Igen ám, de hangrögzítés önmagában véve értelmetlenség, a felvételt előbb-utóbb le is kell játszani - akkor pedig a végén megintcsak nem ússzuk meg hangsugárzó nélkül. Akkor most melyik a leggyengébb láncszem?!
A lánc-elv egy korszerűbb változatának foghatjuk fel a Linn-féle tézist (sajtószemle-rovatunkban már többször is szóba hoztuk). Ebben az elméletben információs láncról, az információt átbocsátó készülékek hierarchiájáról beszélnek. A műsoranyagot információáradatnak tekintik. Ami információ elvész, végleg elvész: minden készülék legfeljebb annyit adhat tovább, amennyit ő maga kap az előzőtől. Minél
előbb helyezkedik el valamely készülék az információs láncban, annál fontosabb a szerepe. Tehát, mondja a Linn cég, a legfontosabb láncszem a lemezjátszó-futómű, aztán a hangkar, aztán a hangszedő. (Alternatíve pedig nyilván a CD-játszó, de persze az antidigitalista Linn nem számol ezzel az eshetőséggel.) A fontossági sorrendben az erősítő következik, majd legvégül (!) a hangsugárzó. A Linn-elv szerint "a jobb minőségű futómű gyöngébb hangkarral-hangszedővel szebben szól, mint a gyöngébb futómű drága hangkarral-hangszedővel". Ebben tényleg sok az igazság. Viszont magam is tapasztaltam, hogy akár egy komplett Linn lemezjátszó hangminőségét is mennyire leronthatja egy cifrán
muzsikáló erősítő vagy hangsugárzó. Ha abból indulunk ki, hogy a konstruktőrök viszonylag későn (túlságosan is későn!) figyeltek fel az analóg lemezjátszó "sajáthangjára", s mulasztásuk következtében a futómű és a hangkar a leggyengébb láncszemmé "nőtte ki magát", akkor a Linn-teóriát félig-meddig a klasszikus láncelméletre redukáltuk.
A lánc-analógia az úgynevezett józan ész terméke, ösztönösen ragaszkodunk hozzá, sajnáljuk elvetni - vagy legalább szeretnénk látni rá valami nem-gyakorlati, hanem elvi cáfolatot is. Ez azonban már átvezet bennünket a következő fejezetbe. Addig is nyugodtan megtarthatjuk a lánc-analógiát, mint olyan életbölcsességet, amely ha nem használ, hát nem is árt, és ér annyit, mint a többi közmondás: csalánba nem üt a mennykő, sötétben minden macska fekete stb. stb.
2. Műszaki megközelítés
A mérnök nem spekulál, a mérnök mér. A mérésnek szigorú szabályok szerint kell végbemennie. Szabványok írják elő a mérés körülményeit, a méréshez használt műszerek tulajdonságait stb. és természetesen azt is, hogy a mérés eredményét hogyan kell interpretálni, számokba és
ítéletekbe foglalni. Mindezen előírásoknak az az értelmük, hogy a mérés reprodukálható legyen (holnapután is a tegnapelőtti eredményt adja), és össze lehessen vetni a más készülékekről, más laboratóriumokban kapott mérési eredményekkel. A valóságban ugyan ez nem megy annyira gördülékenyen, mint az én golyóstollam a papíron (különösen a hangszedő- és hangsugárzó-méréseket nehéz pontosan
reprodukálni, azonkívül sok visszaélésre ad alkalmat a szabványok sokfélesége is, mint ezt Sólymos Antal, a szabványok szigorú őre annyiszor kifejtette a Hifi Magazin hasábjain), de ne hasogassuk a fekete macska szőrszálait: a műszeres mérés a lehetőségek szerint precíz, reprodukálható, elfogulatlan. Tehát méltán (avagy: jobb híján) tekintik a High Fidelity legfőbb kritériumának.
Ha viszont hívek akarunk maradni a tudományosság eszméjéhez - és ez nem nagyképűsködés, hiszen a Technika nem más, mint a Tudomány hétköznapi vetülete, mindkettő ugyanazokhoz a módszerekhez ragaszkodik, a "reprodukálhatóság" is jellegzetes tudományos
követelmény! -, akkor azt is el kell várnunk, hogy a mérések előrejelezzék az auditív minőséget! vagyis "papírból" meg kell tudni jósolni, hogyan fog szólni egy-egy készülék, s még inkább: hogy két készülék közül melyik szól majd jobban.
Az első követelménynek talán eleget tehetünk. Ha egy masinán durva hibákat mérünk, akkor szinte biztosra vehetjük, hogy szólni is macskajajosan fog. Teljesen nyilvánvaló, hogy hangsugárzó frekvenciagörbéjén nem szabad 10-12 decibeles tüskének mutatkoznia; erősítőnek nem szabad 2-3 százalékot torzítania; magnó jel-zaj arányának nem szabad 40 decibel alá süllyednie és így tovább. Ha
viszont valamely készülék 20-30 fontosabb paramétere többé-kevésbé elfogadható, akkor azt mondjuk rá: korszerű... És ekkor szennyezi be objektivitásunkat az első szubjektív elem, ugyanis a "korszerű" kifejezés tökéletesen definiálhatatlan. Sohasem határozzuk meg, mekkora időt ölel fel az a bizonyos kor, amelyhez viszonyítunk. Vajon korszerű volt-e az ötvenes évek Quad elektrosztatikus hangsugárzója, a hatvanas évek EMT hangszedője?
Vagy ezek éppenséggel megelőzték korukat? Korszerű-e a Direct Drive lemezjátszó? És vajon mennyire korszerű a DIN (oszauruszok korában rögzített) 45500-as "Hi-Fi" szabvány?
Mindegy, szűrjük ki a mezőnyből a selejtet - a Hifi Magazinnak végülis ez a legfontosabb dolga! -, és aztán maradjunk meg azon készülékek körében, amelyeknek nincsenek durva hibáik. Közöttük a legdrágább legalább tízszer annyiba kerül, mint a legolcsóbb. Nézzük, meg lehet-e jósolni a diagramokból és adattáblázatokból, hogy két gép közül melyiknek tetszetősebb a hangja, melyiket érdemes megvásárolni.
Haladjunk készülékfajták szerint. Először mindig felmérem, majd egy-egy példával illusztrálom a helyzetet.
Hangszedő. A mérés és a hangminőség között csak minimális a korreláció. "Papírból" is fel lehet ugyan ismerni az MM és az MC típusokat, de alig-alig lehet megjósolni, melyiknek szebb a hangja. (Mellesleg: a gyári szórás néha nagyobb, mint az egyes típusok közötti különbség!) Méréseink alapján a 9 ezer forintos Ortofon MC20 Super jobbnak látszik, mint a 30 ezer forintos és kétségtelenül szebb hangú MC 2000.
Lemezjátszó futómű és hangkar. Semmiféle biztos támpontunk sincs, a korreláció úgyszólván a nullához konvergál. Komplikált, nehezen interpretálható rezonanciavizsgálatokkal talán szét lehet választani az átlagmezőnyt és az élcsoportot, de egyrészt a kétcsoport között nem lesz éles az átmenet, másrészt az egyes csoportokon belüli, számottevő auditív különbségekre már végképp nincs műszaki magyarázat. Az a megfigyelés, hogy a lemezjátszók hangminősége nagymértékben függ alátámasztásuk módjától, szinte kilátástalanná teszi a helyzetet.
Méréseink alapján a NAD 5120 semmivel sem jobb, inkább még rosszabb is a szokványos, olcsó japán gépeknél - mégis szebben szól amazoknál.
CD-játszó. Főleg olvasmányaimra kell hagyatkoznom A CD-játszók hangminősége sokkal egységesebb, mint a lemezjátszóké, de azért van közöttük eltérés. A mérések csalhatatlanul előrejelezték, hogy a Philips-típusú készülékek szebben szólnak a korai Sonyknál (lásd
"Szűrővizsgálat" és "Bemutatjuk", HFM 20.), de a második-harmadik generációs készülékek között már nem mutatnak ki szignifikáns különbséget, és egyáltalán nem indokolják, miért szól szebben az alapfokú gépeknél a dupla árú Meridian, a tripla-árú "nagy" Sony és a hatszorosra árazott Cambridge Audio. Ha igaz, hogy az auditív különbségért a CD-játszó analóg áramkörei a felelősek, akkor: innen kezdve lásd az "erősítő" címszónál.
Analóg magnó. Magasfokú korreláció a mérések és a hangminőség között, mindaddig, amíg a kommersz gépeket kell elkülöníteni a félprofiktól. A két csoporton belül már nehéz előrejelezni a hangminőséget. (Példák: az Aiwa AD-F220 versenye az Orionokkal, illetve Revox G-36 az A-700, valamint a Technics RS-1700 ellenében.)
Erősítő. Felemás helyzet. Ha két erősítő eltérően szól, utólag gyakran akad valami műszaki magyarázat. Előrejelezni azonban ritkán sikerül az erősítő hangminőségét. Azt tapasztaltam, hogy a szakértők szívesebben jósolnak, ha a diagramokkal együtt a készülék kapcsolási rajzát is megkaparinthatják. Időnként egészen meglepő dolgok történnek, azonos specifikációjú készülékek eltérően, eltérő
specifikációjúak hasonló karakterrel szólnak - lásd "Negyedik Dimenzió", HFM 20.
Hangsugárzó. Műszaki paramétereit tekintve kétségtelenül ez a "leggyengébb láncszem", ráadásul ezt a komponenst még elvben sem elegendő csupán a laboratóriumban vizsgálni, hiszen később kiszámíthatatlan körülmények között használják. A műszaki-auditív korreláció gyakran rendkívül gyenge. A 20. számunkban tesztelt, az etalonnal együtt összesen 7 típus közül mérési adatai alapján az S-30 akár csoportelső is lehetett volna, de (hogy a fekete macska karmolja meg!), az egyik legrosszabbnak bizonyult. A 14. számunkban szereplő 4 brit típus négyféleképpen szól, holott a specifikációjuk legalábbis egyenrangú. És ha valaki a kifinomultabb méréseket kéri számon, akkor hadd mondjam el, hogy a nyugati magazinok agyba-főbe dicsérnek egy-egy kitűnő impulzusátvitelű modellt (noha a frekvenciagörbéje csúnya), és megfordítva: néha olyan modellekre esküsznek, amelyeknek a frekvenciaátvitele kiegyenlített, az impulzusátvitele viszont gyatra.
Ezeket az ellentmondásokat - ti. hogy a mérés nem modellezi eléggé a hangminőséget szerintem soha nem lehet feloldani teljesen. Mielőtt Olvasóim felhördülnének és idealistának bélyegeznének, kérem, hagyjanak időt, hogy kifejthessem a véleményemet, összesen három pontban.
Nem vagyok idealista, jól tudom, hogy minden szubjektív (auditív) effektust okvetlenül vissza lehet vezetni műszaki paraméterekre - ha nagyon akarjuk. De akarjuk-e eléggé? A neves scifi-írót, A. C. Clarke-ot idézem: minden megvalósítható, ha nem ütközik természeti törvénybe és ha van rá társadalmi igény. Hát ez az: nem hiszem, hogy a Társadalmat különösképpen érdekelné, miért szól másképpen egy JBL, mint egy Heybrook. Ez az első számú ellenvetésem. Talán még a digitális hangtechnika az, amely arra vall, hogy a Társadalom mégiscsak figyelmére méltatja a High Fidelityt. Még ha ez a technika csupán más iparágak mellékterméke is: ez volt az első eset, hogy a hangtechnika fejlesztésére tényleg horribilis összegeket áldoztak.
Második ellenvetésemmel a műszaki paraméterek valóságtartalmába vetett hitet szeretném megingatni egy kicsit. A legtöbb hifista azt képzeli, hogy az egyes paraméterek éppolyan öröktől rendelt, önmagukban létező kategóriák, mint a tér és idő Kant filozófiájában.
Tehát (igazán csak a példa kedvéért): az intermodulációs torzítás mérésekor azt állapítjuk meg, hogy mekkora az intermodulációs torzítás. Hát ez nem egészen így van. Minden paraméter: kérdés a Természethez. A Természet azonban nem beszél sem magyarul, sem angolul, semmilyen nyelven sem beszél, nekünk kell kitalálnunk, hogyan kommunikáljunk vele. Ha jól kérdezünk, értelmes választ kapunk, ha rosszul: a válasz sem lesz különb - és még csak nem is fognak felvilágosítani bennünket az ügyetlenségünkről! Párbeszédünk a Természettel valahogy így zajlik le:
Mi: Mekkora az intermodulációs torzítás?
Természet (nem érti, a füléhez illeszti a tenyerét): Há?
Mi (ingerültebben): Azt akarjuk megtudni, hogy ha a masinába beadunk egy 60 és egy 7000Hz-es mérőjelet, melyeknek amplitúdó-aránya 4:1, és az eredményt az IEC szabvány szerint értékeljük, akkor hány százalékot kapunk?!
Természet (megvonja a vállát): Hát, ha erre vagytok kíváncsiak: 0,1-et.
Mi (féllábon ugrálva az örömtől): Az intermoduláció csak 0,1 százalék! Csak 0,1 százalék!...
Természet (szánakozva legyint egyet és elhallgat).
Nem tudom, sikerült-e érzékeltetnem ezzel a kis dramolettel, hogy a paraméterek nem "léteznek", hanem mi találjuk ki őket azért, hogy jellemezni tudjuk a készülékek egy-egy tulajdonságát. Persze, nem úgy, hogy a hasunkra ütünk. Hogy a két mérőjel frekvenciája éppen 60 és 7000Hz (vagy hasonló két frekvencia), azzal tudatosan modellezünk valamit. Sajnos, más dolgokat viszont egyáltalán nem modellezünk vele.
Ezért próbálkoznak aztán egyesek másféle mérőfrekvenciákkal, például 19 és 20kHz-cel (egyenlő vagy nem egyenlő amplitúdóval - vigyázat, ez mind-mind egy más paraméter!), és ezért kellett kiagyalni egészen különleges méréseket, hogy a tranziens körülmények között fellépő
intermodulációról is valamiféle képet nyerhessünk. De bárhogy definiáljuk is paramétereinket: amit mérni fogunk, az sohasem maga az intermoduláció an und für sich, hanem a komplex valóságnak egy önkényesen kiragadott szelete, sőt, annak is csak egy vetülete.* (* A paramétereket végülis azért kellett kitalálni, hogy megpróbáljuk kézbentartani azokat a főbb műszaki jellemzőket, amelyek minél szorosabb korrelációban állnak szubjektív értékítéletünkkel - és éppen itt van a baj: még ma sem ismerjük az emberi hallás mechanizmusát, sem pedig azt a folyamatot, ahogyan ítéletűnk kialakul. Fel kellene kutatni, feltérképezni, rögzíteni a támpontokat, hogy tudjuk, mit miért és hogyan ítélünk meg. Akkor felülvizsgálhatnánk méréseink lényegét, szétválaszthatnánk a fontos és a kevésbé fontos
paramétereket, és megalkothatnánk a hiányzó módszereket. Egy rendkívül komplex ismeretanyagra volna szükségünk - annak hiányában sok a bizonytalankodás, a hibás következtetés. Akárcsak az időjárás előrejelzésében. (Mint minden hasonlat, ez is sántít, de megvilágítja a dolog lényegét.) A várható időjárás kiszámításához hihetetlen sok adat áll rendelkezésünkre (hőmérséklet, légnedvesség, légmozgások, műholdas térképek stb.); nagyteljesítményű számítógépek dolgozzák fel az adatokat, azok készítik a prognózist. Az előrejelzés biztonsága egyre növekszik, de a saját bőrünkön tapasztalhatjuk, hogy időnként hiba csúszik a számításokba. Nyilvánvaló, hogy továbbra is javulni fog
a helyzet, ahogy mindjobban kiismerjük a természetben lezajló folyamatokat, és megfelelően interpretáljuk őket. Valami hasonló történik a mi területünkön is, csak a fejlődés nem látszik túl gyorsnak. Egyszerű a magyarázat: egészen más a társadalom igénye, ha a mindennapi időjárásról, illetve ha csak a hifisták kedvteléséről van szó. - S. A. megjegyzése.)
Valahányszor annak a sejtésünknek adunk kifejezést, hogy "lennie kell itt egy rejtett paraméternek", a szakemberek általában ingerültek lesznek, holott ezzel egyáltalán nem arra biztatjuk őket, hogy ráolvasáshoz folyamodjanak és égessenek macskaszőrt, hanem csak hogy
intézzenek okosabb kérdéseket a Természethez.
Harmadik ellenvetésem szorosan kapcsolódik az előzőhöz: máris túlságosan sok a paraméter, és emiatt nem lehet pontosan rangsorolni a készülékeket. Hobbinkon kívülálló műszaki emberek (például az a docens barátom, akire már jóegypárszor hivatkoztam ezeken a hasábokon) azzal
szokták elutasítani az egész "hifizgetést", hogy a hangátvitel folyamatát matematikailag tökéletesen modellezni lehet, márpedig akkor fehéren-feketével el kell tudni dönteni, melyik készülék a jobbik. Jól van: tegyük fel, hogy meghatároztuk két hifi-készülék összes
elképzelhető paraméterét, és most már mindent tudunk róluk. Vajon azt is tudjuk-e, melyik szól szebben? Igen - feltéve, hogy a kettő közül az egyik minden tekintetben különb a másiknál: egyenletesebb a frekvenciaátvitele, hűségesebb a fázisgörbéje, kisebb a torzítása, alacsonyabb a zaja, és így tovább, végig vagy 50 paraméteren. Ebben - és csakis ebben - az esetben biztosra vehetjük, hogy a hangja is tetszetősebb. De hogy ez az eset bekövetkezzék, arra gyakorlatilag semmi esélyünk sincs.
A való világban ugyanis nem léteznek félelem és gáncs, akarom mondani hiba nélküli készülékek. Ha léteznének, nem lehetne megfizetni őket. A konstruktőrök (és a velük szorosan együttműködő kereskedők) már eleve kompromisszumra kényszerülnek, és a mérési táblázatok is ezt a kompromisszumot tükrözik. A vásárlónak (és a tesztelőnek) többé-kevésbé azonos kategóriájú masinák között kell döntenie, s ezeknek paramétereit legfeljebb statisztikailag lehet összevetni, mint ha versenyszámok volnának egy "ötvenpróba-bajnokságban". Ki fog derülni, hogy az egyik készülék 32, a másik csak 18 versenyszámban győz, az eredmény tehát 32-18. De azt is játszhatjuk, hogy csak a
nagyobb arányú (?) győzelmeket számoljuk, és akkor esetleg egészen más eredmény jön ki. Nyilván súlyozhatjuk is a paramétereket, ahogyan a nyugatnémetek csinálták egy időben, tehát például több pontot adhatunk az alacsonyabb torzításért, mint amennyi a csekélyebb zajért jár stb.
Dehát ezek viszonylag egyszerű paraméterek. Vannak sokkal bonyolultabbak is. Nagyon szeretném tudni, mi nyom többet a latban: 2 fokkal kisebb fázishiba 20kHz-en, vagy inkább 1 decibellel nagyobb "headroom" (dinamikatartalék); másfél százalékkal kisebb különbségihang-torzítás, vagy inkább egy kicsit nagyobb túlvezérlés-állóság a fono-bemeneten?
És akkor, visszakanyarodva az első fejezethez, most már elvileg is megindokolható, miért nem működik a lánc-analógia. Azért nem működik, mert a közönséges láncnak csak egyetlen paramétere van: az erőssége, és ezért mindig meg lehet határozni, melyik láncszeme a leggyengébb. A
hangátviteli rendszerben viszont nem egyetlen, hanem számtalan lánc húzódik párhuzamosan, és ezek mindegyikét egy-egy paraméter testesíti meg. Mindegyik láncnak, azaz paraméternek máshová esik a leggyengébb pontja. Hogy tényleg csak a legtriviálisabb példát mondjam: a
hangsugárzó igen sok szempontból tényleg a leggyengébb komponens, de a jel-zaj aránya és a csatornaelválasztása fenomenális... (Túlságosan messzire vezet, de muszáj szóba hoznom a készülékek összekapcsolásakor fellépő, úgynevezett interface jelenségeket is. Ha egy hifi-lánc azért szól rosszul, mert az erősítőt zavarja a hangsugárzó túlságosan is reaktív viselkedése, akkor most ez melyik láncszem gyöngeségét bizonyítja: a hangsugárzóét-e, avagy az erősítőét?) Hogy aztán a hangsugárzó, a maga jókora torzítása és impulzusátviteli gyatrasága ellenére hogyan tudja mégis kimutatni az erősítők hasonló természetű, de nagyságrenddel csekélyebb mértékű anomáliáit, az továbbra is
rejtély. Valószínű, hogy a paramétereket még annál is dialektikusabban kell felfogni, mint amennyire én szeretném.
3. Tekintélyelvű megközelítés
A társadalmi munkamegosztás elkényezteti az embert. Bármire van is szükségünk, tudjuk, hol keressük. A tájékozatlanokat kiokosítja a mélyértelmű reklám: "cipőt a cipőboltból!" Hasonlóképpen, ha éhesek vagyunk, vendéglőbe, menzára, élelmiszerboltba megyünk, ha betegek vagyunk, orvoshoz fordulunk, ha unatkozni kívánunk, bekapcsoljuk a televíziót és így tovább - mindennek megvan a gazdája, a "felelőse".
És bármennyire morgunk is rájuk, tulajdonképpen megbízunk bennük (hiszen mi mást tehetnénk). A gazda, a "felelős" általában szaktekintéllyé növi ki magát, nem ritkán azért, mert annak szeretnénk látni. Hogy mindig legyen kire hárítani a felelősséget.
A mi hobbink sem kivétel. Szaktekintély kerestetik, mert nyomaszt bennünket a hiánya. Namármost, a High Fidelity több szakterületből tevődik össze, vagy még inkább: több szakterület közötti senkiföldjén terül el, hívei tehát sokféle szaktekintélyhez fordulhatnak. El kéne dönteni, melyik az igazi, melyikben bízhatunk meg fenntartás nélkül. A High Fidelity "gazdái", "felelősei" között nem hagyhatjuk majd említés nélkül a Hifi Magazint sem, mely fórum sokak előtt bizonyos tekintélyre tett szert - másfelől maga is kétségbeejtően szükségét érzi, hogy szaktekintélyekhez folyamodhassék, tanácsaikat követhesse (és a felelősséget is rájuk háríthassa). Hogy tisztázzunk egy félreértést: lapunkat mi sohasem neveztük szakfolyóiratnak. A Hifi Magazin: ismeretterjesztő folyóirat.
Ki legyen hát az a tiszteletreméltó guru, aki jön, lát és dönt, és döntése mindig helytálló? Akinek tanácsát vakon követhetjük? Küldjük be jelöltjeinket a sötét szobába; nem, egyelőre még nem macskavadászatra, csupáncsak hogy megröntgenezzük őket.
Konstruktőrök
Kezdjük a sort a konstruktőrökkel, a hangreprodukáló készülékek tervezőivel. Elnézést a durva egyszerűsítésért, de én háromféle konstruktőrt különböztetek meg. Az egyik egy nagy "kommersz" cég, a másik valamely speciálcég alkalmazottja (esetleg ő maga a cég, egyszemélyben), a harmadik pedig kifejezetten stúdióhasználatra tervez készülékeket.
Az első típust azért fizetik, hogy mindig valami újat, jól eladhatót fabrikáljon (ha még jól is szól: halleluja!). Nem akarok igazságtalan lenni: mindazt, amivel ebben a cikkben foglalkozunk, tehát a hifi műszaki alapjait, mindig is a nagy gyárak tervezőcsoportjainak köszönhettük. De tudnunk kell, hogy nekik nagyon sok minden megköti a kezüket: figyelemmel kell lenniük a gyár technológiai színvonalára, a főnökük utasításaira stb. A konstruktőrnek nemigen van módja "hifizni". Ha méghozzá Magyarországon tevékenykedik a boldogtalan, akkor éppenséggel azzal kell kezdenie a munkát, hogy kihúzgál a listáról minden nyugati alkatrészt; neki azok nélkül kell "korszerű" készüléket terveznie. Amiért is övé minden tiszteletem - de nem a bizalmam. Ehhez a munkához sok-sok technológiai leleményre, de csak nagyon kevés elektroakusztikai invencióra van szükség, a High Fidelity ismerete pedig úgyszólván felesleges hozzá.
És ezzel még csak nem is a hazai tervezőkre célzok. Nyugati szakírók időről időre ellátogatnak a kisebb-nagyobb cégekhez, és az ő beszámolóikból tudjuk, hogy az auditív vizsgálatokhoz a legtöbb cég kizárólag a saját gépeit használja: a saját erősítőjét a saját hangsugárzójával minősíti és megfordítva. Kommersz cég úgy érzi, blamálná magát, ha erősítői kifejlesztéséhez mondjuk egy
elektroakusztikus Quadot, hangsugárzói hangolásához egy Audio Research-öt rendelne. Azt hiszem, a konstruktőrök túlnyomó többsége egyáltalán nem tüntet széles látókörével. Kivételek természetesen akadnak, de én arra gyanakszom, hogy a Best Buy ("Előnyös Vétel") modelleket többnyire a szerencse szüli, s csak ritkán a tervezők fölényes tudása. Mellesleg, minden cég azt állítja, hogy az ő masinája
a Best Buy.
Méginkább a saját lovukat dicsérik a speciálcégek konstruktőrei. Az ő egzisztenciájuk fölöttébb ingatag. Hiszen viszonylag kevés készüléktípusra, esetleg egyetlen műszaki megoldásra építenek, s azt gyakran még szabadalmaztatni sem lehet vagy nem érdemes. Legfőbb
gondjuk: hogyan propagálják termékeiket hatékonyan, de anélkül, hogy egyszersmind a lényeget is elárulnák. Az ő attitüdjük mégis más, mint a többieké. Aki semmi mással sem foglalkozik, mint erősítőkkel (vagy: hangsugárzókkal), annak nem csorbul a tekintélye, ha a mások hangsugárzójával (vagy erősítőjével) dolgozik. Éppen ellenkezőleg, neki az az érdeke, hogy gyártmányát a lehető legértékesebb
rendszerekkel tesztelje és a lehető legtöbb berendezésbe beillessze - sőt: hogy hivatkozzon is erre! Kóklerek és fuserek persze mindenütt akadnak, de a speciál-konstruktőrökről (akik mindent egyetlen lapra, azaz egyetlen készülékre tesznek fel!) legalábbis joggal
feltételezhetjük, hogy lényegesen szélesebb látókörűek és összehasonlíthatatlanul nagyobb tapasztalattal bírnak, mint a kommersz cégeknél dolgozó kollégáik többsége, a beosztott tervezőmérnöktől a főkonstruktőrig. Namármost, a cigánytól fölösleges volna megkérdezni, hogy kinek a lovát vegyük meg - hiszen úgyis azt mondaná, hogy az övét! -, viszont igenis érdemes megtudakolni tőle, hogy ő vajon milyen
kocsi elé fogná azt a lovat, és hogy milyen fajta lószerszámot rakna rá. Megintcsak a példa kedvéért: a nagytekintélyű erősítő-konstruktőrök jobbára elektro- vagy magnetosztatikus, újabban ribbon hangsugárzókkal minősítik gyártmányaikat, és ez a tény megbízható, minden manipulációtól mentes értékítéletet szolgáltat - de értelemszerűen csakis a hangsugárzók élvonaláról, nem pedig a hétköznapi, nekünk szánt hangdobozokról.
A harmadik konstruktőrtípusról kevés a mondanivalóm. A stúdiógépek persze jobbak az átlagosnál, de - ellentétben a közhiedelemmel - gyakran meg sem közelítik az elit készülékeket. (Kivétel: a stúdiómagnó, ez minden szempontból etalon.) A stúdióknak nem High Fidelityre, hanem robusztus, megbízható, jól kezelhető munkaeszközökre van szükségük. A legjobb példa erre a stúdió-lemezjátszók legújabb generációja, amelyben a végletekig viszik a közvetlenhajtás eszméjét: a tányérnak szinte nincs is nyomatéka, teljes mértékig az elektronika vezérlése alatt áll. Ez jól hangzik - maga a lemezjátszó már kevésbé... Ami pedig a szokványos stúdiómonitorokat illeti, ezek
úgyszólván alkalmatlanok az elmélyült zenehallgatásra. Szóval, a stúdiógépek tervezőit sem arra rendelte a sors, hogy nehéz helyzetben hozzájuk fordulhassunk, s tőlük tudakoljuk meg a High Fidelity kritériumait.
Elméleti szakemberek
Az evilági, földhözragadt gondolkodású konstruktőrökre és a többi halandóra jóindulatú szánakozással tekintenek le sokkal alaposabb elméleti tudásuk elefántcsonttornyából az egyetemek, kutatóintézetek szakemberei - mi is minduntalan hozzájuk szaladnánk tanácsért. Nyugati elméleti szakembereket nemigen ismerek; akikre hivatkozhatnék, túlságosan is jó kapcsolatot tartanak fenn a hifi-iparral, nem lehetnek elfogulatlanok. Idehaza viszont éppen az a baj, hogy elméleti szakembereink egyáltalán nem állnak kapcsolatban a hifi-iparral, pontosabban: nem is érdekli őket a High Fidelity, a nívós zenehallgatás. Ők kizárólag a matematika nyelvét beszélik, számukra semmiféle jelentéstartalma sincs azoknak a szavaknak-kifejezéseknek, amelyekkel a zenehallgató ember az auditív jelenségeket próbálja megragadni. Így hát borzasztóan nehéz kommunikálni velük - avagy inkább velünk nehéz? Mindegy, tolmácsra volna szükség, de attól tartok, a tolmácsnak az ő soraikból kéne kikerülnie...
Hasonlóképpen elidegenedett emberek az akusztikusok is, az ő körükből sem tudok hifistát, és a hiányérzetem bizony fájdalmas.
Némelyikük már évtizedekkel ezelőtt elveszítette kapcsolatát a reprodukált zenével. Hogy illusztráljam mondanivalómat, elmesélem egy esetemet. Nemrég egy nagytekintélyű akusztikussal beszélgettem, szóbakerültek a hangsugárzók. Ő csak legyintett: "Hangszórók! Ezek
mindig csak hangszórók maradnak, két ablak, két elkülönített pont a szobában." Hivatkoztam az újkeletű (azaz tíz-tizenöt éves) hangsugárzókra, általában a saját mindennapos tapasztalatomra, nevezetesen, hogy a hangsugárzók igenis képesek rá, hogy összefüggő
teret fessenek, s eközben úgyszólván észrevehetetlenek maradjanak. Nem hitte el. "Kizárt dolog. Majd mindjárt leveszek a háta mögül, a szekrényből egy tanulmányt, abból Maga is meg fogja érteni, hogy az ilyesmi nem lehetséges." Még megkérdeztem, milyen hangsugárzókat ismer, egyáltalán, ismer-e valami tényleg jóminőségű típust. Nem tudott megnevezni egyetlen egyet sem. "Kinn a nyugatnémeteknél
mutattak mindenfélét. Elképzelhetetlennek tartom, hogy nekik rosszabb volna, mint a többieknek." Ekkor értettem meg, hogy nemcsak én járkálok elsötétített szobában és nemcsak én kergetek fekete macskát.
Hangmesterek* (* A hangmester szót én a hangmérnök szinonímájaként használom: szép, jó, találó kifejezésnek tartom. A stúdiószakmában néhol mást jelent, diploma nélküli hangmérnököt értenek rajta. Én itt nem szeretném fenntartani ezt e megkülönböztetést. D. L.)
Reményeimet - hogy megbízható lelkiatyára találok - leginkább a hangmesterekbe vetettem, hiszen ők azok, akik a leggyakrabban hasonlíthatják össze az élő hangot a reprodukcióval, ők ismerik fel legkönnyebben a hibát, a hamisítást. Sok tekintetben ez biztosan így is van. Például a frekvenciaátvitelen a hangmérnök füle biztonsággal megérzi a kiemeléseket-beszakadásokat. (Hogy ez mennyire nem egyszerű és magától értetődő dolog, azt bárki megérti, ha egyszer eljátszadozhat egy tercsávszűrővel. Rá fog jönni, hogy a "magas" és a "mély" hangok nem pontosan abba a sávba, gyakran még csak nem is abba az oktávba esnek, ahová gondolnánk. A laikus zenebarát "magashang-igényét" nemritkán nagyon jól ki lehet elégíteni a 6-8kHz-es tartomány kiemelésével stb.) Azt is tapasztaltam, hogy a
hangmesterekben afféle biológiai riasztóberendezés működik, és jelzi az összes típushibát, mint amilyen az erősítő vagy a hangsugárzó torzítása, szokatlan zaja.
Sajnos, a hangmesterek is mintha Brechtet idéznék a Koldusoperából: "Mi jók volnánk, nem komiszok - dehát a körülmények, azok nem olyanok." A körülmények bizony nem olyanok. A hangmérnökök (tudom, nem fognak megsértődni ezért) alulfizetett, agyonhajszolt emberek. Örülnek, ha becsülettel elvégzik a munkájukat, és akkor aznapra tökéletesen elég nekik a zenéből. Akadnak kivételek: Ujházy
László kamarazenekarban játszik, Cs. Kádár Péter hangtechnikai műsort szerkeszt a Rádióban - de megintcsak oda kell kilyukadnom, hogy a magyar hangmesterek között egyetlen audiofilt sem találok. Attól tartok, a hangmesterek elsősorban a hangfelvétel, s csak másodsorban a
visszajátszás hibáira érzékenyek, és a hifi-berendezések hangjában jelentkező jellegzetes anomáliák őket is megtévesztik. (A hifi-berendezések, mint tudjuk, egyébként is eltérnek a stúdióberendezésektől.) Mellesleg, nekem így is igen jók a tapasztalataim a hangmérnökökkel, gyakran sikerült egy-egy hangképet az ő segítségükkel helyesen minősíteni. De ők sem ítélnek következetesen, és - sajnos - egységesen sem. Márpedig ha két megbízható hangmérnök ellentétesen ítél, akkor ott tartunk, ahol a part szakad.
Mint tudjuk, a hangmérnök nem passzív, hanem nagyonis aktív láncszem a hangátviteli láncban, megvan a maga "sajáthangja". Nem reprodukál, hanem kreál: egy sajátmaga alkotta hangképet szeretne újrateremteni. Erről a filozófiáról már többször is szó esett a Hifi Magazinban, a legpregnánsabban Peller Károly fogalmazta meg ("Hűséges hűtlenség", HFM 16). Itt most elárulom, hogy azt a cikket én
ambivalens érzelmekkel fogadtam. Mint szerkesztő, nagyon örültem neki, mert okosan és meggyőzően fejti ki a szakemberek álláspontját. Mint zenehallgatót, nem tudott megnyerni. Hiszem, hogy végső soron igenis az élő zenéhez viszonyítunk, és hogy a High Fidelity legfőbb
kritériuma mégiscsak a természethűség - bármennyire rugalmasan kell is értelmeznünk a "természethűség" fogalmát. Ha nem így volna, nem bíznék annyira a hangmesterekben, mint amennyire pedig bízok bennük.
Zeneművészek
Ámde hogy a hangreprodukció tényleg mennyire áttranszformáltan jeleníti meg a zenét, az abból is kiderül, hogy a zeneművészek - akiknek pedig "dalból van a lelkük" - általában nem jó hifiítészek. Pedig mennyire nagy reményeket fűztem hozzájuk! Néha beváltották ezeket a reményeket - máskor viszont nagyon csúnyán melléfogtak. Egyszer A-B vaktesztet csináltam a 700 fontsterlinges Naim NAP 250 teljesítményerősítő és az Orion SE 1025 mini-erősítő teljesítményfokozata között. Kérem az Olvasót, fogadja el becsületszavamra, hogy a Naim tényleg jobban szólt - csakhogy ezt nem is volt olyan könnyű kihallani, részben a kontrollberendezés gyengéi, részben pedig a kapcsolóberendezéssel, a hosszú kábelekkel, a közbeiktatott potméterekkel behozott hibák miatt. A kísérletnek éppen
azt kellett kiderítenie, hogy vajon rövidpróbán (40-50 perc alatt), kontrollált körülmények között sikerül-e kiválasztani azt a hangképet, amely hosszú távon halálbiztosan szebb, jobb, zeneibb, hallgathatóbb. Nos, két neves hegedűművész vendégem az Orionra szavazott, és csak az
alkalmi zsűri harmadik tagja (történetesen Uhrman György, a Hanglemezgyár zenei szerkesztője, aki azonban "csupán" bölcsész) vallotta meg pironkodva, hogy eszerint ő biztosan téved, de neki a másik hangkép tetszik jobban... Arról is meggyőződhettem számos alkalommal, hogy a "zeneművész mint olyan" mennyire nem minősíthető egynemű kategóriának. Például a magyar CD-korongok meghallgatásakor (HFM 16.) kitűnő zeneművészeknek nagyon tetszett a műsor. Más, hasonlóképpen kitűnő zeneművészek viszont digitítiszt kaptak tőle.
Csak találgatni tudok: lehet, hogy a zeneművészek túlságosan az egyes szólamokat akarják kihallani, és kevésbé fordítanak figyelmet a zenei-akusztikai történés egészére? Mindenesetre tény, hogy a zeneművész többnyire másképpen hallgat zenét, mint a zeneszerető közönség. És az is tény, hogy fehér holló az olyan zenész, akinek "műszaki hallása" van, tehát kapásból kiszúrja valamely hifi-készülék
hangjában azokat a hibákat, amelyeket most még nem vennénk észre: csak napokkal később kezdenének bosszantani bennünket.
Magazinok
Több szaktekintély már nincs hátra, hacsak a különféle hifi-magazinokat nem számítjuk a szaktekintélyek közé. Az illem azt diktálja, hogy a saját ítélőképességünk korlátait legalább annyira behatóan, vagy még behatóbban is taglaljuk, mint a többiekét. Nos, mi tudjuk az illemet: tesztmódszereink ingatagságát már a kezdet kezdetén, 6 évvel ezelőtt kritika tárgyává tettük. Visszalapozva 3.
kiadásunkhoz, elégtétellel állapítom meg, hogy Szeánszológiánk ma sem igen szorul kiegészítésre, mert szinte minden olyan buktatóra kitér, amelyen orra lehet bukni és amelyen azóta gyakran orra is buktunk. Emlékeztetőül végigszaladok a cikk 16 paragrafusán, egy-egy mondatban foglalva össze a lényegüket: a szeánsz hitelességét rontó tényezőket.
1.§. Gyártási szórás.
2.§. Készülékek nem-optimális elhelyezése a szeánszon.
3.§. Interface-jelenségek.
4.§. A kontroll-berendezés gyatraságai.
5-6.§. Teszt- és etalonkészülékek hiánya.
7-9.§. Kábelek, kapcsolók, szintszabályzók kiszámíthatatlan hatása.
10-11.§. A tesztműsor bizonytalanságai.
12.§. A különféle zsűrorok ítélőképességének korlátai
(e fejezetünknek éppen ez a tárgya!).
13.§. Az A-B teszt korlátai.
14.§. A rövidpróba korlátai.
15-16.§. A zsűri befolyásolhatósága.
A Szeánszológia persze csupán a tesztmódszerekről szól, tehát technikái dolgokról, nem pedig a hifi-szakírók attitűdjéről. Pedig a hifi-magazinokkal szemben nagyon sok vádat lehet felhozni. Mindenekelőtt azt, hogy el kell tartaniuk magukat, mégpedig hirdetésekből, vagyis nem veszhetnek össze a gyárakkal-kereskedőkkel, kénytelenek mindenkiről jót írni. A legtöbb hifi-újság tényleg ilyen,
és nem véletlen, hogy sajtószemlénkben mi körömszakadtáig ragaszkodunk a két nagy angol folyóirathoz, mint olyan információforráshoz, amely egy végeláthatatlan sivatag oázisaiban fakad. Ami a hazai újságot, a Hifi Magazint illeti, mi nyilván elfogultak vagyunk magunkkal szemben,
Olvasóinknak kell eldönteniök, vádoljanak-e bennünket részrehajlással. Természetesen a mi vállalkozásunk is rászorul a reklámbevételekre, dehát Magyarországon igazából nincs is hifi-ipar, tehát nem is tarthatna el bennünket - a hirdetőket jórészt más szakmákból toborozzuk. Ennyit a védelmünkre.
Más kérdés, hogy minden újságírót igenis le lehet kenyerezni egyvalamivel: szép szóval, mint bármely más embert. (A Public Relations nem olyan haszontalan találmány, mint a nagyképű, angolból átvett kifejezés hallatán gondolnánk.) Az újságíró gyanakvó,
rosszhiszemű emberfajta, azt hiszi, hogy őt mindenki át akarja vágni, és ebben nem is téved nagyot. Ha nagyritkán értelmesen, felkészülten és - első benyomásra - nyíltan tájékoztatják, túlcsorduló hálát érez, és ez esetleg csökkenti a harci kedvét, amikor kritikát ír. Legalábbis
átvillan az agyán, hogy "ha levágom, akkor legközelebb hogyan nézek abba a bánatos, kék, őszinte szemébe?!" Ezt az érzést minden újságíró ismeri, és amennyire tud, küzd is ellene. Egy nagy angol zenekritikusról azt olvastam, hogy noha minden koncerten ott volt, őt senki sem ismerte, és ő sem ismert egyetlen művészt sem személyesen, tehát tökéletesen elfogulatlanul ítélhetett. Sajnos, többségünk ezt nem teheti meg. Emberek vagyunk, emberekkel érintkezünk.
Végül ne feledjük el, hogy aki a szaktekintély posztjára pályázik, annak mindenekelőtt szaktudással kell bírnia. A Hifi Magazin mögött minden kétséget kizárólag szakértelem áll, csak az a kérdés, hogy milyen fajta, Sólymos Antal, barátom és társszerkesztőm nagyon nem szereti, ha az ő szaktudására hivatkozom (és vele takaródzom), de itt azért mégis meg kell említenem, hogy ebben a szakmában ő valóban
elismert szabványügyi, méréstechnikai szakember. Kicsit mulattatott is, amikor egyszer vitába keveredtünk valakivel arról, hogy hogyan kell mérni a magnókat. Azzal nyilván nem érvelhettünk, hogy a mágneses hangrögzítéssel foglalkozó szabványbizottságban SA is - helyet foglalt - vagy éppen ő elnökölt. Ezt most nem azért mondom el, hogy tekintélyt kovácsoljak belőle. Éppen ellenkezőleg: újra rá szeretnék mutatni, hogy bár hobbink műszaki szabványokon és méréstechnikán alapul, ezeknek ismerete önmagában véve még senkit sem tesz illetékessé, hogy döntsön a High Fidelity peres ügyeiben. Hiszen ott sokkal összetettebb dolgokról van szó (mint ezt az előző fejezetben bővebben kifejtettem).
SA persze ezt éppolyan jól tudja, mint én. Vagy még jobban is.
És hát ami az én szakképzettségemet illeti, az legfeljebb arra jogosít fel, hogy újságot szerkesszek, újságcikkeket írjak. Erre is szükség van, elvégre gondolatainkat egy magazin hasábjain kell megosztaniunk az Olvasóval, de nyilvánvaló, hogy nem pályázhatok a szaktekintély méltóságteljes és nyugdíjas posztjára. Szeretek zenét hallgatni, rengeteget kísérletezem, folyvást töprengek és kínlódom és bajban vagyok, igyekszem átvállalni az Olvasó lelki terheit - úgy érzem, engem ezért fizetnek. Noha nem mentem tanárnak (pedig középiskolai tanár volnék én, kéremszépen), nagyon jól megtanultam, milyen érzés, ha az ember csak két leckével tart előbbre, mint az osztály többsége. (És akkor még nem is szóltam az eminensekről!) Néha "kezdőktől" kapok levelet. Azzal kezdik, ogy "elnézést a laikus kérdésért...". Teljes szolidaritásomról biztosítok minden levélírót: nem tudnak feltenni annyira laikus kérdést, amilyet én már fel ne tettem volna az utóbbi 20 évben Sólymos Antalnak vagy többi kollégánknak. Ambícióm csupán annyi, hogy megpróbálom rendezni, mederbe terelni az Olvasó gondolkodását. Szeretném megosztani vele a tapasztalataimat és megtanítani őt jól kérdezni. De nem dönthetek sem őhelyette, sem más helyett. Gyakran már annak is örülnék, ha sajátmagam helyett dönteni tudnék.
Itt most abba is hagyom az írást. Mint láthattuk, a fekete macskát senki sem fogja meg nekünk. Sajátmagunknak kell bemennünk érte a sötét szobába, de erről majd legközelebb.[/quote]
Darvas László
® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#175
Elküldve: 2003. 03. 23. 18:45

® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#176
Elküldve: 2003. 03. 25. 23:24

® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#177
Elküldve: 2003. 04. 03. 19:23

® "A legjobb tanácsadók nem azok, akik különleges esetekben megmondják, hogy hogyan cselekedjünk; hanem azok, akik elkötelezett szellemiségükből és cselekedni vágyásukból adnak, majd ránk hagyják, hogy még ha sok hibával is de magunk találjuk meg a cselekvés véleményünk szerinti legjobb formáját."
#178
Elküldve: 2003. 04. 05. 12:03
Még nem olvastam végig a topikot de már kb a 1-2ik oldalon találtam valamit amire reagálnom kell...Valaki írta, hogy a zenét elvben tökéletesen vissza lehet adni. Namost én olyanok közt nem hallok különbséget, hogy milyen a kábel de aközött meghallom a különbséget ha becsukom a szemem akkor egy valós fuvolát hallok-e vagy egy cédéről megy valami.
Bent a suliban hallgattam cédét (nem 300 ezer alatti kategóriás cuccon) és beza bejött a teszt, meglehet hallani nagyon azt, hogy most valós hangszert hallasz vagy igazit. Én a Korg-omat egy Pioneer hangfalpárossal hajtom, ez nem a legjobb de próbáltam jobbakkal is de azokkal sem értem el jó fuvola hangot. Tehát szerintem a mostani legjobb cuccokkal sem lehet tökéletesen jó másolatot lejátszani egy élő zenéről. Lehet csak én gondolom így...van aki évekig high-end hifiket hallgat és a kábelminőséget vizsgálja, én eddíg csak 10 évig napi 3-4 órában hallgattam a fuvolát és játszottam azokat néha vissza egy Korg szintin (N sorozatból van a 2XX és 3XX)és nagy a különbség. De mindenkinél más ez a határ. Pölö egyik ismerősöm (énektanár) nem hallja meg a különbséget én ordítani tudnék. Visszaolvasva egy kicsit ösze-visza lett az írás de remélem, érthető a lényeg: _Most_ még nemlehet utánozni az élő zenét szerintem semmilyen jó high-end cuccal.
#179
Elküldve: 2003. 04. 07. 11:20
idézet:
Ezt írta Boba:
hogy most valós hangszert hallasz vagy igazit. [/quote]
:confused:![]()
Én mágussá, ezzel a köznapi értelemben véve polihisztorrá váltam. - Gyula2222
...a végtelen felénél túl helyezkednek el... - flashdesignor
...jönnek a további tovább konkretizálások egészen addig, h egy egy adott esetben pontosan mik és hogyan vannak. - Gyula2222
#180
Elküldve: 2003. 04. 07. 13:41