Fogyasztásmérés + power factor?!
#21
Elküldve: 2006. 10. 03. 18:23
ma már csak: 9k ért volt, nos nekem nem ért ennyit meg, de ha lesz olcsóbban, akkor veszek egyet!
ha valakit érdekel, düwi márkanéven fut
(elég gyakori elektro ketyerék: sima teljesítmény mérő, kapcsolóóra, mozgásérzekelő . )
#22
Elküldve: 2006. 10. 03. 20:41

Az összes OBI abszolút kiesik nekem, most meg ezek szerint még 9k is lett az ára a cuccnak...
Ez utóbbi azért nem annyira baj, de kissé demoralizáló.
Ami hordozható, az nem megbízható!
#23
Elküldve: 2006. 10. 03. 22:08
Idézet: WEbshark - Dátum: 2006. okt. 3., kedd - 17:23
ma már csak: 9k ért volt, nos nekem nem ért ennyit meg, de ha lesz olcsóbban, akkor veszek egyet!
ha valakit érdekel, düwi márkanéven fut
(elég gyakori elektro ketyerék: sima teljesítmény mérő, kapcsolóóra, mozgásérzekelő . )
Ez is ilyen düwi vagymi.
0,6Ampert ír fogyasztásra, amikor 85 wattot ír (gondolom ez a hasznos).
Ha megszorzom a 0,6ot 220al,akkor 138 wattot kapok, idle.
Ez inkább hihető mint a 85 watt, mert 18 ampert zabál az upsről, holott egy 100wattot izzóról 12Ampert. Tehát biztos hogy több mint 100 watt.
A hatásfok és egyéb dolgok, tesztelések eredményeképp a 140 watt az pontosnak tűnik.
Az hogy mennyit fogok fizetni, arra a 85 watt a tutti szerintem, ha a meddőt nem kell fizetni..

Ezt persze most így látom, meg egy BME-s ismerősöm segített ezeket kiszámolni, hogy ez így oké is lehet.
<b>1.:</b> Gigabyte P35-DS3,Core 2 Duo E6400 2,13@3Ghz, Sapphire AMD Radeon HD7770 OC, 4GB DDR2 800Mhz, 1TB Samsung HD103UJ, 1.1A, 19' 931BF Samsung TFT,Pioneer DVDíró, Chieftec 350W GPS-350EB-101A PSU
<b>2.:</b> GigaByte m55s-s3, Athlon 64 X2 3800+@2300mhz, Geforce7900GT,1024MB DDR2 667 Mhz, 2x250GB HDD, AC97, 19' TFT LG, 1.1A, ASUS DVDRW, 400W UltraPower PSU
<b>Laptop1: Dell N1015V: i3-2310M 2,1Ghz, 4GB, 640GB, GT525M
Laptop2: Acer Aspire, C2D,7300GS, 2GB, 250GB
Laptop3:</b> HP-Compaq EVO N1015V@512Mb Ram
#24
Elküldve: 2006. 10. 04. 06:29
Idézet: WEbshark - Dátum: 2006. okt. 3., kedd - 18:23
ma már csak: 9k ért volt, nos nekem nem ért ennyit meg, de ha lesz olcsóbban, akkor veszek egyet! ...
Plus szórólapjait kell sasolni, néhanapján árulnak ~2500 Ft-ért fogyasztásmérőt. Én cirka másfél hónapja vettem egyet és úgy tűnik, korrektül mér (izzókkal tesztelve). Persze nem árt akciókezdetnél nyitáskor megjelenni az üzletben.
#25
Elküldve: 2006. 10. 04. 08:42
A konnektorban 230 Volt van már jó régóta.
Meddőnél vagy a Fi-t (fokban, pl 55°), vagy a cosFi számított értékét tizedestörtben (pl 0.

A villanyóra (a háztartási legalábbis) csak a valós teljesítményt méri, bár a meddő is hatással van rá, ha ügyes valaki akár meg is állíthatja az órát jó nagy meddővel.
A legtöbb készülékre (monitor, szünetmentes) a cosFi=1 -nél mérthető max áramot és a meddővel számol VA (VoltAmper) teljesítményfelvételt szokták megadni. Ez jellemzően a valós (wattos) teljesítmény per cosFi.
#26
Elküldve: 2006. 10. 06. 01:28
Idézet: didyman - Dátum: 2006. okt. 2., hétfő - 17:54
A műszer pedig a PF-től függetlenül pontos, valós teljesítményt fog mutatni.
A power factor induktív, de kis felharmonikusú fogyasztónál valóban a cosfi. De kapcsolóüzemű tápok felharmonikusokban gazdagok, így a felharmonikustartalom többet számít a power factorba, mint a cosfi.
De én azt mondom, a szgépek tápjainál, sőt, minden TV-nél, miegyébnél a a teljesítménytényező elsősorban nem a cosfiből számítható, mert nem a fáziseltérés hozza be a nagy meddőteljesítményt. Hanem a felharmonikusok meddőteljesítménye. A felharmonikusok okozta meddő teljesítmény sokszorosa az az induktivitások meddőjének.
Csak a hagyományos (nem kapcsolóüzemű, nincs tranziens, felharmonikus) trafós, meg fojtós eszközöknél okozzák ezt az induktivitások.
Ehhez előbb leírom a kevésbé hozzáértők számára, mire gondolhatott didyman.
Egy frekvencián a teljesítménytényező a fázisszög koszinusza. Mi az, hogy szög? A fesz és az áram is szinuszos. Ami szögfüggvény. Egy szinuszhullám 2pivel periodikus, így egy teljes periódushoz 2pi(360fok) szöget képzelhetünk. A szinuszhullámot láthatjuk szkóppal, de a feszültség és áramok szögei elég kemény falat a kezdőnek.
A lényeg, hogy a gyakorlatban többnyire nem esik egybe az áram és a feszültség, mint szinuszhullám, sokszor az áram késik a feszültséghez képest (ezt is meg lehet figyelni szkópon). Ha késik, nem esik egybe, éppen, mert szögfüggvény, azt mondjuk szögben áll.
Mivel pedig didyman azt mondta, a „valós teljesítmény és a látszólagos teljesítmény bezárt szögének koszinusza” ez pedig nem más, mint a feszültség és az áram közötti eltérés szögnek eltérésének koszinusza. Ezt a szöget fível szokás jelölni, és fázisszögnek nevezik.
Mi is az, hogy hatásos teljesítmény? Alább ezt is leírom.
Mi is az, hogy bezárt szög? Előbb a feszültség, és az áram által bezárt szöget magyarázom.
Tekintsük egy szkóppal egy fogysztó áramát, és feszültségét. Két szinuszhullámot látunk. A szinuszhullám pedig szögfüggvény (egy forgó vektor vetülete egy egyenesen szinuszosan váltakozó hosszúságú lesz. Ezt a váltakozó hosszúságú vetületet időben kihúzva szinuszhullámot kapunk). Ha két szinuszhullám egymás követően rezeg, de azonos frekvenciával, mindig ugyannyival marad le, amelyik lemaradt kicsit), azt mondjuk, állandó szögben állnak, egyik valamekkora állandó szöggel késik a másikhoz képest. Vagy, ha siet, siet.
Hogy is értjük ezt a szöget, és mekkora?
A szinuszfüggvénynél egy teljes periódus 2pinek, azaz 360 foknak értendő. Így, ha pl. a lemaradás akkora, hogy az áram hulláma egy negyed periódussal (annyi, mint 90 fok, mert 90 fok a teljes periódus (360fok) negyede) tér el a feszültségétől, azt mondjuk, hogy az áram fázisszöge 90 fok, az áram 90 fokkal késik.
Na, eljuthatunk oda, hogy megértsük, mit jelent, és hogy jön be a teljesítménytényező fogalom.
A teljesítménytényező egyszerűen a feszültség és áram közti szög koszinusza. (Az áram és a feszültség pedig sajnos a valóságban mindig valamekkora szögben áll.)
Így ha szinuszos váltóáramnál teljesítményt számítunk, hasonlóan járunk el, mint egyenáramnál, de a fázisszöget is figyelembe vesszük. Ezt a következő módon tesszük:
Összeszorozzuk az áram és a fesz effektív értékét (UszorI, azaz UI), és ezt szorozzuk a cosfivel (azaz teljesítménytényezővel), így kapjuk az UIcosfi-t. Ebből pedig a cosfi a teljesítménytényező. Mert koszinusz, értéke max 1 lehet, ekkor teljesen hatásos a villamos teljesítmény. Minden tökéletesen ohmos ellenállás (aminek nincsenek kapacitásai, sem induktivitása) tökéletesen hatásos is, egy tökéletes ellenálláson tökéletesen egybeesik (csak amplitúdóban térhet el) bármilyen alakú és periódusú áram és feszültség, az OHM törvény szerint minden időpillanatban U=IR.
Mit is jelent egyszerűen magyarázva példákkal a teljesítménytényező, Miért koszinuszfí?
Ez azt jelenti, a feszültséget csak a ő irányába eső árammal szorozzuk (Ugyanúgy, mint fizikában vagy matekban a skalár vektori szorzatnál, a muka számításoknál mechanikában, egyszerűen példával mondjuk az erő szorozva az irányába eső úttal).
Mi az, hogy hatásos, és meddő áram (teljesítmény)?
A feszültségeket és az áramokat az elektronikában (inkább elektrotechnikában) szokás forgó vektorokkal (fázorokkal) is ábrázolni... (elég nehéz téma)... tehát az áramot felbontjuk két, egymással merőleges részre. Az egyik rész teljesen egybeesik (0 átmeneteket és maximumokat-minimumokat tekintve) a feszültséggel, a másik meg 90fokot zár be ezzel. Vektorosan könnyű ezt elképzelni (ezért is térnek át a vektorokra), az áram vektorát felbontják egy a feszültség vektorával azonos irányú (azaz 0 fokot záró szögű), és egy erre merőleges részre. A feszültségirányút hatásos (ohmos), a feszültségre merőleges komponenst meddő áramnak is mondják.
Ezekkel az áramokkal tehát a hatásos teljesítmény UIcosfi. (Iszer cosfi éppen az U irányába eső áram, a hatásos áram.
A meddő teljesítmény pedig UIsinfi. (Iszersinfi éppen a feszre merőleges áram.)
Nos, elképzelni nehéz a járatlanoknak, de a műszerek igazolják, szkópon is jól megfigyelhető, és mérni jól lehet. Ráadásul a valóság sajnos így működik, az alkatrészek, és vezetékek jól megtanulták a villanytant.
No, hogy is van ez a teljesítménytényezős meddőteljesítményes hatásos teljesítményes dolog?
Az ohmos ellenállások (izzók, ellenállások, fűtőkészülékek) tökugyanúgy viselkednek és számíthatók, mint egyenáram esetén, pozitív és negatív félperiódisban mindig pizitív a pillanatnyi teljesítményük.
Ezért is nevezik a hatásos áramot (és teljesítményt) ohmos áramnak.
Ott van a baj, hogy ha az áram nem együtt rezeg a fesszel, hanem mindig kicsit előtte, vagy mindig utána jár. Ekkor bizony az UszorI szorzat hol pozitív, hol negatív. Ha az áramot felbontjuk hatásos és meddőre, akkor a hatásos áramszor fesz mindig pozitív, de a meddő hol pozitív, hol negatív, és ugyanannyit pozitív, mint negatív, a meddő teljesítmény átlaga 0Watt.
Meddő teljesítményt vesz fel minden kapacitás, és induktivitás.
Megmagyarázom egy egyszerű példával, hogy is rezeg ez a meddőteljesítmény, miért nincs hatása, miért nem hatásos. Kapacitással könnyű magyarázni, felfogható egy pici elemnek, amit 0 feszről negyed periódusig töltünk, ekkor ő fogyasztó. Igen ám, de a következő negyed periódusban teljesen ki is sütjük, ekkor ő generátor (áramforrás) volt, teljesen visszaadja azt a villamosenergiát, amivel feltöltöttük. A következő félperiódus első felében, tehát a harmadik negyedben aztán ugyanaz lesz, mint az első negyedben, teljesen feltöltsük a kondit, csak éppen negatív feszre. Végül a negyedik negyedbe (a negatív félperiódus második felében) teljesen kisütjük ezt a kondit, így érünk a teljes periódus végére. Látható, a kondi kétszer volt fogyasztó, kétszer pedig generátor, áram ugyan folyt rajta, de hol fogyasztó volt, hol áramforrás. Eredőben nem csinált semmit, azaz tök meddő, amit tett, így meddő teljesítménye van csak.
Az induktivitás is ilyen, csak őt árammal töltjük, nem feszültséggel. (Az induktivitás nehezebb fogalom, nem fejtegetem).
A lényeg, a trafók, tekercsek indukítvak, így minden trafós cucc cosfije kisebb egynél (nem esik egybe az áram a feszültséggel).
Azaz jól mondja didyman ezt a cosfi dolgot.
Látjuk hát, a meddő teljesítmény hol pozitív, hogy negatív, de az átlagteljesítmény 0Watt.
Miért rossz ez, ha egyszer meddő?
Hiába meddő, a vezetékeken, alaktrészeken komoly áram folyhat, igénybevéve azokat és a vill. berendezéseket.
Ám a mérőt nem mozdítja, pontosabban amennyit előre mozgatná, ugyanannyit vissza is, a mérő meg nyugiban van, szép nyugodtan kiátlagolja, azaz semmit nem csinál (mondjuk rezeg egy kicsit).
Az erősáramban a legfőbb meddőteljesítményt előidéző eszközök az induktivitások, trafók, villanymotorok. Háztartásban a motor rokta (és ritkán használt), leginkább a trafók.
Azonban nem a trafók induktivitása a fő gond a kapcsolóüzemű tápoknál, sem a tranziensben működő teljesítményelektronikáknál. Hanem a feszültségnél sokkal nagyobb frekvenciájú áram. Ez igen jelentős meddőteljesítményt okoz.
Igen ám, de nem az eddigi a teljesítménytényező a kapcsolóüzemű tápoknál, az eddigiek csak kismiska. Nem is fejtegetem (egy könyvet is megér, és vannak is ilyen könyvek).
Mégis írok róla – egyszerűen.
Szóval az van, a feszültség adott (ELMŰ adja), de az áram már korántsem csak azonos ferekvenciájú a feszültséggel, hanem megjelennek a feszültség frekvenciájának többszörösei (az ún. felharmonikusok). Bárki utánagondol, itt is a fenti meggondolással, meglátja, a felharmonikus áramok által okozott teljesítmény eredőben mindig 0W egy teljes feszültségperiódusra.
Egyszerű meggondolni, ha valaki tud integrálni, az átlagteljesítmény az UI szorzat egy periódusra vett idő szerinti integrálját osztani kell a periódusidővel. Ha egybeesik az U és az I (ez a tiszta hatásos teljesítmény), szinusznégyzetet kapunk, ha derékszögben állnak, 0-t (ez a tiszta meddő), ha az áramperiódusa a fesz periódusának egész számú többszöröse, akkor is mindig 0-át kapunk szorzatnak.
Egyszerűbben mondva, minden felharmonikus áram meddőteljesítményt jelent, amit a fogyasztásmérő nem mér, amit nem kell erőműben előállítani. Csak veszteségeket jelent, amiket a vezetékekben, alkatrészekben okoz.
Mivel nincs valós teljesítménye a meddőnek, teljesen passzív módszerekkel csökkenteni is lehet a meddőteljesítményt. Induktivitások meddőjét fázisjavító kondenzátorokkal, felharmonikusok meddőjét pedig rezgőkörökkel lehet is kompenzálni (eltüntetni), azaz szűrni.
Kapcsolóüzemű eszközöknél is lehetne L-C rezgőkörökkel, de ez iszonyú méret és költség lénne a szgépek tápjainál, ott ennek csak látszata van, pontosabban mit sem törődnek vele. Nagyobb teljesítmény esetén már megéri, mert a teljesítmény egy villamos alkatrész méretének negyedik hatványával nő, míg az ára és súlya csak köbösen. Azaz egy tízszer nagyobb méretű gép (generátor, tekercs, stb.) ezerszer nagyobb tömegű és árú, de tízeszerszer nagyobb teljesítményű, azaz tíszer olcsóbb egységnyi teljesítményre nézve. Ezért csak nagy teljesítményű gépeket érdemes építeni (ezért egészen a megvalósítás lehetőségéig növelik a méreteket), és csak nagy teljesítményre építenek komoly kompenzátorokat, stb. Inkább lenyelik a meddőteljesítmény miatti veszteséget (túl kell méretezni az elektromos hálózatot, de ez még mindig olcsóbb)
De nicsak, hova elkalandoztam...
Szóval a szgépek tápjainál, sőt, minden TV-nél, miegyébnél a a teljesítménytényező elsősorban nem a cosfiből számítható, mert nem a fáziseltérés hozza be a nagy meddőteljesítményt. Hanem a felharmonikusok meddőteljesítménye. A felharmonikusok okozta meddő teljesítmény sokszorosa az az induktivitások meddőjének.
Csak a hagyományos (nem kapcsolóüzemű, nincs tranziens, felharmonikus) trafós, meg fojtós eszközöknél okozzák ezt az induktivitások.
Kell-e, lehet-e védekezni a meddőteljesítmény, a rossz teljesítménytényező ellen?
Csak a hagyományos (nem kapcsolóüzemű, nincs tranziens, felharmonikus) trafós, meg fojtós eszközöknél lehet, itt érdemes is. Az ilyen meddőteljesítmény fázisszögeltérésből adódik, tehát van megjelenik egy adott fázisú meddő áram, ami csak feleslegesen terheli a vezetékeket, nosza, nyomassunk oda egy ugyanilyen áramot, de ellenkező előjelű fázisszöggel (energiabefeccölés nélkül tehetjük, hiszen meddő). Ezt fázisjavításnak nevezik, ezt energiabefektetés nélkül meg lehet tenni (hiszen meddő teljesítményről van szó). A legtöbbször pl. induktív meddőnél kondenzátorokkal lehet a fázisszöget csökkenteni, sőt, megszüntetni. (Meggondolás: egy kondenzátor meddő teljesítménye fordított előjelű, mint a tekercsé, a kondinál.) Mindenki láthat ilyen fázisjavító kondenzátorokat pl. a hagyományos fénycsöveknél. Ott a fojtó induktív meddőjét javítja (csökkenti-tünteti el). Egy 40W-os fénycső kb. 100V-on 0,4A-rel világít. Ám 230V-ra van kötve. Azon ez 92W-ot jelentene. De, ha megmérjük a teljesítményét, kicsivel többet kapunk, mint 40 W (a fojtó is melegszik). A kondenzátorral tehát lecsökkenthetjük ezt az áramot kevesebb, mint a felére. Kevesebb, mint fél áram, noha semmivel nem fogyaszt többet (na jó, a valóságos fázisjavító kondi is melegszik, de kevésbé, mint a nagyobb áram miatt a vezetékek, stb). Persze, ha túlzásba visszük, drabális nagy állat kondit benyomunk, akkor meg kapacitív meddőt kapunk, azaz méretezni kell a kondit (nem téma itt).
A lényeg, szinuszos esetben könnyű dolgunk van, elég a teljesítménytényező javításához egy kondi.
Kapcsolóüzemű eszközöknél is lehetne L-C rezgőkörökkel, amik jól elrezegnek alapfrekvencián, és jól elnyomják a nagyfrekvenciákat, de ez iszonyú méret és költség lenne a szgépek tápjainál, így ezt nem valósítják meg.
Bizony, a felharmonikusokkal együtt élünk, a hálózaton úgyis eltűnnek (vagy ha nem, egy adott helyen komoly teljesítményű szűrést végeznek). Azaz nem védekeznek ellenük, avagy a legolcsóbb ellenük a túlméretezéssel védekezni, vagy hogy is mondjam így késő éjjel ?)
Mi ebből a tanulság? Abszolúte semmi

Felharmonikusokat kondival nem lehet csökkenteni, a meddő teljesítményt "le kell nyelni", de sem az ELMŰ, sem a szünetmentes nem szenvedi meg. Azaz, ha valaki 230 V-on 2 A-t mér, a hatásos teljesítménye lehet, hogy csak 250W, hiába jön ki 460-ra a fesz és az áram szorzata. Szünetmentesnél sem kell félni, mert ugyan ki-kijön egy félperióduson belül a teljesítmény, de vissza is megy (hiszen ezért meddő). Ha valakit megrémít egy gagyi műszer, inkább azt figyelje, mennyi idő alatt meríti le a szünetmentes akkuját a dolog. De ne mért eredményekkel számoljon, inkább ő maga mérje meg (az időt, ne a teljesítményt nehoyg gagyi műszerrel mértadatból komoly pontosságra számítson!
Én gagyi kisműszertől félnék komoly pontosságot elvárni, működési elváből adódóan egy elekrtodinamikus műszer lehetne itt pontos, ha átlagteljesítményt figyelünk.
De nemrég szereztem egy Voltcraft Energy Check 3000-et, kWh-mérőm is van, mérési gyakorlatom is, pár hónap és kitesztelem, mennyire pontosan mér (mert érdekel). Csak addig összerakom új gépemet, meg miegyéb.
Ilyen gondolataim támadtak, és ha már leírtam őket, ki nem törlöm…
Cserfa
#27
Elküldve: 2006. 10. 08. 20:30

Értem is nagyrészét, bizonyos dolgokat még nem.
Az UPS-akku dologgal nem érdemes számolni, mert borzalmas rossz hatásfokkal működik nálam a dolog (100wattos égőnél több mint 12 amper folyik a 12Vos akkuból, ammi 144 Watt saccra...) ^^

Én nagyjából olyasmire saccoltam, hogy a gép annyit fogyaszt kb mint a 230x xy(A) , áramerősség, amit mér a műszer.
Viszont amit a villanyóra mér, az a 75-110W, mert ugye a meddőáram miatt lesz ebből az a kb 140 watt....
<b>1.:</b> Gigabyte P35-DS3,Core 2 Duo E6400 2,13@3Ghz, Sapphire AMD Radeon HD7770 OC, 4GB DDR2 800Mhz, 1TB Samsung HD103UJ, 1.1A, 19' 931BF Samsung TFT,Pioneer DVDíró, Chieftec 350W GPS-350EB-101A PSU
<b>2.:</b> GigaByte m55s-s3, Athlon 64 X2 3800+@2300mhz, Geforce7900GT,1024MB DDR2 667 Mhz, 2x250GB HDD, AC97, 19' TFT LG, 1.1A, ASUS DVDRW, 400W UltraPower PSU
<b>Laptop1: Dell N1015V: i3-2310M 2,1Ghz, 4GB, 640GB, GT525M
Laptop2: Acer Aspire, C2D,7300GS, 2GB, 250GB
Laptop3:</b> HP-Compaq EVO N1015V@512Mb Ram
#28
Elküldve: 2006. 10. 08. 22:13
Idézet: Waveson - Dátum: 2006. okt. 8., vasárnap - 21:30

Értem is nagyrészét, bizonyos dolgokat még nem.
Az UPS-akku dologgal nem érdemes számolni, mert borzalmas rossz hatásfokkal működik nálam a dolog (100wattos égőnél több mint 12 amper folyik a 12Vos akkuból, ammi 144 Watt saccra...) ^^

Én nagyjából olyasmire saccoltam, hogy a gép annyit fogyaszt kb mint a 230x xy(A) , áramerősség, amit mér a műszer.
Viszont amit a villanyóra mér, az a 75-110W, mert ugye a meddőáram miatt lesz ebből az a kb 140 watt....
És az akkufesz is 12V közben?

Nem lesz 140W, hanem 140VA, vagyis a derékszögű háromszöged átfogója 140, az egyik befogója 70-110. és kettejük hányadosa pedig koszinusz fi adott időpillanatban.
Segíts nekünk, hogy segíthessünk másokon!
(Holnap délelőtt úgysem jó neki, mert nem engedem ki az ágyamból... Tündérvirág)
#29
Elküldve: 2006. 10. 09. 17:36
Idézet: didyman - Dátum: 2006. okt. 8., vasárnap - 21:13

Nem lesz 140W, hanem 140VA, vagyis a derékszögű háromszöged átfogója 140, az egyik befogója 70-110. és kettejük hányadosa pedig koszinusz fi adott időpillanatban.
Nem kötözködésből írok, hanem, mert rengetegen találkoznak jó tápoknál a PFC kifejezéssel, de alig vannak, akik tudnák, mire is jó ez a dolog. És ennek ismeretéhez tartozna a PF, aminek a C a korrigálása. Ami a PF-et korrigálja, az a PFC. Itt a PF a teljesítménytényező.
Mindenekelőtt egy érthető cikket ajánlok az érdeklődőknek: itt. Ábrák és az enyémnél érthetőbb duma könnyíti meg az érdeklődő érdeklődését

Nos, kedves Didyman, sokadjára írod, a teljesítménytényező "koszinusz fi ". Nem, tápegységeknél, áramirányítóknál, kapcsolóüzemű elektronikánál (pl. BAHS erősítő, PWM-es cuccok) nem az.
Tápegységeknél a Power Factor, azaz teljesítménytényező nem cosfí, azaz nem a fázisszög koszinusza. Ilyen szöget nem is lehet értelmezni, így olyan háromszög sincs, amit te mondasz, és nincs koszinuszfí sem.
Hanem a PF (Power Factor) a felharmonikustartalmat, az áram pulzálásából származó meddőteljesítményt jellemzi, pontosan a hatásos teljesítmény és a látszólagos teljesítmény (UI (áramszor feszültség)) hányadosa.
Jó lenne, ha cosfí lenne, akkor a fít (fázisszöget) egy fázisjavító kondenzátorral, vagy tápok esetén (mert azok kapacitívek inkább) egy tekerccsel lehetne javítani. (Noha utóbbit alkalmazzák is, a passzív PFC-k elve ugyanis, hogy passzív alkatrészekkel (tekercs, kondi, ellenállás) csökkentik a felharmonikusokat).
Jobb (és drágább) számítógéptápok esetén a teljesítménytényező javítására PFC áramköröket alkalmaznak, annak éppen ez a neve: Power Factor Correction, azaz a teljesítménytényező javító.
Aktív (félvezetőkkel) nem is lehetne koszinuszfít javítani, mondom, semmiképpen nem koszinuszfí a PF. Nem is fázist javít a PF javítása, tehát a PFC, hanem a felharmonikustartalomtól védi az erősáramú hálózatot. Azaz a 230V-os oldalt (nálunk).
Tápoknál, áramirányítóknál a teljesítménytényező nem koszinuszfí, és a csökkentése sem fázistolással, hanem felharmonikusszűréssel-csillapítással lehetséges.
Egy jó PFC megvédi az erősáramú hálózatot a pulzálástól (felharmonikusoktól), és így valamivel kevesebb árammal terheli a hálózatot (meg az UPS-t) a PFC-s tápegység. Ezért alkalmazzák, ez a haszna, az erősáramú oldalt védi, kíméli, nem teszi jobbá ezzel a tápot a szgép felől. Azért alkalmazzák, hogy ne zörögjön az áramszolgáltató (különösen, ha iskola, irodaház, rengeteg szgép egyszerre üzemel). A felhasználónak szinte semmi haszna belőle, kivéve, ha számít az áramfelvétel, mert a PFC-s tápok kevesebb áramot (de nem kevesebb teljesítményt!) vesznek fel, így több gépet lehet működtetni ugyanolyan keresztmetszetű vezetékről, adott áramú biztosítékról, stb.
Cserfa
#30
Elküldve: 2006. 10. 09. 17:53

És ezzel együtt a tápegység még mindig erősen kapacitív fogyasztóként van jelen, noha a vizsgálható U-I görbe közel sem hasonlít egy kapacitás, helyesebben RC-tag esetében felvehető görbére. Ebből, ahogy írod is: "Hanem a PF (Power Factor) a felharmonikustartalmat, az áram pulzálásából származó meddőteljesítményt jellemzi, pontosan a hatásos teljesítmény és a látszólagos teljesítmény (UI (áramszor feszültség)) hányadosa." ugyanezt írtam én is. És ennek koszinuszát (szerk a "bezárt szög", ami ugye koszinusz esetén definíció szerint szög melletti befogó osztva átfogóval) tüntetik fel tápegységeken, mint hatékonyság (sokszor cosfi néven is jelölik). tehát túl az egyébként jórészt helyes elméleti okfejtéseden, a gyakorlatban ezt a közelítést, vagyis átlagolást használják a kereskedelmi forgalomban és a tápegységek egyszerű, tesztelésszerű mérésekor, vagyis ebből tudunk kiindulni (s nem oszcilloszkóp által adott ábrákból), ahogy a kérdést felvető illető is tette, tehát ezért áll ott háromszög. A lényeg ettől még ugyanaz marad, az érthetőség lesz más.
Szerkesztette: didyman 2006. 10. 09. 17:59 -kor
Segíts nekünk, hogy segíthessünk másokon!
(Holnap délelőtt úgysem jó neki, mert nem engedem ki az ágyamból... Tündérvirág)
#31
Elküldve: 2006. 10. 09. 22:08
Szerintem elég ez az átlag érdeklődőnek. Elvégre is az emberek egyre terheltebbek, egyre többet kell tudniuk mindenféléből, már a koszinusz is gondot okoz a legtöbbnek, pláne fáziseltolás, stb. és valóban, nem lesz tőle olcsóbb a hús.
Persze én sem vagyok nálad különb, tudálékoskodtam is eleget

Persze láttam én, el is borzadtam, hogy megszaladtak az ujjaim

Azért is linkeltem be azt a cikket, mert meglepően jónak és egyszerűnek találom, az én okoskodásomnál érthetőbbnek, egyszerűbbnek.
Amit a teljesítménytényezőről írsz, látszólagos és hatásos teljesítményről, azzal teljesen egyetértek.
Csak a cosfível van bajom. Azzal se lett volna, ha nem kérdeznek meg (volt diákom), de mert megkérdeztek, elgondolkodtam, és egyszerűen nem tudtam megbékélni a cosfível, pláne nem megmagyarázni (mert nem is lehet, azonban a felharmonikusokat sem lehet középiskolás fokon).
Ám a teljesítménytényező egyszerű dolog (mérő által mért/UI).
Viszont a koszinuszfí fogalma már ijesztő, bonyi és nem is helyes.
Kis tudálékoskodás még, miért nincs cosfi


Ha lenne cosfí, lenne derékszögű háromszög. Igen ám, de áramirányítóknál nem jön ki derékszögű háromszögnek a meddő, a hatásos és a látszólagos teljesítmény, csak, ha fázistolás lenne.
De az a gond, áramirányítóknál, pufferkondira dolgozó diódahídnál nincs fi, mindig fázisban van az áram és a feszültség. Ekkor nincs fi, ezért nincs cos fi sem. Lenne ugyan cosfi, de az mindig 1, meg sem említik. De van teljesítménytényező, mert van komoly meddőteljesítmény. Csak nem a fázistolásból, hanem a pulzálásból (felharmonikustartalomból).
Nem jön ki a cosfí a Pitagorasz tétellelsem. Ha lenne háromszög, meddő négyzet, meg hatásos négyzet egyenlő lenne látszólagos négyzettel. De általában nem az! (Az csak akkor van így, ha fázistolás miatt lép fel meddő teljesítmény és áram.) Tehát, ha derékszögű háromszögben állnának, érvényes lenne a Pitagorasz tétel, UIszerSinfinégyzet meg UIcosfinégyzet az UI, mert sinfinégyzet, meg cosfinégyzet az 1. Ez lenne, ha lenne, ha lenne fi. És akkor derékszögben állna valóban a meddő és a hatásos, és az átfogó lenne a látszólagos. Ekkor valóban, a koszinusz a szög melletti (hatásos) per átfogó (látszólagos) azaz pontosan az lenne, amit didyman mond.
Pár gondolat még:
Szokás kapacitív áramnak mondani a pufferkondira dolgozó diódahíd áramát. Valóban van kapacitás, igen jelentős. És a kapacitások ronda tulajdonsága, kiemelik a felharmonikusokat, még rosszabb, hogy pulzáló áram kell a pufferelkó töltéséhez, mert csak akkor töltődik, ha a hálózati fesz meghaladja a pufferelkó feszét, azaz csúcsok közelében.
Ez a kondi miatti kapacitív viselkedés sem a klasszikus fogalmazás szerinti. A klasszikus kapacitív áram esetén az áram siet a feszültséghez képest, nincs vele fázisban.
A tápoknál azonban nincs fázistolás. Azaz nem igazán kapacitív a diódahídról pufferelt kondis kapcsolás, ott már csak a csúcsok közelében van áram, ez kényszer, hiszen csak itt haladja meg a hálózati fesz a pufferkondi feszét. Így és ez bizony mindig fázisban van, nincs fáziseltolás. Nagyon jó ábrái vannak előbbi szólásom elején a linkelt helyen, mind a fázistolásra, mint a pulzálásra.
Ezt a (jobb híján) kapacitívnak mondott áramot nagyon könnyű csillapítani (megszüntetni teljesen így nem lehet, a valódit teljesen meg lehetne) passzív módon, tekerccsel. Ezt didyman is írta, és ehhez nálam sokkal jobban ért, lévén a gyakorlatban ezzekkel dolgozik, ő a tápszakértő. Nem is neki írom. Nos, a tekercs annál inkább ellenáll az áramváltozásnak, minél gyorsabb az, minél nagyobb frekvenciájú (induktív reaktanciája a frekvenciával arányos). Ha csillapítja az 50H-zes feszt is, mert ott is csillapít, sokkal inkább csillapítja a nagyobb frekvenciájú jeleket és az impulzusszerű áramot nagymértékben simítja. Azaz némi feszesés árán jól betart a nagyobb frekiknek és impulzusoknak. A feszesés meg nem gond, a tápok primer fesze akár 110V-ig lemehet, így jó "puha" lesz a táp az erősáramú hálózat felé, a hirtelen áramváltozások nem jutnak át a tekercs miatt, nyugis lesz a tranziensekre, impulzusokra, pulzálásra nézve. Ami az erősáramú hálózatnak kifejezetten kellemes.
Cserfa
#32
Elküldve: 2006. 10. 10. 05:47

Szerkesztette: didyman 2006. 10. 10. 05:50 -kor
Segíts nekünk, hogy segíthessünk másokon!
(Holnap délelőtt úgysem jó neki, mert nem engedem ki az ágyamból... Tündérvirág)
#33
Elküldve: 2006. 10. 10. 10:10
Idézet: didyman - Dátum: 2006. okt. 10., kedd - 4:47

Kösz a feltételezést (biztos kedvelted Erdős tár urat), de én Cserfalusi L. vagyok, és a Petrik SZKI-ban tanítok.
A pitagoraszi dolognak sok táp adatából (katalógusadatok) is utánanézhetsz. Általában nem jön ki a meddőnégyzet, meg a hatásosnégyzet összege a látszólagosnégyzetre. Csak esetleg véletlen egybeesés lehet. Fázistolás esetén meg mindig kijön.
Egyébként egyenáram esetén igen szemléletes a dolog, amit én mondok. (Egyenáramnál nincs cosfí, az egyszer biztos).
Példa: Tételezzünk fel egy 10% kitöltési tényezőjű 10 A csúcsáramú impulzussorozatot mondjuk 10 V állandó fesszel. Ennek átlagteljesítménye 10W, átlagárama 1 A (10%*10A és 90%*0A). Tegyünk erre a feszültségre egy szűrőt, ami tökéletesen szűr. A szűrő után a teljesítmény 10W, az áram 1A, átlagban is, effektív értékben is. De a szűrő előtt a pulzálás miatt a teljesítmény effektív értéke 31,6W, az áram effektív értéke 3,16A.
Ebben a példában, tehát 10% kitöltési tényező esetén a pulzálás miatti Power Factor értéke 0,316 (1pergyöktíz).
Ennek semmi köze a cosfíhez.
Most a pulzálás miatti Power Factor a kitöltési tényező négyzetgyöke.
Ha most nem egyenáram, akkor is ez a helyzet, csak nehezebb számolni, de a vezetékek tudják a villanytant, és effektíváramnégyzettel melegszenek, nem az átlagáram négyzetével).
Ez a jelenség komoly hátrányt jelenthet. Az a hátrány, hogy most a pulzálás miatt az 1A átlagáram 3,16A-rel melegíti a vezetékeket (Joule hő, IeffnégyzetR).
Ha pl. a kitöltési tényező 1% lenne, a Power factor csak 10% lenne. Ez már tízszer jobban igénybevenné a vezetékeket, mint amennyi a hatásos (szűrés utáni átlag) áram.
A fentit ki is mérheted: Ha elektrodinamikus műszerrel méred, 3,16A-t mutat, mert az effektív értéket mutat, és ennek az áramnak bizony 3,16A az effektív értéke. Ezzel a 3,16A-terheli a vezetéket, ami pedig az effektív érték négyzetével melegszik. Ami jogos is, InégyzetR, amiből 10%Inégyzet az 10%100+90%*0=10, tehát Ieffektív négyzete 10Anégyzet. (Ha Deprezzel, vagy a legtöbb (nem valódi effektívértéket mérővel) elektronikus műszerrel méred, csak 1 A-t mutat. De a vezetékek tudják, mi az effektív érték. A valódi effektívértékmérő műszer viszont igen drága (a jel négyzetét kell kiintegrálni periódusidőre, és ezt osztani periódusidővel, majd gyököt vonni belőle. És kellő pontossághoz igen gyakori mintavétel kell a tranziensek, áramtüskék, stb. miatt).
Ha mármost ki tudod simítani (csillapítani) ez az impulzussorozatot, akkor 1A-t kapsz 3,16 helyett. Így a power faktor simítás nélkül csak 0,316, simítással meg 1.
Ebből, ha utánagondolsz, beláthatod, semmi köze semmilyen cosfíhez.
Cserfa
#34
Elküldve: 2006. 10. 10. 15:29
Idézet: Cserfa - Dátum: 2006. okt. 9., hétfő - 22:08
Szerintem elég ez az átlag érdeklődőnek. Elvégre is az emberek egyre terheltebbek, egyre többet kell tudniuk mindenféléből, már a koszinusz is gondot okoz a legtöbbnek, pláne fáziseltolás, stb. és valóban, nem lesz tőle olcsóbb a hús.
A hús ugyan nem lesz olcsóbb, de nekem más szempontból érdekes most a dolog. Ugyanis én szünetmentes tápot szeretnék tenni egy összetettebb rendszer alá, de előtte lemérném a fogyasztásukat, hogy tudjak méretezni.
No most ha teszem azt, 100W-os fogyasztás van 50%-os PF-fel, akkor a szünetmentest úgy vegyem meg, hogy
a. 50W
b. 100W
c. 200W
terhelést kell elbírnia?
Ami hordozható, az nem megbízható!
#35
Elküldve: 2006. 10. 10. 16:43
Segíts nekünk, hogy segíthessünk másokon!
(Holnap délelőtt úgysem jó neki, mert nem engedem ki az ágyamból... Tündérvirág)
#36
Elküldve: 2006. 10. 10. 17:06
Idézet: Root_Kiskacsa - Dátum: 2006. okt. 10., kedd - 14:29
No most ha teszem azt, 100W-os fogyasztás van 50%-os PF-fel, akkor a szünetmentest úgy vegyem meg, hogy
a. 50W
b. 100W
c. 200W
terhelést kell elbírnia?
Didymant kérdezd

Bevallom, én nem vagyok tápszakértő, mostanában digitális technikát, elektronikát, stb. tanítok, nincs szervízgyakorlatom, előtte laborvezető (erősáramú), azelőtt vizsgálómérnök (erősramú) voltam, meg automatizőr, mérési, beállítási, elsősorban erősáramú gyakorlattal, semmi szevíz, különösen mai gyártói alkatrész és készülékismeretem nincs.
Az elméletnek mindig helyezd elé a gyakorlatot, és ebben didyman és kollégái sokezerszer tapasztaltabbak nálam. Én csak a koszinuszfível kötözködtem.
Miért nem adok konkrét választ?
– Mert nem tudom, aktív PFC-s tápot járatsz e, kváziszinuszos (ez jóval drágább), vagy négyszöges szünetmentesről. Én négyszögesről csak passzív PFC-st járatnék, de asszem valahol ezt nálam nagyobb tudású fórumtárs írta, olvass utána, én csak röptében válaszolok. Szóval az aktív PFC-t meg lehet tervezni szinuszosra, da ha arra tervezték, négyszöggel katasztrofális lehet. A passzív lelke meg egy bazi nagy tekercs, és egy tekercs mit sem törődik a négyszöggel, sőt, jóindulatúan azt is simítja.
– Nem tudom, hogy tűrné az esetleg rossz PF-t a szünetmentes (típus és típus között óriási különbség lehet), mert bizonyára van (ezt sem tudom) igényesebb, melyben szintén van PF korrekció.
– De inkább az elektronika lenne veszélyeztetve, ha nem szeretik egymást a táp ás a szünetmentes, a rossz PF miatt jobban melegszik, de nem sokkal előbb meríti le az akkut, pl. biztos nem kétszer hamarabb, ha 50% a PF. De hamarabb, persze (a nagyobb veszteségek miatt).
Nos, én csak gondolataimat közöltem, a gyakorlott embert kérdezd, mondom, a gyakorlat döntő, nem a duma.
Ha gyorsan kell dönteni, és nincs tanács, akkor én az igényesebbet venném, ha drágább is. Mert a túl olcsó a legdrágább. A túlméretezés meg nem árt, az akkuk elképesztően túl vannak terhelve, ha valóban áramszünet van, ez sokat számít. Aztán az igényesebb szünetmentesben igényes védelem (bizony, túlfeszvédelem, miegyéb) van, ezt tudom, mert egy ideig foglalkoztam hálózati hullámjelenségekkel (villámcsapás másodlagos hatásai, hálózati hullámjelenségek, pl. kapcsolási hullámok), azaz tulajdonképpen túlfeszvédelemmel, ... akkor pár típusnak utánanéztünk a szünetmentes tápoknál, ...
A lényeg, én azt találom mindenben, a kb 50-100% ártöbblet az efféle elektronikákban 100-200% műszaki tartalomtöbbletet, 200%-kal hosszabb élettartamot, és rengeteg %-ak nagyobb megbízhatóságot jelent.
Ha viszont valaki a költségre hajt, én akkor sem gagyit vennék, amire keleti szokás szerint hatalmas számokat nyomtatnak, hogy alig fér a gépkönyvbe a sok nulla. Pénzszűke esetén meggondolandó tán használt igényes szünetmentest venni, esetleg új akkukkal. Igaz, abban a túlfszvédelem is öregedhet. De a profi túlfeszvédelem meg jelzi használtságát, ill. egy egész zacskó VDR-t láttam a Konrádban nemrég párszáz Ft-ért (többféle feszültségű volt ott). Na, szóval erről is didymanék a szakértők, ők ismerik a tápok, szünetmentesek alkatrészeit, és ez nagyon sokat jelent, mert ha hiszed, ha nem, vannak elkófajták, melyek akár egy év alatt púposodnak, tönkremennek, stb. Óriási dolog a nagy gyakorlat, na.
Ilyen gondolataim támadtak, és a tanácsom: didyman.
Cserfa
#37
Elküldve: 2006. 10. 10. 17:15
De még abban sem vagyok biztos, hogy mindenféle PFC nélkül 50% lenne a PF, mert a hálózat induktivitásai, ellenállásai is szűrnek, és igen bika hálózat, elkók meg diódák kellenének 50% PF-ű jelenséghez. Ilyen bika szünetmentes nincs.
Magyarul egyszerűbben a nagyon gagyi PFC nélküli táp jól megrángatná a szünetmentest, de akkor sem lenne ilyen rossz PF, maga a szünetmentes szűrne, akár saját halála árán). Hogy a szünetmentes ehhez mit szól(na), ez már didymanék asztala.
Cserfa
Szerkesztette: Cserfa 2006. 10. 10. 17:17 -kor
#38
Elküldve: 2006. 10. 11. 14:26
Idézet
a. 50W
b. 100W
c. 200W
Tisztességes szünetmentesnél adnak meg Wattos és VA-es terhelhetőséget is.
#39
Elküldve: 2006. 10. 11. 16:36
Idézet: Tron65 - Dátum: 2006. okt. 11., szerda - 13:26
Így van.
A kérdés szerinti adatokkal ez a következőt jelenti: 50%PF 100W-ot és 200VA-t jelent.
Az akkumulátornak a W-ot kell leadnia, sőt, a hatásfokeszteséggel tetézett W-ot kell leadni.
Az elektronikát meg a VA-ből származó áram veszi igénybe.
Ha megadják a szünetmentes mindkét adatát, akkor úgy kell választani, hogy mindkettőnek nagyobbnak kell lenni, példánkban az adott xxxW-nak a 100W-nál, az adott yyyVA-nek pedig a 200VA-nél.
Ha tehát például egy szünetmentes 100W-os, de csak 175VA-es, nem jó.
#40
Elküldve: 2006. 10. 11. 20:16

A leírásotok alapján már van fogalmam arról, hogy mire kell beruházni. De előtte természetesen méricskélek, az 1 kW erősen tipp.
Ami hordozható, az nem megbízható!